Krkání – Vše o zdraví

Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Základní funkcí našeho žaludku je trávení potravy. Na to, aby žaludek potravu správně a rychle trávil potřebuje kvalitní žaludeční kyseliny – musí být dostatečně kyselé a musí být v dostatečném množství.

Obsah článku:

Při trávení tělo získává z potravy živiny potřebné pro své fungování. V případě, že se v žaludku z nějakého důvodu vytváří málo žaludeční kyseliny, případně je nedostatečně kyselá, dochází ke změnám v trávení, které se mohou projevovat zpočátku nepříjemnými příznaky a rozvinout se do těžkých onemocnění.

Přestože se mnoho lidí stěžuje lidově na „hodně kyseliny“ (tento subjektivní pocit vzniká například při pálení žáhy), často je důvodem jejich obtíží pravý opak – nedostatečná tvorba žaludečních kyselin.

V našem článku se dozvíte, jak odhalit slabou tvorbu žaludečních kyselin, jaké jsou její příznaky a také jak si při tomto onemocnění dokážete pomoci – pomocí léků nebo pomocí domácích receptů.

PROČ JSOU ŽALUDEČNÍ ŠŤÁVY DŮLEŽITÉ – JAKÉ JSOU JEJICH HLAVNÍ FUNKCE?

Krkání - Vše o zdraví

Základní funkcí žaludečních šťáv je trávení potravy. Díky trávení potravy se do těla vstřebávají látky potřebné pro fungování organismu – minerály, vitamíny, aminokyseliny…

Žaludeční šťávy však mají i jiné velmi důležité úkoly:

  • ochranná funkce – žaludeční šťávy brání vstupu bakterií a jejich rozmnožení v trávicím traktu. Pokud v jídle zkonzumujeme nějaké patogenní látky, kyselé prostředí v žaludku je zabije a tak chrání člověka například před otravou jídlem. Významnou roli mají žaludeční kyseliny v ochraně před nebezpečnými bakteriemi jako je například Helicobacter pylori. Tato bakterie po rozmnožení v žaludku může způsobit rozvoj žaludečních vředů, dokonce až rakoviny žaludku.
  • rozkladná funkce – žaludeční šťávy jsou důležité pro trávení proteinů, které potřebujeme pro normální růst buněk, hojení ran… Také jsou tyto šťávy klíčové pro správné vstřebávání vitamínu B12.
  • fyziologická funkcia– díky žaludečním šťávám se v žaludku aktivuje enzym pepsin z neaktivního pepsinogenu. Důležitou roli hrají také pro vylučování žluči z jater a trávicích enzymů z pankreatu – čili ovlivňují i ​​správné fungování jiných orgánů. Díky optimálnímu množství žaludečních šťáv je zajištěn posun potravy ze žaludku do tenkého střeva (aktivují pylorického svěrač).
  • Správné množství kyseliny v žaludku ovlivňuje funkci svěrače jícnu. Pokud tento svěrač nefunguje správně, kyselina se dostává ze žaludku do jícnu a způsobuje pálení žáhy – často připisovány právě vysoké tvorbě žaludečních šťáv.

MÁM NEDOSTATEK ŽALUDEČNÍCH ŠŤÁV?

Krkání - Vše o zdraví

Slabou tvorbu žaludečních šťáv nebo jejich nedostatečnou kyselost dokážete odhalit, pokud na sobě zpozorujete následující příznaky nedostatku šťáv:

  • plynatost a říhání – jsou nejčastější příznaky toho, že se vám tvoří nedostatek žaludečních kyselin. Obvykle nastávají zhruba do hodiny po konzumaci jídla
  • časté a pravidelné pálení žáhy – pálení žáhy je velmi často způsobeno právě nízkými hladinami žaludečních šťáv (ačkoli většina lidí ho připisuje vysoké tvorbě šťáv)
  • rychlé zasycení se i při menších dávkách jídla a velká únava po jídle (tělo je nadměrně zatížené trávením)
  • ztráta hmotnosti
  • průjmy nebo naopak zácpy a viditelné nestrávené zbytky potravy ve stolici
  • anémie – chudokrevnost, nedostatečné vstřebávání železa
  • nadýmání a křeče – jestliže žaludek netráví správně, zůstává v něm potrava, která fermentuje (kvasí) a vytváří množství plynů
  • zápach z úst – způsobený nadměrným množstvím mikrobů v těle
  • špatná kvalita nehtů, vlasů – může poukazovat na nedostatečné vstřebávání vitamínů skupiny B

Proč se v těle přestanou tvořit žaludeční šťávy?

Teorií proč vznikají poruchy správné tvorby žaludečních kyselin je mnoho. Za nejčastější se označuje nadměrné nebo nevhodné užívání léků, hlavně inhibitorů protonové pumpy (Helicid, Nolpaza …) a antacid.

Příčinou může být i přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Její rozmnožení v žaludku sníží tvorbu žaludeční kyseliny, aby tak bakterie mohla přežít.

Onemocnění se může rozvinout i při dlouhodobém nedostatku draslíku, sodíku, chloridu, které jsou nezbytné pro správné fungování a tvorbu HCl.

U KOHO SE VYSKYTUJE TOTO ONEMOCNĚNÍ?

Krkání - Vše o zdraví

Achlorhydrie (nízký obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludku) se vyskytuje zhruba u 3% lidí do 60 let, ve vyšším věku je prevalence více než 5%, přičemž ve věku nad 80 let se tato porucha vyskytuje až u 12% lidí. U žen se často začne vyskytovat po menopauze.

Věkem se také snižuje množství šťáv v žaludku. Až u 30% lidí je ve vyšším věku prokázáno nedostatečné množství žaludečních šťáv, což u starších lidí negativně ovlivňuje trávení a také vstřebávání živin.

Tento problém se však stále častěji týká i mladších věkových skupin se špatnou životosprávou. Vznik onemocnění ovlivňují i ​​tyto faktory:

  • Hypotyreóza – snížená tvorba hormonů štítné žlázy ovlivňuje i tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku
  • autoimunní gastritida – tělo si samo začne vytvářet protilátky a způsobuje zánět žaludku
  • Dlouhodobé užívání inhibitorů – ukázalo se, že mnoho lidí užívá léky určené ke snižování tvorby žaludečních kyselin nadměrně a déle, než je doporučeno (dokonce roky). Tyto léky mohou způsobit rozvinutí chorobného nedostatku žaludečních kyselin.
  • Stres – také ovlivňuje schopnost žaludku tvořit žaludeční kyseliny

DIAGNOSTIKA – JAK VÁM SLABOU TVORBU ŽALÚDEČNÍCH ŠŤÁV ODHALÍ LÉKAŘ

Pokud se u vás objevují výše zmíněné obtíže, lékař vás může vyšetřit s podezřením na achlorhydrii. Diagnostika se provádí 24hodinovým pozorováním tvorby žaludeční kyseliny.

Jiným způsobem diagnostiky je měření hladin pepsinogenu z krevního séra, případně se na diagnostiku používá tzv.

Heidelberg test (při kterém pacient spolkne elektronickou kapsli, pomocí které lékař na monitoru umí sledovat kyselost trávicího traktu).

Normálně pH zdravého trávicího traktu by mělo mít hodnoty v rozmezí 1-2,2 (max.3).

Jednoduchý domácí test na zjištění množství žaludečních šťáv

Krkání - Vše o zdraví

„Vypijte sklenici vody smíchané s polovinou lžičky sody ráno nalačno. Sledujte reakci svého těla. Pokud do pěti minut nenastane říhnutí, může to být znakem nedostatečné tvorby žaludečních šťáv. Naopak, pokud říhání nastane velmi rychle a je opakované, může to být signálem, že váš žaludek produkuje dostatek až hodně žaludečních šťáv.“

JAK PROBÍHÁ LÉČBA

Farmakologická léčba nízké tvorby žaludečních šťáv nebo nízkého obsahu HCl v žaludečních šťávách v současnosti sestává především v potlačování symptomatických potíží.

Při anémii se pacientovi podává B12. Pokud se toto onemocnění spojuje s bakteriální infekcí, zejména Helicobacter pylori, léčba se zaměřuje na odstranění bakterie z trávicího traktu. Tato léčba spočívá buď v podávání dvoj nebo trojkombinace antibiotik nebo si pacient vybere šetrnější přírodní léčbu helikobaktera.

Při dlouhodobém užívání inhibitorů protonové pumpy se tyto doporučují vysadit, případně snížit jejich dávkování.

Existuje také několik způsobů jak podpořit množství a kvalitu žaludečních šťáv v domácím prostředí – shrnuli jsme je v našem článku věnovaném přírodní léčbě a podpoře tvorby žaludečních šťáv. 

Správné fungování trávicího traktu je velmi důležité – ovlivňuje množství dalších funkcí v těle a také imunitu celého organismu. Pokud jste se v našem článku poznali a trpíte podobnými obtížemi jak jsme popsali, zaměřte se nejprve na harmonizaci žaludku, podpoření tvorby žaludečních šťáv, nebo odstranění případných bakterií.

  • Dobré trávení pozitivně ovlivní celý váš život.
  • NÁŠ TIP:
  • Nedostatek trávicích šťáv může být příčinou nepravidelného nebo ztíženého vyprazdňování.
  • Tehdy je pro vás vhodné užívání vlákniny – například psyllium usnadňuje vyprazdňování a má příznivý vliv na funkci tenkého a tlustého střeva.
  • Psyllium je součástí vlákninového komplexu Natura Biotika.

Pálení žáhy, brkání, říhání

Zvedněte si náladu našimi vtipy. Krkání - Vše o zdraví

Překyselení žaludku, není jen překyselení žaludu, ale celého organismu, který již tímto dává o sobě znát. Přemíra živočišných bílkovin masa, sýrů a nasycených tuků a taky rafinovaných cukrů a jejich množství = základ překyselení celého organismu.

Brkání po jídle

Plyny mohou vznikat z například z

  • kvasinkového onemocnění (při kvašení potravy v žaludku vznikají plyny)
  • nedostatečnému trávení (cukrovka, žlučníkové kameny)
  • přemíra jídla nebo sycených limonád
  • nevhodné kombinace jídel

Alopatické odtranění příznaku

Alopatická tedy v tomto případě povrchní léčba, jako že si vezmeme v nejlepším případě tabletku sody nebo jakéhokoliv jiného žaludko-odkyselovače nikdy tuto situaci nemůže vyřešit, obzvláště je-li problém trvalý.

Právě naopak celý problém zhoršuje chvilkovou úlevou, která zapříčiní ignoraci chyby stravování, kterou děláme a kterou budeme dělat tímto dále a tak nám dá perfektní podklad pro pomalé bujení dalších nemocí, jako jsou vředy, žlučníkové kameny, cukrovka a rakovina.

Trvalá léčba – odstranění příčiny

Zamysleme se nad tím co neděláme dobře a co není přirozené, pokud je problém zatím jen v žaludku a zatím nemá širší matabolické souvislosti.

  • Máme dobrou skladbu a množství stravy?
  • Máme dost tekutin, minerálek nebo čajů?
  • Máme dostatečné přestávky mezi jídly?
  • Jíme čerstvé ovoce a zeleninu?
  • Máme dost pohybu?

Vhodná strava

  • méně tuku, obzvláště přepalovaných a živočišných bílkovin
  • více čerstvého ovoce jako svačinky /dodržovat odstup/
  • zakysané jogurty
  • více čerstvé nebo vařené zeleniny jako přílohy k jídlu- dušená a lehčeji stravitelná jídla jsou základem /ryzoto, brambory, kendlo-vepřo-zelo, zeleninové polévky a vývary, těstoviny s tvarohem, dušená zelenina s tofu, halušky s brydzou, brambory s kyškou,dýňová polévka, špenát…/
  • méně skladkostí s rafinovaným cukrem
  • Méně je více – Nemučme svůj žaludek velkými porcemi aby nám je musel vracet. Pro kvalitní natrávení a promíchání potravy potřebuje žaludek stejně jako míchačka nejlépe polovinu volného prostoru.Pravidelnost – Pokud žaludek nacvičíme na 8h-snídaně, 11h-ovocná svačinka, 12:30h-oběd, 18h-večeře, tak si nemůže na nic stěžovat, nebude dělat noční směny a bude mít pravidelný rytmus, který je neméně důležitý.
  • více pohybu a čerstvého vzduchu

Pro výpis všech článků z kategorie klikněte zde.

Zatím není vložen žádný komentář.

Diskuze Neustálé říhání (krkání) v průběhu dne

Ahoj, syn skoro měsíc neustále říhá, a to nejen po jídle, ale
v průběhu celého dne. Myslela jsem si, že ho to přejde, nejdříve jsem
tomu nevěnovala zvláštní pozornost.

Teď ale vidím, že to vůbec
nepřestává a budeme muset jít k lékaři. Je mu 8 let.

Nevíte, co by to
mohlo být? Nějaký zánět žaludku? Četla jsem o refluxním onemocnění,
ale to by měl od narození, ne? Žádné bolesti nemá, zvracet se mu také
nechce.

Zajímavé:  Vedlejší Účinky Pilulky Po?

Velikost písma:

S tímhle jsem se setkala u jednoho známého. Tomu bylo 18 a měl před
maturitou. Říhání měl ze stresu a bral na to nějaké pilulky řekla bych,
že espumisan, ale na doporučení lékaře

Ve stresu by být neměl, začalo to týden po Vánocích, nechápu to. Nikdy
jsem se s tím nesetkala.

@Anonymní píše:
Ve stresu by být neměl, začalo to týden po Vánocích, nechápu to. Nikdy
jsem se s tím nesetkala.

Když se tohle dělo mně, měla jsem ve žlučníku kamenolom.
Taky předtím vůbec žádné příznaky, žádné nevolnosti, bolesti,
natožpak žlučníkový záchvat. Začalo to zničehonic a obtěžovalo mě to
hrozně, tak jsem se svěřila obvodní, ta mě poslala na sono a jejda!
Jenomže Tvůj syn je osmiletý, to se mi zdá na žkučník fakt brzo.

Každopádně bych se s tím dětské svěřila, nikdy nevíš – já si taky
říkala, že nějaká banalita a jakej mám „zip“ přes celý břicho..
 

@sirikit píše:
Když se tohle dělo mně, měla jsem ve žlučníku kamenolom.
Taky předtím vůbec žádné příznaky, žádné nevolnosti, bolesti,
natožpak žlučníkový záchvat. Začalo to zničehonic a obtěžovalo mě to
hrozně, tak jsem se svěřila obvodní, ta mě poslala na sono a jejda!
Jenomže Tvůj syn je osmiletý, to se mi zdá na žkučník fakt brzo.

Každopádně bych se s tím dětské svěřila, nikdy nevíš – já si taky
říkala, že nějaká banalita a jakej mám „zip“ přes celý břicho..

Právě, kdyby byl starší, tak jsem četla, že to může být žlučník
apod., ale u takto malého? Schválně to určitě nedělá, sám mi říká,
že to má pořád a že se toho chce zbavit. Je to jen vzduch, není to
zapáchající nebo kyselé šťávy, pocit na zvracení z toho nemá. Ale je
to fakt několikrát během hodiny, a to celý den. To jsem ještě neviděla,
ani o něčem takovém neslyšela.

On je to symptom mnoha veci, je treba vysetreni doktorem, pokud to je opravdu
v prubehu celeho dne.

Jen mi to pripomnelo…ja chodim na turistiku v Adirondacku (tehdy jeste
s klubem), jednou tam s nama sel takovy namachrovany tatik, tak jsem tezce
nesla jeho reci, ze jsem si rekla, ze mu to nezjednodusim a zrychlila jsem (fakt
jsou to kopecky), snazil se drzet krok, zcervenal a zacal krkat, ale opravdu brk
co tri kroky nikdy bych neverila, ze je to
mozne…radeji jsem zpomalila, aby se neslozil …v jeho pripade to bylo asi neco se srdcem,
ale jak rikam, opravdu je treba to vysetrit, rihani jen tak neni v poradku. Ale
je to hodne veci…treba ten reflux, spatne neco travi, je neco noveho
v jidle?, infekce atd…

@anonymní Když nevím, zeptám se strejdy Googla:

https://globe24.cz/…vazne-nemoci

Tohle není vyloženě o dětech, ale člověka to úplně nepotěší.
A přitom taková blbost, řečeno s klasikem.
Zkus zajít za tou Mudr. a pak sem hoď, na co Vám přišli. Třeba to pomůže
někomu dalšímu. Moc držím palce, ať je to jenom nějaké povánočně
rozhozené trávení. 

Zrovna před měsícem jsem to řešila s dcerou. Byly jsme i na sonu
břicha, naštěstí negativní. S největší pravděpodobností měla jen
překyselený žaludek a více plynu ve střevech. Pomohla dieta, např.
vyřadit sladké. Dostala i nějaké prášky, když to lehce odeznělo,
stačil espumisan.

@sirikit píše:
@anonymní Když nevím, zeptám se strejdy Googla:

https://globe24.cz/…vazne-nemoci

Říhání i větry. Kdy je to normální a kdy varuje před nemocí?

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Větry a říhání ve vás možná vyvolávají pocity studu, jsou ale přirozenou součástí lidského trávení. Ovšem, pokud vás trápí ve snesitelné míře. Jestliže je jejich frekvence náhle zvýšená, neváhejte o tom informovat svého lékaře. Můžete být vážně nemocní.

Existují kultury, kde je hlasité říhnutí po obědě vyjádřením úcty kuchaři. Pokud se ale kvůli podobným zvukům dostáváte do rozpaků, zkuste se zamyslet nejen nad svým jídelníčkem, ale celkovým zdravotním stavem. Může jít o signál vážných potíží.

Normální je „upustit plyn” až dvacetkrát za den. Nadměrné říhání nebo větry varují před problémy v trávicím traktu. Věnujte jim pozornost zejména tehdy, pokud vás trápí nejen v návaznosti na jídlo. Trpíte-li navíc na časté průjmy, nutkavý pocit na stolici, bolesti břicha, kolísá vám váha bez zjevné příčiny nebo krvácíte z konečníku, s návštěvou odborníka neotálejte.

Jde o časté příznaky střevních zánětů, jejichž diagnózu si každý rok vyslechne asi 2 000 Čechů. Dalších přibližně 7 600 lidí ročně se od lékaře dozví, že má rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Může ale jít i o projev nemoci jater, jícnu nebo syndrom dráždivého tračníku.

„Důvodem růstu výskytu střevních zánětů, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou důsledky životního stylu, nevhodného stravování a životního prostředí, ve kterém žijeme.

Zvyšuje se spotřeba antibiotik, která střevům také neprospívají, více se stresujeme a také se stravujeme potravinami, bohatými na různé chemikálie,“ vysvětluje doktor Milan Lukáš, místopředseda České gastroenterologické společnosti.

A co je varovné, střevní záněty postihují stále více i mladší ročníky.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Ani mladým se nevyhýbají vážné záněty střev, naopak útočí na ně čím dál častěji

Původcem potíží může být to, co jíte. Obecně dráždí alkohol, sycené nápoje, tučné nebo hodně kořeněné jídlo, překyselující potraviny, některé přísady (glutaman).

Ale mohou to být i potraviny vnímané jako zdravé. Vaše tělo může mít totiž problém je strávit.

Svědčit vám nemusí vysoký obsah vlákniny (luštěniny, brokolice, hnědá rýže), mnohé druhy zeleniny (cibule, kedlubny, ředkvičky), ale i hodně sladké ovoce.

Každý organismus reaguje individuálně, co ostatním nečiní problémy, může vám vyvolávat nesnesitelné potíže. Nejlepší je proto vypozorovat, po čem se vám přitíží, a tomu se vyhýbat.

Problémem může být také chybějící některý z trávicích enzymů, které zpracovávají sacharidy, tuky, bílkoviny.Přibývá také lidí trpících celiakií, kterým vadí lepek obsažený v mouce.

„V České republice trpí podle odhadů celiakií 1 ze 100 obyvatel, i když rozpoznaných forem je prozatím méně. Na vině jsou často přehlédnuté příznaky nemoci. Vzhledem k riziku závažných komplikací je nutné se pokusit tento stav změnit,” říká doktor Pavel Kohout, gastroenterolog z Thomayerovy nemocnice v Praze.

Na toto autoimunitní onemocnění platí jedině celoživotní přísná bezlepková dieta, jinak hrozí i další potíže, jako anemie (chudokrevnost) či neplodnost.

Foto: Antonina Vlasova, Shutterstock.com

I to, co se jeví jako zdravé, vám může ve střevech napáchat pěknou paseku

Důvody nadýmání ale mohou být i jiné, než spojené primárně se střevy a trávicím traktem. Například dlouhodobý stres. Zvedá hladinu hormonu kortizolu, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny a vede k překyselení žaludku. To vede k nadýmání, ale i ke vzniku žaludečních vředů.

Škodí také, pokud ve stresu jíte, protože máte tendenci jíst rychle a jídlo špatně rozkousat, což vede k jeho horší stravitelnosti. Můžete také s jídlem „nahltat“ více vzduchu, který pak logicky musí ven. To platí i pokud při jídle nadměrně mluvíte. A pozor, těsně po jídle nesportujte, ani si nelehejte!

Pokud vás nadýmání a říhání čas od času postihne, uleví vám nejen medikamenty (některé jsou i volně prodejné), ale i bylinky: čaj z chmelových šišek, máty, zeměžluče nebo puškvorce je to pravé. Okamžitou úlevu přinese i kousek jablka, důkladně ho ale rozžvýkejte.

Každopádně ale při dlouhodobých problémech konzultujte vše s lékařem, zejména provází-li plynatost další trávicí potíže, jako je pálení žáhy nebo zápach z úst. Více pak odhalí ultrazvuk nebo endoskopické vyšetření.

Zdraví z pohledu čínské medicíny

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění.

Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost.

Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V říjnu bychom měli zvláštní pozornost věnovat žaludku.

Žaludek a nerovnováha

Než si povíme o nerovnováze a potížích se žaludkem, povíme si nejprve o jeho úloze v našem těle. Žaludek je pružný vak, který se nachází na levé straně těla pod bránicí. Jeho úkolem je přijímat a trávit potravu. Trávení začíná již v ústech, kde enzymy obsažené ve slinách štěpí škroby v potravě na jednodušší formu cukru.

Sliny rovněž zvlhčují potravu, aby snáze putovala jícnem do žaludku, kde silně kyselé trávicí šťávy rozkládají bílkoviny. Žaludek se střídavě napíná a uvolňuje, díky čemuž se potrava lépe smísí s enzymy, a ve finále vzniká tzv. chymus (trávenina).

Trávenina je poslána do dvanáctníku, kde v trávení pokračují šťávy ze žlučníku a slinivky.

Podle čínské medicíny je žaludek považován za tzv. moře výživy, neboť je prvním klíčovým orgánem přijmu a přeměny potravy v energii. Nechává potravu zrát a rozkládat se, odděluje čisté od nečistého.

Čisté pošle do sleziny, která dál rozděluje získanou energii, a nečisté putuje do tenkého střeva a je vyloučeno. Pakliže tento proces funguje správně, trávení a látková výměna jsou dokonale vyvážené a my potom máme zdravou chuť k jídlu.

Partnerským orgánem je slezina.

Problémy však vyvstávají, pokud je energie žaludku v nerovnováze. Podle Číňanů nerovnováhu energií zapřičiňují nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např.

Zajímavé:  Jízda na kole - Vše o zdraví

neklid, který neustále hlodá a nedá pokoj, nejistota, náruživá touha po soucitu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčná nespokojenost. Přílišné zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím.

Nejčastěji se objevují těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, nadýmání, zácpa, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronická gastritida, poruchy termoregulace, afty v ústech, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu nebo koliky.

Energie žaludku přirozeně směřuje dolů, pokud je však narušena a pohybuje se směrem nahoru, může vás potrápit říhání, škytavka, nevolnost až zvracení.

Pět tipů a rad pro posílení funkce žaludku a navrácení rovnováhy

1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení žaludku

Pro zdravý žaludek je nejdůležitějším a zcela zásadním faktorem potrava, na kterou klade čínská medicína obzvlášť velký důraz. Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9. hodinou ranní, proto je v tuto dobu důležité poskytnout mu v potravě dostatek vitamínů.

Organismus potřebuje zahřát, je tedy vhodné nalačno každý den vypít šálek zázvorového čaje s hnědým cukrem. Ale pozor! Na některé jedince se silným vnitřním ohněm (např. u vředů) může způsobit ještě více horka a mít tak naopak nepříznivé účinky.

V případě, že vás trápí vředy, zkuste raději kyselé zelí a šťávu z něj a kořeněným ostřejším jídlům se vyhněte. Určitě se vyvarujte tučným, umělým potravinám, sladkostem, kávě, alkoholu, vyšší spotřebě syrového ovoce a syrové zeleninu a mléčným výrobkům, které zakyselují a zahleňují (kromě kozích).

V případě, že vás trápí časté nadýmání nebo máte oslabené trávení, omezte i ořechy nebo můžete zkusit dělenou stravu, kdy ve stejnou dobu nebudete jíst sacharidy a bílkoviny. Pokud by vám představa dělené stravy byla nepříjemná, zkuste nejprve sníst bílkovinnou složku potravy a poté sacharidovou (např.

nejprve maso a poté až brambory/rýži). Posilující potraviny pro žaludek jsou jáhly bohaté a aminokyseliny, kořenová zelenina a hlízy, které podporují navíc i slezinu, bílá řepa, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník.

Další vhodné pro podporu energie žaludku jsou meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky, švestky, maliny. Ovoce by mělo být alespoň krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.

Čínská medicína zdůrazňuje také pravidelnost jídel – ideálně jezte jednotlivá jídla každý den ve stejný čas a nevynechávejte snídani, organismus si postupně na pravidelnost navykne. Bohužel často v současné době dochází k tomu, že jsme ve spěchu a na jídlo nemáme vůbec čas nebo naopak sníme nějakou maličkost jen proto, že ji právě vidíme před sebou.

Měli bychom však jíst tehdy, když skutečně dostaneme hlad, jinak potrava nemůže být správně rozložena. Všichni velmi dobře známe zakručení v žaludku, kterým nám oznamuje:,,Mám připraveno dost kyseliny na trávení potravy, můžeš mě nakrmit.“ V dnešní době je nás mnoho také ovládáno stresem a nenajdeme si chvilku, abychom se v klidu posadili a kvalitně se najedli.

Často jíme za pochodu, při cestě do práce a na MHD nebo přímo při práci. Důležité je dbát i na emoce, které cítíme v době jídla. Pokud jsme se před jídlem pohádali např. s partnerem, něco nás nazlobilo, zarmoutilo nebo vyvedlo z míry, pro správné trávení bychom k jídlu měli zasednout až v klidu.

Rovněž není vhodné jíst velké porce, jinak žaludek nedokáže potravu správně strávit. Nejezte také pozdě v noci, protože tělo tak spotřebuje mnoho energie a zatíží trávicí soustavu. Nezapomeňte také, že trávení začíná již v ústech. Proto každé sousto důkladně rozžvýkejte, zhltnuté kusy jídla jsou pro žaludek hůře zpracovatelné.

Vyvarovat byste se měli přísným dietám, ve kterých chybí základní potraviny. Mohou totiž organismu naopak uškodit – oslabí energii žaludku a nebo jeho partnerský orgán, slezinu. Pro podporu správného trávení by měl být jídleníček také přizpůsoben ročnímu období, klimatu a lokálním potravinám. Pro tělo bude taková strava mnohem přijatelnější.

Nezapomeňte však, že každé tělo je jiné, a tak i přes tato doporučení si každý z nás musí přijít sám na to, co jeho tělu vyhovuje nejlépe.

2) Bylinky a koření

Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení trávení a zmírnění nevolností čaj z čerstvého zázvoru. Stačí jej nastrouhat na jemno, zalít vroucí vodou, nechat louhovat a poté osladit třtinovým cukrem.

Můžete jej také povařit po dobu 20 minut, slít a vypít šálek každé ráno 30 minut před jídlem nebo užít ve formě sáčků Tulsi Ginger. Pokud naopak cítíte v žaludku horkost, zmírníte ji čajem z máty peprné, která navíc trávení usnadní.

Pomoci mohou také bylinné čaje z fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku. Správnou funkci žaludku je vhodné podpořit také bylinnými tinkturami (např.

Lichořeřišnice, BIO štětka soukenická, Čubet, Oman, Švédské kapky, Pískavice, Levandule, Lékořice uralská, třezalka, mátové žaludeční kapky, karmelitánské kapky nebo čekanková tinktura). Nabídnout můžeme také himalájské čaje TRIPHALA, SHUNTHI nebo dětský čaj KHANA).

Z koření můžete pro podporu prvku země využít kardamon, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořici, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránku.  Z dalších bylinných produktů můžeme doporučit takéžaludeční Epam 22 s propolisem nebo kapsle Triphala.

3) Aromaterapie

Harmonizovat, uvolnit a uvést energii žaludku do rovnováhy mohou také esenciální oleje bylin. Např.  Při nadmýmání, bolestech a křečích v břišní krajině je vhodný hořký pomeranč, zázvor nebo kmín.harmonizuje trávení a uvolňuje křeče. Při poruchách trávení, které zapříčinilo nervové zatížení a starosti, pomáhá kardamon, který je navíc účinný proti škytavce a plynatosti.

 Zklidňující a posilující účinky mají také koriandr, fenykl, černý pepř, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Doporučuje se méně než 1% roztok (max. 1 kapka na 30 ml základního oleje) vetřít na oblast žaludku.

Rovněž uklidňuje žaludeční svalstvo a působí povzbudivě i na psychiku.

  Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. White Chestnut proti nechtěným a vyčerpávajícím myšlenkám nebo Chicory vhodné pro ty, kteří mají tendence o někoho neustále mateřsky pečovat, dělají si příliš starostí a mohou mít až přivlastňovací chování.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění jater neprodleně navštivte lékaře.

4) Reflexní terapie a akupresura

Komu nevyhovuje aromaterapie nebo koření, může se zaměřit na práci s tělem. Tělu mohou být příjemné léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapienebo akupresury a zvládnete je provést i vy sami. Reflexní body pro žaludek leží hlavně na vnitřní straně levého chodidla i na pravého chodidla. Stejně tak na dlaních.

Masírovat však můžete i odpovídající zónu na pravém chodidle. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie žaludku, můžete minutu body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže.

Stlačování těchto bodů může pomáhá překonat únavu a je účinné při poruchách trávení.

5) Cvičení

Pro energii prvku země je příliš práce nebo naopak časté sezení oslabující. Prvek země byste proto měli posílit nějakým druhem pohybu. Pokud nejste zvyklí cvičit, cvičte zpočátku pozvolna, dopřejte si procházky na čestvém vzduchu a věnujte pozornost správnému dýchání.

Můžete zkusit také protahující cvičení na meridián žaludku: V kleku položte ruce na podlahu, páteř držte vzpřímenou, pomalu nadecujte a přesuňte váhu na ruce. S výdechem tlačte boky nahoru a hlavu nechte klesnout dozadu a pokuste se v této pozici uvolnit. Zpočátku může cvičení jíát ztuha, nejděte přes bolest. Dbejte na to, abyste se protahovacími cviky zahřáli.

Můžete zkusit také jógu, navštivte kurz a nebo můžete cvičit dle několika publikací jako např.

Nejen o naši tělesnou schránku je potřeba se starat. Zaměřit se můžete také na meditační cvičení, při kterém se zklidníte, budete se cítit uvolnění a plní energie.

V minulém díle věnovanému slezině naleznete tip na Meditaci země, kterou můžete pro harmonizaci energie žaludku využít.

Nezapomeňte, že pokud budete tělo i mysl udržovat v rovnováze, můžete se těšit z kvalitního a zdravého života.

Autorka článku: Lucie Kloboučková

Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci listopadu a plicím.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.

  • Zdroje informací:
  • Tajemství čínského léčitelství – Jennifer Harperová
  • Tajemství trojitého ohřívače – Pascale Anja Barmet
  • Reflexní terapie rukou – Jiří Janča
  • Reflexologie – Inge Dougansová

Co jíst, aby žaludek nebyl popelnicí

12. 01. 2016 | Doba čtení 14 minut

Ačkoliv mnozí z nás považují svůj žaludek za orgán, který snese beztrestně cokoliv, pravda je však taková, že trávicí systém je velice složitý a jemně vyladěný. Mějme svůj žaludek rádi a jezme tak, aby se nevzbouřil.

„Proces trávení sice začíná už v ústech, kde enzym amyláza začíná zpracovávat sacharidové složky potravy, ale to hlavní zůstává na žaludku. Ten musí jídlo mechanicky rozmělnit a chemicky rozložit,“ vysvětluje primářka gastroenterologie pražského Sanatoria sv. Anny, MUDr. Anna Jungwirthová.

„Do procesu vstupují žaludeční šťávy, které se starají o trávení bílkovinných složek jednak svým kyselým charakterem (obsahem kyseliny chlorovodíkové) a dále působením enzymu pepsinu.

žaludek a střeva Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ze žaludku se pak trávenina postupně vypouští do tenkého střeva.

Jeho první částí je dvanáctník, ve kterém dochází k neutralizaci kyselého žaludečního obsahu a ke smíchání s výměšky dvou velkých žláz – žlučí z jater a sekretem ze slinivky břišní. Tím se rozšíří proces trávení na všechny složky potravy – bílkoviny, tuky i cukry.

Zajímavé:  Zakázané Léky V Těhotenství?

Pomalu, bez spěchu!

„Než vložíme do úst první sousto, je dobré si uvědomit, jak vlastně tento orgán pracuje. Evakuační funkce žaludku probíhá velice koordinovaně − žaludek má dvě oblasti, ze kterých vycházejí elektrické impulsy.

Podobně jako u srdečního svalu s jeho pravidelnou elektrickou činností i v žaludku probíhají stahy.

Když se stáhne horní část žaludku, uvolní se dolní část a naopak – když se stáhne dolní část, relaxuje ta horní, a tím pádem můžeme přijmout další sousto,“ řílá lékařka a zdůrazňuje, jak je důležité s jídlem nespěchat.

„Když do sebe ve spěchu házíme velkou porci, nejenže tělo ‚nestíhá‘ výdej enzymů, ale objem potravy je tak velký, že se žaludek rychle roztáhne, napne a dostaví se známé pocity plnosti, tlaku, říhání a další. Určitě je tedy lepší jídlo rozvrstvit do více malých porcí a podobně jako třeba Francouzi si u jídla povídat a určitě nespěchat.“

je dobré si jídlo vychutnat a nespěchat při něm Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čas posunu tráveniny samozřejmě záleží i na tom, v jakých porcích dokážeme jídlo do žaludku dostat. Jícnem projde velice rychle, jenom sklouzne, ale v žaludku zůstávají různé druhy jídel různě dlouhou dobu − podle toho, jak těžké jsou na trávení.

  • Nejtěžší jsou jídla s velkým obsahem tuku, maso, uzeniny a těžké grilované nebo smažené pokrmy. Tyto lahůdky setrvávají v žaludku 8 a někdy i 10 hodin.
  • Lepší, čili kratší evakuační čas mají lehčí druhy jídel – bílé maso, ryby, těstoviny, brambory nebo polévky. Ty nepředstavují pro žaludek tak velkou mechanickou a chemickou zátěž, takže k jejich evakuaci dochází už za 4 hodiny.

Žaludek dokáže tyto druhy potravy od sebe oddělit: Zvláštní mechanismy žaludku umožňují, že lehčí druhy jídla se snáze dostávají k dolnímu kanálu a dříve odcházejí, kdežto maso zůstává v trávenině v oblasti velkého zakřivení žaludku delší dobu.

těžké jídlo nám v žaludku zůstane déle Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pálí vás žáha?

Kdo aspoň jednou v životě nepoznal pálení žáhy? Nepříjemný pálivý tlak za hrudní kostí, který vyzařuje z oblasti žaludku vzhůru a šíří se až do krku, kde vyvolává hořkokyselý pocit, znají zvláště lidé se zvýšenou tvorbou žaludečních šťáv.

Pokud se agresivní kyselé žaludeční šťávy dostávají „do protisměru“ do jícnu, který není svou stavbou (na rozdíl od žaludku) na tuto kyselost připraven, mluvíme o refluxu.

Pokud se k němu nepřidávají některé další varovné příznaky (pálení žáhy trvající déle než 6 týdnů, neúspěch dosavadní léčby nebo hubnutí, váznutí sousta v jícnu, bolest při polykání) můžete použít některý z volně prodejných léků, sloužících ke snížení kyselosti žaludečních šťáv, tzv. antacid. Antacida pracují na chemickém principu neutralizace kyseliny chlorovodíkové (HCl) a obecně se považují za dobře snášený a bezpečný lék na pálení žáhy. Mimochodem, tento princip léčby zná lidstvo už více než 2000 let!

pálení žáhy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyznáte se v antacidech?

Antacida jsou látky, které na sebe váží nebo neutralizují HCl a tím zvyšují pH žaludku. Jejich nevýhodou je, že zvýšením pH mohou snížit aktivitu pepsinu (je účinný do pH 4) a snižují vstřebávání jiných léčiv, proto je nutné brát je s odstupem zhruba 1,5 hodiny!

Jako antacida se využívají soli sodíku, hořčíku, vápníku a hliníku. Rozdělují se do dvou hlavních skupin:

Systémová antacida vstřebatelná

  • Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný), působí rychle, ale při dlouhodobém užívaní vysokých dávek se mohou vyskytnout vedlejší účinky:
    • při neutralizační reakci s HCl se uvolňuje kysličník uhličitý, který způsobuje dilataci žaludeční stěny
    • vstřebáváním sodíku může dojít ke zvýšení krevního tlaku a zadržení vody v těle
  • Rennie (uhličitan vápenatý)

Nesystémová antacida – nevstřebatelná

Nevstřebávají se, jejich neutralizační schopnost je menší, působí lokálně tím, že vytvářejí ochranný povlak na sliznici. Antacida obsahující sloučeniny hořčíku působí spíše řidší stolici, pokud obsahují sloučeniny hliníku, vyvolávají spíše zácpu. Z tohoto důvodu se často obě složky kombinují.

Maalox (soli hořčíku )

Talcid (soli hliníku – hydrotalcit)

jedlá soda může žaludku ulevit Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mezi antacida je řazena i kyselina alginová (Gaviscon), i když její účinek nespočívá v neutralizaci žaludeční kyseliny, ale ve tvorbě gelu, který v tenké vrstvě ulpívá na povrchu žaludku a dolní části jícnu. Tento gel se při vstupu do tenkého střeva rozpouští a je vyloučen stolicí.

Říhání je problém

Říháním se rozumí rychlé vypuzení vzduchové bubliny ze žaludku, opět proti směru peristaltiky. Vzhledem k tomu, že tento proces bývá doprovázen hlasitým zvukem, jedná se o společensky nepříjemnou záležitost a nic na tom nemění fakt, že se nám po odříhnutí uleví.

  • Říhání je normálním jevem po jídle, hlavně po vypití šumivých nápojů nebo po „zhltnutí“ nedostatečně rozkousané potravy.

Právě hltavá konzumace jídla způsobuje, že dokážeme spolykat daleko více vzduchu a tím si přivodíme pocity napětí a plnosti. Odříhnutí způsobí zmenšení žaludku, roztaženého spolykaným plynem. Je to fyziologická reakce organismu, kterou se žaludek brání postupu většího množství vzduchu do dalších partií trávicího traktu.

hltání jídla nám neprospívá Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prevence je jednoduchá – snažit se jíst v klidu, pomalu, pokud možno nemluvit s plnou pusou. Trpíte–li častěji říháním a pocity přeplnění, existují látky, které napomáhají snižovat napětí v trávicím traktu – tzv. odpěňovače. Do této skupiny patří běžné léky, které jsou k dostání v lékárnách, ale dobrou službu udělá i mátový čaj.

  • Opakované říhání nezávislé na jídle se označuje jako aerofagie a je způsobeno poruchou funkce dolního jícnového svěrače, kdy je do žaludku podvědomými pohyby stále nasáván vzduch.

Vážnější příznaky

Potíže při trávení neboli dyspeptické potíže mají ovšem více příznaků než jsou pálení žáhy nebo říhání. Velkou skupinu tvoří bolesti břicha nebo pocity napětí a tlaku v nadbřišku, vystřelující do podžebří (ať už pravého nebo levého), které mohou někdy imitovat i žlučníkové potíže.

Mezi další příznaky může patřit zvracení nebo nadýmání a vyklenování stěny břišní doprovázené větším odchodem větrů. Zmíněné pocity obvykle postupně odeznívají.

Pokud se ovšem potíže stupňují a nabývají na intenzitě, délka křečovitých bolestí se prodlužuje, zvyšuje se intenzita bolestí a přidávají se další příznaky, jako jsou zhoršené dýchání, slabost, bledost, neměli bychom váhat a vyhledat lékaře. Může se jednat o žlučníkový záchvat či podráždění slinivky (akutní pankreatitida), ale může se tak projevit i akutní vředová nemoc.

zdravý žaludek a žaludek s peptickými vředy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

První pomoc při nevolnosti

Pokud se nám i po dobrém jídle udělá těžko, můžeme zkusit některé ověřené postupy – už léta mezi nimi kraluje slepičí polévka, ale lékaři tolerují i kolu.

Podrážděný žaludek vypadá stejně jako podrážděné oko. Sliznice je zarudlá, cévy jsou překrvené, je tam otok, někdy může dojít i k lehkému krvácení, zvláště u lidí, kteří trpí záněty žaludku nebo jícnu.

Na zklidnění žaludku lze s úspěchem použít čistý vývar.

K polévce pak můžeme přidat i léky na snížení kyselosti žaludku – zmíněná antacida.

Primářka Jungwirthová doporučuje také lehký pohyb, aby žaludek dostal čas na strávení všech zkonzumovaných dobrot. Pohybem se ovšem nemyslí nic rychlého, žádné velké skoky ani předklánění. Ideální je projít se a nadýchat se přitom čerstvého vzduchu. Po příchodu domů pak může přijít na řadu sklenice piva, svařené víno nebo horký mátový čaj.

pivo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Na rozdíl od piva, které je alkalické, gastroenterologové jiné šumivé nápoje včetně sektů nedoporučují. Výjimkou je kola, obsahuje totiž hořčičné látky a pokud se zbaví bublinek, může udělat žaludku dobře tím, že urychlí jeho evakuaci.

Ideální hostina?

Jak by měla vypadat hostina, která nám bude chutnat, ale zároveň nezatíží žaludek?

Na úvod potěší teplá polévka, která stimuluje sekreci žaludečních šťáv. Podobný efekt vytvoří i vhodný aperitiv – už naše babičky věděly, že sklenička likéru přispívá k dobrému trávení. MUDr. Jungwirthová doporučuje i lehký předkrm, ale opravdu jen malý. Pokud si dáte velký talíř salátu, byť zeleninového, je to pro žaludek velká zátěž.

I hlavní jídlo by mělo být podáváno v menších porcích, než je v našich končinách zvykem, a to i ve svátečních dnech. Dobrým řešením je rozložit různé porce na spoustu malých talířků a setrvat u jídla déle.

Opatrně se smaženými, tučnými a slanými jídly. Pokud žlučník dobře nefunguje a nedojde k dostatečnému vypuzení žluče ve dvanáctníku, tuky se neemulgují a nastávají velké problémy. Možná i proto bývají žlučníkové záchvaty nejčastější právě v období svátečních dnů.

na hostinách bychom se neměli přejídat Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Není dobré ani příliš zapíjet každé sousto, žaludek se tak neúměrně roztahuje a trávicí proces se tím zpomaluje.

Na závěr hostiny může přijít lehká sladká tečka, nejlépe ovoce, a pak si klidně dejte kávu, mátový čaj nebo vhodné digestivum. Dobré trávení totiž ovlivňuje i to, jak jsme s jídlem spokojeni.

Vybavte si lékárničku

Pro sváteční i všední dny se hodí mít v pořádku domácí, případně cestovní lékárničku:

  • Pro případ podrážděného žaludku je lépe mít i jiné léky, například na bolest hlavy, ve formě kapek nebo rozpustných suspenzí.
  • Antacida (Anacid, Maalox, Gaviscon, Rennie) na neutralizaci žaludečních šťáv a ochranu žaludeční sliznice.
  • Přípravek na trávicí potíže, vyvolané stravou, které se projevují příznaky, jako jsou pálení žáhy, nauzea (pocit nucení na zvracení), nadměrné nadýmání, pocit plnosti, nevolnost po jídle nebo zažívací potíže při cestování (Iberogast).
  • Trávicí enzymy k obnovení dobré trávicí funkce žaludku.
  • Probiotika, lactobacily – přípravky, které upravují střevní mikroflóru, vhodné proti nadýmání, nafukování a proti křečím břicha.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector