Návštěva Českého farmaceutického muzea v Kuksu – vše o zdraví

Nouzový stav je minulostí. Co se mění? Sledujte s námi.

Kuks – V sobotu 20. a v neděli 21. června se zde uskuteční tradiční pouť. Jako každoročně se návštěvníci mohou těšit na spoustu atrakcí, stánkový prodej a nejrůznější občerstvení.

Ilustrační foto – Kuks | Foto: DENÍK/Tomáš Plecháč

Obec Kuks leží v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš. Je dobře dostupná vlakem i autobusem. Kuks samotný je nejvíce známý barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna a někdejším lázeňským areálem.

Okolí je proslulé krásnou přírodou, historickými a uměleckými památkami. To vše skýtá bohaté možnosti pro výlety, odpočinek a zábavu. Při cestě na pouť můžete navštívit Národní kulturní památku Hospital Kuks.

Hospital je dnes nejvýraznější dominantou zdejší památkové rezervace. Prohlídka barokního komplexu zahrnuje mimo jiné historickou expozici, barokní lékárnu z roku 1743, která je druhou nejstarší v Česku, lapidárium Braunových soch, kostel a zahradu.

Dále si nenechte ujít Galerii vín F. A. Sporcka, která se nachází ve sklepení areálu hospitalu, a expozici Českého farmaceutického muzea – vývoj farmacie.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu CYKLODENÍK s cyklotrasami napříč Českem. Více zde.

  • Kuks,
  • Hospital Kuks,
  • Hradec Králové,
  • Krkonoše,
  • Podkrkonoší,
  • Česko,
  • České farmaceutické muzeum,
  • Matyáš Bernard Braun,
  • vlak,
  • autobus,
  • příroda,
  • víno

Učitel – učitelka pro 2.stupeň ZŠ, 32 170 Kč Manažer – manažerka lidských zdrojů/ HR MANAGER, 30 000 Kč Obsluha ohraňovacího lisu, 40 000 Kč Montážní práce- regálové systémy, 30 000 Kč Strojník – bagrista, 25 000 Kč SKLADNÍK, 10 000 Kč Expedient – expedientka, 20 000 Kč Kuchařské práce, Výpomoc v kuchyni, Úklidové práce, 18 000 Kč + PODAT INZERÁT BMW 530 první majitel, servisní knížka, nehavarované BMW 3 první majitel, servisní knížka, nehavarované Peugeot Rifter max 1 rok staré vozidlo, první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Peugeot 3008 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Peugeot 3008 první majitel, servisní knížka Peugeot 308 koupeno v CZ Peugeot 5008 první majitel Peugeot 207 první majitel, koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Spolek sběratelů a přátel exlibris

Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové,
ÄŚeské farmaceutické muzeum (ÄŤlen SSPE)
GALERIE NA MOSTÄš, Heyrovského 1203, 50003 Hradec Králové 5Spolek sbÄ›ratelĹŻ a pĹ™átel exlibris v Praze a Sekce sbÄ›ratelĹŻ exlibris Hradec Králové 

  •                        VáĹľení pĹ™átelé, výtvarní umÄ›lci, umÄ›lecké školy,
  • pĹ™ijmÄ›te nejprve pĹ™ání, aby další rok pĹ™inesl nám všem nadÄ›ji,  Ĺľe bude lepší, aby pĹ™inesl všem zdraví, štÄ›stí a chuĹĄ tvoĹ™it nová, krásná exlibris.
  • Farmaceutická  fakulta – ÄŚeské farmaceutické muzeum (ÄŤlen SSPE) v Hradci Králové budou letos poĹ™ádat jubilejní ÄŤtyĹ™icátou výstavu
  •  „Ĺ˝EŇ ÄŚESKÉHO  EXLIBRIS  ZA  ROK  2020“

Ĺ˝ádáme vás opÄ›t o zapĹŻjÄŤení 1 – 5 exlibris, která jste v roce 2020 vytvoĹ™ili a která sami pro tuto výstavu vyberete. Prosíme vás, abyste na zadní stranu exlibris nebo v pĹ™íloze udali techniku a název – popis listu. Autory, kteĹ™í se zúÄŤastní poprvé, prosíme o sdÄ›lení dat narození, adresu i e-mail a pĹ™ehled výtvarného školení.

  1. Exlibris  zasílejte  na  a d r e s u :
  2. ÄŚeské farmaceutické muzeum, Hospital Kuks ÄŤp. 81, 544 43 KUKS
  3. do 20. ledna 2021 

 ýstava se bude konat v termínu 29. 3. – 23. 4. 2021. Slavnostní zahájení bude v místÄ› konání, tj. v Galerii Na MostÄ› v H. Králové, v pondÄ›lí 29. 3. 2021 v 16:00 – jste všichni srdeÄŤnÄ› zváni.

 Letos opÄ›t vydáme katalog výstavy, proto Ĺľádáme vystavovatele o finanÄŤní pĹ™íspÄ›vek 200 KÄŤ, který bude pouĹľit na vydání katalogu a pokrytí další nákladĹŻ (poštovné, materiál k instalaci grafik, atd.).

Poplatek mĹŻĹľete laskavÄ› zaslat poštovní sloĹľenkou (poštovní adresa do Kuksu), nebo poukázat na úÄŤet Farmaceutické fakulty v H. Králové (zĹ™izovatel ÄŚeského farmaceutického muzea).

 ÄŚíslo úÄŤtu: 153149607/0300, variabilní symbol 75344. NezapomeĹ�te uvést prosím variabilní symbol, aby se Vaše ÄŤástka nezatoulala a dostala se bez problému pĹ™ímo k nám.

DÄ›kujeme za laskavé a chápající pĹ™ijetí našeho pozvání k úÄŤasti na výstavÄ›, za Váš finanÄŤní pĹ™íspÄ›vek a upĹ™ímnÄ› Vás všechny pozdravujeme s pĹ™áním dobrého díla.

         Vaši 

                          Mgr. M. Rumlarová                                 Mgr. L. Valášková, PhD.                         

Obnova barokního areálu v Kuksu získala jednu ze 7 hlavních cen Europa Nostra 2017. Domů si tak veze 10 000 eur

Europa Nostra – cena Evropské unie pro kulturní dědictví – se označuje za obdobu filmových Oscarů v oblasti památkové péče.

Zástupci Evropské komise a sdružení Europa Nostra vybrali 29 laureátů z evropských zemí z více než dvou stovek zaslaných projektů. Poté mohla široká veřejnost podpořit svoji památku v online hlasování a pomoci ji tak získat 10 000 Euro.

Tuto cenu veřejnosti nakonec získal maďarský sběratel Zoltan Kallos http://www.europeanheritageawards.eu/winners/mr-zoltan-kallos/.

I tak zástupci Národního památkového ústavu nepřijeli s Finska s prázdnou. Obnova barokního areálu v Kuksu získala jednu ze 7 hlavních cen a s tím spojenou odměnu ve výši 10.000 Euro. Podívejte se na krátký sestřih slavnostního ceremoniálu.

„Je to obrovský úspěch pro Českou republiku i pro Národní památkový ústav. Hned dvakrát jsme uspěli a získali ocenění Europa Nostra, navíc je to poprvé v historii, kdy nějaký český projekt získal Grand Prix. Je to veliké ocenění všech, kteří dokáží v naší zemi navracet památkám život, a dává naší práci a nasazení smysl,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Cenu Grand prix Europa Nostra získali:

  • Category Conservation
  • Baroque Complex and Gardens in Kuks, Hradec Králové Region, CZECH REPUBLIC
    The King’s Road across Filefjell, NORWAY
    Cultural Palace, in Blaj, Transylvania, ROMANIA
    Roof for the Ruins of the Monastery of San Juan,Burgos, SPAIN
  • Category Research
  • Bosch Research and Conservation Project, ‘s-Hertogenbosch, THE NETHERLANDS
  • Category Dedicated Service
  • Mr. Ferdinand Meder, Zagreb, CROATIA
  • Category Education, Training and Awareness-Raising
  • Centre of Visual Arts and Research, Nicosia, CYPRUS

Hlavním prostorem pro aktivity projektu Kuks – Granátové jablko se stalo výukové centrum, kde se konají výtvarné ateliéry, sympozia, workshopy a další akce. Turistickým magnetem je pak prohlídkový okruh prezentující historii rodu Šporků a fungování hospitálu od jeho výstavby až do současnosti. Okruh zahrnuje nejdůležitější artefakty barokního umění: restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tance smrti, kostel Nejsvětější Trojice, lapidárium s alegoriemi Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna a lékárnu U Granátového jablka. Okruh je doplněn návštěvou rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídkou dvou expozic Českého farmaceutického muzea. Do zahrady za hospitálem se též vrátilo 144 bylinkových záhonů.

Kuks má význam nejen pro turisty, ale také místní obyvatele. Je místem soustředění ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře, konání akcí místních neziskových organizací, ale také krátkých pěších či cyklistických výletů pro všechny věkové kategorie. 

Zajímavé:  Grepový Džus A Léky?

Kateřina Sekyrková

Zdroj: www.npu.cz, www.europanostra.org

Návštěva perly českého baroka – Kuksu ve východních Čechách – Cysnews

Vydali jsme se na prohlídku hospitálu Kuks. Jeho zakladatelem byl František Antonín Špork, významný objednavatel uměleckých děl přelomu 17. a 18. stol.

Prohlídkové okruhy

Pro návštěvníky je k dispozici několik okruhů:

  • Základní prohlídkový okruhu (délka prohlídky je 60 minut)

Dozvíte se o historii a stavebním vývoji hospitálu, dozvíte se vše důležité o osobnosti hraběte Františka Antonína Šporka a o hospitální činnosti milosrdných bratří. Hospitál je zaopatřovací ústav, který již ve zřizovací listině F.A. Šporka měl být zřízen pro 100 starých práce neschopných vojáků. V průběhu století, jak probíhaly různé bitvy a první světová válka, se měnil na lazaret.

Otec Františka Antonína Šporka generál Špork se narodil ve Vestfálsku jako syn sedláka. V mládí vstoupil do armády a v armádě udělal kariéru postupem času se vypracoval na generála rakouské jízdy. Prošel bezpočet bitev.

Z každé bitvy si odnesl válečnou kořist. Postupně bohatl a v roce 1664 byl císařem Leopoldem I. povýšen do stavu dědičných říšských hrabat. Generál  Jan Špork se zaměřoval na majetek, začal v Čechách kupovat panství.

V klenutém prostoru krypty kostela Nejsvětější Trojice se seznámíte s příběhem pochovaných členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků.

Expozice Českého farmaceutického muzea zvaná „Kouzlo apatyky“ představuje vývoj lékáren od baroka do 20. století, a další oblasti farmacie jako výzkum, školství nebo vojenskou farmacii.

Prohlídku lze absolvovat samostatně či v přímé návaznosti na Základní prohlídkový okruh hospitálem. Prohlídka je komentována průvodcem.

Instalace Českého farmaceutického muzea zvaná „Z apatyky do fabriky“ v přízemí konventu ukazuje výrobu léčivých přípravků od lékárny až po průmyslovou výrobu v továrnách. Tato prohlídková trasa je bez původce. Můžete ji absolvovat individuálně bez čekání na skupinu, kdykoli v otvíracím čase hospitálu.

Poslední den prohlídky je 1. listopad.

Hospital Kuks

Rekonstrukce objektu – projekt Granátové jablko.

V letech 2010 až 2015 prošel celý areál hospitálu zásadní a výraznou přeměnou. Revitalizace Kuks-granátové jablko byla spolufinancována z Evropské unie. Výběrové řízení vyhrála firma Hochtief .

Granátové jablko je symbol řádu Milosrdných bratří, kteří zde pečovali o vojáky. Granátové jablko je symbol znovuzrození.

Protože tento objekt se  celý znovuzrodil, opravilo se zde prakticky všechno, protože objekt byl ve velmi špatném stavu.  

Díky rekonstrukci je Hospital bezbariérový přístupný i pro vozíčkáře, byl instalován výtah a mezi místnostmi nejsou prahy. Pouze hrobka není bezbariérově přístupná.

Obnovený hospitál se opět otevřel veřejnosti po jednoleté pauze v březnu 2015.

Symbol lgranátového jablka

Hospitál Kuks získal řadu ocenění

  • Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví získal hospitál Kuks v květnu 2017 a uspěl tak mezi 202 nominovanými projekty.
  • V říjnu 2016 si Národní památkový ústav z Betlémské kaple odvezl ocenění Stavba roku 2016 a Zvláštní cenu Ministerstva kultury za projekt Kuks – Granátové jablko.
  • Cena veřejnosti DestinaCZe v kategorii Fénix – znovuzrozený projekt, kde se Kuks může pochlubit 1. místem
  • GERMAN DESIGN AWARD 2019 SPECIAL MENTION

Zahrada hospitálu Kuks byla vybrána mezinárodní porotou jako nejlepší koncepční řešení v roce 2010 z 5418 projektů z 63 zemí světa.

Hospitál Kuks

Prohlídka Hospitálu Kuks

Po příjezdu jsme zaparkovali před Restaurací  Hospoda na sýpce.  Přímo před námi stála rozsáhlá stavba hospitálu.

Braunovy sochy Ctností a Neřestí

Při venkovní prohlídce nás zaujal soubor soch Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se o alegorické řady Ctností a Neřestí, soubor celkem 24 plastik umístěných podél severního průčelí špitální budovy. Měly připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem.

Soubor Ctností a Neřestí

Prohlídka interiéru Hospitálu

Prohlídku jsme zahájili v rozlehlé místnosti, kde je umístěn model hospitálu i protějšího svahu. Řeka Labe rozděluje údolí na dvě části. Na modelu si povšimneme kapličky Nanebevzetí panny Marie – tady náš život začíná. Na jedné straně vybudoval F. A. Špork lázně, protože se domníval, že jsou zde léčivé prameny.

Zjistilo se, že prameny nejsou léčivé, voda má jen vyšší obsah železa. Hrabě Špork vybudoval na protějším svahu lázně se zámkem a divadlem. Zámek vyhořel a musel být stržen. Zůstala kasárna. Lidé si zde užívali života konaly se zde benátské noci – tato část na modelu symbolizuje mladý věk a nevybouřenost.

Poté přejdeme most, na druhém břehu řeky Labe na louce je symbolizován střední věk, a cesta života prochází po louce do kopce k hospitálu , neboť ve stáří potřebujeme, aby se o nás někdo postaral a náš život končí za hospitálem na hřbitově.  Po smrti hraběte Šporka lázeňský život ochabl. V r.

1740 přišla z Krkonoš velká voda, která lázně zaplavila.

V místnosti s modelem jsme měli možnost vidět ukázku trpaslíků. Sochař Matyáš Braun vytesal pro F. A. Šporka 40 malých trpaslíků.  Předlohu tzv. bozetto – připravili  členové jeho dílny a M. Braun sochy dokončoval, dělal veškeré detaily.

Chodba s obrazy znázorňujícími  tanec se smrtí

Vyšli jsme z místnosti s modelem a před námi se táhla 140 m dlouhá chodba, ve které bylo původně 52 obrazů. V průběhu věků vypukly různé nemoci typu cholery nebo tyfu a když zde propukla tyfová epidemie, všechny malby musely být z hygienických důvodů zabíleny. 46 maleb se  podařilo odkrýt až v rámci velké rekonstrukce v roce 2015.

Chodba s malbami Tanec se smrtí

Původně zde byly vymalovány malby tanec smrti. Nástěnné malby ukazují poslední chvíle života člověka, než si pro něj přijde smrt. Na každé malbě vidíme kostlivce – smrtku, která si jde pro toho člověka. Smrt čeká úplně všechny.  Vidíme zde žebráka, krále, kardinála jsou zde bohatí, chudí. Na jednom obraze jsou námořníci – smrtka jim láme stožár. Zajímavý je obraz s malým dítětem.

Smrtka se vůbec nedívá na rodiče, kteří hledí na své dítě a si místo rodičů odvádí malé dítě.  Malby byly vymalovány podle Hanse Holbeina mladšího, ten je vytvořil už v 15.stol. Zobrazení lidé nemají barokní, nýbrž renezanční oblečení .

Často jsou vyobrazeny i přesýpací hodiny – symbolizují,že nikdo nezná den ani hodinu, kdy se písek v jeho hodinách dosype a jeho život na této zemi skončí. 

Tanec se smrtí

Knihovna milosrdných bratří

Z chodby nahlížíme do knihovny milosrdných bratří. Je zde vystavena mapa zdejšího panství, globus, a ve vitrínách je uloženo několik set knih.

Hrabě F. A. Špork nebyl znalcem umění, ale obklopoval se lidmi, kteří umění rozuměli a on je  podporoval. Mohli bychom říci, že byl mecenáš umění.

Kostel Nejsvětější trojice

Kostel nejsvětější trojice

Stavba vysoká 25 m je dílem architekta Giovanniho  Battisty Alliprandi. Plány vznikly v roce 1697, základní kámen byl položen v roce 1707. Po stavební stránce byl kostel dokončen v roce 1715, vysvěcen byl v roce  1717. Vidíme zde okenní vitráž F. A. Šporka naproti jeho manželka Františka Apolonie.

Zajímavé:  Lekar L1 L2 L3?

Kostel Nejsvětější trojice – okenní vitráž

Oltářní obraz představuje Vzkříšení Lazara nad obrazem se nachází zlacená dřevořezba Boha otce a nahoře holubice znázorňující Ducha svatého .

Kaple sloužila k soukromým modlitbám. Můžeme si zde prohlédnout nástěnné malby, které byly před rekonstrukcí zabíleny: V levém výklenku Sv. Petr vedle něho město Jeruzalém  a v pravém výklenku je Máří Magdalena průvodkyně Ježíše Krista.

Návštěvníci mají možnosti si prohlédnout i sakristii.

sakristie

Svatební obřady na Kuksu

V kostele se pořádají církevní svatby. Světské svatební obřady jsou pořádány také  ve venkovních prostorách v zahradě nebo na nádvoří, a dále v lapidáriu či v lékárně .

Kuks – nádvoří

Na kůru jsou funkční varhany, pořádají se zde také koncerty. Na dveřích vedoucích na kůr a také do hrobky je zobrazen kostlivec nad ním je nápis Memento Mori – pamatuj na smrt – symbol smrti, přesýpací hodiny, sype peníze, korunu a žezlo – symbolizuje, že nás před smrtí nic neochrání.

Memento Mori

Místnost věnovaná Řádu milosrdných bratří

Řád milosrdných bratří o vojáky pečoval. o 100 vojáků se staralo 12 bratří. V místnosti věnované Řádu milosrdných bratří můžeme vidět obraz zakladatele řádu Sv. Jana z Boha. Řád funguje dodnes po celém světě i u nás v ČR v nemocnici v Brně. Na stěně vidíme seznam Milosrdných bratří, kteří zde sloužili. Vidíme zde i roucho kněze. Symbol řádu granátové jablko.

Zprovoznění hospitálu za účelem péče o přestárlé vysloužilé vojáky, se hrabě Špork nedožil. František Antonín umírá 30. března 1738, ale činnost hospitálu počíná rokem 1743, kdy na pozvání hraběcí dcery Anny Kateřiny přichází do Kuksu řád milosrdných bratří. Hospitál fungoval ještě za 1.

světové války vedl ho poslední žijící mužský potomek Šporků Gustav Adolf Schwéerts-Sporck,který byl tehdy v hodnosti majora.

Lékárna u granátového jablka

Je to druhá nejstarší barokní lékárna ve střední  Evropě . Návštěvníkům je zprostředkován pocit, jako by si lékárník jen někam odskočil. Lékárna pro vojáky byla zdarma, lidé z okolí za léky museli platit.

Lékárna U granátového jablka

Nyní se vchází laboratoří, Nábytek vyroben ze dřeva, vypadá jako mramor. je zde původní podlaha, přípravna, tára – stůl na kterém lékárník vyráběl a prodával léky. Má být umístěna proti vchodu do lékárny.

Lékárna fungovala do roku 1945, vcházelo se přímo z chodby. Tára byla nyní přestěhována, jelikož dnes  návštěvníci vcházejí přes laboratoř.

Léčiva se uchovávala dřevěných nádobkách z lipového dřeva konzervovaných býčí krví, uchovávaly se v nich hlavně pevná léčiva.

nádoba na léčiva

Na stěně si povšimnete obrazů patronů lékařů a lékárníků  sv. Kosmy a sv. Damiána. Pod stropem vás upoutá  nepřehlédnutelný symbol lékárenství hlava jednorožce – hlava jednorožce jeze dřeva a roh je z mořského kytovce.

Lékárna U granátového jablka – hlava jednorožce

Bylinková zahrada

Po prohlídce interiérové části hospitálu jsme si prohlédli nádvoří a bylinkovou zahradu. Rozprostírá se za budovou hospitálu a je volně přístupná.

Zámek a lázně

Poté jsme klesali po louce dolů  směrem k protějšímu svahu, kde se nacházel zámek a lázně. Ze zámku a lázní na levém břehu Labe se do dnešní doby dochovala jen terasovitá úprava terénu se zídkami a plastickým Šporkovým erbem, kaskádové schodiště se dvěma sochami tritonů a kašnami .

Vedle na ulici jsou proti sobě umístěny Braunovy sochy Davida a Goliáše. Nad ním na vyšší terase stojí původní dům správce panství. V severním cípu areálu stávala barokní budova divadla, která se bohužel nedochovala.

Lázeňská budova byla roku 2013 upravena a nachází se zde Rentzovo muzeum barokní grafiky a tisku.

Kuks – lázně
Schodiště

My jsme se občerstvili v restauraci s názvem Baroques příjemným posezením při západu slunce na břehu řeky Labe s výhledem na Hospitál.

Kostel Nejsvětější trojice Lékárna U granátového jablka Symbol granátového jablka Kostel Nejsvětější trojice

Více informací naleznete ZDE

Foto: JB Cysnews

Instituce a kulturní zařízení

Tel.: 417 835 621, e-mail: [email protected], Bohumil Vitásek

VÝSTAVA VELIKONOČNÍCH A JARNÍCH DEKORACÍ 

1. 4. 2017, 14:00 hodin, kino Lípa Duchcov

  • Dámský klub pro Vás připravil: velikonoční vejce zdobené různými technikami, perníčky, tkané výrobky na tkalcovském stavu, výrobky z papírových ruliček, košíky, šité tašky, dekorativní věnce, svíčky, dřevěné a keramické dekorace, brože, výrobky z korálků a další drobné dárky pro jarní náladu.
  • Pro děti bude připraven „Dětský mini biograf“ a soutěže.
  •   Vstupné: zdarma

ZÁJEZD DO PLZEŇSKÉHO PIVOVARU

8. 4. 2017, 8:00 hodin, zastávka ul. Teplická

  • Předprodej a rezervace jízdenek od 8. 3. 2017 v Domě kultury Duchcov. Zájezd je určen výhradně pro občany města Duchcova. Ostatní zájemci se mohou hlásit nejdříve týden před termínem zájezdu.
  • Cena jízdného: 100,– Kč + 200,– Kč vstupné

CHANTAL POULLAIN – ŠANSONY

12. 4. 2017, 19:00 hodin, Valdštejnský sál, Státní zámek Duchcov

  • Velikonoční koncert.
  • Chantal Poullain zpívá svoje vlastní písně, ale také tradiční francouzské šansony s šarmem jí vlastním. Koncertem provází Chantal Poullain v češtině a díky svému charismatu okouzlí publikum, jak to umí jen ona.
  • Vstupné: v předprodeji 150,– Kč, na místě 180,– Kč

KÁŤA A ŠKUBÁNEK

19. 4. 2017, 10:00 hodin, kino Lípa Duchcov

  • Divadelní představení pro děti z MŠ a I. st. ZŠ.
  • Hraje Divadlo D5
  • Vstupné: 30,– Kč

TANEČNÍ PODVEČER S KRUŠNOHORKOU

25. 4. 2017, 17:00 hodin, Dům kultury Duchcov

ZASTUPITELSTVO MĚSTA DUCHCOVA

27. 4. 2017, 15:00 hodin, Dům kultury Duchcov

STAVĚNÍ MÁJKY

30. 4. 2017, 16:00 hodin, nám. Republiky

  • Májku ozdobí dětské družstvo SDH Duchcov.

Městské informační centrum Duchcov, Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov

tel.: 417 835 456, e-mail: [email protected], Miloslava Slavíková

GRAFICKOU CESTOU

1. 3. – 27. 4. 2017, Městské informační centrum Duchcov

  • Výstava obrazů Soni Filipové a Šárky Kýhosové.
  • otevřeno v dubnu: pondělí – pátek = 8:30 – 17:00 hodin.
  • Vstupné: zdarma

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Muzeum města Duchcova, Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov

tel.: 417 835 526, e-mail: [email protected], Anna Šejvlová

HISTORIE MĚSTA DUCHCOVA

  • Stálá expozice bohaté historie Duchcova a jeho přilehlého okolí,
  • otevřeno v dubnu: pondělí – pátek: 9:00 -17:00 hodin.

KOČÁRKY A DĚTSKÁ VOZIDLA Z DUCHCOVA

  • Expozice historických kočárků a dětských vozidel továrny HIKO ze sbírek Hany Müllerové.
  • otevřeno: po domluvě v Muzeu města Duchcova nebo na tel.: 417 835 526.
  • Vstupné: dospělí 20,– Kč, děti 10,– Kč

DUCHCOVSKÁ KRASLICE – 6. ročník

  • Do soutěže mohou zájemci přihlásit tradiční i netradiční velikonoční dekorace, pomlázky, kraslice nebo velikonoční věnce. Soutěžní dekorace je možno přihlásit do 12. 4. 2017 v Muzeu města Duchcova nebo v čajovně Pohoda.
  • Soutěžní výrobky budou vystaveny v čajovně Pohoda do 30. 4. 2017.
Zajímavé:  Č. 258/2000 Sb. O Ochraně Veřejného Zdraví?

VÝSTAVA PRACÍ ŽÁKŮ VÝTVARNÉHO OBORU ZUŠ I. KAWACIUKA DUCHCOV

6. 4. – 5. 5. 2017, Poppelova výstavní síň Muzea města Duchcova

  • Vernisáž výstavy proběhne dne 6. dubna 2017 od 17:00 hodin v Poppelově výstavní síni Muzea města Duchcova.
  • otevřeno v dubnu: pondělí – pátek: 9:00 -17:00 hodin
  • Vstupné: dospělí 20,– Kč, děti 10,– Kč

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Městská knihovna Duchcov, Bílinská 12, 419 01 Duchcov

tel.: 417 835 611, e-mail: [email protected], Jiřina Dbalá

NOC S ANDERSENEM

31. 3. – 1. 4. 2017, 17:30 – 8:00 hodin

  • Program: soutěže, malování, čtení pohádek na dobrou noc.
  • Počet míst omezen.

TRÉNINK PAMĚTI A

4. 4. 2017, 10:15 – 11:30 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

LITERÁRNÍ KROUŽEK

4. 4. 2017, 14:15 – 15:15 hodin, oddělení pro mládež, Smetanova 7

  • Pro děti od 2. do 4. třídy, které mají rády knihy a baví je číst.

KLUB SENIORŮ

5. 4. 2017, 10:00 – 11:30 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

  • Výroba košíčku z obalu od mléka.

BURZA KNIH

10. 4. 2017, 13:00 – 16:00 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

TRÉNINK PAMĚTI B

11. 4. 2017, 10:15 – 11:30 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

TRÉNINK PAMĚTI A

18. 4. 2017, 10:15 – 11:30 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

VÝTVARNÁ DÍLNA

18. 4. 2017, 14:00 – 15:15 hodin, oddělení pro mládež, Smetanova 7

KNIHOVNICKÝ DÝCHÁNEK

19. 4. 2017, 10:00 – 11:00 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

TRÉNINK PAMĚTI B

25. 4. 2017, 10:15 – 11:30 hodin, oddělení pro dospělé, Bílinská 12

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Turistický oddíl TJ Sokol Duchcov, Vrchlického 23, 419 01 Duchcov

tel.: 603 496 389, e-mail: [email protected], Dušan Petráš

JARNÍ VÝLET NA STROPNÍK

8. 4. 2017, sraz v 8:40 hodin na autobusové zastávce Duchcov nemocnice, odjezd autobusu v 8:48 hodin.

  • Hromadný odchod od pomníku Nelsonské katastrofy v Oseku v 9:15 hodin.

ÚČAST NA TUR. POCHODU MOSTECKÉ ŠLÁPOTY V MOSTĚ

22. 4. 2017, sraz v na nádraží ČD Duchcov 8:20 hodin, odjezd v 8:31 hodin

ÚČAST NA TUR. POCHODU JARNÍ PUTOVÁNÍ OKOLÍM LOVOŠE

29. 4. 2017, sraz na nádraží Duchcov v 8:16 hodin, odjezd v 8:23 hodin

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dům dětí a mládeže „Sluníčko“ Duchcov, Družby 48, 419 01 Duchcov

tel.: 417 836 078, e-mail: [email protected], Mgr. Eva Hrbáčková

DĚTSKÝ BAZÁREK

3. – 7. 4. 2017, Dům dětí a mládeže „Sluníčko“ Duchcov

  • Příjem: 3. 4. 2017, 9:00 – 11:30, 12:30 – 17:00 hodin

               (věci označit cenovkami a tašku jménem a telefonním číslem),

  • Prodej: 5. – 6. 4. 2017, 9:00 – 11:30, 12:30 – 17:00 hodin
  •  Výdej: 7. 4. 2017, 15:00 – 18:00 hodin
  • Nenosit zimní oblečení.

STŘELBA Z FOUKAČKY

8. 4. 2017, 9:30 -11:30 hodin, Dům dětí a mládeže „Sluníčko“ Duchcov

  • Střelba z „podomácky“ vyrobené foukačky na různé cíle.
  • Střelecká soutěž o drobné ceny. S sebou: přezůvky a malou lahev s pitím.
  • Určeno dětem od 9 let.
  • Přihlášky a platba nejpozději do 5. dubna 2017.
  • Kapacita omezena na 8 účastníků.
  • Poplatek: 30,– Kč 

VELIKONOČNÍ ŠACHOVÝ TURNAJ

12. 4. 2017, Dům dětí a mládeže „Sluníčko“ Duchcov

  • Pro děti a mládež do 15 let, prezentace v 15:30 hodin
  • Startovné: 30,– Kč
  • Pro mládež od 15 let a dospělé, prezentace v 17:00 hodin
  • Startovné: 50,– Kč
  • S sebou: přezůvky

TVOŘIVÉ VELIKONOCE

13. 4. 2017, 15:00 – 17:00 hodin, 2. budova DDM

  • Děti si vyzkouší – zdobení vajíček a velikonočních perníčků, pletení pomlázky a další výtvarné techniky na velikonoční téma.
  • Poplatek za pletení pomlázky: 30,– Kč
  • Poplatek za ostatní výtvarné dílny: 50,– Kč/všechny výtvarné dílny
  • Dospělí: ZDARMA

ZA POKLADEM ROUSŇÁCKÉ PŘÍŠERY

21. 4. 2017, 15:00 – 17:00 hodin, sraz před čajovnou Dračí oko

  • Hledání pokladu vodní příšery (po fáborkách), plnění úkolů.
  • Pro děti od 1. třídy.
  • S sebou: sportovní obuv, oblečení na ven a pití do batůžku.
  • Přihláška a platba nejpozději do 19. dubna 2017.
  • Kapacita omezena na 15 účastníků.
  • Poplatek: 35,– Kč

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

28. 4. 2016, 15:00 – 17:30 hodin, zahrada DDM

  • Tradiční akce plná soutěží se slavnostním upálením čarodějnice.
  • Občerstvení zajištěno v čajovně Dračí oko (2. budova DDM).
  • Poplatek: 20,– Kč (dospělí zdarma)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Základní umělecká škola I. Kawaciuka Duchcov, Kubicových 2/692, 419 01 Duchcov

Tel.: 417 835 357, e-mail: [email protected]

VÝCHOVNÉ KONCERTY PRO DUCHCOVSKÉ MATEŘSKÉ ŠKOLY

3. 4. 2017, 9:00 hodin, sál ZUŠ

MELODIE Z POHÁDEK

5. 4. 2017, 17:00 hodin, sál ZUŠ

  • Koncert žáků hudebního oboru. Koncertem Vás bude provázet uč. Veronika Mikešová.

RODINNÝ KONCERT

26. 4. 2017, 17:00 hodin, sál ZUŠ

  • Rodinný koncert, na kterém zahrají a zazpívají společně žáci, sourozenci i rodiče.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

27. 4. 2017, 14:00 – 17:00 hodin, ZUŠ I. Kawaciuka Duchcov

  • Den otevřených dveří, navštívit můžete hodiny v hudebním, výtvarném a tanečním oboru.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Divadlo M, Bílinská 7, 419 01 Duchcov

tel.: 602 113 381, e-mail: [email protected], Mgr. Milan Petrovský

PROCHÁZKA STAROU PRAHOU

5. 4. 2017, 17:00 hodin, Divadlo M

  • Písničkový pořad směsí, kupletů a scén staré Prahy a písní Karla Hašlera.
  • Vstupné: 100,– Kč

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….                       

Čajovna Pohoda Duchcov, Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov

tel.: 723 997 051, e-mail: [email protected], Miroslava Kuchařová

VEČER DESKOVÝCH HER

13. 4. 2017, od 17:00 hodin, čajovna Pohoda, Masarykova 71/7

RYCHLÉ RANDE

20. 4. 2017, od 18:00 hodin, čajovna Pohoda, Masarykova ul. 71/7

  • Nutná registrace. Celkem volných 10 míst (5 žen a 5mužů).

BURZA KNIH

25. 4. 2017, po celý den, čajovna Pohoda, Masarykova ul. 71/7

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dámský klub – Tvoření pro radost

DÁMSKÝ KLUB č. 53 – TVOŘENÍ PRO RADOST

4. 4. 2017, 17:00 hodin, čajovna Pohoda, Masarykova 71/7, Duchcov

DÁMSKÝ KLUB č. 54 – TVOŘENÍ PRO RADOST

18. 4. 2017, 17:00 hodin, čajovna Pohoda, Masarykova 71/7, Duchcov

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ČČK Duchcov, V Domkách 5,  419 01 Duchcov

tel.: 607 281 366, e-mail: [email protected], Marie Polívková

SETKÁNÍ RODÁKŮ

11. 4. 2017, 14:00 – 18:00 hodin, V Domkách 5 (suterén)

  • Posezení Hrdlováků a Pokročáků.
  • Vstupné: 10,– Kč

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Klub lodních modelářů „Royal Dux“ Duchcov, Máchova promenáda 2, 419 01 Duchcov

tel.: 606 850 734, e-mail: [email protected], Petr Vaněrka

SOUTĚŽ MODELŮ LODÍ ŘÍZENÝCH RADIEM

22. 4. 2017, 9:00 hodin, rybník Barbora Duchcov

Změna akcí vyhrazena!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector