Modřina – Vše o zdraví

Modřina - Vše o zdraví

Máte-li podezření, že se vám modřiny dělají často, a to zejména v určité oblasti, i bez výrazného poranění, či dokonce zcela bezdůvodně, měli byste se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Co je to modřina?

Modřina nebo také krevní výron, podlitina či hematom je označení pro poranění vzniklé následkem poškození drobných cév v oblasti pod kůží, kdy dojde k podkožnímu krvácení, a než se začne krev srážet a krvácení se zastaví, nahromadí se krev z poškozených cévek v oblasti, kde k úderu došlo.

Nahromaděná krev prosvítá přes pokožku a má charakteristickou modro-fialovou až černo-modrou barvu. Oblast může být oteklá a bolestivá. Červené krvinky obsahují barvivo hemoglobin (ten slouží k přenosu kyslíku do tkání a oxidu uhličitého z tkání do plic), které dává modřině charakteristickou barvu.

Rozpadem červených krvinek a odbouráváním barviva se za pár dní modřina změní na zelenou, hnědou a nakonec žlutou, až zcela zmizí.

Jak modřiny vznikají?

Modřiny se objevují nejčastěji následkem úrazu, při pádu nebo silném stisku. Mohou být však vyvolány také podtlakem při sání (baňkování, partnerské projevy lásky apod.).

Mohou být drobné a téměř nebolestivé, nebo naopak rozsáhlé, vystouplé a bolestivé i bez prohmatání. Někdy mohou dokonce omezovat pohyb, způsobit znecitlivění či brnění postižené oblasti.

V těchto případech se nejedná o zcela běžnou reakci, proto byste měli problém konzultovat s lékařem.

Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější, především v období, kdy dochází k přirozenému úbytku pohlavních hormonů (menopauza).

Přesto je zapotřebí obezřetnosti, pokud se ve vaší blízkosti objeví žena, která mívá modřiny podezřele často – na rukou nebo v obličeji, mohlo by se jednat o oběť domácího násilí.

Také u dětí, objevují-li se modřiny na pažích, na těle či v obličeji, se bohužel pravděpodobně nejedná o následek běžných dětských aktivit.

Co může zvýšený sklon k modřinám signalizovat?

Pokud vznikají modřiny často a snadno, je potřeba věnovat jejich vzniku zvýšenou pozornost. Může to být signál toho, že v našem těle není něco v pořádku.

Od méně závažných výživových poruch a nedostatečného příjmu některých vitaminů, které se podílejí na krevním srážení nebo pružnosti cév, přes zvýšenou krvácivost způsobenou podáváním některých léků nebo získanou dědičně až po závažná, ale méně častá onemocnění.

  1. Nedostatek vitaminu C – vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který je také součástí cévní stěny a zajišťuje její pevnost a pružnost. Proto se při jeho nedostatku stávají cévy křehké a snadno praskají (kromě modřin se často objevuje krvácení v oblasti očního bělma).
  2. Nedostatek vitaminu K1 – tato forma vitaminu K je nezbytná pro tvorbu dostatečného množství srážecích faktorů, a tím pro správné srážení krve. Přirozeně se vyskytuje zejména v listové zelenině a příjem stravou je u zdravého člověka dostatečný, není proto potřeba dodávat jej v podobě léčivých přípravků (pouze na doporučení lékaře).
  3. Vrozené poruchy srážlivosti krve – např. hemofilie (dědičná choroba postihující muže, při které chybí některý ze 13 srážecích faktorů, dochází při ní ke krvácení do podkoží, ale také do vnitřních orgánů a kloubů).
  4. Nedostatek nebo porucha funkce krevních destiček (např. při leukémii).
  5. Léčiva k ředění krve – podávaná jako prevence ucpání cév (a tím prevence infarktu, mrtvice, potratu atd.). Nejčastěji se podává kyselina acetylsalicylová, nízkomolekulární heparin ve formě injekcí, případně warfarin.
  6. Další léčiva – dlouhodobé užívání kortikoidů (dochází ke ztenčení cévních stěn, ty jsou pak náchylnější k poškození) nebo hormonální antikoncepce.
  7. Poškození jater – nejčastěji následkem cirhózy (neboli tvrdnutí jater). Játra jsou místem, kde se tvoří srážlivé faktory.
  8. Poruchy výživy (anorexie), poruchy vstřebávání živin (celiakie) a alternativní stravovací styly, přísné diety (vegetariáni, vegani, makrobiotici a další).
  9. Choroby s krvácivými projevy (břišní a skvrnitý tyfus, ebola – v ČR se však nevyskytují).
  10. Další onemocnění – především se jedná o poruchy imunity, u nichž mohou být modřiny pouze jedním z mnoha dalších příznaků (např. roztroušená skleróza, amyloidóza, Cushingův syndrom).

Jak zabránit tvorbě modřin?

Zcela předejít vzniku modřiny samozřejmě možné není. Je ale možné snížit riziko zvýšenou opatrností a dbáním bezpečnostních pravidel, případně používáním ochranných pomůcek při sportu a dalších volnočasových aktivitách.

Je-li příčinou zvýšeného krvácení křehkost cév, podávají se léčivé přípravky, které jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu, s obsahem rutinu a vitaminu C (např. Ascorutin®, Rutascorbit®). Přírodním zdrojem rutinu je např. pohanka, otruby, ovesné vločky nebo luštěniny, také ořechy, slupky jablek a rajčat, listová zelenina nebo zelený čaj.

V případě, že užíváte léčivé přípravky na předpis, které mohou zvýšenou krvácivost vyvolávat, poraďte se s lékařem, jak postupovat dále. Bez jeho vědomí však léky nevysazujte!

Léčba modřin

Tak jako při každém úrazu, ať už lehčím, nebo závažnějším, je vhodné reagovat co nejrychleji a postižené místo ošetřit. V případě úderu či nárazu je vhodné přiložit studený nebo ledový obklad, který urychluje stažení krevních cév a brání rozsáhlejšímu krvácení.

Nemáte-li po ruce speciální obklad, můžete použít i mraženou zeleninu, kterou zabalíte do utěrky. Také tlak na postižené místo zmírní velikost a objem podlitin.

Není-li poškozena pokožka, podávají se také speciální poúrazové krémy nebo masti, které jsou kombinací heparinu (urychluje vstřebání krevní sraženiny) a protizánětlivé látky (ibuprofen) – např.

Ibalgin® Duo Effect krém, případně místně působící gely a masti s obsahem účinné látky na bázi heparinu glykosaminoglykanu (např. Hirudoid® gel a mast) nebo přímo s heparinem (např. Lioton® 100 000 gel). Tyto přípravky zmírňují otok a podporují vstřebání krevních výronů.

Pokud máte raději přírodní léčbu, vyzkoušejte například obklady z výluhu mateřídoušky, slézu nebo divizny, obkládat postižené místo můžete také spařenými mladými kaštanovými listy (z jírovce maďalu), octanové obklady, případně potírat modřinu kvalitním medem a překrýt, aby mohl med v klidu působit.

Z oblíbených homeopatických léků je výborná Arnica Montana v ředění 9CH, která se podává při jakémkoliv úrazu, ze začátku i po 20 minutách 3 kuličky až do zlepšení stavu. Působí na bolest, otok i rozsah podlitin.

Postižené místo by mělo být v klidu, aby se urychlilo vstřebání modřiny. Obvykle to trvá cca 14 dní, než zcela zmizí.

Kdy se obrátit na lékaře?

  • Přestože jsou modřiny většinou nezávažné, máte-li jakékoliv podezření, které může souviset s četností výskytu nebo s oblasti, kde se modřiny často vyskytují, případně se objevují modřiny zdánlivě bezdůvodně, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodná vyšetření ke zjištění příčiny zvýšené krvácivosti (pravděpodobně na hematologii).
  • PharmDr. Kateřina Dubská
  • Lékárna Dům zdraví, Hodonín
  • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  • Modřina - Vše o zdraví

Modřín opadavý – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití, pěstování

  Modřina - Vše o zdravíModřín opadavý (latinsky Larix decidua) je strom dosahující výšky asi 30-40 metrů, dožívá se až 600 let a kvete v dubnu, květnu a červnu a to až v době, kdy má strom 30-60 let. Borka stromu je nejprve šedá, později červenohnědá a šupinatá. Jehlice vyrůstají na koncích dlouhých výhonů ve šroubovici, na zkrácených větévkách (brachyblastech) ve svazečcích; jehlice jsou na jaře světle zelené, později ztmavnou, na podzim se zbarví do zlatožluté a opadají. Samčí šištice jsou vejcovité a žluté; samičí šištice jsou delší, karmínové, vzpřímené a voní; dozrávají ve vejcovité šišky s přitisklými šupinami, které jsou zpočátku načervenalé, později hnědé. Semena vypadávají na jaře.

Účinky rostliny:

Nejběžnějším přípravkem z modřínu je pryskyřičný balzám, avšak užívá se i dřevo, kůra a mladé výhonky. Balzám se skládá ze silice, terpentýnu, hořčin a pryskyřičných kyselin.

Používá se k inhalování, zejména při kataru horních cest dýchacích a bronchitidě (obvykle stačí vdechovat páry jednou denně po dobu 5 až 8 minut).

Nemáme-li balzám, můžeme ho nahradit větvičkami či mladými výhonky.

  • Kůra je bohatá na třísloviny a má adstrindgentní účinky, což ocení zejména ti, kterým se nadměrně potí nohy.
  • Odvar z modřínového dřeva lze užít ke koupelím při revmatismu a jiných bolestech kloubů.
  • Dlouhodobá vnitřní léčba je nevhodná, neboť může dráždit a přetěžovat ledviny.

Modřínová pryskyřice se dříve užívala k léčení kožních a plicních onemocnění. Kdo chtěl vyléčit začínající chřipku, musel rozžvýkat kuličku modřínové pryskyřice. Pryskyřici lze užívat i zevně ve formě masti, již naneseme na hruď.

Modřínová mast pomáhá rovněž při revmatismu a ischiasu. Především v západních Alpách můžeme v horkých letních dnech na mladých modřínech objevit sladké husté výměšky. Ty jsou známé jako „mana z Brianconu“ a užívaly se především k povzbuzení trávení. Na rozdíl od smrkových a jedlových jehlic jsou ty modřínové mírně jedovaté.

Historické využití

V roce 1543 doporučoval Leonhart Fuchs nadrcenou kůru k zevnímu užití při léčbě kožních nemocí, jehličí uvařené v octu proti bolestem zubů; pryskyřici proti kašli, zevně při zánětech uší.

„Benátský terpentýn“ získávaný ze dřeva se v lidovém léčitelství používal zevně ke vtírání při bolestech nervů, vnitřně při žaludečních a střevních potížích nebo žlučníkových a ledvinových kolikách.

Parazit modřínů – dřevokazná houba verpáník lékařský

Na modřínech parazituje jiná léčivá rostlina, respektive houba, verpáník lékařský (Agaricum officinales). Ten pomáhá při zácpě a revmatismu, podporuje trávení a léčí katary horních cest dýchacích. Verpáník byl jednou z ingrediencí“elixíru dlouhého života“.

RECEPTY – med, tinktura a mast

Med z modřínových výhonků

Jednotlivé mladé jarní modřínové trsy jehliček naskládáme ve vrstvách do sklenice, upěchujeme. Jednotlivé vrstvy zalijeme medem. Lze použít i metodu prosypávání cukrem jako u smrkových výhonků.

Poslední vrstvou je vždy cukr či med, výhonky nesmí trčet. Necháme zavřenou sklenici stát na okně na slunci. Po 14 dnech vznikne tekutý sirup. Pak přecedíme. Podáváme po lžičkách u respiračních onemocnění, astmatu apod.

Med také posiluje v době rekonvalescence po těžkých chorobách.

Tinktura z modřínových výhonků na posílení žaludku

150 gramů výhonků, 1000 ml 40% alkoholu. Necháme za denního protřepávání macerovat 21 dnů ve stínu na teplé místě. Přecedíme. Podáváme k posílení žaludku 3x denně 20 kapek.

Modřínová mast, mast z modřínové pryskyřice – recept

  • Jak vyrobit modřínovou mast z pryskyřice se dozvíte zde. 

Zajímavosti

  • Modřín je jediný domácí jehličnatý strom, jehož jehlice na podzim opadávají.
  • Z modřínu, jednoho z nejvznešenějších a nejdéle žijících severských stromů, vyřezávají tunguzští šamani rámy bubnů. Modřín jim připomíná mytický strom Tururu, na němž žily duše šamanu, než vstoupily do těl.

Nezdravotní využití modřínu

Dřevo je tvrdé a trvanlivé i ve vodě, využívá se jako stavební a důlní dříví, slouží k výrobě lodních plošin, železničních pražců, podlah, nábytku. Benátky stojí údajně zčásti na modřínových kůlech.

Zajímavé:  Prakticky Lekar Plzen Zimni Stadion?

Z mladých výhonků a pupenů se dříve vyráběl sirup, vnitřní kůra se zpracovávala jako zelenina nebo usušená na mouku, mouka se nastavovala pylem, ze samičích šištic a mladých šišek se vyráběla pálenka, míza se vychutnávala jako žvýkačka.

Historie a mýty

Latinské slovo „Larix“ pochází pravděpodobně z jazyka keltských obyvatel Alp. V německém Margarethenriedu (zemský okres Freising) upomínají čtyři modříny na strašlivé přepadení Švédy za třicetileté války.

Na českém území se nachází několik památných modřínů. Nejmohutnějším modřínem opadavým v Česku je modřín u Petrovic, druhý nejmohutnější je modřín v Josefově dole.

Za zmínku stojí také modřín v Horní Oboře, polžický modřín nebo modřínová alej u Šindelové.

Kde roste

Areálem modřínu jsou horské lesy v Alpách, na východ od Hrubého Jeseníku, v Karpatech; nad 2000 m; strom je rozšířený. Evropa.

Příbuzný druh

Modřín japonský (L. kaempfen): Má modravě zelené jehličí, kulovité šišky, nazpět ohnuté šupiny. Užitkový lesnický i okrasný strom (vyžaduje půdu bohatou na živiny a vlhké klima).

Zdravé stárnutí

Ještě další modřina. Co způsobilo, že tmavé nevzhledné stopy na nohou? Můžete si nevzpomínám nárazu do ničeho. V poslední době se však, zdá se, že modřiny častěji. Je to důvod k obavám?

Snadná tvorba modřin je společné s věkem. Ačkoli většina modřiny jsou neškodné a odejít bez léčby, může snadno modřiny někdy být příznakem vážnější problém.

Proč je snadná tvorba modřin tak časté u starších dospělých?

Většina modřiny tvoří, když jsou malé krevní cévy (kapiláry) v blízkosti povrchu kůže rozbité dopadem rána nebo poranění – často na rukou nebo nohou. Když se to stane, krevní úniky z plavidel a zpočátku vypadá jako jasná nebo tmavá červená, fialová nebo černá značka. Nakonec vaše tělo absorbuje krev a značka zmizí.

Obecně platí, že tvrdší údery způsobují větší modřiny. Nicméně, pokud si snadno udělat modřiny, menší boule – jednu si možná ani nevšimnete – může mít za následek podstatné zbarvení.

Někteří lidé – zejména ženy – jsou náchylnější k modřiny, než jsou jiní. Jak člověk stárne, může několik faktorů, které přispívají k snadná tvorba modřin, včetně:

  • Stárnutí kapiláry. Časem tkáně podporující tyto lodě oslabit a kapilární stěny stále křehký a náchylný k prasknutí.
  • Ředění kůži. S přibývajícím věkem se, že vaše pokožka se stává tenčí a ztrácí některé ochranné tukové vrstvy, která pomáhá zmírnit vaše cévy před zraněním. Nadměrné vystavení se slunci urychluje tento proces.

Can léky a doplňky přispívají k snadné modřiny?

Léky na ředění krve jako je aspirin a warfarin (Coumadin), nebo léky, jako klopidogrel (Plavix) snížení krevního schopnost srážení. V důsledku toho, může krvácení z poškození kapilár trvat déle, než je obvyklé, aby zastavení – což umožňuje dostatek krve do unikat a způsobit modřiny.

Aktuální a systémové kortikosteroidy – které mohou být použity k léčbě různých stavů včetně astmatu, alergie a ekzémy – způsobí, že vaše kůže tenká, což usnadňuje modřinu. Některé doplňky stravy, jako je rybí olej a ginkgo, také může zvýšit riziko vzniku modřin kvůli ředění krve efekt.

Nepřestávejte užívat své léky, pokud dochází k vzniku podlitin. Poraďte se s lékařem o svých obavách. Kromě toho, ujistěte se, že váš lékař si je vědom případných doplňků Bereš – zvláště užíváte-li je, když na ředění krve drogy. Váš lékař může doporučit vyhnout určitým over-the-counter léky nebo doplňky.

Viz také

Snadná tvorba modřin: společná jak stárnou,

Kdy snadná tvorba modřin znamenat vážnější problém?

Modřina - Vše o zdraví

Zdravé stárnutí. Snadná tvorba modřin: společná, jak jste věku.

Snadná tvorba modřin někdy označuje závažné základní onemocnění, jako je srážení krve problému nebo onemocnění krve. Poraďte se s lékařem, pokud:

  • Mají neobyčejně velké a bolestivé modřiny, zvláště pokud vaše modřiny Zdá se, že vývoj bez známých důvodů
  • Už snadná tvorba modřin a abnormální krvácení jinde, například z dásní, nosu, nebo trávicího traktu
  • Najednou začnou modřiny, zejména pokud jste v nedávné době začal nový lék
  • Rozvíjet modřiny v průběhu nemoci se kromě horečky nebo zmatenosti

Tyto příznaky mohou indikovat nízkou hladinu nebo abnormálně fungující destičky – složky krve, které pomáhají srážení po zranění – nebo problémy s proteiny, které pomáhají krevní sraženiny. Chcete-li diagnostikovat příčinu své modřiny, může Váš lékař kontrolovat krevních destiček nebo testy, které měří schopnost krve srážet.

Další závažné příčiny patří modřiny domácího násilí nebo zneužívání. Jestliže jste někoho milovali má nevysvětlitelné modřiny, zejména v neobvyklém místě, jako je okolí očí nebo obličeje, zeptejte se na možnost zneužití.

Jak mohu předcházet nebo je léčit modřiny?

Aby nedošlo k malé modřiny, eliminovat domácí nepořádek, který by mohl způsobit nárazům a pádům. S dlouhým rukávem košile a kalhoty mohou poskytnout další vrstvu ochrany pro vaši pleť. Omezte dlouhodobé vystavení slunci, které vám pomohou vyhnout se jeho stárnutí efekty a výsledný zvýšenému riziku podlitin.

Jakmile modřina se tvořil, ale ne moc lze udělat, aby léčit. Většina modřiny nakonec zmizí, jak vaše tělo absorbuje krev – i když léčení může trvat déle, jak jste věku. Pokud modřina je oteklé, mohlo by to pomoci použít studený obklad a povýšit postiženou oblast. Po snížení otoku, může teplý obklad urychlit odstranění krve. Je-li pohled na modřinu vadí, zakryjte ji oblečení nebo make-up.

Ty nemusí být schopen eliminovat snadno modřiny. Nicméně, přičemž jednoduché kroky k ochraně pokožky a vyhnout se zranění jít dlouhou cestu směrem k udržení modřiny bez.

Viz také

Hemofilie. Vážná nemoc, kterou přenášejí ženy a zpravidla se projevuje u mužů

„Když se František narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by s ním bylo něco v nepořádku. Třetí den po porodu, při seřezávání pupečního pahýlu, ale začal velmi silně krvácet a skončilo to převozem na jednotku intenzivní péče,“ vzpomíná jeho maminka Kateřina.

Lékaři provedli sérii vyšetření a zjistili u chlapce závažnou poruchu krevní srážlivosti – hemofilii. „Hemofilie je dědičná, ale v rodokmenu naší rodiny jsem neobjevila jediný případ této nemoci šest generací zpětně. Genetické vyšetření ovšem později ukázalo, že jsem přenašečka těžké formy hemofilie A. Moji předkové zkrátka měli štěstí, rodily se převážně dívky a několik zdravých chlapců.“

Přečíst článek ›

Zpočátku bylo vše bez problémů, ale jakmile se začal jejich syn více pohybovat, objevovaly se první modřiny a krvácení. Nejprve měl podlitiny na loktech, o které se začal ve třech měsících opírat. Jak se v pohybových dovednostech zdokonaloval, bylo podlitin stále více, objevovaly se na předloktích, kolenech, bércích i na hlavičce.

Modřiny se navíc Františkovi tvořily i v místech, kde se ho rodiče dotýkali. Začali mu proto dávat různé chrániče a vycpávky, někdy také měkkou helmu, a museli se naučit se synem velmi opatrně manipulovat, aby mu neublížili.

„Když měl František deset měsíců, byla už situace natolik špatná, že jsme požádali ošetřující lékařku o zahájení faktorové léčby dříve, než je běžně doporučováno.“

Srážecí faktor do žíly

POČTY*Nemocí trpí v ČR přibližně 1000 lidí, 38 % z nich má těžkou formu nemoci.*250 z nich jsou děti.

*Nemoc přenášejí ženy, zpravidla se projevuje jen u mužů. 

Ale ještě než František léčbu dostal, poprvé zakrvácel do kloubu – do pravého hlezna. Nemohl se bolestí ani hýbat. Hned poté začali lékaři Františkovi podávat přímo do žíly jednou týdně srážecí faktor. Nejprve se to dařilo, ale pak začal být problém žíly nalézt. Lékaři hledali vhodnou žílu, kde se dalo – na rukou, nohou i na hlavičce.

Když byl Františkovi rok, stala se pro jeho rodiče situace neúnosnou. „Jednou se lékařům nepodařilo žílu napíchnout ani po 90 minutách a já jsem si uvědomila, že pokud by začal František krvácet, tak by to taky kvůli zdlouhavému hledání místa pro aplikaci faktoru nemusel přežít,“ vzpomíná Kateřina.

Naštěstí se v té době naskytla příležitost, aby František začal dostávat novou preventivní, tzv. nefaktorovou léčbu, která se aplikuje do podkoží. „Zlepšení nastalo hned po první injekci, kdy se přestaly objevovat nové hematomy.

Po druhé aplikaci František nepotřeboval žádné chrániče a nyní máme doma vlastně ,zdravé‘ dítě.“

Přečíst článek ›

Za sedm měsíců od zavedení nové léčby neměl její syn jediné samovolné krvácení. To úrazové se u něj zastavuje spontánně a stejně rychle jako u zdravých dětí.

„Podkožní aplikace je navíc snadná, rychlá a hlavně téměř bezbolestná.

Je jen škoda, že se syn nedostal k této léčbě dříve, některé klouby už bude mít kvůli krvácením poškozené, což se v budoucnu projeví pohybovými potížemi,“ dodává Františkova maminka.

Názor odborníka

„Hemofilie je nevyléčitelná, ale ve srovnání s 90. léty, kdy většina hemofiliků prožila velkou část života v nemocnici a v brzkém věku skončila kvůli krvácení do kloubů a velkým bolestem na invalidním vozíku, jsme dnes v léčbě úplně jinde.

Od léčby akutních krvácivých stavů jsme se posunuli k preventivní, takzvané profylaktické léčbě, která krvácení předchází, a významně tak snižuje riziko krvácení,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D.

, primář Oddělení dětské hematologie a zdravotnický náměstek pro Dětskou nemocnici FN Brno.

Informace o nemoci* Hemofilie je vzácné a vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního (srážecího) faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B).* Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí.

Hemofilie se v současnosti léčí dodáním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve.* Preventivní dodání srážecího faktoru (tzv. profylaxe) předchází mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie.

* Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby může vést až k trvalé invaliditě.

* Lidem s hemofilií pomáhá dobrovolný spolek Český svaz hemofiliků, který zastává zájmy nemocných, pomáhá jim zvládat nepříznivý osud a plně se začlenit do běžného života.

Tipy pro zdraví

České superpotraviny

Superpotraviny si obvykle spojujeme s exotikou, ale i u nás máme suroviny, které se těm zahraničním vyrovnají, a navíc je běžně jíme. Například česnek má dobré antibakteriální účinky. Stejně tak obsahuje spoustu antioxidantů cibule.

Tereza Havrlandová ze společnosti zdravých potravin Lifefood však upozorňuje na to, že česnek a cibule mohou způsobovat zažívací potíže. Málokoho by pak nejspíš napadlo označit za superpotravinu vločky. Ovesné vločky obsahují kromě komplexních sacharidů také hořčík, zinek, vitamin B a cennou vlákninu.

Zajímavé:  Kdy Jsou Priznaky Covid?

Skutečnou superpotravinou v Česku je třeba rakytník nebo kvašené zelí.

7 důvodů, proč jste samá modřina

Modřina je odrazem drobného poranění cév pod povrchem kůže. Jestliže jsou tyto cévky poškozeny, uniká z nich menší množství krve. Pak se vám na pokožce objeví klasické modré, černé nebo purpurové zabarvení. Tvoří se vám ale většinou náhle, bez zjevné příčiny, jako by zničehonic? Na vině mohou být následující faktory:

1. Berete určité doplňky stravy

Některé doplňky stravy mohou přispívat ke vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Týká se to například i česneku, zázvoru, gingko biloby, ženšenu, omega-3-mastných kyselin (rybího oleje), nebo třeba vitamínu E.

Pokud budete z jakéhokoliv důvodu něco z výše zmiňovaného doplňovat, raději se na to nejprve zeptejte lékaře. Mohlo by se stát, že by mohly některé z těchto doplňků reagovat na léky, které vám byly dříve předepsány.

2. Jste žena

Je to nespravedlivé, ale bohužel to tak je. Ženy mají větší tendenci mít modřiny než muži. Ti nejenže mají silnější kůži, ale také větší množství kolagenu, který napomáhá udržet cévy v dostatečné hloubce pod kůží a zároveň je chrání před poraněním.

Další naší „nevýhodou“, tedy co se týká podlitin, je přítomnost estrogenu. Studie prokázaly, že zabraňuje tomu, aby se zesilovaly cévní stěny. Navíc podporuje jejich otevírání. Proto v případě jejich poranění vyteče o něco více krve, než se stačí srazit.

3. Stárnete

Přibývající léta se samozřejmě projeví také v kvalitě kůže a cév. Pokožka se stává tenčí a cévy náchylnější k poranění, což jsou dva faktory, které zvyšují pravděpodobnost tvorby podlitin. Kvůli ztenčování kůže nastává ztráta tukové vrstvy a kolagenu, které předtím chránily vaše cévy. U nich zase dochází ke ztrátě elasticity, a to je činí náchylnější k porušení.

4. Berete léky na rozředění krve

Jestliže máte problém se srdeční arytmií nebo s krevními sraženinami, pravděpodobně používáte léky na rozředění krve. Ty mohou být příčinou vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Na vině mohou být také jiné léky s podobným efektem, např. ibuprofen nebo aspirin.

5. Trpíte poruchou krve

Hemofilie a von Willebrandova choroba jsou krevními poruchami, kvůli nimž mohou snadno vznikat podlitiny. Hemofilie je vzácné onemocnění, které ovlivňuje schopnost krve se srážet. Proto jsou lidé s touto chorobou vystaveni riziku závažného krvácení i tehdy, když u nich dojde jen k mírnému poranění.

Von Willebrandova choroba je mírnější a o něco častější porucha srážení. Většinou se vyznačuje např. krvácením během čištění zubů, dlouhotrvajícím krvácením z nosu, přítomností krve v moči nebo stolici a silnou menstruací.

6. Užíváte antidepresiva

Studie sledující vliv některých novějších léků proti depresi prokázaly, že mohou ovlivňovat i krevní destičky, které jsou důležitou součástí procesu srážení krve.

7. Máte nedostatek vitamínů

Nedostatek vitamínu C a vitamínu K může způsobit vznik podlitin nevysvětlitelného původu. Ale pokud žijete ve vyspělém národě (což žijete, když jste v ČR) a máte pravidelný přístup ke zdravému jídlu, je velmi nepravděpodobné, že by se to týkalo i vás. Tento problém se obvykle vyskytuje pouze u těžce podvyživených populací.

Jak se co nejrychleji zbavíte modřin?

Špatnou zprávou je, že se podlitina hojí až dva týdny. Jakmile tělo vstřebá krev, která vede ke vzniku modřiny, prochází několika dalšími fázemi. Po několika dnech se změní modrá (nebo černá či fialová) barva na zelenou nebo žlutou a také opadne otok.

Nicméně existuje fígl, díky němuž se proces uzdravení urychlí. Hned, co se udeříte do kolene, lokte, holeně a podobně, vezměte si balíček ledu a podržte ho na bolavém místě zhruba 10 minut.

Praktikujte to několikrát denně. Tím dojde k zatažení cév, čímž se zpomalí šíření purpurového odstínu v místě poranění.

Vyzkoušet můžete i osvědčené homeopatikum Arnica Montana (dávkování: 15 CH, 5 granulí 2-3 x denně).

-šp-

Slezina z pohledu čínské medicíny

Toto je jeden z nejčtenějších článků v magazínu. Trochu jsem verzi z roku 2017 doplnila o své nové poznatky, terminologicky upravila a zde je nové znění. Rozhodně se tomuto tématu budu věnovat i nadále, protože pochopení principů trávení je zásadní pro zdraví.

Slezina a její funkce

Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček odpovídá.

Takto popisujeme účinky sleziny jako orgánu.

Slezina v čínské medicíně

Tady začíná první nesrovnalost a možná trochu nepochopení celého systému.

Popisujeme-li funkci orgánů dle čínské medicíny, tak nepopisujeme jejich fyzickou podstatu, nicméně jakýsi okruh, za který odpovídá.

Terminologicky správně bychom měli používat výrazy jako element země, čchi země, zemitá čchi. Používání slova „SLEZINA“ může vést ke zmatečnosti a trochu i výsměchu z nepochopení.

Oslabená slezina tedy neznamená, že vám tento orgán nefunguje. Znamená to, že se to nějak projevuje na tělesné úrovni a znalostí principů celostní medicíny můžete řešit příčinu.

Orgány a okruhy, které spadají do elementu Země, mají řídit trávící proces. V základu tam paří „slezina“ a „žaludek„. Vnitřní energii Země mají ale také „játra„, „tenké střevo“ a „pericard„.

Země znamená centrum, břicho, látkovou výměnu, s jejíž pomocí zpracováváme vlivy z vnějšího světa. Čchi tohoto elementu je hodně o spočívání sami v sobě – „být sám sebou“.

Jakmile nad sebou začneme více přemýšlet, často to nastává v pubertě (co si o nás myslí druzí, nevypadáme náhodou komicky atd.), tak se element Země oslabuje. Najednou místo toho, aby nám z břicha vycházela intuice a pocit jistoty, vychází tam obavy, zádumčivost a nejistota.

S tím ruku v ruce jdou potíže s trávením, látkovou výměnou, alergiemi a postupem let i nezadržitelnými problémy s tělesnou váhou.

Břicho je místem, kde se vše zpracovává

Nemluvíme zde jen o potravě, ale o všem, co čteme, slyšíme, vidíme nebo cítíme – všechny tyto vjemy musíme nejprve „strávit“. Což vysvětluje, proč má vnitřní energii Země i „pericard“.

Zemská čchi napomáhá rozkládat potravu, a to jak tělesnou, tak duševní a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do KOVU „plic“. Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve (v tom se shoduje s popisem funkce s dnešní medicínou), a jednak představuje zdroj hybné životní síly.

Zemská čchi „sleziny“ představuje „postnatální základ“. Jednoduše řečeno, vytváří energii z toho, co přijímáme. Je-li střed v pořádku, tak to co nás živí, nás posiluje. Je-li však slabý, objevují se potíže. Místo, aby nás „potrava“ posilovala, začneme mít po ní potíže. Když čtete tyto řádky, nepřemýšlejte pouze nad jídlem.

Zemská čchi „sleziny“ je mocným tvůrcem naší energie.

Nevhodné jídlo, nepravidelné jídlo, jídlo ve spěchu, jídlo s odporem a hlavně duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Když je slabý „střed“, nejsme schopni snášet svůj život. Snadno se pak urážíme, neumíme odpouštět, celé hodiny hloubáme nad každou pronesenou větou a donekonečna přemítáme nad našimi obavami. Je pro nás problém se soustředit a něco se naučit je nadlidský výkon.

Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a hromadění blbostí v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.

V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (např. jogurt s banánem ráno), tak se nadměrné přemítání již objevuje jako patologie.

Princip yin prvku Země je označován jako „slezina“. Tím však není myšlen jednoduše ten zmíněný orgán, ale řada vzájemných vztahů a funkčních okruhů, jak již bylo výše zmíněno. Yin v sobě nese vlhko a chlad, což je naprosto v pořádku, pokud je to v rovnováze. Občas potřebujeme, aby se v těle objevilo vlhko a chlad, hlavně pokud je potřeba zpracovat něco, co je suché a horké. 

Pokud je však vlhka a chladu nad míru, což se stává, když je YIN prvku země v oslabení, tak není na místě jej přijímat nad míru. A zde jsme u mléka. Mléko není ve své podstatě nezdravé, jen v sobě nese vlhko a chlad. A „slezina“ fakt nesnáší vlhko a chlad. Toť trochu k vysvětlení, proč mléko oslabuje „slezinu“.

V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Uvést je zde nemohu, protože by se jednalo o zdravotní tvrzení a z případných kontrol bych pak měla oslabenou nejen slezinu. Zajímá-li vás to, napište mi do ePoradny.

Máte-li jakékoliv problémy spojené s čchi sleziny je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu.

Je tedy dobré (hlavně v období podzimu a zimy) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky.

Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů.

Oslabení jinového elementu země se může projevit následovně:

  • Bolesti v levém podžebří.
  • Snížená obranyschopnost organismu.
  • Dechové potíže.
  • Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).
  • Pocit těžkých nohou.
  • Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).
  • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
  • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
  • Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.
  • Nestrávená potrava ve stolici.
  • Tupá bolest hlavy na čele.
  • Pocit chladu, hlavně studené ruce a nohy.
  • Pokles dělohy či konečníku (hemoroidy).
  • Zvýšený chuť na sladké, hlavně jako doplňovač energie.

To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemám dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individuálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravujeme úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.

K elementu ZEMĚ a její čchi ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice ZEMĚ se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v „středu“, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, suché rty jsou důsledkem vyčerpání krve země atd.).

Zajímavé:  Časté chození na velkou - vše o zdraví

Orgánové hodiny pro „slezinu“ jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 – 23 hodinou, kdy je čchi „sleziny“ nejslabší.

Jakmile jsem pochopila princip fungování elementu ZEMĚ v těle, došlo mi, že tím bylo tak trochu myšleno to, co my dnes s velkou pompou objevujeme, a to MIKROBIOM.

Vždy když mi nějaká takováto souvislost docvakne a doplním další dílek do toho pomyslného puzzle, mám husí kůži 🙂 🙂 🙂 Studenti se mi smějí, že husí kůže je odraz nějakého vzrušení, ale já to tak cítím.

Je to prostě vzrůšo, když objevíte něco nového.

Zajímají-li vás tyto principy také, tak se vrhněte do studia. Třeba na SHANTI ACADEMY. Ale bacha na „slezinu“ 🙂

  • ZDROJ:
  • Klasická čínská medicína – základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, nakladatelství Svítání, ISBN 978-80-86601-16-8
  • Čínská medicína pro každý den, Christine Li, 1. české vydání 2017, nakladatelství Jan Vašut, ISBN 978-80-7541-029-0
  • Studijní materiály (hlavně přednášky Anastacie White) a pracovní zkušenosti 🙂

Natržený sval a svalová poranění

„Chtěl jsem si jen dát trošku do těla v posilovně…nebo jenom zaběhat,… zahrát fotbal“, a zranění je na světě. Zranění a úrazy svalu se nevyhýbají nikomu, a tím spíše těm, kteří sportují nárazově.

Tělo není na zátěž připraveno, sportující navíc podcení pitný režim, zahřátí, rozcvičení a protažení organismu, a problém je tu. Jenže ke svalovému poranění může dojít i v domácnosti např.

při seskakování ze židle, při věšení záclon, nebo při uklouznutí na dlaždičkách, venku na náledí. Nástrahy zkrátka číhají téměř všude, stačí chvilka nepozornosti.

Svalová poranění

Sval se skládá ze svalových vláken, která jsou v neustálém napětí, kterému říkáme svalový tonus. Při určité tělesné aktivitě se sval může přetížit, maximální napětí, kterého jsou svalová vlákna schopna je překročeno a vlákna se „přetáhnou“.

K tomuto přetížení svalových vláken dochází často i tehdy, je-li organismus unavený nebo dehydratovaný. Svalová vlákna se nachází ve velkém předpětí a další zátěží se jejich tonus ještě zvyšuje. Dochází k přetržení některých vláken, ale zřídka dochází ke kompletní ruptuře svalu.

Vzniká bolest, krevní sraženina po natržení okolních cév, otok a porucha funkce.

Příčiny:  Rychlý a nečekaný pohyb, nedostatečné zahřátí (rozcvičení) před dynamickou zátěží. Poměrně častá komplikace u rychlostních sportovců, ale velice často se natržení svalu vyskytuje právě u kondičních a „svátečně“ sportujících jedinců.

Důvodem je, jak už bylo řečeno, nedostatečné zahřátí, přecenění sil, únava, chronické přetížení určitých partií, ale i řada vnitřních faktorů, překyselení a dehydratace.

Dále se často natrhává sval v okolí poškozeného kloubu buď úrazem, zánětem nebo chronickým poškozením jako artrózou, revmatoidní artritidou nebo jiným zánětem, kde sval vykonává ochranu a často je ve zvýšeném napětí, ve kterém pak vzniká natržení.

Příznaky: Poškození svalu je poměrně bolestivé zranění, které postiženému znepříjemní minimálně několik dní.  V případě menšího poškození (natrhnutí několika vláken bez zjevné vklesliny v místě poškození a modřiny) je u většiny lidí tento stav vnímán jako trvalý stah příslušného snopce svalu, který omezujev pohybu.

V případě poškození většího počtu svalových vláken a eventuelnímu natržení svalového obaluje to vnímáno jako ostrá bolest, bránící další zátěži svalu. Sval může být citlivý na pohmat, dostavuje se i ztuhnutí (někdy vnímáno i jako křeč), případně otok postiženého místa, a někdy i hematom.

Pacientmá obtíže s chůzí a dalšími pohyby, na kterých se sval za normálních podmínek podílí (např. při natažení přitahovačů dolní končetiny na vnitřní straně stehna má postižený problém s přitažením jedné nohy ke druhé). Bolestivá je část nebo celá délka svalového snopce, svalové úpony jsou citlivé, bolestivost je pociťována často i v klidu.

Při zahřátí zátěží se stav dočasně zlepšuje, pak ale nastává výrazné zhoršení, může vzniknout i otok. Vždy je nutná určitá doba klidu, která je doporučená dle rozsahu poškození.

Při přetržení určitého svalu nebo jeho celé části je cítit silná ostrá bolest a někdy i slyšitelné prasknutí a v místě se objevuje prohlubeň.  Je zde výrazná bolestivost, rychlý nástup otoku a hematomu. Postižený sval nelze zapojit ani přes bolest.

Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestív poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron).

Bolest znemožňuje chůzi, postižený si nemůže stoupnout na špičku nohy. Nejčastější plné přetržení je až v místě Achillovy šlachy. Některé další svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů.

U fotbalistů se natrhávají zadní svaly stehna, u hokejistů zase svaly v oblasti třísla.

Léčba svalových poranění

Při podezření na jakékoli poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo závažnějším komplikacím (dalšímu poškození svalu). Sval se nesmí nadále protahovat, sportovec by ho neměl ani „zkoušet rozhýbat“.

Zpočátku aplikovat led v průběhu prvních 24 hodin (vždy cca 10–15 minut ledování s hodinovou pauzou – to celé několikrát opakovat.

Po cca 36 hodinách aplikovat spíše teplo nebo Priessnitzův zábal pro snížení svalového tonu, během dne vtírat alespoň 3× do postiženého místa masti s protizánětlivými a protiotokovými složkami (traumaplant, voltaren, Reparil, Lioton aj.). Proti vzniku otoku pomůže zvednutí postiženého místa do zvýšené polohy – tj.

nad úroveň srdce. Vhodný je také kompres daného svalu (stahovací punčocha, bandáž, elastické obinadlo), aby se otok dále nezvětšil a docházelo i k lepšímu prokrvení hlubších částí svalu, což napomůže regeneraci. Dnes jsou moderní lymfotapy anebo celé tzv. lymfokalhoty.

Sval se zatěžuje postupně a podle stupně hojení a bolestivosti. U menších svalových poranění trvá léčba cca týden až dva, u větších svalových traumat se léčba může protáhnout až na měsíc. Velmi významná je diagnostika a následná komplexní terapie.

Svalové poškození se pouze klidem vyléčí méně pružnou vazivovou jizvou, která pak v budoucnosti může působit další komplikace (trvalý zdroj tahu). Jakmile vymizí akutní bolestivost, lze sval postupně zatěžovat, ale nesmí se přehlížet bolest.  Se sportováním lze začít až po úplném vymizení obtíží a podle výsledku ultrazvukového vyšetření.

Pokud se sportovec vrací ke sportovním aktivitám po těžším zranění, je lépe použít vhodnou ortézu, nebo taping.

Samozřejmě při jakémkoli podezření na závažnější poranění, např. pokud je bolest neúnosná nebo přetrvává nebo je v místě poranění patrná vkleslina či důlek, je nutné navštívit lékaře specialistu. Může se jednat o větší poškození svalu, které vyžaduje odbornou léčbu, a ne jako je běžné v praxi: „dej si měsíc klid a pak postupně zatěžuj….“.

Jak rozlišit stupeň svalového poranění?

K rozlišení závažnosti poranění je třeba odborného lékařského vyšetření, ideálně doplněného o sonografické vyšetření. Největší riziko poranění svalu hrozí nárazovým rekreačním sportovcům. Když pravidelně nesportujete nebo se chystáte změnit typ zatížení, připravte na to tělo. Cvičíte-li tedy pravidelně v posilovně a chystáte-li se třeba zahrát fotbalový zápas, alespoň týden před zápasem zařaďte běhání. Tělo si na změnu zatížení a na nový pohybový stereotyp přivykne lépe a vy předejdete zranění.

Každému zatížení by mělo předcházet pořádné zahřátí, rozcvičení a dostatek tekutin. A je opravdu úplně jedno, jestli jdete do posilovny, běhat do lesa nebo hrát fotbal.

Stačí pár minut aerobní zátěže (lehký klus, svižná chůze, jízda na kole volným tempem…) a svaly jsou prohřáté a tělo připravené. Této úvodní fázi věnujte vždy minimálně deset minut.

Pak postupně lehce protáhněte všechny svaly se zaměřením na ty, které budou při cvičení zapojeny nejvíce. Postupujte buď od hlavy k nohám, nebo naopak. Teprve pak můžete začít sportovat.

V nestátním zdravotnickém zařízení Barna Medical s.r.o. se problematikou natrženého svalu již dlouhou řadu let zabývá MUDr. Miloš Barna a se svým týmem profesionálních odborníků Vám poskytne kvalitní odbornou péči.

Proč právě zde?

Na klinice provádí rychlou a přesnou diagnostiku ultrazvukem, na sportovních akcích poskytují vyšetření moderním mobilním přístrojem
Provádí pravidelné kontroly a sledování hojení, a tím i optimální doby návratu do zátěže za pomoci ultrazvuku a různých speciálních testů
Tým odborníků s aktivním přístupem k léčbě od prvního dne poranění Vám může nabídnout: lymfodrenáže, speciální magnetoterapie, detox, cílené svalové techniky na  relaxaci svalu včetně akupunktury a rázové vlny, různé medikamentózní přípravky na optimalizaci  léčení poškozeného svalu včetně aplikace krevní plasmy

Rada na závěr:

Vyhněte se zejména dynamické (rychlostní, silové) zátěži v období únavy nebo tehdy, nejste-li na tuto zátěž připraveni. Nepodceňujte vhodné oblečení (sval zůstane zahřátý), nezanedbejte také kvalitní sportovní obuv, eventuelně vložky do bot zhotovené dle Vašich otisků chodidel, které si u nás také můžete objednat.

Nepřeceňujte se. Naslouchejte svému tělu a nepřetěžujte ho. Řada sportovců má tendenci překonávat únavu, uběhnou pár kilometrů navíc nebo odehrají dalších pár minut zápasu. Jenže právě tyto “krátké“ okamžiky mohou být osudové. Cítíte-li únavu, nechce-li se vám již sportovat, raději tělo poslechněte a jděte si odpočinout.

Blíží se teplé sluneční období a mnoho rekreačních sportovců se probudí do aktivity a začne sportovat. Pokud se někdo chystá věnovat sportování aktivně a patří již do věkové kategorie nad 35 let, musí počítat s tím, že v jeho těle se již mohou projevovat příznaky degenerativních změn, např. artróza kloubů.

  Takový jedinec by se již měl zajímat o své zdraví v tom směru, že by měl znát stav svých kloubů, chrupavky, vazů, měl by znát svůj kardiovaskulární aparát – tzn.

udělat si běžné vyšetření EKG, zátěžové testy a nechat si poradit od člověka, který se zabývá sportem, ať je to trenér nebo zkušený člověk, měl by něco vědět o výživě a regeneraci a na základě těchto informací by si měl poskládat tréninkový režim, regenerační plán a podle tohoto programu postupovat.

Vhodné jsou i preventivní prohlídky u fyzioterapeutů, kteří jsou odborně vyškoleni v odhalování svalových dysbalancí a naučí vás cviky, díky kterým lze omezit vznik úrazu (zapojení stabilizačního systému těla).

Nezanedbatelnou úlohu má při sportu fáze regenerační a správná výživa i pitný režim, a o tom bychom si řekli něco v příštím článku.

Zdroj: BARNA MEDICAL

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector