Krev a bílkovina v moči – Vše o zdraví

Celý březen 2018 jsme věnovali problematice bílkovin – proteinů. Převážná část článků je věnovaná bílkovinám z pohledů zdravé výživy a jejich prospěšnosti pro tělo.

Při pátrání jsme však narazili na další vyhledávaný problém, který představuje bílkovina v moči (proteinurie).

Navenek se sice nijak neprojevuje, může však být příznakem mnoha různých chorob. Velmi často bývá objevena při náhodném vyšetření.

Za normálních okolností moč zdravého člověka obsahuje pouze minimální množství bílkovin. Ledviny filtrují krev na moč ve složitém mnohastupňovém procesu tak, že se velké molekuly (jako bílkoviny) do moči nedostanou.

O to se starají filtrační jednotky tzv. ledvinové glomeruly. Při zhoršené funkci nebo poškození ledvin může dojít k uvolnění většího množství bílkovin do moči a v tomto případě hovoříme o proteinurii.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Bílkovina v moči (proteinurie) bývá projevem celé řady nemocí

Bílkovina v moči – co prokazuje?

Proteinurie je odborný název pro přítomnost bílkoviny v moči a jedná se o patologický stav, který odkazuje na větší množství chorob.

Nejčastěji se jedná o nemoci ledvin a močových cest, ale velmi často doprovází cukrovku (diabetes 1. i 2. stupně) či vysoký krevní tlak.

Poznat, že moč obsahuje větší množství bílkovin, než je zdravé, není nijak jednoduché. Respektive samotné vyšetření je více než snadné a rychlé. Stačí k tomu běžné vyšetření moči a testovací papírek.

Problém je, že to nelze poznat podle zjevných příznaků. Proto bývá neadekvátní množství bílkovin obvykle odhaleno až při náhodném vyšetření na jinou chorobu.

Příznaky bílkoviny v moči

Pokud na sobě zaznamenáte následující projevy, může se jednat o možné příznaky proteinurie. Nepanikařte, a prostě si zajděte k lékaři, který vás vyšetří:

  • Zpěněná a zakalená moč – při zvýšeném množství bílkovin se moč více pění.  Toho si však většina lidí vůbec nevšimne, protože to jako problém nevypadá.
  • Otoky – nedostatek bílkovin způsobuje snížení onkotického tlaku krve, v důsledku čehož do okolí cévy prosakují tekutiny a navenek vznikají otoky. Nejvíce patrné bývají na očních víčkách a dolních končetinách.
  • Únava
  • Větší náchylnost k infekcím

Dojde-li k odhalení proteinurie, je důležité prokázat nejen množství bílkovin v moči, ale také to, jaké konkrétní bílkoviny moč obsahuje.

Lékař na základě výsledku může pacientovi pouze doporučit opatření, která problém vyřeší, nebo nařídí další doplňující vyšetření, a poté i vhodnou léčbu.

CO JE PŘECHODNÁ PROTEINURIE? Ne vždy je proteinurie závažný problém. Často se jedná pouze o přechodný stav.

Na krátkou dobu může množství bílkovin zvýšit například  fyzická aktivita, zvýšená tělesná teplota nebo vyšší příjem bílkovin v potravě.

Po určité době se stav bílkovin v moči sám srovná, nelze se na to ale spoléhat.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Proteiny ve stravě jsou velmi důležité. S množstvím bychom to však přehánět neměli.

Nefrotický syndrom

Pokud se z krve do moči “vytrácí” větší množství bílkovin a to konkrétně nad 3 g bílkovin za 24 hodin, může se jednat o tzv. nefrotický syndrom.

Nejedná se o nemoc v pravém slova smyslu, ale spíše soubor příznaků doprovázející vážnější poškození a onemocnění ledvin. Čím dříve je odhalený, tím snazší je léčba.

  • V pozdějších fázích nefrotického syndromu se otoky objevují na různých částech těla, člověk je také často nemocný (s bílkovinami z krve unikají i důležité obranné látky) a má zvýšený cholesterol.
  • Narušené vnitřní prostředí může vyvolat i zvýšenou srážlivost krve a tím i vyšší riziko vzniku krevních sraženin.
  • V takovém případě nestačí odhalit samotný nefrotický syndrom, ale především jeho příčinu a co nejdříve zahájit správnou léčbu.

10 nejčastějších příčin bílkoviny v moči

  1. Přítomnost bílkoviny v moči je obvykle příznakem stravovací chyby či zdravotního problému.
  2. V lepším případě stačí upravit stravu  a snížit množství bílkovin, v horším případě bílkovina v moči představuje projev jiné nemoci.

  3. A že jich může být velké množství, proto bílkovinu v moči nikdy neignorujte.

BÍLKOVINA V MOČI – HODNOTY aneb co je fyziologická proteinurie? Než se vrhneme na nejčastější příčiny bílkoviny v moči, měli bychom znát hodnoty platné pro normální stav.

Tedy do jaké míry je bílkoviny v moči normální, a od jaké už bychom měli být opatrní. Při běžné fyzické aktivitě člověk vyloučí 50 až 80 mg bílkovin za 24 hodin (max. 96 mg/m2 – tj. asi 150 mg).

 ZVÝŠENÁ ZÁTĚŽ ORGANISMU

Bílkovina se může do moči při náročnějších fyzických aktivitách, při stresové zátěži či při akutních infekčních stavech. Tento případ je nejlehčí a po určité době se sám srovná.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Vysilující trénink může mít za následek přechodně zvýšené množství bílkoviny v moči

INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Záněty močových cest obvykle doprovází nejen typické příznaky pálení a řezání při močení, krev v moči, ale také výskyt bílkovin v moči.

Poslední projev je nejméně nepříjemný, pacientka jej vlastně nijak nepociťuje a stav by se měl vrátit do normálu po vyléčení zánětu.

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK (HYPERTENZE)

Je všeobecně známo, že dlouhodobě zvýšený krevní tlak může nadělat spousty problémů.

Mimo jiné má silně negativní vliv i na funkci ledvin a může je poškodit. Jedním z projevů je opět vyšší množství bílkovin v moči.

DIABETES 1. A 2. TYPU

  • Diabetes nebo také cukrovka je nemoc trvající léta a jako taková má vliv i na ledviny a jejich filtrační schopnosti.
  • Poškozuje nejen samotné ledviny, ale také proces glomerulosklerózy, kdy se do moči začne dostávat více a více bílkovin.
  • Proto musí diabetici chodit na vyšetření moči, aby bylo případné zhoršení funkcí ledvin včas odhaleno.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

U diabetiků je proteinurie běžný projev a musí chodit na pravidelná vyšetření moči

GLOMERULONEFRITIDA

To jsou zánětlivá neinfekční onemocnění glomerulů – ledvinných filtračních jednotek, kterých je velké množství i druhů.

Zatímco některé jsou více méně neškodné, jiné mohou mít za následek postupné či náhlé selhání ledvin.

ČTĚTE TAKÉ: Při selhání ledvin se předepisuje ledvinová dieta. Čtěte o jídelníčku a o tom, pro koho je vhodná.

FOKÁLNĚ SEGMENTÁLNÍ GLOMERULOSKLERÓZA (FSGS)

Jedná se o chronické onemocnění ledvin, kdy v ledvinných glomerulech vznikají vícečetná ložiska. Ztráty bílkovin jsou natolik vysoké, že u nemocného vzniká nefrotický syndrom.

Nemoc nemusí mít jasnou vyvolávající příčinu, postupně se zhoršuje a může doprovázet i jiné choroby.  Při neléčeném průběhu může dojít až k úplnému selhání ledvin.

NÁDORY V MOČOVÝCH CESTÁCH

Bílkovina v moči může bohužel naznačovat i mnohem vážnější choroby, mezi které nádory zcela určitě patří. V tomto případě se jedná o nádor močových cest – rakovina močovodu, močového měchýře, ledviny a další.

TIP: Podívejte se na užitečné video věnované léčbě a prevenci zápalu močového měchýře. Mluví Květka z blogu blendea.cz.

PREEKLAMPSIE – BÍLKOVINA V MOČI V TĚHOTENSTVÍ

Je chorobný stav týkající se těhotných žen v druhé polovině těhotenství a souvisí s vysokým krevním tlakem, nevolnostmi, bolestmi hlavy a otoky. Bohužel preeklampsie může těhotnou ženu i nenarozené miminko vážně ohrozit na zdraví i životě.

MYELOM (KAHLEROVA NEMOC)

V tomto případě hovoříme o velmi vzácné příčině, která vychází z plazmatických buněk vytvářejících B-lymfocyty (bílkovinné obranné látky).

Zajímavé:  Zuzene Cievy V Mozgu Priznaky?

Nádor sice vytváří protilátky také, ale defektní. A právě části těchto defektní protilátek (tzv. Bence-Jonesova bílkovina) pronikají do moči.

Tyto abnormální obranné látky mají za následek poškození ledvin, narušení tvorby normálních protilátek, imunodeficienci atd.

MASIVNÍ PORANĚNÍ S ROZDRCENÍM SVALŮ (CRUSH SYNDROM)

Po vážném úrazu dochází k uvolnění velkého množství bílkovin ze svalu, které přes ledviny prochází do moči, a poškozují je.

Tyto stavy jsou velmi vážné a zraněného mohou ohrozit na životě.

ČTĚTE TAKÉ: Proč jsou bílkoviny pro tělo prospěšné a proč je podstatný jejich dostatek? 

Jak probíhá vyšetření a léčba bílkovin v moči?

Moč se vyšetřuje dvěma způsoby. Za prvé pomocí diagnostických papírků, které se vkládají do moče, a kde se množství bílkovin v moči určuje podle barevné stupnice.

Testovací proužky je možné zakoupit v lékárně bez předpisu a použít je doma.

Jeden proužek se ponoří na jednu až dvě sekundy do vzorku moče. Poté se vytáhne a nechá cca jednu minutu odpočívat, poté lze výsledek považovat za relevantní.  

TIP: Objednejte si tester moči a kromě bílkoviny odhalte i hladiny dalších látek – glukóza, dusitany, krev a jiné. 

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Za druhé v biochemické laboratoři. Druhý způsob je přesnější. Pro opravdu přesné údaje pacient dodává vzorky moči získaných za období 24 hodin.

Díky tomu lze mnohem lépe zjistit skutečné množství ztracených bílkovin.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Nejpřesnější výsledky odhalí laboratorní vyšetření

Jak odstranit bílkovinu z moči?

Odhalit lze již velmi malé množství bílkovin od 30 do 300 mg, což je stav označovaný mikroalbuminurie.

Následují vyšetření, které stanoví lékař na základě svých podezření. Může se jednat například o vyšetření na přítomnost bakterií, ultrazvuk ledvin, cystoskopie, vyšší krevní tlak, cukrovka apod.

V případě podezření na onemocnění ledvin se vyšetření ujímají nefrologové a jejich speciální vyšetřovací postupy (např. biopsie ledviny).

Než lékaři na základě výsledku provedených vyšetření odhalí pravou příčinu problémů, je pacientům obvykle doporučena dieta založená na nižším příjmu kvalitních bílkovin, vyšším příjmu zeleniny a ovoce a pitného režimu.

Alkohol není doporučován ani v minimálním množství. Nevhodné jsou také náročné fyzické aktivity, které, jak již nyní víme, bílkoviny v moči také ovlivňují.

5 způsobů, jak snížit bílkovinu v moči

  1. Samozřejmě je vhodné následující tipy brát s rozumem a držet se jich pouze při mírném zvýšení množství bílkoviny v moči.
  2. Zásadní je vždy to, co na základě vyšetření řekne a doporučí lékař.
  3. My máme na myslí pouze případy, které lze pozitivně ovlivnit úpravou jídelníčku.

  1. Snižte příjem sodíku – nižší příjem sodíku snižuje nejen bílkoviny v moči, ale také krevní tlak. Navíc zlepšuje funkce ledvin.

  2. Omezte živočišné proteiny – mnohem lepší jsou rostlinné proteiny získané ze sóji, které mohou snížit hladinu prozánětlivých cytokinů v ledvinách.
  3. Jezte rybí tuk – obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mají prospěšný vliv na ledvin a krevní tlak.

  4. Nezapomínejte na lněné semínko – zlepšuje funkce ledvin a snižuje množství bílkovin v moči.
  5. Kontrolujte hladinu cukru – ten totiž poškozuje ledviny, který v důsledku poškození funkcí vylučují do moči více bílkovin.

Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Lněné semínko je sice drobné, ale zato velmi výživově hodnotné

Zdraví vždy na prvním místě

Můžeme do nekonečna řešit otázku správného poměru bílkovin ve zdravém a vyváženém jídelníčku.

Zda jsou lepší živočišné bílkoviny nebo rostlinné. Zda máme více bílkovin jíst dopoledne, odpoledne, před cvičení nebo cvičením.

Zda jsou nejlepší přirozené zdroje nebo je vhodné část proteinů nahradit proteinovými doplňky.

Na tom není nic špatného, avšak ve středu naší pozornosti by mělo vždy stát naše zdraví. Starejte se o něj a vaše tělo se vám bohatě odmění.

Další články o bílkovinách, rostlinných a živočišných zdrojích a účincích

Bílkovina v moči může znamenat celou řadu onemocnění

15. září 2020 (aktualizováno: 26. dubna 2021)

Komplexní vyšetření, preventivní prohlídka, hledání příčiny zdravotních potíží… Jakého společného jmenovatele mají tyto lékařské úkony? Jde o rozbory tělních tekutin, krve a moči. Ze vzorku moči lze poznat mnohé. K základním ukazatelům rozboru moči patří test bílkovin v moči. Dále se zjišťuje pH moči, kreatinin, leukocyty v moči, žlučové barvivo, ketony v moči a další hodnoty. Kultivace moči odhalí také bakterie v moči. Odchylky od normálních hodnot různých ukazatelů napomohou určit správnou diagnózu. Tou může být například onemocnění ledvin, nefrotický syndrom, zánět močových cest, cukrovka, žloutenka a mnoho dalších.

Obsah: Krev a bílkovina v moči - Vše o zdraví

Odebrané vzorky moči se chemicky testují. Praktický lékař může použít testovací proužky na moč pro jednoduchá vyšetření, např. pH moči. Tabulka pak určí, zda jsou hodnoty v pořádku nebo vykazují odchylku. Lékař si může vyžádat laboratorní testy. Podobně jako to, co se zjistí ze sedimentace krve, se dá zjistit i ze vzorků moči. Je to jeden ze základních způsobů, jak poznat problémy s ledvinami. V laboratoři se odstředí část vzorku. Ze získaného močového sedimentu se vyhodnotí přítomná bílkovina, bílé krvinky v moči, hlen v moči, červené krvinky v moči, krev v moči, kreatinin. Hodnoty se pak porovnají s obvyklým průměrem a jsou vyšší, provede se ještě kultivace a určí se vhodná léčba, popřípadě se nasadí antibiotika.   Ideálním způsobem by bylo odebírat moč až při samotném vyšetření, ovšem běžnou praxí je přinést si vzorek ranní moči již z domova. Pokud použijte domácí nesterilní nádobu, můžete očekávat, že výsledky nebudou zcela přesné, i když ji vyvaříte. Řešením jsou zkumavky na moč, které si zakoupíte v lékárně. Samozřejmostí by při návštěvě lékaře mělo být poučení, jak vzorek odebírat, a určitě také předaná sterilní zkumavka na moč. Samotný vzorek by měl být odebírán z tzv. středního proudu při prvním ranním močení. Co to znamená? Nejdříve necháte odejít část moči, pak teprve zachytíte patřičnou dávku moči do zkumavky. Je potřeba mít před odběrem čisté ruce dbát na prevenci znečištění víčka a hrany zkumavky.   Jednou ze základních součástí běžného rozboru moči je test bílkovin. Ten se neprovádí jen u podezření na onemocnění, ale také při zkoumání obtíží, na které by mohly být tímto stavem ovlivněny. Např. bílkovina typické příznaky v moči a bolesti zad spolu mohou souviset a naznačovat oslabené ledviny. Příznaky pak musí potvrdit další testy. Bílkovina v moči v těhotenství také není ničím výjimečným, ale je potřeba provést další zdravotní vyšetření.

K onemocněním, která naznačuje vyšší hodnota bílkovin v moči, patří nejčastěji:

Pokud vás trápí bolest a pálení při močení jedná se pravděpodobně o zánět močových cest. Lékař vám na základě vzorku moči zjistí druh bakterie a předepíše vhodnou léčbu.

Zvláštním případem je bílkovina v moči v těhotenství, která může naznačit preeklampsii, tedy chorobný stav, který vážně ohrožuje matku i plod.  

Zajímavé:  Jak Procvičit Bederní Páteř?

K možným příznakům výskytu bílkoviny v moči patří kalná moč, bílé kousky v moči, pěna v moči, otoky, zvýšená únava a snížená odolnost vůči infekcím. V těchto případech je nutno navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření. Bude vám doporučena vhodná léčba nebo se provedou další vyšetření. Zakalená moč nebo pěnivá moč většině lidí nepřipadá nápadná, ale právě ony vás mohou na problém s bílkovinami upozornit. Důležité je i určení druhu bílkoviny, podle kterého je možno upřesnit, o jaké onemocnění se jedná. Bílkoviny v moči se vyskytují také po úrazu, při kterém jsou rozdrceny svaly. Velké množství uvolněných bílkovin může vážně poškodit ledviny.   Laboratorním vyšetřením lze odhalit i poměrně malé množství bílkoviny v moči. Na základě vyšetření pak lékař stanoví diagnózu. Pokud by se jednalo o zánět, vyskytovaly by se v moči i zvýšené leukocyty. Ketolátky v moči by mohly naznačovat cukrovku. Selhání ledvin naznačuje zvýšený kreatinin nebo kreatinin v krvi, který se pak vylučuje močí. Krev v moči u mužů může znamenat problémy s prostatou, krev v moči u žen a leukocyty v moči u žen znamenají celou řadu problémů. Příčinou však může být i nevhodně použitá zkumavka na moč nebo neopatrně provedený odběr.

Ještě před specializovanými vyšetřeními se provede rozbor krve. Hodnoty se pak posuzují společně s rozborem moči. Pro posouzení, zda se jedná o zánět, se zjišťuje CRP. Hodnota CRP u zdravého člověka se pohybuje v mezích od 0 do 5 mg/l.

Může vystoupat i přes 100 mg/l. Do stanovení přesné diagnózy je potřeba držet dietu – zvýšit příjem zeleniny a ovoce, kontrolovat pitný režim a snížit příjem cukru, sodíku a živočišných bílkovin. Vyhnout se musíme alkoholu a vyšší fyzické námaze.

Potravu doplníme lněným semínkem a rybím tukem.

O čem všem vypovídá barva a vůně moči? – Proženy

Foto: Zhuravlev Andrey, Shutterstock.com

O věcech, které se dějí za dveřmi toalety, se příliš nemluví, jsou považovány za citlivé a intimní. Přitom velmi úzce souvisí s celkovým zdravím. Jinými slovy podle toho, co z vás vyjde ven, se dá docela dobře poznat, zda je všechno v pořádku uvnitř. To se týká i moči. Co říká o vašem zdraví?

Barva a vůně moči se mění nejen v závislosti na tom, co jíte nebo pijete: po rebarboře a borůvkách se barví do růžova, po řepě do červena, po silné kávě voní po vanilce, když málo pijete, je tmavá a výrazně páchne – to svědčí o dehydrataci. Moč a to, jak často chodíte na toaletu, vypovídají i o tom, co se děje v těle. Co všechno se z ní dá vyčíst?

Silná čpavková nebo nasládlá vůně, zkalení a tmavá barva podobná jablečnému džusu, někdy i s příměsí krve, může naznačovat infekci způsobenou bakteriemi, které se usídlily v močovém traktu.

„Během prvního dne obtíží se můžete pokusit o zvládnutí infekce významným zvýšením příjmu tekutin na nejméně tři litry za den,“ radí profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně. Pokud nedojde ke zlepšení, obraťte se na lékaře, který vám nejspíše předepíše antibiotika.

Na podporu jejich účinku, ale také jako prevence nového vzplanutí infekce, se vyplácí jíst brusinky, případně užívat přípravky s jejich obsahem. „Důležitý je také dostatečný pitný režim,“ upozorňuje Ludmila Mazylkinová, vrchní praktická lékařka společnosti Moje ambulance.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Brusinky pomáhají jak při akutních, tak chronických či opakovaných zánětech močových cest

O tom, že ledviny přestávají zvládat svou funkci, může svědčit i tmavě hnědá nebo příliš pěnivá moč.

V prvním případě jde o rabdomyolýzu, kdy se vlivem přetrénování, zranění, infekce nebo otravy začnou rozkládat svalové tkáně. „Do krevního oběhu se uvolňuje jako odpadní produkt myoglobin, což je poměrně velká bílkovinná molekula obtížně procházející ledvinnými kanálky,“ rozvádí profesorka Matějovská Kubešová.

Pěnivá moč zase ukazuje na proteinurii, kdy jsou do moči vylučovány přebytečné bílkoviny. K příčinám patří záněty ledvin a močových cest, komplikace neléčeného nebo špatně léčeného vysokého krevního tlaku či cukrovky, rakovina nebo autoimunitní choroby.

V léčbě selhání ledvin je v první řadě nutné vyřešit příčinu, která k němu vedla. Pak probíhá antibiotiky v případě infekce, fyziologickým roztokem v případě rabdomyolýzy, podáváním dalších léků, v pokročilých případech je nutná hemodialýza.

Pociťujete větší žízeň než obvykle, častěji běháte na malou a moč vám voní po ovoci? Pak byste si měli nechat změřit hladinu cukru v krvi, mohlo by se jednat o cukrovku typu prvního (je vyvolána postižením slinivky břišní a snížením produkce inzulinu) nebo druhého (ztráta schopnosti na inzulin reagovat). V obou případech tělo ztrácí schopnost zpracovat glukózu, ta proto končí v moči, způsobuje její ovocný pach i vyšší frekvenci jejího vylučování.

A jak se projevuje prediabetes?

První typ cukrovky se léčí dodáváním chybějícího inzulinu, druhý zavedením režimových opatření v podobě zvýšení pohybové aktivity a dietou s omezením tuků a cukru. „U mnoha nemocných již tato dvě opatření vedou k normalizaci jejich látkové přeměny. V případě neúspěchu je nutno pokročit k podávání léků, antidiabetik,“ říká profesorka Matějovská Kubešová.

Foto: ssuaphotos, Shutterstock.com

Žízníte, lítáte pořád na malou a moč voní po ovoci? Na vině může být cukrovka

Barví-li se vaše moč podezřele často do jantarova nebo oranžova, mohlo by to signalizovat nemocná játra nebo žlučové cesty.

Při postižení jater nebo ucpání žlučových cest se v krvi zvyšuje hladina bilirubinu, což mění barvu moči. Mezi další projevy patří únava, nechutenství, bolesti svalů a kloubů, tlak pod pravým žebrem, svědění kůže nebo i horečka.

Postižení jater se řeší klidovým režimem a úpravou stravy (omezení tuku, zvýšení příjmu cukru a bílkovin), v případě postižení žlučových cest je obvykle nutné ultrazvukové a endoskopické vyšetření.

A co když chodíte na malou až moc často? Může jít i o rakovinu!

Veterinární nemocnice a ambulance

Močová soustava je důležitým vylučovacím systémem, zajišťující bezchybný chod normálních tělesných procesů.

Vzhledem k nezastupitelné funkci této orgánové soustavy v organismu se stále vyvíjí ve veterinární medicíně laboratorní metody založené na vyšetřování moči, které se neomezují pouze na  detekci vad vlastní močové soustavy, ale stále více slouží k diagnostice chorob jiných orgánových systémů nebo na detekci přítomnosti různých cizorodých látek vylučujících se močovou cestou. Tento letmý úvod dokazuje velkou významnost moči pro klinické a laboratorní vyšetření pro posouzení metabolických pochodů a různých změn důležitých orgánových systémů.

Proto nedílnou součástí preventivních screeningových vyšetření stavu organismu je vyšetření moči pomocí indikátorových močových proužků, mimo jiné obsahujícími test na přítomnost bílkovin.

Normální moč zdravého psa nebo kočky v závislosti na stavu zátěže organismu obsahuje malé množství proteinu. Tyto bílkoviny pochází původem z krevní plasmy, z ledvinných tubulů (Tamm-Horswall mukoprotein) a sekretorních globulinů z dolních cest močových.

Přítomnost abnormálně zvýšeného množství bílkovin (proteinurie) provází stavy jednoduše rozdělené na prerenální, renální a postrenální příčiny.

Zajímavé:  Příznaky Levostranného Srdečního Selhání?

Prerenální  příčiny souvisí s přítomností velké plasmatické koncentrace bílkoviny s menší molekulární hmotností (< 60 000 – 65000 D) ve vysoké míře procházejících glomerulární bariérou (např.

myoglobin 17 000 D – 75% prostupnost, Bence – Jones paraprotein – lehké řetězce imunoglobulinu 22 000D) nebo proteinurie popisovaná u lidí následkem zvýšeného intraglomerulárního kapilárního tlaku způsobující zvýšený únik malých bílkovinných molekul (např.

proteinurie spojená s venózní stází, proteinurie spojená s fyzickou námahou).

Vlastní choroby ledvin provázené ztrátou bílkovin jsou výsledkem patologických změn ve struktuře glomerulu narušující normální filtrační bariéru nebo následkem ztráty mechanismů zpětné absorpce v proximálně uložených   tubulárních buňkách.

  Pro glomerulární změny je v moči typicky zvýšená hladina albuminu ( 69 000 D, relativní permeabilita přes glomerulární bariéru je 0,01%), proto albumin bývá využíván jako hlavní marker glomerulární proteinurie.

Za normálních okolností procházejí glomerulem pouze globuliny o malé molekulární hmotnosti a jsou pinocytózou zpětně reabsorbovány proximálními tubulárními buňkami, kde jsou rozloženy na amikokyseliny a vráceny zpět do cirkulace.

Postrenální proteinurie je dána vstupem bílkovin do močových cest distálně od nefronu, obvykle se jedná o stavy souvisejícími s krvácením nebo zánětlivými procesy.

Klinická analýza přítomnosti bílkovin v moči přímo v ordinaci je v současnosti majoritně prováděna pomocí detekce indikátorovými močovými proužky (senzitivní rozsah 30-1000mg/dl), případně méně často zkouškou s kyselinou sulfosalicylovou.

Indikátorové močové proužky byly koncipovány hlavně pro vysokou senzitivitu na albumin, zvýšeně falešné výsledky vykazují při vysoce alkalické moči (pH rovné nebo vyšší 9) nebo při přítomnosti některých látek (např.

chlorhexidin, fenazopyridin apod), dále falešné výsledky se objevují u zvlhlých proužků nebo při dlouhém namočení následkem vyluhování indikátoru.

Kyselina sulfosalicylová velmi dobře detekuje i globuliny, zvýšené falešné výsledky podává v moči s příměsí iodových rtg kontrastních látek, penicilinů, cefalosporinů případně sulfonamidů, falešně snížené reakce dostáváme u vzorků s vysokým pH.

Obecně platí pravidlo, že kvalitativní nález bílkoviny v moči musí být při klinickém posouzení vztažen k nějaké konstantě,  která nález přibližně kvantitativně zhodnotí (např. hustota moči). Jinak přistupujeme k  výsledku detekce stejné hladiny bílkovin v moči ve vzorku velmi koncentrované moče a moči isosthenurické. Prověřit proteinurii bychom měli při nálezu proteinu v moči  + a více (arbitrážní jednotky) při hustotě do 1035 nebo ++ a více při hustotě rovné nebo nad 1035.

Za zlatý standart při kvantitativním posouzení  proteinurie je považováno zhodnocení ztráty bílkovin za 24 hodin, jelikož proteinurie během dne kolísá v závislosti na produkci objemu moči a momentální metabolické aktivity organismu. Toto vyšetření však vyžaduje speciální podmínky (metabolickou klec) a je poměrně časově náročné (hospitalizace, časté cévkování apod.). Proto ve veterinární medicíně není příliš rozšířeno.

Veterináři si proto pomáhají ve zhodnocení ztráty bílkovin v určitém jednom získaném vzorku moči ve srovnání s výlučkem jiné látky v moči  (která se ledvinami vylučuje bez omezení). Vyšetření je založené na principu  vycházející z teorie renální příčiny proteinurie.

Ztráta proteinu v ledvinách je založena buď na zvýšené porozitě glomerulární filtrační bariéry vedoucí k překonání kapacity reabsorpce proteinu v proximálním tubulu (střední až velmi těžká proteinurie) nebo na narušeném stavu tubulární reabsorpce při normální pasáži nízkomolekurálních bílkovin přes filtrační bariéru (mírně až středně těžký stav proteinurie).

Velikost ztráty proteinu závisí na typu postižení a na stupni glomerulární filtrace (GFR – glomerular filtration rate). GFR u zdravých zvířat a stabilizovaných stavů chronického ledvinného selhání zůstává přibližně stále stejný během celého dne (24 hod perioda).

Kreatinin je sekretován ledvinami v maximální možné míře glomerulární filtrací, proto je možné ho použít jako marker GFR.  Z výše uvedených skutečností vyplývá, že koncentrace proteinu v moči (UP) vztažená k  hladině kreatininu v moči (UC) odpovídá přibližně kvantitě proteinu vztažené k objemu moči za 24 hodin a hmotnosti.

Důležité je, že toto platí i u zvířat se stabilizovaným chronickým ledvinným selháním, tyto zvířata pokud mají chorobu relativně stabilizovanou vylučují přibližně stejné množství kreatininu močí jako zvířata zdravá (plasmatická koncentrace kreatininu nestoupá, zůstává na určité hladině).

Ve srovnávacích studiích nebyly nalezeny signifikantní rozdíly v posuzování proteinurie pomocí měření hladiny bílkovin a kreatininu v moči v náhodném vzorku moči a jejich poměřením (UP/UC) oproti kvantifikaci ztráty bílkovin vztažené k množství moči vyprodukované za den a tělesné váze.

Dále nebyly nalezeny signifikantní rozdíly při posuzování UP/UC ve vzorcích získaných katetrizací, cystocentézou nebo při spontánní mikci ve středním proudu moči při neaktivním sedimentu. U psů je však známa skutečnost, že samci (psi) mají relativně vyšší UP/UC ve vzorcích získaných spontánní mikcí (střední proud) než samice (feny). Tato skutečnost je připisována vyššímu podílu globulinů původem z dolních cest močových (DCM) v moči u samců. 

Proteinurie kvantifikovaná pomocí UP/UC může být ovlivněna dietními opatřeními. U zbytkové funkční ledvinné masy (ledvinná nedostatečnost – selhání) snížený příjem lehce stravitelných bílkovin signifikantně snížil velikost poměru UP/UC.

Dále traumata  nebo různé proliferativní patologické procesy způsobující krvácení, zvyšují poměr UP/UC. Ale velikost UP/UC příliš nekoreluje z množstvím erytrocytů  (vztaženo k objemu moči). Zánětlivé pochody zvyšují UP/UC.

Vliv fyzické zátěže zatím nebyl u psů objektivně prokázán na rozdíl od lidí (transientní proteinurie).

Hodnoty UP/UC hodnotíme nejlépe vždy při neaktivním močovém sedimentu. Poměr u psa by v závislosti na různých studií neměl přesáhnout 0,3 (0,5).

Rozmezí 0,3 (0,5)-1 je považováno za dubiózní a číslo nad 1 (u kočky nad 0,7) je průkazné pro silnou proteinurii. Tj abnormální poměr UP/UC při neaktivním sedimentu vzorku moči je typický pro renální nebo prerenální příčinu proteinurie.

Vysoký poměr UP/UC (obvykle > 3) nejpravděpodobněji koreluje s diagnózou glomerulonefritidy případně amyloidózy.

Pro přibližný převod poměru UP/UC na ztrátu proteinu (mg) za 24 hod vztaženou na kilogram  živé váhy lze využít násobící  koeficient 20 (UP/UC x 20 =     mg/kg/24 hod).

Signifikantní přítomnost vysoké hladiny bílkovin v moči (respektive  vysoký poměr UP/UC) je považována za vysoce patognomickou pro glomerulární onemocnění.

Vzhledem ke skutečnosti, že pravděpodobně většina případů chronického ledvinného selhání je vyústěním glomerulární choroby je kvantifikace proteinurie u pozitivního nálezu při preventivním vyšetření indikátorovým proužkem moči velmi důležitým a hodnotným vyšetřením.  Dále úspěšnost léčby glomerulopatie je nutné sledovat pomocí UP/UC.

Některé familiární nefropatie jsou spojeny s proteinurií (např. hereditární nefritis bulteriérů, Alportův syndrom u dalmatinů a jiných plemen atd.). Některé chovatelské kluby už dokonce v ČR mají zájem na včasném odhalení vrozeného onemocnění a stanovení UP/UC může k diagnostice významně přispět, dokud nebudou vypracovány přímé genetické metody diagnostiky těchto vad (PCR).

Časná detekce ztráta bílkovin u rizikových plemen ve specializované laboratoři se provádí pomocí testu mikroalbuminurie, který je výrazně citlivější (viz falešné výsledky UP/UC při patologii dolních cest močových)..

 Tomáš Fiala

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector