Nemoc kloubů – Vše o zdraví

Pokud cítíte po ránu ztuhlost či bolest kloubů, trvá Vám déle, než se rozhýbete nebo Vás bolest provází dokonce i v klidu, pokud Vám lékař sdělil, že máte artrózu, pokud hledáte jinou možnost léčby, než lékařem navrženou operaci, v následujících řádcích Vám tuto problematiku přiblížíme a pokusíme se nabídnout řešení.

Kyčelní kloub

Kyčelní kloub je ve své podstatě jednoduchý kloub, který spojuje dvě kosti – pánev a kost stehenní. Tento párový velký kloub umožňuje pohyb dolních končetin, chůzi a zároveň zajišťuje ideální rozložení tlaku. Na kyčelní klouby působí současně tlak celého trupu (tělesné hmotnosti) a dynamický tlak svalů.

Součty těchto tlaků působí na kloubní chrupavku, která za optimálních podmínek dokáže tlak rozložit tak, aby nebyla sama poškozena. Bohužel, v některých případech je působení těchto tlaků příliš silné a nadměrně zatížená chrupavka se postupně opotřebovává.

Artróza obvykle postihne jednu dolní končetinu, nicméně, vzhledem k omezené pohyblivosti a vyšším nárokům na druhou nohu, se může artróza časem rozvinout oboustranně.

Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které vzniká zpravidla dlouhodobým přetěžováním. Proto touto nemocí trpí nejvíce velké klouby, jako kyčle, kolena, kotníky, které nás celý život „nosí“.

Tato choroba se ovšem nevyhýbá ani kloubům ramene či dokonce drobným kloubům ruky. Artróza je nejčastější kloubní onemocnění, ve vyšším věku se vyskytuje až u 80 % populace.

Artróza je nezánětlivé onemocnění, nicméně zánět – artritida ji často doprovází jako druhotná komplikace.

Příčin artrózy může být hned několik:

  • anatomické – nestejná délka končetin, hypermobilita…
  • traumatické – nepřiměřená sportovní zátěž, vykloubení, vnitrokloubní zlomeniny…
  • metabolické – diabetes, dna, poruchy metabolismu steroidů,
  • zánětlivé – revmatoidní artritida.

Vyšší tělesná hmotnost má na vzniku těchto potíží také svůj velký podíl.

Co se děje v kyčli při artróze?

Vyšší nároky na kloub způsobují jeho opotřebení, to se týká především chrupavek na koncích kostí. Prostor mezi kostmi vyplněný chrupavkou a kloubním mazem se zmenšuje, a po čase může dokonce vymizet úplně. Ztráta chrupavky je NEVRATNÁ.

Vlivem zvýšeného tlaku a ztráty ochranného chrupavčitého obalu se mohou na koncích kostí vytvářet osteofyty – malé útvary, které ještě více dráždí již tak hrubý povrch kostí a provokují další bolest. Artróza postihuje také měkké struktury kolem kloubu.

Vazy, které těsně obklopují kyčelní kloub, již nedokáží plnit svoji stabilizační a ochrannou funkci a může dojít až k vybočení kloubu z osy.

Diagnostika

Mezi zobrazovací metody vyšetření při podezření na artrózu patří především rentgenový (RTG) snímek. Na snímku je patrný prostor mezi kostmi, který je za normálních podmínek vyplněn chrupavkou, i případné osteofyty (výrůstky na kosti). Je tedy možné posoudit míru postižení kloubu. Ne vždy však nález na rentgenu odpovídá subjektivním potížím.

Subjektivní příznaky

První příznak je bolest, která se může promítat až do oblasti třísel a šířit se po vnitřní straně stehna až ke kolenu. Omezení pohyblivosti, nestabilita, startovací bolest a později i bolest v klidu, v noci, jsou dalšími příznaky artrózy kyčelních kloubů. Lidé s tímto onemocněním trpí především námahovou bolestí, která v klidu vymizí.

Je to způsobeno vyšším nitrokloubním tlakem vestoje či při chůzi. Pokud je artróza zkomplikována zánětem, postižený kloub je teplejší, může být i zarudlý. Zvýší se i napětí úponů šlach, kloubního pouzdra a svalů. Omezení kloubního rozsahu může mít za příčinu bolestivost, reflexní omezení, kterým se nás tělo snaží chránit před další bolestí.

Postižený kloub je zpravidla nestabilní, dojde tedy k omezení chůze.

Objektivní příznaky

Objektivně při vyšetření nacházíme změnu postavení pánve, poruchu statiky páteře a chybný stereotyp chůze.

Při vyšetření se často setkáváme se zkrácením jedné dolní končetiny, což může být jak příčina, tak i důsledek postižení kloubu artrózou. Výrazné je omezení pasivního pohybu v kloubu, především rotace vnitřní.

Artrózu doprovází i zvýšené svalové napětí především vnitřní strany stehen, naopak vnější svaly jsou oslabeny. Při vyšetření se setkáváme s tzv. vrzáním při pohybu v kloubu.

Terapie

Farmakologická a operační léčba

Farmakologicky lze léčit pouze symptomy, podávají se tedy léky proti bolesti či nesteroidní antirevmatika (protizánětlivé léky). Vhodné je doplnit léčbu tzv.

chondroprotektivy (kloubní výživou), které se uvolňují pomalu a mají dlouhodobý účinek. Dokáží spíše zpomalovat odbourávání chrupavky, jelikož chrupavka se po narození již nedokáže obnovit.

Nejvhodnější preparáty by měly obsahovat glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou aj.

Operační přístupy zahrnují buď méně invazivní metody, jako artroskopie, při které lékař ošetří kloubní povrch a odstraní osteofyty (výrůstky na kosti), nebo rovnou náhradu celého kloubu – aloplastiku.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu léčby, mějte na paměti, že lidé trpící nadváhou či obezitou by měli začít léčení především snížením své tělesné hmotnosti. Výrazně se tak sníží tlak, který je na kloub vytvářen.

Fyzioterapie

Výběr vhodných fyzioterapeutických postupů závisí na stádiu onemocnění. V akutních stavech se doporučuje klidový režim. Ten doplníme uvolněním měkkých tkání, které se často reflexně stahují. U kyčelního kloubu to bývá oblast přední strany stehna (tzv. flexorů dolních končetin).

Vnější stehenní svaly jsou naopak oslabené a tímto nepoměrem může dojít až ke zmíněné nestabilitě celého kloubu. Proto je potřeba tyto svalové skupiny cvičit (izometricky – aktivace svalu bez pohybu končetiny) a přetížené svaly uvolňovat. Izometricky se cvičí svaly hýždí, stehen a břicha.

Velmi účinná a úlevující je šetrná manuální trakce (natahování) kyčelního kloubu.

Ve cvičení je nutné pokračovat i poté, co potíže ustoupí, ale je zásadou kloub zbytečně nezatěžovat a vyhnout se krajním polohám, které způsobují bolest.

Velmi oblíbené a účinné je cvičení s využitím labilních ploch, jako jsou labilní úseče, BOSU, Posturomed a senzomotorická cvičení. Díky těmto technikám nejen postižená oblast, ale i celé tělo získá zpět stabilitu a jistotu při chůzi a sportu.

Mezi vhodné sportovní aktivity patří plavání, kde se tlak na klouby mnohonásobně snižuje, nordic walking, trekové trenažery aj. Při sportovní aktivitě je třeba vyvarovat se tvrdých dopadů, úderů a švihů.

Velmi vhodnou doplňkovou terapií je aplikace funkčního tapu (speciální lepící páska nalepená na kůži), který cíleně ovlivní konkrétní svaly. Ať už se tape použije ke stimulaci nebo ke zklidnění, oblast se stabilizuje a pohyb i cvičení bude o to efektivnější. Funkční tape Vám vydrží nalepený i týden.

Nemoc kloubů - Vše o zdraví Nemoc kloubů - Vše o zdraví Nemoc kloubů - Vše o zdraví

Terapie FRV – fokusovanou rázovou vlnou

Pokud artrózu provází i zánět, je vhodná léčba fokusovanou rázovou vlnou, která dokáže zánět zacílit a nastartováním přirozeného opravného procesu se ho i velmi rychle zbavit, zpravidla již po první aplikaci.

Vhodné je použít také radiální rázovou vlnu na svaly či svalové skupiny, které jsou ve velkém napětí. Rázová vlna dokáže takto postižené svaly uvolnit a její účinek je dlouhodobý, ale tuto léčbu je třeba zahájit hned v prvních stadiích onemocnění.

Aplikace se pak opakuje dle potřeby 1–3×, v intervalu 7–10 dní.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi, Praha: Galén, 2012. ISBN: 978-80-7262-657-1; Klinické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny

JAK SI UDRŽET ZDRAVÉ KLOUBY DO POZDNÍHO VĚKU? :: Perla Zdraví – oficiální obchod s doplňky stravy pro Českou republiku

Žili jste v domnění, že potíže s klouby jsou vyhrazeny pouze seniorům, ale zjišťujete s vlastní zkušeností, jak mylná je to představa? Klouby mohou trápit i mladé lidi. A naopak i v pokročilém věku je lze udržet zdravé a plně funkční, pokud se o ně dobře staráte. Víte, co vaše klouby potřebují, co jim „chutná“ a čeho se naopak vyvarovat? Zapomeňte na stará přesvědčení o hltání gumových medvídků a čtěte dál.

Co ohrožuje klouby nejvíce?

Faktorů postihujících klouby je hned několik. Skrytá a zákeřná je genetická predispozice. Čím dříve o ní budete vědět, tím lépe. Mimo tohle nechtěné dědictví dokáží klouby a jejich chrupavky skrytě narušovat i některá onemocnění.

Velkou paseku umí připravit lymská borelióza ve své pozdní fázi, která se do těchto tkání ráda schovává před odhalením krevními testy i antibiotiky. Když píšeme o krevních testech – jak je na tom vaše kyselina močová? Dlouhodobě zvýšené hladiny v krvi mají na klouby neblahý efekt.

Kyselinu močovou tvoří ostré krystalky, které mají tu schopnost se do kloubů ukládat. Tam vyvolávají brusný efekt a spouští kaskádu zánětu.

Když vás klouby bolí, neměl by tento test ve vyšetření z krve chybět, stejně jako revmatoidní faktor, důležitý indikátor pro stanovení autoimunitního onemocnění, zvaného revmatoidní artritida. Ano, opravdu jde o autoimunitní proces! Mezi další skryté problémy patří dlouhodobý deficit některých, pro tělo blahodárných látek – vitamínu C, vitamínu K a vápníku.

Viditelné faktory mají výhodu, že je lze snadno odhalit.

 Nadváhy si všimnete stejně jako vadného držení těla, podobně negativně působí špatná obuv a vůbec nejnáročnější je pro klouby nadměrný sport.

Chrupavka se nejsnáze opotřebuje při nárazovém zatíží, proto to zbytečně nepřehánějte se squashem, tenisem, fotbalem nebo nohejbalem. Vhodný sport naopak působí pozitivně a hýbat se je důležité. O tom v dalším odstavci…

Zajímavé:  Crp 300 - vše o zdraví

Nemoc kloubů - Vše o zdraví

Pohyb, který léčí

Vhodný pohyb kloubům prospívá. Když se pohybujete, klouby se lépe vyživují, zároveň se zpevňují okolní vaziva a svaly, které klouby chrání před úrazy.

Utržený křížový vaz na koleni a potíže s menisky jsou často zapříčiněny právě oslabením svalových a vazových partií v okolí kolene. Jaký sport a pohyb si tedy vybrat? Ideální je plavání a sportovní aktivity ve vodě, protože klouby zbytečně nezatěžují.

Podobně příznivá je cyklistika a nezapomeňte také na cvičení, jako je jóga a pilates. Každé další cvičení, které vám pomáhá se správným držením těla je užitečné.

Když stojíte, tak vzpřímeně, zpevněné hýždě a břicho, ramena dolů, dozadu a lopatky k sobě. Jestli v práci dlouho sedíte, dávejte si přestávky, protahujte se.

Kolagen jako stavební hmota chrupavek a další látky 

Jak by měly být klouby zdravé do pozdního věku, když budou strádat nedostatkem potřebných látek? Kdo se chce vyvarovat artróze, měl by vědomě pracovat na jídelníčku. Nejen z toho důvodu, že produkce kolagenu postupem věku slábne, kvůli čemu chrupavky ztrácejí na své pružnosti.

Proto je důležité zařadit do jídelníčku potraviny, které díky svému obsahu vitamínů a minerálů produkci kolagenu podporují, například šípky, černý rybíz, kiwi a jahody, červené papriky, křen nebo brokolici. Kolagen můžete také suplementovat.

Nejlépe vybírejte čistý, dobře hydrolyzovaný kolagen typu 1 z ryb.

Existují případy, kdy tělo nedokáže vyrábět dostatečné množství nejen kolagenu, ale také chondroitinu a glukosaminu. Obě látky jsou nezbytnou součástí zdravé chrupavky a lékaři je často předepisují pro úlevu při mnoha kloubních onemocnění.

Byla by škoda nezmínit MSM, důležitou organickou živinu pro tělo, která se přirozeně nachází v kolagenních vláknech i nervové tkáni. Mnohými odborníky je při a artritidě doporučován také L-Karnosin. Jedná se o dipeptid, který se skládá z beta alaninu a histidinu.

Popularitu má hlavně u nadšenců pro fitness a sportovců se zvýšenou zátěží.

Nezapomínejte ani na antioxidanty! Ty chrání všechny buňky – takže i klouby před volnými radikály při zvýšeném oxidačním stresu, který vzniká při vysoké zátěži, ale trpíme jím i kvůli znečištěnému ovzduší a chemikáliím. Vitamin C jsme už zmínili, ale efektivní je také ostropestřec, mladý ječmen, chlorella, zelený čaj nebo třeba Schizandra čínská.

 Nemoc kloubů - Vše o zdraví

Vše na téma: Klouby – problémy a zdraví

Jak asi moc dobře víte, kloub je spojení mezi dvěma kostmi. Klouby a jejich okolní struktury nám umožňují ohýbat lokty a kolena, kroutit boky, ohýbat záda, otáčet hlavou či mávat rukou na rozloučenou. Ano, všichni máme klouby. Pomáhají nám s pohybem každý den, každou vteřinu.

Hladká tkáň zvaná chrupavka, synovium a lubrikant zvaný synoviální tekutina tlumí klouby, takže se kosti o sebe neotírají. Ale zvyšující se věk, zranění nebo přílišná váha mohou chrupavku opotřebovat. To může vést k poškození vašich kloubů a vést k artritidě.

Přečtěte si u nás články o zdravých kloubech:

Při destrukci kyčelního kloubu (z jakékoliv příčiny) se indikuje implantace totální endoprotézy (TEP). Při implantaci TEP kyčelního kloubu se nahrazují oba dva kloubní komponenty – hlavice i acetabulum (jamka). Indikace totální endoprotézy kyčelního kloubu coxartróza, fraktury krčku fem., další úrazy …

Přečíst..

Bolesti v kloubech – nepřítel pohodlí každodenního života. Mnohdy pomůže jen chirurgická léčba, aby se zabránilo komplikacím. Samoléčení je u onemocnění kloubů je obvykle neúčinné, může vést k nevratným negativním důsledkům. Pouze kvalifikovaný odborník může přiřadit správnou léčbu. Bolest kloubů …

Přečíst..

Potrava je pro naše tělo zdrojem látek potřebných pro stavbu organismu a jeho fungování. Zpracování stravy v trávicím systému – látková přeměna, metabolismus – to je mimořádně komplikovaný fyzikálně-chemický proces. Jeho výsledkem je chemická přeměna a transport získaných látek pro …

Přečíst..

Co je to Osteoartritida? Osteoartritída neboli degenerativní kloubní nemoc je v pořadí příčin vedoucích k závislosti starých lidí na prvním místě. Udává se, že až 85% z osob nad 65 let má nějaké znaky OA na rentgenovém snímku. Asi 1/4 …

Přečíst..

Dnes se podíváme na problém, který trápí mnoho lidí. Křupání, praskání a bolesti v kloubech – zdánlivě neškodný jev, ale v průběhu času se může vyvinout do velmi vážných zdravotních stavů, jako je artritida nebo osteoartritida. Ve skutečnosti je tato …

Přečíst..

Bolesti, otok, zarudnutí a zvýšená teplota kloubů signalizují revmatoidní artritidu. Jde o nejčastější zánětlivou revmatickou chorobou vyvolanou tím, že imunitní systém přestal normálně fungovat. Trpí jí 0,5% až 1% populace. Patříte do této skupiny i vy? Revmatoidní artritida většinou postihuje …

Přečíst..

Koleno je největším kloubem v těle a poskytuje stabilní podporu celému tělu. Věkem však dochází k jeho opotřebení, což může navíc zhoršit i nesprávná péče. K oslabení kolenních kloubů může dojít v důsledku úrazu, nedostatku výživy, sedavého způsobu života, nesprávnému …

Přečíst..

Každá bolest umí potrápit. O to více, pokud se opakuje, nebo vás trápí chronicky. Mezi takové druhy patří i bolesti kostí a kloubů. Vyskytují se zejména po dosažení určité věkové hranice, začínající těsně po 50-tce, přičemž jsou důvěrně známé mnohým …

Přečíst..

Kloubům prospívá pravidelný pohyb, konzumace kvalitních proteinů, zdravých tuků, strava bohatá na antioxidanty. Bolesti kloubů mohou být způsobeny například některými onemocněními, obezitou a nadváhou, těžkou fyzickou prací, nepřiměřeným cvičením, nošením nevhodné obuvi nebo prochozenými chorobami. Co je třeba udělat, aby …

Přečíst..

Dna je zánětlivé onemocnění kloubů, jehož příčinou je ledvinami nedostatečně vyloučena kyselina močová. Dnové uzliny, které následně vznikají, způsobují bolest kloubů a zejména menších kostí v nohách. Zastáncům léčivé síly přírody opět přinášíme několik receptů, které si můžete připravit i …

Přečíst..

Pohyb bereme jako samozřejmost, dokud ho neomezí zdravotní důvody. Existují dvě hlavní příčiny, které způsobují zánět kloubů, tedy artritidu. Zatímco však budete pátrat po důvodech vašich problémů s klouby, můžete vyzkoušet některý z následujících domácích receptů na potlačení bolesti. Zkuste …

Přečíst..

Když se točíte v kruhu vodoléčby, fyzikální terapie, masáží, koupelí, obstřiků, léků i klasické rehabilitace, jsou zde ještě spirály. Tato metoda se využívá například i po operaci kloubů. Spirálová dynamika je trojdimenzionální pohybový koncept, jehož cílem je pohybová koordinace na …

Přečíst..

Pokud máte nad čtyřicet let a trápí vás kostní výrůstky na palcích nohou, spojené s vykřivení palce (hallux), nejste jediní. Po tomto věku postihuje dokonce každou druhou ženu. Výjimkou však nejsou ani pánové. Proč tato nepříjemná a omezující nemoc vzniká …

Přečíst..

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění, jde o nejčastější onemocnění kloubů. Je charakterizováno degradací kloubní chrupavky, subchondrální sklerózou, tvorbou ostefytů a změnami měkkých tkání. K čemu dochází k osteoartróze? Při artróze dochází k degeneraci kloubní chrupavky, kosti sousedící s …

Přečíst..

Když klouby bolí…

Onemocnění kloubů postihuje hlavně lidi od padesáti let a s věkem nárůst stoupá. V lidském těle je asi 210 kostí a z toho je více než 180 spojeno kloubem, což je dost velký počet na to, aby vám některý z nich způsobil problém.

Revmatické choroby jsou onemocnění postihující pohybové ústrojí – zejména klouby a páteř, ale i šlachy a svaly. Nejčastější jsou osteoartróza a revmatoidní artritida. Příčiny revmatických chorob jsou různé – např. porucha obranného systému, který tvoří protilátky proti vlastním buňkám v těle, infekční onemocnění nebo dědičné vady a metabolické poruchy.

V dnešní době má stále více lidí problémy s pohybovým aparátem, a jak se zdá, může za to mimo jiné životní styl, způsob stravování, obezita a nedostatek pravidelného pohybu.

Není pak divu, že přijde artróza, která přináší velké bolesti, a hlavně velká omezení. Existují však i příčiny lokální, například jednostranné zatěžování, sport, úrazy či traumata daného kloubu.

Velmi často se příčiny vzniku onemocnění kombinují.

Artróza postihuje více ženy

Artróza neboli osteoartróza je degenerativní onemocnění opotřebování kloubů postihující nejprve hyalinní chrupavku, která postupně mizí, rozpadá se. Hyalinní chrupavka se nachází v kostech kontaktních ploch kloubů lidského těla. Skládá se z buněk: chondrocytů a matrix mezibuněčné hmoty, která je tvořena kolagenními fibrilami.

Mezi nimi jsou proteoglykanové agregáty obsahující důležité hydrofilní mukopolysacharidy se schopností vázat vodu a zajišťovat odpovídající mechanické vlastnosti chrupavky. Nemá krevní zásobení a je vyživována difuzí z kloubní tekutiny. Osteoartróza postihuje asi dvanáct procent populace, prevalence stoupá s věkem.

Rentgenové změny typické pro toto onemocnění se objevují u téměř sedmdesáti procent osob starších 65 let.

Bolest, ztuhlost postižených kloubů a později i omezená hybnost, nestabilita a deformity – to jsou základní projevy osteoartrózy. Ženy tímto onemocněním trpí pětkrát častěji než muži. Jak už bylo zmíněno, vše začíná v chrupavce, která postupně ztrácí svou pevnost a pružnost.

Ztenčuje se a může docela zaniknout, takže při pohybu dochází k velkému tření a podráždění. Konce kostí v kloubu zůstávají odhalené a na jeho okrajích se vytvářejí výrůstky. Ty se snaží kloub stabilizovat, ale přitom ho dělají méně pohyblivým a deformují ho.

Chrupavka má, na rozdíl od jiných tkání lidského těla, prakticky nulovou regenerační schopnost. Vzniklé poškození je nevratné.

Artróza je onemocnění  poměrně nebezpečné v tom, že začíná plíživě, a škody, které se na vašich kloubech objeví v mladém a středním věku, vám tělo může spočítat ve stáří. A aktivní sportovci mohou mít potíže již v mládí – především v případě, že své klouby zatěžují jednostranným pohybem.

Velkou zátěží pro klouby mohou být dnes velmi oblíbené sporty typu squash a ricochet nebo třeba výkonnostně prováděné sporty typu tenis, aerobik, volejbal nebo basketbal. Přetížení se projeví až po letech, proto mu mladí lidé nevěnují pozornost. Snažte se jednostranné sporty prokládat pohybem, který je ke kloubům šetrnější – například jízdou na kole nebo plaváním, případně chůzí.

Snažte se nezatěžovat klouby častými tvrdými doskoky. Před sportováním se vždy rozcvičte.

Zajímavé:  Vitamíny B6 A B12 Ve Stravě?

Osteoartróza je sice nezánětlivé onemocnění, ale přechodně se mohou objevit i známky zánětu z podráždění – projeví se otokem, proteplením kloubu a zmnožením kloubní tekutiny. Lehčí formy artrózy se vyznačují tzv. startovací bolestí, kterou dotyčný pociťuje při ranním vstávání nebo po delším sezení. Brzy ji však rozchodí.

Po větší námaze k večeru se však bolest zase zvětšuje. V pozdějším stádiu můžete bolest pociťovat i v klidu nebo v noci. Postupně se zvětšuje rozsah omezení pohybu, objevují se otoky, viditelné změny na konfiguraci kloubů, zejména na drobných kloubech ruky, projevující se sníženou funkčností a nedostatečností.

V pozdějších stadiích dochází ke kontrakturám (zkrácení svalů), atrofiím či svalovým spasmům.

Léků se používá několik skupin: na potlačení bolesti, případně i zánětu (nesteroidní antirevmatika, analgetika, kortikosteroidy) a dlouhodobě působící přípravky, jejichž cílem je zpomalit postup nemoci. Podávají se ve formě tablet nebo jako injekce do kloubu.

Léčbu lze doplnit i potravinovými doplňky na bázi kolagenních peptidů a aminokyselin. Pokud jde o léčbu, osteoartrózu nelze plně vyléčit, lze ovšem zmírnit její symptomy. Samozřejmě záleží na tom, zda se včas odhalí.

Léčba je zaměřena tedy spíše na prevenci, snížení a omezení progrese a tlumení symptomů.

V počátečních stadiích se využívá především konzervativní léčba, kam patří úprava životosprávy, rehabilitace, fyzikální protizánětlivá léčba.

Je nutné omezit přetěžování, ne však pohyb, odlehčit již postiženému kloubu snížením hmotnosti, používáním opěrných pomůcek podle typu postižení kloubů, preferovat sporty, kde nedochází k tvrdým nárazům.

Důležitý je pohyb, udržovat napětí a trofiku svalových skupin v oblasti kloubu, čímž se sníží riziko zkrácení svalů.

V některých případech může lékař doporučit komplexní lékařskou léčbu. Rehabilitace a fyzikální léčba, jako magnetoterapie, ultrazvuk, kryoterapie, střídavé a galvanické proudy, vířivé, jodové, solfatanové, radonové a bylinné koupele jsou běžnou součástí léčby revmatoidní artritidy.

Poskytována bývá buď ambulantní formou, nebo soustředěně v lázních, kde může pacient využívat procedury s přírodním léčivým zdrojem skutečně cíleně a hlavně denně. Ideální je sirnatá termální voda o teplotě 35-36 stupňů celsia.

U pacientů s revmatoidní artritidou zlepšuje periferní prokrvení, teplá voda působí relaxačně a analgeticky. Navíc zmírňuje pocit ztuhlosti.

Nejčastěji postižené klouby

Zhruba kolem třicátého roku začíná docházet ke změnám; nejčastěji jsou postiženy váhonosné klouby (kyčelní, kolenní, hlezenní) vlivem přetížení nebo naopak nečinnosti a následnou nevýživou.

Dále se onemocnění týká drobných kloubů na rukou – osteoartróza kloubů prstů rukou, Heberdenova  artróza (artróza koncových kloubů rukou), Bouchardova artróza (artróza středních kloubů prstů, rizarthróza (osteoartróza sedlovitého kořenového kloubu palce ruky).

Postiženy bývají také klouby páteře (spondylartróza) neboli artróza meziobratlových kloubů.

Stěžujeme si na revma

Prvními symptomy jsou větší únava, slabost a zvýšená teplota a měkký otok kloubu, který bolí při pohybu i v klidu.

Typické je, že jsou symetricky postiženy stejné klouby na obou stranách těla, i to, že se nemoc projevuje na více kloubech najednou.

Na počátku většinou bývá ranní ztuhlost doprovázená bolestí, pak přicházejí otoky a deformity drobnějších kloubů na rukou i nohou, ale nemoc nevynechává ani velké, jako jsou kolena, lokty či ramena.

Už ve věku 16 let se u člověka může projevit revmatoidní artritida: autoimunitní nemoc postihující mimo jiné i klouby. Prvními příznaky jsou bolest a otok kloubu, dále pak ranní ztuhlost pacienta delší než třicet minut a bolest kloubů při tlaku. Objevují se též příznaky nechutenství, deprese, postižení jiných orgánů a další příznaky.

Onemocnění často začíná v období klimakteria, mnohdy na drobných kloubech ruky a zápěstí. Vyléčit revmatoidní artritidu zcela nelze, zánět je však možné zmírnit, bolest potlačit, a hlavně zpomalit rozvoj onemocnění.

Pro zmírnění otoku a bolesti lékař zpravidla předepíše nesteroidní antirevmatika, dále pak chorobu modifikující léky pro kontrolu aktivity zánětlivého kloubního procesu. Jejich účinek však nastupuje až po několika týdnech, či dokonce měsících užívání. K překlenutí tohoto období se používají kortikoidy.

Součástí léčby bývá rehabilitace a fyzikální léčba jako magnetoterapie, ultrazvuk, kryoterapie, střídavé a galvanické proudy, vířivé, jodové, solfatanové, radonové a bylinné koupele.

Zaměřeno na muže

Dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů páteře, kterým trpí především mladí muži, může v počátku připomínat trochu chřipku – objeví se teploty, schvácenost, noční pocení a častá únava. Mnohem typičtější jsou tři symptomy: záněty hlavně středních a velkých kloubů dolních končetin, zánětlivé postižení páteře a postižení očí nebo kardiovaskulárního systému.

Problémy jsou nejvýraznější v noci, kdy je tělo v klidu. Bolest může způsobit i hluboký nádech nebo výdech. Léčba je dlouhodobá a nemoc je nevyléčitelná. Mezi léky převažují nesteroidní antirevmatika, která působí proti zánětu a potlačují bolest. V pokročilých stadiích může pacient dostat i léky potlačující nepřiměřenou imunitní reakci obranného systému.

Důležitou součástí léčby je rehabilitace. Právě ta může výrazně zpomalit rozvoj nemoci a její další průběh. Cvičení je totiž nejúčinnější prostředek boje proti základnímu problému bechtěreviků, tedy proti tuhnutí páteře. Velmi důležité je také dodržování pravidel zdravého životního stylu, a především předcházení infekčním onemocněním, která mohou průběh choroby zhoršit.

Pro některé pacienty může být vhodná také moderní, takzvaná biologická léčba.

Příčina této nemoci přitom není známa: není přímo dědičná, ale ví se, že na jejím vzniku určitou roli hraje i genetika – pokud někdo z vašich příbuzných Bechtěrevovu nemoc měl, máte zvýšené riziko i vy sami. Určitě na její vznik působí i nějaké vnější faktory; uvažovalo se například o vlivu infekce, ale zatím nebyla souvislost jednoznačně prokázána

Lze předejít potížím s klouby?

Hlídejte si váhu. Kila navíc jsou zátěž, která kloubům velmi škodí. Zdravá strava navíc dodá kloubům výživu, kterou potřebují: Měl by být bohatá na prvky (především vápník), vitaminy (C a D), případně omega-3 mastné kyseliny. Dbejte na to, aby tělo bylo uvolněné.

Ve stresu se mohou svaly kolem kloubu stáhnout, a jejich pohyb pak není správný. Pomoci mohou například masáže, které svaly a klouby uvolní. Noste vhodné boty. Měly by mít měkkou podrážku, která tlumí nárazy. Buďte uvážliví k doplňkům stravy.

Užíváním kolagenu jistě nic nezkazíte, vaše problémy ale jistě nevyřeší.

Když začnete pociťovat bolesti kloubů, jděte k lékaři. Vyšetří vás a doporučí vhodnou léčbu. Někdy může pomoci podání léků přímo do kloubů: především kolenům, které osteoartróza postihuje  nejčastěji, může ulevit injekce kyseliny hyaluronové.

Tato tekutina dočasně doplní tělu přirozenou synoviální tekutinu, která umožňuje hladký a pohodlný pohyb kloubu, jenže s postupujícím věkem ubývá a ztrácí optimální vlastnosti.

V posledních stadiích artrózy, kdy je již výrazně omezena funkce kloubu a bolesti jsou již léky obtížně tlumitelné, je mnohdy jedinou pomocí provedení náhrady vlastního kloubu umělým – endoprotézou.

Kosti nad zlato

I když existuje  genetická dispozice ke zhoršené kvalitě kostí, zdravým životním stylem se dá mnohé napravit. Proto by především lidé, kterým dědičnost moc nepřeje, měli na kondici svých kostí být zvláště pečliví. Dispozice ke zlomeninám je dědičná, proto by se měl o stav svých kostí zajímat každý, jehož matka nebo otec utrpěli zlomeninu v oblasti kyčle.

Měřítkem toho, jak jsou kosti zdravé, může být jejich lomivost. V tomto směru patří naše populace k evropskému průměru. Ale i tak je u nás ročně kolem 70 000 závažných fraktur, z toho kolem 13 000 zlomenin v oblasti kyčle.

Tyto a další meziobratlové fraktury jsou hlavní hrozbou po sedmdesátém roce. Jejich prvním signálem jsou už ale zlomeniny předloktí a obratlů po 50. roce věku. Těmi jsou ohroženy hlavně ženy v prvních letech po přechodu.

Vápník a vitaminy

Základem dobrého stavu kostí je konzumace vápníku; a i když vápník nenajdeme jen v mléčných výrobcích, jsou právě ony jeho nejužitečnějším zdrojem. Ve stravě, která neobsahuje mléko a mléčné výrobky, dostáváme denně kolem půl gramu vápníku.

Pro vyrovnání výdeje vápníku ho však musíme v potravě denně přijmout dvojnásobek., tedy 1 až 1,2 gramu.

I když se uvádí řada potravin bohatých vápníkem, například mák, zůstává nejvíce doporučovaným zdrojem vápníku mléko a výrobky z mléka – například množství půl litru mléka nebo 100 g tvrdého sýra denně.

Dostatek vápníku najdete i v nízkotučných výrobcích, pokud se bojíte o svou linii. Tvrdé sýry často obsahují i vitamin D, není ho ale tolik, aby to člověku stačilo. Vitaminem D bývají obohaceny i některé cereálie, volte celozrnné a nedoslazované varianty.

K vápníku je třeba přidat ještě vitamin D.

Ten si tělo dokáže vytvářet díky slunečním paprskům, ale v našich zeměpisných šířkách je sluníčka nedostatek, a proto je vhodné dbát i na jeho doplnění v jídelníčku.

Po většinu roku trpí většina české populace nedostatkem vitaminu D, jeho nedostatek mají nejen starší lidé, kteří málo chodí na slunce, ale také děti a dospívající, jimž se kosti teprve tvoří.

Zajímavé:  Nejlepší Vitamíny Na Vlasy A Nehty Diskuze?

Myslete na pohyb

Stejně důležitý jako vhodná strava je i správný pohybový režim. Kostem prospívá, když jsou zatěžovány.

Pokud kosti nejsou „trénovány“, tvoří se v kostních buňkách bílkoviny, které blokují vytváření nové kostní hmoty. Dlouhotrvající inaktivita je velmi významnou příčinou řídnutí a stárnutí kostí.

Nejvhodnějším pohybem pro tělo je svižná chůze – té by měl člověk věnovat ideálně dvě až tři hodiny denně.

Ani dodržování všech prospěšných opatření nezabrání tomu, aby kosti nezeslábly. Jejich řídnutí je normální proces, který přichází s věkem, a postihuje více ženy než muže.

Pokud se denzitometrií kostí zjistí mírný úbytek kostní hmoty, neznamená to ještě nemoc. Osteoporóza se ale nemocí stává, pokud je současně zvýšená lámavost kostí. Jakákoli fraktura po 45.

roce věku se rozhodně nemá podceňovat, zejména pokud k ní dojde při nepřiměřeně mírném úrazu.

Na zdraví kostí musí dbát pacienti, kteří dlouhodobě užívají léky typu prednison nebo medrol. Tyto léky velmi rychle tlumí novotvorbu kosti, kost rychle stárne a je lomivá. Lidé, kteří u sebe zaznamenali některý z rizikových faktorů – kromě vlastní zlomeniny a užívání kortikosteroidů je to i zmíněná rodinná dispozice ke zlomeninám – by si měli nechat stav kostí prověřit.

Opatrnější na své kosti by měli být i lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou či pohlavními hormony nebo mají narušené trávení, což ovlivňuje vstřebávání vápníku ze stravy – například při bulimii, anorexii, Crohnově nemoci.

Pro léčení osteoporózy jsou dnes dostupné jak léky, které upraví nadměrné odbourávání kostí, tak léky, které vytvoří novou kost a nahradí kostní hmotu, která byla dříve ztracena.

Klouby si udržíte v dobré kondici teplem, pohybem a kvalitní stravou

Mezi nejčastější kloubní onemocnění patří artróza. Bohužel se už nejedná pouze o nemoc seniorů, jak tomu bývalo dříve. Díky nezdravému životnímu stylu a nevhodnému stravování se toto onemocnění stále častěji objevuje i u mladších věkových kategorií. Klouby udrží v kondici především teplo, častý pohyb i střídmost v pokrmech s vysokým obsahem cukrů, glutamátů a rychlosolí.

Někoho bolí klouby celoročně, někoho naopak začnou bolet právě na podzim, kdy se začíná ochlazovat. Právě teď se totiž zazimovávají chaty, sklízí se úroda nebo listí ze zahrad, a je možné, že jste opakovaně tahali těžké věci nebo dělali pohyb, který běžně neděláte.

Klouby jste si také mohli pouze nastydnout. To se stane velmi lehce, pokud se prací nebo námahou zpotíte a následně vás ofoukne studený vítr. Léky proti bolesti ale pomohou pouze dočasně a nebudou léčit příčinu. V každém případě byste proto měli zajít k praktickému lékaři.

Může se totiž jednat o vážnější problém.

Nejčastější onemocněním kloubů jsou artrózy

Artrózy postihuji kolena, kyčelní klouby, ramena, ale objevují se i mezi jednotlivými obratli na páteři, u malých kloubů na rukách nebo u kořenového kloubu na palci.

Pokud se v kloubech artróza už vyskytuje, je potřeba, aby se pacienti o tomto onemocnění od svého lékaře včas dozvěděli a dávali si pozor především na prochladnutí, které stav kloubů pouze zhorší.

Mezi hlavní kloubní onemocnění patří i revmatismus, který je ale v porovnání s artrózou spíše na ústupu a objevuje se už mnohem méně, než tomu bývalo v minulosti.

Klouby udrží v kondici především teplo a pohyb

Jakkoliv je teplo na klouby důležité, bez aktivního pohybu si zdravé klouby neudržíme. Klouby musí být pohyblivé a tím jim jednoduše nedovolíme, aby v nich artróza vznikla. Artrózou dochází především k poruše chrupavky a následně se mohou vyskytnout i kostní výrůstky.

Pokud se klouby budou často pohybovat, změny nebudou vznikat tak rychle. Zároveň je nutné udržovat pohyblivé svaly, které tvoří korzet těla, drží nás ve vzpřímené poloze a zároveň kloubům pomáhají.

Jestliže svaly atrofují, nejsme schopni se ani pořádně postavit a udělat pár kroků a klouby tím pak také trpí.

Záleží i na tom, v jakém stavu mají klouby rodiče i prarodiče

Velmi záleží také na tom, jakou genetickou výbavu jsme podědili po předcích. Některé rody mají sklon k tomu, že se artróza udělá dříve. U jiných se do vysokého věku artróza nevyskytuje, i když je klouby bolí také.

Bolest ale může způsobovat i jiný zdravotní problém, například špatné kloubní pouzdro.

To zásadní pro udržení kloubů v dobrém stavu je skutečně pouze několik zásadních doporučení – teplo, udržovat klouby pohyblivé, zbytečně neprostydnout a klouby zbytečně nepřetěžovat taháním těžkých věcí nebo námahou ve stejném směru.

Artróza u mladých jako odraz nezdravého životního stylu

V současné době se artrózy velmi často objevují už i v nižších věkových kategoriích. Hlavní příčinou nedostatek pohybu. Dříve děti přišly ze školy a běžely hned ven…Dnes jdou děti ze školy doma rovnou k počítači a to je chyba. Další problém je výživa, hlavně „fast foody“, které mají mladí a děti značně v oblibě.

Dříve byla strava přeci jenom pestřejší. Víme, že do zdravé výživy patří ovoce, zelenina, maso. Hlavní je ale, aby v pokrmech nebylo tolik cukru a solí. Hlavně rychlosolí a glutamátů, které se často objevují právě v jídlech z rychlého občerstvení. Když se to vše nasčítá, má to na zdraví negativní vlivy.

A u některých se problémy mohou objevit právě v kloubech.

Artritida, artróza či osteoporóza: O onemocnění kostí a kloubů často ani nevíme

Rozvoji kloubních a kosterních nemocí nahrává dědičnost, ale také obezita, špatné stravování a sedavý způsob života. Mezi nejčastější onemocnění kloubů se v České republice řadí revma, artritida a artróza, kosterním nemocem vévodí osteoporóza. Se všemi jmenovanými se pojí ještě další přidružené problémy.

Pět procent „nemocných“ Čechů

„Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybových stereotypů – například chůze.

Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve a zad a potíže se tak řetězí do celého těla, vznikají blokády žeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno má primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů na druhostranné dolní končetině.

Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti páteře a žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovým obtížím, snížení srdeční funkce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou být řešitelné pouhým odblokováním páteře a žeber,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Podle výsledků studie z roku 2014 je artrózou celoživotně zasaženo 11,5 procenta obyvatel mezi 25 až 64 lety a s revmatoidní artritidou žije necelých pět procent dospělých Čechů. Pokud se neléčí, do několika let nemoc vyústí v trvalou invaliditu a neschopnost sebeobsluhy.

Jak to všechno začíná?

„Počátky artritidy se projevují bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem.

Mohou se přidat příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů.

Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu,“ popsala fyzioterapeutka.

Extrémních čísel ve světové i české populaci pak dosahuje onemocnění osteoporózou, které napadá kosterní skelet člověka. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, řídnutí kostí postihuje až milion Čechů, ve věkové skupině nad 50 let trpí osteoporózou každá třetí žena a pátý muž.  

Lidé problémy neřeší

„Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci.

I když se osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat.

Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví,“ upozornila Iva Bílková.

V rámci prevence osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako jsou například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

Prevence i kvalitní léčba

Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně.

Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny.

Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým principem, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně.

Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety, a tím i výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.

KAM DÁL: V těle můžeme vyměnit téměř cokoli. Náhradní díly dnes existují prakticky na vše.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector