Hematom v těhotenství – vše o zdraví

Jestliže jste se o svém těhotenství dověděla před týdnem nebo dvěma, v tomto stádiu si již pravděpodobně naplno uvědomujete fascinující fakt, že se ve vašem těle rodí nový život.

Mnoho žen se v tomto období cítí jako na houpačce – hormonální změny způsobují stavy podobné premenstruačnímu syndromu, začínají příznaky těhotenství a vaše hlava je plná nejistoty z nastávajících dní, týdnů, měsíců. Všechno tohle je úplně přirozené, a proto je teď nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a naladit se na pozitivní vlnu.

Začínáte šestý týden těhotenství a vaše miminko, ještě stále v podobě embrya, je v bezpečí svého amniového vaku. Srdíčko mu již vesele bije a jeho orgány pokračují ve svém vývoji. Co všechno 6. týden těhotenství přináší? 

Velikost miminka v 6. týdnu těhotenství je již 6 mm, což je přibližně velikost čočky. Obklopuje ho zvětšující se amniový vak naplněný plodovou vodou. Jestli čekáte dvojčata, na ultrazvuku byste již teď měla vidět dva plodové vaky.

Srdíčko a krevní oběh

Plod již má svůj vlastní krevní oběh, ve kterém začíná proudit krev. Svalovina jeho srdce, která stěží dosahuje velikost chia semínka, se začíná dělit na předsíň a komoru. Srdíčko mu pulzuje zhruba 100–160krát za minutu, což je dvakrát rychleji než vaše vlastní a na malém těle ho můžeme pozorovat jako velký hrbol v přední části hrudníku, nad kterým se již klenou tři žaberní oblouky.

Vyvíjí se končetiny a vnitřní orgány

Ostatní vyčnívající „pupeny” naznačují základy končetin, ze kterých se nejdříve vyvinou ruce a zanedlouho budou následovat nohy. V tomto období se formují základy většiny hlavních vnitřních orgánů včetně ledvin a jater a zásadně se mění vnější vzhled miminka. Uzavírá se neurální trubice, na jejíž stranách jsou  patrné obrysy budoucích obratlů.

Z přední části této trubice se později vyvine mozek a ze zadní části mícha. Pod vyklenutou mozkovou částí se již dokonce nachází primitivní dutina ústní a primitivní střevo. Zatím je mezi sebou ještě odděluje hltanová membrána, ta však brzy proděraví a dojde k jejich spojení.

Začíná se vyvíjet nos, uši, ústa a oči, které teď vypadají jako dvě černé tečky na velké hlavičce.

Plod je ještě stále zakončený „ocáskem”, který si postupně nachází svoji finální pozici na zádové straně. Vpředu ocasového hrbolu vznikla kloaková membrána, která je základem řitního otvoru.

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenské nevolnosti trápí přibližně 80 % budoucích maminek. Šestý týden těhotenství je čas, kdy se mohou začít projevovat. 

6. týden těhotenství – co se děje v těle maminky?

Vaše těhotenské bříško ještě neroste viditelně pro okolí, ale vy už bezpečně víte, že se v něm rozvíjí nový život.

Těhotenské příznaky v 6. týdnu těhotenství

Jestli trpíte nevolnostmi, vězte, že nejste sama. V šestém týdnu těhotenství zažívá nevolnosti či pocit na zvracení až 80 % nastávajících maminek. Běžná bývá taktéž bolest břicha, napětí v prsou a změny na bradavkách.

Některé maminky můžou mít pocit, že jim již roste bříško, ale pravděpodobně jde pouze o nafouknuté břicho, které je také častým symptomem. Dost možná jste v 6. týdnu těhotenství stále bez příznaků.

Pokud tomu tak je, netrapte se zbytečně otázkami proč, ale užívejte si to.

i V případě těhotenských nevolností vyzkoušejte některé osvědčené rady a tipy, jak projevy nevolností potlačit, nebo je alespoň zmírnit.

Také v šestém týdnu těhotenství vás ještě stále může překvapit špinění nebo slabé krvácení. Pokud jde o silné krvácení, okamžitě kontaktujte svého gynekologa. Mohl by to být první příznak potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví Dopřávejte si procházky a pobyt na čerstvém vzduchu kdykoliv budete moct.

Procházky a cvičení vám pomohou s únavou

V tomto období je důležitější než kdy předtím poslouchat svoje tělo a přizpůsobit se jeho požadavkům. Jestli vás trápí extrémní únava, snažte se co nejvíce odpočívat během večerů a víkendů. Vaše tělo vám bude nesmírně vděčné. Zmírnit únavu pomáhá také procházka na čerstvém vzduchu nebo jóga. Díky endorfinům, které vám takovéto cvičení vyplaví do těla, se budete cítit o mnoho svěžejší.

i Jóga je prospěšná po fyzické i psychické stránce. Může vám ulehčit vaši cestu těhotenstvím. V článku Jóga pro těhotné – cviky pro jednotlivé trimestry se dovíte, jaké benefity vám přinese a jak na to. 

Již v prvních týdnech těhotenství je základem kvalitní strava bohatá na vitamíny a antioxidanty, kterou je zvláště dobré doplnit o multivitamíny vhodné pro těhotné ženy.

Nejdůležitějším potravinovým doplňkem je jistě kyselina listová, jejíž denní příjem by se měl pohybovat okolo 400 μg.

Podílí se na správném vývoj neurální trubice dítěte a snižuje riziko vzniku defektů, jako je například rozštěp páteře.

První těhotenská prohlídka u gynekologa

Většina žen absolvuje svoji první těhotenskou prohlídku u lékaře kolem šestého až desátého týdne těhotenství. Gynekolog se obvykle zajímá o vaše dřívější zdravotní problémy, o zdravotní potíže ve vaší rodině, o průběh předcházejících těhotenství. Chce znát datum poslední menstruace, vaše alergie a musí vědět o všech lécích, které berete.

Jestli se najdou komplikace, které by mohly ohrozit vaše těhotenství (např. krvácení, vysoký tlak, bolesti hlavy, cukrovka apod.), měl by vás poslat na doplňkové vyšetření a testy.

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví Při první návštěvě vás lékař vyšetří a bude se vás ptát na anamnézu. Je důležité, aby všechny informace byly co nejpřesnější.

Rizikové povolání a těhotenství

V případě, že máte povolání, které může být rizikové, nezapomeňte to sdělit svému gynekologovi. Těhotné ženy nesmí být zaměstnávané fyzicky nepřiměřenou prací, která by mohla ublížit matce nebo dítěti.

Nechte si vystavit lékařský posudek, který potvrdí ohrožení těhotenství ze zdravotních příčin a prodiskutujte se zaměstnavatelem řešení dané situace.

Můžete se domluvit na úpravě pracovních podmínek nebo hodin, na přeřazení na jinou pracovní pozici nebo na pracovním volnu – vše závisí na ochotě a možnostech konkrétního zaměstnavatele. 6.

týden těhotenství se vám sice může zdát jako velmi brzký pro konzultaci se zaměstnavatelem, věřte ale, že už teď je třeba brát maximální ohled na zdraví vaše i vašeho miminka. 

Tipy pro 6. týden těhotenství:

 • Následující týdny jsou pro vývoj vašeho miminka absolutně zásadní. Jestli jste ještě nezačala brát těhotenské vitamíny, je načase zařadit je do své každodenní rutiny. Kyselina listová pomůže předejít poškození neurální trubice, která v tomto období prochází nejdůležitějším stádiem svého vývinu.
 • Připravte se na návštěvu u svého gynekologa. Pravděpodobně máte hlavu plnou otázek. Zapište si je všechny do poznámek nebo do mobilu, abyste na nic důležitého nezapomněla. Ať už vás zajímá vývoj plodu, příznaky těhotenství či bolest břicha v těhotenství, lékař vám všechny vaše otázky rád zodpoví. 
 • Ať už vás zastihly ranní nevolnosti nebo jste zatím bez příznaků, v obou případech je nejlepší čas začít s cvičením, konzumací vyvážené stravy a pravidelnou hydratací. O tom, co nejíst v těhotenství a na co si dávat v těhotenství pozor, se dočtete v našem článku Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?

Vaše miminko roste jako z vody. Zatím co před dvěma týdny bylo pouhým okem sotva viditelné, v 7. týdnu těhotenství již bude mít velikost borůvky. Přečtěte si vše potřebné o jeho dalším vývoji i o tom, jak vypočítat termín porodu.

Krvácení v těhotenství a jejich příčina. MUDr. Radan Doubek

Ve zkratce pro tatínky

1. Krvácení v časné graviditě – do 12. týdne těhotenství

Hrozící potrat – jedná se o stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod zůstává vitální (živý). Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním (odchod menšího množství tmavší krve) a někdy i pobolíváním podbřišku.

Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního. Vždy je vhodná návštěva lékaře, který přesně určí (zejména na základě ultrazvukového vyšetření) závažnost stavu a navrhne léčbu.

Základem terapie je klidový režim (doma nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků k podpoře časného těhotenství, popř. léků zpevňujících drobné cévy. Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.). Zohledňuje se také přání ženy.

Délka hospitalizace se odvíjí od závažnosti vstupního nálezu a na jeho změnách (v optimálním případě a nejčastěji dochází k ústupu potíží ).

 • Počínající potrat – nastává tehdy, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že už nelze ovlivnit. Je provázen zkracováním o otevíráním hrdla děložního. Počínající potrat je vždy doprovázen bolestmi v podbřišku s krvácením a přechází do potratu probíhajícího.
 • Probíhající potrat – je stav, při němž je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat) nebo jen jeho část (neúplný potrat). Většinou se jedná o druhou variantu. V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy. Proto je třeba za této situace provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze. Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní.
 • Specifickým typem potratu je tzv. zamlklý potrat – v tomto případě dojde po určité době vývoje plodu (či zárodku) k jeho zástavě, odúmrti. Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí až po často několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o separaci (odloučení) a vypuzení obsahu dělohy. Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a někdy bolestem.
Zajímavé:  Ejakulát - vše o zdraví

Více o samovolném potratu na začátku těhotenství.

 • S krvácením se lze setkat i v případě syndromu mizejícího dvojčete, kdy dochází ke spontánní redukci dvojčetné gravidity na jednočetnou. Probíhá většinou bez ohrožení druhého plodu.
 • Mimoděložní těhotenství – vzniká tehdy dojde-li k uhnízdění oplozeného vejce jinde než v dutině děložní (nejčastěji ve vejcovodu). Plodové vejce se pří zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí a kolapsovým stavem (při prasknutí mimoděložního těhotenství). Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie. Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)

Více o mimoděložním těhotenství.

 • Krvácení v těhotenství může být způsobeno i jinými, méně častými příčinami jako jsou deciduální polyp (vzniká v důsledku těhotenských změn sliznice čípku děložního), myom (uzel ze svaloviny dělohy, zejména při lokalizaci v její dolní části) a zcela výjimečně karcinom (zhoubný nádor) čípku děložního.

2. Krvácení v těhotenství mezi 12. a 24. týdnem gravidity

Některé příčiny jsou shodné jako v předchozím případě (hrozící, počínající, probíhající a zamlklý potrat). K nim se přidávají další poruchy typické pro vyšší týdny těhotenství, budou popsány v další části týkající se krvácení mezi 24. a 40. týdnem těhotenství (vcestné lůžko a výjimečně předčasné odloučení normálně nasedajícího lůžka).

3. Krvácení v těhotenství po 24. týdnu gravidity

 • Vcestné lůžko – je stav charakteristický uložením lůžka (placenty) v dolní části dělohy, kde je v těsné blízkosti nebo přímo zasahuje do porodních cest (0,5 % případů). Vzniká v důsledku uhnízdění oplozeného vejce v dolní části dělohy, dolním děložním segmentu.

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví

Normální uložení placenty

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví

Placenta zasahující do porodních cest

Existují čtyři typy:

 • hluboko nasedající placenta (je v dolním segmentu, ale nedosahuje ke kanálu děložního čípku, v tomto případě je možný přirozený vaginální porod)
 • vcestné lůžko zasahuje k okraji vnitřní branky kanálu děložního čípku
 • vcestné lůžko přesahuje zčásti vnitřní branku
 • placenta přesahuje zcela vnitřní branku kanálu hrdla děložního
 • Poslední tři zmíněné stavy jsou důvodem k vedení porodu císařským řezem, a to kvůli možnému masivnímu krvácení z okraje placenty při rozšiřování porodních cest u vaginálního porodu.

Poznámka: Pokud je lůžko uložené níže v období kolem poloviny těhotenství, nemusí to znamenat jeho definitivní polohu. V důsledku zvětšování objemu dělohy může být placenta v dalších měsících o něco vytažena výše.

Jestliže se však s tímto stavem setkáme v závěrečných týdnech gravidity, nedá se již změna lokalizace placenty předpokládat. Základem diagnostiky je vždy ultrazvukové vyšetření. Podstatou léčby je klidový režim, léky zklidňující dělohu, popř. přípravky snižující krvácivost.

Při silném krvácení s ohrožením matky a plodu je těhotenství nutno ukončit ihned (císařský řez).

 • Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka – dochází k němu asi v 0,5-1,0 % případů, v drtivé většině v posledních třech měsících těhotenství (vyšší riziko je u žen s vysokým tlakem – hypertenze, preeklampsie, při placentární nedostatečnosti, děložních anomáliích, po úrazech břicha …). Jde o situaci, kdy dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, dochází k tvorbě krevního výronu a omezení funkční části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a je přítomná výrazná nepolevující bolest dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne. V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ).

Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření (s detekcí srdeční aktivity plodu), doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

 • Počínající porod, nebo hrozící předčasný porod – oba mohou být doprovázeny slabým krvácením tmavší krví (špiněním) z otevírajících se porodních cest. K němu se přidává počínající kontrakční činnost (bolesti dělohy, nebo pouze v podbřišku podobné menstruačním bolestem). Stejně tak může dojít k zašpinění po pohlavním styku nebo po větší fyzické zátěži (např. prudké zvednutí těžšího břemene…)
 • Stejně jako v časném období gravidity může být krvácení v těhotenství způsobeno i jinými, méně častými příčinami jako jsou deciduální polyp (vzniká v důsledku těhotenských změn sliznice čípku děložního), myom (uzel ze svaloviny dělohy, zejména při lokalizaci v její dolní části) a zcela výjimečně karcinom (zhoubný nádor) čípku děložního.

Dobrý den, jsem na konci 6. týdne těhotenství a můj problém je takový, že když chodím nebo cokoliv dělám, ne nic těžkého, tak slabě špiním. Někdy je to růžové, jako hodně slaboučké krvácení.

Svému doktorovi jsem to řekla a podle něj je to normální. Kontroval mě vnitřním ultrazvukem a prý je vše v pořádku. Jakmile celou noc ležím, je vše v pořádku do doby, než se začnu hýbat. Co by to prosím vás mohlo být.

Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, špinění v prvním trimestru, tj. do 12. týdne, není nic vzácného.

Je to u někoho dáno větším prokrvením děložního čípku a také má na to vliv u někoho nedostatečná funkce žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Po 12. týdnu již funguje placenta, která dostatek progesteronu produkuje a špinění je již vzácné.

Někdy špinění může značit hrozící potrat, ale s tím se bohužel v prvním trimestru upřímně nedá nic udělat. Platí zde zákon buď – anebo.

Krvácení na začátku těhotenství

Dobrý den, moc vás prosím o radu. Jsem v 7 týdnu těhotenství a před dvěma týdny jsem měla velmi silné krvácení, dokonce ze mě vypadly dva kusy o velikosti asi 5 cm. V tu chvíli jsem si myslela, že jsem potratila (2 x předtím jsem potratila), ale ultrazvuk ukázal, že plod je v pořádku. Bohužel mi nikdo neřekl, co se stalo.

Prý se s tím nesetkali. Moje děloha je teď na obrázku větší, jakoby se propadla. Nevím, zda to bude zase v pořádku, přežívám ve strachu a nevědomosti. Musím se zmínit, že bydlím ve Velké Británii a ač se to nezdá, tak péče o těhotné je tu na otřesné úrovni. Je mi 33 let, jsem bezdětná a bezradná.

Mohli byste mi, prosím, pomoci, už nevím, kam se obrátit.

Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, krvácení v 1. trimestru těhotenství může být někdy způsobeno hematomem, který se vytvoří pod gestačním váčkem.

Někdy muže být krvácení poměrně silné a pak v následujících dnech může přetrvávat špinění, ale nemusí to pro plod vůbec nic znamenat. Neznamená to automaticky nastávající potrat. Zbytečně se nestresujte.

Důležitý je klidový režim a maximálně gestagenní podpora – gestagenny v perorálních tabletkách (to ale nevím, zda je v Británii zvykem). MUDr. Veronika Ťápalová

Dobrý den, v minulých šesti letech jsem prodělala 4 spontánní aborce, žádné děti ještě nemám. V každé z mých předchozích gravidit se vývoj feta zastavil v cca 11. týdnu těhotenství a nikdy nebyla zaznamenána srdeční aktivita.

Minulý týden jsem začala velice silně krvácet, šla jsem na pohotovost, kde mi sdělili, nejen, že jsem nepotratila, ale dokonce zaznamenali činnost srdíčka. Jsem nyní v 6. týdnu těhotenství a prohlídka u mé OB/GYN mne teprve čeká.

Ráda bych věděla, zda je normální silně krvácet již druhý týden těhotenství (na Internetu jsem se dozvěděla, že až 20 % žen toto prožije) a zda to není způsobeno stresem (jsem v posledním ročníku na právech) a stesku po rodině. Děkuji a všem zde přeji krásný den.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, silné krvácení v prvním trimestru může skončit potratem, ale nemusí. To se dá těžko posoudit. Stresem by to ale určitě být způsobeno nemělo.

Bohužel kromě gestagenní podpory (užívání např. Utrogestanu) se nic jiného v tuto fázi dělat pro udržení těhotenství nedá.

Spíš by bylo dobré, pokud máte za sebou 4 potraty, nechat si udělat hematologické a genetické vyšetření, ale to už možná máte za sebou.

Krvácení v těhotenství vždy signalizuje situaci, která vyžaduje konzultaci s lékařem. Do 12.

týdne se může jednat o potrat nebo mimoděložní těhotenství, v dalších týdnech se přidává vcestné lůžko a jiné komplikace.

Nejen v těhotenství může být za krvácení odpovědný polyp, myom dělohy nebo zhoubný nádor děložního čípku. Řešení dané situace probíhá dle stanovené diagnózy, zjištění příčiny, která je za krvácení odpovědná. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek

Diskuze » Poradna »

Krevní sraženiny v těhotenství | Jaknamaterstvi.cz

Krevní hematom (krevní sraženina) na děloze se vyskytuje z mnoha příčin. Může se objevit na počátku těhotenství, v jeho průběhu nebo při porodu. Pojďme se podívat na to, ve kterých situacích se s hematomem setkáte.

Zajímavé:  Hygiena - vše o zdraví

Hematom v těhotenství - Vše o zdraví

Žena zaznamená slabé krvácení či špinění v prvním trimestru gravidity. Krevní sraženina se může objevit mezi placentou a děložní stěnou. Gynekolog pomocí ultrazvuku zjistí její rozsah a doporučí klid na lůžku. Během klidového režimu se malá krevní sraženina vstřebá. Velké sraženy způsobí větší krvácení, vypuzení vajíčka z dělohy a potrat.

Zamlklý potrat

Jestliže se plod nevyvíjí, odumře, a žena nepociťuje žádné symptomy potratu, jedná se o zamlklý potrat. Plod zůstává v děloze a při návštěvě gynekologické poradny zaregistruje lékař na ultrazvuku krevní hematomy.

Kolem odumřelého plodu dojde k seskupení krevní sraženiny, která je nejprve červenohnědá a následně zbledne. Sraženiny mohou vytvářet laloky. Takovýto potrat je spojený s chromozomální aberací (Downův, Edwardsův, Patauův, Turnerův syndrom).

Přečtěte si více informací o zamlklém potratu.

Hematom v děloze

V děloze můžeme pozorovat hematom retroplacentární (nahromadí se krev mezi dělohou a lůžkem) nebo subchorionický (krvácení pod placentou).

Kazuistika ukazuje, že dosahuje-li hematom velikosti do 60 ml, porodí v termínu až 80 % pacientek. Jestliže je jeho rozsah větší, porodí v termínu přibližně 20 % pacientek. Hematom je často spojený s abrupcí placenty.

Abrupce placenty

Ve třetím trimestru se může objevit při abrupci placenty retroplacentární hematom (hematom pod placentou), který způsobí překážku toku krve a uvolnění tromboplastinu z hematomu do oběhu matky. Utváří se sraženiny v kapilárách a krev nemůže proudit skrze orgány.

Hematom po porodu

Po ukončení třetí doby porodní se může vyskytnout hematom v porodních cestách. Projevuje se jako bolest v podbřišku a konečníku. Rodičce poklesne krevní tlak, je bledá, potí se a vykazuje známky hemoragického šoku (ztráta velkého množství krve). Krev z rodidel neodchází, neobjevuje se, ale hromadí se v pochvě. Lékaři hematom poznají pohmatem. Může v sobě pojmout až litr krve.

8. týden: Jsem doma! Bohužel, krvácím

Jsem doma! První dny sice jen ležím a spím, ale moje psychika jede na nejvyšší pozitivní level. Ve čtvrtek ráno ovšem dostanu další ťafku. Při použití toalety nacházím na toaletním papíře krev. Snažím se myslet pozitivně a říkám si, že to nic není, když je to jen na papíře a nekrvácím klasicky.

Okamžitě začínám na internetu vyhledávat, co všechno znamená krvácení v těhotenství a kdy navštívit lékaře. Mezitím nervózně chodím na záchod a kontroluji stav. Je poledne a vypadá to, že se tělo umoudřilo a žádné další krvácení se již neobjevuje. Trochu mě to uklidní a já nabudu dojmu, že se asi jednalo o prasklou žilku z přílišného prokrvení.

Jenže v noci se krvácení vrátí tak, že začínám krvácet jako při počínající slabší menstruaci nebo při předmenstruačním špinění. Není to sice čerstvá krev a není jí ani nijak moc, ale i tak celou noc nespím. K ránu se krvácení již neobjevuje, ale já jsem rozhodnuta stepovat přede dveřmi gynekologie ještě před jejím otevřením.

Naběhnu do ordinace mé gynekoložky a ta na ultrazvuku zjišťuje velký hematom. Je umístěný nad plodem a je větší než plod. Hrozí tak, že při vykrvácení hematomu přirozenou cestou s sebou strhne i dítě. Podle doktorky může být hematom také důsledkem tzv. syndromu mizejícího dvojčete.

Tluče mu srdíčko

Čímž se dozvídám, že v děloze je pouze jedno miminko. Ale co je hlavní, tluče mu srdíčko! Do ordinace se mnou šel i manžel, a když jej doktorka povolá, aby se podíval na monitor, poprvé společně vidíme naše miminko a posloucháme tlukot jeho srdíčka.

Je to ten nejlepší song, který může nastávající máma slýchávat. Nejradši bych si ho nahrála a pouštěla doma před usnutím. Nebo nejlépe, kdyby už v tomto stadiu šlo poslouchat srdíčko miminka přes komerční přístroje, které jsou na trhu.

Tyhle věci pro domácí použití ale většinou fungují až tak od 14. týdne. Mě přitom tlukot srdce našeho prcka taaak uklidňuje… Jako památku na tento výjimečný den dostáváme fotku z ultrazvuku.

Jeho nebo její první fotka! Dávám si ji do peněženky a asi tak dvacetkrát za den ji vytáhnu a prohlížím si ji.

Krom fotky domů odcházím s utrogestanem, který mám brát třikrát denně. Dále mám také pokračovat v píchání injekcí fraxiparinu na ředění krve. Mám nařízený klidový režim s nohama nahoře. Je mi jasné, že moje těhotenství je díky jeho počátkům velmi nestandardní, a tak hodlám doporučení lékařky ve všem dodržet.

Doma opravdu celé dny ležím a vstávám pouze na toaletu, a když si potřebuji ohřát jídlo v mikrovlnce. Manžel je možná ještě vystrašenější než já, a tak mě neustále obskakuje a zařizuje vše, co je potřeba, od praní přes nákupy až po vaření. Ani venčit našeho pejska na zahradě mi nedovolí.

Pořád se bojím, co kdyby..

V jiné situaci bych si takové rozmazlovaní nesmírně užívala, ale já se nemůžu nějak vnitřně uklidnit a relaxovat. Pořád se přehnaně pozoruji a přemítám, co kdyby… Každý tlak v podbřišku důkladně sama se sebou rozebírám. Jde o roztahování dělohy nebo se jedná o možné počínající křeče vedoucí k potratu?

Další kontrolu mám naplánovanou až v desátém týdnu. Přečkat do té doby je však pro mě celá věčnost. Naštěstí krvácení ani špinění se už neobjevilo. Ano, mohla bych si oddychnout.

Ale to já ne. Neustále na sobě hledám nové a nové známky pokračujícího těhotenství. Krom tlaků v podbřišku však žádné nepozoruji. Není mi špatně, nijak více nevnímám žádné pachy, nemám žádné chutě ani citlivá či zvětšující se prsa.

Už aby za mnou byla ta kontrola. Všichni mi říkají, buď v klidu a užívej si to. A já se vážně snažím, jen v tom nejsem moc dobrá. Zato jsem ale velmi dobrá v mučení sebe sama. A jsem v tom opravdu důsledná.

Dospěju tak k názoru, že s těmito vlastnostmi by ze mě byl výborný diktátor.

Co všechno se děje v těle během těhotenství? Tohle!

Jak se proměňuje ženské tělo v těhoteství • VIDEO: Maminka.cz

Diskuze Hematom v těhotenství – prosím vaše zkušenosti

Ahoj holčiny Ve čtvrtek jsem se vrátila po 14ti denní hospitalizaciv nemocnici…V 7+3tt jsem začala krvácet, bylo to jednorázové a přestaloto, než jsme dojeli do nemocnice-ale ten strach a nervy…..chjo Doktorka na ultrazvuku zjistila, že to prý vypadá, že se mi odtrhly plodovéobaly od děložní stěny-četla jsem, že se to někdy děje, ale prývětšinou-když má ženská nějakouvadu dělohy, která neumožňujepravidelný růst gestačnímu váčku…Já nic takovéhonemám……….Samozřejmě se hrozím, aby se tento stav neopakoval…Ale hlavně-následkem toho mám hematom, který byl na počátku 14mm na5 mm-viděla jsem ho na UTZ-jako takovou slzu-bylo to krásně vidět-po týdnuuž byl takovej hodně vyprázdněněj-a teď když mě propouštěli a dělalimi UTZ ještě ráno-tak je prý už téměř vstřebaný…….Ale strach mámpořád-doktorka mi sice říkala, že mám ještě dodržovat klid-to sesnažím, ale co si budeme povídat-nejde to úplně 100%ně…..Polehávám,ale včera dopoledne jsem se trošku víc hýbala a začalo mě píchat vlevov podbříšku-to se mi stávalo v nemocnici třeba po teplé sprše a začalajsem vždycky špinit, jakmile jsem cítila tohle píchání.Přisoudila ksem totomu, že se hematom vyprazdňuje…No a včera samozřejmě taky malinkošpinění-opravdu malinko a bylo to hodně světloučké………………..

Moc děkuju za vaše odpovědi a zkušenosti 

Velikost písma:

Ahoj Ditulko , tak já jsem si říkala, kam jsi zmizela natakovou dobu z diskuze ve Snažení…To je mi moc líto, že máš takové komplikace Já osobní zkušenosti nemám, doufám, že ani mít nebudu, musí to býthrozně stresující Ale co jsem tady takhle různě pročítala, tak se to stává a miminko sepřesto zdárně donosí a porodí zdravé… Moje kolegyně střídavěšpinila a krvácela celý první trimestr a také to dopadlo dobře.

Já tomu našemu prcíčkovi 3milimetrovýmu taky věřím, že to zvládne a napříštím UZ mu bude tlouct srdíčko stejně krásně jako teď večtvrtek… 

Ahoj Ditto – velikost hematomu bohužel nevím, ale taky mijeden našli v osmém týdnu, byla jsem hodně vydivočená, krvácela jsemčervenou krví (což rozhodně nemá být, hnědé špinění bývá často).Předpokládám ale, že byl velký dost, protože paní doktorka napříštěutrousila něco ve smyslu, že „to miminko kupodivu zvládlo“.

Ono dělat víceméně moc nemůžeš, dodržovat klidový režim (mohla jsemležet v nemocnici, ale to se dá stejně dobře dělat doma, tím spíš,když má člověk další škvrně), ještě tak zobat Ascorutin, kterýposiluje žilní stěny a brání tak krvácení, příp. já měla předepsanýUtrogestan.Prostě miminko musí být silné a ty mu věř, že silné bude.

Kdybys ještě špinila, nestresuj se tím, to opravdu odchází hematom – buďse musí vstřebat, anebo odkrvácet.

Tak hodně štěstí  !

Ahoj.Já jsem měla hematom při druhém těhu.A byl o kousek větší nežmiminko.Krvácela jsem dost silně.Tak jsem jela do nemocnice.Chtěli si mě tamnechat,ale to nešlo,měla jsem doma ještě rok a kousek starého syna.

Takjsem podepsala revers a jela domů s tím,že mám dodržovat klidový režim.Ležela jsem poctivě 2 týdny.Akorát jsem běhala asi tak 7× dennězvracet…..A i přesto se hematom vztřebal a vše bylo o.k.

Zajímavé:  Bolest žeber na dotek - vše o zdraví

Po kontrole užjsem zase byla bez omezení a mohla žít zase tak,jako by se nic nestalo. Přeji ti hodně štěstí a za pár měsíců zdravé miminko. 

Ahoj,

kamarádka krvácela na začátku těhu, ale hrozně, popisovala to jakootevřenej kohoutek u vodovodu v nemocnici jim řekli, že je všechnov pohodě a taky zatím je a jsou za půlkou těhu. Držím palce.

,,,

Příspěvek upraven 04.10.10 v 19:36

 • Ahoj holky
 • Moc vám všem děkuju za zkušenosti
 • Ještě mě tak napadlo-jak jste řešily sex Jestli jste radši nesexovaly nebo jste počkaly až vám doktor potvrdí-žeuž je všechno v pořádku no je fakt, že sem asi už nikdo nakukovatnebude-zeptám se schválně svého doktora-co na to řekne  
 • Ještě jednou moc díky všem

Obrázečku Janinko-obrovská gratulkak těhotenství-koukala jsem jako blázen……opatruj se 

Ditto: se sexem bych radši počkala. Já ho mám tedazatím zakázaný od doktora,vzhledem k tomu,že mě dal na neschopenku kvůlipřípadnému potratu…Klidový režim znamená 100%ně i žádný sex.a taky bacha nahorkou vodu.

Befi děkuju-já vím, že určitě teď žádnej sexpokoušet nebudu-i když mám teda na to chuť děsnou Dneska ráno jsem se vzbudila ve 4-a hodinu jsem myslela na sex-nemohla jsemkvůli tomu ani usnout-ale pro mimi všechno-to je jasný-já jsem třebamyslela-jestli holky sexovaly dýl-až bylo miminko větší-třeba v tom5. měsíci…………..a s tou teplou vodou naštěstí vím, že senedoporučuje moc teplá………………….

Befi-a co si prosímtě měla ty za problém, proč doktor usoudil napřípadný potrat-myslím, že si jenom špinila-viď????

Taky jsem měla hematom (krvácení v 6tt)- týden jsem kromě chození naWC fakt jen ležela doma (hrůza), další týden jsem polehávala a pak užnormální, ale zpomalený režim. Brala jsem Ascorutin (týden) a Utrogestan(celý první trimestr). Co se týče sexu, prostě nebyl.

Pak už jsem i podledoktora mohla, ale hrozně jsem se bála (i manžel), tak bych z toho stejněnic neměla. Jinak jsem měla ze začátku zakázanou koupel – mohla jsem se jensprchovat, a to ne moc teplou vodou.

Nakonec vše dobře dopadlo, ve finálejsem ještě přenášela a teď je mojí kočičce skoro půl roku Držím palce a věř broučkovi, že to zvládne!

Ditto: no,jen jsem špinila a měla bolestiv podbřišku-ale přišlo mi to normální… Ale na neschopence pak byladiagnoza O200,což jsem si našla,že je hrozící potrat… Spíš mipřišlo,že se sichruje..

Jinak ted už tyhle věci vůbec nemám,jen poměrně hustý nevolnosti.Nicméně mě stejně nechal doma,dál napsal Duphaston,a řekl mi,at jsemráda,že mi píše neschopenku,a at s ní počítám do konce1.

trimestru…víc mi neřekl 

Ty se neboj,určitě to už bude dobrý Ale obdivuju tvoji chut na sex,já ji mám tedana bodu mrazu..ale to je tím,že mi kolikrát i smrdí přítelova vonavka apodobný vjemy 

Ditta77 píše:já jsem třeba myslela-jestli holky sexovaly dýl-až bylo miminkovětší-třeba v tom 5. měsíci………….

Ale to určitě jo, i když u nás ta chuť zase moc nebyla.Ono ten hematom se třeba neztratí úplně, ale jak miminko vyroste, už honeohrožuje. Nebo aspoň si to tak myslím.

Já od druhého trimestru až do konce těhotenství nosila staršíhov šátku (na boku, později na zádech), dokonce i v den porodu… takžeo nějakém šetření se nemůže moc být řeč. A mírně jsempřenášela. Jak jsem se ze začátku bála, aby se miminko udrželo, nemohlajsem ho na konci vyklepat. To tak bývá  .

Pry je nesexovani doporuceno, aby se nezanesla na nepatricna mista infekce(bo jak je tam ten hematom a pripadna krev se nekudy odlucuje, tak by se stejnoucestou mohlo prostredi skrze posramocene plodove obaly infikovat, a za nasledekby mohl byt potrat). Teda tak jsem to pochopila ja…

Maggy, tak pak by stačilo použít kondom, ne?

Hematom

Hematom (z řeckého slova haima a toma – krev a abnormalita) je modřina, podlitina a nebo krevní výron, kterým se označuje nahromadění krve v hlubších tkáních, tj. mimo krevní cévy. Nejčastěji vzniká po nějakém prožitém traumatu, silným tlakem, úderem, úrazem, podkožním krvácením, kdy se krev vyleje do tkáně a nebo do podkoží a způsobí otok.

Je-li hematom malý, vstřebá se, avšak větší hematomy se někdy musí odsát. Jakmile hematom vznikne, je červené barvy, což signalizuje přítomnost krevního barviva – hemoglobinu v místě vzniku hematomu.

Postupně se tato červená barva mění v závislosti na stáří hematomu. Když se začně hematom rozpadat, mění svou barvu na zelenou a později žlutou.

Má tedy své charakteristické vlastnosti a není možné jej zaměnit s hemamgiomem11, což je nezhoubný tumor krevních cév.

Vnitřní versus povrchové hematomy

Povrchové hematomy jsou častější než vnitřní. Jejich hlavním znakem je viditelnost pouhým okem a samovstřebání. Vnitřní hematomy mohou být i život ohrožující, protože u nich dochází ke krvácení do orgánů, velmi známé je např. krvácení do mozku. Pokud se vnitřní hematom nevstřebá, je potřeba ho z těla (orgánu) odsát a pečlivě místo vyčistit.

Příčiny vzniku hematomu

Hematom může vzniknout následném traumatu, tedy traumatický hematom. Za trauma se v tomto případě považuje např. úraz, silný tlak, úder, kdy je narušena cévní stěna a krev uniká do okolí.Další možností jsou tzv. samovolné hematomy, které vzniká i přesto, že k nim není dán podnět například jako u traumatických hematomů.

Kdy vzniká samovolný hematom?

 • má-li jedinec vrozené nebo získané poruchy ve srážení krve – hemofilie
 • nemá-li jedinec dostatek vitamínu K
 • užívá-li pacient léky na ,,ředění“ krve, proti agregaci destiček– antitirombotika, antikoagulancia např. kyselina acetylsalicylová, warfarin, heparin
 • nemá-li člověk dostatek vitamínu C
 • trpí-li na jaterní choroby
 • má-li poruchy funkce kostní dřeně, kdy se tvoří méně krevních destiček
 • Aneurysma
 • je-li pacient nemocen a léčen na meningokokovou meningitidu

Léčba hematomu

Při léčbě hematomu musí být léčena vyvolávající příčina, tzn. například upravení užívaných léků na ředění krve, zvýšit příjem vitamínů K a C a Ascorutinu1.Traumatické hematomy lze snadno léčit mastí s obsahem derivátu heparinu a jejich velikost zmenšit přikládáním chlazených předmětů na hematom.

Hematom v těhotenství

Za subchorionický hematom, neboli hematom v těhotenství (SCH), je považována nahromaděná krev mezi membránami placenty9 a dělohy. Některými lékaři je ale i tento typ hematomu nazýván jako krevní sraženina.

Příčiny subchorionického hematomu v těhotenství

V současnosti neexistuje žádný známý důvod, proč k SCH dochází, avšak domněnkou je to, že při implantaci vajíčka se vajíčko lehce oddělí a nebo se odtrhne od dělohy a to způsobí krvácení.

SCH je komplikací hlavně na začátku těhotenství, protože může hrozit potrat. Stejně jako známá příčina neexistuje ani prevence, jak hematomu předcházet. SCH postihuje ženy v jakémkoli věku a jakékoli rasy.

Obecně platí, že je vhodné přiměřeně odpočívat a přijímat dostatek tekutin, protože možná dehydratace může způsobit děložní kontrakce.

Diagnostikování subchorionického hematomu v těhotenství

Diagnostikovat tento hematom lze v průběhu těhotenství24 pouze vaginálním a nebo břišním ultrazvukem. Ženy k lékaři většinou dorazí s vaginálním krvácením v časném stádiu gravidity. Během UTZ vyhledá lékař plod a zhodnotí jeho stav.

K diagnostikování tohoto typu hematomu je potřeba zkušené ‚lékařské oko‘, protože se krevní sraženina jeví jako černá hmota uvnitř dělohy. Vypadá to a projevuje se, jako kdyby byla přítomna ještě jedna placenta.Po prozkoumání krevní sraženiny jsou na místě dvě diagnózy a sice SCH a potrat13.

V případě, že se o potrat nejedná, přechází se k diagnóze SCH, kterou je potřeba léčit a mít pod kontrolou.

Léčba subchorionického hematomu v těhotenství

Formální léčba tohoto typu hematomu neexistuje, a tak hodně záleží na lékaři, jakou léčbu zvolí. Někteří lékaři doporučují chovat se a žít každodenně tak, jako tomu bylo doposud, jiní zase klidový režim, zdržení se pohlavního styku58 během těhotenství atd. Doporučováno je nezvedat těžká břemena, nenamáhat se atd. Chirurgické odstranění sraženiny totiž není v tomto případě možné.

Jsou ale i takoví lékaři, kteří sraženinu léčí medikamenty, např. Heparinem, kterým dochází k ředění krve a tedy možnému ‚rozpuštění‘ sraženiny.

K vývoji těhotenství je také někdy používána léčba estrogenem a nebo progesteronem, což jsou hormony. Většina těhotenství s tímto hematomem pokračuje bez větších obtítží, některé hematomy dokonce sami zaniknou po 20.

týdnu těhotenství20 a některé se sami vstřebají, popř. z těla vyjdou ve formě odtoku krevní sraženiny.

Těhotné ženy s SCH jsou vystaveny vyššímu riziku odtržení placenty, kdy se placenta odtrhne od dělohy.

Tato těhotenská komplikace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a pokud dojde k oddělení od děložní stěny, je v ohrožení zdraví plodu. Je ale běžné, že během těhotenství s SCH občas dochází ke krvácení z rodidel a nebo i možným křečím.

To vše je způsobeno právě krevní sraženinou. Obecně se nedoporučuje během krvácení/špinění užívat tampóny a nebo pohlavně žít.

Více o hematomu na modrykonik.cz:

 • Otázka: Jak ‚nezvedat‘ dítě a nenamáhat se při rizikovém těhu?

Použité zdroje:

 1. http://www.symptomy.cz/priznaky/hematom
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hematom
 3. http://www.justmommies.com/articles/subchorionic-hematoma.shtml (ENG)
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Placental_abruption (ENG)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *