Clexane a alkohol – vše o zdraví

Zajímá vás, co s sebou přináší nadměrná konzumace alkoholických nápojů? Nebyli bychom zodpovědný magazín o alkoholu, kdybychom se o tom nerozvedli v samostatném článku. Budiž vám tento článek varováním, že s konzumací alkoholu se to opravdu nemá přehánět.

V jednom z předchozích článků jsme se zmiňovali o pozitivních účincích piva na lidské zdraví, v jiném zas o pozitivních účincích vína. V obou případech jsme upozorňovali, že o pozitivních účincích alkoholu lze hovořit jen v případě, že je konzumován v přiměřeném množství. Tento článek se naopak podívá, jak nadměrná konzumace alkoholu podlamuje lidské zdraví.

Játra, játra a zase játra

Clexane a alkohol - Vše o zdraví

_

Začněme trochou medicínské teorie. Játra jsou nejdůležitějším orgánem, který se stará o látkovou výměnu. V jejich režii je metabolismus živin, produkce žluči i řady hormonů a v neposlední řadě také detoxikace organismu. Zapomenout také nesmíme na fakt, že slouží jako zásobárna některých vitamínů a minerálů. Ve většině těchto funkcí plní játra nezastupitelnou roli.

Jsou to však právě játra, která nadměrnou konzumaci alkoholu odnášejí jako první. Jak jsme si řekli, játra se z velké části podílí na detoxikaci organismu. Takovou detoxikací je i odbourávání alkoholu. Nezřízené pití přitom játra nadměrně zatěžuje, což vede k vzniku takzvané cirhózy jater. Při ní dochází k přestavbě jaterní tkáně a zhoršuje se celková funkce jater.

Následkem toho pacienti s tímto onemocněním umírají v průměru o 10 let dříve než zbytek populace. Nadměrná konzumace je přitom rizikovým faktorem pro vznik rakoviny jater. Za řadou dalších zdravotních komplikací způsobených alkoholem pak často strojí právě nesprávně fungující játra (poškození ledvin, poruchy srážení krve či komplikace související s hormonálními změnami).

Onemocnění trávicího traktu a nadváha

Nadměrná konzumace alkoholu častou souvisí také se špatným stravováním a životosprávou obecně. Přidá-li se k nadměrnému pití navíc kouření, roste riziko rakoviny jazyka, hltanu či jícnu raketovým tempem.

Stejně tak s nezdravým životním stylem souvisí i rakovina tlustého střeva, která je u nás nadmíru rozšířená. Kombinace alkoholu a špatného stravování s sebou však nese i další důsledky, jako je nadváha či její závažnější forma obezita.

Jistě netřeba dlouze připomínat, čím tyto stavy škodí lidskému zdraví.

Vliv alkoholu na nervovou soustavu

Clexane a alkohol - Vše o zdraví

_

Mozek ve značné míře ovlivňuje, kým vlastně jsme. Dlouhodobá, nadměrná konzumace alkoholu pak vede k podstatnému úbytku neuronů, nervových buněk zodpovědných za přenos, příjem i vyhodnocování informací.

K tomuto úbytku však nedochází jen v rámci centrálního nervového systému, tedy v mozku a míše, ale také v rámci periferních nervových buněk.

To se následně projevuje mravenčením, brněním a v poslední fázi také bolestí končetin.

Jedno moravské přísloví mimo jiné tvrdí, že po pivu se blbne. Možná na tom něco bude, neboť nadměrní konzumenti alkoholu mohou mít až o 20 % neuronů méně než zbytek populace.

Málo se pak ví, že nadměrné pití alkoholu může být také spouštěčem pro nervové onemocnění, které se jmenuje padoucnice či dnes častěji epilepsie a které je ve své nejtěžší podobě provázeno škubavými záchvaty.

Alkoholismus, deprese, delirium tremens, smrt

Clexane a alkohol - Vše o zdraví

CC Ishan Manjekar

Nadměrná konzumace alkoholu zpravidla vede k závislosti na alkoholu, tedy alkoholismu. S ním jsou kromě nutkavé potřeby pít alkohol spojeny i změny v psychice člověka.

Alkoholik často trpí depresemi a vlivem své závislosti se začíná propadat na společenské dno (ztráta zaměstnání, rodiny, …), což dále prohlubuje jeho deprese a touhu pít. Výše uvedené se tím projevují v míře ohrožující život alkoholika.

Náhlé přerušení užívání alkoholu pak vede k velmi silným abstinenčním příznakům, které se u nejtěžších pijáků projevují jako tzv. delirium tremens neboli třesoucí šílenství. S ním se kromě třesu pojí halucinace, dezorientace, ztráty paměti, poruchy psychosomatiky, nespavost a následný velmi tvrdý spánek.

Je popsáno, že pacienti při deliriu tremens mnohdy vidí malá zvířata jako třeba myši. Jelikož při deliriu mnohdy dochází k srdečním arytmiím a selháním dýchání, pohybuje se úmrtnost pacientů kolem 10 %.

Které léky se s alkoholem nesnesou? Příbalové letáky mlčí

Pan Martin z Prahy musel na nepříjemný zákrok k zubaři. Myslel si, že se mu konečně uleví, ale ještě dlouho po návštěvě ordinace ho zub bolel a nezabírala ani předepsaná antibiotika. Vzpomněl si na oblíbenou babskou léčbu – „vykloktat“ si pusu panákem tvrdého alkoholu. Když se ale začetl do příbalového letáčku, o alkoholu tam nenašel ani jednu větu.

Jak to tedy je? Jsou výrobci léků povinni uvádět v příbalovém letáku, zda se smí při užívání léku pít alkohol? Státní úřad pro kontrolu léčiv odpověděl pouze obecně: „V příbalové informaci, která je součástí každého balení léčivého přípravku, držitel rozhodnutí o registraci vždy uvádí potraviny a další látky, které není vhodné současně s lékem konzumovat,“ sdělila mluvčí ústavu Lucie Šustková.

Clexane a alkohol - Vše o zdraví

Podle lékárníka Martina Staňka ovšem zmínka o alkoholu povinná rozhodně není. „Obsah příbalové informace je věcí výrobce a registrační autority. Ze zákona o léčivu nic takového nevyplývá,“ řekl iDNES.cz Staněk. Podle doktorky Ireny Sobotkové z Lékařského domu Praha 7 by měl nemocného na nebezpečí alkoholu v kombinaci s medikamenty upozornit jeho lékař nebo lékárník.

„Pacienta na tuto kontraindikaci upozorní většinou již lékař. Při výdeji léku v lékárně pacienty upozorní lékárník,“ konstatovala Sobotková. Je to ale opravdu tak? Nebere se nekonzumace alkoholu během léčby jako samozřejmost, na kterou se ani nemusí upozornit? A uvědomují si pokaždé lidé, jak jim může alkohol v kombinaci s léky uškodit?

„Lidé kombinují léky a alkohol velmi často,“ upozorňuje lékařka Sobotková. „Jedna z oblíbených lidových rad je například dát si při kocovině aspirin nebo ibuprofen. Tím však lidé riskují vážné poškození jater a krvácení do žaludku.“ Ženy jsou pak podle ní při kombinaci alkoholu s léky méně odolné.

„Velké ohrožení představuje tato kombinace v těhotenství, kdy jak samotný alkohol, tak společně s léky mohou poškodit plod zejména v počátku těhotenství, kdy o něm žena ještě neví,“ dodala doktorka.

Hrozba nejen pro diabetiky

Další poškození jater hrozí při požití alkoholu a současném užívání některých antibiotik a léků proti infekci nebo léků snižujících krevní tuky (hypolipidemika).

 • Alkohol se nesmí užívat například s těmito léky: 
 • – psychofarmaky
 • – neurofarmaky
 • – antiepileptiky
 • – léky na uvolnění svalů
 • – antibiotiky

„Diabetici si mohou přivodit kombinací perorálních antidiabetik PAD prudký pokles krevního cukru, prudké změny krevního cukru a pády, nebo také nevolnost a zvracení.

Prudké výkyvy krevního tlaku, mdloby a srdeční nebo mozkové příhody jsou rizikovější také při požití nitroglycerinu a alkoholu. Naopak diazepam může prohloubit útlum či vyvolat agresi.

Další neočekávané reakce způsobuje alkohol v kombinaci s léky na hypertenzi, vředové choroby žaludku a cytostatika,“ varuje Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7.

Alkohol také zesiluje a prodlužuje účinnost některých léků (antidiabetika, fenytoin, warfarin) a některé léky naopak zesilují účinky alkoholu (některá antidepresiva, opiáty, antialergika, antipsychotika a další).

„Z výše nezmíněných ´vedlejších účinků´ může kombinace léků s alkoholem pacientovi přivodit například útlum dechového centra a může dojít i ke smrti, ochablost svalů, ztrátu pozornosti, snížit účinnost léků a tak dále,“ vyjmenovává Sobotková.

U některých léků kombinace s alkoholem ovšem nevadí, i tak ale doktorka Sobotková radí, zeptat se na to vždy lékárníka, a to jak u léků na předpis, tak u těch volně prodejných.

Alkohol se nesmí užívat společně s psychofarmaky, neurofarmaky, antiepileptiky, léky na uvolnění svalů, antibiotiky a podobně.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Lepší Zrak?

Nebezpečný je zejména v kombinaci s léky, které se užívají na léčbu neurologických potíží. Je také fakt, že organismus postupně hůře reaguje na kombinaci léků a alkoholu se stoupajícím věkem.

„Silnější reakci vyvolává také horko a nedostatek tekutin,“ sdělila Irena Sobotková.

Přispívá ke vzniku obezity

Lékárník Martin Staněk doplňuje, že alkohol může například ovlivňovat vstřebávání léčiv a snižovat jaterní funkce. „Alkohol je i látka, která je významným energetickým substrátem, podílí se na nárůstu obezity. Jeho větší konzumace má zásadní dopady na energetický metabolismus,“ konstatuje Staněk, podle něhož alkohol zhoršuje třeba účinek antibiotik.

„Doporučovat konzumaci malého množství alkoholu lze jen opravdu individuálně. Jakékoliv paušální doporučování cestou zdravotníků nepřichází v úvahu,“ tvrdí Martin Staněk. Zároveň připomněl, že alkohol je látka, která způsobuje závislost a má mnoho negativních dopadů na lidské zdraví, pokud je konzumován v nepřiměřeném množství.

„Kombinace léků a alkoholu obecně není doporučována, jelikož se mohou ve zvýšené míře vyskytnout nežádoucí účinky,“ potvrzuje Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Například u léků, které tlumí centrální nervovou soustavu, se může v kombinaci s alkoholem zvýšit tlumivého účinku. 

Co hrozí po kombinaci léčivých látek s alkoholem

Interagující léčivá látka Výsledek interakce
Tricyklická antidepresiva (k léčbě deprese) Zvýšená spavost a celkový útlum
Metronidazol (k léčbě některých infekčních chorob) Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Cefalosporinová antibiotika Zvracení, průjem, snížení tlaku krve, zrychlený tep
Isoniazid (lék proti tuberkulóze) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky
Ketokonazol (k léčbě infekcí způsobených plísňovým onemocněním) Zvýšené riziko toxicity pro jaterní buňky 
Lithium (lék ke stabilizaci nálady při psychických onemocněních) Zvýšená spavost a celkový útlum
Paracetamol (k léčbě bolesti, na snížení tělesné teploty) Riziko toxicity pro játra

Zdroj: SÚKL

Co s tělem po čtyřicítce dělá alkohol

Alkohol sice povzbuzuje naši mysl a zlepšuje náladu, ale často na úkor zdravého úsudku, chování či uvažování.Foto: Profimedia.cz

Podle lékařů alkohol v těle ovlivňuje téměř každý systém a často ne v moc pozitivním smyslu, a to zejména po čtyřicítce.

„Alkohol metabolizuje žaludek a játra, tyto orgány se ale s věkem zmenšují, tudíž alkohol v orgánech zůstává déle. Navíc čím jsme starší, tím je organismus méně hydratovaný, alkohol v krvi tedy koluje v mnohem větší koncentraci, tím pádem se i mnohem pomaleji odbourává než třeba ve dvaceti letech,“ vysvětluje pro The Telegraph doktor Tony Rao.

Alkohol sice na jednu stranu povzbuzuje naši mysl a zlepšuje náladu, ale často na úkor zdravého úsudku, sebepozorování, chování či uvažování, což vysvětluje, proč to, co vypadalo jako skvělý nápad večer, už není další den ráno ideální.

„V průběhu času se navíc místo dobrých nálad začnou dostavovat úzkosti a deprese,“ upozorňuje Paul Wallace, emeritní profesor z londýnské University College.

Odborníci se přitom shodují, že není pravda, že nepravidelné pití alkoholu nezanechává na lidech žádné následky. Podle doktora Raoa všichni tito uživatelé mají po šedesátce jemné poškození mozku.

„Vždy říkám svým pacientům: ,Váš mozek je ovlivněn alkoholem mnohem dříve než vaše játra.‘ Než dojde k cirhóze jater u alkoholiků, nejprve se dostaví deprese a problémy se sebekontrolou, tak se věci prostě mají,“ dodává.

Dobrou zprávou je, že poškození v mozku lze zvrátit již po šesti měsících bez pití.

Jak alkohol působí na jednotlivé orgány a jaké může způsobit onemocnění

U náchylnějších lidí může alkohol vyvolat například tzv. růžovku, chronické zarudnutí kůže, k čemuž dochází při zvětšování krevních cév a zvětšení průtoku krve.

Přestože se zčervenání kůže časem může vrátit do původního zabarvení, pokud bude jedinec alkohol užívat dlouhodobě, může se jednat o trvalý problém.

Dále se může objevit také akné a další nedokonalosti pleti. Alkohol totiž u lidí často způsobuje stres a úzkost, během nichž dochází ke zvýšené produkci androgenů (mužských pohlavních hormonů), které stimulují vznik akné.

Co se stane s vaším tělem, když se zřeknete alkoholu Zdraví

Celkově pak pleť jedince vypadá starší, než ve skutečnosti je.

„Kůže je díky alkoholu dehydratovaná, mohou se na ní vytvářet šupinky a otoky kolem očí. Navíc přebytečné cukry, které jsou často konzumovány společně s alkoholem, poškozují DNA a kolagen v kůži, což může vést k rychlejšímu stárnutí pleti,“ upozorňuje dermatolog Nick Lowe.

Lidé, kteří pravidelně holdují alkoholu, a to ve větším množství, než je doporučená denní dávka, vypijí tedy denně 3–4 skleničky (u mužů) a 2–3 skleničky (u žen) či se jednou za čas opijí, mají mnohonásobně vyšší riziko cévní mozkové příhody.

Alkohol také zvyšuje krátkodobý i dlouhodobý krevní tlak, což zvyšuje riziko infarktu či mrtvice.

Nenápadná závislost aneb Proč raději nepítStyl

Nadměrná konzumace alkoholu také může narušit schopnost srdce pumpovat krev z krevního oběhu a způsobit tzv. kardiomyopatii, jež zvyšuje riziko srdečního selhání.

Sklenka červeného vína denně ale člověku určitě neublíží. Je však důležité striktně se držet tohoto množství.

Svá játra ohrožují především chroničtí alkoholici a pak lidé středního věku, kteří propijí příliš mnoho nocí.

„Játra vždy nejprve ztuční, a pokud dotyčný ve věkové hranici 40–55 let dál pokračuje ve velké konzumaci alkoholu, dochází k jizvení jaterní tkáně, játra se zmenšují a může dojít k cirhóze (ztvrdnutí) jater,“ vysvětluje doktorka Debbie Shawcrossová z King’s College Hospital Liver Unit.

15 tipů, jak udržet játra v co nejlepší kondici Zdraví

Játra mají samočisticí schopnost, pokud dotyčný několik dní po sobě nevypije vůbec žádný alkohol, dá játrům šanci na regeneraci.

S konzumací alkoholu jsou nejčastěji spojovány formy rakoviny úst, jícnu, střev, prsu a krku.

„Čím víc pijete, tím vyšší je riziko onemocnění. Etanol v alkoholu se totiž rozkládá na acetaldehyd, který poškozuje DNA a přímo ovlivňuje buňky způsobující rakovinu,“ upozorňuje Nicola Smithová z instituce Cancer Research UK.

Proč na rakovinu slinivky umírá tolik lidíZdraví

Pokud si navíc pravidelně dopřáváte alkohol a k tomu kouříte, pak se riziko rakoviny úst a krku o to víc zvyšuje, protože alkohol způsobuje, že buňky lépe reagují na toxiny v tabákovém kouři, a to bez ohledu na množství zkonzumovaného alkoholu.

Jak ukázaly mnohé výzkumy, alkohol sehrává důležitou roli i v neplodnosti či v riziku potratu. Nadměrná konzumace alkoholu u mužů například snižuje hladinu testosteronu a negativně ovlivňuje kvalitu i kvantitu spermií.

„Cyklus spermií je 70 dní, tudíž pokud se jednoho dne opijete, pak mějte na mysli, že než se zlepší váš spermiogram, může to trvat měsíce,“ varuje gynekoložka Gillian Lockwoodová.

Alkohol zvyšuje hladinu inzulinu a ukládání tuků v játrech. Obsahuje přitom 7 kalorií na gram, což je podobné jako u tuku (9 kalorií na gram).

Zároveň narušuje metabolismus, tělo při něm vždy upřednostní toxiny z alkoholu před výživnými látkami, přičemž nespotřebovanou energii začne ukládat jako tuk.

Zajímavé:  Vysoká Hladina Kortizolu Příznaky?

Alkohol je kalorická bombaZdraví

Podle vědců navíc alkohol může potlačovat hormon leptin, který ovládá chuť k jídlu, což je i důvod, proč se mnozí lidé při konzumaci alkoholu zároveň přejídají.

Tím, že alkohol navíc zvyšuje hladinu inzulinu, zvyšuje se i ukládání tuku v játrech a ve středním věku i v okolí žaludku (klasický případ tzv. pivního pupku).

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Clexane a alkohol – diagnóza, příznaky, léčba

 • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Clexane a alkohol. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Clexane a alkohol.
 • Clexane je injekčním přípravkem, který se užívá k prevenci vzniku krevních sraženin. Užívat se může samostatně i s aspirinem nebo warfarinem. Clexane patří do…Více info
  Odhadem několik tisíc českých dětí ve věku od 11 do 15 let pravidelně kouří cigarety a pije alkohol. Hodně dětí má také zkušenost s marihuanou.Více info
  Přes 65 procent jedenáctiletých dětí ochutnalo alkohol, a to i pod dozoren rodičů, zkušenost s touto legální drogou má 83 procent českých dětí od 11 do 15 let věku.Více info
  Osoby závislé na alkoholu, muži i ženy, často zdůvodňují své pití manželskou konfliktovou situací. Příčinná souvislost je zpravidla opačná nebo se obojí vzájemně potencuje.Více info
  Přes 80 procent znásilnění se dopouštějí lidé pod vlivem alkoholu. Také pro jejich oběti roste riziko, že budou znásilněny, pokud jsou opilé. ČTK to řekl primář oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.Více info
  První cigaretu a první sklenku alkoholu okusí děti ve věku mezi dvanáctým a třináctým rokem. Ve dvaceti procentech případů jim je… Více info
  První nadějí, jak vyřešit problémy se srdcem, byla pro Jiřího Dresslera operace. Bohužel nepomohla a nakonec se stal prvním člověkem na… Více info
  Pití může činit život příjemnějším, ale také nám pěkně zavařit. A stejně paradoxní to je i s jeho vlivem na zdraví organismu….Více info
  Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často…Více info
  Dlouhodobé pití představuje nebezpečí poškození mnoha orgánů. Postižení nervů je v této souvislosti označováno jako alkoholová…Více info
  Životy asi 6 000 Čechů a Češek do značné míry ovlivňuje nespecifický střevní zánět – Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida….Více info
  MUDr. Jana Urbanová je specialistkou na léčbu diabetu. V současné době působí v Centru pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy…Více info
  První otázka na jakékoliv oslavě či v restauraci zní: Co si dáte k pití? Protože většinou padne ještě dřív, než se vůbec stačíte…Více info
  Pokud jste v nedávné době měli potíže se srdcem, byli hospitalizováni nebo podstoupili operaci, možná přemýšlíte, zda si ještě…Více info
  K letním prázdninám patří grilování, zahradní party a pikniky. Orosené sklenice piva či barevné koktejly, které obvykle na podobných…Více info
  Hledáte řešení, jak zvládat každodenní stres, bojujete se slabou vůlí při odvykání kouření či alkoholu nebo na vás dolehla podzimní…Více info
  Když si dáte sklenku alkoholu, dostaví se obvykle nejen pocity uvolnění, spokojenosti a družnosti, ale také zvýšeného sebevědomí….Více info
  Kofein má na náš organismus pozitivní, ale i negativní vliv. Může zostřit vnímání, bdělost, ale nikoli zlepšit fungování mozku. Bezpečené množství kofeinu jsou dva šálky denně. Pití čtyř a více šálků kávy zhoršuje vstřebávání vápníku a důležitého vitaminu B.Více info
  Někdo se díky nim baví, jiný kontroluje své zaměstnance, další zjišťuje, zda může bez obav zasednout za volant. Řeč je o alkohol testerech, které na Silvestra oslaví 70. narozeniny. V roce 1938 totiž vznikl první přístroj na zjišťování požitého alkoholu pomocí dechu.Více info
  Při hubnutí nezapomeňte, že alkohol mnohdy obsahuje víc kalorií, než kdejaká sladkost. Více info
  Alkohol je látka, na kterou vzniká závislost nejčastěji. Postihuje až 5% dospělé populace vyspělého světa.  Více info
  Játra jsou nepostradatenou továrnou na nové látky i čističkou, které odstraňuje nebezpečné toxiny z organismu. I když je jejich bezchybná… Více info
  Nejde tak ani o kalorickou hodnotu skleničky vína či půllitru piva jako o to, že alkohol může narušit trávicí a metabolické procesy a zbrzdit spalování tuků v organismu.Více info
  Alkohol je zdrojem velkého množství energie. Pokud se někdo chce zbavit nadbytečných kil pitím alkoholu, těžko se mu to podaří. Alkohol nespaluje tuky, jak se traduje, naopak pomáhá jejich ukládání v těle. Problém také je, že zvyšuje chuť k jídlu.Více info
  Známe to všichni. Věci nám začnou přerůstat přes hlavu, nestíháme a šéf se už několikátý den evidentně špatně vyspal. Aby toho nebylo málo, vzduchem prosviští partnerská hádka a přidají se i nepříjemnosti v podobě nečekaných výdajů. Nepřítel stres si na nás už brousí zuby a my jsme vyčerpaní a otrávení. To jsou okamžiky, kdy dámy sahají po čokoládě a pánové se u baru hlásí o dalšího panáka.Více info
  Za přibývající kila může vedle vánočních pochoutek vypitý alkohol, varují odborníci na zdravé hubnutí. Zatímco 100 gramů bílkovin nebo sacharidů obsahuje průměrně 1700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2900 kilojoulů, tedy 1,5 krát víc.Více info
 • Dotaz od: Jarka Publikováno: 15.1.2016 uLékaře.cz Dobrý den,zajímalo by mě,jaký dopad může mít sváteční užití marihuany při krátkodobé léčbě clexanem ( 14 dní aplikace injekcí po operaci nohy). Děkuji J. Odpověď odborníka: Pane, já drog nestuduji, jenom vím, že marihuana je prvním kontaktem pro další… Dobrý den, patrně to nikdo nezkoumal, většinou se studie zabývají interakcemi mezi léky nebo účinky… Více info
  Dobrý den, matka,85 roků, dialyzovaná 3x, nyní jen 2x týdně, předepsané injekce Clexane píchat doma 2x denně – a došlo k přeředění, obrovská modřina na vnitřní a zadní části stehna. Matka skončila v nemocnici, na modřině se jí vytvořila nekróza, řešeno operativně (rána opravdu šeredná a velká), převazy… Při dialýze, zvláště pak dlouhodobé, je velmi svízelné najít ideální způsob, jak předejít nadměrnému… Více info
  Dobry den, chtel jsem se zeptat kdyz si picham injekce na redeni krve a mam domluvene tetovani, jestli to muzu podstoupit nebo vůči těm injekcim Clexane ne ? Dekuji E. 🙂 Dobrý den, neuvádíte jakou dávku Clexane užíváte a proč ho užíváte. Ale i tak tetování po dobu užívání… Více info
  Dobrý den, mám dotaz na aplikování Clexane 0,4 ml. Píchám jej manželovi od začátku konzervativní léčby zlomeniny krčku 1x denně. Nemohl být operován kvůli ASA5. Clexane pícháme od února 2016. Postavit na nohu se mu zatím nedaří. Přesune se na den na křeslo, na vozík, šlape na Rotren Solo a když je mu… Dobrý den Jitko, vysazení bude rozhodně nutné konzultovat s praktickým lékařem Vašeho manžela. Nevím,… Více info
  Zajímavé:  Polyp V Konečníku Priznaky?
  Dobrý den jsem 7 den po operaci zlomeného kotníku užívám clexane na ředění krve a prášky proti bolesti mohu zároven užívat i Wobenzym? Děkuji za odpověď Petr Dobrý den, dle doporučení by se neměl Wobenzym užívat při zvýšeném krvácení a Clexane zvyšuje krvácení… Více info
  Dobrý den, měl jsem úraz nohy s podřenou kůží do krve o betonovou zídku na zahradě na holeni. Jel jsem k lékaři a byl jsem ošetřen a tzv. přeočkován na tetanus jednorázovou injekcí. Večer jsme měli firemní večírek a nevím, zda po 8 hod. po přeočkování smím požít alkohol (piji někdy víno) a v jakém množství? Nebylo mi lékařem žádné omezení v jídle … Dobrý den, specifické omezení z důvodu očkování žádné není. Obecně je třeba počítat s tím, že po očkování bývá únava a že je třeba se alespoň 24 hodin fyzicky šetřit. Nadměrné pití alkoholu lze považovat rovněž za fyzickou zátěž pro organismus a proto ho nelze doporučit. Sklenka vína, nebo piva by vadit neměla. S pozdravem MUDr. Pavel Slezák…Více info
  Dobrý den, úspěšně jsem prošel protialkoholní léčbou. Existuje nějaký krevní (nebo jiný) test, který by jednoznačně prokázal, že již několik měsíců abstinuji? Potřebuji tuto informaci pro soud ve věci umožnění střídavé péče o svou dceru. Předem děkuji za odpověď, Karel Ch. … Dobry den, pokud me vedomosti sahaji, tak si nemohu vybavit, ze by nejaky takovy test existoval. Moznosti je ziskani doporuceni lecebny, kterou navstevujete. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, před třemi týdny jsem měl úraz kolene, diagnóza distorze kolene, v nemocnici mi napsali na 3 týdny Clexan, můj obvodní lékař mi řekl, že není potřeba monitorovat ředění krve a nyní jsem dobral poslední injekci. Je potřeba pokračovat v ředění krve nebo stačí 21 dávek Clexan? Nebo mám kontaktovat… Dobrý den, Clexane se podává na ředění krve po úrazu- k prevenci vzniku trombózy. Monitorace není potřeba… Více info
  Dobry den, jsem tehotna 7.tyden po asistovane reprodukci. Celou dobu jsem aplikovala Clexane 0,4ml, kvuli Leidenske mutaci heterozygot. Je mi 29 let, bez trombozy, bez potizi, bez predchozich potratu. Na hematologii mi lekarka rekla, ze uz aplikovat Clexane nemam, jelikoz k tomu neni duvod. Mam strach,… Dobrý den, dle Vašeho dotazu není jasné indikace k aplikování Clexane. Aplikace Clexane přináší také… Více info
  Dobrý den, měl bych otázku zda je možné na léky na ředění krve clexane a eliquis kouřit cigarety a marihuanu??? Děkuji za odpověď. Pane Libore, obecně kouření podporuje vyšší srážlivost krve, které chcete zabránit léky na ředění krve…. Více info
  Dobrý den pane doktore měla bych dotaz mám diagnózu M67.8 mám nohu zatím dlaze doktor mi předepsal 20 injekci clexane 4000iu(40mg)/0,4ml. Chci se zeptat jsem mladá holka 28let jestli je nutné si tohle pichat? Slyšela jsem že je lepší sníst sklenici červene řepy. Když to vysadim může se mi něco stát?… Dobrý den paní Terezo, ne, sklenice červené řepy není dostačující a nebude mít účinek jako lék Clexane,… Více info
  Dobrý den, dcera si zlomila nártovou kůstku, má kotník v sádře, každý den si píchá Clexane 4000IU(40mg)/0,4ml na ředění krve. Má jich za sebou 11, ale znepokojuje mne, že už dva dny prospala, cítí se velmi unavená, dokonce i dnes u oběda si položila hlavu únavou. Zdá se mi i celkově pobledlá. Nevím,… Dobrý den. Ano, určitě injekci aplikujte. Injekce slouží jako prevence trombosy při znehybnění končetiny…. Více info
 • Vliv alkoholu na člověka

  Každý člověk je jiný. A to jak fyzicky, tak psychicky. Proto je vliv alkoholu na lidi závislý nejen na pohlaví, váze a množství vypitého alkoholu, ale také na aktuální kondici, psychické pohodě, stravě apod.

  Pak se může stát, že stejní lidé, např. muži 80 kg, reagují rozdílně na vypití stejného množství alkoholu. Záleží totiž také na zvyku, tj. pokud někdo pije pivo a nikdy destiláty, může ho malé množství destilátů opít výrazně dříve a více než někoho, kdo často pije destiláty a ne pivo. A obráceně.

  Existuje „zdravé pití alkoholu“?

  Ano, podle mnoha světových studií má alkohol v malé míře a při pomalém pití pozitivní dopady na zdravého člověka.

  V tomto tvrzení je důležité věnovat pozornost několika věcem.

  1. Malá míra – pro muže je to 20–40 g alkoholu na den (max. 4 dl skleničky vína), u žen 10–30 g (o deci vína méně než u mužů)
  2. Pomalé pití – důležité je pít denně a pomalu. Jak se říká, v malých dávkách neškodí. Pokud ale vypijete 2 skleničky za hodinu, nejedná se o pomalé pití.
  3. Zdravotní stav – člověk musí být zdravý. Při nemocech alkohol určitě nepomáhá, stejně tak těhotným a kojícím ženám a mladistvým.

  Podle vědců pravidelné denní pomalé pití malého množství alkoholu chrání játra, prodlužuje život, snižuje riziko infarktu, výskyt srdečních (ischemických) chorob, úmrtí spojeným s vysokým tlakem, a někteří uvádí dokonce i výskyt cukrovky.

  Odborníci ve svých studiích doporučují pít víno, nikoliv však tvrdý alkohol.

  Pozitivní zdravotní vliv přisuzují snižování kornatění tepen, které způsobuje ukládání tuku do stěn tepen, hlavně pak v srdeční tepně. Tím roztahuje tepny a zajišťuje dostatečný průtok krve a předchází vzniku sraženin a např. zabraňuje slepování krevních destiček a tím předcházejí trombózám.

  Zdraví prospěšné může být střídmé pití alkoholu pouze v případě, že člověk celkově žije zdravě.

  Jaký vliv na člověka má alkohol?

  1 ‰ – Hovorná opilost

  Typickým projevem této úrovně je vyšší hovornost. Člověk mívá dobrou náladu, avšak do určitých hranic. Již při této hranici, kterou u muže 80 kg způsobuje cca čtyři desetistupňová piva, nedoporučujeme psát důležité SMS, e-maily nebo sdílet na sociálních sítích.

  1,5 ‰ – Lehká opilost

  Větší hovornost, vtipkování, celková uvolněnost. Sebedůvěra se zvyšuje. Pomalejší reakce. Pozor proto na modřiny a odřeniny, které si lidé způsobují akrobatickými kousky nebo jen obyčejným tancem na stole.

  2 ‰ – Mírná opilost

  Nedostatek koordinace a ztráta koncentrace. Nálada se může výrazně zlepšit nebo zhoršit. Člověk bývá akční nebo naopak unavený, řada lidí usne. V této fázi, kterou způsobí např. u ženy 60 kg čtyři skleničky červeného vína, je již motorika těžko neovladatelná a myšlenkové pochody jsou jiné než za střízliva.

  3 ‰ – Těžká opilost

  Neschopnost samostatně chodit, nesrozumitelná řeč, poruchy chování. Významné riziko agrese. V tuto chvíli hrozí ztráta kontroly a paměti, a tím může docházet k nebezpečným situacím, vandalství, případně jiným přestupkům nebo dokonce trestným činům.

  4 ‰ – Závažné intoxikace

  Závažné riziko bezvědomí. Pomalé a mělké dýchání. Potenciální riziko dýchacích a dalších zdravotních problémů.

  5 ‰ – Nebezpečí smrti

  Komatózní stav – smrtelná dávka pro 50 % lidí.

  Alkohol kalkulačka

  Spočítejte si množství promile po vypití určitého množství drinků v online alkohol kalkulačce.

  Pijte s mírou a nikdy neřiďte po konzumaci alkoholu.

  • 012345
  • Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
  • Počet hodnocení142Průměrné hodnocení4.8

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector