Bolesti sleziny – vše o zdraví

Bolesti sleziny - Vše o zdraví

Slezina je umístěna pod žebry

Slezina je orgán, jehož význam v těle je často méně známý. Nachází se na levé straně, těsně pod žebry, v horní části břicha. Má důležitou funkci v imunitním systému a při rozkladu červených krvinek. Pokud máte problémy s trávením, nebo pociťujete občas píchání v levé části pod žebry, možná se hlásí o slovo právě slezina. Také únava, studené ruce a přílišná chuť na sladké, může být projevem nedostatku energie ve slezině. Víte, co jí prospívá a jak podpořit její činnost?

Slezina a její funkce

Slezina „hřbitov červených krvinek“ je orgán lidského těla velký asi jako zaťatá pěst. Je fialové barvy a má tvar kávového zrna. Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření (pulpou).Hlavní funkcí sleziny je třídění zdravých a poškozených červených krvinek.

Ty poškozené se zachytí v červené pulpě a tak zanikají. Bílá pulpa se podílí na tvorbě protilátek. Pracuje s bílými krvinkami, hraje významnou roli v obranyschopnosti organismu. Narušení funkce sleziny je zpravidla provázeno jejím krvácením.

Při otravě krve se slezina aktivuje, zvětší několikrát svůj objem, vzniká septická slezina – splenomegalie.

Slezina má ráda teplo

Podle tradiční čínské medicíny je slezina orgánem, který potřebuje teplo. Neprospívá jí, pokud pijete nápoje s ledem, jíte hodně zmrzliny a studených potravin. I větší podíl syrové stravy v jídelníčku může slezinu zatěžovat.

Naopak, slezině prospívá, pokud jíte teplé snídaně jako obilné kaše, pravidelně si dopřejete teplé polévky, jídlu věnujete dostatek času, svědomitě sousto přežvykuje a myslí nejste v dění televizního seriálu či sportovního zápasu.

Jídlo si vychutnejte, věnujte pozornost jeho vůni a chuti.

Vhodné potraviny pro slezinu

Slezině dodávají energii všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy, přirozeně sladké potraviny. Pokud potřebujete dostat vaši slezinu do formy, dopřejte si:

  • maliny, jahody, třešně, meruňky, broskve
  • vařenou nebo dušenou zeleninu – kukuřici, dýni, celer, ředkvičky, mrkev
  • luštěniny – velkou fazole, čočku
  • vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamová a slunečnicová semena
  • zelený a jasmínový čaj, čaj z listů malin
  • tmavou rýži, ječné kroupy, ovesné vločky, pohanku, žitnou a amarantové mouku
  • plody moře, jehněčí maso a zvěřinu
  • koření – skořici, kurkumu, zázvor, česnek, pepř, rozmarýn, tymián, fenykl, šalvěj, kopr, hřebíček, muškátový ořech

Co slezině neprospívá

Slezina jako orgán imunity citlivě reaguje na stres. Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách.

Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků. Oslabená slezina může být příčinou trávicích obtíží a alergií, snížené odolnosti vůči infekcím.

Vynechat byste měli:

  • sladkosti, slazené limonády
  • tavené sýry, uzeniny
  • pečivo z bílé mouky
  • alkohol
  • ovocné džusy, kolové nápoje
  • polotovary, konzervy, rafinované a modifikované potraviny

Orgánové hodiny sleziny

Podle tradiční čínské medicíny mají vnitřní orgány své biorytmy, tzv. orgánové hodiny. Během dne se postupně aktivují, přičemž tato doba trvá asi 2 hodiny a po 12 hodinách nastává čas útlumu.

Slinivka spolu se slezinou přebírá aktivitu po žaludku, v době od devíti do jedenácté hodiny dopoledne. Tehdy je vhodné nechat je pracovat a nezatěžovat tělo pozdními snídaní, sladkostmi, či kávou. Lepší je pít bylinkové čaje na podporu trávení.

Naopak večer od devíti do jedenácté nastává ve slezině útlum, je dobré dopřát si relax a uložit se ke spánku.

Slezina a úraz

Krvácení sleziny vzniká nejčastěji po úrazu. Může dojít až k šoku, kdy postižený bledne a jeho tep s prudce zrychluje. Doprovodným jevem při krvácení sleziny jsou bolesti pod levými žebry, protože pouzdro sleziny se napíná. Vzhledem k tomu, že slezina není životně důležitý orgán, je možné ji při silném krvácení chirurgicky odstranit.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Slezina a žaludek- léčba, dieta, popis funkce, vhodná a nevhodná strava, projevy nemoci a očista

Zvedněte si náladu našimi vtipy.

Slezina je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život.

Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy – zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary.Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám.

Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění.

Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.

Léčivá formulka sleziny

Mám se rád a nahlížím na vše kladně. Souhlasím se vším svým nynějším konáním. Nedělám nic proti sobě. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.

Slezina pouhým okem

Slezina je veliká asi jako lidská pěst, cca 11 x 8 cm. Její tvar se podobá kávovému zrnu, ale na rozdíl od něj má slezina fialovou barvu a není tak tvrdá.

Na povrchu ji kryje hladké vazivové pouzdro. Do sleziny v oblasti tzv. hilu vstupuje slezinná tepna a vystupuje slezinná žíla.

Uvnitř je slezina vyplněná červenou a bílou pulpou (pulpa je houbovitá dřeň).

Kde se nachází slezina

V lidském těle je slezina uložena pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteři, těsně pod brániční klenbou. Za normálních okolností není hmatná. Zespoda se slezinou sousedí levé ohbí tlustého střeva, z pravé strany je slezině nejblíže slinivka břišní a žaludek. Zleva je slezina kryta žebry.

Jak a k čemu slouží slezina

Slezina je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému, protože čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a podílí se na krvetvorbě tím, že odstraňuje z krve staré červené krvinky.

Slezina slouží pro červené krvinky jako ‚popelka‘, třídí zdravé od poškozených. Poškozené krvinky se totiž nedokážou prodrat trámčinou červené pulpy, zachytí se v ní a zanikají. Pro lidský plod je slezina orgánem krvetvorby.

Podílí se na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.

Bolesti sleziny - Vše o zdraví

Když nefunguje slezina

Může být zdrojem bolestí v levém podžebří, kde je slezina uložena, a to tlakového charakteru, někdy však i píchavých či vystřelujících do levého ramene, pokud ve zvětšené slezině dojde k nedokrvení části tkáně nebo naopak k zakrvácení v důsledku křehkosti zbytnělého orgánu.

V levém podžebří trochu níže níže může bolet taky ‚kíla‘ žaludku při každodeních, déletrvajících refluxech jídla do jícnu.

Někdy i výrazně zvětšená slezina nebolí, ale může způsobovat dechové obtíže, jak tlačí zespodu na bránici a omezuje prostor pro dýchající plíce, nebo je příčinou nespecifických břišních potíží, které můžeme označit jako ‚břišní dyskomfort‘ – pocity plnosti v žaludku, nemožnost požití větší porce jídla, nevolnost, ale i krvácení z nosu atd. Výrazně zvětšená slezina pak může omezovat odtok žilní krve z oblasti břicha a způsobit nahromadění tekutiny v dutině břišní, tzv. ascites. Zvětšení jater nebývá tak výrazné, ale i ono může být zdrojem bolestí v pravém podžebří, kde jsou játra uložena. Slezina se zvětšuje také při městnání krve a některých chorobách krvetvorby, jako je např. leukemie, Hodgkinův lymfom, pravá polycytémie, a jater, např. při hepatitidě, infekční mononukleóze či jaterní cirhóze. Krvácení z nedostatku destiček může mít charakter krvácení do kůže v podobě malých červených teček, zvaných petechie, či větších prokrvácených skvrn, dále pak v podobě snadné nebo samovolné tvorby modřin (tzv. hematomů). Rovněž se objevuje slizniční krvácení v podobě krvácení z nosu, z dásní či např. přítomnosti krve v moči buď viditelné okem nebo zjistitelné mikroskopickým vyšetřením.

Onemocnění sleziny bývají doprovázena únavou

Jakákoliv nemoc, př. kandidóza, způsobuje poruchy funkce jednotlivých orgánových okruhů. Některé orgánové okruhy mohou být postiženy více, jiné méně. Při velkém postižení (tj. oslabení) určitého orgánového okruhu se u pacienta objevuje většina symptomů a potíží, které jsou pro oslabení tohoto orgánového okruhu typické, při malém oslabení se jich objevuje jen málo.

Čínská medicína

Představme si pentagram, energetickou růžici ( dřevo, oheň, země, kov a voda ). Každý element této růžice je reprezentován dvěma orgány. Jeden z nich je plný a druhý dutý.

Příklad: Dřevo je zastoupeno játry a žlučníkem, oheň zase srdcem a tenkým střevem a konečně země reprezentují slezina, slinivka a žaludek. Mezi těmito orgány panují vzájemné vztahy funkcí.

Tenké střevo dává energii pro žaludek- je pro žaludek matkou, která svého syna podporuje. Naproti tomu játra, a zejména žlučník, mají na žaludek negativní vliv.

Lékaři čínské medicíny vypracovali systém, pomocí kterého je možno stav oslabeného orgánového okruhu opět posílit, a tím zmírnit nebo odstranit potíže a symptomy spojené s jeho oslabením. V tomto článku se zaměříme na problémy objevující se při postižení orgánového okruhu žaludku a sleziny.

K tomuto orgánovému okruhu řadí čínská medicína kromě žaludku a sleziny ještě slinivku, dvanácterník a také veškeré svalstvo a krev. Smyslový orgán, který je s tímto orgánovým okruhem spojen, jsou ústa, reflektorem (tj.

částí těla, která odráží stav tohoto orgánového okruhu) jsou rty.

Zhoršená funkce okruhu sleziny a žaludku (projevy):

  • únava (je to proto, že slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy)
  • snížená obranyschopnost organismu (zhoršení funkce imunitního systému)
  • problémy se zažíváním (nechutenství, průjmy, hubnutí, nadýmání)
  • poruchy krvetvorby, závratě, mžitky před očima, krvácení (z nosu, podlitiny)
  • těžké, bolící a studené končetiny, ubývání síly, ochablé svalstvo
  • žaludeční a dvanátníkové vředy zahlenění, vodnaté otoky
Zajímavé:  Salatova Okurka A Zdravi?

Ke zhoršení těchto symptomů dochází v chladném a vlhkém prostředí, a také po konzumaci studených potravin, sladkostí a syrového ovoce a zeleniny. Zhoršený stav se objevuje rovněž mezi 7 a 9 hodinou ranní pro žaludek a 9 a 11 hodinou dopolední pro slezinu.

K příznakům oslabení okruhu sleziny a žaludku patří také:

  • nažloutlá barva obličeje,
  • dále velká chuť na sladké nebo naopak odpor ke sladké chuti,
  • a rovněž přílišná hloubavost, zádumčivost a starostlivost.

Dietní Opatření

Zvláště nevhodné je přijímat potravu na večer!!! Jíst tedy minimálně 4-5hodin před spánkem.Jinak potrava stagnuje přes noc v žaludku, kde se ale stále uvolňují žaludeční kyseliny, zbytečně se naleptávají žaludeční sliznice. Tím, že všechny orgány mají klidový režim tedy i játra a žlučník, zanášejí se přijímáním potravy na večer i žlučovody.

Omezit na podzim a v zimě spotřebu syrových potravin a šťáv. Dbát na dostatečný příjem kvalitativně dobrých bílkovin, při velkém oslabení okruhu sleziny a žaludku se alespoň zezačátku doporučuje dělená strava.

Také tabletky škodí okruhu žaludku a sleziny, ať už je to třeba kloubní výživa, nebo podobné syntetické léky nebo doplňky výživy…

Vhodné potravinyPro posílení okruhu sleziny:

  • Jáhly (proso) – při oslabení sleziny je tato obilovina velmi doporučována, je však potřeba ji správně připravit, jinak by byla těžko stravitelná.
  • Slzovka – nová superpotravina na odhlenění a posílení organismu
  • vařené ovoce – hrušky, jablka, švestky, hrozno, angrešt …

Další potraviny pro posílení okruhu sleziny:

  • Pohanka, rýže, jáhly, oves, brambory.
  • Podušené /pečené/ ovoce (nejlépe jablka, mango, banány, meruňky,  broskve, třešně, hrušky, švestky, maliny, jahody, hrozny). občas i čerstvé
  • Vařená nebo dušená zelenina –dýně, špenát, zelí, mrkev, petržel, kedlubny, celer, brokolice, řepa, květák, cukety, zelený salát, cibule, česnek.
  • Luštěniny, fazole, hrách
  • Jedlé kaštany – ohřáté nebo pečené. /hrstka denně vyzdraví bolestivou sleznu/

V omezeném množství

  • Maso drůbeží, jehněčí, hovězí a vepřové (obsahuje železo).

Pro krvetvorbu

  • Listová zelenina, červená řepa i listy z ní, maso, ryby, fazole Adzuki, řasy.

Pro odstranění vlhkosti z těla (otoky, zahlenění)

  • cibule, ředkvičky, česnek, křen, celer, petržel, kopr, houby, ječmen, kukuřice, makrela, sardinky, kuře, majoránka, citrony, vlašské ořechy, pistácie.

Potraviny, které se nedoporučují

  • rafinované cukry a tučné potraviny
  • syrové ovoce a zelenina v zimě a na podzim
  • mléčné výrobky ( okyselují a zatěžují Lymfatický systém, spůsobují hlen )
  • potraviny obsahující lepek ( zamezují vstřebávání vitamínů ve střevech )
  • pšenice
  • droždí
  • pivo
  • káva
  • studené nápoje
  • ovocné šťávy ( obzvlášť z rajčat a citrusů – okyselují organismus ).

Byliny a koření

  • Žen-šen – připisuje se mu obzvlášť léčivé působení na okruh sleziny.
  • Zahřívající koření – skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, muškátový oříšek,.
  • Puškvorec – obnovuje trávicí pochody, posiluje žaludek a slezinu, zabvuje zahlenění střev

Důležitá poznámka na závěr

Lékař čínské medicíny doporučí pacientovi opatření na posílení sleziny nejen v případě oslabení přímo tohoto orgánového okruhu, ale také při špatné funkci orgánového okruhu žlučníku a jater. Je to proto, že při špatné funkci žlučníku a jater se zdravotní problémy šíří právě na okruh žaludku a sleziny, takže je potřeba z preventivních důvodů tento orgánový okruh včas posilovat, aby se rozšíření zamezilo.

Dechová cvičení

Nedávno jsme četl knihu Pranajáma – Technika dechu a tam se píše že slezinu lze posílit dechovými cvičeními. Cvičení vypadalo následovně – velmi pomalý nádech, potom rychlý výdech a na stejnou dobu výdechu zadržet dech a zase dokola.

Tím se krátkodobě zvýší koncentrace CO2 v krvi a slezina se tím dá rozpumpovat a dojde ke zvětšení obsahu červených krvinek v krvi. Tato technika se má provádět s minimálním odstupem 2-3h od jídla a může se dělat jak dlouho je libo. Dochází u ní také ke zlepšení nálady a uvolnění endorfinů do krve.

Je to mimořádně silná technika, která hravě předčí i akupunkturu. Zároveň masíruje i orgány dutiny břišní. Má se provádět v sedě a hluboký nádech se má provádět s nafouknutím břicha, tím se posílí i bránice a játra.

Lze ji také doplnit o mentální techniku nasávání světla přes hlavu ze slunce a při výdechu rozjasnění celého těla a záření i přes kůži ven. Více zde.

Pro výpis všech článků z kategorie klikněte zde.

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se slinivkou a slezinou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Září je měsícem, kdy dětem končí prázdniny a končí i léto. Většina lidí má už po dovolené a další delší odpočinek přijde až o Vánocích. V přírodě se vše zklidní, je čas sklizně, přichází ochlazení. Září je v čínské medicíně spojeno se slinivkou a slezinou. První polovina září je věnována slezině a druhá zase slinivce.

Slezina může být spojena se sníženou obranyschopností organismu a tím menší odolností vůči infekcím. Často se můžeme nachladit. Slinivka je spojena se zažíváním, nadýmáním, zácpou, potížemi se žaludkem nebo dvanácterníkem, poruchami při menstruaci a potížemi s dýcháním.

Slezina je úzce spojená se slinivkou.

Jaké symboly nám okrývají potíže se slezinou a slinivkou?

Potíže se slinivkou a slezinou jsou spojeny s většími starostmi, se stresem, problémy, které nemají žádný pozitivní výsledek.

Slezina znamená posedlost, kdy máme utkvělé myšlenky a představy, kterým podléháme. Slezina je významné obranné místo našeho těla. Reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve, jater. Její správná funkce podporuje lidskou aktivitu, mysl a život.

Slinivka je odmítání, zlost a frustrace z toho, že život ztratil veškerou svoji sladkost. Slinivka symbolizuje lásku k životu. Kde není dostatek dávání a dostávání lásky, tam jsou potíže se slinivkou.

Položte si následující otázky:

Stresuji se? Jak prožívám stres? Umím lásku přijímat a dávat? Mám často vztek? Jak jsem na tom se sebeláskou? Jaké mám vztahy se svým okolím? Umím se radovat ze života? Žiji ve věčné nespokojenosti? Kde cítím nejistotu?

Problémy se slinivkou jsem u sebe objevila v době, kdy jsem prožívala velký stres v práci. Měla jsem různé záchvaty spojené se zažíváním. V noci jsem nemohla spát, protože jsem měla zimnici a bylo mi opravdu zle.

Postupem času jsem přišla na to, že se mi tyto záchvaty zhoršují po alkoholu a kávě. Tak jsem tyto dvě položky ze svého života úplně vyloučila. Záchvaty byly méně časté, ale vždy, když jsem měla velký stres, záchvat se vrátil.

Naučila jsem se pracovat se stresem (většinou byl spojený se strachem z něčeho, co přijde další den, jako jsou třeba státnice nebo vystoupení v přímém přenosu v televizi). Pokud jsem umlčela svého vnitřního kritika a zbavila se strachu, tak se záchvat nedostavil.

Postupem času mám tyto záchvaty už jen výjimečně. Přesto vím, že když nebudu pracovat se svou myslí, svých záchvatů se nikdy nezbavím.

Jak k nám slezina a slinivka promlouvá?

Slezina – čepy na mandlích, různé virózy, infekční choroby, problémy s krví a játry.

Slinivka – cukrovka, potíže se slinivkou, záněty slinivky, nadýmaní, průjmy, bolesti slinivky. Opary, potíže se zažíváním, únava.

Jak vyléčit slinivku a slezinu?

Správná funkce sleziny aktivuje a podporuje energii a radostný život. Slezina zachycuje červené krvinky a je filtrem lymfy, zachycuje toxiny, ale také naši zlost a smutek. Její stav ukazuje na náš vztah k lidem, přírodě, zvířatům a životu. Hodnocení, rozčílení, odsouzení a vztek nám mohou nakonec slezinu poškodit a může dojít k úrazu, kdy je tento orgán poškozen.

Slinivka je orgánem lásky a ukazuje nám, jak umíme lásku dávat a přijímat. Ten kdo neumí mít rád sám sebe nebo lidi ve svém okolí, může trpět cukrovkou. Je to nedostatek lásky.  Lidi, kteří neumí přijímat kritiku, mají dost často také problémy se slinivkou.

Důležitá je vyváženost stravy a eliminace cukru i mouky, především bílého cukru a bílé mouky. Omezte čokoládu, alkohol a smažená jídla. Vyhýbejte se sauně nebo páře (vlhkému prostředí). V jídelníčku vyzdvihněte sezonní ovoce, užívejte si procházky na čerstvém vzduchu, eliminujte stres. V obilovinách dávejte přednost rýži, jáhlám, ze zeleniny je vhodná dýně, brambory, kukuřice či cibule.

Afirmace pro léčbu:

„Mám se ráda a jsem sama se sebou spokojená. Důvěřuji běhu života a tomu, že život je tu pro mě. Jsem v bezpečí  a vše je v pořádku.“

„Já sama si vytvářím sladkost a radost ze života.“

Šárka Vávrová

Bolesti sleziny - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Slinivka, slezina a žaludek – duchovní příčiny

Slinivkaje orgán lásky a její stav nám ukazujeme, jak jsme schopni lásku dávat a přijímat. Láska je sladší než med i cukr. Upřímné políbení či pohlazení od toho, koho zbožňujeme a kdo nás miluje, je živou vodou, která dává a probouzí život i tam, kde jej mnoho není.

Zajímavé:  Zápal Plic U Dětí Lecba?

Vždyť i kámen ožije, promluvíme-li na něj s láskou. Kdo opravdovou, čistou duševní lásku neuměl plně dát, kdo v pravý čas neslyšel prosby druhých, nevnímal jejich potřeby, pouze plnil svá přání, ten trpívá od útlého věku cukrovkou.

Sladkost, kterou nedával svým jednáním, je mu ve stravě nyní zakázána, nesmí ji brát. Cukrovkou v pozdějším věku trpí lidé, kteří ve svém současném životě dělali obdobné chyby a prohospodařili své síly. Přeslazovali, upravovali si život k obrazu svému natolik intenzivně, že jim na stáří nezbylo.

Dávejte lásku, mluvte k druhým s láskou, s touhou pomoci. Myslete na ostatní lidi jenom v dobrém.

Léčivá formulka slinivky břišní:Můj život je sladký.

Jak slinivku detoxikovat přírodní cestou

Slezinaje jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život.

Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy – zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary.Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám.

Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění.

Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.

Léčivá formulka sleziny:Mám se rád a nahlížím na sebe kladně. Souhlasím se vším svým konáním. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.

Jak slezinu detoxikovat přírodní cestou

Máme pro vás připravený speciální balíček na očistu lymfy

ŽaludekKaždá událost v životě člověka učí. Mnohé situace jsou pro nás jako kameny, které nás ubíjejí a které nedokážeme přijmout. Nejsme schopni vydržet tvrdost na nás dopadajících ran, ale nemáme iniciativu a snahu tuto situaci opustit, zmírnit a postupně ji zvládnout.

Potom náš žaludek s obtížemi tráví a nestrávení, nezvládnutí situace provází zloba. Projevuje se nejprve zánětem žaludeční sliznice a může se postupně tato zloba nebo neschopnopst vyřešení situace zhmotnit žaludečním vředem.

Situace, které se nám vysloveně příčí, se kterými se nedokážeme smířit, přijmout a vstřebat, vracíme a zvracíme – tak vzniká žaludeční neuróza.

Nezáviďme si navzájem, nesrovnávejme se s nikým. Nevadí, že právě teď má někdo vedle vás cosi, co závidět můžete, ale vše se mění. Jděte si svojí cestou, bez závisti a srovnávání se se situací, možnostmi a dary, které dal život druhým.

  • Léčivá formulka žaludku:Procházím životem bez problémů.
  • Jak detoxikovat žaludek přírodní cestou
  • Jak poznáte, že máte oslabenou slinivku, slezinu nebo žaludek?Zkuste to podle Orientální diagnostiky >>

Podpořit své slinivku a žaludek můžete také jejich očistou. Pro slezinu (a lymfatický systém) je vhodná trochu jiná očista.

Konkrétněji k jednotlivým nemocem slinivky, sleziny a žaludku v Přehledu duchovních příčin nemocí >>

Slinivkou, slezinou a žaludkem se zabývá komplexně PŘIJÍMAT JE LÁSKA

Slezina z pohledu čínské medicíny

Toto je jeden z nejčtenějších článků v magazínu. Trochu jsem ho doplnila, terminologicky upravila a zde je nová verze. Rozhodně se tomuto tématu budu věnovat i nadále, protože pochopení principů trávení je zásadní pro zdraví.

Slezina a její funkce

Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček odpovídá.

Takto popsiujeme účinky sleziny jako orgánu.

Slezina v čínské medicíně

Tady začíná první nesrovnalost a možná trochu nepochopení celého systému.

Popisujeme-li funkci orgánů dle čínské medicíny, tak nepopisujeme jejich fyzickou podstatu, nicméně jakýsi okruh, za který odpovídá.

Terminologicky správně bychom měli používat výrazy jako element země, čchi země, zemitá čchi. Používání slova ‚SLEZINA‚ může vést ke zmatečnosti a trochu i výsměchu z nepochopení.

Orgány a okruhy, které spadají do elementu Země, mají řídit trávící proces. V základu tam paří ‚slezina‚ a ‚žaludek‚. Vnitřní energii Země mají ale také ‚játra‚, ‚tenké střevo‚ a ‚pericard‚.

Země znamená centrum, břicho, látkovou výměnu, s jejíž pomocí zpracováváme vlivy z vnějšího světa. Čchi tohoto elementu je hodně o spočívání sami v sobě – ‚být sám sebou‘.

Jakmile nad sebou začneme více přemýšlet, často to nastává v pubertě (co si o nás myslí druzí, nevypadáme náhodou komicky atd.), tak se elemnt Země oslabuje. Najednou místo toho, aby nám z břicha vycházela intuice a pocit jistoty, vychází tam obavy, zádumčivost a nejistota.

S tím ruku v ruce jdou potíže s trávením, látkovou výměnou, alergiemi a postupem let i nezadržitelnými problémy s tělesnou váhou.

Břicho je místem, kde se vše zpracovává

Nemluvíme zde jen o potravě, ale o všem, co čteme, slyšíme, vidíme nebo cítíme – všechny tyto vjemy musíme nejprve ‚strávit‘. Což vysvětluje, proč má vnitřní energii Země i ‚pericard‘.

Zemská čchi napomáhá rozkládat potravu, a to jak tělesnou, tak duševní a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do KOVU ‚plic‘. Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve (v tom se shoduje s popisem funkce s dnešní medicínou), a jednak představuje zdroj hybné životní síly.

Zemská čchi ‚sleziny‘ představuje ‚postnatální základ‘. Jednoduše řečeno, vytváří energii z toho, co přijímáme. Je-li střed v pořádku, tak to co nás živí, nás posiluje. Je-li však slabý, objevují se potíže. Místo, aby nás ‚potrava‘ posilovala, začneme mít po ní potíže. Když četete tyto řádky, nepřemýšlejte pouze nad jídlem.

Zemská čchi ‚sleziny‘ je mocným tvůrcem naší energie.

Nevhodné jídlo, nepravidelné jídlo, jídlo ve spěchu, jídlo s odporem a hlavně duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Když je slabý ‚střed‘, nejsme schopni snášet svůj život. Snadno se pak urážíme, neumíme odpouštět, celé hodiny hloubáme nad každou pronesenou větou a donekonečna přemítáme nad našimi obavami. Je pro nás problém se soustředit a něco se naučit je nadlidský výkon.

Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a hromadění blbostí v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.

V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (např. jogurt s banánem ráno), tak se nadměrné přemítání již objevuje jako patologie.

Princip yin prvku Země je označován jako ‚slezina‘. Tím však není myšlen jednoduše ten zmíněný orgán, ale řada vzájmených vztahů a funkčních okruhů, jak již bylo výše zmíněno. Yin v sobě nese vlhko a chlad, což je naprosto v pořádku, pokud je to v rovnováze. Občas potřebujeme, aby se v těle objevilo vlhko a chlad, hlavně pokud je potřeba zpracovat něco, co je suché a horké. 

Pokud je však vlhka a chladu nad míru, což se stává, když je YIN prvku země v oslabení, tak není na místě jej přijimat nad míru. A zde jsme u mléka. Mléko není ve své podstatě nezdravé, jen v sobě nese vlhko a chlad. A ‚slezina‘ fakt nesnáší vlhko a chlad. Toť trochu k vysvětlení, proč mléko oslabuje ‚slezinu‘.

V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Uvést je zde nemohu, protože by se jednalo o zdravotní tvrzení a z případných kontrol bych pak měla oslabenou nejen slezinu. Zajímá-li vás to, napište mi do ePoradny.

Oslabení jinového elementu země se může projevit následovně:

  • Bolesti v levém podžebří.
  • Snížená obranyschopnost organismu.
  • Dechové potíže.
  • Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).
  • Pocit těžkých nohou.
  • Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).
  • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
  • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
  • Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.
  • Nestrávená potrava ve stolici.
  • Tupá bolest hlavy na čele.
  • Pocit chladu, hlavně studené ruce a nohy.
  • Pokles dělohy či konečníku (hemoroidy).
  • Zvýšený chuť na sladké, hlavně jako doplňovač energie.

To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemám dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individuálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravujeme úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.

K elementu ZEMĚ a její čchi ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice ZEMĚ se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v ‚středu‘, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, suché rty jsou důsledkem vyčerpání krve země atd.).

Orgánové hodiny pro ‚slezinu‘ jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 – 23 hodinou, kdy je čchi ‚sleziny‘ nejslabší.

Máte-li jakékoliv problémy spojené s čchi sleziny je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu.

Je tedy dobré (hlavně v období podzimu) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky.

Zajímavé:  Léky Na Bipolární Poruchu?

Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů.

Jakmile jsem pochopila princip fungování elementu ZEMĚ v těle, došlo mi, že tím bylo tak trochu myšleno to, co my dnes s velkou pompou objevujeme, a to MIKROBIOM.

Vždy když mi nějaká takováto souvislost docvakne a doplním další dílek do toho pomyslného puzzle, mám husí kůži 🙂 🙂 🙂 Studenti se mi smějí, že husí kůže je odraz nějakého vzrušení, ale já to tak cítím.

Je to prostě vzrůšo, když objevíte něco nového.

Zajímají-li vás tyto principy také, tak se vrhněte do studia. Třeba na TČM ACADEMY. Ale bacha na ‚slezinu‘ 🙂

  • ZDROJ:
  • Klasická čínská medicína – základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, ISBN 978-80-86601-16-8
  • Studijní materiály a pracovní zkušenosti 🙂

Slezina

SlezinaSlezina (v obrázku označena jako „spleen“)Laparoskopický pohled na slezinu koněLatinskysplen, lien, bazoTepnyslezinná tepnaŽílyslezinná žílaNervyslezinný plexusLymfamezenchym, dorzální mesogastriumMeSHA10.549.700Gray1282

Slezina (latinsky: lien, řecky: σπλήνsplén) je orgán nacházející se u téměř všech savců. Má podobnou strukturu jako velká mízní uzlina a funguje zejména jako krevní filtr. Není k životu bezpodmínečně nutná a její odstranění (splenektomie, například při vnitřním krvácení) nemá ve většině případů pro člověka tragické následky. Histologicky je tvořena bílou a červenou pulpou. Bílou pulpu vytvářejí uzlíky lymfatické tkáně – Malpighiho tělíska, která jsou tvořena z malých B-lymfocytů. Červená pulpa se skládá z vaziva, které je vyplněno krevními cévami. Její hmotnost kolísá v rozmezí 50–250 g.

Funkce sleziny

Slezina má několik funkcí. Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa.

Funguje jako rezervoár krve. Ve slezině se normálně objevuje krvetvorba ve fetálním období. Po vytvoření funkční kostní dřeně tvorba krvetvorných elementů ve slezině zaniká a objevuje se teprve, když je v organizmu krvetvorných elementů málo. Větší slezina je spojena s lepší schopností se potápět.

[1]

Patologie sleziny

  • myeloidní metaplazie
  • splenomegalie
  • hepatosplenomegalie
  • hypoplazie sleziny, aplazie sleziny
  • accesorní slezina
  • bloudivá slezina
  • nádory sleziny
    • primární – hemangiom, lymfangiom, hemangiosarcom, lymfangiosarcom
    • sekundární – Hodgkinova nemoc

Uložení sleziny

Slezina je uložena intraperitoneálně v levé klenbě brániční (rg. hypochondriaca sinistra), v rozmezí 9. až 11. žebra, kopíruje průběh 10. žebra, hluboko při páteři. Zespoda je levé ohbí tlustého střeva, zprava pak slinivka břišní a žaludek. Za fyziologického stavu není hmatná. Poklepem na levém boku je patrné ztemnění v axilární čáře v rozmezí 9. až 11. žebra.

Vyšetření sleziny

U zdravých lidí by slezina neměla přesáhnout levý žeberní oblouk. Tím pádem není při pohmatu břicha prokazatelná. Onemocnění, která jsou přímo spojena se zvětšením sleziny, je celá řada. Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu.

Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchaní pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu. Zvětšenou slezinu je lékař tedy schopen prsty rozeznat.

Další možností je RTG vyšetření a ultrazvuk.

Reference

  1. ↑ https://phys.org/news/2018-04-genetic-humans.html – Genetic adaptations to diving discovered in humans for the first time

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu slezina ve Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo slezina ve Wikislovníku
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Autoritní data: GND: 4039388-4 | PSH: 648Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Slezina&oldid=18583746“

Abscesy sleziny

Jako absces sleziny se označuje ohraničené nahromadění hnisu ve slezině obvykle způsobené bakteriální infekcí.

Naprostá většina abscesů sleziny vznikne z neléčené infekce kdekoliv v těle. Abscesy jsou často malých rozměrů, mnohočetné a zpravidla bez větších manifestních klinických projevů.

Bývají často náhodně nacházeny překvapivě jako vedlejší nález při pitvě zemřelých.

Abscesy sleziny, které se projevují naprosto jasnými manifestními klinickými příznaky, jsou obvykle solitární ( tedy jediný, osamocený ) a dojde k nim z následujících příčin:

  1. při bakteriémii – tedy při průniku bakterií z ložiska infekční nákazy do celého krevního oběhu pacienta ( například při onemocnění endokarditidou, jak se označuje zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu nebo při onemocnění salmonelózou, což je označení pro akutní průjmová bakteriální onemocnění způsobovaná netyfoidními bakteriemi rodu Salmonella ), jejíž původ je na jiném místě a vede k infikování zdravé sleziny
  2. při infekci, vzniklé pravděpodobně hematogenní cestou ( tj. rozsevem infekce krevním oběhem ), při tupém nebo penetrujícím poranění sleziny, nebo superinfekcí hematomu ( tedy krevního výronu neboli lidově modřiny ), při drobných infarktech ( například v průběhu různých krevních onemocnění, jako jsou hemoglobinopatie – tedy choroby charakteristické porušeným krevním barvivem, tedy hemoglobinem, infarkty jsou nejčastější zvláště při onemocnění srpkovitou anémií – tj. zvláštní formou chudokrevnosti ) nebo při jiných nemocech ( například při onemocnění malárií, což je nejvýznamnější parazitární onemocnění na světě, nebo při hydatidóze, což je jiný typ parazitárního onemocnění ) 
  3. šířením infekce z okolí, například při subfrenickém abscesu ( tj. při podbráničním nitrobřišním abscesu ). Nejběžnějšími vyvolavateli jsou následující bakteriální kmeny: stafylokoky, streptokoky, anaerobní a aerobní gram – negativní tyčky ( jedná se o bakterie tvaru tyček, které mohou existovat bez přístupu vzduchu nebo v prostředí s přístupem vzduchu a které se nenabarví při barvení dle Grama, což je nejběžnější barvení používané v mikrobiologii ) včetně salmonel. Candida, což je představitel kvasinkové infekce, bývá příčinou abscesů zpravidla pouze u nemocných se sníženou imunitou ( tj. u jedinců se sníženou obranyschopností organizmu z nejrůznějších příčin )

Charakteristickými hlavními manifestními klinickými příznaky onemocnění pacienta abscesem sleziny jsou pozvolný vzestup horečky a vznik bolestí na levé straně těla, které jsou často pleuritického charakteru ( tedy charakteru bolestí, jaké vyvolává zánět pohrudnice ), vznik bolestí v boku nebo na dolní části hrudníku.

Tyto bolesti mohou často u postiženého jedince vyzařovat do levého ramene. Levý horní kvadrant ( tedy levá horní část břicha )je při vyšetření pohmatem často citlivý a typickým nálezem je splenomegalie ( tedy výrazně zvětšení objemu sleziny ).

Jenom v některých případech je možno při poslechu zachytit třecí šelest v oblasti sleziny. 

Stanovení správné diagnózy postižení pacienta onemocněním abscesem sleziny je založeno na pečlivém fyzikálním vyšetření nemocného lékaře, při kterém můžeme odhalit výše uvedené charakteristické manifestní klinické příznaky.

Ke stanovení správné diagnózy mohou pomoci laboratorní výsledky, jako je například leukocytóza ( tedy zvýšený počet bílých krvinek ), která bývá obvyklým nálezem, nebo pozitivní výsledek hemokultury ( tedy v odebraném vzorku krve pacienta pozitivní průkaz rozšíření bakterií do krevního oběhu nemocného ), což je ovšem pouze občasný nález. Důležité ke stanovení diagnózy je především provedení různých vyšetření pomocí zobrazovacích metod. Tak rentgenová vyšetření mohou prokázat rezistenci v levém horním kvadrantu ( tedy přítomnost určitého ložiska v levé horní části dutiny břišní ), dále mohou prokázat přítomnosti extraintestinálního plynu v abscesové dutině ( tedy přítomnost plynu mimo lumina střeva ), který je tam vytvářený činností plynotvorných bakterií.

A konečně mohou rentgenová vyšetření odhalit změnu polohy některých nitrobřišních orgánů a struktur, jako jsou odtlačení ledviny, tračníku ( tj. části tlustého střeva ) nebo žaludku, zvýšení levé poloviny bránice a pohrudniční výpotek vlevo ( tedy nahromaděni tekutiny v dutině pohrudniční vlevo ).

Vyšetření pacienta trpícího abscesem sleziny ultrasonograficky ( ultrazvuk ) odhalí defekt ve slezině o rozměrech větších než 2 až 3 centimetry. Nejvýtěžnějším vyšetřením , které naprosto přesně odhalí správnou diagnózu abscesu sleziny, je vyšetření rentgenovou počítačovou tomografií ( tj. tzv.

CT vyšetření ).

Při neléčených abscesech sleziny mohou vzniknout komplikace, jako je krvácení do abscesové dutiny, ruptura ( tedy prasknutí ) abscesu do peritoneální dutiny ( tedy do volné dutiny břišní ) nebo do střeva, bronchu ( tj průdušky ) nebo do pleurálního prostoru ( tj.

do pohrudniční dutiny ). Naproti tomu při odpovídající léčbě je však absces ve slezině jenom v ojedinělých případech zdrojem bakteriémie vedoucí až k endokarditidě. Léčba zahrnuje celkové podávání antibiotik a odstranění hnisu. Hnis je možno odstranit perkutánní punkcí ( tj.

napíchnutím abscesové dutiny ve slezině injekční jehlou přes neporušenou kůži ) a následným zavedením drenáže, nebo chirurgicky tzv.

splenotomií nebo splenektomií ( tedy operačně po otevření dutiny břišní rozříznutím břišní stěny následným otevřením ložiska ve slezině nebo odstraněním celé sleziny i s abscesem ).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector