Hepatitida – vše o zdraví

hepatitida typu C Hepatitida - Vše o zdraví

Každé onemocnění s sebou nese mnohdy nepříjemné symptomy.Virus hepatitidy typu C neboli žloutenky v sobě můžete mít mnoho let. Jenžejakmile o sobě dá vědět, játra už jsou ve velké míře zasažena.

Připravili jsme seznam toho, co je tímto virusem dálezasaženo a jaké mohou být jeho symptomy.

Mozek

Několik týdnů poté, co se u člověka projeví hepatitida typuC, můžete pociťovat mnohem větší únavu než obvykle. Později se začnouprojevovat i tzv. mozkové mlhy, zmatenost a dezorientace. Únava se začneprohlubovat, nastanou problémy s pamětí a deprese.

Játra a krev

Zánět v játrech způsobený tímto onemocněním způsobípoškození jater, a může tak dojít i k blokaci průtoku krve. Bez něj jaterníbuňky začnou umírat. Tento nedostatek oběhu může také způsobit, že se nohynebo břicho začnou zvětšovat. Typická je i větší krvácivost a tvorba modřin.

Ústa

U některých lidí způsobuje hepatitida C autoimunitní stavzvaný sicca syndrom. Ten je příčinou sucha v ústech a ztěžuje polykání. HepatitidaC je také často spojena s orálním lišejníkovým planusem, chronickýmzánětlivým stavem, který ovlivňuje sliznice uvnitř úst. Mezi příznaky patříotok a bílé krajkové skvrny.

Oči

Poškození jater v pozdějších stádiích žloutenky způsobujezměnu očního bělma z bílého na žluté. Stává se to proto, že játra nemohoufungovat tak, jak jsou zvyklá, a v těle se hromadí žlutá žluč zvanábilirubin. (Žluč je tekutina, která pomáhá při trávení.)

Střeva

Kromě jater a krve je touto nemocí zasažena také správnáfunkce střev. Poškozená játra neprodukují tolik žluči, kolik je potřeba, aby střeva mohla absorbovat důležité živiny, které tělo potřebuje. Kromě tohosi můžete povšimnout i jiné konzistence a barvy stolice i moči.

Trávení

Při zhoršení žloutenky člověk často pociťuje nevolnosti aztrácí chuť k jídlu.

Svaly a klouby

Bolest kloubů a svalů jsou častým znakem toho, že se imunitní systém snaží bojovat s infekcí. Tento stav je podobný chřipce, při které člověk bojuje s únavou, nevolností, nechutenstvím a bolestmi kloubů a svalů.

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Cukr v krvi

Žloutenka ztěžuje tělu vypořádat se s glukózou, zejména kdyžzasáhne játra. Zabraňuje správné funkci inzulínu v krevním oběhu. Hrozí zdevyšší riziko onemocnění cukrovkou.

Abyste žloutence předešli, je potřeba dodržovat základníhygienická pravidla – zejména mytí rukou.

Hepatitida - Vše o zdraví Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Žloutenka, infekční virová hepatitida

Každým rokem jsou v ČR diagnostikovány stovky případů infekce i bez epidemického výskytu a navíc u části dalších pacientů se probíhající nemoc nepodaří laboratorně potvrdit. V rámci ČR patří tato infekce k běžně se vyskytujícím nemocem.

Hepatitida obecně je zánět jater, nejčastěji bývá způsobena virovými původci. Virová hepatitida A neboli žloutenka typu A bývá označována také jako nemoc špinavých rukou.

Jedná se o celosvětově rozšířené virové onemocnění, riziko nákazy je vyšší v zemích s nízkým hygienickým standardem a v přímořských státech. V ČR se jednou za čas objeví lokální epidemie žloutenky, především po povodních.

Po epidemii v roce 2016 byly ještě následující 2 roky hlášeny několikanásobně vyšší počty případů onemocnění. I mimo epidemie jsou však u nás každoročně hlášené desítky případů nákazy.

Zdroj nákazy žloutenkou A

Původcem nákazy je virus hepatitidy A (HVA). Zdrojem nákazy jsou lidé akutně nemocní a bezpříznakoví nosiči (nemocní bez vnějších projevů onemocnění). Záludnost tohoto onemocnění spočívá především v jeho snadném přenosu.

Cesta přenosu je přímým kontaktem s infikovanou osobou, dále kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, zeleninou, ovocem a syrovými mořskými plody, zvláště mušlemi, špatně tepelně zpracovaným masem i dotekem s kontaminovanými předměty.

Zdrojem nákazy jsou i lidé v inkubační době – nemocný člověk před nástupem prvních příznaků. Importovaná onemocnění mohou být zdrojem nákazy dalších osob. Inkubační doba je dlouhá, 15-50 dní, průměrně 28 dní.

Virus žloutenky A je ve stolici přítomen již v inkubační době, je ve slinách, v sekretu z nosohltanu a v moči.

Virus vydrží při teplotě 25° C v suchém prostředí a ve vodě 30 dní, var ho ničí až za 5 minut, aktivní chlor za 15 minut a UV záření za 60 vteřin.

Největší epidemie u nás a ve světě

Největší epidemie žloutenky A byla v ČR v severních Čechách v r. 1979, při níž onemocnělo 32 065 osob, zvláště děti, po požití mražených zmrzlin s kontaminovanými jahodami. Největší epidemie byla v Šanghaji v r.

1988 po požití syrových mušlí, kdy onemocnělo 310 746 osob. Toto onemocnění patří k nejčastějším onemocněním získaným na cestách, vyskytuje se na celém světě a riziko je vysoké v zemích s nízkým hygienickým standardem.

Ročně je ve světě hlášeno jeden a půl milionu nových nákaz a předpokládá se, že nepoznaných je až 10krát více.

Příznaky žloutenky A

Onemocnění žloutenkou je zákeřné v tom, že infikovaný člověk nemusí mít celé týdny žádné příznaky nemoci, přesto však dochází k vylučování původce infekce. Virus se pak šíří nepozorovaně v populaci na další osoby. Mezi první projevy patří teplota, nechutenství, nevolnost, pobolívání pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci dochází ke zhoršení potíží a typickým projevům: zežloutnutí kůže a očí, ztmavnutí moči, vylučování světlé stolice a extrémní únavě. Onemocnění trvá týdny, většinou bez trvalých následků, s nutnou izolací na infekčním oddělení.

Rekonvalescence však může trvat několik měsíců s následnou dlouhotrvající dietou a omezením pohybových aktivit.

Ochrana a prevence

Preventivní opatření zahrnují dodržování osobní hygieny a hygienických zásad. Důraz musí být kladem na konzumaci nezávadné pitné vody a potravin. Nezastupitelnou preventivní roli hraje očkování proti žloutence typu A, které je doporučeno všem osobám, nejen cestovatelům. (↑)

Žloutenka typu B

Popis žloutenky B

Žloutenka typu B je vysoce odolný virus, který napadá primárně játra. V kapce zaschlé krve přežívá několik týdnů a při teplotě –15° C vydrží déle než 15 let, schopnost způsobit onemocnění ztrácí až po 20 minutách při 90° C. Je známo, že tato infekce je 100x nakažlivější než HIV.

Onemocnění bývá těžší a rekonvalescence delší než v případě žloutenky typu A, také k úmrtí dochází častěji. Asi 20 % infekčních osob jsou bezpříznakoví nosiči. Ročně umírá asi dva miliony lidí na onemocnění v souvislosti se žloutenkou typu B.

V ČR počet onemocnění v posledním desetiletí v důsledku zařazení do pravidelného očkování stále klesá.

Zdroj nákazy žloutenkou B

Původcem nákazy je virus hepatitidy B (HBV). Zdrojem onemocnění je infikovaný člověk před objevením prvních příznaků onemocnění, během akutního průběhu onemocnění i v průběhu chronické formy infekce – nosičství.

K přenosu infekce stačí minimální množství krve při kontaktu s porušenou kůží (poranění rizikovým předmětem, piercing, tetování, akupunktura, zdravotnická zařízení, injekční užívání drog apod.). K infekci dochází také přes sliznice při sexuálním styku nebo intimním resp.

blízkém styku v rodině (sdílené kartáčky na zuby, ručníky, holicí strojky, žiletky apod.). K přenosu může dojít taktéž z infikované matky na dítě. Virus se vyskytuje téměř ve všech tělních tekutinách, pro přenos infekce má největší význam krev, sperma a poševní sekret.

Někteří chronicky nemocní jsou nakažliví po celý život.

Příznaky žloutenky B

Inkubační doba je 50 – 180 dní. Mezi první příznaky patří několikatýdenní bolesti kloubů, někdy vyrážka a nechutenství. Později může dojít k zežloutnutí kůže a bělma očí.

Při déle trvajícím onemocnění přechází žloutenka B do chronického stadia (asi 90 % infekcí u novorozenců, 30-40 % onemocnění v dětském věku a 5-10 % ve věku dospělém).

Pak je možný přechod v jaterní cirhózu (těžké onemocnění funkčnosti jater) a vznik nádorového onemocnění jater.

Ochrana a prevence

Ochranu proti tomuto onemocnění poskytuje očkování, které po absolvování základního schématu poskytuje dlouhodobou až celoživotní ochranu. Z důvodu přenosu pohlavní cestou je významnou prevencí používání kondomu. (↑)

Zajímavé:  Sacharidové vlny a keto dieta. Zázračné způsoby hubnutí? – vše o zdraví

Žloutenka typu C

Popis žloutenky C

Žloutenka typu C je virové infekční onemocnění jater. Původce nákazy byl objeven až v 80. letech 20. století, v roce 1992 bylo zahájeno plošné vyšetřování dárců krve.

Zdroj nákazy žloutenkou C

Původcem nákazy je virus hepatitidy C (HCV). Onemocnění se přenáší krví a stává se v současnosti velkým zdravotnickým problémem. Určení diagnózy je často velmi obtížné, nemoc probíhá i několik let bez příznaků.

Nejrizikovější skupiny populace nejsou vyšetřeny a léčeny (injekční uživatelé drog), počet infikovaných není v současnosti možné odhadnout.

V méně vyspělých zemích může dojít k přenosu ve zdravotnickém zařízení (transfuze, injekce, chirurgický zákrok), při piercingu či tetování nebo jiných invazivních výkonech. Počet nakažených je značně podhlášen a celosvětově i u nás neustále stoupá.

Příznaky žloutenky C

Na světě je infikováno asi 150 – 170 milionů osob. V ČR jsou diagnostikovány stovky nových případů onemocnění ročně.

Zákeřná je nemoc tím, že po léta nemá infikovaný žádné příznaky, nedochází ani k zežloutnutí kůže a sliznic. Po letech přechází onemocnění do chronické fáze, jež může způsobit cirhózu, rakovinu jater až selhání jater.

Akutní onemocnění je možné léčit. Při chronickém onemocnění může stav vyžadovat až transplantaci jater.

Přenos je možný i z matky na dítě, infikovaná matka ale může porodit i zdravé dítě a infikovaný muž může rovněž mít dítě zdravé.

Ochrana a prevence

Dosud neexistují vakcíny k prevenci žloutenky C. Důležitým preventivním opatřením bylo zavedení vyšetření dárců krve a používání jednorázových jehel. Z důvodu možného přenosu pohlavní cestou je významnou prevencí používání kondomu i další opatření jako u virové hepatitidy B. Pro určení diagnózy jsou důležité výsledky biochemického a sérologického vyšetření. (↑)

Žloutenka typu D

Popis žloutenky D

Žloutenka typu D je závažné virové infekční onemocnění jater.

Zdroj nákazy žloutenkou D

Původce nákazy je virus hepatitidy D (HDV), který k uplatnění svého efektu potřebuje přítomnost viru hepatitidy B. Přenáší se infikovanou krví a rozvine se jen u osob se žloutenkou B.

Ochrana a prevence

Výskyt je u nás zanedbatelný. Důležitým preventivním opatřením bylo zavedení vyšetření dárců krve, používání jednorázových jehel a zavedení pravidelného očkování proti žloutence typu B. Z důvodu možného přenosu pohlavní cestou je významnou prevencí používání kondomu. Preventivním očkováním proti žloutence typu B je zabráněno i následnému možnému onemocnění žloutenkou typu D. (↑)

Žloutenka typu E

Popis žloutenky E

Žloutenka typu E je virové infekční onemocnění jater. Onemocnění probíhá akutní formou, nepřechází do chronického stadia. Běžnější je především v rozvojových zemích, do ČR je ročně zavlečeno několik desítek až stovek případů, vyskytuje se však i v ČR.

Zdroj nákazy žloutenkou E

Původce nákazy je virus hepatitidy E (HEV). K přenosu dochází zejména kontaminovanou vodou a potravinami. Onemocnění se projevuje stejně jako žloutenka typu A. Velmi nebezpečná je hlavně pro těhotné ženy v poslední třetině gravidity, kdy může končit i fatálně pro matku i plod.

Ochrana a prevence

Dodržování zásad osobní hygieny s důrazem na konzumaci nezávadné pitné vody a potravin, z nich je rizikové hlavně nedostatečně tepelně upravené maso. Proti žloutence typu E byly v Asii vyvinuty vakcíny, u kterých probíhají fáze klinických studií – jejich uvedení na trh může být ale otázkou i desetiletí. (↑)

Mýty a fakta o očkování proti žloutence

Virus hepatitidy A přenášejí zežloutlí lidé, takovým se vyhnu Infikovaný člověk vylučuje virus již několik týdnů před nástupem prvních příznaků, kdy ještě o své nákaze neví. Může tak infikovat své nejbližší i úplně cizí osoby. U části nemocných nemoc probíhá bez typických příznaků, i tak však virus kolem sebe vylučují.

Když si budu pravidelně mýt ruce, neonemocním Mytí rukou po doteku s každým povrchem a předmětem není prakticky možné. Virus přežije při pokojové teplotě i několik týdnů, ve zmraženém stavu dokonce mnohem déle.

Jeho likvidace je možná až použitím chemické dezinfekce nebo 5minutovým varem. Kromě předmětů, kterých se běžně dotýkají ruce jako (peníze, madla nákupních vozíků, držadla v hromadné dopravě, zábradlí, pásy eskalátorů, kliky, bankomaty, zvonky, apod.

), může být virus v jídle, pití nebo v ledu do nápojů.

V ČR se nemoc vyskytuje jen občas ve formě epidemie u rizikových skupin Každým rokem jsou v ČR diagnostikovány stovky případů infekce i bez epidemického výskytu, u části dalších pacientů se probíhající nemoc nepodaří laboratorně potvrdit. V rámci České republiky patří tato infekce k běžně se vyskytujícím nemocem.

Žloutenka je problémem chudých rozvojových zemí a tam já nejezdím V chudších oblastech světa je virová hepatitida A samozřejmě častější, vyskytuje se však běžně i u nás. Cizinci jezdící k nám a stejně tak neočkovaní čeští cestovatelé vyjíždějící bez očkování do zahraničí mohou virus šířit ve svém okolí i měsíce po návratu.

Nechám se očkovat, až pokud budu v kontaktu se žloutenkou Očkování po kontaktu s nemocí je sice možné, bez předchozí přítomnosti protilátek však musí riziková osoba absolvovat celou řadu povinných opatření, včetně opakovaných odběrů krve, stolice, podřídit se zvýšenému zdravotnímu dozoru resp. karanténě po dobu 50 dnů. To všem kontaktům značně komplikuje život. Pro očkovanou osobu je situace po kontaktu s nemocí mnohem jednodušší a karanténa není potřebná.

Vakcína je příliš drahá Dvě dávky vakcíny proti virové hepatitidě A poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu. Finanční efektivita je tak největší u mladších osob. Měsíc ochrany, kterou vakcína poskytuje, však stojí jen pár korun. Existují sice i levnější vakcíny, jejich efekt je však nejednou mnohem kratší.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. (↑)

Cena očkování a aktuálně dostupné vakcíny

Twinrix Adult (pro dospělé) 2 020 Kč

Objednat očkování online

Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Otázka ze dne 25.01.2016

Jak dlouho je účinné očkování proti žloutence Havrixem a kdy je nutné přeočkování?

Pokud máte aplikovány dvě dávky, první ve zvolený den, druhou za 6−12 měsíců, chrání Vás očkování 25 let až celoživotně. Pokud je pro‑ meškaná druhá dávka, je možné ji aplikovat kdykoli až do pěti let od dávky první, bez vlivu na výši protilátek a dlouhodobost ochrany.

Poradna lékaře | Informace pro laika

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 6. – 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Dotaz:
Dobrý den, starší dcera 7let je v nařízené karanténě z důvodu výskytu zloutenky A v jejich třídě, je objednaná na povinné očkování hygienou, chtěla bych se zeptat, zda mám očkovat i mladší dceru 2,5 roku,která do karantény nespadá, má totiž momentálně silnou rýmu a v březnu musí jít na druhé očkování vakcínou Priorix(rok od první dávky). Jak daleko časově musí od sebe být vakcína zloutenky a vakcína Priorix? Předem velmi děkuji za cenné rady Dobrý den, moc děkuji za dotaz:-). Pokud by jste nyní chtěla mladší dceru očkovat není problém, mezi očkováním proti hepatitidě A a Priorixem stačí 14 dnů. Určitě by se očkování proti hepatitidě A hodilo Vaší dceři i do budoucna a doba před nástupem do školky je ideální. Další je otázka naočkování Vás, pokud nemáte protilátky:-). Hezký den.
Dotaz:
Zdravím, paní doktorko. I naši rodinu postihla žloutenka typu C /dceru/. Prostudovala jsem o nemoci vše dostupné z internetu, ale potřebovala bych ještě zodpovědět nějaké otázky, na které jsem nenašla odpověď. 1. Pozná doktor, jak dlouho je člověk virem nakažen /jestli jde o aktutní či chronické onemocnění/? 2. Pokud má člověk štěstí a s virem si v akutní formě poradí tělo samo a je pak negativní, může se ještě virus znovu vrátit, aniž by se člověk znovu nakazil? 3. A pokud si člověk sám poradí s nemocí a je negativní, dá se předpokládat nějaké poškození jater a je nutné dodržovat určitá omezení /alkohol, dieta…/? 4. Když nemoc přejde do chronické fáze, vím, že se virus i po léčbě často vrací. Je nějaká hranice /třeba rok/, kdy už člověk může být klidný, že se virus nevrátí nebo se může vrátit kdykoliv během života, aniž by ho člověk znovu chytil? 5. Léčba interferonem mi přijde dle ostatních pacientů dost děsivá. Doporučovala byste vyzkoušet před touto drastickou léčbou i jiné možnosti /např, bylinky, jiné léky apod/? Dceři byla diagnostikována 14.12. 2016 žloutenka typu C. Údajně lehčí forma, víc podrobností zatím nevím. Ještě půjde na biopsii. A hned byla zapsána do léčby interferonem. Proto se zajímám ještě o jiné možnosti. Moc děkuji za zodpovězení otázek, s pozdravem Olga J. Dobrý den. Moc děkuji za dotaz. Vezmu to postupně:-). Rozeznat akutní od chronické hepatitidy C je velice těžké, většinou akutní forma probíhá bezpříznakově a zjistíme až tu chronickou formu. Pokud nemáte u pacienta výsledek, že byl cca před 6ti měsíci negativní, bereme to vždy jako chronickou. 2) Ke spontánní úzdravě dochází cca u 30% pacientů, u mladších je to více, pokud jednou dojde ke spontánní úzdravě a máme ji laboratorně doloženou je pacient již nadále zdraví. 3) pokud se pacient spontánně uzdraví, nemusí dodržovat nic, nemoc trvala je krátkou dobu za kterou se játra nemohla stihnout poškodit – mají úžasnou regenerační schopnost. 4) pokud je po léčbě pacient negativní – a nadále zůstává, bere se 3 měsíce od ukončení terapie za zdravého, jistota je 6-12 měsíců po léčbě. 5) u pacientů, kdy se hepatitida zachytí včas je léčba interferonem úspěšná a vesměs ji pacienti zvládají. Nevím jaký má genotyp, jakou virovou nálož a jak vypadají játra – od toho se pak odvíjí léčba. Vím ale určitě, že bych Vaši dceru poslala na neinvazivní vyšetření jater fibroscanem (něco jako ultrazvuk) a nedělala bych biopsii jater. Možností je více, ale musí se ke každému přistupovat individuálně.
Dotaz:
Dobrý den paní doktorko.Ze statistiky vyplývá,že jen malé procento nakažených virem HBV přejde do chronicity.Znamená to,že u ostatních nakažených došlo k samoúzdravě,byť ani netušily,že virus měli? Příznakům hepatitid (pokud nedojde k zežloutnutí) lidé moc velkou váhu nedávají a přisuzují tyto příznaky spíš ke chřipkám,jarní únavě,špatnému stravování apod. a nejdou na jaterní testy.Děkuji za odpověď. Dobrý den, máte naprostou pravdu. Do chronicity přechází asi 5-10 % lidí, kteří prodělají akutní virovou hepatitidu B. Ve většině případů dojde ke spontánní úzdravě. Ale ani ti co přejdou do chronicity nemusí mít dlouho žádné příznaky…takže možností je provádět screening v rámci pravidelných prohlídek u praktického lékaře a to i na virovou hepatitidu C…ta je většinou bezpříznaková a zjistí se náhodně.
Dotaz:
Dobrý den paní doktorko,chtěl bych se zeptat,zda se automaticky provádí těhotným ženám test na HBV a HBC. Dále mě zajímá,zda nemocný s HBV se může nakazit typem HBC a naopak. Jsou jaterní testy a ultrazvuk,popř. CT a MR ,dostatečným vyšetřením stavu poškození jaterní tkáně?Spousta lidí se biopsie bojí.Je praktický lékař dostatečně odborně školený pro zjištění pozitivity a léčby virové hepatitidy? Děkuji za odpověď a za poradnu. Dobrý den. Začnu popořádku. Těhotné se testují na zjištění virové hepatitidy B, viru HIV a syfilis…virová hepatitida C se běžně nevyšetřuje. Nakazit se můžete jak žloutenkou typu B tak i C. Poškození jaterní tkáně se v dnešní době provádím metodou zvanou fibroscan – měří tuhost jater, je neinvazivní (stejně jako sono) a ukáže nám stupeň fibrózy. Toto vyšetření nahradilo jaterní biopsii. A praktický lékař může nabrat sérologie virových hepatitid k zjištění pozitivity, ale pak by měl pacienta poslat do specializované poradny. Léčba virových hepatitid je pouze v rukou specialistů. Děkuji za dotaz.
Dotaz:
Dobrý den, mam dotaz. Byla jsem v nemocnici na návštěvě příbuzného a sedla jsem si na vedlejší postel. Avsak jsem si nevšimla,ze prostěradlo je od uschlé krve. Sedla jsem si i polozila ruku na tu krev a posléze jsem si sáhla do oka. Na kalhotech jsem měla malý flicek,ale nebyl červený myslím,že krev na nich nebyla. Jaké je možné nebezpečí jakékoliv nákazy,kdyz tak krev mi prisla zaschla a na posteli nikdo nelezel? Dekuji Kateřina Dobrý den, myslím, že nákaza touto cestou je nepravděpodobná. Pokud máte i přesto obavy, pomůže jen laboratorní vyšetření. Hezký den.
Zajímavé:  Delta Plus Variant Priznaky?

Hepatitidu C může mít (skoro) každý

16.07.2018 05:45 Rozhovor

Hepatitida typu C přenosná krví není jen chorobou narkomanů sdílejících jednu nakaženou jehlu, ale může ji mít každý, kdo se v 70. či 80. letech dostal do kontaktu se zdravotnictvím. Nemocí objevenou v roce 1989 se nakazily desetitisíce pacientů při transfuzích krve či špatně sterilizovanými nástroji.

Choroba může bez příznaků v těle přežívat desítky let, ale může skončit cirhózou a transplantací jater. Lékaři doporučují nechat se testovat, protože existuje účinná léčba, která raná stadia nemoci spolehlivě vyléčí. V rozhovoru pro Týden odpovídal prof. Petr Urbánek z Ústřední vojenské nemocnice.

 

Žloutenka typu C se obvykle chápe jako nemoc feťáků, v čem je nebezpečná pro ostatní?

Jsou dvě populace, konzumenti drog, kteří se infikují používáním společné jehly, pomůcek ke šňupání, nebo se dostanou do styku s nakaženou krví jiným způsobem, virus dokáže jistou dobu přežívat i v zaschlé krvi.

‚Céčko‘ bylo popsáno v roce 1989 a testy na jeho přítomnost se v Česku na transfúzních stanicích začaly používat až v roce 1992.

Do té doby se nákaza šířila transfuzemi a nedostatečně sterilizovanými lékařskými nástroji, takže se mohly nakazit desítky tisíc lidí.

To je ale třicet let, od té doby se používají jednorázové jehly a nástroje a dárci se testují na hepatitidu typu C…

V nemocnici riziko už nehrozí, ale vyloučit nemůžeme třeba tatérské salony nebo piercing. Zákeřnost této choroby je v tom, že se nemusí projevit desítky let. Pouze únava, mírně zvýšené jaterní testy, ale ani to ne. Pacient dokonce ani nezežloutne.

Nemoc však pomalu ničí tkáň jater, kterou nahradí vazivo, a končí to cirhózou jater a transplantací – to se může týkat až třetiny pacientů. Samotný výkon a péče první rok po operaci vyjde na milion a půl, léčba časnějších stadií, kdy se pacient může úplně vyléčit, stojí třetinu.

A je to mnohem příjemnější pro pacienta, místo operace bere několik týdnů jeden dva prášky denně.

V čem spočívá nová léčba hepatitidy typu C?

Jedná se o kombinaci několika nízkomolekulárních anorganických látek, jež společně zablokují enzymy potřebné pro přežití viru v jaterní buňce, zablokují jeho schopnost se rozmnožovat a infekce postupně z jater a organismu vymizí.

Především je léčba téměř stoprocentně účinná, 97 procent pacientů se úplně vyléčí na rozdíl od přibližně šedesáti procent při použití dosavadních metod.

Navíc je léčba krátkodobá, z půl či jednoho roku se léčba zkrátila na osm až dvanáct týdnů a nemá žádné vedlejší účinky, je to téměř, jako by lidé brali placebo.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Tenkého Střeva?

I dnes v populaci mohou být lidé, kteří mají hepatitidu C a nevědí a o tom?

Na Západě se odhaduje, že před objevem hepatitidy C tato nemoc byla až v desetině darované krve, protože narkomani si poskytováním krve přivydělávali. U nás je to díky komunistické izolaci a bezpříspěvkovému dárcovství naštěstí mnohem méně, ale i tak se jedná o přibližně padesát tisíc pacientů.

Nicméně i u nás se transfuze používaly poměrně hojně, v podstatě je v rizikové skupině každý, kdo byl v sedmdesátých či osmdesátých letech v nemocnici klidně na na první pohled banální operaci slepého střeva. Mohl dostat transfuzi a ani o tom neví, tenkrát se na informování pacientů moc nehrálo.

Teoreticky je ohrožený každý, kdo přišel do kontaktu se zdravotnictvím a brali mu třeba krev, měl jsem pacienty, kteří tvrdili, že kromě očkování doktora neviděli, a skončili tady s céčkem a cirhózou.

Takže kdo byl v osmdesátkách ve špitálu, měl by si udělat test na ‚céčko‘?

Je to sice vzácná choroba, ale infekce je skrytá, proto by pacienti i lékaři měli na tuto nemoc myslet a vyžádat si testy na hepatitidu C. Jinak se totiž neodhalí, dlouho nemá žádné příznaky.

Jsme teď v období, kdy jsme vyléčili velkou skupinu těch nejtěžších případů, kteří jsou třeba po transplantaci či prodělali už tuto novou léčbu.

Ale v populaci infekce stále je a je třeba ji léčit v co nejranějších stadiích, čím méně bude rozšířena, tím bude menší epidemiologické riziko, že ji někdo chytne. Cílem je hepatitidu C úplně vyhubit, protože máme konečně účinnou léčbu, což u virů je spíš neobvyklé.

Čím menší počet nakažených v populaci, tím menší riziko i pro ostatní populaci. Pokud dnes nevyužijeme tuto jedinečnou šanci, za dvacet let budeme zase mít vlnu pacientů s těžkou cirhózou zralých na transplantaci.

Nechám udělat testy, zjistím, že mám hepatitidu, doktor mi napíše prášky, o kterých mluvíme?

Tak jednoduché to zase není. Je to drahá léčba a poskytuje se ve specializovaných centrech hepatologie nebo gastroenterologie jako například u nás či na dalších sedmnácti místech v republice. Lékař zhodnotí stav pacienta a rozhodne o léčbě a zařadí do léčby.

Pokud ji pacient prodělá, a díky nové metodě se vyléčí, může chytnout ‚céčko‘ znovu? Když se feťák vrátí uzdravený a půjčí si jehlu, je už imunní?

Rozhodně imunní není, při pokračujícím rizikovém chování se nakazit může opakovaně. V případě této skupiny pacientů je nutná spolupráce s adiktologem, aby vytipoval pacienty, kteří jsou pro tuto léčbu vhodní.

Paradoxně se narkomané bojí jak čert kříže hepatitidy, ale vlastní závislost berou jako mnohem menší problém a je někdy dost obtížné jim vysvětlit, že nejprve musí vyřešit drogy a potom hepatitidu.

Máme štěstí, že máme historicky vyspělé zdravotnictví, a díky tomu je výskyt hepatitidy zhruba půl procenta.

Jinde je to víc?

Na Západě i na Východě. Úroveň zdravotnictví v bývalých socialistických státech byla oproti nám nižší a Maďarsko i Polsko mají výskyt dvojnásobný, na druhou stranu v USA se rozšířila kvůli velkému rozvoji zdravotnictví a rozmachu chirurgických zásahů v 50. a 60. letech.

Tam se hepatitida šířila kvůli velkému množství pacientů na operačních sálech, u nás naopak v tomto bylo také zpoždění. Rekordmanem je Egypt s 18-20 procenty infikované populace a tam za tím stála například očkovací kampaň, kdy jednu vesnici naočkovali jednou jehlou.

Hepatitida typu C
Přenos:transfúzí krve, hemodialýzou (do roku 1992)infikovanou jehlou nebo lékařským nástrojempři tetování nebo piercinguz matky na plodpohlavním stykem
Výskyt: Česko: 40-50 tisíc nakažených (0,5 % obyvatel)            Svět: až 150 milionů nakažených (2 % světové populace)
Virus byl objeven v roce 1989

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

Nebezpečná hepatitida C vede i k selhání jater a smrti. Existuje ale nová spolehlivá léčba

Záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. To je virová hepatitida typu C (HCV). Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti.

V ČR žije asi 40 000 osob infikovaných HCV a ročně je nově diagnostikováno přibližně 1 000 nových případů. Po celém světě postihuje více než 170 mil. osob, z toho 15 mil. osob žijících v Evropě.

Léčba tohoto virového onemocnění, jehož původce byl objeven teprve v r. 1989, byla ještě nedávno náročná a zdlouhavá. Při terapii založené na podávání interferonů pacienti trpěli nesnesitelnou únavou, bolestmi i psychickými problémy.

Často proto raději terapii sami předčasně opustili nebo jim musela být ukončena třeba pro závažné bakteriální infekce nebo poruchy krvetvorby. A ani ti, kteří ji dokončili, neměli zdaleka vyhráno. Vždyť před deseti lety se z HCV uzdravilo jen něco přes 40 procent léčených a ještě před pěti lety max. 60 procent.

Průlom v možné léčbě

Tomu je ale konec! Uplynulo něco málo přes čtvrt století od objevu viru a hepatitida C se stala téměř ve 100 procentech případů vyléčitelnou.

Takového pokroku v tak krátkém čase dosud žádná jiná oblast medicíny nedosáhla! A co víc, k úplnému vyléčení stačí po dobu 12 týdnů polykat jednu tabletu jednou denně, to vše bez závažných nežádoucích účinků, které pro mnohé pacienty v minulosti měnily léčbu v peklo.

Jedná se o nejčastější příčinu cirhózy jater (tzv. „tvrdnutí jater“) v Evropě. Cirhóza jater se do 20 let rozvine až u 30 procent osob trpících chronickou HCV.

Nejmodernější kombinace dvou účinných látek v jedné tabletě totiž umožňuje velmi cíleně zasáhnout uvnitř viru v přesných okamžicích jeho životního cyklu. Zabrání tak jeho dalšímu množení.

‚Úspěšnost moderní léčby HCV je konzistentně vysoká u všech skupin pacientů, ať už se v minulosti neúspěšně léčili, nebo jsou léčeni poprvé, navíc bez ohledu na to, s jakým množstvím viru v těle do terapie vstupují, zda jsou po transplantaci jater a podobně,‘ říká MUDr. Jan ŠPERL, CSc., koordinátor programu léčby virových hepatitid Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha.

Podle jeho slov bohužel po celé republice žije dnes velké množství nemocných s HCV, kteří v důsledku předchozí náročné, ale neúspěšné léčby rezignovali a se svým onemocněním se již jen v tichosti trápí obavami z dalšího osudu a z komplikací. Mnozí po předchozích negativních zážitcích ve strachu z další léčby raději přestali docházet do ambulancí a vypadli tak ze sledování. 

Jeho kolegyně z Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha, MUDr. Soňa FRAŇKOVÁ, Ph.D., v této souvislosti zdůrazňuje, že všichni tito nemocní by se měli – i díky sdělovacím prostředkům – dozvědět, že pro ně medicína má nové, účinné a přitom dobře snášené řešení.

‚Aby byla zachována vysoká kvalita i bezpečnost péče, mohou tyto nejmodernější přípravky léčby HCV podávat pouze vybraná specializovaná centra. Každý nemocný s HCV by měl vědět, že se na ně může obrátit i sám od sebe. Pokud se dostane do jejich péče, dostane s moderní léčbou i šanci na nový život.‘

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector