Léky Na Šedý Zákal?

Šedý zákal nelze léčit žádnými léky ani zlepšit nošením dioptrických brýlí či kontaktních čoček. Jediným úspěšným řešením je operace. Odstranění šedého zákalu probíhá pomocí ultrazvuku či laseru a je naprosto bezbolestné. Během zákroku je postižená oční čočka z oka odstraněna a nahrazena umělou nitrooční čočkou.

Jak se dá léčit šedý zákal?

V současné době neexistují žádné léky, kapky, speciální brýle ani jiná alternativní léčba, které by mohly vzniklý zákal vyléčit. Jedinou možností je operace šedého zákalu. Během operace z oka mikrochirurgicky odstraníme zakalenou čočku a nahradíme ji čočkou umělou.

Jak vznika katarakta?

Udává se, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75 % populace. Pravá příčina vzniku katarakty není známa. Je však jisté, že vznik šedého zákalu uspíší vyšší refrakční (dioptrické) vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka.

Co zpusobuje šedý zákal?

Při kataraktě neboli šedém zákalu, jak již z názvu vyplývá, dochází k zakalování čočky. Příčinou bývá nejčastěji stárnutí oční čočky, onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus), úraz nebo je navozená léčivy, zejména kortikosteroidy.

Co je šedý zákal?

Šedý zákal (katarakta) je nemoc oka, při níž se čočka zakalí, a pacient vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno. Rozlišujeme kataraktu: získanou (vyskytuje se převážně po 60. roce života, čočka je tvrdší a ztrácí svou průhlednost)

Co nedělat po operaci šedého zákalu?

Po dobu 2 týdnů se vyvarujte fyzické zátěži a předklánění. Operované oči nejméně 1 měsíc chraňte před úrazem či promnutím. Vyvarujte se pobytu v infekčním, extrémně prašném a zakouřeném prostředí. Měsíc nenavštěvujte bazén, saunu, solária, nedoporučujeme ani kontaktní sporty.

Jak se projevuje zákal?

Jak poznám, že mám šedý zákal?

  1. zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz, hlavně při pozorování předmětů do dálky.
  2. barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín.
  3. při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené
Zajímavé:  Vepřová Játra A Zdraví?

Jak předcházet šedému zákalu?

Zařaďte do jídelníčku tmavou listovou zeleninu. Špenát, kapusta, saláty a další výrazně zbarvené druhy zeleniny obsahují lutein a zeaxanthin, které chrání sítnici oka před poškozením způsobeným například ultrafialovým zářením. Téměř polovina lidí starších šedesáti let trpí určitým stupněm šedého zákalu.

Jak zacina zanet spojivek?

Zánět spojivek se projeví do 2 dnů

Když se zanítí, překrví se, začne natékat a v očích se objeví potrhané žilky a zarudnutí. Inkubační doba zánětu spojivek je 36–48 hodin, infekční jste po celou dobu onemocnění, které trvá při vhodné léčbě obvykle dva týdny.

Jak rychle postupuje šedý zákal?

Při postupu zákalu se objevují doprovodné příznaky: zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zvyšující se krátkozrakost a zkreslení pozorovaného obrazu. Zkalení čočky se v průběhu času zvětšuje. Rychlost kalení čočky je různá. Od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, ale také měsíce, či desetiletí.

Co je horší šedý nebo zelený zákal?

Ztráta zraku je zde způsobena postupnou degenerací zrakového nervu, nejčastěji vyvolanou nadměrným zvýšením nitroočního tlaku. Šedý zákal – i když i zde může dojít k významnému zhoršení vidění, na rozdíl od zeleného zákalu je možné toto zhoršení snadno vyléčit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector