Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Nikdo z nás nechce žít s trvalou bolestí kloubů. Proto bychom měli cvičit a dodržovat zdravý životní styl. Když ani to nepomáhá vaše problémy nijak výrazně zlepšit, určitě je vhodné sáhnout po nějaké kloubní výživě. Jak si na tom stojí Novax Kloubex? Na to se podíváme v této recenzi.

Do chvíle, kdy onemocníme si to příliš neuvědomujeme, ale zdravé klouby dost výrazně ovlivňují kvalitu našeho života. Jejich bolestí přitom nemusí trpět jen senioři, u kterých došlo k opotřebování chrupavek, ale i lidé po úrazu a sportovci, kteří nadměrně zatěžují svůj pohybový aparát.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2021

V důsledku toho se mohou postupem času dopracovat až k neléčitelné artróze, nebo k výměně kolenního, ramenního nebo dokonce kyčelního kloubu. Velmi zasáhnout nás může i revmatoidní artritida, která je způsobená autoimunitní poruchou. 

Abychom všechna tato rizika eliminovali, nebo své bolesti alespoň přijatelně snížili, určitě není na škodu si pořídit kloubní výživu. A právě proto se zaměříme na recenzi Kloubexu.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Kloubex je doplněk stravy, za kterým stojí Novax Naturpharma s. r. o.

, která se zabývá výrobou a prodejem dalších preparátů, které mají podporovat lidskou vitalitu a zdraví.

Jeho cílem je posílení kloubů, kostí, zubů a chrupavek, které mohou být narušené přirozeným procesem stárnutí, úrazem či nemocí.

Na první pohled je ale trochu zvláštní, že není skoro k sehnání. Aktuálně ho lze zakoupit jen na stránkách distributora a v online obchodě jednoho velkého e-shopu.

(Skutečnost, že není evidentně nabízený v lékárnách, které musí hlídat nezávadnost léčiv, může být pro mnohé varovně vztyčeným prstem.) Pokud mu však důvěřujete, můžete si koupit Kloubex Trio.

(V podstatě jde o balíček na klouby.)

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2021

Bolesti kloubů v celém těle a jak na ně | Vše pro zdraví

Pohyb a cvičení Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Publikováno 19. září 2016

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Bolesti kloubů v celém těle mohou mít mnoho důvodů a není dobré tento příznak podceňovat. Tento problém může postihnout prakticky kohokoliv a nezáleží přitom zda jste senior, matka na rodičovské dovolené, či člověk, který většinu dne prosedí v kanceláři. Jednou z častých příčin, které mohou poškodit klouby je také sport.

Sport je zdraví prospěšný, ovšem pokud jej neděláte správně, mohou trpět některé části organismu. Zejména se to týká kloubů, které jsou při sportu výrazně namáhány. Basketbal, fotbal, tenis, ale třeba také běh nebo obyčejný jogging.

Často ale také cvičení ve fitness a posilování. Tyto a mnoho dalších sportů prospívají našemu zdraví, ale zároveň opotřebovávají chrupavky.

Riziko toho, že dojde k poškození kloubů se stupňuje s přibývajícím věkem, ale samozřejmě může takto trpět i mladý člověk.

Jak poznáte poškozený kloub?

Nejčastějším ukazatelem, který vám napoví, že s klouby není něco v pořádku, je bolest. Bolest kloubů signalizuje, že je něco v nepořádku a je vhodné něco dělat (nebo právě spíše nedělat). Ta se může objevovat při sebemenší zátěži a prohlubovat se.

Pokud jde o narušení chrupavky, bude zřejmě bolest silnější a zaděláváte si na artrózu. Dalším prvkem, který vás upozorní na zhoršující se kvalitu kloubů mohou být křeče, třes a další únava pohybového aparátu, či ranní ztuhlost klubů.

Žádný z těchto průvodních jevů bychom neměli ignorovat.

Přípravky s kolagenem pro lepší zdraví kloubů najdete například na této stránce.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Pravidelným cvičením můžete posílit svaly a tudíž snížit riziko bolesti kloubů v celém těle v budoucnu.

Jak předejít potížím s klouby

Pokud chcete předejít bolestem kloubů, je dobré pravidelně cvičit a držet si zdravou životosprávu. Pravidelné cvičení a protahování posiluje svaly, čímž si vypěstujete spolehlivou podporu kostry a samozřejmě kloubů.

Tělo navíc bude lépe snášet zátěž a nedá vašim kloubům možnost, aby zlobily. Vůbec zdravý životní styl pomáhá prevenci před poškozením kloubů. Patří sem mimo jiné také posilování imunity.

Díky silné obranyschopnosti budete méně náchylní k napadení nejrůznějšími viry a infekcemi, které kloubům výrazně škodí.

Pozornost bychom měli věnovat I výběru zdravé obuvi, či matrace, na které budeme spát. Vhodné jsou přitom například matrace s paměťovým efektem.

Co je kolagen?

Další možností jak poškození kloubů předcházet je příjem kolagenů, které představují výživu kloubních tkání a pohybového aparátu vůbec.

Kolageny jsou ve vodě nerozpustné bílkoviny, které jsou stavebním kamenem vazů, chrupavek, ale také kostí. Tělo si kolagen vyrábí samo, ovšem s přibývajícími léty se tato schopnost snižuje. Zjednodušeně řečeno vysychají vazy.

Kolagen je potom v takovém případě možné dodávat alternativními cestami (kapsle, nápoje a podobně)

Nebojte se cvičit

Pravidelné cvičení a zdravá životospráva pomohou nejen proti bolestem kloubů, ale zvýší kvalitu života všeobecně. Pokud se chystáte začít cvičit po delší době, nebojte se zeptat trenéra, či lékaře, jak nejlépe začít.

Jak na krátkodobé bolesti kloubů

Pokud se nejedná o nic závažného a víte, že klouby bolí jen krátkodobě, doporučuje se zůstat v klidu. Zejména potom partie, ve kterých se bolavý kloub nachází, by měla zůstat ušetřena vyšší zátěži. Dobré je také dát si teplou koupel a klouby prohřát. Pokud bolest trvá delší dobu – vyhledejte lékaře.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Štítky: bolesti, bolesti zad, cvičení, záda

Ať mladí nebo staří: takto se stravují Vaše chrupavky a klouby

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Naše chrupavky a klouby nás nosí po celý život. S přibývajícím věkem vede ale dlouhodobé zatížení bohužel často k bolestivým jevům opotřebení. Pomocí vyvážené a vyladěné stravy můžete podpořit Vaše chrupavky a klouby a můžete je zásobit důležitými živinami. Ukážeme Vám, co byste měli do budoucna v každém případě zahrnout do Vašeho jídelníčku, co byste raději už neměli jíst a jaký pohyb může Vašim kloubům pomoci.

Opotřebení kloubů nepostihuje jenom seniory

Zhruba pět milionů Němců je postiženo artrózou a trpí bolestivým opotřebením kloubů. Chronické záněty kloubů (revmatická artritida) postihla v Německu 800.000 lidí.

Dříve touto nemocí trpěli především starší lidé, ale v průběhu doby postihuje stále více mladých dospělých.

Příčiny jsou často v našem každodenním režimu: hýbeme se špatně nebo příliš málo, stravujeme se jednostranně a nadváha také dává kloubům a chrupavkám zabrat.

Takto fungují naše klouby

Kosti, ze kterých se skládá naše kostra, představují zpravidla “tuhé spojení”. Podpírají, posilují a nosí naše celé tělo. Tam, kde naše kostra potřebuje “pohyblivé prvky”, přicházejí ke slovu naše klouby. Jsou to mechanické spoje, které do nehybné kostní konstrukce vnášejí pohyblivost a flexibilitu.

Těmi nejmenšími klouby jsou na příklad klouby prstů – naše koleno je největším kloubem našeho těla.
Na příkladu kyčelního kloubu, druhého největšího kloubu naší kostry, si názorně objasníme funkci našich chrupavek. Kyčelní kloub je kulovým kloubem, tzn., že kulový čep kosti stehenní zapadá do jamky kyčelního kloubu. Kulovitý tvar dovoluje zdravému kloubu relativně velký záběr pohybu.

Hlavice stehenní kosti a jamka kyčelního kloubu jsou přitom ve velmi těsném kontaktu. Bez ochranné vrstvy mezi oběma kontaktními plochami bychom měli při sebemenším pohybu velké bolesti. Proto jsou kontaktní plochy (jako i všechny klouby v těle) potaženy velmi hladkou, modravě bělavou vrstvou chrupavky. Ta je velmi odolná proti zátěži, je ji ale možno poškodit silným zatěžováním v průběhu času.

Proto je správná výživa kloubů klíčem pro dobrou kondici starých zatěžovaných kloubů až do pozdního věku.

Vitamín C pro tvorbu kolagenu

Vyvážená strava může velmi přispět zdraví chrupavek a kloubů. Vitamín C se tak osvědčil na příklad nejen, pokud jde o podporu imunitního systému, ale má velký význam i pro produkci kolagenu.
Kolagen je strukturovaným proteinem, který se nachází především v naší vazivové tkáni, ve vazech a chrupavkách.

Rozmanitá strava obsahující ovoce s vysokým množstvím vitamínu C (citrusové plody, ananas, broskve, jahody, kivi) a zeleninu (rajčata, cibule, paprika, kapusta) zásobuje chrupavky a klouby důležitým vitamínem C a současně i cennými druhotnými rostlinnými látkami.

Těchto 5 domácích potravin ostatně obsahuje nejvíce vitamínu C.

Na správných tucích záleží

Není tuk jako tuk. Jsou tuky dobré a méně dobré. K těm méně dobrým tukům patří nasycené mastné kyseliny nebo transmastné kyseliny. Nachází se například ve fastfoodu a nedodávají našemu tělu – a tedy ani našim kloubům – žádné použitelné látky.

K posílení chrupavek v našich kloubech byste měli využít ty zdroje tuku, které vykazují vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Omega-3-mastné kyseliny jsou nenasycenými mastnými kyselinami a patří k esenciálním látkám, které nutně potřebujeme k přežití a jež si naše tělo neumí samo vyrobit.

Zajímavé:  Léčba Natažených Kolenních Vazů?

Rostlinné omega-3-mastné kyseliny potřebuje tělo mj. pro získávání energie nebo je při látkové výměně použije pro stavbu naší buněčné membrány. Aby se omega-3-mastné kyseliny mohly do těla dostávat co nejefektivněji, měl by se zachovat poměr mezi omega-3 a omega-6-mastnými kyselinami.

Protože obě jsou při látkové výměně odbourávány stejným enzymem (delta-6-desaturáza). Jestliže je v těle mnoho omega-6-mastných kyselin, zpracovávají je také enzymy přednostně, což potom způsobuje problémy při zpracování omega-3-mastných kyselin.

Studie prokázaly, že je pro nás ideální poměr 4 (omega-3) ku 1 (omega-6). Například lněný olej má v sobě tento „ideální poměr“.

Omega-3-mastné kyseliny v sobě skrývají i vysoce cenné oleje, jako např. konopný olej, olej z vlašských ořechů a řepkový olej, ale i avokádo nebo chia semínka.

Omega-3-mastné kyseliny jsou bohatě zastoupeny i v nerostlinných zdrojích, např. tuňák, makrela, losos, treska nebo sardinky. Na nasycené živočišné mastné kyseliny v nadměrném množství, jak jsou obsaženy např.

ve vepřových škvarkách, byste raději měli pro dobro Vašich kloubů zapomenout.

Jak pečovat o klouby? Jak na zdravé klouby? Dodržujte tyto body…

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Pravidelný pohyb je klíčový pro udržení funkce, tedy pohyblivosti kloubů.

Kloubům prospívá pravidelný pohyb, konzumace kvalitních proteinů, zdravých tuků, strava bohatá na antioxidanty. Bolesti kloubů mohou být způsobeny například některými onemocněními, obezitou a nadváhou, těžkou fyzickou prací, nepřiměřeným cvičením, nošením nevhodné obuvi nebo prochozenými chorobami. Co je třeba udělat, aby nám klouby bez problémů a hlavně bez bolesti sloužily do vysokého věku? Mrkněte na několik našich tipů v našem článku.

Pozor na dlouhodobé stání a sezení

Kloubům neprospívá dlouhodobé stání, sezení a polohy, které jsou pro tělo nepřirozené. Proto je důležité dělat si při práci pravidelné přestávky a projít se, popřípadě se několik minut věnovat jednoduchým strečinkové cvikům. Podstatnou roli hraje i správné držení těla a správné sezení.

Důležitý je nejen vápník, ale i vitamíny D a K

Kromě toho, že je vápník základem kostí a zubů, má v těle i další funkce. Je považován za ochránce před vznikem zánětu a bolesti kloubů. Nachází se v mléčných výrobcích, pohance, máku, sezamových a slunečnicových semínkách, tmavé listové zelenině, lososu, mandlích atd.

K tomu, aby se vápník v organismu dobře vstřebával, potřebuje vitaminy D a K. Déčko si naše tělo dokáže vyprodukovat samo za pomoci slunečního záření, ale nachází se také v potravinách jako žloutky, tučné ryby a do některých potravin ho přidávají výrobci. Vitamin K je zastoupen v tmavé listové zelenině, fazolích, vajíčkách, kopřivě a v mnoha dalších.

Pravidelně sportujte

Pravidelný pohyb je klíčový pro udržení funkce, tedy pohyblivosti kloubů. Klouby jsou lépe vyživovány, zpevňují se kloubové vaziva a posilují se svaly, které kloub chrání.

Jakýkoliv přiměřený pohyb se počítá. Vhodné je například plavání, cyklistika, jóga nebo pilates. Naopak, kloubem neprospívají prudké otřesy. Pokud například běháte, volte travnatý terén a ne asfalt.


Zkuste také super sport Nordic Walking.

Jezte kvalitní proteiny

Donedávna bylo za hlavní zdroje bílkovin považováno maso, mléko a vajíčka. Jenže čerpat je lze i z mnoha rostlinných zdrojů. Na proteiny je bohatá quinoa, mungo fazole, čočka, sojové mléko, hrášek nebo brokolice.

Zbavte se přebytečných kil

S obezitou a nadváhou se spojuje množství zdravotních problémů. Mimo jiné trpí i klouby a to hlavně kyčelní a kolenní, které musí nést nepřiměřenou zátěž.

Nepodceňujte význam zdravých tuků

Nenasycené mastné kyseliny a to hlavně omega-3 zdravé tuky mají protizánětlivý účinek. Prospívají kloubům a chrání je před nemocemi.

Kde je najdete? Zastoupeny jsou v tučných rybách, jako například lososu, tuňákovi, makrele, ale také v různých druzích ořechů a semínek. Popřípadě můžete sáhnout po výživových doplňcích.

Výborný je rybí tuk, lněný olej či olej z ořechu královského.

Naordinujte si antioxidanty

Antioxidanty chrání buňky před volnými radikály. Co se týče zdraví kloubů, význam mají hlavně vitaminy C, E a selen. Vitamin C je bohatě zastoupen v ovoci a zelenině. Éčko se nachází hlavně v obilných klíčcích, ořechách, zelené listové zelenině a celých zrnech. Selen má své zastoupení v rybách, ořechách, vnitřnostech, obilovinách, vajíčkách a mase.

Glukosamin a chondroitin

Za problémy s klouby se může skrývat neschopnost těla vytvářet si dostatečné množství glukosaminu a chondroitinu.

Glukosamin se podílí na obnovení poškozené kloubní chrupavky a přináší úlevu i při jiných kloubních onemocněních. Zlepšuje funkci kloubu a zmírňuje bolest.

Chondroitin jako součást chrupavky má protizánětlivé účinky a kloub chrání před poškozením. Obsahují je různé výživové doplňky pro zdravé klouby.

Dopřejte si ananas

Bromelin je enzym, který má schopnost snižovat otoky již zanícených tkání. Pokud trpíte artritidou (zánětlivé onemocnění kloubů), měli byste pravidelně jíst ananas.

VIDEO: Jak na bolest kloubů. Cviky na klouby

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jaké doplňky jsou vhodné pro zdraví Vašich kloubů?

Ve světě doplňků můžete najít nekonečné regály produktů slibujících všechno. Začíná to růstem svalů a končí úlevou od bolesti a zvyšováním libida

Tento průmysl se snaží věnovat všem aspektům života. V poslední době se však marketing lehce mění, a začíná se méně věnovat produktům, které zlepšují vzhled, a více těm, které zlepšují kvalitu života

Více prostoru dostávají také doplňky bojující s depresí a bolestí.

Na jaře lidé obecně více cvičí, a my dostáváme řadu otázek týkajících se doplňků pro zdraví kloubů. Proto Vám nabízíme rychlý přehled těch nejpopulárnějších doplňků na trhu.

Jak cvičit pro zdravé klouby seniorů? – vše o zdraví

Kdo by měl užívat doplňky pro zdraví kloubů?

Zde si lidi můžeme rozdělit na čtyři skupiny:

  1. Sportovci: zažívají bolesti spojené s opakováním stejného pohybu, náročnými aktivitami a nadužíváním.
  2. Manuálně pracující: často mají bolesti spojené s výkonem povolání, kde dlouhodobě opakují stejný pohybový vzorec.
  3. Senioři: lidé z této rostoucí skupiny trpí tradičními problémy stárnutí, jako je revmatická a osteo artróza.
  4. Lidé s nadváhou: typicky je bolí klouby, jako jsou kolena, protože je více zatěžují. Osteoartróza se této skupině také nevyhýbá.

Pokud mluvíme o doplňcích stravy, výzkum v oblasti bolesti kloubů je dost tradiční u starších a obézních lidí, bolestem spojeným se zátěží, tedy u sportovců a manuálně pracujících, se však moc pozornosti nevěnuje.

Jaké doplňky jsou vhodné?

Glukosamin

Získává se z korýšů a lehce ulevuje od bolesti. Glukosamin sulfát mírně zpomaluje postup osteoartrózy kolene.

Pokud byste rádi vyzkoušeli tento doplněk, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku těchto suplementů v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Chondroitin

Často se páruje s glukosaminem a také ulevuje od bolesti a ztuhlosti kloubů a jiných příznaků osteoartrózy.

Pokud se vám tento doplněk zamlouvá, ale nevíte jaký, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Kurkumin

Účinná látka kurkumy se dá najít také v zázvoru. Kurkumin má silný protizánětlivý účinek a páruje se s černým pepřem, aby se zvýšilo jeho vstřebávání.

Pokud byste rádi vyzkoušeli kurkumin, ale nejste si jisti jaký zvolit, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Boswellia serrata

Rostlina, která se zdá být dosti protizánětlivá a užitečná proti osteoartróze.

Pokud se vám tento doplněk zamlouvá, tak koukněte na naší rozsáhlou nabídku těchto suplementů v eshopu, kde si můžete vybrat např. podle hodnocení našich zákazníků.

Stáří – přehledně (nejčastější zdravotní potíže seniorů)

Se zvyšujícím se věkem na nás více doléhají nejrůznější neduhy. Zatímco v mládí nás postihovaly převážně akutní a krátkodobá onemocnění, trpí většina seniorů dlouhodobými, či dokonce trvalými onemocněními.

V České republice je nemocnost seniorů velmi vysoká. Podle odborníků více než 90 % osob starších 70 let trpí jednou či více chronickými nemocemi.

Podle statistických údajů trpí 3/4 osob starších 65 let onemocněními srdce a cév, polovina má zvýšený krevní tlak, 37 % ischemickou chorobu srdeční.

Každý pátý senior trpí zažívacími potížemi, 16 % seniorů má cukrovku, 15 % jich trpí onemocněními psychiatrické povahy a celých 42 % seniorů má závažné postižení kloubů nebo kostí. Jen 4 % seniorů jsou bez chronických onemocnění.

Pohybové obtíže

Stárnutí je doprovázeno postupným snižováním fyzické schopnosti a výkonnosti. Ubývá svalové síly, naše pohyby jsou stále vláčnější a pomalejší, hůře reagujeme. Tělesné změny postihují i kosti a zvláště ženám po přechodu ubývá kostní hmota a kosti jsou křehčí a snadněji se lámou (osteoporóza).

Zajímavé:  Tlačenka Vliv Na Zdraví?

Také klouby jsou méně ohebné a pružné a často jsou postiženy artrózou, což zhoršuje naši obratnost a pohyblivost. Podle zjištění lékařů není skoro polovina osob starších osmdesáti let schopna pro pohybové obtíže sejít ze schodů.

Příznaky doprovázející postižení pohybového systému zná každý: horší koordinace, menší síla i obratnost, potíže s chůzí, bolesti kloubů.

Řadě těchto obtíží však lze do určité míry čelit.

Například proti ztrátě svalové hmoty můžeme bojovat cvičením. Vhodnou fyzickou činnost představuje například procházka se psem, práce na zahradě, popřípadě výlety v přírodě.

Cvičit bychom měli i naši obratnost a pohyblivost. Každý den ráno a večer bychom měli procvičit všechny své klouby do maxima pohyblivosti. Lidé s poruchami chůze či rovnováhy by však měli většinu těchto cviků provádět vsedě.

Osteoporóze můžeme předcházet dostatečným příjmem vápníku, ženy by ho měly doplnit i tabletami. Vhodné je i opatrné slunění a malé dávky vitamínu D.

Když i přes veškerou naši snahu klouby i nadále bolí, neměli bychom se stydět odlehčit postiženému kloubu hůlkou, s léky proti bolestem kloubů je lepší zacházet opatrně.

Mohou totiž vést ke zdravotním komplikacím.

Potíže s udržením moči

Pomočováním (inkontinencí) trpí v České republice více než 200 tisíc osob nad 65 let.

Mezi nejčastější příčiny této poruchy patří u starších lidí zhoršená funkce svěrače močové trubice, která je obvyklá zejména u starších žen v souvislosti s přechodem doprovázeným poklesem ženských pohlavních hormonů.

Další příčinu inkontinence u seniorů představuje zvýšená dráždivost močového měchýře, který v důsledku onemocnění (např. močová infekce či kameny) nebo změn v nervovém zásobení reaguje nucením na močení a stahy již při malé náplni.

Pro močení je ale také zapotřebí správné funkce mozku, míchy a míšních nervů. Jestliže dojde k jejich onemocnění, může docházet k inkontinenci i z těchto příčin.

Potíže s udržením moči dokáže naštěstí medicína také léčit. Slabost svěrače se dnes úspěšně léčí operací a nezvládnutelné nucení lze omezit podáváním léků.

Největší chybou, které se může člověk postižený inkontinencí dopustit, je stydět se za své onemocnění a nevyhledat lékařskou pomoc.

Na trhu je stále více jednorázových pomůcek pro osoby s inkontinencí a ty velmi usnadňují život tam, kde i přes léčbu se nepodaří problém vyřešit.

Zažívací potíže

Zažívací potíže známe všichni. Projevují se nevolností, pocitem na zvracení, nepříjemnými pocity nebo bolestmi v břiše, nadýmáním, nechutenstvím, průjmem, nebo naopak zácpou.

Zažívací obtíže mohou být způsobeny nepřiměřeným zatížením těžko stravitelnými potravinami (například houby, tučná jídla), akutní infekcí, ale mohou být také příznakem celkového závažného onemocnění.

Staří lidé jsou ohroženi závažnými chorobami trávicího traktu. Mezi ně patří žaludeční vředy, krvácení do trávicího traktu a obtíže s polykáním. K žaludečním vředům dochází tehdy, je-li porušena obranyschopnost sliznice, například v důsledku užívání léků proti bolesti.

Tehdy se vytvoří na sliznici žaludku vřed. Projevuje se bolestí, ale ve stáří může probíhat zcela bez příznaků. Jako komplikace žaludečních vředů se může objevit krvácení do zažívacího systému. To může být i životu nebezpečné, zvláště ve starším věku.

Projevuje se zvracením krve, černou stolicí nebo příměsí krve ve stolici.

Mezi časté obtíže starých lidí patří i obtíže s polykáním. Ty obvykle vznikají při porušení svalové souhry jícnu. Při polykání tuhé stravy (hovězí či kuřecí maso, chléb, jablko) se objeví pocit váznutí sousta. V takových případech může pomoci doušek vody a dobré rozmělnění potravy.

Abychom předešli onemocněním trávicího traktu, měli bychom respektovat jisté zásady.

Předně si dáváme pozor na to, abychom měli vyváženou stravu, volíme raději jídla lehce stravitelná. Zatímco osobám ve středním věku většinou lékaři doporučují snížit příjem kalorií, u osob nad 70 let je třeba dohlížet na dostatečný příjem kalorií a tekutin.

Podle šetření lékařů až 15 % pražských seniorů mezi 70‑80 lety věku přijímá nedostatečné množství stravy nebo stravu s nedostatečným obsahem živin a vitamínů. Je také třeba si uvědomit, že 16 % starších občanů trpí cukrovkou.

U velké části z nich postačuje jako jediná léčebná metoda vhodná dieta.

Nemoci srdce a cév

Víme, že některou ze srdečně-cévních chorob trpí téměř 70 % starších občanů. Tato onemocnění jsou i nejčastější příčinou úmrtí ve vyšším věku.

Mezi nejfrekventovanější nemoci, které mohou srdce a cévní systém ve stáří postihnout, patří vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, angina pectoris, cévní mozková příhoda a postižení žil a tepen dolních končetin.

Riziko těchto onemocnění s věkem stoupá. Důvodem je, že se ve vyšším věku uplatňují hlavní rizikové faktory cévní sklerózy, jako je zvýšený cholesterol, obezita, nízká fyzická aktivita či cukrovka.

Jak tyto rizikové faktory můžeme ovlivnit?

Důležitá je fyzická aktivita. S ohledem na zatížení kloubů jsou nejvhodnější krátké, ale pravidelné procházky. Doporučována je i jízda na kole nebo plavání v bazénu. Mnoho zmůžeme správným stravováním: málo živočišných tuků, celozrnné pečivo, hodně zeleniny a ovoce.

Krevnímu tlaku zase prospěje, omezíme-li příjem soli a slaných jídel. Snížíme přísun energie tak, abychom kontrolovali svou hmotnost. Srdci prospěje i malé snížení váhy.

Při eliminaci rizikových faktorů vedoucích k srdečně-cévním onemocněním je také důležitá pravidelná kontrola krevního tlaku. Existuje několik desítek léků na vysoký krevní tlak. O jejich výběru vždy rozhoduje lékař. Tyto léky je třeba užívat pravidelně a krevní tlak si pravidelně měřit.

Rizikové faktory můžeme ovlivnit také pravidelným měřením krevního tuku (cholesterolu) a v případě jeho zvýšení zvolit vhodnou dietu.

Někdy je nutné ke snížení krevních tuků užívat i léky. V případě, že se podaří upravit jeho hodnoty k normálu, omezí se tím riziko srdeční příhody až na polovinu. U pacientů se zvýšeným rizikem srdečně-cévních komplikací působí preventivně denní malé dávky aspirinu, vždy na doporučení lékaře.

Zdroj: Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., Vademecum zdraví, Jaro 2006

Tipy Dr. Michaela Clarfielda na zdravé klouby

Udržujte si zdravou váhu. Nadváha přidává větší zátěž na klouby a vazy, a to zvyšuje zánět a bolest, zvlášť okolo kolen. Dodržujte zdravou životosprávu, pravidelně cvičte a to Vám pomůže zhubnout. Ztráta 5 kg může mít pozoruhodný rozdíl v mobilitě a zmírnění bolestí.

Cvičte pravidelně. I když máte zkušenosti se sníženou mobilitou, Vaše klouby se musí hýbat. Ve skutečnosti jsou klouby vyživované pohybem. Nečinnost způsobí, že klouby ztuhnou.

Středně lehké aerobní cvičení spolu s lehkým posilujícím tréningem prokázalo, že mohou odstranit bolest kloubů a ztuhlost.

Chůze, plavání anebo jóga 3- 4 krát do týdne pomůže snížit ztuhlost, zvýší flexibilitu a podpoří hubnutí, které snižuje zátěž kloubů. Fyzioterapeut Vám pomůže sestavit vhodný program.

Dostatek odpočinku. Život s artritidou vyčerpává Vaší energii. Nezapomeňte si vzít přestávku v průběhu dne, protože dočasně snižuje namáhání kloubů. Dobijte své tělo 7 až 9 hodinami spánku každou noc.Vykonejte určité změny v zaměstnání.

Pokud Vaše zaměstnání vyžaduje neustálý pohyb anebo klade důraz na postižený kloub, poraďte se se svým zaměstnavatelem o strategii na pracovišti kvůli prostředkům, jako jsou ergonomický stůl anebo zařízení, které sníží zátěž zdvihání nebo přemisťování materiálu.

Udělejte si častější přestávky a procházejte se, aby se klouby rozhýbaly. Ujistěte se, že Váš stůl poskytuje dostatek prostoru pro nohy, abyste se natáhli. Používejte teplo na problémy kloubů k zvýšení průtoku krve a k snížení ztuhlosti a bolesti.

Toto může být aplikované před anebo v průběhu aktivity. Ztuhlost kloubů v průběhu 15-20 minut po aktivitě redukuje zánět.

Fyzikální terapie. Pracujte s fyzioterapeutem, chiropraktikem nebo masérem, když chcete zvýšit svoji pohyblivost a zabezpečit správné fungovaní Vašeho pohybového aparátu. Akupunktura může pomoci zmírnit bolest a ztuhlost.

Zůstaňte hydratovaný. Pijte hodně vody, aby tkaniva byly hydratovaná, abyste snížili zánět. Udělejte nějaké změny v jídelním lístku. Zahrňte do stravování stravu, která obsahuje síru, například cibule a česnek. Síra pomáhá opravovat a obnovovat kosti, chrupavky a pojivové tkaniva.

Jezte dostatek barevného ovoce a zeleniny, rostlinných bílkovin a celozrnné výrobky. Někteří lidé trpící artritidou jsou citliví na solanin, směs nalezená v lilku, ale také v rajčatech a bramborech. Vyhnutí se těmto potravinám může eliminovat některé bolesti a nepohodlí.

Omezte množství červeného masa, mléčné produkty, cukr a zpracované potraviny ve Vaší stravě, všechny z nich mohou způsobit zánět.   

Pravidelně cvičte. I když máte sníženou pohyblivost, Vaše klouby potřebují pohyb. 

Kompletní starostlivost o klouby zahrnuje následující doplňky:Glukosamin: pomáhá zmírnit bolest kloubů spojené s osteoartrózou a chrání chrupavku před poškozením.Chondroitin sulfát: přirozená součást chrupavky, která pomáhá při tvorbě pojivového tkaniva a zmírňuje příznaky bolestí kloubů a kostí.

MSM: přirozeně se vyskytující sloučenina síry, která pomáhá tvarovat pojivové tkaniva a zmírňuje bolest osteoartrózy.Omega-3 mastné kyseliny: rybí tuk pomáhá snižovat zápaly kloubů.

Vitamín C: podporuje syntézu kolagenu, může chránit proti ztrátě chrupavky a má antioxidační vlastnosti, které zabraňují poškození kloubů volnými radikály.

Vitamín D: nízké hladiny vitamínu D mohou mít negativní vliv na zdraví kostí a zvyšují postupnost osteoartrózy. 

Zajímavé:  Nejlepší Vitamíny Na Vlasy A Nehty Diskuze?

Bolí vás klouby? Nejčastější příčiny a jak nemoc léčit!

„Vždy však záleží na stadiu onemocnění, ve kterém se pacient nachází. U akutních zhoršení je zachováván spíše klid, eventuálně se přistupuje k pasivnímu polohování kloubů,“ vysvětluje primářka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr.

Yvona Angerová, Ph. D., MBA. „S odezníváním akutních obtíží se postupně protahují zkrácené svalové skupiny, provádějí se pasivní pohyby. Pozvolna se zařazují i aktivní cvičení. Pro odlehčení kloubů je vhodné využívat při chůzi kompenzační pomůcky (hole, berle, chodítka).

Po odeznění akutních příznaků je nutné pravidelné cvičení, včetně cvičení proti odporu, jehož cílem by mělo být co nejdéle udržet co největší rozsah pohybu v postižených kloubech.

Pro trénink správného a symetrického zatěžování a koordinace končetin je vhodná i senzomotorická stimulace (například cvičení na nestabilních plochách).“

Proud odnese bolest

Vhodným doplňkem pohybové léčby jsou metody fyzikální terapie. „Velmi oblíbená je hydrokinezioterapie (cvičení ve vodě s odlehčením) či hydroterapie ve vířivkách. Někteří pacienti velmi dobře reagují na ultrazvuk a magnetoterapii. V akutním období může být zmírnění bolestí dosaženo i elektroléčbou,“ říká doktorka Angerová.

Pohybová léčba představuje absolutní základ terapie u takzvaných funkčních poruch.

„Ty vznikají přetěžováním jednotlivých struktur pohybového aparátu v důsledku špatně prováděných základních pohybových stereotypů (například vstávání, zvedání a přenášení předmětů), nesprávného sezení a tak dále,“ objasňuje Yvona Angerová.

Ještě se nejedná o degenerativní změny na kloubech, jako je tomu u artrózy, která postihuje především starší pacienty. Funkční poruchy naopak trápí hlavně mladší lidi a základem jejich léčby i prevence je naučit pacienty cvičit.

„Pacient je instruován k provádění individuální cvičební jednotky, kterou navrhuje fyzioterapeut na základě komplexního kineziologického rozboru (podrobné analýzy základních pohybových stereotypů konkrétního člověka) a kterou několikrát s pacientem zopakuje a opraví případné chyby,“ upřesňuje lékařka.

S návštěvou lékaře neváhejte

Mnoho pacientů se domnívá a obává, že bolest je vždy signálem degenerativního nezánětlivého poškození kloubu (artrózy) nebo zánětu kloubu (osteoartritidy, artritidy), tak tomu však nemusí být.

Bolest kloubů může mít mnoho příčin, a správnou diagnózu proto určí jedině lékař. V mnoha případech se jedná o průvodní jev infekce, s níž tělo právě bojuje, například chřipky nebo jiné virózy.

Může také jít o důsledek fyzického přetížení manuální prací nebo sportem a tyto bolesti po odpočinku mizí.

Jiná je situace v momentě, kdy nás bolesti sužují dlouhodobě – jejich příčiny se mohou pohybovat ve škále od chybného držení těla, vnucených nepřirozených poloh a opakovaných poškozujících pohybů (obvykle při práci), nadváhy a obezity přes v populaci časté artrózy až po nemoci, které nemají svůj původ v pohybovém aparátu.

K takovým celkovým nemocem, u nichž bolest kloubů je „jen“ průvodním příznakem, patří lupénka, žloutenka, Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida (obě choroby postihují střeva), záněty cév, leukemie a jiná nádorová onemocnění krve nebo systémový lupus erythematodes.

Klouby mohou bolet i v důsledku pohmoždění měkkých tkání v jejich okolí.

Co je co:

Osteoporóza

Úbytek kostní hmoty – „řídnutí“ kostí. Snížení minerálové kostní hustoty vede k výskytu zlomenin, především dolních končetin (obávaná zlomenina krčku stehenní kosti), zápěstí a obratlů.

(Osteo)artróza

Původně nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubu, které se dotýká i okolních měkkých tkání.

Dochází při ní k narušení rovnováhy mezi novotvorbou a odbouráváním kloubní chrupavky ve prospěch odbourávání, takže se postupně mění její struktura a mechanické vlastnosti. Chrupavčitá vrstva postupně ubývá, v pokročilém stadiu artrózy chrupavka úplně vymizí.

Kloubní výstelka je zduřelá, klouby otékají, ztrácejí svou funkci hybatelů kostí a tlumičů nárazů. Proces je provázen bolestmi a podstatně zhoršenou pohyblivostí.

U seniorů ke snížení pohyblivosti přispívá postupující úbytek hmoty kosterního svalstva a tím i svalové síly – v šestém až sedmém deceniu života svalová síla klesá o 15 % a v dalších dekádách vždy o 30 %.

Artróza však nepostihuje jen seniory, náchylnější jsou k ní lidé s nadváhou, ale i vrcholoví sportovci nebo těžce fyzicky pracující, zejména ti, kteří pracují vkleče nebo přenášejí těžká břemena. Stejně tak neplatí, že nemoc postihuje jen velké nosné klouby – kolena a kyčle.

Ty sice bývají zasaženy nejčastěji, ale artróza se může vyskytnout i na drobných kloubech ruky nebo páteře, nejčastěji v jejím krčním a bederním úseku.

Dědičnost artrózy zatím nebyla prokázána, nicméně její vznik může souviset s dědičnými metabolickými poruchami nebo vrozenými vadami – například vrozená dysplazie kyčlí zapříčiňuje předčasný vznik artrózy v téměř 100 % případů. Ke vzniku artrózy přispívají i prodělané úrazy.

  • * koxartróza = postižení kyčelního kloubu
  • * gonartróza = postižení kolene
  • * spondylartróza = postižení kloubů páteře

(Osteo)artritida

Zánět kloubu. Vyvolávajícím činitelem může být infekce (virová či bakteriální), ale i autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida).

Ankylozující spondylartritida (Bechtěrevova nemoc)

Zánětlivé onemocnění kloubů postihující zejména klouby páteře, sakroiliakální kloub mezi křížovou kostí a pánví a některé větší klouby končetin (ramena, kyčle).

Onemocnění se ve svých těžších formách vyskytuje převážně u mužů. Někdy mu předcházejí záněty oka a bolesti Achillovy šlachy. Později se objevuje bolest v kříži a zádech, omezení hybnosti páteře a v neléčených případech může dojít až k jejímu naprostému ztuhnutí (ankylóze).

Typickými projevy artrózy i artritidy jsou vedle nepříjemných bolestí také ztuhlost kloubů a omezení hybnosti. „U artritidy může být kloub zarudlý, teplejší, může se v něm hromadit tekutina.

I artróza může být komplikována zánětlivým procesem, který rovněž způsobí zarudnutí, oteplení a otok kloubu,“ popisuje primářka Yvona Angerová. Z léků se podávají antirevmatika a chondroprotektiva.

Chondroprotektiva jsou přípravky, u nichž se předpokládá příznivý účinek na chrupavku kloubu a její metabolismus; obvykle se jedná o extrakty ze zvířecích chrupavek s definovaným obsahem látek, zvláště některých mukopolysacharidů.

Ty jsou obsaženy zejména v základní hmotě pojiva a patří k nim kyselina hyaluronová nebo chondroitinsulfát. „Nejdůležitější pro kloubní chrupavku jsou chondroitinsulfát a glukosaminsulfát. Řada odborníků uvádí, že je vhodné preparáty v kúrách střídat. Velkou roli hraje i individuální snášenlivost a individuální reakce,“ upřesňuje lékařka.

Jaká analgetika?

Při popsané různorodosti příčin bolestí kloubů je však zjevné, že léčba se musí odvíjet od řešení obtíží, které tuto bolest vyvolaly. Jsou-li bolesti způsobeny celkovou infekcí, odezní po vyléčení této infekce.

 Co dělat, pokud klouby během léčby infekce nesnesitelně bolí? „Užití analgetika je v těchto případech vždy vhodné konzultovat s lékařem, protože nesteroidní analgetika, ke kterým patří mimo jiné ibuprofen (například Ibalgin), mohou v kombinaci s některými antibiotiky vyvolat nežádoucí reakce.

Proto než spolknete tabletku nesteroidního analgetika, je vždy lepší nejprve vyzkoušet méně agresivní paracetamol (například Paralen) či kyselinu acetylsalicylovou (například Acylpyrin). Je však třeba upozornit, že i po zaléčení infekce mohou bolesti kloubů nějakou dobu (většinou týdny, ale někdy až měsíce) přetrvávat,“ zdůrazňuje primářka Angerová.

Lze užitím zmíněného ibuprofenu řešit i bolesti z přetížení, když vás například po absolvování horské túry bolí kolena? „Jistě lze tyto situace nárazově zvládat požitím analgetika, ale opět bych vyzkoušela nejprve paracetamol či lék s kyselinou acetylsalicylovou,“ doporučuje lékařka.

Každý kloub se skládá ze dvou styčných ploch krytých chrupavkou. Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice a druhá kloubní jamka. Kloub je uzavřen a obklopen kloubním pouzdrem. To je zesíleno vazy a z vnitřní strany jej vystýlá takzvaná synoviální vrstva produkující synoviální tekutinu (kloubní maz).

Tato tekutina je jediným zdrojem výživy pro kloubní chrupavku, která není prokrvená ani do ní nevedou žádná nervová zakončení. Chrupavka je pevná a pružná tkáň, jejímž úkolem je zajišťovat, aby se o sebe kosti při pohybu netřely, a zároveň chrání kosti před nárazy.

Svaly se na kosti upínají prostřednictvím šlach – silných, elastických popruhů schopných vydržet vysokou zátěž. Vazy a šlachy tvoří se svaly a kostmi funkční celek, pomáhají při napínání a stahování svalů a současně stabilizují klouby.

Důležitou součástí chrupavek, šlach, vazů i kostí je vláknitá bílkovina kolagen (viz obrázek nahoře), zabezpečující jejich dostatečnou pevnost a odolnost vůči zátěži.

Ve šlachách, vazech a kostech se nachází kolagen typu I, který zde vytváří silná vlákna, a v chrupavce je přítomen hlavně kolagen typu II, jenž v ní tvoří husté sítě z velmi tenkých vláken. Látkou nepostradatelnou pro správnou tvorbu kolagenu v těle je vitamin C.

Odborná spolupráce: prim. MUDr. Yvona Angerová, Ph. D., MBA Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze

Autor: Dita Váchová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector