Černý jazyk – vše o zdraví

V ústech žije více než 700 různých druhů bakterií. Ne všechny jsou pochopitelně škodlivé, ale pokud se právě ty nedobré začnou množit v malých prasklinkách nebo hrbolcích na povrchu jazyka, mohou nadělat pořádnou paseku.

Pojďme se podívat, co všechno umí způsobit od poněkud nechutných projevů, až po ty opravdu vážné.

Zápach z úst

Zapáchající dech je nejčastějším problémem spojeným s nečištěným jazykem. Jak k němu dochází? Bakterie se zabydlí na jazyku a začnou dělat, co přemnožené bakterie dělají – zapáchat. Tyto odér produkující potvůrky se shromažďují v zadní části jazyka, proto je potřeba při čištění zamířit právě tam, abyste se jich zbavili.

Otupělé chuťové buňky

Když si jazyk nečistíte, vznikne na něm ošklivý povlak z bakterií, částeček jídla a mrtvých kožních buněk. Ten pokryje vaše chuťové buňky a omezí chuťové vjemy. Takže pokud si chcete to, co máte na talíři, opravdu vychutnat, čistěte si pravidelně jazyk.

Černý chlupatý jazyk

Opravdu si nevymýšlíme. Stává se to, když se povrch nečištěného jazyka zbarví zbytky jídla a nápojů, jako je třeba káva. Jazyk potom vypadá tmavý a chlupatý. Není to naštěstí zdraví ohrožující, jen to prostě nevypadá hezky. Jakmile si jazyk začnete čistit, zabarvení by mělo zmizet.

Černý jazyk - Vše o zdraví

Kvasinková infekce

Lékaři o tomto stavu hovoří jako o kandidóze. Bakterie se v ústech přemnoží (třeba právě v důsledku nečištěného jazyka) a přirozeně se vyskytující kvasinky se vymknou kontrole. Výsledkem jsou potom bílé mapy na jazyku. Léčí se antimykotiky a pravidelná péče o jazyk chrání před jejím opakováním.

Parodontóza

Bakterie z jazyka se mohou přesunout i k zubům, kde způsobují záněty dásní. Pokud se tento stav neřeší, může se zánět rozvinout do parodontózy, kdy se dásně odchlipují od zubů. V důsledku toho mohou zuby vypadnout, a co je mnohem znepokojivější, chronické záněty spojené s parodontózou mají prokázanou souvislost se zvýšeným rizikem infarktu nebo potratu.

Teď už asi běžíte pro kartáček, abyste si pořádně vydrbali jazyk. Tady je návod, jak správně postupovat:

  • Začněte vzadu a jemně ho stírejte kartáčkem směrem dopředu.
  • Potom to stejné udělejte ze strany na stranu.
  • Nemusíte používat pastu, ale když ji přidáte, bude péče příjemnější a abrazivní účinek pasty zaručí efektivnější čištění.
  • Jazyk čistěte pár minut jednou nebo raději dvakrát denně.

A ještě jedna věc: asi jste slyšeli o škrabce na jazyk. Tato dentální pomůcka je speciálně navržená tak, aby odstraňovala bakterie, částečky jídla a nepořádek z jazyka. Určitě funguje, ale všechno, co skutečně potřebujete na účinné čištění jazyka, je jen starý dobrý kartáček.

-az-

 

Černý jazyk: co to znamená, nejčastější příčiny a jak se tohoto problému zbavit?

Černý jazyk - Vše o zdraví

I když černý jazyk vypadá děsivě, většinou se nejedná o nic závažného. Někdy může mít černý jazyk i poněkud chlupatý vzhled, ale nejedná se o chlupy, ale o zmnožené chuťové pohárky (papily), ve kterých se hromadí keratin z odumřelých kožních buněk. V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny černého chlupatého jazyka, včetně možností léčby.

Jazyk je pokrytý stovkami chuťových pohárků, které se odborně označují termínem papily.

Za normálních okolností si jich ani nevšimneme, ale někdy se může stát, že se odumřelé buňky z povrchu jazyka přestanou olupovat a začnou se hromadit na koncích papil, společně s baktériemi a dalšími látkami.

Protože odumřelé kožní buňky obsahují keratin, získá povrch jazyka hnědou až černou barvu a také k optickému „prodloužení“ těchto papil, což vzbuzuje dojem drobných chloupků.

Lékaři si nejsou stoprocentně jistí, proč se na povrchu chuťových pohárků na jazyku začnou odumřelé buňky hromadit, ale mezi pravděpodobné příčiny tohoto stavu, mimo jiné, patří:

  • Špatná nebo nedostatečná ústní hygiena: pokud si zuby a povrch jazyka čistíte nepravidelně, špatně nebo vůbec, zvyšuje se riziko hromadění odumřelých buněk na povrchu jazyka. Je proto vhodné si při každém čištění zubů vyčistit kartáčkem i jazyk a dobře si vypláchnout ústa, což vám pomůže odstranit vrstvu odumřelých buněk z povrchu jazyka.
  • Nedostatečná tvorba slin: sliny oplachují povrch jazyka a pomáhají při polykání odumřelých buněk z povrchu jazyka. Nedostatek slin pak může vést k tomu, že se povrch jazyka dostatečně neoplachuje a odumřelé buňky se na jeho povrchu hromadí.
  • Tekutá strava: tuhá strava pomáhá „obrušovat“ odumřelé buňky z povrchu jazyka. Pokud konzumujete tekutou stravu, zvyšuje se riziko hromadění odumřelých buněk na povrchu jazyka.
  • Nežádoucí účinky některých léků: mezi nežádoucí účinky některých léčiv patří sucho v ústech, což zvyšuje riziko hromadění odumřelých kožních buněk na povrchu papil.

Mezi další faktory, které se podílí na vzniku černého jazyka a na hromadění odumřelých buněk, baktérií a dalších látek, mimo jiné, patří:

  • Antibiotika: antibiotika zabíjí jak zdraví prospěšné tak zdraví škodlivé baktérie v těle. To může ovlivnit bakteriální rovnováhu v dutině ústní a způsobit přemnožení kvasinek a škodlivých baktérií.
  • Tabák: kouření nebo žvýkání tabáku patří mezi nejvýznamnější rizikové faktory pro vznik černého jazyka. Tabák často způsobuje černé skvrny na prodloužených papilách jazyka.
  • Pití kávy nebo čaje: káva a čaj mohou způsobit zčernání jazyka, zejména pokud je pijete ve velkém množství.
  • Některé ústní vody: i když ústní voda pomáhá likvidovat zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní a zbavuje zuby plaku, některé obsahují oxidační činidla, jako jsou peroxidy, které mohou narušit bakteriální rovnováhu v ústech a způsobit zčernání jazyka.
  • Subsalicylát bizmutitý: tato látka je běžnou složkou některých volně prodejných léků na trávicí potíže (například léků na pálení žáhy, takzvaných antacid). Pokud tato látka zreaguje se stopovým množstvím síry v dutině ústní, může způsobit černé skvrny na jazyku.
Zajímavé:  Léky Proti Průjmu Se Jmenují?

Léčba

Černý jazyk většinounení nutné nijak zvlášť léčit, často postačí pravidelné čištění povrchu jazyka zubním kartáčkem při běžném čištění zubů, čímž dojde k odstranění odumřelé vrstvy buněk a skvrn z povrchu jazyka do několika dnů.

Pokud je příčinou zčernání jazyka tekutá strava nebo léky, které užíváte, vyhledejte svého lékaře a požádejte ho o pomoc s řešením problému. Lékař může změnit dávkování léků, případně předepsat jiný lék nebo léky proti plísním či baktériím, které se dokážou vypořádat s kvasinkami či přemnoženými zdraví škodlivými baktériemi ve vašich ústech a zmírnit tak projevy zčernání jazyka.

K urychlení obnovy buněk na povrchu jazyka přispívají také léky zvané retinoidy, které obsahují deriváty vitamínu A a užívají se, mimo jiné, v léčbě akné a dalších kožních problémů. Tyto léky užívejte pouze s předchozím souhlasem lékaře a jen na lékařský předpis.

V případě, že se černého chlupatého jazyka nedokážeme zbavit s pomocí níže uvedených opatření ani léků, může vám lékař doporučit laserovou léčbu. Papily se laserem buď spálí a uzavřou nebo je lze s pomocí laseru odpařit (procesem zvaným vaporizace neboli elektrodesikace).

Mezi domácí možnosti léčby černého jazyka, mimo jiné, patří:

  • Pravidelné čištění jazyka kartáčkem: jemným zubním kartáčkem si dvakrát denně očistěte povrch jazyka pro odstranění vrstvy odumřelých buněk a baktérií.
  • Používejte škrabku na jazyk: v každé lepší drogerii si můžete koupit speciální dentální pomůcku, zvanou škrabka na jazyk, se kterou několikrát při čištění zubů přejedete po povrchu jazyka a odstraníte tak odumřelé buňky a baktérie.
  • Čistěte si zuby a jazyk po každém jídle a pití: zuby a jazyk bychom si měli čistit minimálně 2x denně, ale ideální je činit tak po každém jídle a pití, aby se odstranily zbytky stravy, které jsou potravou pro zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní a mohou vést k jejich přemnožení a zčernání jazyka. Důležité je vyčistit si zuby a jazyk po požití nápojů, které mohou způsobit vznik černých skvrn na jazyku (káva, čaj nebo některé alkoholické nápoje).
  • Zanechte kouření: kouření škodí zdraví a když se tohoto zlozvyku zbavíte, prospějete tím nejen svému jazyku, ale i organizmu jako celku. Pokud nedokážete přestat kouřit úplně, vyčistěte si alespoň zuby a povrch jazyka zubním kartáčkem po každé cigaretě nebo každé dvě hodiny.
  • Používejte dentální nit a mezizubní kartáčky: dentální nit a mezizubní kartáčky slouží k čištění mezizubních prostorů, kam se normálním kartáčkem nedostanete. Tyto pomůcky odstraní z mezizubních prostor zbytky potravy a zubní kámen, což snižuje riziko zčernání jazyka.
  • Pravidelně navštěvujte pracoviště dentální hygieny: dentální hygienista je specialista na čištění zubů. V ideálním případě byste si měli nechat zuby odborně vyčistit 2x ročně, spolu s návštěvou zubního lékaře. Snížíte tím nejen riziko zubního kazu, ale také zčernání jazyka.
  • Pijte dostatek vody: dostatečná hydratace organizmu pomáhá odplavit odumřelé kožní buňky z povrchu jazyka.
  • Žvýkejte žvýkačky bez cukru: žvýkání podporuje tvorbu slin, což usnadňuje odplavování odumřelých buněk z povrchu jazyka a, mimo jiné, snižuje riziko zčernání jazyka.
  • Jezte zdravou stravu: dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a celozrnných potravin pomáhá udržet zdravou rovnováhu baktérií v ústech a snižuje tak riziko zčernání jazyka.

Co si z článku odnést?

  • Černý jazyk je většinou dočasný a neškodný jev, kterého se lze poměrně jednoduše zbavit při správné ústní hygieně.
  • Nejčastější příčinou černého chlupatého jazyka je hromadění odumřelých buněk na povrchu chuťových pohárků, které pak vypadají delší a budí dojem „chlupatého“ koberce na povrchu jazyka.
  • Někdy mohou zčernání jazyka způsobit i některé léky.
  • Pokud s pomocí výše uvedených rad černý jazyk do jednoho až dvou týdnů nezmizí, vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Lékař vám může předepsat léky, které tento nežádoucí jev alespoň zmírní nebo lze zduřelé chuťové papily odstranit s pomocí laseru.
Zajímavé:  Přírodní Vitamíny Na Klouby?

9 varovných signálů z jazyka, podle kterých poznáte, že je s vaším zdravím něco v nepořádku

Červená barva

Červená barva značí nedostatek vitamínů. Může to znamenat, že nemáte dostatek železa a B12.

Černý nebo hnědý plak

Může to vypadat děsivě, ale mnohdy to značí pouze nedostatečnou ústní hygienu, kouření nebo příliš mnoho pití kávy či černého čaje. Používejte proto ústní vodu a čistěte si kartáčkem nejenom zuby, ale také jazyk.

Bílý plak

Bílý plak, který připomíná sýr cottage může být znak infekce či bakterií. Důvodů však může být víc. Špatný imunitní systém, vysoký krevní tlak, diabetes či antibiotika. Rozhodně doporučujeme navštívit doktora.

Svraštělý jazyk

Může být známka stárnutí. Ano, i váš jazyk pomalu stárne. Většinou je vše v pořádku, ale pokud nemáte dostatečnou ústní hygienu, může se vám tam dostat infekce. Ta se dá vyléčit dostupnými prášky. Zde opět neváhejte navštívit lékaře.

Malé bílé skvrny

To může znamenat, že je ve vašich ústech něco, co dráždí pokožku. Například to může způsobit zub, který se vám dře o jazyk. Nejčastěji jsou tato místa způsobena zvýšenou produkcí buněk u lidí, kteří kouří. Pokud místa nezmizí během několika týdnů, je důležité, abyste navštívili lékaře a ten vám provedl všechny potřebné testy.

Červené skvrny a pupínky

Může se jednat o velmi závažný problém. Neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Pálení jazyka

Příčinou může být menopauza. Často se vyskytuje u žen, které procházejí hormonálními změnami. Dalším důvodem může být špatně zvolená zubní pasta, jelikož vám některá z přísad může vadit.

Hrbolatý jazyk

Toto je vcelku ojedinělé, ale neznačí to žádný problém. Pokud nemáte bolesti, není třeba tomu věnovat velkou pozornost.

Bolestivé vředy

Vředy jsou signálem stresu a slabého imunitního systému. Obvykle zmizí během 2 týdnů. V opačném případě doporučujeme navštívit lékaře. Také byste měli mít kvalitní odpočinek a pečovat o své zdraví.

Fotogalerie: Problémy s jazykem

Jazyk a nehty jako indikátory zdraví – Vareni.cz

Nejsou vaše nehty v pořádku? Lámou se, tvoří se na nich bílé flíčky? Pak se zamyslete nad svým zdravím. Potíže s nehty většinou signalizují nedostatek vitamínů skupiny B. Zvláště se to týká zahnědlých nehtů a nehtů se zakřivenými konci. Dopřejte si proto ořechy, luštěniny, celozrnné pečivo, jídlo obsahující kvasnice a libové maso.

Nehty prozradí, které vitamíny tělu chybí

Měkké a křehké nehty mohou také signalizovat nedostatek vápníků nebo vitamínu A. Bílé flíčky na nehtech se tvoří z nedostatku bílkovin, vitamínu C nebo zinku. Praskliny v nehtech jsou jasným důkazem, že tělo nedostatečně zásobujete tekutinami – zvyšte pitný režim alespoň na 2l tekutin denně.

Slabé nehty mohou být též známkou nemocných či oslabených jater. Játra znovu posílíte dostatkem ovoce a zeleniny a vyškrtnutím alkoholu, kávy a černého čaje z jídelníčku.

Jazyk jako indikátor zdraví

Také zbarvení a povlak jazyka mohou být dobrými ukazateli našeho zdravotního stavu. Podle alternativní medicíny se veškeré patologické změny v organismu okamžitě projeví na jazyku.

Barva jazyka mnohé napoví

Normální jazyk má narůžovělé zbarvení, běžný je lehký bílý povlak. Je-li ovšem příliš bledý, vypovídá o vyčerpanosti organismu.

Příčinou může být chronický únavový syndrom, chudokrevnost nebo hormonální nerovnováha.

Výrazně červený jazyk zase signalizuje nedostatečnou prokrvenost tkání, způsobenou nejčastěji infekcí nebo zamořením organismu toxiny. Namodralý jazyk upozorňuje na srdeční nebo cévní potíže.

Všímejte si i povlaku

Je třeba rozlišovat mezi barvou samotného jazyka a barvou povlaku – rozlišíte je nejlépe tak, že povlak z jazyka setřete – pak uvidíte skutečnou barvu obojího.

Trochu povlaku má na jazyku každý člověk, právě ten ale bývá příčinou vzniku zubního kazu. V povlaku jazyka se nachází miliony bakterií, které neustále působí na zubní sklovinu.

Nemáte-li možnost si po každém jídle umýt zuby, setřete po něm z jazyka lžičkou alespoň povlak!

Jak už bylo řečeno, trocha povlaku je běžná. Jestliže ale váš jazyk pokrývá silná bílá vrstva, s vaším trávicím systémem není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o zanesená střeva – doporučuji detoxikaci, hydrokolon terapii nebo klystýr. Nažloutlý, těžký povlak zase signalizuje potíže s játry, žlučníkem či vysokým cholesterolem.

Máte rozpraskaný jazyk ?

Pokud máte jazyk po celé délce popraskaný, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitamínu B3. Při nedostatku tohoto vitamínu se na jazyku může také objevit hnědý povlak. Rozpraskaný červený jazyk bez povlaku mívají lidé trpící bolestmi zad, alergickou rýmou nebo pískáním v uších. Suchý jazyk volá po tekutinách, je známkou silné dehydratace.

Zajímavé:  Které Vitamíny V Těhotenství?

Foto: Profimedia

Co o vás prozradí váš jazyk? Jaké varovné signály nepodcenit?

  • Barva jazyka, tvar, struktura, povlak či zvlhčení – to vše jsou ukazatele, které mohou pomoci při diagnostice nemocí. Jazyk zdravého člověka by měl mít jasnou růžovou až světle červenou barvu s přiměřeným povlakem a neměly by na něm být žádné praskliny. Zdravý jazyk je lehce vlhký a ohebný.
  • Čínská medicína je postavená na rovnováze ženského a mužského principu (jin a jang). Podle ní existuje mezi různými částmi těla a vnitřními orgány přímá souvislost a propojení. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám. 7 výstražných znamení, že byste měli opravdu začít hubnout!
  • Barva jazyka vypoví o mnohém. Sytě červený až fialový jazyk upozorňuje na horečku a infekce v těle. Červené okraje varují před onemocněním žlučníku. Zarudlá špička značí, že jste citově rozrušení, v napětí či ve stresu. Je-li špička jazyka plná červených pupínků, pravděpodobně jste unavená a nevyspalá. Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) provází onemocnění spálou. Když je jazyk namodralý, může to být příznak srdeční nebo cévní choroby. Bledý jazyk mají chudokrevní lidé nebo ti, kteří mají oslabené ledviny či které postihlo náhlé vyčerpání. 5 největších omylů o jídle! Zapomeňte na ně a budete zdraví a štíhlí!
  • Spíše než o zdravotním stavu vypovídá jazyk o typu a povaze člověka. Jazyk zakřivený či uhýbající do strany může u dětí naznačovat sklon k zánětům středního ucha, u dospělých zase poruchu mozkových funkcí. Co se týče povahy – široký jazyk s kulatou špičkou mají lidé laskaví a chápající, úzký jazyk se špičatou špičkou mívají agresivní a nevychovaní (i nevychovatelní) jedinci. Jazyk s děleným koncem mají bytosti náladové a nerozhodné. Plochý jazyk zase ti, kteří jsou přizpůsobiví, stabilní a vyrovnaní. Silný jazyk mají aktivní, někdy až útoční lidé. Boty, které škodí! Nohy musí být nejen zdravé, ale i krásné
  • Povlak na jazyku by měl být bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka a největší na jeho kořeni. Silný povlak bílé barvy provází špatné trávení, silný žlutý povlak pak žlučníkové obtíže. Nažloutlý až hnědý povlak upozorňuje na špatnou funkci jater, onemocnění žlučníku nebo vysoký cholesterol. Zežloutnutí v zadní části jazyka může způsobovat plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, případně dokonce žloutenka. Povlak tmavé až černé barvy varuje před nedostatkem vitaminu B3, dehydratací, nadměrným pitím kávy a kouřením, nízkou imunitou nebo nemocemi trávicího traktu. 7 věcí, bez kterých se v ložnici pořádně nevyspíte
  • Také rýhy na jazyku mají svůj důležitý diagnostický význam. Pokud se vám na jazyku tvoří mapy, je možné, že trpíte chudokrevností, chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo psychickými potížemi. Hluboké příčné praskliny mají lidé náchylní k cévním mozkovým příhodám, rýhy na hřbetu jazyka pak zase ti s poruchou slinivky břišní nebo přetíženým organismem. Zvlněné okraje můžete mít, máte-li nedostatek spánku. Jsou-li po stranách jazyka otisky zubů, věnujte pozornost tomu, na které straně. Vpravo bývají, když máte sníženou funkci jater, vlevo při oslabení slinivky břišní. A konečně – máte vespod jazyka výrazné žíly? Pak si dejte v budoucnu pozor na křečové žíly. Tajemství odhaleno: Co se děje v mozku během orgasmu?
    • Většinou se objevují na jazycích lidí, kteří mají podle čínské medicíny prázdný mužský princip – jin.

    Snažíte se shodit? Zkuste jablka! Díky nim zhubnete snadno a rychle

    1. Ty signalizují problémy se žaludkem a mohou vznikat nedostatkem všech tělesných tekutin. 

    Jak zhubnout v obličeji? Jde to i bez plastiky!

    • Dlouhá podélná rýha uprostřed jazyka, která sahá od kořene až ke špičce, často souvisí se srdcem. 

    5 důvodů, proč byste i vy měli vyzkoušet bezlepkovou dietu

  • Hluboká středová rýha s malými kolmými rýhami může znamenat nedostatek tekutin, ledvinové kameny nebo emocionální problémy, přepracování, stres či špatné stravování. 

    Jste ve stresu a nemůžete se ho zbavit? V našem videu vám poradíme, jak na to!

    Pár tipů, jak se zbavit stresu • VIDEO: Markéta Tošnarová / iStock.com Zakázané večeře! Jak má vypadat dietní večerní jídlo?

  • Příčné rýhy na okrajích jazyka mohou být předzvěstí potíží se slezinou. Pokud takové máte, navštivte lékaře. 

    Bez tuku a cukru, zato plný bílkovin: Skyr vám pomůže zhubnout!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector