Léčba ječného zrna – Vše o zdraví

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Ječné zrno, latinsky hordeolum, je akutní zánět mazové neboli Zeissovy žlázky, která vyúsťuje do folikulu z řas. Malé žlázy zvlhčují řasy a chrání je před lomivostí. Někdy se na nich objeví nepříjemné ječné zrno uvnitř oka.

Pokud se ucpe vývod žlázy, dojde k zanícení, vytvoří se zarudlá a bolestivá bulka na víčku, která připomíná zrnko ječmene. Způsobuje ho namnožením bakterií, nejčastěji stafylokoků. V zanícené žláze dojde k hromaděním mazu, někdy vzniká hnis.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Příčiny vzniku ječného zrna

  • nesprávná a nedostatečná hygiena
  • nesprávné používání dekorativní kosmetiky
  • nedostatečné odlíčení
  • nesprávné zavádění kontaktních čoček
  • dotyk očí nemytýma rukama
  • pobyt v prašném a zaprášeném prostředí
  • nadměrná námaha očí
  • nedostatek vitamínů
  • oslabení imunitního systému
  • onemocnění jako cukrovka, růžovka a záněty slzných žláz

Ječné zrno a jeho rizikové faktory

Rizikovým faktorem ječného zrna je špatný zdravotní stav, hlavně cukrovka, opakovaná zánětlivá onemocnění kůže, mastná pokožka a snížená imunita. Na jeho vznik vliv mají i naše návyky. Zapomeňte na časté dotýkání očí, mnutí, škrábání a mačkání očí neumytýma rukama.

Ječné zrno můžete dostat i při nošení kontaktních čoček a zanedbání hygienických pokynů a jejich správnou péči. Vzniká i při syndromu suchého oka a alergických reakcích, kdy dochází k dlouhodobému dráždění. Objevuje se při pobytu v zaprášeném prostředí nebo v klimatizovaných objektech.

Dejte si pozor na nekvalitní dekorativní kosmetiku, na její životnost i nedostatečném odličování.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Průběh onemocnění

Vzniká nepříjemný pocit a tlak v oku a jeho okolí. Pocit cizího tělesa v oku, kterého se snažíme zbavit usilovným mrkáním. Přidává se bolest očního víčka provázená pálením a řezáním oka. Pak přichází zarudnutí, otok víčka a vytvoření červeného vyklenutí, tzv. abscesu s hnisem.

Ten se samovolně provalí nebo se uvolní lékařským zákrokem. Nikdy jej ale nevymačkávejte. Ječné zrno se pak začne samo hojit. Může se vstřebat nebo přejde do chronické formy. Vytvoří se nebolestivý, tuhý hrbol v očním víčku bez jiných příznaků.

Pokud způsobuje zhoršené mrkání, převis víčka a zhoršené vidění, je vhodné jej chirurgicky odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza neškodí pouze zubům

Léčba ječného zrna

Je nutné ječné zrno nechat dozrát a prasknout. Zrání lze urychlit teplými obklady. V případě intenzivního svědění a bolesti oka se poraďte s lékařem. Můžete si nechat předepsat antibiotickou oční mast a kapky.

V lékárnách je volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo Opthalmo Azulen. Oči lze proplachovat borovou vodou a vyzkoušet horké obklady z heřmánkového odvaru.

Zabírá i odvar ze světlíku lékařského nebo aloe.

V době akutní formy ječného nepoužívejte kontaktní čočky, dekorativní kosmetiku a oka se nedotýkejte. Léčba trvá 5 až 7 dní, než dojde k hojení. Pokud se doba léčby prodlužuje, vyhledejte očního lékaře.

Podpořte imunitní systém podáváním vitamínů C a B i minerálů. Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny. Zkuste syrové kvasnice, Pangamin či B-komplex. Doporučuje se pít čaj z černého rybízu.

Vezměte 5 rybízových listů a nechte vylouhovat v půllitru studené vody po dobu jedné hodiny.

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu, který může zasáhnout slzné žlázy, celý okraj očního víčka a očnice. Může docházet k recidivám a dlouhému zrání zrna.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Masáž oka a obklady

Zkuste šetrně přikládat na víčko nahřátý kapesník nebo odličovací tampon ručník na 5 až 10 minut. Opakujte to třikrát až šestkrát denně. Kromě toho si několikrát denně oko namasírujte.

Musíte však být opatrní a dodržovat hygienu. Nahřátý obklad a masáž uleví od bolesti, především v počátečních fázích.

Masáž postiženého místa můžete provádět i čerstvým droždím, jako naše babičky.

Dalším babským receptem na ječné zrno je směs vytvořená z brambory, žloutku a mléka. Bramboru uvařte, pak oloupejte a na jemno nakrájejte. Pak smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Obklad dejte na bolavé víčko s ječným zrnem. Opakujte dvakrát denně po dobu výskytu ječného zrna, dokud nezmizí.

Na pánvi opečte krupici a nechte mírně vychladnout. Teplou zabalte do hadříku a aplikujte na víčko s ječným zrnem. Při těchto obkladech bude ječné zrno ustupovat mnohem rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Speciální odvar z aloe

Odvar z aloe musíte udělat jinak. Tento odvar poslouží pro léčbu ječného zrna i jako prevence. Čerstvé listy aloe nechte v předvařené vlažné vodě vylouhovat a odstát nejméně 6 hodin. Na 5 gramů listů dejte 1,5 decilitru vody. Obklad přikládejte na postižené místo třikrát až pětkrát denně.

Napařování bylinkami

Bylinná inhalace má známé antibakteriální účinky a působí přímo na sliznice. Dokáže uvolnit hnis a maz a pomáhá vypuzovat nečistoty. V hrnci převařte vodu a nasypte do ní hrst heřmánku, světlíku lékařského nebo tymiánu. Pak si sedněte nad hrnec, přehoďte si osušku přes hlavu a páry z hrnce vdechujte. Inhalaci zopakujte dvakrát denně, vždy na 15 minut.

Pijte měsíčkový čaj

Měsíčkový čaj je vhodný jako doplňková a podpůrná léčba. Měsíček je dobře známý svými protizánětlivými účinky a při léčení ječného zrna popíjejte dva šálky denně. Lžičku sušených květů nechte 10 minut vylouhovat v horké vodě. Vyzkoušet můžete i heřmánek.

Prevence ječného zrna

Důležitá je především hygiena a čistota rukou. Zamezte častému dotýkání se očí a jejich protírání či mnutí. Věnujte pozornost i čistotě očních pomůcek. Dejte si pozor také na kontaktní čočky a sledujte kvalitu a životnost roztoků, v nichž čočky po vyjmutí z oka přechováváte. Nepodceňujte ani pečlivé odličování a mytí obličeje.

Štítky: hnis, Ječné zrno, maz, stafylokok, zánět, Zeissova žlázka

Jak vyléčit ječné zrno

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka, se kterým se potkala většina z nás. Jak ho poznáte? Typické příznaky – zčervenání, oteklé oko až nepříjemná bolest. S ječným zrnem se vypořádáte i sami doma. Poradíme vám, jak se ho zbavit.

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie, které většinou žijí na povrchu očního víčka. Běžně tyto bakterie obtíže nezpůsobují. Jak ječné zrno poznáte? Na horním či dolním víčku objevíte bolestivou bulku, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví Jak ječné zrno vypadá – průběh onemocnění

Počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví Příznaky onemocnění

Trable způsobené ječným zrnem poznáte s přicházející bolestí celého víčka. Poté se bolest přesouvá do jednoho místa, které je typické svým zčervenáním – zpravidla kolem 3. dne. Následně vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Někdy boule není tak patrná vzhledem k celkovému otoku oka. 

4 typycké projevy ječného zrna:

  • zčervenání, 
  • otok, 
  • zteplání, 
  • bolest.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomnosti hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Rizikové faktory ječného zrna

  • zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, 
  • mastná pokožka, 
  • chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, 
  • vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví Prevence ječného zrna

Pokud míváte ječné zrno častěji doporučujeme, abyste věnovali očím zvýšenou péči – toho dosáhnete především správným dodržováním hygieny. V optimálním případě dvakrát denně přejíždějte oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě.

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví Léčba ječného zrna

Ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, můžete ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní.

Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud problém přetrvává déle než zhruba týden, doporučujeme vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu.

V lékárnách je k dostání volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo použijte mastičku Opthalmo Azulen. 

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví Přírodní léčení

Úlevou od potíží s ječným zrnem a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Použijte vlhké bylinné obklady – kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody.

Vitamíny pro oči

  • Vracející se ječné zrno

    Dobrý den,
    na základě konzultace ve vaší poradně užívám na vracejicí se vlčí zrno (nyní neaktivní, ale víčko stále lehce natéká /nezbarví se/, nicméně nekomfortní pocit při nošení k. čoček i bez nich přetrvává; u lékaře předcházela 3x atb + kortikoidy) tato homeopatika:
    Belladona 9ch + Staphydagria 9ch, oboje 3x denně 5 kuliček.
    Chtěla bych se v této souvislosti zeptat na následující:
    1/ Jak dlouho se homeopatika užívají? Je nějaká “minimální” a “maximální” délka užívání?
    2/ Po jak dlouhé době obvykle nastává zlepšení stavu?
    3/ Pokud by po nějaké době (jaké?) nedošlo ke zlepšení stavu, je prý možné nahradit Staphydagrii za Sulfur 9ch. V jakém množství a také v kombinaci s Belladonou?
    4/ Dále jsem dostala doporučení na užívání Euphrasie 9ch anebo 15ch. Ta se užívá samostatně či v kombinaci?
    5/ Na vlčí zrno prý je možné jako dezinfekci použít koloidní stříbro. Ve vaší lékárně jsem si jej zakoupila, je možné jej (tak, aby se nedostalo do oka) jím víčko potírat?

  • Co na ječné zrno?

    Dobrý den V poslední době jsem měl ječné zrno 3x chtěl bych se zeptat jak to je možné je pravda že pracuji ve Směnárne a jsem v kontaktu z penězi možno kvůli tomu jednou bylo na levém oku na vrchním a spodnim víčku a vyléčilo se v pořádku, ale teď jsme ho měl na práv oku na horním víčku a zůstal mi tam po něm takový menší váček, který nijak se mi přijde nezmencuje ale nijak mi nepřekáží dokážete mi prosím poradit co s tím je to nedolecene a nebo je to něco jiného.
    DĚKUJI

  • Ječné zrno v oku

    Prosím o radu co koupit na jecne zrno v oku v koutku (vypadá to jak bílé semínko) mast kapky název volně prodejně v lékárně dekuji

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 3 zákaznící)

  • Pepa Novotný 20. 12. 2020 5 To si děláte srandu s těmi odpověďmi? Homeopatika nefungují, maximálně jako placebo. Když už je nutné léčit ječné zrno (a většinou není) tak homeopatiky určitě ne.
  • Radek 24. 4. 2020 5 Vynikajici rady, stručné a jasné. Velmi dekuji Radek
  • Míla 16. 4. 2020 5 Spokojen, dostačující seznámení.

Ječné zrno: příčiny, příznaky a léčba

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Ječné zrno je zánět potních a mazových žlázek na očním víčku, který se projevuje bulkou na víčku vyplněnou hnisem. Ve většině případů jsou původcem ječného zrna baktérie z rodu Stafylokoků. Odborně se toto onemocnění nazývá hordeolum.

I když je ječné zrno velice častým onemocněním a vyvolává řadu nepříjemných příznaků, včetně silné bolesti, většinou není důvod k obavám.

Ječné zrno vypadá jako bulka na očním víčku, je vyplněna hnisem a někdy může mít na povrchu i čepičku a vypadat jako vřídek při akné. Ječné zrno se většinou nachází na zevní straně očního víčka, ale může postihnout i vnitřní stranu víčka.

Ve většině případů příznaky ječného zrna odezní do týdne bez nutnosti jakékoli léčby. Ječná zrna na vnější straně víčka někdy obsahují hnis, který z nich může vytékat. Ječná zrna na vnitřní straně očních víček bývají bolestivější.

Na ječné zrno nejlépe pomáhá teplý obklad, který uvolňuje hnis a zmírňuje bolest a otok postiženého očního víčka. Někdy se ječné zrno má tendenci opětovně vracet.

V tomto článku popisujeme příčiny ječného zrna, možnosti diagnostiky a léčby, včetně přírodních způsobů léčby. Dozvíte se také o rizikových faktorech a možných komplikacích ječného zrna.

Rychlá fakta o ječném zrnu

Níže uvádíme nejdůležitější informace o ječném zrnu. Podrobnější informace pak najdete v článku níže.

  • Ječné zrno může být velice bolestivé, ale většinou není nutná žádná léčba a onemocnění samo odezní.
  • Pokud ječné zrno přetrvává déle než týden nebo negativně ovlivňuje zrak, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
  • Ječné zrno se může vytvořit jak na zevním, tak na vnitřním povrchu očního víčka.
  • Mezi domácí způsoby léčby ječného zrna patří teplé obklady a volně prodejné léky na bolest (nesteroidní antiflogistika jako je například ibuprofen, případně paracetamol nebo jiné léky proti bolesti).

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky ječného zrna patří bolestivá bulka na očním víčku, která je často spojena se zčervenáním víčka a oka a nadměrným slzením. Někdy může ječné zrno vypadat jako uhřík (pupínek při akné).

Ječné zrno většinou postihuje jen jedno oční víčko. Postižení obou očních víček současně je velmi vzácné.

Nicméně, často se může současně vyskytnout více ječných zrn na jednom oku.

Vypadá například takto:

Léčba ječného zrna - Vše o zdraví

Ječné zrno na horním očním víčku

Mezi příznaky ječného zrna, mimo jiné, patří:

  • bulka na očním víčku, která může připomínat ječné zrno
  • otok očního víčka
  • bolest
  • zčervenání očního víčka a oka
  • pocity napětí a tlaku v očním víčku
  • hromadění hnisu na okrajích očních víček
  • pálení a svědění postiženého oka
  • rozmazané vidění
  • výtok hnisu z oka
  • citlivost na světlo (světloplachost)
  • nadměrné slzení oka
  • bolest nebo nepříjemné pocity při mrkání
  • pocit cizího tělesa v oku

Pokud ječné zrno přetrvává déle než týden, dojde ke zhoršení zraku, vznikne bolestivý otok, objeví se krvácení nebose zánět rozšíří na ostatní části obličeje, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Existují dva hlavní druhy ječného zrna:

Vnější ječné zrno (hordeolum externum)

Externí ječné zrno vzniká na vnější straně očního víčka (tedy zvenčí, takže je dobře viditelné). Vypadá jako bulka bílé až žluté barvy, která je vyplněná hnisem a je bolestivá na dotyk:

Nejčastějšími příčinami vnějšího ječného zrna jsou záněty:

  • Zánět řasového folikulu na očním víčku: jedná se o malé otvory na kůži očního víčka, ze kterého vyrůstají řasy
  • Zánět mazových (Zeisových) žláz: tyto mazové žlázky ústí do řasového folikulu a tvoří maz, který pomáhá zvlhčovat oční víčka a brání jejich vysychání, čímž snižuje riziko vzniku syndromu suchého oka.
  • Zánět apokrinních (Mollových) žlázek: Mollovy žlázy produkují pot a stejně jako Zeisovy žlázy pomáhají zvlhčovat oční víčko. Podobně jako mazové žlázky i Mollovy žlázy ústí do řasových folikulů.

Vnitřní ječné zrno (hordeolum internum)

Pokud ječné zrno vznikne na vnitřní straně očního víčka (tedy na straně přivrácené směrem k oku), hovoříme o vnitřním ječném zrnu (latinsky hordeolum internum).

Ječné zrno na vnitřní straně očního víčka je většinou bolestivější než vnější ječné zrno.

Nejčastější příčinou vnitřního ječného zrna je zánět Meibomových (Meibomských) žláz. Tyto žlázky se podílí na tvorbě tekutiny, která spolu s dalšími složkami vytváří ochranný slzný film na povrchu oční rohovky.

Mezi další příznaky vnitřního ječného zrna patří pálení v postiženém oku, pokles očního víčka, svědění očního bulbu, nadměrné slzení, hnisavý výtok v očních koutcích, světloplachost, bolest nebo nepříjemné pocit při mrkání a pocit cizího tělesa v oku.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory, které zvyšují riziko ječného zrna, mimo jiné, patří:

  • používání „prošlé“ kosmetiky
  • neodlíčení se před spaním
  • nedostatečná desinfekce kontaktních čoček před jejich použitím
  • nedostatečná hygiena rukou při manipulaci s kontaktními čočkami
  • špatné stravování
  • nedostatek spánku

Pokud se ječné zrno vyskytne u někoho z rodiny, neměli by ostatní členové rodiny používat stejné ručníky na obličej, protože může dojít ke snadnému přenosu infekce.

Někdy může ječné zrno vzniknout jako komplikace blefaritidy, což je termín označující zánět očních víček. Blefaritida je často způsobena bakteriální infekcí, ale někdy se může objevit jako komplikace růžovky (latinsky rosacea), což je zánětlivé onemocnění, které postihuje pokožku obličeje.

Léčba

Ječné zrno většinou odezní samo, bez nutnosti jakékoli léčby. Jakmile zrno praskne a jeho obsah se vyprázdní, dochází k rychlé úzdravě a zmírnění příznaků.

Nezkoušejte ječné zrno doma žádným způsobem propichovat nebo vymačkávat. Můžete si zánět zanést dále do oka, což může být život ohrožující.

Mezi nejlepší domácí způsoby léčby ječného zrna je teplý obklad, který můžete přiložit na postižené oční víčko na dobu 5 – 10 minut, 3x denně. Je potřeba dávat pozor, aby obklad nebyl moc teplý, a to zejména u dětí.

Teplý obklad pomáhá zmírňovat tlak a bolest způsobenou ječným zrnem a navíc usnadňuje odtok hnisu. Jakmile hnis odteče, nepříjemné příznaky ječného zrna obvykle velmi rychle odezní.

Pokud je postižené oční víčko oteklé a bolí, můžete, se souhlasem lékaře, užívat vhodné léky proti bolesti, například nesteroidní antiflogistika (ibuprofen) nebo paracetamol.

V případě vnějšího ječného zrna (hordeolum externum) může oční lékař, pokud pacientovi ječné zrno způsobuje silné bolesti, bulku na víčku propíchnout tenkou jehlou a hnis vypustit. Tento výkon smí provádět pouze specializovaný lékař (například oční lékař nebo plastický chirurg) a rozhodně se o propichování ječného zrna nepokoušejte doma sami.

Pokud ječné zrno přetrvává a stav pacienta se nelepší, může vám lékař předepsat antibiotické oční kapky nebo antibiotickou mast na oční víčka. V případě rozšíření infekce mimo oční víčko, je někdy nutné užívat antibiotika perorálně (ústy).

Dokud se ječné zrno úplně nezahojí, neměli byste na oko nanášet žádný makeup ani jinou kosmetiku a neměli byste v postiženém oku nosit ani kontaktní čočky.

Komplikace

Komplikace se u ječného zrna vyskytují jen velmi vzácně, ale mohou být velmi nepříjemné.

Mezi nejčastější komplikace ječného zrna, mimo jiné, patří:

  • Meibomská cysta (cysta Meibomovy žlázky, někdy označovaná jako chronické vlčí zrno): jedná se o cystu drobných žlázek na očním víčku. Tyto žlázky tvoří maz, který se uvolňuje v očních koutcích. Přetrvávající ječné zrno může způsobit vznik Meibomské cysty (chronického vlčího zrna), a to zejména při obstrukci (ucpání) této žlázky. Naštěstí je tento druh cysty poměrně dobře léčitelný.
  • Preseptální nebo periorbitální celulitida: pojmem celulitida (celulitis, flegmóna) v medicíně, mimo jiné, označujeme zánět kůže a podkoží. U preseptální a periorbitální celulitidy dochází k rozšíření zánětu z ječného zrna až do kůže, která obklopuje oční bulbus, což vede ke zčervenání a otoku oka a očních víček. Často postižené oko také nadměrně slzí. Tento stav se léčí antibiotiky.

Co si z článku odnést?

Ječné zrno (hordeolum) je zánět mazových žlázek na očním víčku, který se projeví bulkou na očním víčku vypadající jako zrnko obilí (odtud pramení český název onemocnění), která je vyplněna hnisem. Nejčastějším původcem jsou baktérie rodu Staphylococcus.

  • Ječné zrno může vzniknout jak na vnější straně víčka (hordeolum externum), tak na vnitřní straně víčka (hordeolum internum).
  • Mezi příznaky patří zejména bolest, zčervenání oka a hnisavý výtok.
  • Ječné zrno často odezní samo, bez nutnosti jakékoli léčby.
  • Pokud se ale stav nelepší je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • V léčbě se uplatňují teplé obklady, léky proti bolesti a antibiotika.
  • Někdy může lékař ječné zrno propíchnout a vypustit z něj hnis, což většinou vede k rychlému odeznění potíží.

Ječné zrno: Příznaky, projevy, léčba, přenos

Ječné zrno (hordeolum) je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Projevuje se jako bulka na očním víčku, zarudnutím, pálením, otokem a bolestí.

Podobně se projevuje i takzvané Vlčí zrno (chalazion), které vzniká ucpáním a následným zanícením hlubokých mazových (Meibomových) žlázek víčka.

Příznaky ječného zrna

Ječné zrno se typicky projevuje bulkou na víčku, která někdy nemusí být přes celkový otok oka patrná. Dále otokem, horkostí, zarudnutím a bolestí postiženého víčka. Vytvoření bulky může předcházet svědění oka nebo pocit, že do něj něco spadlo.

Hlavní příčinou je ucpání mazové žlázky, při kterém dojde k hromaděním mazu. Ten je ideálním prostředím pro množení bakterií, které pronikají do oka z okolní kůže. Postupně se v místě postižené žlázky může objevit na vnější kožní nebo vnitřní spojivkové straně puchýřek s prosvítajícím hnisem.

K ucpání žlázky může dojít nejčastěji z těchto důvodů:

  • při nedostatečné hygieně očí (sem patří i dotýkání se očí špinavýma rukama)
  • po špatném odlíčení nebo volbě nevhodné kosmetiky
  • při celkovém oslabení obranyschopnosti organismu
  • při porušené funkci mazových žlázek, která může být součástí kožních onemocnění víček a obličeje (růžovka neboli rosacea, dermatitis seborrhoica zpravidla spojená se seboroickým chronickým zánětem okrajů víček)
  • při špatné manipulaci s kontaktními čočkami
  • v důsledku hormonálních změn, přetěžování očí nebo jejich nedostatečné ochraně například v prašném prostředí a podobně

Jak vypadá ječné zrno se podívejte ve fotogalerii:

Léčba

Ječné zrno zpravidla během několika dnů dozraje a praskne. Hnis se vyplaví a místo se zahojí. Někdy se zánět může rozšířit i do hlubších žlázek a způsobit otok celého víčka. V případě, že je oteklé celé víčko, oko hodně bolí nebo když se ani po týdnu stav nelepší, je vhodné navštívit očního lékaře. Ten může zvážit nasazení antibiotické masti nebo očních kapek.

Ječné zrno může přejít i do chronické formy. Ve chvíli, kdy přetrvává déle než 6 až 8 týdnů, je vhodná malá operace v místním znecitlivění, při které se ječné nebo vlčí zrno nařízne několikamilimetrovým řezem a odstraní se jeho obsah i s pouzdrem.

Léky

V případě větší infekce je nutná lokální aplikace antibiotik.

Bylinky

S hojením ječného zrna pomohou bylinky. Vezměte díl heřmánku, světlíku a sporýše a zalijte je horkou vodou. Do vylouhované směsi pak namočte čisté plátýnko a přikládejte třikrát denně na postižené místo.

Homeopatika

Pokud je ječné zrno světle červené a projevuje se bodavou bolestí, užívejte homeopatikum Apis Mellifica 9ch. Při umístění ječného zrna v blízkosti vnitřního koutku oka nasaďte homeopatikum Lycopodium clavatum 9ch. Pokud se vám ječné zrno často vrací, užívejte homeopatikum Staphysagria 9ch.

cca 7 dnív nekomplikovaných případech

Domácí léčba a babské rady

Léčbu ječného zrna mohou urychlit teplé obklady, a to jak mokré (ideálně bylinkový odvar nebo borová voda), tak suché.

Pomoci může také rozvařená brambora, kterou rozmačkejte vidličkou, přidejte žloutek a kapku horkého mléka. Kašičku dejte na čisté, přežehlené plátýnko a třikrát denně přikládejte na oko.

Můžete také vzít hrst krupice a na suché pánvi ji nahřát. Vzniklou hrudku zabalte do plátýnka a přežehlené horkou žehličkou přiložte na ječné zrno, uspíšíte tím jeho vývoj. Pomoci může i obklad z obyčejně krupicové kaše.

Další tipy na léčbu ječného zrna najdete v tomto článku.

Možné komplikace

Zánět se může rozšířit i do další části oka (například do slzné žlázy).

Prevence

Hlavním způsobem prevence je dodržování základních hygienických pravidel. Myjte si často ruce, nedotýkejte se špinavými prsty svých očí. Důležitá je i hygiena obličeje (důkladné odlíčení) a hygiena při užívání kontaktních čoček.

Záněty žlázek se bohužel mohou opakovat. Jejich častější výskyt může být i známkou celkového oslabení imunitního systému. V takovém případě je nutné provést podrobnější testy. Dále je také vhodné užívání vitaminů řady B (B-komplex).

Ječné zrno u dětí i dospělých – léčba a přenos

  • Klasickým projevem ječného zrna je malý zarudlý bolestivý váček u kořene řasy, doprovázený pálením, svěděním, pocitem cizího tělíska v oku a slzením.
  • Za vznikem ječného zrna stojí bakterie rodu stafylokok. Vzniku nemoci však často přispíváme svou neopatrností.
  • Například tím, že si saháme do očí špinavýma rukama nebo se dělíme o ručníky a líčidla.
  • Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest zmizí. Někdy zaschne, aniž předtím praskne.
  • Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, které nevytéká, navštivte lékaře. Ten postihnuté místo může naříznout a šetrně hnis odstranit.
  • K léčbě ječného zrna přispívají kvasnice.

Ječné zrno je oční infekce, konkrétně bakteriální zánět žlázky u kořínků řas. Bývá bolestivé, málokdy však nebezpečné.

Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest postupně zmizí.

Obsah článku

  • Příznaky
  • Vlčí zrno
  • Léčba
  • Kdy navštívit lékaře

Za vznikem ječného zrna stojí bakterie rodu stafylokok, nicméně k rozvoji nemoci si lidé často napomáhají svou neopatrností. Riziko vzniku ječného zrna se zvyšuje při špatným stravováním, nedostatku spánku či vitamínů, častěji je však projevem nedostatečné hygieny, tedy saháním si na oči špinavými rukami, používáním starého make-upu, či aplikací neumytých kontaktních čoček.

Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest zmizí. Někdy zaschne, aniž předtím praskne. Nákaza se snadno šíří dotykem očních víček, mačkáním ječného zrna nebo používáním infikovaných ručníků nebo líčidel.

Příznaky

Klasickým projevem ječného zrna je malý zarudlý bolestivý váček u kořene řasy, doprovázený pálením, svěděním, pocitem cizího tělíska v oku a slzením.

Vlčí zrno

Stav, kdy dochází k zanícení mazových žláz, které jsou uloženy hlouběji ve víčku, se nazývá vlčí zrno. V takovém případě dochází k otoku celého očního víčka a stav přetrvává delší dobu.

Léčba – babské rady na ječné zrno

V případě, že se potýkáte se zánětem, nemněte si oko a nesnažte se ječné zrno vymačkávat. Přikládejte na oko obklady – kousek měkké čisté látky smočený v teplé vodě a vyždímaný.

Nechte působit deset až patnáct minut, opakujte dvakrát až čtyřikrát denně, dokud ječné zrno nepraskne nebo se samo neztratí. Použijte vždy novou látku nebo obvaz, abyste zamezili šíření infekce. Použitý obklad vyvařte.

Když ječné oko uzraje a praskne, šetrně a pečlivě odstraňte z víčka hnis.

Světlík lékařský

Jak už název sám napovídá – může pomoci zmírnit zarudnutí. Vyrobte si ze světlíku odvar, do kterého následně namočte kousek látky a přiložte na víčko. Postup opakujte párkrát za den.

Kvasnice

Kvasnice jsou zdrojem vitamínu B, jehož nedostatek může ječné zrno zapříčinit. Konzumujte tedy dostatek syrových kvasnic či potravin, které je obsahují.

Směs z brambory, žloutku a mléka

Uvařte si bramboru, kterou následně oloupejte a nakrájejte. Bramboru smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Vzniklou hmotu aplikujte na hadřík a ten přiložte na poškozené víčko. Postup opět opakujte několikrát za den.

Mast Ophthalmo-Azulen je mast, která se používá jak u dospělých, tak u dětí při drobných poraněních očních víček a slouží též k urychlení hojivého procesu po odstranění cizích tělísek z rohovky.

Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, které nevytéká, navštivte lékaře. Ten postihnuté místo může naříznout a šetrně hnis odstranit. Dále navštivte lékaře, pokud se ječné zrno často opakuje. V ojedinělých případech to může být známka vážnějšího onemocnění.

Ječné zrno – příčiny, léčba i prevence I EUC

Bolestivý a nehezký otok spolu s hnisající bulkou na víčku patří k nepříjemným zdravotním obtížím, ale naštěstí se dá snadno a poměrně rychle vyléčit. V případě opakujícího se zánětu je třeba pátrat po příčinách. Mohou se skrývat v našem těle, ale i v nedostatcích hygieny očí.

Ječné zrno (hordeolum) patří k nejčastějším onemocněním oka. Stačí, aby se ucpala mazová žlázka na horním nebo dolním víčku, která ústí mezi řasami.

Působením bakterií (stafylokok), které se do očí dostávají z okolní kůže, se zanítí maz, který se ve žlázce plní. Podobně se projevuje i vlčí zrno (chalazion), to způsobuje zánět hlubokých Meibomových mazových žláz víčka, proto jeho průběh trvá déle.

Ječné zrno se z oka na oko běžně nepřenáší. Výjimečně můžete infikovat své okolí přes ručník po otření obličeje.

Projevy ječného zrna:

  • Zarudnutí víčka
  • Bolestivost
  • Pálení, řezání
  • Otok
  • Horkost

Ječné zrno se naplní hnisem. Foto: Palosirkka, Wikimedia Commons

Příčiny vzniku ječného zrna

  • Nedostatečná hygiena očí (sahání a mnutí očí špinavýma rukama)
  • Neopatrné vkládání kontaktních čoček do očí a jejich nehygienické ošetřování
  • Nedostatečné odličování, především řasenky
  • Volba nekvalitní nebo nevhodné kosmetiky, která oči dráždí a může způsobit alergii
  • Znečištěné prostředí (vysoká prašnost)
  • Nesprávná strava
  • Nedostatek spánku
  • Dlouhodobá zátěž očí (sledování televize či monitoru počítače, čtení při špatném osvětlení)
  • Celkově snížená obranyschopnost organismu, nedostatek vitaminu B
  • Hormonální nerovnováha
  • Některé nemoci, např. cukrovka (diabetes)
  • Vrozená porucha mazových žláz
  • Špatná dioptrická korekce

Průběh zánětu a léčba ječného zrna

Pálení a řezání v oku postupně přechází v bolest, zrudnutí víčka a někdy i otok. Okolo 3. dne se bolest koncentruje do místa zánětu, kde se objeví boule naplněná hnisem.

Často je na jejím vrcholku patrná hnisavá čepička. Po několika dnech (do 7 dnů) ječné zrno samo praskne. Pro urychlení procesu zrání můžete použít teplé obklady.

Zklidnění pomůže obklad z heřmánkového čaje.

Po prasknutí ječného zrna přichází úleva a postupně z oka vytéká hnis. Pravidelně jej odstraňujte z koutků očí. Nejlépe opatrně vytírejte koutky vatičkou namočenou v borové vodě. Podobně fungují i výplachy celého oka. Zkusit můžete i volně prodejnou oční mast Ophthalmo Septonex či Ophthalmo Azulen.

Na pomoc můžete vzít i bylinky: odvar z heřmánku, světlíku a sporýše působí hojivě a zklidňuje. Přikládejte obklady na oči několikrát denně. Průběh zánětu i léčba se neliší ani u dětí.

U menších dětí je náročné ohlídat, aby si do podrážděného oka nesahaly, doporučuje se přikládat na oko obklad a přelepit ho náplastí.

Babské rady k vyléčení ječného zrna

  • Nahřejte krupici na suché pánvi, hrudku zabalte do látky, přežehlete žehličkou a 3x denně přikládejte na oko. Zrychlíte průběh zrání ječného oka. Podobně se používá obklad z klasické krupicové kaše.
  • Rozvařenou bramboru rozmačkejte, přidejte žloutek a kapku horkého mléka. Kašičku vložte do látky a 3x denně obklad přikládejte na postižené místo.

Ječné zrno může způsobit i nedostatečná hygiena či nevhodná kosmetika. Foto: Imrankabirhossain, Wikimedia Commons

Kdy jít k lékaři

Když ani po 2-3 dnech nepřichází úleva a oko je stále nateklé a bolestivé, je třeba navštívit očního lékaře. Obvykle nasadí antibiotickou mast případně další léčbu.

Někdy se může stát, že ječné zrno přejde do chronické formy: nepraská až dva měsíce, je zapouzdřené, dráždí oko a brání v ostrém vidění. Rozhodně se nesnažte si sami ječné zrno propíchnout, mačkat hnis nebo jinak zánět odstranit.

Mohli byste si způsobit závažné potíže.

Navštivte některé z očních oddělení, zde najdete seznam očních lékařů sítě EUC. Po důkladném vyšetření lékař provede drobný chirurgický zákrok. Bulku vyřízne i s pouzdrem a vyčistí důkladně hnis.

Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění a je zcela bezbolestný. Pak se obvykle nasazuje antibiotická léčba.

Když se ječné zrno často opakuje, doporučuje se kompletní laboratorní vyšetření ke zjištění, zda nemoc nesignalizuje nějaké onemocnění, například cukrovku, nebo nedostatek některých látek v organismu.

Trápí vás ječné zrno? Pomoci vám mohou oční lékaři z EUC:

Oftalmologové EUC

Ječné zrno: příznaky, léčba (hordeolum)

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního
víčka
. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá
bulka
, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových
žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který se prezentuje svými
čtyřmi typickými projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).

Rizikové faktory ječného zrna

Mezi rizikové faktory pro vytvoření ječného zrna patří jednak
zdravotní stav – cukrovka, růžovka (rosacea – porucha
mazových žláz), zánět slzných žláz, snížená imunita,
hormonální změny či poruchy, mastná
pokožka
 – ale také chování – namáhání očí
(špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru), snížená frekvence mrkání
(zejména při práci s počítačem či sledování televize), mnutí očí
znečištěnýma rukama – a vnější prostředí –
prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Prevence ječného zrna

Pro prevenci nemoci, pakliže se nevyskytuje opakovaně, postačí
hlídání a snižování rizikových
faktorů
.

Při častějším výskytu je vhodné věnovat očím zvýšenou
péči
 – především hygienu. Nejlépe pravidelné (dvakrát
denně) čištění (přejíždět oční víčka vatovou štětičkou
namočenou v borové vodě či dětském šamponu).

V případě projevů syndromu suchého oka (pálení
očí, řezání, pocit písku v oku) je třeba tento problém odborně
řešit, neboť narušení rovnováhy produktů různých typů očních žláz
může vést k mnoha problémům, k nimž patří i ječné zrno.

Příznaky a projevy ječného zrna

Příchod ječného zrna je obyčejně ohlašován bolestí
nejprve celého víčka. Posléze dochází ke koncentraci bolesti a
zčervenání jednoho místa (obyčejně kolem 3. dne).

Vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Tato boule –
měkký uzlíček – může někdy zaniknout v celkovém otoku oka. Pro
potvrzení přítomnosti ječného zrna může lékař provést manévr
přetočení víčka vnitřkem ven.

Na vnitřní straně víčka je patrno
žluté hnisající zrno.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomností hnisu
v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít
zastřenému vidění.

Léčba ječného zrna

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace,
nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo
uzraje
, praskne a zmizí.

Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává
2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno
sterilně nařízne, což umožní hnisu vytéci. Toto naříznutí se provádí
v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při
případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).

Někdy se také doporučuje odstranění řas, což ulehčí
vytékání obsahu zrna.

Ačkoli si proříznutí při notné dávce odvahy můžete provést samy,
nedoporučuje se to vzhledem ke zvýšenému riziku vniknutí infekce do rány.

Navíc lékař obyčejně předepíše antibiotickou mast,
která pomůže ložisko doléčit a sníží riziko opakovaného vzniku
ječného zrna.

Tato lokální antibiotika (či sulfonamidové oční
masti) je vhodné aplikovat ještě několik dní i po vymizení potíží,
jelikož se tak snižuje pravděpodobnost návratu ječného zrna.

Jak si mohu pomoci sám

Doprovodné nepříjemné příznaky onemocnění, jako svědění, bolest…
někdy nutí pacienta k mnutí či škrábání oka. To ale zvyšuje riziko
zanesení další infekce do oka z nesterilních rukou (dříve se proto
alespoň doporučovalo neprovádět toto mnutí
prsty
, nýbrž hřbetem ruky, u kterého se předpokládá, že je
čistější).

Lepší úlevou od těchto potíží a zároveň pomoc k urychlení zrání
zrna je přikládání teplých obkladů. Jednou možností
jsou mokré (lépe spíše jen vlhké) bylinné obklady (kapesník
namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody), jinou
alternativou jsou suché teplé obklady (kapesník přežehlený
žehličkou).

Dále se také doporučuje (ač někteří jeho vliv na ječné zrno
vyvrací) užívání vitamínu řady B (B-komplex).

Komplikace ječného zrna

K nejčastějším komplikacím patří rozšíření
zánětu
(zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované
navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.

Jinou komplikací nemoci je vlastně nemoc jiná – vlčí
zrno
. Tyto dvě nemoci od sebe často nejsou širokou veřejností
rozlišovány.

Ječné a vlčí zrno se liší typem žlázy,
kterou postihují (vlčí postihuje hlubší) a vlčí zrno není na rozdíl od
ječného infekční.

Vlčí zrno je malé, nebolestivé
zatvrdnutí
, často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout.
Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem – vyškrábnutím.

Diskuse

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector