Korová cysta – Vše o zdraví

Korová cysta - Vše o zdraví

Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny…

Korová cysta - Vše o zdraví

„Líbánková cystitida“ je zánět močového měchýře, který vzniká jako důsledek nadměrné sexuální…

Dobrý den,trpím již několik let bolestmi bederní páteře,vystřelují do pravé kyčle a do nohy. Dělám fyzicky náročnou práci,celý den stojím v předklonu a posledních 7 měsíců se bolest hodně zhoršila. Bohužel vyšetření u neurologa a ortopeda mi nepřinesla řešení,takže si připadám jak hypochondr. Bez léků… Zobrazit více

Korová cysta - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, bohužel příloha – popis magnetické rezonance – se mi zobrazuje nečitelně (je ve velmi malém… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, podařilo se mi MR nález přečíst. Doporučuji Vám navštívit neurochirurgickou ambulanci a konzultovat… Celá odpověď

Dobrý den. Prosím o odbornou radu. Mé potíže začly minulý rok touhle dobou. Bolela mne kyčel a zřejmě ze strachu z nemoci na kterou zemřela má babička (osteosarkom), jsem si přivodila další problémy. Zhubla jsem ( ze 45 na 41,5) během týdne 2 kg a zbytek ještě asi během dvou měsíců. Přestala jsem… Zobrazit více

Korová cysta - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den. Začnu odpovídat postupně na vaše dotazy. Tlak krevní se označuje jako primární hypertenze,… Celá odpověď

Dobrý den, reaguji na svůj dotaz pod č. 208094. Uvedené hodnoty, které tedy ukazují na rakovinu prostaty, budou ve zprávě lékaře zapsány omylem, pokud totiž vím, již 51 let jsem ženou (od narození) a prostatu nemám. Na urologii docházím v půlročních intervalech na kontrolní vyšetření. Prvotním impulsem… Zobrazit více

Korová cysta - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, na CT popsaná korová cysta bývá normální nález na CT a většinou pokud je solitární nevede… Celá odpověď

Korová cysta - Vše o zdraví

Trpíte cystickou fibrózou? Pak byste měli vědět, na co si v nadcházejících měsících dávat…

Korová cysta - Vše o zdraví

Žena s cystickou fibrózou možná potíže s otěhotněním mít nemusí, ale u mužů je to s plodností…

Korová cysta - Vše o zdraví

Cystická fibróza je vážné vrozené onemocnění, které se projevuje především dýchacími obtížemi…

Korová cysta - Vše o zdraví

Léčba růstovým hormonem u dětí s cystickou fibrózou může významně vylepšit strukturu kostí…

Cystoskopie je endoskopické vyšetření močového měchýře. Pomocí zvláštního neohebného nástroje…

Kazuistika NEF-17: Zobrazení korové cysty levé ledviny u dvanáctiletého chlapce s recidivujícími infekcemi močových cest pomocí scintigrafie s 99mTc-DMSA

Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.klinika.kcsolid.cz

Zobrazení korové cysty levé ledviny u dvanáctiletého chlapce s recidivujícími infekcemi močových cest pomocí scintigrafie s 99mTc-DMSA MUDr. Jiří Doležal, Ph.D. Oddělení nukleární medicíny  Fakultní nemocnice, Hradec Králové

Anamnéza

Dvanáctiletý chlapec několik let sledován pro recidivující infekce močových cest. V posledním roce se na ultrasonografii opakovaně objevila korová cysta v levé ledvině a bylo vysloveno podezření na další korové cysty v parenchymu levé ledviny. Nefrolog indikoval vyšetření pomocí statické scintigrafie ledvin s 99mTc-DMSA.

Byl proveden statický scintigram z projekce přední a zadní a pro zvýšení senzitivity, specificity a upřesnění prostorové lokalizace léze doplněn SPECT; aplikovaná aktivita 150 MBq i.v. Vyšetření detekovalo korovou cystu v horní třetině levé ledviny laterálně o průměrů 32 mm. SPECT vyloučil další cysty v parenchymu obou ledvin.

 

Vyšetření 

Statická scintigrafie ledvin s 99mTc-DMSA

Za 2 hodiny po i.v. aplikaci 150 MBq 99mTc-DMSA se zobrazily obě ledviny, které jsou obvyklé lokalizace a tvaru. Levá ledvina v dlouhé ose měří 95 mm, pravá 87 mm.

Kresba parenchymu obou ledvin je homogenní s výjimkou horní třetiny levé ledviny laterálně, kde se zobrazilo kulaté, ostře ohraničené ložisko nulové akumulace DMSA o průměru 32 mm. Dutý systém je bez známek dilatace. Index korové tubulání funkce je sin + dx 5,65 (sin 5,65, dx 5,65).

Relativní korová tubulární funkce levé ledviny 50 %, pravé 50 %. Závěr: 1. korová cysta o průměru 32 mm v horní třetině levé ledviny. 2. Ostatní nález je normální bilat.

Závěr

Statická scintigrafie ledvin s 99mTc-DMSA umožnila detekovat korovou cystu v levé ledvina a vyloučila další korové cysty, na které vyslovila podezření ultrasonografie. SPECT umožnil zvýšit senzitivitu, specificitu vyšetření a upřesnil prostorovou lokalizaci léze.

  Korová cysta - Vše o zdraví

/Obr. 1.: Statický scintigram ledvin s 99mTc-DMSA. Přední projekce na 500 000 imp. Korová cysta v horní třetině levé ledviny./

Korová cysta - Vše o zdraví

/Obr. 2.: Statický scintigram v zadní projekci./

Korová cysta - Vše o zdraví

/Obr. 3.: SPECT ledvin, koronární řez./

Korová cysta - Vše o zdraví

/Obr. 4.: SPECT ledvin, sagitální řez./

Korová cysta - Vše o zdraví

/Obr. 5.: SPECT ledvin, transversální řez./

Pracoviště:

Fakultní nemocnice oddělení  nukleární medicíny přednosta: MUDr. ing. Jaroslav Vižďa Sokolská ul. 581

500 05 Hradec Králové

Kontakt na autora:

MUDr. Jiří Doležal, Ph.D. tel.: +420-495832337 fax.: +420-495512346

[email protected]

Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.klinika.kcsolid.cz

Cysta v ledvině: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Korová cysta - Vše o zdraví

Ledviny jsou párový orgán tvaru fazole uložené těsně pod posledními žebry za ostatními orgány dutiny břišní. Hlavní funkcí ledvin je odstranit z krve škodlivé látky a následně je vyloučit močí. Jsou také důležité pro regulaci krevního tlaku a mají i řadu dalších důležitých funkcí.

Pokud vám lékař sdělí, že máte cystu (nebo cysty) na ledvině, zní to sice děsivě, ale pokud máte jen takzvané prosté cysty, nemusíte se ničeho bát, protože jejich výskyt je velmi častý a většině lidí tento druh cyst nepůsobí žádné potíže ani není nutné je nějak léčit.

Co je cysta na ledvině?

Cysty ledvin jsou okrouhlé váčky vyplněné tekutinou, které se mohou v ledvinách vytvořit. Pokud se vytvoří v okrajové oblasti ledvin zvané kůra, označujeme je jako korové nebo kortikální cysty, pokud vzniknou ve dřeni ledvin, označujeme je jako dřeňové nebo medulární cysty.

Prosté cysty ledvin se liší od cyst, které vznikají z jiných příčin.

Obecně lze cystické choroby ledvin rozdělit do následujících kategorií:

 • Dysplazie ledvin (porucha vývoje ledviny): jedná se o vývojovou poruchu, která způsobí, že se člověk narodí s nedostatečně vyvinutými nebo poškozenými ledvinami. V dysplastických ledvinách mohou vznikat jak cysty solitární (jen jedna cysta), tak mnohočetné (více cyst). Při tomto onemocnění je obvykle činnost ledvin těžce narušena.
 • Polycystická choroba ledvin: jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, kdy namísto normálního parenchymu (funkční tkáně) ledviny, vznikne hypertrofická (zvětšená) ledvina plná cyst, která samozřejmě nefunguje správně a v případě postižení obou ledvin bude pacient časem odkázán na dialýzu. Polycystická choroba ledvin se dědí buď autozomálně dominantně nebo autozomálně recesivně. V prvním případě stačí, aby měl vadný gen jen jeden z rodičů, ve druhém případě musí mít vadné geny oba rodiče, aby se polycystóza ledvin projevila.
 • Ostatní cysty: sem patří například korové (kortikální) cysty, medulární (dřeňové cysty), extraparenchymové (vznikají mimo ledvinu, také se jim říká parapelvické), zánětlivé cysty vznikající v důsledku zánětu, chronických chorob (jak chorob ledvin, tak jiných onemocnění, včetně nádorových) nebo dialýzy, TBC cysty při tuberkulóze, apod.

V zásadě lze říci, že cysty v ledvinách vznikají buď na dědičném podkladě (dysplazie ledvin, polycystická chroba ledvin) nebo v souvislosti s jinými chorobami ledvin nebo dalších orgánů (TBC, chronické záněty ledvin, chronické selhávání ledvin či dialýza).

U cyst, které vznikly na podkladě jiného onemocnění, někdy není nutné léčit vlastní cystu v ledvině, ale musí se řešit onemocnění, které cysty způsobilo.

Výskyt cyst v ledvině se sleduje také u novorozenců, kdy se v porodnicích provádí ultrazvukové vyšetření ledvin.

Obvykle se to dělá druhý den po narození miminka a měří se velikost ledvin (pokud by byla ledvina větší než má být, může to být známkou obstrukce) a hledá se přítomnost cyst (pokud lékaři v ledvinách norovozence objeví vícečetné cysty, může se jednat o polycystickou chorobu ledvin). 

Rizikové faktory

Lékaři nevědí proč v ledvinách vznikají prosté cysty. Kromě věku totiž neexistují žádné další rizikové faktory pro jejich vznik. Je zajímavé, že rizikovým faktorem pro vznik prostých cyst v ledvinách není strava ani životní styl.

Riziko vzniku prostých cyst v ledvinách stoupá s věkem. Studie naznačují, že alespoň jednu prostou cystu má 25% dospělých osob starších 40 let a polovina osob starších 50 let (1).

Navíc se zdá, že muži mají o něco vyšší pravděpodobnost, že u nich vzniknou cysty v ledvinách, než ženy.

Příznaky cysty v ledvinách

Cysty ledvin se většinou neprojevují žádnými příznaky. Nicméně pokud dorostou do určité velikosti, mohou se ohlásit například následujícími příznaky:

 • tupá bolest v zádech nebo v boku
 • bolest v podbřišku nebo v horní části břicha
 • horečka (pokud dojde k zánětu cysty)
 • krev v moči (hematurie)
 • časté močení

V případě komplikací, jako jsou ruptura (prasknutí) cysty nebo zánět, jsou příznaky mnohem silnější.

Komplikace

Většina prostých cyst ledvin nezpůsobuje žádné problémy, ale ve vzácných případech se mohou vyskytnout následující komplikace:

 • ruptura cysty
 • zánět cysty
 • obstrukce odtoku moči s hydronefrózou (otok ledviny kvůli hromadění moči, která nemůže odtékat)

V případě výskytu komplikací dochází ke zhoršení výše uvedených příznaků a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože nesprávná nebo nedostatečná léčba může pacienta ohrozit na životě.

Většina komplikací spojených s cystickou chorobou ledvin, včetně ruptury cysty se dá léčit konzervativně (bez operace). Někdy je ale chirurgický výkon nutný.

Diagnostika

Cystu v ledvině lékaři většinou objeví náhodně, při vyšetření na zobrazovacích metodách (nejčastěji při ultrazvukovém vyšetření), které se dělá z jiné příčiny.

Pokud lékaři při vyšetření cystu objeví, dělají se většinou časem další vyšetření, aby se zkontrolovalo, zda cysta roste nebo se jinak mění. Pro hodnocení cyst na CT se používá takzvaná Bosniakova klasifikace, která umožňuje cysty rozdělit podle vzhledu a obsahu do několika kategorií a podle toho se pak buď dále sledují nebo okamžitě léčí.

Zajímavé:  Koalice se dohodla na změnách ve zdravotnictví – vše o zdraví

Mezi nejčastěji používané diagnostické metody pro zjištění přítomnosti cyst v ledvinách patří:

 • CT vyšetření: počítačová tomografie (CT, z anglického Computed Tomography) je zobrazovací metoda, která dokáže s pomocí rentgenových paprsků vytvořit trojrozměrný obraz ledvin a dalších orgánů a zjistit v nich nádory, cysty a další onemocnění.
 • Magnetická rezonance: toto vyšetření používá radiové a magnetické vlny k vytvoření obrázků měkkých tkání a orgánů lidského těla, včetně ledvin.
 • Ultrazvuk (ultrasonografie): tato vyšetřovací metoda používá zvukové vlny k vytvoření obrazu ledvin. Cysty a další abnormality se zobrazují díky tomu, že se zvukové vlny odráží na rozhraní dvou různých prostředí (například vzduch x voda x pevné látky), čímž vzniká specifický obraz, ze kterého zkušený radiolog nebo jiný lékař zabývající se ultrazvukovým vyšetřováním břicha, dokáže zjistit, zda máte cysty nebo ne.
 • Odběr krve pro zjištění hladiny urey (močovina) a kreatininu: vysoká hladina urey a kreatininu v krvi či přítomnost dalších specifických látek mohou signalizovat narušenou funkci ledvin a pomoci tak v diagnostice či sledování cysty.
 • Vyšetření moči: také v moči lékaři sledují některé ukazatele funkce ledvin (měří se zejména obsah bílkovin v moči a přítomnost červených krvinek, což může signalizovat narušenou funkci ledvin).

Tato vyšetření se obvykle provádí ambulantně, pokud není nutné pacienta hospitalizovat z důvodu těžkých příznaků nebo komplikací.

Je důležité poslouchat pokyny lékaře, protože k některým vyšetřením se musíte připravit (například nesmíte jíst několik hodin před vyšetřením nebo naopak nesmíte před vyšetřením na záchod, abyste měli plný močový měchýř, apod.). Proto vždy dodržujte pokyny lékaře a zdravotníků, aby bylo vyšetření možno provést.

Léčba

Pokud vám cysta v ledvině nezpůsobuje žádné potíže, není většinou nutná žádná léčba a lékaři jen sledují její vývoj v čase (zda neroste, nemění se její tvar či vzhled, apod.).

Symptomatické cysty na ledvinách mohou vyžadovat léčbu, zejména tehdy, pokud blokují odtok moči z ledvin nebo průtok krve ledvinami. V těchto případech vám lékař může doporučit vypuštění (punkci) cysty. To se dělá jehlou pod kontrolou ultrazvuku nebo CT a tato léčebná metoda se jmenuje skleroterapie.

Tento způsob léčby spočívá v tom, že lékař pod ultrazvukovou nebo CT kontrolou píchne do cysty jehlu a její obsah vypustí.

Po vypuštění cysty lékaři do postižené oblasti vpraví speciální sklerotizační roztok (Aethoxysclerol), který vyvolá „řízenou“ zánětlivou reakci a zjizvení zbytků cystické tkáně po vypuštění cysty. Tento výkon se provádí v místní anestézii, většinou ambulantně.

Pokud je cysta velmi velká nebo je na nepřístupném místě, provádí se její operační odstranění. Nejčastěji se tento výkon provádí buď endoskopicky (laparoskopická operace ledvin) nebo otevřenou operací. Při laparoskopické operaci lékaři zastrčí do břišní dutiny několik trubiček s kamerou a chirurgickými nástroji, s jejichž pomocí cystu odstraní.

Operativní odstranění cysty na ledvině se obvykle provádí v celkové anestézii, za několikadenního pobytu v nemocnici.

U infikovaných cyst jsou důležitou součástí léčby antibiotika.

Prognóza

 • Prosté cysty v ledvinách jsou obvykle neškodné a nevyžadují žádnou léčbu.
 • U polycystické choroby ledvin nebo dysplázie (poškození ledviny při vývoji plodu) je někdy nutná dialýza či transplantace ledvin.
 • V případě symptomatických cyst, které způsobují zablokování moči nebo krve v ledvinách mají urologové nebo nefrologové řadu možností jak vám pomoci a většinou je možné ledvinu zachránit a plně se uzdravit bez trvalých následků.

Co si z článku odnést?

Cysta v ledvině patří mezi relativně častá onemocnění, zejména ve vyšším věku a odhaduje se, že alespoň jednu cystu na ledvině má 50% lidí starších 50 let.

Většinou lékař cystu diagnostikuje náhodně na zobrazovacích metodách (nejčastěji při ultrazvukovém vyšetření). Další možnosti diagnostiky jsou CT, magnetická rezonance  a vyšetření funkce ledvin z krve a moči. V diagnostice cyst se využívá Bosniakova klasifikace, kdy se cysty dělí do 4. typů a podle toho se buď nesledují, sledují nebo okamžitě léčí. 

Prosté cysty ledvin se většinou nijak neléčí a jen se sleduje jejich vývoj v čase.

Někdy mohou cysty vzniknou v důsledku vrozených vad (dysplázie ledvin, polycystická choroba ledvin) nebo jiného základního onemocnění (zánětlivé cysty, nádorové cysty, cysty při TBC). V těchto případech je nutná léčba vyvolávajícího onemocnění (zánět, nádorové onemocnění, TBC) a někdy i náhrada funkce ledvin (dialýza či transplantace).

Stejně tak je nutná léčba v případě, že vám cysta způsobuje problémy, jako jsou zablokování odtoku moči nebo průtoku krve ledvinami či bolesti zad či břicha.

Léčba spočívá v punkci cysty pod ultrazvukovou nebo CT kontrolou a následné aplikaci látky, která způsobí zajizvení původní tkáně cysty tak, aby se nemohla znovu vytvořit (tomuto způsobu léčby se říká sklerotizace).

Mezi komplikace cystické choroby ledvin patří zejména obstrukce odtoku moči (hydronefróza ledviny) nebo průtoku krve ledvinami a také ruptura cysty nebo infekce. Naštěstí jsou poměrně vzácné.

Chat: Pavel Váňa — Sama doma — Česká televize

Hedvika: „Dobrý den,pane Váňa chtěla bych se zeptat co by bylo dobré užívát na polipy v žaludku(mám je již 10 let) , myom v děloze a cysty na ledvinách, které mají 7cm. Moc děkuji.Mějte se“

Pavel Váňa: „cysty,lékořice v ledvinách směs svízel,celík zlatobýl,3 x denně čaj. myom svízel,kontryhel,vrbka úzkolistá.Polypy- řepík,lnice, vána“

INA: „MATE NĚJÁKÉ WEBOVÉ STRÁNKY,KDE MŮŽEME NAJÍT RADY O BYLINKÁCH?“

Pavel Váňa: „Zatím ne,ale v příštím pořadu se optejte. vana“

majka: „Dobry den pane Vana, aku bylnku mi odporucate : lava strana tvare mi nefunguje nemoze hybat lavou castou pier ani zmurkak okom… pravdeodobne ide o opuch zo zuba !!! ??????“

Pavel Váňa: „užívat čaj ze sporýše lék. ,štávu z černého bezu,vana“

eva: „Dobry den, prosim poradte mne jake bylinky na neprijemne svedeni konecniku a caste vaginalni mykozy.Dekuji“

Pavel Váňa: „Obklady z tvarohu na konečník,mast ancila/spagyria.mykozy užívat extrakt z penízovky sametonohé.vana“

Klára: „Dobrý den, mojí 4měsíční dceři byl zjištěn atopický systém, je plně kojené, je možné ji pomoci, tím, že budu pít nějaké bylinné čaje nebo tak něco. Případně i něco pro ní? Moc děkuji za odpověď“

 • Pavel Váňa: „čaj svízel a dvouzubec,koupele z odvaru kůry lísky,nebo vilínu.vana“
 • Eva: „Dobrý den,které bylinky mohu používat na podporu imunity-zejména proti chřipce,když jsem těhotná?Moc děkuji za odpověď“
 • Pavel Váňa: „použijte třapatku nachovou a čaj z tužebníku jilmového.“
 • Katka: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mohu užívat extrakt z hlívy ústřičné i během kojení(končíme šestinedělí) a zároven vitamíny pro kojící matky.Děkuji moc a zdravím“
 • Pavel Váňa: „můžete.vana“

radka.s: „Dobry den,uz 3 tydny me trapi drazdivy kasel,nemam teplotu,nemam rymu,od vcera mam od lekare Augmentin,co byste mi doporucil,prosim?“

Pavel Váňa: „čaj tymián,sléz maurský,yzop lék. a bukvice lék. vana“

MARUŠ: „PANE VÁŇO, MÁM POTÍŽE S HEMEROIDY. BOLÍ MNE I POKOŽKA PŘESNĚ NAD KONEČNÍKEM, NEVÍM PROČ.CO S TÍM?DÍKY!!! VŠE DOBRÉ V NR.“

Pavel Váňa: „obklady z tvarohu,nebo mléčnou hustou kašičku z lnice,mast ancila vyrábí firma spagyria.vana“

Lenka V.: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jakou kůru doporučujete proti chřipce kterou právě trpím v průběhu těhotenství(22týden)? Předem mnohokrát děkuji.“

 1. Pavel Váňa: „Třapatku nachovou a pít hlavně ledvinové čaje.vana“
 2. Marta z Liberce: „Dobrý den, prosím poraďte něco na časté bolesti hlavy, děkuji.“
 3. Pavel Váňa: „kopretina řimbaba a bukvice lék. vana“

Romana Trutnov [email protected]: „často trpím nachlazením,stáčí málo a jsem nastydlá.Co bych ráda věděla je proč během nachlazení trpím silnou rýmou a proč mi při smrkání zapáchá z pravé nosní dírky,pach je to jako když hnisá rána.Jaké bylinné postupy by jste doporučil.Děkuji Romana Trutnov.“

Pavel Váňa: „čaj z tužebníku a výtažky z lichořeřišnice.vana“

Alena: „Dobrý den, mému 4(!) letému synovi byly diagnostikovány hemoroidy. Co s nimi? Díky za radu.“

Pavel Váňa: „pít čaj z lnice používat mast ancila fy.spagyria jíst houby jidášovo ucho,běžně k dostání.vana“

Jana: „Dobrý den, jsem přenašečka hemofilie, poruchy srážlivosti krve vázané na pohlaví, nemoc získají pouze chlapci, přenáší ženy. Mám již dva syny hemofiliky a rádi bychom měli ještě třetí dítě. Prosím, poraďte, pane Váňo, jak posílit pravděpodobnost, že se narodí holčička, t.j. pro nás zdravé dítě. Děkuji.“

Pavel Váňa: „zkuste čaje ze řebříčku.vana“

Klára: „Dobrý den, jaké bylinky jsou vhodné pro malé děti (17 měsíců), třeba při chřipce, nebo jako prevence, nebo i k běžnému pití. Děkuji.“

 • Pavel Váňa: „můžete používat slabé čaje o ktrých za chvilku budu mluvit.vana“
 • Jana: „Dobrý den, jaké čaje můžu dávat pít během dne mému 9ti měsíčnímu dítěti a jaké na klidné spaní. Děkuji“
 • Pavel Váňa: „čaj z dobromysli.vana“

Pavla: „Dobrý den, prosím o radu, čím posílit imunitu u 1,5 letého a 4 letého chlapce. Starší měl za poslední rok 5x antibiotika…“

Pavel Váňa: „zkuste mírné dávkování třapatky a lichořeřišnice.vana“

[email protected]: „Dobrý den, je mi 48 let a byla mi diagnostikována : korová cysta 44mm na levé ledvině. Dá se to vyléčit s Vaší pomocí – čím a jak?“

 1. Pavel Váňa: „čaj celík zlatobýl,svízel,vrbice bílá.vana“
 2. Vokrojová Miluška: „Hezký den,po chemo a ozař imunita na nule,po šesti letech si nevím rady a dr.mi nepomůže,děkuji“
 3. Pavel Váňa: „výtažky z eleuterokoku,befungin,rakytník ,dvouzubec,výtažky koupit nejlépe v prodejnách TML.vana“

Klára: „Děkuji za odpověď na atopický ekzém (spletla jsem se a napsala systém). Kde je možno různé bylinky sehnat, zakoupit?“

Pavel Váňa: „herbata dlouhá ulice praha 2.vana“

Hanka: „Dobrý den, co mi pomůže při zánětu nosohltanu a hlasivek, případně na kašel v těhotenství? Obvykle užívám šalvějové pastilky, ty se ale prý v těhotenství nesmí. Děkuji.“

Zajímavé:  Národní Program Obnovy A Podpory Zdraví Čr?

Pavel Váňa: „Sléz maurský,proskurník ,tužebník,lékoříce,bukvice lék. výtažky z lichořeřišnice.vana“

zuzana.r: „Dobrý den, dočetla jsem se, že ke konci těhotenství (jsem 36-tý týden) je vhodné pít čaj z listu maliníku. Chci se zeptat, zda je to pravda, jaké má čaj účinky a jak často čaj pít? Děkuji za odpověď.“

Pavel Váňa: „Maliník je neškodný čaj,na konci těhotenství je také dobré popíjet čaj z lněného semene.vana“

Eva: „Dobrý den pane Váňo ráda bych se zeptala jaké bylinky či čaje mám naordinovat dětem na zvýšení obranyschopnosti proti chřipce a pak dcerka je nejedlík, existuje nějaká bylinka která by jí zvýšila chuť k jídlu? Děkuji a přeji vše dobré v roce 2009.“

Pavel Váňa: „puškvorec-čaj,syrová brambora na lačno.vana“

Zbyněk: „Dobrý den,můžete mi prosím poradit jaké byliny použít při léčbě L.Borreliozy a mohl bych dostat na Vás pane Váňo kontakt. Děkuji Z.Marval“

Pavel Váňa: „Hlavně výtažek z pupenů topolu černého,čaj z tužebníku jilmového,na imunitu eleuterokok.vana“

JITKA: „dobrý den , můj 13 měsíční syn mívá štěkavý kašel od malinka – dávám jitrocelový sirup … na čas kašel zmizí ale kdykoliv si zakašle tak takovým štěkavým hrtanovým kašlem …poraďte“

Pavel Váňa: „čaje ze slézu maurského,kořene proskurníku,řepíku abukvice lék. vana“

Petra: „Dobrý den pane Váňo, mohu pít tužebník jílmový, když kojím? Pravidelně si s ním kloktám, prý je dobrý proti zlatému stafylokoku. Děkuji za opdověď.“

Pavel Váňa: „můžete a skutečně má silné antibakteriální působení,též výtažky z lichořeřišnice.vana“

Jolana Opava: „Dobrý den, chtěla bych se zaptat, jestli mohu užívat sirup z květů černého bezu v těhotenství. Jsem ve třetím trimestru. Děkuji“

Pavel Váňa: „V přiměřených dávkách.vana“

Marie H.: „Dobrý den, prosím o radu. Jaké bylinky jsou vhodné na posílení imunitního systému a tvorbu bílých krvinek po chemoterapii. Děkuji“

Pavel Váňa: „Výtažek z eleuteroku,výt.rezavce šikmého-befungin,čaje dvouzubec a rakytník a vůbec vše od rakytníku.Houby outkovka,lesklokorka.vana“

Petra V.: „Zdravíčko pane Váňo, poradíte, jak posílit imunitu v začátku těhotenství? Děkuji moc za odpověď.“

Pavel Váňa: „Vše co jsem říkal,ale v menším dávkování,např.1 čaj.lžičku na 300 ml vody,2O min.louhovat,kapky 3 x denně 8 kapek.vana“

Markéta: „dobrý den, mám čtyřměsíční dceru, kterou kojím a stále nás večer trápí koliky. Mohl by jste mi nám něco poradit, at se našemu sluníčku uleví? Mockrát děkuji za odpověd.“

 • Pavel Váňa: „matka popíjet čaj z bazalky,vtírat do oblasti bříška heřmánkový olej.vana“
 • Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co používat na velmi vysušenou sliznici v krku, děkuji“
 • Pavel Váňa: „Pít čaje ze sliznatých drg-slézy,proskurník atd.vana“
 • Jarka Olomouc: „Dobrý den nejsou nějaké bylinky na šedý zákal,Děkuji“
 • Pavel Váňa: „semena bělotrnu-čaj.vana“

Zuzana: „Dobrý den pane Váňo, můj syn během roku a půl využíval šestery antibiotika na streptokoka v močové trubici, obtíže stále trvají, již nechce další antibitika. Mohl byste mi doporučit nějakou bylinnou léčbu, případně, mohla bych vám zavolat a sdělit podrobnosti. Děkuji za odpověď“

 1. Pavel Váňa: „Čaj z tužebníku a výtažkiy lichořeřišnice,též čak z oddenku Bergenie,ten se nekoupí,ale je to běžná skalnička,velké zelené listy,na jaře růžové květy,lze použít i v zimě.vana“
 2. barbora: „Co poradíte na zklidnění velmi aktivního dítěte 3 roky.Děkuji“
 3. Pavel Váňa: „šišák bajkalský a třezalka.vana“
 4. Anna: „Dobrý den, jaký čaj je v zimě vhodný pro 2 leté dítě. děkuji“
 5. Pavel Váňa: „Dobromysl,sléz.vana“

Jana: „Dobrý den, jsem v 29.tt a napuchají mi prsty na rukou. Můžete mi poradit jaké bylinky by mi mohly pomoct. Děkuji za odpověď.“

 • Pavel Váňa: „2x denně čaj z kořene jehlice trnité.vana“
 • Hanka: „Dobry den, co poradit na hormonalni a gynekologicke problemy jako nepravidelna menstruace a spineni mimo menstruaci. Dekuji“
 • Pavel Váňa: „zavolejte 495493857.vana“

Obličky – Strana 3 z 46 – Lepšia starostlivosť – Nebojte sa opýtať vášho lekára

Otázka: Dobry den,je mi 31 let a jsem dva mesice po nefrektomii ledviny kvuli nadoru APA Ca renal papilar tipo 1…Po nefrektomii jsem mela uz dvakrat pielonefritidu A zvyseny obsah creatininu 1,39..pred nefrektomii jsem na zanety netrpela tak proc ted??.Co delat v pripade ,ze se zanety budou opakovat ??Dekuji za odpoved .. Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den, moje maminka byla na transplantaci ledviny. Ledvina od začátku neplnila svoji funkci. Maminka musela brát spousty léků, po kterých jí bylo zle.

Od známého lékaře jsme se pomocí lékařské zprávy dozvěděli že ledvina kterou dostala se neshoduje v 90% kritérií které se mají shodovat vzhledem k pacientovi.

Někdo zřejmě udělal chybu, tahle ledvina byla určená pro někoho… Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Chodim 6 rokem na dialyzu, zacali mi podavat vitamin D i kdyz neni treba. Najednou mi zacali padat vlasy, a ja plesatim. Je to od tohoto leku? JInak mam vse v poradku, stitnou zlazu, odbery iontu, hormonu. Dekuji Ilona Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobry den, pred tyzdnom som bola na sono brucha a oblieciek a nalez znie : susp angiolipom lavej oblicky v rozmere 5 mm.

Bola som odoslana na vysetrenie ku nefrologovi, ale ten uz 3 tyzdne neordinuje, preto sa obraciam s otazkou na vas co by malo nasledovat aka liecba ,ci operacia,alebo ake komplikacie sposobuje tento angiolipom, neviem ci to… Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den pane doktore .Já bych se Vás prosím chtěla zeptat,jaké hodnoty kreatininu a močoviny by měly být,aby bylo vhodné u ženy těhotenství. A stejný dotaz mám u ledviny transplantované/?/ Děkuji za odpověď. Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den, v souvislosti se žlučníkovými potížemi mě bylo na UZ vyšetření z 8.8.2013 diagnostikováno: „Korová cysta pravé ledviny“. Naznačuje to nějaký zdravotní problém? Je mi 56 let.

Nemám pocit nějakých obtíží s ledvinami. Ale můj 57letý bratr má velké zdravotní obtíže s ledvinami – údajně jej čeká v brzkém horizontu dialýza – detaily nevím. Děkuji moc za reakci na mail.

Marie Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den.

Mám takový problém, na preventivní prohlídce mi byla zjištěna krev v moči a slabě i bílkovina, lékařka mi předepsala antibiotika, po 14 dnech kontrola, bílkovina zmizela a krev pořád setrvávala v množství 300. Lékařka mi vzala krev a moč na sediment, vše v pořádku a bez bakterií. Dále mě poslala na urologii kde mi pan doktor udělal… Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den, mám glomerulonefritidu už třetí rok a kreatinin 300. 7 měsíců jím makrobiotickou stravu = bezlepkové obilniny, zeleninu a hrst luštěnin denně(bílkoviny). Při 1.

kontrole se výsledky dost zlepšily, ale od té doby se plynule kreatinin a urea horší. Teď mi lékaři zakazují zeleninu a luštěniny (draslík). Vůbec nevím, co mám jíst.Je mi 44 let, měřím 160cm a…

Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den, obracím se na vás otázkou, od jakého věku lze zavést peritoneální dialýzu. Mám dceru, která má 3.5 roku a od půl roku se léčí s oboustranným nádorem v ledvinách. Jednu ledvinu ji vzali minulý rok a tento rok to vypadá stejně, už ji vzali kousek z druhé, ale podle výsledků ji budou muset vzít i zbývající část… Zobraziť celú otázku a odpoveď

Otázka: Dobrý den, mám polycystozu ledvin a čekám na zařazení na čekací listinu. Nechodím zatím na dialýzu. Břišní dialýza není možná, protože podle ct zabírají ledviny 4/5 břicha.

Byla jsem upozorněna, že před transplantací je třeba odstranit mou ledvinu. Nikde jsem ale nezjistila, kdy se ledvina odstraňuje. Hned po zařazení na čekací listinu nebo až začnu chodit na dialýzu nebo…

Zobraziť celú otázku a odpoveď

Korová cysta – diagnóza, příznaky, léčba

 • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Korová cysta. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Korová cysta.
 • Synoviální cysta se vytváří v kloubech. Jedná se o útvar, tumor, nenádorového původu. Je vytvořen ze synoviální membrány, tj. blány vystýlající kloubní dutinu. Uvnitř jsou…Více info
  Cysty jsou nepříjemným zdravotním problémem, který může vesměs postihnout jakoukoliv část těla. Cysta samotná je váček, dutina, která je vyplněna tekutinou nebo hustou hmotou….Více info
  Choroby štítné žlázy nejsou nikterak výjimečné.Štítná žláza je endokrinní žláza uložená v krku po jeho stranách. Tvoří ji pravý a levý lalok, které spojuje…Více info
  Jedna z nejrozšířenějších cyst vůbec je tzv. Bakerova cysta, kterou řeší ortopedie a cévní lékařství. Tato cysta velmi často doprovází artrózy, poranění menisků a…Více info
  Slovo cysta pochází z latiny ‒ cista (schránka) a řečtiny ‒ kystis (měchýř, bublina). Cysta je ohraničený, epitelem vystlaný dutý patologický útvar. Její vznik může mít mnoho příčin ‒ uzávěr vývodu žlázy, nádor,…Více info
 • Dobrý den, byla jsem na CT, tam mi mimo jiné našli „korová cysta ledviny 35mm.“ Vůbec mi k tomu nikdo nic neřekl. Přečetla jsem si to až doma. Prosím, oč se jedná. Děkuji, Zdenka. Dobrý den, korová cysta je neškodná kulovitá tekutinou naplněná dutinka, kterou ledviny mívají. Její… Více info
  Dobrý den,manžel byl kvůli častým migrénám na vyšetření CT,ve zprávě má uvedeno,že mu byla nalezena mírná korová atrofie frontálěn.chtěla bych se zeptat,co to znamená a jestli to může mít do budoucna nějaké následky. korová atrofie může mít řadu příčin- cévní příčinu, degenerativní onemocnění atd. Dle stručného popisu… Více info
  Zajímavé:  Papilomaviry V Krku Příznaky?
  Dobrý den, po opakovaném motání hlavy jsem byla poslána na CT mozku. Je mi 46 let. Závěr vyšetření: lehčí korová atrofie F bilat. Lékař doporučil Acutil a procvičování mozku. Chtěla jsem se zeptat, zda je to začátek Alzhemierovy choroby a co mohu pro sebe udělat. Děkuji, Eva. Začátek Alzheimerovy choroby toto není- na CT se nijak neprojevuje. Plně bych souhlasila s radou ošetřujícího… Více info
  Dobrý den, nedávno byla manželce ( 38 let ) diagnostikována počínající korová atrofie mozku a rádi bychom věděli co to znamená, protože lékař jí k tomu nic neřekl. zde jsou její další obtíže : chronické záněty loketních kloubů, laboratoř ok, vyšší feritin 32, svalové křeče – nohy, záda, boky, DM prvního… Dobrý den, jedná se o redukci mozkové kůry, ke které dochází s přibývajícím věkem a která může být urychlena… Více info
  Dobrý den, na lékařské zprávě po CT vyšetření mozku mi diagnostikovali počínající korovou atrofii. Můžete mi přesně objasnit, co to znaméná a nejsem na tuto diagnózu ještě mladá, je mi 30 let? Můžete to souviset tepáním (tlukotem srdce) v levém uchu? Popřípadě, co dělat, aby se to nezhoršovalo? Děkuji… Dobrý den, tento CT nález s tepáním v uchu nesouvisí. Na CT máte jakoby tenší mozkovou kůru. Je to nález… Více info
  Dobrý den paní doktorko, mám na Vás prosbu o vysvětlení ultrazvukového nálezu naší holčičky 19.5. jí bude rok. Posílám přepsanou zprávu: – vyš.limit.malou VF. Komorový systém přiměřeně prostorný bez dislokace. Subarachoidální prostory přiměřené šíře 2,2mm. Mozková tkáň je intaktní.bez ložiska. Akcentace… Dobrý den, pokud klinický stav nekoreluje s nálezem na UZ ( což zřejmě z vašeho dotazu vyplývá ), asi… Více info
  Dobry den,prosim o radu ohledne nalezu na UTZ ve 40tt.Bylo mi sdeleno,ze plod(chlapec)je zdrav,jen na ledvinach ze jsou drobne korove cysticky a mirna dilatace mocovodu. Ptala jsem se,co to muze znamenat,pan doktor mi rekl,ze se to musi po porodu zkontrolovat,to me vsak nijak neuklidnilo. Predesla utz… Drobné korové cysty jsou poměrně častý nález mírná dilatace není přesný údaj ale nezneklidňujte se po… Více info
  dobrý den pri CT močových cest kvůli močovým kamenům mi byla zjištena i korová cysta 40mm,je mi 49 let a nemel jsem o ní ponětí, docetl jsem se ze muze mit vliv na vysoky tlak i na tvorbu mocovych kamenu, da se tato cysta nejak lecit? Dale bych mel dotaz,byl jsem na ureteroskopii,a me jsem pooperacni… Dobrý den, je běžné, že se cysty v průběhu života tvoří. Ojedinělá a obyčejná cysta nezvyšuje riziko… Více info
  Dobrý den, Je mi 28 let a musím říct, že už fakt nevím, co dělat. Někdy ke konci srpna roku 2009 jsem se v noci probudila s velkou bolestí břicha, která do rána přešla, šla jsem na gynekologii, kde mi z ultrazvuku řekli, že nic nevidí. Další bolest přišla kolem 20.září, ale přetrvávala, byla jsem tedy hospitalizovaná se slepým střevem a 21.9. operována, sle… Dobrý den, poněkud se ztrácím ve Vašem textu. Operací před 2 měsíci myslíte operaci slepého střeva? Nebo Vám operovali také vaječník? Vzniklé „pnutí“ které popisujete, může souviset s operačním výkonem. Jestli jsem to správně pochopil, jsou Vašim problémem opakující se ataky bolesti břicha, které souvisí s cystami ve vaječníku. Jestliže lékař pr…Více info
  Dobrý den, je mi 20 let a po vleklých zánětech mi na ultrazvuku našli 4cm cystu na vaječníku. Dostala jsem hormonální injekci na vyvoláni menstruace a na dalším ultrazvuku cysta už nebyla. Ale pořád mám strašné bolesti břicha vpravo a Brufen mi nepomáhá. Gynekoložka říkala, že je to v pořádku – volná tekutina tam není a nemá tam prý co bolet. Jsem z toho docela… Dobry den Lenko, ovarialni cysta je dutina, ktera je vetsinou naplnena tekutym obsahem. Vetsina jich vznika v obdobi dospivani. Samozrejme po lecbe mohou nastat jiste komplikace. Mezi ne se pocita: torze ovaria – casteji ji vidime na pravem ovariu, ruptura cysty a krvaceni. Ve 40 procentech pripadu je toto spojeno s nahromadenim tekutiny v dutine brisni. Doporucuje se provestr CT a ult…Více info
  Dobrý den, měla bych prosím dotaz. Mojí matce byl zjištěn na pankreatu nepravidelný hypodensní okrsek, který souvisí s pankreatickým vývodem (velikost 11×7 mm, pankreatický vývod nerozšířen). Lékař jí řekl, že s tím zatím nic nebude dělat a pozval ji na CT za tři měsíce. Potom se prý uvidí. Chtěla bych vědět, jestli je to dobře a nebo by bylo lépe to odstran… Dobry den, postup lekare je naprosto spravny. Je lepe pockat nez cysta vyzraje. Pak se s ni daleko lepe manipuluje. Neni vubec dobre okamzite zasahovat a zadnym zpusobem zatim cystu punktovat atd. … V teto fazi se pocka jak se bude cysta chovat. Je velmi pravdepodobne ze se spontane upravi a Vase matka bude usetrena jakehokoliv vykonu. …Více info
  Dobrý den, asi před rokem jsem nahmatal malou, ale velmi tvrdou bulku. Je jakoby pod pokožkou penisu na pravé spodní straně asi v jedné třetině od kořene. Během jednoho měsíce se trochu zvětšila a poté úplně zmizela. Místo není a nebylo nijak citlivé ani nebolí. Teď se objevila znovu. Byl jsem na čas v tropech a neměl jsem problém. Teď jsem opět na severu – může t… Dobry den Michale, na pocasi bych tak primo neusuzoval. Samozrejme se muze jednat o banalni problem, ktery nemusi mit zadnych nasledku. Paklize jste ale mel napriklad rizikovy pohlavni styk, zaridte si radeji vysetreni na syfilis. Jedno z prvnich stadii se projevuje podobnymi priznaky. Navstivte proto dermatovenero­logicke oddeleni. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, začátkem tohoto měsíce jsem byla na gynekologickém vyšetření, kde mi udělali vnitřní rentgen. Lékař mi ukázal můj vaječník, který je zvětšen o dva centimetry. Pověděl mi jen, že je to cysta a že si s tím nemám dělat starosti. Pouze mě bude sledovat, jestli se nezvětšuje. Žádné léky jsem nedostala. Je mi 25 let a chtěla bych miminko. Myslíte, ž… Dobry den Martino, obecne je cysta vajecniku benigni onemocneni, ktere vyzaduje ve vetsine pripadu pouze sledovani. Pri tehotenstvi pak mnohdy dochazi k jejimu zmenseni. Samozrejme jsou mozne komplikace, ktere tento problem prinasi, nejsou ale zase tak caste. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, byla jsem na kontrole a zjistili mi uzel na štítné žláze. Jsem po punkci, ale výsledky zatím neznám.Štítná žláza mi podle krevních testu funguje dobře, ale uzel mi roste. Musím jít na operaci uzlu, když mi výsledky punkce dopadnou dobře? Děkuji … Dobry den, pokud uzel poroste i pres prislusnou terapii nejspis ano. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, mám cystu na pravém vaječníku, gynekoložka ji neviděla – až na ultrazvuku břicha. Mám bolesti břicha a kostrče. Myslíte, že je to z toho? Nemůže se mi z toho utvořit nádor? Stačí na to cytologické vyšetření? Děkuji za odpověď. … Dobrý den, transformace cysty do nádorového onemocnění není častá. Cytologické vyšetření je dostačující. Samozřejmě tuto břišní symptomatiku může způsobovat ovariální cysta. S pozdravem. …Více info
  Dobrý večer, je mi 46 let a před několika dny jsem při sprchování zjistil nějaké změny jednoho varlete. Varle je možná nepatrně zvetšené, ale hlavně je v jeho spodní části něco připomínající rosol nebo nějakou měkkou sraženinu, která mi připadá, že je s varletem spojena. Od té doby mám pocit, že mi tam neustále něco překáží, plete se a tlačí, rozhodn… Dobrý den Mirku, ano to je základní předpoklad, navštívit odborníka. Léčba a rekonvalescence nebývají obecněš u těchto problémů dlouhé. Zákroky jsou až na vyjímky jednoduché. S pozdravem. …Více info
  Dobrý den, je mi 30 let a nemám děti. Před asi 3 lety mě začalo po vysazení antikoncepce šíleně bolet v podbřišku a také v bederní části zad. Nejen bolest, ale také velká únava a slabost. Někdy mám zvýšenou teplotu 37 stupňů. Následovala tedy řada vyšetření – čípek, ledviny, různé pohlavní choroby a močový měchýř. Závěr: chronický zánět močové… Dobrý den Květo, pokud berete antikoncepci tak by jste ovulovat neměla. Samozřejmě krvácení ze spádu je běžné. Je možné, že cysty neregredovaly dostatečně a tak stále přetrvávají. Mnoho jiných možností terapie bohužel není. Aspoň ne takové, které jsou vhodné pro mladou ženu. Pevně věřím, že se Váš stav zlepší, stejně jako Váš život. Nezbývá než…Více info
  Dobrý den, v roce 2015 mi na CT mozku zjistili mírně rozšířené subarachnoidální prostory frontálně bilat., místy až charakteru hygromu síly do 5 mm. Bylo mi následně doporučeno MR, zpráva viz příloha, závěr zprávy: incipientní frontální korová atrofie mozku. Praktická lékařka mi řekla na zprávu z MR,… Dobrý den, paní Hano, určitě bych Vám doporučila kontrolní vyšetření u neurologa, ke zvážení je nasazení… Více info
  Dobrý den, jestliže se během jednoho roku vytvoří parapelvická cysta v dolní 1/3 ledviny o velkosti 15mm je to normální? Vím, že ledvinové cysty jsou běžný jev, ale jsou drobné.Tato velikost mne trochu zaráží. Předem děkuji za odpověď. Dobrý den Petře, cysty jsou dutinky vyplněné tekutinou, které v ledvinách bývají poměrně častým náhodným… Více info
 • Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector