Koenzym q10 – Vše o zdraví

V dnešním článku si přiblížíme doplněk stravy, který nám může v leč čem pomoci, řekneme si o jeho vlivu na zdraví a sportu – Koenzym Q10 je látka podobná vitamínům a naše tělo ji potřebuje pro správné fungování. Jeho úlohou je produkce energie ATP a ochrana organismu. 

CO TO TEDY JE KOENZYM Q10?

Jedná se o životně důležitou živinu našeho těla, kterou si částečně vyrábíme sami a tělo si jej ukládá v buněčných organelách nazývané mitochondrie. Ty jsou odpovědné za tvorbu energie a také chrání buňky před oxidačním poškozením.

Koenzym q10 - Vše o zdraví

Mimo to ho dokážeme částečně přijímat také z potravy. Nalezneme ho například ve vnitřnostech jako jsou játra, ledviny nebo srdce. Ve vepřovém, hovězím a drůbežím mase, v sardinkách, pstruhu, špenátu, brokolici, jahodách, čočce, pistáciích nebo řepkovém oleji. 

Neutralizuje volné radikály, bránit jejich negativnímu vlivu a přímo stabilizovat buněčnou stěnu.

Q10 se řadí do skupiny koenzymů, kterým se říká ubichinony, které se nacházejí téměř v každé buňce.

V dnešní moderní době plného stresu, fyzické a psychické vypjatosti, nevyvážené stravy nebo negativních vlivů zevního prostředí,  je naše tělo vystaveno toxickým látkám. S tím vším se snaží koenzym Q10 bojovat.

Skládají se z molekul ve tvaru prstence a z postranního řetězce. Jednoduše řečeno, čím je postranní řetězec delší, tím je číslo koenzymu vyšší. Pro člověka je pak z celé řady koenzymů nejdůležitější právě koenzym Q10.

Koenzym Q10 si můžete na našem webu koupit ZDE!

CO ZPŮSOBUJE JEHO NEDOSTATEK? 

Mladý člověk si jeho dostatečné množství dokáže samo vyprodukovat. Tato schopnost ale s přibývajícím věkem klesá.

Koenzym Q10 tak napomáhá chránit mozkové buňky před oxidačním poškozením buněk, které vyvolávají tvorbu škodlivých látek a negativně ovlivňují paměť, kognitivní funkce i tělesnou zdatnost.

Má na to samozřejmě vliv jak fyzická zátěž, stres, kouření či některé druhy onemocnění, během kterého dochází ke zvýšené spotřebě koenzymu Q10.

Mezi další příčiny jeho nedostatku je například nedostatečné množství vitamínu B6, nežádoucí účinky léčby staniny, oxidační stres v důsledku stárnutí nebo genetické poruchy v syntéze využití koenzymu Q10.

PROČ JE DOBRÉ JEHO NEDOSTATEK NEOPOMÍJET? 

Nejdůležitější funkcí koenzymu Q10 je tvorba energie, zejména pro srdce, plíce a játra, která mají nejvyšší využitelnost energie, protože koenzym Q10 může přispívat k optimálnímu energetickému a kyslíkovému metabolismu. Zvyšuje výkonnost, chrání naše buňky před poškozením a je výborným antioxidantem. Mimo jiné pomáhá při prokrvení srdečního svalu a to tím, že likviduje volné radikály, stabilizuje buněčnou stěnu a zachovává produkci energie.

Stal se součástí léčby během hypertenze, diabetu 2. typu, mitochondriálních poruchách či u pacientů se zvýšeným cholesterolem.

Podporuje imunitní systém, regeneruje dásně, bojuje s únavou a celkovou slabostí, napomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny kůže a zvyšuje svalovou sílu.

Jeho antioxidační účinky mohou zlepšovat kvalitu spermií a podílet na pozitivním zlepšení kvality a množství dostupných vajíček u starších žen, které by rády otěhotněly.

Koenzym Q10 si můžete na našem webu koupit ZDE!

Dále se podílí na udržení pružnosti a mladého vzhledu pokožky. Suplementací koenzymu Q10 bojujete proti vnějším a vnitřním faktorům, které na naši kůži působí.

Ať už to jsou vlivy okolního prostředí, UV záření nebo stárnutí pokožky.

Jeho užívání pomáhá zvyšovat citlivost buněk na inzulín, tudíž snižuje hladinu krevního cukru a brání tak ukládání tukových buněk.

Sportovci ocení jeho pozitivní účinek na sportovní výkon. Pomáhá zvyšovat tělesnou výkonnost tím, že snižuje oxidační stres v buňkách, která negativně ovlivňuje fungování svalů během silového tréninku. Mimo jiné zvyšuje svalovou sílu a snižuje únavu.

Koenzym q10 - Vše o zdraví

KDY KOENZYM Q10 POUŽÍVAT? 

Protože se jedná o látku, která je rozpustná v tucích, je dobré jej suplementovat v kombinaci s jídlem, protože jedině tak je látka nejvíce účinná a lépe vstřebatelná. Jeho efekt nejvíce zaznamenáte až u dlouhodobého užívání, kdy doporučená denní dávka se pohybuje kolem 90mg denně.

CO SI Z TOHO ZÁVĚREM ODNÉST

Koenzym Q10 se podílí na tvorbě buněčné energie a funguje jako účinný antioxidant.

Díky tomu dokáže ochránit buňky našeho těla před poškozením, uplatňuje se v prevenci řady chronických onemocnění, napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, slouží jako preventista migrény a snižuje únavu.

 Pro sportovce je efektivní z hlediska výkonnosti a správné regenerace po tréninku.

Zdroje:https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-938/coenzyme-q10

Na co je dobrý koenzym Q10: Toto jsou jeho kladné účinky na vaše zdraví!

Koenzym q10 - Vše o zdraví

Lidské tělo si koenzym Q10 (také známý jako ubichinon, ubidekarenon nebo koenzym Q) vyrábí samo, ale s přibývajícím věkem jeho produkce klesá. Naštěstí můžete tělu koenzym Q10 dodat prostřednictvím doplňků stravy nebo vhodných potravin.

  • Některá onemocnění, včetně nemocí srdce, mozku, diabetu i rakoviny jsou spojována s nízkou hladinou koenzymu Q10 v krvi (1).
  • Není jasné, zda nízká hladina koenzymu Q10 tato onemocnění způsobuje nebo zda je důsledkem těchto onemocnění.
  • Nicméně jedna věc je jistá: mnoho klinických studií potvrzuje, že koenzym Q10 má řadu léčivých účinků na vaše zdraví.
  • Čtěte dále a dozvíte se na co je dobrý koenzym Q10 a jak je důležitý pro zdraví.

Co je koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látka, kterou si lidský organizmus sám vyrábí a ukládá se v buněčných organelách zvaných mitochondrie (2).

Mitochondrie jsou odpovědné za tvorbu energie a také chrání buňky před oxidativním poškozením (oxidativním stresem) a před baktériemi a viry, které způsobují řadu onemocnění (3).

Produkce koenzymu Q10 se s přibývajícím věkem snižuje. Proto starší lidé trpí jeho nedostatkem.

Mezi další příčiny nedostatku koenzymu Q10 patří (2, 4):

  • Nedostatek živin, jako je například vitamín B6
  • Genetické poruchy v syntéze nebo využívání koenzymu Q10
  • Zvýšené nároky tkání a buněk na koenzym Q10 v důsledku onemocnění
  • Mitochondriální onemocnění
  • Oxidativní stres v důsledku stárnutí
  • Nežádoucí účinky léčby statiny

Výzkum naznačuje, že koenzym Q10 má v organizmu několik důležitých úloh.

Jednou z jeho hlavních funkcí je tvorba energie v buňkách. Koenzym Q10 se podílí na tvorbě ATP (adenosintrifosfátu), což je látka, která je hlavním zdrojem energie pro řadu pochodů v lidském organizmu (2).

Další důležitou funkcí koenzymu Q10 je ochrana před oxidativním poškozením buněk a také antioxidační účinky (2, 5).

Oxidativní stres vyvolává vznik volných radikálů, které narušují normální fungování buňky. A navíc stojí za řadou různých onemocnění (6).

Vzhledem k tomu, že energie v podobě ATP je nutná pro všechny buněčné pochody a oxidativní stres buňky ničí, není žádným překvapením, že řada chronických onemocnění je spojována s nízkými hladinami koenzymu Q10 (5).

Všechny buňky lidského těla obsahují koenzym Q10. Nicméně jeho největší koncentrace je v orgánech, které ke své správné funkci potřebují nejvíce energie. Tedy v srdci, ledvinách, plicích a játrech (7).

Tady je seznam 9 hlavních kladných účinků koenzymu Q10 na vaše zdraví.

Pomáhá léčit srdeční selhání

  1. Srdeční selhání je často důsledkem jiných onemocnění srdce, jako jsou onemocnění věnčitých (koronárních) tepen nebo vysoký krevní tlak (hypertenze) (8).
  2. Tato onemocnění mohou vést ke snížení produkce energie,zvýšení oxidačního stresu a vzniku zánětu žil a tepen (8, 9).

  3. Pokud výše uvedené příznaky postihnou srdce, dochází ke vzniku srdečního selhání, což je onemocnění, kdy srdce není schopné se dostatečně stahovat (kontrahovat), uvolňovat (relaxovat) nebo rozvádět krev po celém těle (8).

  4. A co je ještě horší, mají některé léky na srdeční selhání nežádoucí účinky, jako je například hypotenze (přílišné snížení krevního tlaku) nebo snížení koncentrace koenzymu Q10 v krvi (10).

  5. Jedna studie provedená na 420 pacientech se srdečním selháním potvrdila, že léčba srdečního selhání i s pomocí koenzymu Q10 po dobu dvou let vede ke zmírnění projevů srdečního selhání a ke snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární choroby (11).

Další studie zkoumala účinky koenzymu Q10 a placeba u 641 pacientů po dobu jednoho roku. Pacienti, kteří užívali koenzym Q10 byli hospitalizováni méně často z důvodu zhoršení srdečního selhání a měli také méně závažných komplikací než pacienti užívající placebo (12).

Zdá se, že léčba koenzymem Q10 by mohla pomoci znovu nastartovat optimální tvorbu energie v organizmu, zmírnit poškození oxidativním stresem a zlepšit fungování srdce. To vše může pomoci v léčbě srdečního selhání (8).

Shrnutí: Koenzym Q10 může pomáhat v léčbě srdečního selhání díky zlepšení funkce srdce, zvýšení produkce ATP a zmírnění projevů poškození buněk oxidativním stresem.

Plodnost se u žen se stoupajícím věkem snižuje, protože dochází ke snížení množství a kvality dostupných vajíček.

Koenzym Q10 velmi podstatně ovlivňuje kvalitu ženských vajíček. S přibývajícím věkem klesá produkce koenzymu Q10, což snižuje kvalitu ochrany vajíček před poškozením oxidativním stresem (13).

  • Užívání (suplementace) koenzymu Q10 tak může pomoci zmírnit úbytek tvorby této sloučeniny s věkem a přispět tak ke zlepšení kvality vajíček.
  • Stejně tak oxidativní stres ohrožuje i kvalitu mužských spermií, což může vést ke snížení počtu spermií, zhoršení jejich kvality či neplodnosti (14, 15).
  • Řada studií naznačuje, že užívání koenzymu Q10 díky jeho antioxidačním vlastnostem zlepšuje kvalitu spermií, jejich aktivitu i koncentraci (15, 16).
  • Shrnutí: Antioxidační účinky koenzymu Q10 mohou zlepšovat kvalitu spermií a také zmírňovat projevy zhoršování kvality a množství dostupných vajíček u žen.
  • Kůže je největší orgán lidského těla a je vystavena řadě škodlivých vlivů, které způsobují její stárnutí.

Tyto vlivy jsou jednak vnitřní a jednak vnější. Mezi interní faktory, které způsobují stárnutí patří poškození buněk a hormonální dysbalance. 

  1. Mezi vnější vlivy patří zejména vlivy okolního prostředí, jako je například UV (ultrafialové) záření (17).
  2. Tyto škodlivé faktory mohou vést ke zhoršení hydratace pokožky, k narušení ochrany před vlivy životního prostředí a také ke ztenčování jednotlivých vrstev pokožky (17, 18).
  3. Aplikace koenzymu Q10 přímo na pokožku může zmírnit její poškození faktory vnitřního i vnějšího prostředí zvýšením tvorby energie v kožních buňkách a také díky posílení antioxidační ochrany (19).
  4. Studie naznačují, že přímá aplikace koenzymu Q10 na pokožku snižuje poškození kůže oxidačním stresem v důsledku UV záření a dokonce pomáhá vyhlazovat vrásky (20).
  5. A v neposlední řadě se zdá, že lidé s nízkou koncentrací koenzymu Q10 v krvi mají vyšší riziko, že onemocní rakovinou kůže (21).

Shrnutí: Aplikace koenzymu Q10 přímo na pokožku snižuje riziko poškození pokožky slunečním zářením a současně přispívá k ochraně pokožky díky antioxidantům. Užívání doplňků stravy s koenzymem Q10 navíc pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny kůže.

Abnormální funkce mitochondrií vede ke zvýšenému vychytávání vápníku buňkami a navíc zvyšuje tvorbu volných radikálů a snižuje antioxidační ochranu. To může vést ke snížení energie v mozkových buňkách a dokonce způsobit migrény (22).

  • Protože koenzym Q10 se nachází hlavně v mitochondriích jednotlivých buněk, studie potvrzují, že zlepšuje funkci mitochondrií a pomáhá snižovat zánět, který vzniká při migréně (23).
  • Jedna studie naznačuje, že užívání doplňků stravy s koenzymem Q10 v porovnání s placebem 3x více než placebo snižuje riziko vzniku migrén u 42 lidí (24).
  • Navíc byl u lidí s migrénou zaznamenán nedostatek koenzymu Q10.
  • Jedna větší studie na 1550 lidech potvrdila, že u lidí s nízkou koenzymu Q10 došlo po léčbě koenzymem Q10 ke zmírnění příznaků těžkých bolestí hlavy i ke snížení četnosti migrén (25).
  • Navíc se ukazuje, že koenzym Q10 pomáhá nejen v léčbě migrény, ale uplatňuje se i v její prevenci (26).
  • Shrnutí: Užívání koenzymu Q10 pomáhá v léčbě a prevenci migrény, protože zlepšuje fungování mitochondrií a zmírňuje zánět.
  • Oxidativní stres negativně ovlivňuje fungování svalů a tím i výkonnost při cvičení (27).
  • Navíc abnormální funkce mitochondrií snižuje přísun energie do svalů, což ztěžuje účinnost svalových kontrakcí a zhoršuje výkonnost při cvičení (28, 29).
  • Koenzym Q10 pomáhá zvyšovat tělesnou výkonnost, protože snižuje oxidativní stres v buňkách a zlepšuje funkci mitochondrií (30).
Zajímavé:  Vliv Mléka Na Zdraví?

Jedna studie zkoumala vliv koenzymu Q10 na fyzickou aktivitu. U lidí, kteří denně užívali 1 200 mg koenzymu Q10 po dobu 60 dnů, došlo ke snížení oxidačního stresu (31).

Navíc užívání koenzymu Q10 pomáhá zvyšovat svalovou sílu a snižuje únavu, což obojí přispívá ke zlepšení výkonnosti při cvičení (32, 33, 34).

Shrnutí: Oxidativní stres a narušená funkce mitochondrií negativně ovlivňují výkonnost při cvičení. Koenzym Q10 snižuje poškození buněk oxidativním stresem, zvyšuje svalovou sílu a snižuje únavu.

Oxidativní stres poškozuje buňky a vede k nadměrné tvorbě tukových buněk. To může způsobit metabolická onemocnění, jako je například diabetes neboli cukrovka (35).

Dysfunkce mitochondrií navíc zhoršuje inzulinovou rezistenci (35).

Koenzym Q10 zlepšuje fungování inzulinových receptorů v buňkách, což zvyšuje jejich citlivost na hormon inzulin a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (36).

Užívání doplňků stravy s koenzymem Q10 také pomáhá zvyšovat koncentraci koenzymu Q10 v krvi, a to až trojnásobně. To je pro diabetiky dobré, protože obvykle trpí nedostatkem této látky (37, 38).

V jedné studii byly diabetikům druhého typu podáván koenzym Q10 po dobu 12 týdnů. Tato „léčba“ vedla k podstatnému snížení hladiny glukózy v krvi na lačno a také ke snížení glykovaného hemoglobinu HbA1C, který je mírou průměrné hladiny cukru v krvi za dobu posledních dvou až tří měsíců (39).

Koenzym q10 - Vše o zdraví

Koenzym Q10 se uplatňuje v prevenci i léčbě diabetu

V neposlední řadě se koenzym Q10 uplatňuje v prevenci diabetu tím, že podporuje odbourávání tuků a snižuje ukládání tukových buněk, jejichž nadměrné ukládání vede právě k obezitě a diabetu druhého typu (40).

Shrnutí: Užívání koenzymu Q10 pomáhá zvyšovat citlivost buněk na inzulin, snižuje hladinu cukru v krvi a brání ukládání tukových buněk. To vše pomáhá v prevenci diabetu druhého typu.

  1. Oxidativní stres způsobuje poškození buněk a negativně ovlivňuje jejich funkci (41).
  2. Pokud se vaše tělo neumí dostatečně bránit před poškozením oxidativním stresem, dochází k poškození buněk, což může zvýšit riziko vzniku rakoviny (41, 42).
  3. Antioxidační vlastnosti koenzymu Q10 chrání buňky před poškozením oxidativním stresem, protože koenzym Q10 brání poškození buněk volnými radikály a podporuje tvorbu energie v buňkách, což je důležité pro jejich přežití (42, 43).
  4. Navíc se ukazuje, že lidé, kteří mají rakovinu současně mívají nízké hladiny koenzymu Q10 v krvi.
  5. Nízká koncentrace koenzymu Q10 v krvi zvyšuje riziko onemocnění rakovinou až o 53,3% a současně je důležitým prognostickým faktorem, protože je spojována se špatnou prognózou některých druhů rakoviny (43, 44, 45).
  6. Jedna studie navíc potvrdila, že užívání koenzymu Q10 pomáhá snížit riziko, že se rakovina po léčbě vrátí (46).

Shrnutí: Koenzym Q10 hraje důležitou roli v ochraně DNA buněk. Navíc je důležitý pro přežívání buněk. Oba tyto faktory jsou důležité v prevenci rakoviny a jejího relapsu (opětovného vzplanutí).

Mitochondrie jsou hlavním zdrojem energie pro mozek.

Funkce mitochondrií se s přibývajícím věkem zhoršuje. Úplná dysfunkce mitochondrií může vést ke smrti mozkových buněk a způsobit nemoci jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba (47).

  • Bohužel je mozek velmi náchylný na oxidativní poškození, protože obsahuje velké množství mastných kyselin a má zvýšené nároky na zásobení kyslíkem.
  • Oxidativní poškození buněk vyvolává tvorbu škodlivých látek, které negativně ovlivňují paměť, kognitivní funkce i tělesnou zdatnost (48, 49).
  • Koenzym Q10 potlačuje (inhibuje) tvorbu těchto škodlivých látek a zpomaluje progresi onemocnění snížením oxidativního stresu u osob s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí (50, 51).
  • Shrnutí: Koenzym Q10 chrání mozkové buňky před oxidativním poškozením a snižuje tvorbu škodlivých látek, které mohou vyvolat závažná onemocnění mozku.

Plíce jsou v kontaktu s kyslíkem ze všech orgánů nejvíce. Proto jsou také velmi náchylné na poškození oxidativním stresem.

  1. Poškození plic oxidativním stresem a nedostatečná antioxidační ochrana, včetně příliš nízké koncentrace koenzymu Q10 v krvi, může vést ke vzniku řady onemocnění plic, jako jsou astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) (52).
  2. Studie navíc naznačují, že osoby, které těmito chorobami trpí, mají sníženou hladinu koenzymu Q10 v krvi (53, 54).
  3. Jedna studie potvrdila, že užívání koenzymu Q10 u pacientů s astmatem zmírňuje projevy zánětu a také snižuje potřebu steroidních léčiv, používaných k jeho léčbě (55).

Další studie potvrdila, že užívání koenzymu Q10 vede ke zlepšení fyzické zdatnosti u pacientů s CHOPN. Koenzym Q10 pomáhá zlepšovat zásobování tkání kyslíkem a také zlepšuje činnost srdce (56).

Shrnutí: Koenzym Q10 pomáhá snižovat oxidativní poškození buněk a zmírňovat zánětlivé projevy, které doprovází některá plicní onemocnění.

Koenzym Q10 se vyskytuje ve dvou různých formách. Konkrétně se jedná o ubichinol a ubichinon.

90% koenzymu Q10 v krvi připadá na ubichinol, který se také nejsnadněji vstřebává. Proto se doporučuje užívat doplňky stravy s koenzymem Q10 ve formě ubichinolu (57, 58).

Za optimální denní dávku koenzymu Q10 se považuje 500 mg, přičemž se nesmí překračovat maximální denní doporučená dávka 1200 mg (59).

Protože je koenzym Q10 látka rozpustná v tucích, vstřebává se pomalu a v omezené míře. Doplňky stravy s koenzymem Q10 byste proto měli užívat spolu s jídlem, protože v takovém případě se účinná látka vstřebává až třikrát rychleji než když koenzym Q10 užíváte bez jídla (2, 60).

Některé potravinové doplňky s koenzymem Q10 obsahují tuto látku v rozpuštěné podobě nebo v kombinaci s některými oleji, které zlepšují jeho vstřebávání (61, 62, 63).

Koenzym Q10 se v krvi ani tkáních nehromadí. Proto, pokud chcete zaznamenat nějaké hmatatelné léčivé účinky, měli byste ho užívat dlouhodobě či trvale (58, 64).

Studie naznačují, že koenzym Q10 je dobře snášen a nevyvolává u lidí žádné závažné toxické reakce či nežádoucí účinky (58).

Účastníci několika studií nezaznamenali žádné významné nežádoucí účinky při užívání denní dávky koenzymu Q10 v množství 1200 mg po dobu 16 měsíců (51).

Pokud se u vás objeví nežádoucí účinky při užívání koenzymu Q10 přestaňte příslušný doplněk stravy užívat a poraďte se s vaším lékařem. Obvykle postačí upravit denní dávkování či si denní dávku rozložit do několika menších. 

Shrnutí: Protože je koenzym Q10 rozpustný v tucích, doporučuje se jeho užívání spolu s jídlem nebo užívat doplňky stravy, které kromě koenzymu Q10 obsahují také oleje usnadňující vstřebávání účinných látek. Koenzym Q10 je obvykle dobře snášen a nežádoucí účinky jsou vzácné.

  • I když je možné užívat koenzym Q10 jako doplněk stravy, nachází se také v některých potravinách. 
  • Zdá se, že se koenzym Q10 vstřebává ve stejné míře z potravinových doplňků i přírodních potravin (65).
  • Níže uvádíme některé potraviny, které koenzym Q10 obsahují:
  • Vnitřnosti: srdce, játra a ledviny
  • Některé druhy masa: vepřové, hovězí i drůbeží
  • Tučné ryby: pstruh, slaneček, makrela nebo sardinky
  • Zelenina: špenát, květák a brokolice
  • Ovoce: pomeranče a jahody
  • Luštěniny: sojové boby, čočka a burské oříšky
  • Ořechy a semena: sezamové semínko nebo pistácie
  • Oleje: sojový nebo řepkový olej

Shrnutí: Koenzym Q10 se nachází v řadě potravin, zejména v živočišných vnitřnostech. Zdá se, že se stejně dobře vstřebává z potravin, jako z doplňků stravy.

  1. Koenzym Q10 je v tucích rozpustná látka podobná vitamínům, která má řadu léčivých účinků na vaše zdraví.
  2. Podílí se na tvorbě buněčné energie a funguje také jako antioxidant.
  3. Díky tomu chrání buňky před poškozením, umožňuje jejich přežití a také se uplatňuje v prevenci a léčbě řady chronických onemocnění.
  4. Koenzym Q10 zlepšuje činnost srdce, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a pomáhá v léčbě a prevenci rakoviny nebo migrény.
  5. Pomáhá také zmírňovat následky poškození buněk oxidativním stresem, které způsobují svalovou únavu, poškození pokožky, mozku nebo onemocnění plic.

Koenzym Q10 můžete přijímat ve formě doplňků stravy a zdá se, že je dobře snášen. Navíc ho najdete v řadě různých potravin, včetně vnitřností, zeleniny nebo luštěnin.

Protože se produkce koenzymu Q10 v organizmu postupně snižuje, jeho užívání má blahodárné a léčivé účinky na zdraví dospělých osob.

Koenzym Q10 – účinný životabudič

Koenzym q10 - Vše o zdraví

I vy patříte k těm, kteří se budí ráno vyčerpaní, namísto toho, abyste byli plní síly? Nezvládáte už dělat to, co kdysi? Cítíte se unavení? Pociťujete srdeční slabost? Máte nepravidelný pulz? Trpíte výpadky paměti? Vašemu organizmu může chybět koenzym Q10, nazývaný také vitamín Q!

Nositel Nobelovy ceny za výzkum mechanismu působení koenzymu Q10 Brit Peter Mitchell by ho doporučil generaci středního věku pro zvýšení kvality jejich života.

Pokud by si ze široké škály vitamínů mohl vybrat jen jeden, byl by to jednoznačně právě KOENZYM Q10.

Proč? Protože vitalizuje buňky, dodává nám energii, kterou věkem ztrácíme, zlepšuje výkon srdce, pomáhá bránit našemu předčasnému stárnutí, jednoduše je přirozený životabudič!

Nejen proti jarní únavě

Díky koenzymu Q10 jsme v mladosti plní síly a energie, je součástí všech buněk, konkrétně mitochondrií, které jsou doslova továrnami na výrobu energie. Jeho produkce v organizmu se však po třicítce začíná přirozeně snižovat. Ve čtyřicítce máme k dispozici už o 30 % této látky méně.

To vysvětluje, proč si právě v tomto věku začínáme uvědomovat, že nám chybí energie. Začínáme pociťovat sníženou výkonnost, ale také zhoršenou toleranci zátěže a zpomalenou schopnost regenerace. Částečně je zablokovaný také náš sexuální život.

Často podléháme depresím, protože nedokážeme být tak aktivní, jako si přejeme. Kromě toho také při některých aktivitách tělo spotřebuje více koenzymu Q10, než ho vytvoří.

Jeho hladinu nepříjemně snižuje také nepřiměřené a nárazové cvičení, aktivní i pasivní kouření, stres a vliv životního prostředí, ale také léky na snižování cholesterolu.

Doplňujte si pravidelně jeho zásobu!

Nejvyšší koncentrace koenzymu Q 10 je v játrech – tu probíhá jeho biosyntéza, v srdci, plicích, ledvinách a reprodukčních orgánech. Část v těle vytváří střevní mikroflóra. Jeho tvorba je však složitý proces, a pokud organizmus nemá dostatek kyseliny listové, vitamínu C, B6 a B12, kyseliny pantotenové anebo některých stopových prvků, syntéza koenzymu Q10 se zablokuje.

Pokud hladina koenzymu klesne o více než čtvrtinu, projeví se to nežádoucími změnami normálních funkcí buněk, srdečně cévními problémy, vysokým krevním tlakem… Doplňujte si proto pravidelně jeho zásobu.

Koenzym Q10 můžete čerpat z pestré stravy, nachází se především ve vnitřnostech, v srdci, játrech, ledvinách, hovězím mase, sójovém oleji, také v sardinkách, makrelách, špenátu či arašídech a lískových oříšcích. Klasické porce vám však nedodají potřebnou denní dávku. Sáhněte proto po doplňcích výživy.

V rámci prevence vám postačí koenzym Q10 s denní doporučenou dávkou 30 mg, nejlépe z přírodních zdrojů. Koenzym Q10 by měli užívat také diabetici, pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Na jeho příjem by neměli zapomínat ani pacienti, kteří berou statiny na snížení cholesterolu anebo betablokátory na léčbu vysokého krevního tlaku.

Zajímavé:  Chronicky Zanet Prostaty Priznaky?

Jejich nežádoucím účinkem je totiž částečně zablokování tvorby koenzymu Q 10 v těle. V doporučených množstvích má koenzym Q10 příznivé účinky také při zánětlivých onemocněních zubů, především při parodontitidě, při nemocech dýchacích cest, také při léčbě obezity, chronické únavě a příznivě působí také na mužskou či ženskou plodnost.

Koenzym Q10 Jamieson – ve formě, jakou tělo přirozeně produkuje

Unikátní přírodní doplněk Koenzym Q10 kanadské firmy Jamieson, dostupný také v našich lékárnách, se vyrábí fermentací z kvasinek. Čistý, tělu vlastní koenzym Q10 nejvyšší farmaceutické kvality zabezpečuje energii pro buňky i pro pravidelnou činnost srdečního svalu.

Pomáhá regenerovat tkáně a zabraňuje poškození vnitřních cév toxickými látkami. Je účinný při prevenci i léčbě srdečních, nervových a onkologických onemocnění, parodontitidy a depresí. Příznivě působí při alergiích, astmatu, onemocněních dýchacích cest, obezitě a cukrovce.

Zvyšuje imunitu organismu a fyzickou i mentální aktivitu. Doporučuje se značně vytíženým lidem, u vyšších věkových kategorií je doslova dobíječem energie. Zlepšuje vitalitu, navozuje pocit síly a zdraví. Neobsahuje cukry, ani konzervační látky.

Je vhodný také pro diabetiky.

Koenzym Q10 a zdravé srdce

Mnohé výzkumy potvrzují, že koenzym Q10 posiluje srdce a je vhodným léčebným doplňkem pro pacienty se srdečním selháním a srdeční slabostí – zlepšuje výkonnost a omezuje dýchavičnost.

Koenzym Q10 chrání také před tvorbou krevních sraženin, snižuje vysoký krevní tlak, omezuje nepravidelnosti pulzu a zmírňuje bolesti při angíně pectoris. Působí preventivně také proti srdečním nemocem.

Je dokázané, že ve svalovině srdce u lidí s nemocemi srdečně cévní soustavy je hladina této látky velmi nízká. Při podávání koenzymu Q10 pacientům s nemocemi srdce nastává zřetelně subjektivní zlepšení až o 75 %.

V průběhu klinických studií výzkumníci kromě toho zjistili, že koenzym Q10 může potenciálně snížit systolickou hodnotu tlaku až o 17 mm a jeho diastolickou hodnotu o 19 mm rtuťového sloupce. Jeho pravidelný příjem tedy může pomoci při prevenci i léčbě vysokého krevního tlaku.

Koenzym Q10 a Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Studie, které se uskutečnily na univerzitní klinice univerzity Johna Hopkinse v Severní Karolíně, poukázaly na důležitou úlohu koenzymu Q10 při reparaci poškozených mozkových buněk. Vyplynulo z nich, že koenzym Q10 likviduje oxidační stres, který ničí mozkové buňky. Výzkum přinesl reálnou naději na léčbu a prevenci Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Z jeho závěrů vyplynulo, že příjem zvýšených dávek koenzymu Q10 zmenšuje oxidační poškození, které má na svědomí mitochondriální změny v mozkových buňkách. Nejvýznamnější vliv na poškození mozkových buněk v souvislosti s procesem stárnutí organismu mají totiž mitochondriální změny způsobené trvalejším působením vysoce reaktivních volných kyslíkových radikálů.

Tvorba radikálů v mitochondriích vede k nahromadění mutací v mitochondriální DNA – mitochondriální DNA mutuje totiž 10x rychleji než jádrová, protože není obalená histony a má méně dokonalý systém opravy.

Poškozené mitochondrie produkují méně energie, než buňka potřebuje, v důsledku toho dochází k patologickým změnám v mozku provázených často zmateností, výpadky a ztrácením paměti, až demencí. Jelikož onemocnění jsou důsledkem mitochondriálních změn, právě doplňková terapie s koenzymem Q10 by mohla podpořit oxidační fosforylaci mitochondrií mozku.

Vědci předpokládají, že dlouhodobé užívání koenzymu Q10 v počátečním stádiu Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci může zpomalit, případně zastavit prudké vyvíjení těchto nemocí.

Koenzym Q10 a onkologické onemocnění

Koenzym Q10 je silný antioxidant, který pomáhá snižovat a eliminovat škody způsobené volnými radikály a právě díky těmto svým vlastnostem hraje významnou úlohu také v prevenci onkologických onemocnění. Podle nejnovějších studií prodlužuje život pacientů s onkologickými onemocněními prsu a prostaty.

  • Další pozitivní účinky
  • • Pomáhá při vyčerpání a únavě
  • • Urychluje rekonvalescenci po mozkové mrtvici
  • • Může zpomalovat průběh roztroušené sklerózy
  • • Zmírňuje alergické reakce a astma
  • • Zrychluje hojení po chirurgických zákrocích
  • • Potlačuje chronický únavový syndrom

Koenzym Q10: Energie pro váš organizmus

Koenzym Q10 je přítomný v drtivé většině buněk lidského těla, v nichž je nezbytný pro produkci energie.

V mitochondriích, které by se daly přirovnat k buněčným elektrárnám, se podílí na přeměně energie přijaté z potravy na energii využitelnou pro tělo. Proto je pro náš organizmus nesmírně důležitý.

S přibývajícím věkem ovšem jeho produkce v organizmu klesá a také jeho vyšší potřeba při některých činnostech si říkají o jeho pravidelné dodávky.

Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, někdy také bývá nazýván jako vitamin Q. Podílí se na všech pochodech těla, ke kterým je potřeba energie, na jejíž tvorbu má nezastupitelný vliv. Za jeho objasnění a zkoumání dostal v roce 1978 Nobelovu cenu Angličan Peter Mitchell.

Proč je koenzym Q10 důležitý?

Kdyby nebylo koenzymu Q10, netvořila by se v buňkách energie. Je-li ho málo, dochází k narušení energetické rovnováhy. Jednoduše řečeno: koenzym Q10 = energie.

Proto se ho nejvíc vyskytuje v orgánech, které mají největší požadavky na energii, jako jsou plíce, srdce nebo játra. Důležitá je funkce koenzymu i ve svalových buňkách, proto si na jeho příjem dávají pozor sportovci.

I těm mohou pomoci kvalitní doplňky stravy s koenzymem Q10.

Koenzym Q10 částečně produkuje lidský organizmus a přijímáme ho i díky potravě, jenže jsou tu i háčky:

  • Udává se, že v potravě přijmeme maximálně do 10 mg koenzymu Q10 za den.
  • S přibývajícím věkem produkce koenzymu Q10 v těle klesá.
  • Produkci koenzymu Q10 blokují některé léky na snížení hladiny cholesterolu (statiny).
  • Fyzicky a psychicky náročný způsob života má vyšší požadavky na energii a koenzym Q10.

Koenzym q10 - Vše o zdraví

To všechno jsou důvody, proč se vyplatí uvažovat o příjmu koenzymu Q10 ve formě doplňků stravy. S rostoucím věkem, při velké fyzické zátěži nebo během nemoci prostě koenzymu Q10 v buňkách ubývá, což se projevuje nižší tvorbou energie a únavou. Chybí-li nám koenzym Q10, je  narušena energetická rovnováha v organizmu a buňka přestává správně fungovat.

Doplňky stravy s koenzymem Q10

Nejčastější dávku koenzymu Q10 v doplňcích stravy představuje 30 a 60 mg. Důležitá je ale i forma – mělo by jít o kapsle s obsahem rostlinného oleje, ve kterém je koenzym rozpuštěný. Doporučit lze určitě lékárenské balení v blistrech a pomoci může i obohacení o další látky.

Pro vitalitu organizmu jsou například mimo koenzymu Q10 velmi potřebné také vitamin E a selen, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Vitamin E a selen tak pomáhají odstraňovat volné radikály, ochraňují buňky před jejich poškozením a tím i stárnutím. Důležitý pro srdce je zase thiamin (vitamin B1).

Proto jsou i tyto látky součástí Vitar Koenzymu Q10, který seženete v lékárnách v dávce 30, 60 i 100 mg.

Všechny doplňky stravy od VITARu včetně koenzymu Q10 seženete také na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz.

Garden of Life Koenzym Q10 60 kapslí

Koenzym Q10 je látka přirozeně obsažená ve všech buňkách lidského těla. Hraje jednu z klíčových rolí v získávání energie z potravy. Množství koenzymu Q 10 v organismu klesá s přibývajícím věkem, proto je vhodné organismu tuto látku tělu dodávat buď prostřednictvím stravy, nebo doplňků stravy. Koenzym Q10 se účastní řady životně důležitých procesů, proto je často vyhledáván.

Garden of Life představuje výrobek RAW CoQ10, který přináší 200 mg RAW koenzymu Q10 v jedné denní dávce. Nabízí unikátní systém dodání lipidů, RAW za studena lisovaný olej omega 3-6-9 z chia semen a dalších 22 druhů RAW, BIO ovoce a zeleniny. V tucích rozpustný RAW koenzym Q10 podporuje tvorbu buněčné energie z potravy.

RAW CoQ10 je

  • RAW, BIO
  • pro vegetariány
  • bez obsahu mléka a lepku
  • bez pojiv a plniv

Společnost Garden of Life je odhodlána přinášet Vám tu nejvyšší kvalitu produktů, s cílem pomoci Vám prožít mimořádné zdraví. RAW CoQ10 je základním produktem filozofie Garden of LIfe na lidské zdraví.

Nezpracované, nerafinované, bez přídavků – RAW CoQ10 nabízí přirozeně se vyskytující, vysoce účinné živiny, na rozdíl od méně vstřebatelných živin syntetických. Tyto přírodní živiny pochází z nezpracovaných a nerafinovaných rostlin.

RAW žijící živiny – syrové rostliny jsou plné trávicích enzymů, které pomáhají vstřebávat živiny do těla. Garden of Life navádí k syrové výživě, pohybu, a proto vyvinula rozsáhlou řadu RAW doplňků stravy.

Vyzkoušejte RAW CoQ10, doplněk stravy k dodání buněčné energie z potravy.

Doporučené dávkování

  • Jedna tableta denně před jídlem nebo po jídle. Zapít vodou nebo RAW džusem.

Nutriční informace

VÝŽIVOVÉ HODNOTY V 1 DÁVCE: % DENNÍ DÁVKY:
Olej získaný ze za studena lisovaných RAW chia semínek 404 mg +
Omega-3s (jako kyselina alfa-linolenová) 260 mg
Omega-6s (jako kyselina linolová) 73 mg
Omega-9s (jako kyselina olejová) 30 mg
Omega-ostatní 41 mg
RAW Koenzym Q10* 200 mg +
Saccharomyces boulardii 25 mg +

+ % denní dávky není stanoveno, * RAW food-created nutrients,

Složení

RAW BIO směs z ovoce a zeleniny (30 mg):

  • RAW BIO jahody, třešně, černý rybíz, borůvky, maliny, řepa, mrkev, špenát, brokolice, rajče, kapusta, červené zelí, růžičková kapusta, petržel, zelená paprika, okurka, celer, česnek, zázvor, zelená cibulka, květák, chřest, +

Ostatní ingredience:

  • Rostlinná celulóza, pivovarské kvasnice (Saccharomyces cerevisce), včelí vosk, astaxanthin, přírodní negeneticky modifikované tokoferoly ze sóje,+

Informace

  • Stejně jako u jiných doplňků stravy se nejprve před použitím tohoto výrobku poraďte se svým lékařem, a to zejména pokud jste těhotná, kojící, očekáváte operaci, berete pravidelně léky nebo jste pod lékařským dohledem. Skladujte na chladném a suchém místě. Nepoužívejte, pokud je bezpečnostní pečeť poškozená, nebo chybí. Uchovávejte mimo dosah dětí. Není určeno pro děti. Není náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Výrobce: Garden of Life LLC, 4200 Northcorp Parkway, FL33410 Palm Beach Gardens, United States

Nezbytný koenzym Q10

Bez koenzymu Q10 by buňky našeho těla nedokázaly přeměnit energii přijímanou z potravy na energii využitelnou naším tělem.

Každá buňka v našem těle obsahuje mitochondrie, které produkují energii jako palivo pro různé buněčné aktivity. Úlohou koenzymu Q 10 je podpořit výrobu energie v buňkách.

Orgány s nejvyššími požadavky (mozek, játra, srdce) obsahují mitochondrií nejvíce. Buňky jsou na koenzymu Q10 závislé.

Koenzym Q10 se rovněž nazývá ubichinon („všudypřítomný“). Pod mikroskopem bychom ubichinon viděli jako molekulu ve tvaru prstence a postranní řetězec. Čím je postranní  řetězec delší, tím vyšší je číslo koenzymu. Koenzym Q10 obsahují  lidské buňky, s nižším číslem jej obsahují buňky všech teplokrevných živočichů.

Tento velmi silný antioxidant se tvoří v játrech a nejvyšší hladiny dosahuje zhruba do věku 20-25 let. Poté jeho hladina pomalu klesá a ve čtyřiceti už je zhruba poloviční.

Nepříznivé životní vlivy, jako je například zvýšený stres, kouření a různá onemocnění, vedou k jeho dalšímu úbytku. Jak již bylo uvedeno, hladina koenzymu Q10 se snižuje s věkem.

Větší potřebu koenzymu Q10 mají ženy s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních potíží nebo rakoviny a ty, jež se s těmito onemocněními léčí. Zvýšenou spotřebu mají také vegetariánky.

Zajímavé:  Léčba Plísní V Těle?

Q10 pomáhá k zotavení srdce po infarktu a je doporučován jako prevence nežádoucích účinků léků na snížení cholesterolu. V některých zemích byl dokonce koenzym Q10 schválen jako doplňkový lék u chronického selhávání srdce.

V kombinaci se selenem snižuje u seniorů kardiovaskulární úmrtnost o 54 %.

Vzhledem k nezastupitelné funkci koenzymu Q10 v dýchacím řetězci je zvýšení jeho hladiny v krvi formou doplňku stravy nezbytné také při větší fyzické aktivitě.

Koenzym Q10 chrání před tvorbou krevních sraženin, snižuje vysoký krevní tlak, omezuje nepravidelnosti tepu a zmírňuje bolesti při angině pectoris.

Bylo prokázáno, že ve svalovině srdce u lidí s onemocněním kardiovaskulárního systému je hladina této látky velmi nízká.

V obdobích zvýšené mozkové aktivity, například ve zkouškovém období, kdy je zvýšená mentální výkonnost vyžadována po kratší či delší dobu, může koenzym Q10 přispět k lepšímu kyslíkovému a energetickému metabolismu, aby mozek mohl optimálně fungovat.

Lidé s nízkou koncentrací koenzymu Q10 v krvi mají vyšší riziko, že onemocní rakovinou kůže. Aplikace koenzymu Q10 přímo na pokožku v kosmetických přípravcích může zmírnit její poškození faktory vnitřního i vnějšího prostředí. Jde o zvýšení tvorby energie v kožních buňkách a o posílení antioxidační ochrany.

Nedostatečná hladina koenzymu Q10 v mozku zvyšuje riziko některých onemocnění, například Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.

Tento prvek může zpomalovat průběh roztroušené sklerózy a urychluje rekonvalescenci po mozkové mrtvici; také zpomaluje stárnutí a omezuje degenerativní změny v organismu související s věkem.

Protože potřebné denní dávky lze hůře dosáhnout prostřednictvím potravy, musíme se spolehnout na potravinové doplňky. Doporučená denní dávka koenzymu Q10 je 30 – 100 mg za den. Je možné jej dostat v tabletách, tekutině či tobolkách.

Asi nejvýhodnější je koenzym Q10 v tobolkách, jež obsahují tuto látku v olejové bázi, nebo nejnověji ve formě emulze, která se lépe vstřebává. Koenzym Q10 nemá žádné vedlejší účinky a není návykový. Výjimečně se může objevit žaludeční nevolnost, průjem nebo ztráta chuti k jídlu.

I když je koenzym Q10 v přírodě velmi rozšířený, není levný. Před nákupem potravinového doplňku se dobře informujte o ceně. Koenzym Q10 by měl být užíván dvakrát denně vždy při jídle, aby se zlepšilo vstřebávání. Podávání by mělo být dlouhodobé, aby se projevily pozitivní účinky.

Těhotné a kojící ženy by měly být opatrné a před užíváním koenzymu se vždy poradit se svým lékařem.

Koenzym Q10

Úvod » Články o zdraví » Koenzym Q10

akční nabídka

K čemu slouží koenzym Q10 a jeho užívání

Co je koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látkou podobnou vitamínům. Je velmi prospěšný pro
zdravé fungování lidského těla. Q10 se nachází v potravinách, ale je
také vytvářen v lidském těle. Koenzym Q10 pomahá k vytváření energie
v organismu a zároveň napomáhá při jeho obraně.

Zjednodušeně se dá říci, že koenzym Q10 funguje jako turbína
v elektrárně, která napomáhá energii střádat a měnit na energii, kterou
může tělo využít.

Díky této přeměně může naše tělo využívat
energii obsaženou v potravě. 95% požadavků našeho organismu na energii je
přeměněno pomocí Q10.

Nejvyšší obsah koenzymu Q10 je v orgánech, které
mají nejvyšší energetické nároky, tj. srdce,
játra, plíce.

Další funkcí Q10 je ochrana našich buněk před neblahým působením
volných radikálů. V dnešní době, díky vysokému psychickému
i fyzickému zatížení organismu, stejně jako díky nekvalitním
stravovacím návykům a životnímu stylu jsme pod neustálým vlivem volných
radikálů. Q10 je neutralizuje, a tím brání jejich škodlivým účinkům na
buněčnou stěnu.

Čím je způsoben nedostatek Q10?

Zdravý a silný organismus dokáže sám vyprodukovat dostatečné
množství Q10, avšak věkěm a vlivem nemocí tato soběstačnost již
neplatí. Úbytek Q10 ovlivňují výrazně také stres, kouření a některá
onemocnění, proto se doporučuje předejít nedostatku Q10 pomocí doplňků
stravy.

Během suplementací jsou buňky dostatečně zásobeny energií a chráněny
před působením toxických volných radikálů. Je zpomalen proces jejich
stárnutí.

Jak můžeme příjem Q10 ovlivnit.

Díky přirozené potravě dostáváme do těla denně 3 –
10 mg Q10.

Příklad potravin s přirozeně vysokým obsahem Q10 sardinky hovězí maso brokolice olivový olej

  • Ve kterých případech je vhodné užívat Q10.
  • Pro výkonné a zdravé srdce
  • Při nedostatečném prokrvení srdečního svalu, při rekonvalescenci po
    operacích…
  • Při potížích s dásněmi
  • Podporuje regeneraci dásní a přispívá k hojení, snižuje
    krvácivost dásní.
  • Při namáhavé práci, únavě a stresu
  • Koenzym Q10 se úspěšně uplatňuje při stavech chronické únavy,
    slabosti, úbytku sil – zejména ve vyšším věku.
  • Při sportech

Sport znamená pro organismus zvýšenou potřebu koenzymu Q10 ve svalových
vláknech. Užíváním koenzymu Q10 pomůžete organismu zvýšenou potřebu
doplnit.

  1. Při užívání koenzymu Q10 je třeba pamatovat, že pokud má plnit
    zvolený doplněk stravy svůj účel, je třeba ho podávat dlouhodoběji,
    zvolit vhodnou lékovou formu, přípravek s dostatečným obsahem Q10.
  2. Zde jsou přípravky doporučeny naší lékarnou
  3. Cenio
    koenzym Q10
  4. GS
    koenzym Q10
  5. Royal
    Plus koenzym Q10
  6. Další články …»

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článků.

Perspektivy koenzymu Q10

26.7.2010

Koenzym Q10 je účinný endogenní antioxidant, který vzniká a působí přímo v těle. Je zároveň nepostradatelnou složkou při tvorbě energie (ATP) v mitochondriích všech buněk. Je všudypřítomný v přírodě a nachází se v téměř každé buňce včetně buněk kožních.

  Už dlouho je známo, že jeho snížené hladiny se objevují při mnohých onemocněních. Na základě tohoto poznatku se doporučuje jeho doplňování při srdečněcévních onemocněních, svalové dystrofi i (slabosti), cukrovce, mužské neplodnosti a jiných potížích.

V současnosti se však vytváří nový prostor pro dlouhodobé užívaní koenzymu Q10 ve formě doplňků stravy, zejména v těchto stavech: 

LÉČBA STATINY A KOENZYMEM Q10

Statiny, to je skupina léků, která se užívá ke snížení hladiny cholesterolu, tím i k prevenci infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Při jejich dlouhodobém užívaní se však výrazněji snižuje hladina koenzymu Q10 v organizmu.

Vysvětlení: účinek některých statinů spočívá v inhibici syntézy (zabrzdění tvorby) kyseliny mevalonové, která snižuje hladinu cholesterolu. Samotná mevalonová kyselina je však potřebná pro syntézu koenzymu Q10.

Proto se při dlouhodobém podávaní statinů doporučuje suplementace koenzymem Q10, která tu má logické opodstatnění a je žádoucí.

POZITIVA PŘI LÉČBĚ RAKOVINY

Nové studie vyzdvihují významný pozitivní vliv koenzymu Q10 a jeho možné využití při léčbě rakoviny. Nejnovější studie německých vědců zkoumala vliv chemoterapie (způsob léčby rakoviny velmi účinnými chemickými léky) na plazmatické hladiny koenzymu Q10.

Vzhledem k tomu, že koenzym Q10 je antioxidant, se předpokládá, že se jeho koncentrace se po dobu chemoterapeutické léčby následkem vysokého redox-stresu změní. Skutečně se zjistilo drastické zvýšení hodnot koenzymu Q10 v plazmě. Tento vzestup v redukované formě znamená, že dochází k jeho uvolnění z poškozených buněk do plazmy.

Ztráta koenzymu Q10 z buněk může být jasným podnětem pro užívání koenzymu Q10 po dobu chemoterapie tak, aby se udrželo optimum energetického potenciálu v buňkách a i jejich aktivní antioxidační stav potřebný pro zotavení organizmu nemocného. Lze to považovat za důvod pro užívání koenzymu Q10 při léčbě rakoviny? Zdá se, že ano.

Jedna z nejznámějších forem rakoviny, melanom kůže, se nejběžněji řeší chirurgickým zásahem. I přes dobré výsledky chirurgické léčby je určitým zklamáním, že farmakologická léčba nevede k porovnatelným výsledkům.

Nejčastěji používaným lékem při této diagnóze je synteticky připravený interferon (přirozený interferon se vytváří v těle a jeho úlohou je pomáhat při odstraňovaní infekcí a nádorů).

V předcházejícím období se dokázalo, že i v buňkách melanomu u pacientů s tímto typem rakovinového bujení se nacházejí nižší koncentrace koenzymu Q10 než ve zdravých buňkách.

Po dlouhodobém nepřerušovaném podávání (3 roky) kombinace nízké dávky rekombinantního interferonu alfa-2b dvakrát denně a koenzymu Q10 (400 mg denně) u pacientů s melanomem v I. a II. stádiu po chirurgickém zákroku se toto kombinované užívaní vyhodnotilo na základě návratnosti výskytu onemocnění po pěti letech. Výsledky ukázaly, že dlouhodobé podávání rekombinantního interferonu v kombinaci s koenzymem Q10 vykazuje statisticky významnou sníženou návratnost onemocnění v porovnání s podáváním interferonu samotného. 

SRDCE

Mnoho vědců si už delší dobu uvědomovalo, že v srdečních buňkách po infarktu myokardu je třeba podpořit tvorbu energie a rovnováhu oxidačních a antioxidačních dějů.

Když dojde k infarktu na srdci, dodávka krve v postižené části koronární sítě se zastaví a po obnovení dodávky se srdeční buňky mohou poškodit při procesu nazvaném ischemicko-reperfúzní poškození z takzvaného oxidačního stresu.

Ve snaze předejít ischemicko-reperfúznímu poškození se zkoumaly mnohé účinné léky, ale i přírodní látky ve formě doplňků stravy (N-acetylcystein, betaglukan a koenzym Q10).

Ukázalo se, že tyto látky mají účinnou antioxidační a protizánětlivou kapacitu na zabránění reperfúzního poškození buněk. Z tohoto důvodu se znovu doporučuje dlouhodobé užívaní koenzymu Q10 po překonaném infarktu myokardu na vytvoření vyrovnaného oxidačně-redukčního potenciálu buněk a tvorby energie. 

TINNITUS (HUČENÍ V UŠÍCH)

Tento stav je známý zejména starším lidem. Vyskytuje se často i u mladších lidí a má různé podoby (hučení až pískání), které výrazně ovlivňují kvalitu života. Tinnitus není choroba, ale příznak, to znamená, že je přítomný při více onemocněních.

Ve snaze pomoci velkému množství pacientů trpících tímto symptomem se udělala studie, ve které se sledovaly plazmatické hladiny koenzymu Q10 a celková hladina antioxidantů před začátkem suplementace koenzymem Q10, po dobu jeho podávání a nakonec po určeném období podávání.

Ukázalo se, že počáteční nízké hladiny se při podání zvýšily a zůstaly dlouhodobě zvýšené u více pacientů. U pacientů, u kterých byl zaznamenán výrazný vzestup hladiny koenzymu Q10, se pozoroval jasný ústup příznaků tinnitu.

Dlouhodobé podávání koenzymu Q10 může výrazně snížit projev tinnitu a dokonce vést k jeho úplnému vymizení. 

VYUŽITÍ KOENZYMU Q10 V KOSMETICKÝCH PŘÍPRAVCÍCH

Tento boom je založený na poznatku, že koenzym Q10 jako účinný antioxidant je schopný regenerovat pokožku zevnitř tím, že zabraňuje působení volných radikálů, které svým agresivním působením narušují celistvost buněčných membrán. Narušením buněčných membrán se ve zvýšené míře z buněk ztrácejí kolagen a elastin, což způsobuje, že pokožka ztrácí elasticitu a vytvářejí se na ní vrásky.

Kosmetické přípravky s koenzymem Q10 a místním účinkem na pokožku mají mírnou nevýhodu v tom, že dostupnost koenzymu Q10 v pokožce je nižší než při vnitřním podávaní ve formě tablet, kapslí apod. Je to pro nerozpustnost koenzymu Q10 ve vodě, ale i pro širší používaní masťových základů.

Zásluhou moderních technologických postupů při přípravě kosmetických krémů se tento nedostatek určitě bude minimalizovat. Na základě tohoto textu můžeme říct, že prostor pro doplnění organizmu koenzymem Q10 se neustále rozšiřuje.

Současné stále vyšší zdravotní povědomí obyvatelstva a zodpovědnost za vlastní zdraví vytvářejí předpoklady, že spotřeba doplňků stravy, které výrazně zlepší kvalitu života, průběh chronických onemocnění a celkový zdravotní stav, to všechno se bude neustále zlepšovat. 

Koenzym Q10 naleznete v naší nabídce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector