Léčba Závislosti Na Alkoholu A Jiných Drogách?

Léčba závislosti na alkoholu probíhá buď ambulantně (ordinace psychiatrů, adiktologické ambulance, denní stacionáře) nebo rezidenčně (detoxifikace, krátkodobá a střednědobá léčba v psychiatrických nemocnicích, terapeutické komunity).

Jak probíhá léčba drogově závislých?

Doporučený průběh u závislého člověka, který má nějaké rodinné zázemí, je takový, že se nejprve spojí s ambulantní službou a poté si domluví pobytovou léčbu, která trvá zpravidla několik měsíců. Po jejím absolvování dochází ještě minimálně půl roku až rok do následné péče.

Jak probíhá léčba alkoholismu?

V léčbě se využívá terapie nebo poradenství v protialkoholních léčebnách (viz jejich seznam na konci stránky) nebo na psychiatrických klinikách a dále v poradnách. Léčba může být ambulantní (v naprostých počátcích závislosti nebo po léčbě v protialkoholní léčebně) nebo stálá při hospitalizaci. Trvá asi 3 měsíce.

Jak pomoci alkoholikovi?

Zavolejte nebo napište Národní lince e-mail a Linka vám zavolá zpět. Konzultant s vámi provede první mapovací hovor, ve kterém s vámi probere návyky týkající se pití alkoholu a zhodnotíte, jestli se jedná o škodlivé pití či může jít o závislost.

Jak probíhá léčba závislosti?

Skládá se z detoxifikační a režimové části. Zabezpečuje komplexní léčbu od zvládání odvykacích stavů až po komunitní léčbu zaměřenou psychoterapeuticky s podpůrnou farmakoterapií. Přijetí na oddělení probíhá u většiny dobrovolně, ale v případě ohrožení života poskytujeme i nedobrovolné hospitalizace.

Jak léčit závislost na drogách?

Léčení používá různých metod od farmakoterapie (např. v počátku léčby při detoxifikaci) přes poradenství, sociální práci až po psychoterapii skupinovou či individuální. Podle typu se rozlišují léčby ambulantní a rezidenční. Podle délky může být léčba krátkodobá, střednědobá, dlouhodobá.

Jak to chodí v protialkoholní léčebně?

Základní protialkoholní léčba na Patnáctce trvá tři měsíce a pokud už se rozhodneš ji nastoupit, vyplatí se absolvovat ji celou nebo si třeba i nějaký týden navíc přidat. Pokud budeš chtít odejít dříve, neuděláš dobře a ublížíš sám sobě.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak dlouho trvá léčba alkoholismu?

Protialkoholní léčba trvá zhruba 3 měsíce. Po protialkoholním léčení s hospitalizací je nutná striktní doživotní abstinence, jinak je tu vysoké riziko exacerbace (znovuvypuknutí) alkoholismu. Při léčbě se využívají různé způsoby odvedení pozornosti – pracovní terapie, arteterapie, psychoterapie a další.

Jak zvládnout závislost?

„Fyzické příznaky abstinence můžeme pomoci zvládnout podpůrnými nikotinovými prostředky, které malou dávku návykové látky do organismu dopraví,“ připomíná. „Ale tak jako tak si člověk musí projít nepříjemnými stavy, jako je nervozita, napětí, pocení, bažení.

Co dělat s alkoholikem který se nechce léčit?

Také můžete telefonicky kontaktovat Linku krizové intervence Psychiatrické léčebny Bohnice, telefon: 284 016 666, poskytuje nepřetržitou telefonickou pomoc lidem v krizi či jejich rodině. Informace o alkoholu si můžete přečíst na stránkách www.alkoholik.cz.

Jak pomoci závislému člověku?

Nejdřív si promluvte

  1. Začněte obyčejným rozhovorem z očí do očí.
  2. Vyhraďte si čas, najděte místo, kde vás nikdo nebude rušit.
  3. Snažte se hovořit klidně, nezvyšujte hlas, nevyjadřujte rozhořčení.
  4. Zapomeňte na výčitky.
  5. Ujistěte se, že je závislý připraven vám naslouchat.

Jak zmírnit abstinenční příznaky alkoholismu?

Základním předpokladem léčby i po terapii je nutná přísná (doživotní) abstinence, jinak hrozí návrat onemocnění až v 99 %. Pro zmírnění příznaků lze krátkodobě užívat zklidňující léky a antidepresíva (nebezpečí vzniku závislosti na lécích).

Kdo platí protialkoholní léčbu?

Pobyt na protialkoholní záchytné stanici si ale klient musí uhradit sám. ‚Pokud je ohrožen život, pak samozřejmě zdravotní pojišťovny podle zákona hradí z veřejného zdravotního pojištění péči, která je pacientovi poskytnuta,‘ vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Kde hledat pomoc při závislosti?

Možností, kam se obrátit pro radu, je hned několik.

  1. Kontaktní centra – pomáhají závislým uspořádat si život, poskytují psychologickou péči, pomohou se zajištěním zdravotního dohledu.
  2. Adiktologické ambulance – věnují se terapii závislosti, nastavují podmínky pro dlouhodobou spolupráci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector