Chronický zánět močových cest – Vše o zdraví

Většinou jde o bakterie. Ty se dostávají z vnějšího okolí – velmi často z konečníku přes močovou trubici do močového měchýře, zde se usadí a množí.

Často ji v přemnožení pomáhá i naše nedůslednost v dodržování pitného režimu. S dostatkem přijímaných tekutin by totiž proud moči drobnou infekci eliminoval.

V případě, že se zhoršující se stav neléčí, může infekce postupovat do ledvin a způsobit tak infekci ledvin.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Trápení, které vás nutí často na močení

Infekce, která vás nutí často na močení postihuje většinou část močových cest. Když postihne dolní močové cesty, jde o zánět močového měchýře – cystitidu. Pokud postihne horní močové cesty, jedná se o zánět ledvin – pyelonefritidu.

Obojí může být způsobeno bakteriemi, které běžně obývají střevní trakt jako Escherichia coli, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus, ale i sexuálně přenosnými mikroorganismy jako je Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma. Zřídka zánět způsobí i virus.

Neléčené napadení močových cest takovými patogeny vede i k přenosu infekce na další orgány včetně pochvy, prostaty, ledvin i varlat.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Jak poznáte, že máte zánět močových cest?

Chodíte často na toaletu a močení je doslova nepříjemné. Provází jej pálení, řezání a bolest a přitom ze sebe téměř nic nedostanete. Proud moči je nitkovitý a máte neustále pocit, že jste se zcela nevyprázdnili.

Trápí vás i bolest v podbřišku, cítíte se unaveně a jako přirozený obranný mechanismus se může dostavit i zvýšená teplota. Vaše moč je zakalená, zbarvená krví a většinou s sebou nese nepříjemný zápach. Zjistit, zda máte zánět můžete i doma rychlým domácím testem – potvrdit diagnózu si ale nechte lékařem.

Lékař vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku a nechá otestovat vaši moč jednoduchým biochemickým rozborem. Na místě může ověřit i stav moči papírkovým testem. V moči přitom hledá buňky imunitního systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), které by infekci potvrdily.

Pokud jsou nálezy nejednoznačné, provádí se i vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu – provede se kultivace moči. Dále také i zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Jaké faktory nahrávají vzniku cystitidy?

  • Pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • Nedostatečná hygiena
  • Zadržování močení
  • Nedostatečný přísun tekutin
  • Cukrovka – moč lidí trpících cukrovkou obsahuje větší množství cukru, a toto sladké prostředí bakteriím prospívá
  • Vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • Časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • Zavedený permanentní katetr v močové trubici

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Předcházejte zánětu močových cest

  • Pijte každý den dostatečné množství tekutin.
  • Noste kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo.
  • Nezadržujte zbytečně močení.
  • Vymočte se po každém pohlavním styku.
  • Nepoužívejte obyčejné sprchové gely, které narušují poševní mikroflóru.
  • Otírejte se po stolici správným směrem.
  • Dopřávejte si bylinné čaje a doplňky stravy pro zdravé močové cesty.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Léčba zánětu močových cest

S každým zánětem, který vás přivede až k lékaři, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatkem přísunu tekutin. Po všech vyšetřeních vás lékař pošle domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik. Ty, i když netuší s jakým přesně původcem zamávají, by vám měly pomoci.

Většina lékařů kalkuluje s tou nejpravděpodobnější možností – že vám zánět způsobila bakterie. Pokud vám léčba nezabere do 3 dnů, lékař vám dle výsledků kultivace moči nasadí jinou a přesnější léčbu. Ta zabírá a léčí infekt do 7 dnů.

Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívat probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. 

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví Léčbu můžete podpořit i dalšími léčivými přípravky a bylinkami jako

  • Terpény (ROWATINEX) – zvyšuje sekreci moči a uvolňuje křeče močových cest. Taky zlepšuje prokrvení ledvin a zvyšuje vylučování málo koncentrované moči, čímž se tlumí zánět močových cest.
  • Enzymy (WOBENZYM) – obsahuje vhodně sestavené enzymy, které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu a tlumit zánět. Doporučuje se jako preventivní léčba, když žena trpí chronickými a recidivujícími záněty a infekcí močových cest.
  • Výtažky z bylin a plodů – Už naše prababičky věděly, že silným bojovníkem s trápením s močovými cestami je příroda kolem nás. Proto i dnešní doplňky stravy obsahují jejich silné koncentrace tak, aby pomohly tělu se s mikroorganismy vyrovnat. V podpoře vám pomohou i přípravky s výtažky z brusinek, které pomáhají k normální funkci močové soustavy. Dále z březové šťávy, která podporuje normální funkci močových cest a ledvin a přesličky rolní, která se stará o normální funkci celé močové soustavy.

…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
INZERCE

 Podpora doplňky stravy:

  • D-manosa (BLOKURIMA) – je přírodní monosacharid, který se běžně vyskytuje v ovoci, ale naše tělo ho nezvládá metabolizovat. Proto putuje až do močového měchýře, kde znemožní uchycení E. coli na sliznici a ty poté s proudem moči odcházejí z těla. Zaručí tak, že se nemohou přemnožit a vytvořit nežádoucí problémy.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví

Léky na zánět močových cest a ledvin Vše pro ledviny a močový měchýř

Zánět močového měchýře a zánět ledvin

Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organizmu, kde se infekce objevují. Odhadujeme, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3-5% populace v mladším věku a u 10-30% starších jedinců. V mládí je infekce až 50 krát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá.

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Logicky se tak mnohem snadněji děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži, vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku.

Bakterie, které do močových cest pronikají, pocházejí obvykle z oblasti střevní. U žen se mohou agresivnější střevní bakterie hromadit v pochvě, odkud pak snadno do močových cest pronikají a stávají se tak zdrojem opakovaných infekcí. Při hledání příčiny opakovaných infekcí na tuto možnost nesmíme zapomínat.

Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví

Co nahrává vzniku cystitidy?

  • nedostatečná hygiena
  • pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • zadržování močení
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • nedostatečný přísun tekutin
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • cukrovka
  • zavedený permanentní katetr v močové trubici

Pro průnik bakterií do močových cest a vznik zánětu je rozhodující poměr agresivity bakterií a obranyschopnosti močových cest.

Obranyschopnost močových cest je dána celou řadou faktorů:

  • anatomická stavba močových cest, kdy kratší močová trubice u žen ve srovnání s muži zvyšuje riziko vzniku zánětu, příčinou infekce může být i zúžená močová trubice apod.
  • funkce močových cest. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje dokonale proto vzniku zánětu nahrávají.
  • složení moči. Moč je relativně kyselá, obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí
  • imunita organizmu

Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest.

Jak prokážeme přítomnost infekce v moči?

„Základní vyšetření moči, tedy vyšetření moči chemicky a vyšetření močového sedimentu, nám dává pouze orientační informace, protože zachytí pouze nález, který infekci v moči doprovází – například přítomnost bílých krvinek a podobně,“ říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum. K jednoznačnému průkazu infekce je nutné kultivační vyšetření moči.

 „Odebíráme obvykle takzvaný střední proud moči, kdy pacient po očištění zevního ústí močové trubice a jeho okolí zachytí do sterilní zkumavky střední porci moči. Kultivační vyšetření nám přinese informace o přítomnosti bakterií, jejich konkrétnímu typu, jejich množství a jejich citlivost na antibiotika.

Na základě výsledku pak můžeme rozhodnout o konkrétní léčbě,“ vysvětluje lékařka UroKlinikum.

Jak se záněty močového měchýře a ledvin projevují?

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 stupňů Celsia.

Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, pacientka je unavená, často až schvácená. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci. 

Jak pacienty s infekcemi močových cest vyšetřujeme?

Zánět močových cest, zvláště jestliže se opakuje, vyžaduje vždy celkové urologické vyšetření. Jeho součástí je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči.

U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře).

V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT.

Jak záněty močového měchýře a ledvin léčíme?

Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik, u zánětů ledvin je obvykle nutná aplikace injekční cestou. Součástí léčby je i zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolesti.

U opakovaných zánětů je nutné paušální podání antibiotik velmi pečlivě zvažovat vzhledem k nepříznivému vlivu jejich dlouhodobého podávání na bakteriální osídlení střevního traktu, pochvy apod.

V některých situacích volíme spíše preventivní podávání silně redukovaných dávek antibiotik.

Součástí léčby musí být snaha o posílení imunity močových cest (Urovaxom) a tak zvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny apod.

Do UroKlinikum se můžete objednat na tel. +420 608 827 761 nebo přes objednávací formulář. V příjemném prostředí ambulancí UroKlinikum s vámi v soukromí probereme vaše problémy a navrhneme to nejlepší řešení pro vás.

Zajímavé:  Jaké Léky Na Průjem V Egyptě?

Zánět močových cest – příčiny, příznaky, léčba

Zánět močových cest (IMC) je častěji problémem žen, může však trápit i muže. Většinou se jedná konkrétně o zánět močového měchýře, přičemž nezahájení včasné léčby může vést až k poškození ledvin. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění, jak se léčí a čím léčbu podpořit?

Zánět močových cest je souhrnný název, který se týká celého močového ústrojí, tedy močové trubice (uretritida), močového měchýře (cystitida) a ledvin (pyelonefritida). Nejčastějším problémem, který trápí hlavně ženy, je právě zánět močového měchýře.

Infekce vzniká nejčastěji ascendentně čili vzestupně – z tlustého střeva přes hráz (perineum) do močové trubice (uretra). Zánět močových cest začíná u žen kolonizací vaginálního vestibula, u mužů předkožkového vaku. Následně se infikuje močová trubice, močový měchýř a vzácně i horní močové cesty.

Zjednodušeně – moč funguje jako přirozená dezinfekce, která z močových cest oplachuje bakterie zanesené z kůže a oblasti řitního otvoru. Ne vždy ale tělo zvládne zbavit se všech bakterií – ty se posléze rozmnožují, což vede k vyvolání zánětu.

Příčiny zánětu močových cest

Infekci nejčastěji vyvolávají gramnegativní bakterie, hlavně Escherischia coli. Dále grampozitivní bakterie (rod Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus).

Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močových cest patří:

  • nedostatečná hygiena,
  • časté zadržování močení,
  • nedostatečný přísun tekutin,
  • pohlaví – ženy zánětem močových cest trpí častěji hlavně kvůli kratší močové trubici,
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře,
  • cukrovka – moč diabetiků obsahuje velké množství cukru (glykosurie), což vytváří prospěšné prostředí pro bakterie,
  • zbytnění prostaty u mužů,
  • močové kameny,
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Nejvíce jsou k zánětu močových cest náchylné ženy v těhotenství, kdy se močový měchýř stlačovaný plodem nemůže správně vyprazdňovat. Nezahájení včasné léčby může vést až k předčasnému porodu. Mezi další rizikové faktory patří instrumentální vyšetření, močová cévka a zavedený permanentní katetr v močové trubici.

Těhotné ženy bývají k zánětu močových cest náchylnější.

Příznaky zánětu močových cest

Hlavním příznakem zánětu močových cest je pálení, řezání a bolest při močení a časté nutkání močení.

Proud moči bývá nitkovitý, množství nepatrné a po močení převažuje pocit neúplného vyprázdnění. Vyskytuje se také bolest v podbřišku, únava a leckdy i zvýšená teplota.

Moč může být zakalená, zbarvená krví a může zapáchat. Souhrnně (dle stádia zánětu) mezi příznaky tedy patří:

  • silná bolest při močení,
  • častá potřeba močení s produkcí malého množství moči,
  • stopy krve v moči,
  • kalná a zapáchající moč.

V pokročilém stádiu zánětu se pak jedná o tyto příznaky:

  • vyšší tělesná teplota,
  • třesavka,
  • výtok z močové trubice,
  • bolest zad.

Příznaky pokročilého stádia vyžadují lékařskou pomoc – infekce se totiž pravděpodobně rozšířila dál a zasáhla i ledviny.

Přítomnost zánětu lze zjistit také domácím testem – potvrdit diagnózu však vždy musí lékař.

Ten vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku, zajistí test moči biochemickým rozborem, případně ověří její stav papírkovým testem – v moči hledá leukocyty čili bílé krvinky (buňky imunitního systému) a erytrocyty čili červené krvinky, jejichž přítomnost infekci potvrzuje. Pokud jsou nálezy nejednoznačné, následuje vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu (kultivace moči), dále zobrazovací vyšetření (ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí).

Léčba zánětu močových cest

V počátečním stádiu pomáhá domácí léčba formou běžně dostupných vitamínů a léčiv. V pokročilém stádiu je nezbytné vyhledat pomoc lékaře, který zpravidla předepíše antibiotika.

„S každým zánětem, který vyžaduje návštěvu lékaře, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatečným přísunem tekutin. Po vyšetřeních jde pacient domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik, která by měla s původcem zánětu zatočit (i přes jeho neúplnou identifikaci).

Většina lékařů počítá s nejpravděpodobnější možností, kterou je bakteriální původ. Pokud léčba nezabere do 3 dnů, lékař dle výsledků kultivace moči nasadí konkrétnější léčbu, která by měla infekci zlikvidovat. Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívání probiotik pro správnou obnovu střevní mikroflóry,“ vysvětluje MUDr.

Vladimír Lelek, praktický lékař pro dospělé a lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

TIP: Přečtěte si v našem článku o tom, jak správně užívat probiotika a jak si vybrat ta nejvhodnější.

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C. Ten okyseluje moč, měchýř se tak stává pro bakterie méně „pohodlným“.

Jako prevence zánětu působí brusinky, které také okyselují moč, a navíc zabraňují infekčním bakteriím držet se na sliznici močových cest.

Dále se doporučuje pravidelný a vydatný pitný režim (cca sklenice vody za hodinu). Zvyšuje se tak průtok moči, která odplavuje škodlivé bakterie.

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C, jako prevence jsou pak vhodné brusinky, které okyselují moč.

Užitečné jsou i běžně dostupné léky jako např. Apo-Brusinky s kvalitním extraktem brusinek, Urinal Akut s vysokou koncentrací kanadských brusinek, případně Blokurima pro přirozenou funkci močového ústrojí.

Dále léčbu podporuje např. WOBENZYM s enzymy pro ovlivnění imunity a tlumení zánětu. Doporučuje se jako preventivní léčba pro ženy trpící chronickými a recidivujícími záněty močových cest. Dále pomáhají tzv. terpeny, např. ROWATINEX pro zvýšení sekrece moči, uvolnění křečí močových cest, zlepšení prokrvení ledvin atd.

Vhodné jsou též výtažky z bylin a plodů – přípravky s výtažky z brusinek (viz výše), březové šťávy, příp. přesličky rolní. Dále lichořeřišnice, vřes, výtažek z heřmánku, hluchavky a celíku zlatobýlu.

Brusinky mají antiadhezní působení, odlupují bakterie ze sliznic močového měchýře a urychlují očištění této oblasti.

Chronický zánět močového měchýře

Pokud se zánět objeví minimálně 3× do roka, jedná se o chronické onemocnění. Důsledkem dlouhodobě přetrvávající infekce se kapacita měchýře výrazně snižuje, což pochopitelně způsobuje nutnost častějšího močení. Během pokročilejšího stádia takového zánětu pak může dojít až k zánětu ledvin.

Zánět močových cest u mužů

Muži zánětem močových cest trpí méně často než ženy, a to kvůli délce močové trubice, která je oproti té ženské delší. Bakterie tak musí překonávat delší vzdálenost, než doputují do měchýře a rozmnoží se tam.

Zánět močových cest se u mužů projevuje totožně jako u žen, přičemž nejčastější příčiny jeho vzniku je nedodržování pitného režimu, zbytnění prostaty či močové kameny, nechráněný anální sex či užívání některých léků.

Zánět močových cest u dětí

Přehlížet příznaky zánětu močových cest u dětí je (také) nebezpečné. Nezahájení včasné léčby může vést k chronickému zánětu močových cest, případně až k selhání ledvin. U dívek takové zanedbání může později dokonce zapříčinit neplodnost.

Stěžuje-li si tedy dítě na evidentní příznaky zánětu močových cest, neotálejte s návštěvou lékaře, který případně nasadí vhodnou léčbu.

Zánět močových cest z psychosomatického hlediska

Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím mohou často vycházet např. z problémů ve vztazích atp. Ženy většinou řeší takové situace mnohem déle. Přemýšlí nad nimi nejen vědomě, ale zůstávají s nimi dlouho i podvědomě.

Problémy s močových měchýřem u žen mohou pramenit také z problému ve vztazích.

Močový měchýř (zvláště u žen) dokáže signalizovat, že osoba na něčem trvale lpí, je zatvrzelá, ačkoliv již situaci dávno mohla vyřešit. Z emočního hlediska je tedy jediné řešení – dostat příčinu (vnitřního) konfliktu ven, mluvit o ní.

Obezřetnost se vyplácí

Zánět močových cest je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění močového ústrojí. V počátečním stádiu je vhodná domácí léčba ve formě běžně dostupných vitamínů a léčiv.

Pokud však příznaky nadále přetrvávají, neváhejte navštívit lékaře, který vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika. Buďte obezřetní – neléčená infekce močových cest může způsobit závažné a nevratné poškození ledvin.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři z EUC

Pediatři z EUC          

Jak léčit akutní a chronický zánět močových cest?

Zánět močových cest bývá často podceňovaný a i přes velmi nepříjemné a bolestivé projevy ponechaný ve stavu nedoléčení. Právě v tomto případě hrozí rozšíření infekce do ledvin s následkem jejich poškození a ohrožení jejich funkčnosti.

Infekcemi močového ústrojí trpí hlavně ženy, které s příchodem teplejších dnů ztrácejí obezřetnost a dávají přednost lehčím kouskům oblečení. Odhalená záda a mokré plavkynabízejí ideální podmínky pro přemnožení bakterií odpovědných za infekci.

Zánět močových cest u žen způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli a to až z 80% případů. U mužů bývají na příčině jiné bakterie a to ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Za záněty močového ústrojí však mohou i chlamydie, stres, zadržování moči, prochlazení, nevhodné oblečení a také nedostatek tekutin. Příčin však bývá mnohem více. Co dělat, když vás zánět překvapí?

Akutní zánět močových cest

Pociťovat příznaky infekce můžeme několik dnů, jenže často onemocnění propukne v plné síle během pár hodin. V počátku, kdy zaznamenáme první příznaky zánětu, lze infekci ještě zvrátit.

Pokud se však infekce plně projeví, objeví se krev v moči, horečka nebo silná bolest v bederní oblasti, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékaře.

Zajímavé:  Značka Lékař Ve Službě?

Léčba probíhá nasazením antibiotik, chemoterapeutik a případně dalších léků proti bolesti.

Při prvních příznacích (časté močení, pocity pálení) se doporučuje co nejdříve zvýšit pitný režim a nasadit koncentrovaný brusinkový extrakt.

Důvod, proč brusinky dovedou velmi účinně zápasit s bakterií Escherichia coli je v omezení uchycení této bakterie na sliznici močových cest. Bakterie se tak snadněji „vyplaví“.

Brusinky mají navíc vysoký obsah organických kyselin, které příznivě ovlivňují kyselost močových cest a omezují tak rozmnožování streptokoků a bakterie E. coli.

Jak vybírat výrobky z brusinek?

Lékárny nabízejí různé přípravky na bázi brusinkového extraktu, avšak mnohé z nich neobsahují dostatečné množství účinné látky – proanthokyanidinů (PAC).

 Často slýchávaný argument, že v jedné kapsli nebo odměrce vypijete až několik skleniček brusinkového džusu, má jeden vážný nedostatek. Samotné množství brusinkového džusu není žádnou garanci k obsahu účinných látek – již zmiňovaných PAC.

Navíc výrobci sázejí kromě brusinek i na další pomocné látky obsažené v jejich přípravcích, na které však doposud nebyla stanovena žádná křivka nebo kritérium o potřebném množství, i když v budoucnu možná bude existovat. Vyjma PAC.

Řada klinických testů totiž stanovila minimální potřebné množství PAC, které je účinné při urologických infekcích, na 36 mg denně.

Chronický a často se opakující zánět močových cest

Záludnost urologických infekcí spočívá v oslabení imunity a časté recidivě zánětu. V takovém případě mluvíme o chronickém zánětu močových cest, který se může opakovat i víckrát do roka. Tento stav je důvodem k návštěvě lékaře.

Zánět může souviset i s jiným onemocněním, proto je nutné tuto možnost předem vyloučit. U chronických případů je důležitá prevence a omezení faktorů, které mohou podnítit zánět. Užívání léků ve snaze předcházet onemocnění není reálným řešením.

I v tomto případě nám skvěle poslouží preparáty z brusinek, jelikož jsou bezpečné i při dlouhodobé konzumaci.

Zapamatujte si

Abychom udržely potřebné množství účinných látek v moči, je zapotřebí užívat brusinky v pravidelných zhruba šestihodinových intervalech.Nabízí se také pití urologických čajů a zvýšení příjmu vitaminu C. Naopak vyvarovat bychom se měli konzumaci kávy, černého čaje a slazených nápojů.

Nejznámější přípravky s obsahem brusinek na trhu

Walmark Urinal Akut® (10 tbl.) – obsahuje výtažek z brusinek (Vaccinium macrocarpon) a výrobce udává, že denní dávka (1 tableta denně) zajišťuje 36 mg PAC. Neudává však analytickou metodu, jakým bylo toto množství měřeno a to je poměrně zásadní.

Barny´s SuperCranberry™ (20 kapslí) z kanadských brusinek je vhodný pro akutní případy a obsahuje v denní dávce až 22,5 mg (měřeno metodou BL-DMAC) anebo 125 mg (měřeno metodou Eu. Pharm.) Tím se stal až 3,5 krát silnější než ostatní výrobky na trhu. Má navíc prodloužený účinek a působí i během spánku.

GS Brusinky Akut (10 cps.) – obsažené jsou velkoplodé brusinky (Vaccinium macrocarpon) v dávce 500 mg brusinkového extraktu. Negarantuje obsah PAC.

Swiss Mega Brusinky (50 cps.) – 500 mg přírodního extraktu z koncentrované šťávy a vlákniny – ekvivalentní 17000 mg čerstvých velkoplodých kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Nezmiňují se o obsahu PAC.

Barny´s Cran-Urin megaPAC brusinky (60 kapslí) obsahuje dostatečné množství PAC v denní dávce (40 mg PACEu.Pharm. v každé kapsli), je vhodný pro dlouhodobé užívání.

Autor: redakce DZ

Zdroj informací: web stránky výrobců a popisky výrobků ke dni 4.5.2012

Zánět močových cest se dá vyřešit i bez užívání léků metodami lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že zánětu močových cest – i chronického –  se můžete zbavit – svým vlastním úsilím, a dokonce v domácích podmínkách. V běžném pracovním rytmu. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.

 Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny vnitřního zánětu.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu protizánětlivé a nezakyselující plnohodnotné výživy (s obsahem všech 46 nezbytných živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim.  Zavést do praxe podle našeho návodu je poměrně snadné, zvládne každý.

 Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, vnitřní zánět i zánět močových cest odchází (pozná i váš lékař na laboratorních testech).  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Při regeneraci se tedy používá podobný systém, jaký zná každý zahrádkář, když pěstuje jahody. Také musí jahodám vytvořit dobré podmínky – dobře hnojit, okopávat a zalévat. Pak sklidí dobrou úrodu. U člověka je to podobné. I my můžeme vytvořit určité podmínky (pomocí regeneračních metod) a organismus pak lépe funguje. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Metody lékařů přírodní medicíny se výrazně odlišují od tisíců ostatních metod tzv. přírodní medicíny nebo i tzv. lidového léčitelství. Hlavně proto, že tyto metody rozvíjejí lékaři s vysokoškolským medicínským vzděláním, kteří dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Jakmile organismus začne zase správně fungovat, vytvoří se podmínky k tomu, aby se zbavil i chronických  zdravotních problémů.  To je podstata regeneračních metod lékařů přírodní medicíny.

Tyto metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsme završili v Německu a jsme certifikováni německou lékařskou komisí. Své vzdělání v oblasti regeneračních metod lékařů přírodní medicíny  neustále rozšiřujeme.

Jak lékaři přírodní medicíny řeší zánět močových cest?

Lékaři západní přírodní medicíny se snaží působit na všechny příčiny, které jsou v pozadí  zánětu močových cest, ale i jiných zánětů. A pokud možno bez léků. Na každou příčinu se používá odpovídající regenerační metoda nebo prvek.

Vlivem regeneračních metod se organismus ozdravuje. Pak je i celkem přirozené, že se mohou postupně i eliminovat léky.  Pokud je potřebné je snaha klientům pomoci i zhubnout, viscerální tuk je totiž také často jedním ze zdrojů zánětu.

 

Možná si říkáte, že to není možné a že bez léků to nejde. To je ovšem pouze zažitá představa. Je třeba si uvědomit, že novodobé léky jsou poměrně novinka – používají se přibližně 100 let.

Ve světě existuje poměrně mnohočetná skupina lékařů přírodní medicíny, kteří se ve své lékařské praxi snaží lékům vyhnout a používají pro organismus šetrnější a přírodnější regenerační metody.

 Zde bych chtěl jen poznamenat, že tito lékaři nejsou žádní šarlatáni, ale skutečně lidé řádně vysokoškolsky vzdělaní v oblasti medicíny.

Jejich praxe a částečně i vzdělání není prioritně založeno na užívání léků, jako například v české medicíně, kdy většina lékařů používá při svém léčení léky. Blíže se o rozdílech mezi metodami přírodních lékařů a lékařů tzv. klasické medicíny můžete dozvědět na úvodní stránce webu Centra řízené regenerace.

Centrum řízené regenerace se ve svých regeneračních programech přiklání k základní filosofii těchto přírodních lékařů.

Její hlavní myšlenkou je, že organismus má své velké regenerační schopnosti, jen je potřeba vytvořit mu podmínky, aby tyto regenerační schopnosti mohly působit.

Pak se organismus může zbavit mnoha zdravotních problémů. Lékaři přírodní medicíny se snaží tyto podmínky v organismu nastolit.

Jaké metody používají lékaři přírodní medicíny pro odstranění zánětu močových cest?

Proto v našich regeneračních programech používáme prověřené regenerační metody přírodních lékařů, působící při mnoha zdravotních problémech.

Tyto regenerační metody jsme také studovali v Německu a získali jsme certifikát tamní komise Lékařské společnosti pro léčebné půsty a výživu k trénování těchto metod.

Průběžně studujeme i další regenerační metody lékařů přírodní medicíny (především Německo, USA a Rusko), které pomáhají při různých zdravotních problémech a zpřístupňujeme je našim klientům.

Například již výše zmíněna německá Lékařská společnost pro léčebné půsty a výživu používá při léčbě většiny zánětů – tam patří i zánět močových cest-  dvě hlavní regenerační metody: léčebný půst a následnou plnohodnotnou výživu.

(Půst má vždy svá přesná pravidla, která jsou zárukou bezpečnosti a efektivnosti. Centrum řízené regenerace se odklání od chaotických metod různých půstů, kde nemůže garantovat jejich bezpečnost.

) Tyto metody pomáhají i při jiných zdravotních problémech. 

Obdobný postup při léčbě vnitřních zánětů je také velice dobře prozkoumán v Ruské federaci. Zde lékaři i na zánět močových cest používají schválenou lékařskou metodu pod názvem Razgruzočno-dietičeskaja terapija – RDT (v překladu Odlehčovací – dietní terapie).

U nás je spíše známa pod názvem léčebné hladovění.

  Tato metodika RDT byla v Ruské federaci (předtím v rámci bývalého Sovětského svazu) důkladně prověřena a testována na tisících pacientů a je Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace uznána jako řádná léčebná metoda k léčení jak mnoha zánětlivých onemocněních, tak i jiných zdravotních problémů.

Podle našich informací téměř shodně postupují při léčbě zánětů a zvyšování imunity američtí naturopaté. 

Sama praxe lékařů přírodní medicíny ukazuje, že tyto přírodní regenerační metody fungují. Např.

v sousedním Německu se pomocí těchto regeneračních metod běžně léčí i na specializovaných klinikách přírodní medicíny už desítky let.

Pokud by tyto metody nefungovaly, asi by tyto kliniky nemohly v náročném konkurenčním prostředí tak dlouho přežít. Kliniky jsme i osobně navštívili, takže víme, o čem mluvíme.

Proto nyní v Centru řízené regenerace postupujeme podobným způsobem a učíme klienty používat tyto regenerační lékařské metody v domácích podmínkách.

Tento model regenerace na dálku používá na západě více lékařů přírodní medicíny a podle našeho názoru je to směr, kterým se může také odvíjet skutečná péče o zdraví.

  Metody německých lékařů přírodní medicíny jsme pro vás připravili pro domácí užívání, takže si celý regenerační program provádíte sami doma v běžném pracovním rytmu. 

Zajímavé:  Natažené Vazy Kotník Léčba?

Jaké jsou příčiny zánětů a jak je řeší klasická medicína?

Obecně se zánět močových cest považuje za zdravotní problém, který je způsobem tím, že do močového traktu proniknou škodlivé bakterie (konkrétně Escherichia Coli). To je samozřejmě známá příčina, ale problém je vlastně hlubší.

Problém totiž ani tak není v bakteriích (s těmi se náš organismus utkává stále), ale v tom, že pacient, který trpí na zánět močových cest má téměř s jistotou silně oslabený imunitní systém. Ten pak útok nepřátelských bakterií nezvládne.

Jinak jak známo, silný imunitní systém obvykle v těle zvládá  dokonce i více než jen bakterie. Zneškodnit umí dokonce i rakovinné buňky v těle, které tam vznikají vlastně stále. Takže bakterie je víceméně zástupný problém, je nutné řešit zvýšení imunity.

Klasická medicína řeší záněty tím, že mikrobům nasazuje většinou antibiotika. Ale antibiotika současně zničí střevní mikroflóru a tak nám vlastně ještě více oslabí imunitu. A problém se jen prohlubuje a není divu, že se záněty močových cest pacientům většinou vracejí.

Antibiotika totiž řeší jen příznak a ne příčinu problému, kterou je oslabený imunitní systém. Přírodní medicína zná několik příčin, proč je imunita oslabená a proč obecně vznikají vnitřní záněty. Platí i pro zánět močových cest.

Překyselení organismu a vliv na oslabení imunity a vznik zánětů

Jednou z příčin oslabení imunity je tzv. překyselení organismu. K překyselení organismu dochází vlivem dlouhodobě zvýšené konzumace tzv. kyselinotvorných potravin – masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a sladkostí, které převažují nad potravinami zásadotvornými (zelenina a ovoce).

 K překyselení přispívá také nedostatek pohybu (ale i přehnané fyzické aktivity) stresové situace a znečištěné životní prostředí. Při dlouhodobém působení těchto vlivů se organismus nestačí zbavovat svých kyselých metabolitů (produkty buněčného metabolismu – vlastně odpady) a ty se postupně ukládají v mezibuněčných prostorech.

Překyselení narušuje činnost enzymů, hormonů i nervů, které jsou na překyselení mimořádně citlivé. To způsobuje celou řadu zdravotních problémů a celkově ovlivňuje mnohé pochody v organismu, včetně imunity organismu.  Odhaduje se, že problém překyselení se v našich končinách může v nějaké míře týkat 80 % obyvatelstva. Zánět močových cest je jen jedním z možných projevů překyselení organismu.

Dalšími projevy překyselení organismu jsou např. i časté záněty horních cest dýchacích, bolesti svalů a kloubů, nadváha, migréna a mohou to být i závažnější choroby. 

Problém překyselení organismu je řešitelný pomocí odkyselovacích detoxikačních programů. Centrum řízené regenerace používá prověřený úspěšný a bezpečný lékařský Půst pro zdraví nebo Zásaditý ozdravný program.

Tyto regenerační metody se obvykle používají jako začátek regenerace, regenerace se tak výrazně urychluje.

Samozřejmě moment, aby organismus zůstal dále nezakyselen, se musí řešit i následně v rámci plnohodnotné výživy.  

Vliv střevní mikroflóry na stav zánětu močových cest

Další příčinou oslabené imunity,  která se často přehlíží, je špatný stav střevního traktu. Ten prioritně vzniká špatnou strukturou stravy, která ovlivňuje poměr mezi přítomnosti prospěšných a škodlivých mikroorganismů. Pokud převáží škodlivé mikroorganismy nad těmi prospěšnými, je narušen metabolismus celého organismu.

Toto společenství mikroorganismů je samostatný svět v nás. Jednotlivé mikroorganismy mají svůj vlastní metabolismus. Jejich odpadové produkty jsou často toxické a přispívají ke špatnému stavu střev. Navíc se některé toxiny dostávají do krevního oběhu a vyvolávají alergické reakce.

Dále jsou potraviny, které organismus některých lidí špatně tráví, protože nemá příslušné enzymy k jejich rozložení. Tyto špatně natrávené potraviny často pronikají do krevního oběhu a vyvolávají alergické reakce. Navíc špatný stav střevního traktu neumožňuje dobré vstřebávání živin z potravy.

Organismus je pak i při relativně dobré výživě vlastně podvyživený. To způsobuje další metabolické problémy. Proto náš regenerační program obsahuje několik regeneračních metod, které vracejí střevnímu traktu jeho správnou funkčnost. Aby toho bylo dosaženo je třeba – mimo jiné –  po určitou dobu z potravy vyloučit hlavní alergické potraviny.

Samozřejmě i při vyloučení některých potravin je důkladně propočítáno, aby stravovací plán byl plnohodnotný. A to už se dostáváme vlastně k třetí hlavní příčině snížené imunity.

Vliv nedostatku živin na stav zánětu močových cest

Třetí příčinou snížené imunity je nedostatek některých živin. Skladba potravy z dlouhodobého hlediska je velice důležitá. Pokud nezajistí všech 46 živin v dostatečném množství, může sice zasytit, ale už nezajistí všechny potřeby organismu.

 Právě tyto esenciální živiny ovlivňují všechny pochody v organismu, včetně krevního tlaku, cholesterolu, hormonů, enzymů, srdeční činnosti, činnosti střev, nervů, stavu pokožky, nadváhy. Samozřejmě tyto esenciální živiny jsou důležité i proto, aby imunitní systém dobře fungoval.

Bez těchto stavebních kamenů prostě nemohou vzniknout milióny různých imunitních látek, které organismus potřebuje.  Esenciální živiny mají jednu zásadní vlastnost – organismus je nutně potřebuje, ale neumí si je vyrobit. Proto je složení stravy extrémně důležité. Pokud chybí i jen jedna živina, nastávají VŽDY zdravotní problémy.

Lidé v našich končinách většinou netrpí totálním nedostatkem některé živiny, ale dost často mohou trpět jen částečným nedostatkem živin. To se denně u našich klientů potvrzuje. A u klientů, kteří mají zánět močových cest, je problém s nedostatkem esenciálních živin pravidlem. 

Základ nedostatku živin je v tom, že lidé se stravují víceméně nahodile. A protože prakticky každá potravina má nějaké kalorie a tím i zasycuje, tak si mnoho lidí myslí, že to stačí. Krátkodobě se nic nestane, krátkodobě organismus vydrží i bez jídla, nebo o jablkách.

Ale pokud je skladba potravin dlouhodobě nevyhovující nebo klient ze své stravy vyřazuje nějaké potraviny (bez adekvátní náhrady), obvykle se po určité době objeví zdravotní problémy. A právě na dlouhodobé skladbě naší potravy závisí celé naše zdraví a samozřejmě i imunita.

A tím potažmo i to, jestli váš organismus zvládne zánět močových cest nebo i jiné záněty.  

Proto v rámci našeho Regeneračního programu najdete jednoduchý plán, podle kterého se stravujete a který zajistí příjem všech 46 nenahraditelných živin v dostatečném množství. Zde je třeba říci, že jen běžnou “chaotickou” stravou se všechny živiny zajistit nedají, a proto také běžná „chaotická strava“ nemůže zajistit dostatek všech živin, které je potřeba pro boj s vnitřním zánětem.

  Mnozí lidé si myslí, že ke zdravé výživě stačí jíst zeleninu a ovoce z vlastní zahrádky nebo nakupovat potraviny v bioprodejně. Ale to je málo. I přes tyto snahy ani tato „vylepšená chaotická výživa“ problém nedostatku živin většinou nevyřeší. Zde je třeba jen konstatovat, že lidem bohužel nikdo neřekl, že si zdravou plnohodnotnou výživu vlastně ani sami nemohou naplánovat.

Zde vidím zásadní nedostatek školského systému. Naplánování opravdu plnohodnotné výživy totiž vyžaduje odborné znalosti a softwarové vybavení. Proto našim klientům v rámci regeneračního programu poskytujeme přesně propočítaný plán plnohodnotné výživy. Snadno se užívá a snadno si na něj i zvyknete.

Pokud se ho klienti přidrží, je odstraněna i třetí hlavní příčina snížené imunity a tím i zánětu močových cest.   

Vnitřní zánět organismu, který je v pozadí zánětu močových cest,  má více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které jsou příčinou zánětu močových cest.  Je jich více. Přírodní medicína je úspěšná proto, že se snaží odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ. A to je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Ten používáme i v našich regeneračních programech.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat jakoukoliv vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

  • Pokud pokud potřebujete řešit hlavně zánět močových cest, bude pro vás nejvhodnější Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích.
  • Můžete se s ním seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 
  • Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí naleznete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector