Nažloutlé sperma – Vše o zdraví

V prvé řadě je třeba říci, že to, čemu se lidově říká „sperma“, je poměrně bohatý „koktejl“ z mužských pohlavních buněk (spermií) a semenné plazmy (výměšky pohlavních žláz), který je správně označován právě jako ejakulát.

Aby se spermie v mužském těle utvořily, je třeba, aby v těle byla dostatečná hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu, přičemž v samotném ejakulátu tvoří spermie přibližně 10 % celého objemu. Nemusíte mít přitom odborné lékařské vzdělání, abyste z ejakulátu poznali, že je s vaším tělem něco v nepořádku.

Jaká je tedy správná barva, konzistence a také množství (vyprodukované v rámci „jedné akce“)? A čím obecně ke kvalitě spermatu přispět?

Jen bílá to může být

Tím, co je na první pohled viditelné, je samozřejmě barva. Zdravý ejakulát by měl být mléčně bílý, a to vzhledem k bílkovinám, které přítomné sekrety obsahují (ale i s ohledem na to, že bílé jsou také spermie).

Faktem ale je, že může být i nažloutlý, či nahnědlý, stejně tak může být čirý nebo zakalený – to vše je ale známkou problému.

Nažloutlá barva tedy nejčastěji naznačuje, že v těle probíhá zánět (tehdy navíc ejakulát nezřídka zapáchá – správně by měl být cítit po kaštanech), v případě ejakulátu sytě žlutého pak může být důvodem infekce močového měchýře (pak dochází i k pálení při močení) a je rozhodně namístě vyhledat lékaře.

Nažloutlé sperma - Vše o zdraví Nažloutlé sperma - Vše o zdraví Nažloutlé sperma - Vše o zdraví Nažloutlé sperma - Vše o zdraví Více

Zdroje: iStock

Podobné je to i s barvou nahnědlou, ta totiž signalizuje přítomnost krve, a to může být bohužel i signálem závažnějších onemocnění, od infekce prostaty přes infekci močového měchýře, cysty, ledvinové kameny až po onkologická onemocnění – rakovinu prostaty či varlat.

Proto platí, že v tomto případě je okamžitá lékařská kontrola nezbytná. Stejnou příčinu (tedy krev) má pak i ejakulát narůžovělý, tehdy však může krev souviset např. s prasklou cévkou, zvětšenou prostatou či infekcemi močových cest, ovšem ani tehdy byste neměli lékařskou prevenci zanedbat.

Totéž platí i pro ejakulát červený – tehdy je však namísto krve sražené přítomna krev čerstvá.

Kromě barevného spektra je ale samozřejmě důležitá i konzistence. Pokud je ejakulát čirý, v základu to znamená, že neobsahuje dostatek spermií. To je sice běžné např.

u dospívajících, mladí muži by již však měli mít ejakulát mléčně bílý.

Nutno ale dodat, že další z možných příčin čirého ejakulátu může být také příliš dlouhá sexuální stimulace, v takovém případě je totiž v ejakulátu obsažen i preejakulát, který jej „naředí“.

Negativně se pak do barvy a zápachu ejakulátu může podepsat i alkohol, cigarety, ale třeba i sexuálně přenosné nemoci. Jednoduše řečeno – není-li ejakulát mléčně bílý, rozhodně byste se měli zamyslet nad tím, v čem konkrétně by mohla být chyba. V popsaných případech pak s návštěvou lékaře neváhejte.

Nažloutlé sperma - Vše o zdravíZdroj: Giphy

Na „sperma“ se lžičkou

Nejen barva ejakulátu je ale důležitým ukazatelem mužského zdraví. Důležité je také jeho „vyprodukované množství“. Podle urologů se přitom muži nezřídka obávají, že objem jejich ejakulátu není dostatečný nebo je jednoduše abnormální.

Pokud bychom tedy měli zvolit řeč čísel, vše v pořádku je tehdy, pokud se množství ejakulátu pohybuje od 1,5 do 5 mililitrů (kdy 1 ml ejakulátu zdravého muže obsahuje cca 50 milionů spermií). Pokud ale nemáte po ruce zkumavku :-), v základu platí, že zdravý objem ejakulátu by měl vydat na jednu čajovou lžičku. Plus – mínus.

Ovšem je-li ejakulátu méně než třetina tohoto množství, nastává chvíle začít pátrat po tom, co je v nepořádku.

„Pokud ejakulát dosahuje hladiny pod 1,5 ml, příp. dojde k výrazné změně v jeho uvolněném množství, znamená to, že v těle může být nějaký skrytý problém,“ konstatuje tak urolog Daniel Williams.

Nutno ale říci, že množství ejakulátu se snižuje s narůstajícím věkem, nejvíce patrné je to pak u mužů nad 55 let (ovšem k jistému průběžnému poklesu může dojít již mezi 20. a 30. rokem věku). Tehdy tedy není třeba se znepokojovat.

Znepokojivá by měla být změna náhlého charakteru.

A jaké mohou být příčiny nízkého objemu vylučovaného spermatu? V prvé řadě se samozřejmě může jednat o nízkou hladinu testosteronu. S ní se pak pojí také zvýšená únava, slabost, ale i potíže se soustředěním, snížení sexuální touhy nevyjímaje.

Co hned každého nenapadne, je ale také cukrovka – pokud je hladina cukru v krvi narušena, může poškodit nervy a cévy, což ztěžuje přenos nervových signálů a v důsledku vede k erektilní dysfunkci a obtížím s ejakulací. Lidé s diabetem nezřídka trpí také tzv. retrográdní ejakulací, kdy sperma proudí zpět do močového měchýře.

Snížení objemu ejakulátu pak ale může souviset také se zvětšenou prostatou, léky na vysoký krevní tlak či obtížemi s močovým systémem. V některých případech může být na vině i medikace (zejména antidepresiva).

Jak zlepšit kvalitu spermatu?

Pokud bychom začali chutí a vůní, prim samozřejmě hraje strava. Vzdání se masa (alespoň nárazové) je ku prospěchu, o účincích konzumace ananasu snad není třeba více se rozepisovat.

Samotnou produkci spermatu pak lze zvýšit konzumací většího množství tekutin, vyhýbáním se alkoholu a příliš sladkým potravinám a samozřejmě i zdravým životním stylem.

Několik studií již také prokázalo, že na kvalitu ejakulátu (a zejména množství spermií) má pozitivní vliv princip ketodiety, tedy diety s vysokým obsahem tuku a naopak nízkým obsahem karbohydrátů. Podle odborníků jsou pak nízkosacharidové diety obecně přínosné pro sexuální zdraví.

Pokud ale zrovna po restriktivních dietních omezeních netoužíte, vězte, že již bylo doloženo, že v podstatě jakákoliv pozitivní změna v jídelníčku na sexuální zdraví působí pozitivně. A tak nezbývá než zkusit to v praxi…

Barva spermatu (ejakulátu) – zdravá je mléčně bílá, každá jiná prokazuje komplikaci nebo nemoc

Věděl jste, že sperma, respektive ejakulát, nemusí mít pouze bílou barvu? V případě jakýchkoliv zdravotních problémů může být barva ejakulátu jiná. Ejakulát totiž odráží stav prostředí, ve kterém vzniká a kudy proudí.

 • Co o vašem zdravotním stavu dokáže prozradit barva spermatu?
 • Jaká má být správná barva spermatu?
 • Jak poznáte, že jste ještě v pořádku a kdy už máte problém, který je potřeba řešit s lékařem?

Nažloutlé sperma - Vše o zdraví

Jediná zdravá barva ejakulátu je mléčně bílá s adekvátní konsistencí

Barva spermatu – jaká barva se považuje za zdravou a normální?

Správná barva spermatu je mléčně bílá. Ani žlutá, ani čirá, ani hnědá, ale bílá. Jen takový ejakulát je považován za zdravý. Je tomu tak především kvůli přítomnosti bílkovin v sekretech.

Proč? Skvělým příkladem je kuřecí maso. Když kuřecí maso vaříte, také nejprve změní barvu z růžové na bílou. To proto, že se na jeho povrchu sráží bílkovina.

Kromě více než 400 druhů bílkovin tvoří ejakulát spousta minerálních látek jako např. zinek, vápník, hořčík a sodík, současně obsahuje také fruktózu, vitamin C, cukry a kreatin.

Tyto všechny složky přispívají k tomu, že je ejakulát mléčně bílý. Rozhodně by neměl být průhledný, zakalený, zbarvený do hněda či do červena.

Správná vůně ejakulátu má připomínat kaštanový květ.

ČTENÁŘE ZAJÍMÁ: Životnost spermií – jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?

Nažloutlé sperma - Vše o zdraví

Změna barvy spermatu

Jenže co když se barva spermatu u vás změnila? Co to může znamenat? Je nutné okamžitě letět k doktorovi, anebo se nic neděje?

Nejčastěji stojí za změnou barvy spermatu infekce. Pokud váš ejakulát najednou podivně zapáchá a má žlutou až zelenou barvu, pak raději vyhledejte lékaře.

Neléčený zánět se totiž může rozšířit dále do vašich močových cest.

Dále může být na vině delší sexuální abstinence, některé potraviny, sexuálně přenosné nemoci, dehydratace, alkohol nebo cigarety. To všechno může změnit barvu vašeho spermatu.

Barva ani hustota ejakulátu ovšem neodráží nevěru. Nevěru dokáže odhalit pouze vaše partnerka díky svému „šestému smyslu“.

Popíšeme si nyní jednotlivé odstíny spermatu a co to může znamenat:

Hnědá barva spermatu

Hnědá barva spermatu signalizuje krev v ejakulátu. Čím sytější je odstín, tím více je ve spermatu přítomno krve.

Pokud je váš ejakulát skutečně hodně hnědý, až černý, jedná se o velké množství krve přítomné ve vašem ejakulátu. Stopy krve v ejakulátu se většinou objeví bez související bolesti a často i bez jiných příznaků, ale nemusí to být podmínkou.

CO TO ZNAMENÁ?

Hnědá barva ejakulátu může značit rakovinu varlat, rakovinu prostaty, infekci močového měchýře, infekci prostaty, infekci močové trubice, pohlavně přenosné nemoci, infekci chámovodu, cysty, zánět semenných váčků či také ledvinové kameny.

Příčin může být mnoho. Ovšem nijak to nesnižuje závažnost vašich příznaků. V případě hnědé barvy spermatu okamžitě vyhledejte lékaře.

Ani Matyáš teď nemá klidné spaní:

„Je mi 25 let a zhruba před třemi týdny jsem našel malou stopu krve ve spermatu. Dočetl jsem, že nemusí jít o žádnou závažnější věc, jenže asi po týdnu jsem měl nahnědlé sperma, jako by obsahovalo starou krev.

Zkusil jsem týdenní abstinenci a po týdnu byl ejakulát pouze krvavý. Hodně mě to vylekalo a za normální situace bych běžel k doktorovi, ale momentálně pobývám v Anglii a nevím, jak to je zde s doktorem.

Zatím jsem k doktorovi nepotřeboval. Navíc jsem odhlášený od zdravotního pojištění v ČR, takže to nemůžu řešit ani vycestováním do ČR.

Může jít o nějaký zánět? Dost mě to děsí a bojím se, aby to nějak neovlivnilo zdravotní stav do budoucnosti.”

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Odpovídá praktická lékařka MUDr. Kristýna Jiříčková:

„Dobrý den Matyáši, bohužel takto na dálku těžko soudit. Jak udáváte, nemusí se jednat o závažnou diagnózu, ale také může. Je nyní určitě nutné, aby vás vyšetřil specialista z urologie.”

Růžová barva ejakulátu

Růžová barva ejakulátu signalizuje to samé, co v předchozím případě, tedy krev v ejakulátu, ovšem v menším množství. Krve ve spermatu není v tomto případě tolik.

Urolog MUDr. Jan Vašinka z Ambulance nemocnice Znojmo vysvětluje:

„Krev ve spermatu je obvykle důsledkem poranění při pohlavním styku nebo zánětu. Postačí vynechat pohlavní styk a masturbaci, tělesný klid.

Opakovaně, trvale nebo s jinými příznaky se vyskytující hemospermie by měla být došetřena lékařem.”

CO TO ZNAMENÁ?

Růžová barva ejakulátu může značit prasklou cévku, infekci močového měchýře nebo močové trubice, případně zvětšenou prostatu.

Ač to v tomto případě nevypadá tak závažně, určitě raději navštivte lékaře. Ten vás vyšetří a určí přesnou příčinu vašich potíží.

Rozhodně je lepší preventivní vyšetření s banální diagnózou než podcenění vašich příznaků.

Červená barva ejakulátu

Do třetice všeho „dobrého” zde mám po růžové a hnědé barvě ejakulátu také tu červenou. Opět to neznačí nic jiného než přítomnost krve ve spermatu. Čím sytější je odstín, tím více je v ejakulátu přítomno krve.

V případě hnědé barvy spermatu byla krev již zaschlejší. U sytě červené barvy naopak hovoříme o čerstvé krvi, která s největší pravděpodobností právě teď někde uniká.

S podobným problémem se potýká i pan Martin:

„Občas se mi objeví červeně zbarvené sperma. Byl jsem před půl rokem na vyšetření na urologii a nic mi nezjistili. Brali mi krev, vzorek ejakulátu, sono a nic.

Od vyšetření jsem to nějakou dobu nezaznamenal a teď opět. Dokonce mi vyšel i malý krvavý hlen.”

 • CO TO ZNAMENÁ?
 • Také červená barva ejakulátu může mít mnoho příčin, od prasklé cévky, vnitřního poranění a zvětšené prostaty, přes rakovinu varlat nebo rakovinu prostaty, až po infekci močového měchýře či močové trubice.
 • Jakékoliv odstíny červené v ejakulátu rozhodně nejsou žádoucí, proto opět nečekejte na to, jak se to vyvrbí, ale v co nejbližším termínu si naplánujte návštěvu svého lékaře.

Urolog MUDr. Jan Vašinka z Ambulance nemocnice Znojmo doplňuje:

„Nejčastěji jde o neškodnou záležitost, která vzniká praskáním krevních cévek. Postačí základní vyšetření a obvykle třeba přeléčení antibiotiky.

Při opakování potíží by se dalo zvážit podrobnější vyšetření – CT (Počítačová tomografie) nebo NMR (Spektroskopie nukleární magnetické rezonance).”

Čirá barva spermatu

Ani čirý až průsvitný ejakulát není normální. Správná barva spermatu je totiž mléčně bílá. Pokud je tedy váš ejakulát čirý, znamená to, že je v něm málo spermií.

CO TO ZNAMENÁ?

Pokud jste velmi mladý, znamená to, že ještě nejste zcela pohlavně dozrálý a tudíž se ve vašem ejakulátu nachází malé nebo téměř nulové množství spermií.

Na vině ale může být i příliš dlouhá sexuální stimulace. V takovou chvíli se do spermatu dostává předejakulační tekutina, tzv. preejakulát, který způsobuje, že je následně samotný ejakulát více čirý.

Jestliže se vaše příznaky pravidelně opakují, raději navštivte odborníka. Nemusí to být sice nic vážného, ale může to také značit snížené množství spermií ve vašem ejakulátu, a tudíž i sníženou plodnost z vaší strany. Nic tedy není radno podceňovat.

S tím souhlasí i praktická lékařka MUDr. Dagmar Doležalová z Centra ambulantní gynekologie a primární péče, Brno:

„Pokud je problém opakovaný, nebo přetrvává delší dobu, je na místě urologické vyšetření, aby se vyloučily i jiné možné příčiny.”

Žlutá barva spermatu

Sytě žlutá barva spermatu také není nic normálního. Jemně nažloutlá barva ejakulátu je v pořádku, ale pokud je ejakulát skutečně sytě, jasně žlutý, pak to může značit jediné – hnis v ejakulátu.

CO TO ZNAMENÁ?

Sytě žlutá barva spermatu je nejčastěji znakem dehydratace či infekce močového měchýře. Pokud jde o infekci, tak ta většinou bývá doprovázena silným zápachem ejakulátu, pálením při močení, častým nutkáním na malou či zarudnutím ústí močové trubice.

Opět v takovou chvíli na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře. Ten vám předepíše účinná antibiotika, která se zánětem rázně zatočí. Za pár dní už zase budete jako rybička.

Se stejnými potížemi se obrací na odborníka pan František:

„Cca měsíc zpátky se mi změnila barva spermatu a konzistence. Z bílé barvy je nažloutlá barva. Z hustého je „voda”. Jím zdravě, sportuji, sex mívám párkrát do týdne, ale kouřím.

Pořád ovšem stejně a stejné množství, cca 10 cigaret denně. Masturbuji skoro každý den. Tato situace mě velice znepokojuje.

Čím by tato změna mohla nastat? Když nemám sex a nemasturbuji, dávám si pauzu stejně, žádná změna. Zkusil jsem zinek, mléčné výrobky.”

A odpověď přináší praktická lékařka MUDr. Daniela Obrová:

„Ve vašem případě je nutné urologické vyšetření, jestli je pro změnu spermatu nějaký důvod. Důležité také je, jestli nemáte další obtíže.

Změna konzistence může nastat vlivem změny životního stylu, léků, příjmu výživy atd. Dále to může být způsobeno onemocněním močopohlavních orgánů.

Těžko posoudit z vašeho popisu, jestli konzistence spadá do normy. Dále se nemoc obvykle neprojeví jen samotnou změnou konzistence.”

Zelená barva spermatu

Zelená barva spermatu je vlastně podobný problém, jako v předchozím případě, akorát v pokročilejším a závažnějším stádiu. Hnis se nachází ve vašem ejakulátu ve velkém množství a má silně zelenou barvu.

CO TO ZNAMENÁ?

Opět se nejčastěji jedná o zánět močového měchýře. V tomto případě o velice silný zánět. Proto znovu apeluji, navštivte svého praktického lékaře a nechejte se vyšetřit. Zánět není radno podceňovat.

Problémy s barvou spermatu? Zde je řešení:

Změnila se jakkoliv barva vašeho spermatu? Trochu se obáváte toho nejhoršího? Chtěl byste vědět, co je toho příčinou?

Jak už jsem uvedla prakticky u každého případu, nejlépe uděláte, pokud navštívíte svého praktického lékaře nebo urologa. Pouze ten může odhalit pravou příčinou vašich potíží.

Návštěvu lékaře doporučuje i praktická lékařka z Újezdu nad Lesy MUDr. Dominika Pitaková:

„Krev ve spermatu sice nemusí znamenat nic vážného, ale přesto je urologická kontrola zcela na místě. Je potřeba vyloučit infekci či jiné obtíže.”

Ani vy, ani vaše partnerka nedokážete bez lékařského vzdělání ani profesionálního vybavení odhalit, co se za změnou spermatu skrývá. Proto na nic nečekejte, nezkoušejte to přechodit, ani nedoufejte, že se to samo nějak vyřeší. Nevyřeší. Navštivte raději svého lékaře a poraďte se s ním.

PŘIPRAVTE SE: Odběr semene – jak přesně probíhá, jak se připravit a jak nebýt nervózní?

Nažloutlé sperma - Vše o zdraví

Zdravá barva ejakulátu je tedy pouze jedna

Jediná správná barva spermatu je mléčně bílá. Je tomu tak proto, že ejakulát tvoří více než 400 druhů bílkovin a zároveň také samotné spermie, které mají taktéž bílou barvu.

Pokud je váš ejakulát zabarvený do hněda, růžova, červena, sytě žluta nebo zelena, na nic nečekejte a navštivte lékaře.

Na vině může být infekce, rakovina, sexuálně přenosné nemoci a mnohé další příčiny. Rozhodně byste neměl změnu barvu spermatu podceňovat.

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

Proč a kdy je sperma žluté? Na tohle si dejte pozor!

Lidský ejakulát? Dar! Během jedné ejakulace se u člověka uvolní dávka o průměrném objemu 2–6 ml, přičemž ejakulát má nejčastěji mléčně bílou barvu, především kvůli přítomnosti bílkovin v sekretech, a sklovitou, někdy nažloutlou barvu. Cokoli mimo toto barevné schéma může poukazovat na problémy. Jakého charakteru? Zde jsou nejčastější příčiny, se kterými se můžete setkat.

Infekce

Za změnu barvy výměšku pohlavních žláz běžně stojí infekce. Pokud v této souvislosti zaznamenáte i zápach, není o čem pochybovat – vyhledejte lékaře. Možná budete muset užívat antibiotika.

Semeno smíchané s močí

Někdy se dá nažloutlý odstín ejakulátu vypozorovat proto, že dávka obsahuje moč, jež může být zadržena uvnitř močové trubice. Vše je pochopitelně doprovázeno klasickým odérem močoviny. O co konkrétně se jedná? Seznamte se s infekcí močových cest, která podává ruku klasickým způsobem – prostřednictvím pocitu pálení při močení.

Jídelníček

Součástí ejakulátu je zhruba z poloviny sekret prostaty. Ten může být ovlivněn množstvím přijatých tekutin. Co se tohoto týče, měli byste věnovat pozornost tomu, co jíte.

Pokud vaše strava obsahuje potraviny bohaté na síru, sperma se zbarví žlutě. Za viníky se přitom nejčastěji považuje česnek, cibule a pažitka.

 Také užívání některých léků se může podepsat i na tom, že sperma dokonce lehce zčervená. Pozor hlavně na multivitaminy a léky používané k léčbě tuberkulózy.

TIP: Jídlo dělá hodně. Víte jak chutná vaše sperma? Chcete, aby vám všechno spolykala? Přečtěte si, jaké jíst potraviny na lepší chuť spermatu. 

Četnost ejakulací

Po nějakou dobu jste se zdrželi hlasování a na sex ani masturbaci nedošlo? Pak je pravděpodobné, že vaše první ejakulace rozhodně nebude bílá jako sníh, ale spíš nažloutlá. To se děje proto, že dlouho uložené sperma houstne a hrudkovatí. Jeho barva se tak odlišuje od ostatních případů.

Sexuálně přenosné nemoci

Ke změnám odstínu ejakulátu přispívají i některé sexuálně přenosné nemoci, hlavně tedy kapavka nebo chlamydie. Jestli máte co dočinění právě s těmito neřády, setkáte se i se zápachem ejakulátu a pocitem pálení přímo během výstřiku. A které další příčiny změny barvy vás mohou vyděsit?

 • Dehydratace. Ujistěte se, že pijete nejméně 3 litry denně.
 • Kolísání hladiny testosteronu. Úroveň testosteronu se s věkem snižuje, což může mít vliv na kvalitu i barvu spermatu.
 • Alkohol a tabák. Jedno i druhé plní tělo toxiny, dochází k proměně bílé barvy ejakulátu na žlutou.
Zajímavé:  Sinecod 0,5% perorální kapky, roztok 20ml – vše o zdraví

Kdy zajít k lékaři?

Žluté sperma vždy nemusí být důvodem k obavám, tedy pokud problém za jistých okolností zmizí. Změníte-li životní styl a vše se vrátí do normálu, můžete být v klidu.

V opačném případě, tedy když potíže přetrvávají, je vhodné obrátit se na lékaře. Toho vyhledejte okamžitě, jakmile si všimnete načervenalé barvy ejakulátu a přítomnosti krve. Jo a taky si svůj rozkrok chlaďte.

Sperma obecně zůstává zdravé, když je teplota kolem 34,5 stupňů Celsia.

A jak to máte vy? Děsíte se pokaždé, když svůj produkt nemáte čistě bílý?

Autor: Adam

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč nás alkohol uspává? Dá se tomu nějak zabránit? Zkuste naše redakční tipy a budete zase jako rybička!

Klimatizace? Nejhorší je nízká teplota a vysoké otáčky! Jaké zdravotní komplikace ještě způsobuje, když ji používáte v autě? Kdy je dobrým pomocníkem a co dělat, aby neškodila?

Další galerie

Je polykání ejakulátu škodlivé?

Foto: 4 PM production, Shutterstock.com

Ženy si ho dávají na pleť a někteří z něj i vaří. Navzdory tomu, že recepty s pánským mlíčím nesbíráte, určitě o něm máte svoje mínění – pravděpodobně negativní. Produkt pánských varlat je totiž opředen několika mýty, které mu kazí pověst. Co všechno vám skutečně může způsobit a kdy je vhodný čas na jeho polykání?

Nejčastěji má mléčně bílou, sklovitou barvu, která však někdy může být nažloutlá až nahnědlá. Obecně se mu říká sperma či semeno, co jsou zavádějící termíny. Výměšek pohlavních žláz muže se nazývá ejakulát, jenž se skládá ze spermií a semenné plazmy.

Ejakulát lepí, a také chutná podle toho, jak se jeho „výrobce“ stravuje a jakým životním stylem žije. Neprospívá mu alkohol ani kouření. Obsahuje ale mnoho minerálních látek od vápníku po zinek.

Nalézt se v něm dá i vitamin C, fruktóza, bílkoviny a kreatin, látka, která zásobuje energií naše svaly. Na první pohled se tedy zdá, že polykání takové výživné tekutiny nikomu neublíží.

Ale co když je to přesně obráceně?


Orální sex
patří mezi nejoblíbenější milostné praktiky milenců. Pokud jej poskytujete muži, který má pohlavně přenosnou chorobu (chlamydie, kapavku, virus HPV či HIV), riskujete, že se nakazíte. Nezáleží na tom, zda mlíčí spolknete nebo rychle vyplivnete, v takovém případě stačí, že se dostalo do úst.

Jen pro upřesnění, orální sex třeba takovou rakovinu krku (orofaryngeální karcinom) sám o sobě nezpůsobuje, nicméně lidský papilomavirus (HPV) ano. Číhá v krku a při sexu může dojít k přenosu. Nicméně za předpokladu, že je partner zdravý, existuje jen velmi málo potencionálních rizik. Jedním z nich je však alergie.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Za normálních okolností se tvoří okolo 1500 spermií za sekundu, což za den dělá několik milionů

Tady nejde o pouhou antipatii nebo rozmar. Alergie na ejakulát, respektive na bílkovinu v něm obsaženou, byla vědecky poprvé popsána v roce 1967. Projevuje se svěděním a pálením v místě kontaktu ejakulátu s kůží nebo sliznicí.

Běžný je i otok a zarudnutí postiženého místa. V některých vážnějších případech se objevuje ztížené dýchání a pálení očí. Setkat se lze i s problémy s trávením, za které však nemůže bílkovina, ale pro změnu nesnášenlivost fruktózy.

Pak je kontakt s ejakulátem a jeho polykání rizikové.

A nutno podotknout, že ženy trpící touto alergií mají problém s otěhotněním, neboť jejich tělo partnerův semenný dar odmítá. Dobrou zprávou je, že pokud vás alergie nesužuje – a za dobrý zdravotní stav partnera dáte ruku do ohně, není se čeho bát.

V šokující knize receptů od Paula Photenhauera, který tvrdí, že sperma je nejen výživné, ale také má skvělou konzistenci a unikátní vlastnosti vhodné k vaření, se dočtete, že se ejakulát může přidat do krémových palačinek i zákusků z čokolády. Tenhle kulinářský dobrodruh své příznivce vybízí, aby pánský materiál sbírali z pokud možno důvěryhodných zdrojů a sem tam si z něj připravili něco dobrého.

Co se týká kalorického propočtu, obsahuje maximálně pět kalorií na průměrnou dávku 2–6 mililitrů. Nemusí se tedy obávat, taková porce z vás baculku neudělá.

Příjemné je, že těhotenství je také z obliga. Spermie uložené v trávicím traktu se nedostanou do reprodukčního systému, takže produkt pánských varlat můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí. Kdy se to ještě doporučuje?

Nicméně podmínkou pro získání všech výhod přijímání ejakulátu ústy (či pochvou) stále zůstává „zdravotně nezávadný“ partner žijící v monogamním vztahu.

Máte-li podezření na nějakou neplechu, věřte, že mnoho z pohlavně přenosných infekcí se v současnosti dá odhalit i pomocí domácího testu zakoupeného v lékárně.

Vyšetření se provádí jako běžný odběr moči, přičemž výsledek znáte za pár minut. Tak jak, polykáte?

Sexuální apetit podle barvy vlasů. Je pravdou to, co se říká o zrzkách? 

ZDRAVÁ SPERMIE I Vyšetření mužské neplodnosti

Strava muže, který se snaží zvýšit kvalitu svých spermií, by se měla skládat především z přirozených, průmyslově co nejméně zpracovaných surovin.

Obecně platí:

 • Jíst jídla bohatá na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, ovesné vločky, luštěniny, ořechy).
 • Ořechy pouze v přírodní podobě (mandle se slupkou, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu, pekanové ořechy, pistácie, kokos, para ořechy), semínka (slunečnicová, lněná, sezamová, dýňová, chia) – vše jen přírodní, bez přidaných olejů, soli a cukru.
 • Vyhýbat se ztuženým rostlinným tukům – margaríny a tuky na pečení, sušenky s krémovými náplněmi, oplatky, krémové zmrzliny, ale i bílé pekárenské výrobky jako jsou rohlíky a sladké pečivo.
 • Velmi vhodným tukem je máslo a olivový olej (panenský do salátů), na tepelnou úpravu se olivový olej příliš nehodí.
 • K tepelné úpravě (krátké osmažení cibulky, zatažení masa apod.) použijeme buď máslo (zahřívat jen krátce) nebo kvalitní český řepkový olej. Vhodné máslo pro tepelnou úpravu je přepuštěné máslo (ghí) – u nás se dá běžně koupit v obchodech se zdravou výživou, anebo si jej snadno do 45 minut vyrobíte sami doma.
 • Když už smažení, pak na kvalitním vepřovém sádle (nepřepaluje se), nebo se dá použít přepuštěné máslo, méně vhodný je pak řepkový olej a olivový olej.
 • Vhodná tepelná úprava pokrmů je především vaření a dušení. Méně pak pečení a grilování. Nejméně vhodné je smažení.
 • Zvýšit příjem omega–3 nenasycených mastných kyselin – ty jsou hlavně v mořských rybách, vhodný je i tuňák nebo sardinky z konzervy, ale pouze ve vlastní šťávě!
 • Vynechat uzeniny a paštiky, kupovat kvalitní šunku, min. 95% masa, nejlépe dušenou místo uzené.
 • Zvýšit příjem kvalitních bílkovin – maso, vejce, luštěniny, tvrdé sýry.
 • Vyhýbat se bílé mouce.
 • Snížit příjem cukru – vyhýbat se sladkostem, cukrovinkám, slazeným i uměle doslazovaným nápojům.

Dále je dobré doplňovat některé vitamíny a minerály, které mají pozitivní vliv na spermatogenezi. Jsou jimi například:

 • Zinek – najdeme ho například v červeném mase. Zinek je dobré užívat současně s kyselinou listovou (v listové zelenině).
 • Selen – bohatým zdrojem jsou například lesní houby, česnek, mořské ryby a také vnitřnosti.
 • Vitamin C – stačí jíst dostatek zeleniny (barevné) a ovoce.
 • Vitamin E – jeho bohatým zdrojem jsou vejce, ořechy, rostlinné oleje a listová zelenina.
 • Vitamin B12 – v mase, vnitřnostech, rybách, vejcích a mléčných výrobcích.
 • Karotenoidy – rostlinné pigmenty, které jsou obsaženy v žluté až červené zelenině a také ovoci – např. mrkve, bravené papriky, rajčata (která navíc obsahují antioxidant lykopen, který má pozitivní vliv na morfologii spermií).
 • Omega–3 nenasycené mastné kyseliny – mořské ryby, vlašské ořechy, lněná, sezamová a chia semínka.
 • Zdravé tuky – jsou velmi důležité pro syntézu testosteronu – máslo, smetana, tučné sýry, vejce, olivový olej, ořechy, semínka, avokádo, panenský kokosový olej, ořechová másla, tučné mořské ryby, kakaové máslo obsažené v kvalitní hořké čokoládě (hořká čokoláda navíc obsahuje aminokyselinu L-arginin, která pomáhá zvýšit množství semene a počet spermií).

Více se můžete dozvedět v části O prevenci, nebo při konzultaci s naší výživovou specialistkou Lucií Weiss.

Dotazy lékaři

«prvni  ‹předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 … následující›  poslední»[ 1 … 40 z 791 ]

Hi! Very nice site! Thanks you very much! upyllxezxn…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně mazových žlázek na penisu, jestli časem zmizí nebo jestli je to trvalé?…děkuji …

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, mám prosbu. Už řadu let mě trápí chronické poranění uzdičky. Zhruba před osmi lety mi při hygieně (prudkém přetažení) napraskla. Po týdnu se to zahojilo, ale s většími či menčími intervaly (hlavně při vášnivějším styku) se tyto potíže vrac…

zobrazit celý dotaz

Již cca 3 měsíce mne trápí neakutní bolesti někde v okolí pravého varlete /ev. třísla/. Především při sezení a v autě. Zároveň mne trochu pobolívá v boku a zádech. Vždy pravá strana. Na urologii, kromě již nyní vyléčeného drobného zánětu prostaty, ne…

zobrazit celý dotaz

Je mi 25, nikdy jsem tyto problemy nemel. Nyni mam 1. opravdu vazny vztah s partnerkou. Ale nastal u me problem s erekci. Pri pokusu o souloz jsem selhal a pak uz nemyslel na nic jineho (partnerka to vzala skvele). Ale nyni mam i pri masturbaci probl…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, mám ze spodu na penisu tak od 14 let takovej hnědej,místy skoro černej pruh,nahoře je úzkej,směrem ke kořeni se tloušťka stupňuje,o kořene má tak 4 cm aspoň.Dále kolem tohoto pruhu se mi objevují bílé pupínky,vřídky ze kterých rostou chlu…

Zajímavé:  Zánět Spojivek Volne Prodejne Leky?

zobrazit celý dotaz

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat na jeden problém.Už asi měsíc cítím malý tlak na penisu.Nebolí to a přes den na to zapomenu.Ale v klidu to je nepříjemné.Ještě se mě zdá,že mám předkožku při mytí jakoby přilepenou k žaludu.Jinak žádné jiné problémy ne…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, chci se zeptat, zda je účinný drink UP! love. Nemám totiž vůbec chuť k sexu ba dokonce se už o to ani nepokouším, vždy to dopadne stejně, že se nepostaví. Chtěl bych ptoto vyzkoušet tento přípravek, který podle charakteristiky v návodu by …

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, asi tak před 2měsíci jsem měl chráněný pohlavní styk (i orální sex byl chráněný) a asi tak týden poté jsem měl nepříjemné pálení při močení. Došel jsem si na venerologii, kde mi udělali výtěr a byla mi zjištena přítomnost ureaplasmat a str…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den. Jemi 22 let a mám stálou partnerku. Již asi půl roku marodím s prostatou a močovými cestami-od dovolené. Dle urologa jsem měl v prostě mikrob (enterec. feac.) , který byl prý zničen.(dostal jsem 6ry antibiotika + jedny od praktického na za…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, je mi osmnáct let a mám křivý penis (jestli pro to máte nějaký víc spešl výraz tak sry), docela výrazně, kouká doleva [:-)]. Taky mám problém se stahováním předkožky, pokud je ztopořený….

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, můj problém je asi trochu opačný než u spousty jiných můžů. Je mi 20 a téměř při jakémkoliv sebemenším kontaktu se ženou přijde erekce. Už to samotné je pro mě dosti velký problém, ale navíc mám ještě problém s brzkou ejakulací. Nevím jest…

zobrazit celý dotaz

Dobry den, pan doktor, pisal som vam už davnejšie o mojom probleme, ktory nadalej pretrvava…ňpred necelym rokom ma z ničoho nič začalo obcas pobolievat v oblasti praveho semmenika, všimol som si ztuhnuty a zvacseny pravy nadsemennik.. Bol som s ty…

zobrazit celý dotaz

1.na penisu se mi udělal pupínek asi 14 dní po pohlavním styku. vymáčknul jsem ho jelikož mi připomínal takzvaný „jebák“. vytekla s něj býlá tekutina. ale vždy se mi udělá znovu na tom samem mistě, tak že ho každý den mačkám a vždy něco bílého vyteče…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den.Mám dotaz:moje známá se někde dočetla,že oddalování orgasmu při masturbaci (či souloži,nebo přerušení masturbace a soulože) zvyšuje riziko rakoviny prostaty.Osobně si myslím,že to je hloupost,ale rádi bychom to věděli.Děkuji …

zobrazit celý dotaz

Dobrý den,ja mám problém.S přítelkyní spolu chodíme bez mála rok a ze začátku bylo vše v pořádku,ale asi po pul roce se mi začalo dít to,že se strašně brzy udělám a netrvá to ani 2 minuty,jsem 20ti lety chlapík,který s tím nikdy neměl problém a nejed…

zobrazit celý dotaz

Dobryý den,mam maam na okraji zaludu takove malé bílé pupinky a docela se za to stídím.Zmízí nekdy?Nebo da se jich nejak zbavit?Děkuji….

zobrazit celý dotaz

Dobry den mam docela velky problem.je mi 25 let a jsem stale panic.mam pritelkyni a uz po 5 kdyz jsme spolu spaly tak pred pohlavni stykem me vzdy zvadne.celou dobu behem predehry je vse v pohode ale jak ma dojit na akt tak to nejde.nevim cim to je.p…

zobrazit celý dotaz

Ahoj,mám bíle pupínky na penisu na warlatech a na žaludu vypadá to jako akné.Už jsem tady o tom jednou četl,A chtěl bych se zeptat jestli se to dá nějak léčit nebo něčím mazat……..nejlepší neco domacího co je doma….moc dik za odpowěd…

zobrazit celý dotaz

Chci se zeptat jestli muzu chytit nejakou chorobu zejmena aids kdyz me zena jen oralne uspokojuje a to bez kondomu diky…..

zobrazit celý dotaz

Dobry den to jsem zas ja je mi skoro 20 let a sem jeste panic je mi to dost trapne…mam strach z toho kdyz nejaka slecna uvidi tu tmavou caru od korene az k zaludu sirka se od korene k zaludu zuzuje,aby se nezdesila a neutekla pryc stim co to je za …

zobrazit celý dotaz

Dobry den je mi skoro 20 let a mam problem jako maly sem byl na obrizce protoze jsem se nemohl vymocit.Mam zespodu na penysu od korene az k zaludu tmavou caru vypada jak jizva a okolo ni male boulicky pod kuzi otec rikal ze to ma kazdy ale me se zda …

zobrazit celý dotaz

Pane doktore, prosím vás jak zvýšit pohyblivost spermií. Mám s tím trochu problém a chci to zlepšit. Děkuji. Honza…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den.Nahmatal sem si na pravem varleti nahoře kuličku cca 1cm.Na levém nic takového nemam.Na ohmat je to takový jakoby další varle,ale není to natolik citlivé.Jinak žádné další problémy nemám.Vše je v pořádku.Tuto kuličku tam mám už asi 3roky,al…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, mám dotaz – mého přítele bolí penis. Když je vzrušený, tak ho bolí ze spoda. Nevíte, co to může být? Má snad nějáký zánět? Prosím, poraďte mi! Prředem děkuji!…

zobrazit celý dotaz

Vážený pane doktore,je mi 39 let a již 4 roky „trpím“ tímto stavem erekce.Dříve jsem při milování došel k ejakulaci, tu jsem potlačil silou pubococcygeálním svalem a poté mi erekce zůstala a já se mohl „dlouho“ milovat.Dnes mám erekci do ejakulace, p…

zobrazit celý dotaz

Co se stane, když si 6 měsíců nepřetáhnu předkožku?…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den. V klidném stavu mě penis nebolí, ale jakmile se stopoří, začne mě v něm píchat a je velice citlivý na dotek zvláště u kořene. Tento stav již trvá dva týdny. Stalo se mi to poprvé. Děkuji za odpověď….

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, Trápí mne porucha potence a nízká chuť k sexu a nízká vzrušivost. Chtěl bych se zeptat zda lze hodnoty testosteronu 4.88, 3.38, 4.52 (měřeno ve třech různých měsících) považovat za vyhovující. Děkuji …

zobrazit celý dotaz

Dobry den. Prosim vas, kolik stoji testy na pohlavni choroby a kde bych si je mohl udelat? dekuji…

zobrazit celý dotaz

dobry den jmenuji se petr, jedno varle mam o mensi a nekdy me boli. prosim vas jestli by jste mi mohl poradit. dekuji…

zobrazit celý dotaz

Dobry den, chtel bych se zeptat, Nad penisem v chlupech a castecne na varlatech se mi udelali male pupinky vypadajici jako akne, ale pri pokusu vymacknout vyleze jen kapka krve. Uz je mam asi 5 dni, nove nepribyvaji,ale ani stare nemizi. Nesvedi a …

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, prosím o odpověď, zda existují antihypertenziva, které nemají vliv na erekci.Můj přítel bere od srpna MicardiPlus 1-0-0 a nyní k tomu Tenaxum 0-0-1.Od této doby postupně narůstají problémy s erekcí, lékař mu řekl, že na to léky nemají vli…

zobrazit celý dotaz

Je mi 15 a dokáži si přetáhnout předkožku přes žalud jenom tehdy když je v normalnim stavu ale při ztopoření mi to nejde.Prosím poraďte jak a co.Děkuji…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den,je mi 20 let a ještě jsem neměl sex,proč?Bojím se.Pořebuji asi operaci a nevím,za kým jít,jestli musím napřed k obvodní lékařce,mám totiž předkožku divně srostlou s žaludem a to přesně v místě kde je otvor žaludu.Nic takového jsem nikdy nik…

zobrazit celý dotaz

Mám delší předkožku. I při erekci částečně překrývá žalud. Pokud si ji manuálně shrnu, objeví se část předkožky asi 2cm dlouhá, která je zarudlá a jsou v ní vidět malé žilky. Také mám krátkou uzdičku, kvůli ní se při stáhnutí předkožky žalud ohne jak…

zobrazit celý dotaz

doba stlaceni byla zhruba po dobu vyronu semene,jelikoz sem se snazil prave semeno „zastavit“…stlaceni podle me nebylo nijak silne,ale maximalne stredne silne…co se tyce problemu,tak mozna mam obcasne slabe bolesti varlat…citim v nich mirny tl…

zobrazit celý dotaz

Dobrý den, mám poněkud zvláštní dotaz…asi před 14 dny jsem měl nocni poluci a jelikoz z nich nejsem zrovna nadsen,instinktivne jsem chtel na posledni chvili zamezit vyronu semene,a tak jsem penis trosku zmackl,nicmene se zamezeni nepodarilo… od…

zobrazit celý dotaz

Dobry den, s manzelem se uz 1,5 roku snazime o miminko. Hned na zacatku jsme se nechali vysetrit a bohuzel manzel mel velmi spatne vysledky spermiogramu (ja ovuluji pravidelne, nekdy i 2 vajicka za cyklus). Podstoupili jsme 4x beznou inseminaci, ted …

zobrazit celý dotaz

Je mi 46. Dlouhou dobu jsem byl sám. Potkal jsem ženu svých snů, a velmi se bojím, abych ji neztratil. Do téhle doby jsem nikoho tak nemiloval. Úspěšnost našeho milování je tak 50:50. Bohužel, když to chci nejvíc, nejde to. Selhal jsem hned, při prvn…

zobrazit celý dotaz «prvni  ‹předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 … následující›  poslední»[ 1 … 40 z 791 ]

Dotazy na lékaře jsou zobrazovýny od nejnovějších po nejstarší. Dotazy čerpáme z našich dřívějších zdrojů a prozatím je pokládání nových dotazů pozastaveno. Doufáme, že mezi množstvím zajímavých dotazů a odpovědí najdete i radu na řešení svého problému.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector