Bublání v břiše – vše o zdraví

Bublání v břiše - Vše o zdraví

Pojmem zažívací potíže nazýváme nepříjemné pocity spojené s trávením nebo s bolestmi v okolí žaludku, jež se mohou vyskytovat po jídle. Mezi obvyklé příznaky zažívacích potíží patří říhání, pálení žáhy, pocit plnosti, kručení a bublání v břiše a bolestivé tlaky v oblasti břicha. Které jsou nejdůležitější rady, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout?

Čeho se vyvarovat?

Příčin zažívacích potíží je mnoho, když se ale vyvarujete uvedených situací a chování, problémů se zažíváním se vyhnete.

  • konzumace tučných a kořeněných jídel
  • pití velkého množství šumivých nápojů
  • konzumace kyselého ovoce a jeho šťáv
  • nadměrné pití alkoholu
  • hltání jídla a příliš velké porce
  • ulehání ke spánku s plným žaludkem
  • stres
  • nadváhaBublání v břiše - Vše o zdraví

Co pomáhá?

Trávení (digesce), pro které někdy používáme termín „zažívání“, je metabolický biochemický proces, jehož cílem je získání živin z potravy. Při konzumaci nevhodných jídel, nápojů, nebo i způsobu požívání potravin, mohou vzniknout různé zažívací potíže. Pro odstranění těchto problému je celá řada doporučení. Jaké jsou nejdůležitější recepty pro jejich odstranění? soustavě.

Jedlá soda (soda bikarbona), chemicky NaHCO3  je bílý prášek se zásaditým pH. Používá se ke zklidnění žaludku nebo neutralizaci žaludečních šťáv při pálení žáhy. Sodu bikarbonu však nekonzumujte déle než dva týdny. Při jejím dlouhodobém užívání se mohou dostavit nepříjemné nežádoucí účinky v podobě průjmu a ztráty vitaminů a minerálních látek.

Doporučení: Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Chuť není příliš dobrá, ale účinek se dostaví velmi rychle.

Jedno z nejstarších a nejpoužívanějších evropských koření, jehož používání je doloženo už ze starověku. Používá se ke kořenění pekařských výrobků, brambor, pečení, omáček, salátů a mnoha dalších jídel. Jeho léčebné vlastnosti znaly a využívaly už naše babičky.

Doporučení: Klasický výluh v horké vodě nebo mléce. Kmín (drcený i celý) obsahuje silice a mastné kyseliny, působí proti nadýmání, plynatosti, podporuje činnost žaludku, jater a střev. Dokonce působí proti střevním parazitům. Šálek odvaru po jídle.

Máta peprná obsahuje silici s hlavními složkami mentolem (asi 50 %) a menthonem (asi 10 %). Dále obsahuje třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kyselinu octovou a množství dalších léčivých látek.

Ty mají blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí, pomáhají odstraňovat křeče, povzbuzují vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Také podporují funkci dalších orgánů – jater, slinivky břišní a žlučníku.

Léčí koliku, zastavují žaludeční nevolnost a zlepšují chuť k jídlu.

Doporučení: Klasický výluh horkou vodou (lze přidat i jiné bylinky), 15 minut nechat odstát, scedit.

Červená řepa – se vrací na náš stůl. Obsahuje betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Z léčivých účinků můžeme jmenovat účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, zmírňuje negativní projevy poruch trávení a ovlivňuje kyselost žaludku, podporuje peristaltiku střev, odstraňuje zácpu.

Doporučení: Syrovou řepu můžeme přidávat do zeleninových salátů, buď nakrájenou na tenké plátky, nebo nastrouhanou. Vhodná je i pečená nebo do polívek. Velmi hodnotná je čistá šťáva připravená na odšťavovači.

Skořice (aromatická kůra skořicovníků) obsahuje množství léčivé silice, která zažívací trakt zahřívá a zklidňuje. Používá se jako prevence průjmů, nebo k léčbě koliky, nadýmání. Med zabraňuje vzniku žaludečních vředů.

Doporučení: Med a skořice – nebo lépe skořicový med (špetka mleté skořice ve lžičce medu) podaný před jídlem zabraňuje kyselosti žaludku.

Koriandr setý je jednoletá rostlina původem ze Středomoří. Koriandr podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Tato intenzivně vonící exotická bylina také mírní křeče a pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti a nadýmání.

Doporučení: Studenou vodou s drceným semenem přivést do varu, 10 minut vyluhovat, scedit, pít přes den. Je doporučován též v čajové směsi s kmínem.

Kysané zelí má významné léčebné účinky. Je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné. Aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Nabalí na sebe střevové kaly a vše se vyloučí. Doporučuje se dvouměsíční očistná kúra, nejlépe na podzim a potom brzy na jaře.

Doporučení: Používat ve formě salátu, přílohy nebo jako šťávu z kysaného zelí. Stačí vždy ráno a večer sníst 2 lžíce syrového kysaného zelí.

Probiotika jsou živé kultury, fungující především na bázi mléčných bakterií rodu Lactobacillus, která mají příznivý vliv na zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry.

Za nejčastější probiotika jsou považovány mléčné bakterie (jogurt, zákysy), které obnovují a pěstují přirozenou bakteriální flóru trávicího ústrojí.

I když se prodávají probiotika ve formě potravinových doplňků a řada lékařů je preferuje před klasickými mléčnými výrobky, z důvodů legislativy nemohou být tato zdravotní tvrzení o pozitivním účinku probiotik zatím prezentována veřejnosti.

Doporučení: Obecně zakysané mléčné výrobky, kefíry, jogurty. Denně jeden kelímek.

Léčivé účinky Aloe vera (Aloe pravá) jsou známy již několik tisíciletí. Účinné látky obsažené v dlouhých dužnatých listech, napomáhají při překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní, zvyšují v tlustém střevě propustnost střevní sliznice, narušují rovnováhu ve vstřebávání vody ze střeva, podporují peristaltiku a sekreci slizu.

Doporučení: Nápoj z extraktu působí na žaludek, střeva, zažívání. Vypijte sklenici nápoje ráno.

Bublání v břiše - Vše o zdraví

Len setý je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. Při střevních potížích lněné semínko dodává střevu ochranný sliz.

Doporučení: Semínka (2 čajové lžičky) buď rozkousejte a hodně zapijte, nebo je pomelte, snězte pomletá a rovněž hodně zapijte. Sliz se utvoří v žaludku a odtamtud odchází přímo do střev. Semínka užívejte 3x denně, 1 hodinu před jídlem.

Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Cibulka obsahuje řadu dalších léčivých látek, jako jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy,saponiny a lektiny.

Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení.

V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, snižuje krevní tlak, prospívá srdci a pročišťuje cévy, používá se proti nadýmání, ničí střevní parazity, dezinfikuje trávicí trakt včetně střev.

Doporučení: Jeho použití je všestranné: čerstvý rozetřený se solí do zelených salátů, do omáček, k zelenině, k masům. Rozbouřený žaludek vám zklidní i polévka česnečka.

Na zažívací potíže jsou známy i další recepty včetně použití bylin jako je šalvěj (k hojení zánětlivých procesů na sliznici žaludku a střev), libeček (zabraňuje plynatosti, likviduje střevní parazity), bazalka nebo hřebíček (podporují činnost žaludku a střev). Většina onemocnění trávicího traktu se projevuje zažívacími obtížemi, které zvládnete úpravou stravovacích návyků či zařazením uvedených receptů do svého jídelníčku. V případě přetrvávajících potíže je však nutné navštívit svého lékaře.

Když jsou střeva pánem celého těla

Bublání v břiše - Vše o zdraví

Správně fungující zažívací soustava je motorem celé bytosti. Nejenom s ohledem na získávání všech potřebných živin, ale i pro kvalitní společenský život. I když to může znít jako samozřejmost, není tomu tak pro každého. Když totiž střeva nefungují, jak mají, začne to negativně ovlivňovat všechny stránky života – pracovní, partnerskou i přátelskou. Jedinec se pak stává zajatcem střev. A od nich se odvíjí podoba jeho existence ve velkém lidském mraveništi. Po absolvování všech vyšetření bez jakékoliv diagnózy přichází jediná možná odpověď: IBS.

Přečtěte si také: Rozhovor o catathrenii: Tak výjimečná porucha, že jste o ní nejspíš ještě neslyšeli.

Nekomunikující orgányIBS neboli syndrom dráždivého tračníku je porucha, u které se doposud nenašla přesná příčina vzniku. Za hlavní znak se považují časté trávicí potíže. Každé tělo na syndrom reaguje jinak, přesto stejně. U nemocných se nejčastěji vyskytují čtyři symptomy – akutní nadýmání, průjem, zácpa a zvracení. Vše provází menší či větší bolesti břicha.

Lékaři se prozatím shodují na teorii, že tyto problémy způsobuje špatná komunikace mezi mozkem a střevy.

A kdy taková situace nastává? Když je hlava přemožena stresem, tedy pocitem známého i neznámého nebezpečí, podvědomého i vědomého. Za jistých okolností zažívá toto špatné dorozumívání orgánů v podstatě každý.

Nejčastěji v případě zásadních životních událostí, například důležité zkoušky ve škole a pracovního pohovoru. Jenže to není IBS.

Porucha se totiž neváže jen na konkrétní stresové situace, které se dají logicky odůvodnit.

Pračlověčí instinktDalší teorie o IBS totiž říká, že jde o pozůstatek instinktivního chování našich opičích předků. Když se tehdejší člověk vyskytl v nebezpečí, tedy v blízkosti reálného ohrožení života, naučilo se tělo v průběhu evoluce vyvinout instinkty pomáhající přežít.

V takovou chvíli se napumpoval do krevního oběhu adrenalin, který zapříčinil přípravu organismu na situaci „přežij, nebo utíkej“. A součástí takové přípravy se pravděpodobně stala i nutnost vyprázdnění se. Jen si představte, že musíte utíkat, když potřebujete na záchod. A takový instinkt v sobě neustále máme.

Dnes se už jen zřídkakdy dostáváme do situací, kdy jde opravdu o život.

Jenže člověk trpící IBS přestane mít nad tímto pudem sebezáchovy kontrolu.

„Naše racionální já se dostává do konfliktu s instinktivním já,“ řekl pro Vice Magazine ředitel institutu Behaviorální terapie New York doktor Robert Udewitz. Většinou se pak porucha naváže na konkrétní každodenní situace. Běžná činnost tak vytváří prostor pro předem očekávaný stres.

Co když!Nejčastěji se IBS navazuje na přepravu. Jakoukoliv, kde není k dispozici záchod. Převážně tedy na autobusovou dopravu – na krátké i dlouhé trasy. „Kdykoliv se chystám na delší cestu autobusem, objeví se v mé hlavě hlas, který křičí: ‚Co když! Co když! Co když!‘ Nemám strach, že autobus spadne z útesu nebo do něj nabourá auto. Jediné, co mě děsí, je záchod,“ píše na svém blogu Dasbloggen.com Dan Baird trpící IBS. Porucha dokáže značně omezit, v horších případech i paralyzovat cestování a výletování, pokud chybí alespoň částečná kontrola nad možností návštěvy toalety. Mezi další nepřátele trávicího traktu patří i práce, školní lavice a posezení s přáteli.

Vesměs lze však říct, že IBS se může projevovat úplně všude.

Úzkostné tráveníTaková fáze již není čistě záležitostí prvotních obtíží, za kterými většinou stojí pouze špatné stravování a slabá odolnost vůči stresu. Když se syndrom dráždivého tračníku naváže na konkrétní situace, mluvíme již o úzkostné poruše. Pouhá představa, že člověk bude muset být na místě, kde hrozí střevní potíže, vyvolává úzkosti. Kvůli nim pak dochází k cílenému vyhýbání se nebezpečí. A postupnému odlučování se od společenského života. Vše může dojít až do bodu, kdy se za jediný bezpečný prostor považuje pouze domov. U nejhorších případů se přidruží i panické ataky. A co dál? Při podezření, že trpíte IBS v jakékoliv podobě, vám zbude několik řešení. Prvně se nechat vyšetřit odborným lékařem v oblasti gastroenterologie. Pokud doktor nic nenalezne, budete se muset pokusit o změnu životního stylu – více pohybu, zdravé jídlo a tekutiny. Takovou poučku však naleznete v podstatě u každé poruchy, která nemá konkrétní řešení. Přesto to za zkoušku stojí. Posledním krokem je boj se stresem.

Pokud došlo k vyloučení nemocí spojených se zažíváním, zbývá už jen hlava.

Svépomocí bojovat se syndromem zajisté lze, avšak jen těžko. Skrývat potíže před ostatními akorát zvyšuje intenzitu úzkostných stavů, svěřit se blízké osobě pomůže k odhodlání vyhledat pomoc u psychologa. „Dostatek znalostí o této nemoci je hodně důležitý, ale psychická podpora a porozumění jsou také podstatné,“ informuje web CojeIBS.

cz, který slouží jako hlavní zdroj informací o syndromu v České republice. Jako nejúčinnější zbraň se momentálně považuje KBT terapie, tedy kognitivně-behaviorální terapie. Ta se všeobecně zaměřuje na narušení špatných myšlenkových pochodů vedoucích k různým problémům, kam spadají i úzkosti a IBS. Stále jde jen o tělo. Naše tělo.

Nic není ztracené, kontrolu lze získat zpět, i když to nebude záležitost dvou týdnů!  

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví.

 Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Když dítěti nefungují střeva

Dráždivý tračník je zpravidla dlouhodobé, velmi často celoživotní onemocnění

Na otázky ohledně dráždivého tračníku odpovídá.MUDr. Ing. Filip Závada, PhD, primář Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Popište nám, co je to dráždivý tračník a jakou část zažívacího traktu postihuje?Dráždivý tračník patří mezi tzv. funkční onemocnění trávicí trubice, takže se nejedná o žádný zánět, infekci nebo nádor. Tračníkem rozumíme tlusté střevo, tzn. že postižena je tato část trávicí trubice.

Jde o onemocnění, které je v našich podmínkách poměrně časté a udává se , že postihuje až 20 procent populace. Muži a ženy jsou postiženy stejně často a většinou jde o mladé nemocné do 45 let věku. Častěji jsou jím postižení lidé s vyšším vzděláním, kteří se v práci setkávají s vysokou mírou stresu, studenti náročných škol.

To může být ale dáno i tím, že tito lidé věnují svému zdraví a nemocem větší pozornost. Mnoho pacientů s příznaky dráždivého tračníku ani lékařskou péči nevyhledá.

Jaké jsou příčiny vzniku této nepříjemné nemoci?Vznik tohoto onemocnění není bohužel přesně objasněn.

Mezi vyvolávající faktory se udává stres, nepravidelná životospráva, ale i proběhlé infekční onemocnění.

Střevo u dráždivého tračníku nepřiměřeně reaguje na různé podněty, což může vést k zrychlení průchodu stolice a průjmem, nebo může být naopak „líné‘ a projevovat se zácpou a plynatostí.

Podle jakých příznaků se pozná, že se jedná o dráždivý tračník?Syndrom dráždivého tračníku se projevuje bolestmi břicha, pocity nadýmání, zácpou a nebo průjmem. Příznaky se mohou různě kombinovat. Stejně tak se bohužel projevují i jiná závažnější onemocnění, takže laicky se dráždivý tračník třeba od infekce nebo nádoru spolehlivě odlišit nedá.

Proto je vždy potřeba konzultovat lékaře. Pokud se objeví některý z varovných příznaků, kterými jsou příměs krve ve stolici, hubnutí, chudokrevnost, teploty nebo zvětšení mízních uzlin, je třeba se nechat okamžitě vyšetřit.

Velmi záleží také na věku – pokud se obtíže poprvé projeví po 45 roce života, jde pravděpodobně o onemocnění jiného druhu a vyšetření lékařem musí být důkladné, vedené snahou o vyloučení nádoru.

Pokud nás takto zlobí naše střeva, jakého lékaře máme navštívit a co nás u něj čeká za vyšetření?Základní vyšetření může provést praktický lékař, ale definitivní diagnózu většinou stanoví specialista – gastroenterolog.

Ten podle charakteru obtíží určí, zda provést kolonoskopické vyšetření, vyšetření stolice na různé parazity a mikroorganizmy a vždy by měl vyloučit celiakii – alergii na lepek.

Nikomu bych nedoporučoval léčitelské metody, například očistné výplachy střeva bez předchozí konzultace s lékařem.

Jaká bude následovat léčba a jsou nutné nějaké změny stravování?Léčba dráždivého tračníku je velmi svízelná, protože příčiny onemocnění neznáme.

Můžeme se proto snažit ovlivnit příznaky onemocnění, aby pacienti měli dobrou kvalitu života a choroba je obtěžovala co nejméně. Používají se různá dietní opatření a snažíme se o zavedení pravidelné životosprávy a spánkového režimu.

Někdy stačí vyloučit stressové faktory a onemocnění se samo upraví, někomu stačí ujištění, že nejde o závažnou chorobu, ale často musíme podávat různé léky.

Existují rizika, která v případě neléčené choroby hrozí našemu organismu?Pokud je diagnóza stanovena přesně, dráždivý tračník nemůže přejít v nějaké život ohrožující onemocnění, třeba v nádor.

Život nezkrátí, ale může jej velmi znepříjemnit. Největší nebezpečí tedy plyne z podcenění příznaku jiné, potenciálně vážné choroby.

Dráždivý tračník je zpravidla dlouhodobé, velmi často celoživotní onemocnění, ale na rozdíl od ostatních chorob jeho intenzita s přibývajícím věkem spíše klesá.

Dagmar Čerňanská

6 podezřelých zvuků těla, které byste neměli ignorovat

  • Praskání v kloubech, kručení v břiše, říhání, bublání a podobně. Většinou jde o neškodnou záležitost, ale občas je to signál, že s námi není něco v pořádku. Co je třeba dělat a kdy vyhledat lékaře?
  • Stává se to, když příliš rychle a hltavě jíme nebo pijeme a spolkneme hodně vzduchu. Tyto zvuky můžou souviset i s onemocněním, kterému se říká gastroezofageální reflux. Žaludeční kyselina pak proniká zpátky do jícnu a vedle říhání může být i příčinou ostrých bolestí na prsou a v krku, chrapotu i nepříjemného odéru z úst. V krajním případě může poškodit sliznici jícnu, čímž se velmi zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je třeba omezit například bublinkové nápoje, jíst klidně a pomalu a raději menší porce. Když se tyto potíže objevují hlavně v noci a pravidelně, je vhodné vyšetření u lékaře. Ten vyloučí nádorové onemocnění a zvolí vhodnou léčbu.
  • Nejčastější příčinou bývají banální rýma a ucpaný nos. Tehdy přebytek hlenu ucpe přívod vzduchu do nosu a hlasový projev je potom deformovaný. Nadbytečný hlen, který se tvoří jako důsledek rýmy nebo alergie, můžeme odstranit vhodným lékem (nejčastěji nosními spreji). K lékaři zajděte tehdy, když krvácíte z nosu, hlen je hustý a žlutozelený nebo když potíže neustupují ani po pěti až sedmi dnech. Nebo když se přidá i silná bolest hlavy nebo obličeje. Rozbolela vás hlava? Víme, jak se bolesti zbavit rychle a bez prášků!
  • V naprosté většině případů jde o běžné stahy žaludku, které jsou součástí trávení. Silné střevní nebo žaludeční pohyby můžou být způsobeny i stresem a nervozitou. Hlasité kručení v břiše může být způsobeno i určitým jídlem nebo tím, že jste naopak nejedli nic. Jezte zdravě, pravidelně a přiměřeně, pracujte na celkovém zklidnění a najděte si čas na relax. Když se kručení opakuje před menstruací, dopřejte si víc hořčíku. K lékaři zajděte tehdy, když jsou tyto zvuky příliš časté a hlasité.  Pravděpodobně vám doporučí vyšetření na gastroenterologii.  Podle internistky Michaely Štěpánové jsou všechny nemoci způsobené psychikou. • VIDEO: Adriana Krátká Ups, uteklo mi to! Proč trpíte nadměrnou plynatostí? A co s ní?
  • To může být velmi nepříjemný a omezující problém. Větry se tělo zbavuje spolknutého vzduchu nebo plynů, které vznikají v průběhu trávení. Normální je, když k úniku plynů dochází tak dvacetkrát za den. Větry podporují například špatně upravené luštěniny nebo sladká jídla a podobně. Omezte stravu, která vám plynatost způsobuje, dostatečně se hýbejte. Pomoc lékaře vyhledejte, když je nadýmání silné a časté, tupě vás pobolívá v břiše nebo v podbřišku nebo když se k tomu přidá i průjem nebo zácpa. Nadýmání a stálý pocit plnosti jsou poměrně častým příznakem vážných chorob vaječníků, ale může jít i o onemocnění střev. 7 zaručených tipů, které vám pomůžou od chronické zácpy
  • Když usneme, krční svaly jsou uvolněné a při dechu vibrují. Můžeme chrápat i tehdy, když máme nos ucpaný hlenem. Pomůže otočit se na bok, vyčistit si před spaním nos, při nadváze zhubnout a nepít alkohol, který chrápání zhoršuje. K lékaři spěchejte, když máte ve spánku pocit, že se dusíte. Může jít o takzvanou spánkovou apnoi, která zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce a cév.  Chrápete? Nejezte před spaním, radí odborník
  • Zvuk je nejčastěji způsoben bublinkami vzduchu v tekutině, která chrání naše klouby. Nejde o nic nebezpečného. Když nám to praská v krční páteři, příčinou bývá nejčastěji stres, protože nám tuhnou svaly a k praskání jsou náchylnější. Pomocí je pravidelně cvičit, protahovat se, zajít si na jógu nebo masáž. Lékaře bychom měli vyhledat tehdy, když jsou tyhle zvuky spojené s bolestí, otoky, ztuhlostí a podobně. Může jít o příznak zranění, nemocí kloubů a kostí atd.  Chladit, nebo hřát? Jak poznáte, kdy na zranění použít teplo a kdy chlad?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector