MfD: Připlatky za plomby – vše o zdraví

Rok 2019 nepřinese pro pacienty tolik novinek jako ten loňský. Mírně zlevní některé zdravotní pomůcky, budou se platit trochu jiné zubní plomby a pokračuje elektronizace zdravotnictví.

Sprvním lednem vstoupila v platnost nová pravidla pro úhradu zdravotnických prostředků, které dostávají pacienti na poukaz zdravotní pojišťovny. V principu to pro pacienta znamená, že za některé zaplatí méně. 

Srovnávají se rozdíly, které dosud byly mezi úhradami, jež poskytuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, a těmi, které poskytují zaměstnanecké pojišťovny. Jde o zhruba 500 položek. „Týká se to například některých typů pomůcek pro diabetiky.

Nově budou úhrady u všech pojišťoven stejné, a to ve výši příznivější pro pacienta,“ upřesňuje Jan Beneš, předseda komise pro zdravotnické prostředky Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Pokud tedy váš soused pojištěný u jiné zdravotní pojišťovny než vy doplácel za stejnou pomůcku jako vy méně peněz, teď se to srovná. 

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění se však současně mění celková pravidla pro úhrady zdravotnických prostředků, rovněž mírně ve prospěch pacienta.

Od ledna se to týká pouze individuálně zhotovovaných zdravotnických prostředků (individuální ortézy, protézy, individuální obuv a speciálně zhotovované vložky do obuvi, kompresivní punčochy, návleky a podobně).

Naprostá většina ostatních, tedy sériově vyráběných zdravotnických prostředků (berle, chodítka, vozíky, sluchadla a další), bude do listopadu hrazena za stejných podmínek a ve stejné výši jako dosud, aby se zdravotnický systém stačil na změnu připravit. 

Některé změny budou malé, některé i v hodnotách tisíců korun. Například úhrada placená pojišťovnou u mechanického vozíku pro handicapované, který je předepsán současně s exteriérovým elektrickým vozíkem, se zvyšuje z 16 100 korun na 20 000 korun. 

Novela byla přijata proto, že dosavadní pravidla se podle Ústavního soudu ukázala v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože nebyla transparentní a neumožňovala přezkum postupu zdravotních pojišťoven.

Nová pravidla zasahují do takového spektra pomůcek, že se dají shrnout aspoň rámcově: „Zpřesněním právní úpravy bude především umožněna plná úhrada většího spektra zdravotnických prostředků, tedy i těch, které byly dosud hrazeny se spoluúčastí 25 procent z ceny skutečně uplatněné vůči pojištěnci.

Přijetím novely navíc předejdeme nárůstu spoluúčasti na straně pojištěnců až o několik stovek milionů korun,“ shrnuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Změna pojišťovny jen omezeně

Může se však stát, že z nějakých důvodů budete chtít změnit svou zdravotní pojišťovnu. Nezapomeňte, máte na to jen dva termíny – pokud o přeregistraci požádáte do 31. března, budete k jiné pojišťovně převedeni od 1. července, pokud změnu ohlásíte do 30. září, přejdete k jiné pojišťovně od 1. ledna následujícího roku. 

Určitě si však předem ověřte, že všichni vaši lékaři mají uzavřenou smlouvu s vybranou novou pojišťovnou. Zdravotní pojišťovnu totiž můžete vyměnit zase až za rok. 

Kratší lhůta platí pro změnu ošetřujících lékařů, u nichž jsme registrováni, neboli praktického lékaře, gynekologa a zubaře – můžeme je změnit jednou za tři měsíce. Význam těchto lékařů stále narůstá. Mají zajišťovat naši zdravotní prevenci, běžnou léčbu a koordinovat léčbu u specialistů, proto je dobré, aby pacient k takovému lékaři cítil důvěru.

Péče o onkologické pacienty u praktika

Praktičtí lékaři od ledna nově sledují i onkologické pacienty, kteří úspěšně absolvovali léčbu u specialisty. Praktik tedy bude provádět pravidelná kontrolní vyšetření včetně laboratorních testů a vyšetření na přístrojích, jako je výpočetní tomografie (CT).

Pacienti nebudou muset dojíždět na rutinní kontroly do vzdálených center, mělo by se ulevit jim i zdravotnickému systému. Sem je praktik pošle při případných komplikacích.

„Je to příklad dobré praxe pro hledání racionálnější organizace péče o pacienty také v dalších oborech,“ hodnotí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Bílá plomba za peníze

Amalgám je v Evropské unii na ústupu ze zubních ordinací, ale jen pomalém – má mu to trvat až do roku 2030. Tento materiál je slitinou rtuti a dalších kovů, nejčastěji stříbra, mědi a cínu.

Letos se z užívání stahuje ten nedózovaný, z něhož se zubní plomby připravují přímo v ordinaci, ovšem při míchání se z něj může rtuť odpařovat.

Plomby nadále smějí být z amalgámu dózovaného, který je předem připravený v kapslích, a jeho použití nyní hradí zdravotní pojišťovny namísto nedózovaného. 

Už od roku 2018 hradí zdravotní pojišťovny všem dětem do 15 let věku a těhotným a kojícím ženám bílé zubní výplně ze skloionomerního cementu. Očekávalo se, že letos je bude hradit i ostatním pacientům, ale nestalo se tak. Pokud tedy budete chtít jiný materiál, který časem nezčerná, musíte si jej zaplatit sami. 

Problém s běžnými amalgámovými plombami není ani tak zdravotní, jako spíše ekologický. Rtuť, která je v nich obsažena, se totiž uvolňuje do životního prostředí třeba tehdy, když člověk zemře a jeho tělo je spáleno v krematoriu.

Víc peněz pro zdravotníky

V letošním roce budou mít zdravotníci ve veřejné sféře o něco víc peněz než loni, tak se třeba mohou na pacienty i víc usmívat.

V návaznosti na v září vydanou novou podobu úhradové vyhlášky, která stanovuje výši úhrad zdravotních služeb lékařům a zdravotnickým zařízením, připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR nařízení vlády, které počítá se sedmiprocentním růstem tarifních platů sester, sanitářů a mladých lékařů. Všem sestrám a sanitářům tak vzroste plat v průměru o 2000 korun měsíčně. 

Čtyřicet tisíc sester ve směnném provozu dostane navíc ještě 5000 korun na příplatku za směnnost, což znamená, že si celkově polepší o 7000 korun, což je nárůst o 22 procent. Plat mladého lékaře průměrně vzroste o 2500 korun měsíčně. Kvalifikovaným lékařům pak platy vzrostou o dvě procenta. Celkově tak v roce 2019 půjde na platy zdravotníků v nemocnicích šest miliard korun navíc.

Stále však přetrvávají obavy z toho, že lékařů brzy ubude, protože jejich věkový průměr je dost vysoký, například u praktických lékařů pro dospělé a pro děti se pohybuje mezi 55 a 60 lety.

Vláda však loni schválila program zvýšení počtu studentů medicíny o 15 procent a vyhradí na to 6,8 miliardy korun na příštích 11 let, což nedávno ve společném prohlášení ocenili děkani lékařských fakult v ČR.

MfD: Připlatky za plomby – vše o zdraví

Za bílou plombu si lidé rádi připlatí, pojišťovnám šetří miliony

Třeba vloni Všeobecná zdravotní pojišťovna proplatila stomatologům 2,6 milionu amalgámových zubních výplní, zhruba o dvě stě tisíc méně než o rok dříve. Ještě v roce 2010 šlo přitom téměř o čtyři miliony plomb.

„V naší ordinaci si volí bílou plombu kolem 90 procent pacientů, tato čísla se ale budou v jednotlivých ordinacích hodně lišit,“ říká pražský stomatolog Martin Res. Podobnou zkušenost má Vít Hrubecký, který ordinuje v Hradci Králové, jeho pacienti volí bílé výplně zhruba v 80 procentech případů. „U nás je to tak padesát na padesát,“ říká stomatolog Ondřej Procházka z Olomouce.

Trend je výhodný nejen pro zdravotní pojišťovny, které šetří veřejné peníze, ale i pro zubní ordinace.

Zajímavé:  Příznaky Otravy Jedem Na Myši?

Zubaři si dlouhodobě stěžují na to, že částka, kterou pojišťovny vyplácejí za amalgám, je příliš nízká a nepokrývá náklady na ošetření. Od roku 2016 dostávají za amalgámovou plombu 270 korun.

Cenu bílé, nejčastěji fotokompozitní výplně, si určují sami. A ta zpravidla začíná na částce tisíc korun.

„Rozsah péče hrazené z veřejného pojištění neurčují zdravotní pojišťovny, ale ministerstvo zdravotnictví,“ komentuje výši úhrady mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Drží na „hmoždinkách“

Nutno dodat, že lékaři zdůrazňují výhody bílé plomby a pacienti evidentně na jejich rady dají.

„Amalgám se do zubu nadusá, nespojí se s ním, stěna zubu zůstane samostatná, amalgám ji nezpevní,“ říká Vít Hrubecký s tím, že zubař kvůli tomu musí někdy do zubu vyvrtat mikrojamky, které fungují trochu jako hmoždinky a drží amalgám na místě.

To u bílé výplně není třeba, protože se k zubu doslova přilepí. „Stěna zubu se tím zpevní a riziko, že zub praskne a rozlomí se, je díky tomu nesporně menší,“ vysvětluje Hrubecký.

Přesto fotokompozitní výplň nedoporučuje všem, rozhoduje to, jak dobře pacient pečuje o svůj chrup. „U klienta, který přijde po čtyřech letech, kdy nebyl u zubaře, sáhnu raději po amalgámu,“ říká.

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 9. července 2018. Anketa je uzavřena.

„Bílá“ plomba je totiž ve srovnání s amalgámem náročnější nejen na finance, ale i na podmínky v ústech. Aby vydržela, musí být zub při zákroku suchý. Pokud pacient o zuby nepečuje dostatečně, není až tak snadné toho dosáhnout.

„Někdy bílá plomba vhodná není, například když defekt zasahuje pod okraj dásně nebo když pacienti nemají výbornou hygienu, v takových případech nejsem schopen udržet při zákroku suché pole,“ doplňuje olomoucký zubní lékař Ondřej Procházka.

Trend bílých výplní by podle něj mohla pozastavit jen ekonomická krize.

MfD: Připlatky za plomby – vše o zdraví

Příští rok o 2 miliardy víc

I když bude lidí, kteří si za opravu zubu zaplatí sami, nadále přibývat, náklady zdravotních pojišťoven v příštím roce přesto vzrostou. Takzvaný míchaný amalgám, který je v Česku takzvaně na pojišťovnu, je totiž od 1. ledna 2019 v Evropské unii zakázaný.

Od 1. července letošního roku zubaři nesmí používat amalgámové plomby pro děti do 16 let, těhotné a kojící ženy. Pojišťovny jim proto budou proplácet plomby ze skloionomerního cementu. Jde o druh bílé plomby, která není trvalého charakteru.

U dětí by měl vydržet, než mléčné zuby nahradí trvalý chrup.

U kojících a těhotných žen by měl překlenout dobu, dokud nebude možné bez jakéhokoli rizika pro dítě udělat trvalejší plombu z takzvaného dózovaného amalgámu, který míchaný amalgám v úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví nahradí.

Druhy zubních výplní a jejich výhody a nevýhody

Jaké jsou možnosti výplní zubů po vyvrtání kazu? Článek vám podá základní informace o různých druzích plomb. Informujte se o dalších detailech při návštěvě preventivní prohlídky. 

Amalgámy

Amalgám je nejstarší a zároveň stále nejpoužívanější výplňový materiál, který vzniká rozpouštěním kovového prášku ve rtuti.

Za největší výhodu amalgamové plomby by se asi dala považovat její tvrdost a velká odolnost. Amalgám vydrží velké zátěže, nevypadává a neničí se. Je trvanlivý a nevyžaduje přílišnou hygienickou pozornost. Amalgámem se dají zakrýt velké zubní plošky.

Velkou nevýhodou amalgámu je jeho viditelnost. Výplň má šedou až černou barvu, pokud dojde k jeho vyleštění, tak stříbrnou. I z tohoto důvodu si lidé amalgám vybírají zejména pro zadní zuby, na kterých není plomba při úsměvu či mluvení vidět. Amalgám, který vyplňuje zub do hloubky, může dráždit při požívání příliš teplých či studených nápojů zubní dřeň.   

Kompozitní výplně

Bílé neboli kompozitní zubní výplně se vyrábí z materiálu jménem fotokompozit, který je tvořen syntetickou pryskyřicí. Ta se nanáší na zub v několika vrstvách. Následně musí zubní lékař ozářit vyplňovaný chrup modrým světlem, aby došlo k polymerizaci a hmota se spojila se zubem. Speciální druh kompozitní pryskyřice tvoří takzvané kompomery.

Bílé plomby jsou velmi výhodné z estetického hlediska. Barevně splývají s chrupem, a tak si nikdo ani nevšimne, že byl z vašeho zubu vyvrtáván kaz.

Kompozitní výplně nejsou vodivé, a tak vás nebudou trápit při konzumaci teplých a studených jídel či nápojů.

Bílá plomba se na zuby dobře uchytí, nepotřebuje být umístěná hluboko, a tak při její aplikaci není nutné zasahovat vrtačkou do zdravé zubní tkáně.

Aby byla kompozita vytvořena esteticky i funkčně dobře, je třeba zkušenosti zubního lékaře, neboť je jejich zhotovení náročnější. Tyto výplně vyžadují taky na rozdíl od těch amalgamových lepší hygienu.

Bohužel i v případě zubních výplní platí, že krása něco stojí, kompozitní výplně jsou poměrně drahé.

V případě, že je zub zasáhnut kazem do větší hloubky, je někdy nutné zanést do vyvrtaného chrupu nejprve amalgám a ten pak zakrýt bílou plombou.

Skloionomerní cementy

Skloionomerní cementy nebo taky sklopolyalkenoáty jsou méně užívané výplně, které mají, jak se brzo dozvíte, mnoho výhod. Jedná se o sloučeninu, kterou tvoří skleněný prášek a ionomer.

V zubním lékařství našly plomby své místo teprve nedávno. Tento druh zubní výplně má po umístění na vyvrtaný chrup regenerační účinky. Dodává sílu oslabené zubní sklovině a vyživuje okolní narušená místa.

Má antibakteriální vlastnosti a tím zabraňuje další tvorbě kazu. Taky dobře drží.  

Skloionomerní cementy mají oproti mnohým výhodám bohužel menší trvanlivost a nejsou tak odolné. Z hlediska barevnosti je tato plomba nažloutlá, proto lidé raději dají přednost tradiční bílé výplni.

Keramické inleje

Keramické inleje tvoří skupinu bílých plomb. Jsou pevné, vysoce odolné, mají velmi dlouhou životnost. Jsou netoxické a nealergické, takže je v ústech může mít opravdu každý. Pod keramické inleje se nemá šanci dostat zubní kaz, takže i tento problém vás s plombou keramického typu mine.

Jedinou nevýhodu tvoří vysoká cena, která skoro desetinásobně přesahuje cenu tradičních bílých plomb.

Existují i zlaté inleje, které byly oblíbené zejména v dřívějších dobách. Mnozí si tuto slitinu nechávali na zub aplikovat jen tak, aby se mohli chlubit zlatou zubní ozdobou. V dnešní době zlaté prvky v ústech působí spíše neesteticky.

Zdá se vám, že vás trápí zubní kaz? Záchovná stomatologie ví, jak na něj!

MfD: Připlatky za plomby – vše o zdraví

Jak je to s doplatky u zubaře – VZP ČR

Zajímalo by mě, co vlastně hradí pojišťovna u zubaře tak, aby pacient nemusel platit doplatek. Je snad v pořádku, že za plombu nebo za injekci na umrtvení musím platit, ačkoli jsem si našel zubaře, který má smlouvu s pojišťovnou?

U stomatologických výkonů, tedy prohlídek, vyšetření, ošetření atd. je smluvnímu lékaři výkon buď plně pojišťovnou hrazený a pacient neplatí žádný doplatek, nebo hrazený z veřejného zdravotního pojištění není a pacient si ho musí zaplatit sám. Všechny plně hrazené výkony jsou obsaženy v úhradové vyhlášce platné pro příslušné období.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Obecně pro stomatologické výkony platí, že lékař má povinnost seznámit pacienta se standardním ošetřením a může mu pak nabídnout ošetření s použitím nadstandardních materiálů. Pacient tedy musí s navrhovaným postupem souhlasit.

Nadstandardní výkon si celý platí. Ceny vycházejí z individuální kalkulace ordinace a pacient má právo být seznámen před ošetřením s cenou výkonu a nahlédnout do ceníku. Vždy musí obdržet potvrzení o úhradě.

Plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění je komplexní vyšetření při registraci pojištěnce stomatologem a každoroční preventivní prohlídky, včetně profylaktického odstranění zubního kamene a kontroly ústní hygieny. Hrazena je také běžná péče a ošetření, např. extrakce zubů, injekční lokální anestezie, léčba onemocnění dásní či zánětu nervu, rentgenová vyšetření, zubní výplně (plomby) pak v rozsahu standardu.

Co se týká „bílých plomb“, VZP hradí dětem do 18 let fotokompozitní výplň, pokud je použita ve frontálním úseku chrupu, tj. do trojek včetně.

Dospělým hradí ve stejné lokalizaci výplně z kompozitních samopolymerujících materiálů. Je to také bílá výplň, ale tento materiál tuhne chemicky, modernější fotokompozitní se vytvrzuje „světlem“.

Jiné typy výplně nebo uvedenou výplň v jiné lokalizaci si pacient hradí v plné výši sám.

U dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen jsou hrazeny výplně stálých a dočasných zubů při použití plastického materiálu, např.

skloionomerního cementu (v případě, kdy to není ze zdravotních důvodů možné, pak použití dózovaného amalgámu) a dále samopolymerujícího kompozita v rozsahu špičáků včetně. Ostatní pojištěnci mají (od 1. 1.

2019 v souvislosti se zákazem používání nedózovaného amalgámu) hrazeny výplně z dózovaného amalgámu, jen v rozsahu špičáků včetně jsou hrazena samopolymerující kompozita, u dětí do 18 let fotokompozitní výplně.

Injekční anestezie je pojišťovnou plně hrazena ve všech případech, kdy z lékařského hlediska odůvodněná (indikovaná).

Pokud pacient požaduje po lékaři „umrtvení“, aniž by to vlastně bylo nutné, platí si ho sám – například při běžném vrtání zubu. Hrazena není, a to opět v souladu se zákonem, tzv.

intraligamentární anestezie, což je speciální druh místního znecitlivění jen jednotlivých zubů.

Přesné údaje o stomatologických výkonech plně hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o výši úhrad VZP za ambulantní stomatologickou péči najdete na wwww.vzp.cz/stomatologicka-pece.

Jsou amalgámové plomby jedovaté? Proplácí pojišťovna bílou výplň?

Od příštího roku se amalgám přestane zavádět těhotným ženám a dětem a budou jim propláceny plomby bílé • Autor: iStock.com

Opatření, které má chránit zdraví vybraných skupin obyvatel, nařídila Evropská komise, která tyto plomby označila za jedovaté. Amalgám je totiž tvořen kombinací kovů, z nichž 50 procent tvoří rtuť a zbytek další kovy, jako jsou například stříbro, měď nebo cín v různých poměrech. Směs pak slouží jako výplň zubu po odstranění zubního kazu.

Amalgám byl poprvé vytvořen před více než 150 lety. V té době šlo pochopitelně o závratný objev, který na dlouhou dobu ovlivnil zubní lékařství.

Nicméně tehdy samozřejmě nebyla medicína na takové úrovni, a tak zkrátka nebylo možné zjistit, jak skutečně amalgám na lidský organismus působí. V současnosti se používají dva druhy amalgámových plomb – dózované a kapslové.

V prvním případě si zubař připravuje plombu sám v ordinaci, druhá je již připravena v kapsli. U obou je ale obsah rtuti vždy minimálně 50 procent.

Proč je amalgám jedovatý?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je působení amalgámu, především uvolňování rtuti v něm obsažené, člověku škodlivé. Na lidský organismus působí toxicky, ovlivňovat může zejména nervový systém, trávicí a imunitní systém nebo plíce.

U jedinců, kteří jsou na amalgám citlivější, se může projevit otrava řadou symptomů. Nejčastější jsou bolesti hlavy, deprese, nervozita nebo žaludeční onemocnění. Projevy jsou nárazové a většinou chronické.

Bohužel se však v mnoha případech příčina velmi obtížně zjišťuje, pacient je chybně diagnostikován a je mu poskytnuta nesprávná léčba.

Informace o škodlivosti amalgámových plomb není úplná novinka. Například v roce 1991 už na tento problém Světová zdravotnická organizace upozorňovala, že amalgám představuje potenciálně závažný zdroj expozice rtuti. Podle tehdejších výzkumů byl právě amalgám hlavní cestou expozice nebezpečné rtuti u celé populace.

Ohroženy jsou nejen těhotné a děti, ale i lékaři a sestry

Rtuť má negativní vliv zejména na plod, těhotné ženy, ženy v plodném věku, děti, pacienty se zdravotními problémy a také personál zubních ordinací, který s rtutí přichází dennodenně do styku, v největší míře při odvrtávání starých plomb.

Jak se uvolňuje rtuť

Jak již bylo řečeno, amalgám se skládá z poloviny z rtuti a zbytek je kombinace jiných kovů. I když se plomby zdají velmi tvrdé, mohou vylučovat nebezpečné výpary.

Je to způsobeno tím, že chemické vazby mezi rtutí a jednotlivými kovy nejsou natolik silné a stabilní. Při zahřátí se slabší vazby rozpojují a toxické látky se dostávají do těla.

Dochází k tomu zejména při konzumaci horkých nápojů, žvýkání nebo čištění zubů.

Podle informací, které zveřejňuje Česká stomatologická komora, dochází k největší expozici rtuti u jedinců s amalgámovými výplněmi během zhotovení nebo odstranění zubních výplní.

Používání amalgámu v Česku

V České republice se dentální amalgám stále využívá, zejména proto, že je odolný, dlouho vydrží a pro zubaře je vcelku nenáročný na výrobu. Hlavním důvodem je však jeho cena. Jedná se totiž o nejlevnější možnost, jak prostor po zubním kazu vyplnit.

Jako jedinou ji proplácejí zdravotní pojišťovny, takže je amalgám umisťován do úst hlavně těm, kteří si nemohou nebo nechtějí za péči o zuby připlatit. Od příštího roku se amalgám přestane zavádět těhotným ženám a dětem a budou jim propláceny plomby bílé.

Amalgámové plomby ve světě

Jiné země na zákaz amalgámu přistoupily dávno. Amalgámové plomby už od roku 2008 neaplikují zubaři v Norsku a od roku 2009 ve Švédsku. Výrazně jsou omezeny v Dánsku, Estonsku, Finsku a Itálii. Další země pak přestávají používat amalgám u těhotných žen, dětí a lidí s různými onemocněními.

Alternativou ke klasickým plombám jsou u nás především tzv. bílé plomby. Jsou dražší, ale z důvodu jejich barvy také estetičtější, zavádění je šetrné k zubům. Zásadní výhodou ale je, že neobsahují škodlivou rtuť. Na jejich výrobu se používají tzv. kompozitní pryskyřice nebo speciální cementy.

V zahraničí je aktuální trend keramických výplní.

V České republice se o zákazu amalgámových plomb stále více diskutuje, v příštím roce by k němu mělo dojít alespoň u některých rizikových skupin.

I kdyby se však zákaz začal v budoucnu týkat všech, stále je zde spousta lidí, kteří amalgámové plomby už mají.

Pro ty existuje možnost je vyměnit za estetičtější a zdravější alternativy u svých zubařů s ohledem na zvyšující se koncentraci rtuti.

Jak pomoci dětem se strachem ze zubaře? Podívejte se na naše video.

Jak pomoci dětem, aby neměly strach ze zubaře, poradí MUDr. Ilona Ludvíková • VIDEO Igor Helebrandt / mojezdravi.cz

Autor: Kateřina Erbsová

VOX PEDIATRIAE. časopis praktických lékařů pro děti a dorost. září 2011 číslo 7 ročník 11. Trombóza a hormonální antikoncepce u mladistvých dívek

VOX PEDIATRIAE časopis praktických lékařů pro děti a dorost září 2011 ■ číslo 7 ■ ročník 11 Trombóza a hormonální antikoncepce u mladistvých dívek Kazuistika: Kongenitální hemangiom Mikroskopické houby v pediatrii on Té m c a em év čísla oc ní : ně ní Falešné důvody odmítání očkování – omyly vakcinace Nestlé – Beba tiráž… obsah… VOX PEDIATRIAE Časopis praktických lékařů pro děti a  dorost

www. detskylekar. cz Adresa redakce: U Hranic 16, 100 00 Praha 10 Sekretariát: tel.: 267 184 065, fax: 267 184 050 Redakce VOX: tel.: 267 184 065 e-mail: [email protected] Inzerce: Ing. Veronika Drahovzalová U Hranic 16, 100 00 Praha 10 GSM: 605 281 665 – jen pro inzerenty e-mail: [email protected]

Přehled činnosti SPLDD za uplynulé období 5 Změny úhrady vakcín 6 Návrh novely Seznamu výkonů po jeho kultivaci 7 Úhrada očkovací látky proti pneumokokům ze zdravotního pojištění – změna od 1.7.2011 8 Malá reforma zdravotnictví narazila v senátu na odpor 8 Pracovní skupina NERV vydala 10 doporučení pro zdravotnictví 8 Vláda schválila pro lékaře snížení plateb za atestační zkoušky 9

Vydavatel: Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, o.s. Odborná garance: Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP Grafika, výroba, distribuce: Vydavatelství MEDIX ([email protected]; GSM: 777 281 866)

Redakční rada: MUDr. Jiřina Dvořáková MUDr. Jiří Liška, CSc. MUDr. Pavel Neugebauer MUDr. Olga Roškotová Odpovědný redaktor: Mgr. Zdeněk Brtnický Informace OSPDL ČLS JEP 10 MUDr. Ivana Hadačová Trombóza a hormonální antikoncepce u mladistvých dívek 14 MUDr. Parvine Gricová Kazuistika: Kongenitální hemangiom 17 MUDr. Karel Mencl, CSc., MUDr. David Stuchlík Mikroskopické houby v pediatrii – 2. část 20 doc. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. Falešné důvody odmítání očkování – omyly vakcinace 30 Ze světa odborné literatury 34 Aktuality 35 Řádková inzerce 41 Autodidaktický test 42 Jazykové korektury: PhDr. Jana Kratochvílová n Časopis je určen převážně praktickým dětským lékařům. Distribuce členům SPLDD ČR a OSPDL ČLS JEP zdarma. Vychází 10× ročně, v nákladu 2200 výtisků. Povoleno ministerstvem kultury pod číslem MK ČR E 10971, ISSN 1213-2241. Redakce nezodpovídá za obsah článků. Reprodukce obsahu je povolena pouze s písemným souhlasem redakce. Nevyžádané podklady pro tisk se nevracejí. Redakční rada VOX PEDIATRIAE nezodpovídá za obsah inzercí a vložených tiskovin. VOX  PE D I AT R I AE • z á ří / 2 011 • č . 7 • ro č n í k 11

Nakladatelství UMÚN, s.r.o. Nad Školou 1289, 463 11 Liberec, tel.: 485 161 712 e-mail: [email protected], www.umun.cz

3 editorial… připravujeme… Vážení kolegové, tak už zde opět máme konec prázdnin, začátek školního roku a  před sebou posledních pár dní řadících se do  těch tzv. letních. I  když letošní léto nás na podzimní plískanice připravilo důkladně. Už mám za sebou prožitých „pár“ prázdnin, ale takové počasí jako letos jsem asi nezažila. Občas jsem se musela podívat pro jistotu do  kalendáře, abych se ujistila, že je léto. Tak jen doufám, že jste si během dovolených odpočinuli a  při dovolené v  zahraničí nebo v těch nemnoha slunečních dnech u nás nabrali dostatek energie. Budeme ji potřebovat. Do našeho politického kolbiště byly hozeny „reformní“ zákony o zdravotnictví. My (bohužel mezi ně patřím), kdo již roky doufáme v  něco smysluplného, jsme byli opět zklamáni (pokolikáté už?). Úmysl asi dobrý, leč provedení… to by jeden plakal, kdyby měl po těch letech co. Někdy se ptám, proč jsou po nás chtěny připomínky, když k nim nikdo nepřihlíží. Asi se shodneme v  tom, že se jako lékařský stav nikdy neshodneme. Možná jen v  tom, že bychom všichni chtěli více peněz. Jinak si chod zdravotnictví představuje lékař z  nemocnice, jinak lékař ze soukromé ambulantní praxe a  zcela jinak ministerský úředník. Ale v  poslední době se ukazuje, že není důležitý chod zdravotnictví ale cesta jak najít co nejvíce peněz. Stát je nedá (možná ani nemá), zdravotní pojišťovny je nedají (prý je nemají), pacient je mnohdy má, ale nemůžeme je chtít (je to velká skupina voličů), tak co doktoři… mají a ještě by chtěli??? Tak se na ně vrhneme. A už je tu stát se svým systémem pokut. Pokud si myslíte, že nás nemůže ohrozit, tak jste na  velkém omylu. Stačí jen porušit povinnou mlčenlivost, třeba podat informaci o  výsledcích po  telefonu. Jste si vždy jisti, že na  druhé straně je opravdu zákonný zástupce dítěte? Ano, děláme to asi všichni, dělají to i naše sestry (ovšem za jejich chybu zaplatí majitel zdravotnického zařízení). Stojí to jen milion korunek českých. Máte vyvěšené ordinační hodiny tak, aby byly přístupné pacientům? Nemáte, tak to si připravte pouhých 100 tisíc. To abychom co nejrychleji našetřili nějaký ten milion. To bude něco pro krajské úředníky, hned bude důvod jich více zaměstnat. Další, kdo si nad tím mne ruce, jsou právníci. Již dnes se jich stále více zaměřuje na  zdravotnické právo. Před 10 – 15 lety, když jsme hledali nějakého na  přednášky, bylo jich v  republice poskrovnu. Dnes se již dá vysoudit i u českých soudů pro pacienta velmi slušná částka a zdravotnictví začalo být pro ně lukrativní. Začali se objevovat jako houby po dešti. Pokud někteří z vás stále mají uzavřené pojištění odpovědnosti na částku z dob své registrace, měli byste se asi zamyslet. Pokud jste fyzické osoby, tak se může stát, že vysouzená částka převýší i  několikanásobně pojistnou částku a  vy vše budete hradit ze svého. A exekutoři jsou dnes opravdu nemilosrdní. Nechtěla jsem strašit, to asi ten déšť za oknem mi již leze na mozek. Jenže co psát optimistického? Snad že během podzimních měsíců zahájí SPLDD ve spolupráci s agenturou AHOU a  firmou Pfizer cyklus přednášek, kde vám renomovaní odborníci (právníci, ekonomové, představitelé SPLDD) poví něco nejenom o  právní problematice, ale i  o  správném vedení praxe, případně o  jejím získání či prodeji. A že představitelé SPLDD udělají vše, co je v jejich moci, aby bylo lépe. Tak na závěr popřeji všem dobré zdraví, hodně sil a trochu toho optimizmu. Ono určitě již zítra vysvitne sluníčko. Jiřina Dvořáková 4 Onemocnění dýchacích cest VOX PEDIATRIAE časopis praktických lékařů pro děti a dorost říjen 2011 ■ číslo 8 ■ ročník 11 on Tém dý em a čí ch o sla: ce ac cně st íc n h í v tomto čísle inzerují… boehringer – ingelheim johnson & johnson GSK hamé hero MSD nestlé nutricia Pfizer postgraduální medicína úřední hodiny SPLDD ČR… Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek 10. 00–15. 00 hodin 10. 00–15. 00 hodin 10. 00–15. 00 hodin 10. 00–15. 00 hodin 10. 00–13. 00 hodin

Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, o.  s. U Hranic 16, 100 00 Praha 10 sekretariát: tel.: 267 184 065 fax: 267 184 050 redakce VOX: tel.: 267 184 065 e-mail: [email protected] cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector