Čerstvá krev ve stolici – vše o zdraví

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Mnozí to nedělají, ale přitom se doporučuje, abychom si před spláchnutím prohlédli svou stolici. Normální  stolice má hnědou barvu, může se však stát, že vlivem některých potravin nebo léků se její barva změní. Krvavá stolice může být v každém případě varovným signálem nějakého onemocnění a měli bychom to brát vážně.

Nemůžeme tento stav nechávat bez povšimnutí, ale ne vždy, pokud si všimneme krev ve stolici, musíme hned podléhat panice.

Krev ve stolici se objeví následkem krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu a na základě barvy krve je možné dedukovat, jestli krvácení vzniklo v žaludku, v horní nebo dolní části tenkého střeva nebo v tlustém střevě.

Je možné, že nám krvácí pouze zlatá žíla, ale může se stát i to, že krvácení upozorňuje na vážnější onemocnění.

Příčiny krve ve stolici

Mnozí nevědí ani to, jaká je normální stolice. I když se to ve škole neučí, každý by měl vědět, jak vypadá stolice.

Naše stolice je v pořádku, pokud je hnědé barvy, má tvar klobásy nebo hada, a povrch je místy hladký nebo popraskaný. V žádném případě není akceptovatelné, pokud je krev ve stolici.

Mnozí ani netuší, jak poznat krev ve stolici. Níže následuje přehled nejčastějších příčin krvavé stolice:

– Pokud se krev objeví po vyprázdnění, může to znamenat, že máme problém s vnějšími nebo vnitřními hemoroidy, které začnou krvácet následkem tlaku při vyprazdňování. Hemoroidy a krev ve stolici často souvisejí a mají své příznaky (jako např. svědění a bolest konečníku a krev ve stolici).

– Krev ve stolici se může objevit po vyprazdňování i v případě mechanického poškození sliznice konečníku (např. při bodných poraněních), v tomto případě má odcházející krev jasně červenou barvu.

– Tmavá krev ve stolici může být, když se natrhne žaludeční nebo dvanáctníkový vřed. Tehdy vzniká černá stolice s krví. Na rozdíl od světlé krve může prozrazovat, že krvácení vzniklo v druhé polovině trávicího traktu. Může se objevit i jasně červená krev ve stolici.

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

– Může být způsobena nádorovým onemocněním žaludku nebo střeva a také  zánětlivým onemocněním, jako je colitis ulcerosa, Crohnova choroba nebo syndrom dráždivého střeva.

– Drobné výčnělky, takzvané divertikly, které se objevují na stěně tlustého střeva, jsou častým důvodem krvácení trávicího traktu. Divertikulitida může poškodit cévy a způsobit krvácení, malé zanícené výčnělky mohou i prasknout, čím způsobí životu nebezpečný zánět břišní sliznice.

– Stolice může být slizká a krvavá i z důvodu průjmu způsobeného bakteriemi a viry. Krev ve stolici při průjmu je běžný jev.

  • – Může se objevit při zánětu žaludku, rakoviny tlustého střeva, polypů tlustého střeva.
  • – V případě infekce vlasovci se může ve vážných případech objevit akutní, krvavý průjem.
  • – Může se objevit při přecitlivělosti na některé potraviny (potravinová alergie).
  • – Krev může produkovat i poškození jícnu, případně dokonce ruptury žíly jícnu.
  • – V pozadí tohoto jevu může být i endometrióza.

– Stolice může být přechodně červená nebo načervenalá po konzumaci červené řepy, ale stolici mohou zbarvit i borůvky, višně a rajčata. V těchto případech jde o neškodný jev. Nezřídka se objevuje krev ve stolici po antibiotikách.

Příčin může být skutečně velké množství. Mnozí vyhledávají odpovědi na své otázky, zadávají do vyhledávačů mnoho různých výrazů (jako např. krev ve stolici zkušenosti,krev ve stolici po antibiotikach, krev ve stolici dítě, krev ve stolici po operaci střev, čerstvá krev ve stolici, světlá krev ve stolici a jiné), studují různé diskuse v naději, že dostanou odpovědi, které je uklidní.

Co může způsobit krev ve stolici u dětí?

Většina rodičů, když spatří ve stolici svého dítěte krev, z pochopitelných důvodů se ihned lekne na smrt. Krev ve stolici miminka se však objevuje pouze zřídka. Může mít však banální důvod, ale může upozorňovat i na vážné změny. Jak v případě dospělých, i u dětí je třeba se co nejdříve podívat na to, co je v pozadí krvácení.

Některá miminka při kojení koušou bradavky své matky, které mohou krvácet. Krev matky se po průchodu trávicím traktem dítěte stráví a objeví se krev ve stolici kojence. Krvácení u miminek, která jsou krmena mateřským mlékem nebo náhradou mléka, může nejčastěji naznačovat alergický zánět střev způsobený mléčnou bílkovinou. Krev ve stolici u kojence někdy pochází z natržení konečníku.

Důvodem je zadržování stolice, z ní vyplývající zácpa, ale i vyprazdňování tvrdé stolice. Na první pohled to zní možná neuvěřitelně, ale i děti, zejména obézní a trpící nedostatkem pohybu, mohou mít zlatou žílu. Při vyprazdňování se mohou hrbolky zlaté žíly natrhnout, co následně způsobuje krvácení. V pozadí krvavé stolice připomínající malinové želé může být střevní výčnělek.

Různá zánětlivá onemocnění doprovázená krvácením nejsou vzácná ani u dětí.

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Chudokrevnost a krev ve stolici. Je důležité vědět, že krev není vždy vidět! Tehdy hovoříme o ‚okultním‘, tedy skrytém krvácení.

Vředy v mnoha případech krvácejí téměř nepozorovaně a způsobují již zmíněné, pouhým okem neviditelné, okultní krvácení, které způsobuje neustálou chudokrevnost.

Pokud existuje takové podezření, přítomnost krve se nejčastěji potvrdí v laboratorních podmínkách. Provádí se test na krev ve stolici.

Při vzniku krve ve stolici je vždy třeba dělat rozdíl mezi strávenou a nestrávenou krví, protože v obou případech pochází krev z jiné části trávicího traktu. Pokud vidíme strávenou krev, potom je předpoklad, že krev prošla velkou částí trávicího traktu, tedy pochází z jeho vyšších částí, taková krev zbarví stolici do černa.

Nestrávená krev může pocházet ze spodnějších částí trávicího traktu, tehdy má jasně červenou barvu. V těchto případech je vhodné všimnout si i to, zda se krev smíchala se stolicí nebo zda se nachází pouze na povrchu stolice.

Pokud se smíchala, potom většinou pochází ze střeva, zatímco v případě krvácení ze zlaté žíly se krev nachází na povrchu stolice.

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Krev ve stolici ze stresu

Zlatou žílu – která se může objevit i u dětí – můžeme nazvat i civilizačním onemocněním. Trpí jí téměř jedna třetina obyvatelstva. Při jejím vzniku hraje roli nedostatek pohybu, nezdravá strava, zácpa, nadváha, těhotenství, ale třeba i menopauza a stres.

Zlatá žíla se může objevit v jakémkoliv věku, třeba i u dětí, u nichž je v pozadí také trvalá zácpa. Různé krémy a čípky dostupné bez lékařského předpisu sice potíže zmírní, ale hlavní příčinu vzniku zlaté žíly neřeší.

Pomoci může zejména zdravá strava, konzumace vlákniny nebo pohyb.

Jiná neobvyklá stolice

Existuje i zelená stolice. Ta může naznačovat, že potrava se přes střevní trakt dostane rychleji (například v případě průjmu), tedy ještě před tím, než se žluč potřebná k vstřebání tuků a v tucích rozpustných vitaminů změní ze zelené na hnědou. (Tekutinu žlučníku změní bakterie nacházející se ve střevech na sůl žlučové kyseliny, a proto se mění na hnědou.)

Tvrdá stolice vzniká tehdy, pokud potrava prochází trávicím traktem pomalu, co způsobuje zácpu. Může to být zapříčiněno nedostatečným příjmem vlákniny a příjmem nedostatečného množství tekutin, co vede ke zpomalení pohybů střev.

Hlen a krev ve stolici   Slizovitá stolice se může objevit kvůli zánětu sliznice střeva, ale může se objevit i u zácpy a průjmu. Hlen vzniká ve stolici kvůli konzumaci mastných jídel, mléčných výrobků nebo pšenice.

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/krev-ve-stolici-muze-znamenat-banalni-chorobu-ale-i-vazne-onemocneni-4981.html

Co dělat, když se ve stolici objeví krev?

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Krev ve stolici je známkou krvácení v trávicím traktu. Někdy je množství krve tak malé, že je možné ho detekovat pouze testem na okultní krvácení (detekuje stopy krve ve stolici). Často si člověk krve všimne na toaletním papíře, kdy je nejnápadnější jasně červená krev. Dochází-li však ke krvácení ve vyšších částech trávicího traktu, krev se částečně natráví, a pak zbarvuje stolici do černa. Některé potraviny a léky mohou způsobit zabarvení stolice do červena nebo do černa např. červená řepa, ostružiny, borůvky, rajčatový džus nebo léky s obsahem železa, bismutu či živočišné uhlí.

Jednou z příčin krvácení v trávicím traktu mohou být:

  • Hemoroidy – jedná se o onemocnění cévního systému, kdy dochází k rozšíření cévních spojek kolem konečníku a části tlustého střeva. Pokud je krev na povrchu stolice, pak často signalizuje hemoroidy.
  • Anální fisura – malá prasklinka v oblasti konečníku. Fisury jsou často způsobené průchodem většího objemu tvrdé stolice. Bývají bolestivé a často svědí.
  • Divertikulóza – divertikl je malá vychlípenina tlustého střeva. Většinou nezpůsobuje potíže, ale může začít krvácet nebo zde můžou vzniknout infekce.
  • Kolidita – zánět tlustého střeva. Mezi nejčastější příčiny se řadí nespecifické střevní záněty jako je Crohnova choroba nebo ulcerozní kolitida.
  • Žaludeční vřed – vřed v žaludku nebo dvanáctníku (horní část tenkého střeva) může způsobit krvácení. Krev se při průchodu trávicím traktem natráví, takže zbarví stolici do černa. Jednou z příčin vředu může být infekce bakterií Helicobacter pylori nebo nadměrné užívání protizánětlivých léků jako je např. Brufen© 400, Ibalgin® 400, Nalgesin® S nebo Veral® 25 mg. Tyto léky je vhodnější užívat po jídle, protože se po jídle zvyšuje ochranná vrstva žaludku, čímž se chrání žaludek.
  • Angiodysplasie – stav, kdy jsou cévy velmi křehké, a tak dochází ke krvácení.
  • Jícnové varixy – cévy v okolí jícnu se mohou rozšiřovat a způsobit masivní krvácení. Jícnové varixy jsou způsobeny především zvýšením tlaku v portálním řečišti (krevní řečiště mezi střevy a játry).
  • Polypy nebo karcinom – polypy jsou výrůstky ve střevě, které mohou růst, krvácet nebo se zvrhnout do karcinomu. Kolorektální karcinom je u nás druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Každý rok nově onemocní téměř 8 000 osob. Příznaky kolorektálního karcinomu:– průjmy či zácpy– pocity neúplného vyprázdnění– přítomnost krve ve stolici– stolice, které jsou v průměru tenčí, než bývají normálně (tzv. ‚stužkovitá‘ stolice)– časté bolesti či křeče břicha, pocity plnosti či nadmutí– ztráta na váze bez jasné příčiny– stálý pocit únavy– pocit jako na zvracení či přímo časté zvracení.
Zajímavé:  Léčba Zvýšené Funkce Štítné Žlázy?

Příčin, které mohou způsobit přítomnost krve ve stolici je mnoho, a proto je důležité nechat se vyšetřit lékařem.

Kromě samotného vyšetření mohou pomoct zjistit příčinu krvácení jakékoli příznaky, které lékaři sdělíte. Například černá stolice může být příznakem žaludečního vředu nebo jícnových problémů.

Zato jasně červená krev na povrchu stolice může být způsobena divertikulózou nebo hemoroidy.

Nad padesát let má každý člověk nárok na test na okultní krvácení, který probíhá u praktického lékaře. Test může probíhat odlišně podle typu testovací soupravy.

Vzorek stolice se odebírá buď do zkumavky, nebo na plastové kartičky. Většina testů je založena na schopnosti protilátky ukotvené na testovací kartičce navázat lidský hemoglobin a změnit tak barvu testu.

Orientační testy se dají zakoupit také v lékárně.

Mezi další vyšetření, která mohou po návštěvě lékaře následovat, jsou nazogastrická laváž, která může určit, zda krvácení pochází z horních částí trávicího traktu. Při tomto vyšetření se odebere obsah žaludku a zjišťuje se přítomnost krve.

Nižší části trávicího traktu se mohou vyšetřit pomocí esofagogastroduodenoskopie. Tento krkolomný název označuje endoskopii jícnu, žaludku a duodena (česky dvanáctníku).

Enteroskopie a kolonoskopie jsou vyšetření, kdy se endoskopicky hodnotí stav tenkého nebo tlustého střeva. Při endoskopiích je možné odebrat i malý vzorek tkáně pro mikroskopické vyšetření.

Mezi další vyšetření může patřit například rentgen trávícího traktu, kdy se jako kontrastní látka (aby byl trávící trakt na rentgenu vidět) používá síran barnatý, který se nevstřebává a je proto bezpečný.

Na preventivní kolonoskopii má nárok každý člověk (se zdravotním pojištěním) nad 55 let. Vyšetření se provádí jednou za deset let a poté již není potřeba provádět test na okultní krvácení.

Kolonoskopie slouží jako prevence karcinomu tlustého střeva, může objevit střevní polypy, které se dají odstranit, a případně zjistit zdroj krvácení do stolice. Před vyšetřením je nutná příprava, aby se vyčistilo střevo a vyšetření tak poskytlo co nejpřesnější výsledky.

Tři dny před vyšetřením by se měla jíst bezezbytková strava. Nemusíte ale zoufat, stále můžete jíst loupanou rýži, brambory, těstoviny, vejce, libové maso, banány, džusy bez dužiny a po dohodě s lékařem i některé další oloupané a vypeckované ovoce. Vynechat by se mělo zejména celozrnné pečivo, ovoce a zelenina s obsahem vlákniny.

Den před vyšetřením by se měla zahájit pouze tekutá dieta a v den vyšetření se může pouze pít. Dále by se měl vynechat černý čaj nebo káva z důvodu zabarvení střeny střeva. Den před vyšetřením a ráno před vyšetřením se užívá projímadlo, které vám předepíše lékař.

Dnes již existuje několik druhů projímadel a není nezbytné pít velké objemy projímadla. Samotný zákrok probíhá ambulantně. Lékař podá injekci s lékem proti bolesti a na zklidnění. Tyto léky tlumí, takže si po vyšetření zajistěte odvoz domů a určitě nesedejte za volant auta.

Léčba je zaměřena nejprve na zástavu akutního krvácení a pak na zvládnutí vyvolávajícího onemocnění. Existuje několik způsobů, jak mohou lékaři zastavit krvácení v trávicím traktu.

K uzavření krvácející cévy lze aplikovat chemickou látku, dále lze použít laser nebo speciální svorku. Další léčba závisí na primárním onemocnění, které krvácení způsobilo. Antibiotika se používají při léčbě žaludečních vředů způsobených Helicobacterem pylori nebo při léčbě kolidity.

Chirurgické řešení může být nezbytné u střevních polypů, karcinomu nebo nespecifických střevních zánětů.

Samozřejmě existují i preventivní opatření, které může udělat každý z nás. V případě hemoroidů nebo anální fisury je dobré jíst dostatek vlákniny, aby se zabránilo zácpě a tvrdé stolici. Mezi další režimové opatření patří dostatek tekutin, na které se často zapomíná.

U zácpy může pomoct také tělesná aktivita a nácvik defekačního reflexu na stejnou denní dobu (fyziologicky na ráno). Dále není vhodné trávit víc času na toaletě, než je nutné, protože se sezením na toaletě zvyšuje tlak na cévní spojky v oblasti rekta. Po toaletě pomáhá studená sprcha rekta. V lékárně lze zakoupit přípravky na léčbu hemoroidů.

Jedná se o mastičky nebo čípky s obsahem znecitlivujících léčiv, léčiv zastavujících krvácení nebo léčiv, které zlepšují stav žilní stěny. Volba masti nebo čípků záleží na lokalizaci hemoroidů. Pro vnější hemoroidy a fisury jsou vhodné masti, ale pro vnitřní hemoroidy je lepší použít čípky.

Tyto místní přípravky je dobré kombinovat s léky na zlepšení stavu žilní stěny ve formě tablet jako je např. Ascorutin®, nebo Glyvenol® 400.

Přečtěte si také: Léčbu hemoroidů nepodceňujte. Víte, jaké léky vám pomohou?

Pro léčbu chronické zácpy (trvá déle než čtyři týdny) je dlouhodobě vhodná laktulosa – jedná se o sirup s obsahem sacharidu (laktulosy), který se nevstřebává a váže na sebe vodu. Dále lze použít minerální vody s projímavým účinkem (Šaratice®, Zaječická®) nebo psyllium. Psyllium je vláknina z indického jitrocele.

Při jeho užívání je nezbytné dostatečně pít, jinak by mohlo naopak způsobit zácpu. Dlouhodobě nejsou rozhodně vhodná projímadla typu např. Guttalax®, Laxygal®, Regulax® pikosulfát kostky 10 mg nebo kapky, čaj ze Senny nebo jiné projímavé čajové směsi. O vhodnosti volně prodejných přípravků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Přečtěte si také: Zácpa: nejčastější příčiny a jak ji řešit

Krev ve stolici je varovným signálem mnoha onemocnění, a proto je dobré co nedříve vyhledat lékaře. Po padesátce nezapomínejte při preventivní prohlídce na test okultního krvácení a nezdráhejte se ho podstoupit. Test nebo preventivní kolonoskopie mohou zachytit případné onemocnění v raném stádiu a zlepšit prognózu díky včasné léčbě.

  • Mgr. Jana Pokorová
  • Nemocniční lékárna FN, Hradec Králové
  • Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Co dělat, když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev?

Není nic horšího, než když u vašeho děťátka objevíte znepokojivé zdravotní příznaky. Jedním z těch nejobávanějších je krev ve stolici, která spolehlivě postraší každého rodiče. Máme však důvod se bát? Na to si mimo jiné odpovíme v tomto článku.

Krev se objevuje u malých i větších dětí. Někdy doprovází střevní problémy, jindy ji zaregistrujeme z ničeho nic. Důležité je nezačít panikařit, dítě musí zůstat v klidu a v pohodě.

Není krev jako krev aneb odstín je důležitý

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Stejně jako v případě výskytu krve ve stolici u dospělého se i u dětí nejprve zaměříme na její barvu. Podle ní je možné určit, zda se jedná o krev natrávenou, či čerstvou (tedy z první či druhé poloviny trávicího ústrojí).

Tmavá až načernalá krev již prošla trávicím ústrojím a označuje se jako meléna. Pro děti je typičtější jasně červená, nenatrávená krev. Ta je obecně méně nebezpečná.

Zácpa a nezdravé stravování

Mnohdy se za krví ve stolici u dětí skrývá obyčejná zácpa a špatná skladba stravy. Děti nepřijímají v potravě dostatek vlákniny a tekutin, což vede k tuhé nepoddajné stolici. Při vyprazdňování s ní mají problém a vlivem přehnaného tlačení může popraskat žilka ve střevě nebo také kůže kolem řitního otvoru.

Naštěstí existuje snadné řešení. Dávejte dětem dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), hlídejte jejich pitný režim (měla by převládat čistá voda) a zlepšete jejich trávení pomocí dětských probiotik. Ta pomohou střeva nastartovat a ozdravit.

Během pár dní by se vše mělo srovnat. Poté je můžete vyměnit za zakysané mléčné výrobky, které probiotika obsahují přirozeně.

Autoimunitní záněty a infekční záněty střev

Crohnova nemoc, celiakie nebo ulcerózní kolitida jsou všechno autoimunitní nemoci, při nichž tělo nezvládá strávit některé potraviny.

V tenkém nebo tlustém střevě pak vznikne zánět, který může mít po určité době za následek také krev ve stolici.

Zajímavé:  Ochrana Zdraví Před Nebezpečnými Výrobky?

Pokud vaše dítě trápí dlouhodobé nadýmání, zvracení, bolesti břicha a průjem, určitě s ním zajděte k lékaři. Ne vše se dá vyřešit pomocí domácí diety a čajů.

Stejně tak je důležité včas odhalit ostatní záněty střev způsobené viry a bakteriemi. Mezi ty nejčastější patří salmonela, shigella a campylobacter. K jejich společným příznakům se řadí zvýšená teplota a urputné dlouhotrvající průjmy.

Tip pro starostlivé rodiče: Ještě než se pustíte do léčby vašeho dítěte, zamyslete se nad tím, zda není rudé zbarvení stolice způsobeno barevnou stravou. I obyčejná hrst borůvek dokáže obarvit stolici na černo a miska červené řepy zase na červeno.

Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Krvácení z konečníku: nejčastější příčiny a co znamenají?

Čerstvá krev ve stolici - Vše o zdraví

Krvácení z konečníku má mnoho příčin, od naprosto banálních až po velmi závažné. Většinou není třeba propadat panice, ale je dobré vědět, co může být závažné a co je spíše banalita. V tomto článku najdete nejčastější příčiny krvácení z konečníku a dozvíte se kdy stačí zajít k praktickému lékaři a kdy je nutné okamžitě volat záchranku.

Obecně platí, že ne vždy je příčinou krve ve stolici krvácení z konečníku, ale může se jednat i o krvácení ze vzdálenějších míst, jako jsou žaludek nebo střeva.

Krvácení z konečníku můžete, mimo jiné, poznat zejména podle následujících věcí: 

  • najdete krev na toaletním papíře po stolici
  • najdete krev ve stolici nebo je vaše stolice průjmovitá s příměsí krve
  • voda v toaletě se po spláchnutí stolice zbarví dorůžova
  • máte krvavé průjmy
  • po vykonání stolice najdete v jejím okolí krev
  • voda v toaletě se po stolici a spláchnutí zbarví růžově
  • vaše stolice je velmi tmavá (až černá) a může odporně zapáchat

Obecně platí, že ne vždy je příčinou krve ve stolici krvácení z konečníku, ale může se jednat i o krvácení ze vzdálenějších míst, jako jsou žaludek nebo střeva

Kdy stačí jít k praktickému lékaři a kdy raději hned volat záchranku?

Menší krvácení z konečníku obvykle není závažné a často odezní samo bez jakékoli léčby. Nicméně i malé krvácení by měl vidět praktický lékař, protože krvácení z konečníku může být jedním z prvních příznaků rakoviny tlustého střeva a v takovém případě platí, že čím dříve se začne s léčbou, tím lépe.

  • Proto je důležité jít k lékaři včas, nechat se vyšetřit (obvykle per rectum) a případně absolvovat další vyšetření, jako jsou kolonoskopie, gastroskopie nebo vyšetření zobrazovacími metodami (RTG, CT, magnetická rezonance nebo ultrasonografické vyšetření).
  • Lékař vás také může požádat o vzorek stolice na zjištění přítomnosti krve a odebrat krev k dalšímu vyšetření.
  • Praktického lékaře navštivte, pokud:
  • máte krev ve stolici po dobu 3 týdnů a více (u dětí vyhledejte lékaře okamžitě, i když mělo dítě krev ve stolici jen jednou)
  • pokud má vaše stolice jinou konzistenci než obvykle po dobu delší než 3 týdnů (například pokud je stolice nezvykle objemná, zapáchá nebo je naopak tenká až tužkovitá)
  • pokud vás bolí v okolí řitního otvoru (odborně anus)
  • pokud vás bolí břicho nebo si nahmatáte bouli na břiše
  • pokud se poslední dobou cítíte více unaveni než obvykle
  • pokud hubnete bez toho, aniž byste se o to snažili.

Okamžitě volejte záchranku na čísle 112 nebo 155, pokud:

  • je vaše stolice černá nebo tmavě červená
  • pokud máte krvavé průjmy bez zjevného důvodu
  • pokud z konečníku masivně krvácíte nebo pokud po stolici v toaletě vidíte velké množství čerstvé nebo sražené krve

Shrnutí: Krvácení z konečníku poznáte podle krve ve stolici, natoaletním papíře nebo v záchodové míse.

Níže uvedené informace neslouží k autodiagnostice, ale jako určité vodítko, o co by se mohlo jednat. Pokud krvácíte z konečníku nebo si najdete krev ve stolici, vždy vyhledejte buď praktického lékaře nebo si zavolejte záchranku (podle závažnosti příznaků – viz. výše).

Při krvácení z konečníku mohou obecně následující 3 situace.

Jasně červená krev ve stolici (bez hlenu či dalších příměsí)

Nejčastější příčiny krvácení jasně červené krve z konečníku, jsou: 

  • Hemeroidy: toto onemocnění se projevuje bolestivou defekací (vyprazdňování stolice) s přítomností světle červené krve na toaletním papíře, na povrchu stolice nebo červeným zbarvením vody v záchodové míse po stolici. Někdy se přidá i svědění konečníku či přítomnost bulky u konečníku.
  • Řitní trhlina (anální fisura): řitní trhlina vzniká nejčastěji po zácpě. Jde o malou trhlinu v oblasti análního otvoru nebo svěrače, ze kterého může při stolici vytékat světle červená krev. Obvykle se stav do 1 a 2 týdnů po zácpě upraví, pokud ne, navštivte praktického lékaře.
  • Pohlavně přenosné nemoci: tyto choroby, mezi které patří například genitální bradavice, se mohou projevovat krvácením z konečníku, které může ale také nemusí být doprovázeno svěděním nebo bolestí. V některých případech (jako jsou třeba výše zmíněné genitální bradavice nebo kondylomy) se mohou vyskytovat i bulky či bradavičky v okolí genitálu a análního otvoru, ale u jiných pohlavně přenosných chorob tomu tak být nemusí.
  • Předávkování léky na ředění krve nebo angiodysplázie: krvácení z konečníku může být způsobeno i nežádoucími účinky léků na ředění krve (obvykle při předávkování) nebo onemocněním, zvaným angiodysplázie, což je nemoc charakterizovaná cévními malformacemi hlavně v trávicím ústrojí, které mohou prasknout a vyvolat krvácení z konečníku. 
  • Některé sexuální praktiky: krvácení z konečníku mohou vyvolat poranění při nestandardních sexuálních praktikách (například při análním sexu).

Jasně červená nebo černá krev ve stolici s příměsí hlenu nebo bez hlenu

Někdy může být vaše stolice červená aniž by se jednalo o krev. Například když sníte hodně červené zeleniny, jako jsou rajčata nebo červená řepa. 

Jinak jsou ale nejčastější příčiny krve ve stolici (s hlenem či bez hlenu) tyto: 

  • Anální píštěl: hlavními příznaky anální píštěle jsou krev ve stolici s příměsí žlutého hlenu, podráždění konečníku a nepřestávající bolest análního otvoru
  • Gastroenteritida: tato nemoc se projevuje krvavými průjmy často s příměsí čirého (bílého) hlenu, bolesti břicha, nevolnost.
  • Zánětlivá onemocnění střev (například ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba): tato onemocnění mají velmi různorodé projevy, ale častými příznaky jsou křeče a bolesti břicha, nadýmání a krvavé průjmy.
  • Poranění nebo podráždění střev či konečníku:hlavními příznaky těchto potíží jsou krev ve stolici a krvácení z řitního otvoru po stolici.
  • Střevní polypy, časné příznaky rakoviny tlustého střeva: hlavními projevy jsou krev ve stolici, změna charakteru a četnosti stolice (střídání zácpy a průjmu, apod.).

Černá nebo velmi tmavá stolice bez hlenu

Černá stolice nemusí být jen známkou krvácení do zažívacího traktu, ale například může být způsobena užíváním doplňků stravy nebo tablet se železem nebo nadměrnou konzumací některých potravin (lékořice, borůvky, apod.).

Pokud je příčinou černé stolice krvácení, jsou nejčastější důvody tohoto stavu tyto:

  • Poranění sliznice žaludku/jícnu, nežádoucí účinky některých léků a angiodysplazie:některé léky na ředění krve, jako jsou warfarin, apixaban, rivaroxaban nebo kyselina acetylsalicylová (aspirin, anopyrin) nebo nesteroidní protizánětlivé léky (například brufen, který se používá k léčbě zánětů i na snížení horečky) mohou způsobit krvácení do žaludku. Protože krev ze žaludku prochází střevy, kde je natrávena, má černou barvu (odborně se takové stolici říká meléna) a ne jasně červenou jako krev čerstvá. V těchto případech obvykle černá krev ve stolici není spojena s bolestí břicha. 
  • Divertikulóza, divertikulitida nebo žaludeční či duodenální vředy: prasklý žaludeční a duodenální vřed mohou způsobit přítomnost natrávené krve ve stolici. Stejně tak divertikulóza a divertikulitida (výchlipky střevní sliznice, u divertikulitidy navíc komplikované zánětem střeva) mohou způsobit krvácení z konečníku. V těchto případech je meléna doprovázená bolestmi břicha nebo křečemi v břiše.

Shrnutí: Krvácení z konečníku se v zásadě projevuje třemi způsoby. Buď je krev ve stolici jasně červená bez jakýchkoli dalších příměsí, nebo je krev jasně červená s příměsí hlenu anebo je krev natrávená (černá = meléna), pokud je problém v horních částech trávicího ústrojí a je cestou do konečníku natrávena.

Krvácení z konečníku je poměrně častým problémem, který trápí řadu lidí. Pokud si najdete krev ve stolici (nebo na toaletním papíře při hygieně po stolici), nepropadejte panice, protože se nemusí hned jednat o rakovinu nebo jiné závažné onemocnění.

Nicméně je nutné vždy vyhledat praktického lékaře (nebo volat záchranku, pokud je stav skutečně vážný) a nechat si udělat pořádné vyšetření. Čím dříve se problém začne řešit, tím rychleji se zjistí příčina a lékaři budou moci nasadit vhodnou léčbu.

Léčba krvácení z konečníku záleží na konkrétní příčině. Někdy stačí například změnit dávkování léků nebo je vysadit, jindy bude potřeba chirurgický výkon nebo změna způsobu stravování.

I když jsou některá vyšetření nepříjemná (například vyšetření per rectum, kdy vám lékař strčí prst do zadku), návštěvu lékaře kvůli nim neodkládejte. 

Nebezpečí, jež poznáte z toaletního papíru? Nejen hemoroidy

Foto: namtipStudio, Shutterstock.com

Zajímavé:  Vitamíny V Tabletách Nevyhody?

Krvácení konečníku trápí podle statistik až patnáct procent dospělých. Ačkoliv obvyklou příčinou bývají hemoroidy, které jsou nepříjemné, ale nijak nebezpečné, neměli byste krvácení nikdy ignorovat. Může totiž značit daleko vážnější onemocnění.

Krvácíte? Má-li krev, kterou jste našli na toaletním papíře nebo ve stolici, jasně červenou barvu, zřejmě pochází z oblasti kolem konečníku. Podle MUDr. Davida Freje z centra funkční a holistické medicíny v Praze bývá na vině špatná strava, nedostatek vlákniny narušující správnou peristaltiku a alkohol, zejména pivo, pije-li se ve větším množství.

„Původcem může být i otrava jídlem nebo přecitlivělost na potraviny, jako je lepek, mléčná bílkovina, sója, kakao, nebo dokonce i rajčata – a to podle studií až u 13 procent lidí,“ dodává David Frej.

Je-li krev temná až černá, původ krvácení se zřejmě nachází výše v trávicím traktu. „Může se jednat o polékové poškození sliznice žaludku, o perforovaný žaludeční vřed nebo o krvácení z jícnových varixů,“ informuje docent Bohumil Seifert, vedoucí Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK v Praze. Jaké jsou další příčiny krvácení z konečníku?

Ostré bolesti při vyprazdňování, pálení a jasně červená krev na toaletním papíře. Tak se projevují anální trhliny. Jedná se o malá natržení řitního kanálu, která mohou být dvojího typu.

Primární jsou způsobená traumatem, třeba průchodem tvrdé stolice, a většinou se zahojí během několika dní. Sekundární bývají důsledkem zácpy, těhotenství, sexuálně přenosných infekcí postihujících konečník a zánětlivých onemocnění střev.

S trhlinami, které se nehojí, se obraťte na odborníka.

Průjem, který může obsahovat stopy jasně červené krve a hlenu, zvracení, žaludeční křeče, bolesti hlavy a zvýšená teplota – tak se projevuje virová nebo bakteriální infekce žaludku a střev jménem gastroenteritida, jíž se přezdívá též „žaludeční“ či „střevní“ chřipka. Většinou nepotřebuje lékařskou péči, protože během několika dní sama odezní.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Průjem, bolesti břicha, nevolnosti, žaludeční křeče… Projevy onemocnění způsobujících krvácení z konečníku mohou být různé

Červená krev při průchodu stolice, změny ve vyprazdňování (střídání zácpy a průjmu), bolest břicha, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, nechutenství a únava často značí rakovinu konečníku či střev.

Její záludnost tkví podle Bohumila Seiferta zejména v tom, že dlouho probíhá v náznacích, bez zřejmých příznaků.

Odborníci proto radí všímat si, co je pro vás normální, a jakmile jakékoliv změny trvají déle než tři týdny, vyhledejte lékařskou pomoc.

Střídá se vám zácpa a průjem, bolí vás spodní břicho, trpíte nadýmáním a po průchodu stolice vidíte na toaletním papíře červenou krev? Pak se může jednat o zánětlivé onemocnění tlustého střeva v oblasti dříve vzniklých vyklenutí střevní stěny (divertikul). Jejich výskyt je častý a zvyšuje se s věkem. „O přítomnosti výchlipek většina lidí neví a nemá žádné příznaky, jen přibližně čtvrtina z nich se necítí dobře,“ říká Bohumil Seifert.

Foto: La corneja artesana, Shutterstock.com

Jasně červená krev pochází z oblasti kolem konečníku. Je-li temná, černá a lepkavá, příčina krvácení se zřejmě nachází výše v trávicím traktu

Při ulcerózní kolitidě se ve výstelce tlustého střeva a konečníku tvoří vředy a abscesy. Ty se pravidelně trhají a způsobují tak průjmy, v nichž jsou patrné stopy červené krve.

Jak jsme zmínili výše, krev na toaletním papíře může znamenat banálnější potíže, ale může být znakem i vážnější nemoci. Pokud vidíte krev déle než několik týdnů, vždy se obraťte na svého praktického lékaře či specialistu.

A jaké zkušenosti máte s krvácením z konečníku vy?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Nejčastější příčiny krvácení z konečníku

Pro diferenciálně diagnostickou rozvahu je prvotně důležité vědět, o jaké krvácení z konečníku se jedná. Nemocný musí dobře popsat, zda našel jasně červenou nebo tmavě červenou krev, či jen krevní sraženiny, zda krev byla na toaletním papíru nebo na stolici, zda byla se stolicí smíchána, nebo byly krevní sraženiny v toaletní míse.

Krev může také z řitního otvoru odkapávat po stolici do mísy. Jako okultní krvácení se označuje krev ve stolici, která není vidět pouhým okem, ale může se prokázat speciálním testem (např. hemokult). Test na okultní krvácení je u nás prováděn lidem od 50.

roku věku v rámci screeningových programů pro prevenci zhoubného nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku.

Již podle typu krvácení je možno pomýšlet na jeho zdroj. Vyprázdnění sražené krve tmavší barvy je typické pro krvácení z tračníku.

Odkapávání jasně červené, čerstvé krve do toaletní mísy nebo její přítomnost na toaletním papíru svědčí pro zdroj krvácení v oblasti řitního kanálu či konečníku.

Až 20 % krvácení do horní části zažívacího traktu (např. z žaludečního vředu) se může projevit přítomností čerstvé krve při defekaci.

Další otázkou je, zda krvácení doprovázejí další příznaky onemocnění. Pokud je současně přítomna bolest břicha, může se jednat o projev nespecifického střevního zánětu (např.

ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby), nebo střevní ischemie (nedostatečného prokrvení střeva na podkladě uzávěru jeho cévního zásobení krevní sraženinou nebo embolií).

Při krvácení provázeném průjmem pomýšlíme také na nespecifický zánět střevní nebo na střevní infekci. U krvácení se zácpou se může jednat o hemoroidy, řitní trhlinu, ale i nádorové onemocnění.

Krvácení z tračníku je až ve 2/3 případů způsobeno cévní anomálií nebo divertikulární chorobou.

Cévní anomálie jsou okrsky ploché cévní kresby na sliznici tračníku nebo i cévní změny na sliznici v souvislosti s předchozím ozářením (např. po radioterapii gynekologických nádorů u žen či nádorů prostaty u mužů).

Divertikly tračníku jsou přítomny téměř u poloviny populace ve věku nad 60 let se západním stylem stravování s nedostatkem vlákniny v dietě.Vznikají vychlípením sliznice a podslizničního vaziva defektem ve svalovině střevní.

Většina akutních krvácení divertikulárního původu se sama spontánně zastaví, ale opakování bývá časté. K výraznějšímu krvácení může přispět současné užívání Aspirinu, tzv. nesteroidních antirevmatik a antikoagulační léčba.

Nádory a větší polypy lokalizované v oblasti esovité kličky tračníku se většinou projevují okultním krvácením, ale mohou krvácet i viditelně.

Pak nacházíme stolici s příměsí krve na povrchu, nebo krev se stolicí smíchanou. Prudká krvácení jsou zde výjimečná.

Pokud je pacient ve vyšším věku a krvácení provází změna defekačního stereotypu (střídání průjmu a zácpy, nadýmání…), pak je podezření na nádor na místě.

Z nespecifických střevních zánětů (chronických zánětlivých onemocnění zažívacího traktu) je krvácení typickým projevem u ulcerózní kolitidy.

Je-li tímto typem zánětu postižen konečník, bývá přítomen nutkavý pocit na stolici, při němž se vyprazdňuje jen nepřiměřeně málo stolice, nebo jen krvavý hlen. Stolice bývá formovaná nebo jen kouskovitá, bolesti břicha nebývají.

U postižení větší části nebo celého tračníku jsou přítomny vodnaté průjmy s příměsí krve, hlenu či hnisu, doprovázené bolestmi břicha.U dalšího typu nespecifického střevního zánětu, Crohnovy choroby, je zjevné krvácení vzácné.

Intenzivní bolest břicha následovaná výrazným vyprázdněním střeva s přítomností krve u nemocných vysokého věku s kardiálními obtížemi (arytmiemi, po prodělaném infarktu myokardu nebo s onemocněním srdečních chlopní a kornatěním cév) může signalizovat tzv. vaskulární mezenteriální onemocnění (soubor onemocnění ovlivňující cévní zásobení střeva, kam spadá trombóza či embolie v příslušném cévním řečišti).

Krvácení může být způsobeno také poraněním konečníku nebo řitního kanálu při pádu z výšky na hýždě, při jízdě na koni či motocyklu, nebo poraněním cizím tělesem při sexuálních praktikách, kdy jsou do konečníku zaváděny různé předměty. K poranění může dojít spolknutím cizího tělesa (např. kosti), nebo při léčebných procedurách (po klyzmatu, endoskopii).

Drobné krvácení lze pozorovat také při anitidě (povrchním zánětu řitního kanálu), při průjmech, ale i při zácpě z důvodu stázy stolice v řitním kanálu.Při opakovaném podávání klyzmat a projímadel se setkáváme s iritační proktitidou – podrážděním konečníku, manifestujícím se přítomností malého množství krve na toaletním papíru.

Postradiační proktitida, která vzniká poškozením sliznice konečníku ozařováním (např. pro nádor gynekologický nebo prostaty), může spustit krvácení různé intenzity.S krvácením z konečníku se setkáváme i při specifických zánětech rekta vyvolaných mikroby (salmonelóza), parazity (roupy) a venerickými chorobami (kapavka, syfilis).

U hemoroidální choroby je krvácení prvním a pravidelným příznakem. Krev se může objevovat nejprve na toaletním papíru, nebo leží na stolici, či kape z řitního otvoru do mísy. Zpočátku bývá krvácení malé, ale s přibývajícím nálezem se zvětšuje. Krev je jasně červené barvy.

Zdrojem krvácení z okraje anu je trhlina řitní. Většinou začíná náhlou a silnou bolestí při defekaci, po několika hodinách se sice zmírní, ale znovu se objeví při vyprazdňování. Objevuje se stopové krvácení z rozšířených cév po stranách trhliny nebo z její spodiny, většinou na toaletním papíru.

Pro každé krvácení z konečníku jednoznačně platí – včas vyšetřit, objektivizovat zdroj a zahájit adekvátní léčbu.

MUDr. Martin Kouda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector