Nemoc pusa ruka noha – Vše o zdraví

Sedmá dětská nemoc, nebo také “nemoc ruka noha ústa”, je obecný název pro nemoc se zdlouhavým označením. Naše babičky a maminky ji neznaly. Sedmá nemoc je poměrně mladé virové onemocnění způsobené enterovirusem Coxsackie A16. Šíří se hlavně mezi dětmi předškolního a mladšího školního věku a je infekční i pro dospělé.

Jde to samo

Říká se, že děti mají zázračnou schopnost chytit od sebe takřka cokoliv. Od rýmy přes neštovice až po chřipku. Výjimkou není ani sedmá nemoc. Poznáte ji snadno: vašemu dítku vyskočí svědivá vyrážka kolem úst, na dlaních a chodidlech.

Janka to popisuje takto: “Oběma dcerám naskočily mokvavé puchýře na chodidlech, dlaních a v puse afty. Den předtím měly zvýšenou teplotu. Nejdříve jsme mysleli, že puchýře mají z bot, zrovna měly nové. Pouštěli jsme papírového draka. Takže puchýře na ručkách jsem přisuzovala silnému tahání provázku. Jenže pak jsem to chytla i já…”

Vypadá jako ekzém, ale narozdíl od něj sedmou nemoc provází zvýšená teplota, nechutenství, slinění a celková apatie. Mohou se objevit i bolesti v krku, bolesti břicha a v ústech afty. Onemocnět mohou občas i dospělí, kteří nejsou vůči této nemoci imunní.

“Pro mě to byla taky asi nejhorší nemoc, kterou jsem kdy měla. Držela se mě sice jen tři dny, ale ty následky! Loupala se mi kůže z pat a nehty mi slézaly ještě půl roku poté. Doporučuju si ruce i nohy namáčet v silnějším roztoku hypermanganu.

Nebude to potom tolik svědit a rychleji se ty puchýře vysuší. Taky jsem brala kombinaci ibalginu a dithiadenu. Kvůli tomu jsem i ukončila kojení.

popisuje svou zkušenost maminka ročního a tříletého dítěte, které si nemoc pusa, ruka, noha pravděpodobně přineslo z dětského hřiště.

Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?

Kdy zpozornět

Nakazit se je poměrně snadné a nevyžaduje to žádnou “speciální snahu”. Jak už totiž bylo řečeno: sedmá nemoc je virové onemocnění a šíří se vzduchem nebo kontaktem předmětu, na kterém se virus nachází. A jak víme, speciálně malé děti vkládají do úst cokoli. Nakazit se je pro ně snadnější než sníst oblíbenou svačinku.

Kromě školky si nemoc mohou přinést odkudkoli: z veřejných toalet ve městě, z hřiště či dětského koutku, z kina nebo koupaliště. Infekce se šíří hlavně v létě a na podzim. Inkubační doba je 3 až 6 dní.

“Náš junior si tuhle libovou nemoc přinesl od kamarádčina syna, kde jsme slavili jeho narozeniny. A ten zase z kroužku juda,” říká Simona, která tuto nemoc předtím neznala.

Léčba

I když se to zdá být nemožné, pokuste se dítě udržet v klidu. Nemusí nutně ležet v posteli, ale nemělo by běhat venku nebo po bytě. Rovněž je nutné, abyste o této skutečnosti informovali školku, školu, družinu a všechny zájmové skupiny, kam vaše dítě dochází. Hračky a předměty společného užívání by poté měly být dezinfikovány, aby nedošlo k přenosu nemoci na další děti.

Simona pokračuje: “Chudák Kristýna. Ještě dva dny po oslavě gruntovala a čistila celý byt a vlastně všechno, co mohlo přijít do kontaktu s nenechavýma dětskýma ručičkama.”

Případnou horečku snižte léky obsahující paracetamol (Panadol, Paralen, Medipyrin) nebo ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Nurofen) – ty jsou vhodné od 6. měsíce života. Pokud dítě zvrací, volte formu čípků, v případě průjmu jsou lepší tablety nebo sirup. Ideální dávkování je na základě váhy dítěte.

Vyrážku potírejte zinkovou mastí nebo Fenistil gelem. A ohlídejte, aby se dítě zbytečně nevystavovalo sluníčku.

“Naše doktorka nám na vyrážku doporučila zinkovou mast. To mě překvapilo. Čekala jsem antibiotika nebo ibalgin. Mně nasadila homeopatika, protože jsem nemoc snášela hůř,” vzpomíná Katka.

Oslabený dětský organismus nezatěžujte těžkými a mastnými jídly nebo sladkostmi, naopak zvyšte příjem vitamínů, zejména béčka a céčka.

Sedmá nemoc obvykla sama ustoupí po zhruba 10 dnech. Děti s oslabenou nebo nízkou imunitou je dobré sledovat pod lékařským dozorem pro případ, že by mohla přejít až do zápalu mozkových blan.

Možné komplikace

Po zhruba 4 až 5 týdnech po odeznění nemoci mohou slézt nehty na rukou a nohou nebo na kůži zůstat drobné jizvičky. Sedmá nemoc se může během života opakovat, zvlášť  pokud vy nebo vaše dítě máte problémy se sníženou imunitou.

“Dcerka měla puchýřky na nohou, za týden zmizely. Dávali jsme jen dětský pudr. Měsíc po infekci jí ale zhrubly nehty na nohou, začaly se krabatit a druhý den pak slezly.” Naštěstí zase brzy dorostly, jak připomíná Klára.

A co v těhotenství?

V těhotenství je nepříjemné i nachlazení, natož nemoc ruka pusa noha. Její následky mohou být až fatální. Nejrizikovější je první trimestr, kdy může dojít až k samovolnému potratu.

Pokud má těhotná onemocní v době porodu, je velká pravděpodobnost, že onemocní i novorozenec. Syndrom ruka noha ústa má totiž opravdu velmi vysokou infekčnost.

Ale zbytečně se neděste, tato komplikace se objevuje naštěstí jen velmi zřídka.

“Byla jsem zrovna těhotná, když syn přinesl ze školy nemoc pusa, ruka, noha. On to snášel relativně dobře, jsem na něj pyšná. Mně vzali krev na protilátky a dělali další testy. Díky bohu jsem už za sebou měla druhý trimestr těhotenství, takže riziko nebylo tak velké, jako kdybych byla teprve na počátku..” Nicméně opatrnosti nikdy není nazbyt, jak upozorňuje Magda.

  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
  • Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví
Zajímavé:  Diabetes - vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Sedmá nemoc

Sedmá dětská nemoc, nebo také Nemoc ruka noha ústa, je obecné označení pro nemoc s poměrně zdlouhavým označením Syndrom ruka noha ústa (či poněkud lidověji nemoc ruka noha pusa). Tento název však o nemoci vypovídá poměrně přesně.

Video: „Sedmou nemocí může onemocnět i dítě se silnou imunitou“

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Denisa Jaššová

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

????️ PRVNÍ POMOC nebo co by vám v „lékárničce“ na výletech nemělo chybět.????️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).????️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.????️ Co je to pátá nemoc a jak ji léčit?

Nemoc ruka-noha-ústa patří pravděpodobně mezi choroby, o kterých vaše babičky a maminky nikdy neslyšely. A pokud ano, pak jen velmi málo. Přesto se tato nemoc u nás v poslední době poměrně rozšířila. Český název převzal pojmenování z anglického hand, foot and mouth disease. Velmi často se tak můžete setkat se zkratkou syndrom HFMD.

Nemoc ruka noha pusa – co si pod tímto označením můžeme vlastně představit?

Jedná se o vysoce infekční virové onemocnění, které se charakteristicky vyskytuje u dětí (95% pacientů je ve věku do 5 let), nicméně vzácně se nemoc ruka noha pusa může objevit i u dospělých.

Původcem této nemoci jsou některé enteroviry (jedná se o velmi početnou skupinu virů, které způsobují například i běžná nachlazení), konkrétně především pak virus Coxsackie A16. Tato nemoc je poměrně zrádná v tom, že i lékaři se často spletou a nemoc ruka pusa noha zamění například za spálu, plané neštovice6, pásový opar5 či impetigo.Tato 7.

nemoc má zpravidla sezónní charakter a nejčastěji se objevuje v létě a na počátku podzimu. Zdrojem virů je nemocný člověk či člověk v inkubační době, u kterého se onemocnění ruka noha pusa ještě neprojevilo.

V naprosté většině případů je syndrom ruka noha ústa charakterizován jako nezávažné onemocnění s poměrně nekomplikovaným průběhem a rychlým uzdravením.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Sedmá nemoc, způsob šíření nemoci a inkubační doba

Syndrom ruka noha ústa je nemoc, která se přenáší kapénkovou infekcí či orofekálně – tedy kontaktem se stolicí, slinami, hlenem a přímým kontaktem s vyrážkou. Nakazit se však je možné i nepřímo – tedy kontaktem s kontaminovanými předměty. Špatnou zprávou je, že jsou tyto viry docela odolné, tudíž na předmětech “přežívají” poměrně dlouhou dobu.

Vaše dítě si tak může z návštěvy koupaliště, hracího centra, dětského koutku či klidně z veřejného dopravního prostředku, přinést vir, který způsobí právě toto velice nepříjemné onemocnění.

Jelikož se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, velmi často onemocní i sourozenci a vyloučeni nejsou ani rodiče či jiné dospělé osoby, které s nakaženým dítětem přijdou do kontaktu.

Syndrom ruka pusa noha (sedmá dětská nemoc) má poměrně krátkou inkubační dobu (3 – 5 dní).

Sedmá nemoc a její příznaky

Nemoc ruka noha ústa se zprvu projevuje jako obyčejná chřipka. Pokud se touto nemocí nakazí i Vaše dítě, mohou ho začít trápit příznaky podobné při chřipce.

Bude mít zvýšenou teplotu nebo dokonce horečku1, může ho začít bolet v krku a přidat se může i bolest břicha4 (podobná bolesti při průjmu1).

Kromě toho si děti mohou stěžovat na bolest kloubů, svalů a potrápit je může i zvracení3.

Sedmá nemoc s sebou nese příznaky, které se však projevují velice individuálně, zatímco jeden nemocný může cítit všechny příznaky, jiného zase potrápí třeba jen dva symptomy z výše vyjmenovaných možností. Poté již dojde k výsevu samotné vyrážky. Ta se nejprve objevuje na dlaních, chodidlech a po stranách prstů.

U malých dětí se mohou puchýřky projevit i na pažích, hýždích či tříslech. Vyrážka bývá silně svědivá až bolestivá, vyvolává nutkavé škrábání, někdy i brnění postižených končetin.

Poté se zpravidla objevují afty11 a puchýřky v ústní dutině a kolem pusy – zpravidla jsou velmi bolestivé a dítě tak může odmítat jídlo i pití – v tomto případě je vždy dobré zkonzultovat situaci s lékařem.

Veškeré projevy onemocnění ruka noha ústa obvykle vymizí do 10 dní. Ve výjimečných případech může dojít k odloučení (některých či všech) nehtů na rukách i nohách.

Sedmá nemoc a její infekčnost

Člověk se syndromem noha ruka pusa je infekční již v době před vypuknutím prvních příznaků. Nejvíce infekční je však v době, kdy se mu začínají objevovat puchýřky. Virus se vylučuje ve stolici ještě zhruba měsíc po prodělaném onemocnění, obzvláště velký pozor by si tedy měly pečující osoby dávat při přebalování dítěte a opravdu důkladně dodržovat hygienu rukou.

Zajímavé:  Srdeční tlak - Vše o zdraví

Sedmá nemoc u dětí

Již výše jsme uvedli, že pusa ruka noha je převážně dětská nemoc. Není však třeba se této nemoci děsit, děti ji mnohdy snáší velmi dobře – to samozřejmě záleží na míře projevů a množství vysetých puchýřků.

Sedmá nemoc u dospělých

Pokud se syndrom (HFMD) ruka noha ústa (pusa) objeví u dospělých, může mít silnější průběh, i zde však platí, že se nejedná o nijak závažnou, či život ohrožující nemoc. Obecně se však dá říci, že nemoc ruka noha ústa dospělí snáší poměrně těžce. Velký problém se však může objevit v případě, že se nemocí ruka-noha-ústa nakazí těhotná žena.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Syndrom ruka noha pusa (ústa) v těhotenství

V těhotenství jsou samozřejmě všechny nemoci nepříjemnější než v běžném stavu. V případě onemocnění HFMD syndromem však mohou být následky až fatální.

Problémem je, pokud žena onemocní v prvním trimestru těhotenství37 – v této fázi těhotenství totiž může dojít až k samovolnému potratu plodu13. Pokud má žena nemoc ruka pusa noha v době porodu29, je velká pravděpodobnost, že onemocní i novorozenec7.

Syndrom ruka noha ústa má totiž opravdu velmi vysokou infekčnost. Ale zbytečně se neděste, tato komplikace se objevuje naštěstí jen velmi zřídka.

Sedmá nemoc a její léčba

Onemocnění je zpravidla nezávažné a obvykle odezní do 10 dnů od propuknutí prvních příznaků. Pacient by však měl důsledně dodržovat klid na lůžku (kvůli svému zdraví i kvůli nešíření viru) – především opravdu nechodit do žádného kolektivu, mít dostatek tekutin7 a vitamínů (především skupiny B).

Pokud se objeví vysoká horečka a bolesti, je možné podávat analgetika – tedy léky tlumící bolest. Na zmírnění svědivého pocitu se doporučuje podat orálně (ve formě kapek) antihistaminika a místa postižená vyrážkou a puchýřky ošetřit tekutým pudrem, zinkovou mastí, dezinfekčním prostředkem (např.

Rivanol roztok, Betadine, aj.) a chladit studenými obklady. Vše seženete bez nejmenších potíží sami v lékárně, není tedy nutné mít recept od lékaře. Puchýřky se kvůli riziku přenosu infekce rozhodně nedoporučuje propichovat, či jakkoliv jinak poškozovat.

I když to bude občas obtížné, zabraňte také vašemu dítěti v tom, aby si je “drbalo a škrábalo”.

Pokud se vám cokoliv nezdá, je určitě lepší navštívit lékaře a podělit se s ním o své obavy, nicméně ruka noha pusa je nemoc dobře “léčitelná” doma, lékaře tedy není nutné vyhledávat.

Na závěr pro jistotu ještě připomeňme poměrně nemilou zprávu. Nemoc pusa ruka noha se bohužel může opakovat, a to dokonce i několikrát.

Po proběhlé nemoci sice v těle pacienta zůstávají ochranné protilátky, ty ale fungují pouze proti konkrétnímu původci onemocnění.

To tedy znamená, že onemocnět lze i opakovaně, pokud se pacient nakazí jiným typem viru způsobujícím nemoc ústa ruka noha.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Text po odborné stránce zkontrolovala:MUDr. Denisa Jaššová

Použité zdroje

Nemoc ruka-noha-ústa a její léčba

Zvýšená teplota, bolest břicha, škrábání v krku… i vám se zdá, že jde o typické příznaky nachlazení? Po pár dnech se však k těmto symptomům přidají vyrážky a najednou je jasné, že diagnóza nebude až tak jednoznačná. Seznamte se s tzv. sedmou chorobou, ve světě známější pod názvem ruka-noha-ústa.

Virové onemocnění ruka-noha-ústa (z anglického hand-mouth-foot disease, HMFD) patří mezi vysoce nakažlivá virová onemocnění, a přestože se vyskytuje zejména v zemích Asie, ani v našich končinách již nepatří k nováčkům. Nejčastěji postihuje děti do 10 let a kromě příznaků typických pro nachlazení se projevuje nepříjemnými vyrážkami. Ptáte se, kde ho vaše děti mohou chytit a jak se dá léčit? Čtěte.

Jak se onemocnění přenáší?

Jelikož jde o onemocnění způsobené tzv.

enterovirem (v našich končinách jde nejčastěji o Coxsackie virus A10 a A16), přenáší se kapénkovou infekcí při kýchání či smrkání, ale i stolicí, a to zejména u dětí, kterým se často mění plenky či u těch, kteří si po použití toalety nebo hraní na hřišti nedostatečně umyjí ruce. Enterovirové onemocnění HFMD se vyskytuje zejména v dětských kolektivech, vzácně však postihuje i dospělé se slabým imunitním systémem.

V současnosti jde o poměrně běžné onemocnění, kterým se děti nakazí zejména na pískovištích, v dětských koutcích a ve školce, ale ani domácí prostředí nemusí být výjimkou. Nákaza se nejčastěji šíří od jara do podzimu, a to proto, že děti tehdy tráví hodně času na hřištích.

Onemocnět však mohou i v zimě, ale jde spíše o ojedinělé případy. Neexistuje přesný počet nakažených dětí, protože ne vždy lékaři onemocnění diagnostikují správně. Jelikož virus způsobuje nepříjemné puchýřky a vyrážky, je velmi jednoduché splést si ho s alergií či herpesem.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Nejčastější příznaky

Nemoc ruka-noha-ústa se zpočátku projevuje jako klasické nachlazení se zvýšenou teplotou a bolestí v krku a její inkubační doba je 3 až 7 dní.

K těmto prvotním symptomům se později přidá ztráta chuti k jídlu, únava, brnění v končetinách a po dvou dnech od nástupu teploty se vytvoří první vyrážky.

Ty se nejčastěji objevují v ústní dutině, ale rozšířit se mohou i na obličej, dlaně, chodidla a v extrémních případech i na zbytek těla. Vyrážky způsobené tímto virovým onemocněním nepříjemně svědí, což vyvolává nutkání ke škrábání, ale mohou být i bolestivé.

Důležité je mít na paměti fakt, že stolice nakaženého, kterou se virus taky šíří, je infekční 4 až 8 týdnů od začátku infekce, takže základem je i po úspěšném vyléčení přísné dodržování hygieny.

Zajímavé:  Chronický Zánět Mandlí Lecba?

Nenáročná léčba bez antibiotik

Onemocnění ruka-noha-ústa se podobně jako ostatní virová onemocnění neléčí antibiotiky, ale zvýšeným příjmem vitaminů, dostatkem tekutin a zejména antihistaminiky, které zmírňují pocit svědění. Léčba nemoci trvá přibližně 7 až 10 dní a protože jde o vysoce infekční onemocnění, dítě neposílejte do školky ani do školy.

  • Zaměřte se na zvýšený příjem vitaminů B a C, dostatečný příjem tekutin a léčbu antihistaminiky a analgetiky.
  • Svědící a bolestivé vyrážky potírejte mastmi či gely se zklidňujícími účinky.
  • Na afty v ústech nanášejte lokální antiseptický přípravek, například Florsalmin nebo Mundisal gel.
  • Děti během léčby nenuťte do jídla, protože jedním z doprovodných příznaků je nechutenství provázené zvýšenou tvorbou slin.
  • Podávejte raději lehčí stravu v podobě kaší, vyhýbejte se koření, smaženým jídlům a sladkostem.
  • Omezte pobyt na slunci, které zhoršuje stav vyrážek a puchýřků.
  • Všechny hračky v domácnosti vydezinfikujte a pro malého pacienta vyhraďte vlastní ručníček a příbor.
  • Dbejte na to, aby si děti po každém jídle, ale i po použití WC a hraní na pískovišti umyly ruce.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Pozor na komplikace

I přesto, že onemocnění má mírný průběh, jeho léčbu není třeba podcenit a malého pacienta je třeba izolovat od kolektivu.

Nemoc ruka-noha-ústa způsobená Coxsackie viry A10 a A16 není pro dětský organismus nebezpečná a imunitní systém si s ní poradí sám, přičemž kožní projevy do dvou týdnů zmizí.

Horší je to už v případě nákazy Coxsackie virem A6, který postihuje i dospělé a je doprovázen závažnějšími příznaky. Typickým symptomem je odlučování nehtových plotének, které však nastává až 1 nebo 2 měsíce po infekci.

Přidružit se může i průjem a jiné žaludeční potíže. Průběh onemocnění ruka-noha-ústa je závažnější u novorozenců, u pacientů s kožními onemocněními a u lidí s oslabenou imunitou. Ohroženy jsou také těhotné ženy, u nichž může během nákazy dojít k potratu a různých onemocněním miminka.

Tak jako všechna virová onemocnění, ani nemoc ruka-noha-ústa způsobenou Coxsackie virem nelze podceňovat. Dbejte na dostatečnou hygienu nejen během jara a podzimu, ale během celého roku a v případě nákazy dodržujte doporučení lékaře.

Nemoc HFM – ruka noha ústa – Dětská ordinace Kláry Šillerové

Ruka, noha, pusa je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí do 5 let, typické jsou podzimní školkové epidemie. Nakazit se však mohou i starší děti a ojediněle i dospělí.

Nemoc pusa ruka noha - Vše o zdraví

Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní. Nemoc se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Virus se vyskytuje také v tekutině v puchýřcích typických pro toto onemocnění a ve stolici nemocného. Dítě je infekční zhruba jeden týden od začátku onemocnění, v některých případech je však přenašečem nemoci ještě týdny po uzdravení.

Příznaky ruka, noha, pusa

  • horečka, únava, bolest v krku – objevují se na začátku onemocnění zhruba dva dny před dalšími příznaky,
  • typická vyrážka v podobě pupínků a puchýřků v okolí úst, na dlaních rukou a na ploskách nohou. Vyrážka se může objevit také na kolenou, loktech a na hýždích. Vyrážka obvykle nesvědí,
  • afty v ústech – často je jich velké množství a jsou velmi bolestivé.

Léčba ruka, noha, pusa

Onemocnění obvykle probíhá mírně, délka nemoci je 7 až 10 dní.

Na snížení horečky na začátku onemocnění je možné podat:

  • léky s paracetamolem či ibuprofenem – je možné je podávat  ve formě čípků, u starších dětí je možné podat lék ve formě suspenze

Afty v ústech jsou nejnepříjemnějším projevem onemocnění ruka, noha, pusa, protože jsou bolestivé a omezují příjem potravy a tekutin. Strava v době nemoci by měla být měkká nebo kašovitá, nepříliš slaná nebo horká.

Nevhodná jsou teplá jídla, silně kořeněná, kyselá nebo naopak hodně sladká jídla, která způsobují podráždění v dutině ústní. Doporučují se borůvky ( české) , chlazený heřmánkový čaj… Rodiče by měli dohlédnout na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Nevhodné jsou kyselé, horké nebo přeslazené nápoje.

Lékař vám může doporučit roztoky či gely k potírání aftů, které mírní bolest a urychlují hojení.

Od roka věku je ideální k urychlení hojení aftů  podávat  Kaloba kapky.

Na kůži se nemusí aplikovat nic, jen když svědí možno mazat př. Tanno hermal…..

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Kdy kontaktovat lékaře

Při běžném průběhu nemoci obvykle postačí, když svému lékaři jen zavoláte. Návštěva lékaře je nutná jen pokud onemocní dítě mladší 6 měsíců, nemoc má závažnější průběh než je obvyklé nebo pokud máte pochybnosti o určení nemoci.

Je možné onemocnět s ruka, noha, pusa opakovaně?

Onemocnění ruka, noha, pusa může způsobovat několik různých virů a proděláním nemoci vzniká imunita jen proti jednomu z nich. Pokud se tedy dítě později setká s jiným virem vyvolávajícím toto onemocnění, může onemocnět znovu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector