Masturbace v těhotenství – Vše o zdraví

Těhotenství není nemoc, ač k tomu tak spousta maminek přistupuje. Je-li žena zdravá, není důvod se vzdávat přiměřeného cvičení nebo sexu. Obojí totiž prospívá nejen matce a dítěti, ale vede i k větší spokojenosti ve vztahu nastávajících rodičů.

knížce Cvičení v těhotenství a šestinedělí od Miriam Wessels a Heike Oellerich je doporučeno mimo praktického cvičebního plánu cvičit především z důvodu propojení duše, těla a ducha a neorientovat se na výkon, ale především na zdravý pohyb. Díky sportu jsou tak těhulky v období, kdy se cítí být těžší a neforemnější, v úzkém souladu se svým tělem. To vede k vyššímu sebevědomí a lepší schopnosti ovládání vlastních svalů, což má většinou za následek lehčí porod.

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Cvičit by ženy měly především z důvodu propojení duše, těla a ducha

Výhody cvičení v těhotenství

Tělo těhotné ženy musí vydat mnohem více energie na okysličení a zásobení organismu živinami, proto vhodný pohyb napomáhá správné funkci oběhového systému, díky němuž mohou ustoupit i nevolnosti. Srdce na konci těhotenství přepumpuje až o 2 litry krve více než obvykle, proto cvičením vytrénované srdce mnohem lépe unese takovýto nápor.

Rovněž lze sportem předcházet křečovým žilám a vzniku hemoroidů. Krevní tlak je u aktivních nastávajících maminek mnohem stabilizovanější než u neaktivních, díky tomu je žena v lepší tělesné kondici a je vitálnější. Co se dýchání týče, lehkým vytrvalostním tréninkem se zvětšují plíce, a tak se v posledních třech měsících lze vyhnout problémům s dýcháním.

Jaké sporty jsou vhodné?

V knize Cvičení v těhotenství a šestinedělí je doporučováno zařadit jízdu na kole, kde by mělo být sedlo měkké a dostatečně široké.

Jízda na kole je prevencí proti otokům nohou a vhodnou volbou, jak načerpat energii a čerstvý vzduch pro maminku i dítě.  Dalším typem je klasická a nejpřirozenější chůze, která se dá provozovat za každého počasí.

Gymnastika, aerobik, ale i posilování lze provádět v těhotenství, jen je potřeba zamyslet se nad různými alternativami cviků, například: posilování břišních svalů lze nahradit stabilizací horní poloviny těla.

Tepová frekvence by neměla převyšovat 140 tepů za minutu. Cvičení na zádech by se od 4. měsíce, dle knihy viz výše, mělo stát spíše raritou než pravidelností z důvodu městnání krve.

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Zdravá těhotná žena by se neměla ani vzdávat sexu se svým partnerem – má léčivé účinky na tělo i ducha

Talk test a další doporučení

Autorky knihy Cvičení v těhotenství doporučují následující pravidla pro správné cvičení. Při každém cvičení musí být těhotná žena schopna normálně mluvit – tzv. Talk test, v případě přílišného zadýchání je vhodné cvičení přerušit a ubrat na intenzitě.

Třikrát v týdnu je ideální počet provádět sportovní aktivitu, díky které lze dosáhnout kýžených výsledků a předejít tak nežádoucím problémům v těhotenství. Teplota těla by se měla pohybovat do 38 °C. Dbát by se mělo na dostatečný příjem tekutin. Kvůli možné hypermobilitě způsobené těhotenstvím by se neměly provádět sporty příliš zatěžující klouby.

Intervalové tréninky, závody, vytrvalostní sporty a dlouhotrvající zátěž by v těhotenství neměly být prováděny.

Sex jako zdravotní prevence

Podle odborníků může mít sex pozitivní vliv na vztah nastávajících rodičů, ale také na zdraví matky i dítěte. Je známo, že většina žen má během těhotenství větší sexuální apetit, a to se může projevit i na větší intenzitě orgasmů.

To pak vede k odbourání stresu u těhotné. Také je maminka ve větší psychické pohodě, což se příznivě projevuje na jejím celkovém zdraví.

 Za tím stojí mimo jiné i hormon oxytocin, který pomáhá od bolesti, ale i nepříjemných pocitů, které zažívá většina těhotných žen především od třetího trimestru.

zdroj: Miriam Wessels, Heike Oellerich:

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl…

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Vznik života je pořád ještě pro nás zahalen tajemstvím, tedy pokud nejsme…

Bezpečný sex

Autor: Státní zdravotní ústav

O sexu mívají lidé romantické představy, takže si nemusí uvědomit, že z romantického zážitku je možné odnést si něco víc, například nechtěné těhotenství nebo nemoc.

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Svým sexuálním chováním může člověk ohrozit nejen zdraví své, ale i partnera. Vzhledem k tomu, že se pohlavní nemoci šíří především nechráněným pohlavním stykem, preventivní opatření se týkají sexuálního chování.

Jak se chránit před pohlavními chorobami?

A – abstinence                                                                      

  • Nemám sex, tudíž se nemohu nakazit, ale technicky vzato toto není preventivní metoda přenosu pohlavních onemocnění. Ze sexuálních praktik bychom za zcela bezpečnou metodu mohli považovat masturbaci.

B – být si věrní

  • Nejspolehlivější ochranou je vzájemná partnerská věrnost za předpokladu, že partneři byli zdrávi na začátku jejich vztahu. Před začátkem každého nového vztahu je vhodné, aby se oba partneři nechali otestovat alespoň na HIV [1].

C – „condom“ z angl., lat., česky „kondom“

  • Nejrizikovější je nechráněný pohlavní styk na „jednu“ noc, tedy s partnerem, u kterého si není člověk jistý jeho zdravotním stavem. Může k němu dojít pod vlivem alkoholu či drog
    . Neměli bychom zapomínat ani na situaci, kdy se partnerem na jednu noc stane člověk, kterého dotyčná osoba sice zná i několik let, ale nezná jeho sexuální historii.
  • V situacích, kdy si lidé užívají sexu na jednu noc, nejsou ve stálém vztahu, střídají partnery, by neměli zapomínat na kondom. Kondom snižuje možnost nákazy pohlavních nemocí
    a je třeba zdůrazňovat, že hormonální antikoncepce
    před přenosem pohlavní infekce
    nechrání.
  • Kondom je možné koupit v každém supermarketu, drogerii či lékárně. Vybírá se podle velikosti penisu
    a je třeba kontrolovat datum spotřeby. Nikdo by neměl být použít kondom prošlý nebo dokonce použitý. Při použití kondomu je doporučeno používat lubrikanty na vodní či silikonové bázi. Kondom by nikdy neměl přijít do styku s krémem nebo olejem (tuk poškozuje strukturu kondomu).
  • Další možností bariérové ochrany je dámský kondom – femidom, který plní stejnou funkci jako pánský kondom.

D – doba začátku pohlavního života

  • Začátek pohlavního života by se neměl uspěchat, zvláště u dívek, kdy nezralé sliznice
    pohlavních cest jsou velmi zranitelné a je velké riziko přenosu infekcí.

E – experimentování

  • Lidé by si měli dávat pozor na méně časté sexuální praktiky
    , kdy může být přenos infekcí snadnější než při vaginálním
    sexu (anální sex, krvavé praktiky apod.). U řady pohlavních onemocnění se nemusí objevit žádné zdravotní potíže.

Máte obavy z pohlavní choroby po nechráněném pohlavním kontaktu?

V případě nechráněného sexu nebo selhání kondomu je dobré se nechat otestovat, protože je důležité začít s případnou léčbou co nejdříve. Lékaře bychom měli navštívit vždy ve chvíli, kdy v oblasti genitálu objevíme nějaké změny, výtoky nebo ženy zpozorují krvácení po sexu mimo dobu menstruace

Související odkazy

Potrat a potrácení

Existují dva základní druhy potratů – samovolný potrat (abortus) a umělý medicínský (interrupce). Samovolné potrácení je charakterizováno 3 a více ztrátami plodu. V současné době hovoříme o dysfertilitě již po 2 samovolných potratech a aktivně přistupujeme k hledání příčiny.

Masturbace v těhotenství - Vše o zdraví

Existují dva základní druhy potratů – samovolný a medicínský (umělý)

Samovolný potrat (abortus) = ukončení těhotenství a vypuzení plodu z dělohy, a to v prvních 12 týdnech jeho trvání

  • spontánním (samovolným) potratem končí 25 až 40 % těhotenství. Potratovost je velmi závislá na věku matky
  • jeden samovolný potrat do 12. týdne těhotenství je poměrně častý u řady žen a většinou to neznamená nemožnost mít další normální těhotenství a porodit zdravé dítě
  • v případě opakovaného potratu (3 a více) je naopak nutné najít a odstranit příčinu již před dalším otěhotněním a tím zlepšit ženě šanci donosit a porodit zdravé dítě
  • ženám, které samovolný potrat prodělaly, doporučují lékaři před dalším těhotenstvím a zejména pak po otěhotnění užívat vitaminové doplňky a také zvýšený přívod kyseliny listové (Acidum folicum). Ke zvážení je také případná podpora funkce žlutého tělíska (dočasná žláza s vnitřním vylučováním, nachází se v kůře vaječníku) dodáváním přirozených gestagenů (tablety nebo injekce)
Zajímavé:  Brnění nosu - vše o zdraví

Příznaky potratu

  • vaginální krvácení či špinění: na začátku těhotenství krvácí či špiní mnoho žen a jen zhruba v polovině případů končí takové těhotenství potratem
  • bolesti v podbřišku a pánevní oblasti: varovným příznakem je, pokud se ke krvácení či špinění přidají křečovité bolesti v pánevní oblasti. Děloha se při potratu stahuje ve snaze vypudit plodové vejce
  • pokud se u vás takovéto příznaky objeví, neprodleně vyhledejte lékaře! Při včasném léčení může být naděje na vyléčení a donošení plodu
  • pokud již nelze potratu zabránit a je nutné (zejména při probíhajícím potratu, event. zjištěném odumřelém, nevyvíjejícím se těhotenství) provést revizi dutiny děložní. Jedná se o výkon prováděný v nemocničním zařízení, v celkové anestezii (viz Ukončení těhotenství z medicínského důvodu)

Příčiny potratů

  • ve většině případů bývají na straně plodu, v mnohem menší míře se jedná o problém na straně matky
  • příčiny ze strany plodu:
    • chromozomální porucha
    • genetická porucha
  • příčiny ze strany matky:
    • anomálie dělohy
    • interní onemocnění matky
    • infekce matky
    • úraz

Umělé přerušení těhotenství (interrupce a přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů i v pozdějším stádiu)

  • operační výkon, při němž dochází záměrně k přerušení těhotenství. Důvody k provedení potratu mohou být různé, od nechtěného těhotenství až po zdravotní příčiny na straně matky či plodu

Formy umělého přerušení dle stádia těhotenství Pokud není umělé přerušení těhotenství zdravotně indikováno a žena se pro něj rozhodne sama, z vlastní vůle, není tento zákrok hrazen pojišťovnou! Cena výkonu se pohybuje od 2 000 do 5 000 Kč.

Typy interrupce

Miniinterrupce – šetrnější způsob, není potřeba velkého roztažení děložního hrdla. Provádí se ambulantně v celkové anestezii do ukončeného 6. týdne těhotenství u ženy, která ještě nerodila a do ukončeného 8. týdne u ženy, která již rodila vaginální cestou. Jedná se o odsátí děložní sliznice. Nenastanou-li komplikace, odchází žena ještě týž den domů.

Klasická interrupce (kyretáž) – provádí se od ukončeného 6. (8.) týdne těhotenství do ukončeného 12. týdne těhotenství.

Při tomto výkonu gynekolog rozšíří děložní čípek a seškrabuje vnitřní vrstvu dělohy (endometrium) pomocí štíhlé kovové lžíce zvané kyreta. Výkon se provádí v narkóze při jednodenní hospitalizaci.

Odpoledne po provedení výkonu jde většinou žena domů, ale několik dnů by měla zůstat v klidu na lůžku.

Ukončení těhotenství z medicínského důvodu – až do 24. týdne těhotenství v případě, že je prokázána genetická nebo anatomická vada plodu (Downův syndrom, vrozené vady mozku, srdce, ledvin, rozštěp rtu atd.) Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Za dva týdny po zákroku se žena musí dostavit na kontrolu ke svému gynekologovi.

Zdravotní rizika interrupce

  • Během interrupce – komplikace mohou nastat například v případě, kdy nedojde k úplnému odstranění tkáně z dělohy. Velice vzácně může dojít k poranění dělohy, v krajním případě až protržení děložní stěny
  • Po interrupci – v několika procentech případů stále hrozí, že žena po interrupcích bude mít problém znovu otěhotnět či těhotenství udržet
  • Infekce po potratu – nebezpečí děložního jizvení, které je třeba léčit, protože může vést až k neplodnosti

Potrácení – děložní faktor

Samovolné potrácení je charakterizováno 3 a více ztrátami plodu. V současné době hovoříme o dysfertilitě již po 2 samovolných potratech a aktivně přistupujeme k hledání příčiny.

Etiologie potrácení je různorodá. Jedná se o příčiny na straně matky i plodu. Nejčastější příčina těhotenských ztrát ze strany plodu je genetická, kdy se jedná o chromozomální abnormalitu. Zjednodušeně bychom mohli říci, že příroda si sama poradí s plody, které by neměly naději na přežití.

Ze strany matky nacházíme příčiny na jedné straně matkou ovlivnitelné (abusus drog, kouření, abusus alkoholu, teratogenní látky, expozice chemickým činidlům) a na druhé straně matkou neovlivnitelné (genetické odchylky, imunologický faktor, odchylky dělohy, hormonální poruchy, těžké onemocnění matky).

V případě děložního faktoru – odchylek dělohy – se u dysfertility / opakovaného potrácení projevují různé abnormality, které mají podobný důsledek, a sice, že oplodněné vejce se nedokáže nidovat (uhnízdit) v děloze. Jedná se o vývojové poruchy dělohy, které vedou k odlišnému tvaru dělohy (vytvoření přepážky, zbytkového rohu dělohy, zdvojení dělohy, atd.).

Dále se jedná o poruchy krevního zásobení v děloze. Ty jsou důsledkem děložních nepravidelností jako je polyp, myom, srůsty, nebo Aschermanův syndrom ( – tento syndrom je charakterizován četnými nitroděložními srůsty, které vznikají nejčastěji jako důsledek zákroku na děloze, nebo zánětu).

Příčinou potrácení můžou být také poruchy hrdla děložního, které nedokonale plní svou funkci „uzávěru“.

Děložní faktor potrácení je diagnóza do určité míry dobře léčitelná.

Léčebný postup závisí samozřejmě na konkrétní diagnóze, ale díky rozvoji hysteroskopické techniky se mnohé nepravidelnosti dají vyřešit jednoduchým zákrokem.

Dokonce některé menší děložní abnormality, (jako je děložní přepážka, či drobný polyp) se dají vyřešit pouze ambulantní cestou, tedy bez nutnosti hospitalizace v nemocnici.

Potrácení a infertilita je ovšem svízelná v tom, že se mnohdy na opakovaných těhotenských ztrátách nepodílí pouze jeden faktor a je nutné hledat a řešit více obtíží.

Potrácení – vejcovodný faktor

Opakované potrácení postihuje asi 1% žen v reprodukčním věku. Je charakterizováno 3 a více těhotenskými ztrátami. Při pátrání po příčině těhotenských ztrát se zaměřujeme také na abnormality vejcovodu.

Abnormality vejcovodu nejsou častou příčinou neplodnosti, nebo potrácení, přesto mohou významně reprodukci ovlivnit. Správná činnost vejcovodu je pro oplodnění vejce a jeho transport do dělohy nezbytná. Již v ranném vývoji pohlavní soustavy může dojít k různým abnormalitám, které vedou k odlišnému tvaru dělohy a napojení vejcovodů.

Dojde – li ke srůstům (ať už uvnitř vejcovodu, nebo vně), nebo je – li vejcovod naplněn tekutinou (hydrosalpinx, pyosalpinx) nemůže tento orgán svou funkci správně provádět. Navíc často vysílá do dělohy působky, které zabraňují úspěšnému uchycení vyvíjejícího se embrya.

Některé abnormality vejcovodu vedou k mimoděložnímu těhotenství a časné těhotenské ztrátě, a bohužel, při řešení život ohrožující situace, i ke ztrátě vejcovodu.

Diagnostika vejcovodového faktoru potrácení je nejčastěji ultrazvuková. Ultrazvukem se zaměříme na tvar vejcovodu a jeho možné odchylky, pomocí HyFoSy (Hysterosalpingo Foam Sonografie) pak můžeme i v ambulanci prověřit průchodnost vejcovodu. Tato metoda nahrazuje dříve hojně užívanou hysterosalpingografii, která ke zobrazení využívá rentgenové záření.

Jedinou možnou léčebnou modalitou je bohužel v mnohých případech operační léčba, mnohdy s odstraněním vejcovodu. To se provádí nejčastěji laparoskopicky.

Fakta o sexu v těhotenství

To je pro vás dobře! Je to dobré cvičení – cvičení pro celé tělo, při kterém se do krevního řečiště uvolňují endorfiny a vy se budete cítit uvolněnější a šťastnější. Když budete s partnerem experimentovat při různých pozicích, je to také skvělý způsob, jak přijmout svou měnící se postavu. Pokud nemáte v těhotenství žádné komplikace, můžete si intimní zábavu užívat až do termínu porodu.

Zajímavé:  Doplnky Stravy Na Klouby?

JE SEX BEZPEČNÝ? Řekněme si to na rovinu – do stavu, ve kterém se nyní nacházíte, vás dostal sex! A už dlouho je to přirozená součást vašeho vzájemného vztahu s partnerem. Jakmile ale páry čekají miminko, řada z nich se obává, že sex v těhotenství by mohl dítěti ublížit nebo vyvolat předčasný porod.

Tady je jedna dobrá rada pro těhotné: buďte si jistá, že pokud v těhotenství nemáte nějaké konkrétní komplikace, je sex bezpečný. Je to příjemné cvičení pro tělo i mysl, pomůže vám zvyknout si na vaši měnící se postavu a oblíbit si ji. Těhotné ženy, které mají často sex, naopak uvádějí, že se v těhotenství cítí obzvlášť sexy.

V těhotenství budete mít pravděpodobně citlivější pokožku, hlavně na prsou a v jiných erotogenních zónách, takže sex může být právě teď výjimečný. Vlastně můžete dokonce zjistit, že „na to máte chuť“ častěji než obvykle! To je skvělá zpráva pro vás i vaše dítě.

Nezapomínejte, že když zažíváte potěšení, vaše tělo uvolňuje endorfiny, díky kterým se budete cítit dobře. A tyto pozitivní pocity se předávají i na drobečka, který roste uvnitř vašeho těla.

CO ČEKAT Vaše děloha se při orgasmu stahuje, čehož si můžete i nemusíte být vědomá. Pokud v těhotenství ucítíte pocity stahování v břiše, nemusíte si dělat starosti. Tyto lehké kontrakce nejsou pro těhotné ženy ani jejich vyvíjející se děti nebezpečné.

Je to dokonce dobré cvičení na porod! Můžete také zjistit, že po pohlavním styku je právě v důsledku těchto jemných kontrakcí vaše dítě velmi aktivní. Po sexu mohou těhotné ženy také někdy mírně špinit.

Ke špinění může v těhotenství docházet snadněji, protože děložní čípek je prokrven miliony drobných vlásečnic, z nichž některé mohou při styku popraskat.

KDY SE BÁT Pokud nepřestanete špinit ani po několika hodinách nebo špinění nabude na intenzitě, zavolejte o radu svému lékaři. Nedělejte si přehnané starosti.

Zřejmě vám jenom poradí, abyste si dala nohy nahoru a od postelového skotačení si na pár dní odpočinula! Pokud u vás bude docházet ke spontánnímu krvácení nebo špinění i jindy během těhotenství, je dobré si pohlavní styk odepřít, dokud lékař nestanoví příčinu.

Obecně však, co se sexu týče, vám vše přeje! Dál si vzájemně užívejte svých těl a využijte nocí, kdy jste spolu sami, na maximum!

Sexuoložka Hanka Fifková: Jaká úskalí skrývá sex v těhotenství

Těhotenství je z hlediska sexu nevyzpytatelné. Ale s problémy, které někdy v tomto období vzniknou, se dá zacházet stejně dobře jako v jakémkoliv jiném životním období. Foto: Profimedia.cz

Jedna klientka mi například vyprávěla, jak se s manželem těšili na to, že si sex během jejího těhotenství pořádně užijí. Vždycky je oba bavil, byli spolu dlouho a dobře se znali. „Těšila jsem se, až přejde období nevolností a únavy,“ říkala mi žena.

„Sex mi totiž dost chyběl. Když mi ale začalo být dobře, úplně se mi zbláznila hlava. Začala jsem mít strach, že milování miminku ublíží. Že vyvolá třeba předčasný porod. Manžel mě uklidňoval, četl mi odborná pojednání, která to u zdravého těhotenství vylučovala.

Tak jsme to jednou zkusili. Ze začátku probíhalo všechno dobře. Pak se ale malá začala v břiše hýbat a byl konec. Zdálo se mi, že u toho milování bude vlastně s námi, a to se mi vůbec nelíbilo. Do porodu pak se mnou vůbec nic nebylo.

Ale vynahradili jsme si to s manželem potom.“

Než jsem otěhotněla, měla jsem problémy s dosahováním orgasmů. Zato v těhotenství jsem prožívala tak silná vyvrcholení jako nikdy předtím. Škoda že tyhle erupce orgasmů s porodem skončily.

Jiná moje klientka si naopak začala milování pořádně vychutnávat až v těhotenství. Do té doby si sex moc neužívala, hlavně proto, že mívala velké potíže s dosažením orgasmu. Když otěhotněla, všechno se změnilo jako mávnutím kouzelného proutku.

„Přítel už skoro nestíhal. Ale já jsem mu řekla, že potřebuji být v těhotenství v pohodě, kvůli miminku. A když se mnou bude málo spát, budu frustrovaná, a to se na něm určitě projeví. Musím uznat, že se opravdu snažil. Navíc jsem tak silná vyvrcholení jako v jiném stavu nikdy dřív nezažila. Bylo mi proto dost líto, když tyhle erupce orgasmů s porodem skončily.“

Přesně takhle to v těhotenství chodí. Každá žena ho vnímá a prožívá trochu jinak. Jsou ale některé věci, které se dají předpokládat.

O prvním trimestru se například mluví jako o období nevolností, zvracení, únavy, bolestí břicha a spousty dalších nepříjemností. A to se také často děje. I po psychické stránce to pro ženy bývá složité.

Na jednu stranu se cítí skvěle, protože jsou těhotné. Na druhou stranu jde o období největších obav o to, jestli bude dítě v pořádku. To všechno dělá z prvního trimestru sexuálně nejvíc ohrožené období.

V druhém trimestru většinou fyzické potíže zmizí nebo se alespoň zmírní. I po psychické stránce se žena uklidní. Má za sebou všechna podstatná vyšetření a nemusí si dělat starost o zdravý vývoj miminka. Druhý trimestr je proto období, od kterého dvojice nejvíc očekávají, pokud jde o intimní život.

Hormonální změny mohou zvyšovat chuť ženy na sex a větší prokrvení jejích pohlavních orgánů někdy přispívá k mnohem intenzivnějším prožitkům.

Spousta žen tvrdí, že v druhém trimestru zažívaly vůbec nejlepší sex svého života. Ale spoléhat se na to partneři bohužel nemohou.

Třetí trimestr popisují sexuologové jako návrat k sexuálnímu útlumu. Žena může mít řadu fyzických potíží vzhledem k tomu, že vcelku logicky přibývá na váze.

Navíc si často nepřipadá sexuálně atraktivní. Nebo jí intimní zážitky narušuje to, že vnímá pohyby dítěte a cítí s ním větší tělesný kontakt. Ten je postupem doby stále intenzivnější a hmatatelnější. V ženě to pak snadno probudí zábrany vůči sexu, jak ostatně dokládá můj první příklad.

Přechodné i trvalé změny, které se v těle odehrávají během těhotenství

A co muži? Ani jejich reakce nemůžete předem předpovědět. Někteří po těhotných partnerkách touží. Jiným nepřipadají atraktivní a už vůbec ne přitažlivé, což je ještě dost zdvořile řečeno.

Další muži mívají navíc podobné obavy jako ženy – a sice z toho, aby milováním neublížili dítěti. Jak už jsme si řekli, tato obava je naprosto zbytečná, protože dítě je v děloze dobře chráněné. Jenže psychice neporučíte.

„Když byla žena těhotná, dobře jsem věděl, jak moc touží po sexu a po intimních chvilkách. Je pravda, že hodně přibrala a možná si nepřipadala moc přitažlivá. Popravdě řečeno, ani mně nepřipadala přitažlivá.

Navíc jsem se bál, abych jí neublížil, protože se normálně milujeme dost temperamentně. Než se nám narodil syn, byl jsem v sexu úplně k ničemu. Často jsme se kvůli tomu hádali.

Čím víc na mě manželka tlačila, tím to bylo horší,“ vyprávěl mi klient, jehož sexuální život se nacházel v troskách ještě dlouho po narození dítěte.

Těhotenství je z hlediska sexu prostě nevyzpytatelné. Ale s problémy, které někdy v tomto období vzniknou, se dá zacházet stejně dobře jako v jakémkoliv jiném životním období. Platí to zejména pro rozdíly v chuti na sex, které partneři mohou mít. Frekvence milování by se měla přizpůsobit chuti toho, který stojí o milování méně nebo vůbec.

Zajímavé:  Zánět Dolnich Cest Dýchacích Léčba?

Muž by neměl nutit ženu k sexu proto, že ho má podle něj málo, a neustále jí to předhazovat. Ani žena by neměla tlačit na muže proto, že je z nedostatku sexu frustrovaná, a také mu to stále předhazovat. Ujištění o vzájemném zájmu, loajalitě a stabilitě vztahu musí dvojice v té době čerpat z jiných aktivit, než jsou ty sexuální.

„Když manželka otěhotněla, přečetl jsem všechno možné. Články, diskuse i odborná pojednání. Chtěl jsem být dobře připravený. Třeba na to, že mi těhotná manželka bude připadat nádherná, nebo naopak nehezká.

Snažil jsem se dopředu počítat s tím, že nebude mít na sex vůbec žádnou chuť nebo ji možná bude mít nonstop. Abych nebyl zaskočený tím, když se dočkám sexuálního ráje stejně jako asexuálního pekla. Ale nebyl jsem připravený na to, že se prakticky vůbec nic nezmění.

Měli jsme spokojený sexuální život předtím a měli jsme ho i během celého těhotenství,“ líčil mi s úsměvem jiný muž.

To se také může stát. Jak jsem řekla. Na to, co se v sexu bude dít v těhotenství, se nikdy dost dobře nepřipravíte.

Hlavní zprávy

Sex v těhotenství? Není se čeho obávat, říká lékař

„Mýtů v těhotenství je mnoho, ale jen málo z nich je založeno na realitě,“ vysvětluje gynekolog a onkogynekolog Pavel Havelka ze zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati.Jeden z nejčastějších dotazů ze začátku těhotenství se podle něj týká právě možnosti pokračovat v příjemných aktivitách, díky kterým žena přirozeně otěhotněla. „Mnoho dalších otázek v počátku nepadá,“ dodává s úsměvem.

Přečíst článek ›

Mezi nejčastější mylné názory podle něj patří, že penis může při milostném aktu poškodit nenarozené dítě. „Plod je velmi dobře chráněn dělohou a plodovými obaly, takže z tohoto pohledu je sex nerizikovou záležitostí,“ vysvětluje doktor.

Uvádí, že další rozšířenou obavou mezi budoucími maminkami je riziko kontrakcí při intenzivním orgasmu, které by mohlo vést k předčasnému porodu.

„Ani zde neexistují žádné doklady o tom, že by ženy s intenzivním prožíváním orgasmů rodily předčasně,“ sdělil. Sex v těhotenství podle něj není zakázaný a není škodlivý.

Pro udržení duševní rovnováhy a partnerského soužití je prý dokonce prospěšný.

Přečíst článek ›

„Záleží ale na každém páru a rovněž na stadiu těhotenství,“ vysvětluje s tím, že v I. trimestru těhotenství mohou být chuť na sex a celkově pohlavní život umenšeny negativními doprovodnými jevy, jako je nechutenství, zvracení, únava nebo změny nálady.

U těhotných jsou tyto stavy podmíněné hormonálně a jsou podle něj dosti časté. Vše se pak ale většinou upravuje a touha po sexu se zvyšuje. „Názory, že těhotné ženy mají zvýšený sexuální apetit, jsou často jen přáním nastávajících otců a rozhodně to neplatí obecně pro všechny nastávající maminky,“ dodává.

Přečíst článek ›

Pravda ale podle doktora je, že sperma obsahuje látky zvané prostaglandiny, které se používají při vyvolání porodu. Proto někdy lékaři doporučují maminkám pustit se do milostné aktivity v případě potermínového těhotenství. Sperma by tak mohlo posloužit k vyvolání porodu. K předčasnému porodu ale díky němu nedochází.

Carpe Diem

Na otázku, kdy sex v těhotenství opravdu vhodný není, doktor Havelka odpovídá, že pohlavní aktivity by se měl pár zříct v případě, že těhotná krvácí, prodělala opakované potraty, hrozí předčasný porod nebo má opakovaný výtok.

Přečíst článek ›

Zdravé ženy bez problémů by ale strach nebo obavy mít neměly a sexuální život by si měly podle doktora Pavla Havelky užívat i v těhotenství. „Budou z toho mít radost oba dva,“ vysvětluje lékař s tím, že je samozřejmě možné doporučit vhodné polohy, a to zvláště ve vyšším stadiu těhotenství: třeba vleže na boku nebo vsedě.

Pokud má těhotná opravdu strach, tak existují i nekoitální praktiky, jako třeba orální sex. „Ten bývá v těhotenství zcela bezpečný,“ směje se. „Ale zcela vážně, často říkám, že těhotenství není nemoc. A proto: Carpe Diem. neboli užívejte dne,“ dodává.

Přečíst článek ›

Sexuální hračky, orální sex, anální sex, masturbace: jak je to v těhotenství?

Ať už zvolíte jakoukoli sexuální hračku („standardnějšího“ rázu), můžete si být takřka jisti její „nezávadností pro těhotenství“. Koneckonců často jde jen o uměle vytvořenou verzi reálných věcí. Přesto se ujistěte, že vše, co zavádíte do pochvy, je zcela čisté.

Silikonové hračky bez vibrační funkce lze vyčistit převařením po dobu pěti až deseti minut, eventuálně v horním koši myčky.

Zato vibrující sexuální pomůcky vyžadují pouze praní v teplé vodě s antibakteriálním mýdlem po dobu zhruba 20 sekund.

Speciální péči potřebují hračky vyrobené z jiných materiálů, jako je guma, tvrdý plast, kůže nebo nylon.

Ve všech případech je na místě vyhnout se hluboké penetraci, stejně jako sexuálním pomůckám s ostrými hranami, které mohou způsobit bolest. Netřeba si přitom dělat starosti s propíchnutím placenty ani s jiným ublížením dítěti na zdraví. Hlenová zátka, nacházející se v děložním čípku, bezpečně utěsňuje dělohu. Jde de facto o bariéru mezi dítětem a vnějším světem.

Anální sex v těhotenství

Pokud váš lékař povolil pravidelný sex a netrpíte hemoroidy v těhotenství, nemáte důvod se obávat análního sexu. Je však na místě jemnost a opatrnost, na což by ostatně měly pamatovat i ženy mimo období těhotenství.

Nezapomeňte, že anální sex sám o sobě zahrnuje i další pravidla. Pravděpodobně to nejdůležitější z nich zní: nikdy nepřecházejte z análního sexu na vaginální bez umytí, jinak riskujete vaginální infekci, přičemž bakterie by mohly proniknout až k dítěti.

Masturbace v těhotenství

Není-li orgasmus zapovězen kvůli rizikovému těhotenství či nebezpečí předčasného porodu, masturbaci během těhotenství, ať už ve formě autoerotiky, nebo s partnerem, je považována za zcela bezpečnou.

  • Sebeuspokojování má navíc blahodárné účinky na tělo i duši. Jeho schopnost redukovat stres je jen začátek…
  • Orální sex v těhotenství, tedy lízání, sání a penetrace jazykem, je ideální alternativou vaginálního sexu, jestliže lékař zakázal penetraci (a zároveň nezakázal orgasmus).
  • Vyvarujte se však foukání do pochvy, neboť vzduch proniká do krevního oběhu a může způsobit smrtelnou vzduchovou embolii.
  • Dráždění mužského pohlavního údu ústy je také hodnoceno jako bezpečná praktika orálního sexu v těhotenství, stejně tak polykání semene.

Velmi zjednodušeně lze sex v těhotenství shrnout jednou větou: „Vše, co vám dělá dobře, je pro vás dobré, máte-li svolení lékaře“.

A nebojte se, že vás plod v děloze „sleduje“. Zatímco kontrakce během orgasmu jej mohou ukolébat ke spánku, samotný sex v jeho paměti nezanechá žádné stopy. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector