Hlasivky – vše o zdraví

Hlasivky - Vše o zdraví

Hlasivky jsou dva vazivové pruhy pokryté sliznicí, které jsou součástí hrtanu. Ty rozkmitá proud vzduchu vycházející z plic a podle jejich napětí a šíře štěrbiny mezi nimi vzniká tón určité intenzity a výšky. Hlasivky jsou vystaveny velké zátěži už při obyčejném mluvení. Studie ukázaly složitost jejich pohybů, zjistily, že se hodně namáhají už při běžné konverzaci. Proto je velmi důležité chránit si zdravý hlas. Lékařský obor zabývající se studiem a léčbou chorob řeči, hlasu a sluchu se nazývá foniatrie.

Kvalitu hlasu dělí foniatři do šesti skupin od normálního hlasu až po jeho ztrátu. Zastřený hlas, chrapot nebo bezhlasí mohou způsobovat záněty, obrna, ale také nádory a psychické choroby. Někdy je hlas nedobrý, když ho nesprávně používáme, přestože hlasivky samotné jsou zdravé.

  Je ale porušen jejich napínací mechanismus. Pokud nejsou hlasivky poškozené, bývá příčinou problémů s hlasem jejich přepínání. To se stává v případech, kdy nejste zvyklí často „mluvit‘. Proto je velmi důležité nejprve si osvojit vhodnou hlasovou techniku.

Pokud již chraptíte, měli byste co nejméně mluvit.

Potíže s hlasem mohou být projevem rakoviny hrtanu. Dnes se stále častěji objevují infekce způsobené lidskými papilomaviry, které způsobují onemocnění hrtanu. Infekce vyvolává růst „květákovitých‘ výrůstků v hrdle a na hlasivkách. Lidé je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot. Lékař výrůstky zpravidla odstraní, často se ale vracejí.

Hlas se často zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem a jeho kyselý obsah se někdy dostává do oblasti dýchacích cest.

Pro hlas může být rizikový pobyt na hlučných místech, kde duní hlasitá hudba a lidé, aby se navzájem slušeli, musejí hlasitě křičet. Škodí alkohol, kouření i káva. Namoženým hlasivkám je třeba naordinovat klid.

Pokud vás pálí žáha a máte „knedlík v krku‘ nebo se objevil chrapot trvající déle než tři týdny, navštivte lékaře. Tyto potíže se obvykle snažíme přechodit, ale může za nimi být vážná příčina.

Neřešený problém vám může nenávratně poškodit hlas.

Pokud už chraptíte, měli byste co nejméně mluvit. Dobře působí vdechování par z odvaru řepíčku lékařského či šalvěje. Inhalace je jediná možnost, jak hlasivky zvlhčit – tekutiny samotné se k nim nedostanou.

Záněty hrtanu

Tyto akutní záněty vznikají buď infekcí horních cest dýchacích, nebo nadměrným zatížením hlasových vazů – hlasivek, ke kterému dochází hlavně v zakouřených a suchých místnostech. Charakteristický pro toto onemocnění je chrapot, často však dochází k úplné ztrátě hlasu. Kromě trvalého dráždění ke kašli pociťuje pacient v krku trvalé šimrání, pálení a suchost.

Když se tyto příznaky vyskytnou u dětí, musí lékař určit, zda se jedná opravdu pouze o celkem nevinný katar hlasových vazů, nebo o dvě závažné formy zánětu hrtanu: pseudokrup nebo bakteriální zánět záklopky hrtanové.

Obě tyto nemoci mohou vést k rychle se zvětšující dušnosti. Rychlý lékařský zákrok, který zprůchodní cesty dýchací, je v tomto případě životně důležitý.

Nejčastější příčinou je infekce v oblasti nosohltanu, která se rozšíří dále do hrtanu.

Prosté záněty hrtanu většinou zcela odezní pouhým šetřením hlasu. V případě prostého kataru hlasových vazů je důležité vdechovat zvlhčený vzduch.

Katar hlasových vazů se většinou vyskytuje současně s virovou či bakteriální infekcí oblasti nosohltanu a většinou s ní také odezní.

Když u dospělého přetrvává chrapot déle než tři až čtyři týdny, je nutné vyšetření odborným lékařem na oddělení ORL.

Co pomáhá na chrapot a unavené hlasivky?

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

Chrapot je příznakem poruchy v oblasti dýchacích cest, kde se nacházejí hlasivky.

Obvykle za infekci na hlasivkách mohou

  • chladný vzduch,
  • klimatizace,
  • znečištěný vzduch kouřením, prachy, chemikáliemi nebo
  • laryngitida (zánět hlasivek a hrtanu).

Dočasný chrapot obvykle následuje po celodenním mluvení, zpívání nebo jednorázovém hlasovém vypětí (fandění na sportovním zápase, zpěv ve sboru). Občas bývá příčinou závažnější onemocnění.

Hlasivky - Vše o zdraví

Pokud u dospělého trvá déle než 3 týdny, a u dětí déle než týden, by měl být důvodem pro konzultaci s lékařem.

Co na chrapot a hlasivky

Pomáhá cokoliv, co hlasivkám umožní rozředit hlen, který je potáhl v rámci infekce. Odkašlávání, které pomáhá zbavit se hlenu, mohou napomoci bylinné čaje s diviznou, lípou, podbělem nebo svařená cibule nebo česnek s majoránkou.

Vhodné je čaje osladit medem a pít je teplé po malých doušcích. Tyto bylinky nestačí pouze zalít horkou vodou. Důležité je, aby se chvíli povařily. Tím se uvolní dostatek slizovitých látek, které pomohou zbavit se hlenu na hlasivkách.

Při léčbě je třeba teplo, dostatečně vlhký vzduch a hlasový klid. Není vhodné ani šeptat. Šepot totiž namáhá hlasivky nejvíce. Vyhněte se alkoholu a kouření, které hlasivky zbytečně přetěžují a vysušují.

Klasická léčba

K rozředění hlenu na hlasivkách jsou vhodné léky umožňující vykašlávání s obsahem bromhexinu nebo acetylcysteinu. Léky na bolesti v krku pomáhají zničit bakterie a zmírnit bolest zapříčiněnou zánětem kolem hlasivek. Doplněk stravy Voice Angin pomůže s ochranou podrážděné sliznice proti usazení škodlivých bakteríí.

Babské rady

Babskou radou, jak léčit hlasivky, je pití teplé Vincentky s mlékem v poměru 1:1, kloktání Vincentkou, slanou vodou nebo svařenou šalvějí. Vincentku můžete také užívat v pastilkách nebo ji inhalovat. Vhodné jsou i pastilky s obsahem islandského lišejníku.

Dalším možným způsobem, jak se zbavit chrapotu je konzumace křenu naloženého v medu.

Na bolest v krku či škrábání pomůže kvalitní čokoláda s minimálně 70 % kakaa. Kakao obsahuje theobromin, který mírní bolest v krku.

Mezi téměř zázračné lektvary patří voda s medem a citronem. Do 500 ml teplé vody vmíchejte lžičku medu a vymačkejte celý citron.

Homeopatie

Vhodnou alternativou je i léčba pomocí homeopatik. Je důležité si uvědomit, jaký typ chrapotu máte. Pomoci mohou buď vybrané složené homeopatické přípravky – v případě, že nelze chrapot přesněji identifikovat a po poradě s odborníkem i některé jednosložkové přípravky. 

Chrapot u dětí

Chrapot u dětí lze léčit podobně jako chrapot u dospělých. Vždy je potřeba vybrat správný přípravek pro danou věkovou kategorii. Vhodné jsou i zábaly, např.

bramborový obklad připravíme rozmačkáním uvařených brambor nebo cibulový. Teplé cibule nakrájíme na kolečka, rozvrstvíme na utěrku, přiložíme na krk a omotáme ručníkem.

Obklad necháme do vychladnutí, poté sejmeme. Můžeme ho opakovat několikrát denně.

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s hlasivkami?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Řeč je jedním z největších darů, které byly člověku dány. Hrdlo a hlasivky představují cestu sebevyjádření a tvořivosti. Schopnost mluvit sám za sebe a vyjádřit se. Chrapot je spojen s vyjádřením „ mlč, už bylo vše řečeno“.

  Ztráta hlasivek může být spojena i se strachem projevit se, říci, co si myslím, nebo se zastat sami sebe. Trpět ztrátou hlasu nebo potížemi s hrdlem mohou i neprůbojní lidé, kteří jsou ostýchaví, trpí, protože všem ostatním ustupují. Nedokáží prosadit své představy.

Nemají cíle a neplní si své touhy. Hlas je tak projevem jejich nízké snahy se prosadit.

Léto klepe na dveře, ale nachlazení řádí dál. Takže vás klidně může i teď začít bolet v krku. Víte, jak si s bolestí nejlépe poradit? I doma najdete prostředky, kterými si pomůžete.

Několik studií zjistilo, že kloktání teplou slanou vodou může snížit otok v krku a uvolnit hlen, pomáhá také odplavit dráždivé látky nebo bakterie.

Lékaři obecně doporučují rozpustit půl lžičky mořské soli v jednom šálku vody. Pokud je pro vás slaná chuť příliš nepříjemná, zkuste do směsi přidat malé množství medu, abyste ji mírně osladili. Používejte ke kloktání několikrát denně, tekutinu nepolykejte, ale vyplivujte!

Zajímavé:  Příznaky Nutné Výměny Převodového Oleje V Automatické?

Jaké symboly nám okrývají potíže s hlasivkami?

Hlasivky ukazují na naši touhu se vyjádřit. Vzepřít se a ukázat naši odvahu projevit se. Strach z autority. Může to však znamenat i potlačený hněv nebo odmítání přizpůsobit se změnám.

Položte si následující otázky:

Mám strach říci, co si myslím? Bojím se vyjádřit naplno své pocity? Potlačuji svůj hněv?

Hlasivky jsou orgán, který pro svou práci kouče a psychoterapeuta nezbytně potřebuji. Moje práce je můj koníček a tak zapomínám na únavu a přepracování. Dost často si neumím říci ne a vezmu klienty i přesto, že bych už měla odpočívat.

Necítím únavu a klienti mně často spíše energií nabíjí, než aby mi ji vzali, což samozřejmě neznamená, že nepotřebuji odpočívat. Odpočinek potřebuji stejně, jako ostatní lidé a někdy možná i více, když spojuji práci kouče a novináře.

Samozřejmě znám zákony rovnováhy a pokud vyčerpám svůj energetický účet, tak následně lehnu s nějakou virózou nebo chřipkou a tak mne tělo donutí odpočívat.

Tento styl mi samozřejmě nevyhovoval a věděla jsem, že není optimální, tak jsem se svým tělem uzavřela dohodu.  Naše domluva byla taková, že až budu unavena a bude čas na odpočinek, tak mi to tělo dá nějakým jemným způsobem najevo. A moje tělo to vždy vyřeší přes hlasivky.

Začne to tím, že mi přeskakuje a slábne hlas. Pokud nezačnu odpočívat, tak mi hlasivky odejdou úplně a stejně musím zrušit sezení s klienty. V případě, že si hned naordinuji odpočinek, tak se hlasivky za dva dny srovnají.

Už to mám za ty roky odzkoušené a přijít o hlas je pro mne a moji povahu katastrofální.

Jak k nám hlasivky promlouvají?

Záněty hrtanu (laryngitida), chraptění, bolesti v krku, nosní potíže, poruchy hlasu.

Jak si vyléčit hlasivky?

Ztrácí-li člověk hlas, je důležité se zamyslet nad tím, proč přichází o to nejcennější. Věnujte pozornost tomu, co říkáte.

Jak se vyjadřujete? Jaká slova používáte? Zda to jsou slova laskavá, nebo jedovatá. To, co říkáte, jde skutečně z vašeho srdce? Nejsou to pouze plané řeči, které chce vaše okolí slyšet.

Někdy je potřeba si odpočinout a pokud tělu nedopřejeme odpočinek, hlasivky vypoví svoji službu.

Důležité je nebát se projevit svůj názor, případně i nesouhlas. Mluvit jasně a zřetelně a pokud je to nezbytně nutné, tak i nahlas. Vyjádřit svou tvořivost. Nebát se změnit se a být slyšet.

Afirmace pro léčbu: „ Otevírám své srdce a zpívám o radostech lásky.“

Šárka Vávrová

Hlasivky - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Chraptivý, sípavý hlas – poradíme vám, jak na něj

22. 12. 2012 14:00

Známe to každý – nachlazení a ztráta hlasu. Proti chraptivému, sípavému hlasu se však dá účinně bojovat. Přinášíme vám hned několik tipů, jak na chrapot.

Známe to snad každý. Začíná to plným nosem, přechází v bolest v krku, kašel a chrapot. Ani o svátcích nemoci nespí a ztratit hlas na Vánoce znamená vzdát se zpívání koled a celé řady dalších aktivit. Poradíme vám, jak o hlas nepřijít.

Chrapot je často průvodním příznakem jiných nemocí od nachlazení přes zánět mandlí až po zánět hltanu. Někdy se samozřejmě také může jednat o důsledek nadměrného namáhání hlasivek, pokud pracujete jako pedagog a absolvujete dlouhé přednášky, nebo ve veřejné správě, která se pojí s řadou proslovů.

Pozitivně nepůsobí ani alkohol, který způsobí, že hlasivky velmi rychle po jeho požití natečou a splasknou.

Pokud je chrapot důsledkem nachlazení či chřipky, snažte se primárně vyléčit právě tyto nemoci. Pozor na situace, kdy chrapot přetrvává po delší dobu. To může znamenat, že došlo k vytvoření tzv. zpěváckých uzlíků, což je v podstatě zbytečná sliznice v přední polovině hlasivek. V tomto případě je třeba svůj hlas maximálně šetřit, protože vzniká riziko jeho trvalého poškození.

Co pomáhá? Samozřejmě šetřit hlas, ovšem některá povolání toto v praxi neumožňují. Pokud je takové i to vaše, snažte se alespoň mluvit potichu.

Při chrapotu jsou tabu jakékoli studené nápoje. Nejlepším pomocníkem je vlažný bylinkový čaj, ale pokud nejste příznivcem bylinek, pak se doporučuje pít neperlivou minerální vodu bez bublinek.

Vyzkoušet můžete také tvarohový zábal. Na kousek mokré látky rozetřete silnou vrstvu tvarohu a přiložte si obklad stranou s tvarohem na krk. Omotejte suchým šátkem a nechte působit přes noc.

Další zábal, který můžete vyzkoušet, je cibulový. Rozsekejte 5 teplých cibulí, rozetřete je na kousku tenké látky a tu pak přeložte. Opět si dejte obklad na krk tak, aby vám sahal od brady až po ramena a kolem omotejte suchý šátek. Na krku nechte obklad až do chvíle, než začne studit. Toto dělejte 3x denně.

Posledním tipem, který pro vás máme, je kloktání s čajovníkovým olejem. Olej dezinfikuje dutinu ústní a zklidňuje postižené hlasivky.

Pečujte o sebe a svůj hlas také přes svátky. Ztratit hlas před konečným odpočítáváním konce roku 2012 by byla vskutku škoda, a tak pokud jste nachlazení a chraptíte, vyzkoušejte některou z našich rad.

Zdravý hlas i při nízkých teplotách

Table Of Content

V chladných obdobích roku je náš imunitní systém vystaven velké zkoušce. Vyzrajte na nástrahy zimy a mějte hlas jako zvon!

V chladném období roku je náš imunitní systém vystaven velké zkoušce. Nestačí se pořádně zabalit a zůstat v teple. Při škrábání v krku nám udělá dobře i šálek čaje.

Bonbony Zase dobře! „Knedlík v krku“ opravdu knedlík v krku dokážou zahnat. V kombinaci s jemně kořenitým čajem stejného názvu si na vás nemoc ani netroufne. Hlasivky pohladí také sléz, jitrocel či lípa, nálev popíjejte po malých doušcích.

 Při chrapotu vyzkoušejte také napařování nad řepíkovým nebo šalvějovým nálevem. Inhalace je mnohem lepším způsobem než kloktání, během něj se totiž nálev k hlasivkám pořádně nedostane.

A že nevíte, jak správně nálev či napářku připravit? Poradíme vám tady.

Do aromalampy nakapejte borovicový nebo eukalyptovýolej. A nesmíme opomenout ani radu mnohých babiček: cibulový čaj či cibuli svařenou s cukrem nebo medem.

Pokud chrapot přetrvává, je třeba navštívit lékaře, mohlo by jít i o přetížení hlasivek a vytvoření tzv. ‚uzlíků‘. Na ty jsou nejvíce náchylné profese, při kterých právě hlas hraje prim: zpěváci, řečníci a učitelé.

Chrapotu či ztrátě hlasu se však dá předcházet, a to pravidelným tréninkem a správnou technikou mluvení.

Hlasivky jsou totiž sval – a tak jako všechny ostatní v našem těle, i ony potřebují pravidelný a hlavně správně provedený trénink.

Mějte hlas, na který se nezapomíná

Hlas je klíčem ke komunikaci. Otevírá a zavírá uši posluchačů během pár sekund.

Dobré vystupování není spojeno pouze s naším zevnějškem, ale také právě s barvou hlasu.

 I obsahově skvělý přednes může během několika chvil díky tichému nebo překotnému mluvení odradit posluchače a proměnit se tak v noční můru.

Zabarvení hlasu také ovlivňuje to, jestli je člověk vnímaný jako důvěryhodná, sebejistá a přirozená osobnost. Do budoucna tedy malá rada: skvělý obsah je základ, ale musí být také dobře prezentován!

Příjemný tón, melodické vedení hlasu, proměnlivá hlasitost a dostatečné pauzy dělají projev mnohem lépe srozumitelnějším.

Naslouchejte během jednoho týdne hlasu, který se vám velmi líbí, a jednomu, který nemůžete vystát. Pokud je to možné, zavřete při poslouchání na pár sekund oči a soustředěně vnímejte, jaký styl řeči tito lidé používají.

Procvičte si hned ráno hlasivky! Nejprve je rozezněte jemným mručením či vrněním, zkuste nejprve hlubší tóny, pak přecházejte k vyšším. Poté si několikrát řekněte ‚uuuaaauuu‘ s tichým začátkem i koncem, á by mělo znít hezky nahlas. Opět začněte u hlubších tónu a končete u vysokých. Trénovat můžete v koupelně, při přípravě snídaně nebo třeba v autě po cestě do práce.

Zajímavé:  Hrudní Páteř Počet Obratlů?

Jak dobře a zdravě zpívat aneb MUDr. Jitka Vydrová

Známé zpěváky, ty z opery Národního divadla nevyjímaje, stejně jako i populární herce či jiné hlasové profesionály potkáte v čekárně vyhledávané a uznávané odbornice, MUDr. Jitky Vydrové zcela běžně. Není divu.

Tahle lékařka patří u nás už řadu let mezi špičkové specialisty na lidský hlas, na diagnostiku a terapii jeho nemocí a poruch. Jak hlasivky správně používat, jak o ně pečovat také učí studenty, kteří se připravují na uměleckou kariéru.

Krom vlastní lékařské praxe vede i celou soukromou polikliniku, a to přitom z jejích aktivit zdaleka není všechno.

Trávíte nejen hodně hodin v ordinaci, ale přednášíte také na škole (ne jedné), na odborných seminářích (i zahraničních), píšete knížky a odborné články… Jak to všechno stíháte?

No zatím to stíhám, medicína i hudba jsou nejen mou prací , ale i mými koníčky, baví mě obojí. A pěkně se to doplňuje.

Myslíte, že dnešní zpěváci (nejen) vážné hudby vaši profesi dostatečně doceňují? Nevyhledávají vás, až když je přece jen pozdě?

Zpěváci mou profesi bezpochyby doceňují. Vrcholové zpívání je tvrdá práce s velmi křehkými tkáněmi hlasového ústrojí. Hlasivky měří něco kolem 1,5cm – soprán až 2,5cm – bas. Proud vzduchu rozkmitá sliznici hlasivek a zvuk se zesiluje v rezonančních prostorách lidského těla. Pokud se sliznice poškodí – a to se běžně stává, kvalita hlasu se velmi výrazně mění.

Poškozené hlasivky nekmitají pravidelně a zpěvák začně mít problémy. V takové situaci je potřeba lékař, který dokáže pomoci. Je pravda, že rychleji pomoc vyhledávají zpěváci klasických stylů. Zpěváci neklasických stylů přicházejí často později, až když jsou změny na hlasivkách výrazné.

Zesilovací technika jim pomáhá problémy přechodit, ale často to není bez následků.

Asi jedna z „nejznámějších“ vážnějších komplikací, která může profesionála potkat, jsou tzv. uzlíky na hlasivkách. Ve stručnosti: O co vlastně jde a čím to většinou bývá způsobeno? Může si za to dotyčný člověk zpravidla sám? Ať už nedobrou technikou zpěvu či volbou špatného repertoáru?

Hlasové uzlíky jsou nerovnosti na hlasivkách obvykle v místě jejich největšího rozkmitu. Vznikají v důsledku drobných poranění sliznice a podslizničního prostoru.

Poranění vyvolá drobné krvácení do postiženého místa. Jen v naprostém klidu se poranění může zahojit bez následků.

Nedodrží -li zpěvák po dobu hojení hlasový klid, poranění se hojí vazivovou jizvou a to je ten obávaný hlasový uzlík.

V případě operace oněch „uzlíků“ – o jak složitý zákrok jde? Obejde se zcela bez následků? Jde provádět opakovaně?

Operace hlasových uzlíků je velmi náročná. Pokud se jedná o pravé vazivové hlasové uzlíky, není často vhodné operaci provádět, zákrok by nepřinesl dobrý výsledek.

Spíše je nutné se zamyslet, proč hlasový uzlík vznikl, napravit poruchu jak medicínskými metodami – odstranit zánět, tak metodami pedagogickými, navodit správné tvoření hlasu. Často může stát na počátku tzv.

extraesogfageální reflux, to znamená, že v oblasti hrtanu není správné pH, což je ovlivněno návratem kyselého nebo slabě jyselého žaludečního obsahu až do oblasti hrtanu. Sliznice dýchacích změn bývá stykem s kyselým pH poškozena.

Taková hlasivka pak nekmitá a nutí svého nositele k velmi tlačenému způsobu tvoření hlasu.To ještě zhoršuje jizvení tkáně hlasivek a uzlík vznikne velmi rychle. Je proto nutné zajistit správné nekyselé pH v oblasti hrtanu a poté je pacient schopen docílit správné techniky tvoření hlasu.

Jaký je rozdíl – pokud nějaký je – mezi oním tzv. uzlíkem a cystou, tak jak se o ní mluvilo v případě Rolanda Villazóna?

To je velký rozdíl. Cysta nevzniká jako důsledek chybného používání hlasivek. Cysta vzniká nahromaděním tekutiny – obvykle sekretu žláz, která nemůže volně vytékat, neboť žlázka má ucpaný vývod. Za to postižený obvykle nemůže. Větší sklon k tvoření cyst v oblasti dýchacího ústrojí mají lidé alergičtí. Cysta se dá operovat relativně snadno, obvykle se zahojí bez následků.

Dokážete jako profesionál z toho, co při zpěvu slyšíte, z techniky zpěvu atd. odhadnout, že by v budoucnu dotyčný umělec mohl mít hlasové problémy?

To dokáži. Pokud slyšíme chyby ve tvoření hlasu, lze předpokládat, že dříve či později bude s hlasivkami problém. Má-li být zpěv krásný a zdravý, nesnese žádný tlak v oblasti hrtanu.

Jsou některé hlasové obory „rizikovější“ z hlediska náchylnosti k různým onemocněním hlasivek?

No, možná by se dalo říci, že vyšší hlasy jsou náchylnější k hlasovým poruchám, zejména k poranění hlasivek. Poranění hlasivkových cév vidíme prakticky vždy u vysokých hlasů.

Do jaké míry hraje dobrá hlasová technika svoji roli při délce „životnosti“ hlasu?

Hlasová technika hraje absolutní roli. Chybné používání a tvoření hlasu nedovolí udržet vrcholovou kvalitu hlasu do vyššího věku. Naprosto zásadní je zvládnutí správné techniky dýchání. Je to alfa a omega kvalitního tvoření hlasu. Kdo nezvládne dokonale techniku nádechu pomocí bráničního svalu, nebude dobře zpívat.

Dokážete poslouchat a náležitě si vychutnat zpěv, třeba operu tak, abyste se úplně odpoutala od svojí profese?

Ano, naprosto, nemusím se odpoutávat od své profese. Porozumění principům tvoření hlasu spíše zesiluje příjemný zážitek z hudby a zpěvu. Na druhou stranu je pravda, že cvičené ucho má i vyšší nároky na kvalitu hlasového projevu.

Vaši oblíbení zpěváci? Autoři? Dílo?

Mám ráda především klasickou hudbu, operu, zpěv. Mojí momentální favoritkou je sopranistka Anna Netrebko. Mojí celoživotní favoritkou je Renata Tebaldi… A Tosca v jejím podání. Z mužských hlasů upřednostňuji spíše hlasy nižší. Mám oblíbence mezi barytony. A mým nejoblíbenějším skladatelem je Antonín Dvořák.

Jeho hudba hýří hudebními motivy, tak jako žádná jiná. I když jeho operní dílo není tak bohaté, jako operní dílo některých jiných skladatelů, tak Dvořákova hudba sakrální pro mě představuje absolutní vrchol.

Obdivuji nejen zahraniční operní hvězdy, ale mám ráda i řadu našich českých operních zpěváků a zpěvaček, fandím jim a přeji jim, aby byli co nejúspěšnější ve světovém kontextu.

Díky paní doktorko za rozhovor!

Co pomůže proti chraptění a bolesti v krku? Tady jsou zaručené rady našich babiček | Žena.cz

O naše hlasivky se nestaráme, dokud nás o ně nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak se rychle dostat do formy a začít mluvit? Máme pro vás pár zajímavých tipů a nebudou chybět ani rady našich babiček.

Ve chvíli, kdy ochraptíme, si naše drahé polovičky často nezapomenou zavtipkovat na téma, že bude doma konečně klid. Jenže, když nemoc postihne je, jsou zoufalí. Jak vrátit hlasivkám zdraví a zbavit se bolesti v krku? Jde to i bez léků.

Za chrapotem se schovává infekce

Ve chvíli, kdy přestaneme mluvit, příčinou je vlastně jakási infekce na hlasivkách. Obvykle za to může chladný vzduch, klimatizace či nadměrné celodenní mluvení v práci. Abyste tolik důležitému svalu ulevili, je třeba začít pořádně odkašlávat.

Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je namístě laryngoskopické vyšetření hrtanu. Trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu. Pokud to není nic vážného, můžete se na léčbu vrhnout sami.

Bylinkové čarování

Hlasivkám od infekčního hlenu nejlépe pomohou bylinkové čaje s medem. Ne náhodou naše babičky doporučují vyluhovat diviznu, pít lipový čaj nebo svařenou cibuli s majoránkou a medem. Jde o látky, které napomáhají k silnějšímu slinění, tím nás rychleji zbavují nepříjemného hlenu.

POZOR: Tyto čaje nestačí pouze zalít vodou, ale měly by se v konvici chvilku povařit. Pijí se horké a to tak, že je budete velmi opatrně upíjet. V žádném případě nepomůže, když je do sebe naklopíte celé. Malé loky nechte pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší. Popíjejte je během celého dne.

Zajímavé:  Coca Cola Vliv Na Zdraví?

Když vás přepadne chrapot

Není to nic příjemného, když z vás lezou jen podivné zvuky a pískot. Tady je několik receptů, jak se můžete léčit doma. Tyto bylinky vám s tím pomohou:

  • Jitrocel kopinatý: Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a po doušcích pijte až tři šálky čaje denně.
  • Kokoška pastuší tobolka: Vrchovatou lžičku namočte na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejte, přeceďte a pijte po doušcích.
  • Podběl léčivý: Jednu lžičku listů a květů přelijte šálkem vařící vody, nechte odstát, přeceďte a doslaďte medem. Čaj pijte velmi horký.
  • Svízel syřišťový: Jednu čajovou lžičku přelijte vařící vodou a přeceďte. Teplý čaj kloktejte několikrát denně.

Sušené bylinky koupíte v lékárně nebo se poptejte, zda se ve vašem okolí nenachází nějaká zkušená kořenářka či krámek s bylinkovými čaji.

Na bolest v krku? Čokoláda a skořice

Na bolest v krku či škrábání pomůže čokoláda. Mluvíme zde o kvalitním produktu ze 70 % kakaa, které obsahuje theobromine. Tendokáže potlačovat nervové senzory, a tím mírní bolest v krku.

Skořice smíchaná s medem, zázrak, kterým se léčily naše babičky, když je pálilo v krku. Skořice je takové přírodní antibiotikum. Esenciální oleje tohoto koření zastavují mnoho typů bakterií a plísní.

Domácí kloktadla a sirupy? Pomůže cibule

Osvědčeným receptem při ztrátě hlasu je kloktání teplou vincentkou. Pro někoho je to ze začátku nepříjemné a teplá vincentka může zvedat i žaludek, ale dá se na to zvyknout. Pokud si netroufnete na čistou vincentku, nařeďte ji v poměru 1 : 1 s mlékem. Takto připravený nápoj ohřejte a během dne popíjejte.

Výborným pomocníkem je kloktadlo ze šalvějového nálevu. Připravíte ho tak, že jednu čajovou lžičku šalvěje svaříte s 250 ml vody, necháte krátce vylouhovat a scedíte. Vlažný nálev kloktejte několikrát denně. Chrapot tak ustoupí mnohem dříve.

Recept na cibulový sirup

Samozřejmě nesmíme zapomenout na léty prověřené blahodárné účinky cibulového sirupu, který jsme zřejmě všichni v dětství nenáviděli. Jenže on vážně zabírá.

Budete potřebovat:

Cibuli nakrájejte na dva centimetry široká kolečka. Část z nich dejte do vyšší sklenice či misky a posypte cukrem. Tento postup prokládání cibule cukrem opakujte, dokud sklenici nebo misku zcela nezaplníte. Nádobu uzavřete a dejte ji do chladu a tmy odpočívat. Musíte počkat alespoň 24 hodin, aby cibule pustila šťávu.

Šťávu při bolení v krku a chraptění dávkujte tak, že dospělí si dají 3-5 lžic denně po jídle a děti 1-3 po jídle. Sirupu si udělejte tolik, abyste jej mohli požívat alespoň dva týdny.

Lektvary proti virům

  • Do půl litru vlažné vody přidejte lžičku mleté skořice a dvě lžíce medu. Všechno dobře promíchejte. Takto připravený lektvar užívejte každé ráno před snídaní.
  • Mezi zázračné lektvary proti chraptění patří i teplá voda s citronem a medem. Do 500 ml vlažné vody vmíchejte malou lžičku medu a šťávu z téměř celého citronu.

Ať už se na léčení vrhnete s homeopatiky či bylinkami, věřte, že to chce trpělivost, dostatek tepla a vyhnout se alkoholu, ten hlasivky zbytečně přetěžuje, stejně jako kouření.

Výbornou prevencí je i správné dýchání a dostatečný pitný režim.

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Chcete mít zdravý hlas? Nekřičte, nešeptejte, nekuřte

Jak na to nám poradila logopedka Tereza Paštiková z Pardubické nemocnice.

Neumíte dýchat? Tak neumíte ani mluvit

Odkud se náš hlas vlastně bere? Všichni víme, že hlasivky máme uložené v hrtanu. Rozkmitává je náš výdech. Právě tam vzniká tón. O tom, jak bude znít, rozhodují naše dutiny, ve kterých to rezonuje.

„Správně bychom se měli vždy nadechnout do břicha, zadržet dech a pak zase vydechnout,‘ vysvětluje, jak se dýchá, Tereza Paštiková. Nadechujte se nosem, kde se vzduch ohřívá a zvlhčuje, filtrují se nečistoty.

Většina populace proud vzduchu žene do hrudníku místo do břicha. To má za následek, že se nám při mluvení nedostává dechu.

„Když se nadechneme do břicha, vydržíme mluvit mnohem déle na jeden nádech,‘ zdůrazňuje Tereza Paštiková.

Náš hlas ovlivňuje i držení těla. Když je naše tělo stažené a v křeči, okamžitě se to odrazí i na našem hlasovém projevu.

Šeptání je nebezpečné, raději mlčte

O hlasivkách ví své například učitelky. Mluví celý den, snaží se hlučící žáky překřičet. Jenomže když nedodržují zásady hlasové hygieny a nenechají svůj hlas dostatečně odpočinout, mají zaděláno na problém. Přepínání hlasu má za následek drobné krvácení na sliznici hlasivek. „Pokud hlas neodpočívá, nezahojí se to a hrozí jeho trvalé poškození,‘ varuje Tereza Paštiková.

Máte chrapot? To je signál, že vaše hlasivky nejsou v pořádku a měli byste svůj hlas šetřit, dokud bolest neustoupí. „Jestliže chrapot trvá déle než tři týdny, znamená to, že se hlasivky nehojí. To už je čas vyhledat pomoc foniatra nebo laryngologa. Čím dříve se zjistí příčina problému, tím menší to má dopad na naše hlasivky,‘ radí Tereza Paštiková.

Pozor! Šetření hlasu neznamená, že budeme šeptat. Tím můžeme všechno ještě zhoršit. „Šepot je šelest, který vzniká třetím o hlasové štěrbiny. Při delším šepotu může dojít k tomu, že se sliznice hrtanu překrví a dochází k poškození hlasového ústrojím,‘ uvádí Tereza Paštiková.

Chodíte fandit na hokej? Tak pozor na emočně vypjaté situace, které máme tendenci doprovázet křikem. Stejně jako na koncertech, když se objeví na jevišti naše oblíbená kapela. Hlasové projevy radosti jsou pro hlasivky nadměrná zátěž.

Nepřítel hlasu: kouření, klimatizace, zmrzlina

Našemu hlasu se nedaří ani v zakouřeném, suchém nebo prašném prostředí. Kuřáci si nabíhají na chronický zánět nebo dokonce rakovinu hrtanu.

Pijete hodně kávu? A všimli jste si vašeho chronického drobného pokašlávání? „Při nadměrné konzumaci se na hlasivkách vytvoří spodní hlen, který nutí k neustálému odkašlávání. Při odkašlání dochází k tvrdému hlasovému závěru, který poškozuje hlasivky,‘ říká Tereza Paštiková.

Pití alkoholu má za následek vysoušení sliznice v hrtanu. Naopak dostatečné pití vody funguje jako prevence, protože sliznici dostatečně zvlhčí. Studené a příliš horké nápoje hlasivky neocení. Nejvíce jim lahodí nápoje pokojové teploty s výkyvem maximálně plus nebo minus 6 °C.

Letní horké teploty často srážíme klimatizací v kancelářích. Nevhodně zvolená teplota se také podepíše na našich hlasivkách. „Pokud je venku 30 °C, nesmí být ochlazování nastaveno na méně než 24 °C. Při větším výkyvu se hlasivky začínají chránit tvorbou hlenu. A tím jsme zase u odkašlávání,‘ varuje Tereza Paštiková.

Slunečné dny si dopřáváme i zmrzlinu. Jedna nám rozhodně neublíží. Časté ledové mlsání už ano. I tady platí, že všeho s mírou. „Dále doporučuji zbavit se návykového pokašlávání. Hlasivkám prospívá aktivní odpočinek na čerstvém vzduchu a dostatek spánku,‘ uvádí Tereza Paštiková.

Světový den hlasuORL klinika Pardubické nemocnice nabízí v sobotu 16. 4. vyšetření každému, koho trápí déle trvající chrapot nebo jiné obtíže hlasivek. Akce se koná od 9.00 do 11.00 v budově č. 6.

„Chrapot trvající třeba tři týdny, dlouhodobé bolesti či škrábání v krku, zvýšená hlasová únava nebo potíže při polykání. To vše jsou obtíže, které by se neměly podceňovat.

Mohou signalizovat i vážnější zdravotní problém. Proto je vhodné vyšetření u odborníka.

Veřejnosti nabízíme tuto možnost při Světovém dni hlasu, kdy je možné si u nás nechat vyšetřit hlasivky a hrtan,‘ zve Tereza Paštiková.

Světový den hlasu vznikl v Brazílii, kde byl v roce 1999 vyhlášen Národní den hlasu jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu.

Z původně pouze brazilské akce se během několika let stala akce světová. První Světový den hlasu se konal v roce 2003. Česká republika se k oslavám Světového dne hlasu připojila poprvé v roce 2009.

Od té doby probíhají preventivní vyšetření i v Pardubické nemocnici.

autor: PRO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector