Léky na uklidnění – Vše o zdraví

Léky na uklidnění - Vše o zdraví

V úzkém slova smyslu se jedná o léky, které odborně označujeme jako sedativa.

Zklidňují jak psychický stav, tak motorické funkce, snižují vnímání a bdělost, ale přímo nenavozují spánek.

Mohlo by vás zajímat: Psychosomatika: Jaký je vliv psychiky na lidské zdraví?

Většinou však tyto léky nemají pouze sedativní účinek, ale v závislosti na dávce působí tlumivě na centrální nervový systém v různé míře (anxiolyticky – zmírňují úzkost a psychické napětí, sedativně, až hypnoticky a narkoticky). Výsledným efektem je zklidnění, ospalost, snížené vnímání, zpomalené myšlení a řeč, apatie, dezorientace a opilý vzhled, vyšší dávky některých látek působí hlubokou sedaci a navozují stav podobný spánku.

Léky na uklidnění - Vše o zdraví

  • Hypnotika jsou léky určené ke zvládnutí krátkodobé nespavosti, neřeší příčinu, pouze potlačují nespavost jako symptom
  • Anxiolytika jsou léčiva zmírňující psychické napětí, úzkost, nervozitu a strach, částečně pak mají i účinky hypnosedativní, antikonvulzivní (proti křečím) a myorelaxační (uvolňují svalové napětí)

Jejich časté a dlouhodobé používání vyvolává závislost, proto by jejich podávání mělo trvat co nejkratší možnou dobu – jsou vhodné pro zvládnutí období krize, úzkosti, velkého smutku či strachu.

Tato léčiva často vedou k únavě, otupělosti a ospalosti.

Během léčby je třeba se vyhnout konzumaci alkoholických nápojů a jiných tlumivých prostředků, které umocňují jejich účinky (a to především nežádoucí).

Léky zmírňující úzkost a psychické napětí

Mezi nejčastěji užívaná anxiolytika patří benzodiazepiny:

  • krátkodobě působící (do cca 2 hodin) – oxazepam, triazolam
  • se střední dobou účinku (6 – 8 hodin) – nitrazepam, flunitrazepam, alprazolam
  • dlouhodobě působící (až 12 hodin a více) – diazepam, klonazepam, chlordiazepoxid

Další skupiny léků na uklidnění (primárně určených k léčbě jiného onemocnění nebo potíží)

  • Opioidní analgetika (opioidy)
  • Představují velmi účinný způsob jak tlumit silné akutní bolesti, nádorové bolesti a také chronické bolesti, jedním z vedlejší účinků je také sedativní působení, z těch nejznámějších můžeme jmenovat např. morfin, kodein a tramadol
  • Antiepileptika
  • Léky, které potlačují projevy epilepsie (epileptické záchvaty), některá antiepileptika našla uplatnění také v jiných indikacích – léčbě bolesti, migrény a psychiatrických onemocnění (např. klonazepam, fenobarbital)
  • Antihistaminika
  • Léky používané k prevenci a léčbě alergických reakcí, sedativního účinku je u některých z nich využíváno záměrně (např. promethazin a bisulepin)
  • Myorelaxancia
  • Slouží k uvolnění (relaxaci) příčně pruhovaného (kosterního) svalstva, hypnosedativní účinek pozorujeme často u těch, která působí na centrální úrovni, mezi ně patří mefenoxalon a guaifenezin, který je volně prodejný (pod názvem Guajacuran®) a kromě myorelaxačního a anxiolytického účinku má také mírný účinek expektorační (podporující vykašlávání).

Většina z těchto léků je vázána výdejem pouze na lékařský předpis.

Velký výběr nalezneme mezi volně prodejnými léčivými přípravky na bylinné bázi a ve skupině homeopatik.

Léky na uklidnění - Vše o zdravíBylinky na uklidnění nervů

Bylinky patří k tradičně užívaným přípravkům na zmírnění stresu, navození duševní rovnováhy a usnadnění usnutí. Často se byliny kombinují a užívají ve směsích.

  1. Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
  2. obsahuje éterické silice
  3. čaj z listů meduňky uklidňuje, zmírňuje stres a uvolňuje; také zlepšuje spánek a podporuje dobré trávení
  4. pomáhá uvolňovat stavy napětí
  5. Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
  6. je charakteristický svým zápachem
  7. extrakt z kozlíku podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků, zkracuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku
  8. současně působí proti strachu a úzkosti
  9. mírně snižuje bolest
  10. Mučenka pletní (Passiflora incarnata)
  11. používá se pro své mírné sedativní účinky
  12. tiší bolesti
  13. uvolňuje stavy napětí a neklidu
  14. Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
  15. zklidňuje podrážděnost a neklid, působí příznivě při poruchách spánku
  16. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
  17. patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva
  18. má zklidňující účinky při nervozitě a nespavosti

nevýhodou je však řada omezení, která jsou odvozena z nežádoucích interakcí s mnoha jinými léčivy, čímž dochází k ovlivnění jejich účinnosti (např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky proti srážení krve, antiepileptika, chemoterapeutika aj.)

  • oproti jiným lékům z kategorie antidepresiv má však minimální vedlejší účinky
  • k významným nežádoucím účinkům (při podávání vyšších dávek) patří fototoxicita, tedy závažná kožní reakce vyvolaná účinkem světelného záření, která se projevuje začervenáním, tvorbou puchýřů a nekrózami kůže
  • Hloh obecný (Crataegus laevigata)
  • vedle jeho hlavního pozitivního účinku na srdce a vysoký krevní tlak se rovněž využívá jeho uklidňujícího efektu při poruchách spánku, pocitech strachu a nervozity

Přečtěte si také: Fytoterapie pomáhá… ale má i své limity

Přírodní léky na uklidnění nervů

  • Persen® a Persen® Forte volně prodejné přípravky ve formě tablet
  • jsou registrovány jako léky (mají kód SÚKL; podléhají přísnějším podmínkám registrace než doplňky stravy)
  • obsahují extrakty z kozlíku, meduňky a máty
  • jedná se o zklidňující léky, zmírňující úzkost a napomáhající navození kvalitního spánku
  • nejsou vhodné pro děti do 12 let a pro těhotné a kojící ženy
  • Persen® se hodí pro zmírnění úzkostí a neklidu; Persen® forte při obtížích s usínáním (užívá se 1 hodinu před usnutím)

Novo Passit®

  • sirup se zklidňujícím účinkem
  • obsahuje výtažky z mučenky a léčivou látku guaifenezin není vhodný pro děti do 12 let a pro těhotné a kojící ženy
  • používá se u lehčích forem nespavosti, na zklidnění a zmírnění úzkosti, na zmírnění bolestí hlavy vyvolaných zvýšeným napětím

Anxiolan®

  • tablety obsahují výtažky z kozlíku a třezalky, hořčík a vitamin B6
  • všechny jeho složky přispívají k uklidnění, zmírnění úzkostí a deprese a napomáhají relaxaci
  • není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy

Hova®

  • tablety s obsahem výtažků z chmele a kozlíku
  • používá se při nervozitě a strachu, pocení v menopauze a při stresu a potížích při usnutí
  1. S výběrem vhodného přípravku s ohledem na vaše individuální potřeby vám v lékárně rádi poradíme.
  2. Pokud Vaše obtíže přetrvávají několik měsíců, nebo pokud se váš stav nezlepšuje, obraťte se na svého obvodního lékaře nebo vyhledejte pomoc psychologa.
  3. PharmDr. Kateřina Ondrušová
  4. Lékárna MEDIFIN, Praha
  5. Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  6. Léky na uklidnění - Vše o zdraví

Češi polykají čím dál více antidepresiv. Spotřeba léků stoupá | Zdraví

Silná káva s mlékem a tableta cipralexu. Tak vypadá každodenní snídaně třicetileté Moniky Průchové. O antidepresivech mluví bez obalu a za jejich konzumaci se nestydí. Pravé jméno ale uvést nechce.

Bez svých „bobulí“, jak je nazývá, by prý byla nemožná.  „Léky proti depresi beru od studií na vysoké.

Zkoušela jsem je už několikrát vysadit, ale moje nálada šla pak rapidně dolů, nefungovala jsem,“ líčí Monika, která si kromě antidepresiv nosí z lékárny také balení neurolu, léku tlumícího úzkost.

 Na rostoucí spotřebu antidepresiv přišla nedávno řeč také v souvislosti se zaměstnanci České televize. Závodní lékařka pak vše uváděla na pravou míru tím, že uživatelů antidepresiv přibývá všude.

Čísla jí dávají za pravdu. Podle statistik užívá v současné době antidepresiva zhruba pět procent Čechů.

Zdaleka jsme tak nedosáhli spotřeby Spojených států, kde jsou třetím nejprodávanějším lékem a užívá je okolo jedenácti procent Američanů.

Deprese je závažný psychický stav vyznačující se dlouhodobým poklesem nálady, který nemá zjevnou objektivní příčinu. Zatímco špatná nálada nebo smutek laicky nazývané „depka“ rychle odezní, skutečná deprese trvá obvykle několik měsíců. Znaky deprese: Únava, skleslost, ztráta energie, pocity viny a beznaděje, ztráta sebedůvěry, zhoršená pozornost, poruchy spánku, ztráta schopnosti pociťovat radost, nezájem o dříve oblíbené činnosti, ztráta libida, změny chuti k jídlu, úzkostné stavy, sebevražedné myšlenky
Zajímavé:  Makrela V Konzervě Zdraví?

Znepokojivé však je, jakou rychlostí u nás spotřeba léků proti depresi roste. Zatímco na přelomu tisíciletí předepsali čeští lékaři podle údajů Státního úřadu pro kontrolu léčiv 37 milionů denních dávek, dnes si z lékáren odnášíme pětinásobek – téměř 190 milionů dávek.

Antidepresiva byla krátkodobě předepsána milionům lidí a až dvě stovky tisíc Čechů je užívají denně. Co zavinilo tak razantní nárůst? „Významným stresovým faktorem je nepochybně práce. Tlak ze strany zaměstnavatelů se neustále zvyšuje. Silný je také strach ze ztráty zaměstnání. Kvůli němu si zaměstnanec nechá leccos líbit,“ vysvětluje psycholog Michal Walter.

Pracovat za dva, usmívat se za tři

Osmihodinová pracovní doba je pro čím dál větší počet lidí utopie. „V práci musím stihnout množství úkolů, které by ještě před pěti lety dělali tři lidi.

Ve firmě se snižovaly stavy, práce ale neubylo,“ líčí Monika Průchová, která pracuje na pozici manažerky účetního oddělení. Přesčasy jí prý nevadí. Žije sama, a tak za rodinou spěchat nemusí.

Horší je strach, zda si práci udrží i v další vlně propouštění.

„Nejenže přibývá množství úkolů, které musíme zvládnout, ale ještě se u toho máme usmívat a být profesionální za všech okolností,“ upozorňuje na další úskalí Michal Walter. Přirozené emoce, ke kterým patří i vztek, prý obvykle potlačujeme. Abychom společensky obstáli, přijímáme role, které nám nevyhovují, a jejichž přijetí se dříve či později podepíše na našem duševním zdraví.

  • LEHKÁ – člověk je skleslý a bez nálady, ztrácí zájem o okolí a uzavírá se do sebe, s obtížemi zvládá práci a běžné denní povinnosti
  • STŘEDNĚ TĚŽKÁ – pacient je natolik skleslý a bez energie, že nedokáže pracovat, nezvládá péči o domácnost
  • TĚŽKÁ – postižený má problém s nejběžnějšími denními činnostmi, odmítá vstát z postele, mohou se vyskytnout sebevražedné myšlenky

V předrevoluční době nebyla výjimkou neupravená prodavačka, vylévající si na zákaznících zlost a frustraci. Dnes v obchodech potkáváme usměvavé dámy, které se mohou přetrhnout ochotou. Aspoň když tuší, že za zády je šéf, který by je mohl snadno vyměnit za sympatičtější uchazečku. Díky vysoké nezaměstnanosti by ji našel snadno.

„Nestačí dodržovat jen předepsaný dress code. Nepsanou součástí firemní kultury je také americký úsměv. Kdo se kaboní, nemá šanci uspět,“ popisuje typické firemní prostředí Monika.

Dovolit si projevit v práci smutek nebo zlost je prý nemyslitelné. Moderní doba nás chce zdravé, usměvavé, pozitivní a flexibilní.

Častým požadavkem pracovních nabídek je vysoké pracovní nasazení a odolnost vůči stresu.

Prostor pro naše potřeby a přirozené projevy se neustále zmenšuje. Málokdy si můžeme dovolit chovat se tak, jak bychom si přáli a jak je pro nás přirozené. Následně se trápíme obavami, jestli nejsme ve skutečnosti špatní, když se musíme neustále přetvařovat. To všechno se pak negativně odráží na psychice.

Kdo nezobe, není in

Není divu, že se z braní antidepresiv a jiných psychofarmak stává móda. Deprese je něčím naprosto běžným. Téměř nikdo už se za ni nestydí.

Účinky antidepresiv se staly obvyklým námětem společenských hovorů nad hrnkem kávy nebo sklenkou vína. Tolerance současné společnosti vůči lékům proti depresi s sebou však přináší i pozitiva.

„Dříve lidé často trpěli mnoho let těžkými depresemi, aniž by vyhledali odbornou pomoc. Dnes přicházejí do ordinací psychiatrů i s mírnějšími projevy.

Léky na uklidnění - Vše o zdraví

Někdy si přímo řeknou o lék, s kterým má dobrou zkušenost jejich kolega nebo kamarád,“ říká psychiatrička Petra Dočkalová z Konzultačního a terapeutického institutu Praha. A priori špatně to podle ní není. Je pouze na lékaři, aby situaci posoudil a klientovi vyhověl, případně doporučil jiný postup.

Horší prý je, když se potenciální pacient rozhodne návštěvě psychiatra vyhnout. Léky si jednoduše opatří nelegálním způsobem od známých nebo přes internet. V takovém případě se může dočkat velmi nepříjemných nežádoucích účinků.

„Pokud si naordinuje psychofarmaka člověk, který je ve skutečnosti nepotřebuje, může se u něj místo zlepšení nálady dostavit intenzivní nervozita nebo těžké zažívací potíže,“ vysvětluje doktorka Dočkalová.

Stoupenci postoje, že antidepresiva jsou v současnosti silně nadužívaná, kritizují také skutečnost, že u nich neexistuje žádné preskripční omezení.

Pokoutné nákupy přes internet tak nejsou jedinou cestou, jak se pro někoho nepříjemné návštěvě psychiatra vyhnout. Léky na uklidnění nebo antidepresiva může předepsat i praktický lékař, a to na rozdíl od psychologa, který takovou kompetenci nemá.

Na první pohled se tato skutečnost může zdát problematická. Odborný posudek závažnosti deprese je totiž klíčový.

Lékaři na chřipku i depresi

Část odborníků varuje, že roste počet lidí, kteří antidepresivy řeší své povrchní problémy, s nimiž by si při troše snahy a za přispění psychoterapie dokázali poradit sami.

„Při použití antidepresiv je výhoda, že nemusíme znát příčinu deprese, ale riskujeme, že ovlivňujeme mozek, který je v pořádku, zatímco chyba je v našem nastavení, našich představách anebo očekáváních,“ varuje farmakoložka Margit Slimáková.

  • ANTIDEPRESIVA jsou léky určené pro léčbu deprese. Účinkují až po několikatýdenním užívání a nevzniká na ně závislost ani rezistence. Tyto léky kromě léčby deprese tlumí úzkost a tiší neklid. Existuje několik typů, z nichž nejužívanější jsou takzvané inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, jako je Cipralex, Prozac nebo Zoloft. Používají se i k léčbě úzkostných stavů, sociálních fobií a dalších poruch. Starším typem antidepresiv jsou neselektivní inhibitory zpětného vychytávání monoaminů, od jejich užívání se ale kvůli vedlejším účinkům, jako jsou bolesti hlavy nebo rozostřené vidění, a kvůli riziku předávkování ustupuje.
  •  ANXIOLYTIKA se používají k léčbě úzkosti. Účinkují okamžitě, jejich dlouhodobé užívání je ale kvůli návykovosti problematické. Nejběžnější jsou anxiolytika benzodiazepinové řady, k nimž paří komerčně známé léky, jako je Neurol, Xanax, Diazepam, Rohypnol nebo Lexaurin.
  • ANTIPSYCHOTIKA, označovaná také jako neuroleptika, slouží primárně k léčbě psychóz, jako je schizofrenie. Použitelná jsou ale i k nápravě těžké neurotické úzkosti. Patří sem například Chlorpromazin. Všechny tři skupiny léků jsou dostupné jen na lékařský předpis.

Velká část psychiatrů obavy o neadekvátně předepsaná psychofarmaka nesdílí. „Praktičtí lékaři dokážou depresi obvykle úspěšně podchytit a léky ordinují správně a citlivě. V případě pochybností přeposílají pacienty k psychiatrům.

Za dobu své praxe jsem se nesetkala s případem, kdy by praktik takzvaně střelil vedle,“ říká Petra Dočkalová.

Praktický lékař sice v oblasti psychických onemocnění nedosahuje stejné erudovanosti jako psychiatr, základní znalosti ale může získat na pravidelně pořádaných psychiatrických seminářích, určených právě pro praktiky.

„Studie prokazují, že u mírných a středně těžkých depresí mohou být přirozená terapeutika a pohyb prospěšnější než léky. Terapie těžkých depresí potom vždy patří pouze do rukou odborníků,“ oponuje Margit Slimáková. Někdy to prý bez léků ale přece jen nejde.

„Pokud přijde pacient s těžkou depresí, je okamžité nasazení antidepresiv nezbytné.

Až když se na základě jejich užívání jeho stav zlepší, můžeme začít s psychoterapií,“ vyvrací doktorka Dočkalová mýtus, že psychoterapie by léčbě antidepresivy měla předcházet, případně aspoň probíhat vždy souběžně.

Zajímavé:  Psychické poruchy - Vše o zdraví

Rychlá doba, rychlá řešení

Zatímco antidepresiva začínají fungovat až po několikatýdenním užívání, mnohem nebezpečnější a návykovější benzodiazepiny zabírají okamžitě. Léky jako diazepam, neurol, xanax nebo rohypnol však lékaři nepředepisují zdaleka tak ochotně jako před lety.

Zatímco počet předepsaných antidepresiv stoupá, u benzodiazepinů je tomu naopak. Roku 2000 evidovaly statistiky 119 milionů předepsaných denních účinných dávek. V roce 2012 to byla méně než polovina – 53 milionů.

Právě tyto léky se však díky svému rychlému nástupu účinků staly nejoblíbenějšími psychofarmaky na černém trhu. „Lidé hledají jednoduchá řešení. Psychoterapie se jim zdá časově náročná a drahá. Vzít si tabletku přes internet koupeného xanaxu je relativně levné, jednoduché a hlavně rychlé řešení, ideální do dnešní rychlé doby,“ říká Michal Walter.

Kvalita pokoutně zakoupených léků může být ale pochybná. K uživateli se tak mohou dostat léky s prošlou záruční lhůtou, nevhodně skladované, nebo dokonce zdraví nebezpečné padělky.

„V každém případě jde o léky, na něž vzniká na rozdíl od antidepresiv závislost a narůstá tolerance podobně jako u nelegálních drog.

Jejich užitek pro konkrétního pacienta by měl vždy posoudit lékař,“ upozorňuje Petra Dočkalová.

Antidepresiva dětem

S rozšířením psychofarmak se mění také věková hranice jejich uživatelů. Léky ovlivňující psychiku neberou už zdaleka jen dospělí. Zatímco ještě před pár lety byl typickým uživatelem člověk středního a vyššího věku, dnes k nim patří i velmi mladí lidé před plnoletostí.

Podle studie Harvardovy univerzity se počet dětí vykazujících známky deprese každoročně zvyšuje. Do prvního kontaktu s antidepresivy se tak dostávají i žáci základních škol. „Působí na ně čím dál větší tlak ze strany školy i rodičů, kteří na ně nemají dostatek času.

Dnešní děti jsou navíc přirozeně ctižádostivější a cílevědomější, funguje mezi nimi rivalita. Není divu, že se v ordinaci setkáváme se školními fobiemi,“ říká Petra Dočkalová. Posmívat se šprtům prý přestává být „in“.

Novým dětským cílem je nebýt ve třídě za hlupáka a dostat se na vysněnou školu.

Antidepresiva mohou dětem v psychicky náročných obdobích ulehčit. Pokud si ale zvyknou řešit stres z prvních školních písemek léky, budou v tom pravděpodobně pokračovat i před přijímacími zkouškami na střední školu. U maturity už se bez psychofarmak neobejdou a podobně budou pokračovat i na vysoké škole a ve svém prvním, samozřejmě stresujícím, zaměstnání.

V životě na ně pak budou číhat i další nástrahy. Strach o vlastní zabezpečení a z nestálé ekonomické situace se stal hlavním příznakem doby. „Tlaky kvůli hypotékám a jiným finančním závazkům jsou velké.

Z žen se kvůli častějším rozvodům stávají samoživitelky a muži zase vedle nové rodiny mají povinnost částečně zabezpečit i bývalou manželku,“ konstatuje Michal Walter. Může se tak stát, že na pravidelné pokrytí měsíčních závazků potřebují třeba i padesát tisíc.

„Pokud onemocní nebo přijdou o práci, velice rychle vyčerpají rezervy. Není divu, že se z takové situace hroutí,“ dodává psycholog.

Nebezpečný trend singles

Další hrozbou je podle Michala Waltera nezaměstnanost. Pokud trvá delší dobu, nezaměstnaný se propadne do depresí a práci už není schopný aktivně hledat. Mladý člověk, který uplatnění nesehnal po absolvování vysoké nebo střední školy, může ztratit motivaci už nadobro.

Do svého dospělého života si odnáší negativní poselství, které pak může přebíjet právě psychofarmaky. Jakkoli náročné pracovní podmínky může úspěšně eliminovat podpora rodiny a blízkých přátel. „Síť lidí, které kolem sebe máme, je extrémně důležitá.

Zachytí nás při pádu a pomůže postavit zpět na nohy,“ říká Michal Walter.

Za nebezpečný trend považuje stále se rozšiřující skupinu osamoceně žijících lidí, takzvaných singles, kteří jsou zaměření výhradně na svou práci. „Chtějí si vybudovat kvalitní kariéru a dobré materiální zázemí. Vztahy neřeší, mají kolem sebe jen kamarády, nikoli opravdu blízké lidi. Když se dostanou do úzkých, nemá je kdo podržet,“ dodává Walter.

Stoprocentně účinná prevence proti depresi neexistuje. Riziko vzniku se dá ale snížit. Mezi preventivní opatření patří zdravý životní styl v čele s dostatkem spánku a pohybu. Vhodné je také eliminovat stres dříve, než přeroste v depresi. Kdo si není svým psychickým stavem jistý, neměl by se bát navštívit psychologa nebo psychiatra.

Ostuda to v žádném případě není.

Léky na uklidnění - Vše o zdraví

Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou a co všechno na vysněném místě chcete vidět.

Víte ale také, jak se na takovou cestu připravit, co zařídit před odjezdem a co všechno si například sbalit do lékárničky? Sestavili jsme pro vás komplexní seznam důležitých věcí a činností, díky kterým vyrazíte na svůj úžasný výlet připraveni, a významně tak zvýšíte šance, že si z něj přivezete jen krásné zážitky.

Ujistěte se, že je váš cestovní doklad platný a neblíží se datum jeho expirace. Většina zemí totiž vyžaduje, aby jeho platnost skončila až 6 měsíců po plánovaném odjezdu ze země. Přesné informace k pravidlům pro vstup do jednotlivých států poskytuje Ministerstvo zahraničních věcí.

Vedle toho je potřeba pamatovat i na víza nebo jiná povolení, která jsou do určitých zemí nezbytná a někdy je nutné žádat o ně s dostatečným předstihem. Od všech důležitých dokumentů, a to včetně pasu a řidičského průkazu, si s sebou vezměte fotokopie.

Zdravotní rizika a očkování

Na webu MZV zjistíte, zda před vstupem do vámi vybrané země vláda vydala zdravotní varování či dokonce omezení. Pokud si informacemi nejste jisti, můžete se obrátit na linku Informačního centra pro cesty do zahraničí: 222 264 222.

V některém z mnoha očkovacích center se pak dozvíte, jaká jsou pro vstup do země povinná a doporučená očkování.

Lékárnička

S balením cestovní lékárničky vám pomohou odpovědi na tyto otázky: Pro kolik lidí lékárnička bude a kolik jim je let? Kam cestuji a jaké jsou v zemi hygienické standardy? Na kolik dní cestuji a jaké aktivity budu provozovat? Jak daleko budu od lékařské péče a jaké jsou v cílové destinaci podmínky pro převoz léků přes hranice?

Mějte na paměti, že i sebelépe vybavená lékárnička vám nepomůže, pokud nebudete vědět, co všechno v ní máte a jak věci z ní použít.

Co do lékárničky sbalit?

  • Léky, které pravidelně užíváte, a to především ty, jež jsou na předpis. Léků by měl být dostatek i pro případ, že by se váš návrat domů zpozdil.
  • Léky na bolest a horečku. Ideálně s sebou zabalit alespoň dva druhy léků s různými účinnými látkami, tedy například léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, které se používají ke snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu (např. známý český Acylpyrin), dále léky s obsahem paracetamolu na bolest hlavy, zubů, zad v křížové oblasti či menstruační bolesti, které známe třeba v podobě Valetolu. Pokud cestujete s dětmi, je vhodné mít alternativy těchto léků i pro ně.
  • Léky na průjem a nevolnost. Zejména v teplých krajích není radno průjmová onemocnění podceňovat, protože by snadno mohlo dojít k dehydrataci organismu.
  • Antihistaminika v podobě kapek či tablet a gelu. Tlumí reakce na pokousání a poštípání nejrůznějším hmyzem. Přesto, že jste dosud nepatřili mezi alergiky, cizokrajný hmyz by alergickou reakci mohl vyvolat. Pamatujte ale na to, že některé antihistaminické tablety i kapky mají tlumící účinky, snižují tedy pozornost a je snadné po nich usnout.
  • Dezinfekce. I do malých ran a oděrek se může dostat infekce, což zejména v zemích, kde lékařská pomoc není snadno dosažitelná, může způsobit zásadní potíže. Proto je důležité každé poranění vyčistit vhodnou dezinfekcí. Cestujete-li s dětmi, volte takovou, která nepálí (například Betadine).
  • Kapky do očí. Zánět spojivek není na cestách nic neobvyklého a zbavit se ho bez účinných kapek nebo masti je téměř nemožné.
  • Antibiotika. Pokud se chystáte do zemí s omezenou dostupností lékařské péče, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal širokospektrální antibiotika a hlavně, aby vám vysvětlil, v jakých případech je použít a jaké zvolit dávkování.
  • Antimalarika. Cestujete-li do oblasti s výskytem malárie, poraďte se v očkovacím centru o užívání antimalarik.
  • Repelent. Repelent sníží riziko pobodání hmyzem, který může přenášet například malárii nebo jiné tropické nemoci.
  • Podrážděná pokožka. Pro úlevu od bolesti, zklidnění a rychlejší regeneraci spálené pokožky např. Panthenol.
  • Suchá pokožka. Mast ke zklidnění a promaštění suché pokožky. Lék k urychlení hojení a obnovy pokožky na neinfikované drobné rány, oděrky, popáleniny I. stupně, na suchou popraskanou kůži, na trhliny v kožních rýhách např. Infadolan.
  • Náplasti, obvazy a obinadla. Vybavte se různými druhy obvazů, obinadel, náplastí, tejp a nezapomeňte přibalit ani rychlostehy, které pomohou zhojit menší tržnou ránu bez nutnosti šití.
  • Tablety na čištění vody. Pokud cestujete do destinací, kde je omezený přístup k pitné vodě.
  • Další důležité věci. Hodit se vám budou ještě nůžky, pinzeta, multifunkční nůž a také izotermická fólie.
Zajímavé:  Cviky Na Ramenní Klouby?

Covid-19

V souvislosti s pandemií nemoci covid-19 si nezapomeňte zjistit, jaká opatření jsou v dané zemi platná, jestli a jaké potřebujete testy pro vstup a také, co všechno potřebujete pro návrat do ČR. Vzhledem k tomu, že opatření spojená s pandemií se mění téměř každým dnem, doporučujeme tyto informace sledovat průběžně i během pobytu.

Bezpečnostní rizika a DROZD

Ministerstvo zahraničí pravidelně aktualizuje informace o bezpečnostních rizicích ve všech světových zemích a zároveň nabízí možnost registrace do systému DROZD, který v případě potřeby umožňuje účinně zorganizovat pomoc v krizových situacích.

Pojištění

Pojištění léčebných výloh by mělo být samozřejmostí při všech cestách do zahraničí. Při jeho uzavírání je vhodné zohlednit veškeré aktivity, které budete provozovat. Zároveň se hodí zvážit i ostatní druhy pojištění, jako je například pojištění vozidla včetně asistence nebo třeba pojištění odpovědnosti, což se vyplatí zejména při cestování s dětmi či domácími mazlíčky.

Mezinárodní řidičský průkaz

Jestliže máte v plánu používat na dovolené auto, zjistěte si, zda je v dané destinaci nutné mít tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Jedná se vlastně o překlad běžného řidičského průkazu a vyřizuje jej zpravidla na počkání Obecní úřad s rozšířenou působností.

Karty a hotovost

Než odjedete, zkontrolujte datum expirace vaší platební karty a také prověřte, zda je v dané zemi typ vaší karty akceptován. S některými předplacenými kartami totiž v určitých destinacích bývá problém. Máte-li možnost, vezměte si s sebou alespoň dva typy různých platebních karet.

Pro případ, že by vaše karta nefungovala, je vhodné mít u sebe finanční hotovost zhruba na tři dny, ideálně v místní měně, případně v USD či EUR. Pokud se nedostanete ke svým penězům na kartě, můžete si nechat poslat hotovost přes Western Union.

Pamatujte na to, že větší obnos není vhodné mít uložený na jednom místě. Raději své finance rozdělte na menší částky a každou schovejte někde jinde.

Telefon

Zjistěte si, zda je v cílové destinaci možné aktivovat roaming od vašeho operátora a zda je váš telefon odblokovaný pro místní síť. Pokud ne, počítejte s náklady na pořízení místní SIM karty a nejspíš i telefonu (například bazarového), který bude mít oprávnění k lokálnímu provozu.

Ubytování

Ačkoli možná máte v plánu cestovat „na vlastní pěst“ a ubytování chcete řešit podle okamžitých potřeb a situace, budete-li v zemi, kterou jste nikdy předtím nenavštívili, hodí se mít zamluvený nocleh alespoň na první noc. To aby člověk měl dostatek času se v místě pobytu „rozkoukat“.

Kurz první pomoci

Chystáte-li se do destinace, kde budete odkázáni sami na sebe a lékařská péče zde není běžně dostupná, zvažte před odjezdem absolvování kurzu první pomoci. Ten pravidelně vypisuje Český červený kříž, ale i jiné zdravotnické organizace nebo je možné jej absolvovat i on-line.

Balení

Ať chcete nebo ne, jeden-dva dny před odletem bývají velmi hektické, začněte proto balit s dostatečným předstihem a nezapomeňte přitom zohlednit tato doporučení:

  • Plánujete-li cestování s batůžkem, balte velmi úsporně, každý gram navíc se totiž dost zásadně pronese.
  • Nosíte-li dioptrické brýle, vezměte si s sebou raději jedny náhradní.
  • Raději si s sebou neberte žádné cennosti a pokud nějaké vézt musíte, nikdy je nedávejte do odbaveného zavazadla, ale vždy je nechte v zavazadle příručním.
  • Telefon a ostatní elektroniku nabijte před cestou na 100 %.
  • Opatřete si vhodné adaptéry k zásuvkám, pokud je to potřeba.
  • Zipy odbavených zavazadel zamkněte zámky a pro jistotu kufry nechte ještě obalit ochrannou fólií.
  • Nezapomeňte přibalit dostatek respirátorů či roušek, dezinfekci na ruce a zvažte i jednorázové rukavice. Tyto pomůcky si nechte v příručním zavazadle, neboť se budou hodit již při cestě.
  • Nezapomeňte si vzít dobře vybavenou lékárničku. Cestujete-li letadlem, počítejte s tím, že některé léky či nástroje možná nebude možné vzít na palubu. Raději se o tom předem informujte u letecké společnosti nebo lékárničku sbalte do odbaveného zavazadla.

Zásady cestovatele

Nejúčinnější ochranou před zdravotními potížemi a jinými krizovými situacemi je obezřetnost a také prevence. Buďte při svých cestách vnímaví a otevření ke kulturním i jiným odlišnostem. Při cestování zejména do tropických zemí dodržujte jednoduchá cestovatelská pravidla:

  • Nepijte vodu z kohoutku, nekonzumujte led v nápojích a tekoucí vodou si nečistěte ani zuby. Raději se vždy spoléhejte na vodu balenou.
  • Nesahejte na potulné kočky, psy ani jiná místní zvířata.
  • Pořiďte si moskytiéru, ochrání vás nejen před hmyzem, ale například i před hady.
  • Mějte vždy po ruce antibakteriální gel.
  • Vyhněte se konzumaci sushi a jiných syrových mas.
  • Chraňte se vždy opalovacím přípravkem s SPF 50 a jeho aplikaci během dne několikrát opakujte.
  • Používejte repelent a do přírody vždy noste dlouhé rukávy i nohavice.

Po návratu

Máte-li po návratu zdravotní potíže, neváhejte s návštěvou lékaře. Některé nemoci, například malárie, se mohou projevit klidně až několik týdnů i měsíců po vašem příjezdu domů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector