Hygiena – vše o zdraví

Pokud se Vám článek líbí, oceňte ho!

Líbí se mi to! Už se mi to nelíbí!

Čistit si zuby jsme se všichni naučili jako malé děti a nikdo by o sobě asi neřekl, že to „neumí“. Pravda ale je, že jen výjimečně se u mě na křeslo hned napoprvé posadí někdo, komu bych neměla co ukázat a nebylo co čistit.

Návštěvu ordinace dentální hygienistky bere hodně lidí jako „zbytečný“ nadstandard, který navíc nehradí zdravotní pojišťovna.

Ve finále se ale tato investice vyplatí: klienti, kteří chodí na zubní hygienu, předcházejí výdajům za ošetření v zubní ordinaci, za zubní výplně nebo náhrady zubů. A v první řadě si ušetří bolestivé trápení.

A ještě jedna věc, která možná není tak zřejmá: ústa jsou vlastně brána do těla a jsou propojená se zdravím celého organismu, takže mají vliv například na celková onemocnění.

To, že dobře udržované zuby jsou taky hezké, už je jenom takový milý bonus.

To abyste si udělali obrázek o tom, co všechno můžete čekat od zubní hygieny. Zdaleka to není jen „kosmetická“ procedura.

 • V první řadě pomáhám lidem, aby se jim zuby nekazily a měli zdravé dásně.
 • Nacvičuji s nimi správnou techniku čištění zubů a vyberu jim vhodné dentální pomůcky.
 • Odstraňuji pigmentace, které způsobují zabarvení zubů. Zuby mohu i vybělit.
 • Hledám příčinu zápachu z úst a ukážu pacientovi, jak ji řešit.
 • Díky správné péči pomáhám léčit záněty dásní. Moji pacienti tak předchází parodontitidě čili onemocnění tkání, ve kterých máme ukotveny zuby.
 • Když přijde pacient s probíhající parodontitidou, postupným ošetřením a úpravou domácí péče můžeme onemocnění zastavit.
 • Po ošetření na dentální hygieně se lépe pracuje i zubaři.

Kdy dorazit poprvé? V každém věku, ale opravdu čím dříve, tím lépe – a nejlepší je začít už v dětství. Často se setkávám s odkládáním návštěvy své i zubní ordinace s tím, že když dítě nic nebolí, není to potřeba. Prevence je ale zásadní. Zubní kaz je přece jen nejčastější infekční onemocnění. A vždy je nejlepší, když malí pacienti odchází z ordinace s úsměvem a pochvalou.

Hygiena - Vše o zdraví

Co čekat od první návštěvy?

S pacientem si ukážeme, kde má zuby špatně vyčištěné. Naučím ho čistit je správně a pak mu zuby i dásně ošetřím.

Ano, první návštěva může být nepříjemná, pokud na tom nejste úplně dobře, ale samo se to nespraví. Když vidím, že pacient má třeba velmi citlivé dásně v zánětu nebo citlivé zubní krčky, nabídnu mu mírné lokální znecitlivění, které může mít i podobu „jenom“ spreje místo obávané injekce.

První sezení zabere jednu hodinu. Začneme tím, s jakým přáním či problémem klient přichází, zda ho odesílá zubní lékař, nebo se objednal z vlastní iniciativy. Vyptávám se, jaké má hygienické návyky a jaké pomůcky používá.

Zajímá mě i celková životospráva. Například jestli klient kouří, pije červené víno, kyselé nápoje nebo si dopřává kořeněná jídla. Často klienty zaskočí, když se zajímám i o celkovou zdravotní anamnézu a jestli berou nějaké léky.

Někdy si pacient mylně myslí, že není potřeba nahlásit třeba onemocnění srdce, duševní onemocnění nebo alergii na mléko, protože na první pohled nevidí souvislost se zuby. Tělo je však nutné brát jako celek.

Pro následující vyšetření přímo v ústech a stanovení plánu ošetření jsou tyto informace moc důležité.

Pokračuji v prohlídce povrchu zubů, vyšetřím stav dásní a zhodnotím stav celkové ústní hygieny, například podle množství a lokalizace zubního plaku, pigmentací nebo zubního kamene. Ten může být ukrytý například i pod dásní.

Klient si drží v ruce zrcátko a na můj pokyn pozoruje se mnou, co jsem právě našla a co budeme ošetřovat. Samozřejmě se najdou i tací, kteří se dívat nechtějí, těm vysvětlím jejich problém například s pomocí speciálního zubního atlasu.

Pokud si klient přinese rentgenový snímek, lze ukázat potíže i na něm.

Hygiena - Vše o zdraví

Následuje barvení zubního plaku speciálním fialovým roztokem. Pro děti to bývá ohromná zábava, pro dospělé velké překvapení. Zuby potřu fialovou barvou a klient si vypláchne ústa vodou.

Barva zůstane pouze na místech, na kterých si klient nesprávně vyčistil zuby. Podle různých odstínů se dá také určit, jak starý plak se na zubech nachází.

Vše si fotím, abychom s klientem zaznamenali počáteční stav a mohli snadno hodnotit společné úsilí s dentální hygienou.

Dalším krokem je trénink správné techniky domácího čištění. Podle nového trendu zkoušíme jak manuální kartáček, tak sonický elektrický kartáček. To je vždy velkým zpestřením. Protože se sonickým kartáčkem barva, tedy plak, mizí mnohem snadněji a rychleji.

Jelikož nestihneme kartáčkem odstranit veškerý obarvený povlak, ošetřím zuby i dásně velmi jemným pískováním speciálním přístrojem. Klientům vysvětluji, že ošetření funguje podobně jako malá „vapka“ a nemusí se ničeho bát, protože je to bezbolestná a pro mnohé naopak velmi příjemná procedura.

Na první návštěvě nestihneme samozřejmě ošetřit vše naráz. Je to i proto, že při komplikovanějším problému by ošetření mohlo být nepříjemné. Občas má klient pocit, že když za jednu dentální hygienu zaplatí, dentální hygienistka mu doslova vygruntuje ústa a on hned odejde z ordinace se zářivým a zdravým úsměvem.

To, co se v jeho ústech za dosavadní život kumulovalo, se ale za hodinu nedá stihnout pečlivě a šetrně odstranit. Občas je to běh na delší trať, ale stojí za to. Klientům aspoň odstraním největší nánosy zubního kamene a pročistím mezizubní prostory, abychom mohli začít s mezizubními pomůckami.

Hygiena - Vše o zdraví

Na závěr pacientovi odpovím na jeho otázky, předám pár základních rad a zopakuji, jak budeme pokračovat. Po kompletním vyčištění klient přechází do takzvané „recallové“ fáze, kdy dochází na pravidelné kontroly po půl roce.

6 nejčastějších problémů, kterých se pacienti „bojí“

„Při čištění zubů mi krvácí dásně, proto se jim raději vyhýbám a mezizubní kartáčky kvůli tomu nepoužívám.“

Pokud dásně krvácí, je to signál, že je něco špatně. V dásních je zánět kvůli přítomným bakteriím. Úpravou techniky čištění nebo zvolením lepší dentální pomůcky stihne zánět do týdne ustoupit!

„Do mezizubních prostorů se mi nevleze ani ten nejmenší mezizubní kartáček.“

Mezizubní prostory jsou často ucpané zubním kamenem, který je nutno odstranit, tím se prostor uvolní. Druhý důvod může být špatné zavádění mezizubního kartáčku. Třetím důvodem můžou být překřížené zuby. Tam používáme zubní nit.

„Na zubní hygieně jsem ještě nebyl(a), protože si myslím, že to bude bolet.“

Samotné odstranění zubního kamene může být na první návštěvě nepříjemné pro ty, kteří přicházejí se závažným zánětem dásní, neošetřenými zubními kazy nebo s velmi citlivými zuby. V tomto případě může pomoci aplikace znecitlivující látky nebo odklad ošetření do příští návštěvy.

„Na čištění zubů a mezizubních prostor stejně nebudu mít čas nebo energii.“

Čištění zubů by se mělo přeměnit z nutného zla na každodenní příjemný rituál. Často klientům radím, aby si zuby čistili od plaku například u sledování televize, v posteli nebo když přijdou domů a jdou si umýt ruce.

Těsně před spaním už zuby v rychlosti přečistí od zbytků večeře. Vůbec mojí nejoblíbenější radou je pořízení již zmiňovaného sonického elektrického kartáčku. Ušetří spoustu času i námahy a zuby jsou po něm neskutečně hladké.

Hygiena - Vše o zdraví

„Mým zubům už stejně nic nepomůže. Tak špatné je mám po pradědovi.“

Některá zubní postižení už sice vrátit nelze, ale můžeme je zlepšit nebo zastavit jejich zhoršování.Jeden z mých pravidelných pacientů ke mně přišel před pár lety z donucení jeho zubní lékařky. Po vyšetření odcházel z ordinace naštvaný a nedokázal pochopit, proč by ještě měl znovu přijít, zaplatit a jakkoli měnit svůj ne zcela dobrý postoj k čištění zubů.

Netušil, že ve třiceti trpí parodontitidou a silným zápachem z úst. Nevěřila jsem, že se ještě někdy vrátí. Po dvou týdnech se ale objednal s úplně novým postojem k dentální hygieně. Po pár hodinách u mě na křesle se začal více usmívat a přiznal, že si toho všimla i jeho přítelkyně. Jeho problém jsme stabilizovali díky společné spolupráci a on věří, že není podmínkou ve stáří přijít o zuby.

Pokud ke mně dochází celá rodina, zjišťuji, že s úrovní hygieny jsou na tom všichni členové vcelku podobně. Jestliže má maminka výborně vyčištěno, většinou se pečlivě stará i o zuby svých dětí, a naopak.

„Mám velmi citlivé zuby.“

Snažíme se s klientem vypátrat příčinu a pokusíme se o zmírnění citlivosti změnou stravovacích návyků nebo zavedením posilňujících preparátů.

Například celodenní popíjení vody s citronem je sice považováno za zdravé a osvěžující, ale v ústech je neustále kyselé pH, což vede k erozi skloviny a jejímu postupnému ztenčování. Zuby jsou pak citlivější na studené, horké či tlak.

Vyhněte se popíjení slazených a energetických nápojů. Zdraví prospěšné smoothie a šťávy se snažte zapít vždy douškem čisté vody.

Lidé můžou mít zuby například i „obroušené“ vlastním zatínáním zubů při nervozitě nebo ve fitku, nočním skřípáním nebo špatnou technikou čištění zubů. V tomto případě upravím čištění a vyrobím jim individuální formičky na jejich zuby – chrániče zubů.

Prostě: chcete-li svůj úsměv rozzářit, zlepšit své zdraví nebo trápí-li vás nějaký problém, věnujte sami sobě návštěvu dentální hygienistky. Pomůže vám odstranit případný problém a navrhne používání pro vás nejvhodnějších pomůcek.

Prevence je pořád nejlevnější. Nenechte se cenou odradit od dentální hygieny, vyplatí se | Zdraví

Nabídka dentální hygieny už je ve většině zubních ordinací standardem. Některé odrazuje cena, nicméně prevence je vždy méně bolestivá než řešení jakéhokoli problému.

Možnosti moderních zubních ordinací jsou stále větší. Zubaři díky nim mohou provádět cílenější zákroky, rychleji a méně bolestivě. Na technologický pokrok však stejně rychle nereaguje veřejné pojištění. Takže pokud chce pacient využít nejmodernějších vymožeností při léčbě zubu, musí někdy sáhnout hluboko do kapsy, částky se mohou vyšplhat přes sto tisíc korun.

Oproti tomu cena za provedení dentální hygieny je minimální, i když průměrně přesahuje tisíc korun za jedno sezení. Podstatné však je, že pomáhá předcházet problémům se zuby, a tedy nejen dalším finančním výdajům, ale hlavně bolestivým a nepříjemným zákrokům.

Nicméně právě prevence u řady pacientů pokulhává, a nejvíce u těch, kteří ji opravdu potřebují, protože s chrupem problémy mají.

Je to jako začarovaný kruh – zuby je bolí, ale kvůli bolestivému ošetření k zubaři nejdou. Ve chvíli, kdy je bolest neúnosná, podstoupí ošetření, které je pravděpodobně rozsáhlejší a bolestivější, než kdyby přišli včas.

Zajímavé:  Bolest v podpaží - vše o zdraví

Nesou si tak nepříjemnou vzpomínku, která jim nedovolí navštěvovat zubaře pravidelně.

„Mám několik takových pacientů, kteří si přesně pamatují, kdy jejich strach vznikl. U někoho se podařil potlačit až minimalizovat, u jiných však nikoli. Na pacientovi, který má strach, to bývá na první pohled zřejmé. Zajímavé je, že každý má jinou strategii na jeho potlačení.

Někdo se celý třese, někdo preventivně křičí. Někteří pacienti mlčí, někteří naopak neustále mluví. A někteří mají i tendence kousat nebo dokonce utéct z ordinace.

Většinou ale po tom, co zjistí, že ošetření nebolí, se uklidní a vše společně zvládneme“, říká své zkušenosti zubní lékař Ondřej Šrámek z pražské Dentální kliniky Hradčanská.

I vedoucí zubař kliniky Studio 32 v Praze Jiří Škrdlant má zkušenost, že ve chvíli, kdy se pacient konečně odhodlá do ordinace přijít, již vyšetření většinou zvládne.

Kde péče pokulhává

Co vše dentální hygiena obstarává? Při první návštěvě ukáže hygienistka pacientovi, kde jeho péče o chrup nejvíce pokulhává. Naučí jej správnou techniku čištění, doporučí pro něj nejvhodnější pomůcky. Odstraní zubní plak a kámen a pigmentové skvrny nad dásní.

„Při další návštěvě odstraňuji zubní kámen pod dásní, což je asi ta nejméně příjemná část dentální hygieny. Samozřejmě zkontroluji, jak se pacient zlepšil v technice čištění. A podle toho jej objednávám na další dentální hygienu,“ popisuje svou praxi dentální hygienička z litvínovské stomatologické skupiny Medoz Věra Černá.

Povinnost při paradontóze

Návštěvy dentální hygieny by měly být běžnou praxí pro ty, kteří trpí paradontózou. „U odhalených zubních krčků je technika čištění zubů naprosto zásadní.

V důsledku ústupu dásní navíc vznikají takzvané parodontální choboty. Tedy prostor mezi kořenem a dásní. „V těchto ,kapsách‘ zůstávají zbytky jídla, které vyhnívají.

Pokud se choboty prohlubují, může dojít k zánětu nervů, viklavosti zubu a následné ztrátě zubu,“ dodává hygienistka.

Udělejte z čištění zubů hru

Protože u dentální hygieny je podstatná spolupráce klienta, u dětí je vhodné na ni začít pravidelně docházet zhruba kolem osmého roku. Pravidelná hygiena dutiny ústní je nicméně nutná už od narození. A první návštěva zubaře by měla přijít co nejdříve od prořezání prvního zoubku.

Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. Malý pacient si tak může postupně zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci, ale pouze jednoduchá vyšetření.

„Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z návštěvy udělat hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při další spolupráci, vysvětluje Ondřej Šrámek.

Hygiena - Vše o zdraví

Pozor si musejí dát rodiče i v tom, co před dětmi říkají. „Děti často přebírají názory od svých rodičů.

Proto když rodiče sami mají ze zubařů strach nebo například děti stomatologem straší a říkají věty typu ,když si nebudeš čistit zuby, doktor ti je všechny vytrhá‘, může si dítě podvědomě vytvářet negativní postoj. Rodiče mají na utváření vztahu k lékařům, nemoci i bolesti významný vliv.

Určitě stojí za zamyšlení, jestli strašení zubařem, lékařským zákrokem a podobně bude ku prospěchu nejen v dětství, ale i později v dospělosti,“ říká psycholog Ondřej Pečený z pražské kliniky Kappa.

Dětem také mohou rodiče vyrobit nástěnku, kam si jejich ratolest po každém čištění nalepí obrázek.

Hygiena - Vše o zdraví

Miláčku, co takhle dentální hygiena?

Zubní kartáčky jsou úrodnou půdou pro řadu kmenů virů a bakterií včetně těch, které způsobují běžnou chřipku. Nepodceňujte starost o ně a ani o svoji ústní dutinu. Je vaší vizitkou.

Zubní hygienista je jedna možná obrana, pokud jde o orální zdravotní péči. Zubní hygienisté jsou skutečnými partnery vašeho zubaře, pomáhají vám porozumět nejlepším způsobům, jak zvládnout zdraví vaší dutiny ústní.

Co dělá dentální hygienista?

 • Provádí rentgen, pokud je k jeho zdravotnímu výkonu potřeba.
 • Čistí vaše zuby od plaku a zubního kamene.
 • Aplikuje fluoridovou úpravu pomocí ústního gelu nebo pěny.
 • Ukazuje, jak správně zuby čistit a jak čistit mezizubní prostory.
 • Mluví s vámi o dobrých stravovacích návycích a o tom, jak ovlivňují vaše zdraví.

Jaké vzdělání má dentální hygienista?

Zubní hygienista obvykle stráví na studijním oboru Diplomovaný dentální hygienik tři roky.

Praktické uplatnění po vystudování tohoto oboru je nácvik a kontrola postupů dentální hygieny, odborné čištění zubů včetně odstranění zubního kamene a další výkony samostatně nebo v týmu se zubním lékařem nebo parodontologem.

 Absolvent je oprávněn po absolvování většiny tohoto studijního oboru užívat za jménem titul DiS (diplomovaný specialista). 

Jaký je rozdíl mezi zubařem a hygienistou?

Zubní lékař stráví roky studia stomatologie a musí mít licenci k výkonu praxe. Zubní lékař také diagnostikuje specifické zubní problémy, jako je potřeba extrakce, chirurgie nebo jiné problémy související s vaším ústním zdravím.

Zubní lékaři také provádějí složitější procedury, jako je čištění kořenových kanálků a tvoření výplně. Jsou také oprávněni předepisovat léky. Hygienista je zodpovědný za služby, jako jsou čištění a fluoridové ošetření.

Oba dva dohromady jsou pro zdraví vaší ústní dutiny velmi potřební.

Proč byste měli dentálního hygienistu navštívit?

Celkové zdraví

Výzkumníci zjistili, že onemocnění dásní je spojeno s dalšími zdravotními problémy, jako jsou třeba srdeční choroby, mrtvice a diabetes.

Zuby udržujte po celou dobu životnosti

Bylo dosaženo mnoha pokroků v oblasti zubního lékařství a údržbě zubů, avšak pokud je to vůbec možné, je stále žádoucí zachovat si své vlastní původní zuby.

Postupem času lidé, kteří nosí zubní protézy, mají potíže s konzumací určitých druhů potravin, mohou být pro mnohé velmi nákladné, velmi zatíží rodinný rozpočet a většinou trvá delší dobu, než se jim povede na nové zuby našetřit. Prevence je méně nákladná než oprava.

Zabraňujte vzniku onemocnění v žaludku

Důležité jsou každodenní zvyky, čištění zubů, ale také čištění mezizubních prostor. Nesprávné čištění je nejčastější příčinou ztráty zubů u dospělých, stejně u nejrůznějších nemocí. Mnohokrát lidé nevědí, že mají onemocnění dásní, protože je v raných stádiích zcela bezbolestné.

Pravidelná návštěva zubního hygienisty pomáhá odstranit tvrdé usazeniny na zubech, změnit odstín zubní skloviny, posoudit dásně a pomoci při jakékoli problematice údržby.

Stejně jako preventivní údržba vašeho vozu je nutná, aby se udržel váš motor zdravý, stejně tak byste měli dělat preventivní údržbu i u vašich zubů a dásní.

Předcházejte rakovině plic

Screening rakoviny by měl být dělán každoročně, zejména pokud jste kuřáci.

Rakovina ústní dutiny, která byla zachycena v počátečních stádiích, má větší pravděpodobnost, že bude léčitelná a jednou i vyléčená.

Váš zubní hygienista by vám měl vždy při každé návštěvě orální screening proti rakovině provést. Jestli tomu tak není, neváhejte se ho zeptat. Zdraví máte jenom jedno.

Hygiena - Vše o zdraví

Zabraňujte špatnému dechu

Důkladné čištění dentálním hygienistou může určitým jednotlivcům pomoci se špatným dechem. Pokud jste mezi těmi, kteří mají takové problémy, neustálé čištění zubů vám s tím pomůže jenom částečně. Jestli jsou tedy vaše problémy s nezdravým dechem delšího trvání, zkuste dentálního hygienistu.

Zdravý úsměv

Pravidelným navštěvováním zubního hygienisty můžete vyčistit zuby a postarat se o jakékoli další problémy, které by mohly vzniknout před poškozením zubů nebo dásní. Každý bude mít jednou kazové zuby a zubní kámen.

Po vyčištění zubů se odstraní tvrdé a měkké usazeniny, které se vytvářejí v oblastech, do kterých se vy sami nemůžete jen tak dostat. A ruku na srdce, kdo opravdu dodržuje vše, co mu jeho zubař říká.

Používáte všechny doporučené gely, kartáčky i pasty s nějakou pravidelností? Málokdo to tak dělá a nechává si na čištění zubů delší dobu než tu, kdy dá pastu na kartáček a „nějak tak“ i zuby vyčistí.

Jak udržovat váš zubní kartáček čistý?

Jestli jste jako většina lidí, po vyčistění zubů svůj kartáček pouze opláchnete a vložíte do kalíšku. I po viditelném opláchnutí mohou zubní kartáčky zůstat kontaminovány potenciálně patogenními organismy.

Jak tedy na to?

Neuchovávejte zubní kartáček v uzavřeném obalu, pokud jste doma. Větší vlhkost v uzavřeném obalu vytváří dobré prostředí pro růst bakterií.

Dávejte si zubní kartáček do pouzdra pouze, když cestujete, aby nedošlo ke zvýšení nečistot nebo bakterií. Ujistěte se, že je váš zubní kartáček suchý před vložením do ochranného krytu nebo pouzdra.

Čistit ho můžete i v ústní vodě nebo jiné antibakteriální látce.

Zubní kartáček skladujte ve svislé poloze. To umožňuje odvodnění vody ze štětin. Také tyto štětiny udržuje pryč od bakterií, které rostou při styku s vodou. Pokud uložíte zubní kartáček do kalíšku nebo skleničky, možná jste si všimli, že spodní část se začne zabarvovat. Vyplachujte a vymývejte i tuto nádobu.

Chraňte své zubní kartáčky od toalety nejméně půl metru. Když spláchnete, mohou malé částice vody, které obsahují fekální hmotu, uniknout z toalety a přenést se na zubní kartáček, pokud je příliš blízko k toaletě. I když neexistují dostatečné důkazy o tom, že tyto stopové množství bakterií způsobují onemocnění, je nejlepší být v bezpečí.

Očistěte držák na zubní kartáčky jednou týdně. Bakterie, které se hromadí na držáku zubního kartáčku, mohou být přenášeny na kartáček a potom do úst.

Je obzvláště důležité pravidelně čistit držák, pokud má uzavřené dno a může obsahovat i již zmiňovaný kalíšek. Umyjte držák nebo šálek zubního kartáčku mýdlem a vodou. Nedávejte jej do myčky nádobí.

Nikdy neumísťujte elektrickou zubní kartáček do myčky nádobí.

Pokud ukládáte více kartáčů v jedné nádobě, ujistěte se, že se nedotýkají, protože to umožní přenos bakterií a tělesných tekutin z jednoho kartáčku do druhého. Nesdílejte zubní kartáčky.

Pokud sdílíte zubní kartáček, sdílíte také tělesné tekutiny a bakterie, které mohou vést k infekci. Před manipulací s kartáčkem si vždy umyjte ruce. Po každém použití ho umyjte. Po čištění zubů opláchněte kartáček horkou vodu z vodovodu.

Ujistěte se, že jste odstranili všechny zubní pasty a nečistoty.

Zajímavé:  Emetofobie - vše o zdraví

Vyměňte si kartáček na zuby každé tři měsíce. Je-li elektrický, vyměňte hlavu každé tři až čtyři měsíce.

Udělejte to dříve, pokud zjistíte, že štětiny jsou ohnuté nebo roztřepené, nebo když se zabarvují barevné štětiny.

Dětské kartáčky na zuby mohou být potřeba vyměňovat častěji než dospělé zubní kartáčky, neboť děti se často nenaučily, jak nejlépe pečovat o své zuby a mohou příliš tvrdě tlačit.

Udělejte zvláštní opatření, pokud je někdo ve vašem domě nemocný. Vyhoďte zubní kartáček a všechny další kartáčky, s nimiž se dostaly do styku, aby se zabránilo šíření nemoci.

Namočení zubního kartáčku do antibakteriální ústní vody po dobu deseti minut po ukončení vašeho onemocnění může zabít bakterie, které by mohly způsobit návrat nemoci.

Lepší nápad je však nahradit zubní kartáček. 

Úsměv a vaše zuby jsou velmi důležité, protože jsou vaší vizitkou. I když se chcete seznamovat, musíte vypadat dobře, stejně jako když hledáte zaměstnání. Potencionální partnery s krásný úsměvem a zdravým chrupem najdete také zde. I vědecký seznamovací dotazník vám v tom může pomoci, pokud dáte spíš na vlastnosti než na vzhled.

[kač]

Sdílejte tento článek na:

Hygiena

Hygiena je dodržování zásad pro uchování zdraví a prevence infekčních onemocnění. V původní terminologii se jednalo o obor zabývající se všemi faktory ovlivňujícími tělesné zdraví i duševní pohodu člověka, současné pojetí může být synonymem pro udržování čistoty.

 • Z hlediska osobního se hygiena zabývá kvalitou vody a ostatních nápojů, potravin a stravování, oblečením, prací a tělesnou námahou vůbec, spánkem, čistotou těla, užíváním tabáku, narkotik atd. a duševním zdravím.
 • Z hlediska veřejného se okruh zájmů oboru týká klimatických podmínek, půdy, charakteru stavebních materiálů a uspořádání obydlí, topení, větrání, odstraňování odpadů, lékařských znalostí o výskytu a prevenci chorob až po pohřbívání zemřelých (v tom se dotýká dalšího oboru, kterým je epidemiologie).

Za vnější znaky dobré hygieny je obvykle pokládána absence viditelné špíny (včetně prachu a skvrn na šatech) a zápachu. Od doby rozvoje mikrobiální teorie nemocí se termín hygiena používá pro jakoukoli činnost nebo opatření vedoucí k úplnému nebo částečnému omezení škodlivého působení mikrobů (baktérií, hub, virů atd.).

Dobrá hygiena pomáhá zdraví, kráse, pohodlí i sociálnímu styku. Přímo podporuje prevenci a izolování nemocí. (Tedy jste-li zdravý, dobrá hygiena vám pomůže vyhnout se nemoci a jste-li nemocen, dobrá hygiena může redukovat rozšiřování nákazy od vás na druhé.

) Na druhou stranu někteří autoři upozorňují, že přehnaná důslednost v hygienických návycích může být v jistých ohledech pro lidské zdraví škodlivá – kvůli redukci přirozeného mikrobiálního prostředí může vést ke snížení přirozené odolnosti a obranyschopnosti organismu a ke zhoršení zdravotního stavu, např. k vyššímu výskytu alergií.[1]

Mytí je nejčastější příklad hygienického chování a obvykle se provádí vodou a mýdlem nebo saponátem pomáhajícím odstranit mastnotu a narušit nečistotu, aby mohla být umyta.

Hygienické zásady – časté mytí rukou nebo použití převařené (a tím sterilizované) vody v medicíně – měly, a dodnes mají, velký vliv na redukci šíření nemocí.

Hygiena v řecké mytologii

Hygiena je pojmenována podle bohyně zdraví, kterou byla podle řecké mytologie Hygieia, uctívaná spolu s Asklepiem v Epidauru na Peloponésu. Je znázorňována v podobě sličné ženy. Jejím symbolem je had pijící krev z misky, kterou bohyně drží v ruce.

Hygiena obecná

Zkoumá zákonitosti vztahů mezi člověkem a prostředím.

Hygiena komunální

Sleduje životní podmínky a jejich vliv na zdraví člověka.

Hygiena práce

Zaměřuje se na vliv pracovních podmínek na zdraví člověka.

Hygiena výživy

Zkoumá působení výživy na zdraví, racionalizaci výživy a zdravotní nezávadnost potravin.

Hygiena duševní (mentální)

Zahrnuje systém pravidel a návodů k udržení, prohloubení nebo obnovení duševního zdraví a rovnováhy.

Hygiena má řadu dalších disciplín (hygiena osobní, sociální, vojenská).

Hygienická stanice

Zabývá se vlivem životních a pracovních podmínek na zdraví člověka a lidských společenství, zkoumá účinky jednotlivých složek životního i pracovního prostředí. Vypracovává vědecky podložené zásady pro život a práci člověka, které omezují rizika poškození zdraví faktory zevního prostředí. Zabraňuje šíření nemocí.

Hygiena veterinární

Veterinární hygiena je disciplína, která se zaměřuje především na zdravotní a hygienickou nezávadnost potravin a surovin živočišného původu, doplňující součástí tohoto oboru může být dále též veterinární ekologie a infekční choroby zvířat a epizootologie vztahující se k potravinám a surovinám živočišného původu.

Odkazy

Reference

 1. ↑ Hamilton, Garry: O blahodárnosti špíny – článek o ekologické revizi pohledu na hygienu v časopise Sedmá generace 1/2002

Literatura

 • Bencko, V: Primary prevention and quality of life, In: Der Mensch als Subject und Object der Medizin. Veranstaltung des Rektors der Universität Heidelberg aus Anlass des 650-jährigen Bestehens der KarlsUniversität Prag-Heidelberg, 14. – 16. Mai 1998
 • Ticháček, B.: Základy epidemiologie. Galen, Karolinum, Praha, 1997, s. 230
 • Slonim, D., Švandová, E., Strnad, E, Beneš, Č.,: A history of poliomyelitis in the Czech Republic. Centr. eur J. publ. Hlth 5, 1997, č.4, s. 53 – 56
 • Kříž, J., Bencko, V, Cikrt, M., Kříž, B.: Primární prevence a podpora zdraví v České republice. Současné problémy, rizika a možná východiska., Prakt. Lék. 76, 1996, č.10, s. 480 – 484
 • Bencko, V: Člověk, prostředí a paragrafy, Prakt. Lék. 74, 1994, č.10, s. 492 – 494

Související články

 • umyvadlo
 • pračka
 • mýdlo
 • sanitace
 • toaleta
 • duševní hygiena

Externí odkazy

 • Obrázky, zvuky či videa k tématu hygiena ve Wikimedia Commons
 • Slovníkové heslo hygiena ve Wikislovníku
 • Hygiena – časopis pro ochranu a podporu zdraví

Autoritní data: GND: 4026331-9 | PSH: 13187 | LCCN: sh85118338 | WorldcatID: lccn-sh85118338Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Hygiena&oldid=18967378“

Dentální hygiena: podstatná součást péče o zdraví zubů

Jde o preventivní výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být.

Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika infekce, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat.

Je ale třeba vědět, že přítomnost bakterií v dutině ústní je zcela přirozená, nejde o sterilní prostředí. Důležité je udržet bakterie v určité míře, aby nedošlo k propuknutí zánětu nebo aby se neobjevil kaz.

Jak často se na dentální hygienu objednávat?

Na prevenci se dochází jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. A to z toho důvodu, že efektivita čištění především u zadních zubů ani s používáním mezizubních kartáčků a nití většinou není tak vysoká.

Pro pacienty totiž není snadné se k zadním zubům dostat, a co člověk nevidí, to ho až tak netíží, navíc zánět dásní či kaz v počátečním stadiu nebolí a nijak se neprojevuje. Zpravidla jednou za půl roku je tedy třeba mezizubní nánosy odstranit.

Pravidelné návštěvy mají i podtext psychologický: ať je pacient sebepečlivější, časem motivace klesá a zájem o zubní hygienu je u něj nižší.

Takže je třeba v něm opakovaně probouzet nadšení pro čištění, celý proces mu znovu vysvětlit a podporovat ho v tom, že to dělá správně, popřípadě nějaký postup upravit, nedělá-li něco zcela dobře. Zubní hygiena je tedy mimo jiné vlastně podpora pacienta ve správné péči o zuby.

Pravidelnost je důležitá. Efekt je pak i v tom, že díky pravidelným návštěvám je čištění u nás rychlejší, pacientovi příjemnější a je více času na instruktáž i podporu. Když k nám lidé chodí pravidelně, nánosů na zubech mají méně.

U pacientů, kteří chodí nepravidelně nebo po delších časových úsecích, většinu času určeného pro zubní hygienu zabere čištění.

Přitom čím déle nános v ústech je, tím odolnější je vůči odstranění; pak to může být citlivé, až bolestivé, méně příjemné a zdlouhavé.

Můžete čtenářům přiblížit, co je zubní kámen a jak vzniká?

Primárně se na zubech tvoří plak, což je povlak, jenž vzniká částečně ze slin a částečně ze zbytků jídla. Tento plak mají rády bakterie, které žijí v podstatě z toho, co my sníme, je to pro ně výživa.

Plak se na zubech tvoří pořád a právě to, že někdo vynechává mezizubní hygienu nebo si nedostatečně čistí zuby a povlak kvůli tomu na zubech zůstává, způsobuje vznik zubního kamene, tedy plak dále tvrdne, až se z něj stane zubní kámen.

Jedná se čistě o fyziologický proces – někomu se tvoří zubního kamene míň, někomu víc, někomu se tvoří měkký, tedy relativně snadno odstranitelný a zpravidla ho bývá hodně, jinému se tvoří tvrdý, ale v menším množství. Úplně se tvorbě zubního kamene víceméně zabránit nedá.

V čem zubní kámen škodí a proč je třeba ho odstraňovat?

Kámen v sobě obsahuje bakterie, a protože už se nedá vyčistit kartáčkem a běžnou domácí péčí, v dutině ústní zůstává stále lokální riziko zánětu. To má vliv také na celkové zdraví organismu, zejména u pacientů, kteří mají problémy se srdcem či s plícemi.

Ale i lokálně představuje zubní kámen problém – dráždí dásně, ty mohou být nateklé, citlivé, červené, může to začít bolet… Pak už jde o větší problém. Zánět může začít postupovat a podél kořene zubu pak začnou vznikat paradontální kapsy.

V takovém případě se na etapy provádí hloubkové čištění v anestezii za pomoci k tomu uzpůsobených speciálních nástrojů, následně je třeba provést ještě antibakteriální proceduru.

Můžete v kostce shrnout, jaká rizika představuje, když se člověk o své zuby nestará?

Nejprve se hromadí plak, pak zubní kámen, který dráždí dásně, vzniká zánět dásní, z toho může být paradontitida. Dojde-li paradontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde.

Důležité je vědět, že paradontitida se dá pouze stabilizovat, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň.

Jakmile už jednou k takovému většímu postižení došlo, je o to více třeba, aby pacient chodil na pravidelné kontroly a na dentální hygienu, a to častěji – jednou za tři čtyři měsíce.

Zajímavé:  Antibiotika a antikoncepce - vše o zdraví

Co všechno se na naší klinice v rámci dentální hygieny provádí?

Nejprve si celý „terén“ prohlédnu, sonduju, zjistím, kde jsou jaké nedostatky, nečistoty… Na základě toho si udělám časový rozvrh a mohu připravit pacienta na to, kolik času nám procedura přibližně zabere. Pak následují čtyři fáze čištění.

Nejdříve za použití ultrazvuku odstraníme největší nánosy nahrubo. Potom pokračujeme v odstraňování ručními nástroji – nečistoty z povrchu zubů se seškrabují pomocí speciálního ručního nástroje, jímž je možné dostat se i do mezizubních prostor.

Následuje leštění přístrojem Airflow, tedy čištění za pomoci směsi prášku a vody – výhodou tzv. pískování je, že jemný prášek se dostane opravdu všude, i do úzkých mezizubních prostor apod. Dokončí se tak veškeré odstranění povlaků.

U dětí se Airflow vynechává, neboť takové čištění u nich není nutné a navíc by to pro ně mohlo být hodně nepříjemné.

Poslední fází je depurace a polishing, což je v podstatě jedna procedura, která má dvojí efekt. Jde o odstraňování povlaku na zubech elektrickým kartáčkem a speciální depurační pastou, která je trochu hrubší než normální zubní pasta.

Polishing je pak finální leštění, kdy se zuby úplně vyhlazují. Protože tzv.

pískování je trochu nepříjemné na měkké tkáně, vynechává se při něm většinou oblast u dásní, která se pak dočišťuje právě v závěrečné fázi leštěním, což je k měkkým tkáním šetrnější.

Liší se v něčem zubní hygiena na naší klinice od jiných zařízení?

Dbáme na to, abychom pro naše klienty udělali v čase, který u nás na zubní hygieně stráví, maximum. Pacienti jsou občas překvapení, že naše vstupní vyšetření trvá 1,5 hodiny, zatímco jinde třeba jen 30 minut.

U nás však všechny čtyři popsané fáze provádíme v celé dutině ústní, pečlivě a s maximálním ohledem ke klientovi.

Důkladně vyčistit 32 zubů zkrátka nějakou dobu zabere a my tak máme dost času i na instruktáž, výběr vhodných pomůcek pro zubní hygienu a jakékoli dotazy pacienta, tak aby od nás odcházel dostatečně poučený a spokojený s výsledkem čištění.

Díky dostatku času si na modelu i v dutině ústní můžeme předvést správné užívání dentálních pomůcek – je to mnohem lepší než obrázky či jen samotný popis, protože jsou tak zohledněny individuální zvláštnosti každého pacienta, například čištění mezizubních prostor v místech, kde se zuby překrývají. Je samozřejmě možné uzpůsobit celou proceduru časovým možnostem pacientů a něco po dohodě zkrátit, většinou si pak ale takového pacienta pozveme na další kontrolu dřív než za půl roku.

Máte nějaká doporučení, čeho se vyvarovat ve stravě? Co našim zubům škodí?

Existují potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po požití vína. Kyseliny z vína totiž způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, sklovina je tedy měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustím do čištění zubů, sám sebe poškodím víc, než když jedno čištění vynechám.

Stejný vliv mají na povrch zubů pomeranče, citróny, fresh džusy, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje, zkrátka veškeré kyselé potraviny. Dá se to trochu vylepšit tím, že si člověk vezme žvýkačku, neboť žvýkáním se zvyšuje produkce slin v ústech, která je zásaditá, a tím se zneutralizuje ph v ústech.

Čistit si zuby pak je vhodné nejdříve 30 minut po pozření takových jídel či nápojů.

Objednejte se na zubní hygienu co nejdříve na tel: +420235360133.

Péče o zdraví- osobní hygiena – Blog iDNES.cz

31. 01. 2012 16:04:00

Pro většinu lidí je osobní hygiena samozřejmostí a zřejmě si neuvědomují, že i u něčeho tak samozřejmého celá řada věcí samozřejmá není.

Do osobní hygieny patří hygiena těla, hygiena intimních partií, mytí si rukou, hygiena při mezi personální komunikace, dýchání, péče o ústní hygienu, hygiena oblékání, hygiena při jídle a pití.

Pod pojmem hygiena si zde musíme představit takové jednání a chování, která nepoškozuje nás, a pokud možno, ani ostatní.

Hygiena oblékání:Asi si řeknete, že oblékání nemá v oblasti „hygienu“ žádný smysl. Pokusím se Vám vysvětlit, že tomu tak není. Prádlo, které si oblékáme, má být čisté. Aby bylo čisté, je nutné jej prát, používají se různé prací prostředky a také aviváže. Rád bych poznamenal, že skutečně mnoho lidí je alergických jak na prací, tak i na avivážní prostředky.

Takže je nutné dbát na to, abychom používali takový prostředek, který nedráždí a nepoškozuje naší kůži.Druhým aspektem hygieny oblékání je naopak používání špinavého oblečení a prádla. Zde bych uvedl, že samozřejmě zápach, který kolem sebe takový člověk šíří, je mnohdy nepříjemný, a Češi skutečně v této oblasti za „západní Evropou“ značně zaostávají.

Jinak zpocené a špinavé prádlo může být nositelem plísní a mikrobů, i když musím přiznat, že toto nebezpečí je spíše malé. Na úrovni spodního prádla je nutné říci, že zde výše uvedené informace platí mnohem více.Hygiena těla:Většina lidí se pravidelně myje. Je vhodné se mýt každý den, když se potíme, tak i častěji.

Je pochopitelné, že používání mycích prostředků, mýdel, šamponů a sprchových gelů znamená silné vysušování kůže. Navíc tyto prostředky porušují ochranný film kůže, což vede k dráždění kůže, k ničení důležitých mikroorganismů, které na kůži žijí a chrání naše tělo, navíc můžou velmi silně alergizovat.

Proto je vhodné používat spíše mýdla a gely určené na osobní hygienu, zejména pak na hygienu intimní. V lékárnách Vám jistě poradí. Pro ženy navíc platí, že jestliže mají problémy s gynekologickými a močovými cestami, pak je skutečně vhodné se omývat pouze vodou, a 1x za dne použít mýdlo na intimní partie.

Hygiena rukou:Ruce jsou základním komunikačním prostředkem našeho těla s okolím. Do rukou bereme celou řadu předmětů, dotýkáme se klik, věcí, stolů, PC, ale i jídla. Proto je zcela zásadní, abychom si ruce myli nesmírně často, popřípadě, abychom používali dezinfekci na ruce i během dne. Věřím, že převážná většina lidí se myslí, že si ruce myje dostatečně. Já si myslím opak.

Pojďme si říci nějaká čísla. Na telefonním sluchátku je cca 25 000 agens, na klávesnici 3 000 agens, na myši 1 500 agens, na pracovním stole, kde se pro navršené dokumenty a uložené předměty alespoň týden neomýval povrch je cca 15 000 agens. Obecně platí, že v kanceláři se najde cca 400 x více infekčních agens, než na záchodovém prkénku.

Na rukách máme pot, který se zde neustále tvoří. Pot obsahuje tuky, což je zásadně důležité pro přežití infekčních agens na našich rukách. To znamená, že naše ruce jsou semeništěm těchto agens. Jestliže si ruce neumyjeme, pak při jídle kontaminujeme vše, co jíme a toto se dále dostává do našeho trávicího traktu. Jestliže si promneme oči, pak si dráždíme oči.

A nyní se musím vrátit k hygieně intimních partií. Já osobně dělím lidi na dvě skupiny. První, velmi malá skupina, jsou lidé, kteří si myjí ruce před použitím toalety a druhá skupina jsou ti ostatní. Je skutečně „veselé“ jak lidé dbají na hygienu, ale bez skrupulí přenášejí desítky tisíc infekčních agens na intimní partie, a způsobují si tak celou řadu dalších problémů a nemocí.

Stejně tak je úsměvné, jak si převážná část lidí myje ruce po použití toalety a pak opět sáhne na kliku, nebo si suší ruce v elektrických fukarech. Mimochodem, při použití fukaru se vytváří silně vlhký vzduch, který se ihned po vypnutí usazuje na všech částech tohoto „fénu“ na ruce, kde se mikroorganismy velmi rychle množí.

Jakmile se toto zařízení zapne, tyto mikroorganismy se uvolní do proudu vzduch a kontaminují nejbližší okolí, tedy Vaše ruce.Ústní hygiena:I zde existuje neuvěřitelné množství omylů.

Pro zdravé zuby nepotřebujete super pasty na zuby, ale jednak výborného stomatologa, což je kapitola samo o sobě, časem popíšu, jak poznáte dobrého stomatologa, a jednak potřebujete správný postup čištění a péče o zuby. První omyl: lidé často používají tvrdé kartáčky na zuby, neboť mají pocit, že si tak lépe vyčistí zuby. Opak je pravdou.

Měly by se používat kartáčky soft, nebo X-soft, tedy jemné. Já osobně používám kartáčky TePe. Ale to je na Vás. Je nutné si čistit zuby po každém jídle, tedy nejenom ráno a večer. Druhý omyl: kartáčkem si vyčistíte zuby zepředu a ze zadu. Ovšem ne mezi zuby. Proto je bezpodmínečně nutné stejně často používat i mezizubní kartáčky.

Mezizubní kartáčky mají různou velikost, která odpovídá štěrbinám mezi zuby. Mezizubní kartáčky odstraní nesmírně hodně plaku a organiky, která po jídle i po vyčištění zubů v dutině ústní zůstává.Třetí omyl: lidé si myslí, že zubní hygiena, kterou poskytují stomatologové, či ústní hygienisti stačí k odstranění zubního plaku. Není to pravda. Zubní plak se vytváří za několik dní.

Proto je vhodné zuby 1x za jeden až tři dny čistit elektrickým kartáčkem. Elektrický kartáček obráceně není vhodný k čistění zubů, které by úplně eliminovalo normální kartáčky.Čtvrtý omyl: zubní plak u stomatologa se často odstraňuje ultrazvukem.

Ultrazvuk drtí zubní plak na mikroskopické jehličky, které se rozlétají z místa odstraňování na všechny strany, tedy i směrem k dásním, do kterých se zapichují a způsobují tak záněty dásní. Mnohem inteligentnější je mechanické seškrábání plaku stomatologem.Pátý omyl: žvýkání jakýchkoli žvýkaček nechrání Vaše zuby ani před plaky a ani před kazy. Žvýkačky mají ovlivňovat pH v dutině ústní, což Vaše sliny zajistí sami od sebe velmi rychle po jídle. Problémem není pH, ale zbytky potravin v mezizubních prostorách, které odstraníte pouze čištěním.Hygiena při jídle a pití:Jde o oblast, která přímo souvisí s hygienou rukou. Samozřejmě je zde i rozsáhlá oblast kontaminace jídla při jeho přípravě, ale to můžeme ovlivnit pouze naší opatrností.Hygiena dýchání:Oblast hygieny dýchání podrobně popisuji v dalším článku, který se týká viróz a chřipky.

Obecně platí, že to co dýcháme nemusí být vždy zdravé.

Autor: Havránek Daniel | úterý 31.1.2012 16:04 | karma článku: 17.07 | přečteno: 6147x

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *