Nádor Podvěsku Mozkového Příznaky?

Příznaky adenomu hypofýzy

 • bolest hlavy.
 • zhoršení zraku.
 • únava.
 • bolest kloubu.
 • bolest zad.
 • zvětšení částí těla.
 • svalová slabost.
 • poruchy menstruačního cyklu.
 • Co je to nádor hypofýzy?

  Adenomy hypofýzy (nádory podvěsku mozkového) jsou relativně časté mozkové nezhoubné nádory. Jejich diagnostika a léčba vyžaduje mezioborou spolupráci neurologa, endokrinologa, očního lékaře, neurochirurga a ideálně i ORL specialisty.

  Co je Mikroadenom?

  Jedná se o nádor hypofýzy, tedy podvěsku mozkového. Tento nádor bývá většinou nezhoubný.

  Co to je Adenom?

  Adenom je nezhoubný nádor vzniklý ze žlázového epitelu. Žlázový epitel jednak vytváří žlázy (mléčná žláza, ledvina apod.), ale i jednotlivé buňky ve sliznici (např. buňky produkující hlen v průduškách, ve střevu)., Zhoubný nádor je adenokarcinom (v lékařských zprávách mnohdy zkráceně adenoca).

  Proč může nádor hypofýzy vyvolat poškození zraku?

  Jednou z nejvážnějších komplikací nádorů hypofýzy je ztráta zraku. Zrakový nerv se totiž nachází v těsné blízkosti podvěsku mozkového. Svým růstem tak může nádor vyvíjet velký tlak na tento velmi důležitý nerv a tím ho poškodit. Jelikož tumory v této oblasti rostou povětšinou pomalu, je i poškození zraku postupné.

  Co ovlivňuje hypofýza?

  Přední část hypofýzy produkuje následující hormony:

  U mužů působí na růst prostaty. Růstový hormon (GH) stimuluje v dětství růst a je významný pro správný vývoj a růst tkání a orgánů. V dospělosti pomáhá udržovat kostní a svalovou hmotu. Také ovlivňuje rozložení tuku v těle.

  Jak dlouho trvá operace hypofýzy?

  Operace trvá cca 4-6 hodin.

  Co je to Hyperprolaktinémie?

  Hyperprolaktinémie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi.

  Jak se pozná nádor v hlavě?

  Příznaky mozkového nádoru jsou různé, nejčastěji to bývá epileptický záchvat, ložiskový nález ve smyslu ochrnutí poloviny těla, porucha zraku, silné bolesti hlavy, které nereagují na běžné léky proti bolesti, či dezorientace pacienta (nepoznává své okolí, není schopen provést běžné činnosti, které dříve zvládal).

  Zajímavé:  Příznaky Hypertenze Štítné Žlázy?

  Co to je bazaliom?

  Popis basaliomu

  Jedná se o nejčastější maligní (zhoubný) nádor kůže, který postihuje především starší osoby, mezi 70 a 80 lety, ale v poslední době má bohužel tendenci k výskytu u čím dál tím mladších jedinců. Objevuje se ponejvíce na jinak zdravé kůži, na místech nejčastěji vystavených slunečnímu záření.

  Co znamená slovo Benigni?

  Slovo benigní znamená „nezhoubný“. V medicíně je využíváno pro pojmenování a popis některých onemocnění, zejména má význam u nádorů. Pojem benigní v tomto případě znamená, že nádor nevytváří metastázy.

  Jak zastavit růst nádoru?

  Za úspěchem stojí tým Hynka Strnada z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Vědcům se podařilo prokázat, že rakovinový nádor si přizpůsobuje své okolí tak, aby mu dodávalo důležité bílkoviny k jeho růstu. Podle vědců by přerušení tohoto systému mohlo být cestou, jak růst nádoru zastavit.

  Jak vznika nádor na mozku?

  Příčiny většiny mozkových nádorů jsou neznámé. Mezi rizikové faktory patří dědičná neurofibromatóza, vystavení ionizujícími záření, působení vinylchloridu, Virus Epstein-Barrové.

  Jak Vylecit nádor na mozku?

  Léčba je především operační, je nutné otevřít lebku a nádor odstranit. Někdy nelze nádor odstranit celý, v takovém případě jsou pacienti pravidelně sledováni (většinou po 6-12 měsících pomocí MRI vyšetření) a pokud je prokázán nový růst nádoru, je nutná nová operace či ozáření.

  Co je to Hypofyza?

  Hypofýza (podvěsek mozkový, lat. glandula pituitaria) je centrální orgán endokrinního systému. Je uložena za chiasma opticum, v prohlubni kostí klínové zvané turecké sedlo (sella turcica), a to v její nejhlubší části, tedy fossa hypophysialis.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector