Nehormonální antikoncepce – Vše o zdraví

Dnešní doba je úžasná v tom, že máme téměř v každém oboru spoustu možností. Můžete si vybrat, jestli zajdete na nákup do supermarketu nebo do bioobchodu. Jestli zvolíte cestu klasické medicíny nebo přírodního lékařství. Stejně tak je pestrou oblastí antikoncepce.

Je zajímavé, že i přes tuto škálu variant, ještě stále většina žen v plodném věku věří nejvíce hormonální antikoncepci.

Je to naší pohodlností nebo opravdu nejsou informace až tak známé a běžně dostupné? Tento článek má za cíl, seznámit vás právě s těmi nehormonálními metodami a představit jejich klady a zápory. Najdete si tu svou? Nebo třeba více z nich?

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Většina nehormonálních metod má obvykle tu výhodu že, na rozdíl od hormonálních nemá žádné vedlejší negativní účinky. Není tomu však u všech a proto jsme sepsaly přehledný seznam, který ukáže, na co si dát pozor při výběru nehormonální antikoncepční metody.

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Kondom Pánský/Dámský

Když se řekne antikoncepce, určitě si mnozí z nás vybaví právě plátíčko pilulek. Ale když se zeptáte na ochranu před početím, vybaví se nám nejspíš kondom. Kondom (prezervativ) je jednorázovou bariérovou antikoncepcí. Při pohlavním styku vytváří mechanickou překážku, která brání spermiím vstupu do ženské dělohy a znemožňuje otěhotnění.

  • Výhody
  • + žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví + chrání před pohlavně přenosnými chorobami
  • Nevýhody
  • – riziko selhání při špatné manipulaci – manipulace s kondomem těsně před stykem (může narušit intimní chvíli) – vysoká cena při častém použití – možná alergie na latex

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Pesar

Jako druhá nejznámější a možná nejpoužívanější metodou antikoncepce pro ženy je určitě pesar. Antikoncepční pesar je bariérová pomůcka bránící spermiím v průniku z pochvy do dělohy.

Pesary se stávají čím dál více oblíbenějšími především u mladší populace, s tím narůstá i jejich různorodost v materiálech, barvách, ale i typech. Rozlišujeme dva základní typy.

Poševní diafragramu a cervikální klobouček.

  1. Výhody
  2. + žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví + možnost opakovaného použití po dobu 1-2 let + nízká cena vzhledem k délce a četnosti použití
  3. Nevýhody
  4. – riziko selhání při špatné manipulaci s pesarem – nechrání před pohlavně přenosnými chorobami – pro účinnou ochranu je nutno používat v kombinaci s antikoncepčním gelem (např. Contragel Green)

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Chemická antikoncepce (spermicidní gely)

Chemická antikoncepce může mít různé formy. Nejčastěji se jedná o spermicidní gely a čípky. Tato forma antikoncepce je založená na bází „hubení“ spermií. Většina gelů má okamžitý nástup antikoncepčního účinku po aplikaci do pochvy. I zde existují možnosti.

Gely se vyrábějí buď s použitím chemických látek jako jsou nonoxynol-9 a benzalkonium chlorid (Pharmatex) nebo na čistě přírodn&iacute. Ty je však doporučeno bezpečně používat jen v kombinaci s bariérovou antikoncepcí jako jsou kondomy nebo pesary.

  • Výhody
  • + poměrně jednoduché použití + přijatelná cena
  •  Nevýhody
  • – nechrání před pohlavně přenosnými chorobami – může způsobovat přecitlivělost vaginální sliznice a alergie – nižší antikoncepční spolehlivost

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)

Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci a nechcete se vůbec možnostmi ochrany proti otěhotnění zabývat, nejspíš vám gynekolog představí další oblíbenou formu antikoncepce – nehormonální nitroděložní tělísko.

Nitroděložní tělísko se často podobá písmenu T. Vyrábí se z plastu a je doplněno kovovým drátkem (měď, stříbro, zlato). Uvolňovaný kov má toxický vliv na spermie a v podstatě spermie zlikviduje.

Tělísko do ženiny dělohy zavádí gynekolog obvykle na dobu 3 – 5 let.

  1. Výhody
  2. + nemožnost opomenout použít antikoncepci nebo udělat jinou chybu v používání + vysoká spolehlivost + nízká cena vzhledem k délce působení
  3.  Nevýhody
  4. – možnost mimoděložního těhotenství – riziko opakovaných pánevních zánětů – vysoká pravděpodobnost delšího a silnější menstruační krvácení – nevhodné pro ženy, které ještě nerodily – nutná jednorázová vyšší investice

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Symtotermální přirozená metoda plánování rodičovství – STM

Pokud skutečně toužíte zjistit, jak vaše tělo funguje, jak se během měsíce cítíte a proč tomu tak je, určitě se k vám dostanou informace o Symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství (STM PPR). Tato vědecká metoda antikoncepce je založená na sledování tělesných symptomů.

 Během měsíce sledujete změnu děložního hlenu, tvar děložního čípku a po určitou dobu si měříte také bazální teplotu, kterou si zapisujete. Pro úplnou přesnost je nutné, pořídit si bazální teploměr se dvěma desetinnými čísly.

Tato metoda je veřejnosti často zavrhovaná jako nespolehlivá. Opak je pravdou a pokud se ji správně naučíte používat, je opravdu spolehlivá. Vychází z faktu, že vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 5 dnů.

Během plodných dnů je nutné metodu kombinovat s bariérovými metodami antikoncepce nebo prostě sexuálně abstinovat.

  • Výhody
  • + žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví + cena (metody zcela zdarma, kromě investice do bazálního teploměru)
  • Nevýhody
  • – žena si musí měřit teplotu v určitých dnech cyklu přibližně ve stejnou dobu – v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Mini počítače – chytré bazální teploměry

Pokud si na zaznamenávání symptomů úplně nevěříte nebo máte k tomu jiné důvody, ale přesto byste rády znaly své plodné dny i zde existuje řešení.

Mohou jimi být přístroje, které vám změří teplotu a samy vyhodnotí plodné a neplodné období, tedy kdy můžete otěhotnět a kdy je to vyloučené.

 Během plodných dnů je nutné používat bariérové metody antikoncepce nebo se zdržet pohlavního styku.

  1. Výhody
  2. + žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví + poměrně jednoduché použití
  3. Nevýhody
  4. – vysoká pořizovací cena – žena si musí měřit teplotu pomocí přístroje každý den ráno přibližně ve stejnou dobu – v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

Kojení a přerušovaný styk není možné zařadit mezi uznávané antikoncepční metody, protože jsou vysoce nespolehlivé. Některým ženám fungovat mohou, ovšem hraje zde velkou roli zodpovědnost partnera.

Právě zodpovědnost a komunikace s partnerem by měla všem metodám předcházet. Přeci jen se jedná o společnou plodnost obou partnerů a tak bychom se k antikoncepci měli přistupovat.

Věříme, že nyní máte jasnější představu o pestrosti nehormonálních metod antikoncepce a také větší jistotu, do některé z nich se pustit. Oblast antikoncepce se stále vyvíjí a co bylo kdysi velké tabu, je dnes už naštěstí častější téma i mezi partnery.

Dobrou zprávou je, že v každé oblasti existuje i řada odborníků, kteří jsou nakloněni pomoci. Nemusí to být vždy gynekolog, který klientce podá všechny informace. Rozhodně se neváhejte i u něj po dalších informacích pídit. Rádi vám poradíme nebo vás nasměrujeme i my.

Jakýkoli dotaz ohledně nehormonálních metod antikoncepce směřujte do naší gynekologické poradny.

Nehormonální antikoncepce: druhy, spolehlivost a mnohem více

Nad formou ochrany před nechtěným početím se alespoň jednou v dospívání zamyslela každá dívka. V dnešní době je k dispozici velké množství druhů ochrany, je tedy z čeho vybírat. Antikoncepce může být, mimo jiné, dělena na hormonální a nehormonální. Jak se tyto dva druhy od sebe liší?

Rozdíly

Jak už název napovídá, hormonální antikoncepce v sobě obsahuje množství hormonů, které mají vliv na ženské tělo. Každé tělo na ně reaguje jinak, takže důsledky po nasazení tohoto druhu ochrany mohou být jak pozitivní, tak negativní.

Jestliže je na to pohlédnuto z dlouhodobého hlediska, hormonální antikoncepce není pro ženu po zdravotní stránce nejlepší. Umělé dodávání hormonů mění ženské tělo fyziologicky i mentálně a není to pro něj přirozené.

Proto se objevuje velké množství nežádoucích účinků – od fyziologických, například nabírání či kolísání hmotnosti, oteklých dolních končetin, změna stavu pleti, problémy se srážlivostí krve, až po psychické, mezi které může patřit změny v sexuálním apetitu, nebo časté změny nálad. Tyto stavy mohou nastat také po vysazení, než se tělo opět srovná do jeho přírodní roviny. 

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Druhy nehormonální antikoncepce

Jestliže do sebe žena nechce dávat hormony, které ji ovlivňují, může se rozhodnout pro nehormonální druh ochrany. Mezi tu patří bariérové metody (kondomy, pesary) a také nitroděložní tělíska.

Kondom

Kondom neboli prezervativ je velmi tenký gumový váček, který se před pohlavním stykem nasadí na penis. Spolehlivost je velmi vysoká, uvádí se až 98 %. Z praktického hlediska je spolehlivost o něco menší.

Je to zapříčiněno hlavně tím, že je s kondomem špatně zacházeno – může být nesprávně nasazen a podobně. Kondom navíc také chrání před pohlavními chorobami, což je velký benefit.

Je snadno sehnatelný a cenově dostupný.

Pesar

Tato bariérová forma ochrany je pro ženy. Patří mezi velmi spolehlivé antikoncepční metody. Zavádí se do pochvy, kde brání průniku spermií do dělohy. Lze je zavést několik hodin před pohlavním stykem a pro spolehlivou ochranu je třeba ho mít v pochvě alespoň 6 hodin po styku.

Může být zaveden až 48 hodin a lze se s ním milovat opakovaně. Jsou vyráběny ze silikonu. Jeden pesar se obvykle používá 1-2 roky. Pro více informací o této metodě je dobré zajít ke gynekologovi a poradit se.

Gynekolog vám poradí jak správnou velikost, tak následnou péči a správné zacházení. 

Nitroděložní tělísko

Je veliké pouze pár centimetrů a většinou má tvar písmene T. Bývá vyrobenu z mědi, stříbra a zlata.

Jedná se také o bariérovou formu ochrany, tělísko je zavedeno dovnitř dělohy, kde zabraňuje průniku spermií a tedy oplodnění vajíčka.

Spolehlivost tělíska je velmi vysoká, není ale vhodné pro všechny ženy. Je tedy vhodné se poradit s gynekologem. V případě tělísek existuje také hormonální verze.

Kromě všem známých hormonálních pilulek je na trhu velké množství ochranných metod, které v sobě nemají nadbytečné hormony a jsou pro tělo přirozenější. Při výběru správné metody je vhodné se poradit s gynekologem. Každá žena je individuální a pro každou je vhodná jiná forma ochrany. Nebojte se zkoušet a zjišťovat informace. I správná ochrana vede ve finále k psychické pohodě každé ženy. 

Zajímavé:  Cíle Programu Zdraví 21?

Tu chemii brát nebudu. Žen, které odmítají hormonální antikoncepci, přibývá | Zdraví

Jen máloco má za sebou tak raketový vzestup jako hormonální antikoncepce v Česku. Když se po pádu (antikoncepčně chudého) komunismu objevily nejrůznější druhy moderních pilulek, mnoho žen po nich sahalo s úlevou. Konečně budou moci řídit svůj život, aniž by se musely obávat toho, že nechtěné otěhotnění nebude mít jiné řešení než interrupci.

Dnes je vše jinak. Z medikamentu proti početí se stal strašák spojený s mnoha negativy.

Nejčastěji se mluví o mrtvici, plicní embolii, neplodnosti, karcinomu prsu, depresi, ztrátě libida a problémech s výběrem partnera.

Nemalá část Češek tudíž hormonální antikoncepci opouští, a to i po letech užívání. Ty samé ženy, které ji v minulosti užívaly bez obav, dnes tvrdí, že by ji svým dcerám nikdy nedoporučily.

Bez prášků jsem to já

Po pilulkách sáhla v období dospívání dnes osmadvacetiletá Barbora Janečková. „Jít poprvé na gynekologii a rovnou si odnést recept bylo úplně normální.

Myslím, že tehdy jsme ve třídě braly antikoncepci skoro všechny včetně holek, které ani neměly kluka,“ vzpomíná na dobu, kdy se tablety předepisovaly i jako univerzální řešení pro nepravidelnou menstruaci nebo třeba na problémy s pletí.

„Bylo nám šestnáct a nikdo nám neříkal, že by prášky mohly být problém. Přijde mi, že ani doktoři to moc neřešili,“ vypráví mladá žena.

Brala je skoro deset let, byly pro ni samozřejmou součástí života. Jenže před třemi lety se u její kamarádky objevila žilní trombóza a to ji dost vyděsilo.

„Nenapadlo mě, že by se něco takového mohlo stát holce, kterou znám,“ popisuje. Když se Barboře rozpadl dlouholetý vztah, rozhodla se antikoncepci vysadit a přišla změna.

Nejdříve na sebe byla dost naštvaná, protože se jí zhoršila pleť, menstruace začala znovu bolet. Bylo podle ní zvláštní být zase „normální“.

Největší změnou byla zvýšená chuť na sex. Myšlenky na něj se začaly objevovat každý den, což dřív neznala. „Zatím nemám stálého partnera, ale asi se k pilulkám nevrátím.

Jen nevím, jak jinak vyřešíme antikoncepci,“ krčí rameny a dodává, že by uvítala víc možností pro muže. Různé prostředky jsou sice ve vývoji, jenže muži této eventualitě nejsou nakloněni.

I sterilizaci v Česku volí spíš ženy, byť u nich je zákrok složitější a více rizikový.

Možnou souvislost mezi životní nepohodou a užíváním hormonální antikoncepce ukázala nedávno publikovaná švédská studie. Do ní bylo zahrnuto 340 žen, které během tří měsíců užívaly pilulky, a to buď obsahující ethinylestradiol a levonorgestrel, tedy nejběžnější kombinaci v tabletách, nebo placebo.

Účastnice studie, které užívaly hormony, popisovaly zhoršení nálady, potíže se sebeovládáním a také méně energie. Na druhé straně tyto změny byly velmi malé a ani nebylo zaznamenáno zvýšení depresivních příznaků. Autoři jsou s interpretací výsledků bádání nespokojeni, protože trvalo krátkou dobu a zahrnovalo malé množství žen.

Nicméně se ukázalo, že pro jednotlivé ženy mohou mít tato zjištění klinický význam. Jinými slovy, je skutečně možné, že se při užívání pilulek cítí hůř.

Poznání vlastního těla

Hormonální antikoncepce, což je mimochodem hned několik různých metod s různou mírou zdravotních rizik pro různé ženy, samozřejmě není bez chyb. Má vedlejší účinky a ty mohou být i velmi závažné. A tak není možné tvářit se, že je stoprocentně bezpečná.

Jisté je to, že se přístup českých žen k ní mění. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv ještě v roce 2007 bylo na český trh dodáno 3,49 milionu balení hormonální antikoncepce.

V roce 2015 už ale bylo u nás prodáno pouze 2,61 milionu balení a je pravděpodobné, že loni to bylo ještě o něco méně, avšak definitivní údaje ještě nejsou k dispozici.

Méně prodaných balení rovná se i méně žen, které po antikoncepci sahají. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky to v roce 2007 bylo celkem 1,38 milionu žen.

Některou z metod hormonální antikoncepce užívalo 54,7 % žen ve věku od 15 do 49 let s tím, že drtivá většina žen dávala přednost pilulkám. V roce 2015 užívalo hormonální antikoncepci 1,06 milionu žen, tedy 43,7 % žen ve věku od 15 do 49 let.

Stále ale Češky třeba ve srovnání se Slovenkami užívají antikoncepci výrazně více. U našich východních sousedů pro ní sahá pouze 18,6 % žen.

Jedním z výrazných důvodů odklonu od hormonální antikoncepce je proměna jejího vnímání ve společnosti. Před deseti nebo dvaceti lety byla tabletka spojována se samými pozitivy. V současnosti má spíš negativní hodnocení, naopak jsou vyzdvihována pozitiva přirozeného ženství.

„Ve své praxi se často setkávám s ženami, které cítí, že ve svém životě potřebují změnu.

Hledají samy sebe, přemýšlí, co v životě vlastně chtějí, a přestat užívat hormonální antikoncepci, kterou braly mnoho let, je pro ně jedním z kroků na této cestě,“ popisuje psycholožka a psychoterapeutka Jana Březinová, která vede soukromou praxi na Praze 5.

Ujasnit si svoje životní role je podle ní výzva, která stojí před každou ženou. „Řada z nich má pocit, že je okolí neustále do něčeho nutí a ony se musí chovat podle toho, co se od nich čeká. Vysadit antikoncepci je tak pro ně rozhodnutí, které konečně dělají samy za sebe,“ vysvětluje.

Podobné rozhodnutí udělaly také geografka Adéla Nováková a poradkyně v oblasti životního stylu Věra Pospíšilová, které stojí za projektem Život bez hormonální antikoncepce a snaží se o vydání stejnojmenné knihy.

„Toužíme po tom, abychom se my ženy více zajímaly o sebe sama, toužily po poznání vlastního těla, mysli a toho, co je nám příjemné,“ vzkázaly svým přispěvatelům na crowdfundingovém portálu HitHit.com. I když cílové částky 200 tisíc nedosáhly, připravují knihu alespoň elektronicky.

Autorky uvádějí, že chtějí „sesbírat různé pohledy i zkušenosti a ukázat, jakou roli v našem životě může užívání hormonální antikoncepce sehrát. Jak dokáže jedna pilulka zamíchat životem, zdravím i psychikou ženy, jak se odráží nejen na ní, ale vůbec na celé společnosti“.

Samy jsou přesvědčené o tom, že by hormonální antikoncepci už nikdy neužívaly, a to právě kvůli tomu, jak je změnila.

Jsou také ženy, které vlastní negativní zkušenosti s hormonální antikoncepcí přivedly k tomu, že nechtějí, aby pilulky užívaly jejich dcery. „Asi by mě trefil šlak, kdyby mi holka v 15-16 letech oznámila, že bere ‚HA‘.

Vím, jak mi to ve 23 letech ‚odstřihlo‘ pocity pro moje tělo, takže jsem s tím po pár měsících navždy skončila,“ popisuje jedna z matek vystupující na diskusním portálu Rodina.cz s tím, že by i případné nečekané těhotenství pro ni bylo menším problémem než užívání hormonální antikoncepce.

„Žádnou zbytečnou chemii, to je názor, který panuje u nás v rodině,“ odpovídá další diskutující. Jiná pak radí třeba poučit dceru o tom, aby měla sex jen s tím, s kým si dokáže představit mít dítě.

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Základní metody antikoncepce, její výhody a nevýhody

Pokud si aktuálně nepřejete otěhotnět, je třeba zabývat se antikoncepcí a vybrat si takovou metodu ochrany, která vám bude vyhovovat.

Základní metody antikoncepce

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ale jsou nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů)
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom)
  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu)
  4. Hormonální – umělé hormony zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek)
  5. Nitroděložní tělísko – působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů proti uhnízdění vajíčka
  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž dojde k přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže

Antikoncepční pilulka

Hormonální antikoncepční pilulka je jednou z nejčastějších antikoncepčních metod a v dnešní době ji užívá přibližně 100 miliónů žen. Po spolknutí pilulky se do těla dostávají hormony, které vyvolají stav podobný těhotenství, a tím pádem nedochází k ovulaci.

Vajíčko se tedy z vaječníku neuvolní a spermie nemají co oplodnit. Pilulka tímto způsobem „ošidí“ i děložní sliznici, která normálně vyzrává a po přerušení užívání tabletek se odlučuje v podobě menstruačního krvácení.

Vlastní krvácení v tomto případě vypadá úplně stejně, je snad jenom o něco slabší a někdy trvá kratší dobu.

Výhody antikoncepční pilulky

  • Zabraňuje v otěhotnění
  • Chrání před mimoděložním těhotenstvím (Ze 100 000 plodných žen žijících nechráněným pohlavním stykem jich je mimoděložním těhotenstvím postiženo ročně téměř 300. Ze 100 000 uživatelek hormonální antikoncepce je zaznamenáno mimoděložní těhotenství u pouze u jedné jediné pacientky)
  • U žen s výskytem rakoviny těla děložního a rakoviny vaječníků v rodině užívání hormonální antikoncepce výrazně snižuje výskyt těchto onemocnění v budoucnosti (o 40 až 60 %)
  • Zčásti chrání proti pánevním zánětům a tím i před případnou neplodností způsobenou následkem infekce
  • Její pravidelné užívání znatelně snižuje riziko zánětu vaječníků a vejcovodů
  • Snižuje intenzitu menstruačního krvácení
  • Upravuje ženě menstruační cyklus a dělá jej naprosto pravidelným
  • Pozitivně ovlivňuje revmatické onemocnění kloubů, onemocnění štítné žlázy, žaludeční vředy, dokonce působí na široké spektrum alergií
  • Má blahodárný účinek na pleť a výrazně zmírňuje výskyt akné
  • Zlepšuje kvalitu vlasů
  • Reguluje ochlupení

Nevýhody antikoncepční pilulky

I když antikoncepční hormonální pilulky udělaly velký pokrok, dodnes existují skupiny žen, pro které je forma takovéto antikoncepce nevhodná.

  • První skupina žen nesmí hormonální antikoncepci brát vůbec. Její užívání by mohlo vést ke vzniku onemocnění nebo k jeho závažnému zhoršení. Zde řadíme například již prodělanou trombózu, cévní mozkovou příhodu nebo ischemickou chorobu srdeční, hormonálně závislé nádory nebo podezření na ně, aktivní nebo prodělané jaterní onemocnění s těžkou poruchou funkce, neléčený vysoký krevní tlak, cukrovku se změnami na jiných orgánech, ale také dlouhodobé upoutání na lůžko atd.
  • K rizikovým faktorům, při jejichž výskytu musí užívání hormonální antikoncepce zvážit lékař, jsou zejména laboratorně zjištěný sklon k žilní trombóze v kombinaci s jejím výskytem mezi blízkými příbuznými, cukrovka s nekomplikovaným průběhem, některá onemocnění jater, závažná porucha ukládání tuků či některé typy migrény a vyšší věk v kombinaci s kouřením.
Zajímavé:  Příznaky Na Počátku Těhotenství?

Může docházet k přechodnému hromadění vody v těle ženy, což může mít za následek nevelký váhový přírůstek, zlepšují chuť k jídlu a zvyšují příjem tekutin

Život bez menstruace

Výhodou antikoncepční pilulky je bezesporu život bez menstruace. Jsou zcela jasné zdravotní důvody, kdy je odsouvání menstruací a prodloužení mezimenstruačního období výhodou a navíc plní léčebný účel. Jedná se například o tyto indikace:

  • Ztráta železa při silných menstruacích, bolestivá menstruace, nepříjemné premenstruační potíže, endometrióza atp.
  • Zdravotní potíže v průběhu sedmidenní pauzy v užívání pilulek, jako např. bolesti hlavy, citlivost prsou, psychické rozladění. Zde se přímo nabízí užívání hormonální antikoncepce bez pauzy.

Kondom

Kondomy nejenže zabraňují nechtěnému otěhotnění, ale také chrání před pohlavně přenosnými infekcemi, zejména pak proti viru HIV.

Výhody kondomu

  • Chrání před nechtěním početím
  • Chrání před pohlavně přenosnými infekcemi
  • Nehormonální antikoncepce
  • Kondomy jsou lubrikované, což usnadňuje penisu vstup do pochvy

Samozřejmě je třeba dbát na to, aby kondom nebyl mechanicky, tepelně či chemicky poškozen, došlo by k jeho znehodnocení a tím pádem i ke ztrátě ochranných schopností. Současný trh nabízí kondomy různých velikostí, provedení, barev, vůní, příchutí, tvarů atd. 

Nevýhody kondomu

  • Ve výjimečných případech existuje alergie na latex, z něhož je kondom zpravidla vyroben.
  • Totéž platí v případě aditiv (příchutí či vůní) – u některého z partnerů se může projevit alergie na aroma a přidané látky v kondomu.
  • Výjimečně může nastat psychický blok a některý z partnerů z daného důvodu užití prezervativu odmítá.

Přirozené antikoncepční metody

Vedle hormonálních a nehormonálních antikoncepčních metod existuje i tzv. metoda přirozené antikoncepce. Nejsou při ní užívány žádné pomůcky (kondom) nebo pilulky ani nevyžaduje žádný speciální zákrok (sterilizace).

 Sem řadíme periodickou sexuální abstinenci, teplotní a hlenovou metodu, hodnocení konzistence děložního čípku. Je třeba upozornit, že tento druh antikoncepce je velice náročný jak na sledování, tak na zodpovědnost obou partnerů.

Riziko selhání těchto metod je i při správném používání vyšší než u většiny jiných antikoncepčních metod.

Periodická sexuální abstinence

Spočívá ve využívání méně plodných období v menstruačním cyklu ženy. Ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) má poměrně přesnou souvislost s menstruačním krvácením, objevuje se zpravidla 12. až 16. den před koncem cyklu.

Takový výpočet ovšem může fungovat pouze u ženy s naprosto pravidelným menstruačním cyklem. Pro správné používání je nutné si po dobu dvanácti měsíců vést menstruační kalendář a teprve na základě něj výpočet provádět.

Plodné dny pak vymezíme odečtením 18 dnů od cyklu nejkratšího a 11 dnů od nejdelšího.

Teplotní metoda

Je založena na sledování bazální tělesné teploty. Tato metoda vychází z faktu, že po uvolnění vajíčka přibližně v polovině menstruačního cyklu vzniká na vaječníku žluté tělísko, které vyrábí hormon progesteron.

Kromě toho, že řídí proměnu děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka, způsobuje tento hormon také zvýšení tělesné teploty o 0,2-0,4 °C.

Tato zvýšená teplota se pak udržuje prakticky po celou druhou polovinu menstruačního cyklu, a to až do následujícího menstruačního krvácení. Zvýšení teploty svědčí také o tom, že ovulace proběhla.

U více než 80 % případů teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje stupňovitě v průběhu dvou až tří dnů. Tam, kde ovulace z jakéhokoliv důvodu nenastává, zůstává teplota na stejné úrovni po celou dobu cyklu. Teplotu je nutno měřit za standardních podmínek vždy ráno bezprostředně po probuzení.

Hlenová metoda

Sleduje změny cervikálního hlenu. Na začátku cyklu je hlen hustý a netažný a žena se nachází v neplodné fázi. Postupně hlenu přibývá, je tažný, průsvitný, sklovitý (vzhledem se podobá syrovému vaječnému bílku) – to značí plodnou fázi.

Dalo by se říci, že čím více se ovulace blíží, tak má žena stále vlhčí pocit spojený s určitou kluzkostí. Poslední den výskytu tohoto řídkého a tažného hlenu označujeme jako „hlenový vrchol“. Není to tedy den, kdy se vyskytuje největší množství hlenu, ale poslední den výskytu hlenu nejvíce řídké a tažné kvality.

Následujícího dne se hlen stává opět hustým a méně tažným, eventuálně se objevují „suché dny“, které trvají až do příští menstruace.

 Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Samoobslužné vyšetření děložního čípku

Bezprostředně po menstruaci je děložní čípek tuhý asi jako nosní chrupavka. Uprostřed jeho vyklenutí je důlek nebo štěrbina (otvor vedoucí do dělohy), která je ale velice úzká a uzavřená. Toto období pokládáme za neplodné.

Čtyři až pět dní po skončení menstruace čípek při ovulaci měkne (konzistence podobná tuhosti dolnímu rtu) a zevní ústí děložního hrdla se mírně pootevírá. V tomto období je čípek obtížněji dosažitelný. Vytahuje se vzhůru, některé ženy na něho nemusí ani dosáhnout.

Plodné období končí tehdy, když je čípek po dobu tří dnů za sebou opět hmatný nízko, je tuhý a uzavřený.

Přerušovaná soulož

metoda spočívá v tom, že během pohlavního styku dojde těsně před vyvrcholením muže k přerušení soulože (vytáhnutí penisu z pochvy ženy) a ejakulaci mimo ženská rodidla. Byť je to nejlevnější a nejstarší druh antikoncepce, je také nejméně spolehlivá.

A proč? Již před ejakulací, v jakémkoliv stádiu sexuálního vzrušení, se mohou objevit v mužské močové trubici kapky průhledné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. předejakulační tekutinu, která často obsahuje menší množství spermií.

Tato tekutina se může dostávat do pochvy od samotného začátku pohlavního styku a to daleko dříve, než muž vůbec ejakuluje. Dalším důvodem, proč metoda selhává, je špatný odhad přerušované soulože. Je to problém zejména u mužů trpících předčasnou ejakulací.

Třetím nebezpečím je opakovaná soulož, při níž se do ženského těla mohou dostat zbytky semene z předchozího vyvrcholení. V neposlední řadě je nutné si dát také pozor na manipulaci se spermatem. 

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělíska jsou celosvětově nejpoužívanější metodou reverzibilní antikoncepce. Zaručují dlouhodobý antikoncepční účinek a k obnovení plodnosti dochází v krátké době po vyjmutí tělíska. Nitroděložní  tělísko je malý, pružný, umělohmotný prostředek ve tvaru „T“, který se zavádí do dělohy. Nitroděložní tělíska můžeme rozdělit na hormonální a nehormonální.

Nehormonální tělísko

Nehormonální nitroděložní tělíska mají minimum vedlejších účinků a nepředstavují žádné omezení pro partnerský život. Výhodou nehormonálních nitroděložních tělísek je jejich dlouhodobý antikoncepční účinek, který je dle typu použitého tělíska 3 – 10 let. Nitroděložní tělísko, jak už je z názvu patrné, se zavádí do děložní dutiny.

Základem tělíska je plastové rameno, na kterém je navinut měděný drát. Tělísko svou přítomností v děloze koncentruje bílé krvinky, které samy o sobě ničí spermie. Antikoncepční účinnost je pak zvýšena přidáním měděného drátku o různé ploše, který uvolňuje ionty, jež spermie přímo ničí.

Nitroděložní tělísko musí být zavedeno proškoleným zdravotnickým personálem, který zabezpečí vhodnost použití tohoto druhu antikoncepce u konkrétní uživatelky.

Hormonální tělísko

Hormonální nitroděložní tělísko obsahuje malé množství syntetického hormonu progestinu, který v těle pomáhá zabránit spermiím prostoupit přes děložní hrdlo do dělohy a oplodnit vajíčko. Hormonální tělíska nabízejí ochranu na dobu minimálně 3 roky podle toho, který typ si vyberete.

 Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i dívkám a ženám, které dosud nerodily (starším 18 let). Jestliže se rozhodnete pro zavedení nitroděložního tělíska, zavede jej lékař do dělohy během běžné návštěvy v ordinaci. Jedná se o bezbolestný zákrok, přičemž se můžete těšit na dlouhé roky bez obav z neplánovaného početí.

Výhodou je, že pokud usoudíte, že přišel ten správný čas na miminko, je možné tělísko kdykoliv vyjmout. Poté dochází k rychlé obnově obvyklé plodnosti.
Hormonální nitroděložní antikoncepce je jednou z nejspolehlivějších forem antikoncepce, které jsou dostupné.

Pokud vám nevyhovuje myslet na užívání či aplikaci antikoncepce každý den, týden, nebo měsíc a zároveň se chcete před neplánovaným těhotenstvím chránit dlouhodobě, možná by právě vám vyhovovalo nitroděložní hormonální tělísko.

Sterilizace

Je chirurgický zákrok, který uzavře přirozenou „cestu početí“ a tím zabraňuje plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz.

Sterilizace ženy

U ženy spočívá chirurgický výkon v přerušení obou vejcovodů, čímž je znemožněno putování vajíčka od vaječníků do dělohy a pochopitelně také jeho setkání se spermiemi. Lidské vajíčko má mikroskopický rozměr a v případě, že je jeho transport vejcovodem znemožněn, beze zbytku se vstřebá.

Sterilizace muže

U mužů mluvíme v případě sterilizace o vasektomii, která spočívá v podvázání obou konců chámovodů v šourku.

Sterilizace jako antikoncepční metoda

Metoda je vhodná pouze pro ty, kteří již nechtějí mít další děti, ať již z důvodů osobních nebo např. z důvodu zdravotních (např. geneticky podmíněné onemocnění přenášené na potomky).

Nový zákon o sterilizaci

Sterilizaci nově upravuje zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, který nahrazuje směrnici starou již 40 let.

O zákrok nyní může požádat každý občan starší 21 let, aniž by k tomu měl zdravotní důvod, a to na základě písemné žádosti.

Žadatel musí být poté poučen od svého ošetřujícího lékaře o povaze zákroku a jeho možných rizicích, a to v přítomnosti svědka z řad zdravotních pracovníků.

Způsoby sterilizace

  • laparoskopicky
  • při císařském řezu

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám

Přírodní a BIO kosmetika

20.7.2018

Chránit se před otěhotněním hormonální antikoncepcí je snadné a pohodlné. V posledních letech se však od ní ženy odklánějí.

Mnohým hormonální antikoncepce zpomalila lymfatický systém a zapříčinila celulitidu a zavodnění organismu. Způsobila migrény, deprese, vaginální suchost, snížila chuť k milování.

 Vedlejších účinků je dost, proto ženy čím dál častěji hledají spolehlivou nehormonální antikoncepci. 

Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví Lupnout do sebe jednu minilentilku denně nebo si jednou za měsíc nalepit náplast je nesmírně pohodlné. Nemusíte se bát, že erotickou chvilku narušíte zaváděním pesaru, spermicidního gelu nebo oblékáním pána do kondomu. Ale jak jsem psala v úvodu, u hormonální antikoncepce známe možnosti vedlejších účinků a ne každá žena je chce podstoupit. Pokud patříte mezi ně a nechcete své tělo zaplavovat cizími hormony či narušovat jeho přirozené procesy (nebo už máte hormonální antikoncepce plné zuby), zvolte si jednu z několika moderních cest nehormonální antikoncepce. Jsou osvědčené, ženami oblíbené a s mizivým rizikem vedlejších účinků.

Zajímavé:  Příznaky Vyhřezlé Bederní Ploténky?

Pesary — jak dlouho vydrží a jak se zavádí

Pesary patří mezi bariérovou antikoncepci, což už nám napovídá, že vajíčko je před spermiemi chráněno bariérou, překážkou. Zavádí se před pohlavním stykem a výrobci doporučují ho nechat zavedený ještě šest hodin po milování. Úspěšnost pesarů je 96 %, ale použitím spermicidního gelu se dá zvýšit na 99 % . Díky tomu jsou pesary stejně spolehlivé jako hormonální antikoncepce. 

Pesary vypadají jako gumové kloboučky nebo vaničky. A protože se snadno zavádí, jsou spolehlivé, můžou se používat opakovaně a při správné péči vydrží minimálně dva roky, patří mezi nejoblíbenější druhy nehormonální antikoncepce. Vyrábějí se z lékařského silikonu (podobně jako menstruační kalíšky), čímž je zaručena zdravotní nezávadnost. 

V našem e-shopu LadyBio najdete dva druhy pesarů

Pesar FemCap — Cervikální pesar FemCap se vyrábí z lékařského silikonu. Nasazuje se na děložní čípek a brání spermiím vniknout do dělohy.

Výrobce doporučuje zavést pesar alespoň 15 minut před milováním a nechat jej zavedený ještě šest hodin po styku (nejdéle však 48 hodin).

Nemá žádné vedlejší účinky, neobsahuje alergeny, netlačí na čípek a je určený k opakovanému použití. Pro zvýšení spolehlivost doporučujeme používat i spermicidní gel.

Pesar Caya — Je vhodný pro všechny ženy. Taktéž je vyrobený z lékařského silikonu a vzhledem připomíná vaničku. Jeho účinnost je srovnatelná s kondomy.

Zavádí se podobně jako tampon a zavádět jej můžete v dřepu, v leže nebo s jednou nohou na stoličce.

Výrobce doporučuje zavést pesar Caya pět minut před stykem a nechat jej zavedený nejméně 6 hodin (nejdéle však 24 hodin). Vždy použijte i spermicidní gel. 

Přečtěte si podrobné porovnání pesarů Caya a FemCap.

Jak fungují spermicidní gely

Spermicidní gely mají kořeny v dávné historii, kdy si ženy ve starověku zaváděly do pochvy houbičky nasáklé octem nebo citronem. Princip zneškodnění spermií uvnitř vagíny zůstává i v dnešní moderní době.

Jen se místo octu nebo citronu používají jiné látky. Složení spermicidů je pro spermie jako jed, ale už jen jejich samotná konzistence spermiím ztěžuje průchod porodními cestami. Spermicidní gely bývají husté, gelové nebo krémové.

V takovém prostředí spermie se nedokážou pohybovat.

Gely se zavádějí přímo do pochvy, většinou pomocí dávkovače. Působit začínají během pěti minut, doba tak akorát, aby se nevytratilo kouzlo spontánnosti. Spermicidy jsou ve formě krémů, gelů, čípků, globulí nebo pěny.

Jejich výhodou je široká dostupnost bez nutnosti lékařského předpisu. Jsou k dostání v lékárnách, drogeriích i erotických obchodech. Účinnost spermicidů je 98 %. Chrání před početím, ale výrobci uvádějí i jistou obranu před bakteriemi a viry.

Nechrání však před pohlavními chorobami! 

Chemické versus přírodní spermicidy

Tak jako u většiny kosmetiky či léčiv, najdeme u spermicidních krémů chemické i přírodní varianty. Ty chemické mohou obsahovat látky, které způsobují alergické reakce nebo při dlouhodobém používání suchost pochvy.

Jde zejména o spermicidní gely, u kterých je vyzdvyžena i funkce coby lubrikačního gelu. Přírodní kosmetika naštěstí myslí i na tuto stránku a nabízí gely s přírodním složením, které udržuje zdravou mikroflóru vagíny.

Vegan kondomy jdou na dračku

Možná by vás překvapilo, jak moc oblíbené vegan kondomy jsou. Patří mezi nejprodávanější zboží. Pochvalu nesklízejí jen u těch, kteří si zakládají na přírodním složení, ale nedají na ně dopustit ani ti, kteří složení kosmetiky neřeší. Jsou spolehlivé, jemné a šetrné.

Pokud o vegan kondomech slyšíte prvně, možná jste se lehce uchechtli: „To se jako dají íist?“ Podobnou reakci měla moje kamarádka. Pravda je úplně někde jinde. Když se podíváme do historie, zjistíme, že první kondomy se vyráběly ze zvířecích střívek.

Dnešní kondomy se už vyrábějí z latexu, ale i tak mohou obsahovat živočišnou látku kasein, který se získává z kravského mléka. Kasein se do kondomů přidává proto, aby byly hladké a jemné.

Další látky jako barviva nebo příchutě mohou být testovány na zvířatech, což je také proti vegan filozofii.

Vegan kondomy vypadají stejně jako konvenční kondomy, jen nabízejí nulové riziko alergické reakce na chemické látky a navíc nejsou testovány na zvířatech ani neobsahují živočišné látky. Barviva a dochucovadla vegan kondomů pocházejí z rostlinných výtažků, například z mrkve nebo červeného zelí. 

Nitroděložní tělíska a další nehormonální antikoncepce

Nitroděložní tělíska

Tělíska mají tvar písmene T a zavádějí se do dělohy (provádí gynekolog). Vyrábějí se z plastu nebo kovu a mohou být hormonální i nehormonální. Ty nehormonální mívají životnost až 12 let a obsahují měď, která se v děloze vylučuje a tím zabíjí spermie.

Organismus tělísko vnímá jako cizí předmět, vetřelce. Snaží se ho z těla vypudit tím, že k němu pošle bílé krvinky. Ty sice tělísko nezničí, ale pohltí spermie, které kolem tělíska přirozeně proplouvají.

Účinnost tělísek je 99 % a patří mezi nejspolehlivější metodu antikoncepce.

Nitroděložní tělíska však s sebou nesou rizika. Podotýkám, že riziko je nízké, ale měla byste o možných vedlejších účincích vědět:

  • zvýšené riziko infekcí,
  • bolesti břicha,
  • zvýšená tělesná váha,
  • zárůst tělíska do stěny dělohy,
  • protrhnutí děložní stěny,
  • bolesti hlavy a migrény,
  • změny nálad,
  • nepravidelná menstruace.

Otázkou je také toxicita mědi. Výrobci i gynekologové tvrdí, že jeho množství v tělísku není pro tělo toxické, ale jsou známy případy, kdy se citlivější ženy mědí přiotrávily. Pokud totiž mají v těle větší množství tohoto prvku, například ze zubních korunek, potravinových doplňků či minerálních látek, může dojít k otravě.

Pokud přemýšlíte nad nitroděložním tělískem, poraďte se s více gynekology. Podle mě jde o větší zásah do těla, o kterém byste měla mít co nejvíce informací a jistotu, že je pro vás vhodnou cestou řešení antikoncepce.  

Plánování mateřství a s tím spojená volba antikoncepce, je v dnešní době aktuální snad pro všechny ženy.

Pokud si udržujete zdravý životní styl, zajímáte se o přírodní kosmetiku a vyhýbáte se všem umělým látkám, které narušují přirozenost, nejspíše sáhnete po nehormonální antikoncepci.

My v LadyBio takové volbě také fandíme, ale zdůrazňujeme, že rozhodující je vaše zdraví, pohoda a doporučení odborníků.

/good-clean-love-lubrikacni-gel-bionude-88-7-ml/https://www.ladybio.cz/good-clean-love-obnovujici-lubrikacni-gel-navracejici-zdravi-vaginy-60-ml//good-clean-love-lubrikacni-gel-proti-zanetum-a-mykozam-temer-naha/

Přínosy a rizika hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je bezpochyby velkým objevem druhé poloviny 20. století. Její užívání změnilo životní styl populace. Od počátku svého objevení se vývoj hormonální antikoncepce stále posouvá kupředu. Zásadně se změnila úprava dávkování, složení i způsob podávání.

V současné době je na takové úrovni, že je schopna pokrýt celé reprodukční období ženy až po období klimakteria.

Složení současné hormonální antikoncepce je natolik promyšlené, že ženu maximálně chrání před otěhotněním, ale zároveň nepředstavuje pro ženské tělo zbytečnou hormonální zátěž, která by se mohla projevovat řadou nepříjemných fyzických i psychických problémů.

Hormonální antikoncepce současné doby představuje pro ženu, kromě téměř stoprocentní ochrany před otěhotněním, i mnoho přínosů neantikoncepčního charakteru. V určitých případech se předepisuje při léčbě endometriózy (viz sekce Endometrióza).

Lze jí i velmi úspěšně léčit poruchy menstruačního cyklu, jako je například silné a časté krvácení (menoragie), jež způsobuje chudokrevnost a je typické pro mladé dívky anebo naopak pro ženy v premenopauze.

Taktéž je doporučována při absenci menstruačního krvácení (amenorea), které může vést k podezření na syndrom polycystických ovarií.

Rovněž příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou, poruchy nálady) lze užíváním některých typů hormonální antikoncepce výrazně zkrátit a zmírnit (inovativní dávkovací režim 24/4 nebo harmonický režim 26/2).

Je též obecně známo, že hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám, jako je například karcinom vaječníků a děložní sliznice, a proti některým nezhoubným nádorům prsu a určitým typům cyst (vaječníků a prsu).

Studie také dokazují, že u žen užívajících hormonální antikoncepci je výrazně nižší výskyt mimoděložního těhotenství. Pozitivní účinky byly prokázány také při migréně a epilepsii, jež jsou spojeny s určitou fází menstruačního cyklu.

Velmi pozitivní vliv má na mírné a středně těžké akné.

Žádný lék nemá jen pozitivní účinky a hormonální antikoncepce není výjimkou. Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Pro nepravidelnosti cyklu platí, že je vhodné vyčkat minimálně tři cykly, zda nedojde k nápravě pravidelnosti.

Častější nežádoucí účinky bývají bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost, zvýšení hmotnosti. Mezi vzácné komplikace jsou řazeny migrény, kožní změny, zvracení apod.

Do velmi vzácných a závažných nežádoucích účinků patří tromboembolická nemoc (TEN), arteriální komplikace a cévní mozkové příhody.

U určité podskupiny žen je nutné kvůli jejich zdravotnímu stavu věnovat volbě antikoncepce velkou pozornost.

Jedná se zejména o ženy, u kterých jsou přítomny srdečně-cévní rizikové faktory, jako je obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu, nebo které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy či mononukleózy.

U těchto rizikových pacientek by nasazení hormonální antikoncepce mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci, zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku COC vlivem užívaných léků.

  Variantou u těchto žen může být antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska (IUS), z něhož se do děložní dutiny uvolňuje gestagen, který působí převážně lokálně v děloze. IUS je možnou formou antikoncepce také pro ženy postižené poruchou funkce štítné žlázy (hyperfunkce nebo hypofunkce), u kterých se nedaří dobře zvládat léčbu.   

Ne každá pilulka je ideálním pomocníkem při boji s akné, které trápí mnoho mladých dívek i žen. Zjistěte, která vám pomůže!

VÍCE

Užíváte současně s antikoncepcí jiné léky? Nevíte, zda tyto léky neovlivní spolehlivost antikoncepce?

VÍCE

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o oddálení menstruace? Žádný problém – ať už užíváte pilulky nebo ne.

VÍCE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector