Játra – Vše o zdraví

Právě teď ve vašich játrech probíhá velké množství procesů. Játra mimo jiné čistí krev, produkují žluč, štěpí důležité látky, odstraňují jedovaté toxiny a vytváří bílkoviny, enzymy a hormony. Vaše životospráva může někdy játra zbytečně přetěžovat, což negativně ovlivní běh celého organismu.

Játra - Vše o zdraví

„Největším nepřítelem jater je, jak jistě všichni vědí, alkohol.

Játra jsou ale velmi zatěžována také užíváním léčiv, takže pokud to není nezbytně nutné, měli bychom užívání nejrůznějších prášků proti bolesti, které v dnešní době používáme kdykoliv nás něco zabolí, omezit na minimum.

Játrům dále neprospívají zejména tučná a smažená jídla, uzeniny, přesolené potraviny, cukry, ale také tučné mléčné výrobky, konzervy a v podstatě veškeré polotovary a chemicky upravované potraviny,“ upozornila nutriční specialistka Veronika Šimerdová ze Světa zdraví.

Játra zanesená toxiny mohou vést k onemocněním, jako je cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak a autoimunitní onemocnění. Bez zdravých jater můžete trpět hormonální nerovnováhou, která vede k bolestem hlavy, změnám nálad a depresím.

Podle Šimerdové je nejčastějším příznakem zhoršené funkce jater únava a malátnost, kterou pociťujete bez ohledu na to, kolik máte spánku.

„V důsledku poruchy trávení a zpracování živin se může vyskytnout také nechutenství a nadýmání, případně také zesvětlení barvy stolice, což je zapříčiněno tím, že zdravá játra z krve odstraňují staré červené krvinky, které způsobují právě hnědou barvu stolice,“ vysvětlila odbornice na výživu.

Je tedy na čase začít pečovat o tento důležitý orgán a vybírat si suroviny, které játrům pomáhají optimálně fungovat. Existuje mnoho potravin, které podporují funkci jater, my vám některé z nich představíme.

Játra - Vše o zdraví

Růžičková kapusta

Tmavá listová zelenina a pampeliška

Kapusta, růžičková kapusta, špenát a čekanka patří mezi mocnou zeleninu, která je bohatá na síru. Ta slouží jako aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování volných radikálů a toxinů z těla. Jednoduše řečeno síra pomáhá játrům v detoxikačním procesu.

Nejspíš už jste v souvislosti s jaterní detoxikací slyšeli o pampelišce. Tato jarní rostlina je cennou léčivkou. Játrům prospívá konzumace čerstvých stvolů (bez květů), listů i kořene pampelišky.

Hořčin taraxacin, který pampeliška obsahuje, může podle některých odborníků stimulovat uvolnění žluči, jež podporuje trávení a vstřebávání tuků.

Listy a stvoly, které mají výraznou, štiplavou a nahořklou chuť, můžete konzumovat ve formě jarního salátu.

Játra - Vše o zdraví

Wakame

Mořské řasy

Zařadili jste již mořské řasy do svého jídelníčku? Pokud ne, tak byste měli vědět, že tato mořská zelenina, která je velmi bohatým zdrojem bílkovin, minerálních látek, stopových prvků a vitaminů, má mimořádně příznivé účinky na lidský organismus. Podle odborníků dokonce mořské řasy pomáhají játrům tím, že zabraňují vstřebávání těžkých kovů a dalších toxinů do těla.

Výzkumníci McGill University v Kanadě ve své studii navíc zjistili, že sloučenina v hnědé řase (arame, kombu a wakame) snižuje vstřebávání radioaktivních částic do kostí.

Játra - Vše o zdraví

Česnek

Česnek, cibule a pórek

Česnečka sice nezní jako nóbl večeře, ale alespoň uděláte něco pro své zdraví. Česnek totiž obsahuje sloučeniny síry, jejichž prospěšné účinky jsme zmínili již v souvislosti s listovou zeleninou. Česnek je navíc bohatý na allicin a selen, dvě důležité živiny, které chrání játra před poškozením toxiny a pomáhají při detoxikaci.

Velice podobné vlastnosti má i cibule, šalotka a pórek, které podporují játra při výrobě glutathionu. Tento mocný antioxidant mimo jiné bojuje proti buněčným toxinům a podílí se na odstraňování karcinogenů z prostředí uvnitř buňky. Nedostatek glutathionu může způsobit přetížení jater jedovatými látkami.

Játra - Vše o zdraví

Kurkuma

Kurkuma

Toto exoticky vonící koření, které je neodmyslitelnou součástí asijských pokrmů, patří mezi časté předměty zkoumání ve vědeckých laboratořích. Některé klinické studie již potvrdily příznivé účinky kurkumy na jaterní zdraví a další výzkumy stále probíhají.

Podle odborníků dokáže kurkuma chránit játra před poškozením toxiny a rovněž může napomáhat regeneraci již poškozených jaterních buněk. Toto žlutooranžové koření také podporuje produkci žluči a zlepšuje funkci žlučníku.

Játra - Vše o zdraví

Artyčoky

Artyčoky

Na rostlině, která se svým vzhledem podobá bodláku, si pochutnávali již staří Egypťané, Řekové a Římané. Dnes jsou artyčoky nejvíce rozšířené kolem Středozemního moře, ale už si své využití čím dál častěji nalézají i v naší české kuchyni.

Tato pochoutka obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou hořčiny, enzymy, třísloviny, vláknina a množství vitaminů A a B. Artyčoky navíc podporují produkci žluče v játrech a zabraňují tvorbě žlučových kamenů. Tato chutná zelenina také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti plynatosti a nadýmání.

Játra - Vše o zdraví

Lněná semínka

Lněná semínka

Drobná semínka lnu setého obsahují především velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny a jsou bohatým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, které se podílejí na snížení hladiny cholesterolu a prospívají oběhovému systému. Slizové látky, které se uvolňují ze lněných semínek, mají také velmi pozitivní vliv na celkové zdraví organismu.

Rozemletá lněná semínka a lněný olej prospívají jaternímu zdraví, jelikož játrům pomáhají filtrovat nadbytečné hormony.

Játra - Vše o zdraví

Avokádo

Avokádo

Toto stále populárnější ovoce, kterému se přezdívá máslová hruška, je hlavní ingrediencí oblíbeného mexického pokrmu guacamole. Obsahuje zdraví prospěšné mastné kyseliny a velké množství vitaminů a minerálů.

Stejně jako v případě česneku a cibule i konzumace avokáda podporuje tvorbu antioxidantu glutathionu, díky kterému se játra snáze zbavují škodlivin.

Játra - Vše o zdraví

Olivový olej

Olivový olej

Kvalitní, zdravé tuky jsou nezbytné pro zajištění správné funkce jater. Za studena lisovaný, nerafinovaný, extra panenský olivový olej obsahuje vitaminy A, D, K, E a má výrazné antioxidační účinky. Také působí preventivně před kardiovaskulárními a nádorovými onemocněními, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL) v těle a zároveň snižuje hladinu toho „špatného“ (LDL).

Každodenní konzumace olivového oleje také podle některých odborníků stimuluje játra při snižování oxidačního stresu v těle.

Játra - Vše o zdraví

Ostropestřec mariánský

Funkci jater můžete podpořit i bylinkami. „Výbornou bylinou pro očistu jater je ostropestřec mariánský, který podporuje činnost a regeneraci jater a chrání je před poškozením.

Ostropestřec bývá doporučován lékaři například při cirhóze jater, žloutence nebo infekční mononukleóze. Vyzkoušet můžete také zelený čaj, který obsahuje tzv.

katechiny, což jsou antioxidanty zlepšující funkci jater,“ dodala nutriční specialistka Veronika Šimerdová ze Světa zdraví.

Přípravky pro správnou funkci jater

Játra - Vše o zdraví

Kurkumin-piperin komplex je přípravek vyrobený z prášku kurkumy dlouhé a plodů pepřovníku černého.

Natural Medicaments Kurkumin-piperin komplex 60 tablet —

Játra - Vše o zdraví

100% čistý Ostropestřec jemně mletý plod je bohatý na antioxidanty pro naše zdravé trávení, játra, srdce, krevní cukr…

Salvia Paradise Ostropestřec mletý plod 120g —

Játra - Vše o zdraví

100% čistá Pampeliška jemně mletý kořen pro naše zdravé trávení, žaludek, játra, ale i močové cesty, ale i močové…

Salvia Paradise Pampeliška lékařská kořen mletý 100g —

Játra - Vše o zdraví

Kurkuma prášek BIO je produkt, který pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství šetrného k přírodě. Má typicky…

-51 %  

Allnature Kurkuma prášek BIO 100 g —

do 30.9. u vás 98 Kč 48 Kč

Játra - Vše o zdraví

Zbavte se závislosti na alkoholu pomocí přírodních produktů! Dávkování a délka užívání produktů je velmi…

Doporučená kombinace produktů Na Alkoholismus – Kudzu + Ostropestřecový olej (kaše) —

do 8.10. u vás 694 Kč 587 Kč

Játra - Vše o zdraví

100% přírodní produkt bez příměsí a konzervantů. Obsahuje ostropestřec mariánský, který se užívá pro podporu funkce…

-17 %  

Terezia Company TEREZIA Ostropestřec + reishi forte 60 kapslí —

do 30.9. u vás 299 Kč 248 Kč

Játra - Vše o zdraví

L-glutathione tvoří jednu z hlavních obranných linii těla. Účinky L-Glutathionu jsou spojovány s potlačením činnosti…

-12 %  

GreenFood Nutrition Glutathione 60 kapslí —

do 30.9. u vás 430 Kč 377 Kč

Játra - Vše o zdraví

100% čistý Ostropestřec tinktura s 0% alkoholu je bohatá na antioxidanty pro naše zdravé trávení, játra, srdce,…

Salvia Paradise Ostropestřec AF tinktura 50 ml, 30 ml

Játra - Vše o zdraví

Green Trio Topnatur je produkt, který v jediné tabletě obsahuje tři „zelené “ potraviny. Chlorella, zelený ječmen a…

Topnatur Green Trio 540 tbl. —

Játra - Vše o zdraví

Kurkumin, obsažen v kurkumě, je výborný přírodní antioxidant. Krom toho zlepšuje trávení, má vliv na činnost jater a…

-47 %  

Allnature Kurkumin s piperinem bylinný extrakt 60 tobolek —

do 30.9. u vás 299 Kč 158 Kč

Ostropestřec silymarin obsahuje kombinaci rostlin, cholin a inositol. Semena ostropestřce obsahují účinnou látku…

-4 %  

MedPharma Ostropestřec silymarin 200 mg 60 + 7 tablet ZDARMA —

do 30.9. u vás 179 Kč 171 Kč

Ostropestřec Max obsahuje extrakt ze semen ostropestřce mariánského, který se již po staletí užívá v tradiční…

Noventis Ostropestřec Max 3500 mg 45 + 15 kapslí —

100% čistá Pampelišková tinktura s 0% alkoholu pro naše zdravé trávení, žaludek, játra, ale i močové cesty, srdce,…

Salvia Paradise Pampeliška lékařská AF tinktura 50 ml, 30 ml

Zajímavé:  Spálový Bacil V Krku Příznaky?

100% čistá Pampeliška kapsle pro naše zdravé trávení, žaludek, játra, ale i močové cesty, ale i močové cesty, srdce,…

Salvia Paradise Pampeliška lékařská kapsle 60 ks, 120 ks

Doplněk stravy CORDYCEPS STAR je originální produkt z císařské dynastie Ming, který obsahuje vysoce účinné extrakty…

-49 %  

STARLIFE CORDYCEPS STAR 60 kapslí —

do 30.9. u vás 1 170 Kč 599 Kč

Každá naše kapsle obsahuje 80%-ní koncentrát Silymarinu. Rozhodujícím kritériem rozhodnutí při nákupu by mělo být…

-15 %  

GreenFood Nutrition Ostropestřec mariánský 60 kapslí —

do 30.9. u vás 165 Kč 140 Kč

Berberin Extrakt 98 % přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému a normální hladině cholesterolu v krvi….

-32 %  

Allnature Berberin Extrakt 98 % 500 mg 60 kapslí —

do 30.9. u vás 219 Kč 148 Kč

100% čistá Klanopraška – Schizandra je rostlina bohatá na antioxidační a adaptogení látky, které podporují naše…

Salvia Paradise Schizandra – Klanopraška kapsle 60 ks, 120 ks

Chlorella ADVANCE obsahuje 100% čistou řasu chlorella v prémiové BIO kvalitě.

-10 %  

Advance nutraceutics BIO Chlorella 1 000 tablet —

do 30.9. u vás 419 Kč 378 Kč

Chlorella je superpotravina s antioxidačními účinky a celou řadou vitamínů a minerálů.

-52 %  

Allnature BIO Chlorella prášek 100 g —

do 30.9. u vás 307 Kč 148 Kč

Přípravek BIO Kurperin Epigemic je vytvořen z prášku z kořene kurkumy dlouhé a plodů pepřovníku černého v harmonickém…

-15 % s kódem

Epigemic BIO Kurperin Epigemic 90 kapslí —

Ostropestřecová směs JK působí na normální činnost jater.

Dědek Kořenář Ostropestřecová směs JK 200 ml —

Regalen je bioinformační širokospektrální regenerační přípravek, vyrobený podle moderních poznatků fytoterapie,…

-7 %  

Energy Regalen 30 ml —

do 30.9. u vás 512 Kč 478 Kč

Kvercetin Epigemic se vyznačuje především svými antioxidačními účinky.

Blue Step Kvercetin Epigemic 90 kapslí —

100% čistý Ženšen pětilistý – Jiaogulan Thailand tinktura s 0% alkoholu pro zdraví naší imunity, jater, žaludku,…

Salvia Paradise Ženšen pětilistý – Jiaogulan AF tinktura 50 ml, 30 ml

ANTIPARASITE STAR je přírodní, univerzální, vysoce účinný přípravek. Vytváří v organismu optimální prostředí pro…

-41 %  

STARLIFE ANTI-PARASITE STAR 60 kapslí —

do 30.9. u vás 1 014 Kč 599 Kč

100% čistá Kurkuma je koření bohaté na antioxidanty především pro naše zdravé trávení, správnou činnost imunity,…

Salvia Paradise Kurkuma kapsle 60 ks, 120 ks

100% čistá Pampeliška řezaný kořen pro naše zdravé trávení, žaludek, játra, ale i močové cesty, ale i močové cesty,…

Salvia Paradise Pampeliška lékařská kořen řezaný 100 g, 250 g, 1000 g

Green Trio Topnatur je produkt, který v jediné tabletě obsahuje tři „zelené “ potraviny. Chlorella, zelený ječmen a…

Topnatur Green Trio 180 tbl. —

Řepík lékařský nať podporuje normální činnost jater, oběhové i močové soustavy. Příznivě ovlivňuje stav pokožky….

-11 %  

Allnature Řepík lékařský nať 80 g —

do 30.9. u vás 54 Kč 48 Kč

Artyčok původem ze Středomoří obsahuje zdraví prospěšné látky, které se vyskytují zejména v listovém květním lůžku….

EkoMedica Czech Artyčok – 99,8 % šťáva z artyčoku 500 ml —

100% čistá Kurkuma mletá je koření bohaté na antioxidanty především pro naše zdravé trávení, správnou činnost imunity…

Salvia Paradise Kurkuma mletá 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g

Ostropestřecový olej Wolfberry je panenský olej jednodruhový, lisovaný za studena. Vyrobeno ze semen ostropestřce…

Wolfberry Ostropestřecový olej 500 ml, 250 ml

Unikátní spojení konopí a monakolinu pro optimalizaci hladiny cholesterolu – se zeleným čajem příznivě modulujícím…

-15 %  

Simply You CannamediQ Cholestmizin 30 tob. —

do 30.9. u vás 287 Kč 244 Kč

Přírodní bioinformační bylinné kapky Detoxin pro celkovou regeneraci a detoxikaci organismu. Hořká chuť bylin…

-7 %  

Diochi Detoxin kapky 50 ml —

do 30.9. u vás 536 Kč 499 Kč

100% čistý Ostropestřec celý plod je bohatý na antioxidanty pro naše zdravé trávení, játra, srdce, krevní cukr,…

Salvia Paradise Ostropestřec plod celý 100 g, 400 g, 1000 g

100% čistý Ostropestřec plod v kapslích je bohatý na antioxidanty pro naše zdravé trávení, játra, srdce, krevní cukr,…

Salvia Paradise Ostropestřec plod kapsle 60 ks, 120 ks

Kombucha Extrakt je 100% přírodní doplněk stravy, který nejúčinněji podporuje játra. Je vyroben z čajů kombucha. …

For long life KOMBUCHA EXTRAKT 30:1, odpovídá 9 litrům kombucha čaje —

Kurkuma mletá Wolfberry BIO 50 g v BIO kvalitě. Koření s klasicky žlutou barvou a zemitou, mírně nahořklou a…

Wolfberry Kurkuma mletá BIO 50 g —

Kapsle ze standardizovaného extraktu z rostliny ostropestřece mariánského – Silybum marianum.

Salvia Paradise Ostropestřec – silymarin extrakt 100 kapslí —

PM Amino Progress – aminokyselinová výživa omlazuje, posiluje životně důležité orgány a podporuje obnovu…

-10 %  

Purus Meda PM Amino Progress 120 kapslí —

do 30.9. u vás 359 Kč 323 Kč

BGR-34EU je ajurvédský doplněk stravy s rostlinnými extrakty, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v…

Aimil Power of Ayurveda BGR-34EU 120 kapslí —

Kurkumin – piperin plus je doplněk stravy vyrobený z prášku kurkumy dlouhé, plodů pepřovníku černého a zázvoru….

-2 %  

Vieste Kurkumin – piperin plus 60 tablet —

do 30.9. u vás 269 Kč 263 Kč

100% čistá Pampeliška nálevové sáčky pro naše zdravé trávení, žaludek, játra, ale i močové cesty, ale i močové cesty,…

Salvia Paradise Pampeliška lékařská n. s. 20 x 3 g —

Pivovarské kvasnice s extraktem z Ostropestřce mariánského, probiotiky a prebiotikem inulin. Ostropestřec mariánský…

Rapeto Pangamin ostropestřec 200 tbl. sáček —

100% čistá Klanopraška – Schizandra je rostlina bohatá na antioxidační a adaptogení látky, které podporují naše…

Salvia Paradise Schizandra – Klanopraška AF tinktura 50 ml, 30 ml

Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která je šetrným způsobem usušena a upravena tak, aby byly dokonale využity…

Natural Medicaments Česká chlorella se selenem 900 tablet —

100% čisté Chilli kajenský pepř jemně mletý pro naší pikantní kuchyni, naše trávení, žaludek, hmotnost pod kontrolou.

Salvia Paradise Chilli kajenský pepř mletý 100 g, 250 g, 500 g

Součástí patentovaného Curcumin C3 Complexu jsou kurkuminy s vyšší účinností – obsahuje až 95 % aktivní kurkuminoidů.

-3 %  

Synergia Kurkumin komplex FORTE 300 mg + piperin 60 kapslí —

do 30.9. u vás 469 Kč 456 Kč

Joalis LiverDren je doplněk stravy s obsahem bylinných extraktů, který udržuje normální stav jater.

Joalis LiverDren 50 ml —

Triphala je směs tří plodů a to: Amalaki, Haritaki a Vibhitaki. Triphala je tradiční kombinace plodů tří rostlin…

Salvia Paradise Triphala – směs 3 plodů prášek 100g —

100% čistý Ženšen pětilistý kapsle – Jiaogulan Thailand pro zdraví naší imunity, jater, žaludku, srdce, cév a…

Salvia Paradise Ženšen pětilistý – Jiaogulan kapsle 60 ks, 120 ks

Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která je šetrným způsobem usušena a upravena tak, aby byly dokonale využity…

Natural Medicaments Česká chlorella se selenem 300 tablet —

DetoxActive obsahuje unikátní kombinaci 8 přírodních látek pro přirozenou detoxikaci organismu.

Advance nutraceutics DetoxActive 120 kapslí —

Kotvičník zaslouží pozornost každého, kdo se snaží o zlepšení obranyschopnosti organismu, nebo chce zvýšit svůj…

-31 %  

Allnature Kotvičník bylinné kapky 50 ml —

do 30.9. u vás 139 Kč 96 Kč

Pampeliška kořen podporuje normální činnost jater a pozitivně ovlivňuje metabolismus sacharidů.

-41 %  

Allnature Pampeliška kořen 250 g —

do 30.9. u vás 252 Kč 148 Kč

Harmonizační vliv přípravku je zejména na energetickou dráhu řídící, jater a sleziny, v druhé řadě pak na dráhu…

Energy Stimaral 30 ml —

Triphala je směs tří plodů a to: Amalaki, Haritaki a Vibhitaki. Triphala je tradiční kombinace plodů tří rostlin…

Salvia Paradise Triphala – směs 3 plodů kapsle 60 ks, 120 ks

100% čistý Artyčokový list působící antioxidačně na naše ledviny, močové cesty, játra, střeva, srdce, tělesnou hmotnost.

JÁTRA

Úvod » DLE ORGÁNŮ » JÁTRA

Játra jsou největší orgán v těle, váží 1,36 až 1,81 kg (3 až 4 libry). Jsou uložena v horní části břišní dutiny více vpravo, pod bránicí, a jsou chráněna před poškozením dolními žebry.Játra mají řadu velmi důležitých funkcí. Vytvářejí mnoho životně důležitých látek a zneškodňují toxické a odpadní látky.

Do jater přicházejí všechny živiny vstřebané ze střeva do krevního oběhu, a to cestou tzv. portálního systému (vena portae neboli vrátnice).Základní funkční jednotkou jaterní tkáně je jaterní buňka (hepatocyt).V játrech probíhá látková přeměna cukrů, tuků i bílkovin. V játrech se tvoří krevní faktory nutné pro srážení krve.

Zajímavé:  Vepřová Játra A Zdraví?

Játra tvoří žluč, obsahující barvivo bilirubin, který je produktem degradace barviva hemoglobinu ze starých červených krvinek. Žluč prochází žlučovými cestami do dvanáctníku a dále do střeva, kde se účastní na vstřebávání tuků (soli žlučových kyselin působí jako detergenční činidlo). Játra mají uskladňovací funkci (tuky, cukry ve formě glykogenu).

Podílejí se na obranyschopnosti organizmu například tvorbou protilátek nebo vychytáváním a zneškodněním bakterií z portální krve.

Žíly v játrech vystýlají vysoce specializované buňky zvané Kuppferovy (nazvané po svém objeviteli), které odstraňují cizorodé částice, například bakterie z krve. Odstraňují také nadbytek červených krvinek a dodávají je do hepatocytů ke zpracování.

Játra eliminují vedlejší produkty látkové výměny bílkovin a tuků. Například amoniak neboli čpavek (vytvořený během štěpení bílkovin) je jedovatý a jaterní buňky ho zneškodní přeměnou na močovinu (urea). Urea se vrací zpět do systémového krevního oběhu. Tuky a odpadní látky z krve jsou vylučovány žlučí.

Stejně jsou zneškodňovány skutečné jedy, které zkonzumujeme, například alkohol a také léky. Jestliže mají mít léky dlouhotrvající účinek, je nutné, aby byly odolné vůči jaterním enzymům nebo úplně v krevním oběhu obcházely játra.

Řadit podle  Názvu Ceny Vzestupně Sestupně Výrobce  Vše Játra - Vše o zdraví Játra - Vše o zdraví Játra - Vše o zdraví Játra - Vše o zdraví Játra - Vše o zdraví Játra - Vše o zdraví

4 byliny pro zdravá játra, které byste měli znát

Chcete svoji vitalitu posunout na vyšší level? Snažíte se o lepší sportovní výkony? Nebo řešíte úbytek energie, problémy s trávením či pokožkou? Zaměřte se na svoje játra. Játra jsou centrem stovek nezbytných procesů a jakýkoliv problém s játry se nevyhnutelně projeví na našem zdraví. Rozhodně se proto vyplatí o ně pečovat a udržovat je v nejlepší kondici.  

Játra - Vše o zdraví

Nepostradatelný metabolický multitasking

Než se dostaneme k tomu, jak o játra pečovat, dáme si mini lekci biologie člověka.

Játra jsou pro náš život zcela nenahraditelná – mají zhruba 500 funkcí! Pojďme si stručně shrnout ty nejdůležitější:

 • Jsou centrem metabolismu živin, které filtrují z krve a dále distribuují organismem.
 • Fungují jako čistička krve – zachytávají všechny chemické látky, léky a jiné substance, „přeberou“ je a zařídí jejich zpracování a vyloučení.
 • Tvoří žluč, která je nezbytná pro trávení.
 • Syntetizují celou řadu látek a zásobují jimi organismus.
 • Fungují jako zásobárna energie (ve formě glykogenu), vitamínů a minerálů.

Jak vidíte, játra mají opravdu spoustu práce. Zároveň jsou vystavená velké zátěži při zpracování toxinů, které jsou běžnou součástí našeho životního stylu. Jde o alkohol, cigaretový kouř, léky, nebo syntetické látky z kosmetiky a čistících prostředků.

Pokud játra udržujete dokonale zdravá, nejen že předcházíte celé řadě potíží, ale můžete být vitálnější, výkonnější ve sportu a celkově se v těle cítit mnohem lépe.

Čím konkrétně tedy můžete svá játra podpořit?

Ostropestřec – poklad pro vaše játra

Jedním z ověřených způsobů je použití dobře známé byliny jménem ostropestřec mariánský (Silybum marianum L). Ten je bezesporu nejlépe prozkoumaným přírodním pokladem k podpoře jater.

Játra - Vše o zdraví

Ostropestřec obsahuje speciální komplex látek – silymarin, který má hned několik prokázaných pozitivních účinků na játra:.

 • Zpevňuje strukturu membrán jaterních buněk a tím zvyšuje jejich odolnost.
 • Stimuluje obnovu jaterních buněk a tím i regeneraci jater.
 • Funguje jako antioxidant, který chrání jaterní buňky proti poškození volnými radikály [1].

Díky tomu je dnes ostropestřec hojně používaný v různých podobách. Vyrábí se z něj oleje, tinktury i čaje, ale nejvyšší koncentrace účinné látky poskytuje kvalitní extrakt.

Játra mají zázračnou schopnost? Příroda játrům nadělila stovky úkolů, ale zároveň jedno mimořádné privilegium. Dobře věděla, že se jim bude hodit. Játra mají, na rozdíl o ostatních orgánů mimořádnou schopnost regenerace.

Pokud vám chirurgové odstraní část jater…

Zobrazit celé…

…při troše štěstí vám opět dorostou. A může se to podařit, i když vám z původních jater zbude jen čtvrtina!

Asi se shodneme, že lepší je na to nespoléhat a dělat maximum pro tento zázračný orgán. Játra jsou nezbytná pro celou řadu tělesných funkcí a jejich přetížení, nebo nemoc nevyhnutelně zasáhne naše zdraví a vitalitu.

Co ohrožuje vaše játra?

Co si dopřáváte na talíři, váš vztah k pohybu, kouření, konzumace alkoholu a léků zásadně ovlivňuje vaše játra.

Musí se totiž vypořádat se všemi látkami, které do sebe dostanete, přičemž alkohol bývá nejčastější narušitel jaterní pohody. Jedno pivo játra zpracují bez větších problémů, mají na to kapacitu.

Pravidelné popíjení ale játra poškozuje, jaterní buňky mohou pomalu odumírat a tvoří se nefunkční tkáň – typický projev jaterní cirhózy.

Nezdravá životospráva se může projevit i tzv. ztučněním jater (steatóza). Zkuste se zamyslet, jaké potraviny obvykle konzumujete. Dá se říct, že opravdu zdravá a prospěšná je pouze přirozená pestrá strava, nikoliv konzervované, průmyslově vyráběné potraviny a polotovary. Příčinou steatózy může být i obezita, nebo konzumace alkoholu.

Zatěžující jsou pro játra medikamenty – léky proti bolesti, horečce, antibiotika a jejich kombinace. Z velké části jde o syntetické látky, které játra zatěžují. Chemikálie se do krve dostávají i přes kůži a sliznice, takže raději sledujte složení vašich šamponů, zubních past, krémů, dekorativní kosmetiky i ženských hygienických potřeb.

Pokud játra přetěžujeme, nezvládají svou práci dokonale, toxiny se začnou v těle hromadit a následky se projeví v podobě všemožných neduhů, od kožních problémů až po ztrátu vitality. Proto jsou pravidelné očisty organismu tak prospěšné. Dá se podpořit i samotná schopnost jater toxiny vylučovat průběžně. Pomohou vám s tím zelené potraviny nebo kořen pampelišky a ostropestřec.

Blahodárná pampeliška

Všichni určitě znáte pampelišky. Tenhle sympatický žlutý kvítek – smetánka lékařská – a především její kořen, se od pradávna používá pro podporu jater, trávicího traktu a očistu organismu.

Játra - Vše o zdraví

Své účinky má díky obsahu hořčin, které jsou tradiční složkou digestiv před, nebo po jídle [2]. Kořen smetánky je také zdrojem inulinu – rozpustné vlákniny, která funguje jako prebiotikum.

Smetánka se běžně doporučuje jako součást jaterních a žlučníkových diet, nebo stimulaci trávení. Takže může být i vaším pomocníkem při péči o zdravá játra.

Drtič kamenů z pralesa – chanca piedra

Když se podíváme dál za hranice, objevíme i další mocné byliny s bohatou tradicí při péči o játra. Obyvatelé pralesů Jižní Ameriky, největší mistři v používání bylin od pradávna znají bylinu Chanca Piedra (Phyllanthus niruri), jejíž název se dá přeložit jako „drtič kamenů“. Myslí se tím samozřejmě kameny ve žlučníku nebo ledvinách.

Játra - Vše o zdraví

Chanca Piedra má bohatou tradici v pralesních oblastech po celém světě a všude je ceněná hlavně pro blahodárné účinky na žlučník a ledviny postižené usazováním kamenů [3],[4].

Žlučník je tak trochu odpadní roura jater. Jeho úlohou je produkce žluči, která rozkládá tučnou potravu ve střevech, aby mohly být tuky dále zpracovány.

Kromě toho se ale játra prostřednictvím žluči zbavují škodlivin, které předtím odfiltrovaly z krve. Zdravý žlučník je proto důležitý, aby s játry mohli dobře spolupracovat na odpadním hospodářství organismu.

Kurkuma – tradice z východu

V posledních letech se kurkuma stala úplnou superstar mezi zdravými potravinami moderní doby. Její hlavní účinnou látkou je kurkumin, výrazně žluté barvivo typické pro tento kořen podobný zázvoru. Přisuzuje se jí spousta blahodárných účinků, ale díky přísné legislativě EU není zatím povoleno je uvádět.

Játra - Vše o zdraví

Kurkuma je každopádně velmi tradiční bylinou indické ajurvédy, která ji řadí mezi nejúčinnější poklady ve směsích na ozdravení a detoxikaci jater.

Kurkuma je také silný antioxidant a mnoho nadějných studií se už zabývá účinky kurkuminu na trávící soustavu [4]. V recepturách pro zdravá játra má kurkuma určitě svoje místo.

Vhodná je v kombinaci s černým pepřem, jehož složka piperin výrazně zvyšuje funkčnost kurkuminu. [7]

Liver rescue – spojené síly pro vaše játra

Pokud chcete vašim játrům dopřát synergický efekt více blahodárných bylin, máme pro vás skvělou zprávu! Společnost HealthForce vám je přináší v produktu Liver Rescue.

Játra - Vše o zdraví

Liver Rescue obsahuje směs bylin a jejich výtažků v té nejčistší kvalitě ověřené certikátem Truganic (přísnější než BIO):

 • Výtažek ze semen ostropestřce mariánského
 • Výtažek z kořene smetanky lékařské
 • Výtažek z chanca piedra
 • Výtažek z kurkumy

Podívat se na produkt →

Máte dotaz? Napište nám ho do online poradny nebo se na nás obraťte přímo v sekci kontakt. Moc rádi vám pomůžeme vaši otázku zodpovědět.

Zdroje

(z url odstranit mezery)

Zajímavé:  Hormonalni Lecba Pri Menopauze?

[1] Státní ústav pro kontrolu léčiv http://www.sukl.cz/ modules/medication/detail.php?kod=0001147

[2] Mohd amin Mir, Qualitative and quantitative analysis of phytochemicals of Taraxacum officinale, 2013. https://www.researchgate.net/profile/ Mohd_Amin_Mir /publication/ 281362336_Qualitative_and_quantitative_ analysis_of_phytochemicals_of_Taraxacum _officinale/ links/ 59c20f800f7e9b21a82a4a29/ Qualitative-and-quantitative-analysis-of- phytochemicals-of-Taraxacum-officinale.pdf

[3] Woottisin, S., Hossain, R. Z., Yachantha, C., Sriboonlue, P., Ogawa, Y., and Saito, S. Effects of Orthosiphon grandiflorus, Hibiscus sabdariffa and Phyllanthus amarus extracts on risk factors for urinary calcium oxalate stones in rats, 2011.

[4] WebMB, Chanca Piedra – uses, side effects, interactions, dosage, warnings. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ ingredientmono-441/chanca-piedra

[5] World Journal of Gastroenterology,Therapeutic potential of curcumin in digestive diseases Dec 28, 2013; 19(48): 9256-9270 Published online Dec 28, 2013. doi: 10.3748/wjg.v19.i48.9256

[6] Sailesh [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

[7] National Center for Biotechnology Information [online]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120

Jak vyčistit játra

Játra jsou klíčovým orgánem v látkové výměně organismu. Starají se o metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Produkují žluč i hormony. Ukládají a následně uvolňují glykogen, železo a některé vitamíny. Produkují bílkoviny krevní plazmy a v neposlední řadě také  detoxikují organismus.

Játra - Vše o zdraví Okysličení jater

Dopřejte játrům kyslík. Běžte si zaběhat nebo si dejte delší svižnou procházku. Dobrou službu vám udělá i cvičení. Ať děláte, co děláte, dbejte na pořádné prodýchávání.

Játra - Vše o zdraví Dodržujte pitný režim

Na detoxikaci a regeneraci jater platí pitný režim. V pitném režimu by měla figurovat hlavně voda ochucená čerstvě vymačkanou citronovou šťávou nebo jaterní čaje s bylinkami, které podporují normální činnost jater.

Játra - Vše o zdraví Vitamíny a minerály

Játra k detoxikaci potřebují dostatek betakarotenu a síry, která aktivuje detoxikační enzymy jater. Síru získáte z mrkve, řepy, brokolice, česneku, cibule a listové zeleniny. 

Játra - Vše o zdraví Bylinky na játra

Kromě zeleniny a v omezené míře i ovoce můžeme povolat do boje za regeneraci jater i bylinky. Ostropestřec a kurkumín dokáží divy. Najdete je například v čajích značky Leros a dalších. 

 • Kurkumu znáte jako jednu ze složek kari. Na játra působí tak, že podporuje jejich normální činnost.
 • Ostropestřec mariánský je typ bodláku, který svými účinky játra potěší. Můžete si ho vypěstovat sami na zahradě a jeho semínka pak rozdrtit v hmoždíři a přidat třeba do jogurtu. Další možností jsou doplňky stravy z ostropestřce. Je to účinný antioxidant, který podporuje normální trávení a normální činnost jater a žlučníku.
 • Dalšími bylinkami jsou třeba fenykl, řepík, pampeliška a měsíček. 

Játra - Vše o zdraví Co játrům škodí

Obecně se dá říct, že játrům škodí přetěžování průmyslově zpracovanými potravinami, které obsahují velké množství konzervantů, barviv, sladidel a ztužených tuků. Játra nepotěšíme ani alkoholem a kouřením. Velké škody v našem těle mohou napáchat také plísně a žluklé oleje.

Pokud nevíte kde sehnat kurkumu či ostropestřec, vyzkoušejte naši internetovou lékárnu. 

Doplňky stravy na játra      Léky na játra

15 tipů, jak udržet játra v co nejlepší kondici

Dnešní hektický a často ne příliš rozumný způsob života, játra přetěžuje
Foto: Profimedia.cz

Lidé, kteří vypijí několik šálků kávy denně, mohou mít menší pravděpodobnost onemocnění jater, včetně rakoviny, fibrózy či cirhózy. Existují odborné studie, které dokonce potvrzují, že pití kávy může zpomalit průběh těchto onemocnění. Podle odborníků v tomto směru funguje jak filtrovaná káva, tak espresso či instantní káva. Je ale důležité hledět i na jinak vyváženou stravu, dostatek tekutin a pravidelné cvičení. Káva sama o sobě fungovat nikdy nebude.

Na světě existuje více jak 600 medikamentů zaměřených na léčbu chřipky a nachlazení, jež obsahují účinnou látku acetaminofen. V touze po co nejrychlejší úlevě je přitom lidé často nadužívají. Proto pokud už si budete chtít vzít takový lék, vždy dodržujte dávkování, jež je uvedeno v příbalovém letáku a léky nijak nekombinujte. Ochráníte tak nejen svá játra, ale i srdce.

Mezi pohlavně přenosné onemocnění patří i žloutenka typu B a C. Obě formy tohoto onemocnění, zejména pak typ C, jsou pro játra velmi nebezpečné.

Pokud žloutenka typu C navíc není okamžitě léčena, může způsobit nebezpečnou cirhózu (ztvrdnutí) jater či rakovinu. Proto vždy zvažte všechny důsledky svého nezodpovědného chování.

V případě, že k sexu bez ochrany došlo, nechte se včas vyšetřit, tak aby lékaři na případný problém přišli včas.

Poškodit játra mohou i další léky, zvlášť pokud jsou nadužívány a nebo špatně kombinovány, ať už s dalšími léky či některými potravinami. Proto je tak důležité vše konzultovat s lékaři či lékárníky a číst příbalové letáky léků.

Jakmile užíváte nějaké léky a cítíte velkou únavu, svědí vás pokožka či jsou vaše oči či pokožka zažloutlé, pak okamžitě navštivte lékaře. Mezi nejčastější léky, které mohou poškozovat játra, patří např. statiny (léky na vysoký cholesterol) či některá antibiotika (obsahující amoxicilin, klindamycin, erythromycin).

Málokdo si to uvědomuje, ale téměř za čtvrtinou případů poškození jater stojí přírodní preparáty. Byliny jako je brutnák, kostival, kamejka, podběl obsahují tzv. pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou způsobit slepování malých krevních cévek uvnitř orgánu, díky čemuž může dojít časem k cirhóze jater.

Za problémy s játry ale mohou stát i další bylinky jako čajovník čínský, ožanka, vlaštovičník nebo polej obecná.

Kostival lékařský

Foto: Profimedia.cz

Přírodní přípravky na očistu jater obsahující ostropestřec mariánský, kurkumu, kozinec nebyly doposud příliš probádány a je tak velmi těžké určit kolik prospívá, a co již škodí. Přestože se jedná o přírodní přípravy i zde je důležité hledět právě na dávkování, a proto je důležité nevěřit jen informacím z internetu a vždy vše zkonzultovat s odborníky.

Na podporu jater po prodělané žloutence typu C je někdy doporučováno i koloidní stříbro. To podle odborníků z WebMD může způsobit nezvratné vedlejší účinky jako změnu zabarvení kůže (nádech do modra).  I v tomto případě raději vše zkonzultujte s lékařem.

Pokud pijete alkohol, pak játra přestanou dělat vše ostatní a veškeré své úsilí věnují jen na odbourávání alkoholu. Pokud to s pitím přeháníte, pak si tedy zaděláváte na pořádný problém.

Při dlouhodobém pití přemíry alkoholu totiž může docházet k poruše metabolismu tuků, kdy se tuky začnou ukládat v játrech a může dojít až k tzv.

steatóze, tedy ztučnění jater, které narušuje funkci jater a může způsobit i jejich nevratné poškození.

Zároveň to může vést i k narušení střevního mikrobiomu, tedy k nerovnováze bakterií ve střevě, kdy špatné bakterie mohou odtud putovat až do jater a ještě víc je poškodit.

Pestrá strava by měla obsahovat naprosto všechny živiny a vlákninu, tudíž by měla být složena jak z různě barevného ovoce a zeleniny, tak z dostatku bílkovin a zdravých tuků. Přestože vám tedy neublíží kousek masa, mléka či másla, je vždy zapotřebí hledět na množství a do jídelníčku zařadit i tuk v podobě semen a ořechů, rybí tuk a další rostlinné oleje.

Pestrý jídelníček by měl být složen i z různě barevného ovoce a zeleniny

Foto: Profimedia.cz

Pro celkové zdraví a pohodu je dobré udržovat svou tělesnou hmotnost v rozmezí BMI indexu 18-25.

Body Mass Index (BMI) je nejrozšířenejší index, používaný jako indikátor podváhy, normální hmotnosti, nadváhy či obezity. Počítá se podle následujícího vzorce:

BMI = hmotnost v kg : (výška v m)²

Řada bakterií, jež způsobují onemocnění poškozující játra, jsou přenosná dotekem. Je proto důležité dbát na důkladné mytí rukou před odchodem z toalety i před přípravou a konzumací jídla.

Jak na správné mytí rukou

Video: Novinky

Pravidelný pohyb našemu organismu jednoduše svědčí v mnoha ohledech. Jednak pomáhá udržovat BMI v normě a pak také velmi významně ovlivňuje, jak inzulin působí na triglyceridy (hladinu tuku v krvi).

Naše domácnosti jsou plné nejrůznější čistících prostředků, ale i prostředků proti hmyzu apod., jež obsahují celou řadu chemikálií. Při používání těchto přípravků buďte opatrní, a to jak při přímém kontaktu s pokožkou, tak při vdechování.

Pokud jste v kontaktu s drogově závislými, buďte opatrní při kontaktu s nimi, a to zejména aplikují-li si drogy injekčně. Hrozí zde velké riziko žloutenky typu C, která se šíří krví.

Pokud rádi holdujete alkoholu či máte ve své rodinné anamnéze onemocnění jater, pak nepodceňujte pravidelné prohlídky u lékaře. Játra mohou být poškozená, aniž by se v první fázi objevovaly nějaké příznaky. Preventivní vyšetření tak mohou předejít závažným fázím onemocnění.

Přestože spoustu lidí dnes bojuje proti očkování dětí i dospělých proti žloutence typu A a B, pak vězte, že tím můžete předejít závažným zdravotním problémům. Zvlášť důležité to je u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo pokud už játra vykazují nějaké poškození.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector