Bronchitida – vše o zdraví

V tuto chvíli se lidé nejvíce bojí jedné nemoci, a tou je COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Strach a panika však mají za následek jediné: Pro samé sledování příznaků můžete přehlédnout jiné, mnohdy stejně nebezpečné onemocnění, případně se vystrašit „jen“ alergií nebo běžným nachlazením.

Chřipka – příznaky

Klasická chřipka (také jsou na vině viry) se nejčastěji projevuje horečkou, únavou, bolestí celého těla. Standardní léčbou je klid na lůžku a dostatek tekutin. Bohužel na ni neexistuje lék a standardní medicína pouze tlumí prostřednictvím léků příznaky, aby tělo dále neoslabovaly.

Člověk si zkrátka poleží i dva týdny doma v posteli. Některý průběh chřipky může být i dost dramatický a pro oslabené jedince (chronický zánět v těle, jiné onemocnění) také život ohrožující.

Více o chřipce nebo angíně a jejich příznacích (i tyto dvě nemoci si mnoho lidí zaměňuje) se můžete dočíst v našem předchozím článku.

O tom, že se nejedná o standardní chřipkový kmen, ale Covid-19, svědčí několik odlišností.

Mezi nejčastější příznaky se řadí: horečka, kašel a dušnost, ale také nechutenství, ztráta chuti, bolesti hlavy.

Mnohokrát je Covid-19 bez příznaků! Nicméně, zejména zmiňovaná dušnost je nejtypičtějším projevem, stejně tak jako urputná bolest hlavy. Jaká další onemocnění si s koronavirem můžete splést?

Bronchitida - Vše o zdraví

Alergie

Duben je považován za nejkritičtější měsíc pro všechny, kteří trpí pylovou alergií. Bohužel příznaky tohoto nepříjemného onemocnění jsou velmi podobné s těmi koronavirovými. Alergie je přehnaná reakce organismu a imunitního systému na konkrétní podněty označované jako alergeny. Tato nemoc může člověka potkat v jakémkoliv věku a stejně tak může i zmizet.

Nejtypičtějším příznakem je senná nebo také alergická rýma, kdy dochází k zánětu nosní sliznice. Alergika také může trápit svědění a zarudnutí očí, špatné dýchání, kýchání, vodová rýma nebo svědění v krku či nose. V případě, že je alergie opravdu velká, mnohdy se mohou přidat u zvýšené teploty.

 Na rozdíl od koronaviru alergie nezpůsobuje zimnice, bolesti svalů a kloubů a horečky.

Zápal plic

Zápal plic neboli pneumonie je vážné infekční onemocnění, kterému předchází často fyzické vyčerpání, stres a chřipkové onemocnění (případně záněty průdušek).

Typický zápal plic lze poznat podle vysoké horečky, vlhkého kašle, vykašlávání hnisavého sekretu a bolesti na hrudníku nebo pod lopatkami. Na toto onemocnění lékař zpravidla nasazuje širokospektrální antibiotika.

Lehký průběh nemoci trvá až tři týdny, avšak budování nové obranyschopnosti může tělu trvat až dva měsíce

Bronchitida

Bronchitida je jinými slovy zánět průdušek a má dvě formy: akutní a chronickou. Nejčastěji se projevuje v průběhu nachlazení, a to suchým, mnohdy bolestivým kašlem a horečkou. Inkubační doba akutní bronchitidy trvá zhruba 3 dny. Chronický zánět průdušek vzniká drážděním dýchacích cest. Vinou může být kouření, prach nebo znečištěné prostředí.

Bronchitida - Vše o zdraví

Infekční mononukleóza

Jedná se o virové onemocnění způsobené virem Epstein-Barrové (EB virus) a často se o této nemoci hovoří jako o nemoci náctiletých, neboť nejčastější přenos probíhá líbáním či pohlavním stykem. Nemoc se projevuje únavou, zimnicí nebo bolestí hlavy a projevy angíny.

Pacient také trpí na vysoké teploty, případně dlouhotrvající zvýšené teploty. Mononukleóza postihuje oblast lymfatických uzlin a jater. Inkubační doba onemocnění je od 30–60 dní. Součástí léčby je i přísná dieta trvající i rok a pravidelné testování (krevní obraz a jaterní testy).

Na rozdíl od koronavirového Covid-19 zde nefiguruje kašel ani dušnost.

Meningokoková meningitida

Meningokoková meningitida se přenáší z osoby na osobu kapénkovou infekcí, což je obzvlášť rizikové vzhledem k tomu, že někteří lidé mohou bakterii pouze šířit, aniž by se u nich infekce projevila.

Pokud nemoc propukne, při prvních 4 až 8 hodinách připomíná chřipku – nemocný má horečku, pociťuje bolest hlavy, krku, nemá chuť k jídlu.

Během 12–15 hodin se dostavuje ztuhlost šíje, světloplachost a v poslední fázi od 15 do 24 hodin od propuknutí nastává zmatenost, křeče, bezvědomí a případně až úmrtí v důsledku septického šoku. Čím včasnější je lékařská pomoc a nasazení antibiotik, tím větší šance pacient má.

Bohužel právě pro své počáteční nespecifické symptomy může být onemocnění pozdě diagnostikováno anebo považováno za nynější virovou star – Covid-19.

Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti, teenageři a mladí dospělí mezi 13 a 25 lety. Tato nemoc je velmi nebezpečná a rozhodují doslova minuty.

Jakmile se objeví „flíčky po těle“ nebo výrazná ztuhlost šíje, okamžitě vyhledejte lékaře. Nejúčinnější ochranou proti nákaze je očkování.

Bronchitida - Vše o zdraví

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je závažné virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Po přisátí infikovaného klíštěte se objevují první příznaky za 7–14 dní. Nepodceňujte je.

Klíšťata se probouzejí již při teplotách okolo 5 °C a vyskytují se i v městských parcích nebo v zahradách! Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažené osoby pociťují slabost, bolest svalů a mají zvýšenou teplotu.

Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení. Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život.

Přibližně u 30–60 % případů může mít onemocnění dlouhodobé nebo i trvalé následky. I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center a ke smrti.

U klíšťové encefalitidy antibiotika žádný efekt nemají, terapie se zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci – pacienti dostávají léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a také na zmírnění otoku mozku.

U nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s dvoutýdenní hospitalizací. Pracovní neschopnost trvá i u pacienta s „lehčím průběhem“ 4–6 týdnů. Těžší průběh vyžaduje delší hospitalizaci a může též znamenat dlouhodobější pobyt v rehabilitačních zařízeních.

Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je spolehlivou prevencí.

Zdroj fotografií v tomto článku: Shutterstock.com

Bronchitida – fakta a rady

Je to většinou přechodné onemocnění, následek nachlazení nebo chřipky. U některých lidí, zvláště u kuřáků, je však bronchitida závažnou vleklou nemocí. Akutní i chronické příznaky bronchitidy je možné účinně ovlivnit užíváním potravinových doplňků.

Příčiny bronchitidy

Akutní bronchitida velmi často navazuje na běžné nachlazení a chřipku. Je-li kašel suchý, bez vykašlávání hlenu, nemusí být bakteriálního původu a nezabírá na antibiotika, která mohou zbytečně narušovat činnost střevních bakterií a způsobit i rezistenci některých bakterií na použité antibiotikum. Tento suchý kašel většinou provází virózy.

Dojde-li k bakteriální infekci, objevuje se hlen zbarvený dožluta až žlutozelena; v tomto případě je nutná léčba antibiotiky. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dolních dýchacích cest (často i nedostatečným léčením). Jednou z hlavních příčin vzniku chronické bronchitidy je kouření.

Silní kuřáci, pracovníci v chemickém průmyslu a alergici jsou k této chorobě zvláště náchylní.

Co je to bronchitida

Bronchitida je zánět průdušek – dolních dýchacích cest vedoucích do obou plic. Jejich sliznice zduřují, řasinkový epitel přestává vykonávat svou funkci (kmitáním odstraňuje hlen s bakteriemi a prachem) a vytváří se značné množství hlenu, který dráždí ke kašli.

Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní forma se vyznačuje horečkou, která trvá několik dní, a kašlem, který často mizí až za několik týdnů.

Při chronické bronchitidě přetrvává kašel s vykašláváním zbarveného hlenu několik měsíců, pak může ustat a po čase se znovu vrátit.

Které doplňky užívat při bronchitidě

Každodenní multivitaminový a minerální doplněk může pomoci předcházet nachlazení a jiným běžným infekcím, které mohou vyvolat bronchitidu; jiné doplňky pomáhají posilovat imunitní odpověď organismu a povzbuzují uvolňování hlenu a jeho vykašlávání. Doplňky určené pro akutní bronchitidu užívejte jen v průběhu onemocnění.

Doplňky určené pro chronickou bronchitidu musíte užívat dlouhodobě.Vitamin C je zvláště důležitý při likvidaci virů v dýchacích cestách a podporuje hojení poškozené plicní tkáně. Užívejte ho společně s účinnými antioxidanty flavonoidy (nebo bioflavonoidy), což jsou přírodní antivirové a protizánětlivé látky.

Při akutní bronchitidě pomáhá čaj z mateřídoušky zřeďovat hlen. Zároveň s ní můžete použít i jiné léčivky nebo je použijte na vystřídání; patří mezi ně oman pravý, jitrocel. andělika a yzop lékařský. NAC (N-acetylcystein), látka podobná aminokyselinám, rovněž ředí hlen a omezuje počet průduškových zánětů.

Léčivky třapatka (echinacea) a kozinec mají antibakteriální, antivirové a imunitu posilující účinky, a proto je můžete použít k prevenci bronchitid.

Při chronické nebo sezónní bronchitidě zkuste střídat echinaceu (200 mg výtažku dvakrát denně), kozinec (200 mg výtažku dvakrát denně), pau ďarco (tabebuiu) 250 mg výtažku dvakrát denně a 1500 mg hub rejši (nebo 600 mg maitake) denně. Každou léčivku užívejte sedm dní a pak ji vystřídejte. Pokračujte podle potřeby.

Bronchitida – fakta a rady

  • Lidé s bronchitidou mívají často dýchací potíže při jídle. Měli by se proto vyvarovat jídel, která se musí dlouho a důkladně žvýkat, například masa a syrové zeleniny.
  • Plicní příznaky se nezmírní podáváním antihistaminik a protiedémových léků. Tyto prostředky mohou váš stav spíše zhoršit, protože vysušují sliznici a zahušťují hlen, který se pak hůře vykašlává.
  • V Anglii je chronická bronchitida častější než kdekoli jinde na světě. Je to druhá nejčastější příčina pracovní neschopnosti, zahrnující více než 30 milionů prostonaných dnů.

Bronchitida – co ještě pomáhá

  • Vyhýbejte se pobytu v zakouřených místnostech.
  • Pijte hodně tekutin – hlavně ředěné ovocné šťávy a bylinkové čaje.
  • Dehydratace zahustí hlen a zhorší vykašlávání.
  • Nepoužívejte aerosolové výrobky (spreje na vlasy, deodoranty a insekticidy), které mohou dráždit dýchací cesty.
  • Pokud je bronchitida chronická, nevycházejte při zhoršené kvalitě ovzduší.
Zajímavé:  Přírodní Léčba Na Bolest V Krku?

Článek Bronchitida –  Autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Bronchitida - Vše o zdraví17.1.2020 / Rubrika: Nemoci

Znáte sodu? Bílý prášek, který si vaši rodiče brali po špetkách na „překyselený žaludek“? Její využití pro zachování zdraví mnohé z nás překvapí.

Záněty průdušek (bronchitida)

Nemoc začíná v důsledku běžného nachlazení rýmou a škrábáním v krku. Vyskytuje se po celý rok s maximem v podzimních a jarních měsících. Bývá doprovázena zvýšenými teplotami a dýchacími potížemi (kašlem).

Akutní zánět průdušek trvá většinou 7 – 10 dnů, může však po jisté době přejít do chronického stádia, pokud se záněty průdušek opakují velmi často.

Sliznice dýchacích cest je podrážděna opakovanými záněty, což usnadňuje průnik infekce.

Záněty se projevují kašlem a teplotami, které nemusí být vysoké, nechutenstvím a únavou. Kašel trvá déle než 3 měsíce v roce a opakuje se často i 2 až 3 roky po sobě.

Příznaky zánětu průdušek

Vzniku bronchitídy často předchází projevy infekce horních cest dýchacích, nejčastější je kašel, který je zpočátku suchý, postupně se stává produktivním s expektorací, sputum je hlenovité až hnisavé, horečka je do 39 °C, ustupuje do 5 dnů, při delším trvání již svědčí pro vznik zápalu plic (pneumonie). Plicní příznaky jsou u nekomplikované bronchitídy ojedinělé, lokalizovaný nález, který trvá, svědčí spíše pro pneumonii.

Příčiny zánětu průdušek

Akutní zánět průdušek a průdušnic je způsobený většinou virovou nebo bakteriální infekcí. Bývá zpravidla ohraničený, s postupnou úpravou funkce a úplným uzdravením. Průběh bývá závažný u pacientů s onemocněním srdce a plic.

Návštěva lékaře při zánětu průdušek

Je nutná ihned při vzniku komplikací, zejména zánětu plic, při trvání teploty, zhoršování klinických obtíží a celkového zdravotního stavu, obzvláště u dětí a starších lidí, u pacientů s onemocněním srdce a plic.

Léčba zánětu průdušek

Léky na předpis

Při podezření na bakteriální infekci je nutná návštěva lékaře, který zvolí vhodné antibiotikum. U těžkého průběhu je možná i terapie kortikoidy, popř. kyslíkem. Nezbytné je vyšetření lékařem, v závažnějších případech, a to zejména u kojenců, je nutná hospitalizace.

Pří závažných potížích s dýcháním je možno terapii doplnit o bronchodilatační léky, které rozšiřují a uvolňují dýchací cesty.

Volně prodejné léky

Platí obecné zásady léčby akutního onemocnění dýchacích cest. Zvýšenou teplotu (nad 38 °C) léčíme antipyretiky, tzn. léky, které snižují zvýšenou tělesnou teplotu (viz. kapitola teplota) a klidem na lůžku.

U vlhkého produktivního kašle podáváme mukolytika a expektorancia, která se používají k usnadnění odkašlávání a zlepšení vykašlávání. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (hlen je řidší, obsahuje více vody), proto vždy dbáme na pitný režim a zvlhčení vzduchu.

Tyto léky lze dostat i bez lékařského předpisu a jejich úhrada ze zdravotního pojištění je minimalizována.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se potravinové doplňky a přírodní produkty jako podpůrná terapie při kašli a na zvýšení imunity. Prokrvující masti a krémy, které působí jako prohřívací zábal.

V nich obsažené silice účinkují na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest (usnadňují dýchání, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos).

Dále pastilky na cucání s obsahem lokálních antiseptik, přírodních silic usnadňujících odkašlávání, také sirupy a čaje s obsahem bylin (jitrocele, mateřídoušky, anýzu, fenyklu, lipového květu, lékořice a dalších, které usnadňují odkašlávání a chrání dýchací cesty).

Potravinové doplňky obsahující vitamín C a E, beta karoten a produkty s obsahem echinacey (třapatky nachové) pro zvýšení celkové obranyschopnosti organismu a posílení imunitního systému. Pomocí aromaterapie a inhalací éterických olejů (eukalyptový, popř. čajovníkový) lze usnadnit dýchání.

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida a komplexní léčení podle metodiky zahraničních lékařů přírodní medicíny. 

Jedná se o onemocnění dýchacích cest a to zejména průdušek. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak poměrně originální komplexní metoda může vyléčit chronickou bronchitidu.

Možná vás to překvapí, ale na zahraniční klinikách přírodní medicíny používají při léčení kombinaci dvou metod: 1/hlubokou počáteční detoxikaci (řízené hladovění, řízený půst nebo jiný odkyselovací – zásaditý program) 2/ následnou plnohodnotnou výživu. Tento postup je prověřen v klinické praxi.

Je to tedy úplně jiný přístup k léčení tohoto problému než používá klasická medicína. Koresponduje se zákony fungování organismu a jde až k příčině problému. Proto má mnohem lepší výsledky. Ale není to pilulka, zde léčení spočívá na pacientovi, který musí sám celou proceduru provést.

Při této komplexní metodě vlivem ozdravovacích mechanismů kromě vyléčení chronické bronchitidy dochází i k výrazné regeneraci celého organismu. To žádná jiná léčebná metoda a ani léky neumí.

 Tyto metody jsou již lékařsky prověřeny v zahraničí. My jen naše klienty školíme z těchto metod a pomáháme jim v aplikaci. Nemusíte nikam jezdit, budete se ozdravovat doma v běžném pracovním rytmu.

Ve světě lékaři používají pro hlubokou detoxikaci dvě hlavní metody tzv. řízeného hladovění. V Rusku se používá metodika tzv.

léčebného hladovění (hladoví se pouze o vodě), zatímco německá metodika řízeného hladovění tzv. léčebný půst používá kromě vody ještě zeleninové vývary a zeleninové šťávy.

Obě léčebné metodiky dávají podobný výsledek. Léčivých mechanismů, které při lékařských ozdravovacích metodách působí je více.

V Centru řízené regenerace s.r.o. v Praze používáme pro počáteční hlubokou detoxikaci německou metodiku řízeného hladovění pod názvem intenzivní lékařský Půst pro zdraví.

Pokud někdo nechce nebo nemůže hladovět, provádíme počáteční odkyselení – detoxikaci organismu pomoci Zásaditého ozdravného programu, který se provádí podle zásad německých lékařů přírodní medicíny.

Při této metodě se nehladoví, ale k hluboké detoxikaci dojde cestou doplňování do organismu zásaditých minerálů, které neutralizují kyseliny v organismu.

U všech léčebných metod založených na hluboké detoxikaci platí, že mají vlastně dvě hlavní fáze: první fází je vlastní detoxikace, kdy dojde k důkladnému pročištění organismu a k harmonizaci orgánů.

Jen detoxikace ale k uzdravení nestačí, ve druhé fázi léčení je vždy nutno přejít na velice kvalitní výživu s dostatkem všem esenciálních živin – tzv. Plnohodnotnou výživu. Tuto výživu musí řídit odborníci.

Teprve když se do pročištěných buněk a orgánů dostanou potřebné živiny, dochází k regeneraci, omlazování a uzdravování.  Plnohodnotná výživa pomáhá i upravit váhu pacienta.

Systém plnohodnotné výživy na rozdíl od různých diet či ochuzených „zdravých výživ“ je „plnokrevná“ výživa.

Při chronické bronchitidě je ale nutné některé potraviny vynechat a stravu naplánovat tak, aby i ve zbývajících potravinách bylo všech 46 esenciálních živin v potřebném množství. Budete mít proto speciálně navrženou plnohodnotnou výživu.

To je určitý jednoduchý plán, podle kterého se stravujete a který zajistí příjem všech 46 nenahraditelných živin. Jen běžnou “chaotickou” stravou se všechny živiny zajistit nedají, a proto také nemůže léčit.

Plnohodnotná výživa je proto významný pokrok a klíč k dokončení ozdravení. Pokud by chyběla i jen jedna esenciální živina, strava by nebyla plnohodnotná a k ozdravení by nedošlo. Tento typ výživy si nemůžete naplánovat sami, musí udělat specialista.

Hlavní příčinu chronické bronchitidy tvoří znečištěné životní prostředí a tabákový kouř. Svůj podíl na rozvoji nemoci mají i opakované infekce horních cest dýchacích. Německá přírodní medicína považuje chronickou bronchitidu za nemoc, který je spojena s tzv. překyselením organismu.

K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, sýry, mléko, uzeniny, bílé pečivo a sladkosti.  K překyselení přispívá také nedostatek pohybu. Překyselení organismu zabraňuje dobré funkci buněk a potažmo brání i tvorbě enzymů a hormonů.

To vše má vliv i na zdraví plicních buněk.

Chronická bronchitida má také výraznou souvislost se stavem střevní mikroflóry. Proto také většina přírodních lékařů se v této souvislosti zabývá i tím, aby zlepšili stav střevní mikroflóry. Výrazně pomáhají i dobrá probiotika. Nejlepší jsou taková, která jsou zapouzdřena do tobolek, které odolávají kyselému prostředí žaludku.

Pak je skutečně zajištěno, že probiotika se nepoškozená a v plné dávce dostanou až do střevního traktu. Např. Centrum řízené regenerace s.r.o. si nechalo podle vzoru německých klinik přírodní medicíny vyrobit takto koncipovaná probiotika pod názvem Re-Biotik. Jsou v acidorezistentních tobolkách.

Používáme je u u všech klientů, kteří u nás procházejí půsty a také u klientů, které ozdravujeme při chronické bronchitidě.

Pojďme se teď blíže podívat, proč chronická bronchitida může být léčena pomocí hluboké detoxikace a následné plnohodnotné výživy.

Je třeba si uvědomit, že při detoxikaci dochází k důkladnému pročištění celého organismu, a to až do úrovně jednotlivých buněk – průduškové buňky nevyjímaje.

Pokud jsou buňky pročištěny, lépe přijímají živiny a také se lépe zbavují svých odpadních látek. Lépe fungují enzymy, hormony a nervy a to je i základ jejich omlazení.

Pokud po fázi hluboké detoxikace nastane i fáze kvalitní výživy, dojde k uzdravování.

Při detoxikaci dochází také k tomu, že se pročišťují žíly a cévy – to vede k lepšímu prokrvení, které se samozřejmě musí projevit i v průduškách. To vede k lepší výživě průdušek. Zlepšená výživa pak podporuje ozdravný proces v průduškách, živiny se lépe dostávají do tkání.

Organismus je geneticky naprogramován tak, aby se jednotlivé jeho části, tkáně, buňky i celé orgány samy uzdravovaly. Musí mít ale potřebné podmínky – především kvalitní výživu.

Podobný sanogenetický proces probíhá například, když si zlomíte ruku – stačí ji dát do sádry a ona se sama zahojí – organismus už ví, jak to udělat. Nepotřebuje žádné lékaře.

  Podobně je to i v případě průdušek, také se mohou uzdravit samy, pokud jsou buňky dostatečně pročištěny a dostávají veškeré živiny pro svou činnost. Dobrá činnost buněk je i základem dobré činnosti tkání a orgánů..

Zajímavé:  Nejlepší Vitamíny Pro Zakrslé Králíky?

Léčba chronické bronchitidy pomocí hluboké detoxikace a následné plnohodnotné výživy je prověřena na mnoha pacientech. Je třeba počítat s tím, že na to ale nestačí se detoxikovat 1 nebo 3 dny. Zpravidla to bývají kúry v trvání 10 až 14 dnů, někdy je třeba je provádět opakovaně. Chronické nemoci mají tuhý kořínek.

Důležitá poznámka na závěr. Často se setkáváme s tím, že lidé si dělají doma dlouhé a často vyčerpávající detoxikace a diví se, že se nevyléčí. Ale plné odstranění zdravotního problému vyžaduje nejen fázi hluboké detoxikace, ale i druhou fázi – mnohem důležitější: správné nastavení výživy po skončení hladovění.

 Výživa se stanovuje podle stavu pacienta, jeho zdravotního problému a rozhodně vyžaduje odborníky, kteří jsou schopni pomoci software a databáze potravin propočítat skutečně plnohodnotnou výživu.  A toto už většina amatérů sama určitě nezvládne, protože to není tak jednoduché.

Také proto jen hluboká detoxikace neodstraní zdravotní problém.

V Centru řízené regenerace s.r.o. v Praze používáme stejné metody jako němečtí lékaři přírodní medicíny. Tyto metody jsou v Německu schváleny jako léčebné, to znamená, že byly řádně testovány a jsou používány na klinikách přírodní medicíny lékaři s titulem MUDr.

Reference na tyto regenerační metody německých lékařů najdete na nových webových stránkách naší společnosti.  Pracujeme jako poradna tj. ambulantním způsobem pro klienty z celé České republiky. Naši klienti od nás dostávají přesné písemné návody.

Na úvodní konzultaci vždy s klientem dohodneme individuální postup ozdravování. S klienty jsme v kontaktu pomocí e-mailu, telefonu, Skypu, v případě potřeby i osobně v naší kanceláři v Praze. Ale nemusíte nikam jezdit.

Veškeré ozdravování i konzultace k němu probíhají i na dálku, pro vás v pohodlí domova v běžném pracovním rytmu. Nepotřebujete na to žádnou dovolenou.

Metoda německých lékařů není nijak složitá.  Úvodní detoxikace vás za 14 dnů odlehčí a ozdraví. Tento 14 denní Zásaditý ozdravný program je nejjednodušší cesta, jak začít vaše léčení. Pochopíte, že to má smysl. Zde si můžete přečíst podrobnosti, případně Zásaditý ozdravný program i objednat. Po skončení programu vám poradíme. Je to cesta ke skutečnému zdraví.

Pokud se chcete zbavit chronické bronchitidy a ještě třeba i jiných zdravotních problémů, které můžete mít (např. vysoký cholesterol, nadváha, dna apod.), pak naše metody jsou pro vás správnou volbou.

 Postupujeme individuálně.    Kontaktujte nás na tel. 777 143 283 nebo 7777 44 247 nebo nám napište mail. A pamatujte si: S těmito ozdravnými metodami nikdy nemůžete nic ztratit, jen získat.

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013).

Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a vznikem nejrůznějších zdravotních problémů.

Bronchitida

Kašel a chrchlání – kdo to nezná. Bronchitida, tedy zánět sliznice, která pokrývá průdušky, je častým onemocněním v mládí i stáří. Především v zimních měsích, když koluje mnoho virů a dýchací cesty jsou napadány chladným vzduchem.

Téměř každý 5. obyvatel České republiky trpí bronchitidou v chronické formě. Podle definice se mluví o chronické bronchitidě tehdy, když se kašel a chrchlání objevovalo ve dvo po sobě jdoucích letech minimálně třikrát ročně. To je často označováno jako „kuřácký kašel“ a hodně lidí ho nebere vážně vůbec nebo příliš pozdě.

Průdušky jsou větve průdušnice, která se táhne od krku dolů do hručního koše. Tam se rozděluje na pravou a levou hlavní větev, které zásobují vždy odděleně pravé a levé „křídlo plic“ vdechovaným vzduchem.

Hlavní průdušky se rozvětvují ve stále menší průdušinky, lalokové průdušky a dílčí průdušky. Ještě tenčí rozvětvení jsou nazývána bronchioli. Na konci těch nejtenčích a nejmenších bronchiol se nachází plicní sklípky nebo též alveoly.

Plicní sklípky jsou obklopeny krevními kapilárami (vlásečnícemi).

V alveolách se provádí výměna plynů. Protékající krev přijímá kyslík ze vdechovaného vzduchu a vylučuje oxid uhelnatý s vydechovaným vzduchem. Buňky sliznice, které vystýlají průdušky, obsazují malé, pohyblivé třepetavé chloupky.

Tyto chloupky se třepetají neporušené v opačném směru proti vdechovanému vzduchu a mají úlohu, odstranit z dýchacích cest částečky prachu a jiná cizí tělíska. Dojde-li k zánětu sliznice průdušek nebo bronchiol, je narušena citlivá rovnováha a následkem mohou být potíže s dýcháním popř. následná onemocnění dýchacích cest.

Podle jejího průběhu odlišujeme akutní, náhle se vyskytující a ve většině případů vyléčitelnou bronchitidu od bronchitidy chronické.

Definice chronické bronchitidy obsahuje v průběhu dvou let periodu alespoň tříměsíčního kašle ročně. Bagatelizace této chronické bronchitidy jako „kuřáckého kašle“ není oprávněná, neboť v mnohých případech má vážné příčiny, které by se měly bezpodmínečně důkladně vyšetřit nebo vyloučit.

Za akutní bronchitidu jsou zodpovědné především virové infekce (respiratorní viry jako Adeno-, Coxsackie-, Echo- nebo myxoviry). Bronchitida se může vyskytnout také při chřipkovém onemocnění, které je zapříčiněno rovněž viry.

Většinou je přitom zánětem zasažena také průdušnice (trachea), tzn. Tracheo-bronchitida. Navíc může bronchitida vzniknout i v rámci jiných onemocnění, např. při spalničkách, černém kašli nebo tyfu. Plísně jako Candida albicans mohou u pacientů s oslabenou imunitou vést i k takzvané Sorbronchitidě.

Vdechováním jedovatých plynů nebo kouře může vzniknout rovněž akutní bronchitida, která může mít při zátěži za následek navíc i poškození plicní tkáně. Chronická bronchitida je vůbec nejčastějším chronickým onemocněním dýchacích cest. Bezmála každý 5. Obyvatel ČR jí trpí.

Většinou je podporována trvalým vdechováním škodlivých látek ba dokonce je jimi vyvolávána.

Příčina číslo 1 je kouření cigaret!

Odhaduje se, že asi 50% kuřáků nad 40 let trpí chronickou bronchitidou. Vedle toho je za to zodpovědné také silné znečištění ovzduší např.

) na pracovišti prostřednictvím výfuků nebo prachu (dioxid síry, ozón, dioxid uhelnatý) zřídka jde o vrozené poruchy látkové výměny se zvýšenou náchylností k infekci (např.

mukoviscidóza) nebo ještě řidčeji o určitá onemocnění z nedostatku enzymů (nedostatek 1-antitrypsinu). Jedovatými látkami vzniká chemické podráždění a následně i chronický zánět průduškové sliznice.

Sliznice průdušek se zahušťuje a dochází k poškození jejich buněk. Jemné chloupky, které by měly pomoci odstraňovat částečky prachu, jsou ve své funkci omezovány. Dá se dokázat, že cigaretový kouř již ve zdravých plicích omezuje výkon třepetavých chloupků asi o  50%.

Navíc ještě tím dráždí mnohonásobně nahromaděná cizí tělíska sliznici. Následkem toho je zvýšená produkce hlenu. Neboť již chloupky nejsou plně funkční, nemůže již být také hlen efektivně „odtransportován“. Malé průdušky se vazkým hlenem ucpou.

Následkem je zničení buněk sliznice a stejně tak i poškození průduškové stěny a plicních sklípků.

Při akutní bronchitidě si většina pacientů stěžuje na silné dráždění ke kašli a později také na bolest v hrudním koši, na velmi tuhý, šlemovitý hlen, horečku a bolesti hlavy. Těžká infekce může vyvolat klasické chřipkové symtpomy jako rýmu, bolesti v krku a údů.

Chronická bronchitida je charakteristicky doprovázena kašlem a šlemovým hlenem. Většinou si pacienti stěžují především na mučivý kašel v ranních hodinách. Šlem nacházející se v průduškách je vazký a tím i těžce vykašlatelný. Tento tzv.

„kuřácký kašel“ je tolerován často léta, aniž by pacienti vyhledali lékaře. Při vytrvalé konzumaci cigaret se může onemocnění masivně zhoršit. Poškozením průduškové sliznice v důsledku chronického zánětu se ztenčuje stěna průdušek.

Tak již nemohou malé průdušky během výdechu čelit tlaku v hrudní oblasti a hroutí se, kolabují. Dochází k uzavření (obstrukci) těch nejmenších plicních průdušinek.

Vzduch v plicních sklípcích tedy nemůže již být vydechován, následkem je nadýmání a přefukování alveol. Tato stádium se označuje jako chronicky obstruktivní bronchitida. Tyto změny omezují příjem kyslíku do krve.

Pacienti si stěžují na zvýšenou dušnost, zpočátku jen při námaze, potom ale také v klidu a na všeobecné snížení výkonu. Přefukováním plicních sklípků vzniká tzv. plicní emfyzém. Jako takový se označuje trvalé přetahování a tím i ničení plicních sklípků a jiných částí plicního tkáně.

Doprovodným poškozením tkáně se zvyšuje krevní tlak v plicním oběhu, a vzniká přibývající omezení srdeční funkce. Následkem je pokročilá dušnost i v klidu.

Plíce poškozené akutní nebo chronickou bronchitidou jsou náchylnější k přídatným infekcím. Častou komplikací je tedy hnisavá bronchitida. Zřejmým znakem je pro ni hnisavý, kalný, žluto-šedý hlen. Pokračuje-li zánět dál, může vzniknout i zápal plic.

Zvláště při chornické bronchitidě je vznik plicního emfysemu a doprovodných dýchacích a srdečních obtíží onemocněním, které by se mělo brát vážně. Pokud se později nevyléčí úplně, platí na počátku chronické bronchitidy zavedení úspěšných léčebných opatření, aby se zamezilo dalšímu zhoršení.

Pacienti s chronickou bronchitidou trplí navíc zvýšeným rizikem onemocnění zhoubným plicním nádorem.

Užívání nikotinu po léta či desetiletí má rakovinotvorný účinek. Čisticí funkce plic je chronickým poškozením třepetavých vlásečků narušena, takže škodlivé látky nemohou být úplně „odtransportovány“. Trvalý zánět vede ke zdegenerování buněk průduškové stěny a následně ke vzniku zhoubného nádoru, většinou tzv. karcinomu destičkového epitelu.

Důkladné dotázání se ošetřujícího lékaře a tělesná prohlídka s poslechem plic udávají první odkazy na správnou diagnózu.

Chronická bronchitida existuje jen tam, kde se vyskytly klasické symtomy jako kašel a chrchlání v období dvou po sobě jdoucích let minimálně tři měsíce v roce. Rengenový snímek nevykazuje při nekomplikované bronchitidě žádné změny.

Zajímavé:  Zakladatelem Psychoanalýzy Byl Vídeňský Lékař?

Jen při dodatečném bakteriálním zánětu nebo při výše popsaných dýchacích a srdečních změnách se na rentgenovém snímku objeví nápadnosti jako např. znaky přefouknutých plic nebo srdečního selhání.

Vyšetření hlenu (diagnostika hlenu) umožňuje, zvolit správný lék k léčbě eventuální infekce způsobené bakteriemi nebo plísněmi. Přezkoušení funkce plic, tzn. měření proudu vzduchu i celého objemu plic, poskytne informace o stavu plic a dýchacích cest.

Při pokračující chronické bronchitidě podává informaci o stavu funkce plic a slouží také jako průběhové vyšetření. Pacienti si mohou sami doma změřit jednosekundovou kapacitu, tedy maximální objem vydechovaného vzduchu za sekundu měřeného tzv. „flow-metrem“ a tedy tak kontrolovat momentální stav svých plic.

Diagnóza „chronická bronchitida“ je v principu výluková diagnóza. Nejprve se musí vyloučit všechny ostatní nemoci přicházející v úvahu, neboť neexistují žádné jednoznačné symptomy a za klasickými ,ale relativně nespecifickými obtížemi by se mohla skrývat také jiná onemocnění.

Terapie akutní bronchitidy tkví při čistě virové infekci v podávání léků uvolňujících hlen. Na jedné straně jsou k dispozici tzv. sekretolytika (např. ambroxol nebo heřmánkový olej, který se inhaluje), které vyvolávají produkci méně vazkého hlenu.

Na druhou stranu jsou nasazována mukolytika (např.  N -Acetylcystein), která pomáhají proměnit právě se vytvářející vazký hlen v kapalinu. K tomu by měli mít pacienti u sebe dostatek tekutin, aby se umožnilo zkapalnění hlenu.

Neboť akutní bronchitida se často vyskytuje v rámci chřipky, jsou doprovodné symtomy jako horečka, bolesti údů ošetřovány tomu odpovídajíc.

Antibiotika jsou nutná jen tehdy, pokud se bronchitida nelepší sama od sebe nebo hrozí-li bakteriální zápal plic. Je-li akutní bronchitida následkem vdechnutí jedovatých plynů, musí být pacient přijat na pozorování do nemocnice, neboť také hodiny po vdechnutí se mohou vyskytnout životunebezpečné komplikace.

Při léčbě chronické bronchitidy platí hlavně vyvarovat se spouštěčů onemocnění. To znamená především: konec s kouřením. Ale také je nutné se vyvarovat jedovatých výparů např. na pracovišti, pokud již člověk nechce obtíže zhoršovat. To může znamenat za jistých podmínek i změnu pracovního místa, ale jen tak se dá vyvarovat dalšího zhoršení.

Přidá-li se bakteriální infekce, musí být ošetřena antibiotiky závisle na bacilu. Vyskytnou-li se dýchací obtíže, jsou léčeny podle stádia onemocnění různými léky: ß2-Sympathomimethika (např.

Fenoterol, Salbutamol, Terbutalin) jsou nasazeny již v počátečním stádiu. Způsobují rozšíření průdušek a tak pomáhají zabránit přefukování plicních sklípků a tím i vzniku plicního emfysemu.

Theophyllin působí rovněž na rozšiřování průdušek.

Preparáty obsahující Cortison jsou nabízeny jednak jako inhalační sprej, jednak ve formě tablet. Jsou nasazeny většinou teprve v pokročilém stádiu. Mají účinek brzdící zánět a zabraňují návyku na ß2-Sympathomimetikum.

Aby se zabránilo následné infekci plic, měli by se pacienti s chronickou bronchitidou nechat očkovat před začátkem chladného ročního období proti chřipce. Neboť se chřipkové viry mohou měnit ve své struktuře, musí být ochranné očkování opakováno každý rok.

K tomu by se měli pacienti s dále pokračující bronchitidou stranit davu lidí, protože také zde vzniká riziko zvýšené infekce. K dispozici je také ochranné očkování proti pneumokokům, které je doporučeno zejména pro starší 60-ti let.

Tyto bakterie jsou rovněž častými spouštěči zápalu plic (pneumonie). Včasným očkováním se dá snížit nebezpečí pneumokokové pneumonie.

V mnohých případech může sport výrazně zlepšit zdravotní stav pacienta a zachovat i schopnost výkonu. Předtím by se ale měl každý zeptat ošetřujícího lékaře, jak dalece se smí zatěžovat.

Neboť ca. 90% případů chronické bronchitidy je vyvoláno dlouholetým kouřením, je tou nejlepší prevencí, vůbec s kouřením nezačínat nebo s ním co nejrychleji přestat. Pracuje-li člověk s jedovatými látkami nebo je-li vystaven silnému znečištění ovzduší, měl by nutně dodržovat předepsaná ochranná pracovní opatření a užívat ochranné masky. 

Trpí-li pacient již symtomy chronické bronchitidy, měl by ji naléhavě léčit, aby se neobjevilo žádné další zhoršení potíží.

Nezřídka onemocní děti v prvních třech letech života tzv. obstruktivní bronchitidou. Ta je vyvolána viry a je doprovázena více či méně silnou dušností.

Děti mají v důsledku zánětlivého tvoření hlenu na průduškách zhoršený výdech – srovnatelné s astmatickými pacienty. Potřebují často také léky uvolňující hlen a rozšiřující průdušky.

Většinou ztratí sklony ke zužování průdušek s přibývajícím věkem.

Jen v ojedinělých případech se rozvine obstruktivní bronchitida v astma (astma bronchiale), které potom vyžaduje znalecké, pravidelné posouzení zkušeným dětským lékařem.

6 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

[email protected]. 7. 2013 21:36:30

Dobrý večer.Chtěla jsem se zeptat.Tatínek má z 50% kuřáckou bronchitidu.Špatně se mu dýchá.Pomohlo by mu doma inhalovat a zvlhčovat mu na noc vzduch.Kdy se mu dýchá nejhůře.Dekuji Klára 0 Líbí se mi Odpovědět Nahlásit

2ondra29. 1. 2018 22:05:16

To je takový strašný problém ověřit si aspoň základní fakta? Tušíte vůbec, co se stane, když se do plicních sklípků dostane oxid uhelnatý? Dál už jsem to radši ani nečetl.

Chronická bronchitida je častým onemocněním kuřáků

Chronická bronchitida je častým onemocněním kuřáků. foto: Shutterstock

Chronická bronchitida představuje vleklý zánět průdušek, který se vyznačuje úporným kašlem a problémy s dýcháním. Akutní zánět průdušek, za který mohou viry či bakterie z vnějšího prostředí a který je doprovázený horečkou, zpravidla za několik dnů při správné léčbě odezní. V případě chronické bronchitidy je však situace jiná.

Chronická bronchitida a její příznaky

Chronická bronchitida je neinfekčního původu, neboť vzniká vlivem dlouhodobého dráždění dýchacích cest například cigaretovým kouřem nebo prachem.

Pro toto onemocnění není charakteristická zvýšená teplota, vyznačuje se naopak dlouhodobým kašlem, který bývá doprovázený vykašláváním hlenu.

Pokud se chronická bronchitida neléčí, s jejím rozvojem dochází k prodlužování záchvatů kašle a zvyšuje se také jejich četnost. Nemocný si může následně stěžovat i na dušnost a i při menší fyzické námaze se rychleji zadýchá.

V pokročilém stadiu chronické bronchitidy má pacient problémy s dýcháním i v klidu. Často u něj dochází také ke zmodrání nosu, rtů nebo konečků prstů. Máte podezření, že se chronická bronchitida týká i vás? WHO upozorňuje, že máte-li výše uvedené příznaky  alespoň tři měsíce v roce a to dva roky po sobě, měli byste vše konzultovat se specialistou, který navrhne vhodné řešení.

Co může neléčená chronická bronchitida způsobit

Pokud nebudete chronickou bronchitidu léčit, toto onemocnění vám může postupně vážněji poškodit funkce plic a srdce. Neléčená chronická bronchitida totiž může mnohdy přejít na chronické obstrukční plicní onemocnění (CHOPN), které v sobě kombinuje bronchitidu a rozedmu plic.

Příčiny chronické bronchitidy

Chronická bronchitida vzniká z celé řady příčin. Rozvíjí se přitom postupně a to vlivem dlouhodobého dráždění dýchacích cest. Na tomto vážném onemocnění se podílí zejména znečištěné životní a pracovní prostředí a dlouhodobé kouření cigaret. Chronická bronchitida však může být i následkem opakujících se infekčních zánětů průdušek.

Toto onemocnění mívá většinou kolísavý průběh. Příznaky chronické bronchitidy se totiž zhoršují či zlepšují vlivem na vnější faktory. A to s ohledem na počasí, čistotu ovzduší a pracovního prostředí a také s ohledem na zdravotní stav nemocného.

Chronická bronchitida a její přírodní doplňková léčba

Jestliže vám specialista diagnostikoval chronickou bronchitidou, řiďte se klasickou léčbou, kterou vám předepsal. Jako doplňkovou léčbu však můžete zvolit také přírodní cestu. Na co se zaměřit?

1. Pobývejte v čistém prostředí

Patříte-li mezi chronické průduškáře, snažte se co nejvíc vyvarovat špinavému a prašnému prostředí, a to jak v práci, tak v běžném životě. Co nejvíce času naopak pobývejte v čisté přírodě. Dobrou službu vám udělá také delší pobyt u moře nebo na horách.

2. Přestaňte kouřit

Podle statistiky jsou kuřáci 50krát častěji postiženi chronickou bronchitidou nežli nekuřáci. Velmi rizikoví jsou však i pasivní kuřáci.

Patříte k vášnivým kuřákům a již tuto nemoc máte? Potom se chronická bronchitida kvůli vašemu zlozvyku může ještě zhoršit, neboť cigaretovým kouřem dlouhodobě dráždíte své průdušky.

S ohledem na svůj zdravotní stav proto raději odložte cigaretu na dobro.

3. Pijte dostatek tekutin

Nedostatečné množství tekutin patří k jedné z příčin vzniku bronchitidy. Proto se v průběhu každého dne snažte vypít ideálně dva litry čisté neperlivé vody.

4. Obraťte se na sílu bylin

K podpoře léčby chronické bronchitidy se zkuste obrátit na sílu bylinek. Chronická bronchitida se zmírní díky pravidelné konzumaci oreganového oleje, který detoxikuje, posiluje plíce a celkově zlepšuje zdraví dýchacích cest. Každý den vypijte jednu sklenici s vodou, do níž přidáte právě několik kapek tohoto oleje. Užívat můžete rovněž oreganový čaj.

Funkci plic vám dále pomůže posílit peruánská bylina Tahuari Lapacho. Tento amazonský poklad umí zmírňovat následky nezdravého životního stylu a znečištěného prostředí.

Aby vám chronická bronchitida tolik naznesnadňovala fungování, své plíce a průdušky zkuste posílit i zevně.

Výborný je zejména domácí zábal z ricinového oleje, který umí tlumit zánět a podporuje vylučování odpadních a toxických látek z plic.

Zmírnit příznaky chronické bronchitidy vám pomůže také inhalace stoprocentně přírodních esenciálních olejů. Vhodný je pro vás zejména eukalyptus a tymián. Tyto esenciální oleje si můžete rovněž pravidelně přidávat do koupele.

  • bronchitida
  • chronická bronchitida
  • cordyceps
  • dýchání
  • kouření
  • plíce

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector