Lumbago s ischiasem – Vše o zdraví

Sedací nerv je jedním z největších a nejdůležitějších nervech v našem těle, ovšem obvykle se o něj začneme starat, až když nás nesnesitelně bolí záda a dolní končetiny. Co na zánět sedacího nervu neboli ischias? Může vám pomoci cvičení i bylinky.

Zánět sedacího nervu – houser či ischias

O zánětu sedacího nervu jste možná slyšeli spíše pod lidovým označením houser či odbornějším ischias.

Sedací nerv je jedním z největších míšních nervů, jehož správná funkce je důležitá pro dolní končetiny, ale i pro bederní páteř a křížové kosti.

Zároveň jde ovšem o nerv, který je značně ohrožen nebezpečím zánětu při různých anatomických změnách v těle. K nejčastějším příčinám zánětu sedacího nervu patří vyhřeznutí ploténky, která dráždí kořen sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu  – příznaky

Na ischias ukazují výrazné bolesti, a to v celkem široké oblasti. Objevují se na přední i zadní straně hýždí, mohou však vystřelovat až do lýtek či chodidel. Do toho přicházejí úporné bolesti v oblasti dolní části zad. Při zánětu sedacího nervu se bolesti zintenzivňují při sedu, kdy se sedací nerv stlačuje, a dále pak při pokusu protáhnout dolní končetiny.

Co na zánět sedacího nervu – léky a klid

Co dělat, pokud máte podezření, že trpíte zánětem sedacího nervu? Akutní bolesti zad a končetin můžete utišit prášky proti bolesti, ovšem pokud vás trápí často a omezují vás v běžném životě, co nejrychleji se vypravte k lékaři. Ten vás bolestí dokáže zbavit mnohem účinněji, navíc odvrátí riziko rozvoje zánětu do dalšího stadia s mnohem horšími příznaky.

Pacientům se zánětem sedacího nervu se doporučuje nezatěžovat zbytečně končetiny, tedy nejlépe odpočívat vleže. V průběhu léčby, kdy bolesti ustupují, je možné nohy postupně zatěžovat chůzí, která je pro sedací nerv méně náročná než dlouhé stání či sezení.

Čtěte také: 11 pravidel pro prevenci bolestí zad

Bylinky na ischias

Na akutní bolesti při ischiasu se doporučuje kopřivová koupel – 4 hrsti kopřivy dvoudomé nechte 12 hodin máčet ve vodě, poté chvíli povařte a přidejte do koupele.

Další babskou radou na zánět sedacího nervu jsou obklady se zázvoru – půl lžičky sušeného kořene zázvoru přelijte vařící vodou a v roztoku namočte obklad, který přiložíte na bolestivé místo. Pomáhá také střídat teplé a studené obklady.

Na bolesti zad rovněž pomáhá tinktura z ostropestřce nebo čaj z lipových květů.

Zánět sedacího nervu – cviky

Pokud máte jen mírné bolesti, které vám nezamezují pohyb, můžete si pomoci těmito jednoduchými cviky. Toto protahovací cvičení je dobré i jako prevence proti zánětu sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu – cvik 1

  • lehněte si na rovnou podložku na záda
  • pokrčte jednu nohu, chyťte ji za koleno a za kotník (aby byla v pravém úhlu, k druhé noze)
  • nohu přitáhněte k sobě tak, abyste koleno tlačili k druhé noze
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát

Zánět sedacího nervu – cvik 2

  • lehněte si na záda, pokrčte nohy a jednu přeložte přes druhou
  • spodní nohu chyťte pod kolenem a přitahujte k směrem k sobě
  • až ucítíte napětí, vydržte v této poloze půl minuty
  • s každou nohou cvičení opakujte třikrát
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví
  • Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Cviky pro úlevu od bolesti při nepříjemném onemocnění ischias

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Lumbágo, houser, ústřel nebo také ischias. Lidé, kteří cítili bolest způsobenou tímto zdravotním problémem, jsou patrně jediní, kdo tuto bolest pochopí. Ischias může být zapříčiněn různými faktory, jako je spinální stenóza, prasklý disk, některá zranění těla a mnoho dalších.

Možná si ještě z dětství pamatujete, jak babičky často říkávaly: teple se oblékejte děti, protože ve stáří vás bude všechno bolet. Ono zkušenosti a moudré rady jsou k nezaplacení. Již ve staré Číně byl vítr (FENG) a chlad (HAN) příčinou mnoha nemocí. Podle západní medicíny se houser (ischias) objevuje převážně ve středním věku, častěji pak u mužů.

Jsou to v podstatě velmi nepříjemné bolesti v oblasti bederní páteře. Často tomuto stavu předchází ofouknutí, prochladnutí. Bolest způsobuje tlak stažených svalů na nervová zakončení, vycházející z páteře. Podle tradiční čínské medicíny mohou za tuto nemoc tyto tři faktory:

  • Nedostatečná jangová esence ledvin SHEN YANG XU
  • Zevní chladný vítr FENG HAN
  • Blokáda energii čchi a krve 

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Jak tento problém léčit?

  • Klid na lůžku
  • Obklad z rozvařené cibule nebo křenovo-bramborové placky
  • Akupunktura
  • Fyzioterapie či chiropraxe
  • Doporučované potraviny: křen, kurkuma, šafrán, hřebíček, skořice, zázvor, chilli

Nejlepší je prevence

  • Vyhnout se chladnému větru, prochlazení
  • Správná životospráva: z doporučené stravy je vhodné zařadit do jídelníčku zvěřinu – jehněčí maso, langusty a krevety, ledviny, játra, luštěniny, především pak fazole ve tvaru ledvin, badyán, zázvor, skořici a hřebíček
  • Nepřepínat se jednostranným pohybem (v zaměstnání i při sportu)
  • Pravidelně se hýbat a cvičit: z cvičení je to jóga, čchi kung, tai čchi a jiné pomalé cviky
  • Nepotlačovat v sobě hněv, který blokuje bederní oblast

Cviky, které přinesou úlevu – celá sestava

Obrázky: medscape, pixabay

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Přidat ZdravéStravování.eu na hlavní stránku Seznam.cz

  • bolest
  • čínská medicína
  • ischias

Houser (ústřel) čili lumbágo (ischias) – Ze šuplíku TCM

„Jen se děti teple oblékejte, neběhejte bosi na studené podlaze, ať neprostydnete, neboť pak ve stáří jako když najdete a všechno vás bude bolet“ varovala nás často babička, která s tím měla zkušenosti. A jako vždy měla pravdu.

Ostatně to není nic nového pod sluncem – ve staré Číně byl chlad HAN a vítr FENG vždy příčinou tisíce nemocí! Dle západní medicíny se ischias, zvaný lidově houser či ústřel, objevuje převážně ve středním věku a to hlavně pak u mužů.

Jedná se o náhle vzniklé bolesti v oblasti bederní páteře, zhoršené při pohybu a zlepšené v klidu, kterým předchází náhlý, nekoordinovaný pohyb (rychlé otočení se, zvednutí břemene, oblékání si ponožek bez pokrčení kolen či zavazování bot apod.). Často předchází tomuto stavu prochladnutí, zpocení či ofouknutí.

Všechny tyto faktory vedou k úporné bodavé bolesti bederních svalů, která někdy vystřeluje i do hýždí. Bolest je zde způsobena tlakem stažených svalů na nervová zakončení, vycházející z páteře. Připodobnit lze tento stav k otevírajícím se nůžkám – čím více se na jedné straně (svaly) otevírají, tím více se na druhé straně (svaly) stahují a tlačí na nervy…

Červená oblast značí místa nejčastějšího postižení bolesti při lumbágu:

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Na sv. Martina raději husu než housera!

Vše začíná obvykle na podzim či na jaře, kdy je venku chladno a větrno. Takto postižený člověk je již určitým způsobem predispozičně oslaben a to z práce, ze sportu, z jednostranné zátěže apod. K tomu se přidá prochladnutí – stačí kupř.

zpotit se při sportu a nechat vše na sobě uschnout či ofouknutí po horké sprše, ale třeba i nedostatečné oblečení při změně okolní teploty (klimatizace, ventilátory apod.).

Potencionální pacient ucítí nejprve při nějakém (ne)vhodném pohybu náhlou elektrizující bolest v oblasti beder, která ho na vteřinu ochromí a jakoby „podřízne v pase“. Zpočátku se zdá, že to bude, jak se lidově říká, „zaskočená krev“ a vše se vrátí během dne do normálu. Opak je však pravdou.

„Bloknutí zad“ se postupně zhoršuje a druhý den bývá obvykle „nejhustší“ – pacient se nemůže ani pohnout, otočit na posteli, natož pak provést ty nejzákladnější lidské potřeby (a to doslova všechny, natož pak kýchnout či pšouknout), neboť při každém sebemenším zatlačení do křížové oblasti se objeví ostrá řezavá bolest, jako když nůž do másla krájí. Kdo to někdy zažil, tak netřeba popisovat, pro ty, které to teprve třeba (někdy) čeká, je záhodno trochu přiblížit tyto útrapy – bolest je přirovnávána k bodání nože a to při jakémkoliv pohybu a prakticky tak vede k upoutání na lůžko. V případě, že nedojde-li ke zmírnění příznaků do týdne, je nutné odborné vyšetření zobrazovacími metodami, neboť se může jednat o výhřez meziobratlové ploténky, protože herniace disku začíná někdy jako lumbágo. V zádech se pak později objevují příznaky kořenového dráždění jako je mrtvění a necitlivost dolních končetin, většinou jednostranně, omezení hybnosti, svalové oslabení a porucha čití dané senzitivní oblasti.

Jak to vidí TCM?

Dle čínské medicíny je tato nemoc nejčastěji kombinací 3 různých faktorů:

Predispozujícím faktorem je nedostatečná jangová esence ledvin SHEN YANG XU – slabý jang nedostatečně zahřívá tělo na „provozní teplotu“, neposiluje ani játra GAN, jejichž nedostatečná krev XUE XU pak nevyživuje šlachy a vazy, hlavně v oblasti bederní páteře.

Zajímavé:  Biologická Léčba Revmatoidni Artritidy?

Takový organismus je pak již „předpřipraven“ k tomu, aby zevní chladný vítr FENG HAN vnikl do oslabeného těla, obzvláště pak do svalové vrstvy a zde doslova „zamrznul“ a tedy dal i vzniku blokádě energii čchi a krve QI ZHI/YU XUE. Dle čínské medicíny je každá bolest „hladem tkáně po energii“ a v našem případě je bolestivost způsobena „zamrznutím trubek“.

Jak vidno, ischias je nemoc komplexní a proto i léčba dle čínské medicíny musí býti kompletní!

TCM doporučuje:

Výhodou čínské medicíny je, že když se zná pravá příčina nemoci (dle TCM), a to v tomto případě je povětšinou jedna a tatáž, tak pak i léčba je snadná, rychlá, efektní a hlavně efektivní, neb to pacienta zajímá nejvíce – rychlý ústup potíží a hlavně bolesti!

V první fázi bolesti se doporučuje absolutní klid na lůžku a suché teplo (kupř. v podobě termoforu), který se přikládá na bolestivé místo, aby tak došlo k rozvolnění svalů a tím i uvolnění bolesti. Naprosto nevhodná je horká vana, která bolest jen zhoršuje, neboť zvyšuje stagnaci vlhka a krve v postižené oblasti.

Možno též použít obklad z křenové placky (rozstrouhaný domácí, tedy pálivý křen smícháme s nastrouhanou bramborou v poměru 1:1 a přiložíme na 15 minut na místo bolesti, které předtím namažeme olejem kvůli prevenci spálení kůže štiplavým křenem). Tato křenová placka rozprouďuje blokádu krve YU XUE.

Rovněž lze použít obklad z rozvařené cibule, která zase vylučuje chladný vítr FENG HAN.

 Rozhodně však není vhodný led či studený obklad, který sice „zamrazí“ bolest, takže zdánlivě na chvíli pacientovi se uleví, ale do budoucna „zamrazí“ a tím i znemožní přívod energie čchi QI a krve XUE, která má vyživit a vnitřně zahřát postiženou oblast a také odvést nahromaděné metabolity vzniklé díky této stagnaci a blokádě.

Podobně fungují i chemické léky jako jsou analgetika (léky tlumící bolest), myorelaxancia (léky uvolňující svaly), antirevmatika (léky na revmatismus), antiflogistika (protizánětlivé léky), antibiotika a chemoterapeutika (léky ničící mikroorganismy), infůze se spasmolytiky (léky uvolňující křeče) – všechny tyto léky se dle západní medicíny nejčastěji v těchto případech podávají.

Po jejich užití sice dojde k dočasnému utlumení bolesti, ovšem rekonvalescence pak trvá podstatně déle a nevede vždy k úplnému vyléčení – většinou se takovým pacientům potíže vrací či trpí více či méně na chronické bolesti v bederní oblasti. Proto je dle čínské medicíny dobré tuto bolest pár dnů vydržet a pak vše z vás spadne, jako když utne a to většinou bez následků! Záleží na každém, pro jakou cestu se rozhodne, i když zde platí více než méně, že zdravý nemocnému nevěří…

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví Zlatým hřebem léčby (a rozhodně i hřebíčkem do pomyslné rakve bolesti) je dle čínské medicíny v tomto akutním případě akupunktura. Kdo nevěří na akupunkturu a postihne ho bolestivý houser, tak se stane obvykle po několika akupunkturních ošetřeních nadšeným propagátorem této metody – až tak moc je zde akupunktura účinná, ba nejúčinnější metoda a je lékem první volby. Vždy je třeba napíchnout body vzdálené, které rozprouďují blokádu krve YU XUE, uvolňují svalovou tenzi a utišují bolest a to vše v bederní oblasti: k takovým bodům patří především 40. a 60. bod močového měchýře a 34. bod žlučníku, které napichujeme rozptylovací (disperzní) technikou. Další body lokální se vybírají dle postižení bolestivé oblasti, které se doporučují napichovat metodou tzv. horké jehly (prohřátí jehel moxovou cigaretou z pelyňku) anebo jen prohřátí bolestivých míst na zádech samotnou moxou, neboť v tomto případě se jedná o vyloučení škodlivého chladného větru FENG HAN z postižených míst a utišení bolesti. Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Stříbrným hřebem je vždy nepostradatelná bylinná terapie.

Bylinná směs DU HUO JI SHENG WAN vyživuje jang ledvin SHEN YANG XU, posiluje nedostatečnou krev jater GAN XUE XU, která vyživuje šlachy a vazy, vylučují zevní škodlivý chlad HAN, vítr FENG a vlhko SHI a utišuje bolest.

K nim se přidávají další bylinná směs KANG GU ZENG SHENG WAN, která posiluje nedostatečnou esenci ledvin SHEN JING XU a krev jater GAN XUE XU, rozprouďuje blokádu krve YU XUE, vyživuje šlachy a kosti a utišuje bolest.

Obě tyto bylinné směsi se užívají v akutním stádiu potíží ve vysokých dávkách – v Číně dávají až 5×8 tablet denně od každého druhu, postupně dle ubývání intenzity potíží se dávka snižuje až na udržovací 3×4 tablety od každé směsi, minimálně však 3 měsíce, jinak se potíže často vracejí.

Vhodná je i fyzioterapie či chiropraxe, kdy různé manipulativní techniky se provádějí až po odeznění akutní fáze nemoci, kupř. chi nei tsang.

doporučené stravy se v akutní fázi doporučuje kurkuma, šafrán, křen, čili, zázvor, hřebíček a skořice.

Prevence je (jako vždy) nejlepší!

Nejdůležitější v prevenci jsou tyto zásady: vyhnout se chladnému větru FENG HAN (viz začátek článku), posilovat svoji esenci ledvin SHEN JING správnou životosprávou a nevyčerpávat ji přepracováním, přetažením, jednostranným pohybem nebo nadměrným sportem či fyzickou prací, pravidelně se hýbat a cvičit (tedy harmonicky udržovat a rozprouďovat energii čchi a krev QI/XUE) a nepotlačovat v sobě hněv, který pak blokuje bederní oblast (z dráhy žlučníku a jater, která živí šlachy a vazy…). To vše pak dohromady zapříčiňuje tyto potíže. Rovněž preventivní užívání kombinace výše zmíněných bylinných tablet,které lze použít v podstatě u veškerých bolestí zad, se doporučuje v tomto případě užívat nejlépe 3 měsíce na jaře a 3 měsíce na podzim k posílení esence ledvin a k výživě vazů, šlach a kostí, a sice v dávce 3×4 tablety od každé směsi (DU HUO JI SHENG WAN + KANG GU ZENG SHENG WAN). Z doporučené stravy je vhodné jehněčí maso a zvěřina, krevety a langusty, játra, ledviny, luštěniny, hlavně pak fazole ve tvaru ledvin, zázvor, badyán, skořice a hřebíček. Z pohledu čínské medicíny je v prevenci těchto potíží optimální každodenní pravidelné cvičení pomalé čínské gymnastiky jako je cvičení 8 kusů brokátů (BA DUAN JIN), čchi kung (QI GONG) nebo tai čchi čuan (TAI QI QUAN).

Tož lepší husa na pekáči v Potrefené huse, než chůze husím pochodem s husákem v zádech!

text: MUDr. Petr Hoffmann

Ischias

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Ischias označuje bolest zad způsobenou podrážděním nebo útlakem sedacího nervu (nervus ischadicus). Jedná se o největší nerv v našem těle, který začíná ve spodní části zad a pokračuje po zadní části každé dolní končetiny. Funkce sedacího nervu je spojena s dolními končetinami, bederní páteří a kostí křížovou. Pokud dochází k poškození nebo vyvíjení tlaku na sedací nerv, může to způsobit bolest v dolní části zad, která se šíří v bederní páteři, do hýždí a nohou, zejména na zadní straně stehna, což jsou nejčastější doprovodné příznaky ischias.

Bolest obvykle postihuje pouze jednu končetinu a může se zhoršit při prudkém pohybu, pokud dlouhodobě sedíte, ale např. také kašlete nebo kýcháte.

Noha se také může v některých případech stát méně citlivá, slabší, případně v ní můžete pociťovat mravenčení. Ischias a jeho příznaky se objevují náhle a většinou se stav po klidovém režimu upraví.

Přetrvává-li však bolest několik týdnů, je nezbytná lékařská intervence.

Koho může ischias postihnout?

Většina osob, které postihne ischias, je ve věkové kategorii od 30 do 50 let. Je také vyšší pravděpodobnost, že tento problém vznikne během těhotenství u žen kvůli tlaku na sedací nerv z vyvíjející se dělohy. Mezi další příčiny patří vyhřezlá ploténka a degenerativní artritida páteře.

Ischias – příčiny bolesti

Nejběžnější příčinou ischiasu je vyhřezlá ploténka neboli disk. Disky fungují jako „polštáře“ mezi obratli páteře a jejich funkcí je tlumit nárazy mezi jednotlivými obratli. S přibývajícím věkem slábnou a stávají se zranitelnějšími. Rosolovité jádro disku se tlačí přes vnější chrupavčitý prstenec směrem ven a tlačí na kořeny sedacího nervu.

Přibližně 1 z 50 lidí postihne výhřez ploténky v určitém okamžiku života. Až čtvrtina z nich pak může mít příznaky, které trvají déle než 6 týdnů. Rovněž i přirozené opotřebení obratlů může vést k zúžení míchy. Toto zúžení, nazývané spinální stenóza, může vyvíjet tlak na kořeny sedacího nervu. Spinální stenóza je nejčastější u osob nad 60 let věku.

Mezi další příčiny patří např. svalová křeč,
dlouhé sezení v nepohodlné pozici, vzácně osteoartritida u starších osob, zánět
některých svalů (např. m. piriformis) nebo vznik vazivových srůstů (epidurální
fibróza) v epidurálním prostoru.

Jak se bolest ischiasu projevuje?

  • Zánět sedacího nervu vyvolává pichlavou bolest vyzařující přes hýždě do dolní končetiny až po prsty na nohou
  • Mravenčení, ochabnutí svalů dolní končetiny až necitlivost
  • Zhoršuje se při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení, při kašli
  • Často se projevuje úporná bolest v dolní části zad a končetiny, a to i v noci
Zajímavé:  Přírodní Léčba Rakoviny Jater?

Proč zvolit pro svoji léčbu miniinvazivní a endoskopický výkon

Prevence ischiasu

Přesto, že jste již jednou ischias prodělali, není vyloučeno, že se objeví znovu. Vždy však můžete podniknout kroky k výraznému snížení pravděpodobnosti návratu:

  • Pravidelně cvičte
  • Dbejte na správné držení těla
  • Zvedání těžkých předmětů provádějte s pokrčenými koleny
  • Myslete také na výběr vhodné matrace na spaní a vhodné pracovní židle, zejména máte-li sedavé povolání (dlouhodobé sezení je nejčastější příčinou výhřezu ploténky)

Tyto kroky vám mohou pomoci vyhnout se problémům, které mohou vést k bolesti zad v důsledku poškození sedacího nervu.

Léčba ischiasu

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

Pokud vás již ischias postihne, při počáteční bolesti si můžete rychle pomoci také sami přímo doma. Účinné může být přikládání teplých či studených obkladů, přibližně na 20 minut každé dvě hodiny. Vyzkoušejte, která verze (teplý obklad či vyhřívací podložka, nebo studený obklad) vám poskytuje větší úlevu, případně zkuste mezi nimi střídat. 

Krátkodobou úlevu vám mohou poskytnout také přípravky proti bolesti ve volném prodeji (např. nesteroidní protizánětlivé léky nebo léky na snížení svalového napětí). Jejich užití však vždy konzultujte s lékárníkem.

Pokud bolest neustává, neváhejte s návštěvou vašeho praktického, případně odborného lékaře, který rozhodne o další vhodné léčbě. V závažnějších případech pak může lékař doporučit aplikaci léčiva (epidurální injekce kortikosteroidu) k snížení zánětu do oblasti okolo sedacího nervu a úlevě od akutní bolesti.

Pokud je ischias způsoben hernií disku (výhřezem ploténky) a po čtyřech až šesti týdnech stále způsobuje silnou bolest, přičemž injekční podání léčiva nepřináší úlevu, může být lékařem rozhodnuto o operačním řešení. V tomto případě je odstraňována část vyhřezlého disku, aby se zmírnil tlak na sedací nerv.

 

Během léčby na ischias se snažte, pokud možno, zůstat aktivními, neboť také pohyb může pomoci snížit zánět a bolest. V rámci fyzioterapie vám fyzioterapeut může ukázat, jak jemně protáhnout tzv. hamstringy (svaly zadní strany stehen) a dolní část zad, a doporučit vhodné cvičení, které může pomoci stabilizovat postiženou oblast, a krátké procházky. 

Léčba ischiasu v EuroPainClinics začíná precizní diagnostikou bolesti zad při vstupním vyšetření zahrnující podrobnou anamnézu všech příznaků. Lékař dále provádí sérii svalových testů – může vás např.

požádat, abyste si zkusili dřepnout, prošli se po patách nebo na špičkách či zvedli nohu bez ohnutí v koleni.

Tyto svalové testy pomohou určit, zda je podrážděn sedací nerv a zda je ischias správnou diagnózou.

V případě potřeby vás lékař může také požádat o doplnění vyšetření pomocí zobrazovacích metod, zejména MRI (magnetická rezonance), aby získal více informací o místě a příčině podrážděného sedacího nervu a bolesti zad. Precizní určení příčiny ischiasu může výrazně pomoci průběhu léčby.

Léčba v EuroPainClinics

Diagnostické výkony:

  • Kořenová blokáda pod RTG kontrolou (blokáda jednotlivých kořenů nervů)

Miniinvazivní terapeutické výkony:

Tenisový loket trápí nejvíc amatéry, ischias chalupáře | Zdraví

Když už na bolesti v zádech nepomáhají prášky z domácí lékárničky, nezbývá než navštívit lékaře. Léky, které máme doma, totiž zpravidla pomohou od bolesti, ale nevyléčí její příčinu. Tu by měl najít lékař.

„V optimální poloze drží páteř svaly. Záda vás tedy mohou bolet, protože máte tyto svaly povolené, nebo naopak zkrácené. Pomůže cvičení, ale nápravu nečekejte hned, pár týdnů to bude trvat,“ upozorňuje revmatolog Pavel Horák z III. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

Problém pro chalupáře

Častým problémem také bývá ischias, tedy vyhřezlá ploténka, která dráždí nervy kolem páteře. Je to cítit ostrou bolestí v rukou nebo v nohou. I zde pomůže uvolnění svalů a bolest tišící léky. Někdy „houser“, jak se nemoci lidově říká, může odeznít sám, jindy je nutná operace.

„Pokud chce mít člověk záda v pořádku, neměl by je jednostranně zatěžovat. Zádům také nedělá dobře, pokud jsou delší dobu v nečinnosti a pak je hodně zatížíte. Typičtí jsou třeba chalupáři. Přes týden se hrbí v kanceláři a v sobotu ryjí na zahrádce. Pak se bolesti zad nevyhnou a to platí i pro ty, kteří mají nadváhu. Tou trpí téměř všechny kosti v těle, nejen páteř,“ říká profesor Horák.

Problémy může přinést i nešikovné sportování. Například zánětem, jemuž se říká tenisový loket, netrpí profesionální tenisté, mají totiž správnou techniku úderu. Bývá způsoben špatně hraným bekhendem u tenistů amatérů.

Nemoc ale nemusí mít se sportem nic společného. Pokud vám do ruky vystřeluje pronikavá bolest, ačkoli jen zvedáte zvonící mobil, trpíte nejspíš také zmíněným tenisovým loktem. Pravděpodobně jste ruku nějakou činností příliš zatížili. Nejprve jste cítili svaly.

Když potíže odezněly, začali jste trpět palčivou a nepříjemnou bolestí při každém pohybu ruky. Ráno to ještě šlo, ale večer jste kvůli ní jen ztěžka usínali.

„Tenisový loket typicky vzniká, pokud konáme práce, při nichž kroužíme zápěstím, třeba při zatloukání kladivem, sekání dřeva nebo při práci u počítače v nevhodné poloze.

V tu chvíli se jednoduše řečeno šlachy v ruce přetíží, vzniknou v nich malé trhlinky a na vazivu, které kryje šlachový kolagen, vzniká zánět. Ten cítíme typicky na vnější straně lokte. Bolest se však může rozlít do celé paže, někdy i do ramenou či krku,“ popisuje Pavel Horák.

Když nás tělo takto varuje, měli bychom mu dopřát klid a dát mu šanci na nápravu nemocné tkáně. Pokud organismus neposloucháme a bolesti trvají kolem šesti týdnů, choroba se rozvine do chronické formy. Pak je mnohdy třeba zasáhnout operativně.

Boj těla proti sobě

Lupus a lupénka jsou dvě rozdílné nemoci. Zdravý imunitní systém „vyrábí“ protilátky – antigeny, které nám pomáhají přemáhat choroby. Při lupusu se produkují ve vyšší míře antigeny, které bojují proti vlastním buňkám.

Lupus může postihnout skoro každý orgán v těle a řadu let o něm do jeho propuknutí nemusíme vědět. Nemoc se projevuje bolestmi kloubů, v krku, únavou, zvýšenou teplotou nebo citlivostí na sluneční svit, skvrny na kůži.

Choroba je to nevyzpytatelná a v současnosti velmi těžko léčitelná.

Lidé trpící lupénkou, což je závažné kožní onemocnění projevující se červenými skvrnami se suchými šupinkami, někdy mívají i psoriatickou artritidu. To je zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje až sedm procent lidí trpících psoriázou. Kromě kloubů, které bolí, jsou nateklé a na dotyk teplé, pacienty bolí páteř, lámou a štěpí se jim nehty.

„Nemoc semůže rozvinout v jakémkoli věku. Obvykle se však přihlásí po deseti letech od prvních příznaků psoriázy, mezi 30. a 50. rokem.

Psoriatickou artritidu zatím neumíme vyléčit, dokážeme ale zmírnit její příznaky. Stejně jako u lupusu vzniká abnormální imunitní odpovědí těla, která zánět kloubů způsobí.

Proč se organismus chová právě tímto způsobem, zatím není jasné,“ doplňuje profesor Horák.

Neohebná páteř

Bechtěrevova nemoc sužuje lidstvo už po staletí. Projevuje se bolestí a ztuhlostí v dolní části páteře, odkud může vystřelovat do hýždí nebo zadní strany stehen. Bolest je mírnější při fyzické aktivitě, když je nemocný v klidu, cítí bolest víc.

Postupem času se páteř stává méně ohebnou. Nemocný si pak nemůže dosáhnout prsty na kolena a nakonec se nemůže ani předklonit. „Rozvoj choroby je postupný a trvá léta.

V posledním stadiu se pak někteří nemocní nemohou ohnout vůbec,“ konstatuje profesor Horák.

Dalším rysem této choroby je stálá přítomnost velké únavy, někteří pacienti mají nemocné oči, klouby nebo plíce. Bylo také zjištěno, že ženy prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži.

Dopad na kvalitu života je však výraznější u mužů. „Léčba je velmi dlouhá a náročná. Zcela vyléčitelná však choroba dnes není, léky se spíše zmírňují příznaky a zpomaluje zhoršování onemocnění,“ dodává profesor Pavel Horák.

Lumbago s ischiasem - Vše o zdraví

ZÁNĚT SEDACÍHO NERVU neboli ISCHIAS

Lumbago s ischiasem - Vše o zdravíO takzvaném „houseru“ neboli ischiasu slyšel snad alespoň jednou v životě již každý z nás. Ale o co přesně se jedná? Důležitou roli v tomto onemocnění hraje právě sedací nerv.

Co je to sedací nerv?

Nervus ischiadicus neboli sedací nerv je jedním z největších a nejsilnějších míšních nervů, který inervuje převážnou část dolních končetin. Tento nesmírně důležitý nerv vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti.

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Vejce?

O jeho funkci se většinou dozvíme až ve chvíli, kdy začneme pociťovat náhlou bolest v dolních končetinách. Je to proto, že i tento orgán stejně jako každý jiný ohrožují zánětlivá onemocnění, ke kterým může docházet vlivem nejrůznějších změn anatomických struktur např.

při velmi známém vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Potíže se sedacím nervem

Každého z nás již určitě někdy bolela záda například v důsledku dlouhého sezení nebo vykonávání nějaké činnosti, která jednostranně zatěžuje zádové svalstvo. Ne s každou bolestí je však třeba nutně pospíchat k lékaři.

Potíže se sedacím nervem a následné úporné bolesti však mohou postihnout každého z nás a ty nás rozhodně nenechají chladnými a lékařskou péči vyžadují.
Nejde však o žádnou náhlou záležitost.

Veškeré komplikace, které nás v konečném důsledku trápí, vznikají postupně a mají určitá stádia, která spolu na první pohled vůbec nesouvisí. Přestože se jedná nerv vystupující v bederní oblasti, na potíže s ním si zaděláváme již v oblasti krční páteře.

Pokud máme problémy s touto oblastí a místo řešení se s nimi naučíme žít, zaděláváme si na malér.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu lidově známé spíše jako Ischias je velmi, velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které může mít více příčin. Nejčastěji však za jeho vznik může nepřiměřené dráždění a utlačování samotného kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře. Za toto dráždění může například již zmiňovaná vyhřeznutá meziobratlová ploténka.

Další příčiny vzniku zánětu

I když zrovna netrpíte žádnými vleklými problémy se zády, ani vám se toto onemocnění nemusí vyhnout. Zánět totiž může vzniknout také při prudkém a neopatrném pohybu, například když se velmi prudce otočíme nebo se snažíme zvednout něco velmi těžkého.

Mezi další příčiny také patří celkově špatné držení těla, v dnešní době častý sedavý způsob života, špatná poloha při spaní, nedostatek pohybu, či naopak nepřiměřená fyzická zátěž. Nerv může být také utlačen dlouhodobě křečovitě staženými zádovými svaly.

Ischias se nevyhýbá ani budoucím maminkám v těhotenství, kdy může dojít k dráždění nervu právě vlivem rostoucí dělohy v kombinaci se špatným držením těla.

Projevy zánětu sedacího nervu

Pokud už jste toto onemocnění někdy prodělali, jistě můžete potvrdit, že nezaměnitelným projevem zánětu sedacího nervu je prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do oblasti chodidel. Zhoršení pak nastává při předklonu, kašli nebo kýchnutí.

Bolest bývá velmi intenzivní, bodavá až palčivá. Nezřídka zánět sedacího nervu zhoršuje kompletní funkci celé dolní končetiny, která se pak projevuje slabostí nebo podlamováním kolene.

Nejcharakterističtějším příznakem ischiasu je ale právě silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci.

Pomoc a léčba doma

Pokud se rozhodnete léčit sami, pak tou správnou volbou je klid na lůžku, pokud možno na tvrdé a nepohyblivé matraci. Stejné doporučení vám dá kterýkoliv lékař, pokud se jedná o první fázi tohoto onemocnění. Při ischiasu nám také může dobře pomoci tzv. úlevová poloha. Ta je nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama.

Doporučovány jsou také zábaly – studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější. Při akutní bolesti však zapomeňte na po domácku provedenou masáž nebo napravování, nepomůže rozhodně ani horká koupel. Rozhodně neváhejte využít služeb odborného fyzioterapeuta.

Proti bolesti pak můžete využít účinku utišujících léků nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenacu.

U lékaře

Při vleklých potížích, na které žádná z těchto metod nezabere, další postup určuje lékař. Diagnóza bývá přesněji stanovena rentgenovým snímkem, a pokud je problém způsoben právě vyhřeznutím meziobratlové ploténky, často je doporučeno její chirurgické odstranění.

Tedy v případě, že se ploténka zase sama nesvraští. Mezi alternativní možnosti léčby této nemoci patří především akupunktura (napichování jehel do akupunkturních bodů v oblastech tzv.

meridiánů), akupresura (stlačování akupresurních bodů prsty nebo tupými předměty), hydroterapie (spočívá v aplikaci ledových zábalů) a pak klasická léčba.

Prevence

Pokud chcete udělat maximum proto, aby vás toto bolestivé onemocnění pokud možno nikdy nepotkalo, je potřeba dbát na správnou a velmi jednoduchou prevenci. Základem je dostatek zdravého pohybu, správné a zdravé držení těla a také pečlivý výběr matrace na spaní.

Protože právě při spánku dochází k postupnému uvolňování a regeneraci svalstva našeho těla, rozhodně bychom místo na spaní neměli podceňovat.

Nezapomeňte rovněž na správný výběr židle, na které trávíme většinu dne při sedavém zaměstnání a občas si můžeme dopřát také nějakou příjemnou masáž.

VIDEO: Jak protáhnout páteř?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Když se nemůžete pohnout: co se děje v těle při ischiasu

V rámci probíhajícího jara jste přinuceni zapojit se do zahrádkářských prací. Ryjete, okopáváte, a protože to nejsou činnosti, které byste vykonávali denně, patřičně se u toho zpotíte. Na druhou stranu si užíváte paprsků jarního slunce, takže odkládáte jednu vrstvu za druhou.

Propocené oblečení na vás usychá v pofukujícím větříku a vy se kocháte představou svých svalů, které vám díky práce s rýčem bezesporu narostou. Až do okamžiku, kdy se znovu rozmáchnete motykou nebo rýčem a vašimi zády projede elektrizující bolest.

Máte pocit, jako kdyby vás někdo v bedrech přeštípl na dvě poloviny, a zůstanete v předklonu.

Zpočátku se nevzrušujete, protože předpokládáte, že jste si jen „zablokovali“ záda a bolest za chvíli pomine. Odbelháte se domů, lehnete si a zbytek dne strávíte vzdycháním a vymýšlením polohy, v níž by vás nebolelo alespoň dýchání. Večer není situace o moc lepší, ale utěšujete se tím, že až se vyspíte a záda si odpočinou, bude všechno mnohem lepší.

Jenže ráno máte pocit, že jste si snad museli páteř přerazit, protože jinak si nedokážete vysvětlit příšernou bolest v bedrech, kterou pociťujete nezávisle na tom, zda jste v klidu nebo se hýbete, a také podezřelé brnění v jedné nebo obou nohách. I když jste možná přesvědčeni, že už se nikdy v životě nenarovnáte, postihl vás „pouze“ ischias nebo lidově řečeno „houser“.

Utlačovaný nerv

Příčina vašich bolestí při ischiasu je sedací nerv, respektive jeho podráždění, uskřípnutí nebo zánět. Sedací nerv je největším nervem celého těla.

Vychází z míchy v místech, kde bederní páteř přechází v křížovou, a pokračuje dál do nohou.

Příčin ischiasu může být hned několik, ale mezi nejčastější patří vyhřeznutí meziobratlové ploténky, nepřiměřená fyzická zátěž či neopatrný, prudký pohyb často kombinovaný s prochladnutím.

Následující tipy by vám měly přinést při ischiasu úlevu:

  • Bolest je nejhorší vsedě. Seďte proto co nejméně,
    případně sezení střídejte se stáním.
  • Vezměte si protizánětlivé léky, které vám uleví
    od bolesti, jako je například ibuprofen.
  • Pokud máte možnost, spěte na tvrdším podkladu. Měkká
    postel vám spíše přitíží.
  • Držte oblast bederní páteře v teple. Naše babičky moc
    dobře věděly, jaké jsou výhody takzvané „kočky“, která se nosí
    uvázaná přes bedra.
  • Zapomeňte na horkou vanu, která by vaše bolesti jen
    zhoršila. Žádoucí je suché teplo.
  • Dva nebo tři týdny po vymizení bolesti začněte s mírným
    sportováním. Právě pravidelný pohyb je tou nejlepší prevencí ischiasu.

Lidskou páteř tvoří obratle, mezi nimiž se nacházejí meziobratlové ploténky, které si můžete pro zjednodušení představit jako gelové polštářky. Jejich úkolem je minimalizovat tření mezi obratli a zajištění jejich hladkého pohybu.

V situaci, kdy uděláte prudký, nepřirozený pohyb, se svaly na jedné straně páteře příliš stáhnou a meziobratlová ploténka se na jedné straně vyboulí.

Jenže v okolí páteře samozřejmě není neomezené množství volného prostoru a v případě ischiasu začne vyhřezlá ploténka (nebo sval stažený křečí) dráždit či utlačovat probíhající sedací nerv.

Pokud je utlačování či dráždění sedacího nervu dlouhodobé, může se v něm rozvinout i zánět. A protože postižený nerv prochází až do nohou, často bolest „střílí“ až do chodidla (častěji se bolest objevuje jen v jedné noze, méně často v obou).

Ve většině případů potíže způsobené ischiasem odezní, když se stažené svaly kolem páteře uvolní nebo se meziobratlová ploténka vrátí na své původní místo a přestane utlačovat sedací nerv. Pokud však prudké bolesti přetrvávají i po několika dnech, je potřeba navštívit lékaře, který rozhodne o adekvátní léčbě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector