Nadměrné noční pocení – Vše o zdraví

Propocené pyžamo, nepříjemný zápach potu, vlhké vlasy, polštář, ložní prádlo i matrace. Také tento pocit zažíváte každou noc? Noční pocení může být opravdu velmi nepříjemné a může vás připravit o kvalitní spánek. Jaké jsou příčiny nadměrného pocení v noci a o čem nadměrné pocení vypovídá?

Pocení je zdravé a přirozené

Většina z nás vnímá pocení jako něco nepříjemného a nepřirozeného. Vlhké ruce, lesknoucí čelo a mokré skvrny v podpaží nejsou zvláště ve společnosti přijatelné. Pocení je však přirozené a zdravé, pomáhá udržovat stabilní teplotu těla a chrání nás před jeho přehřátím.

Pocení se odborně označuje také jako hidróza. Pot je výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Oba typy žláz vyměšují odlišný typ potu s odlišnou funkcí:

ekrinní žlázy apokrinní žlázy   
 funkce  vylučovací, termoregulační  pachové žlázy  
 barva   čirá mléčně bílá
 konzistence vodnatá lepkavá
 složení voda, soli, stopové prvky a močovina voda, bílkovina, tuky

Apokrinní žlázy se nacházejí převážně v podpaží, v tříslech a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až během puberty, což vysvětluje, proč zpocené děti nezapáchají. Pot z těchto žláz obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou lákadlem pro bakterie, které žijí na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vzniká právě zmiňovaný zápach.

Potíme se úplně všichni a úplně každý den, ale přesto každý trochu jinak. Na pocení má vliv například věk, pohlaví, aktivita, kterou právě děláme, ale také náš jídelníček. Dle průzkumů se muži potí až dvakrát více než ženy. U obou pohlaví se pocení snižuje s věkem. Denně je naše tělo schopné vytvořit až 0,5-1 litr potu.

  • Termoregulační pocení – jde o klasické ochlazení těla a orgánů. Nejčastěji nastává při námaze nebo vysokých teplotách. Při termoregulačním pocení se často nezpotíme hned, ale pot přichází až po určité chvíli.
  • Emocionální pocení – strach, stres nebo dokonce i radost může vyvolat emocionální pocení. Pocení se nejvíce projevuje v podpaží a na dlaních. Mokří můžete být i během několika sekund. Pot, který vzniká při stresu obsahuje zpravidla více látek, které rozkládají bakterie a proto může být jeho zápach výraznější.

Nadměrné noční pocení - Vše o zdraví

Extrémní pocení – nadměrné pocení ve spánku nepodceňujte

Pocení je přirozené a pro naše tělo i prospěšné, problém ale přichází ve chvíli, kdy je pocení nadměrné. Zvláště pokud se jedná o pocení v noci, tedy bez fyzické námahy. Pocení je určitý signál těla, který v žádném případě nepřehlížejte. 

Pokud vaše nadměrné pocení při spánku není způsobeno pobytem v teplé nevětrané místnosti a trvá dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem. Nadměrné noční pocení může mít zcela banální příčinu, ale také může být i signálem pro závažné onemocnění. Na základě odběru krve by měl lékař získat prvotní informace o vašem zdravotním stavu a případném zánětu v těle.

Noční pocení příčiny

Pokud je pocení při spaní opravdu pravidelné, zkuste se zamyslet nad vaším životním stylem. Došlo v poslední době ve vašem životě k nějaké změně? Potíte se také hodně i přes den? Máte nějaké večerní rituály, které by mohly noční pocení způsobit? Můžete přijít na to, že pocení během spánku způsobuje malá banálnost, kterou stačí změnit. 

Nemoc

Nadměrné pocení při spánku je symptomem pro mnoho lehkých, ale i vážných onemocnění. Noční pocení je nejčastěji způsobené horečkou, což je přirozená obrana našeho těla proti infekci. Nadměrné pocení v noci provází i celou řadu jiných onemocnění jako například:

  • Porucha štítné žlázy –zvýšená funkce štítné žlázy tzv. hypertyreóza vede k nadměrnému pocení ve dne i v noci. Onemocnění štítné žlázy doprovází další typické příznaky, jako třes, průjem, úbytek hmotnosti, únava, nespavost a další.
  • Menopauza a perimenopauza – je nejčastější příčinou nočního pocení u žen a může trvat i několik let.
  • Velké hormonální změny – noční pocení v těhotenství často budoucí maminky vystraší, ale není třeba se obávat, tělo v tomto období prochází velkou hormonální změnou, která se projevuje právě nadměrným pocením. Možná právě noční pocení vám napoví, že čekáte miminko, může to být totiž jeden z raných příznaků těhotenství. Stejné je to také s nočním pocením po porodu nebo při menstruaci.
  • Cukrovka nebo-li diabetes – cukrovku často doprovází postižení nervového systému, což může mít vliv na nadměrné pocení v průběhu celého dne i noci.
  • Akutní infekční onemocnění – tyto stavy jsou pouze přechodné a po odeznění infekce problém s pocením rychle vymizí.
  • Chronické zánětlivé onemocnění – například tuberkulóza, HIV, záněty kostí, rakovina – tyto choroby nejčastěji doprovází únava, teplota a noční pocení na hrudi.
  • Obezita
  • Neurologická onemocnění – infarkt, poruchy autonomního nervového systému, epilepsie.
  • Vysoký krevní tlak – nadměrným pocením lidé, trpí převážně lidé, kteří vysoký krevní tlak neléčí.
  • Spánková apnoe – toto onemocnění způsobuje chrápání a tzv. apnoické pauzy, což jsou stavy, kdy dotyčný na několik sekund přestane úplně dýchat. U lidí s neléčeným syndromem spánkové apnoe se noční pocení vyskytuje až 3x častěji než u zdravých lidí. Kromě nadměrného pocení je dalším hlavním příznakem velká únava způsobená nekvalitním spánkem.

Podle statistik trpí zvýšeným pocením zhruba 5% světové populace. Jedná se o tzv. hyperhidrózu, která se vyznačuje nadměrným vylučováním potu, než je potřebné k termoregulaci těla.

Může se jednat až o 5 x vyšší produkci potu než u člověka, který touto nemocí netrpí. Příčiny hyperhidrózy jsou nejčastěji dědičnost, jedná se často o vrozenou dispozici.

Nadměrné pocení můžete pozorovat také u zlého snu, nebo pokud trpíte na noční můry. Někdy je možné se pomoci výkladu snů, nočních můr zbavit.

Nadměrné noční pocení - Vše o zdraví

Léčiva

Užíváte nějaké léky? Objevuje se nadměrné pocení právě po požití léků, nebo doplňků stravy? Může se jednat o nežádoucí účinek, který se na vašem těle projevuje právě potem. Nadměrné pocení je častým nežádoucím účinkem u hormonální antikoncepce, antibiotik a antidepresiv. Léky ale v žádném případě nevysazujte, poraďte se se svým lékařem o jiných možnostech léčby.

Stres a životní styl

Psychická pohoda je základ vašeho zdraví. Pokud jste neustále ve stresu nebo strachu, nadměrnému pocení se zřejmě nevyhnete. Velký vliv na noční pocení může mít nezdravý životní styl, nadváha a skladba vašeho jídelníčku, zejména nedostatek vitamínů či minerálů.

Pozornost je třeba věnovat potravinám, které konzumujete zejména před spaním. Pálivá ani horká jídla, nadměrná konzumace cukru nebo alkoholu vám klidné spaní nepřinese. Pozor také na některé druhy koření např. pepř, chilli, skořici, nebo česnek.

Prostředí, ve kterém spíte

Prostředí, kde trávíte celou noc je pro váš spánek velmi důležité. Noční pocení u mužů a žen může mít nevinné vysvětlení a je možné je rychle napravit. Přetopená místnost, velmi teplá a silná peřina, teplé pyžamo. To vše může být příčinou nočního pocení. Tyto aspekty jsou také nejčastější příčinou nočního pocení u dětí.

Jak zabránit nadměrnému pocení?

Pokud se vám zdá, že vás nadměrné noční pocení doprovází dlouho, poraďte se se svým lékařem. Určení správné diagnózy je vždy klíčové. Po konzultaci s lékařem zkuste změnit některé ze svých návyků a upravit životosprávu. 

Několik typů, jak můžete proti nadměrnému pocení bojovat sami?

Úprava ložnice

  • Začnete úpravou ložnice, kde trávíte zhruba 8 hodin vašeho dne. Syntetické materiály, které omezují přirozené odpařování potu vyměňte nejlépe za 100% bavlnu, která dobře saje. Vyměňte nejenom lůžkoviny, ale i pyžamo. Lůžkoviny měňte alespoň dvakrát ročně, v létě a v zimě.
  • Každý večer před spaním vyvětrejte, ideální teplota pro zdravý spánek je kolem 18°C. Zatímco lůžkoviny a ložní prádlo, které je nasáklé potem často měníte, pozornost byste měli věnovat také vaší matraci.
  • Pokud už vaše stávající matrace zaslouží vyměnit nepodceňujte výběr matrace. Při nadměrném pocení vybírejte matraci z prodyšného materiálu, které mají zároveň termoregulační schopnosti. Velmi dobré schopnosti na větrání a čistění mají sendvičové matrace, které jsou zároveň vhodné i pro alergiky.
  • Při nadměrném pocením doporučujeme pořídit chránič matrace, ušetříte si náklady na pořízení další matrace.
  • Při zvýšeném nočním pocení doporučujeme také pravidelné čistění matrace.
  • Také výběr polštáře může mít velký vliv na kvalitu vašeho spánku.

Úprava hygienických návyků

  • Jestliže vás trápí nadměrné pocení dbejte na důkladnou hygienu.
  • Častější mytí, důkladné vysušování pokožky a časté převlékání do suchého bavlněného prádla vám jistě noční pocení zmírní.Nadměrné noční pocení - Vše o zdraví

Změna jídelníčku a pitného režimu

  • Jezte střídmě, omezte tučné potraviny, vyhýbejte se ostrému koření a alkoholu
  • Při nadměrném pocení se velmi rychle tělo zbavuje tekutin, které je potřeba tělu zpátky dodat.
  • Pitný režim je velmi důležitý, předejdete tím možné dehydrataci.
  • Převážnou část vašeho pitného režimu by měla tvořit čistá voda.

Relaxace a čas sám pro sebe

  • Jednou z velmi častých příčin nadměrného pocení je stres nebo strach. Zkuste se stresujícím situacím vyhýbat nebo stres kompenzovat relaxací.
  • Udělejte si na sebe více času, odpočívejte.
  • Vyzkoušet můžete také bylinkové čaje před spaním, které vám pomohou ke klidnému spaní, např. šalvěj nebo meduňku.
  • Dopřejte si domácí relaxaci po náročném dni pomocí balneoterapie, kterou si zvládnete udělat sami.
  • Při nadměrném pocení rukou se doporučuje koupel z levandule nebo dubové kůry.  Vonné svíčky, bavlněné sáčky naplněné levandulí nebo třeba relaxační cvičení.

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

Zajímavé:  Dávkovač Na Léky - 7 Dní, Ráno/Poledne/Večer?

Noční pocení u mužů a žen: příčiny a léčba

Nadměrné noční pocení - Vše o zdraví

Probouzíte se uprostřed noci úplně zmáčení potem? Nebo se vás snad týká noční pocení hlavy a krku? Pokud se jedná o ojedinělé situace, obvykle není čeho se obávat.

V takovém případě totiž může být na vině třeba vyšší teplota v místnosti.

Nadměrné noční pocení, které se pravidelně opakuje po každém ulehnutí do postele, ovšem může signalizovat také celou řadu zdravotních komplikací.

Nadměrné noční pocení

Ačkoliv může být pocení pro člověka nepříjemné, ve skutečnosti se jedná o nezbytný proces, který je pro lidský organismus v mnohém přínosný. Představuje totiž jakýsi termoregulační mechanismus, jenž přirozeně usměrňuje tělesnou teplotu, zbavuje tělo některých odpadních látek a zároveň organismus ochlazuje, aby nedošlo k jeho přehřátí.

Během jediné noci člověk vypotí v průměru až jeden litr potu, což je naprosto normální situace, kvůli které není nutné se nijak znepokojovat. Pokud se ovšem v noci opakovaně potíte takovým způsobem, že se ráno probouzíte celí mokří, nebo musíte v průběhu noci několikrát převracet propocený polštář a peřinu, rozhodně byste neměli tento problém ignorovat.

Jako pocení v noci se označuje nadměrné vylučování potu během nočních hodin, které je mezi odborníky známé také pod názvem spánková hyperhidróza. Tento problém dnes trápí více než 3 % populace, přičemž lékaři často řeší nadměrné noční pocení u mužů nebo u žen, ale výjimkou samozřejmě není ani noční pocení u dětí. Nejčastěji si přitom pacienti stěžují na tyto obtíže:

  • noční pocení na hrudi,
  • noční pocení na prsou,
  • noční pocení kolem krku,
  • noční pocení hlavy,
  • noční pocení a nespavost.

Příčiny nočního pocení

Probouzíte-li se každou noc s propoceným pyžamem, jistě vás zajímá, jaké má vaše silné noční pocení příčiny a zda je možné tyto obtíže nějakým způsobem vyřešit, nebo alespoň částečně potlačit.

Pokud je nadměrné pocení v noci pravidelným problémem, který se neustále opakuje, je nutné vzít v úvahu hned několik faktorů, jako je místo, kde spíte, stres špatné stravování či míra fyzické aktivity.

Extrémní noční pocení se nicméně pojí také s řadou méně či více závažných onemocnění, a to od běžných infekcí až po chronické choroby, jejichž rozvoj není radno podceňovat. Na vině pak často bývají také hormonální výkyvy, ale svou roli hraje mimo jiné i užívání různých medikamentů nebo dokonce obezita.

Prostředí a nevhodné prádlo

Pokud vás trápí noční pocení na krku a na hrudi nebo se probouzíte s mokrým oblečením a propoceným ložním prádlem, důležité je zamyslet se nad tím, zda na vině nemohou být některé vlivy okolního prostředí. Problematické samozřejmě bývají například vysoké teploty, které během letních měsíců člověka nenechají v klidu vyspat, nebo jakékoliv změny večerních rituálů.

Nejčastěji ovšem bývá na vině teplá peřina, nevhodná matrace, pyžamo z neprodyšného materiálu nebo také příliš vysoká teplota v místnosti, kde spíte. Tyto aspekty také většinou stojí za nočním pocením u malých dětí. Proto je důležité pečlivě vybírat oblečení na noc i veškeré lůžkoviny a před spaním v ložnici dostatečně vyvětrat.

Životní styl pacienta

Ačkoliv by se mohlo zdát, že během spánku člověk na své starosti alespoň částečně zapomíná, ve skutečnosti o sobě mohou dát vědět právě prostřednictvím nočního pocení.

Kromě toho, že často způsobuje noční pocení stres, mohou být za rozvoj obtíží zodpovědné také noční můry, strach nebo celková psychická nepohoda, která negativně ovlivňuje pacientův život i spánek.

Nadměrné noční pocení může být způsobeno také zvýšenou fyzickou aktivitou, kterou člověk provozuje před spaním.

Po zátěži ve formě cvičení, posilování nebo jakékoliv sportovní činnosti, kdy se člověk více namáhá, trvá organismu zpravidla dvě až čtyři hodiny, než se jeho tělesná teplota vrátí zcela do normálu.

Fyzická aktivita sice pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, ale odborníci doporučují cvičit nejpozději šest hodin před ulehnutím.

Jedním z faktorů, co způsobuje nadměrné pocení v noci, může být i špatná životospráva. Velký vliv na pocení v noci a nespavost může mít především nedostatek vitamínů a minerálů, ale svou roli zde hraje také celková skladba pacientova jídelníčku. Z toho důvodu je nutné věnovat pozornost veškerým potravinám, které člověk před spaním konzumuje.

V první řadě byste se měli vyhnout příliš horkým, tučným nebo kořeněným jídlům a nejíst před spaním ani těžko stravitelné potraviny nebo velké množství cukru. Trávicí soustava totiž potřebuje k jejich zpracování větší množství času, což se později může projevit nadměrným pocením. Aby toho nebylo málo, pozor si dejte také na noční pocení po alkoholu.

Hormonální změny

Za nadměrné noční pocení u žen bývají často zodpovědné hormonální výkyvy, které se objevují v různých životních etapách.

Jedná se například o změny v průběhu dospívání, ale vlivem nízké či kolísavé hladiny estrogenu se může dostavit i noční pocení před menstruací, které souvisí s blížícím se krvácením.

Výjimkou pak není ani noční pocení spojené s užíváním hormonální antikoncepce.

Ačkoliv je očekávání příchodu nového člena rodiny pro mnohé radostnou záležitostí, zdravotní komplikace se nastávajícím matkám samozřejmě nevyhýbají. Jelikož se organismus v tomto období potýká s velkými hormonálními změnami, nadměrné pocení v těhotenství není nic neobvyklého. To samé pak platí i pro nadměrné pocení po porodu.

Ženy po padesátce často trápí noční pocení v přechodu, protože se jejich tělo v průběhu menopauzy musí vyrovnat s poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů. Kromě ztráty krvácení patří mezi nejčastější projevy právě návaly horka a nadměrné pocení v nočních hodinách, což pacientky často nenechá v klidu vyspat.

Užívané léky

Časté noční pocení může být jedním z vedlejších účinků užívaných léčiv. Pokud jste začali brát nové léky či doplňky stravy, které vám nedělají dobře, nebo jste zaznamenali, že se noční pocení objevuje právě ve spojitosti s předepsanými léčivy, je načase konzultovat tento problém s ošetřujícím lékařem. Ten předepíše něco jiného nebo změní dávkování konkrétního léku.

Pokud jde o problematické medikamenty, jedná se přitom hlavně o výše zmiňovanou antikoncepci, antibiotika, antidepresiva nebo třeba o léky užívané při terapii hormonálních poruch, diabetu, migrény, bolesti nebo kardiovaskulárních onemocnění. V žádném případě se ale nesnažte problém vyřešit tím, že medikamenty sami vysadíte nebo nahradíte pomocí jiných léků.  

Onemocnění

Noční pocení může být symptomem celé řady méně či více závažných chorob, což mnohé pacienty znepokojuje.

Nejčastěji je na vině horečka, která představuje přirozenou obranu lidského organismu proti infekci, skrze kterou se tělo snaží vyplavit ven veškeré škodliviny.

Může se ale jednat také o potíže spojené s rozvojem chronických nemocí. Mezi možné příčiny se řadí především:

  • běžné infekce – bývají spojené s nadměrným pocením obzvláště při zvýšené teplotě, po jejím odeznění by pak měl problém sám vymizet,
  • chronická zánětlivá onemocnění – sem patří například zánět kostí, zánět srdečních chlopní, různé abscesy, tuberkulóza nebo HIV,
  • neurologická onemocnění – jde o poruchy autonomního nervového systému, epilepsii nebo třeba infarkt myokardu,
  • hormonální poruchy – k nadměrnému pocení ve dne i v noci může vést také hypertyreóza, což je zvýšená funkce štítné žlázy, nebo třeba feochromocytom (nádor nadledvin),
  • diabetes mellitus – cukrovku často doprovází postižení nervového systému, přičemž za noční pocení může být zodpovědná příliš nízká hladina krevního cukru,
  • vysoký krevní tlak – především u pacientů, kteří vysoký krevní tlak nijak neřeší,
  • spánková apnoe – u pacientů s neléčeným syndromem spánkové apnoe se noční pocení vyskytuje až třikrát častěji, než je běžné pro zbytek populace,
  • úzkostné poruchy – kromě nepříjemného a opakujícího se pocitu úzkosti mohou tato duševní onemocnění způsobit také rozvoj nadměrného nočního pocení,
  • gastroezogafeální reflux – riziko rozvoje jícnového refluxu zvyšují faktory, jako je obezita, pití alkoholu, konzumace kořeněných, sladkých a tučných jídel, stres či nošení těsného oblečení,
  • rakovina – noční pocení může být také příznakem celkové zánětlivé reakce organismu v průběhu boje s nádorovým onemocněním (především u nádorů z krevních buněk, jako je leukémie nebo lymfom),
  • idiopatická hyperhidróza – poměrně vzácný stav, v jehož důsledku se pacienti silně potí bez jakékoliv zjevné příčiny.

Problémem ovšem může být i samotné nadměrné pocení, které lékaři označují jako hyperhidróza. Tato porucha způsobuje, že se pacienti potí až pětkrát více než zdravý člověk a dokonce i v situacích, kdy by k tomu normálně docházet nemělo (v klidu bez jakékoliv námahy). Kromě toho si stěžují na nepříjemný zápach, přičemž nadměrná produkce potu vyžaduje častější výměnu oblečení.

U pacientů trpících hyperhidrózou lékaři zaznamenali vyšší náchylnost ke vzniku dermatitidy, bakteriální infekce nebo plísňového onemocnění. Jejich obtíže navíc doprovází také velké psychické problémy, protože nemocní mají dojem, že jejich situace okolí obtěžuje. Proto se vyhýbají jakémukoliv fyzickému kontaktu, omezují sociální vazby a často se potýkají s depresí.

Negativní důsledky nočního pocení

Nadměrné pocení rozhodně není nic příjemného a tento problém s sebou navíc často přináší i další zdravotní komplikace, jako je zvýšená únava, bolest hlavy nebo třeba nespavost. Dalším problematickým faktorem je pak skutečnost, že noční pocení může mít na svědomí i celou řadu obtíží, které rozhodně není radno zanedbávat.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jedná se především o různé kožní problémy (například svědivé vyrážky a ekzémy) a infekce, jelikož neustále mokrá pokožka představuje ideální prostor pro množení bakterií. Nadměrné noční pocení ovšem může způsobit také nachlazení. Jakmile se člověk zpotí a pot vychladne, studené mokré prostředí totiž začne neblaze působit na normální činnost organismu.

Diagnostika

Pokud vás nadměrné noční pocení trápí pravidelně, je načase vyhledat lékaře.

Ačkoliv se tyto zdravotní komplikace obtížně vyšetřují, je vhodné zaměřit se na celkový stav organismu, který může o povaze problému mnohé napovědět.

Proto se provádí například krevní náběry se zjišťováním CRP, rentgen plic, ultrazvuk břicha a další testy, pomocí kterých je možné odhalit zdroj obtíží.

Jak zabránit nadměrnému pocení?

Ať už vás trápí noční pocení na krku, stěžujete si na pocení hlavy v noci nebo se budíte v mokrých peřinách, jistě přemýšlíte, jak si s tímto problémem poradit.

Pokud máte podezření, že vaše obtíže přesahují únosnou mez, v první řadě byste se měli poradit s odborníkem.

Vzhledem k tomu, že příčina může být velice závažná, neměli byste rozhodně čekat na to, až se celá situace vyřeší sama.

Je-li na vině některé z výše popsaných onemocnění, včasná diagnóza je absolutně klíčová. Jakmile se lékařům podaří identifikovat původce obtíží, doporučí vhodný způsob terapie, který dokáže chorobu vyléčit, nebo alespoň potlačit její příznaky. Kromě toho může pomoci také změna životosprávy a dodržování lékařem doporučených opatření.

Pokud je příčinou nadměrného nočního pocení hormonální nerovnováha, pomoci mohou léky, které pacientův organismus opět uvedou do normálního stavu. Jsou-li na vině naopak užívané medikamenty, je možné snížit jejich dávkování nebo předepsat zcela jiné léky, které nebudou u pacienta vyvolávat negativní vedlejší účinky. Některé kroky ovšem pacient může udělat sám.

Úprava ložnice

Potýkáte-li se s nadměrným nočním pocením, zaměřte se nejprve na prostor, kde spíte.

Rozhodně nepodceňujte výběr matrace, která by měla být z prodyšného materiálu s dobrými termoregulačními schopnostmi.

Ideální jsou také sendvičové matrace, které se dají snadno vyvětrat i vyčistit a zároveň se hodí také pro alergiky, nebo speciální chrániče zadržující vlhkost, které lze snadno sundat a vyprat.

Syntetické materiály, které brání přirozenému odpařování potu, je vhodné vyměnit za dobře sající 100% bavlnu. Nezapomínejte přitom lůžkoviny pravidelně střídat a zvolte také prodyšné pyžamo, ve kterém vám nebude po ulehnutí do postele příliš horko. Každý večer před spaním pak vyvětrejte, abyste dosáhli příjemné teploty. Ta by se měla pohybovat ideálně kolem 18 °C.

Důraz na hygienické návyky

Pokud se v noci budíte zalití potem, dejte si záležet také na důsledném dodržování hygienických návyků. Lékaři doporučují především častější mytí, řádné vysoušení pokožky a pravidelné převlékání do suchého bavlněného prádla. Vyzkoušet můžete také speciální deodoranty či kvalitní antiperspiranty, které zamezují produkci potu a uzavírají potní žlázy.

Režimová opatření

Další možností, jak omezit nadměrné noční pocení, je celková změna stravovacích návyků, udržování zdravé tělesné hmotnosti a pravidelný pohyb.

Důležité je především dodržování pitného režimu, což pomůže zabránit dehydrataci organismu vlivem přílišné ztráty tekutin.

Mějte ovšem na paměti, že pít byste měli v průběhu celého dne, jelikož nárazový příjem tekutin může někdy situaci spíše zhoršit.

Aby toho nebylo málo, pacienti by měli dbát také na zdravý jídelníček.

Ideální jsou střídmé porce jídla konzumované v pravidelných intervalech, přičemž by se mělo jednat o stravu s nízkým obsahem sacharidů a tuků.

Lidé trpící nadměrným nočním pocením by naopak měli omezit příliš kořeněné, tučné a sladké pokrmy, kofein či alkohol. Naposledy je pak vhodné jíst maximálně 2-3 hodiny před spaním.

Relaxace

Vzhledem k tomu, že za rozvoj nadměrného nočního pocení bývá velice často zodpovědný stres nebo strach, je vhodné zaměřit se také na tyto faktory a pokusit se je eliminovat. Snažte se vyhýbat všem stresovým situacím, udělejte si na sebe dostatek času, co nejvíce odpočívejte a vyzkoušejte před spaním také bylinkové čaje z šalvěje nebo meduňky.

Zdroje: stefajir.cz, cs.medlicker.com, vyspise.cz

Noční pocení: příčiny u žen i u mužů a možnosti léčby

Nadměrné noční pocení - Vše o zdraví

Noční pocení neboli spánková hyperhidróza je nadměrné vylučování potu v noci, během spánku. Noční pocení zhruba 3 % lidí a někdy může být známkou závažného onemocnění.

  • Příčiny nočního pocení jsou většinou benigní (například příliš vysoká teplota v místnosti, používání nevhodných lůžkovin, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu nebo kořeněných jídel před spaním), nicméně vzhledem k tomu, že tento příznak může signalizovat i závažné onemocnění, měli byste vždy vyhledat lékaře, pokud se v noci opakovaně potíte tak, že máte pyžamo a ložní prádlo úplně mokré, že by se dalo ždímat (takovému pocení se odborně říká profuzní pocení) (1).
  • Pocení je přirozeným způsobem ochlazování organizmu, kterým se lidské tělo brání přehřátí.
  • V lidském mozku se nachází struktura zvaná hypotalamus (podhrbolí), která je odpovědná za regulaci tělesné teploty a dokáže tak přímo aktivovat více než 2 milióny potních žlázek a „nařídit jim“, aby začali tvořit pot a vylučovat ho na pokožku za účelem ochlazení.
  • Pot, který potní žlázky vyloučí na pokožku se pomalu odpařuje, přičemž dochází k uvolnění tepelné energie a ochlazení organizmu (2).
  • V tomto článku se podíváme na nejčastější příčiny nočního pocení a možnosti léčby.

Příčiny nočního pocení

Fyzická námaha, cvičení nebo parné letní dny nejsou jediným důvodem, proč tělo aktivuje ochlazovací mechanizmy, jako je například pocení.

Mezi další příčiny nočního pocení patří některá onemocnění nebo nežádoucí účinky léčiv.

Choroby a onemocnění

Mezi nejčastější choroby, při kterých se může vyskytnout noční pocení, mimo jiné patří:

  • Infekční onemocnění: noční pocení je častým a známým příznakem tuberkulózy, ale může se vyskytnout i u jiných onemocnění, jako jsou AIDS, chřipka nebo jiná horečnatá onemocnění.
  • Hormonální (endokrinní) nerovnováha (odborně též hormonální dysbalance): noční pocení z důvodu hormonální nerovnováhy se může vyskytovat například u žen v přechodu, při onemocněních štítné žlázy, u diabetu (cukrovky) nebo v pubertě či těhotenství.
  • Syndrom obstrukční spánkové apnoe: při tomto onemocnění dochází k poklesu tkání měkkého patra, což zužuje hrdlo a způsobuje takzvané apnoické pauzy, což jsou stavy, kdy pacient na několik sekund přestane úplně dýchat. Studie naznačují, že u lidí s neléčeným syndromem obstrukční spánkové apnoe se noční pocení vyskytuje třikrát častěji než u zdravých osob (3).
  • Refluxní choroba jícnu (GERD): hlavním příznakem refluxní choroby jícnu je pálení žáhy, ale noční pocení se u této nemoci rovněž běžně vyskytuje (4).
  • Nádorová onemocnění (rakovina): noční pocení může být časným příznakem rakoviny, nicméně většinou se současně objeví i další příznaky. Nejčastěji se noční pocení vyskytuje u lymfomů a leukémií (rakovina krevních buněk).

Mezi další onemocnění, při kterých se může jako jeden z příznaků vyskytovat i noční pocení, patří:

  • úzkostné poruchy
  • obezita
  • zneužívání návykových látek, zejména heroinu
  • kardiovaskulární onemocnění (choroby oběhové soustavy – srdce a cév)
  • hypoglykémie (příliš nízká hladina glukózy v krvi)
  • Parkinsonova choroba

Nežádoucí účinky léčiv

  1. Nočnípocení také bývá nežádoucím účinkem některých léčiv užívaných v léčbě deprese (citalopram, paroxetin, bupropion, buspiron, sertralin), migrény (sumatriptan), hormonálních poruch (levothyroxin), diabetu (inzulín nebo některá perorální antidiabetika, jako je glipizid), bolesti (hydrokodon, naproxen), kardiovaskulárních onemocnění (amlodipin, atorvastain, lisinopril), alergií (loratadin), bakteriálních infekcí (ciprofloxacin), poruch erekce (tadalafil), oparů (acyklovir) nebo pálení žáhy (omeprazol).
  2. Kromě toho bývá noční pocení vedlejším účinkem steroidních léků (prednison).
  3. Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky a objeví se u vás noční pocení, kontaktujte neprodleně svého lékaře.

Léčba nočního pocení

Léčba nočního pocení závisí na vyvolávající příčině. Pokud je příčinou tohoto stavu hormonální nerovnováha, užívají se léky na její srovnání. Pokud jsou příčinou užívané léky, může vám lékař předepsat jiné léky.

Pokud se nezjistí konkrétní příčina nočního pocení, spočívá léčba v kombinaci prevence a zmírňování příznaků.

Mezi vhodné metody jak zmírnit nežádoucí projevy nadměrného pocení nebo mu zcela zabránit, mimo jiné, patří:

  • spaní v chladné (nepřetopené) místnosti (ideální teplota je kolem 18°C) a používání přikrývek z přírodních materiálů (například bavlna). Syntetické materiály jsou nevhodné, protože nedýchají.
  • omezení konzumace alkoholu, kofeinu a kořeněných jídel
  • používání kvalitních antiperspirantů (přípravků proti pocení)
  • nejíst alespoň 2 – 3 hodiny před spaním
  • používání klimatizace a řádné větrání
  • relaxační cvičení před spaním a po probuzení
  • dostatek pohybu a cvičení
  • udržování zdravé tělesné hmotnosti
  • konzumace stravy s nízkým obsahem sacharidů a tuků
  • dostatečná hydratace (pití dostatku vody během dne)

Nadměrné noční pocení lze také omezit některými léky ze skupiny anticholinergních léčiv, o jejichž užívání se musíte vždy poradit s lékařem (5).

Noční pocení u mužů

  • Obecné příčiny nočního pocení jsou stejné u mužů i u žen a popisujeme je výše.
  • Nicméně některé „studie“ naznačují, že podobně jako u žen, může být i u mužů noční pocení způsobeno takzvaným „mužským přechodem“, což je stav spojený s poklesem hladiny testosteronu (6).
  • Nicméně se jedná spíše o spekulace, které bez dalších kvalitních studií nemůžeme brát za bernou minci.

Noční pocení u žen

  1. Asi nejčastější příčinou nočního pocení u žen je přechod (menopauza), kdy dochází k hormonálním změnám, které mohou vyvolat například návaly horka nebo právě noční pocení.

  2. Zmírnit příznaky nočního pocení u žen je velmi obtížné a doporučuje se pěstování zdravého životního stylu (udržování tělesné hmotnosti ve zdravém rozmezí, konzumace zdravé a vyvážené stravy, spaní v dobře větraných místnostech a nošení lehkých, prodyšných oděvů).

  3. Pokud se s pomocí výše uvedených postupů nedaří projevy nočního pocení v menopauze zmírnit, může pomoci hormonální léčba (7).
Zajímavé:  Jake Vitaminy Obsahuje Multi Sanostol?

Co si z článku odnést?

  • Noční pocení je poměrně běžným problémem, který trápí řadu lidí.
  • Většinou je na vině jen vysoká teplota v ložnici, nezdravý životní styl nebo používání syntetického ložního prádla.
  • Pokud se ale v noci potíte opravdu hodně (profuzní pocení) tak, že propotíte několik pyžam nebo je postel úplně mokrá, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Někteří lidé se nadměrně potí nejen v noci, ale také během dne. Tomuto stavu se říká hyperhidróza.

Pokud potíže s nadměrným nebo nočním pocením máte, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc.

S pomocí moderních způsobů léčby se dají příznaky nadměrného pocení podstatně zmírnit.

Nadměrné pocení může být příznakem nemoci

I když je nám pocení nepříjemné, jedná se o životně důležitý proces. Bez pocení bychom dlouho nepřežili. Udržuje nám stabilní tělesnou teplotu a obranné vlastnosti kůže, zvlhčuje se tak a ochlazuje povrch těla. Z těla odcházejí látky, které mu škodí a nemůže se jich zbavit jinak.

Tento složitý mechanismus řídí nervová soustava a hormonální systém. Pocení je vegetativní reakcí spojenou se stresem a silnými emocemi, takže se potíme nejen v horkém počasí, ale i při návštěvě zubaře, při zkouškách či ve vzteku. Pocení může být též způsobeno hormonální poruchou (běžně v klimakteriu).

Někdy je nutné navštívit praktického lékaře nebo endokrinologa, který odhalí příčinu našeho trápení.

Jakmile se objeví nadměrné pocení u osoby, která jím dříve netrpěla, je to vždy známka toho, že se v těle něco děje. Zvýšené pocení může přetrvávat nějakou dobu po infekčních chorobách, ale pokud neustupuje nebo se dokonce zhoršuje, trvá-li dlouho, je silné a za každé teploty, v noci, pak je to určitě důvod k návštěvě lékaře.

Ze specialistů se tímto problémem zabývají dermatologové, ale toto onemocnění je jistě interdisciplinární, prolíná se s řadou oborů (dermatolog, neurolog, endokrinolog, infektolog, internista).

Současná medicína má bohužel pacienta rozděleného na jednotlivé orgány a poslední dobou ubývá lékařů, kteří se umějí na člověka podívat jako na celek, což je právě v případě tohoto onemocnění nezbytné.

Když je tělo přehřáté nebo je člověk ve stresu, ochlazuje se potem. Pokud se ale tělo potí i jindy, jedná se o problém medicínsky zvaný hyperhidróza nebo diaforéza. Ten má celou řadu příčin a není tak vzácný, jak bychom si mohli myslet. Jedná se o tři až deset procent populace, což rozhodně není málo.

Lidé většinou přiházejí do ordinace s nadměrným pocením na běžných místech těla: v podpaží, na rukou a nohou, přičemž tento problém mají často od puberty a jeho příznaky se s přibývajícím věkem zhoršují.

Jiní pacienti přicházejí s problémem nadměrného pocení celého těla, hlavy, nočního pocení a podobně, které se zpravidla objevilo náhle, dotyčný tímto problémem netrpěl, proto se musí pátrat po příčině.

Pot a naše tělo

Potíme se všichni, někdo méně, jiný více. Druhý případ je nepříjemný nejen pro postiženého, ale i pro jeho okolí. Bývá to totiž spojeno s nepříjemným pachem. Vyprodukovaný pot je čirá tekutina bez jakéhokoli zápachu. V nepříjemný pach se mění až působením bakterií. Ženy se potí méně (asi 180 ml/hod.), neboť mají menší počet potních žláz.

Muži vypotí cca 250 ml za hodinu, protože jejich potní žlázy jsou aktivnější, v podpaží mají navíc více bakterií. Svou činnost potní žlázy zahajují v pubertě, proto se malé děti nepotí.

Potních žláz máme na těle asi pět milionů, nejvíc jich je na čele, dlaních a chodidlech, naopak žádné nenajdeme na rtech a na víčkách, prsních bradavkách a vnějších pohlavních orgánech.

Jak si pomoci

Zdravé, tedy běžné pocení se dá vyřešit jednoduše: dodržováním hygienických zásad, jako je pravidelné sprchování, častá výměna oblečení, výběr oděvů z přírodních materiálů. Spodní košilka z prodyšného a přitom savého materiálu pomůže. Prodyšné a savé (nejlépe bavlněné) by mělo být všechno oblečení i ložní prádlo (pokud se potíte v noci).

Z umělých vláken volte taková, která dýchají – například speciální mikrovlákna typu Moira. Materiál, který nemá vlákna těsně u sebe, je prodyšnější; například len je díky tomu vhodnější než hedvábí. Volné by měly být i použité střihy oblečení. Vybírejte si barvy oděvů, na kterých případná nehoda nevynikne. Větrat by měly i nohy.

samozřejmě ne vždy je otevřená obuv společensky únosná; pak si nohy z bot alespoň několikrát denně na chvilku vyndejte a vyvětrejte. Obuv by měla být z přírodního materiálu; některé firmy vyrábějí i podrážky, které dýchají. Stejně tak si neberte boty dva dny za sebou, střídejte je. Myslete i na vhodné ponožky, měly by být bavlněné nebo z funkčního vlákna, které odvádí vlhkost.

Ponožky si měňte třeba i uprostřed dne. Pokud je to možné, mějte s sebou věci na převlečení.

Samozřejmostí je používání deodorantů či antiperspirantů. Prvně jmenovaný přípravek zabraňuje zápachu, druhý pocení potlačuje. Oba typy přípravků mohou u osob s citlivou pokožkou vyvolat alergické reakce. Hlavně kůže v podpaží se může podráždit a svědit, někdy se objeví červené pupínky, jež se změní až v mokvající puchýřky.

Někdy kůže v oblasti podpaží může reagovat i vyrážkou, tzv. kontaktní dermatitidou. Kontaktní dermatitidu vyvolanou deodoranty a antiperspiranty zapříčiňují v nich obsažené chemické látky. Nejčastějším alergenem, který spustí takovou reakci, bývá parfemace (parfémové složky, esenciální oleje nebo biologická aditiva).

Při dráždění kůže mohou sehrát značnou roli také aditiva, která usnadňují pronikání přípravku do kůže (např. alkohol). Riziko alergické reakce se proto značně snižuje u neparfémovaných deodorantů a antiperspirantů nebo u těch, které neobsahují alkohol.

Než použijete nový deodorant, raději ho nejdřív zkuste na předloktí, abyste zjistili, jak bude vaše pokožka na nový produkt reagovat.

Pomoc z přírody

Proti pocení téměř každý používá výrobky z drogerie. Tyto přípravky ale mají i přírodnější alternativy, které některým lidem zabírají: nebuďte ale zklamaní, pokud právě vám nepomohou.

Jako „záklopka“ na vaše potní žlázy i jako zdroj vůně vašeho podpaží může posloužit jablečný ocet nebo citronová šťáva: pokud si ji nanesete do oholené podpažní jamky, mělo by vaše tělesné aroma výrazně zeslábnout.

Množství potu snižuje i potření podpaží rozkrojenou bramborou, na vůni vám to ale nepřidá.

Někdo radí proti potu také léčebnou kúru z jedlé sody. Ta se rozmíchá s vodou do husté pasty a její vrstva se po několik dní nanáší do podpaží na 25 minut. Mastkový pudr dobře vstřebává vlhkost a může pomoci při pocení nohou, podpaží, rukou i obličeje.

Ale pozor, nanést se musí dříve, než se zpotíte; například po nanesení na zpocený obličej by mohl ucpat póry a způsobit akné nebo jiný kožní problém.

Od pocení obličeje uleví aloe vera, chlorofyl nebo každodenní konzumace účinné kombinace látek: dvě lžičky medu plus dvě lžičky octa, třikrát a čtyřikrát za den.

Pomoci může i čaj. Černý, zelený, šalvějový nebo mátový tlumí pocení rukou, a to jak při konzumaci, tak i v případě, že si do něj denně před odchodem z domu na 10-20 minut ponoříte ruce.

Nohám od pocení i zápachu ulevíte koupelí v černém čaji, v jablečném octu, v soli s obsahem rozmarýnu a máty nebo v odvaru z ovesných vloček. Můžete si také zkusit potírat před odchodem z domu chodidla antibakteriálním olejem z tea tree.

Nepříjemný zápach by měla zmírňovat strava bohatá na hořčík a zinek: do jídelníčku byste tedy měli zařadit například mandle, ořechy, luštěniny, obilniny.

Léky a operace

Opravdu nadměrné pocení může člověka pěkně potrápit. Hyperhidróza vzniká zvýšenou činností potních žláz. Postižení jedinci svůj stav zpravidla vnímají jako velmi stresující. Může mít dopad na jejich psychiku i společenské postavení.

Jejich problém se naštěstí dá řešit – škála možností je poměrně široká, od léků až po chirurgický zákrok. Farmakologická léčba nabízí anticholinergika – léky blokující tvorbu potu. Ty ale často mají nepříjemné nežádoucí účinky.

Je-li příčinou silného pocení špatný tok lymfy, pomoc nabízí přístroj na tlakovou masáž Lymfoven. Další možností je využití iontoforézy, při níž se dlaně a chodidla namáčejí do elektrolytického roztoku a po zapnutí přístroje kožním povrchem procházejí ionizované látky.

Ošetřovaná končetina se vloží do vaničky s vodou, při ošetření podpaží se na tuto část těla přikládá elektroda omotaná mokrým bavlněným polštářkem.

Jinou možnost představuje zákrok zvaný transtorakální sympatektomie, při němž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Krajním chirurgickým řešením je odstranění potních žláz.

V poslední době si velkou oblibu získala injekční aplikace botulotoxinu, kterou se blokují vegetativní nervy a činnost neurotransmiteru acetylcholinu zodpovědného za přenos vzruchů. Zákrok není bolestivý, účinek vydrží asi 5 měsíců a poté lze ošetření zopakovat.

Dobrý efekt má (asi 60-70 procent pacientů) akupunktura a tradiční čínská medicína.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector