Bradavice na penisu – vše o zdraví

Janě je přes padesát, je vysokoškolsky vzdělaná ekonomka, matka tří dospělých dětí. Pochází z lékařské rodiny a obvykle se do „alternativních metod“ nepouští.

Při jedné z posledních pravidelných prohlídek na gynekologii, které každoročně vzorně absolvuje, jí doporučili neodkladně se objednat u specialisty lidově zvaného čípkolog, tedy gynekologa, který se zabývá děložním čípkem.

Důvodem byly výsledky stěrů a podezření na vyšší hodnoty tzv. HPV, které následná biopsie potvrdila.

HPV jsou lidské papillomaviry. Šíří se hlavně pohlavním stykem, ale také přenosem z úst či rukou na pohlavní orgány. Tyto viry jsou rozšířené, mají je v sobě milióny lidí a za život s nimi „má tu čest“ většina z nás.

Nemusíme o tom ani vědět, nemusí nám nijak ublížit. Mohou samy vymizet bez následků, a většinou to také udělají, ale infekce může vést k rozvoji různých onemocnění. Od genitálních bradavic až po rakovinu děložního čípku.

HPV

 • Lidský papillomavirus, Human papilloma virus.
 • Viry napadají buňky lidské pokožky a sliznic, mohou vést k různým onemocněním, nejznámější je rakovina děložního hrdla (čípku).
 • HPV dále může způsobit například rakovinu zevních rodidel a pochvy u žen, u žen i mužů rakoviny análního otvoru, rakoviny v oblasti hlavy a krku, genitální bradavice, u mužů pak rakovinu penisu.
 • Nákaza HPV ve většině případů sama odezní, je to nejčastější sexuálně přenosná infekce, jejímž nositelem se během života stane většina z nás (osmdesát procent). V těle může přetrvávat i několik let bez jakýchkoli příznaků.
 • Proti některým typům HPV je možné se očkovat, očkování je známé spíše coby „očkování proti rakovině děložního čípku“.
 • Infekci HPV nelze léčit, je možné pouze odstranit její projevy. Tedy léčit onemocnění, které by se na základě infekce rozvinulo.

Proto je tak důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky. K prevenci před dvěma lety vyzývala v kampani Měsíc raka i Lucie Bittalová, mladá žena, která bohužel k lékařům přišla pozdě a nemoci podlehla. Zavčas odhalený problém je obvykle možné bez větších následků vyléčit. Tzv. konizace děložního čípku je celkem častý, menší operační výkon, kdy se odstraní poškozená tkáň. Podstoupila ji i Jana.

A co dál? „Brebery jako brebery“

Během zákroku jí byl odebrán další vzorek na biopsii a – jak se brzy dozvěděla – výsledky nebyly příliš dobré. Pokročilé přednádorové změny a další sledování stavu. „Nedostala jsem žádné doporučení, jak a čím bych si mohla pomoct,“ popisuje.

Jenže do dalšího odběru je dlouhá doba a nečinně čekat na osud se chce málokomu – i když lékaři vysvětlují, že se v tomto případě bohužel nic moc dělat nedá (nebo o tom zatím nevíme).

„Žádná léčba na HPV infekci neexistuje – umíme léčit jen její projevy,“ vysvětluje gynekolog Tomáš Fait z FN Motol.

Jenže internet je plný objevitelů a vynálezců a Jana začala hledat. „Zjistila jsem, že bývá doporučován vitamín D – podporuje imunitu a dělá ‚dobře‘. Beru ho,“ říká.

HPV viry si pojmenovala na „brebery“ a pátrala, jak je zlikvidovat.

Tak se dostala k další informaci: „Fyzioterapeutka mi řekla, že ty viry jsou v podstatě stejné viry jako ty, které způsobují opary, a že bychom zkusily akupunkturu v kombinaci s vnitřním použitím TTO.“

TTO je zkratka pro tea tree oil neboli olej z australského čajovníku. „Čajovníkový olej vykazuje účinky nejen antibakteriální, ale i antivirové, protiplísňové, antiparazitární a protizánětlivé,“ vysvětluje lékárnice e-shopu www.lekarna.

cz Pavla Horáková. Jako takový je čajovníkový olej hojně využíván, mimo jiné právě proti oparům a bradavicím.

Na internetu si ho lidé doporučují pro odstraňování vaginálních bradavic, a to z něj možná zkratkou udělalo i „zaručený lék“ proti infekci HPV.

Jenže tím podle lékařů bohužel není.

Palipiča

Zadáte-li spojení HPV a TTO do vyhledávače, řada i cizojazyčných odkazů naznačí, že nejde o nějaký regionální český výmysl. Naleznete tu nejrůznější receptury a postupy. Jana to na radu své fyzioterapeutky (ano, fyzioterapeutky) praktikuje – v kombinaci s akupunkturou jednou měsíčně – takto: „Zakoupila jsem TTO a používám ho zhruba dvakrát až třikrát týdně na noc.“

U oparu vím, ale co si přesně představit pod oním „použitím“, když mluvíme o vagině? „Olej se nakape na prst a prostě se vše vytře tak hluboko, kam až se dosáhne,“ vysvětlí mi Jana.

Kdo někdy okusil tea tree oil, musí si nutně říct: Nepálí to?! Pálí. „Z počátku to pálí dost, proto jsem si to nazvala palipiča, a není to moc příjemné. Postupně se to zklidní,“ popisuje Jana s tím, že po ránu močí TTO. „Myslím, že ten olej rozhodně vnitřnímu prostředí těla neškodí,“ je přesvědčená.

Nicméně u zahraničních zdrojů doporučujících TTO na vaginální bradavice je varování před možným spálením, podrážděním či zánětem a varování před aplikací mimo bradavici…

Pravděpodobně neuškodí, ale ani nepomůže

Ženy se se svými pokusy odborníkům nesvěřují. A – oslovení – lékaři o nich nevědí. „Tato praxe mi není známá,“ říká docent Fait. Pacientky zřejmě mají obavy, co by jim doktoři řekli.

Co by to bylo? Nemohou si ženy ublížit? „Zděšení tu není na místě. Pravděpodobně to neuškodí, ale bohužel ani nepomůže,“ konstatuje věcně odborník.

„Při vysoké koncentraci by samozřejmě mohlo dojít k poleptání, ale v takové koncentraci se TTO nepoužívá.“

Jak ale tvrdí příspěvky v internetových diskuzích, opakované používání TTO na genitální bradavice vedlo u některých až k rozleptání kůže. Těžko říct, co by udělal tea tree oil nějaké citlivější „palipiče“.

„Jelikož se na čistý tea tree olej mohou u citlivějších jedinců objevit nežádoucí reakce, používá se jeho zředěná forma. I ve zředěné formě si zachovává své antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Většinou se používá tří- až pětiprocentní koncentrace.

V této koncentraci je účinný proti běžným typům plísní, choroboplodných zárodků, svrabu nebo vším. Při použití na sliznice a větší plochy kůže bych volila zředěnější formu. Lokálně (opar, akné, odřeniny, štípance atd.

) může být použit čistý stoprocentní čajovníkový olej,“ popisuje využití lékárnice Pavla Horáková. To však ženy neodrazuje od toho, aby si k výtěru pochvy vzájemně nedoporučovaly co nejsilnější TTO. I Jana si sehnala co nejsilnější přípravek.

Podle odborníků se však „pálí“ zbytečně. Jakýkoli efekt vlivem podobného užívání tea tree oilu při změnách na děložním čípku, prekanceróze, rakovině děložního čípku apod. popírají. „Pokud vím, k použití TTO v léčbě lézí, způsobených HPV, zcela absentují vědecky podložená doporučení.

Nevím o studii, která by prokázala účinnost TTO při terapii těchto lézí,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR. „Velmi pochybuji a jakémkoli terapeutickém efektu zmíněného preparátu na HVP asociovaná onemocnění. Z tohoto důvodu bych užití TTO v této indikaci nedoporučil.

Vyléčení nemoci očekávat nelze, nepříjemné lokální reakce ano,“ uzavírá.

Jana jde na další biopsii v září. Jak to s ní a jejími HPV vypadá, se tedy dozví na podzim.

Bradavice na penisu - Vše o zdraví

MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D.

Zajímavé:  Jakou Cenu Má Zdraví?

Předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR. Vedoucí lékař s odborností gynekologie a porodnictví, Centrum ambulantní gynekologie a primární péče Brno. Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Bradavice na penisu - Vše o zdraví

Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekolog a porodník, předseda České menopauzální a andropauzální společnosti ČLS JEP. Pracuje na gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN v Motole.

Bradavice

Přibližně každý desátý člověk měl někdy v životě bradavici. I když většinou zmizí bez léčení, mohou některé doplňky uspíšit vyhojení těchto nechtěných a nevzhledných vad na kráse.

Co to je bradavice

I když bradavice většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.

Je jich mnoho druhů, od běžné bradavice na prstech a hřbetu rukou po bradavice na ploškách nohou.

Bradavice, které se vyskytují na genitálu, jsou považovány za vážnější onemocnění, protože jsou pravděpodobně spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny kůže děložního hrdla a penisu.

Příčiny bradavic

Bradavice se tvoří na základě virového napadení povrchové vrstvy kůže některým z četných druhů lidských virů papilloma. Virus se přenáší přímým dotykem a může vstoupit do organismu třeba jen malou oděrkou na kůži.

Bradavice na pohlavních orgánech patří mezi nejběžnější formy pohlavně přenášených chorob. Od vstupu infekce může trvat měsíce a někdy i několik let, než se bradavice objeví. To znamená, že člověk nemusí mít patrné bradavice, a přitom může virus přenášet.

Při aktivaci viru bradavic může hrát roli snížená imunita, která může zavinit vzplanutí infekce a růst bradavic.

Příznaky bradavice

 • bradavice mohou růst jednotlivě i v celých skupinách; někdy mohou svědit nebo vyvolávat nepříjemné pocity, většinou však jsou nebolestivé
 • běžné bradavice: ploché výrůstky, většinou o něco tmavší než kůže; nejčastěji na kůži rukou a prstů
 • verucca plantaris: ploché hrbolky na chodidlech připomínající kuří oka
 • genitální bradavice: obvykle červenorůžové měkké výrůstky s ‚rozkvetlou‘ hlavičkou; na genitálu a v anální oblasti

Léčba bradavic

Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu; užívejte proto multivitaminové a multiminerální přípravky spolu se smíšenými karotenoidy a vitaminem C, které zvyšují imunitu.

Můžete zkusit také místní léčbu, například vitamin E, česnekový olej nebo olej tea tree (melaleukový olej), vodilkovou tinkturu nebo tinkturu z pau ďarco (tabebuiy), popřípadě gel z aloe vera. Lokálně můžete také použít vitamin C v prášku rozmíchaný v trošce vody. Tyto prostředky přiložte na bradavici s tlakovým obvazem.

Uvedené léčivky obsahují protivirové látky a vitaminy C a E podporují hojení. Dojde-li k podráždění kůže, zřeďte prostředek vodou nebo rostlinným olejem a okolí bradavice chraňte vazelínou. Pokud přípravky aplikujete na genitál, vždy je zřeďte. Obvazy denně vyměňujte.

Příznivé účinky by se měly objevit během tří až čtyř dnů; v léčení pokračujte, dokud bradavice nezmizí. V tlakovém obvaze se mohou použít i jiné prostředky, například ricinový olej (smíchaný s trochou jedlé sody) a hřebíčkový olej. Před použitím se poraďte s lékařem, zvláště pokud jde o bradavice na genitálu.

Co ještě můžete s bradavicemi udělat

 • Jdete-li do tělocvičny nebo do areálu plaveckého bazénu, noste raději sandály nebo střevíce.
 • Na přetrvávající bradavice budete potřebovat léky předepsané lékařem nebo je bude nutno odstranit chirurgicky, laserem, kauterizací nebo mrazením.
 • Echinacea účinně posiluje oslabený imunitní systém, zvláště máte-li bradavic více. Echinaceu v tinktuře můžete kápnout přímo na bradavice nebo ji zkuste užívat třikrát až čtyřikrát denně 200 mg.
 • Při úporných bradavicích ponořte postižené místo kůže na 20 minut do horké vody, a teprve potom aplikujte místní prostředek. Do změklé kůže lék lépe proniká.

Kdy vyhledat lékaře

 • Máte-li neobvyklý nebo obtěžující výrůstek na kůži nebo mění-li se jeho velikost a barva.
 • Pokud se vám udělá bradavice ve věku nad 45 let.
 • Je-li bradavice větší než guma na tužce, krvácí nebo ji lze snadno rozkrvácet, překáží-li při denní práci nebo je na genitálu.
 • Nezmizí-li při domácí léčbě do dvanácti týdnů.

Bradavice – nové poznatky

Může alkohol zvyšovat náchylnost k bradavicím na genitálu? Vědci v Seattlu srovnávali způsob výživy, sexuální chování a jiné možné vlivy a zjistili, že u těch, kteří pili dvakrát až čtyřikrát týdně alkoholické nápoje, bylo riziko vzniku bradavic na genitálu dvojnásobné. Při pití pěti a více alkoholických nápojů za týden se riziko ještě zvětšovalo.

Jiná nedávná studie se zaměřuje na kouření jako možný rizikový faktor vzniku bradavic na genitálu; u kuřaček bylo pětkrát větší riziko vzniku bradavic než u nekuřaček.

Volně prodávané prostředky k léčení bradavic jsou někdy účinné, ale buďte opatrní a nikdy je nepoužívejte na citlivou oblast genitálu. Mohou obsahovat silně působivé chemické látky, které kůži podráždí spíše než přírodní doplňky

Pokud jsou bradavice na obličeji, lýtkách nebo jiných oblastech, které se vyholují, neužívejte žiletku, aby se bradavice nešířily. Zkuste raději elektrický strojek nebo depilační prostředky. Říznutí nebo škrábnutí do bradavice může způsobit krvácení, infekci nebo jizvení.

Po pouhém odříznutí bradavice nezmizí, protože virus v kůži zůstane.

článek Bradavice autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Bradavice na penisu - Vše o zdraví4.12.2019 / Rubrika: Kosmetika

Vlasy jsou nejdůležitější ozdobou každé ženy. Ale pokud máte pocit, že ztratily lesk, sílu, jsou unavené a bez života, je důležité jim poskytnout důkladnou péči – masku na vlasy.

Bradavice genitálu

Jedná se o chirurgickou léčbu genitálních bradavic-kondylomat v oblasti penisu. Odstranění se obvykle provádí ostrou lžičkou s následným popálením spodiny vysokofrekvenčním elektrickým proudem (prevence krvácení i opakování výskytu ve stejném místě). Výkon se běžně provádí ambulantně v celkové narkóze, ale je možné jej provést i při krátkodobé hospitalizaci.

Jaké jsou alternativy tohoto zákroku?

 • Využití lokální aplikace masti s Podofyllinem, kryodestrukce (zmrazení) tekutým dusíkem.

Co bych měl před tímto zákrokem očekávat?

Pokud pravidelně užíváte Anopyrin, Clopidogrel, Warfarin apod., musíte o tom informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po operaci, pokud nejsou včas vysazeny. V některých případech je nutné tyto léky nahradit injekčními preparáty.

O této eventualitě je nutné se poradit s vašim praktickým lékařem či kardiologem. Z důvodu výkonu v celkové narkóze si předem, na žádost objednávajícího lékaře, zajistíte předoperační vyšetření, na kterém je zhodnocen váš celkový stav, provedená laboratorní a přístrojová vyšetření.

Souhlasný závěr zprávy s provedením indikovaného výkonu je nezbytnou podmínkou pro přijetí k hospitalizaci. Chybějící či neúplné předoperační vyšetření bude důvodem k odmítnutí  provedení operace v objednaném termínu.

Po přijetí sestrou vás navštíví člen lékařského týmu, který dokončí vaše vyšetření a zhodnotí vaši způsobilost k operačnímu výkonu. Budete požádáni, abyste minimálně 6 hodin před operací nejedli a nepili!

Nezapomeňte svého lékaře před operací informovat o možných následujících faktech:

 • umělá srdeční chlopeň
 • stent koronární arterie
 • kardiostimulátor
 • umělý kloub
 • umělý cévní štěp
 • neurochirurgický by-pass
 • jiné implantované cizí těleso
 • užívání následujících léků na předpis: Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Clopidogrel, Plavix, Kardegic, Aspegic, Micristin, Ibustrin,Ticlid, Tagren, Ipaton  Apo-Tic, Plavix, Persantin, Curantyl, Anturan, Aggrenox, Vessel due F.
 • alergie lékové i jiné
 • jakékoliv abnormality či eventuality
Zajímavé:  Léčba Zvětšené Štítné Žlázy?

O užívání léků ovlivňujících srážlivost krve je NUTNÉ informovat lékaře ještě před příjmem k zákroku

Co se bude v průběhu operačního zákroku dít?

Výkon je prováděn v celkové anestezii. Ostrou lžičkou jsou odstraněny jednotlivé bradavice a jejich spodina je potom popálena vysokofrekvenčním proudem.

Po ukončení výkonu je na jednotlivé rány nanesena vrstvička masti s antibiotikem. Odstraněné bradavice se někdy (v případě nejednoznačné diagnózy) odesílají k histologickému vyšetření.

Operace trvá dle rozsahu postižení přibližně 15 – 30 minut.

Co se bude dít bezprostředně po zákroku?

Probudíte se na dospávací jednotce, která je zaměřená na setrvalé sledování pacientů těsně po zákroku.

Poté, co bude výkon ukončen, resp.až se proberete již k plnému vědomí, měli byste:

 • se zeptat, zda se podařilo to, co bylo v plánu
 • informovat lékařský personál o případných potížích
 • zeptat se co můžete a nemůžete dělat
 • položit všechny otázky, které máte na srdci a na cokoli se zeptat zdravotnických pracovníků a členů lékařského týmu
 • zapamatovat si (a porozumět) proč byla operace provedena, jak dopadla a co bude následovat
 • Po úplném probrání z narkozy budete vyšetřeni službu konajícím anesteziologem, v případě souhlasného stanoviska můžete být propuštěn. Budete předán plnoletému doprovodu, který se zaručí, že vám neumožní řízení motorových prostředků a obsluhu strojů.
 • Můžete pociťovat dyskomfort, resp. i lehkou bolestivost po několik dnů od operace – můžete použít běžné léky proti bolesti. Na ránu se aplikuje mast, aby se zabránilo přilepení k prádlu – doporučuje se nosit lehké prádlo po 2-3 dny. Od druhého dne po operaci se doporučují koupele ve vlažném roztoku výtažku z heřmánku nebo řepíku a po osušení aplikace masti (recept dostanete při odchodu z nemocnice). Samotné močení by nemělo být operací ovlivněno.

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Běžné (> 10% zákroků tohoto typu)

 • Zvýšená citlivost až bolestivost v místě snesených lézí (hodiny až dny)

Výjimečné (2-10% zákroků tohoto typu)

 • Infekce v místě operace vyžadující další léčbu.
 • Krvácení z rány, vyžadující si případnou operační revizi

Vzácné (mohou nastat při

Trápí vás bradavičky na intimních místech? Vyhlaste jim válku!

Trápí vás bradavičky na intimních místech? Vyhlaste jim válku! O svůj klín se vzorně staráte, ale ty bradavice vás pěkně štvou! Kazí vám dobrý pocit z intimních chvilek a bojíte se, že ještě přibudou? Zkuste proti nim bojovat.

Nebojte se, nejste v tom sama. Genitální bradavice trápí mnoho žen, a dokonce i mužů. Objevují se totiž na zevním genitálu žen, stejně jako na šourku nebo žaludu u mužů. Nicméně, ženy jsou daleko častějšími oběťmi. Bradavičky se objevují nejvíce u mladých lidí ve věku od 16 do 24 let, hlavně u dívek a mladých žen.

Bohužel se dělají i uvnitř ženských pohlavních orgánů, kde můžou působit i změny na sliznici děložního čípku, které vedou k nádorovému onemocnění zvanému karcinom děložního čípku. Takže ačkoli samy o sobě nejsou příliš nebezpečné, rozhodně je nepodceňujte!

Kde jste k nim přišla?

Sexem, patrně. I když jsou i jiné možnosti, jak “chytnout” bradavičky, sexuální kontakt je nejčastější možnost přenosu. Abychom byli přesní, nedostanete samozřejmě bradavice, ale sexuální partner na vás přenese lidský papillovirus HPV, který je způsobuje. A není jeden, existuje zhruba 70 různých typů HPV, některé mohou způsobit vznik bradavic také na jiných místech lidského těla!

Používání stejného ručníku v intimních partiích nebo kontakt s ložním prádlem je také jednou z možností, jak k bradavičkám přijít. Dokonce existují případy, kdy papilloviry přešly z matky na dítě při porodu.

Jaké riziko představují?

Už zmíněné estetické problémy trápí lidi nejvíce, nikdo nechce mít v intimních místech nic nevzhledného. Některým pacientům však mohou genitální bradavice způsobit nepříjemné pálení, svědění či krvácení. Nicméně právě zmíněná infekce a změny na sliznici by vás neměly nechat chladnou. Pokud jste zaznamenala genitální bradavice, vyhledejte gynekologa a nechte se raději vyšetřit.

Co s nimi udělat?

 • Existují domácí babské rady, jak s genitálními bradavičkami zatočit, ale samozřejmě můžete sáhnout i po vědecky ověřených zákrocích. Ale bude to vždy běh na delší trať.
 • Pilulky v tomto případě nic nezmůžou, protože léčba genitálních bradavic spočívá především v jejich odstranění.
 • Genitální bradavice se odstraňují různými způsoby, ale mohou se objevovat znovu a znovu, na to se prostě připravte. Podobně jako u jiných druhů bradavic je možností kryoterapie neboli odstranění za pomoci tekutého dusíku. Odstraňují se také chirurgicky laserem nebo je lékař odstraní chirurgicky v celkové anestezii.
 • Než se k tomu ale odhodláte, můžete zkusit použít lokální přípravky s různými účinnými látkami, především krémy s obsahem imiquimodu, což je látka podporující místní imunitu v boji s bradavicemi. 
 • A pak je tu očkování, které můžete podstoupit. Bohužel ale úplně vše také nevyřeší, protože vakcíny existují však jen proti několika nejčastějším typům HPV, což nevylučuje nákazu jinými typy. Proti méně častým typům HPV bohužel žádné očkování neexistuje.

A babské rady?

Léčitelky mezi námi sázejí na posilování imunity, výtažky ze zeleného čaje a aloe vera. Vyzkoušet můžete také bylinnou sedací koupel z řebříčku nebo hypermanganu.

autor: Kamila U.

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek Související témata: bradavice , genitální bradavice , intimní hygiena , Sex

Infekce lidskými papilomaviry (HPV)

Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického názvu human papillomavirus) je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. Většina sexuálně aktivních mužů a žen se v průběhu svého života s virem setká.

HPV mohou způsobit genitální bradavice ale i zhoubné nádory – nejčastěji rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu zevních rodidel (vulvy), pochvy (vaginy), penisu, análního otvoru a nádory v oblasti hlavy a krku.

Bylo popsáno více než 300 typů HPV, infekci u člověka může vyvolat asi 120 typů. Nejméně 14 typů HPV, klasifikovaných jako „vysoce rizikové“, může vyvolat rakovinu děložního hrdla u žen a je spojeno i s jinými karcinomy (ca).

HPV 16 a HPV 18 jsou nejčastějšími „vysoce rizikovými“ typy viru, způsobují přibližně 70 % všech případů rakoviny děložního čípku.

„Nízkorizikové“ typy HPV, nejčastěji HPV 6 a HPV 11, jsou zodpovědné za přibližně 90 % případů genitálních bradavic (condyloma acuminatum).

Karcinom děložního čípku je druhým nejčastějším karcinomem (první je ca prsu), který postihuje ženy ve věku 15–44 let v zemích Evropské unie. Každý rok je v EU hlášeno přibližně 33 tisíc případů onemocnění a 15 tisíc úmrtí.

Prevence

Historie: očkovací látky proti HPV jsou k dispozici od roku 2006. Účinnost proti typům HPV, zastoupeným ve vakcíně, je velmi vysoká (více než 90%) a dlouhodobá.

S věkem efekt očkování klesá, u osob již kolonizovaných HPV vakcinace nevede k eliminaci viru, ani k potlačení již existujícího nádorového bujení.

Očkování v dospělosti může zabránit infekci jinými typy HPV, které by mohly stav zhoršit.

Současnost: v ideálním případě by očkování proti HPV mělo být dokončeno před zahájením pohlavního života.

Očkování je služba hrazená zdravotními pojišťovnami u dívek i chlapců, je-li u nich očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku (2 dávky – 0, druhá za 6 až 12 měsíců), očkovat ale lze už od 9 let.

Příznaky onemocnění

Většina HPV infekcí (9 z 10) probíhá bezpříznakově, po určitém čase (1 až 2 roky) sama zcela odezní.

Někdy však infekce HPV může přetrvávat, vytvářejí se abnormální změny (léze), z nichž se může vyvinout nádorové onemocnění (nejčastěji karcinom děložního čípku, pochvy a vulvy u žen; u mužů karcinom penisu; u obou karcinom konečníku a karcinom v orofaryngeální oblasti (v oblasti dutiny ústní a hltanu). V případě nákazy nízkorizikovými typy HPV se infekce projevuje jako bradavice (verruca vulgaris, condyloma acuminatum, papilloma venerum).

Další důležité informace

 • Inkubační doba: v případě nákazy nízkorizikovými typy HPV (bradavice) je inkubační doba nejčastěji 2–3 měsíce, u vysoce rizikových HPV nelze inkubační dobu přesně definovat.
 • Původce: lidský papilomavirus (human papillomavirus, HPV).
 • Zdroj: člověk.

Přenos: přenos HPV infekce je určen několika faktory: citlivostí hostitele, velikostí infekční dávky a délkou kontaktu.

K přenosu infekce dochází převážně pohlavní cestou, přímým stykem při úzkém kontaktu, dotykem kůže, sliznic, může k němu dojít tedy i při nepenetrativním styku, případně nepřímo kontaminovanými předměty.

Možný je i přenos infekce z matky na dítě během porodu při průchodu porodními cestami. Přenesení viru přes placentární bariéru z matky na plod během těhotenství není vyloučeno.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: míra kolonizace HPV (a tím i nakažlivost) během života kolísá, 80 % sexuálně aktivních osob se s HPV infekcí setká, první kolonizace HPV se objevuje brzy po zahájení pohlavního života. Vnímavost je všeobecná. Infekce je spojována zejména se vznikem rakoviny děložního hrdla u žen, infikují se ale i muži, kteří mohou být zdrojem nákazy pro své partnerky.

Na bradu bradavici

Přibližně deset procent lidí už mělo někdy v životě bradavici. Alespoň jednu! I když většinou zmizí bez léčení, mohou některé doplňky uspíšit vyhojení těchto nechtěných a nevzhledných vad na kráse.

Přibližně deset procent lidí už mělo někdy v životě bradavici. Alespoň jednu! I když většinou zmizí bez léčení, mohou některé doplňky uspíšit vyhojení těchto nechtěných a nevzhledných vad na kráse. Podle historických zpráv je toto onemocnění známo již po několik tisíciletí.

Co jsou bradaviceI když bradavice (verrucae) většinou nevypadají hezky, jsou obvykle zcela neškodné. Jsou to benigní nádorky, které se vyskytují obvykle na kůži, méně často na sliznicích.

Označení verrucae pochází od vzhledu – bradavice připomínající malé kopečky. Tyto malé výrůstky jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla v důsledku virové infekce.

Je jich mnoho druhů, od běžné bradavice na prstech a hřbetu rukou po bradavice na ploškách nohou. Bradavice, které se vyskytují na genitálu, jsou považovány za vážnější onemocnění, protože jsou pravděpodobně spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny kůže děložního hrdla a penisu.

Příčiny vzniku Bradavice se tvoří na základě virového napadení povrchové vrstvy kůže některým z četných druhů lidských virů papilloma.

Infekce papillomaviry se totiž běžně vyskytují i u jiných živočišných druhů, například u krys, krav, koní, psů či koček. Viry však nejsou přenosné z jednoho druhu na jiný.

Onemocnění se přenáší přímým dotykem a virus může vstoupit do organismu třeba jen malou oděrkou na kůži.

Bradavice na pohlavních orgánech patří mezi nejběžnější formy pohlavně přenášených chorob. Od vstupu infekce může trvat měsíce a někdy i několik let, než se bradavice objeví. To znamená, že člověk nemusí mít patrné bradavice, a přitom může virus přenášet. Při aktivaci viru bradavic může hrát roli snížená imunita, která může zavinit vzplanutí infekce a růst bradavic.

 • Bradavicemi jsou ponejvíce postiženy děti a mladší jedinci, dále osoby se sníženou buněčnou imunitou, pacienti s imunosupresivní terapií, například po transplantaci ledvin.
 • Projevy• bradavice mohou růst jednotlivě i v celých skupinách; někdy mohou svědit nebo vyvolávat nepříjemné pocity, většinou však jsou nebolestivé • běžné bradavice: ploché výrůstky, většinou o něco tmavší než kůže, nejčastěji se objevují na kůži rukou a prstů • verucca plantaris: ploché hrbolky na chodidlech připomínající kuří oka
 • • genitální bradavice: obvykle červenorůžové měkké výrůstky s „rozkvetlou“ hlavičkou, vyskytují se na genitálu a v anální oblasti

LéčbaBradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu. Užívejte proto multivitaminové a multiminerální přípravky spolu se smíšenými karotenoidy a vitaminem C, které zvyšují imunitu.

Vhodná je i lokální (místní) léčba, například vitaminem E, česnekovým olejem nebo olejem tea tree (melaleukový olej), vodilkovou tinkturou nebo tinkturou z pau ďarco (tabebuiy), popřípadě gelem z aloe vera. Lokálně lze také použít vitamin C v prášku rozmíchaný v trošce vody.

Tyto prostředky přiložte na bradavici s tlakovým obvazem. Uvedené léčivky obsahují protivirové látky a vitaminy C a E podporují hojení.

Dojde-li k podráždění kůže, zřeďte prostředek vodou nebo rostlinným olejem a okolí bradavice chraňte vazelínou. Pokud přípravky aplikujete na genitál, vždy je zřeďte. Obvazy denně vyměňujte. Příznivé účinky by se měly objevit během tří až čtyř dnů; v léčení pokračujte, dokud bradavice nezmizí.

V tlakovém obvazu se mohou použít i jiné prostředky, například ricinový olej (smíchaný s trochou jedlé sody) a hřebíčkový olej. Před použitím se poraďte s lékařem, zvláště pokud jde o bradavice na genitálu.

 1. Další kroky• Jdete-li do tělocvičny nebo do areálu plaveckého bazénu, noste raději sandály nebo střevíce • Na přetrvávající bradavice budete potřebovat léky předepsané lékařem, nebo je bude nutno odstranit chirurgicky, laserem, kauterizací nebo mrazením • Echinacea účinně posiluje oslabený imunitní systém, zvláště máte-li bradavic více. Echinaceu v tinktuře můžete kápnout přímo na bradavice, nebo ji zkuste užívat třikrát až čtyřikrát denně, 200 mg
 2. • Při úporných bradavicích ponořte postižené místo kůže na 20 minut do horké vody, a teprve potom aplikujte místní prostředek, do změklé kůže lék lépe proniká
 3. Kdy k lékaři– máte-li neobvyklý nebo obtěžující výrůstek na kůži nebo mění-li se jeho velikost a barva – pokud se vám udělá bradavice ve věku nad 45 let – je-li bradavice větší než guma na tužce, krvácí nebo ji lze snadno rozkrvácet, překáží-li při denní práci nebo je na genitálu
 4. – nezmizí-li při domácí léčbě do dvanácti týdnů 

Máte bradavice? Už jste je léčila lapisem, vlaštovičníkem, šťávou z česneku nebo jiným domácím prostředkem? S jakým výsledkem? Co zaručeně zabralo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector