Křeče v lýtkách – Vše o zdraví

Kde se křeče berou, víme. Když tělo nestačí zásobit svaly kyslíkem, dochází k nahromadění kyseliny mléčné, což bolí. Stejně tak je tomu i po přílišném pocení, kdy se spolu s vodou vyplavují z organismu minerály, zvláště hořčík a vápník.

Ke křeči se ale dopracujete i v případech, kdy své tělo nijak nezatížíte, ale „dáváte mu zabrat“ stereotypními pohyby, např. při řízení auta, při práci na počítači, špatným sezením, ležením, chůzí v nevhodné obuvi apod.

Svaly jsou zatuhlé a při sebemenším nezvyklém či prudkém pohybu začnou zlobit. Podobně vznikají i nepříjemné noční křeče.

Recepty na úlevu?

Opatrně sval protáhnout, lehce promasírovat, zahřát. U lýtkové křeče pomůže, když na postiženou nohu našlápnete a pokusíte se zatlačit palec a nárt směrem k holeni. V každém případě se doporučuje zvýšený přísun hořčíku, ať už v tabletkách či minerální vodě.

A protože vstřebávání hořčíku do těla podporuje vitamin B6, pamatujte i na něj.

Z přírodních zdrojů najdete hořčík v celozrnné mouce, ovesných vločkách, jáhlech, rybách, vejcích, luštěninách, ve špenátu, meruňkách, v ořechách a semínkách, z bylinek uleví svalovým křečím anýz, bazalka, kopřiva, měsíček lékařský, vřes, zázvor, kůra z vrby bílé, arnika.

To, že máte hodně pít vodu, snad nemusím ani zdůrazňovat. Mějte na paměti, že i dehydratace je jednou z příčin křečí. I se sportováním musíme my starší být opatrnější. Vždy to chce nejdříve svaly pořádně zahřát, rozcvičit a po skončení zase protáhnout strečinkovými cviky, jinak hrozí, že v noci se nevyspíte.

Vše výše popsané zvládneme i bez lékařských zákroků, jsou ovšem situace, kdy bychom „banální“ křeče neměli brát na lehkou váhu. Platí to v případech, kdy křeč trvá déle než hodinu, postihuje více svalů nebo se přidá i horečka. Například křečemi hrudního svalstva se projevuje srdeční záchvat.

Také hypoglykémie – snížená hladina krevního cukru – přináší vedle únavy, slabosti a závrati i křeče. Rychlou pomocí je podání sladkého čaje či glukózy. Křečemi se projevuje i tzv. hyperventilace. Jde o typický hysterický záchvat, kdy v důsledku hlubokého rychlého dýchání prudce klesne obsah oxidu uhličitého v krvi.

To vede k nižší koncentraci volného vápníku, který je nutný pro správnou svalovou činnost a jeho nedostatek vyvolá křeče. Léčba? Kapky na uklidnění, proplesknutí po tvářích….

S dalšími typy křečí je to vážnější

Objevují se u epilepsie, mozkové infekce, mozkového nádoru, krvácivé cévní mozkové příhody, tetanu, při zvýšené činnosti štítné žlázy, při onemocnění ledvin, Parkinsonově nemoci.

Křeče se dostavují také po otravách alkoholem, narkotiky, jedy, ale mají co do činění i s tak něžnými kvítky a rostlinami, jako je kapraď či konvalinka.

A co byste měli vědět, máte-li doma léky na snížení vysokého tlaku? Některé z nich vyplavují z těla ve větším množství minerály, o nichž už jste četli výše – vápník, hořčík, sodík, draslík. Lékárník by vás měl upozornit, a vy se musíte snažit minerály doplňovat.

Stejně tak působí i některé léky na podporu srdeční činnosti, léky blokující tvorbu cholesterolu, antidepresiva a některá antibiotika. I tady platí zásada opatrnosti. Než jakoukoliv pilulku spolknete, snažte se o vedlejších účincích dozvědět co nejvíc.

Existuje ještě jedna křeč, která je zdraví prospěšná – ta po srdečném smíchu. Takové křeče si můžete užít víc než vrchovatě.

Křeč je bolest, které se opravdu chceme vyhnout. Pomohou i jednoduché detaily

Křeče vznikají z nejrůznějších příčin a odstranit všechny se asi nikdy tak docela nepodaří. Za vznikem křečového stavu může stát například dlouhodobá nebo i kratší, ale velmi intenzivní zátěž. Jistě to znají sportovci, kteří přecení svoje síly třeba při tréninku.

Stejně tak ale ke vzniku křečí může vést zcela opačný stav, tedy dlouhodobé sezení v nesprávné pozici. Nepomůže ani nevhodná obuv, která může buď po delší době sama k projevu křeče přispět, nebo se odrazí na stavu páteře – a tam je také jedna z možných příčin velmi bolestivých stavů, kterých bychom se chtěli vyvarovat.

Křeč pak může přijít třeba i v noci, zkrátka kdykoliv.

První pomoc

Bolest je to někdy opravdu urputná, ale jak si od ní co nejrychleji a nejefektivněji pomoci? Lékaři radí hlavně zachovat klid. To se sice velmi dobře radí, ale pokud máte pocit, že vám nohu trhá vzteklý pes, není to tak jednoduché.

Nicméně právě klid může dokonce zachránit život třeba v případě, že se křeč dostaví při plaveckém tréninku. Další radou lékařů je natažení postiženého svalu, což je opět trochu složitější a po určitou chvíli snad i bolestivější.

Na druhou stranu tato taktika ale skutečně pomáhá.

Kde najdeme minerály? Přírodní zdroje hořčíku: slunečnicová semínka, mandle, kešu oříšky, celozrnné výrobky, fazole a špenát. Draslík: sušené meruňky a fíky, mrkev, brambory, fazole, špenát. Vápník: mléko a mléčné výrobky, mořské ryby, fíky, mandle, fazole.

Pokud vás postihne křeč v lýtku, je dobré, jak bylo uvedeno, sval natáhnout. Ten lýtkový se nejlépe protáhne tím, že uchopíte rukou prsty u postižené nohy a snažíte se je s celým chodidlem co nejvíce napnout směrem nahoru (tedy k hlavě).

Křeč ve stehně

Bohužel se někdy může stát, že se do křeče dostane i stehenní sval. Ani to samozřejmě není vůbec nic příjemného a rádi bychom si od bolesti ulevili co nejdříve. V tomto případě je dobré, pokud je to možné, lehnout si na podložku a pokusit se nohu co nejvíc protahovat.

Když bolest přetrvává

Jestliže se nepodaří se bolestivosti svalu úplně zbavit,  mohou pomoci opatrné masáže nebo i koupel v teplé vodě. Každopádně bychom se i po odeznění takového stavu měli ještě nějakou dobu vyvarovat pohybu, který křeč způsobil. Mohla by se totiž poměrně rychle zase vrátit.

Důležitý je také vitamín D, díky němuž se správně vstřebává vápník. Najdeme ho v tučných rybách (rybí olej), másle či mléce. Pro jeho tvorbu je nutné i sluneční záření. V zimním období se proto doporučuje podávat vitamín D synteticky.

Zajímavé:  Nemoc Dna A Její Léčba?

Všechno má svoji příčinu a křeče samozřejmě nejsou výjimkou. Jedním z možných důvodů, proč se svaly nepřirozeně stáhnou, je nedostatek hořčíku v těle. Neměli bychom proto zapomínat na pravidelný přísun minerálů ve správném poměru.

Řeč je zejména o draslíku, vápníku a již zmiňovaném hořčíku. Pro dobré vstřebávání vápníku je potom velmi důležité zásobení těla také vitamínem D. Důvodem vzniku křečí může být i dehydratace organismu, tedy nedostatečné zásobení těla vodou.

Proto nezapomínejme na pitný režim!

Pozor na zdravotní rizika

Křeče mohou ale vznikat i z jiných příčin, které jsou daleko vážnější a mohou znamenat ohrožení zdraví nebo dokonce v některých případech i života. Může se například jednat i o sníženou hladinu cukru v krvi – tak zvanou hypoglykémii – a to už je stav, s nímž si opravdu nesmíme zahrávat.

Křečí se projevuje také epileptický záchvat, ať již jde o onemocnění vrozené nebo získané například po úrazu hlavy. Ke křečím mohou vést i nádorová onemocnění, křečové žíly nebo u dětí stavy při vysokých horečkách – tak zvané febrilní křeče – případně otravy jídlem nebo i návykovými látkami.

V každém případě, kdy máme jakoukoliv pochybnost, je tak třeba navštívit lékaře a žádat komplexnější vyšetření.

Svalové křeče: příčiny, následky a jak jim předcházet?

Každý z nás už asi někdy křeč v jakékoliv formě měl. Křeče během vytrvaleckých disciplín, křeče během spánku, křeče při vysokých teplotách. Z čeho ale přesně křeče vznikají a koho postihují nejvíce?

Křeče zná leckterý běžec, potkávají nás hlavně v létě a při dlouhé vytrvalostní aktivitě. Časté jsou také křeče v noci během spánku, hlavně do lýtek.

Nějakou formu křečí potkal snad úplně každý, sportovec i nesportovec, dobře protažený i neprotažený, starý i mladý, trénovaný i netrénovaný. Nikdo ale pořád úplně neví, co s nimi. Pokaždé taky pomůže něco jiného a někdy nepomůže vůbec nic z toho, co dříve zaručeně fungovalo.

Prostě zapeklitá situace, která se často zdá neřešitelnou. Zkusme se podívat na to, z čeho tedy mohou vznikají a co je dobré zkusit pro jejich řešení.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme.

Na jedné straně tu máme teorii o tom, že křeče jsou způsobeny nedostatkem některých iontů (hlavně hořčíku). Na což by zaručeně mělo pomoct jíst kila banánů a pít litry minerálek, ale bohužel. Většina klientů mi na to odvětí, že banány i minerálky konzumují a s křečemi to nic nedělá.

A tak tu máme další teorii o tom, že se objevují při pohybu v horkém prostředí, ztrátou vody a solí. Tak to by nám mělo pomoct doplnit vodu a sůl, ale ani to často nezabere.

A v poslední době se také objevují vědecké důkazy, které tvrdí, že křeče plynou ze svalové únavy, která zapříčiní nedostatečnou nervovou kontrolu daného svalu, který následně tíhne ke křeči.

Při regeneraci unavených svalů vám může být dobrým pomocníkem tzv. Foam Rolling. V našem článku se dočtete, jak na to.

Hořčík, sodík nebo jiný minerál?

Pro teorii, že křeče plynou z nedostatku hořčíku, neexistují žádné vědecké důkazy. Zjistilo se, že nedostatek sodíku v krvi, skutečně způsobuje křeče. Nicméně pot běžců je vždy chudý na sodík, z krve se tedy až tolik neztrácí.

Zároveň, kdyby křeče byly způsobeny nedostatkem sodíku v krvi, jak by bylo možné, že křeče se týkají většinou menší skupiny svalů a trvaly by jen 1-3 minuty? Jak by v takovém případě mohl pomáhat strečink, pokud by příčina byla jen v nedostatku nějakého minerálu? Pro strečink nám ale nahrává jiná teorie, která se věnuje studiu nervových spojení. Křeč začne, když se sval zkrátí, neboli zapojí. Zkrácením se podráždí drobná tělíska ve svalu, která se, jak se ukazuje, také podílí na vzniku křečí. Strečinkem můžeme tomuto mechanismu dobře předejít, protože protažení svalu v něm tato drobná tělíska deaktivuje. Tyto body ve svalu (takzvané triggerpointy) zároveň dobře ovlivní terapie suchou jehlou. Ta se prokazuje jako velmi účinná i při terapii nočních křečí.

Celkově tedy můžeme říct, že křeče nemají žádnou jednotnou příčinu. Pravda leží někde mezi vědeckými důkazy, které se absolutně neshodují. Důvodů bude pravděpodobně vždy několik a já bych si odvážila zmínit tři hlavní, které mi jako fyzioterapeutovi dávají smysl a i z vlastní zkušenosti vím, co na ně opravdu pomáhá.

1) Nerovnoháva iontů v těle

Rozhodně hraje roli nerovnováha iontů při sportu. Tato nerovnováha není způsobená pouze pocením a pohybem v horku, ale může ji způsobit obecný nedostatek některého minerálu ve výživě, často jím bývá draslík či hořčík. Je dobré se zamyslet, zda jíte skutečně pestře (hodně takových minerálů najdeme v listové zelenině), případně zvážit doplňkovou suplementaci.

2) Svalová nerovnováha těla

Dalším důvodem bývá nerovnováha svalová, kdy některé naše svaly od dětství přirozeně tíhnou ke zkrácení. Je snazší je zapojit, naše tělo je preferuje, jsou lépe dostupné než-li svaly hluboké. Při větší svalové nerovnováze, kdy tyto svaly přebírají práci za jiné, hlouběji uložené, může docházet k jejich křečím.

Vzniká v nich vlastně hodně výše zmíněných bolestivých bodů, které predisponují sval ke křeči. V tom případě je dobré se poradit s fyzioterapeutem, jaké kompenzační cviky či sporty zvolit, abychom dosáhli svalové rovnováhy a naučili se zapojovat hluboké, velmi důležité svaly a nemuseli přetěžovat ty povrchové.

Tedy vhodným kompenzačním cvičením protáhneme tyto často přetěžované svaly a připravíme k aktivitě jiné, méně používané. Mám tu zkušenost, že klienti, kteří se snaží pracovat se svou svalovou nerovnováhou, střídají sporty a tedy i střídavě zatěžují různé svaly, si na křeče nestěžují.

Rozhodně se osvědčuje nepřetěžovat tělo jednostranně, ale kombinovat dva až tři druhy pohybu.

3) Bránice a její zapojení do dýchání

Často se také setkáváme s křečemi v břiše při běhu, které může způsobovat špatný dechový stereotyp. Je dobré se naučit dýchat do břicha a zapojit tak do dýchání největší dechový sval – bránici.

Zajímavé:  Ostruha V Patě Léčba?

Zkuste dýchat tak, jako byste měli okolo pasu gumu, být do ní neustále opření a dýchat do všech stran hrudníku a břicha. Hrudník a břicho by se měly rozvíjet především do stran.

Tím lze předejít píchání v boku a jiným křečím v břiše, které nejsou způsobeny tím, že jste se najedli příliš brzo před tréninkem nebo jste snědli něco těžce stravitelného. To jsou pak křeče jiné, na které dýchání tak docela nepomůže.

Rehabilitace BE BALANCED, Mgr. Dagmar MosteckáPoužíváme nejnovější fyzioterapeutické přístupy založené na principech vývojové kineziologie. Naším cílem je odhalit a odstranit příčinu potíží a tím řešit problém natrvalo. Provádíme také analýzu kvality pohybu při sportu a jeho korekci.

Bc. Klára Komárková je fyzioterapeutka v centru BeBalanced. Věnuje se práci s tělem ve sportu, učí lidi, jak trénovat efektivně a bez zbytečných bolestí. Sama aktivně běhá delší tratě, leze a cvičí jógu.

Bolest lýtek je první varování: S přibývajícím věkem hrozí riziko vážné choroby

Byl jsem opravdu aktivní, chodil na ryby, patřil jsem k myslivcům, takže jsem často chodil na hony.

První věc, kterou jsem zaznamenal a kvůli které jsem si začal říkat, že možná není vše v pořádku, byla bolest svalů na nohou, když jsem šel po ulici.

Musel jsem se zastavit a odpočívat každých pár desítek metrů. To se postupně horšilo, pak už to bylo kolikrát i po pár krocích. Nevěděl jsem, co se děje.

Přečíst článek ›

Jednoho dne, kdy jsem šel na ryby, jsem musel dolů k řece sejít hodně schodů. Když jsem se po těch schodech vracel zpět, vyšel jsem pět schodů – a konec. Nohy přestaly fungovat. Musel jsem si odpočinout, a až pak jsem udělal další kroky. Nejspíš už svaly v té chvíli neměly dostatek krve, ale to jsem v té době ještě netušil.

  • POČTY *Nemocí je postiženo 13 % populace ve věku mezi 55 a 75 lety*Nemocných bez příznaků je ale mnohem více
  • *Výskyt ischemické choroby dolních končetin se zvyšuje s věkem

Nejsem typ člověka, který jenom fňuká nebo hned s každým škrábnutím běží k lékaři, ale tohle mě docela trápilo. Bál jsem se, že se děje něco špatného, a proto jsem šel na vyšetření. Dostal jsem se na intravaskulární ultrazvuk obou nohou, díky čemuž mohl lékař prozkoumat tepny.

Nebylo to nijak bolestivé, ale ultrazvuk bohužel prokázal, že jsou tepny ucpané a levá noha je na tom hůře než pravá. Lékař mi řekl, že bude potřeba cévy vyčistit chirurgickým způsobem, tedy endarterektomií, při níž se zprůchodní tepny postižené aterosklerózou.

Ta způsobila kornatění tepen.

Přečíst článek ›

Byl jsem z toho nervózní, ale lékař mě ujistil, že to bude bezpečné a pomůže mi to. Měl pravdu. Od té chvíle moje nohy každým dnem sílily. Pokud by měl někdo podobné příznaky, rozhodně bych mu řekl, ať neodkládá návštěvu lékaře.

Pořád jsem si myslel, že se to zlepší, ale jen se to zhoršovalo. Lékař říkal, že poté následuje fáze, kdy nohy bolí i v klidu, hlavně v noci, a může to skončit ztrátou končetiny. Teď už se ale cítím mnohem lépe, tak snad to vydrží.

Jak se nemoc léčí?Cílem je zlepšení průtoku tepnami a zachování končetiny. Léčba je zaměřena na odstranění nebo alespoň zmírnění rizikových faktorů a zlepšení prokrvení končetiny. V závislosti na stupni postižení je terapie konzervativní nebo intervenční.

Konzervativní léčba zahrnuje intervalový trénink, medikamentozní léčbu, vasodilatační infuze. Typ intervenční revaskularizační terapie závisí na typu a rozsahu postižení tepen.

Jsou používány intervenční radiologické metody, jako je balonková angioplastika prostá nebo se stentem či s použitím rotablátoru. Chirurgické revaskularizace zahrnují rekonstrukce tepen, endarterektomie či by-passy. Při selhání terapie dochází bohužel ke ztrátě končetiny.

Navzdory současné péči podstoupí u nás ročně netraumatickou amputaci asi 3000 nemocných. U diabetiků je riziko 10–20x vyšší než u nediabetiků.

(Zdroj: Nemocnice Na Homolce)

Informace o nemoci

*Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je společné označení pro zhoršené prokrvení tkání dolních končetin. *Nejčastější příčinou nemoci je ateroskleróza (kornatění tepen). Je zodpovědná přibližně za 90 % případů chronické ICHDK.

*Při nemoci se mění cévní stěny a tvoří se tukové pláty na vnitřních stěnách tepen. Jejich zvětšováním se postupně uzavírá tepna a zmenšuje průtok okysličené krve.

 Vnitřní povrch tepny přestává být hladký a ztrácí svou nesmáčivost, což vede k usazování krevních destiček a možnosti tvorby krevních sraženin, které mohou tepnu náhle uzavřít.

*Mezi rizikové faktory patří kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti a vysoký krevní tlak. 

Přečíst článek ›

*Problémy s tepnami nohou se zpočátku projevují pouze pocitem chladných nohou, poté se přidá občasné kulhání. Při chůzi se dostaví svalová až křečovitá bolest v lýtku, občas i ve stehně. Když se člověk zastaví, bolest zmizí.

*Okysličená krev se nedokáže dostat k pracujícím svalům a nestačí krýt jejich zvýšenou potřebu kyslíku, a proto svaly bolí. Jakmile přestane sval pracovat, zmenší se jeho metabolismus a bolest ustoupí.

Je to podobné jako bolest na hrudi při ischemické chorobě srdce (angina pectoris). V další fázi bolí nohy i v klidu.

*V poslední fázi je stav prokrvení postižené končetiny už kritický, objevují se svalové záškuby a křeče. Nemocný je ohrožen odumřením tkání. V této fázi může dojít až k amputaci.

Přečíst článek ›

Recept pro zdraví

Kuřecí filety s hráškem a brokolicí

Ingredience:

  • 600 g kuřecích vnitřních filetů
  • šťáva z 2 limetek
  • 2 lžíce tekutého medu
  • 3 lžíce oleje
  • 500 g brokolice
  • 250 g fenyklu
  • 300 g mraženého hrášku
  • sůl
  • pepř
  • kari

Postup:

Kuře omyjte, osušte a nakrájejte na nudličky. Smíchejte šťávu z jedné limetky, med a olej. Nakrájené nudličky v této směsi 30 minut marinujte. Očistěte zeleninu a brokolici rozlámejte na růžičky. Fenykl nakrájejte na úzké nudličky. Do napařovacího sítka dejte brokolici, fenykl a hrášek. Vložte do vhodného hrnce nad mírně vroucí osolenou vodu a zakryté vařte 3–5 minut do poloměkka.

Během toho opékejte filety na pánvi 4–5 minut a pravidelně obracete. Filety osolte, opepřete a dochuťte mletým kari. Zeleninu vyjměte z hrnce, osolte ji a případně pokapejte limetkovou šťávou. Zeleninu naservírujte na talíř, pokapejte šťávou a přidejte osmahnuté filety.

Zajímavé:  Adhd U Dospělých Léčba?

Přečíst článek ›

Vitamin D může chránit cévy

Pacienti trpící cukrovkou mají často problém s ucpáváním tepen, což může vést k vážným srdečním onemocněním včetně ischemické choroby dolních končetin. Podle vědců by s tímto problémem mohl pomoct vitamin D.

Pacienti s cukrovkou a nízkou hladinou vitaminu D mají vyšší sklon k uzavírání tepen než diabetici, kteří mají tohoto vitaminu v organismu dostatek. Vitamin D hraje velmi důležitou roli v přilnavosti bílých krvinek k cévní stěně, tedy rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen.

Při dostatečném množství tohoto vitaminu se na membráně bílých krvinek vyskytuje menší množství molekul, díky kterým nepřilnou buňky k cévám tak lehce. „Déčko“ by tak mohlo být využíváno v prevenci rozvoje kornatění tepen a snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění u diabetiků.

Hlavním zdrojem vitaminu D jsou sluneční paprsky, a tak využijte občasné slunce i na podzim a načerpejte dostatek vitaminu na zimu. Najdete ho i v sardinkách, lososu nebo vejcích.

Křeče: Příčina dehydratace i vážných onemocnění

Určitě už jste ve svém životě někdy zažili stav, při kterém dochází k nadměrnému, náhlému, reflexnímu stahu svalu, který nelze ovlivnit vůlí – křeč. Bývá doprovázena bolestí a dočasným znemožněním pohybu příslušného svalu.

Křeč může postihnout jak svalstvo kosterní, tak hladké svaly nacházející se ve stěnách orgánů. Může být krátká, přechodná i dlouhodobá. Vzniká v důsledku vyšší dráždivosti nervů anebo z důvodu trvalého dráždění nervových synapsí různými mediátory. Podle druhu stahů dále křeče dělíme na tonické (trvalé), klonické (záškuby) a tonicko-klonické.

Křeče kosterního svalstva (nejčastěji v lýtku a chodidle) jsou poměrně časté, a přestože jsou velmi nepříjemné a bolestivé, obvykle po krátké době odezní. Déletrvající křeče hladké svaloviny životně důležitých orgánů (např. bronchospasmus – křeč svaloviny průdušek) může být fatální.

Svalové křeče v nohou. Kdo by je neznal

Jednou z příčin svalových křečí v nohou může být porucha regulace soli a vody v organismu.

Křečí se tak může projevit přetížení svalů po nadměrné fyzické námaze nebo při nezvyklém či nesprávně provedeném pohybu, dále dehydratace (nejčastěji v důsledku nedostatečného pitného režimu při zvýšené fyzické námaze, v horkém počasí nebo po nadměrné konzumaci alkoholu), nedostatek minerálů (při nadměrném pocení dochází k deficitu sodíku, vápníku, draslíku a hořčíku) či nedostatek vitaminů, především B6 (jeho sníženou hladinu může způsobit alkohol, dlouhodobý stres, estrogeny – antikoncepční pilulky a nadměrná konzumace jednoduchých cukrů).

Křeče celého těla obvykle signalizují závažné onemocnění.

Dalším faktorem, který může křeče způsobovat, je cévní onemocnění. Jedním z nejběžnějších onemocnění jsou křečové žíly, které kromě křečí doprovází i pocit těžkých nohou vyskytující se zejména v teplém období po dlouhém stání či sezení.

Poruchy citlivosti, křeče až ochrnutí se mohou objevovat u pacientů s boreliózou, diabetiků a chronických alkoholiků.

Jak se křeče zbavit?

Přestaňte vykonávat pohyb, který křeč způsobil, a snažte se sval natáhnout. Může pomoci chůze, masáž i koupel v teplé vodě.

Pokud se chcete křečí vyvarovat, dodržujte režimová opatření. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, který je třeba zvýšit úměrně fyzické námaze. Pozor by si měli dávat především senioři, protože s přibývajícím věkem se snižuje pocit žízně a příjem tekutin klesá. Noste vhodnou obuv, ke křečím může přispívat i nošení bot na vysokém podpatku.

Prudká bolest ve svalu nemusí znamenat pouze křeč, ale její příčinou může být i žilní trombóza, nebo natržení svalu.

Nezapomeňme doplňovat minerály, zejména hořčík, vápník a draslík. Přírodní zdroje hořčíku: slunečnicová semínka, mandle, kešu oříšky, celozrnné výrobky, fazole a špenát. Draslík: sušené meruňky a fíky, mrkev, brambory, fazole, špenát. Vápník: mléko a mléčné výrobky, mořské ryby, fíky, mandle, fazole.

Důležitý je také vitamin D, díky němuž se správně vstřebává vápník. Najdeme ho v tučných rybách (rybí olej), másle či mléce. Pro jeho tvorbu je nutné i sluneční záření. V zimním období se proto doporučuje podávat vitamin D synteticky. Vynechat nesmíme ani vitamin B6, který obsahují vejce ořechy, celozrnné obilniny, brambory, avokádo nebo špenát.

Hořčík reguluje přenos vzruchu k periferním nervům a je v prevenci křečí velmi důležitý. Nedostatek hořčíku bývá vyvolán zvýšenou fyzickou námahou, stresem, silným pocením, chronickým průjmem nebo zvracením. Může k němu dojít i v těhotenství, u chronických alkoholiků, po užívání projímavých nebo močopudných látek, následkem jednostranné diety nebo hladovění. Bývá též častý u onemocnění štítné žlázy a diabetiků.

Další příčiny křečí

Hypoglykémie (snížená hladina cukru v krvi)

S lehkou hypoglykémií se může setkat i zdravý člověk při nadměrné tělesné námaze či hladovění. Jejími nejčastějšími příznaky jsou slabost, celková únava, pocit hladu, studený pot, motání hlavy až krátkodobá mdloba. K těžkým stavům doprovázeným ztrátou vědomí a křečemi dochází u diabetiků (komplikace léčby inzulínem při nedostatečném přísunu potravy po jeho podání).

Epilepsie

K epileptickému záchvatu může dojít buď při vrozené epilepsii nebo následkem poškození mozku po úrazu, infekci, při nádorovém nebo cévním onemocnění. Záchvaty mají různou podobu, někdy jsou navenek sotva postřehnutelné, jindy se záchvat projeví pádem na zem a křečemi celého těla.

Febrilní křeče u dětí

Doprovázejí často horečnatá onemocnění u malých dětí, nejčastěji ve věku mezi třetím a pátým měsícem.

Dítě náhle ztuhne a potom se jeho svaly začnou rychle stahovat a napínat, může dojít k dechovým potížím i ztrátě vědomí.

Přestože stav vypadá velmi dramaticky, záchvat dítě na životě neohrožuje, pokud ho zajistíme proti pádu a zabezpečíme průchodnost dýchacích cest (poloha vleže na boku). Lékaře však voláme vždy, a to co nejrychleji.

Křeče doprovázejí i některá infekční nebo nádorová onemocnění centrální nervové soustavy (zánět mozkových blan).

Typickou křečí se projevuje také tetanus, jenž napadá nervová zakončení na svalech a způsobuje jejich ztuhnutí a křeče všech svalů v těle.

Křeče mohou vyvolat i otravy některými jedy či návykovými látkami (kokain, pervitin, amfetaminy, alkohol), nebo jsou jedním z abstinenčních příznaků při vysazení těchto látek.

MUDr. Kateřina Uxová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector