Botulotoxin otrava – vše o zdraví

Botulotoxin otrava - Vše o zdraví

Občas se setkáme s tím, že v jídle či pití najdeme něco, co tam nepatří. Někdy ani nevíme o tom, že jíme škodlivé jedy. Na co si dát pozor, jak se neotrávit a jak reklamovat zakoupené potraviny se dozvíš v tomto článku.

Každou chvíli jsme svědky toho, že nás média upozorní na zkažené potraviny, které se nějakým nedopatřením dostaly na pulty obchodů. Někdy v takové pokažené várce najdeme „jen“ něco, co tam nepatří – třeba kus plastu, jako se teď v únoru přihodilo výrobci sladkostí  Mars v Nizozemsku.

Jindy je spotřebitel klamán záměrně a v touze po zisku mu výrobce servíruje něco, co bychom vědomě nedali ani zvířeti. Vzpomeňme na skandál, kdy se v potravinách dovezených z Polska našla technická sůl na sypání chodníků.

Sůl nad zlato, ale ne tato – posypová sůl obsahuje velké množství síranu sodného, který může způsobit žaludeční a střevní potíže.

Některým potravinovým ‚paskvilům‘ se ubráníme těžko, protože se o nich prostě nemáme šanci dozvědět, dokud si daný produkt někdo nekoupí a neudělá se mu z něj špatně. Pak je tady ale spousta věcí, kterým předejít můžeme. Stačí si při nákupu dát pozor a číst etikety.

Je libo separát?

Zatímco Amerikou otřásl skandál kolem růžového slizu, v Čechách máme něco podobného a říkáme tomu ‚drůbeží separát‘.

Co to je? Zbytky kuřete – skelety, tedy kůže, kostry, krky (nedělejme si iluze o tom, že separát neobsahuje také hlavy i se zobáky a pařáty) a vnitřnosti se takhle rozmixují, proženou sítem a obarví na červeno. Vzniklá hmota se přidává do měkkých salámů, uzenin, párků či paštik.

Kromě toho, že je to nechutné, je celkem jasné, že to není ani zdravé. Pravidelnou konzumací uzenin se separátem si přímo koledujeme o rakovinu tlustého střeva.

Čti si etikety a separátu se pokud možno vyhýbej. Kupuj si kvalitní výrobky. Já vím, kdo by odolal hamburgeru, párečkům, nebo kuřecím nugetkám za dobrou cenu! Když ale člověk získá informace, co vlastně jí, chuť ho tak nějak přejde…  a raději si připlatí za dobré zboží.

Králové jedů

Po úvodní rozehřívačce nasadíme těžký kalibr. Představujeme krále jedů – botulotoxin a methanol. Tady jde skutečně o život!

Botulotoxin

Řeč tentokrát nebude o plastické chirurgii a odstraňování vrásek botulem, ale o tzv. klobásovém jedu. Ta samá látka, která se používá v estetické medicíně, může zabíjet! Jedná se o nejúčinnější přírodní jed.

Botulotoxin vzniká v anaerobním prostředí (bez přítomnosti vzduchu) pomnožením bakterií, které produkují jedovaté spory.

Jed se může vyskytovat ve špatně sterilovaných konzervách, uzeninách, nakládané zelenině, houbách v oleji apod. – poznáme to většinou podle toho, že se nafoukne obal.

Pozor, jídlo otrávené botulotoxinem nemá změněnou chuť, vzhled ani vůni! Na první pohled na něm tedy není nic znát.

Příznaky otravy

Člověk, který sní takové jídlo, je ve vážném ohrožení života. Na začátku se otrava projevuje pocením, zvracením a bolestmi břicha. Následuje obrna okohybných svalů a postižený člověk špatně zaostřuje.

Silný paralytický jed posléze vyřadí z provozu další svaly, včetně těch, které zajišťují životní funkce. Smrt nastává udušením za plného vědomí, neboť vědomí a citlivost zůstávají nezměněny.

Je tedy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a sdělit doktorům, co jsi jedl/a.

Prevence

Botulotoxin se zničí, pokud potravinu vystavíš teplotě vyšší než 60°C, doporučuje se 10 min. povařit. Pokud je obal (hlavně u rizikových potravin, jako jsou různé konzervy, sterilovaná zelenina, uzeniny, masné produkty) nafouknutý, potravinu nejez!

Methanol

Otrava methanolem neboli methylalkoholem nastává po vypití špatně vypáleného alkoholu, nebo požití průmyslového methanolu (tekutina do ostřikovačů, nemrznoucí směsi, ale i odlakovač, rozpouštědla). Na první pohled i ochutnání nejde methanol rozeznat od alkoholu.

Příznaky otravy

Za 6 – 30 hod. od požití jsou zjevné charakteristické symptomy jako zvracení, bolesti horní části břicha, průjem, bolesti zad, závrať, bolesti hlavy, slabost, zmatenost, nesrozumitelná řeč, neklid, ztuhlost šíje, křeče, kóma. Projeví se také poruchy vidění – nemocný má pocit, že se dostal do sněhové vánice, oči má jakoby zahaleny mlhou.

Vždy je nutný okamžitý transport do nemocnice! Jde o život! Pokud došlo k vypití methanolu – třeba i omylem – doporučuje se vyvolat zvracení a dát si 2-4 panáky tvrdého alkoholu z prověřeného zdroje (ethanol neboli alkohol snižuje toxické účinky metabolitů metanolu).

Prevence

Pokud piješ, dej si pozor, jaký alkohol konzumuješ. Bezpečné je pít alkohol z kolkovaných lahví a ze spolehlivých kontrolovaných palíren. Již 4 ml methanolu mohou vyvolat slepotu, 30 ml smrt.

Bacha na plísně

Není to sice takový vraždomat, jako předchozí jedy, ale také plíseň je vysoce toxická – produkuje tzv. aflatoxin, což je rakovinotvorný jed. Tuhle látku může obsahovat i maso zvířat, která byla krmena plesnivým krmivem.

Aflatoxin může nejen vyvolat zhoubné bujení, ale také oslabit funkci jater. Plesnivé potraviny (tedy pokud se nejedná o ušlechtilou plíseň např. na sýrech) rozhodně nejez. Problém je, že plíseň často ani není vidět.

Ale jde poznat po chuti.

Rakovina z chipsů?

Člověk si to moc nepřipouští, ale po chipsech se nejen tloustne – také obsahují acrylamid – sloučeninu vyvolávající zhoubné bujení. Tato látka vzniká při tepelné úpravě pokrmů za vysokých teplot. Jestli to je nebo není důvod nejíst brambůrky denně ke svačině, to už je na tobě.

Jak se před tím vším chránit?

  • Dívej se na etikety, čti si složení. O tom, co jíš, rozhoduješ ty!
  • V obchodě si kontroluj datum spotřeby.
  • Nekupuj potraviny s porušeným obalem.
  • V žádném případě nekupuj a nejez potraviny s nafouklým obalem a pokud se ti nafouknou doma, vyhoď je.
  • Nejez plesnivé. Často je plíseň v oříšcích, sušeném ovoci, nebo mouce, pečivu. Pokud cítíš na jazyku plíseň, nebo je jídlo jinak zkažené, nejez ho, ani když není pohledem nic vidět.
  • Smažené jídlo si dopřávej jen občas.
  • Zkažené potraviny se neboj reklamovat. 

Jak na reklamaci jídla

  • Běžné potraviny můžeme reklamovat do 8 dnů od zakoupení, není-li na výrobku vyznačena lhůta použitelnosti potraviny. Lahůdky, jako jsou například obložené chlebíčky, pomazánky na váhu, nebo saláty, smí zákazník reklamovat nejpozději do 24 hodin.
  • Při reklamaci je však třeba předložit doklad o koupi – paragon. V případě, že jsi zaplatil/a platební kartou, můžeš nákup prokázat výpisem z bankovního účtu.
  • Záruka se u potravin vztahuje na kvalitu výrobku, konzistenci, vizuální a chuťové požadavky a na kvalitu a stav obalu. Máš právo na nový nezávadný produkt, nebo na vrácení peněz.
  • Reklamovat můžeš samozřejmě i jídlo v restauraci. Přinesli ti přesolené jídlo, zkažené maso nebo hnusné kafe? Vrať to a nic neplať!

Co když prodejce nechce reklamaci uznat?

Většinou jsou prodejci vstřícní, pokud se ti ale stane, že narazíš na arogantního obchodníka, který prodává prošlé a zkažené jídlo a ještě se špatně chová, můžeš se obrátit na dozorové orgány. Těmi jsou v případě potravin Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa.

Co všechno jste chtěli vědět o botulotoxinu a báli jste se zeptat

Kolem botulotoxinu stále existuje řada mýtů a předsudků, a tak jsem se obrátila na odbornici MUDr. Karolínou Kykalovou, aby nás zasvětila do tajemství této zázračné látky. Je třeba se botulotoxinu obávat? „Ano i ne. Botulotoxin může být dobrým sluhou, ale špatným pánem.“

Botulotoxin je jed, takže z toho pramení obavy, že může poškodit naše zdraví.Ano, botulotoxin je jed, který patří mezi nejsilnější přírodní neurotoxiny, proto ho stačí nepatrná dávka, aby byl účinný. V estetické medicíně se používá pouhý zlomek dávky, která je naprosto bezpečná.

Jak se vůbec přišlo na to, že se dá použít na vyhlazení vrásek?

Od druhé poloviny 90. let se tento postup používá standardně. Ale dnes pomáhá i při nadměrném pocení v podpaží, na dlaních a ploskách nohou.

Ale je potřeba zmínit, že pouze některé preparáty mají atesty, takže si musíte dát pozor, komu se svěříte.

To jste mě přivedla na další otázku. Aplikace botulotoxinu nabízí i už i různá kadeřnictví a některé kosmetické salony. Co si o tom myslíte?Botulotoxin je lék, a tak by měl patřit jen do rukou lékaře.

Dokonce jsou v plánu legislativní opatření, aby botulotoxin neaplikovali nekvalifikované osoby bez lékařského vzdělání.

Pouze lékař zná přesně anatomii člověka, ví, kam botulotoxin aplikovat, ale také může řešit i případné komplikace.

Jaká jsou rizika? Slyšela jsem, že může klesnout oční víčko. To bych tedy nechtěla!Rizika mohou nastat při nesprávné aplikaci. Buď se botulotoxin aplikuje do špatného svalu, nebo se aplikuje příliš často. Důležité pro pacienta je, aby nezačal s další aplikací dříve, než se sval nezregeneruje a nezačne opět pohybovat!!!

Zajímavé:  Sport Vhodný Na Krční Páteř?

A to vše může lékař ovlivnit, protože to s klientem konzultuje. Znovu tedy apeluji na dobrý výběr zkušeného lékaře.

Ale i lékař je omylný a může udělat chybu. Někdy se u klienta vyskytne svalová anomálie, která se může stát příčinou vámi zmiňovaného defektu… Ale botulotoxin má jednu velkou výhodu, a tou je, že má omezené trvání, a tedy i nežádoucí účinek vždy přejde. A naštěstí pro klienta přejde dřív než ten žádoucí. Pro příklad: Efekt vyhlazení trvá 6 až 8 měsíců a nežádoucí účinek do 4 týdnů zmizí.

Jsou místa, kam není možné botulotoxin aplikovat?Botulotoxin je určen především na dynamické – mimické vrásky. Meziočí, čelo, vrásky kolem očí. V poslední době se aplikuje i na dolní části obličeje. Ale tady bych doporučovala spíš aplikaci jiných preparátů. Lékař musí umět kombinovat, není jen jedna procedura použitelná na vše.

Na botulotoxin chodí už i muži, je v tom nějaký rozdíl?Aplikace, hlavně množství jednotek, se řídí podle síly svalů, takže to má svá specifika, ale jinak bez problémů.

Je aplikace botulotoxinu omezená věkem? Jaká nejmladší pacientka k vám přišla? V jakém věku může nejdříve aplikaci podstoupit?My se „neženeme“ do těch nejmladších, i když jsou pacienti, kteří se již od narození vrásčí.

Ale většinou ošetřujeme nejdřív od 25 let, spíše od 30 let. Asi jsem v tomto ohledu trochu konzervativní, ale v zásadě to takto mladým rozmlouvám. Záleží na indikaci, většinou jsou to výjimky. Pokud se klientka živí modelingem nebo jí hodně záleží na tom, jak vypadá, třeba herečka, zpěvačka.

Nicméně musí přijmout, že se jedná o dočasný efekt.

Říká se, že když někdo jednou zkusí botulotoxin, stane se na něm závislý, co je na tom pravdy?To už je spíš otázka pro psychiatra. I když si člověk zvykne vypadat dobře.

Když jsme to na sobě zkoušeli (od roku 1997 v ústavu Lékařské kosmetiky), taky jsem si také zvykla, že jsem bez vrásek a kůže je vyhlazená.

Ale když jsem přestala, kvůli těhotenství a kojení, tak jsem s tím problém neměla.

A tak by k tomu měl člověk přistupovat.

A co říkáte „hvězdám“, které ztratily mimiku?Já nikoho takového neznám, myslím, že se to všechno na botulotoxin svádí. Nejvíc komplikací vytváří přemíra všeho možného. Spoustu komplikací způsobují aplikace různých permanentních „výplní“. Dočasné aplikace, jako je botulotoxin nebo kyselina hyarulonová, jsou bez problému, protože se vstřebají.

Ale na anorganické látky, které nejsou tělu vlastní, může tělo zareagovat problematicky. Tělo se brání tím, že cizí těleso zapouzdří, posune, a pak může obličej nepřirozeně deformovat. Proto já za sebe preferuji aplikace, které nemají dlouhého trvání, ale dá se s nimi pracovat.

Nic není na věčné časy, protože kůže a tvář se mění, takže jsem pro proceduru na míru i vzhledem k věku.

Jaké klienty máte nejraději?Ty, kteří vědí, co chtějí, a nezdráhají se zeptat. Aby věděli, co se aplikuje, jak se to aplikuje, co má následovat, jaká je rekonvalescence.  

A jak by měla vypadat ideální aplikace?Výsledek by měl vypadat přirozeně, takže si vaše okolí všimne jen toho, že vypadáte odpočatě, jako po dobře strávené dovolené.

Za jak dlouho to začne působit?Od tří dnů do tří týdnů, je to individuální. Pokud efekt za tři týdny není viditelný, aplikuje se znovu, tzv. se dopíchne. Jsou ale i pacienti, kteří na botulotoxin nereagují vůbec. Někteří lidé mají v těle enzymy odbourávající botulotoxin.

Na začátku našeho rozhovoru jste se zmínila o použití botulotoxinu proti pocení. Která místa se nejčastěji ošetřují?Nejčastěji se aplikuje botulotoxin do podpaží. Tím se přeruší spojení mezi malou potní žlázkou a nervem. Tím lze ovlivnit až 95 % žlázek. Dlaně a plosky jsou více enervované, takže se při aplikaci používá umrtvení, někdy se citlivější pacient i „přispí“.

Která místa platí k nejžádanějším a proč?Jednoznačně podpaží. Klientům vadí mokré koláče, které jsou neestetické, a navíc pot ničí oblečení. Aplikace botulotoxinu se vyplatí i finančně. Kolegyně spočítala, kolik se utratí za antiperspiranty, deodoranty, čistírnu a nové oblečení za rok a zjistila, že při aplikaci botoxu jste na nule… Aplikace vydrží 10 až 15 měsíců.

A pak jsou to dlaně. Zpocené ruce lidem vadí společensky (podání ruky), ale třeba i při práci s dokumenty.

Pro některé lidi je velkým handicapem nadměrné pocení, při kterém jsou schopni vypotit půl litru až litr vody, to jsou ty „čůrky“ potu stékající po těle. U těchto lidí jsou žlázky citlivější na nervové podněty a botulotoxin jim může hodně pomoci.

Pocení je ale pro tělo prospěšné, zdravé…Jistě, ale zbytkem těla vypotíte, co je třeba.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor s MUDr. Karolínou Kykalovou vznikl ve spolupráci s Esthesia, Klinikou rodinného zdraví a krásy, Opletalova 1013/59, 110 00 Praha 1.

Pokud Vás zajímá více o této problematice, najdete na www.zivotbezvrasek.cz

Ptáci na rybnících a řekách hromadně hynou kvůli otravě

Dvě uhynulé labutě na Labi 
v Nymburce nedaleko železničního mostu, třetí se léčí. Další otrávení ptáci v Poděbradech na Jezeře, ale 
i v Pátku a na dalších rybnících a tocích v regionu.

To je výsledek otravy botulotoxinem, který se šíří za pomoci sucha a veder především ve stojatých tocích. „Dá se říci, že je to problém nejen našeho regionu, ale už i celé republiky. Otrávení ptáci mají špatnou motoriku a výrazně kývají hlavami ze strany na stranu,‘ popsal příznaky otravy Luboš Vaněk, vedoucí Stanice pro zraněné živočichy v Pátku.

Vodní ptáci na řekách 
a rybnících ve velkém hynou na otravu botulotoxinem, prudkým neurotoxickým jedem. Takzvaný klobásový jed produkuje bakterie Clostridium botulinum. Kvůli suchému a horkému počasí, které provází letošní léto, se bakterie množí hlavně ve stojatých vodách a v bahně. Jed se uvolňuje do vody a přes potravu se dostává do těl ptáků.

Záchranná stanice v Pátku přijala v posledních dnech až stovku ptáků, někteří ale uhynuli ještě před převozem. „Pokud je voda neprokysličovaná, stoupne nad určitou teplotu, bakterie se rozmnožuje a vylučuje jed.

Botulotoxin, protože je málo vody 
a ptáci se dostanou k bahnu snáz, se dostane přímo do těla, kde napadá nervový systém,‘ řekl Vaněk. Pták za několik dnů zahyne. Ochránci nejčastěji nacházejí uhynulé labutě a kachny.

Bakterie se podle Vaňka vyskytuje například na Labi 
a dále na řekách a rybnících, kde je nižší hladina. „Pokud se ptáci dostanou do záchranné stanice, ještě když udrží hlavu, jdou zachránit docela dobře. Stačí je proplachovat čistou vodou a přidáváme jim vitaminy B,‘ uvedl. Zhruba týdenní léčba vyjde až na 200 korun.

Postiženého ptáka poznají lidé podle toho, že stáčí hlavu, pohybuje se na jednom místě 
a je apatický. Při vážné otravě se nepohybuje, leží na hladině a hlavu má stočenou směrem dozadu nebo na křídle.

Proto pokud lidé takové ptáky uvidí, měli by je nahlásit vlastníkovi vodní plochy, na krajskou veterinární správu či na příslušný odbor životního prostředí. Uhynulá těla zvířat mohou způsobit otravu dalších živočichů.S tím už mají problém rybáři přímo v Pátku.

Na místních rybnících podle informací Nymburského deníku začíná docházet k masivnímu úhynu ryb právě kvůli otravě botulotoxinem.

Lidé se otravy nemusejí podle ochránců obávat. 
S klobásovým jedem se mohou setkat v jiných zdrojích, zejména ve špatně sterilovaných konzervách, uzeninách nebo nakládané zelenině. 
V potravinách se ničí delším varem.

Otrava z jídla – první pomoc

Takzvaná otrava z jídla většinou není vážný stav a nejpozději do dvou dnů sama odezní.

Vyhledejte však lékaře, případně přivolejte ZZS (tel. 155), pokud:

  • příznaky přetrvávají déle než dva dny,
  • je postiženým malé dítě, starý člověk nebo člověk s poruchou imunity,
  • postižený je těžce dehydratován, mohou se projevit i známky šoku,
  • ve stolici se objeví krev,
  •  mohlo by se jednat o botulismus (otravu klobásovým jedem).

Jak otrava jídlem vzniká:

  • je způsobena toxiny bakterií, které měly možnost se v potravě dostatečně rozmnožit,
  • často je způsobena nedostatečnou hygienou přípravy jídla, jeho špatným skladováním a ohříváním.

Možná rizika

  • Při průjmu a/nebo zvracení ztrácí organismus mnoho vody, kterou nestačí doplňovat…
  • … hlavním rizikem otravy z jídla je tedy dehydratace,
  • dehydratace může způsobit podstatné snížení krevního tlaku, hlavně u osob s přirozeně nízkým tlakem,
  • to má za následek únavu, točení hlavy až mdloby,
  • vzácná otrava klobásovým jedem (botulismus) může skončit i smrtelně.

Nejčastější projevy otravy jídlem:

  • nevolnost a zvracení,
  • bolest břicha,
  • průjem,
  • bolesti hlavy,
  • horečka a slabost, případně zimnice.

Zásady první pomoci

  • Uložte postiženého, nechte ho odpočívat,
  • dejte postiženému živočišné uhlí, menší množství slabého černého čaje nebo minerálky (pokud možno bez bublinek),
  • dbejte na dostatečný příjem tekutin, podávejte je často po menších dávkách,
  • neužívejte léky proti průjmu (kromě živočišného uhlí), neboť mohou zpomalit vylučování bakterií z těla,
  • pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékaře.
Zajímavé:  Léky Na Tišení Bolesti?

Potraviny vhodné v případě průjmu:

  • sladký černý čaj,
  • dietní suchary, piškoty, starší pečivo,
  • suchá rýže, brambory,
  • banány.

Otrava klobásovým jedem (botulismus)

Je způsobena nebezpečným botulotoxinem, produktem některých bakterií, a může skončit smrtelně.

  • Může vzniknout po konzumaci konzerv, ve kterých se rozmnožily některé druhy bakterií,
  • kromě masových konzerv se botulotoxin může tvořit např. i v podomácku zavařené zelenině (fazolích),
  • příznaky se většinou objeví 12 až 36 hodin po požití kontaminované stravy,
  • příznaky zahrnují bolesti hlavy, rozostřené vidění, svalovou slabost, případně obrnu,
  • může se připojit nevolnost a zvracení, potíže s močením, obtížné dýchání, sucho v ústech,
  • v případě podezření na botulismus vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc (přivolejte ZZS, tel. 155).

Zdroje: MUDr. Tomáš Jelen, První pomoc (Česká obec sokolská, Praha 2009),

weby ulekare.cz, mayoclinic.com/health/first-aid-food-borne-illness/FA00043,

bbc.co.uk/health/treatments/first_aid/procedures/foodpoisoning.shtml

  • Akutní stavy a akutní péče – přehled 

Botulismus

Botulismus je otrava termolabilním botulotoxinem produkovaným grampozitivní bakterií Clostridium botulinum. Podstatou otravy je snížené množství uvolněného acetylcholinu z neuronu na nervosvalové ploténce. Botulotoxin se také někdy označuje jako „klobásový jed“ (lat. botulus – klobása).[1][2]

Etiologie a patogeneze[upravit | editovat zdroj]

Clostridium botulinum je G+, anaerobní, sporulující tyčinka, která produkuje neurotoxický botulotoxin (klobásový jed[1]), který je termolabilní a je tvořen v anaerobních podmínkách, často v konzervách[2]. Zdrojem dětského botulismu bývá včelí med[3].

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Doba inkubace je v průměru 24 hodin (někdy 6 až 72 hodin).[2]

Klasická triáda příznaků by měla vést k podezření na botulismus:

1. Akutní, symetrické, sestupné chabé parézy se zřetelnou bulbární paralýzou.2. Normální teplota.3. Normální senzitivita.[4]

  • Zpočátku se objeví GIT příznaky (nausea, zvracení, průjem, ale i zácpa), suchost sliznic a profúzní pocení.[2]
  • Postupně nastupují nervové poruchy (diplopie, porucha konvergence, mydriáza, porucha polykání a afonie). Paréza postupně sestupuje na krční svaly a svaly končetin. Průběh infekce je bez teplot, likvor normální, vědomí není alterováno.[2]

Při postižení centra dechu a srdeční činnosti je pacient bezprostředně ohrožen na životě.[1]

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

  • Klinický obraz (triáda). [4]
  • EMG.[4]
  • Detekce toxinu v séru a ve zbytcích potravy.[1] Provádí se neutralizačním pokusem na myších. Podle typu antitoxinu se usoudí na typ toxinu.[3]
  • Obdobné jsou příznaky u osob, které požily stejnou potravu.[1]
  • Kultivace Cl. botulinum na anaerobních půdách (7−10 dní).
  • ELISA vzorku nazální sliznice pro zjištění aerosolizovaného botulotoxinu, byla vyvinuta pro vojenské účely.[4]

Diferenciální diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Léčba a prognóza[upravit | editovat zdroj]

  • Pro 6 typů Cl. botulinum existují monovalentní séra, známe-li antigenní typ (aplikace i.m. 3–5 dní).[2] Pokud typ neznáme aplikuje se polyvalentní sérum v dávce 10 000 IU. Uvádí se možnost léčby paréz strychninem.[2]
  • Důležitá je též podpůrná terapie. Pacient by měl ležet v reverzní Trendelenburgově pozici (tzn. postel zvýšena o 20−25 % na hlavové straně, pacient na zádech) pro lepší ventilaci. Podpora dýchání je potřeba u cca 20 % dospělých a 60 % dětských pacientů. Sleduje se, popř. suplementuje, hladina tekutin a živin.[4]
  • Letalita je při botulismu až 20 %. Prognóza při přežití je příznivá, úprava paréz trvá měsíce.[1]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

  • Botulismus (česká wikipedie)
  • Botulism (anglická wikipedie)

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. ↑ a b c d e f g SEIDL, Zdeněk a Jiří OBENBERGER. Neurologie pro studium i praxi. 2. vydání. Praha : Grada Publishing, 2004. ISBN 80-247-0623-7.
  2. ↑ a b c d e f g DOSTÁL, Václav, et al. Infektologie. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2005. s. 338. ISBN 80-246-0749-2.
  3. ↑ a b BEDNÁŘ, Marek, Andrej SOUČEK a Věra FRAŇKOVÁ, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 8023802976.
  4. ↑ a b c d e KOIRALA, Janak a Sangita BASNET. Botulism, Botulinum Toxin, and Bioterrorism: Review and Update: Microbiology and Toxicology [online]. ©2004. [cit. 2012-01-06]. .

Botulismus u narkomanů v Glasgowě ve Skotsku, SZÚ

8. leden 2015| Mudr. Marta Príkazská, Mudr. Zdenka Manďáková

Od začátku ledna 2015 vyšetřují pracovníci v oboru veřejného zdravotnictví v Glasgowě ve Skotsku výskyt 2 pravděpodobných případů otravy botulotoxinem (botulismu) u injekčních uživatelů heroinu.

Od začátku ledna 2015 vyšetřují pracovníci v oboru veřejného zdravotnictví v Glasgowě ve Skotsku výskyt 2 pravděpodobných případů otravy botulotoxinem (botulismu) u injekčních uživatelů heroinu. Oba pacienti jsou z oblasti Greater Glasgow a Clyde ve Skotsku a jsou ve vážném zdravotním stavu hospitalizováni v nemocnici.

Drogově závislí – narkomani jsou vyzýváni, aby vyhledali lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví uvedené příznaky: rozmazané nebo dvojité vidění, potíže s polykáním a mluvením nebo zánětlivé změny v místě vpichu. Onemocnění botulismem může progredovat od ochrnutí paží, nohou až nakonec může vést k ochrnutí dýchacích svalů a poruchám činnosti srdce. Ke smrti dochází následkem obrny dýchacích svalů a bránice.

NHS (National Health Service) v Greater Glasgow se vyjádřil, že příčina nákazy ve výše uvedených právě probíhajících případech byla prošetřena a ve svém dalším šetření se zaměří na populaci intravenózních uživatelů drog.

Spory Clostridium  botulinum mohou také kontaminovat ránu (traumatický – raný botulismus). Většina případů botulismu, které byly způsobeny kontaminací rány, byla evidována právě mezi injekčními uživateli drog (IUD).

Tito injekční uživatelé drog, kteří si drogu úmyslně nebo náhodně aplikují subkutánně nebo intramuskulárně, mohou být k infekci zejména vnímaví.

Tzv. „Černý heroin – Black tar heroin“ je spojován s výskytem případů raného botulismu u injekčních uživatelů drog, a to jak v USA, tak i v Evropě. Tato forma heroinu se obvykle vyrábí v provizorních továrnách, většinou v Mexiku, v oblastech, které sousedí s opiovými poli setého máku.

Black tar heroin je ilegálně připravovaný opiát, vyráběný neúplnou acetylací morfinu. Postup přípravy byl objeven v 19. století, nevyžaduje vybavení laboratorním zařízením k dosažení vysoce purifikovaného heroinu, proto je tato příprava atraktivní pro „domácí“ výrobce drogy.

Aplikuje se obvykle formou subkutánní injekce. Příznaky v oblasti vpichu (aplikace) mohou být zcela nenápadné, nebo může dojít ke vzniku nekrózy, případně k tvorbě abscesu.

Vzhledem k tužší konzistenci heroinu je nutné před aplikací použití rozpouštědla, které je pravděpodobným zdrojem spor Clostridium botulinum.

Lékař, který vysloví podezření na onemocnění botulismem u pacienta se sestupnou paralýzou, musí ihned aplikovat botulinový antitoxin. Ten je účinný při potlačení příznaků u všech forem botulismu, pokud je aplikován včas.

Jeho podání by nemělo být odkládáno čekáním na výsledky mikrobiologického vyšetření.

V případě raného botulismu je nezbytná antimikrobiální terapie a chirurgické ošetření, aby se zabránilo relapsu po použití botulinového antitoxinu.

Většina případů raného botulismu v USA je způsobena toxinem typu A (jeden z 8 typů botulotoxinu). Botulismus způsobený toxinem typu A je velmi závažný s rychlejším průběhem ochrnutí a vyšším podílem pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci (UPV).

Botulismus je vzácné onemocnění, které může mít až fatální průběh, je způsoben toxiny produkovanými bakteriemi Clostridium botulinum. Botulotoxin (z latinského botulus = klobása), resp. botulin nebo klobásový jed je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních jedů.

Otrava botulinem zapříčiňuje onemocnění nazývané botulismus. K nákaze dochází požitím potravy kontaminované sporami bakterií Clostridium botulinum. Spory se vyskytují v půdě, prachu a říčních nebo mořských sedimentech. Samotné bakterie nejsou škodlivé, ale mohou vytvářet výše uvedené toxiny, pokud jsou zbaveny kyslíku – tzn.

v anaerobním prostředí. Toxiny postihují nervový systém a způsobují ochrnutí (chabé parézy), které se postupně šíří od hlavy (periferní parézy okohybných svalů, očních víček, špatné zaostřování, poruchy polykání a artikulace) k nohám. Léčba obvykle zahrnuje neutralizaci toxinů injekcemi specifických protilátek.

U většiny postižených dochází k úplnému uzdravení, ale v 5-10 % případů může nastat smrt.

V předchozích letech bylo již také popsáno několik případů onemocnění „injekčním“ antraxem u uživatelů drog (původce Bacillus anthracis) u pacientů v USA a také v Evropě (do roku 2009 byl v Evropě popsán pouze 1 případ, po roce 2009 výskyt nových případů injekčního antraxu u uživatelů kontaminovaného heroinu). V letech 2012 a 2013 byly diagnostikovány případy antraxu u injekčních uživatelů drog např. v Dánsku, Francii, Německu a ve Velké Británii. Antrax je onemocnění, které se šíří sporami, které se vyskytují v půdě jako je tomu u botulismu. Primárně dochází k přenosu onemocnění jak u botulismu, tak i antraxu alimentární cestou. V půdě se vyskytují i toxiny bakterie Clostridium tetani, které způsobují onemocnění tetanem. Proti onemocnění tetanem je v ČR zavedeno celoplošné očkování.

U injekčních uživatelů drog existuje riziko kontaminace používaných injekčních jehel a stříkaček, může být kontaminována i samotná droga. Ve 2 případech onemocnění botulismem v Glasgowě se jednalo o heroin.

V České republice jsou evidovány ojedinělé (sporadické) případy onemocnění botulismem. V roce 2013 byly hlášeny 4 případy onemocnění a v roce 2014 1 případ onemocnění v Karlovarském kraji. U všech dosud zaznamenaných případů botulismu v ČR se jednalo o alimentární přenos.

MUDr. Marta Príkazská, MUDr. Zdenka Manďáková, oddělení epidemiologie, CEM SZÚ, 7.1.2015

Botulismus

Botulismus je nenakažlivá nemoc způsobená pozřením krmiva nebo vody obsahující botulotoxin. Jedná se o otravu tímto toxinem, který se také nazývá klobásový jed.

Projevuje se postupující chabou paralýzou celého těla a smrtí udušením.

Otrava se nejčastěji objevuje u kachen a bažantů a v přírodě u migrujícího vodního ptactva, hrozí masožravým kožešinovým zvířatům, hlavně norkům, méně už liškám a onemocnět mohou také přežvýkavci a koně. V laboratoři je možné otrávit botuloxinem bílé myši a morčata. Naproti tomu psi, kočky, fretky nebo prasata jsou rezistentní.

Zajímavé:  Červená řepa BIO latte 30g – vše o zdraví

Kachny se tráví botulotoxinem, který se v horkých letních dnech hromadí v bahně, hnijící vegetaci a v larvách hmyzu. Do těl norků se dostává v míchanicích, které byly nesprávně skladovány, kopytníci se otráví ze špatné siláže nebo zapařené a hnijící trávy a hlavně z mrtvých těl hlodavců, ptáčků a vůbec jakýchkoliv zvířátek, jejichž těla se mohou dostat do siláže nebo do balíkovaného sena.

Odkud se bere botulotoxin

Vzniká činností bakterie zvané Clostridium botulinum. To je gram – pozitivní tyčinka, která k životu potřebuje anaerobní podmínky, roste jen za nepřístupu vzduchu.

Při teplotách kolem 30°C přitom produkuje polypeptid, který je pro vyšší organismy prudce toxický. Je to exotoxin, uvolňuje se do okolí dělících se bakteriálních buněk.

Při teplotách nižších, do 10 °C, se toxin obvykle netvoří.

Samotné klostridie rostou a produkují toxin ve vnějším prostředí, jen velice zřídka tvoří botulotoxin uvnitř živého organismu, v ranách nebo ve střevě. Bakterie nerostou při kyselém pH nebo v mořských sedimentech.

Tvoří velice odolné spory, které mohou v prostředí přetrvávat až 30 let. Přežívají po dobu 4 až 5 hodin i teplotu varu. 120 °C vydrží až 20 minut. 20% formalín je ničí za 24 hodin a 10% kyselina chlorovodíková za hodinu.

Jakmile se spory dostanou do vhodných podmínek, což je nepřítomnost kyslíku a bílkoviny jako zdroj potravy, vyklíčí. Spory se běžně nachází v zemi a až 6 měsíců mohou přetrvávat v mrtvých tělech zvířat. Bakterie rostou v tlející vegetaci a v bahně stojatých nebo pomalu tekoucích vod. Organismus může být i komenzálem trávicího traktu obratlovců, především ryb a drůbeže, ale i skotu a prasat.

Otrava vzniká především pozřením krmiva, který obsahuje botulotoxin, bez ohledu na to, jestli v něm ještě klostridie samotné rostou nebo už dávno ne.

Botulotoxin samotný

Botulotoxin je nejsilnější známý přírodní jed. Smrtelná dávka je neobyčejně malá, počítá se v nanogramech na kilogram živé hmotnosti zvířete. K otravě norka stačí 0,00001 ml botulotoxinu.

Je to termolabilní látka, rozkládá se při teplotách nad 80 °C. Jinak je to ale také stabilní substance, ve zbytcích živočišného původu vydrží velice dlouho, hlavně v kostech.

V těle působí jako neurotoxin. Velice rychle se vstřebává z trávicího traktu, rychleji, než ho stačí rozložit žaludeční šťávy.

Krví se dostává do cílového orgánu, kterým jsou nervové zakončení, nervosvalové ploténky. Botulotoxin zablokuje uvolňování neutrotransmiteru acetylcholinu do synaptické štěrbiny.

Bez acetylcholinu ale nedojde k přenosu signálu z nervu na svalové vlákno. Výsledkem je otrava, botulismus.

Botulotoxin je látka proteinové povahy, tělo si dokáže proti toxinu vytvořit protilátky. Jedu existuje vícero typů, označují se písmeny A až F.

Jak vzniká botulismus, jak se zvířata mohou otrávit?

Botulismus bývá nemoc letních měsíců. To proto, že toxiny se tvoří při vyšších teplotách a také proto, že vysychající rybníky a pomalu tekoucí vodní toky odhalují bahno a případné uhynulé ryby či jiné v bahně pohřbené mrtvé živočichy. Uvnitř jejich rozkládajících se těl může být spoustu klostridií a hromada botulotoxinu.

Hmyz, hlavně larvy much, které se živí takovou mršinou v sobě koncentrují jed a samy jsou toxické. Požíráním takových červů se otráví kachny a podobní vodní ptáci a nebo bažanti. Botulismus se v tom případě může šířit jako epidemie, protože mrtví ptáci obsahují dost botulotoxinu k otravě dalších zvířat.

Zkrmováním takových uhynulých kachen lze otrávit lišku, která je jinak proti botulismu hodně odolná. I voda z takových míst je jedovatá a to i pro dobytek.

Býložravci se k botulotoxinu dostanou navíc i jinak. Jed může vzniknout ve špatné siláži nebo senáži, kde pH neklesne pod 4,5. Zkažená siláž nebo i namoklé seno může poskytnout klostridiím anaerobní prostředí k množení. Do konzervovaného krmiva se spory dostanou z půdy.

Rozkládající se rostlinný materiál může být také zdrojem botulotoxinu. Hnijící zapařená hromada trávy ze sekačky, zahnívající brambory nebo zelenina skladovaná na hromadě ba i vlhké zrno, sladový květ nebo krmné směsi mohou být kontaminované.

Největší nebezpečí pro kopytníky však představují mrtvá těla drobných živočichů, hlodavců nebo ptáčků, kteří jsou slisováni do balíků sena nebo siláže.

Takový kadaver může obsahovat obrovské množství toxinu, který se postupně luhuje do okolního krmiva. Tak může dojít k botulismu i při zkrmování dobrého sena a správě připravené siláže.

Navíc býložravci mohou mršiny požírat i schválně, jako projev lízavky při nedostatku živin.

Dobytek se může nakazit také z drůbežího hnoje nebo podestýlky z velkochovů drůbeže. Zdrojem toxinu v podestýlce budou mrtvá těla uhynulé drůbeže.

Norci onemocní po zkrmování nehygienicky připravenými drůbežími nebo rybími odpady. Opět je to nemoc letních měsíců a botulismus propuká, pokud je maso skladováno v teple v uzavřených nádobách nebo ve velkých vrstvách, kde se vytvoří anaerobní prostředí.

Ranný a toxoinfekční botulismus

Tyto formy botulismu se z domácích zvířat vyskytují jen u koní, kteří jsou k působení toxinu vůbec nejcitlivější.

Toxoinfekční botulismus vzniká u hříběte, které sežere spory klostridí, ty se začnou množit v jeho střevě a hříbě otráví vstřebané toxiny.

Postihuje jen hříbata, která ještě nemají pořádně vyvinutou imunitu a způsobuje nemoc zvanou “syndrom třesoucího se hříběte”, “shaking foal syndrome”.

Ranný botulismus, který se rozvíjí podobně jako tetanus po znečištění hlubokých ran sporami, je vyloženě vzácný.

Jak se botulismus projevuje

Inkubační doba je velice krátká, trvá jen několik hodin. Botulotoxin se navíc v těle kumuluje, takže je možná i postupná otrava malinkatými dávkami a v tom případě se první příznaky botulismu objeví za pár dní.

Působení neurotoxinu zablokuje spojení mezi nervy a svaly, výsledkem je chabá obrna. Intenzita klinických příznaků záleží na množství přijatého toxinu.

Obecně se otrava v počátku projevuje svalovou slabostí a nejistou a vrávoravou chůzí. Častý je svalový třes a záškuby svalových bříšek. Obrny jsou symetrické a postupují od zádi. U norků je úplné ochrnutí pánevních končetin prvním příznakem.

Nápadná je slabost svaloviny krku, která je viditelná hlavně u malých přežvýkavců a u ptáků. Ovce a kozy vratce stojí s hlavou dolů a pomalu s ní kývají. U vodních ptáků s dlouhým krkem jsou obrny krku zvláště nápadné, ptáci posedávají se spuštěnými křídly a komíhají krkem, který nedokáží udržet rovně.

Postiženy jsou také svaly hlavy. Oči jsou ztrnulé, zornice rozšířené a ochrnuje čelist, jazyk i hltan. Zvířata nemůžou polykat, sliní, vypadává jim potrava z tlamy. Je zajímavé, že někdy při botulismu skotu krávy nemohou žrát a jazyk jim bezvládně visí z tlamy, jindy jazyk ochrnutý není a zvířata až do smrti žerou.

Obrny postupují od pánevních končetin, ale nakonec postihnou celé tělo a zvíře uléhá. Leží na hrudní kosti a hlavu má položenou na zemi nebo na boku. Hyne tiše udušením při obrně dýchacích svalů. Do poslední chvíle je zachované vědomí i kožní citlivost. Ke smrti dochází nejčastěji za jeden až čtyři dny po prvních příznacích botulismu.

Vodní ptáci se často utopí při úplném ochrnutí krku.

Příjem velkého množství botulotoxinu způsobuje rovnou náhlý úhyn, udušení. Naopak při příjmu menšího množství je možné i uzdravení. Trvá asi tři až čtyři týdny, než obrny odezní.

Diagnostika

Patologický nález je nespecifický, podezření na botulismus vzniká čistě podle klinických příznaků a průběhu nemoci. Kultivace klostridií ze zbytků krmiva či v obsahu trávicího traktu koní nebo norků také napovídá, že by se mohlo jednat o botulismus.

Definitivním potvrzením je průkaz přímo toxinu a to v krvi nebo střevním obsahu zvířat. Botulotoxin je rychle vstřebává a navazuje na nervová zakončení, takové vyšetření se musí provést do 12 hodin po prvních příznacích nemoci.

Test je sérum neutralizační test na morčatech nebo myších. Protože myši a morčata jsou k botulotoxinu mnohem odolnější než koně nebo přežvýkavci, může být výsledek i falešně negativní.

Zkoumané množství toxinu mohlo otrávit skot ale ještě neškodí myši.

Podobné nemoci

Léčba botulismu

Specifická léčba není k dispozici. Lehce otrávená zvířata přežijí. Vodní ptáci se přesouvají na čistou vodu, přežvýkavci do stáje, jako podpora se dávají kapačky a vitamín B.

U ležících zvířat a ptáků, kteří neudrží hlavu, je prognóza špatná.

V zahraničí se dá koupit antisérum, protilátky proti botulotoxinu, kterým se léčí koně, pro ptáky nefunguje.

Prevence

V Česku se naštěstí botulismus vyskytuje vzácně, relativně častěji jen u divoce žijících vodních ptáků, jakou jsou kachny, lysky, labutě. U kopytníků je to spíš teoretické nebezpečí. Klostridie, které způsobují kažení siláží, jsou jiné, než ta, která produkuje botulotoxin.

Hygiena krmení a nezkrmování narušených krmiv je výborná prevence i mnoha jiných nemocí než jen botulismu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector