Měření cukru v krvi – Vše o zdraví

Lékaři jako nejčastější příčinu onemocnění Diabetes mellitus (lidově cukrovka) uvádějí nesprávnou životosprávu, její vznik však může být podmíněn i geneticky. Pokud trpíte diabetem, nebo patříte do rizikové skupiny, měli byste si funkci vylučování inzulínu pravidelně ověřovat měřením hladiny cukru v krvi.

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

V článku vám popíšeme, jak se na měření připravit, jak si cukr změřit přesně a jaké jsou jeho optimální hodnoty.

Oblíbené modely glukometrů

Cukr měřte vždy nalačno

Cukr (konkrétně glukóza) v krvi slouží jako energie pro pohybový aparát i pro všechny orgány těla. Po konzumaci jídla se cukry z něj vyplavují právě do krve, odkud jejich inzulín transportuje na potřebná místa.

Při cukrovce tělo inzulín neprodukuje, resp.

produkuje ho pouze v omezené míře – cukr tedy zůstává v krvi, jeho hladina se zvyšuje a tělo nedostává potřebnou dávku energie, takže člověk se cítí unavený a hubne.

Mnoho cukru v krvi navíc způsobuje, že tento se usazuje v cévách a poškozuje jejich a také další části těla (např. diabetická noha, diabetická slepota atd.).

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Nejjednodušším ukazatelem, že s vaším inzulínem něco není v pořádku, je tedy právě zvýšená hladina cukru v krvi – obecně se hladina cukru v krvi označuje pojmem glykémie. Ta se zvyšuje po každém přijatém jídle a nemusí to být zrovna sladký dezert. Mnoho cukrů najdete iv pečivu, těstovinách, rýži, bramborách či v kořenové a iv jiné zelenině.

Hladinu cukru v krvi byste si tedy měli kontrolovat vždy nalačno, t. j. nejíst alespoň 8 hodin před kontrolním měřením.

Ideální je, pokud večer před kontrolou hladiny cukru nezkonzumujeme příliš mnoho sacharidů (např. Slazené nápoje, sladkosti, velké množství bílého pečiva apod.). Ráno před měřením tedy nic nejezte a vypijte max.

vodu, případně neslazený čaj či kávu (neslaďte ani medem či umělými sladidly).

Měření cukru u lékaře

Měření hladiny cukru v krvi je jedním ze základních ukazatelů celkového zdraví, proto je také součástí každé preventivní prohlídky u praktického lékaře. Před prohlídkou tedy vždy dodržte pokyny zmíněno v předchozím odstavci.

Kromě běžného měření cukru v krvi vám může lékař udělat i test na tzv. glukózovou toleranci (nazývaný také OGTT). Při něm zjišťuje, zda organismus dobře reaguje na zvýšenou hladinu cukru a vyplavuje dostatek inzulínu na jeho zpracování.

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Při testu glukózové tolerance vám lékař odebere krev nalačno. Následně vás nechá vypít velmi sladký roztok se 75 g glukózy a po 2 hodinách provede další odběr.

Tělo zdravého člověka by mělo glukózu zpracovat a její hladina by měla klesnout pod 7,8 mmol / l. Vyšší hladiny signalizují poruchu glukózové tolerance, při níž tělo vylučuje inzulín s výrazným zpožděním.

Tento stav může být jedním z příznaků blížícího se diabetu (označuje se také jako prediabetes – hodnoty naleznete níže v tabulce).

Na základě výsledku testu glukózové tolerance lékař pak může provést opakované měření nebo několik měření zaměřených na sledování glykémie během dne.

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Hladinu glukózy v krvi udržuje v optimálním množství hormon inzulín. Pokud je jeho hladina nižší, hladina cukru v krvi se zvyšuje. V našem článku vám poradíme co brát na vysoký cukr.

Víte, jaká je správná hladina glykémie?

Glykémie se nejčastěji udává v jednotkách mmol / l (milimol glukózy na litr krve). Ideální hladina cukru v krvi a mezní hodnoty jsou odlišné pro zdravé lidi a pro lidi s cukrovkou.

Hodnoty glykémie u zdravých ľudí a u diabetikov

Stav Hraniční glykémie nalačno Glykémie 2 h po jídle
ideální hodnota do 5,6 mmol/l do 7,8 mmol/l
zvýšená glykémie 6 – 7 mmol/l 7,8 – 11,1 mmol/l
neuspokojivá hodnota nad 7 mmol/l nad 11,1 mmol/l
dobře kompenzován diabetik do 7,4 mmol/l do 10 mmol/l

Pravidelné měření cukru je pro diabetika životně důležité.

Nízká hladina cukru v krvi totiž může vést k hypoglykémii a ta následně ke ztrátě vědomí, diabetické komatu či dokonce smrti.

První pomocí při hypoglykemii je podání rychlých cukrů (sladký nápoj, kostka cukru) nebo aplikace glukagonu z glukagonu soupravy, kterou má diabetik u sebe.

Měření glukózy v moči

Na orientační měření glykémie můžete použít i speciální indikační proužky, které testují přítomnost glukózy v moči.

Přítomnost glukózy v moči je běžná, ale měla by být pod hranicí 0,72 mmol / l moči.

Problém indikačních proužků však je, že jejich měřicí rozsah začíná až na hodnotě 2,8 mmol / l moči, přičemž při těchto hodnotách je již hladina krevního cukru vyšší než 10 mmol / l (při této úrovni ledviny začínají vylučovat cukr do moči). To je důvod, proč jsou tyto proužky vhodné pouze pro diabetiky na orientační měření.

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Glukometr je ideálním řešením nejen pro diabetiky

Glukometr je elektronický přístroj pro měření hladiny cukru v krvi. Koupíte ho v lékárně, v prodejně zdravotnických potřeb, ale nejjednodušší a nejrychlejší – přes internet. Glukometr využívá speciální testovací proužky, na které kápnete krev z prstu (tzv. kapilární krev).

Krev odeberete vytištěním z prstu po vpíchnutí tzv. lancety, což je speciální ostrý nástroj. Nejčastěji se používají tzv. autolanceta (tzv. odběrové pera), při kterých lze nastavit hloubku vpichu. Nikdy nesdílejte jednu lancetu s jinou osobou – mohli byste se navzájem infikovat krví přenosným onemocněním.

Přesný postup při měření glykémie glukometrem:

  • Umyjte si ruce mýdlem nebo si je očistěte dezinfekčním roztokem.
  • Vložte měřící proužek do glukometru.
  • Pomocí odběrového pera se sterilní lancetou proveďte vpich do bříška prstu – doporučuje se boční strana prstu kromě palce a ukazováčku.
  • Z místa vpichu si jemně vytlačte kapku krve, kterou přiložíte na vyznačené místo na testovacím proužku.
  • Přístroj po pár sekundách zobrazí naměřenou hodnotu.
  • Pozor – při mnoha glukometru máte po vložení měřícího papírku omezený čas na aplikaci kapky krve (obvykle 90 s).

Na trhu najdete glukometry různé kvality, sáhněte však raději po přístroji ověřené značky. Levné čínské glukometry nemusí být totiž dostatečně přesné. Přesnost značkových glukometrů je dostatečná pro orientační domácí měření, ale neměly by sloužit pro úpravu léčby diabetika.

Tip na glukometr

Dostatečně přesný glukometr by měl splňovat normu ISO 15197: 2013 – seznam ověřených a spolehlivých glukometrů naleznete na webové stránce Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Vždy si dejte pozor, v jakých jednotkách hladinu cukru měříte. Ačkoliv u nás glykémii měříme v mmol / l, v zahraničí se často používá i jednotka mg / dl (miligram glukózy na decilitr krve). Tuto druhou jednotku používají i některé glukometry, na většině přístrojů se jednotky dají nastavit.

  • Vzorce pro přepočet jednotek glykémie:
  • hladina cukru v krvi v mg / dl = 18 × mmol / l
  • hladina cukru v krvi v mmol / l = mg / dl: 18
  • Měření cukru v krvi - Vše o zdraví

Kdo má nárok na glukometr zdarma?

Pokud se léčíte inzulinem, vaše zdravotní pojišťovna vám glukometr proplatí.

Jestliže na léčbu cukrovky užíváte tablety, musíte si jej zakoupit za vlastní peníze. Ceny glukometrů začínají na 20 eurech.

Diabetolog vám také předepíše proužky na měření cukru k vašemu glukometru – jejich množství závisí na vašeho stavu a léčebného režimu.

Lepší modely glukometrů můžete synchronizovat s mobilní aplikací, která bude naměřené hodnoty uchovávat a zpracovávat je do statistik. Existuje dokonce i jednoduchý glukometr do mobilu bez displeje, připojitelný přímo k smartphonu. Jeho ovládání zajišťuje příslušná aplikace v smartphonu, resp. tabletě.

Novinkou jsou i speciální senzory pro kontinuální měření glykémie. Ty měří hladinu cukru v krvi 24 h denně bez vašich zásahů a údaje zapisují do přehledného grafu.

Na trhu jsou již i speciální laserové glukometry. Namísto lancety využívají laserový paprsek a jejich použití je zcela bezbolestné. Jejich cena ale začíná na úrovni 400 eur.

Oblíbené modely glukometrů

Jak často si měřit glykémii glukometrem

Počet měření za den, resp. za týden závisí na způsobu léčby.

  • Velký glykemický profil – Jde o 8-bodové měření, zahrnující měření glykémie nalačno, 2 h po snídani, před obědem, 2 h po obědě, před večeří, 2 h po večeři, před spaním a o 3.00 h v noci. Takové měření je nepraktické a používají ho často diabetici na počátku onemocnění, aby přizpůsobily jednotlivé dávky inzulínu svému dennímu režimu.
  • Zjednodušený glykemický profil – Je 4-bodový a zahrnuje měření nalačno, 2 h po snídani, 2 h po obědě a 2 h po večeři. Tento způsob využívají diabetici léčení inzulínem.
  • Léčba tabletami – Pacienti užívající tabletky na cukr si vystačí s 2 kontrolními měřeními za týden. Podmínkou je dodržování diety a životosprávy.
  • Intenzifikovaná léčba – Během prvního měsíce diabetik provádí minimálně 4-bodové měření, ve 2. měsíci onemocnění doporučují lékaři 4-bodové měření min. 2 dny po sobě a také měření při neobvyklé životní situaci (např. Zařazení nového jídla do jídelníčku).
Zajímavé:  6 Týden Těhotenství Žádné Příznaky?

Při nemoci byste si měli glykémii měřit častěji, protože v této situaci se hladina inzulinu rozhoupe a pravděpodobně budete muset jeho dávku dočasně zvýšit.

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuPridané: 12.06.2020

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Měření cukru v krvi pro Apple Watch je blíže, než jsme si mysleli. Testují se první senzory

Apple se v případě svých Apple Watch orientuje především na zdraví a wellness. Ostatně již dříve sám Tim Cook, který zastává roli generálního ředitele společnosti, vyjádřil, že právě zdraví je pro Apple tím nejdůležitějším segmentem v případě jablečných hodinek. Z tohoto důvodu se již delší dobu hovoří o příchodu senzoru pro neinvazivní měření hladiny cukru v krvi, což by nepopsatelně změnilo život tisícovkám uživatelů.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi u očekávaných Apple Watch Series 7:

O tom, že je tato technologie již na cestě, jsme vás informovali začátkem května.

Tehdy totiž vyplavala na povrch zajímavá spolupráce mezi Applem a britským zdravotnicko-technologickým start-upem Rockley Photonics, který se zaměřuje na vývoj přesných senzorů pro měření zmiňované hladiny cukru v krvi, tělesné teploty, krevního tlaku a hladiny alkoholu v krvi. A přesně to se nyní povedlo.

Společnost Rockley Photonics totiž dokázala vyvinout přesný senzor pro měření cukru v krvi. Prozatím je ale senzor umístěn v prototypu a čeká jej řada testování, což samozřejmě bude vyžadovat spoustu času. Přesto se však jedná o obrovský milník, který by brzy mohl znamenat naprostou revoluci pro celý segment chytrých hodinek.

Měření cukru v krvi - Vše o zdraví Zdroj: Rockley Photonics

Na výše přiloženém snímku si můžete prohlédnout, jak vlastně prototyp vypadá. Jak můžete na fotce vidět, zajímavostí je, že používá řemínek z Apple Watch. Aktuálně se mimo testování bude muset zajistit zmenšení celé technologie a její implementace do jablečných hodinek.

Ačkoliv se tedy již dříve mluvilo o tom, že s podobnou vychytávkou „Watchky“ přijdou letos či v příštím roce, tak ve finále si ještě pár let budeme muset počkat.

Dokonce i Mark Gurman z portálu Bloomberg dříve sdělil, že Apple Watch Series 7 obdrží senzor pro měření tělesné teploty, avšak na senzor pro měření hladiny cukru v krvi si budeme muset počkat několik let.

Diabetes bohužel postihuje řadu lidí po celém světě, přičemž tito lidé pak musejí pozorně sledovat právě hladinu cukru v krvi. V dnešní době tento úkol už nepředstavuje prakticky žádný problém, jelikož vám k němu postačí obyčejný glukometr za pár stovek.

Rozdíl mezi tímto zařízením a technologií od Rockley Photonics je každopádně obrovský. Zmiňovaný glukometr je totiž takzvaně invazivní a potřebuje odebrat vzorek vaší krve.

Představa, že by to vše šlo řešit i neinvazivní formou, je pak pro celý svět nesmírně atraktivní.

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

© Všechna práva vyhrazena Text Factory s. r. o. © 2008 – 2021. Design vytvořil Feo Patito, zdrojový kód Erik Bročko. Poučení o ochraně osobních údajů naleznete zde. Podmínky používání médií patřících do skupiny Text Factory s. r. o. naleznete zde. Informace o souborech Cookies naleznete zde.

Apple Bazar | Logomaster.ai – Tvorba loga online | Vlastní tvorba webových stránek – Saywebpage.com | Servis laboratorních přístrojů | iPhone levně | IT, smartphony a kryptoměny na magazínu FREEBIT | iPhone 13 | iOS 15 | Dostupný iPhone

Měření cukru v krvi, glukometry

Měření cukru v krvi se provádí zejména u pacientů s již diagnostikovaným diabetem mellitem neboli cukrovkou, dále pak u pacientů s podezřením na toto onemocnění.

Proč je měření glykémie (hladiny cukru v kapilární krvi) tak důležité? V důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny glukózy v krvi dochází k různým metabolickým změnám, kterou mohou vést k závažným zdravotním komplikacím.

Mezi ně patří především urychlení procesu aterosklerózy („ucpávání cév“), poškození ledvin, zhoršování zraku a postižení nervů. Proto měření provádí i praktický lékař při preventivních prohlídkách. Jak postupovat při domácím měření a na co si dát pozor?

K měření se používají dnes už převážně automatické přístroje zvané glukometry, které stanovují hladinu glukózy po nanesení kapky krve na testovací proužek. K dispozi jsou kompletní sety, které obsahují vlastní glukometr, několik proužků, autolancetu a lancety (viz dále).

Kapka krve se v domácím prostředí získává pomocí speciálních odběrových per – tzv. autolancet. V tomto peru je vždy vyměňována jen jehla – tzv. lanceta. Většina dnešních autolancet má nastavitelnou hloubku vpichu pro snížení bolestivosti při odběru. Odkud však krev získávat? Standardně se vpich provádí na bříšku některého z prstů ruku.

Pro větší pohodlí pacienta je však možné odebrat vzorek krve i z jiného (alternativního) místa (vyvýšená svalová část na palcové straně dlaně, vyvýšená svalová část dlaně na malíkové straně, paže, stehno či lýtko). Je ale důležité se ujistit, že Váš glukometr lze použít i pro krev odebranou z těchto míst.

Dezinfekce místa vpichu není nutná při zachování běžných hygienických návyků.

Takto odebraná kapka krve se ihned přenese na testovací proužek. Testovací proužky ke glukometrům jsou nezaměnitelné a nedají se dělit – jinými slovy, ke každému glukometru existují speciální proužky a nelze zvýšit jejich počet rozstříháním. Při koupi náhradních proužků je nutné provést kalibraci přístroje.

Ta se provádí několika způsoby – vložením kalibračního čipu do glukometru, kde čip zůstává po celou dobu stanovování proužky z jednoho balení nebo pouze jednorázovým vložením kalibračního proužku, ze kterého si glukometr informaci přečte a uloží anebo pomocí přiloženého kódu, který se do glukometru zadá.

Po nanesení kapky krve se testovací proužek podle návodu vloží do těla glukometru, který provede měření. Na displeji se pak objeví naměřená hodnota glykémie.

Naměřené hodnoty v domácím prostředí mají vždy pouze informativní charakter. V závislosti na době od posledního příjmu potravy rozlišujeme dvě základní hodnoty glykémie a to náhodná glykémie – naměřená kdykoli během dne nezávisle na jídle, která by neměla překročit hranici 7,5 mmol/l a glykémie nalačno – nejlépe ráno před prvním jídlem, která je u zdravých jedinců pod hodnotou 5,5 mmol/l.

Pro koho je domácí stanovení glykémie vhodné i bez porady s lékařem? Týká se zejména lidí, u kterých se již cukrovka v rodině projevila, trpících vysokým krevním tlakem či zvýšeným cholesterolem, u pacientů po cévní mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, při nadváze nebo obezitě popřípadě žen trpících cukrovkou v těhotenství.

Při nálezu zvýšené hodnoty glykémie je nutné navštívit lékaře a podrobit se dalšímu vyšetření. Potřebujete pomoci s výběrem, neváhejte nás kontaktovat.

Zajímavé:  Zablokovaná Krční Páteř Bolest Na Hrudi?

Měřený diabetes je nadějný diabetes – VZP ČR

Cukrovka je nevyléčitelné onemocnění, zároveň však platí, že se s ní dá velmi dlouho a kvalitně žít. Obrovský podíl na tom má skutečnost, že dnešní diabetik si může měřit glykémii.

Když byl díky objevu kanadského lékaře Fredericka Bantinga před devětadevadesáti lety aplikován inzulin prvnímu pacientovi s cukrovkou – byl jím 14letý chlapec Leonard Thompson –, přestala být tato choroba smrtelnou. Avšak ještě po mnoho následujících desetiletí byla její léčba pro pacienty martyriem, které jejich běžný život ořezávalo na úroveň přežívání.

Podstatné zlepšení kvality života diabetiků přineslo až několik lékových a technických revolucí, umožnivších zlepšení záchytu nemoci, a především selfmonitoring neboli měření glykémie pacientem. Ovšem stalo-li se sebesledování důležitým krokem při snaze dostat nemoc pod kontrolu, nelze opomíjet skutečnost, že velké množství diabetiků veškeré ozdravné kroky kromě léků ignoruje.

Jedničkáři a dvojkaři

Diabetes je porucha metabolismu sacharidů. Vznikne-li tak, že slinivka břišní z větší části nebo úplně přestane produkovat inzulin, hormon zajišťující přestup krevního cukru čili glukózy jakožto zdroje energie do buněk, je na světě víc o jednoho pacienta s diabetem 1. typu.

Diabetik 2. typu má jinou genezi. Dlouhodobé přejídání na tuky a cukry bohatými jídly s minimem pohybu nutí slinivku produkovat co nejvíce inzulinu, jenže buňky už mají glukózy aktuálně i do zásoby více než dostatek, takže odmítají přijímat další, čehož dosahují rezistencí na inzulin.

U diabetiků obou typů se tak objevuje hyperglykémie, kdy je v pacientově krvi cukru nad normu (3,9–5,6 ml/l), kterou si zdravé tělo hlídá samo, a glykosurie, kdy jeho přebytky odtékají z těla s močí.

U prvního typu se ještě objevuje ketoacidóza, jejímž projevem je po acetonu zapáchající dech.

Spouštějí ji játra, která rapidní pokles hladiny inzulinu „čtou“ jako následek hladovění organismu, a proto spouštějí produkci náhradního buněčného paliva v podobě ketolátek. Jejich déletrvající nadprodukce může skončit smrtí.  

Rozdíl v genezi onemocnění způsobuje, že oba typy diabetu mají svého typického reprezentanta. „Jedničkář“ bývá nejčastěji mladý člověk, netušící, že v jeho DNA se vyskytují mutace na místech, kde je kódována imunita.

Když pak udeří spouštěč – velmi často jde o těžší virózu – obrátí se obranyschopnost proti svému nositeli, a najde-li jako „vhodný objekt“ slinivku, začne u ní na Langerhansových ostrůvcích ničit tzv. beta-buňky, jejichž úlohou je produkovat inzulin.

„Dvojkař“ bývá většinou obézní tlouštík po čtyřicítce.

Jedničkáři nad nemocí často vyhrávají

Avšak největší rozdíl je v nástupu nemoci, v léčbě a v přístupu k ní. Jedničkář hyperglykémii jako následek inzulinově nefunkční slinivky pocítí velice brzy – trpí permanentně žízní, chce se mu často močit, je pořád unavený, hubne. Je mu jasné, že když nezajde k lékaři, bude mu jen hůř. Jakmile je diagnóza určena, musí si začít dodávat inzulin do těla zvenčí.

Protože prakticky celé dvacáté století žádný jedničkář neměl možnost si glykémii měřit, „musel, aby udržel kompenzaci diabetu alespoň v přijatelném rozmezí, svůj život standardizovat.

Jeho jeden den života měl být ideálně nerozpoznatelnou kopií jiného dne jeho života“, uvádí přední diabetolog prof. Milan Kvapil.

Praxi, kdy nemoc životu tvrdě diktovala, změnil až nástup selfmonitoringu v 21. století.

Jedničkář se však musí kromě samotného měření glykémie naučit spoustu věcí, jež mu zpočátku mohou klást odpor – porozumět nemoci, potravinám a jejich glykemickému indexu, co dělat při hyper- a hypoglykémii, jak zacházet s inzulinovým perem či inzulinovou pumpou a mnoho dalšího včetně tvorby optimálního denního režimu. Teprve při zvládnutí jejich celku podle prof. Kvapila „selfmonitoring výrazně snižuje riziko hypoglykémie a významně zvyšuje kvalitu života“.

Protože nemoc svými příznaky pacienta s diabetem prvního typu k onomu zvládnutí nekompromisně nutí a selfmonitoring jej vyloženě osvobozuje, čímž jej činí spoluodpovědným za výsledek terapie, má reálnou šanci, že přijde obrat.

Časem ho začne naplňovat radost i hrdost, co všechno dokázal dostat pod kontrolu a ovládnout, jaké složitosti pochopil a vstřebal. Také zjistí, že jak se pro něj vše stává rutinou, zdravotní potíže i pocity únavy ustupují, ubývá chuti na sladké a stoupá mu nálada.

Pacientů, kteří proto dnes oproti minulosti naopak zvládají režim léčby podřídit svému zcela běžnému životnímu stylu, je dnes mezi jedničkáři nemálo.

A co hlavně, odborné studie prokázaly, že mají reálnou šanci, že prožijí stejně dlouhý a kvalitní život jako jejich zdraví vrstevníci.       

Diabetes 2. typu má velký problém

Dvojkař bývá co do nástupu nemoci, léčby a přístupu k ní často natolik jiný, že budí dojem jiného živočišného druhu. Prvním popudem k odlišnosti je fakt, že hyperglykémie ho velice často nijak nezlobí, může mít zvýšený cukr celá léta, přičemž nepocítí žádné výrazné příznaky.

A protože jde vesměs o zralého člověka se zaběhaným „nepohyblivým“ životním způsobem a jídelníčkem, který mu vyhovuje, ale který také vedl k obezitě, vyznívá u většiny dvojkařů sebelépe zdůvodněná lékařská snaha pohnout je ke změně do prázdna.

Jediné, co tito pacienti jakž takž plní, je užívání antidiabetických léčiv.

„Změna těchto fixovaných návyků je někdy skutečně nemožná. Druhým, prakticky stejně závažným důvodem, je role stravy v naší kultuře a mysli.

Pro řadu nemocných je strava v podstatě jediným potěšením, současně také velmi často jediným ‚antistresovým‘ faktorem,“ shrnuje nejčastější lékařskou zkušenost s dvojkaři prof. Kvapil.

Není tedy žádný div, že ani selfmonitoring mezi nimi příliš nefrčí.

Přitom nutnost přiměřeně a zdravě jíst a hýbat se, správně užívat léky a měřit si glykémii je u něj stejně odůvodněná jako u jedničkáře.

Třebaže žádný negativní projev diabetu nepociťuje, od prvního okamžiku, kdy se u něj objevila hyperglykémie, jej ohrožuje riziko chronických neboli pozdních komplikací, jež jsou v podstatě podpisem hyperglykémie na cévách, ledvinách a autonomním nervstvu.

A vyhnout se takovým věcem, jako je ateroskleróza a infarkt, natož slepota, selhání ledvin a amputace dolních končetin, za to rozhodně stojí.

Kruciální otázka u diabetu 2. typu proto zní, jak pacienty přimět ke změně životního stylu a jak v nich probudit zodpovědnost vůči vlastnímu zdraví. Jestliže s většinou z nich nehnou ani zmíněné hrozby, je zjevné, že odpověď zatím chybí. Při jejím hledání se však lze odrazit od skutečnosti, že hluchota k rozumným argumentům není nic až tak nenormálního.

Dvojkaři sice nebývají premianty, ale …

Rozumné důvody totiž vybuzují k adekvátní akci většinou pouze ty z nás, pro které jsou součástí jejich identity, což je něco, co z jedné strany formují vrozené vlohy a z druhé silné prožitky. Je-li dvojkař fanda zdraví, určitě argumenty pana doktora vezme za své a jeho rady poslechne.

Avšak je-li od přírody fyzicky líný a požitkář, bude to s ním složitější.

Může však zároveň být technický fanda a takového může zrovna selfmonitoring, hračičkaření s glukometrem či glukózovým senzorem napojeným na mobil, zaujmout a stát se tak jakýmsi iniciačním krokem, po němž u něj budou následovat i ty, které jsou nutné, aby se dopracoval k normoglykémii a s ní do stavu, v němž se mu pozdní komplikace obloukem vyhnou.

Obecně řečeno, s tím, jak se terapie diabetu 2.

typu zjemňuje a technizuje, díky čemuž zlepšuje své výsledky, vzniká zároveň prostor pro lékaře, aby cizeloval své argumentační portfolio a pokoušel se je sladit s náturou pacienta.

Není to snadné, vyžaduje to lékařův čas a schopnost pacientovi porozumět, ale má to smysl, neboť, jak zdůrazňuje prof. Kvapil, „bez účasti pacienta nezmůže v léčbě diabetu lékař prakticky nic“.

A ještě obecněji řečeno: jsme zde na půdě chronických civilizačních onemocnění. Žádné z nich, ať jde o diabetes 2.

typu, obezitu, deprese, kardiovaskulární obtíže, vysoký tlak, alergie, onkologické a revmatické choroby, nelze vyléčit jen s pomocí léků, vždy je nutná snaha a spolupráce pacienta.

Psychologizace a sociologizace medicíny čili vrtat se v pacientově mentálně psychickém nastavení i životě a hledat v nich háčky, na které lze jeho aktivní přístup pověsit, je nutnost, chce-li se medicína jako celek posunout v terapii civilizačních onemocnění dál. 

Zajímavé:  Zanet Delozniho Hrdla Priznaky?

Co říkají čísla

Smysluplnost takových snah má oporu v neustále rostoucích číslech. Za péči o své klienty s cukrovkou vydala VZP v roce 2018 více než 7,34 miliardy korun. V předchozích pěti letech se náklady na tuto nemoc zvýšily skoro o 19 %, přestože nemocných přibyly jen 4,2 %. Jedním z hlavních důvodů je, že stále více klientů VZP má přístup k moderním léčivým přípravkům.

Právě na léky na recept připadá téměř 60 % z celkových výdajů pojišťovny za diabetes. Vezmeme-li v potaz, že jedničkářů, na něž nemoc dopadla bez jejich přičinění, je u nás něco přes 60 tisíc, zatímco dvojkařů, kteří na své chorobě pracovali a začasté i nadále pracují, je v české kotlině přes milion, nabývají údaje o vynaložených nákladech na síle a přesvědčivosti.

Čísla také poodhalují ještě jeden významný aspekt měření glykémie – záchyt nových pacientů. Do onoho milionu dvojkařů totiž spadá zhruba 200 tisíc neléčených, kteří nechodí na pravidelné prohlídky a o svém neduhu nevědí.

O to, aby se nakonec dostali do ordinací diabetologů, usilují lékaři i zdravotní pojišťovny.

VZP patří k nejpilnějším subjektům, když kombinuje pravidelné informování veřejnosti o problému samotném s nabídkou finančních bonusů léčeným diabetikům.

Důvody jsou zjevné: Zaprvé, čím včasnější je léčba, tím je účinnější, a zadruhé zlepšila by se tak prevence pozdních komplikací, jejichž léčba představuje v celkových nákladech na terapii obou typů diabetu nejvyšší položku.

© Všeobecná zdravotní pojišťovna

Cukrovce se dá vyhnout snadno. Velká žízeň i slabost už ovšem značí problém

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí, kteří cukrovkou onemocní, je rada, jak se nemoci vyhnout, relativně „snadná“. „Ideálně by měl člověk žít co nejzdravěji.

Mít dostatek pohybu, být štíhlý, zdravě se stravovat, příliš se nestresovat, nepít nadměrně alkohol a nekouřit.

Jak asi vyplývá z uvedeného výčtu, není v dnešní době jednoduché všechno toto dodržet,“ podotýká diabetolog Martin Haluzík.

Přečíst článek ›

„Pravidelný pohyb je velmi důležitý, pomáhá snižovat hladinu glykemie, zlepšuje citlivost na inzulin a při cukrovce je nenahraditelnou pomocí,“ potvrzuje slova lékaře dvacetiletá Markéta, která se už devět let léčí s diabetem 1. typu. „Mám nefunkční slinivku, proto je pro mě jedinou léčbou přijímání inzulinu,“ vypráví čerstvá vysokoškolská studentka fyzioterapie.

„Píchala jsem si ho pomocí inzulinových per čtyři roky čtyřikrát denně. Teď mám do těla zavedenou inzulinovou pumpu, což mi umožňuje flexibilnější režim.“ Důležité podle ní také je hlídat si příjem vyváženého jídla a sacharidů. „Pravidelnost v jídle a kvalitní potraviny jsou pro tělo nejlepší, a to nejen pro člověka s cukrovkou, ale i pro zdravého,” upozorňuje Markéta.

Cukrovka z jídla?

Při vzniku cukrovky 2. typu hraje určitou roli genetika. Pokud má cukrovku váš přímý příbuzný, je u vás pravděpodobnost jejího rozvoje vyšší.

V dnešní době ale hlavní roli hraje nezdravý životní styl. Pokud se nemoci bojíte, je dobré vědět, že se cukrovka 2. typu dá výrazně ovlivnit stravou i fyzickou kondicí.

Rizikem je totiž nejen konzumace sladkého a dalších nevhodných jídel, ale také obezita.

Přečíst článek ›

Často k rozvoji cukrovky může přispět právě nadbytek tuku v těle. Podle klinické nutriční terapeutky Andrey Jakešové plno cukrovkářů 2. typu nechápe, proč ji mají, když sladké přece nejedí. „Ale rádi si dají uzeniny, smažená jídla, alkohol…,“ upozorňuje Jakešová. Takže i bez cukru se můžete snadno „projíst“ k cukrovce.

Pozor na detox 

Na začátku nového roku se všude kolem rojí zaručené rady, jak zhubnout, pročistit si tělo a zbavit se vánočních kil. Čím dál oblíbenější jsou detoxy, které slibují ohromující výsledky v krátkém čase.

„Neuškodí nám, pokud to bude znamenat, že omezíme alkohol, kouření, budeme jíst více zeleniny a více se hýbat.

Fanouškem detoxikačních kúr, kdy člověk prakticky nic nejí, pije jen nějaké nápoje, ale nejsem,“ podotýká nutriční terapeutka Jakešová.

Často se při detoxu popíjejí ovocné šťávy, což je v podstatě koncentrovaný ovocný cukr, a to z dlouhodobého hlediska tělu zrovna moc neprospívá. „Ještě horší je ale popíjení nápojů například s pepřem a citronem, což by nás údajně mělo pročistit.

Tím si ovšem můžeme maximálně narušit trávení,“ upozorňuje. Neobvyklé nejsou ani případy, kdy při pití detoxikačních čajů, které působí močopudně, dochází zejména u starších lidí k dehydrataci.

Extrémní očistou se navíc můžete zbavit i prospěšných bakterií, které ve střevech potřebujete, a tím si rozhodíte celé zažívání.

Mýty o potravinách

Některé potraviny se v poslední době dostávají na pranýř, ačkoli pro většinu lidí jsou normálně stravitelné. Na prvním místě je pravděpodobně lepek, který obsahují obiloviny, jako jsou pšenice, žito, oves a další. Často se o něm tvrdí, že může za přibírání, ukládání tuku v oblasti břicha a za řadu civilizačních onemocnění. Jenže lepek opravdu nemohou pouze celiaci a alergici.

Přečíst článek ›

Pokud člověk nemá diagnostikované ani jedno z těchto onemocnění, nedoporučuje se lepek omezovat, protože se jedná o bílkovinu, kterou tělo potřebuje. Při bezlepkové dietě dostává tělo také méně vlákniny, čímž se zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění.

O mléku se zase nejčastěji říká, že zahleňuje a že ho dospělí neumí strávit. Je pravdou, že u mnoha lidí mohou mléčné výrobky způsobit bolesti břicha, nadýmání či průjmy. Mléko totiž obsahuje mléčný cukr, láktózu, k jehož strávení je potřeba enzym laktáza.

Pokud tělo nemá dostatek enzymu, mléčný cukr se nestráví, zůstává v tračníku a začne kvasit, následkem čehož vznikají trávicí potíže. Jestli máte s mlékem problém, zjistíte snadno.

Stačí vypít jednu sklenku, nic jiného nejíst a počkat, zda se dostaví zmíněné obtíže.

Strašák těhotných

Těhotenská cukrovka má řadu rysů shodných s cukrovkou 2. typu. Pokud je včas diagnostikována a dobře léčená, což obvykle znamená, že stačí jen dobré dodržování diety a režimová opatření, není nijak významně ohroženo zdraví dítěte. V některých případech je ovšem nutná i léčba včetně podávání inzulinu. Po porodu se nicméně vrací vše do normálu.

„Těhotenská cukrovka však naznačuje možnost vyššího rizika cukrovky 2. typu v budoucnosti. Ženy, které ji v těhotenství prodělaly, by proto také měly chodit na pravidelné preventivní prohlídky včetně měření hladiny cukru v krvi,“ upozorňuje diabetolog Martin Haluzík.

Přečíst článek ›

Kdy už máte problémK orientačnímu vyšetření na cukrovku postačí odběr krve z prstu a jeho změření pomocí tzv. glukometru. K definitivní diagnóze je pak nutný odběr krve ze žíly a stanovení hladiny cukru v krvi (glykemie).

Normální hodnota glykemie je 3,9 až 5,5 mmol/l. Při hodnotě 5,5 mmol/l již může jít o hraniční hodnotu. V případě, kdy hodnota glykemie není normální, ale ještě ani výrazně zvýšená, se provádí tzv.

glukózový toleranční test, kdy se hodnotí hladiny cukru v krvi dvě hodiny po vypití roztoku obsahujícího 75 g glukózy. 

U pacientů, kteří nechodí k lékaři, může dojít k pozdní diagnóze, leckdy i po několika letech trvání diabetu. Pak mohou nastat komplikace. Příznaky u plně rozvinuté cukrovky zahrnují velkou žízeň, časté močení, únavu, někdy pokles krevního tlaku, nevolnost, celkovou slabost a hubnutí.

Zrádné ovšem je, že při mírném zvýšení hladiny cukru nemusejí být příznaky žádné nebo jen velmi nespecifické, jako například mírná únava. Zcela zásadní jsou tak preventivní prohlídky, kdy si od lékaře nechte kromě celkového vyšetření udělat i odběr krve a stanovení hladiny cukru v krvi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector