Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Více než polovinu mužů i žen trápí citlivá vlasová pokožka. Důvody jsou různorodé. V případě zvýšené citlivosti a podrážděnosti je vlasová pokožka přecitlivělá nebo hyperaktivní a je nutné ji dopřát správnou péči.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Podrážděná citlivá vlasová pokožka (před léčbou MedaVita Velour)

Citlivá vlasová pokožka přehnaně reaguje na každý vnitřní či vnější vzruch. Vznikem podráždění mohou být jak chemické tak i mechanické vlivy.

Stejně tak stres či nespavost na zdraví vlasové pokožce rozhodně nepřidává.

Pokožka ztrácí přirozenou schopnost se bránit, čím se otevírají dveře ke vzniku zánětlivým mikro-ložiskům, které jsou velmi často doprovázeny nepříjemným napětím, pnutím, svěděním až bolestivostí.

Citlivá pokožka je charakteristická pálením, brněním, zvýšenou bolestivostí, svěděním a zarudnutím.

Mezi hlavní příznaky citlivé vlasové pokožky patří pálení, brnění, zvýšená bolestivost, svědění a zarudnutí. Vlasová pokožka je velmi napjatá a ve většině případů také zarudlá.

V případě rozvinutých příznaků se může také jednat o hyperaktivitu nebo hypersenzitivitu (lechtivost až bolestivost) vlasové pokožky. V každém případě je vždy nutno uvážit vnitřní i vnější faktory, které mohou být příčinou nadměrného podráždění.

Nejčastější příčinou podráždění je špatně vymytý šampón. Také vnější klimatické vlivy, smog nebo stres může podpořit podráždění vlasové pokožky.

Nejčastějším problémem je šampón

Šampón je jednou z hlavních příčin podráždění a zarudnutí vlasové pokožky. Běžné šampóny obsahují vysoce účinné aktivní látky, které velmi efektivně rozpouštějí a odstraňují přirozenou ochrannou bariéru vlasové pokožky. Přirozená lipidová bariéra chrání pokožku. Při jejím poškození či odstranění je vlasová pokožka náchylná na dehydrataci či podráždění.

Až 90 % případů svědivosti a podráždění vlasové pokožky bývá způsobeno špatně vymytým šampónem z vlasů. 

Až 90 % případů svědivosti a podráždění vlasové pokožky bývá způsobeno špatně vymytým šampónem z vlasů. Důkladné opláchnutí vlasů je nezbytné pro udržení zdravé vlasové pokožky. Pouze čistá a hydratovaná vlasová pokožka může produkovat zdravé a krásné vlasy.

Šampón a další oplachové produkty vlasové kosmetiky je vhodné z vlasů vymývat až 5 minut při slabém proudu vody. Silný proud vody se od vlasů a vlasové pokožky odráží a nespláchne veškeré zbytky šampónu.

Správné je oplachování vlasů pod slabým proudem vody, který sklouzne po vlasu a spláchne všechny nečistoty a zbytky produktů vlasové kosmetiky.

Další příčiny citlivé vlasové pokožky

Vlasová pokožka je velmi citlivá a náchylná na poškození v případě kožních onemocnění jako je atopická dermatitida nebo psoriáza. Při porušení ochranné bariéry je pokožka bezbranná proti zánětlivým útokům. Mikro záněty vlasové pokožky jsou způsobeny zanícením kožních buněk.

  • Dále jsou velmi častou příčinou citlivé vlasové pokožky a podráždění také:
  •  – Externí klimatické vlivy jako je Slunce, zima, horko, vítr.
  • Fyzické přepětí či psychický stres.
  • Agresivní chemické složky v kosmetických či farmaceutických produktech.
  • Hormonální změny jako je těhotenství, menopauza nebo menstruace.
  • Alergie či přecitlivělost na potraviny či kosmetické přísady.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Zdravá vlasová pokožka (Po léčbě MedaVita Velour)

MedaVita Velour: Péče o citlivou pokožku

Citlivá vlasová pokožka je charakteristická lokální zánětlivostí, dehydratací, ztrátou elasticity a nadměrným odlupováním. MedaVita Velour představuje komplexní ošetření vlasové pokožky pro navrácení přirozené rovnováhy a zmírnění zarudnutí či podráždění.

Uklidňující a revitalizační vlastnosti aktivních látek jsou speciálně kombinovány pro péči o citlivou pokožku. Rostlinné výtažky a aktivní složky jako je levandule, měsíček, řebříček, lípa, bezinky, pšeničné klíčky či Allantoin nebo Panthenol přináší pokožce zklidnění.

Pro dlouhotrvající zklidnění vlasové pokožky je doporučená délka léčby Medavita Velour alespoň po dobu 4 týdnů při frekvenci ošetření každý druhý den (3 krát týdně).

Prvním krokem ošetření je vždy vlasy a především vlasovou pokožku důkladně umýt šampónem MedaVita Velour. Rovnoměrně naneste 7 až 15 ml zklidňující šampónu přímo na vlasovou pokožku a jemně vmasírujte.

Šampón z vlasů a pokožky řádně opláchněte a mytí ještě jednou opakujte. Následně z vlasů odstraňte ručníkem přebytečnou vodu a aplikujte ampuli nebo cca 40 střiků lociónu MedaVita Velour pro citlivou pokožku.

Sérum rovnoměrně naneste po celé ploše vlasové pokožky, zejména v oblastech s největším výskytem podráždění či zarudnutí. Loción jemně vmasírujte do vlasové pokožky. Neoplachujte a pokračujte dále v úpravě vlasů jako obvykle.

V případě, že Vás trápí pouze příležitostné svědění vlasové pokožky, například po technickém či chemickém ošetření, doporučujeme aplikovat ampuli nebo loción MedaVita Velour Dermorelax proti svědění. MedaVita Velour Dermorelax přináší vlasům okamžitou úlevu. Loción uvolňuje napětí a nepříjemné pnutí vlasové pokožky.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Výsledky klinické studie

Klinická studie účinnosti léčby podrážděné citlivé pokožky byla provedena po aplikaci komplexního ošetření vlasů a vlasové pokožky MedaVita Velour skládající se z šampónu MedaVita Velour a z lociónu MedaVita Velour pro citlivou pokožku.

 Obsah jedné ampule MedaVita Velour pro citlivou pokožku (6 ml) byl aplikován na vlasovou pokožku 3 týdně po dobu 4 týdnů (celkem 12 ampulí, cca 72 ml). Klinické studie se zúčastnily ženy ve věku 25 až 65 let různých fototypů pokožky (typ I až IV) od velmi bledé až po snědou pleť.

 50 % testovaného vzorku si pravidelně vlasy barví.  Níže uvedená tabulka zobrazuje výsledky instrumentálních, dermatologických a senzorických testů léčby citlivé vlasové pokožky pomocí profesionální vlasové kosmetiky MedaVita Velour.Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Tabulka znázorňuje výsledky účinnosti a efektivnosti klinické studie po aplikaci lociónu MedaVita Velour Dermorelax proti svědění alespoň jednou týdně po dobu 4 týdnů.   Klinické studie se zúčastnily ženy ve věku 18 až 65 let různých fototypů pokožky (typ II až IV) od bledé až po snědou pleť.  50 % testovaného vzorku si pravidelně vlasy barví.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Citlivá vlasová pokožkaMedaVita

Zrcadlení našich vnitřních orgánů aneb diagnostika těla pomocí obličeje

Napadlo vás někdy, co všechno o nás vypovídá obličej? Nemyslím pouze naši jedinečnou vizáž, mimiku či zobrazení našich nálad, ale především naši celkovou kondici. Obličej odráží stav našich vnitřních orgánů, je to vlastně takové naše zrcadlo, „vnější sonda“, která ukazuje správně fungující orgány i ty, které jsou v nepořádku.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

A protože v těle souvisí všechno se vším, podíváme se, jak porozumět signálům našeho těla. Jak tedy „číst“ ve svém obličeji? Které živiny naše tělo postrádá? A jak na sametově hebkou pleť a rozzářený obličej? To všechno se dozvíte v tomto a následujícím článku.

Podle ajurvédy a tradiční čínské, japonské i tibetské medicíny stačí pohled na obličej a diagnostika vnitřních orgánů je na světě.

Konkrétně se mapujeme tvar, uspořádání a vzhled celého obličeje, konkrétní vlastnosti očí, úst, nosu nebo uší pomáhají určit zdravotní stav vnitřních orgánů a případnou náchylnost k určitým tipům nemocí.

Není přece od věci, podívat se na svůj obličej za účelem analýzy, s cílem vnímat signály vlastního těla a díky tomu naslouchat více přirozeným procesům těla.

Tvar obličeje napoví…

Yinovou tvář s širokým čelem, špičatou bradou a rysy daleko od sebe mají lidé s tendencí k únavě a svalové slabosti.

Naopak yangový obličej s hranatou čelistí, malým čelem a rysy blízko u sebe symbolizuje spíš osoby s predispozicí k zánětům, bolestem kloubů a podrážděnému střevu.

Velké oči naznačují konzumaci spíše jinových potravin, tedy cukru, stejně jako řídké obočí a malá pusa s úzkými rty. Naproti tomu malé oči, krátké řasy či velká ústa s tlustými rty ukazují převahu jangových potravin, jako je maso a živočišné produkty.

Zjistěte si, jak jsou na tom vaše orgány

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdravíOd špičky nosu k hornímu rtu se nachází oblast vypovídající o kondici žaludku. Pokud vám špička nosu často červená, máte žaludek podrážděný. Stejně tak může jít i o zánět žaludeční sliznice. Zduřelý ret prozrazuje špatnou funkci žaludku a popraskané koutky úst naznačují zažívací problémy s žaludkem a dvanáctníkem. Pomůže jídelníček sestavený z lehce stravitelných, zásaditých jídel jako jsou zelené potraviny (například Vitamineral Green, chlorela či mladý ječmen), chia semínka, snadno vstřebatelné rostlinné proteiny či reishi. MSM zase pomáhá vyrovnávat pH a neutralizovat tak kyselost organismu.

Tenké střevo symbolizuje čelo, tlustému střevu zase odpovídá oblast brady a rtů.

Činnost střev stimuluje schisandra, dále MSM, které optimalizuje pohyby střev a obecně fyziologické procesy v celé trávicí soustavě.

Od zácpy uleví perlový prášek a chia semínka, které jemně a efektivně odvádějí nánosy potravy nalepené na stěnách střev a tím umožňují pročištění a zlepšení vstřebatelnosti živin.

Stav plic se ukazuje na tvářích, například pupínky v této oblasti vyvolávají hlenové usazeniny na dýchacím ústrojí. Okolí nosních dírek nám sděluje, jak jsou na tom naše průdušky. I v tomto případě je téměř zázračným lékem schisandra, která obsahuje všech pět elementů, z nichž právě kov podporuje plíce.

Stejně tak má tato superpotravina výrazně pozitivní vliv i na činnost srdce – v elementech se jedná o oheň. Kondici srdce vyčteme ze stavu našeho nosu. Naběhlý nos vypovídá o rozšíření srdce, červené zabarvení nosu je důkazem přetíženosti srdce. Šelest na srdci může prozradit rýha ve střední části špičky nosu.

Ledviny jsou párové orgány a odpovídají jim oči a uši. Tmavé kruhy pod očima upozorňují na příliš mnoho soli v potravě, pupínky v oblasti očí naznačují usazování tuku a hlenu v ledvinách. Výrazně jim prospívají zelené potraviny – například Vitamineral green, chlorela a mladý ječmen anebo kustovnice. 

Stav reprodukčních orgánů odrážejí vlasy. Roztřepené vlasy ukazují na slabost pohlavních orgánů a ochablé sexuální funkce. Lidský vlas má být silný a odolný proti lámavosti, každý pramen vlasů vypovídá o naší minulosti – špička každého vlasu prozrazuje naši kondici ve vzdálenější minulosti, kořen vlasu náš současný stav.

Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví

Zdravé tělo = krásná pleť

Všechny produkty, které jsme si vyjmenovali, podporují nejen svěží a krásnou pleť, ale především napomáhají správnému fungování vnitřních orgánů a tím přispívají k ideálnímu stavu celého organismu. Samotnou pokožku ještě můžeme pohýčkat přírodními oleji – kakaovým máslem, kokosovým, bambuckým, avokádovým či mandlovým olejem.

Rozjasněnou a rozzářenou pleť podpoříme i vnitřním užíváním bylinek krásy – tedy schisandrou a goji. Jak už jsme si řekli, schisandra obsahuje všech pět elementů vyskytujících se v přírodě, takže harmonizuje celé tělo včetně pokožky. Goji podporuje zdravý vzhled kůže stejně jako MSM, jež má pozitivní vliv i na vlasy, zuby a nehty.

Pokožku výrazně vyživuje i unikátní perlový prášek, který zamezuje stárnutí kůže a tvorbě vrásek. Exkluzivní perly jsou jedním z tajemství krásných žen Orientu. Produkty z konopí předcházejí oxidačnímu poškození tkání a přispívají k čištění buněk od volných radikálů. Mladá pšenice léčí akné, zahlazuje jizvy, čistí pokožku a vyživuje ji.

Pevně věřím, že jsme vás našimi tipy inspirovali k analýze, jak na tom vaše tělo je. A také k zamyšlení, co a jak by se dalo zlepšit. Experimentujte a vnímejte své tělo! To je cesta k sobě samému. A věřte, že výsledek bude nejen vidět, ale že jej budete cítit i uvnitř!

Zajímavé:  Plané Neštovice První Příznaky?

5 tipů, jak si v zimě udržet krásné a zdravé vlasy

13. prosinec 2020 Krásné vlasy a pokožka i v zimě? – vše o zdraví5 tipů, jak si v zimě udržet krásné a zdravé vlasy

Vlasy mají přes zimu tendenci být sušší, což je dáno tím, že
při nízkých teplotách klesá v pokožce přirozená produkce mazu.
Pokud ale nosíte pravidelně čepici, pokožka hlavy se zároveň potí,
což vede k tomu, že účes mnohem rychleji vypadá mastně. Nenechte se
tím ale zmást a nepodlehněte pokušení pořídit si šampon na
mastné vlasy. Mnohem lepší naopak bude, když se základem vaší
zimní péče o vlasy stane takový produkt, který
je určený na suché kadeře. Jedním takovým je sladce vonící hydratační
šampon SO´BiO étic s kokosem a kyselinou hyaluronovou. Právě
díky těmto dvěma složkám váže ve struktuře vlasů vodu
a udržuje kadeře pružné, lesklé a na pohled krásně
svěží. 

Vlasy myjte méně a vždy je pečlivě vysušte

Během zimy se
obecně doporučuje interval mezi mytím o jeden den prodloužit.
Určitě tedy vlasy  nemyjte každý den, pokud to není nutné – vlivem
horké chlorované vody by se zbytečně přesušily, u kořínků by
naopak byly mastnější a působily by zplihle.

Stejně tak platí,
že je v chladných měsících důležité mít účes před odchodem
z domu opravdu suchý. Pokud byste si v létě vlasy pořádně
nevyfoukali (raději teplým, a ne úplně horkým vzduchem)
a vyrazily ven, až tak velký problém by to nebyl.

Mráz ale
dokáže nedostatečně vysušené vlasy poškodit mnohem více než silné
sluneční paprsky.

Pravidelně používejte masku

Máte pocit, že když po každém umytí nanesete do délek vlasů
přírodní kondicionér, máte vyhráno? Velká chyba!
Kondicionér sice povrch vlasů uhladí a zanechá váš účes
lesklý, nicméně jako regenerační péče úplně nepostačuje. V zimě
je proto lepší pořídit si intenzivnější produkty, mezi něž patří
vyživující masky či různé zábaly.

Pokud se zdráháte na vlasy
nanášet čistý kokosový či olivový olej, pak se vám jistě zalíbí
maska
Repair & Dry Rescue od Mádary. Navrátí váš účes do kondice
díky olejovým složkám, které hloubkově vyživují a regenerují
vlasová vlákna, dodávají kadeřím zářivý lesk a chrání je
nejen před mechanickým a tepleným poškozením, ale i před
vyblednutím barvy.

Dejte sbohem elektrizování vlasů

Hodně suchý vzduch v přetopených místnostech, ale i časté
nošení čepic. Obojí vede k tomu, že se vysušují vlasy
a pokožka hlavy, což je příčinou toho, proč ve vlasech vzniká
statická elektřina. Kromě zvlhčovače vzduchu vám pomohou
i různé hydratační přípravky na vlasy.

Nemusí jít jen
o šampony či masky, ale i o různé bezoplachové spreje –
například o tenhle
s aloe a meruňkou, který nabízí značka Coslys. Usnadní vám
rozčesávání a kadeře hezky vyhladí i přesto, že
neobsahuje silikony.

Vlasy navíc nijak nezatíží ani neumastí, provoní
je po ovoci a budou ho moct používat i malé princezny od
tří let.

Nepodceňujte vliv stravy

Pokud přemýšlíte, jak na krásné vlasy,
nevystačíte si pouze s kvalitní kosmetikou. Stejně důležité, ne-li
důležitější, je to, co jíte. Dbejte na to, abyste se ve vaší
stravě objevoval dostatek vitaminů (zejména těch ze skupiny B), ale
i minerálních látek, jako je hořčík, zinek, křemík nebo
železo.

Bez nich by vlasy nejen postrádaly lesk a poddajnost, ale
také by mohlo dojít k jejich lámání či zvýšenému vypadávání,
stejně jako k tvorbě lupů. Ve jídelníčku by vám tak kromě
čerstvého ovoce a zeleniny nemělo chybět ani maso, ryby nebo
vejce.

V případě, že se některým potravinám z jakékoliv důvodu
vyhýbáte, můžete vsadit i na nejrůznější doplňky stravy.

Jak můžete mít krásné a zdravé vlasy?

Jak porozumět své pokožce

Pokud chceme mít zdravé vlasy, musíme nejdřív pečovat o pokožku hlavy, ve které se nacházejí vlasové cibulky, protože právě tady se díky důležitým prvkům (kyslík, živiny a minerální soli) rozmnožují buňky. Hygiena a péče o pokožku hlavy musí být přizpůsobeny možným problémům, jako je svědění, podráždění, vypadávání vlasů, mastné, suché nebo jemné vlasy a podobně.

V pokožce hlavy, tedy v její vlasové části, máme 100 000 až 150 000 vlasů a v případě zrzavých vlasů až 200 000.

Každý vlas se skládá z vlasového kořínku nebo cibulky a vlasového stvolu, což je vlas samotný.

Vlasy se skládají především z keratinu a melaninu, tedy z pigmentu, který jim dává přirozenou barvu. Růst vlasů souvisí s množením buněk v cibulce, které jsou pak vytlačovány nahoru a vytvářejí stvol.

Proto je velmi důležité, aby byla pokožka hlavy, tedy místo, do kterého je vsazena cibulka, zdravá a aby vlasu dodávala živiny nezbytné pro život.

1/ Anagenní fáze
období růstu vlasu, které trvá 3 až 7 let, přičemž vlas roste rychlostí přibližně 2 milimetry týdně. Kořínek vytváří vlasový stvol z keratinu, tedy viditelný vlas. 2/ Katagenní fáze
krátké období od 1 do 2 týdnů, ve kterém vlas přestává růst a odumírá.
3/ Telogenní fáze
období trvající přibližně 3 měsíce, kdy odumřelý vlas zůstává přichycen na pokožce hlavy a teprve později vypadne. Je to čas, kdy buňky sestoupí ke kořínku a začne nový cyklus. Každá cibulka v průběhu svého života vyprodukuje přibližně 20 až 25 vlasů.

Ačkoliv jsou problémy nejčastěji viditelné na vlasech, všechno se děje na úrovni pokožky hlavy.

Mnoho lidí si stěžuje na štípání, svědění, nepříjemné pocity, pálení a popřípadě i zarudnutí. Spouštěcími faktory mohou být teplo, zima, znečištěné prostředí, emoce, suchý nebo vlhký vzduch, voda a šampony.

Podráždění pokožky hlavy představuje nerovnováhu na úrovni kůže, která je spojena s fyziologickými poruchami.

Častým původcem poruch je jistá zátěž organizmu, jako například používání obyčejného šamponu, který obsahuje dráždivé látky (detergentní povrchově aktivní látky nebo jiné přísady, které pokožka špatně snáší).

Tento nepříznivý vliv na pokožku hlavy poškozuje hydrolipidický film a narušuje stabilitu kožní bariéry. Výsledkem je, že se voda lehčeji odpařuje, pokožka se vysouší a může propouštět dráždivé látky, které vyvolají klinické příznaky podráždění, svědění, nepříjemných pocitů, pnutí a podobně.

Vlasy je potřeba vždy umývat bez podráždění nebo poškození hydrolipidického filmu, aby se zachovala fyziologie vlasové cibulky.

Biologickou rovnováhu vlasů může udržet pouze šampon, který neobsahuje detergentní látky, tedy šampon bez obsahu povrchově aktivních látek, které poškozují vlasové vlákno.

Výrazné znečištění životního prostředí, nošení helmy, intenzivní sportování si často vyžadují každodenní umývání vlasů. Proto je velmi důležité zvolit si správný šampon bez obsahu detergentních látek.

Je dobré vědět, že i některé léčivé šampony se řadí k šamponům bez obsahu detergentů.

Jak rozpoznat chorobné vypadání vlasů?

Pokud denně ztratíte méně než 100 vlasů, jde o naprosto normální jev, protože toto množství odpovídá vývoji vlasového cyklu. V případě ztráty většího množství byste se měli začít obávat o jejich stav.

Pokud není nadměrné vypadávání vlasů genetické (plešatost), často souvisí s následujícími faktory:

Vnější nepříznivé
vlivy fyzického původu (profese, které vyžadují nošení helmy), chemického původu (znečištění životního prostředí, časté barvení vlasů a trvalá ondulace, horký vzduch při fénovaní, agresivní kosmetické přípravky především pro mastné vlasy…), infekčního původu (mykózy) nebo parazitálního původu (vši).
Přechodná situace
jako je stres, únava, těhotenství (po porodu), změna ročních období (zejména na podzim), nedostatek živin v potravě (především železa, křemíku, vitamínů skupiny B, zinku, esenciálních mastných kyselin, sirných aminokyselin, stopových prvků), rekonvalescence, hormonální poruchy.

Všechny zmíněné faktory mají značný vliv na pokožku hlavy. Kromě vypadávání vlasů dochází ke změně jejich struktury.

Jsou slabší, matné a jakoby bez života, případně mohou být mastné a jemné. Příznivý vliv na pokožku hlavy může mít používání výživových doplňků.

Na to, aby výživové doplňky stimulovaly, posílily a zahustily vlasy, musí obsahovat výživové látky, které stimulují produkci kvalitního keratinu, omezí hyperseboreu a podpoří růst vlasů.

Výživové doplňky s obsahem hořčíku pomáhají také v boji proti stresu, který je zodpovědný za vypadávání vlasů.

Pokud se u vás projevuje nadměrné vypadávání vlasů, které trvá delší dobu, měli byste se poradit se svým kožním lékařem.

Maštění vlasů způsobuje v první řade zvýšené vylučování kožního mazu kožními žlázami na pokožce hlavy. Tento jev nazývaný také hyperseborea, však není jedinou příčinou mastných vlasů.

Mohou za ně i tyto faktory:

  • Kvalitativní změna kožního mazu, který je tekutější, a proto směřuje k vlasu rychleji a jednodušeji.
  • Tvorba solí vápníku, ke které dochází v průběhu mytí při kontaktu kožního mazu s vápníkem nacházejícím se ve vodě z  vodovodu. Tyto soli vlasy zatěžují a dávají jim lesklý vzhled.

že velmi časté mytí vlasů šampony s obsahem detergentních látek může vyvolat reakční hyperseboreu. Při agresivním mytí vlasů se nevytváří dostatek kožního mazu. Kožní žláza se pak může „obalit” a může začít vylučovat nadměrné množství  kožního mazu, čímž dochází k ještě většímu maštění vlasů a pokožky hlavy. 

Vlasy jsou ukazatelem zdraví, nejen krásy

Stav vlasů o člověku hodně prozradí.

Zajímavé:  Chronický Zánět Mandlí Lecba?

Někdy si problémy s pokožkou hlavy a s vlasy způsobujeme nevědomky, i když v dobré víře, sami. Například dieta, která je zaručeně bezpečná a slibuje nebývalý úbytek na váze, je dost často spojena s nebývalým vypadáváním vlasů. A tento problém žádné ampulky nevyřeší.

Za potíže s vlasy mohou často i léky, jako například antibiotika, špatná funkce štítné žlázy, stres, či celková nepohoda a únava. V těchto případech je nutné řešit primární příčinu potíží.

Pokud vyloučíme zdravotní problémy, a přesto je něco špatně, měl by vám umět poradit kadeřník, a to především s výběrem vhodné kosmetiky.

Množství, barva a síla vlasů závisí do značné míry na dědičnosti. Vzhled kštice se hodně mění v období dospívání a její konečná podoba je zřejmá až po ukončení puberty. Za příznivých okolností jsou vlasy nejkvalitnější a nejpočetnější kolem 20. roku života. S přibývajícími roky se vlasy méně mastí, slábnou, řídnou a šedivějí.

Šedivění patří k běžným projevům stárnutí. Stavy předčasného šedivění, které u bílé rasy začínají ještě před 20.

rokem věku, mohou způsobovat vrozené dispozice, ale také těžké chorobné stavy, například poruchy žláz s vnitřní sekrecí, dále léky nebo těžká podvýživa. Náhlé zešedivění vlasů „přes noc“ se traduje po staletí.

Marie Antoinetta prý zešedivěla noc před popravou. Podle lékařů je však toto tvrzení neopodstatněné, protože náhlá ztráta pigmentu z vlasu je nemožná.

Zdravá pokožka

Pro krásné vlasy je důležitý stav pokožky hlavy. Mezi její nejčastější problémy patří svědění a lupy. Zkuste důkladněji vymývat vlasové prostředky, uberte teplotu vody nebo vyměňte vlasovou kosmetiku. Jiný prostředek na senzitivní pokožku vám může udělat dobře. Jestliže ani jedno nepomůže, poradí vám s dalším postupem dermatolog.

Obrátit se můžete i na trichologickou poradnu. To, co považujete za obyčejné lupy, může být rozsáhlejší kožní problém. Nadměrný maz a lupy zhoršují výživu vlasové pokožky a vlasů. Jedním z častých onemocnění, při nichž svědí pokožka hlavy, je seborea. Postihuje nejen vlasovou pokožku, ale i čelo, okolí očí, nos, občas i trup a záda.

Projevuje se mastnými, lupovitými a zánětlivými místy kůže. Napadená pokožka je potažená červenými a žlutými šupinkami, které svědí, až pálí. V mazu, který se nadměrně tvoří, se navíc dobře daří kvasinkám, často dochází k jejich přemnožení.

Asi se vám to nebude číst s lehkým srdcem, ale kvůli svým potížím budete muset vynechat cukry a sladké všeobecně, také musíte omezit bílou mouku, mléčné výrobky, pálivá a kořeněná jídla.

Neměli byste chodit do sauny, protože zapařování vlasové pokožky hodně nahrává lupům a dalším dermatitidám. Proto si vlasy vždy po umytí dobře vysušte. Ostatní opatření už musíte dělat s pomocí lékaře, který vám nasadí léčebné přípravky. Pokožku je třeba zbavit stroupků a šupinek, aby na ni pak mohly působit látky bojující proti kvasinkám a bakteriím.

Stáří vlasů

Vlasy stárnou stejně jako kůže na celém našem těle. Rozeznáváme pět příznaků jejich stárnutí: změna textury, nižší hustota, zvrásněný povrch vlasu, zvýšená suchost, lámavost.

Ve vlasové pokožce se zpomaluje buněčná obnova, mikrocirkulace, klesá tvorba kožního mazu, který vlasové kořínky posiluje. Výsledkem je, že se vlasy stávají křehčími, snadno se lámou a ztrácejí lesk.

První změny jsou viditelné už po třicítce a stav se dále zhoršuje s přibývajícími roky. Okolo 50 let věku dochází k částečně nebo úplné ztrátě melaninu, takže se objevují šediny.

Spolu s hormonálními změnami vlasů ubývá a zhoršuje se jejich kvalita.

Každý člověk má na hlavě průměrně 100 tisíc vlasů, někteří až 150 tisíc. Zcela neprávem jsou miminka zobrazována jako plešatá – průměrná hustota vlasových váčků na hlavě kojence je  500-700 na cm2, při zvětšování hlavy hustota váčků klesá na 250-350 na cm2.

Tloušťka vlasů bývá od 42 do 95 mikrometrů a je různá podle umístění vlasu. Nejsilnější bývají vlasy v týlní krajině. Světlejší vlasy bývají jemnější a hustší než tmavé. Vlasový váček obsahuje kromě úponu drobného svalu a mazové žlázy ještě vlasovou cibulku.

Ta produkuje vlas po určitý počet let, poté je růst vlasu ukončen a cibulka zaniká. S dalším růstovým cyklem se opět formuje a začíná produkovat další vlas. Každý vlas roste dva roky až sedm let, u některých dlouhovlasých žen i déle.

Denně vlas přirůstá asi o 0,2-0,3 mm, a to o 25 % více na jaře a v létě než na podzim a v zimě. Má-li vlas narůst do délky 1,5 metru, potřebuje k tomu 10-12 let.

Vlasy se skládají s množství chemických prvků, proteinů, aminokyselin, lipidů a vody. Jejich kondici prospívá doplňování vitaminu B a zinku. Vitamin B omezuje vypadávání vlasů, tvorbu lupů a rovněž představuje UV ochranu vlasů. Minerál zinek vlasy posiluje a brzdí jejich vysoušení. Hydrataci vlasů a vlasové pokožky podpoří ošetření zvané vlasová mezoterapie.

Zároveň přirozeně podpoří výživu vlasové cibulky a růst. Vlasová mezoterapie dodá vlasům aminokyseliny, vitaminy a kyselinu hyaluronovou, látku tělu vlastní.Dáte-li svůj vlasy na rozbor, zjistíte, čeho je dostatek a čeho je méně. Kondici vlasů prospěje doplňování vitaminu B a zinku. Vitaminy B omezují vypadávání vlasů a tvorbu lupů.

Důležitou potravou pro vlasy jsou křemík a selen. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny se postarají o kvalitu a lesk kštice, luštěniny a vejce jim dodají bílkoviny nezbytné pro růst. Listová zelenina obsahuje množství železa důležitého pro okysličení krve ve vlasové pokožce. Před UV zářením chrání vlasovou pokožku beta-karoten.

Roztřepené konečky a křehkost vlasů jsou signálem, že je třeba zvýšit přísun kolagenu.

Péče o poškozené vlasy

Prvním krokem je diagnostika vašich vlasů a jejich potřeb. Od toho se pak odvíjí výběr šamponu, kondicionéru, případně různých sér, olejíčků, masek a také termoregulačních produktů na ochranu vlasů pře horkem, případně i vnějšími vlivy.

Pokud například používáte šampon na mastné vlasy, které se vám ale začínají mastit až třetí nebo čtvrtý den  po umytí, je to cesta, jak si přesušit vlasy a pokožku. V takovém případě je lepší zvolit šampon na normální, běžně se mastící vlasy. Vysušování pokožky může způsobit i denní pití zeleného detoxikačního čaje.

Kůže se následně olupuje, ale šampon na lupy v tomto případě nepomůže. Pokud máte sklon k tvorbě lupů, zejména těch mastných, nebo podobným projevům, jednoznačně se doporučuje po každém mytí vysušit vlasy opravdu do sucha. Není vhodné mytí bez šamponu, ani použití suchého šamponu a v extrémním případě žádné mytí.

Pokud vám není lhostejné zdraví a příroda, vyhněte se ve složení vlasových přípravků také slovům jako parabeny, silikony, sulfáty nebo PPD.

Pokud vaše vlasy opravdu nevypadají zdravě nebo máte najednou potíže s pokožkou hlavy, je namístě použít regenerační masky, krémy a zábaly. V jejich složení hledejte například světlici barvířskou, která vytváří na pokožce ochranný film a zvyšuje její schopnost vázat vlhkost.

Proniknout do hloubky vlasové struktury, maximálně hydratovat a zpevnit vlasy dokáže cukr obsažený v javorovém sirupu. Pšeničný protein je posiluje a dodává jim lesk a pružnost. Heřmánek modrý, šalvěj lékařská či rozmarýn lékařský napomáhají prokrvení a regeneraci vlasové pokožky a podporují růst vlasů.

K posílení a ohraně výrazně přispívají extrakty z chmele, myrhy nebo kopřivy. K odstranění nečistot, odumřelých buněk, lupů a přebytečného mazu a k podpoře mikrocirkulace poslouží vlasové peelingy. Díky nim se pokožka zbaví všeho, co ji dusí a je očištěná, okysličená a energizovaná.

Peelingy ale používejte pouze v případě, že máte zdravou pokožku hlavy.

Blahodárné oleje

Jako jedinečnou léči používala oleje na vlasy už Kleopatra. Stoprocentně přírodní oleje regenerují, hydratují, zlepšují strukturu vlasů a zároveň prospívají vlasovým kořínkům.

Konopný olej dodává vlasům esenciální mastné kyseliny, arganový a šípkový je chrání, zvláčňují vlasové vlákno, hydratují a zklidňují podrážděnou a zánětlivou pokožku, Mezi nejčastěji využívané oleje patří také olivový, jojobový a kokosový, které můžete využít pro regenerační zábaly.

Přidejte do nich i 100% přírodní esenciální oleje, jako například rozmarýnový, který posiluje kořínky a obnovuje pružnost pokožky, šalvějový a heřmánkový, které stimulují růst vlasů a regeneraci. K celkové regeneraci výborně poslouží makadamiový olej, který obsahuje vitaminy A, B a E. Lněný olej je vhodný na lupénku ve vlasové části.

Avokádový olej uklidňuje svědivou pokožku, působí protizánětlivě, obsahuje velké množství vitaminů A, D, E, B a lecitin. Dýňový olej je bohatým zdrojem zinku.Barvení vlasům nemusí škodit. Může naopak pomoci nejen k lesku, střihu s větší plasticitou a ke zjednodušení úpravy, ale také může přispět k tomu, aby se vlasy méně mastily.

Důležitý je ovšem výběr barvy. Rozhodně bychom neměli nakupovat v běžné drogerii, ale spolehnout se na kvalitní přípravky u kadeřníka. Barvy by měly být šetrné, neobsahovat amoniak, resorcinol, PPD, což jsou látky, které způsobují kontaktní alergie a jsou potenciálními karcinogeny.

Myjete správně?

Nečekejte jednoznačnou odpověď na dotaz: jak často mýt své vlasy? Záleží na vás. Během jednoho mytí má proběhnout dvojí očista. Voda by měla být příjemně vlažná, určitě ne horká. První mytí zbaví vlasy prachu a stylingových přípravků, druhé zajistí dokonalejší očistu.

Množství  šamponu musíte odhadnout sama podle délky vlasů. Určitě jste přišla na to, že pokud to s ním přeženete, důkladné opláchnutí je zbytečně dlouhé. Ne každý šampon je určený pro každodenní mytí. Jakmile se zaměřuje na nějaký konkrétní problém, není obvykle určený k dlouhodobému pravidelnému užívání.

Svůj mycí rituál zkuste prodloužit o masáž hlavy konečky prstů, která okysličí vlasovou pokožku. Její časté provádění reguluje nadbytek vlasového mazu a podpoří růst vlasů. Kondicionér nepovažujte za zbytečnost, protože uzavře vlas a drží ho tak déle čistý, pružný, odolný.

Vlasy po mytí zabalte do ručníku a nechte je chvíli odpočinout.Do posledního pláchnutí můžete přidat jablečný ocet. Smíchejte jednu lžíci jablečného octa s půllitrem vody. Pomůže to zmírnit usazování prachových částic, zároveň dodáte vlasům lesk a lehkost.

Roztok můžete i nemusíte ještě pak opláchnout čistou vodou. V jednom dni nepoužívejte zároveň kondicionér i ocet.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Křeče V Břiše?

Horká cesta za krásou

Pokud se po umytí chystáte vlasy rovnat či vlnit, opravdu dobře je prosušte. Termoaktivní přípravky chránící vlasy před teplem lehce vetřete po celé jejich délce, ale ne ke konečkům. Při žehlení pracujte s tenčími pramínky. Nikdy nežehlete už nalakované vlasy nebo po nanesení tužidla. Žehličku nebo kulmu byste měla využívat  dvakrát, maximálně třikrát týdně.

Nežeňte je na plnou teplotu, protože to bývá až 250°C. Ideální kulma a žehlička by měly mít keramický, turmalínový nebo teflonový povrch. Možná máte vysoušeč s ionizátorem, což je ideální. Vlasy jsou od přírody nabity kladně. Během vysoušení se tento kladný náboj zvětšuje. Vytváří statickou elektřinu, která tlačí na vlasové šupiny, a ty se od sebe navzájem vzdalují.

Povrch vlasů pak zhrubne a zmatní. Záporné ionty vyvíjené fénem s generátorem neutralizují kladný výboj a odstraní z vlasů veškerou statickou elektřinu. Vlasové kutikuly se uzavřou, vlasy jsou pružné a snáze se upravují. Iontová technologie také posiluje působení vlasových přípravků. Foukání v předklonu je oblíbené kvůli většímu objemu vlasů, ale zároveň oslabuje vlasy v jejich délce.

Foukejte je tedy ve směru jejich růstu.Zejména při každodenním mytí, foukání, žehlení je důležité věnovat zvýšenou pozornost konečkům vlasů, které při takovém náporu trpí. Nezapomínejte na pravidelné zábaly či speciální přípravky chránící konečky před vysokými teplotami. Samozřejmostí je vlasy pravidelně zastřihávat. Říká se, že vlasy rostou cca 1 cm za měsíc.

Ideální je navštěvovat kadeřnici jednou za dva měsíce a pravidelně si nechávat vlasy o kousek zkracovat.

Na výběru hřebenu či kartáče mnohem víc záleží u dlouhých či kudrnatých vlasů. Zvolte kartáč, který má plastové, zaoblené špičky. Můžete si vypomoci vlasovým olejíčkem, který vyhladí a uzavře strukturu vlasu ještě před kartáčováním.

Když je kutikula naopak otevřena, vlasy mají tendenci se zacuchávat a drhnou o sebe. Udělejte si čas na důkladné rozčesání každý den, ráno i večer, a to až po konečky.

Pokud jsou náchylné k cuchání, při česání si jemně přidržujte vlasy u kořínků.

5 tipů, jak mít v zimě krásné a zdravé vlasy, i když pořád nosíme čepice!

Brzy přijdou dny, kdy se hřejivé čepice zase stanou nezbytnou součástí našich outfitů. Chrání nás sice před zimou, větrem nebo sněhem, ale zároveň také dokážou pořádně potrápit naše vlasy. Poradíme vám, jak o vlasy pečovat, aby byly stále plné síly!

Možná si říkáte, že nošením čepice vlasy před zimou ochráníte. Ano, vítr, sníh či mráz k nim sice nemůžou, ale přichází další problém, a to nadměrné pocení vlasové pokožky, které může vést ke zvýšené tvorbě kvasinek a výskytu lupů. Čepice, šály nebo kožešinové límce u kabátů navíc vlasy elektrizují a to způsobuje jejich vysoušení.

Je tedy na čase dopřát jim speciální péči v podobě hydratačních šamponů, které můžete nechat působit déle, než jste zvyklá, masek, ale také bezoplachové péče v podobě vlasových olejů či sprejů, které jim dodají potřebnou vláhu a ztracený lesk a navíc zanechají na vlasech tenký film, který chrání před nepříznivými vlivy.

Aby se vám vlasy ještě rychleji nemastily, nanášejte tuto péči jen od poloviny délky vlasů dolů. Začít můžete klidně už teď!

„Pokud si chcete chladných dnů užívat beze strachu o své vlasy, dopřejte jim také jednou týdně masku nebo zábal a peeling na vlasovou pokožku.

Nezapomínejte přitom na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy,“ doporučuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Healh.

Pokud si s výběrem vlasových přípravků nevíte rady, adekvátně vám s ním pomůže právě tricholog. 

Nechoďte s mokrými vlasy ven

Pokud se venku teploty blíží nule, rozhodně nikdy nechoďte s mokrými, ale ani vlhkými vlasy. Jednak si koledujete o nemoc a za druhé mráz a chlad snadno naruší strukturu mokrých vlasů.

Pokud tedy v zimě chodíte pravidelně plavat (snad to bude letos možné), vždy si vlasy předtím, než vyjdete ven, důkladně vyfénujte teplým vzduchem a nezapomeňte použít termoochranný přípravek.

Mějte ovšem na paměti, že dlouhé fénování horkým vzduchem, kulmování a žehlení vlasům obecně neprospívají, ale v zimních měsících je negativní vliv těchto úkonů ještě mnohem větší.

Zkuste přírodní kosmetiku

Kvalitní vlasové přípravky jsou základem úspěchu. Pokud jste se zatím neodhodlala, zkuste se právě letos přiklonit k šamponu bez sulfátů nebo rovnou sáhněte po čistě přírodních přípravcích. Vlasové přípravky bez chemických složek okamžitě přilnou ke keratinovým šupinám vlasů a uhladí je. Tím výrazně omezíme třepení konečků i nežádoucí elektrizování. 

Jste to, co jíte

Velkou službu prokážete svým vlasům i tím, že do svého jídelníčku zařadíte dostatek vitamínů a minerálů. V létě vlasy deficitem netrpí, protože čerpají potřebné živiny ze slunce, ale i z dostatečného příjmu ovoce a zeleniny.

Na podzim ani v zimě by vám neměl chybět dostatečný přísun železa, vápníku, jódu a také zinku. Ten je základním prvkem, který podporuje zdravý růst a sílu vlasů. Jestliže vám vlasy rostou pomalu nebo hodně vypadávají, může být viníkem právě nedostatek zinku.

Dbejte také na dostatek křemíku, vitamínu A a E a také bílkovin.

Buďte dobře naladěná

Ruku na srdce, udržet si dobrou náladu a nadhled, když prožíváme nejdepresivnější období v roce, umocněné druhou vlnou koronaviru, je poměrně nelehký úkol. Myslete ovšem na to, že vaše psychická pohoda se odráží úplně ve všem. Zkuste si i v tomto nelehkém období najít „to hezké“ a na stres se vykašlete.

Bude vám celkově lépe a mimo jiné pomůžete i svým vlasům. „Při silné míře stresu může dojít vlivem útoku bílých krvinek na vlasové folikuly k zastavení růstu vlasů, což má za následek jejich vypadávání.

Způsobit může dokonce i onemocnění zvané alopecie areata, při němž vlasy vypadávají na specifických místech velmi rychle, čímž se na hlavě mohou začít tvořit lysiny,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková. 

Tipy na vlasové přípravky, které vám v zimě pomohou, najdete v galerii: 

Fotogalerie

22 fotografií

Co bychom měli vědět o kůži a opalování

Hebká, do bronzova opálená pokožka, je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Ovšem i zde platí pravidlo: všeho s mírou!

Málokdo asi tuší, jak významnou roli hraje kuže v našem životě. Její celková plocha je 2m2 a je největším lidským orgánem. Kůže není jen naším vnějším obalem a ochranou proti vnějším vlivům.

Je také důležitým vylučovacím orgánem. Kuží se totiž vylučuje voda a některé škodliviny. Jsou v ní uložena tělíska, pomocí nichž vnímáme teplo, tlak, bolest…

V neposlední řadě se v kůži tvoří působením slunečního záření vitamín D.

Rozumné opalování je tedy v každém případě prospěšné. Naopak přílišné slunění má následky opačné. Nedostatek slunce v nás vyvolává pocity únavy a deprese.

Nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity a je příčinou tvorby vrásek. Bohužel, velmi nepříjemným faktorem je skutečnost, že kuže má omezenou schopnost regenerace.

Jinými slovy, veškerá poškození kuže a nešetrné zacházení se velmi težko napravují. Kožní problémy se ovšem nemusí projevit okamžitě, ale až po létech.

Obzvláště nebezpečné je sluneční záření pro citlivou dětskou pokožku. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec. U právě narozených dětí se teprve tvoří přirozená ochrana proti UV záření. Batolata by na slunci měla být maximálně 1 hodinu denně při hrách a koupání. Tedy v žádném případě ne tak, jak to děláme my dospělí – lehnout si a slunit se.

  • Kůže každého člověka reaguje na sluneční paprsky individuálně. V zásadě však rozdělujeme typy pokožky na IV druhy:
  • I velmi citlivá vždy zrudne, nikdy nehnědne / 5-10 minut
  • II citlivá vždy zrudne, hnědne málo / 10-20 minut  
  • III normální někdy zrudne, dobře hnědne / 20-30 minut
  • IV odolná nezrudne téměř nikdy,snadno hnědne / až 45 min

Zhnědnutí kuže je způsobeno tvorbou kožního barviva melaninu, který je přirozeným ochranným filtrem, schopným pohltit některé složky slunečního záření. Čím menší je schopnost tvořit melanin, tím větší je riziko poškození kuže. Sluneční záření samo o sobě není škodlivé.

Nebezpečné je UV záření, které obsahuje tři složky – typ A, typ B a typ C. Tyto paprsky pronikají do všech vrstev pokožky. Jsou filtrovány pouze v ozónové vrstvě atmosféry, jejíž stav není zrovna ideální a velmi se mění.

Zčervenání nás upozorňuje, že jsme pobyt na slunci přehnali.

OCHRANA

Ochranné přípravky mužeme rozdělit do tří skupin:

  • opalovací krémy
  • přípravky po opalování
  • doplňky výživy /predevším antioxidanty/Opalovací krémy:

 chrání proti slunečnímu záření

 > volíme co největší ochranný faktor /SPF – sun protection factor/ 

 > číslo faktoru násobí dobu pobytu na slunci bez použití ochranného filtru /krému/. Např: máme-li pokožku typu II, můžeme na slunci bezpečně pobývat 10 min. S opalovacím krémem s faktorem 12 můžeme tuto dobu prodloužit na 120 minut

  1.  > vždy zkontrolujte, zda má krém UV-A a UV-B filtr.
  2. Přípravky po opalování:
  3. jejich hlavním úkolem je zklidnění a regenerace kůže – především obnovení vlhkosti a pružnosti.
  4. Patří sem hydratační mléka, oleje a spreje
  5. Doplňky výživy /antioxidanty/:
  6. > chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny
  7. > vážou nadbytečné volné radikály

> antioxidanty jsou beta karoten, zelený čaj, vit. A, E, C, selen, zinek…

  •  Tipy pro opalování: 
  •  > používejte rtěnku či pomádu na rty s ochranným faktorem
  • > slunce opaluje i když není zcela jasno nebo i když jste chráněni slunečníkem
  • > nepobývejte na slunci mezi 11-15 hodinou
  • > opalování začněte postupně a pobyt prodlužujte
  • > při spálení vyzkoušejte obklad z uvařeného, vychlazeného černého či zeleného čaje
  • Online prodej příprávků pro opalování

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector