Krátká menstruace – Vše o zdraví

Vypadají jako klasické kalhotky, jsou i stejně pohodlné a elegantní, ale dokáží mnohem víc. Pratelné kalhotky Snuggs pro střední a slabou menstruaci jsou opakovaně použitelné a plnohodnotně nahradí jednorázové vložky a tampóny. Funkční vrstva z high-tech materiálů s nanovlákny zvládne absorbovat až dvakrát tolik, co klasická vložka.

Kalhotky tak můžete měnit jen jednou denně. Zdravotně nezávadný materiál je navíc velmi prodyšný, s kalhotkami se tak cítíte v suchu a sebejistě.

Mladičká značka menstruačních kalhotek Snuggs vznikla v českých luzích a hájích a svými výrobky přinesla svěží vítr do světa menstruačních pomůcek.

 Za pomoci inovativních technologií pomáhá ženám, aby své dny prožívaly ve větším pohodlí, sebejistě a s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Od vynálezu tampónů a vložek už uběhlo 80 let, ve Snuggs proto věří, že je čas na změnu.

 Jejich vysoce kvalitní menstruační kalhotky vydrží desítky cyklů praní, a nahradí tak velkou spoustu klasických jednorázových tampónů a vložek.

Krátká menstruace - Vše o zdraví Zjistěte více najetím myší

Jak to, že nepropustí? Není to kouzlo, ale technologie!

Snuggs nejsou první menstruační kalhotky na trhu. V zahraničí tato alternativní menstruační pomůcka existuje již „nějaký ten pátek.“ Většina výrobců ale dosahuje nepropustnosti vrstvením různých materiálů. Prakticky vždy je jednou z vrstev igelit. Ten sice nepropustí tekutiny, ale nezajistí paropropustnost, což není ze zdravotního hlediska zcela správné.

Ve Snuggs se rozhodli jít jinou cestou. Využili to, co v České republice umíme opravdu dobře – nanotechnologie. Spojili se s českými odborníky a kalhotky vytvořili podle svých představ. Hlavní výhodou kalhotek Snuggs je technologie absorpční vrstvy. Tu pomocí nanovláken dokázali vyladit tak, že přináší mnoho výhod oproti současným modelům na trhu.

Kalhotky Snuggs jsou tak vyrobené z kombinace vysoce kvalitních high-tech materiálů a nanovláken. Právě speciální vrstva z nanovláken dělá kalhotky Snuggs k nerozeznání od běžného spodního prádla. Jsou krásně tenké, přitom velmi savé. Varianta pro slabou a střední menstruaci udrží podobné množství tekutiny jako dvě vložky nebo 3 tampóny.

Krátká menstruace - Vše o zdraví

Je to hygienické?

Menstruační kalhotky Snuggs mají uvnitř nepropustnou, ovšem prodyšnou vrstvu. Kalhotky tedy krev nepropustí, ale intimní oblast může „volně dýchat“. Materiál kalhotek byl samozřejmě testován a získal certifikaci OEKO-TEX standard, která zaručuje jejich zdravotní nezávadnost. Vše je tedy maximálně hygienické, pohodlné a bez zápachu.

Konec schovávání vložek a tampónů po kapsách!

Ženy a dívky, určitě ten nepříjemný pocit věrně znáte. Máte své dny. Sedíte ve škole nebo v práci a lámete si hlavu, jak nenápadně propašovat novou vložku nebo tampón z tašky až na záchod. Každý přece nemusí vědět, že zrovna menstruujete.

Jako na potvoru jsou ale kolegové nebo spolužáci stále nablízku a s očima na stopkách. S kalhotkami Snuggs tyhle nepříjemné a trapné okamžiky neřešíte. Skvělou volbou jsou například i pro mladé dívky, kterým menstruace teprve začíná, a není tedy tak silná.

Díky menstruačním kalhotkám se s nepříjemným schováváním vložek pod tričkem už nebudou muset trápit.

Čím si nás ve Snuggs získali?

  • Odvahou. Ve Snuggs se nebojí přemýšlet jinak. S dobrým úmyslem, pro zdraví žen i planety, se zasazují o změnu zaběhnutého přemýšlení o menstruačních pomůckách. Ve Snuggs chtějí také podpořit psychické zdraví žen, věnovat se především edukaci slečen, které s menstruací začínají a bourat tabu, kterými je toto téma opředeno.
  • Technologiemi. Pomocí inovativních technologií se jim podařilo vyvinout funkční materiály, které mohou zcela nahradit jednorázové vložky a tampony. Kalhotky Snuggs jsou tak opravdu savé, nepropustí ani kapku, ale přitom nechají pokožku volně dýchat.
  • Českými kořeny. Snuggs je totiž značka ryze česká. Stojí za ní mladí a šikovní zakladatelé Linda a Tomáš a všechny materiály na výrobu kalhotek pochází z České republiky.
  • Ekologičností. Ve značce se odráží snaha vyřešit palčivé ekologické problémy moderního světa. Jednorázové produkty, jako jsou klasické menstruační pomůcky, jsou jedním z nich.
  • Smyslem pro detail. Kalhotky Snuggs jsou krásné! Na první pohled je od klasického spodního prádla nerozpoznáte. Jejich střih je pohodlný a elegantní a materiály získaly certifikaci OEKO-TEX standard, který zaručuje zdravotní nezávadnost.

Pohodlí nade vše

Krátká menstruace - Vše o zdraví

Co víc si žena ve své dny přeje, než pohodlí a jistotu? Přesně to kalhotky Snuggs poskytují. Jsou stejně komfortní jako ty běžné a nemusíte se strachovat, že se vám odlepí a posune vložka nebo že proteče tampón. Pocit bezpečí zajistí i přes noc a zažene obavy z probuzení s ušpiněným prostěradlem.

Dost bylo plýtvání

Víte, jakou stopu za sebou zanechává používání běžných menstruačních potřeb? Jen v Evropě každý rok skončí na skládce odpadu 10 miliard klasických tampónů a vložek.

Odhaduje se přitom, že průměrná žena za svůj život spotřebuje 12 tisíc vložek a tampónů a utratí až 100 tisíc korun. Udržitelnost dostala proto ve Snuggs hlavní slovo. Kalhotky lze snadno vyprat a znovu použít. Životnost mají až 50 pracích cyklů, vydrží tedy 1-2 roky.

Ušetříte tak s nimi až 240 jednorázových klasických vložek a levněji to vyjde i vaši peněženku.

Svěží vítr do upjatého světa hygienických pomůcek

Krátká menstruace - Vše o zdraví

  • Spoluzakladatelé Snuggs, Linda Šejdová a Tomáš Zahradník

„Přirozenost pro nás znamená cítit se dobře ve svém těle, v jakékoliv situaci. Naše produkty dodávají ženám sebevědomí, dopřávají pohodlí a svobodou. Každé tělo si zaslouží vlídnost a respekt. Stejně jako si je zaslouží i naše planeta. Věříme, že nezatěžovat životní prostředí zbytečnostmi je přirozené a hledáme udržitelné cesty pro růst.“

Mladičká, třiadvacetiletá Linda Šejdová si uvědomila, že jí současná nabídka menstruačních pomůcek na trhu vůbec nevyhovuje. Využila tak své zkušenosti z českých start-upů a přišla s vlastní inovací. Ta má potenciál proměnit celé odvětví.

Přizvala si k sobě na pomoc Tomáše Zahradníka, který se stal spoluzakladatelem firmy a společně mají velké cíle. Kalhotky Snuggs vyvíjeli na základě přímé zkušenosti žen. Prototyp kalhotek prodávali pouze za výrobní cenu, a shromažďovali tak cenné odezvy a návrhy na úpravy přímo od prvních zákaznic.

V současnosti pilně pracují na tvorbě dalších úrovní savosti kalhotek, nových střizích a barvách. Kalhotky Snuggs pro zakladatele značky reprezentují propojení odbornosti s laskavostí k vlastnímu tělu, ke společnosti i k planetě.

Jejich misí je poskytnout ženám při menstruaci pohodlí, adresují ale také témata jako je mentální zdraví, udržitelnost a společenské tabu spojené s menstruací.

Parametry

Velikost:

Rozměry:

XS
XS: < 80 cm, S: 80 - 88 cm, M: 88 - 96 cm, L: 96 - 108 cm, XL: 108 - 112 cm, XXL: 112 cm
Zajímavé:  Ochrana Veřejného Zdraví Orgány?

Snuggs Menstruační kalhotky XXL – střední a slabá menstruace

Menstruační kalhotky Snuggs pro střední a slabou menstruaci jsou pratelné, opakovaně použitelné a plnohodnotně nahradí jednorázové tampóny a vložky. Jsou vyrobeny ze zdravotně nazávadného materiálu, který je velmi prodyšný.

Funkční vrstva z high-tech materiálů s nanovlákny zvládne absorbovat až dvakrát více tekutiny než klasická vložka. S kalhotkami Snuggs se tak cítíte v suchu a sebejistě. Velikost XXL sedí ženám s boky 112 cm a více.

Varianta pro slabou a střední menstruaci udrží podobné množství tekutiny jako dvě vložky nebo 3 tampóny.

Údržba kalhotek: Před prvním použitím kalhotky vyperte, aktivujete tak absorpční vsrtvu. Po použití je opláchněte studenou vodou.

Vyperte je v ruce nebo v pračce maximálně na 40°C a použijte tekutý prací gel bez aviváže. Nechte uschnout. Krátká menstruace - Vše o zdraví

V zahraničí již menstruační kalhotky také existují. Ve většině kalhotek je však obsažen igelit, který sice nepropustí tekutiny, ale nezajistí paropropustnost.

Výrobci kalhotek Snuggs se spojili s českými odborníky a kalhotky vytvořili podle svých představ, bez obsahu igelitu. Hlavní výhodou kalhotek je technologie absorpční vsrtvy. Tu pomocí nanovláken dokázali vyladit tak, že přináší mnoho výhod oproti jiným modelům kalhotek.

Jsou vyrobeny z kombinace nanovláken a vysoce kvalitních high-tech materiálů. Kalhotky Snuggs jsou k nerozeznání od běžných kalhotek. Jsou úžasně tenké, přitom velmi savé. Krátká menstruace - Vše o zdraví

Je nošení kalhotek hygienické? Jistě. Menstruační kalhotky Snuggs mají uvnitř nepropustnou, ovšem prodyšnou vrstvu. Kalhotky tedy krev nepropustí, ale intimní oblast může „volně dýchat“.

Materiál kalhotek byl samozřejmě testován a získal certifikaci OEKO-TEX standard, která zaručuje jejich zdravotní nezávadnost. Vše je tedy maximálně hygienické, pohodlné a bez zápachu. Po konzultaci s gynekology je doporučená doba nošení 8–12 hodin v závislosti na síle menstruace.

Vrstva navíc obsahuje antimikrobiální stříbro, které má významné antibakteriální účinky.

Specifikace:

  • Udrží podobné množství tekutiny jako dvě vložky nebo 3 tampóny
  • Tenké, elegantní, pohodlné, velmi savé
  • Vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu
  • Ušetří spoustu odpadu
  • Certifikace: OEKO-TEX standard – zdravotní nezávadnost
  • Velikost XXL – pro boky 112 a více
  • Materiál: Tělo kalhotek – 93 % polyamid, 7 % elasten. Funkční vrstva – polyester, bavlna, elasten, polyurethan
  • Tloušťka funkční části: 1,5 mm
  • Životnost: 1-2 roky (minimálně 50 pracích cyklů)
  • Vyrobeno v České republice

Jak menstruace ovlivňuje zdraví ženy

Průběh periody může být u každé ženy trošku jiný.
Foto: Profimedia.cz

Normální menstruační cyklus trvá 26-35 dní, přičemž samotná perioda trvá 3-7 dní. Na začátku každé periody se obvykle nejprve vyskytuje tzv. špinění a mírné křeče v oblasti břišní.

Následuje silné krvácení a s ním spjaté i větší křeče po dobu 2-3 dnů. Poté se začne krvácení zmírňovat, dokud se úplně nezastaví.

„Průběh každé periody může být trošku jiný. Některá je více bolestivá, jiná méně, což je naprosto normální,” vysvětluje pro Daily Mail gynekoložka Dasha Fielderová.

Estrogen je primárně ženský pohlavní hormon, který je zodpovědný za vývoj a regulaci ženského reprodukčního systému. V těle ženy tento hormon dominuje v první polovině menstruačního cyklu, pak jeho hladina začíná pomalu klesat a svou dominanci přebírá další pohlavní hormon – progesteron.

„Na pokles estrogenu některé ženy reagují změnou nálady, nervozitou a nespavostí. V těle se pak může začít zadržovat voda a ženy může začít trápit i nadýmání a zácpa,” upozorňuje Fielderová.

Jedná se přitom o zcela normální příznaky, změny hormonální hladiny, nejde tedy o nic patologického.

Testosteron je další hormon, který sehrává velmi důležitou roli v menstruačním cyklu ženy. Přestože se jedná primárně o mužský pohlavní hormon, je produkován i u žen. Do krevního oběhu jej uvolňují vaječníky a nadledvinky.

Předností tohoto hormonu je, že u žen vzbuzuje sexuální touhu, myšlenky a energii na samotné milování.

Proč během menstruace přibíráme

Hladina testosteronu u žen postupně klesá s věkem. Nižší množství hormonu pak může snižovat množství svalové hmoty, zhoršovat zdraví kostí a také snižovat citlivost v pochvě a klitorisu.

„Když je hladina testosteronu příliš vysoká, může to vyvolat např. syndrom polycystických vaječníků nebo primární hyperplazii nadledvin, což je velmi vzácný jev, který má za následek hormonální nerovnováhu. U obou případů je vždy zapotřebí vyhledat odborníka,“ upozorňuje gynekoložka.

Cvičení během menstruace pomáhá od bolestí a nafouklého břicha
  • Pokud je váš cyklus delší než 35 dní.
  • Trpíte nadměrným růstem vlasů.
  • Změnil se vám hlas.
  • Máte delší periodu.
  • Vaše krvácení je výrazně silnější než běžně.
  • Když krvácíte mimo periodu.

Přestože se nemusí jednat o nic závažného, je vždy lepší se nechat vyšetřit a nechat si zjistit hladinu hormonů (estrogenu, progesteronu a testosteronu) v krvi.

Jak se mění menstruace ženám po čtyřicítce
Co všechno může ovlivnit sílu krvácení při periodě
Děložní myomy – vyskytují se v reprodukčním období žen. To, že je žena má, obvykle zjistí při běžné kontrole. 
Hormonální nerovnováha – může způsobit syndrom polycystických ovarií či endometriózu. Upozornit na ni může například nespavost, podrážděnost, přírůstky hmotnosti, nízké libido, deprese a únava. Toto všechno může přispět k silnějšímu krvácení.
Potrat – ztráta plodu před 20. týdnem těhotenství. Obvykle se jedná o velmi těžkou životní zkušenost, která může zanechat hluboké rány na duši, ale také na fyzickém zdraví ženy.
Mimoděložní těhotenství – pokud vajíčko oplodněné spermií nestihne doputovat až do dělohy a uhnízdí se ve vejcovodu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který při pozdním odhalení může skončit tragicky.
Adenomyóza – jedná se o nezhoubný stav, kdy se vnitřní výstelka dělohy přesune do svalové stěny dělohy. Nejedná se o nebezpečný stav, nicméně může se jednat o velmi bolestivou záležitost způsobující velmi silné krvácení.
Zánětlivá choroba pánve (PID) – je způsobena napadením děložního čípku infekcí obvykle při pohlavním styku, porodu či po gynekologických zákrocích. Pomoci mohou léky, v některých případech je ale nutné operativní řešení.

Svůj menstruační cyklus můžete pozitivně ovlivnit i svým životním stylem. Pokud se zaměříte na zdravou stravu, více pohybu, dobrý spánek, vaše perioda bude mnohem příjemnější.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
Léčivé čaje na ženské problémy
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Hlavní zprávy

Co o vašem zdraví prozradí barva vaší menstruace? Budete se divit!

  • Spousta nemocí není na první pohled viditelná, což ale neznamená, že je nemáme. O to bedlivěji musíme pozorovat příznaky, které nemusí být vždy tolik do očí bijící. I proto je dobré sledovat svoji menstruaci, která vám může napovědět třeba o osteoporóze, na kterou ženy trpí. Co dalšího může prozradit? 
  • Podle barvy menstruace poznáte skryté nemoci.
    Pokud má vaše menstruace světlou, růžovou barvu, může jít o nízkou hladinu estrogenu. Zvlášť pokud je krvácení slabší, než jste zvyklí. Jestliže jste zvyklá dávat si v tělocvičně pořádně do těla, může to být způsobeno právě tím. Studie prokázaly, že nadměrné cvičení může snižovat hladinu estrogenů, což může následně narušit pravidelnou menstruaci. I když se to může zdát jako banalita, věřte, že není.
    Nízká hladina tohoto ženského hormonu může zvyšovat riziko vzniku osteoporózy, pokud problém neřešíte. Pokud takovou změnu zaznamenáte, řekněte o tom svému lékaři. Světlá barva krvácení ale může být také signálem chudé stravy nebo syndromu polycystických ovarií. Estrogen také začne mizet s přibývajícím věkem. Pokud je vám nad padesát, popřemýšlejte, jestli by nemohlo jít o známku premenopauzy.
    Jak si po padesátce udržet váhu, nebo dokonce zhubnout? Musíte jíst tohle!
  • Podle barvy menstruace můžete ohladit skryté choroby.
    Ze světlé barvy menstruace se neradujte. Neznamená to, že byste to snad měly mít rychle za sebou, ale že máte nějaký nutriční deficit. S největší pravděpodobností vám ve stravě chybí třeba železo, které způsobuje anémii. Světlá, téměř až vodová menstruace může být totiž jejím příznakem. Sledujte své krvácení po dobu tak dvou, tří cyklů. Pokud bude stále slabá a trvat jen chvíli, řekněte o svých obavách lékaři, aby vám udělal krevní testy.
    Chce se vám pořád spát a jste smutná? Ženám často chybí železo
  • Podle barvy menstruace poznáte skryté nemoci.
    Tmavá barva menstruace může být způsobena staršími kousky děložní sliznice a krve, které se zrovna dostávají z vašeho těla. Není nutné propadat panice, je to normální. Lékaři stále nevědí, jak je možné, že tyto sraženiny a kousky sliznice v těle chvíli zůstávají, než ze ženy odejdou. Ovšem pokud tyto částečky děložní sliznice budou větší nebo se budou objevovat až ke konci menstruace, raději o tom řekněte svému lékaři. Mohlo by jít i o endometriózu.
    Varovné signály během menstruace: Kdy byste měla zpozornět?
  • Podle barvy menstruace poznáte skryté nemoci.
    V takovém případě je možné, že poměr hormonů ve vašem těle je v nepořádku. Pravděpodobně dominuje estrogen a progesteronu je oproti tomu málo. Hormonální nerovnováhu je dobré srovnat, proto o tom řekněte svému lékaři. Protože kromě toho by také mohlo jít o děložní myom. Nejčastěji bývají sice benigní, tedy nezhoubné, ale mohou být bolestivé a do budoucna způsobovat problémy.
    10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze!
  • Podle barvy menstruace poznáte skryté nemoci.
    Už jen samotná tato kombinace nezní moc vábně. A skutečně, jestliže vaše menstruace má šedý nádech, zapáchá, tak může signalizovat infekci, s největší pravděpodobností nějakou pohlavní chorobu. Nechte se proto vyšetřit, abyste zabránily včas šíření. Šedá tkáň v menstruaci ale také přináší špatnou zprávu o případném potratu. Pokud jste těhotná, určitě na nic nečekejte a jděte ihned k lékaři.
  • Podle barvy menstruace poznáte skryté nemoci.
    Tak by měla vypadat vaše menstruace. Mít jasnou červenou barvu. To znamená, že krev z vašeho těla odchází pravidelně a vše je v pořádku. Samozřejmě, každá z nás jsme originální, proto to neberte jako jedinou bernou minci, drobné odchylky jsou normální. 
    Jestliže máte najednou křeče, ačkoliv dříve byla vaše menstruace bezproblémová, může to značit nějaký zdravotní problém. • VIDEO: Hana Dvořáčková

Klíčová slova: zdraví, domácí lékař, menstruace, barva mensturace, endometrióza, osteoporóza, myom, benigní myom, infekce, nepravidelná menstruace, bolestivá mensturace

Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)

Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do klimakteria
. Používají se různá označení, jako např. měsíčky
, menses či perioda.

První menstruační krvácení se nazývá menarche
. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy.

Menstruace, která je doprovázena neobvykle silnými a křečovitými bolestmi v podbřišku
, se označuje jako dysmenorea
.

Doba od prvního dne menstruace do dne před další menstruací se označuje jako menstruační cyklus
.

Ten trvá nejčastěji 25 až 32 dní, avšak přesná délka cyklu i trvání menstruace se u jednotlivých žen liší.

Pro většinu dívek i žen je menstruace téměř bezbolestná a v průběhu plodných let se to jen málokdy mění. U jiných je však menstruační krvácení často spojeno se silnějšími či slabšími bolestmi.

Bližší informace najdete v článku Menstruační cyklus.

Příznaky a příčiny

Kromě křečovité bolesti v podbřišku
může být dysmenorea
doprovázena dalšími příznaky. Patří mezi ně například nevolnost, zvracení, bolesti hlavy
, pocit napětí v prsou a celková nevolnost. Nejsilnější obtíže se obvykle objevují v prvním a druhém dni menstruace.

Poznámka: Některé ženy již ve dnech před menstruací trpí příznaky, jako jsou bolesti břicha
a/nebo hlavy a výkyvy nálad. Tyto příznaky jsou odborně označovány jako premenstruační syndrom
(PMS).

Není známo, proč některé ženy mají bolestivou menstruaci
a jiné nikoli. Příčiny silných menstruačních bolestí se u jednotlivých žen mohou značně lišit. Mezi ty nejčastější patří:

  • myomy
    , adenomyóza
    ,
  • endometrióza,
  • psychogenní
    faktory (např. stres, partnerské konflikty apod.),
  • obstrukce
    odtoku menstruační krve, která může být způsobena příliš úzkým kanálem děložního
    hrdla
    , vaginálními stenózami
    nebo vaginálními septy
    .

Kromě toho mohou být příčinou menstruačních potíží také malformace
dělohy, případně anomálie
polohy nebo tvaru dělohy.

Formy dysmenorey

Podle toho, kdy se výrazně bolestivá menstruace objeví, rozlišujeme primární dysmenoreu (již od prvního menstruačního krvácení) a sekundární dysmenoreu (vyskytne se až později v průběhu života).

Poznámka: Při vzniku dysmenorey mohou hrát roli i psychologické
faktory, jako je stres nebo strach z bolesti a úzkost před očekávanou menstruací.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea
se obvykle objevuje krátce po menarche
(první menstruaci) a u postižených žen často trvá až do menopauzy
.

Zajímavé:  Atopický Ekzém První Příznaky?

Sekundární dysmenorea

U sekundární dysmenorey se menstruační bolesti objevují až po několika letech. Do té doby žena pociťovala menstruační krvácení jako málo bolestivé nebo zcela nebolestivé.

Sekundární dysmenorea
bývá často způsobena nezhoubnými nádory
děložní sliznice
, např. myomy. Někdy se menstruační bolesti po porodu zmírní, zatímco u některých žen se naopak poprvé objeví až po porodu.

Mimořádně silné menstruační bolesti mohou být i příznakem endometriózy
.

Poznámka: K rozvoji sekundární dysmenorey mohou vést i některé mechanické antikoncepční metody, jako je například nitroděložní tělísko.

Diagnóza a léčba

Některé dívky nebo ženy kvůli silným menstruačním bolestem nejsou schopny normálně se věnovat každodenním činnostem (např. v práci nebo ve škole). Proto je důležité, aby ženy ani dívky netrpěly mlčky, ale aby v případě silných menstruačních bolestí navštívily svého gynekologa. K určení příčin dysmenorey jsou k dispozici různé diagnostické
metody.

Na základě gynekologického
vyšetření (s vaginálním
ultrazvukem) a ultrazvukového vyšetření
podbřišku může lékař vyloučit organické příčiny, jako jsou malformace nebo myomy.

Obrázek 1: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113)

Léky proti bolesti

Ke zmírnění bolesti lze použít analgetika
(léky proti bolesti) nebo spasmolytika (léky proti křečím). Většina takto užívaných léků má za cíl ovlivnit produkci prostaglandinů
.

Poznámka: Ke zmírnění menstruačních bolestí může přispět i perorální
antikoncepce
, protože zabraňuje ovulaci. U velmi mladých dívek, které trpí bolestivou menstruací, je však užívání těchto pilulek jako léčebného prostředku sporné, protože hormonální rovnováha ještě není dostatečně ustálená (vzhledem k probíhající pubertě) a brzké podávání perorální antikoncepce by ji mohlo narušit.

Při podezření na organické příčiny je někdy nutná hospitalizace
, aby bylo možné případně provést chirurgické zákroky, jako je odstranění polypů a/nebo kyretáž
(v případě potřeby doplněná hysteroskopií), nebo i laparoskopii
, která se někdy provádí k upřesnění diagnózy (například při podezření na endometriózu).

Svépomoc

Existuje mnoho různých prostředků a metod, jak si ulevit od menstruačních bolestí. Nepříjemné pocity lze někdy zmírnit i samoléčbou. Patří mezi ně:

  • využívání tepla (např. termofory, teplé koupele, saunování),
  • rostlinné léčivé přípravky
    , homeopatika,
  • akupunktura
    ,
  • pravidelné cvičení (podporuje krevní oběh a zmírňuje křeče).

Poznámka: Účinnost uvedených metod a prostředků však nebyla vědecky prokázána.

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy nebo i zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa.

Menstruace – Homeopatický klíč

                  Délka menstruačního cyklu se může velmi lišit, a to v rozmezí 21 až 38 dnů. Delší pauzy jsou už považovány za patologické. I při těchto anomáliích ovšem není nemožné otěhotnět a porodit.

Pravidelná menstruace je závislá na vývoji zdravé děložní výstelky a na dostatečné produkci hormonů. Nepravidelná menstruace se objevuje často na začátku puberty, v přechodu a v období kojení.

Toto ovšem nepovažujeme za anomálii, nýbrž za projev hormonálních změn, které jsou spojeny s určitým životním obdobím ženy. 

                  Homeopatie může velmi dobře ovlivnit nejen bolestivost menstruace a premenstruační synrom, ale také silné krvácení, často doprovázené chudokrevností. Kromě menstruačních potíží homeopaté pomáhají léčit i cysty, myomy a problémy jak v těhotenství, tak v klimakteriu.

                   V případě chronických onemocnění je žádoucí, aby léčbu vybral a vedl zkušený lékař – homeopat. Neobejde se totiž bez tzv. terénního léku.

  • Výběr vhodného homeopatika rozklíčujeme následovně:
  • 1) Nepravidelné cykly v dospívání:
  •     – opožděná menstruace, kerá nenastoupila ani v 15. roce, když začne, intenzita se mění nebo je krvácení přerušované: Pulsatilla 
  •     – opožděná menstruace, kerá nastoupila až po 15. roce, žena má silnější kostru, potí se na hlavě, vždy nepravidelný cyklus: Calcarea carbonica 

    – opožděný začátek menstruace, poté nepravidelná, slabá, špatně se spouští. Unavená tmavovlasá žena se sklonem k depresím, náladová, nálada se zlepšuje fyzickou zátěží (tanec, běh, a pod.): Sepia officinalis

  1.     – nepravidelné cykly, dlouhé intervaly: Folliculinum 9CH
  2.     – nepravidelné cykly, krátké intetvaly: Foliculinum 15CH nebo 30CH
  3.     – nepravidelné cykly s otoky nohou a zadržováním vody: Apis mellifica AKH
  4. 2) Bolestivá menstruace:
  5.     –  křeče s úlevou stočením do klubíčka: Colocynthys,
  6.     – pocit rozlámanosti celého těla s větším krvácením: Arnica
  7.     – bolestivé stavy na omdlení, studený pot: Veratrum album
  8.     – křeče s nafouklým břichem, svírání okolo pupku: Chamomilla
  9.     – inenzivní bolest podbřišku, roztržitost, zapomínání: Melilotus officinalis AKH
  10.     – bolst v kříži a nucení na stolici, tmavá až téměř černá krev, menstruace vždy nepravidelná: podáváme Nux vomica
  11.     – bolesti v celé pánvi i v kříži těsně před menstruací, krvácení hojné tmavou krví, při menstruaci se zhorší kožní problémy: podáváme Actaea racemosa 
  12.     – nafouklé břicho, záchvatovité pulsující bolesti hlavy doprovázející opožděnou menstruaci, podrážděná žena: podáváme Belladonna 
  13. 3) Nadměrné krvácení:
  14.     – krátký cyklus, krvácení silné, tmavou krví: Phosphorus
  15.     – masivní krvácení světlou krví: Millefolium
  16.     – silně bolestivá menstruace, bolest ustupuje, když zesílí krvácení tmavou krví: Lachesis
  17.     – předčasná menstruace, tmavá krev, nafouknuté břicho, únava, závratě: China
  18. 4) Chudokrevnost: Ferrum metalicum, China
  19. 5) Premenstruační syndrom:
  20.     – napětí, levostranné migrény, špatná nálada, hádavost: Lachesis
  21.     – hyperaktivita nebo plačtivost a deprese, slabý začátek krvácení, pomalé spouštění menzes: Sepia
  22.     – bolestivá prsa, nafouknuté břicho, otoky: Folliculinum, Apis mellifica AKH
  23.     – bolest podbřišku, roztržitost, zapomínání, nekomunikativní, podrážděná: Melilotus officinalis AKH
  24. 6) „Naskočení“ po antikoncepci:
  25.     – pokud žena nemá žádné potíže, gynekologický nález je normální: podáváme Thuya occidentalis, Folliculinum a Luteinum (dávkování Vám na požádání přiložíme k objednávce) 
  26. 7) Cysty: Apis, Thuya ( řešení necháváme na lékaři – homeopatovi)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector