Crp 300 – vše o zdraví

Crp 300 - Vše o zdraví

Nemusíme být závislí na systému a lékařích. Na krevní testy můžeme chodit sami. A když už nám krevní testy udělá lékař, můžeme se nad výsledky zamyslet kriticky: „Co mně ten člověk změřil? Jak to vyhodnotil? Jak ví, co je pro mě dobré?“ Přední český biohacker Jan Hovad vysvětluje, co si nechat v krvi měřit, jak často, kde a za kolik. Aneb rady pro úplné začátečníky. ????

Jak s krevními testy začít

Z minulého režimu jsme zvyklí, že když jdeme k lékaři na preventivní prohlídku a krevní testy, a uslyšíme „Paciente, všechno je v pořádku, běžte domů,“ tak dáme lékaři plnou důvěru – že to je tak, jak říká.

Ale když se nad tím zamyslíme trochu víc, zjistíme, že nám nezměřil skoro nic, co je potřeba změřit. Že se řídí jenom nějakou směrnicí (co změřit, když je pacientovi 40, 50, 60 let…). Krevní test pak vůbec není komplexní.

Každý měsíc platíme drahé zdravotní pojištění a za své peníze dostaneme test v přepočtu za 200 – 300 Kč. Tomu se v Čechách říká prevence.

Krevní testy jsou ale mnohem rozsáhlejší.

Jak si může každý udělat test na samoplátce, popisuje Jan Hovad (více o Honzovi v prvním díle seriálu o biohackingu): „Není nutné chodit kvůli tomu k doktorovi, kterého je navíc často složité se doprosit.

Můžeme jít sami do laboratoře a udělat si test na samoplátce. Funguje to tak, že si vyškrtáme sami žádanku a řekneme, že to není na pojišťovnu, ale na samoplátce. Vytáhneme peněženku a podle ceníku jednotlivých ošetření to zaplatíme jako v supermarketu.“

Jaká je cena a po jaké době testy opakovat?

„U většiny testů, které běžný člověk potřebuje, se částky pohybují od desetikorun po stokoruny,“ vysvětluje Hovad a pokračuje: „Pak jsou samozřejmě hodně specializovaná vyšetření, například rakovinotvorné markery nebo imunologické věci, kde se ceny mohou pohybovat od několika tisíc korun.

Kvalitní testy na boreliózu mohou stát šest, sedm, osm tisíc. Na tyto ale jiné specifické testy se už vyplatí odborníka, který vám to na pojišťovnu napíše, protože částky i interpretace mohou být nedostupné. Na většinu základních testů ale běžný člověk normálně dosáhne.“

Honza si nechává dělat vybrané krevní testy na samo-plátce 2 – 3 x do roka: „Ve většině případů mě to vyjde na 2 200 – 2 500 Kč. Pokládám to za úplně minimální částku, naše tělo máme totiž jenom jedno.

A pokud se o něho nebudeme starat, tak nám všechny peníze, které někde máme, budou k ničemu.“ Podle Honzy se v celé problematice dá zorientovat základně velmi rychle, je zbytečné odpovědnost za svoje zdraví převádět plně na systém a na stát.

To ale neznamená, že jsou odborníci k ničemu, jen je důležité myslet i na svoji roli v péči o své tělo a být proaktivní.

Kam na krevní testy zajít?

„Ideální je zadat do vyhledávače slova „laboratoř“ a „samoplátce“, říká Honza. „V laboratořích jsou zvyklí, že minimálně jeden, dva lidi tam za den přijdou právě jako samoplátci.“

V Praze má zkušenost s Aeskulabem a Poliklinikou Budějovická. V Hradci Králové nebo Pardubicích doporučuje zase laboratoř – Medilla: „Většina laboratoří má ceníky na webu, nebo dokonce interaktivní žádanky. Člověk si vykliká na webu všechno, co potřebuje, vytiskne a donese to do laboratoře.“

Co je podle Honzy v žádankách často zbytečné zaškrtávat

Prvky jako železo, hořčík, sodík, vápník… „Spíš dávám důraz na to, abych měl kvalitní stravu, dostatek makro a mikro nutrientů. Jako samoplátce si většinou tyto prvky měřit nenechávám, v žádankách je většinou přeskakuji, protože mi je vždy někdo změří při běžných kontrolách. Jejich hladiny navíc v čase hodně kolísají mezi minimy a maximy.“

Crp 300 - Vše o zdraví

Kterých sedm věcí má naopak smysl nechat si změřit

Jan Hovad doporučuje především těchto sedm následujících věcí:

  1. CRP a rozbor bílých krvinek

„Za posledních deset let slýchám od svých přátel i klientů několikrát do roka stále stejný příběh: „Měl jsem chřipku, šel jsem k doktorovi, on se na mě podíval a řekl: „To je jasný“ a dal mi antibiotika.

“ Jak Honza říká, „antibiotika jsou atomová bomba do střev. Zlikvidují vše, co tam mají, celou mikroflóru. Šest měsíců se pak z toho imunitní systém regeneruje.

“ Oslabení lidé podle něj znovu často onemocní, znovu jdou k lékaři, který jim znovu předepíše antibiotika, aniž by se na ně lékař před tím podíval.

Takže podle Honzy první věc, když někdo dostane chřipku nebo angínu, je udělat si určitě CRP a krevní rozbor a zjistit, jak na tom jsou bílé krvinky.

„Když lékař předepisuje antibiotika, je dobré si pohlídat, aby udělal CRP a krevní obraz. Nikdy nic bez toho nepolykat. Jsou to dnes velmi dostupné věci.“ CRP stojí 100-115 Kč. Krevní obraz cca 20 Kč. Sérum další dvacetikorunu.

Přinejhorším se dá CRP koupit i v lékárně a člověk si test může udělat i sám doma.

  1. Hormony štítné žlázy – TSH, fT4 a fT3, aTPO, aTG

„Štítná žláza je v Čechách i ve světě špatně diagnostikována a špatně léčena. Navíc v českých laboratořích nemají tak úplně dobře nastavené normy, kdy je ještě člověk v pořádku,“ říká Honza. „U diagnózy je problém, že pokud jdete k doktorovi, změří vám z žádanky TSH a volné T4, označované v žádance jako volné fT4.

To jsou dva údaje, které nekorelují s tím, jak se člověk cítí. T4 je zásobní hormon, který je potřeba přetvořit na aktivní verzi hormonu, který je v žádance označen jako fT3. Lékaři ale fT3 málokdy změří. Dělá se jen TSH.

Pokud je vysoké, znamená to, že štítná žláza nefunguje člověku dostatečně, a pokud je nízké, funguje přespříliš,“ vysvětluje Honza.

Jenomže je potřeba změřit všechny tři ukazatele a ideálně v jeden okamžik. A k tomu i jednou za pár let protilátky. To znamená – aTPO a aTG.

Snížená funkce lidem způsobuje úzkosti, přibírání na váze, vypadávání vlasů, srdeční arytmie, zimomřivost. Naopak zvýšená má opačný efekt, metabolismus je rychlejší. Lidé více hubnou, mají vyšší srdeční tep, mohou mít opět arytmie a tak dále.

„A léčba – jestli tomu vůbec říkat léčba – je spíše udržování v určitých statisticky stanovených mezích a podporování farmaceutického průmyslu. V Čechách se štítná žláza léčí pomocí syntetických přípravků jako je Euthyrox/Leprax, který obsahuje neaktivní T4, který je teprve v těle potřeba konvertovat na T3.

Ale ne všem lidem tato konverze v těle funguje. Takže doporučuji sledovat hodnotu fT3, a případně si v zahraničí sehnat přípravek, který T3 obsahuje,“ je znovu kritický Honza. „Zmiňuji to takto podrobně, protože onemocnění štítné žlázy se dnes stává doslova epidemií a jeho příčina je opět komplexní záležitostí.

  1. Krevní cukr – HbA1C a orální glukózový toleranční test (OGGT)

Dobré je znát nejen cukr měřený na lačno (15 Kč), ale především hodnotu hemoglobinu A1c. „V žádankách je to HbA1c a stojí to okolo dvou stovek,“ vysvětluje Honza.

„Můžeme si to představit jako jakýsi klouzavý průměr cukru za šest týdnů až cirka tři měsíce. Je to mnohem přesnější ukazatel toho, jak se naše tělo s cukrem popere.

Ukáže nám, zda nemáme sklon jít do cukrovky nebo do stavu inzulinové rezistence.“

Můžeme si udělat i orální glukózový toleranční test (v žádankách OGTT). „Člověk vypije, zjednodušeně řečeno, sladké nápoje a oni mu během toho časového okna (cca dvou hodin) udělají dva až tři odběry. Zjistí se, jak funguje inzulin.“

  1. Jaterní testy, ledviny – ALT, AST, ALP, ACR, GFR

„Celá sekce jaterních testů a ledvin je obvykle levná a je fajn si je čas od času nechat udělat.“

  1. Cholesterol, tuky – lipoprotein A, Apo(B), Triacylglyceroly

„Většina praktických lékařů vám změří cholesterol, tedy jeho transportér, lipoprotein. Ten o vysoké hustotě – HDL, a také o nízké, LDL. A pokud je LDL větší, často vám předepíší prášky na „cholesterol“. Cholesterol nebezpečný ale není, ucpávat cévy ale může právě ona LDL částice. Je hrozný tohle sledovat, protože bez cholesterolu člověk zemře,“ nebere si Honza opět servítky.

„Samozřejmě, že pro úzkou skupinu lidí může být počet určitých částic opravdu nebezpečný,“ pokračuje. „Ale většinou je potřeba změřit nejen HDL a LDL, ale udělat si i například detailní rozbor počtu/koncentrace částic, tedy lp(A)[-P] a ApoB.

Případně si zajít na specializované pracoviště a vše dořešit s odborníky, změnit mnoho dalších provázaných aspektů v životě. Hodnoty všech ukazatelů mohou korelovat s různými dalšími onemocněními.

“ Jak ale Jan Hovad říká, není třeba z cholesterolu dělat bubáka, jakého z něj dělají v současnosti lékaři a farmaceutický průmysl.

OSN-SAbstraktOSN-E

C-reaktivní protein (CRP) patří mezi reaktanty akutní fáze s rychlou odpovědí. Je produkován játry, jeho plazmatická koncentrace se zvyšuje již 6 hodin po vypuknutí zánětlivého procesu nebo jiném náhlém poškození tkání, maxima dosahuje za 24 – 48 hodin.

Koncentrace vzrůstá až 1000 krát proti fyziologické hodnotě, je dominujícím proteinem akutní fáze.

Stanovení CRP v plazmě se používá k prokázání přítomnosti zánětlivého procesu, k diagnostice a monitorování infekčního onemocnění, na pomoc při léčbě revmatických onemocnění a při diferenciální diagnostice gastrointestinálních symptomů.

Nejvyšší hodnoty koncentrace CRP se vyskytují v případě bakteriální infekce, stanovení lze použít k rozlišení od infekce virové. Při úspěšné léčbě antibiotiky dochází k rychlému poklesu, při neúspěšné léčbě zvýšení přetrvává. Předpokládá se, že vyšší plazmatická koncentrace CRP také predikuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.

  • OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E
  • C-reaktivní protein
  • C-reaktivní protein v likvoru
  • OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E
  • Zvýšené hodnoty se vyskytují ve třetím trimestru těhotenství (do 20 mg/l) a při užívání orální antikoncepce.

Vyšší hodnoty mají také novorozenci (3. den až 15 mg/l) a kojenci (do 10 mg/l).

  1. Zvýšení je někdy pozorováno u kuřáků (až 20 mg/l) a po nadměrné fyzické zátěži (maratón – až 60 mg/l).
  2. Obecně CRP kolísá ze dne na den, zvyšování hladiny v plazmě souvisí se stárnutím, vysokým krevním tlakem, užíváním alkoholu, nízkou fyzickou aktivitou, chronickou únavou, konzumací kávy, zvýšenou hladinou triacylglycerolů, inzulinovou rezistencí a diabetem, vysokoproteinovou dietou, poruchami spánku a depresí.
  3. OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

K vzestupu dochází po navození reakce akutní fáze (infekční noxa, chirurgický výkon, infarkt myokardu). CRP je dominující protein akutní fáze. Zvýšení koncentrace v plazmě je dáno zvýšenou produkcí zánětlivých cytokinů, hlavně IL-6. Příčinou je většinou přítomnost zánětu, ale také jí může být nekróza a některé maligní tumory.

Poškození tedy může být primární (např. revmatická artritida), nebo sekundární (např. vlivem infarktu myokardu nebo malignity). Některé maligní tumory (např. Hodgkinova choroba a karcinom ledvin) mohou produkovat cytokiny, vedoucí k vzestupu koncentrace CRP.

V mnoha případech mohou plazmatické změny CRP předcházet změnám klinických symptomů.

Ve zvýšeném množství je CRP sekretován do krve již 6 hodin po akutním zánětlivém podnětu, patří mezi reaktanty akutní fáze s rychlou odpovědí.

Plazmatická hladina se zvyšuje dvojnásobně minimálně každých 8 hodin, vrcholu dosahuje přibližně po 48 hodinách.

Po účinné léčbě nebo po odstranění zánětlivého podnětu klesá hladina téměř tak rychle, jako je poločas značeného exogenního CRP (5 – 7 hodin). Nejsou-li přidruženy komplikace, dochází k normalizaci během 4 – 6 dnů, nejdéle do dvou týdnů.

Normální hodnoty CRP nevylučují přítomnost menšího, lokalizovaného akutního zánětu nebo některého chronického onemocnění, u kterých je odpověď akutní fáze minimální (systémový lupus erythematodes, progresivní systémová skleróza, dermatomyozitida, vředová kolitida). Normální produkce CRP může být také narušena těžkým poškozením jaterních buněk (produkují CRP do krve) nebo poruchou produkce cytokinů makrofágy.

  • Zvýšené hodnoty koncentrace
  • infekce
  • ·         těžká bakteriální infekce (sepse) – hodnoty 200 – 300 mg/l; u bakteriálních infekcí dosahuje CRP nejvyšších hodnot: nejsilnějším podnětem reakce akutní fáze je bakteriální endotoxin – nejvyšší hodnoty CRP nalézáme u infekcí vyvolaných Gram-negativními bakteriemi (až 500 mg/l); infekce způsobené Gram-pozitivními bakteriemi a zamoření parazity doprovází hodnoty kolem 100 mg/l
  • ·         virová infekce – u 50 % není zvýšení, hodnoty nebývají vyšší než 50 mg/l (obvykle 5 – 20 mg/l); lze tak rozlišit např. virovou pneumonii od bakteriální
  • ·         perinatální infekce – bakteriální infekce může způsobit velmi vážný stav (hodnoty v pupečníkové krvi 10 ‑ 20 mg/l); u perinatální těžší infekce (septikemie, meningitida, peritonitida) je CRP vždy zvýšen více než 50 mg/l
  • ·         meningitida – bakteriální původ (nad 100 mg/l; při úspěšné terapii normalizace do týdne), tuberkulózní původ (20 – 60 mg/l), virový původ (pod 20 mg/l, často normální hodnoty)
  • ·         pyelonefritida (na rozdíl od infekcí dolního močového traktu, kde nejsou hodnoty podstatněji zvýšené)
  • revmatologie
  • ·         zvýšená hladina CRP potvrzuje přítomnost organického onemocnění, normální hodnoty jej však nevylučují
  • ·         revmatická artritida – zvýšené hodnoty se nacházejí u více než 90 % dospělých postižených touto chorobou (hodnoty nad 15 mg/l, obvykle 50, někdy i 100 mg/l – míra zvýšení odráží vážnost poškození tkáně), výhodné je použít kombinaci stanovení CRP, FW a Fe/Cu (lepší informace o aktivitě procesu); osteoartritida nemá zvýšení
  • ·         revmatická horečka – koreluje s aktivitou procesu (15 – 100 mg/l); nastupuje rychle (FW reaguje pomaleji), rychle odpovídá na terapii; vzestup po normalizaci svědčí pro komplikaci
  • ·         polymyalgia rheumatica – obvykle nad 30 a více mg/l, vysoké hodnoty CRP odliší od jiných svalových bolestí; zvýšena i FW, koreluje s aktivitou; terapie hydrokortizonem rychle snižuje
  • ·         juvenilní chronická artritida – zvýšení koreluje s aktivitou, ale ne tak dobře jako u dospělých (5 – 50 mg/l)
  • ·         psoriatická artropatie, Reiterův syndrom – hodnoty nad 15 mg/l, zvýšení koreluje s aktivitou; pseudodna má jen malé zvýšení, dna zvýšení nemá
  • ·         Bechtěrevova nemoc – zvýšení ještě před klinickými obtížemi, koreluje s aktivitou (nad 15 mg/l, obvykle více)
  • ·         onemocnění pojivových tkání – odpověď akutní fáze je minimální (systémový lupus erythematodes, polymyozitida, systémová skleróza), stanovení CRP se používá k odlišení od ostatních revmatických onemocnění; př. lupus erythematodes – normální hodnoty, nebo lehké zvýšení; vysoké hodnoty jsou podezřelé z přidružené bakteriální infekce
  • ·         septická artritida – senzitivita 95 %, hladina CRP věrně odráží infekční proces
  • gastrointestinální onemocnění
  • ·         Crohnova choroba – hodnoty nad 15 mg/l (obvykle více), zvýšení koreluje s aktivitou; u vředové kolitidy nebývá zvýšení
  • další onemocnění spojená se zánětlivým procesem
  • ·         infarkt myokardu – po počátečním exponenciálním vzestupu je vrchol 5 – 50 mg/l, ale také 100 ‑ 200 mg/l, dosažen kolem 50 hodin nebo 2-3 dnů od vzniku bolesti, pak hladina rychle klesá, maximální hladina a trvání vzestupu koreluje s velikostí ložiska, může indikovat reinfarzaci
  • ·         nádorové onemocnění – obvykle méně výraznější zvýšení (5 – 100 mg/l) než je zvýšení haptoglobinu, kyselého alfa1-glykoproteinu nebo alfa1-antitripsinu, výraznější zvýšení ukazuje na případné metastázy; asymptomatická forma M. Hodgkin mívá 5 – 20 mg/l, symptomatická 21 – 141 mg/l
  • ·         imunokompromitovaní pacienti – např. pacienti s akutní leukemií: pokud je do 48 hodin od vypuknutí horečky hladina CRP nižší než 40 mg/l, není infekce pravděpodobná; hodnoty nad 100 mg/l však musí být léčeny antibiotiky i bez potvrzení bakteriologického vyšetření; po transplantaci kostní dřeně jsou maximální hodnoty CRP vzácně vyšší než 40 mg/l, vyšší hodnoty silně naznačují výskyt infekce, hodnoty nad 100 mg/l vždy doprovázejí infekci
  • ·         stavy po chirurgických výkonech  – vrchol 20 až 250 mg/l je dosažen za 2 až 3 dny po operaci a vrací se k předoperačním hodnotám 7 až 14 dnů po operaci; při komplikacích (infekce, trombóza, nekrózy) zvýšení přetrvává
  • ·         akutní pankreatitida – hodnoty až 100 mg/l; při přetrvávajícím zvýšení dva a více týdnů předzvěst komplikací (cysty, pseudocysty), nekrotizující pankreatitida: koncentrace 200 mg/l i více
  • ·         adnexitis – hodnoty obvykle nad 15 mg/l, při zánětu se zvýšení CRP vyskytuje vždy, FW jen u 80 %, leukocyty u 50 %
  • ·         chorioamnionitis u těhotných – při náhlé ruptuře vaku blan (hodnoty nad 15 mg/l)
  • OSN-SReferenční intervalyOSN-E
věk koncentrace (mg/l)
0 – 99 let 0 – 5
  1. Medián normálních koncentrací je 0,8 mg/l, 90 % zdánlivě zdravých osob má hodnoty nižší než 3 mg/l, 99 % méně než 12 mg/l.
  2. OSN-SOmezení stanoveníOSN-E
  3. Stabilita: 1 den při 20 – 25 °C, 1 týden při 4 – 8 °C, 12 týdnů při -20 °C.
  4. OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E
  5. Dříve používaný latexový aglutinační test je již zastaralý, málo přesný a není doporučeno jej používat.

Imunonefelometrické a turbidimetrické metody jsou přesné (CV méně než 5 %), ale v některých případech nedostatečně citlivé. V případě vysokých koncentrací revmatického faktoru se mohou vyskytovat falešně vyšší výsledky.

Enzymoimunoanalýza a fluoroimunoanalýza jsou metody, jejichž předností je vysoká citlivost. (např. ELISA – použití monoklonálních protilátek zakotvených na destičce; po navázání analytu probíhá detekce pomocí druhé protilátky značené peroxidázou, katalyzující chromogenní reakci).

  • OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E
  • Potvrzení přítomnosti zánětlivého procesu způsobeného:
  • ·         akutním organickým onemocněním (např. infarkt myokardu, hluboká žilní trombóza, infekce)
  • ·         chronickým stavem (např. malignita, revmatická onemocnění, zánětlivé střevní onemocnění)
  • Diagnostika a monitorování infekčního onemocnění (pokud není možné využití mikrobiologických testů)
  • ·         identifikace pooperačních infekčních komplikací
  • ·         rychlá identifikace infekce (intenzivní medicína, u novorozenců, při transplantaci kostní dřeně)
  • ·         diferenciace mezi virovým a bakteriálním horečnatým onemocněním (např. meningitida, pneumonie); hodnoty CRP nad 100 mg/l výrazně indikují bakteriální původ
  • ·         monitorování léčby antibiotiky: úspěšná terapie vede k rychlému poklesu koncentrace, zatímco při neúspěšné léčbě zvýšené hodnoty přetrvávají
  • ·         indikace přítomnosti rekurentních infekcí u pacientů s některými onemocněními pojiva
  • Při léčbě revmatických onemocnění
  • ·         časné prokázání synovitidy
  • ·         rychlé nalezení optimální protizánětlivé léčby (steroidní nebo nesteroidní) a zjištění minimální efektivní dávky
  • ·         sledování efektu imunosupresivní léčby – koncentrace CRP klesají k normě za 5 až 30 dnů po zahájení léčby
  • ·         diferenciální diagnostika bolesti v kloubech, svalové bolesti a atypické zádové bolesti
  • Diferenciální diagnostika gastrointestinálních symptomů
  • ·         odlišení organického onemocnění od syndromu dráždivého tračníku
  • ·         odlišení Crohnovy nemoci od vředové kolitidy
  • Míra zvýšení CRP odpovídá množství nebo aktivitě zanícené tkáně:
  • ·         10 – 50 mg/l indikuje mírný zánět  – lokální bakteriální infekce (např. zánět močového měchýře, zánět průdušek, absces), poškození operací nebo úrazem, infarkt myokardu, hluboká žilní trombóza, klidové stádium revmatického onemocnění, malignity, většina virových infekcí
  • ·         do 100 mg/l indikuje těžší onemocnění a vyšší stupeň zánětu, vyžadující nějaký zákrok
  • ·         nad 100 mg/l znamená těžký průběh onemocnění a obvykle indikuje přítomnost bakteriální infekce
  • Více informací se vždy získá sledováním změny koncentrací CRP během onemocnění, než z jednoho izolovaného stanovení, neboť i desetinásobná změna koncentrace u určitého pacienta může být stále v mezích referenčních hodnot.
  • Ve srovnání s dalšími indikátory zánětu (horečka, FW a leukocytóza) vykazuje CRP rychlejší odpověď, v mnoha situacích větší citlivost a specifitu pro zánět.
  • Prognostická hodnota

Přetrvávající zvýšení hladiny CRP v plazmě indikuje neustávající zánět a obvykle znamená neúspěšnou terapii a špatnou prognózu (např. u maligních onemocnění, infekce a infarktu myokardu).

Malé zvýšení CRP má predikční hodnotu pro výskyt kardiovaskulárních příhod u pacientů s koronárním srdečním onemocněním a stejně tak i u osob dosud zdravých. Ukazuje se, že má větší prognostický význam než hladina HDL a LDL. Uvádí se, že čím vyšší je hladina CRP, tím vyšší je riziko infarktu myokardu:

  1. ·         nízké u osob s koncentrací CRP méně než 1,0 mg/l
  2. ·         průměrné při koncentracích 1,0 – 3,0 mg/l
  3. ·         vysoké u osob s koncentrací nad 3,0 mg/l
  4. OSN-SLiteraturaOSN-E

Thomas, L.: Clinical Laboratory Diagnostics: Use and Assessment of Clinical Laboratory Results. TH-Books-Verl.-Ges., Frankfurt/Main, 1998. ISBN 3-9805215-4-0

Masopust, J.: Klinická biochemie. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. Karolinum, Praha, 1998. ISBN-80-7184-649-3

Racek, J. et al: Klinická biochemie, 1. vydání. Galén, Praha, 1999. ISBN-80-7262-023-1. Karolinum, Praha, 1999. ISBN 80-7184-971-5

Chromý, V., Fischer, J.: Analytické metody v klinické chemii. Masarykova univerzita, Brno, 2000. ISBN 80-210-2363-5

ExPASy, PROSITE [online]. Swiss Institute of Bioinformatics, Ženeva, Release 32, srpen 2003 (cit. září 2003). Dostupné z URL http://us.expasy.org/prosite

Hunter Area Pathology Service, Australia: C-Reactive Protein [online], červen 2002 (cit. září 2003). Dostupné z URL http://www.haps.nsw.gov.au/edrsrch/edinfo/crp.html

American Heart Association, Heart and Stroke Encyclopedia, Inflammation, Heart Disease and Stroke: The Role of C-reactive Protein [online], Dallas, 2002 (cit. září 2003). Dostupné z URL http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4648

DrMirkin.com: C-Reactive Protein and Inflammation [online], Kensington MD, 2003 (cit. září 2003). Dostupné z URL http://www.drmirkin.com/heart/2074.html

  • OSN-SPoznámkyOSN-E
  • CRP neprochází placentární bariérou, jeho koncentrace v plazmě novorozence není závislá na plazmatické koncentraci matky.
  • OSN-SAutorské poznámkyOSN-E
  • Vladimíra Kvasnicová (září 2003)

Zachraňte své dítě před antibiotiky: vše o CRP testu

Trvá jen pár minut a často dokáže uchránit vaše dítě (i vás) před antibiotiky. CRP vyšetření si můžete vyžádat od pediatra, nebo provést sami doma. Proč, jak a za kolik?

Jsou předepisována nadměrně a často i zbytečně. Lékaři se stále ještě setkávají s mylnou domněnkou rodičů, že jejich dětem na infekci dýchacích cest pomohou jedině antibiotika. Po pediatrovi je někdy vyžadují tak vehementně, že často podlehne.

Problém je ale v tom, že tyto léky fungují pouze na infekce bakteriálního původu, zatímco většinu těchto onemocnění, včetně nachlazení a chřipky, způsobují viry. A na ty jsou antibiotika naprosto neúčinná.

Takže nejen že nezafungují, ale je třeba si uvědomit, že nadměrné užívání antibiotik má řadu negativních účinků včetně bakteriální rezistence.

Co to přesně znamená? Pokud budeme i nadále s antibiotiky zacházet nešetrně, mohlo by to v konečném důsledku znamenat, že přestanou na naše nemoci účinkovat. A jiná léčba nebude.

Nejčastějším důvodem návštěvy praktického lékaře je zánět dýchacích cest spojený s horečkou. Vyvolat ho přitom může více než 200 druhů virů, ale jen několik druhů bakterií.

Jednou z možností, jak zbytečnému předepisování antibiotik zabránit, je provádění takzvaného CRP vyšetření.

O co jde?

CRP je zkratkou pro C-Reaktivní Protein. Jde o bílkovinu (jedna z bílkovin takzvané akutní fáze) tvořenou v játrech, jejíž množství v případě zánětlivých procesů v těle rychle narůstá. Tento zánět bývá způsoben bakteriemi, ale také nádorovými onemocněními a v případě autoimunitních chorob.

CRP vyšetření slouží lékařům k rychlému rozlišení virové a bakteriální infekce a pro následnou kontrolu úspěšnosti této léčby. Mají díky němu jasno během několika minut.

Jak vyšetření probíhá?Ke stanovení hodnoty CRP stačí pouhá kapka krve z prstu. Tu lékař vloží do speciálního přístroje, který má ve své ordinaci.

Bude vás to něco stát?

„Toto vyšetření je hrazeno výkonově mimo kapitační platbu a za jeho provedení pojišťovna zaplatí zhruba 110 Kč.

Pacient na něj nic nedoplácí, říká Lucie Krausová z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s tím, že vyšetření může být prováděno v ordinacích všeobecných praktických lékařů, dětských lékařů a v rámci lékařské pohotovostní služby.

Lékař smí tento výkon vykázat na jednoho pojištěnce až šestkrát za jedno čtvrtletí. Jedinou podmínkou ale je, aby měl lékař toto vyšetření s pojišťovnou nasmlouvané. O to může zažádat každý lékař, bez výjimky. Jen musí splnit podmínky, které si pojišťovna klade.

„Smyslem tohoto opatření je zajistit potřebnou kvalitu daného vyšetření. Lékaři musejí mít pro provádění CRP testů potřebné vybavení a musejí předložit doklad o absolvování certifikovaného školení o této metodě, pořádaného na akreditovaném pracovišti.

Při provádění výkonu pak musí být respektováno Doporučení odborných společností o provádění laboratorních vyšetření v režimu POCT (Point of Care Testing) a zajištěna vnitřní kontrola kvality včetně řádně vedeného záznamu o ní.

Dále je povinné každoroční externí hodnocení kvality výsledků měření formou účasti v systému mezilaboratorních porovnávacích zkoušek,“ vyjmenovává Lucie Krausová.

Takové nasmlouvání s pojišťovnou ale bohužel nemají všichni lékaři.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny má CRP vyšetření ve smlouvě s ní 52 % všech pracovišť všeobecných praktických lékařů a přibližně 68 % všech pracovišť dětských lékařů.

Ostatní lékaři přístroj na testování buď nemají vůbec, nebo tuto službu vydávají za nadstandardní. A jako takovou ji zpoplatňují. Cena za ni se pohybuje kolem stokoruny. Přesto platit nemusíte.

„I lékař, který nemá příslušný výkon uvedený ve smlouvě s pojišťovnou, může pacientovi zajistit vyšetření CRP v laboratorním režimu, tj. odesláním vzorku krve do laboratoře,“ radí mluvčí VZP.

Můžete se otestovat sami

Nemá váš praktický lékař přístroj pro CRP vyšetření a vy nechcete čekat na výsledky z laboratoře? Pak si můžete toto vyšetření provést sami doma, i když nemusí být tak přesné, jako na drahém přístroji v ordinaci.

Na trhu existuje CRP test pro domácí použití. Stát vás bude kolem 200 až 300 korun za dva kusy. Dva jsou v jednom balení proto, že je vhodné provést s odstupem půl dne až jednoho dne kontrolní měření. To pro případ, že byste se zrovna nacházeli v takzvané šedé zóně, tedy v době, kdy se ještě infekce nerozjela naplno.

Čtěte také:

  • Uložit
  • Uložit
  • Uložit

Časté dotazy

Dobrý den, v lékárně jsem si koupila váš test CRP 10 ks v krabičce. Bohužel jsem při prvním testování mojí dcery omylem celý balíček mikropipet na náběr krve (10ul mikropipeta) vyhodila. Chtěla jsem se zeptat, zda by bylo možné dokoupit těchto 10 ks mikropipet zvlášť? Děkuji Vám moc za odpověď. S pozdravem. Monika H.

Dobrý den, toto se samozřejmě může stát každému. V dnešní poště Vám posíláme zdarma 10 kusů mikropipet. Přejeme Vám pěkný den

Provedla jsem si tento test při nachlazení, je výsledek stejný jako u doktora, kdybych k němu šla? Děkuji, Lída K.

Dobrý den a děkujeme za důvěru v náš produkt. Ano, výsledek, při správném provedení, je stejný jako u lékaře. Test, jak jste si všimla při zobrazení výsledku, má vnitřní kontrolu správnosti provedení, to je ten proužek v zóně C. Když je přítomen, je vše v pořádku a výsledek je tzv. validní, laicky řečeno odpovídající stavu.

Ráda bych použila tento test, zdá se mi výborný, ale nejsem si jistá, jestli zvládnu odběr kapičky krve z prstu, můžete mi popsat případné problémy? Alena

Děkujeme za dotaz, posouváme jej v pořadí na začátek, neboť je důležité si říci (a sama uvidíte), že se jedná o vpich minimální a navíc provedený aplikátorem, používaným i u dětského lékaře.

Aplikátor (tzv. lancetové pero) má natolik tenkou jehlu, že je stěží viditelná okem, vpich je tedy minimální a vytvoří jedinou kapičku krve.

Veškerý materiál potřebný k provedení testu je samozřejmě v balení. Návod obsahuje ilustrační fotografie, jak odběr provést. Jednodušší už to být nemůže, malá kapička stačí a test nelze provést jinak,nežli z krve.

(4) Dobrý den, můžeme test doma použít někdy všichni? Nemá nějaké omezení, třeba pro malé děti atd.? Pavel J.

Děkujeme za dotaz k použití našeho testu. Omezení test nemá. Látku (C-reaktivní protein), kterou zjišťuje, produkuje imunitní systém každého z nás bez ohledu na věk, tedy v případě, kdy je to pro náš organizmus nezbytné (při bakteriálním zánětu/infekci).

(5) Nemyslíte si, že když jsou mi předepsána antibiotika, tak je to zřejmě proto, že je potřebuji brát. Píšete, že test odhalí zbytečnost antibiotik, jak tomu rozumět ? Martin K.

Statistika je neúprosná, a zdejší „zvyk“ a tlak výrobců antibiotik veliký. Až 70% je užíváno zbytečně. Netvrdíme, že jsou antibiotika „špatná“. Jen se snažíme udržet si zdravý rozum ve zdravém těle, a to doslova.

Vedlejší nežádoucí účinky antibiotik zbytečně užívaných poškozují zdraví dětí i dospělých. Bakterie získávají větší odolnost (rezistenci) vůči antibiotikům a tento stav pak vede k tvorbě superodolných kmenů, proti nimž nemáme obranu (tj. další antibiotika).

Začarovaný kruh, jehož řešením je jediné: užívat antibiotika jedině tehdy, když to má smysl.

(6) Co znamená ‚rezistence‘ bakterií?

Slovo ‚rezistence‘ pochází z latiny a znamená odolnost či schopnost vzdorovat. Rezistence bakterií je buď tzv. prvotní, tj. že daný typ bakterie je prostě na určité antibiotikum rezistentní ‚ze své podstaty‘ (geneticky neobsahuje místo pro zásah antibiotika).

Tento případ je z našeho hlediska zajímavý tehdy, pokud monitorujeme CRP testem účinnost antibiotika a ‚nic se neděje‘, tj. výsledkem je stále ‚zvýšená hladina CRP‘. Druhá možnost je získaná rezistence, těch je většina.

Jedná se o proces, kdy se bakterie ‚naučí‘ (mutací, genetickým přenosem), jak se antibiotikům ubránit. A právě zde je problém zbytečného užívání antibiotik navýsost aktuální.

Bakterie jsou velice rychle se množící mikroorganismy, které mají spoustu možností – mechanismů, jak se naučit bojovat s antibiotiky, je lepší je ktomu zbytečně neponoukat.

(7) Odhalí CRP test i zánět, který vznikl třeba zraněním, přetížením (svalů, kloubů či šlach)?

Ano, výsledek CRP testu bude v tomto případě ‚pozitivní‘, tj. hladina CRP zvýšená, právě na projevy přetížení pohybového aparátu nebo projevy revmatismu je CRP test také určen.

(8) Moje lékařka má v ordinaci přístroj na testování CRP, musím váš CRP test přinést k ní do ordinace?

Ne, CRP test, který jste si zakoupil(a) u nás, obsahuje vše potřebné k provedení vyšetření v klidu domova. Princip stanovení je stejný jako u Vaší lékařky, vše včetně vyhodnocení můžete provést doma. Výrobek je schválen a certifikován pro domácí použití.

(9) Může být výsledek testu něčím ovlivněn (např. stravou, pitným režimem, užívanými léky či vitamíny, denní dobou, věkem apod.)?

Test je vysoce specifický, tzn. s ohledem na charakter vzorku a princip testu nemůže být ‚běžným denním režimem‘ ovlivněn. Rovněž věk nehraje pro ovlivnění výsledků žádnou roli. Užívaná léčiva mohou ovlivnit výsledek ve smyslu produkce C-reaktivního proteinu (látky, kterou test stanovuje), ale tato skutečnost je právě žádoucí např. při monitorování účinnosti antibiotik.

(10) Při vyhodnocování testu si mám všímat intenzity zbarvení anebo též tloušťky proužků?

Pro vyhodnocení výsledků je důležitá intenzita proužků, nikoliv jejich tloušťka. Proužky mají přesně vymezené zóny a jejich tloušťka zůstává konstantní.

(11) Existují i jiné choroby (než záněty), které se v těle projevují zvýšenou hladinou CRP?

Ano, ale typické využití koncentrace CRP jako faktoru odpovědi organizmu na infekci je pro rozlišení virového nebo bakteriálního původu nemoci.

Změny koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi jsou způsobeny záněty obvykle bakteriální povahy, poškozením tkání. CRP je také využíván i jako prediktivní ukazatel kardiovaskulárních chorob.

Pro poslední zmíněnou možnost je ovšem zapotřebí test s vysokou citlivostí.

Jste zdraví? Ukážou vám to domácí testy. Víme, které fungují

  • Nová doba, nové možnosti. Dnes už můžeme o svém těle zjistit víc, než bychom někdy chtěli, a to z pohodlí domova. Domácí testy zažívají boom. Jsou ale spolehlivé? Vybrali jsme pro vás pár novinek, Zjistili  jsme u odborníků, zda fungují a co všechno vám skutečně o vašem těle řeknou. Pozor však, definitivní potvrzení nebo vyvrácení podezření by vám měl dát odborník. 
  • Máte strach z rakoviny tlustého střeva a nechce se vám k doktorovi? Žádný problém, otestujte se doma, říká – trochu nadneseně – příručka nového domácího testu na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Nepotřebujete nic než odebrat kousek stolice do příslušné lahvičky, zamíchat, kápnout do testeru – podobného testu na zjištění gravidity – a do pár minut znáte výsledek. Pokud je test negativní, oddechnete si. Pokud je pozitivní, měli byste ihned navštívit příslušného lékaře. Pozor: pozitivní výsledek hned nemusí znamenat, že máte rakovinu. Kde: test seženete na www.test-rakoviny.cz Cena: 975 Kč Jak to vidí odborník „Domácí testy na přítomnost skrytého krvácení ve stolici mají výhodu provedení v domácím, privátním prostředí, což umožňuje jejich použití i u pacientů, kteří by se jinak styděli nebo obávali kvůli prevenci si k lékaři dojít, eventuálně mu vzorek stolice doručit. Jedná se o testy kvalitativní – výsledkem je ano/ne. Pozitivní nález však hned neznamená, že máte rakovinu tlustého střeva. Dokazuje, že ve stolici je okem neviditelná příměs krve, která může pocházet z polypů, divertiklů (výchlipek) střeva, z hemoroidů, ale i ze zmiňovaného nádoru,“ upozorňuje MUDr. Luděk Hrdlička, vedoucí lékař gastroenterologického oddělení z Polikliniky Budějovická. Takový pacient by podle něj měl být rozhodně vyšetřen endoskopicky – tedy kolonoskopií. Výsledný verdikt „Domácí testy tohoto typu bych tedy doporučil k použití jen pacientům, kteří by se dojít si k lékaři na preventivní vyšetření nikdy neodhodlali. U všech ostatních je na místě odborné vyšetření v ordinaci u lékaře, pro pacienty je to i levnější možnost, neboť všechny úkony ve screeningovém programu nádoru tlustého střeva jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění,“ dodává Hrdlička. Rakovinu tlustého střeva má český národ dědičnou. Můžou za ni hlavně pivo a uzeniny • VIDEO: Adam Balažovič
  • Když se na trhu objevil domácí HIV test (např. INSTI HIV-1/HIV-2 Antibody Test Kit nebo Oraquick), provázela to vždy velkolepá kampaň. K výsledku se doberete zhruba za několik desítek minut s pomocí kapky krve. Podle odborníků jde o rychlé testy určené pro ‚sebetestování‘. 
    • Kde: v lékárně
    • Cena: 400 až 500 Kč
    • Jak to vidí odborníci

    Domácí testy na HIV vyvolávají u odborníků bouřlivé reakce. Podle většiny je test určený zejména pro zdravotnická zařízení – nebo pro zařízení s proškoleným personálem. Tomu ostatně odpovídá i návod. Podle předsedy České společnosti AIDS pomoc MUDr. Ivo Procházky, CSc., jsou rychlé HIV testy, na jejichž principu stojí i tzv.

    domácí testy, schváleny jen jako orientační a jen k použití ve zdravotnických zařízeních. Určitou tolerovanou výjimkou jsou tzv. K-centra. Podle zákona o zdraví není povoleno, aby neškolený laik používal zdravotnické postupy, při nichž dochází k porušení integrity organismu, a to včetně jeho vlastního. Více na www.hiv-testovani.

    cz

    Výsledný verdikt

    „HIV testování by mělo vždy být doprovázeno poradenstvím, při němž je zmíněna spolehlivost či nespolehlivost testu v dané situaci. Toto poradenství nelze nahradit informačním letákem, který nemůže postihnout všechny situace,“ dodává Ivo Procházka.

  • Doma si můžete otestovat i přicházející menopauzu. Test se provádí ponořením absorpční části testovací kazety do vzorku moči. Používá se k tomu první ranní moč, protože v ní je nejvíce hormonů. Návod říká, že je dobré udělat si první test během prvního týdne cyklu a druhý o týden později. Jestliže jste ve fázi, kdy vaše menstruace tu a tam vynechá, udělejte si první test kdykoli během měsíce a druhý test o týden později. Výsledek se dozvíte po pěti minutách.

    Kde: www.prozdravi.cz/mirates/

    Cena: 230 Kč

    Jak to vidí odborníci

    Odborníci varují, že na základě pozitivních testů byste neměla dělat žádná zdravotně závažná rozhodnutí, jako je například užívání léků. Vyjde-li vám test pozitivní, vyhledejte určitě svého lékaře. Výsledek testu mohou ovlivnit třeba léky, které obsahují folikulostimulační hormon.

    Výsledný verdikt

    Test má pouze informační charakter. Léky a následný postup, který má zmírnit průvodní znaky, by měl rozhodně stanovit lékař, takže cesta k němu vás určitě nemine. Zda předtím utratíte nějaké finance nebo ne, je už na vás.

  • Test na určení pohlaví ještě nenarozeného dítěte – cena je 500 až 700 Kč, testuje se vzorkem moči.

    Test na boreliózu – cena je cca 300 Kč, testuje se klíště po vyjmutí z kůže. Pokud tester nemáte u sebe, musíte ho zmrazit.

    Domácí CRP test – cena je 285 Kč, zjistí z krve případný bakteriální zánět v těle (a to, zda máte trávit čas v zaplněné čekárně u lékaře).

    Pro pány test mužské plodnosti – cena je kolem 800 Kč, k testu se používá vzorek čerstvých spermií a testuje se podle jejich množství a aktivity (pohyblivosti).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector