Kolika – Vše o zdraví

Aplikace Zdraví shromažďuje vaše zdravotní data z iPhonu, Apple Watch a aplikací, které už používáte, takže můžete sledovat všechny své pokroky na jednom místě. 

Aplikace Zdraví automaticky počítá vaše kroky a ušlou nebo uběhnutou vzdálenost. A pokud máte i Apple Watch, ty budou automaticky zaznamenávat data o vaší aktivitě. Můžete taky zadat informace do kategorie Zdraví nebo získat data z libovolné z vašich oblíbených aplikací nebo zařízení, které jsou kompatibilní s aplikací Zdraví.

Kolika - Vše o zdraví

 1. Otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Souhrn. 
 2. V pravém horním rohu klepněte na obrázek svého profilu . 
 3. Klepněte na Podrobné informace o zdraví a potom na Upravit. 
 4. Zadejte svoje informace, jako výška, hmotnost a věk. 
 5. Klepněte na Hotovo.  
 6. Můžete taky nastavit svoje Zdravotní ID nebo se zaregistrovat jako dárce orgánů. 

Apple Watch podle vašich osobních údajů vypočítávají, kolik spálíte kalorií, ale i další hodnoty. Můžete se taky rozhodnout tyto informace sdílet s ostatními aplikacemi a synchronizovat je mezi všemi svými zařízeními.

V systému iOS 14 můžete po nastavení zdravotního profilu nejdřív na panelu Souhrn zkontrolovat svůj Seznam úkolů pro zdraví. Seznam úkolů pro zdraví vám nabídne dostupné zdravotní funkce a umožní vám je zapnout. Můžete taky klepnout na svůj profilový obrázek v pravém horním rohu a zvolit Seznam úkolů pro zdraví.

Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví

 1. Otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Souhrn. 
 2. V pravém horním rohu klepněte na Upravit. 
 3. Pokud chcete přidat nebo odebrat nějakou oblíbenou kategorii, klepněte na ni. Kategorie označené modrou hvězdičkouse zobrazí mezi vašimi oblíbenými.
 4. Nakonec klepněte na Hotovo. 

Zobrazení oblíbených ukazuje, jak si v daný den vedete v jednotlivých kategoriích, jako Minuty mindfulness nebo Kroky. Další informace o dané kategorii získáte tak, že na ni klepnete. 

Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví

 1. Otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
 2. Klepněte na nějakou kategorii, například Aktivita. 
 3. Klepněte na nějakou podkategorii, například Kroky.
 4. Klepněte na Přidat data v pravém horním rohu.
 5. Zadejte datum, čas a zdravotní data.
 6. Až skončíte, klepněte na Přidat.

Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví

 1. Otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Souhrn.
 2. V pravém horním rohu klepněte na obrázek svého profilu. 
 3. V části Soukromí klepněte na Aplikace. Zobrazí se aplikace, které už máte a jsou kompatibilní se Zdravím. Pokud tu nějakou aplikaci nevidíte, nejspíš není kompatibilní. 
 4. Klepněte na požadovanou aplikaci a zapněte kategorie zdraví, které chcete aplikací sledovat.

Pokud sledujete různé věci v několika aplikacích, aplikace Zdraví je dokáže udržovat na jednom místě. Spravujte data přidaná do aplikace Zdraví. 

Aplikace pro Apple Watch taky dokážou číst a zapisovat zdravotní data. Můžete je spravovat přímo na Apple Watch: Přejděte do Nastavení > Zdraví > Aplikace. 

Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví

 1. Otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Souhrn. 
 2. Přejděte dolů na Důležité informace. Důležité informace ukazují vaše zdraví v průběhu času, kde můžete vidět, jak si celkově vedete. 
 3. Klepněte na jednotlivé důležité informace, abyste o dané kategorii zjistili víc, nebo klepněte na Zobrazit všechny důležité informace na konci seznamu. 

Kolika - Vše o zdraví

Informace o produktech, které nevyrábí Apple, a o nezávislých webech, které Apple nemá pod kontrolou a netestuje je, jsou poskytovány bez doporučení nebo záruky za jejich obsah.

Apple v souvislosti s výběrem, výkonem nebo použitím webů nebo produktů třetích stran nepřebírá žádnou odpovědnost. Apple nijak nezaručuje přesnost nebo spolehlivost webů třetích stran.

Další informace vám poskytne příslušný výrobce.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

Výživa a zdraví

Správně sestavená a vyvážená veganská strava je nejen bezpečná, ale může též pomoci při prevenci či léčbě některých nemocí

Veganství je životní styl, který se vyznačuje konzumací stravy čistě rostlinného původu. V této sekci najdete základní informace o rostlinné stravě, jejich výhodách a možnou aplikaci poznatků do každodenního života.

Pro zdravotní benefity veganství však nestačí jen vyřadit živočišné potraviny z jídelníčku. V nevhodně sestavené stravě mohou chybět důležité látky, zejména některé vitamíny nebo minerály. To bohužel platí i pro stravu „normální“ (neveganskou).

Nadbytečná konzumace smažených produktů, nadměrné užívání olejů a průmyslově zpracovaných potravin rozhodně pozitivní účinky nepřináší. Neznamená tedy, že vše veganské je nutně zdravé. Pokud dáte přednost konzumaci surovin v jejich přírodní formě, budete se snažit o redukci průmyslově zpracovaných potravin, pocítíte změnu k lepšímu, ať už nějakým onemocněním trpíte nebo ne.

Připravili jsme pro vás seznam výživových poradců, nutričních terapeutů, lékařů a trenérů, kteří se specializují na rostlinnou stravu.

Abychom měli jistotu, že tito poradci poskytnou kvalitní rady na základě současných vědeckých poznatků, uvedli jsme na seznam pouze ty, kteří byli proškoleni 5týdenním online kurzem se specializací na rostlinnou stravu a složili úspěšně podrobný závěrečný test.

Rostlinná strava má vliv na redukci hmotnosti, cholesterolu, reguluje krevní tlak i glykémii (hladinu cukru v krvi).

Má preventivní vliv na vznik rakoviny, zejména tlustého střeva, prostaty a prsu. Potenciál rostlinné stravy je obrovský.

Základní informace, kde se dozvíte, jaké potraviny patří do zdravého jídelníčku a jak si správně sestavit váš ideální talíř se dočtete zde.  

Doporučení jsou vhodná pro dospělé a děti od 12 let. Těhotným ženám a rodičům mladších dětí doporučujeme nastudovat speciální literaturu. Základní přehled poskytuje brožura Veganská strava pro děti a těhotné a kojící matky.

Bílkoviny tvoří jednu ze tří základních složek výživy. Proč jsou důležité a k čemu v těle slouží? Kolik jich naše tělo potřebuje? Jaké rostlinné potraviny jsou jejich zdrojem?

Více o bílkovinách

Minerály patří mezi mikronutrienty, které mají nulovou energetickou hodnotu. Přesto jsou důležitou a nezastupitelnou složkou stravy, protože je organismus neumí vyrobit.

Více o minerálech

Vitaminy se řadí mezi mikronutrienty, které jsou pro život nezbytně nutné. Lidský organismus si je až na výjimky nedokáže vytvořit a je proto důležitý jejich dostatečný příjem potravou.

Více o vitaminech
Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví Kolika - Vše o zdraví

V tomto e-booku naleznete inspiraci na rostlinné snídaně, svačiny, obědy i dezerty, ale také různé tipy na rostlinné alternativy, které se vám v začátcích mohou hodit. Ať už se rozhodnete začít s bezmasým pondělím, vyzkoušíte měsíční veganskou výzvu nebo budete ve svých oblíbených jídlech postupně zaměňovat živočišné produkty za rostlinné, rádi vám pomůžeme.

Chci si zdarma stáhnout e-book Kolika - Vše o zdraví

Ideální talíř vzniká kombinací 5 základních surovin: obilovin, zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů a semínek. Mimo těchto 5 plířů je potřeba také dbát na dostatečný příjem tekutin, vitaminů B12 a D.

Více o ideálním talíři

Antioxidanty a fytochemikálie: fytochemikálie neboli barevné pigmenty, jsou velmi zajímavou a důležitou součástí rostlinné stravy. Jedná se o skupinu tisíce biologicky aktivních sloučenin, které mají různorodé účinky na zdraví.

Více o fytochemikáliích

Vláknina: nestravitelná složka potravy, která má ale zdraví prospěšné účinky. Zlepšuje naše vyprazdňování, váže na sebe tělu škodlivé látky, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje vstřebávání cholesterolu.

Více o vláknině

Tuky tvoří nepostradatelnou složku naší stravy. Šíří se ale kolem nich spousta mýtů a fám. Které mastné kyseliny jsou tělu prospěšné?

Více o tucích
Kolika - Vše o zdraví
Kolika - Vše o zdraví
Kolika - Vše o zdraví

Nutriční porovnání: zajímá vás, jak si obstojí rostlinná jídla v porovnání s živočišnými výrobky? Připravili jsme pro vás několik porovnání.

Nutriční porovnání

Přehledné plakáty se zdroji rostlinných bílkovin, vápníku a železa, které si můžete stáhnout a vytisknout.

Zajímavé:  Rovamycin - Vše o zdraví

Plakáty

Znáte naší brožuru Průvodce veganstvím? Klade za cíl zvýšit informovanost o zdravotní vhodnosti veganské stravy, o požadavcích na vyvážený veganský jídelníček, ale i o praktických a etických otázkách.

Prohlédnu si brožuru

Děti a těhotné a kojící ženy: dobře naplánovaná veganská strava je zdravá v každém věku. Plně pokrývá potřebu všech živin, které člověk potřebuje. To platí pro děti stejně jako pro těhotné a kojící ženy.

Stáhnu si brožru

Vše, co jste chtěli vědět o spánku a báli jste se zeptat

Spánek je velmi důležitá útlumově-relaxační fáze organismu k zajištění zdraví a přežití.

Průměrný dospělý spí v noci asi 7 hod. 33% populace spí 6,5 hodin za noc. Není potom divu, že se lidé cítí často podráždění a nesoustředění. Ženy spí o něco déle než muži. Lidé, kteří mají větší množství tělesného tuku, mají tendenci spát méně, než lidé s normální tělesnou hmotností.

Studie ukazují, že lidé, kteří spí v průměru méně než 6 hodin, přiberou během šesti let dvojnásobnou váhu oproti lidem, kteří v noci spí 7 až 8 hodin. Ani více spánku nemusí být lepší. Lidé, kteří spí více než 9 hodin, mají podobný problém s tukem jako lidé, kteří spí méně než 6 hodin.

Kolik hodin spánku tedy potřebujeme?

Za noc byste se měli dostat do 5 spánkových cyklů REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minut. Vynásobte to pěti spánkovými cykly a máte 7,5 hodin spánku. Z těchto informací lze tedy soudit, že optimální délka spánku je mezi 7,5 až 8 hodinami.

Kolika - Vše o zdraví

Fáze spánku

Dobu kdy spíme rozdělujeme na několik fází. První fáze se nazývá NREM (non rapid eye movement) fáze, která se dále dělí na další čtyři části.

1. NREM fáze spánku

V první části, která trvá pouze pár minut jsme ještě schopni vnímat okolí a případně reagovat, zpomalí se tep, dýchání, a může se objevit svalový záškub, jelikož se tělo velmi rychle dostává do hypnoanagogického stavu a mozek vysílá signál ke stažení svalů.

2. NREM fáze spánku

V druhé fázi usínání je tělo nehybné, uvolněné a mizí pohyby očí. Mozková aktivita dále zpomaluje, ale objevují se záblesky rychlé aktivity nazývané vřetena a K komplex. Udává se, že fungují jako ochrana před probuzením. Klesá tělesná teplota, tepová frekvence a krev odtéká z mozku více do svalů.

3. a 4. NREM Fáze spánku

Třetí a čtvrtá fáze, někdy bývá označována jako delta spánek, je nejdůležitější, co se regenerace tkání a doplnění energie týče. V této fázi probíhá nejvíce opravných mechanismů a dochází také k vylučování růstového hormonu.

Až 70% celkového množství denního růstového hormonu je vylučováno během spánku. Bez dobrého spánku zkrátka svaly neporostou. V této fázi také dochází k přesunu informací z krátkodobé paměti – hipokampu do dlouhodobé paměti – neokortexu. Představte si to jako přesun dat z operační paměti RAM na HDD pevný disk.

V této fázi dochází k aktivaci metabolismu glukózy, ke snížení kortizolu a k aktivaci parasympatického nervového systému.

Kolika - Vše o zdraví

REM fáze spánku

REM (rapid eye movement) fáze je poslední a současně nejhlubší část spánku, kdy se nám zdají sny, součástí jsou také rychlé pohyby očí, zrychluje se dech a případné probuzení v této fázi zapříčiní, že pociťujeme únavu. V REM fázi je mozek téměř stejně aktivní jako když bdíme, a proto máme v této části spánku velmi živé sny.

Sny jsou velice důležité pro naší psychiku. Při nedostatku REM fáze jsme náchylnější k duševním prouchám. Jelikož mluvíme o spánkovém cyklu, jednotlivé fáze spánku, včetně REM fáze, se v průběhu noci opakují a rozdílné jsou i časy, ve kterých se fáze opakují.  V prvních cyklech je tato fáze krátká a každým dokončeným cyklem se prodlužuje.

Nejdelší je na konci spánku.

Kolika - Vše o zdraví

Spánek léčí tělo i duši

Při spánku se děje hned několik procesů, které jsou pro tělo nezbytné. Nejen, že se regenerují tkáně, produkují se hormony a přes ledviny se odplavují toxické látky, ale také se regeneruje paměť a rozvíjí se kognitivní schopnosti. Společně s tím se obnovuje i naše psychika od emočního vypětí a stresu, který máme přes den.

Příznaky a příčiny nekvalitního spánku

Nejčastějšími příznaky nekvalitního spánku je stres, nedostatek fyzické aktivity, nebo také pracovní směny, kdy je vlivem nepravidelného pracovního procesu narušen biologický rytmus spánku.

V organismu ho narušuje nepravidelné vyplavení hormonu melatoninu, který se vytváří ve žlázách s vnitřní sekrecí v době, kdy se setmí.

V případě, že jsme vystaveni modrému světlu zastaví se i syntéza melatoninu.

Spánek a obezita

Studie z roku 2005, s reprezentativním vzorkem 10.000 dospělých jedinců naznačovala, že epidemie obezity by mohla být částečně způsobena odpovídajícím poklesem spánku. Tato studie zjistila, že u lidí ve věku 32 až 49 let, kteří spí méně než 7 hodin každou noc, je výrazně větší riziko obezity. Zdá se také, že zůstat vzhůru po půlnoci, taktéž zvyšuje riziko obezity.

Příčiny nárůstu tělesného tuku při nekvalitním spánku

Existuje  hned několik důvod, proč by nedostatek spánku mohl zvyšovat množství tělesného tuku. Jedním z nich může být snížená produkce růstového hormonu (HGH).

Dalším důvodem může být, nedostatek produkce tyroidních hormonů, které produkuje štítná žláza (TSH). A nesmíme zapomenout na starý dobrý zvýšený kortizol (hormon stresu a stárnutí).

Kromě toho má chronické omezení spánku za následek pomalou odezvu na inzulín

Zde je pár dalších možných příčin nárůstu obezity při nedostatku spánku:

 • Snížená tolerance glukózy (stav kdy je glykemie nalačno normální, ale po zátěži glukózou přetrvává hyperglykemie).
 • Zvýšené večerní a noční hladiny kortizolu.
 • Nízká hladina leptinu. Leptin je hormon regulující příjem, výdej energie a metabolismus, včetně chuti k jídlu. Nízká hladina leptinu vede k hladu a touze po jídle, a to cestou stimulace receptorů hypothalamu.

Dalo by se říct, že existuje jednoduchá rovnice mezi spánkem a jídlem: Čím více času stravíme bez spánku, tím více času stravíme u jídla

A co hormony chuti k jídlu? Studie s 12 zdravými mladými muži s normální hmotností zjistila, že pouhé dvě noci v řadě, se čtyřmi hodinami spánku, vedly k nižší hladině leptinu a vyšší hladině ghrelinu.

Nízká hladina leptinu a vysoká hladina ghrelinu stimulují hlad a chuť k jídlu. Muži měli skutečně velký hlad a chuť k jídlu, a to zejména na sladkosti a pečivo.

Deregulace hormonů chuti k jídlu by tedy mohla být dalším důvodem, kdy nedostatek spánku vede k nárůstu tělesného tuku.

Kolika - Vše o zdraví

Nedostatek spánku vede k hormonální disbalanci

Při nedostatku spánku mohou trpět i funkce každodenního života, včetně nálad a paměti. Suprachiasmatické jádro (SCN) jsou hodiny, které jsou zabudované do našeho mozku, a které regulují náš cirkadiánní rytmus. SCN se nachází těsně nad místem, kde optický nerv prochází hypotalamem, a je-li vystaven světlu a tmě, může ovlivnit naše denní rytmy.

Růstový hormon, tyroidní hormony (štítná žláza), adrenokortikotropní hormon (ACTH), luteinizační hormon (LH), prolaktin, melatonin a dokonce i testosteron, mají pravidelné denní cykly. Provádět konzistentní spánkovou rutinu (jít spát a vstávat ve stejný čas) může umožnit hluboký a pravidelný spánek a tím i docílit optimalizace hormonálních cyklů v těle.

Zajímavé:  Páteř - Vše o zdraví

Mimo fyzických projevů jsou důsledkem nedostatku spánku také emoční výkyvy, horší zvládání stresových situací, poruchy pozornosti, nastupuje nerozhodnost a špatná náladaÚčinek špatně prospaných nocí se sčítá a tím se zvyšuje i pravděbodobnost negativních dopadů nedostatku spánku.

Spánková rutina

Pokud si vážíte svého zdraví, přistupujte ke spánku jako k fázi dne, která je stejně důležitá jako práce, jídlo, či zábava

Pohyb je nejlepší lék na stárnutí. Co vše souvisí s jeho nedostatkem? | Zdraví

Spousta civilizačních onemocnění souvisí s nezdravým jídelníčkem a nedostatkem pohybu.

„Před třiceti lety chodili padesátníci na různé hromadné akce, cvičili, hráli vesnický fotbal,“ říká profesor Štěpán Svačina z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně. „Dnešní muži jsou na tom s pohybem podstatně hůř.“

Přitom právě pohyb je podle jeho slov nejlepším lékem na stáří. Pokud však muž delší dobu „sportuje“ pouze u televizní obrazovky, pak se přece jenom hůř přinutí k tomu, zapracovat na své kondici.

Netřeba hned jít do posilovny

Padesátníci mívají někdy obavu zajít do posilovny, které bývají dost často plné mladých svalovců – a teď jsou stejně zavřené. Stejně tak si už netroufají třeba na náročnou cyklistickou túru do hor.

Klidně si ale zpočátku mohou zašlapat na rotopedu nebo si třeba v přírodě vyzkoušet severskou dynamickou chůzi se speciálními sportovními holemi, takzvaný nordic walking.

Tedy pohybovou aktivitu, při níž se nejen procvičí celé tělo, ale i posílí bránice.

K dispozici jsou dnes i různé krokoměry nebo aplikace do chytrých telefonů, s jejichž pomocí je možné zjistit, nejen kolik jsme toho ušli, ale i sledovat tepovou frekvenci.

Denně aspoň pár minut

Jestliže třeba padesátníci začínají se sportem po delší pauze, občas si lámou hlavu nad tím, jakou sportovní aktivitu zvolit. „Každý pohyb je v tomto věku vhodný,“ ubezpečuje profesor Ladislav Pyšný z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice v Ústí nad Labem. „Pokud jsou muži zdraví, pak je jejich tělo připraveno se pravidelně a poměrně intenzivně pohybovat.“

Nejvýhodnější je podle profesora Pyšného každodenní pohyb, nejlépe střední intenzity, v rozsahu nejméně několika desítek minut. A to takový, při němž dochází ke stále se opakujícímu stahu a uvolnění svalů – běh, chůze, plavání a podobně.

Vhodné jsou i aktivity, při kterých se zapojuje co nejvíce svalů. Patří k nim i chůze vyšší intenzity, například rychlý výšlap do kopce. Důležité je, aby zvolená pohybová aktivita muže bavila a aby byla při ruce.

„Některé psychologické studie uvádějí, že největší šanci vytrvat ve cvičení mají ti, kdo cvičí doma nebo v blízkosti bydliště,“ uvádí profesor Svačina. Hodně také podle něj záleží na tom, jestli se v mužově rodině sportovalo, a jemu to tedy přijde přirozené.

Cvičit i s cukrovkou

Zanedbávat pohyb by ovšem neměli ani ti, kdo už nějaké zdravotní potíže mají. U většiny civilizačních chorob, k nimž patří obezita, vysoký krevní tlak nebo cukrovka druhého typu, je totiž právě pohyb tím nejlepším lékem. Jen míra zátěže by u těchto lidí neměla být příliš vysoká.

„V řadě případů může dojít díky častějšímu pohybu k výraznému zlepšení zdraví nemocného,“ říká profesor Pyšný. „Většina civilizačních chorob se však v naší společnosti léčí pouze léky a na vhodnou pohybovou stimulaci organismu se často zapomíná.“

Nebezpečná může ovšem být také příliš intenzivní nárazová fyzická zátěž. Kdyby se netrénovaný padesátník bez jakékoliv přípravy vypraví třeba na vytrvalostní běh, riskuje závažné zdravotní problémy. Může přetížit některé části pohybového systému, vzácněji mu hrozí i úmrtí například v důsledku srdečního selhání.

Pokud se chce tedy muž takovým aktivitám věnovat, měl by se podle slov profesora Pyšného nejprve nechat vyšetřit patřičným specialistou, nejlépe tělovýchovným lékařem.

Změny na talíři

Také strava dokáže výrazně ovlivnit zdravotní rizika. „Držet radikální dietu je nevhodné, člověk se obvykle po čase opět vrátí ke svým původním zvyklostem,“ uvádí profesor Svačina. „Mnohem lepší je, když se člověk spojí s nutriční terapeutkou, která posoudí jeho jídelní zvyklosti, doporučí mu drobné změny jídelníčku a navede ho správným směrem.“

Řada lidí ale podle jeho názoru věří spíše výživovým poradcům bez patřičného vzdělání, kteří na internetu nabízejí za velké peníze rychlé zázraky. Ve většině případů jde ovšem jen o obchod s falešnou nadějí.

Stejně neúspěšné bývá i polykání nejrůznějších potravních doplňků, díky nimž mají lidé s nadváhou a obezitou rychle a bezbolestně zhubnout. Ani v tomto případě se zázraky nedějí.

Mnohem větší efekt mívá pravidelný pohyb a změna jídelníčku. A to nejen u cukrovky a vysokého tlaku. Podle velké studie, která zkoumala vliv potravin na lidské zdraví, mohou mít zvýšené porce zeleniny a dostatečný pohyb vliv dokonce i na obávanou Alzheimerovu chorobu.

Kolika - Vše o zdraví

Vše o nákupu na Zdraví Online

Zde uvedené obchodní informace jsou platné pro nákup zboží v internetovém obchodě Zdraví Online.

Důležité informace před nákupem

 • Osobní odběry zboží v ČR a SR
 • Platební metody

Důležité informace pro realizaci objednávky

Veškeré ceny produktů uvedených na stránkách Zdraví Online jsou koncové ceny včetně DPH. Prodejní ceny zboží jsou platné pro den, ve kterém byla objednávka učiněna. Veškeré zboží nabízené prostřednictvím těchto stránek je nové a je na něj poskytována plná záruka (blíže viz Obchodní podmínky).

Objednávka zboží

Odesláním objednávky vybraného zboží zákazník potvrzuje závaznost jeho objednání s Obchodními podmínkami Zdraví Online.

Po odeslání objednávky se zákazníkovi automaticky odešle potvrzení objednávky na jeho e-mail adresu. Součástí potvrzení objednávky bude Formulář o odstoupení od smlouvy, Obchodní podmínky a také číslo objednávky, které je nutné uvádět při komunikaci s pracovníky internetového obchodu.

Pokud se nezobrazí informace o odeslání objednávky, nebo nedorazí kopie objednávky na zadaný email, v nejbližším možném termínu nás kontaktujte.

Dodací lhůty zboží

Pokud je zboží označené SKLADEM zboží odesíláme během 1 až 2 pracovních dní.
V ostatních případech je u zboží uvedena dostupnost, tzn. obvyklá doba dodání zboží – udává za kolik pracovních dní zboží odešleme.

V případě nedostatku některé položky objednávky
nebo určité velikosti, barvy nebo typu zboží Vás budeme neprodleně informovat a domluvíme se na dalším postupu.

Platba a distribuce zboží

Objednané zboží je možné zaplatit těmito způsoby:

 • Platba na dobírku zboží je odesláno doručovací službou a peníze jsou inkasovány dopravcem při předání zboží.
 • Platba online – platba je ihned provedena. Podporujeme platební karty, platby přes internetové bankovnictví (bankovní tlačítka), PayPal a další metody více info v článku podporované platební metody.
 • Platba převodem na účet – platbu za zboží je možné poslat převodem na náš účet vedený u Raiffeisenbank, a.s. Číslo účtu: 64251001/5500. Pro zákazníky ze slovenska máme eurový účet vedený u FIO banky IBAN:CZ6020100000002800658184, BIC:FIOBCZPPXXX. Jako variabilní symbol je potřeba uvést číslo objednávky, které Vám pošleme v emailu jako potvrzení objednávky. Zboží bude expedováno ihned po obdržení platby. Převod na účet trvá maximálně 1 až 2 pracovní dny.
 • Platba v hotovosti – tento typ platby je možné uplatnit při osobním odběru na provozovně. Zboží je možné vyzvednout až po potvrzení pracovníka obchodu, že je zboží připraveno k odběru.
 • Platba v síti výdejních míst Geis Point. Je možné platit pouze v hotovosti. Poplatky jsou uvedeny v tabulce Ceník dopravného.
Zajímavé:  Ústavní soud zamítl zrušení prvních tří dnů nemocenské – vše o zdraví

Ceny dopravného jsou uvedené v ceníku níže.

Ceník dopravného a balného

Balné neúčtujeme. Cena za dopravu a platbu je připočtena k hodnotě objednávky. Poplatky jsou závislé na typu platby, dopravy a výši objednávky. Vše je přehledně zobrazeno v posledním kroku nákupního procesu.

Důležité upozornění Zásilky jsou doručovány během dne mezi 8-18 hod., proto prosím uvádějte doručovací adresu, kde jste k zastižení během dne.

V den doručení zásilky se s Vámi dopravce telefonicky spojí, nebo pošle SMS s informací v kolik hodin bude zásilku doručovat.

U zásilek dopravce GEIS je možné v případě vaší nepřítomnosti na dodací adrese zásilku přesměrovat na výdejní místo GEIS POINT. Více viz. Obchodní podmínky).

Odesílané zboží je pojištěné a za jeho stav ručí dopravce. Pokud k Vám dorazí zásilka viditelně poškozená (proražená krabice, rozbalené zboží), zboží nepřebírejte a sepište s dopravcem reklamační protokol. Blíže viz Obchodní podmínky.

Doprava na Slovensko

Na slovensko objednáváte zboží v Eurech. Měnu můžete přepnout v záhlaví stránky. Ceny v Eurech jsou určeny naší obchodní politikou a nemusí přesně reflektovat aktuální kurz.

Pro Slovenskou republiku v současné době nabízíme tyto druhy dopravy:

 • Vyzvednutí v síti výdejních míst – více než 115 míst
 • Odeslání Slovenskou poštou – nelze posílat rozměrné zásilky težší než 10 Kg.
 • GEIS balíková služba – zásilky do 30 Kg.
Ceny plateb a doprav – Česká republikaDopravado 999nad 1000nad 3000Rychlost doručení Platbado 999nad 1000nad 3000Způsob platby více info ▼méně info▲
Balíková služba GLS 120 Kč 110 Kč zdarma Spolehlivé doručení balíkovou službou další pracovní den po odeslání.
Česká pošta – balík do ruky 120 Kč 110 Kč zdarma Doručení za 1 až 2 pracovní dny na Vaši adresu.
Osobní odběr Zásilkovna ČR 89 Kč zdarma zdarma Vyzvednutí v síti výdejen Zásilkovna v ČR. Na výdejních místech není možné zboží před nákupem prohlédnout ani vyzkoušet.
Platba na dobírku 39 Kč 39 Kč 39 Kč Žádáme zákazníky, aby používali dobírku jen v nejnutnějších případech, z důvodu omezení kontaktu s kurýrem.
Platba v hotovosti na výdejně 39 Kč 39 Kč 39 Kč Žádáme zákazníky, aby používali dobírku jen v nejnutnějších případech, z důvodu omezení kontaktu s kurýrem.
Ceny plateb a doprav – SlovenskoDopravado 999nad 1000nad 3000Rychlost doručení Platbado 999nad 1000nad 3000Způsob platby
Balíková služba GLS 199 Kč 170 Kč zdarma Spolehlivé doručení balíkovou službou další pracovní den po odeslání.
Osobní odběr Zásielkovňa 140 Kč 120 Kč zdarma Vyzvednutí v síti výdejen Zásielkovňa na Slovensku. Na výdejních místech není možné zboží před nákupem prohlédnout ani vyzkoušet.
SK dobírka 100 Kč 100 Kč 100 Kč Žádáme zákazníky, aby používali dobírku jen v nejnutnějších případech, z důvodu omezení kontaktu s kurýrem.

Poznámka: Rychlost doručení uvádí za kolik dní dopravce doručí zboží, nelze chápat jako dobu za jak dlouho obdržíte zásilku od objednání. Více v odstavci dodací lhůty.

Vrácení zboží – odstoupení od smlouvy

Práva a povinnosti prodávajícího a kupujícího dle nových platných právních předpisů
upravují čl. 1.28 až 1.34 Obchodních podmínek (blíže viz Obchodní podmínky).

Kupující má právo odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží, pokud byla smlouva uzavřena pomocí prostředků komunikace na dálku.

Zboží by měl kupující vrátit čisté, úplné, nepoškozené, nejlépe včetně originálního obalu. Zboží by mělo být ve stavu v jakém zboží kupující převzal.

V případě, že bude vrácené zboží nekompletní či poškozené, může prodávající, v souladu s § 458 odst.

1 občanského zákoníku,
vrácenou kupní cenu snížit o částku odpovídající škodě způsobené na vráceném zboží
(blíže viz Obchodní podmínky).

Peníze za vrácené zboží budou kupujícímu vráceny do 14 dnů od odstoupení.
Nejrychleji vracíme peníze převodem na účet, proto nezapomeňte uvést číslo vašeho účtu.

 • Zboží vracejte na adresu:
  DataPro Shops Valchařská 36

 • 61400, Brno

Prosíme, aby jste zboží neposílali na dobírku. Dobírkové zásilky nemohou být převzaty z důvodu překontrolování stavu zboží.

Výměna zboží

Pokud zjistíte, že Vám daná velikost nevyhovuje a potřebujete ji vyměnit za jinou, je potřeba zboží odeslat zpět. Zároveň nás informujte u jakého zboží požadujete výměnu a za jakou velikost. Uvádějte také číslo účtu na které Vám vrátíme peníze pokud požadovaná velikost nebude k dispozici.

Vyměněné zboží Vám zašleme bez dalších poplatků na vaši adresu.

Požadavky na vrácené zboží jsou u výměny stejné jako při odstoupení od kupní smlouvy.

Reklamace

Kupující je povinen se seznámit s Reklamačním řádem a Obchodními podmínkami kupujícího ještě před objednáním zboží.

Uzavřením kupní smlouvy a převzetím zboží od prodávajícího kupující souhlasí s tímto Reklamačním řádem.

Lhůta pro uplatnění reklamace

Veškeré zboží nabízené prostřednictvím stránek Zdraví Online je nové a vztahuje se na něj zákonná záruční doba 24 měsíců,
nestanoví-li zvláštní právní předpis lhůtu delší. Záruční doba se dále prodlužuje o dobu, po kterou bylo zboží v reklamaci.
Blíže viz Reklamační řád.

Místo pro uplatnění reklamace

Provozovna:
DataPro Shops
Valchařská 36


61400, Brno

Blíže viz Reklamační řád. Co udělat pro rychlé vyřízení reklamace

 • Reklamované zboží by mělo být důkladně zabezpečeno, aby nedošlo v průběhu přepravy k jeho poškození, balík by měl být označen viditelně „REKLAMACE“
 • Dodat vyplněný Reklamační list, kde jsou uvedeny Vaše kontaktní údaje a popis závady, event. průvodní dopis, který obsahuje výše uvedené informace. Stáhněte si vzor ve formátu: PDF, MS WORD.
 • Přiložit Doklad o nákupu, nebo jeho kopie, případně jiný důkaz o nákupu v našem obchodě.
 • Záruční list – pokud byl vystaven

Blíže viz Reklamační řád.

Lhůta pro vyřízení reklamace

Reklamaci vyřizujeme v zákonné lhůtě 30 dnů od převzetí reklamace. Pokud máme veškerou potřebnou dokumentaci, vyřizujeme reklamace rychleji.

Blíže viz Reklamační řád.

Ochrana osobních údajů

Osobní údaje návštěvníka stránek/kupujícího jsou poskytnuty za účelem dodání objednaného zboží a marketingových akcí provozovatele stránek www.ZdraviOnline.cz, tj. zasílání obchodních sdělení formou emailu nebo sms.

Poskytnutím osobních údajů prostřednictvím těchto stránek udělujete souhlas se zpracováním těchto údajů firmou Ing. Jiří Kovačičín správcem údajů. Osobní údaje kupujícího budou zpracovány v souladu se zákonem 101/2000 sb. o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů.

Souhlas se zpracováním osobních údajů bude platný až do doby
písemného vyjádření nesouhlasu. Písemnou formou se rozumí kontaktní formulář na stránkách www.ZdraviOnline.cz.

Kupující
má právo přístupu a upravení svých osobních údajů prostřednictvím kontaktního nebo registračního formuláře uvedeného na stránkách
www.ZdraviOnline.cz.

Použití Cookies

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *