Čaj – vše o zdraví

Složení

Černý čaj, Zelený čaj, Aroma přírodní, Yerba Mate, Listy kopřivy, Kousky manny, Květy slunečnice, Červený rybíz, Vitamín C, Semínka guarany, Květ trnky

Tento aromatizovaný čaj dává tmavě žlutý nálev, z nějž se okamžitě rozline nádherně sladká vůně hrušek a broskví. V chuti nacházíme jen opravdu minimální svíravost, zato jemných stop ovoce a tří druhů čaje poznáme dost.

Čaj pro zdraví a krásu se hodí jako horký nápoj, tak i v podobě ice tea. Vyzkoušejte ho!

Původ čaje

„Made in China“ nemusí vždycky znamenat podřadnou kvalitu. V případě čajů svědčí naopak o vysoké jakosti a velké péči, která byla pěstování a zpracování čajových lístků věnována. Zelený, stejně jako černý, čínský čaj vyniká na světovém trhu desítky let. V případě zeleného čaje jsou to dokonce stovky.

Pro černý čaj platí, že prošel fermentací, což je přirozený proces oxidace enzymů. Mění se při něm jak barva čajových lístků, tak jejich chuť a vůně. Zelený čaj je jemnější – oxidace byla jen krátká a zastavilo ji napaření horkým vzduchem nebo opražení na pánvi. Proto má skutečně zelenou barvu a přírodní aroma.

Zelené Mate je zvláštním „druhem“ – nejde o čaj v klasickém významu, protože se vyrábí z lístků a větviček cesmíny paraguayské, jihoamerického keře.

Pro ovoce a bylinky jezdíme k prověřeným dodavatelům v EU, aroma volíme vždy jen přírodní. Můžeme tak našim zákazníkům zaručit, že v čajích nenajdou těžké kovy ani jiné zdraví škodlivé látky. Také výběr surovin je přísně kontrolován – žádné shnilé nebo nezralé kousky!

Čaj - Vše o zdraví Čaj - Vše o zdraví

Černý čaj

Čaj - Vše o zdraví Čaj - Vše o zdraví

Zelený čaj

Čaj - Vše o zdraví Čaj - Vše o zdraví

Yerba Mate

Čaj - Vše o zdraví Čaj - Vše o zdraví

Kopřiva

Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny

Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.

Čaj - Vše o zdravíUkázka balení čaje

70-80 °C 2-3 minuty 1 čajová lžička na 1,5-2 dl

Návod na přípravu

  1. Čaj zalijte vodou o teplotě 70-80 °C (cca 2 minuty po převaření vody), v poměru 1 čajovou lžičku na 1,5-2 dl.
  2. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
  3. Doba vyluhování 2-3 minuty (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Naprosto skvělý, voňavoučký čajík. Jsem moc nadšená.

čaj je prostě luxusní, ten nemá chybičku, určitě bude chutnat každému, já už jinde nenakupuji, vše je přehledné,čaje vysoké kvality, solidní výběr všech různých druhů, příjemné ceny a více než perfektní doba dodání, co víc si člověk může přát ????určitě doporučuji na 100%

Tento čaj je neskutečně dobrý, po jeho vypití je určitě krásnější můj den, děkuji vám proto za něj.

Tento čaj je naprosto skvělý, podle popisku je velice zdravý a toho si na něm také cením. Jsem naprosto spokojená a nebudu váhat ani s příští objednávkou, protože tady je kvalita jistá.

Hezký den, využila jsem vašich služeb již vícekrát a pokaždé jsem velmi spokojena s kvalitou čaje i s vašimi službami, jste naprosto bezkonkurenční, ráda se o vás zmiňuji i svým známým, všechny vaše čaje jsou úžasné, i tento čaj je vynikající, těším se na každý hrníček.

Chválím, chválím a zase chválím, prostě úžasný čaj, to musíte zkusit, rozhodně nebudete litovat, již dávno zde nakupuji a pokaždé objednávce jsem spokojená,jak s vyřízením objednávky, tak s kvalitou čaje, je to obchod na vysoké úrovni a funguje na 100%.

Dobrý den, chci pochválit tento čaj, velmi mně svou chutí potěšil, voní překrásně, a jestli po něm ještě zkrásním tak si příště objednám alespoň dvě kila. Děkuji, Pavla.

Máte fakt vynikající čaje, velmi kvalitní, tento je opět úžasný cenově dostupný všem, jsem s tímto obchodem velmi spokojen, přeji Vám hodně spokojených zákazníků jako jsem já.

Miloučký čajíček, skvělá chuť, skvělé zboží za dobrou cenu i znalci si přijdou na své, to Vám garantuji, tento obchod je na 100% ve všem.

Čaj jsem ochutnal u své přítelkyně ,je výborný, velmi kvalitní, hned jsme si udělali novou objednávku a těšíme se na další čaje.

Tento čaj předčil všechny moje očekávání, 100% kvalita zboží, chutná přesně podle návodu,nádherné balení a ještě vzorek jiného čaje zdarma, není co dodat, jsem nadmíru s tímto obchodem spokojen,doporučuji všem, přeji hodně úspěchů.

Teda,moc si pochutnáváme na tomto čaji, je vynikající i co se týče kvality, nemá to chybu, doporučujeme tento obchod na 100%všem milovníkům sypaných čajů.

Objednávám si u Vás čaje často, takže znám Vaše dárkové krásné balení a tento čaj jsem objednal pro přítelkyni k svátku, udělal jsem jí radost, čaj jí moc chutná a mám Vás prý pochválit, takže chválím a chválím, jste obchod na vysoké úrovni a doporučuji Vás všem.Ať se Vám i nadále skvěle daří.

Tak u tohoto čaje není co dodat, nemám prostě slov, úžasný, úžasný, úžasný, máte můj obdiv a dík.

Neskutečně dobrý čaj, přesně jak ho popisujete, také se ráda zmíním o jeho balení, to je velká výhoda, jsem naprosto spokojená zákaznice, moc se mi to zamlouvá.

Dobrý den, čaj je neskutečně dobrý. Nevím, jestli po něm budu krásnější, ale po jeho vypití je určitě krásnější můj den. Děkuji vám za něj i ostatní , které jsem už od Vás měl. Všechny byli perfektní. Jaroslav

Souhlasím se všemi názory,také jsem se přesvědčila o Vašem obchodě a všichni mají naprostou pravdu, nemám k tomu co dodat, jste skutečně obchod s číslem 1.Držím pěsti jen ať se Vám daří i do budoucna.

Taky se chci vyjádřit k tomuto čaji, skutečně vynikající a vlastně celý Váš obchod je na velmi vysoké úrovni, velmi si to cením, jsem již delší dobu Vašim věrným zákazníkem a už více mých přátel se nechalo poradit a již si také objednali a jsou velmi spokojeni.

Ano, čaj je skutečně moc dobrý, to teda souhlasí, ale ještě musím vyzvednout balení čaje a to je úžasný zaviratelný sáček, velká výhoda, jste super obchod, jen tak dál, mějte se hezky.

Hezký den, využila jsem Vašich služeb již čtyřikrát a pokaždé jsem velmi spokojena Jste spolehlivý obchod, čaje máte úžasné a cenově velmi dobré, rozhodně Vás doporučuji svým známým.

Jsem naprosto nadšená tímto čajem i tím balením čaje ve znovuoteviratelném krásném sáčku, dodání zboží obratem,a velmi dobré ceny, skutečně Vám fandím, jen tak dále,skutečně ať se Vám daří,protože jste vstřícní a dobří-děkuji.

Taky chci upozornit na tento úžasný čaj, opravdu chutná skvěle, byl doručen ve znovuoteviratelném sáčku, což je prima a vlastně jsou prima i vaše stránky, hodnotím Vás na 1.

O tomto čaji se musím zmínit, úžasný, nádherně voní, chutná moc dobře, cenově velmi dostupný, lidičky neváhejte a ochutnejte, skutečně moc děkuji za dodání čajíčka v krásném znovuzaviratelném sáčku, hodnotím Vás na jedničku, přeji hodně úspěchů a objednávek.

Mňam, mňam, to je teda čajíček, nic více k tomu nelze dodat, skutečná pochoutka, čaj hodnotím na 1, už se těším na někdy příští objednávku.

Čaj - Vše o zdraví Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Skvělý pomocník pro rychlou přípravu čaje. Čajový filtr je vyroben z extra jemného materiálu. Tento materiál nepohlcuje žádné pachy a chutě. Čajový filtr M je až na 1l vody. Balení obsahuje 100 čajových filtrů. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Speciálně vyvinté sítko se stálého materiálu, který nepřenáší žádné pachy ani chutě. Pro ještě lepší požitek z hotového nápoje je sítko opatřeno pokličkou, která slouží k přikrytí čajového sítka v době lůhovaní a poté po vylouhování nápoje poklička poslouží k odložení sítka. Sitko je vhodné pro mytí v myčkách. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Slovo permanent znamená stálý materiál. Nepřenáší žádné chutě ani pachy. Tento materiál je vhodný do myček na nádobí. Velikost sítka L je ta pravá velikost do Vaší čajové konvičky. Sítko je vybaveno pokličkou, která slouží k přikrytí sypaného čaje při louhování a posléze si použité sítko můžete pohodlně odložit na tuto pokličku. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Pokud si chcete jednoduše a rychle připravit svůj lahodný nápoj, máme pro Vás skvělý tip. Nabízíme Vám čajové filtry, které jsou vyrobené z extra jemného materiálu, bez nežadoucích chutí a pachů. Balení obsahuje 100 čajových filtrů.   Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Porcelánová konvice zdobená motivem s orientální tématikou. Je ideální pro milovníky umění Dálného východu. Připravte si čaj v této originální konvici, vaše smysly se zahřejí na dlouhou dobu. Více na detailu zboží Jste firma? Nepřehlédněte firemní podmínky. Porcelánová konvice zdobená motivem s orientální tématikou. Je ideální pro milovníky umění Dálného východu. Připravte si čaj v této originální konvici, vaše smysly se zahřejí na dlouhou dobu. Více na detailu zboží

Čaje

Čaj - Vše o zdraví

Dárkové balení Červený Santa obsahuje 12 prémiových sypaných čajů v hedvábných pyramidkách, každý balený v papírovém…

Zajímavé:  Alfahemolytické streptokoky - vše o zdraví

English Tea Shop Dárková kolekce 12 pyramidek Červený Santa 4 příchutě — Čaj - Vše o zdraví

Zlatá hvězda obsahuje 6 vánočních čajů v hedvábných pyramidových sáčcích: Bílý čaj, lychee, kakao Uvolnění na…

English Tea Shop Zlatá hvězda BIO 6 pyramidek — Čaj - Vše o zdraví

Červená a zlatá hvězda obsahuje 6 vánočních čajů v hedvábných pyramidových sáčcích: Sladký vanilkový chlebíček…

English Tea Shop Červená a zlatá hvězda BIO 6 pyramidek — Čaj - Vše o zdraví

Červená a stříbrná hvězda obsahuje 6 vánočních čajů v hedvábných pyramidových sáčcích: Cukroví Oolong, citron,…

English Tea Shop Červená a stříbrná hvězda BIO 6 pyramidek — Čaj - Vše o zdraví

10 pyramidek, 5 příchutí, bio. 5 vánočních figurek/5 příchutí k zavěšení na stromek, bio.

English Tea Shop Vánoční stromek – kolekce 10 pyramidek, 5 příchutí — Čaj - Vše o zdraví

Dárkové balení Tatranská průdušková směs obsahuje 1x čaj 20 x 1 g, 1x sirup s cukrem 100 ml, 1x bylinný drops 60 g,…

Fytopharma Dárkové balení Tatranská průdušková směs — Čaj - Vše o zdraví

Dětská dárková kazeta s čaji a hračkou. Ovocný čaj příjemné vůně a chuti vhodný pro děti pro běžné pití. Je určen…

Fytopharma Dětská dárková kazeta s čaji a hračkou —

Kombucha (čajová houba) je velice kvalitní násada pro výrobu kvašeného nápoje kombucha. Má dostatečně velký a…

Salvia Paradise Kombucha násada 1 ks, 10 ks Čaj - Vše o zdraví

Hannasaki Ultraslim Prim je směs zvláštním způsobem fermentace upraveného černého čaje, někdy nazývaného čaj červený,…

Čaje Hannasaki Hannasaki Ultraslim Prim – směs zeleného a červeného čaje 50 g — Čaj - Vše o zdraví

Lymfatický čaj s moringou je bylinná směs, která přispívá k normálnímu fungování lymfy a odvádění odpadních látek z…

Moringa MIX Bylinná směs lymfatická 30 g —

Chanca Piedra posiluje funkce jater.

Energy Chanca Piedra (Phyllanthus niruri) – bylinný čaj 105 g —

Matcha Tea Harmony je kvalitní práškový zelený čaj. Je neodmyslitelnou součástí japonského čajového obřadu.

Matcha tea BIO Matcha Tea Harmony 60 g —

Hannasaki UltraSlim Tropic přispívá ke kontrole hmotnosti.

Čaje Hannasaki Hannasaki UltraSlim – Tropic – čajová směs 50 g —

Kontryhel bylinný čaj 50g Wolfberry je rostlina, která je známá především jako všelék při ženských potížích….

Wolfberry Kontryhel bylinný čaj 50g —

Čaj Ludmily Mojžíšové je bylinná směs sestavená dle receptury známé fyzioterapeutky zabývající se ženskou neplodností…

Adiel Čaj Ludmily Mojžíšové 15 x 2,5 g —

Bavlněné čajové sítko je určeno pro trvalé používání. Lze ho dokonce přeprat v myčce na nádobí.

Salvia Paradise Čajové sítko bavlněné velikost M, velikost S

Řebříček bylinný čaj 50 g Wolfberry se nejčastěji připravuje jako čaj. Vzhled řebříčku je tak specifický, že záměna…

Wolfberry Řebříček bylinný čaj 50 g —

Zklidňující heřmánek s levandulí, certifikovaný produkt ekologického zemědělství, Control Union Certifications Ltd.,…

English Tea Shop Čaj Heřmánek a levandule 20 sáčků —

Vilcacora (Uncaria tomentosa, Uňa de gato či Kočičí dráp) je tzv. zázračná liána amazonských indiánů, která svým…

-23 %

Čaje Hannasaki Vilcacora Powder – drcená kůra Uncaria tomentosa 50 g —

do 5.10. u vás 175 Kč 135 Kč

Matcha tea BIO Wolfberry je exkluzivní zelený čaj spojený především s čajovým obřadem Cha-no-yu. Velmi kvalitní,…

Wolfberry Matcha tea BIO 100 g

BIO Zelený čaj Naturalis je speciální odrůda čaje ‚china sencha organic‘. Díky své jemné chuti a příjemnému aroma…

Naturalis Zelený čaj Naturalis BIO 70 g —

Vychutnejte si lahodný, čistý čaj rooibos bez kofeinu, certifikovaný produkt ekologického zemědělství, Control Union…

English Tea Shop Čistý čaj Rooibos 20 sáčků —

Lapacho, známé také jako ‚nápoj Inků‘, podporuje normální činnost ledvin, přispívá k regulaci krevního tlaku a…

Allnature Lapacho 50 g —

Rooibos (certifikovaný produkt ekologického zemědělství, Control Union Certifications Ltd.) smíchaný s vanilkovými…

English Tea Shop Čaj Čokoláda, rooibos & vanilka 20 sáčků —

Heřmánek bylinný čaj 50g Wolfberry. Směs šetrně usušených listů a voňavých květů heřmánku by neměla chybět v žádné…

Wolfberry Heřmánek bylinný čaj 50g —

Bříza přispívá k normálnímu trávení a detoxikaci. Smetánka podporuje činnost jater stejně jako jablečník, který navíc…

OXALIS Detoxikační 50 g —

Ginkgo biloba bylinný čaj 50g Wolfberry se díky svému složení používá k přípravě čaje, který mnozí vyhledávají během…

Wolfberry Ginkgo biloba bylinný čaj 50 g —

Pampeliška kořen podporuje normální činnost jater a pozitivně ovlivňuje metabolismus sacharidů.

Allnature Pampeliška kořen 40 g —

Naši zruční degustátoři a vědečtí odborníci přes výživu vám doporučují tento bílý čaj s kokosem, certifikovaný…

English Tea Shop Bílý čaj s kokosem a passion fruit 20 sáčků —

Bylinná směs pro spalování tuků podporuje činnost metabolismu, dodá energii, povzbudí vaše spalování a podpoří i…

Moringa MIX Bylinná směs pro spalování tuků 30 g —

Šalvěj bylinný čaj 50g Wolfberry je typická svojí nahořklou chutí a intenzivní vůní, která má podle nejednoho…

Wolfberry Šalvěj bylinný čaj 50 g —

Yerba Mate sypaný čaj BIO obsahuje kofein, vitamíny A, B, C, antioxidanty, minerály a mnoho dalších látek. Dokonale…

Allnature Yerba Mate sypaný čaj BIO 50 g —

Zelený čaj, certifikovaný produkt ekologického zemědělství, Control Union Certifications Ltd., je na celém světě…

English Tea Shop Zelený čaj s granátovým jablkem 20 sáčků —

Maliník list je ideální pomocník při potížích se zadržováním vody v organismu. Dále pomáhá udržet komfort před a…

Allnature Maliník list 50 g —

Naši zruční degustátoři a vědečtí odborníci přes výživu vám doporučují tento bílý čaj, certifikovaný produkt…

English Tea Shop Čistý bílý čaj 20 sáčků —

Instantní čaj z korejského ženšenu po zalití horkou vodou dodá tělu potřebnou energii. Na rozdíl od kávy a jiných…

Lavivant LAVIVANT Instantní čaj z korejského ženšenu 100 ks —

Detox čistící čaj s vilcacorou Vilcacora (Uncaria tomentosa) rostlina ,která pochází a mamazonských pralesů.

LEROS LEROS Natur Detox, čisticí čaj 20 x 1.5 g —

Řepík nať bylinný čaj 50g Wolfberry. Řepík lékařský, má příjemně kořenité aroma a nahořklou, poměrně ostrou chuť. Pro…

Wolfberry Řepík nať bylinný čaj 50 g —

BABIO dětský biočaj rakytníkový je vhodný pro děti od ukončeného 8. měsíce.

Goldim BABIO dětský biočaj rakytníkový 20 sáčků —

Jasmínový čaj zelený sypaný BIO je jedním z nejoblíbenějších květinových čajů v Číně. Jasmínové květy obohatí zelený…

Allnature Jasmínový čaj zelený sypaný BIO 50 g —

Jitrocel bylinný čaj 50g Wolfberry skvěle poslouží k přípravě čaje s lehce nasládlou chutí, který má mnoho…

Wolfberry Jitrocel bylinný čaj 50 g —

Kůra lapacha obsahuje naftochinony a antrachinony, což jsou látky, které se v jedné rostlině vyskytují jen zřídka…

Energy Lapacho (Tabebuia serratifolia) – bylinný čaj 105 g —

Instantní čaj z korejského ženšenu po zalití horkou vodou dodá tělu potřebnou energii. Na rozdíl od kávy a jiných…

Lavivant LAVIVANT Instantní čaj z korejského ženšenu 20 ks —

Mateřídouška nať bylinný čaj 50g Wolfberry. Tato léčivka s fialovým květem, aromatickou vůni a kořenitou chutí se…

Wolfberry Mateřídouška nať bylinný čaj 50 g —

Čaj zelený Jasmín – Dokonalá chuť pravého zeleného čaje s jasmínem Dilmah přímo ze Srílanky.

Novinka

Dilmah Čaj zelený Jasmín 20 ks —

Ibišek – „zaháněč žízně v červené podobě“ Z květů ibišku (Hibiscus sadbariffa) se dá uvařit chutný osvěžující čaj,…

Sonnentor Bio Ibišek květ sypaný 80 g —

Ostropestřec plod bylinny čaj 50g Wolfberry. Ostropestřec mariánský je na první pohled podobný obyčejnému bodláku,…

Wolfberry Ostropestřec plod bylinný čaj 50 g —

Vrbovka nať bylinny čaj 50g Wolfberry. Vrbovka malokvětá byla ještě nedávno opomíjenou léčivkou, nyní se využívá…

Wolfberry Vrbovka nať bylinný čaj 50 g —

Bílý čaj, matcha a skořice je bílý čaj se skořicí, matcha a zázvorem. 

English Tea Shop Bílý čaj, matcha a skořice 20 sáčků —

Bylinný čajeBW Tea Lymphatic čaj na odvodnění (Odvodnění organismu) je bylinný čaj s nově sestavenou recepturou pro…

Body Wraps s.r.o. BW Tea Lymphatic- Bylinný čaj pro odvodnění 20 sáčků —

Mix čajú a bylinek pro každodenní použití. Obsahuje všechny produkty z řady Leros Čajovna po dvou baleních od každého…

LEROS Čajovna Mix čajů a bylinek 20 x 2 g —

Earl Grey čaj, je další z řady našich klasických čajů…tradiční, čistý, cejlonský bio černý čaj smíchaný z olejem z…

English Tea Shop Černý čaj Earl Grey s bergamotem 20 sáčků —

Echinacea nať, známá také jako třapatka, významně posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální…

Allnature Echinacea nať 50 g —

Heřmánek květ je pro své univerzální účinky hojně využíván v kosmetice, aromaterapii, homeopatii i léčitelství.

Allnature Heřmánek květ 35 g —

Kontryhel – nať, bylinný čaj, ocení zvláště ženy při problémech s menstruací, v období klimakteria nebo v těhotenství…

LEROS Kontryhelová nať 50 g —

Ostropestřec plod má příznivý vliv na normální funkci jater a podporuje normální trávení. Pozitivně ovlivňuje…

Allnature Ostropestřec plod 100 g —

BABIO biočaj pro maminky je čaj pro kojící maminky v biokvalitě.

Goldim BABIO biočaj pro maminky 20 sáčků —

Zelený čaj, certifikovaný produkt ekologického zemědělství, Control Union Certifications Ltd., je na celém světě…

Zajímavé:  Léky Na Nevolnost V Autě?

English Tea Shop Čistý zelený čaj 20 sáčků —

Japonská bambusová metlička (Chasen) je tradiční pomůcka nezbytná pro přípravu zeleného čaje Matcha. Je vyrobená z…

Wolfberry Matcha metlička —

Zelená vánoční plechová kazeta 72 nál. sáčků, 9 příchutí. Bio

-33 %

English Tea Shop Vánoční prémiová kolekce zelená Bio 72 Ks —

do 5.10. u vás 443 Kč 299 Kč

Zelený čaj: je skutečně tak zdravý?

Legendami je ostatně opředeno už samotné objevení čaje. O to se údajně zasloužil čínský císař Šen-nung, kterému podle pověsti při ohřívání vody spadly do kotlíku i lístky čajovníku. Císaři se po vypití nápoje vlila do žil netušená energie, takže si zelený čaj začal připravovat pravidelně a po jeho vzoru tak činili i jeho podaní.

Čaj - Vše o zdraví

Zelený čaj se z Číny postupně rozšířil do Indie a zbytku Asie, obrovskou popularitu si vydobyl především v Japonsku. 

V posledních letech se začal prosazovat i v západních civilizacích, kde stál dlouho ve stínu černého čaje. Získal si renomé „zdravého“ nápoje. Jak je to ale s jeho léčebnými účinky doopravdy?

Prevence rakoviny i srdečních chorob

Zelný čaj obsahuje množství flavonoidů, které patří mezi známé antioxidanty.

Výzkum japonské univerzity v Tahoku uveřejněný v časopise Journal of the Mediacal Association potvrdil, že pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá snížit riziko onemocnění rakovinou kůže, prsu, plic a tlustého střeva.

Právě pravidelná konzumace litru zeleného čaje denně by podle vědců mohla stát i za faktem, že v Asii, kde je velmi rozšířené kouření, umírá jen velmi málo lidí na rakovinu plic.

Další studie čínských vědců zveřejněná v časopise Archives of International Medicine zase prokázala, že pití zeleného čaje je skvělou prevencí srdečních chorob a jiný výzkum, který byl publikován v magazínu American Journal of Clinical Nutrition, prokázal, že pravidelná konzumace zeleného čaje je spojená s nižšími poruchami kognitivních funkcí.

Vědci ale stále zůstávají poněkud skeptičtí k vlivu konzumace zeleného čaje na redukci hmotnosti. „Hubnoucí“ pověst si čaj vysloužil poté, co v roce 2006 v americké show Oprah Winfreyové vystoupil dietolog Dr. Nicholas Perricone, který tvrdil, že popíjení zeleného čaje vám denně pomůže spálit 70–80 kilokalorií. Tyto teorie ale zatím nejsou podloženy relevantním výzkumem.

Čaj - Vše o zdraví

Pokud to se zeleným čajem myslíte vážně, zapomeňte na pytlíky, granule či ledový čaj v lahvi – v těch je méně léčivých složek – a pořiďte si kvalitní sypanou směs. V kulturách, kde je rozšířeno pití zeleného čaje, se tento rituál většinou provozuje třikrát denně.

Ideální je nechat jej louhovat přibližně tři až pět minut, aby se uvolnily všechny léčivé látky.

Všeobecným pravidlem u zelených čajů je zalévání vodou, která prošla varem, ale zchladla na 60–80 °C.

Teplota je velmi důležitá – pokud budete spěchat, a zalijete čaj horkou vodou, bude mít hořkou pachuť, jestliže bude voda příliš chladná, bude mít mdlou až vodovou chuť.

„U čajů jsem pro to, aby se střídaly. Abychom pořád nepili jen černý nebo zelený. Snažme se ale více pít vodu,“  říká v rozhovoru MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Pozor na kofein

Nic se ale nemá přehánět. V Americe získal zelený čaj díky vytrvalé marketingové masáži nálepku všeléku a tak není divu, že lékaři varují zdraví chtivé Američany, aby to se zelným čajem nepřeháněli a nepopíjeli víc než deset šálků denně.

Rozhodně by se totiž nemělo zapomínat na to, že obsahuje kofein, který u některých lidí způsobuje problémy s nespavostí, podrážděnost a nevolnost.

I když kofein obsažený v zeleném čaji je zdravější než ten v kávě, protože je vázán na třísloviny, uvolňuje se pomaleji a tím působí déle, nedráždí tolik žaludeční stěny.

Podle výzkumu profesora Chunga Yanga z americké Rutgersovy univerzity v New Jersey, jehož výsledky zveřejnil časopis Chemical Research in Toxicology, může vést nadměrné holdování tomuto nápoji k poškození jater a ledvin.Takže pokud na zelený čaj nedáte dopustit, určitě mějte na paměti, že i v jeho případě platí staré dobré „všeho s mírou“.

Ilustrační foto: agentura SXC

Čaj a zdraví

Pro vyhledávání textu na stránce využijte klávesovou zkratku CTRL+F

19.9.2014 11:24

Nejstarší zmínka o čaji pochází z roku 350 n.l. Avšak legenda praví, že čaj byl objeven před téměř pěti tisíci lety čínským císařem Šen-nungem. Od těch dob bylo vypěstováno nesčetně druhů a my si při pití lahodného nápoje dnes už ani neuvědomujeme, že je čaj prospěšný pro naše zdraví.

Čaj - Vše o zdraví

zdroj:http://www.cpzp.cz/clanek/3003-0-Caj-a-zdravi.html

Kofein

Chceme-li mluvit o pozitivních účincích čaje na lidský organismus, pak je prvním pojmem, který nás napadne, kofein. Kofein je obsažen ve více než šedesáti různých rostlinách, ačkoliv si většina z nás spojuje jeho výskyt především s kávovými zrny.

Lékařské dávkování kofeinu, podávané pacientovi proti únavě a ospalosti, činí 200 miligramů. To znamená, že bychom museli vypít nejméně čtyři šálky černého čaje na posezení, abychom dosáhli tohoto množství.

Kofein povzbuzuje nervový systém, odstraňuje únavu a zvyšuje bdělost a schopnost přemýšlet. Stimuluje metabolismus a vyměšovací procesy a je to i diuretikum, zlepšující funkci ledvin. Povzbuzuje srdce a plíce, a tím přivádí více kyslíku do mozku, čímž se zvyšuje pozornost a zrychlují reakce. Kofein také napomáhá svalové činnosti, aniž by se zvyšoval krevní tlak a zatížení srdce.

Tělo reaguje na kofein vytvářením stimulujících látek, zvaných katecholaminy, které přenášejí nervové impulsy do mozku. Po šesti hodinách vyloučí tělo polovinu kofeinu. Účinek kávy se projeví okamžitě, povzbuzující vliv čaje na organismus zaznamenáme po deseti až patnácti minutách.

Vzestup aktivity způsobené kofeinem v čaji ale neprovází následný útlum a zažívací problémy, které může přinést přílišné pití kávy. Existují studie, které zkoumaly řešení matematických úloh před podáním čaje a po něm.

Účinky zrychlily výkonnost o dvacet pět procent, o stejné množství klesl počet chyb.

Někteří lidé jsou na kofein velmi citliví, ale je to jen poměrně malá část z celkové populace. U ostatních je to určitý návyk a denní dávky jsou značně různé.

Přílišná konzumace kofeinu ale může být příčinou nervozity, nespavosti a zvýšeného vyměšování. Bolest hlavy trápí ty, kdo si přivykli na příliš velké dávky.

Příčinou je mnoho kofeinu a stále častější pití, protože původní počet šálků už nedostačuje.

Taniny

Kromě kofeinu obsahuje čaj silice a taniny, které bývají označovány za polyfenoly. Silice jsou aromatické látky, dodávající čaji vůni, a zároveň éterické oleje, protože se za vysokých teplot nebo po uplynutí určité doby vypařují. Právě to způsobuje stárnutí čaje a ztrátu jeho kvality.

Polyfenoly způsobují výraznou chuť čaje, stimulují činnost slinných žláz, a proto čaj zahání žízeň. Oxidované polyfenoly se vážou na mléčný kasein. Čaj má potom méně ostrou chuť, neútočí na žaludek a je lépe přijímán tělem. Mléko nijak nesnižuje příznivé účinky taninu na lidský organismus.

Zdraví v šálku čaje

Tradiční čínské lékařství označuje čaj za ochlazující prostředek. Pije se sice teplý, ale horko a chlad jsou kontrasty, které působí na lidský organismus. Opět tu jde o stimulaci a povzbuzení těla. Rozžvýkané čajové lístky se přikládají na kousnutí hmyzu, aby rána nesvědila.

Zelený čaj je zdrojem vitaminu C, jenž se téměř zcela zničí při procesu fermentace, kterým prochází černý čaj. Vitamin C sice většinou neodolá vysokým teplotám vody, což ale neplatí u zeleného čaje. Množství vitaminu se liší podle kvality sklizně nebo stáří čajového keře.

Bylo prokázáno, že pití čaje před tučnými jídly a po nich zabraňuje zvyšování tukotvorných lipidů. Kromě toho látky obsažené v čaji posilují cévy, což má na svědomí snížení rizika infarktu, mrtvice a trombózy. Také mnoho stomatologů doporučuje pití čaje.

Několik šálků silného čaje obsahuje denní dávku tří miligramů fluoridu, který zabraňuje osteoporóze a chrání zubní sklovinu před kazy. Čajové polyfenoly vážou bakterie v ústech dřív, než se může vytvořit ústní plak.

V zeleném čaji je třikrát více fluoridu než v černém.

Zelené čaje mají silnější účinky než čaje černé. Působí proti mnoha typům bakterií, včetně těch, které způsobují úplavici, záškrt a choleru. Úspěšně bojují i s akutním zánětem střev, žaludku a zánětem tenkého střeva.

Čaj jako koupel se doporučuje po spálení pokožky sluncem a známé je také koupání kojenců s problematickou pokožkou v odvaru černého čaje.

Vysoké procento přítomného selenu v čaji vytváří v těle přirozenou obranu proti rakovině. Čaj napomáhá prevenci proti rakovině i tím, že zabraňuje buněčné mutaci. Antioxidační proces polyfenolů v zeleném čaji zastavuje přeměnu DNA ve zdravých buňkách.

Zelený čaj upravuje hyperfunkci štítné žlázy, brání vzniku leukemie po vlivu radiace. V Číně je čajový extrakt jednou z významných složek v lékařství a úspěšně se používá k doplnění bílých krvinek, které ubývají po radioterapii.

V místech, kde se tradičně pěstuje zelný čaj a tamní obyvatelé ho hojně popíjejí, téměř neumírají na rakovinu žaludku.

Čaj podporuje svými léčivými a preventivními schopnostmi dlouhověkost. Odnepaměti považovali Číňané čaj za základní přísadu de elixírů nesmrtelnosti.

Bílý čaj

Bílému čaji se často přezdívá čaj císařů a první zmínky o něm jsou staré více než 1200 let. Čaje bílé a žluté jsou vzácné a lahodné a stejně jako čaje zelené se pěstují jen na několika místech. Při zpracování se lehce spařují, a pak se vysoušejí na pánvích a na jejich výslednou kvalitu má velký vliv ruční práce.

Zajímavé:  Uzlina V Trisle Bolest Priznaky?

Mezi bílými čaji má výsostné postavení druh Junshan Yinzhen, bílý čaj z Chu-nanu, jenž byl nedávno přiřazen k deseti nejslavnějším. Junshan je jméno hory, na níž byl původně pěstován.

Otrhává se nejdéle 48 hodin poté, co dozrají první pupeny a začnou se rozvíjet, čemuž se odborně říká lístky „flowery pekoe‘. Lístky jsou porostlé stříbřitě bílými chloupky.

Bílý čaj má ze všech druhů nejnižší obsah kofeinu.

Podle posledních výzkumů pití bílého čaje nejen zabraňuje vzniku nových tukových buněk, ale navíc pomáhá spalovat již existující tukové buňky. Díky vysokému obsahu antioxidantů se zkoumají rovněž jeho účinky v boji proti rakovině a již dnes je prokázáno, že příznivě působí na lidský metabolismus, dokáže snížit tělesnou teplotu a podporovat činnost ledvin.

Černý čaj

Černý čaj se dostal do Evropy ve 12. století, jeho popularita rostla díky dovozu Velké Británie z Indie.

O jeho oblíbenosti svědčí i to, že přes velkou propagaci zeleného čaje, se černého čaje v zemích západní Evropy prodá víc než 90 procent. Málo Číňanů má v oblibě černý čaj, ať je sebelepší.

I ti, kdo zpracovávají druh Keemun, pijí čaj zelený. Keemun je perlou mezi čínskými černými čaji a je jedním za tří nebo čtyř nejlepších černých čajů světa.

Oproti čaji bílému a zelenému je černý čaj charakteristický delší dobou oxidace, intenzivnější, déle trvající vůní a vyšším obsahem kofeinu.

Ten také preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám, mírně podporuje činnost srdce, mozku, oběhového systému, udržuje cévní stěny pružné a zároveň snižuje riziko aterosklerózy.

Polyfenoly v čaji brzdí vstřebávání „špatného‘ cholesterolu do krve a brání vzniku krevních sraženin.

Zelený čaj

Zelený čaj tvoří více než polovinu čínské sklizně čaje, do něhož se nezapočítává ten, z kterého se dělají různé směsi. Pěstuje se v každé čajové oblasti a provincii a bývá vyvážen jako Čínský zelený čaj nebo pod názvem provincií, např. Zelený čaj z provincie Chu-nan.

Tento čaj byl prý náhodně objeven čínským císařem a léčitelem Šen Jungem. Když císař odpočíval pod divokým čajovníkem, spadlo mu několik lístků do nádoby s vroucí vodou. Zelený čaj neprochází procesem fermentace (oxidace a kvašení).

Proto si čajové lístky zachovávají původní zelenou barvu. Díky většímu obsahu tříslovin je jeho chuť trochu trpká. Pravidelné pití zeleného čaje snižuje LDL cholesterol, tuky a cukry v krvi, detoxikuje játra.

Podílí se i na lepším spalování tuků, má příznivé účinky na snižování krevního tlaku. Antibiotické účinky zeleného čaje působí proti virům, bakteriím a plísním v organismu. Lékařské výzkumy prokázaly, že zelný čaj má výrazné protinádorové účinky.

Důvodem je EGCG, rostlinná látka, která v kombinaci s jinými prvky obsaženými v čaji může zastavit růst nádorových buněk.

Čaj a zdraví | MIX-TEE

Šálek čaje je 100% přírodní nápoj, neobsahující žádné tuky, kalorie, uhličitany nebo sodík. Moderními vědeckými metodami se doposud podařilo identifikovat v čaji až 400 různých látek.

Čaj se už odedávna považuje za léčivý nápoj, zejména v oblastech s dlouhodobou tradicí pití čaje.

Všechny přítomné složky v čajovníkových listech vytvářejí složitý biologický komplex látek, které jsou více či méně spojené.

Jednou z nejpočetněji zastoupených látek v čaji jsou flavonoidy. Z chemického hlediska se jedná o rozsáhlou skupinu polyfenolových organických sloučenin a jejich derivátů se širokým spektrem antioxidačních vlastností.

Nejvíce se v čajovníku objevují flavonoidy ve formě katechinů, které v některých čajích tvoří až 30 % všech fenolových sloučenin. Další významnou skupinou látek obsažené v čaji jsou třísloviny. V současné době v čajovníkovém listu zjištěno kolem 120 druhů tříslovin.

Všechny základní vlastnosti čajovníkových listů (barva, chuť, aroma) souvisí s tříslovinami. Třísloviny dodávají čaji jemně natrpklou chuť. Nejvíce jich obsahují zelené čajové nápoje, naopak v černých čajích je jich méně. Množství tříslovin v čajovém nápoji je možné regulovat. Pokud budeme čaj louhovat 2 až 3 minuty, třísloviny se téměř louhovat nebudou.

Naopak při louhování delším než 5 minut se třísloviny projeví značnou trpkostí. Opět se jedná o jeden z nejvýznamnějších antioxidantů.

Další velice účinnou látkou v čaji ke kofein. Někdy se můžete setkat i pojmem ‚tein‘, který však vznikl v době, kdy se ještě nevědělo, že kofein a tein jsou ty samé látky. Obsah kofeinu v čaju může dosahovat až 7 %.

Čaj obsahuje zhruba poloviční množství kofeinu oproti kávě. Kofein vyvolává u zdravého člověka lehkou stimulaci, které se projevuje zlepšením psychické činnosti či pocitem jak fyzické, tak i psychické svěžesti.

Při větších dávkách již začíná kofein naopak působit toxicky. Nejčastěji se předávkování kofeinem projevuje třesem, neklidem či bušením srdce. Je také prokázáno, že kofein, které příjme tělo z čaje, se uvolňuje do krve pomaleji.

To znamená, že nástup kofeinu je zvolný, ale jeho ústup také, což je největší rozdíl oproti kofeinu, který je obsažen v kávě.

Mezi další důležité látky v čaji jsou purinové alkaloidy, sacharidy, silice, přírodní barviva či enzymy a vitamíny (B1, B2, E, A, C). Posledním zastoupeným souborem látek jsou látky anorganické.

Čajovníkové listy obsahují draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, fluór, mangan či sodík.

Jak již bylo řečeno na začátku – všechny výše uvedené složky vytváří biologický komplex, který příznivě působí na lidský organismus!

Je prokázáno, že pravidelné pití čaje podporuje hustotu kostních minerálů a pomáhá udržovat kosti zdravé a silné. Dále se podílí na zlepšení stavu střevní mikroflóry a zvyšuje odolnost proti střevním poruchám.

Dále jsou velice významné proti rakovinové účinky. Výsledky badatelských pozorování potvrzují, že dlouhodobé a pravidelné pití čaje se spolupodílí na nižším výskytu rakovinových onemocnění.

Dále čaj kladně působí jako prevence proti srdečním a cévním onemocněním.

Polyfenoly mají schopnost ovlivňovat pružnost kapilár, čím ovlivňuje jejich pružnost, což se pozitivně projevuje do regulace krevního tlaku, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Dále má čaj antivirové a antibakteriální účinky.

Zeleným čajem ke zdraví. Pravidelné pití podle studie prodlužuje život, snižuje riziko mrtvice nebo infarktu

Ochranu srdce a udržování lepšího zdravotního stavu mají mít na starosti antioxidanty, které nápoj obsahuje.

Vědci v Číně na základě průzkumu provedeného na sto tisíci lidech zjistili, že pravidelní pijáci zeleného čaje žijí v průměru o 1,26 roku déle než lidé, kteří čaj nepijí.

U milovníků čaje se srdeční onemocnění nebo jiné vážné zdravotní komplikace měly rozvinout v průměru o 1,4 roku později.

Pozitivní účinky má jen zelený čaj

Vědci tvrdí, že jediný druh čaje, který má významné pozitivní účinky, je zelený. U lidí pijících černý čaj vědci žádné významné benefity pro zdraví nepozorovali.

Studie čínské Akademie lékařských věd v Pekingu monitorovala zdraví 100 902 lidí, kteří nikdy neměli rakovinu, srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Sledovali pak zhruba sedm let jejich zdraví a zaznamenávali, jak často pijí čaj.

Studie se nesoustředila výhradně na zelený čaj, nicméně pouze osm procent zúčastněných pilo černý čaj, který však neměl podle výzkumníků žádné významné pozitivní zdravotní účinky.

Nižší úmrtnost, riziko mrtvice nebo infarktu

Během pozorování měli účastníci experimentu, kteří pili zelený čaj, po osm let trvání studie o 39 procent nižší riziko infarktu nebo mrtvice, o 56 procent nižší riziko úmrtí na některou z těchto příčin a o 29 procent nižší riziko úmrtí obecně. Šlo o lidi, kteří konzumovali zelený čaj nejméně třikrát týdně – ostatní byli považováni za čaj „nepijící“.

„Návyk konzumace čaje je spojený s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí obecně,“ uvedl autor studie doktor Sin-jen Wang. „Příznivé zdravotní účinky jsou nejrobustnější pro zelený čaj a u dlouhodobých pijáků čaje.“

Polyfenoly zastavují nebo opravují buněčná poškození

Pozitivní účinky se dle tvrzení vědců zdály být výraznější u můžu, ale doktor Wang a jeho kolegové také uvedli, že to mohlo být způsobeno tím, že více údajů získali právě od mužů.

Podle doktora Wanga a jeho kolegů je jedním z důvodů, který posiluje zdraví, obsah polyfenolů, skupiny asi pěti set chemických látek obsažených v rostlinách, které obsahují antioxidanty. Tyto látky se běžně nacházejí v ovoci a zelenině a předpokládá se, že dokáží zastavit nebo opravit poškození buněk, kontrolovat hladinu cukru v krvi nebo zpomalit přírůstek hmotnosti lidského těla.

Zelený čaj neudělá vše za nás

Čínští vědci také uvádějí, že předchozí důkazy uvádějí, že polyfenoly dokáží chránit před srdečními chorobami, vysokému krevnímu tlaku a vysokému cholesterolu. Zelený čaj je prospěšný i pro to, že není jako čaj černý fermentován, což je proces, který antioxidanty dělá méně účinnými.

Vědci také dodali, že si musíme uvědomit, že pití zeleného čaje samo o sobě nezlepší naše zdraví, ale je jen dalším nástrojem, který k tomu může dopomoci. Nemůžeme pokračovat v jídle s vysokým obsahem tuků, žít sedavý životní styl a očekávat, že čaj vyřeší všechny problémy za nás.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector