Kapavka – Vše o zdraví

Chlamydie jsou mikroskopické parazitické organismy, které parazitují uvnitř živých buněk a pomocí nich se také šíří a přenáší. Nemají systém pro tvorbu energie, kterou potřebují pro vlastní metabolismus a rozmnožování. Proto ji získávají z hostitelské buňky – třeba ve vašem oku či na plicích.

A jak to celé funguje? Tahle nepohyblivá parazitická bakterie naruší svrchní strukturu buňky, pronikne do ní a usídlí se v její cytoplazmě. Tam se díky získané energii reprodukuje a za pouhých 48 hodin donutí svou hostitelskou buňku prasknout a množství namnožených infekčních tělísek se tak dostává opět do dalšího cyklu napadení většího množství buněk.

A takto zákeřně a rychle vzniká infekce chlamydiemi.

Kapavka - Vše o zdraví Jaká ústrojí napadají chlamydie?

Chlamydie někdy přežívají v buňkách bez toho, aniž by působily zdravotní potíže, jindy způsobují nepříjemná a závažná onemocnění.

Přenáší se kontaktem s buňkami, kde chlamydie parazitují nebo i kapénkami, které létají vzduchem z dýchacího ústrojí. U novorozenců dochází k nákaze při průchodu porodními cestami.

Nejčastěji napadají buňky sliznice urogenitálního traktu, dýchacích cest, oční spojivky nebo klouby a nervový systém. 

Kapavka - Vše o zdraví Sexuálně přenosná Chlamydia trachomatis

V rozmnožovacím ústrojí mužů a žen parazituje Chlamydia trachomatis. Je přenosná pohlavním stykem s nakaženým partnerem a to nejen při vaginálním styku, ale i análním a orálním styku. V tuto chvíli je chlamydiová infekce jedna z nejčastěji přenosných nemocí mezi sexuálně aktivní populací ve věku 15-50 lety.

Riziko nakažení chlamydiemi je větší u promiskuitních lidí, kteří zanedbávají zásady bezpečného sexu a nepoužívají ochranné pomůcky – kondomy.  Většina nakažených přitom nemá žádné příznaky, což hraje do karet dalšímu přenosu infekce.

Po zjištění nákazy je proto vhodné kontaktovat všechny sexuální partnery a upozornit je na nutnost diagnostiky a léčby

Příznaky a projevy Chlamydia trachomatis

Příznaky chlamydiové infekce nejsou nijak specifické a nelze nákazu jednoznačně určit bez vyšetření lékařem. Mezi nejčastější příznaky, které mohou ženy a muži pociťovat, patří:

  • svědění pochvy a bílý výtok, 
  • bolest v podbřišku, za sponou stydkou a při pohlavním styku
  • potíže s močením, 
  • krvácení mezi menstruacemi a po pohlavním styku
  • bolest varlat,
  • bělavý výtok z penisu, 
  • pálení při močení a bolest v močové trubici. 

Neléčená infekce může způsobit řadu potíží jako je endometrióza, bolestivá menstruace, patologické změny na děložním čípku, dokonce až neplodnost.

Kapavka - Vše o zdraví Kapénkově přenosná Chlamydia pneumoniae

Infekce dýchacích cest mají na svědomí kmeny Chlamydia pneumoniae. V buňkách sliznice mohou parazitovat nějaký čas bez příznaků a projevit se až v období snížené imunity.

Nemocný může mít teplotu, zimnici, dráždivý kašel, bolest hlavy a tlak na hrudníku, pociťovat únavu a celkovou vyčerpanost. Podobné příznaky má i chřipka nebo zánět průdušek, proto není diagnostika podle příznaků vůbec jednoduchá.

Většinou až po tom, co příznaky neustoupí po léčbě akutních respiračních nemocí, se rozhodne lékař udělat test na přítomnost chlamydií. 

Kapavka - Vše o zdraví Chlamydie přenosné přímým kontaktem

Chlamydie snadno napadá i oční spojivky a jiné buňky oka. Dostávají se sem snadno promnutím oka neumytýma rukama, z kosmetiky anebo z ručníků. Příznaky infekce jsou běžné, stejné jako u jiných zánětů spojivek tedy – zarudnutí, svědění, výtok z oka, pocit písku v oku a citlivost na světlo.

K neméně častým příznakům nákazy chlamydiemi patří i reaktivní artritida, neboli zánět kloubů a spondyloatritída, tedy zánět šlach upínající se ke kostem. Nemocný může pociťovat bolest v oblastech kloubů a páteře a ztuhlost.

Ze zvířat, především z ptáků žijících v přírodě se na člověka může přenést Chlamydie psittaci, která způsobuje nemoc zvanou psitakózu. Nebezpečný je trus volně žijících ptáků a částečně i peří obsahující nosní výměšky. Postižené jsou dýchací cesty a má podobné příznaky jako zápal plic.  

Mám opravdu chlamydie?

Nejspolehlivější diagnostika chlamydiové infekce probíhá u lékaře. Ideálně se provádí vícero druhů testů, než se nasadí vhodná léčba. Nejdřív se vás bude lékař vyptávat na příznaky, jaké potíže máte, kdy se začaly projevovat a jak dlouho vás trápí.

Při podezření na chlamydie se provádí stěr ze sliznice, který by měl obsahovat co nejvíc buněk, protože pouze v nich se dá přítomnost dokázat.  Dělá se výtěr z děložního čípku, močové roury u mužů, z oka – ze spojivky.

Při podezření na chlamydie v plicích vám lékař odebere sputum, tedy hlen, který vykašlete. Tento biologický materiál putuje dále na kultivaci a přítomnost chlamydií se zjišťuje pod mikroskopem. Odběr musí být provedený opravdu pečlivě, sterilní tyčinkou.

Stěr se testuje taky na přítomnost DNA chlamydií v biologickém materiálu metodou PCR, založenou na principu rychlého zmnožení DNA, dle které lze přítomnost bakterie potvrdit, či vyvrátit.

Dalším, nepřímým důkazem přítomnosti chlamydií v těle je test na množství imunoglobulinů, které jsou specifické pro rod Chlamydie, i pro jednotlivé druhy. Jsou to protilátky, které se nacházejí v krevním séru. Podle jejich zvýšených hodnot se dá prokázat přítomnost infekce způsobené chlamydií.

Kapavka - Vše o zdraví Existuje domácí test na chlamydie?

Pro samotestování je dostupný na trhu i volně prodejný orientační test na chlamydie – Veroval Chlamydie domácí test, který ale nenahrazuje diagnostiku a vyšetření u lékaře. Je citlivý pouze na kmen Chlamydia trachomatis, tedy dokazuje přítomnost pohlavně přenosné chlamydie.

Léčba infekce způsobené bakteriemi Chlamydie

Jedinou možností, jak chlamydie léčit, je užívání antibiotik. Při akutních infekcích je potřeba je užívat 2-3 týdny, při chronických až 6-8 týdnů. Antibiotika se podávají buď samostatně, nebo se kombinuje i vícero účinných látek, s rozdílným mechanismem účinku.

Pro vyšší účinek je potřeba dodržovat opatření, na která vás lékárník upozorní při výdeji léku.

Při takto dlouhodobé léčbě antibiotiky je vhodné užívat i probiotika a prebiotika, která chrání a doplňují přirozenou střevní mikroflóru a brání tak trávicí trakt před nepříjemnými průjmy či jinými vedlejšími účinky antibiotik spojenými s zažívací soustavou.

Kapavka - Vše o zdraví Prevence nákazy chlamydiemi

Předcházet nákazou pohlavně přenosnými chlamydiemi se dá především vzájemnou informovaností partnerů o svém zdravotním stavu, pravidelné testování alespoň jednou ročně a používáním bariérové antikoncepce – kondomů. Včasných odhalením nákazy a racionální léčbou se dá předejít pozdním komplikacím, které mohou vést až k neplodnosti.

Vše pro bezpečný sex Otestovat se doma na chlamydie

Kapavka a syfilis se přenáší i polibkem, vysvětluje lékařka | Zdraví

LN Jaká je podle vás informovanost veřejnosti o problematice pohlavních chorob?Můj pohled může být trochu zkreslený, protože o této problematice slýchám každý den.

Avšak zdá se, že ten velký tlak, který byl z médií patrný v 90. letech, poněkud ustoupil. A přestože si mladí lidé téměř vše najdou na internetu, tak jim prostá informace možná nestačí a sexuálně přenosných infekcí se příliš nebojí.

Takže pak bývají dost často překvapení, když nějakou chytí.

LN Asi největším strašákem je virus HIV způsobující nemoc AIDS. Na jaké úrovni je v současnosti léčba?Existují medikamenty, které rozvoj infekce zpomalí a omezí. Ale léčba, která by virus HIV definitivně z organismu odstranila, zatím neexistuje.

Je vedena specializovanými centry, v ČR je takových sedm. U každého pacienta, kterému je diagnostikována HIV pozitivita, proběhne laboratorní i klinické vyšetření. Zjistí se, jaké množství viru se v organismu nachází a jaký je současný stav pacientovy imunity.

O zahájení komplexní léčby pak rozhoduje lékař na základě klinického stavu pacienta. Samotná terapie je poměrně náročná. Léky mívají vedlejší účinky, tomu se v medicíně skoro nikdy nelze vyhnout. Pokud organismus pacienta infekci dobře zvládá, léčba, kterou je nutné podávat doživotně, není zahájena.

V průběhu dalšího sledování a laboratorních kontrol pak lékaři ordinují pacientovi léčbu a péči na míru.

Kapavka - Vše o zdraví

LN Jak výrazně léky HIV pozitivním prodlužují život?Lidem mezi pětadvaceti až třiceti lety léčba prodlouží život až o 40 let. To znamená, že se nakažený člověk může dožít běžného věku. Musí mít ale štěstí, pečlivě užívat léky, dobře je snášet a vždy musí mít k dispozici lék, který zabere na daný typ viru HIV.

LN Když jde člověk na testy, za jak dlouho může mít v ruce papír se spolehlivým výsledkem?Pomocí testu protilátek a antigenu je možné v optimálním případě zachytit pozitivitu již ke konci prvního měsíce. Ta doba se ale liší případ o případu.

Platí úzus, že vyšetření, které s jistotou potvrdí nepřítomnost viru v organismu, je spolehlivé po třech měsících od rizikového kontaktu.

Pokud dojde k velmi rizikovému chování, například k nechráněnému sexuálnímu kontaktu s HIV pozitivním člověkem, je dobré vyhledat AIDS centrum a zahájit postexpoziční profylaxi, která je schopna riziko přenosu výrazně redukovat.

Také u zdravotníků, u kterých je nebezpečí kontaminace rizikovým materiálem, například když se poraní při operaci, jsou tyto léky podávány. Po uplynutí více než 72 hodin od expozice, což je doba, než virus vstoupí do buňky, je profylaxe již považována za neúčinnou. Optimální je ale zahájení do 4 hodin po riziku.

LN Nemoci, o kterých hovoříme, se nutně nemusí šířit jen pohlavní cestou…Jak virus HIV, tak bakterie způsobující kapavku či syfilidu nepřežijí mimo lidský organismus nijak dlouho. Záchodové prkénko by tedy riziko znamenat nemělo.

K přenosu kapavky či syfilidy však může dojít bezprostředně kontaminovanou sexuální hračkou, což se opakovaně potvrdilo i v praxi. Bakterie kapavky či syfilidy se nemusí zabydlet jen v oblasti genitálu. Po orálním sexu se mohou objevit v krku, po análním sexu v oblasti rekta. Nemoc se poté může přenést i předmětem denní potřeby.

Zajímavé:  Brnění hlavy - vše o zdraví

Stalo se, že maminka infikovala své dítě tím způsobem, že mu olízla dudlík nebo lžičku.

LN Takže kapavku či syfilidu lze přenést i polibkem?Určitě. Je známo, že když má člověk bakterie syfilidy v ústech, tak obyčejnými polibky může dojít k nákaze jiných lidí. Mimochodem, kolegové v Itálii popsali přenos syfilidy tetováním. Tatér měl bakterie v ústech a při práci si slinil tetovací jehlu, čímž chorobu přenesl na několik svých klientů.

LN Vyléčit kapavku či syfilidu ale už medicína zvládne.Pomocí antibiotik ano. U syfilidy mnoho obtíží není, tam je nejdůležitější zastihnout onemocnění včas. Vše je ovšem individuální, někteří pacienti se syfilidou mají postižený centrální nervový systém již v prvních dvou letech.

Není to stejné, jako když Petr Čepek v Petrolejových lampách trpí progresivní paralýzou, ta se objevuje až po mnoha desítkách let. Potíže spíše připomínají meningitidu, cévní mozkovou příhodu nebo akutní psychiatrické onemocnění. Mohou se objevit bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení.

U těhotných žen může dojít k ohrožení plodu s fatálními následky, což se občas stává. Syfilis se léčí injekcemi penicilinu. Když ho nelze aplikovat, třeba z důvodu alergie, tak se používají tetracyklinová antibiotika. Kapavka byla dříve považována za banální onemocnění. Jenže pacienti nasazená antibiotika mnohdy užívali nesprávně a nepravidelně.

Bakterie způsobující kapavku si postupně vytvořila rezistenci k mnoha různým druhům antibiotik. Takže se dnes stává, že pacientovi s kapavkou nepomohou ani tři různé druhy léčby. V roce 2010 se dokonce ukázalo, že existuje multirezistentní kmen kapavky, který je citlivý na jeden jediný druh antibiotik. Situace kolem této nemoci se tím stává vážnější.

Má-li člověk po sexuálním kontaktu nějaké obtíže, je vždy optimální navštívit dermatovenerologii, kde vyšetří všechny možné příčiny a zvolí nejvhodnější léčbu.

Kapavka - Vše o zdraví

Novamed Gonorrhea test – domácí test na kapavku – 5ks

Gonorrhea(kapavka) patří mezi nejčastější sexuálně přenosnou chorobu v České republice. Podléhá povinnému hlášení. Původcem kapavky je bakterie Neisseria gonorrhoeae, jejímž jediným hostitelem je člověk.

K přenosu dochází v naprosté většině případů přímým kontaktem s nakaženou sliznicí. Bakterie napadají přednostně sliznici močové trubice, pohlavních orgánů, ale také hltanu nebo konečníku (v závislosti na zvolených sexuálních praktikách).

V napadené části těla způsobuje bakterie hnisavý zánět. Neléčená kapavka přechází do chronického stádia a způsobuje vážnější komplikace (záněty prostaty, nadvarlete, u žen gynekologické záněty). Onemocnění může vést až k neplodnosti, a to jak u mužů, tak i u žen.

U žen dále může způsobit potrat či mimoděložní těhotenství.

Inkubační doba kapavky se pohybuje mezi 2 až 14 dny. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi 4. a 7. dnem po nakažení, u mužů potom zhruba mezi 2. až 5. dnem.

Není to ale pravidlem, u některých lidí se může nemoc projevit až za mnoho měsíců. U mužů se projevuje onemocnění výrazněji (akutní záněty), u žen může být i zcela asymptomatická.

Statistiky uvádějí, že až polovina nakažených žen nepociťuje žádné příznaky.

  • Příznaky u mužů: hnisavý zánět močové trubice, nucení k močení, pálení při močení, výtok, příměs krve v moči, později i zvýšená teplota, svědění kolem konečníku a výtok (při nákaze análním sexem) zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem), bolest kloubů.
  • Příznaky u žen: nucení k močení, výtok z vagíny, krvácení, krvácení po pohlavním styku a mezi obdobími menstruace, zánět děložního hrdla a močové trubice, anální výtok, svědění (při nákaze análním sexem), zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem), bolest kloubů.
  • Vyšetření se provádí jako běžný odběr vzorků z močopohlavního ústrojí, ale výsledek znáte za pár minut přímo v pohodlí domova.
  • Gonorrhea One-Step-Assay test se určitě vyplatí například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu.
  • Testy jsou vhodné i pro kontrolní domácí diagnostiku po zaléčení.

Tato diagnostika od renomované izraelské společnosti Novamed Ltd. má veškeré potřebné zdravotní certifikáty a dlouhodobé atesty. Řešení je patentově chráněno.

  1. VÝHODY
  2. • Bezpečná a přesná detekce Gonorrhey ze vzorku močopohlavního ústrojí a v moči.
  3. • Výsledek je znám za méně než 15 minut.
  4. SNADNÉ POUŽITÍ
  5. • Unikátní patentované zařízení typu all-in-one umožňuje snadné testování a vyhodnocení.
  6. • Uživatelsky zcela bezpečné. 
  7. • Zvládne to každý!
  8. BALENÍ
  9. • Všechny nutné komponenty testu jsou integrovány do jedinečné platformy.
  10. • Jednotlivé balení pro snadné testování a bezpečnou likvidaci po použití.
  11. • Každé balení obsahuje 5 souprav pro provedení 5 testů.

Kapavka - Vše o zdraví

  • OBSAH SOUPRAVY
  • Každá souprava Gonorrhea One-Step Assay obsahuje všechno potřebné k provedení 1 testu.
  • 5 Novamed Gonorrhea One Step kazet
  • 5 sterilních tamponů
  • 5 jednorázových pipet
  • 5 jednorázových zkumavek
  • 1 kapátko obsahující činidlo 1 (14ml)
  • 1 kapátko obsahující činidlo 2 (6ml)
  • 1 návod k použití v českém jazyce
  • SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ

Neotevřená testovací sada může být uchovávána při teplotě od 2 do 30°C do data spotřeby. Nenechávejte na přímém slunci, ve vlhkém prostředí a v horku.

Chlamydie. Jakou paseku mohou napáchat v lidském těle?

Chlamydie má řada lidí spojené s pohlavní nemocí. Málokdo ale ví, že tyto bakterie napadají i dýchací ústrojí. Abyste mohli proti tomuto nepříteli bojovat, musíte ho nejdříve lépe poznat.

Jak se v těle chová chlamydie?

Chlamydie jsou bakterie pro lidský i zvířecí organismus velmi nebezpečné, protože způsobují infekci, jejíž následky mohou být trvalé. Chlamydie pronikají dovnitř buněk, které přetvoří tak, aby v nich mohly přežívat a množit se. Po čase ale buňka praskne a bakterie se tak šíří do těla. 

Tento proces chvíli trvá, a proto infekci nepoznáme hned. Někdy jsou příznaky shodné s běžnými nemocemi, jako je nachlazení, angína nebo chřipka. Infekce chlamydiemi se léčí antibiotiky, ale ne vždy je tato léčba úspěšná a nákaza pak může přerůst v chronické onemocnění. Po celou dobu infekce je její nositel nakažlivý pro své okolí.

Druhy chlamydií

  • Chlamydie trachomatis – způsobuje infekci v pohlavních a močových cestách. Přenáší se pohlavním stykem, ale i dotykem a výjimečně i kontaminovanými předměty. Způsobuje záněty, které mohou vést až k neplodnosti u mužů i žen. Mezi příznaky patří jsou svědění, výtok, bolesti v podbřišku apod. Zrádnost infekce spočívá v tom, že většina žen a mužů tyto příznaky nepociťuje, infekci neodhalí a šíří ji dál.
  • Chlamydie pneumonie – tento druh chlamydií napadá dýchací cesty. Bohužel se velmi snadno přenáší – kašlem, kýcháním atd. Infekce vyvolává zánět plic, bronchitidu a další těžká onemocnění dýchacích cest. Rozpoznat příznaky je poměrně obtížné, protože zpočátku se infekce projevuje jako zánět dutin, angína, bolesti kloubů atd.
  • Chlamydie psittaci – týká se především zvířat, ale je přenosná i na člověka (např. přes kontaminované peří nebo trus). Tato infekce ještě není do detailů prozkoumaná. Pravděpodobně ale má nepříznivý vliv na nervovou soustavu.

Související produkty

Lze se proti chlamydiím bránit?

Kapavka - Vše o zdraví

Chlamydie jsou velmi zrádné právě kvůli těžko rozpoznatelným příznakům. Existují sice testy, které nakažení prokážou, ale ty jsou nákladné, a tak k nim lékaři často přistupují jako k poslední možnosti. 

Prevence je složitá. Chlamydii trachomatis se můžeme ubránit chráněným pohlavním stykem, ale chlamydii pneumonie se ubráníme jenom těžko, právě kvůli snadnému kapénkovému přenosu. Určitě ale nic nezkazíte, když budete pečovat o své tělo, poslouchat ho a posilovat obranyschopnost organismu zdravým životním stylem a přírodními přípravky.

Kapavka – příznaky, projevy, léčba

Kapavka (gonorrhoea) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění přenášející se pohlavním stykem.

Projevuje se hnisavým výtokem u mužů nejčastěji v močové trubici, odkud se může šířit do prostaty, semenných váčků, nadvarlat, u žen nejčastěji v děložním čípku, ale také v močové trubici, v děloze a může se šířit i do orgánů malé pánve. Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě.

K přenosu dochází nejčastěji pohlavním stykem, a to jak vaginálním, orálním i análním. Velmi zřídka může dojít k nákaze kapavkou i nepohlavní cestou. Jednou z možností je nákaza dítěte během porodu od infikované matky – kapavka se pak může projevit hnisavým zánětem v oku.

Příznaky kapavky

Kapavka se projevuje hnisavým zánětem sliznic u pohlavních orgánů a orgánů vylučovacího ústrojí.

pohlavní ústrojí, hltan, oči

Až u poloviny žen může kapavka probíhat bez příznaků, nicméně i žena bez příznaků onemocnění může šířit dál. U žen se většinou tato nemoc projevuje vaginálním výtokem, může také zapříčinit krvácení mezi menstruacemi nebo krvácení po pohlavním styku. Projevuje se také pálením a řezáním při močení.

V oblasti stydkých pysků může dojít k infekci Bartholiniho žlázky a tvorbě malých bolestivých hnisavých váčků. Neléčené onemocnění může způsobit zánět děložní sliznice a vejcovodů.

Ten už bývá doprovázen bolestí a horečkou a pokud by zůstal neléčený, může vést ke komplikacím při těhotenství až k neplodnosti.

U mužů jsou projevy doprovázeny obtížemi při močení, pálením a svěděním v důsledku přítomnosti bakterií v močové trubici, odkud se často šíří dále ke konečníku nebo k oblasti varlat a prostaty. Ústí močové trubice bývá zarudlé, pro kapavku je také typický běložlutavý výtok.

Zajímavé:  Příznaky Rakoviny U Psa?

Pokud se zánět rozšíří až na varlata, projeví se zčervenáním a může způsobit neplodnost. Kapavka se u obou pohlaví může projevit i v konečníku, a to například svrběním, výtokem nebo krvácením z konečníku. Infikována může být i ústní část hltanu, tam se nemoc projevuje podobně jako angína, tedy hnisáním a tvorbou hlenu.

Neléčená infekce se může rozšířit i do krevního oběhu, kde může způsobit záněty kloubů nebo kožní vyrážky.

Inkubační doba

2–14 dnů.

Léčba

Léčba kapavky, vzhledem k její veliké infekčnosti, je povinná. Po prvotních příznacích je nutné vyhledat lékaře a podrobit se vyšetření a co nejrychlejšímu podání léků. Okamžité léčbě se musí podrobit i sexuální partner. Jelikož se jedná o infekční onemocnění vyvolané bakteriemi, jsou nasazena antibiotika.

Je důležité dbát na pokyn lékaře a ohlídat si správné dávkování a délku užívání antibiotik. Po konci užívání antibiotik se za 24–48 hodin provádí zhodnocení úspěšnosti léčby vyšetřením a další dvě závěrečná vyšetření v týdenních intervalech.

Během léčby je nutné vyvarovat se sexuálnímu styku kvůli možnému šíření nákazy.

Lékař předepisuje přesné dávkování některých antibiotik, jako jsou cefixim, ceftriaxon nebo ofloxacin.

Domácí léčba a babské rady

K doléčení kapavky může pomoci čaj z plodu jalovce, listu ořešáku a natě z třezalky. Denně vypijte 3 šálky, vždy s jednou lžičkou směsi. Čaj napomáhá zklidnit pohlavní orgány po nemoci.

cca 10 dníasi 4 měscíe následují nutná kontrolní vyšetření

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Potvrzení, že se jedná o kapavku, lze ověřit několika způsoby, často kombinací několika vyšetření.

Bakterie lze odhalit barvícími vzorky, což zahrnuje výtěr z postižené oblasti, dochází k obarvení vzorku a jeho prozkoumání pod mikroskopem, avšak tento test je spolehlivější spíš u mužů nežli u žen. Častěji se používají močové výtěry pro potvrzení výskytu genu bakterie v moči.

Provádí se také kultivační test. Před nasazením léčby se obvykle provádí krevní odběr na možnou nákazu virem HIV, případně na přítomnost množství protilátek v těle, toto vyšetření se opakuje 4 měsíce po ukončené léčbě.

V těhotenství

Kapavka je velmi nebezpečná v období těhotenství. V případě nákazy těhotné ženy hrozí infekce plodové vody s možností jejího předčasného odtoku. Zvyšuje pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. Během porodu může být dítě od nemocné matky nakaženo –  onemocnění se projeví zánětem očí a může způsobit až slepotu.

Možné komplikace

Komplikací bývá zasažení močových cest nebo infekce konečníku a rozšíření do trávicího ústrojí. V případě neléčení kapavky jsou po delší dobu příznakem bolesti břicha a v případě pohlavního styku i nepříjemná bolest v intimních partiích, stále s rizikem přenosu nákazy.

Trvalé následky

Při neléčení se můžou bakterie kapavky rozšířit u žen do dělohy a vejcovodů a způsobit pánevní zánětovou nemoc, která může zapříčinit neplodnost ženy nebo mimoděložní těhotenství. U mužů se může dostat do oblasti nadvarlat a také způsobit neplodnost. Je možné i zanesení infekce do očí.

Prevence

Prevencí je chráněný pohlavní styk (s kondomem) a pohlavní styk se stálým partnerem.

Kapavka – příznaky, projevy a inkubační doba

  • Kapavku způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoeae.
  • Pro kapavku je typický hnisavý výtok.
  • U žen se kapavka nemusí nijak projevit.
  • Pacienti trpící kapavkou jsou rovněž náchylnější k infekci jiných pohlavních chorob.
  • Přenosu kapavky se dá částečně předejít používáním prezervativů.
  • Důležité je, aby se spolčně s nakaženým léčil i jeho partner.

Kapavka patří mezi nejčastější nemoci, které jsou přenášeny sexuálním stykem.

Kromě pohlavních orgánů postihuje také oblast úst, hltanu a konečníku. Průběh onemocnění se u obou pohlaví liší. Zatímco u mužů infekce zpravidla vyvolává prudký zánět, u mnoha žen probíhá kapavka bezpříznakově. Výhodou této nemoci je, že se poměrně snadno léčí.

V pokročilých stádiích ale může způsobit trvalou neplodnost.

Podobně jako syfilis nebo chlamydie, i kapavku řadíme mezi nemoci, které se přenášejí především pohlavní cestou. Ve výjimečných případech však může docházet i k takzvané nepohlavní nákaze.

Zpravidla se tak děje při porušování základních hygienických pravidel, a to například při sdílení ručníků či společných koupelí ve vaně. Nakazit se může i novorozenec při vaginálním porodu.

U něj se pak kapavka projevuje jako zánět spojivky a rohovky oka, který může vést až ke slepotě.

Kapavka, kterou způsobuje gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae, patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby vůbec. Každoročně jí ve světě onemocní na 78 milionů lidí s tím, že valná většina obtíží se vyskytuje u osob v rozmezí věku 15 až 29 let. Kapavka rovněž podléhá povinnému hlášení a léčbě.

Inkubační doba a průběh nemoci

Inkubační doba kapavky činí obvykle 2 až 14 dnů od rizikového pohlavního styku. U mužů se první příznaky objevují mezi 2. a 5. dnem po infikaci, u žen mezi 4. a 7. Není to ale pravidlem. U některých pacientů, zpravidla u žen, může nemoc probíhat také bez příznaků, anebo s velmi nespecifickými projevy, což má za následek snadnější šíření nemoci.

Prvním infikovaným místem obvykle bývá tubulární tunel močové trubice a výstelka děložního hrdla. Bakterie se ale mohou šířit také v oblasti konečníku, ústní části hltanu a ve spojivkách očí.

Vulva a vagína jsou problémů většinou ušetřeny, protože jsou pokryty vrstevními epitelními buňkami. To je důvod, proč je u žen v první řadě zasaženo děložní hrdlo.

Není-li kapavka léčena, příznaky se po čase mírní a přechází do chronického stádia.

Vzácně se kapavka může přenést krví do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových plen či kůže. Infekce kapavkou navíc výrazně zvyšuje riziko nákazy virem HIV, a to patrně z důvodu narušení povrchu sliznic.

Příznaky kapavky

Jak se projevuje kapavka? U mužů i žen trochu jinak. Obecně se uvádí, že muži mají bouřlivější projevy nemoci a snáze se u nich potíže diagnostikují. U žen oproti tomu často probíhá onemocnění skrytou formou, a to až u poloviny případů.

Kapavka u mužů

Jak už zaznělo výše, u mužů bývá zánět patrnější než u opačného pohlaví. Infekci kapavkou u nich zpravidla signalizuje:

  • Pálení a bolest při močení
  • Hojný hnisavý výtok z močové trubice (může mít žlutozelenou barvu)

Bez efektivní léčby se může infekce rozšířit do nadvarlete, varlete nebo prostaty. Tyto obtíže se pak projevují bolestí nebo svrběním šourku. Objevit se může také otok předkožky, zvětšení uzlin v oblasti třísel nebo bolest a krvácení v oblasti řitního otvoru, a to hlavně při vyprazdňování. Takto výrazné obtíže ale postihují zhruba jen čtvrtinu nakažených mužů.

Kapavka u žen

Co se týče žen, projevuje se kapavka obvykle:

  • Bolestmi při pohlavním styku
  • Otokem zevních rodidel
  • Žlutým až zeleným vaginálním výtokem
  • Krvácením mimo menstruaci

Problém je, že zhruba u poloviny žen probíhá nemoc bez zjevných příznaků. Projevovat se kapavka může rovněž nespecifickým způsobem.

Ženu může například trápit vaginální výtok, obtíže při močení či krvácení po pohlavním styku. Děložní čípek navíc nemusí vykazovat žádné změny.

Stejně tak na něm může probíhat zánět, což bývá společně se zánětem močových cest velmi jasné vodítko pro diagnózu nemoci.

V pokročilejší fázi nemoci se u pacientek mohou rozvinout pánevní zánětové nemoci, které zahrnují:

  • Bolest a křeče
  • Krvácení mezi periodami
  • Dávení
  • Horečku

Infekce hltanu

V případě, že je prokázána kapavka v krku, jsou projevy totožné jako u angíny.

Infekce konečníku

U žen a mužů, kteří trpí rektální kapavkou, se může objevit anální výtok, svrbění v oblasti řitního otvoru a krvácení.

Diagnostika a léčba kapavky

Nemoc bývá odhalena kombinací několika vyšetření, a to:

  • Vyšetření výtoku močové trubice
  • Vyšetření moči
  • Vaginálního stěru
  • Rozboru krve

V případě potřeby lze provést také ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Na rozdíl od syfilitidy není během léčby kapavky zapotřebí hospitalizace. Tedy alespoň za předpokladu, že se léčba zahájí včas. Základem léčby jsou pak antibiotika. Pacienti musejí počítat s tím, že se na několik týdnů vzdají sexuálního života, aby kapavku nešířili dál. Po uzdravení jsou navíc nutné kontrolní testy, které odhalí, zda byla nemoc skutečně vyléčena.

Při léčbě je nutné myslet také na ostatní. Pacienti by proto měli kontaktovat všechny sexuální partnery, u kterých existuje riziko, že se od dotyčného nakazili. V opačném případě dochází k rychlému a častokrát i nevědomému šíření nemoci.

Prevence kapavky

Jelikož se nemoc šíří výhradně pohlavním stykem, nejúčinnější prevencí je sexuální abstinence. Riziko nákazy kapavkou lze také snížit používáním prezervativu a pečlivým výběrem sexuálních partnerů. Není pravda, že kapavkou trpí pouze promiskuitní jedinci, nemoc se běžně šíří i mezi stálými partnery. Často kvůli nevěře jednoho z nich.

Kapavka foto

KAPAVKA – POHLAVNĚ PŘENÁŠENÁ NEMOC

Kapavka (gonorrhoea) patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající zákonným opatřením.

Původce

Původcem onemocnění je gramnegativní bakterie diplokok Neisseria gonorrhoeae, uspořádaná do dvojic podobajícím se zrnku kávy. Člověk je jediným hostitelem v přírodě, a je tak jediným zdrojem infekce při přenosu infekce pohlavním stykem. Tato baktérie je velmi citlivá na zevní prostředí a dezinfekční prostředky. Jejich působením rychle hyne.

Přenos

Téměř výhradně pohlavní cestou.

K nepohlavnímu přenosu může dojít výjimečně při nedodržení hygienických pravidel, bezprostředně znečistěnými infikovanými vlhkými předměty – ručníkem, žínkou, společným koupáním ve vaně.

Zajímavé:  Vliv Běhu Na Zdraví?

Takto může u děvčátek, ale i u starých nebo těhotných žen vzniknout kapavčitý zánět zevního pohlaví a pochvy, který je u dospělých vzácný. U dětí nutno pomýšlet a vyloučit pohlavní zneužití.

Projev onemocnění

Je to místní, akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně intimním kontaktem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí – tzn. u mužů především močovou trubici a prostatu a u ženy močovou trubici a děložní čípek.

Podle charakteru pohlavního styku může být však i mimo tuto lokalizaci – v konečníku, ústech, v krku. Infekce se může z močové trubice a děložního čípku postupně šířit do vnitřních pohlavních orgánů – podle jejich anatomického uspořádání, kde vzniká zánět často chronického charakteru.

Infekce se může šířit i na pobřišnici.

MUŽI

  • zánět nadvarlete s možným negativním vlivem na plodnost
  • zánět prostaty
  • infekce močových cest
  • neplodnost

ŽENY

  • mimoděložní těhotenství
  • neplodnost
  • předčasný porod
  • zánětlivá pánevní onemocnění

Krevní cestou se vzácně může zanést do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových plen a kůže. Při porodu od nemocné matky nebo nedodržením hygieny znečištěnými prsty může být infekce zanesena do očí či nosu novorozeného dítěte

Diagnóza

Doba po infekčním pohlavním styku do rozvoje klinických příznaků u nekomplikované mužské kapavky je průměrně 3 až 6 dní (krajní rozmezí 1 až 14 dní).

Objevuje se bolest a pálení při močení a zprvu hlenovitý sporý výtok se mění v hustý hlenohnisavý až hnisavý zelenožlutý, někdy i s příměsí krve. Otvor močové trubice je zduřelý a zarudlý. Tento neléčený akutní průběh postupně slábne a přechází ve vleklý se slabým bělavým až čirým výtokem či “ranní kapkou” v močové trubici. Může být i bezpříznakový.

U ženy nejsou příznaky zánětu močové trubice tak bouřlivé jako u muže. Zánět děložního čípku je provázen hnisavým, hlenohnisavým výtokem. Příznaky mohou uniknout pozornosti, nebo jsou přičítány jiným gynekologickým potížím.

Léčba

Při zjištění těchto varovných signálů, které mají souvislost s pohlavním stykem, s partnerskou nevěrou, rizikovém pohlavním styku (např. náhodné známosti, nechráněné pohlavní styky) je třeba ihned vyhledat odborného lékaře pro choroby kožní a pohlavní – dermatovenerologa. Návštěva u dermatovenerologa je přímá, bez předchozího doporučení praktického lékaře.

Odborník provede venerologické vyšetření, stanoví diagnózu a léčí. Diagnóza se určí orientačně mikroskopickým vyšetřením a bakteriologickým (gonokultivačním) vyšetřením s identifikací Neisseria gonorrhoae, případně molekuláně biologickými metodami. Vyšetření spočívá v odběru biologického materiálu (výtoku) z výše uvedených lokalit.

Při vyšetření je pamatováno i na ostatní možné původce zánětů močové trubice, děložního čípku, které se přenášejí pohlavním stykem. Pacient by před vyšetřením neměl močit. Do doby stanovení diagnózy je třeba se vyvarovat pohlavního styku.

Jakékoliv snahy o samoléčení či podcenění příznaků může situaci později zdravotně jen komplikovat a napomáhat šíření infekce.

Právní aspekt onemocnění

Veškeré údaje, které přicházejí v souvislosti s touto chorobou, podléhají přísné mlčenlivosti.

Kapavka podléhá povinnému hlášení na tiskopisu “Hlášení pohlavní nemoci” (obsahuje anonymní údaje určené pro epidemiologické zpracování dat); tato povinnost platí pro každého lékaře.

Všechno další už patří plně do kompetence dermatovenerologa – evidence, depistážní šetření (vyhledání a vyšetření sexuálních kontaktů), dispenzarizace(vyšetřování po určitou dobu, než se kapavka u osob podezřelých z onemocnění či nákazy a u nemocných po léčbě kapavky vyloučí nebo potvrdí). Pacient je poučen o svém zdravotním stavu a poučení podepíše. Je povinen se léčit a absolvovat stanovená vyšetření a doporučení. Z evidence kapavky je vyřazen až po absolvování vyšetření s negativním výsledkem. Nemocný nesmí ohrozit nákazou jiné osoby, porušení je chápáno jako trestný čin § 226 trestního zákoníku Ohrožování pohlavní nemocí.

Kapavka

Kapavka patří mezi celosvětově nejrozšířenější pohlavně přenosné nemoci. Projevuje se hnisavým zánětem urogenitálního traktu, konečníku, hrtanu nebo očí.

V některých případech se může infekce rozšířit do celého organismu (hovoříme o disseminované gonokokové infekci) a způsobovat artritidu a dermatitidu.

Kapavka je čtvrtou nejčastější pohlavně přenosnou chorobou na světě a postihuje muže i ženy především ve věkovém rozmezí mezi 15 až 34 lety.

Původce

bakterie Neisseria gonorrhoeae

Kapavka je pohlavně přenosná nemoc způsobená gramnegativním diplokokem Neisseria gonorrhoeae (gonokok). Neisserie napadají slizniční povrchy, přes které se dostávají do lidského organismu, a kde následně vzniká hnisavý zánět. Děje se tak nejčastěji v urogenitálním traktu, konečníku, nosohltanu a očních spojivkách.

Přenos

Kapavka se přenáší všemi druhy pohlavního styku včetně styku análního a orálního. Dále je možný přenos z matky na novorozence během porodu.

Příznaky a průběh

Průběh nemoci se u mužů, žen i novorozenců liší.

Kapavka muže

U mužů se kapavka projevuje hnisavou uretritidou (zánět močové trubice) s doprovodným pálením a řezáním při močení. Typický je běložlutavý hnisavý výtok z močové trubice, jejíž ústí bývá vlivem zánětu zarudlé. Později hnisavá sekrece ustává a mění se na čirou. Postupně může zmizet a zůstane pouze tzv. „ranní kapka“. U 90 % mužů se uretritida objevuje již do 5 dnů po nakažení.

U mužů probíhá akutní kapavka nejprve v přední části močové trubice (tzv. přední kapavka). Pokud se neléčí, rozšíří se i do zadní části uretry (tzv. zadní kapavka), odkud obvykle postihuje močový měchýř a prostatu. Akutní prostatitida je provázena bolestí břicha, horečkou a nevolností.

Neléčený zánět se močovými cestami může šířit do nadvarlete, kde tak vzniká akutní zánět(epididymitida) projevující se jednostranným bolestivým zduřením šourku. Stejný zánět může vyvolávat také infekce Chlamydia trachomatis, která se až ve 20 % případů vyskytuje u pacientů společně s kapavkou.

Tzv. autoinokulací (přenos infekce dotykem z jednoho místa na druhé) se může Neisseria gonorrhoae dostat na oční spojivku, kde způsobuje zpravidla jednostranný zánět(konjunktivitidu) s velkou tvorbou hnisu a zarudnutím.

U homosexuálně orientovaných mužů provozujících anální sex se můžeme setkat se zánětem konečníku projevujícím se svěděním, bolestivostí a křečemi. Orálním sexem se může kapavka také přenášet a vzniká pak hnisavá faryngitida (zánět nosohltanu), která často napodobuje běžnou angínu.

Rozšířením gonokokové infekce do krevního oběhu hrozí rozvoj artritidy s dermatitidou (zánět kloubů, většinou postihuje jen jeden kloub, především koleno; kožní vyrážka).

Kapavka ženy

U žen se příznaky kapavky rozvíjejí až 10 dní. Mezi základní symptomy patří vaginální běložlutavý hnisavý výtok se svěděním a zarudnutím, pálení při močení, bolest při pohlavním styku a mimomenstruační krvácení. To vše je způsobeno zánětem v oblasti děložního čípku (cervicitida) a močové trubice (uretritida).

Pokud není kapavka léčena antibiotiky, dochází k rozšíření zánětu na endometrium dělohy a na vejcovody provázeného horečkou, nevolností a někdy i zvracením. Vzniká chronický zánět malé pánve, který může vyústit v neplodnost způsobenou zajizvením tkání.

Tzv. autoinokulací (přenos infekce dotykem z jednoho místa na druhé) se může Neisseria gonorrhoae dostat na oční spojivku, kde způsobuje zpravidla jednostranný zánět(konjunktivitidu) s velkou tvorbou hnisu a zarudnutím.

Ženy provozující anální styk jsou ohroženy zánětem konečníku projevujícím se svěděním, bolestivostí a křečemi. Orálním sexem se může kapavka také přenášet a vzniká pak hnisavá faryngitida (zánět nosohltanu), která často napodobuje běžnou angínu.

Rozšířením gonokokové infekce do krevního oběhu hrozí rozvoj artritidy s dermatitidou (zánět kloubů, většinou postihuje jen jeden kloub, především koleno; kožní vyrážka).

Přibližně 20 % všech nakažených žen nemívá žádné projevy infekce.

Kapavka novorozenců

Neisseria gonorrhoeae se během porodu přenáší na novorozence a způsobuje konjunktivitidu (hnisavý zánět spojivek).

Kvůli bezpříznakovému průběhu kapavky u žen se všem novorozencům těsně po porodu preventivně vkapává antibakteriální prostředek do spojivkového vaku (Ophthalmo-Septonex, AgNO3), aby se předešlo vzniku infekce.

Kromě oboustranné konjunktivitidy jsou novorozenci infikovaných matek ohroženi také gonokokovým zápalem plic, faryngitidou nebo disseminovanou infekcí.

Diagnostika

Vyšetření kapavky se provádí nejčastěji ze vzorku moči pomocí kultivace a následné mikroskopie nebo molekulárně-biologickými metodami, konkrétně PCR (polymerázová řetězová reakce), případně z výtěrů ústí močové trubice, děložního krčku, rekta či hrtanu.

V případě chronické, bezpříznakové nebo disseminované formy této pohlavně přenosné nemoci se přistupuje ještě k sérologickému stanovení protilátek v krvi, aby se vyloučila možnost jiného původce zánětu močové trubice (např. chlamydie, ureaplasmy aj.). Kapavka se totiž přibližně ve 20% případů vyskytuje spolu s chlamydiovou infekcí, a je tedy nutné každého pacienta s kapavkou vyšetřit i na toto onemocnění.

Léčba

Kapavku léčíme antibiotiky, a to nejčastěji v kombinaci, protože celosvětově narůstá rezistence Neisseria gonorrhoae proti antibiotikům.

U nekomplikované kapavky je léčba jednodenní a výběr vhodných antibiotik závisí na výsledku citlivosti konkrétní bakterie ke konkrétnímu antibiotiku.

Nejčastěji se používá intramuskulární injekce ceftriaxonu kombinovaná s užitím azitromycinu, který působí i na chlamydiovou infekci. Komplikované a disseminované infekce jsou léčeny za hospitalizace pacienta jiným antibiotickým protokolem.

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby a je povinností lékaře každou novou infekci hlásit na krajskou hygienickou stanici. Po celou dobu diagnostiky a léčby je pacient sledován a teprve po úspěšném vyléčení je možné jej vyřadit z evidence.

Zdroje literatury

  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector