Lichořeřišnice – Vše o zdraví

Lichořeřišnice je účinné přírodní antibiotikum, které se uplatňuje zejména při angínách a zánětech močových cest. Doporučuje se všem bez rozdílu věku a je vhodná také pro děti, těhotné i kojící ženy.

Seznamte se s lichořeřišnicí

Lichořeřišnice větší je jednoletá bylinka s původem v Jižní Americe. Po Evropě se rozšířila v průběhu 17. století a dnes je díky žlutooranžovým až hnědočerveným květům častou ozdobou zahrad, parků a skleníků. Mnoho lidí ji využívá jako léčivku s blahodárnými účinky na naše zdraví.

Není divu, že lichořeřišnice pomohla tolika lidem. Obsahuje totiž flavonoidy, hořčičné silice, lutein a vitamin C. Funguje jako přírodní antibiotikum a někdy dokáže nahradit klasická léčiva. Indiáni v Peru se pomocí lichořeřišnice léčili po několik století.

Bezpečná je lichořeřišnice v těhotenství i při kojení a nemusíte se bát žádných negativních účinků.

Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje

Lichořeřišnice pomáhá při:

  • zánětech horních cest dýchacích
  • močových a gynekologických zánětech
  • zánětech ledvin
  • zánětech čelních dutin
  • chřipce
  • angíně
  • nachlazení
  • problémech se zažíváním
  • žaludečních vředech
  • nákaze E-coli nebo salmonelózou
  • nákaze streptokokem nebo stafylokokem
  • migrénách
  • bolestech v krku
  • svalové únavě
  • vypadávání vlasů
  • zánětu prostaty
  • zánětu vaječníků
  • snížené imunitě

Silnější než antibiotika

Velkou sílu prokazuje lichořeřišnice v boji se všemi 46 kmeny stafylokokových bakterií způsobujících záněty močových cest a ledvin. Poradit si umí dokonce i se zlatým stafylokokem, který často nejde vyléčit ani pomocí antibiotik. Navíc při včasném podání dokáže lichořeřišnice nákazu zlikvidovat už v samotném počátku. Výborná je samozřejmě i jako účinná prevence.

Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!

Lichořeřišnice tiší akné i vyrážky

Už peruánští indiáni věděli, že odvar z lichořeřišnice pomáhá mírnit vyrážky a podporuje hojení ran. Šamani radili mužům i ženám potírání obličeje nálevem z lichořeřišnice ke zmenší kruhů pod očima. Skvělá je lichořeřišnice na akné a červené pupínky. Opary, lišeje a akné pomůže vyzmizíkovat nejen čaj, ale i tinktura.

Jak se lichořeřišnice užívá?

Čaj z lichořeřišnice

Připravuje se z květů, listů nebo semen. Vrchovatou lžičku čerstvých nebo sušených květů, případně 2 lžičky čerstvých listů zalijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté vodu sceďte a čaj popíjejte 3x denně.

Květy a listy

Mohou se jíst syrové i sušené. Připravte se na lehce štiplavou chuť, která ale dobře zpestří zeleninový salát, pomazánku nebo krémovou polévku.

Tinktura z pupenů lichořeřišnice

Léčba tinkturou je označovaná jako gemmoterapie a mívá velmi dobré výsledky. Kromě vnitřního použití se osvědčila i při vklepávání do vlasové pokožky, kde funguje jako podpora růstu vlasů. Pořídit ji můžete v bylinkářství nebo ji připravit sami.

Stačí vám k tomu 2 lžíce listů, 2 lžíce květů a 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijte lihem a nechte louhovat 2 týdny. Několikrát denně byste měli směs protřepávat. Po 14 dnech tinkturu přeceďte, nalijte do tmavé sklenice a skladujte na chladném a tmavém místě.

Sirup z lichořeřišnice

Kromě čaje a tinktury se vyrábí z lichořeřišnice i sirup. Snadno si ho vyrobíte sami doma. Vezměte 2 lžíce nasekané lichořeřišnice, zalijte je sklenicí vroucí vody a oslaďte medem. Pokud vás trápí nachlazení nebo dýchací potíže, dejte si každé 2 hodiny 1 lžíci a ničím ji nezapíjejte.

Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!

Lichořeřišnicová mast

Využijete ji hlavně na opary a akné. K výrobě domácí masti budete potřebovat tinkturu z lichořeřišnice, bílou vazelínu, bambucké máslo, lanolin a pár kapek manuky nebo tea tree oleje.

Nálev

Používá se hlavně k oplachování vlasů, pokud vás trápí lupy nebo suchá a svědivá pokožka hlavy. Hrst rostliny přelijte vroucí vodou a nechte louhovat. Po vychladnutí přeceďte tekutinu přes gázu a poté nálev použijte k opláchnutí vlasů.

Lichořeřišnici koupíte v lékárně, bylinkářství i online

Výrobky z této zázračné bylinky má pod palcem několik známých a prověřených značek. Někdo nedá dopustit na lichořeřišnice Dr. Popov, jiný zase upřednostňuje lichořeřišnice Naděje.

Vyhledávanou značkou je u nás také značka Serafin, která vyrábí tinktury z pupenů a různé tinkturové a čajové směsi vhodné k boji s kvasinkovými infekcemi, močovými záněty, nachlazením a ledvinovými potížemi.

Pokud byste chtěli tuto zázračnou bylinku kupovat přes slovenský e-shop, je nutné vědět, že se lichořeřišnice slovensky řekne „kapucínka väčšia“.

  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví
  • Lichořeřišnice - Vše o zdraví

Lichořeřišnice – účinky, vliv na lidské zdraví, využití, sběr, pěstování

Lichořeřišnice - Vše o zdravíLichořeřišnici větší si možná někteří z vás pěstují pro okrasu na svých záhonech, skalkách a v truhlících. O rostlině s pestrobarevnými květy byste však také měli vědět, že je velmi prospěšná zdraví. Lichořeřišnice větší (Tropoeolum mojus), původem z Jižní Ameriky, je známá i pod lidovými názvy řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Zatímco většina lidí obdivuje její krásu, jen málo si uvědomujeme její léčivé účinky.

Účinky rostliny:

  • TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Rostlinu často napadají dřepčíci, kteří jsou schopní ji celou za několik dnů sežrat. Výhodou je pěstování v květináči, ve kterém můžete lichořeřišnici snadno ošetřit nebo přenést mimo dosah dřepčíků.
  • JAK PĚSTOVAT LICHOŘEŘIŠNICI ZE SEMÍNKA SE DOZVÍTE ZDE.

Přitom nejsou zrovna malé: lichořeřišnice má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, pomáhá při chronických zánětech plic, a protože působí na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E.

coli a další druhy bakterií v močových cestách, přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře.

Bylina se osvědčila i při léčbě zánětu prostaty. Účinkuje i proti žaludečním vředům a zánětům vaječníků. Oceníte její preventivní účinky proti většině infekčních chorob.

Výtažky z lichořeřišnice zvyšují naši obranyschopnost (imunitu), zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus.

Tato bylina také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a je dobrým bojovníkem, který řeší lupy ve vlasech.

Lichořeřišnice - Vše o zdravíNebojte se předávkování

Vysoká účinnost doposud ne zcela doceněné byliny tkví v obsahu látky glykosid glukotropeolin.

Z našeho těla se spolu s dalšími látkami vylučuje hlavně močí, ale předtím stihne v močových cestách bojovat s mnoha druhy bakterií.

Vylučování však probíhá i plícemi a dýchacími cestami, takže lichořeřišnice pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích (bolesti v krku, zánět nosohltanu).

Bylinka se užívá zpravidla dvakrát denně, ráno a odpoledne. Látky z byliny začnou v našem těle působit dvě až tři hodiny po požití, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou.

Lichořeřišnici můžete také kombinovat s antibiotiky, umocní jejich účinek. Chuť podobná ředkvičkám. Bylinku si můžete také sami vypěstovat a sušit si ji pro přípravu čajů. Vyžaduje chudší, propustnou půdu a slunné stanoviště. Je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob.

Léčivá letnička dorůstá do výšky přibližně třicet centimetrů a rychle roste do šířky. Stonek tak může být dlouhý až několik metrů. Krátce trubkovité květy rozkvétají nad listy.

Pro léčivé účinky sbírejte od června do září (včetně) květ, nať, listy i semeno. Sušíme je na přímém slunci (je to výjimka – na slunci se suší jen divizna a lichořeřišnice), nebo při umělé teplotě do 40 °C (při pomalém sušení totiž hrozí zplesnivění). Nať a listy lichořeřišnice lze také použít čerstvé.

Bylinu můžete přidávat do zeleninových salátů – má výrazně štiplavou chuť podobnou ředkvičkám.

Čaj z lichořeřišnice

Vrchovatou lžičku řezaných, sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijeme šálkem horké vody, necháme cca 10 minut louhovat a přecedíme. Popíjíme 3x denně.

Tinktura ze semen lichořeřišnice

Jak vyrobit tinkturu z lichořeřišnice se dozvíte zde. 

Lichořeřišnicová mast

Jak vyrobit lichořeřišnicovou mast se dozvíte zde.

Lichořeřišnice a zdraví – zabíjí streptokoky a stafylokoky

Lichořeřišnice - Vše o zdravíLichořeřišnice je léčivá bylinka žádaná zejména v chřipkových obdobích, ale pro své sytě barevné květy se s oblibou pěstuje v předzahrádkách. Obsahuje velké množství vitamínu C, má silné antibiotické účinky a její listy a plody se mohou použít jako zelenina do salátu.

Lichořeřišnice se z Peru dostala do Evropy díky španělským kolonizátorům. Ti si už v 16. století všimli její blahodárné účinky a začali ji využívat jako přírodní širokospektrální antibiotikum. Léčivá je celá rostlina, listy, květy i semena. Využívá se ve formě tinktury z pupenů nebo jako výtažek z celé rostliny, případně uvařit čaj z čerstvých listů.

Zajímavé:  Čep Na Mandli Léčba?

Bakterie a viry nemají šanci

Lichořeřišnice má silné antibiotické, antivirové a antibakteriální účinky. Využít ji lze v mnoha případech:

  • pomůže při chřipce, nachlazení, bolestech v krku či zánětech dýchacích cest,
  • snižuje teplotu,
  • eliminuje kašel,
  • zabíjí streptokoky a stafylokoky,
  • při bakteriálních onemocněních zkracuje dobu léčby a zamezuje opakovanému navrácení nemoci.
  • v počátečním stadiu bakteriální nákazy dokáže lichořeřišnice zcela zastavit její rozvoj,
  • jako prevenci vzniku chorob a jako prostředek posílení snížené imunity.

Pokud se přece jen rozhodnete užívat chemicky vyrobené antibiotika, dopřejte si k nim čaj z lichořeřišnice. Zesílí jejich účinek a urychlí vaše vyléčení. Léčivé účinky lichořeřišnice se neomezují jen na bakterie, její konzumace zabraňuje i množení virů a růstu plísní. Dobré výsledky se dosahují i ​​při léčbě zánětů zvukovodu, zvláště pokud nezabírá antibiotická léčba.

Zdravé močové a pohlavní ústrojí

Lichořeřišnice je je také vhodná pro léčbu zánětlivých onemocnění ledvin a močového měchýře. Muži ji ocení při prevenci a léčbě onemocnění prostaty. Ženám uleví při zánětech vaječníků a ženských pohlavních orgánů. Na jejich léčbu je dobrá například sedací koupel.

Trávicí trakt

V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, která je často původcem žaludečních vředů a Escherichia coli (E. coli), která způsobuje nepříjemné záněty. Velmi pozitivně působí při infekčních průjmech a dokáže zlikvidovat i bakterii salmonely. Rozdrcená semena vypuzují hlístice. Pomleté ​​semena se používají jako koření a povzbuzují trávení.

Lék na vypadávání vlasů a hojení ran

Tinktura z lichořeřišnice lze úspěšně použít proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu. Připravte si ji podle následujícího receptu:

Stejný díl kořene kopřivy, listu a květu lichořeřišnice a jemně nařezaných větviček buxusu zalijete 60% alkoholem v poměru 1 díl bylin a 5 dílů alkoholu. Nechte 3 týdny louhovat a po scezení používejte na masáže hlavy.

Čerstvě rozdrobené listy dezinfikují rány a urychlují jejich hojení. Rozdrcené semena lichořeřišnice se používají na obklady na bolavá místa.

Dlouhodobé používání lichořeřišnice

Velkou výhodou užívání lichořeřišnice je její velmi dobrá snášenlivost a možnost užívání v delším časovém období bez možnosti předávkování.

Lichořeřišnice se také dobře snáší v kombinaci s jinými bylinami či chemicky vyrobenými léčivy. Lichořeřišnice lze užívat dokonce i v průběhu těhotenství a při kojení.

Čerstvou a syrovou rostlinu a semena je třeba konzumovat jen v malém množství, jinak by mohly vyvolat problémy.

Jak si vypěstovat lichořeřišnici doma?

Nejlépe se jí daří na slunném bezvětrném místě nebo v polostínu. Semena vysazujeme asi v dvaceticentimetrové vzdálenosti od sebe v polovině dubna až v květnu, nejlépe do zavlažovaných jamek. Lichořeřišnici se daří na všech druzích dobře propustné půdy. Při jejím pěstování platí zásada, čím je půda chudší na živiny, tím bohatší jsou její zářivé květy a semena.

Pokud chceme získat rostlinu s krásnými listy, vysazujeme ji do úrodné půdy. Na pohnojeném pozemku tedy bujně roste, ale málo kvete. Vhodné je rostlinu předpěstovat v květináči a do zahrady ji vyložit až po mrazech. Rostliny nesnášejí přesazování – jsou křehké a snadno se poškodí. Listy jsou odolné proti mšicím, ale rady si na nich pochutnávají housenky.

Využití lichořeřišnice v kuchyni

Šťáva z lichořeřišnice má ostrou chuť, proto je nejlepší je pít ji po jídle s podmáslím nebo spolu s ovocnou šťávou. Můžeme si připravit čaj ze dvou čajových lžiček semen, které krátce povaříme. Chuť čerstvé rostliny je mírně kořeněná, někdy ostřejší, připomíná řeřichu, ředkvičku nebo křen.

Květy a listy můžeme sbírat celé léto a přidávat je do salátů namísto rukoly, do pomazánek, polévek případně na obložené chlebíčky. Nezralé plody a pupeny květů se nakládají do octa jako náhražka kapary. Mladá semena lichořeřišnice můžeme používat jako náhradu křenu.

Semena mají z celé rostliny nejpikantnější chuť a na rozdíl od ostatních částí rostliny mohou při zvýšené konzumaci způsobit průjem.

Výjimečně silná

Lichořeřišnice má neuvěřitelně silné a širokospektrální antibiotické účinky. Působí proti většině kmenů bakterií, které způsobují zánětlivá onemocnění močových a dýchacích cest. Objevují se pozitivní informace o boji se zlatým stafylokokem, léčeným lichořeřišnicí. Tato bylinka je účinná i proti salmonelóze nebo streptokokům.

Její užívání nás může v mnoha případech ušetřit pojídání syntetických antibiotik, nebo významně podpořit a zkrátit léčbu nemoci. Důležité však je začít s aplikací lichořeřišnice v počátcích nemoci. Působí také jako prevence, případně na doléčení zánětů s hrozbou recidivy. Stejně účinně pomáhá proti vypadávání vlasů či tvorbě lupů.

Často bývá součástí přírodních přípravků k léčbě těchto problémů. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek při aplikaci na poraněnou pokožku, kde ničí případné mikroorganismy, které by mohly zapříčinit zánět. Lichořeřišnice má unikátní vlastnost a to, že je navzdory její velmi silným účinkům ohleduplná k tělu.

Neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jak chemická antibiotika.

Čaj, tinktura, tablety z lichořeřišnice

Lichořeřišnice má léčivé květy, listy, plody. Dva šálky nálevu denně posilují organismus po dlouhotrvajících chorobách. Stačí do dvou deci horké vody vsypat lžíci sekaných listů, květů a semen. Listy na přípravu čaje se dají sušit do zásoby. V lékárně běžně dostaneme tinktury a tablety s výtažkem lichořeřišnice, nejen pro lidi, ale i pro zvířata.

Doma si můžeme připravit lázeň, která pomáhá ženám při nepravidelné menstruaci. Dvě hrsti posekané rostlinky – květy, listy i semínka přidáme do sedacího koupele.

Jak čisticí kúra nám poslouží lichořeřišnice jednou, nebo nejlépe dvakrát do roka, kdy pomocí tinktury zbavíme naše tělo bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků a potvůrek, které se v našem organismu usadili.

VIDEO: Léčivé účinky lichořeřišnice větší

Zdroj obrázku: „3853 – Tropaeolum majus (Große Kapuzinerkresse)“ od Tubifex – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Lichořeřišnice a její vlastnosti, léčba i použití | Zajímavosti

Původ lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum) je krásná rostlina z čeledi lichořeřišnicovitých. Pochází z Jižní Ameriky, kde je dodnes populární jako tradiční koření.

Zpočátku používali Inkové květy lichořeřišnice jako lék se širokou škálou využití (včetně v lidovém léčitelství jako lék na ošetření ran, kurdějí nebo při nachlazení) a také jako přísada do zeleninových pokrmů.

V Evropě se lichořeřišnice pravděpodobně objevila v 16. století, kdy ji z Peru dovezli španělští dobyvatelé.

Evropané objevili zcela jiné využití Lichořeřišnice, než Unkové a zacházeli s ní jako s okrasnou rostlinou, sázenou v luxusních zahradách těch nejbohatších rodin. Krásné, dlouhé výhony lichořeřišnice nádherně zakrývaly dřevěné zahradní konstrukce a vytvářely tak v zahradách jedinečnou atmosfétu.

Je nutno podotkonout, že zpočátku se květy lichořeřišnice mírně lišily od těch, které dnes pěstujeme v našich zahradách a které jsou dílem holandských zahradníků.

Vyznačují se intenzivně oranžovými (a dokonce i červenými nebo žlutými) květy a dlouhými popínavými výhony, které mohou dosahovat až 5 metrů.

Pro lichořeřišnici jsou charakteristické také tmavě zelené nebo žíhané, jemně zvlněné listy na dlouhých řapících.

Druhy lichořeřišnice

Čeleďlichořeřišnicovitých zahrnuje více než 80 druhů této krásné a pro naše zdraví cenné rostliny, i když se pro pěstování používá jen několik z nich. Na začátku se pěstovala hlavně menší lichořeřišnice (Tropaeolum Minus nebo nízká lichořeřišnice), ale od 17.

století se stává čím dál tím více populární lichořeřišnice větší (Trpaeolum majus), která se pěstuje nejčastěji v Evropě. Vyznačuje se hlavně velkými barevnými květy a kulatými listy s dlouhými stonky.

Lichořeřišnice větší se u nás pěstuje jako jednoletá rostlina a kvete od jara až do pozdního podzimu.

Další zajímavou odrůdou je kanárská lichořeřišnice (Tripoaeolum peregrinum, známá také jako „lichořeřišnice stěhovavá“), která se v domácnostech využívá hlavně jako okrasná popínavá rostlina na zdi a ploty.

Vyznačuje se okázalými, zeleno odrými listy s jasnými zářezy a jasně žlutými až kanárkovými květy se dekorativními ostruhami.

Tato krásná popínavá rostlina dorůstá až do délky 2-3 metrů, proto vyžaduje vhodnou oporu, po níž se může pnout.

Zajímavé:  Chronický Zánět Mandlí Lecba?

Třetím druhem, o něco méně populárním než předchozí dva, je lichořeřišnice hlíznatá (Tropaeolum tuberosum), která se také řadí mezi popínavé rostliny. Její výška však zpravidla nepřesahuje 2 metry.

Kořeny nebo spíše hlízy lichořeřišnice jsou výrazně zesílené.

Stejně jako v případě jiných hlíznatých rostlin buďte při pěstování opatrní na přízemní mrazíky a nízké teploty, které mohou lichořeřišnici poškodit.

Nezapomeňte však, že ne všechny lichořeřišnice kvetou žlutými nebo oranžovými květy. Existují také varianty ve zcela odlišných barvách, jako je modrá (Tropaeolum azureum Miers) a trojbarevná (Tropaeolum tricolor Sweet). I tyto variety však mají níže popsané léčivé vlastnosti.

Lichořeřišnice a její pěstování

U nás se nejčastěji pěstuje zahradní lichořeřišnice, která zdobí hlavně naše zahrady a balkony.

Než začneme lichořeřišnici pěstovat, stojí za to zvážit, kam ji chceme zasadit, abychom ji později nemuseli přesazovat (pro lichořeřišnici je obtížné měnit stanoviště).

Nejlepší je pro ni zvolit teplé, bezvětrné a slunečné místo a také mírně vlhkou, méně úrodnou půdu. Pamatujte, že lichořeřišnice nemá ráda nízké teploty a příliš mnoho vlhkosti. Ta jí může bránit v růstu.

Otázkou zůstává, kdy lichořeřišnici zasít? Jak jsme již zmínili, lichořeřišnice větší (nejoblíbenější druh u nás) roste od jara, takže je vhodné ji vysévat počátkem května, přímo do půdy. Do substrátu (v květináči) umístěte několik semen lichořeřišnice přibližně 20 cm od sebe.

Zahradníci také doporučují nevysazovat lichořeřišnici uprostřed záhonu, aby nezakrývala ostatní květiny. Je vhodné zajistit jí dobrý přístup ke slunci a relativně neúrodnou půdu, což jí umožní správný růst až do pozdního podzimu.

Lichořeřišnice kvete nejkrásněji v létě, kdy se můžeme kochat jejími velkými a pestrobarevnými květy.

Lichořeřišnice a její léčivé vlastnosti

Lichořeřišnice je již po mnoho let ceněna pro své četné léčivé vlastnosti a proto se používá hlavně v lidovém bylinářství a fytoterapii.

Květy lichořeřišnice velké množství minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných „elixír mládí“), mastných kyselin a éterických olejů.

Najdeme zde mimo jiné benzylisothiokyanát s antibaktericidními a fungicidními vlastnostmi, stejně jako myrosinázu – enzym odpovědný za antivirucidní a antibakteriální vlastnosti.

V současné době se lichořeřišnice používá v alternativní medicíně jako přírodní antibiotikum na bakterie odpovědné za respirační onemocnění (pomáhá mimo jiné při léčbě kašle a vykašlávání hlenu) a také jako antiseptikum. Jak jinak nám může lichořeřišnice ještě pomoci?

Lichořeřišnice jako přírodní antibiotikum

Vzhledem ke svým silným antibakteriálním vlastnostem pomáhá lichořeřišnice v boji proti bakteriím, jako je Staphylococcus a Streptococcus, odpovědným za onemocnění hrdla a průdušek. Je zajímavé, že pravidelná konzumace lichořeřišnice může také zabránit tvorbě bakterií Salmonely a léčit nemoci močového ústrojí a ledvin.

Lichořeřišnice pro posílení imunity

Lichořeřišnice je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Proto blahodárně působí na naše cévy a zvyšuje imunitu celého těla. Lidem, kteří trpí opakovanými respiračními infekcemi (včetně kurdějí) se doporučuje pít šťávu právě z lichořeřisnice, která tak pomáhá posílit jejich imunitu a obranyschopnost.

  • Lichořeřišnice na zácpu
  • Pokud se potýkáte s trávícími potížemi, mohou být sešené pupeny lichořeřišnice použity jako účinné projímadlo, které je zároveň bezpečné pro střevní mikroflóru.
  • Antiseptické vlastnosti lichořeřišnice

Nálev z lichořeřišnice fungujepodobně jako peroxid vodíku a to díky hořčičnému oleji, který tato rostlina obsahuje.Proto lze lichořeřišnici používat i jako dezinfekční prostředek a urychlit tak hojení čerstvých ran. Lichořeřišnice může navíc pomoci odstranit hnis z rány a zabránit šíření infekce.

Použití lichořeřišnice v kosmetice

Lichořeřišnicová šťáva je jednou z nejlepších a přírodních metod léčby všech druhů dermatózy. Doporučuje se v estetické medicíně, například v případě oparů a akné. Léčivé koupele s přídavkem lichořeřišnice pomáhají při bolestech hlavy či celého těla a zlepšují stav pokožky. Pomáhá zklidňovat kožní problémy, které se objevují například při psoriáze.

Květy lichořeřišnice jsou častou přísadou přírodních šamponů ptoti lupům, které se mimo jené doporučují lidem, kteří bojují s nadměrně mastícími se vlasy a lupy. Odvar z lichořeřišnicových listů je skvělý domácí lék na vypadávání vlasů, který zlepšuje jejich celkovou kondici.

Výtažek z lichořeřišnice a jak jej užívat?

Extrakt z lichořeřišnice obsahuje velké množství síry a prtoto se často používá jako přírodní přípravek pro péči o pleť. Pravidelné užívání extraktu na pokožku hlavy pomáhá posílit strkturu vlasů. Lichořeřišnice chrání před nadměrným vypadáváním vlasů a působí proti svědění pokožky hlavy. Tento typ sxtraktu lze také použít na pleť jako léčbu akné nebo jiných dermatóz.

Lichořeřišnicový ocet

V kosmetice se také často používá lichořeřišnicový ocet, který pomáhá v případě dermatologických onemocnění. Stačí zalít 100g lichořeřišnice 300ml vína nebo balzamikového octa a počkat 2 týdny. Po této době může být lichořeřišnicový ocet použit jako antiseptikum (na ošetření ran, akné či alergických změn) na mytí obličeje a vlasů nebo léčivou koupel, které pomůže při bolestech celého těla.

Lichořeřišnice v kuchyni

Mnoho lidí si klade otázku, zda jsou květy lichořeřišnice jedlé. Existuje pouze jedna odpověď a to je „ANO“! Nezapomeňte, že již staří Inkové považovali tuto rostlinu za jedlou a přidávali ji do různých pokrmů.

Konzumují se květy, semena i listy, které mají intenzivní, kořeněnou chuť, která připomíná řeřichu. Můžeme je použít do salátů, sendvičů, ale také jako přísadu do pesta nebo omáčky (po rozmělnění listů lichořeřišnice).

Plody se často používaTinktura jí jako přírodní náhražka kaparů.

Tinktura z lichořeřišnice a jak si ji připravit?

Tinktura z lichořeřišnice je ceněna nejen pro svou chuť, ale především pro své zdravotní vlastnosti. Doporučuje se hlavně ženám, které trpí menstruačními bolestmi. Pomáhá jim dokonce regulovat nepravidelný menstruační cyklus. Kromě toho také léčí bolesti a záněty uší. Můžeme ji také použít jako kondicionér na poškozené a oslabené vlasy. Jak si tedy tinkturu z lichořeřišnice vyrobit?

K její přípravě potřebujeme pouze 400ml čisté vodky a 100g zelených semen nebo půl sklenice květů. Semena nebo květy vložte do velké nádoby a zalejte je vodkou.

Nádobu pevně uzavřete a umístěte ji na světlé a slunné místo, kde jí necháte 2 týdny. Po uplynutí této doby vše pečlivě přeceďte a čistou tekutinu nalijte do malých lahviček, nejlépe s kapátkem.

Ženám se doporučuje kunzumovat 30 kapek tinktury třikrát denně po dobu 7 dní před očekávanou menstruací.

Čaj z lichořeřišnice

Lichořeřišnice se již mnoho let používá jako bylina, která zlepšuje trávení a stimuluje sekreci trávících enzymů a žluči. Pravidelnou konzumací čaje z lichořeřišnice můžeme zlepšit činnost trávícího ústrojí, regulovat motilitu střev a zlepšit krevní oběh, Je to také skvělý čaj pro podzimní a zimní večery. Dokonale zahřeje tělo a zároveň se postará o posílení imunity v chladném počasí.

K přípravě čaje z lichořeřišnice potřebujeme 1-2 lžíce nakrájené byliny, kterou zalijeme sklenicí horké (ne vroucí) vody, přikryjeme a necháme odstát 15 minut. Zajímavou alternativou je použití horkého mléka místo vody a přidáním medu nebo malinového sirupu ke zlepšení chuti čaje. Tento nápoj můžeme pít 4x denně (malý šálek nebo půl skleniceú jako lék na zažívací potíže, kašel nebo chrapot.

  1. Lichořeřišnice a Recepty, které stojí za to vyzkoušet!
  2. Kapary z lichořeřišnice
  3. • pupeny lichořeřišnice
  4. • koření – hřebíček, černý pepř, nové koření
  5. • sůl
  6. • půl sklenice octa
  7. • půl sklenice cukru
  8. • 2 sklenice vody
  9. Lichořeřišnici vařte ve slané vodě po dobu 5 minut, poté ji zchlaďte a vložte do skleniček.

Připravte si marinádu: V hrnci smíchejte vodu, ocet a přidejte cukr i sůl. Vše důkladně promíchejte. Po rozpuštění všech přísad nalijte tekutinu do skleniček s poupaty. Přidejte koření a skleničky důkladně uzavřete a sterilujte.

  • Salát z lichořeřišnice
  • • 100g uzené ryby (např. lososa)
  • • pár lístků ledového salátu
  • • chilli paprička
  • • 100g tvarohu
  • • 5ks sušených rajčat
  • • hrst květů lichořeřišnice
  • • lžička šťávy z citronu a pár kapek balsamikového octa
Zajímavé:  Infekční Zánět Spojivek Léčba?

Suroviny na salát smícháme a nezapomeneme na lichořeřišnicové květy, které můžete přidávat čerstvé nebo lehce spařené. Pamatujte, že ingredience salátu je možno libovolně míchat podle chuti. Pikantní lichořeřišnice se dobře hodí k zelenině s jemnou chutí jako jsou rajčata, okurky a dokonce i meloun:-)

  1. Krémová polévka z Lichořeřišnice
  2. • litr lichořeřišnicových listů
  3. • 2 lžíce nezralých semen
  4. • sklenice zeleného hrášku (mraženého nebo z plechovky)
  5. • kousek pórku
  6. • menší kořen petržele
  7. • 1 stroužek česneku
  8. • koření dle chuti

Nakrájejte petržel, pórek namalé kousky, vložte je do hrnce spolu s hráškem a podlijte vodou. Vařte na mírném ohni. Dokud zelenina není měkká. Nakonec předejte semínka a listy lichořeřišnice a vařte ještě asi dvě minurty. Polévku podle chuti okořeňte a dosolte. Alternativou hrášku mohou být také boby (čerstvé nebo mražené) a zázvor, který dokonale zdůrazní intenzivní chuť lichořeřišnice.

Lichořeřišnice – kontraindikace

Lichořeřišnice je všestranná bylinka, ale nezapomínejte, že ne každý může těžit z jijich blahodárných účinků. Konzumaci by se měli vyhnout lidé trpící gatritidou a žaludečními vředy. Neměly by ji konzumovat ani těhotné ženy a děti (zejména mladší 3 let). Poslední skupinou jsou osoby trpící alergií na tuto konkrétní bylinku.

Pamatujte také na to, že v závislosti na formě zpracování, je na místě konzultovat užívání lichořeřišnice se svým lékařem. V případě užívání přípravků s obsahem lichořeřišnice byste měli také věnovat pozornost přísnému dodržování stanovené denní dávky.

Kde mohu sehnat listy lichořeřišnice

Už víme, jak a kdy si lichořeřišnici zasít a jak ji pěstovat v zahradě. Tím nám zůstává poslední otázka a to, kde mohu koupit sušené listy nebo semena lichořeřišnice? Můžeme ji najít v mnoha bylinkářstvích. Jsou dostupné v mleté nebo sypané formě.

Nejčastěji se prodávají v balení po 50g. Cena takového balení je přibližně. 60Kč pro řezanou nať a přibližně 80Kč pro semena. Pro koupi této i jiných bylinek si volte vždy ověřené prodejny.

Díky tomu budete mít jistotu, že kupujete přírodní produkt prvotřídní kvality a bezpečný pro vaše zdraví.

Pokud však hledáte doplněk strvy, který se postará o vaši imunitu a pomůže při léčbě zánětů, stojí za zvážení koupě lichořeřišnice ve formě tablet nebo tinktury. Cena tablet se pohybuje okolo 200Kč za 100 tablet. Doporučené užívání je 1 tableta 2x denně.

Při nákupu jedlé lichořeřišnice bychom se měli řídit stejnými pravidly jako při nákupu bylin. Vyhledávat pouze prověřené prodejny a dodavatele. Nejlépe pak specializované prodejny nebo farmy se zaměřením na pěstování jedlých rostlin.

Lichořeřišnice větší (Tropoeolum majus)

V našich lékarničkách i zahradách natolik zdomácněla, že bychom už jen stěží domýšleli, odkud se k nám vlastně dostala.

Pravda je, že Lichořeřišnici větší užívali na různé infekce už staří Inkové, což nám dává tušit, že její kořeny sahají až do Jižní Ameriky.

Dnes je prvním pomocníkem při zánětu močových i dýchacích cest a dokonce si dokáže poradit i se zlatým stafylokokem! Ale opravdu je tato červenooranžová rostlinka silnější než některá antibiotika?

Z Peru až na císařský dvůr

Lichořeřšnice byla až do 17. století výsadou jihoamerických indiánů. Na její účinky nedali dopustit především mocní Inkové, kteří s její pomocí posilovali oslabenou imunitu a léčili infekce.

Teprve po objevení jihoamerických břehů se Lichořeřišnice dostala i do Evropy. Evropští lékaři pak využívali jejích schopností především při léčbě zánětu močových cest a dostala se až na dvůr císaře Rudolfa II.

a to zásluhou lékaře Mathioliho, který ve své době působil ve službách císaře. Zajímavé je, že učarovala také americkým prezidentům. Thomas Jefferson, který se stal hlavou Států jako třetí v pořadí, Lichořeřišnici s oblibou pěstoval a 34.

prezident Spojených států Dwight D. Eisenhower zase přidával nadrcené listy do své vlastní zeleninové polévky.

Plazivá bylina s barevnými květy

Kdybychom listovali botanickými encyklopediemi či herbáři, zastavili bychom se až u písmene T. Latinsky se Lichořeřišnice nazývá Tropaeolum majus.

V lidovém léčiteství se můžeme setkat s názvy jako je řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá.

A jak tedy tahle bylina vypadá?

Nalezneme ji v čeledi lichořeřišnicovité a jako jediná zástupkyně z této čeledi je jednoletá. Lodyha je plazivádlouhá nanejvýš 5 metrů. Tmavě zelené listy jsou řapíkaté, kulaté a na vrcholu voskovité.

Květy mají žlutooranžovou, červenou nebo žlutou barvu a kvetou od května až do října. Po opadání okvětních lístků se vytvoří třídílná tobolka, je obsahuje několik semen, které znovu vyklíčí.

Z Kolumbie, Ekvádoru a Peru se postupně rozšířila i na sever Ameriky, do Austrálie, Evropy a výjimečně můžeme Lichořeřišnici zpozorovat i v Africe.

Posila pro močové cesty

Jestliže Vás trápí záněty močových cest, Lichořeřišnici dobře znáte. Protože dokáže zlikvidovat bakterii E. coli, včasným podáním dokáže nemoc potlačit nebo alepsoň zmírnit její průběh.

Je vhodná při zánětlivém onemocnění nejen močového měchýře, ale také ledvin. Ženy jistě ocení její léčivé působení i během zánětu vaječníků a ženských pohlavních orgánů.

Muži ji mohou užívat jako prevenci proti onemocnění prostaty.

Posiluje, uvolňuje a dezinfikuje

Lichořeřišnice má antibiotické, antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky.

Podává se během chřipky, nachlazení, bolestech v krku i při zánětech dýchací soustavy. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a zmírňuje kašel.

Uvolňuje hlen a dezinfikuje tak dýchací cesty. Zároveň podporuje prokrvení a působí také proti plísním.

Jestliže nás trápí bakteriální onemocnění, užíváním Lichořeřišnice zkracujeme dobu léčby a zabraňujeme jejímu opětovnému navrácení.

Užívání Lichořeřišnice si bude pochvalovat i naše trávení.

V žaludku hubí bakterie Helicobakter pylori, která způsobuje žaludeční vředy a Escherichia coli, jež je nejčastěji původcem zánětu močového měchýře. Pomáhá během infekčních průjmů a dokonce ničí i bakterie salmonely.

Lichořeřišnici je možno užívat i s chemicky vyrobenými antibiotiky. Ta podpoří i zesílí jejich účinnost a tím urychlí uzdravení.

Zajímavostí je, že nepůsobí jen na bakteriální původce onemocnění, ale i na ty virové a zabraňuje tak jejich množení.

Pozitivní výsledky se prokázaly také v léčbě zánětů zvukovodu, především u těch pacientů, kde selhala léčba antibiotiky.

Lichořeřišnice vs. anitibiotika

Samotná Lichořeřišnice má silné antibiotické účinky a efektivně působí na všech 46 kmenů stafylokokových bakterií, které způsobují mnohá zanětlivá onemocnění. A že se jedná o opravdu účinnou rostlinku dokazuje i fakt, že je úspěšná v léčbě se zlatým stafylokokem, jež je imunní vůči některým chemickým antibiotikům.

Velkou výhodou Lichořeřišnice je to, že ani po dlouhodobém užívání nepoškozuje přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a my se tak nemusíme bát nežádoucích účinků, které doprovázejí vysazení syntetických antibiotik. Ty v našem těle nelikvidují pouze zdraví škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné, což přiživuje vznik gynekologických nebo střevních obtíží.

Složení, které je účinnné v boji s bakteriemi i viry

Na posílení imunitního systému působí obsažený vitamín C. Glukosinoláty jsou pro mnohé z živých organismů jedovaté a chrání tak rostlinu před sežráním.

Pro nás však jedovaté nejsou a díky tomu jsou pro nás užiteční v boji s infekcemi. Antioxidační schopnost mají karotenoidy.

Dalšími látkami jsou fenoly, flavonoidy a anthocyanidiny.

Jak správně užívat

Lichořeřišnici užíváme 2x denněráno po snídani a odpoledne.

Uvolněné látky v našem těle působí přibližně po 2 až 3 hodinách.

Optimální dávka je 0,5 gramu na 300 ml libovolné tekutiny a denní dávka by neměla překračovat 1 gram. Neužívejte nalačno.

Léčebná kúra by neměla překročit 6 týdnů, protože obsažené hořčičné oleje mohou podráždit kůži nebo žaludeční sliznici.

Nežádoucí účinky?

Nejsou zaznamenané žádné vedlejší účinky jen výjimečně může dojít k mírným žaludečním obtížím z důvodu citlivosti na obsažené silice.

Extrakt není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do 10 let.

Jestliže trpíte žaludečními vředy nebo ledvinovým onemocněním, poraďte se před užíváním se svým ošetřujícím lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector