Nemocenská – Vše o zdraví

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!

Pracujete v Německu a nevíte, co dělat, když onemocníte, nebo když Vám onemocní dítě? Dali jsme dohromady potřebné informace, kterí pomohou všem lidem, kteří pracují v Německu. A to nejen u agentury práce Starke Jobs, ale i jinde.

Včera bylo ještě všechno super, ale dnes ráno mi začalo téct z nosu,bolest hlavy a mé tělo se cítí, jako by přes něj přejel parník. Nemoc a pracovní neschopnost jsou tu.

Být nemocný je otravné. A ve skutečnosti jsem měl být už dávno v práci. Často je obtížné se v takový okamžik rozhodnout,jestli jet do práce nebo zůstat v posteli. Nejlépe to dokáže posoudit lékař a v případě nemoci Vám vystaví neschopenku.

Potvrzení o pracovní neschopnosti?

Od kdy ho vůbec potřebuji? Mám zůstat po celou dobu neschopnosti v posteli? A můžu se vrátit do práce ještě před ukončením, když uz se cítím lépe?

To jsou všechno otázky, které si zaměstnanec klade. Práce v Německu si lidé z České republiky váží. Když už jdou k lékaři, je to opradvu vážné. Je potřeba ale vědět, co a jak udělat, aby vše bylo, jak má. Je škoda, aby člověk přišel o práci v Německu kvůli nějaké maličkosti jen z důvodu, že nezná daný zákon. Neznalost zákona ovšem neomlouvá a opravdu může vést až ke ztrátě zaměstnání.

Pracovní neschopnost: od kdy je nutná?

Nemocenská - Vše o zdraví

Každý, kdo zůstává doma kvůli nemoci, musí nemoc hlásit zaměstnavateli přímo první den nejpozději dvě hodiny po začátku pracovní doby. Nejpozději od třetího dne nemoci stanoví zákon také doklad o pracovní neschopnosti. Ale pozor! U pracovních agentur musí toto osvědčení

být k dispozici zaměstnavateli, tedy agentuře, již v první den nemoci, v závažných případech den následující.

Zpětná psaná pracovní neschopnost Každý, kdo onemocní o víkendu, například v sobotu nebo v neděli a musí jít do práce, má hned problém – protože najít o víkendu lékaře, který Vám vystaví potrvzení o pracovní neschopnosti, je velmi těžké.

Můžu si nechat zpětně vystavit neschopenku? Podle pokynů pro zdravotní pojišťovny, pro osoby práce neschopné, může lékař potvrdit pracovní neschopnost pouze ode dne, kdy jej zaměstnanec požádá.

Nicméně, pokud lékař ví, že zaměstnanec nemohl v předcházejících dnech navštívit lékaře, může ve výjimečných případech vydat potvrzení o pracovní neschopnosti zpětně. Nicméně, až po vyšetření a jen do tří dnů.

Pracovní neschopnost v Německu v otázkách a odpovědích: Jaká jsou má práva a povinnosti? Jak se řeší pracovní úraz? Jak dlouho proplácí pojišťovna náhradu mzdy? Čtěte zde >>>

Nechat se uschopnit?

Občas to jde s rekonvalescencí rychleji, než se očekávalo. Tím líp, aspoň mám ještě pár dní volna. Nebo? Omyl, že by se člověk nesměl vrátit před koncem pracovní neschopnosti do práce, stále přetrvává.

Faktem je, že doktor potvrzuje pouze pravděpodobné trvání pracovní neschopnosti. Tyto informace proto nejsou závazné a měly by být chápány jako doporučení.

Zaměstnanec, který se uzdravil dříve, je dokonce povinen vrátit se do práce!

K tomu nepotřebuje doklad o tom, že je zdravý – něco takového v německém právu neexistuje.

Neschopenka a klid na lůžku?

Nemocenská - Vše o zdraví

Proto jsou zakázány všechny činnosti, které prodlužují proces léčení. Například u silného nachlazení sport nebo návštěva baru se spoustou panáků. Pokud naopak lékař doporučuje například při bolestech zad cvičení, pak jsou činnosti, jako je plavání nebo jízda na kole, povoleny, protože podporují uzdravení.

Můžu během nemocenské dostat výpověď?

Během pracovní neschopnosti kolem poletuje možnost výpovědi pracovní smlouvy. Narozdíl od všeobecného názoru není pro zaměstnavatele nemocenská překážkou k výpovědi. Naopak, ve výjimečných případech může být onemocnění dokonce důvodem k výpovědi. Naštěstí to zaměstnavatelé nemají tak snadné.

Pokud chce společnost zaměstnance vypovědět z důvodu nemoci, musí existovat důkaz, že zdravotní prognóza je i v budoucnu stále špatná. Pokud by tím měly být ovlivněny obchodní a ekonomické zájmy zaměstnavatele, pak má společnost v případě výpovědi z důvodu týkající se nemoci velkou šanci na úspěch.

Tak je tomu například v případě, když pracovní stroje stojí, kolegové musí stále pracovat, nebo když musí zaskakovat pracovníci z jiných pracovních oddělení, aby kompenzovali Vaši nepřítomnost. Pro společnosti, které přenechávají své zaměstnance jiným firmám, tedy pracovní agentury, platí zvláštní okolnosti.

Příklad: Firma odhlásí zaměstnance pracovní agentury, že už ho nepotřebuje.

V tomto případě může pracovní agentura z ekonomických důvodů ukončit pracovní poměr zaměstnance, i když je aktuálně nemocný.

Nemocenská kvůli nemocnému dítěti?

Jakmile děti chodí do mateřské školy nebo do školy, snadno chytí každou nemoc, která kolem lítá. Co dělat, když se člověk musí postarat o nemocné dítě?

Nemocenská - Vše o zdraví

Každý z rodičů si může vzít ročně 10 pracovních dnů na péči o nemocné dítě – tak je definován zákonný nárok. Samoživitelé mají nárok na celkový počet, tedy 20 dnů. U dvou dětí se počet dnů zdvojnásobí. U více než dvou dětí však existuje horní limit: je to 25 dnů pro každého z rodičů a 50 dní pro samoživitele.

Jaké podmínky musí být splněny?

Otcové nebo matky mohou zůstat u dítěte, pokud:

  • je dítě mladší než 12 let
  • lékař vystavil potvrzení
  • jsou z lékařského hlediska ošetřování a péče o dítě nutné
  • jsou rodič i dítě zákonně pojištěni
  • se o dítě nemohou postarat žádné jiné osoby žijící v domácnosti, např. prarodiče nebo au-pair

Toto období nepřítomnosti je pro zaměstnavatele nezaplacené a v tomto okamžiku skočí do zdravotního pojištění. U dětského lékaře obdržíte separátní “neschopenku” pro předání zaměstnavateli. Také pracovní nechopnost kvůli nemocnému dítěti by měl člověk nahlásit u pojišťovny.

Nemocenská - Vše o zdraví

Nemocenská ze zahraničí?

V mnoha případech je zaměstnavateli jedno, který lékař potvrzení o uvolnění ze zaměstnání vystaví. Konečně existuje svobodná volba a je na pacientovi, kterého lékaře navštíví. Ale pozor, musíte mít na paměti, jak má takové lékařské potvrzení vypadat.

Zákonodárce tuto skutečnost přesně vymezil v zákoně o pokračování vyplácení mzdy zaměstnavatelem v případě nemoci, paragraf 5 oznamovací povinnosti a důkazních povinnostech. Pracovní agentury a i samotné firmy se musí tohoto zákona držet.

(1) Zaměstnanec je povinen neprodleně informovat zaměstnavatele o pracovní neschopnosti a jejím pravděpodobném trvání. Pokud pracovní neschopnost trvá déle než tři kalendářní dny, musí zaměstnanec předložit potvrzení o pracovní neschopnosti

a její pravděpodobnou dobu trvání nejpozději následující pracovní den. Zaměstnavatel je oprávněn požadovat předložení lékařského potvrzení již dříve.

Pokud pracovní neschopnost trvá déle, než je uvedeno v potvrzení, je zaměstnanec povinen předložit nový lékařský potvrzení.

Je-li zaměstnanec členem veřejného zdravotního pojištění, musí lékařské potvrzení obsahovat poznámku od ošetřujícího lékaře o tom, že zdravotní pojišťovně je okamžitě zasláno potvrzení o pracovní neschopnosti s podrobnostmi o zdravotním stavu a nálezu a pravděpodobném trvání pracovní neschopnosti.

(2) Je-li zaměstnanec na počátku pracovní neschopnosti v zahraničí, je povinen nejrychlejším možným způsobem informovat zaměstnavatele o pracovní neschopnosti, pravděpodobné délce jejího trvání a adrese místa pobytu.

Náklady vzniklé při komunikaci musí hradit zaměstnavatel.

Kromě toho je zaměstnanec, je-li členem veřejného zdravotního pojištění, povinen tuto skutečnost o pracovní neschopnosti a jejich pravděpodobném trvání pojišťovně hlásit.

Pokud pracovní neschopnost trvá déle, než je uvedeno, je zaměstnanec povinen informovat zdravotní pojišťovnu o pravděpodobném pokračování pracovní neschopnosti. Zákonné zdravotní pojišťovny mohou stanovit, že zaměstnanec může plnit oznamovací a sdělovací povinnosti podle vět 3 a 4 i vůči zahraniční instituci sociálního zabezpečení.

Odstavec 1 věta 5 v tomto případě neplatí. Pokud se zdravotně postižený zaměstnanec vrátí do země, je povinen neprodleně informovat zaměstnavatele a zdravotní pojišťovnu o svém návratu.

Znění zákona

Podle zákona musí denní potvrzení o pracovní neschopnosti obsahovat datum onemocnění a délku pracovní neschopnosti.

Pozor na potvrzení o pracovní neschopnosti, která vystavují lékaři z České republiky. na takových potvrzení chybí jakékoliv upozornění, které sděluje pravděpodobné délku onemocnění. Dobu trvání nemoci potvrzuje český lékař až na konci pracovní neschopnosti.

Nechat si potvrdit délku pracovní neschopnosti hned při první návštěvě lékaře je pro pacienta téměř nemožné. To může vést k velkým komplikacím v práci, potažmo u německého zaměstnavatele.

Na základě toho může zaměstnavatel pozastavit vyplácení nebo nevyplatit zaměstnance za nedodržení dokazovací povinnosti. Zákonodárce zaměstnavateli přiznává právo odmítnout plnění.

A je opravdu jedno, jestli pracujete pod agenturou práce, nebo přímo pod firmou.

§ 7 Právo zaměstnavatele na odmítnutí plnění Zaměstnavatel je oprávněn odmítnout pokračování vyplácení mzdy

1. pokud zaměstnanec nepředloží lékařské potvrzení podle § 5 odst. 1, nesplňuje povinnosti, které mu vyplývají z § 5 odst. 2,;

Znění zákona

Co by měl člověk dělat?

Vždy je dobré, o tom se svým lékařem promluvit a poukázat na tuto skutečnost. Měl by uvést pravděpodobné trvání nemoci na poslední části potvrzení o pracovní neschopnosti.

Zajímavé:  Zvápenatění Včelího Plodu Léčba?

Existuje však také jednoduché řešení, které se obecně vyhne komplikacím s potvrzením pracovní neschopnosti z důvodu nemoci a možnému odmítnutí plnění ze strany zaměstnavatele. Doporučujeme navštívit lékaře v Německu. Potvrzení, které vydává, je stoprocentně takové, jak vyžaduje zákon.

Hledali jsme všeobecné lékařské praxe, kde mluví lékaři i česky.

Frau MU Dr. Darina Al-Zurqa

Praktický lékař, fyzioterapie (specialista) Freiberger Straße 16, 09496 Marienberg Telefon: 03735 / 2679897, Fax: 03735 / 2679896

Dipl.-Med. Vaclav Stehlik

Praktický lékař Med. Versorgungszentrum KfH-Gesundheitszentrum Aue

Albert-Schweitzer-Str. 33, 08280 Aue

Telefon: 03771 / 5690-0

Dr. Katerina Nyklova

Praktický lékař Další vzdělání: psychosomatická základní péče, domácí lékař

Hauptstr. 33, 02794 Leutersdorf

Telefon: 03586 / 386225

Dr. med. Stefan Holecko und Dr. med. Helena Holeckova

Praktický lékař Další vzdělání: domácí lékař

Weststr. 18, 09112 Chemnitz

Telefon: 0371 / 302341

Dr. med. Peter Balaz

Praktický lékař, Specialista na všeobecnou chirurgii Další vzdělání: domácí lékař, psychosomatická základní péče

Freiberger Str. 8, 01774 Klingenberg

Telefon: 035055 / 61311

Dr. Katarina Horn und Dominika Karaskova

Praktický lékař, internista Další vzdělání: domácí lékař

Dornspachstr. 24 a02763 Zittau

Telefon: 03583 / 704247

Znáte také dobré lékařské praxe, kde se mluví česky a jsou v Německu? Napište je do komentáře.

Zadání e-mailové adresy je povinné kvůli spamu. Nemějte obavy, při publikování Vašeho komentáře se nebude zobrazovat a nebude.

Náš blog

Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací. Sice nejsou tak kuriózní, je v něm ale dost zajímavostí. V běžném životě se vám budou jistě hodit.

07/09/2021 , Petra

Nemocenská a vše okolo ní

Zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti dostane nejprve náhradu mzdy při pracovní neschopnosti či karanténě od zaměstnavatele dle § 192 zákoníku. Od 15. dne mu nemocenskou vyplácí ČSSZ.

Nemocenské dávky

Novela zákoníku práce od 1. 7. 2019 změnila výplatu náhrady mzdy ve prospěch zaměstnance. Ta je vyplácena už od 1. pracovního dne pracovní neschopnosti, nikoliv od 4. pracovního dne.

Náhrada mzdy 2020

Výše náhrady mzdy se odvíjí od průměrného výdělku zaměstnance v předchozím čtvrtletí kalkulovaného na 1. odpracovanou hodinu. Redukční hranice pro rok 2020 činí 203,35 Kč, 304,85 Kč a 609,70 Kč.

  • Průměrný hodinový výdělek se do 1. redukční hranice 203,35 Kč započítává z 90 %
  • Do 2. redukční hranice od 203,35 do 304,85 Kč z 60 %
  • Do 3. redukční hranice od 304,85 do 609,70 z 30 %
  • K hodinovému výdělku nad 609,70 Kč se nepřihlíží a je 60 %

Nemocenská - Vše o zdraví

Nemocenská 2020

Základ pro výpočet nemocenské se zjišťuje z hrubých příjmů ve 12. přecházejících kalendářních měsících v průměru na 1. kalendářní den. Denní vyměřovací základ pro stanovení nemocenské se redukuje. Redukční hranice pro rok 2020 činí 1162 Kč, 1742 Kč a 3484 Kč.

  • Do 1. redukční hranice se počítá 90 %
  • Z částky od 1. do 2. redukční hranice 60 %
  • Z částky od 2. do 3. redukční hranice 30 %
  • K částce nad 3. redukční hranici se nepřihlíží

Výše nemocenské

  • od 15. do 30. dne pracovní neschopnosti je to 60 % z redukovaného vyměřovacího základu
  • od 31. do 60. dne pracovní neschopnosti je to 66 %
  • od 61. dne pracovní neschopnosti je to 72 %

Nemocenská - Vše o zdraví

Kdy chodí nemocenská

Ze zákona je výplatní termín nemocenské do jednoho měsíce následujícího po dni, v němž byly veškeré podklady doručeny.

Výpočet nemocenské

Pro výpočet nemocenské použijte některou z kalkulaček na internetu.

Nemocenské pojištění

Systém nemocenského pojištění pro výdělečně činné osoby zabezpečuje při ztrátě příjmu peněžitými dávkami nemocenského pojištění.

Závěr

Zaměstnavatel musí předávat žádosti o dávky zaměstnanců OSSZ neprodleně, jinak jde o přestupek s pokutou až 50 000 Kč.

Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?

DANĚ

Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, či raději využít komerčního pojištění?

Mnohé osoby samostatně výdělečně činné často přechází svoji nemoc a chlubí se, že několik let nestonaly. Pro mnohé je přecházení nemoci jediný způsob, jak uživit sebe i rodinu. Ale i OSVČ má možnost platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, tak i v rámci životního pojištění.

Leží na vás chřipka i podnikání?

Nemocenská - Vše o zdraví

Zdroj: Pixabay

Zaměstnanec, který onemocní, má jistotu, že bude mít určitou finanční podporu. O 1. dne v pracovní neschopnosti již dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele. Tento stav trvá do 14. dne pracovní neschopnosti, kdy zaměstnavatel přestává platit náhradu mzdy za nemoc a zaměstnanec dostává nemocenské dávky. Samozřejmě se proplácí pouze ty dny, které jsou pracovní.

Pozor na zaměňování pojmů náhrady mzdy (platí zaměstnavatel od 1. do 14. dne) a nemocenská (platí stát). Dále připomínáme, že nemocenská je placená Českou správou sociálního zabezpečení, ne zdravotní pojišťovnou.

Nemocenská se počítá na základě dosaženého příjmu v předcházejících 12 kalendářních měsících a můžete si ji snadno vypočítat.

Náhrada mzdy závisí na dosaženém průměrném výdělku zaměstnance v předcházejícím čtvrtletí na jednu odpracovanou hodinu. Průměrný výdělek se počítá stejně jako pro výpočet náhrady za dovolenou a bývá uveden na výplatní pásce. Náhrada mzdy přísluší ve výši 60 % průměrného výdělku.

Tip: Vypočítejte si náhradu mzdy!

Nemocenská a sociální pojištění

OSVČ si mohou dobrovolně platit nemocenské pojištění, které mohou odvádět společně s jejich sociálním pojištěním. Nemocenské pojištění se platí ve výši 2,1 % měsíčního základu.

Jen připomínáme, že vyměřovacím základem u sociálního pojištění u OSVČ se myslí 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.

Minimální vyměřovací základ pro pojistné na nemocenské pojištění v roce 2020 je 6 000 Kč a měsíční pojistné ve výši 2,1 % tak činí nejméně 126 Kč.

Ze státního nemocenského pojištění se vyplácí celkem 6 dávek:

U OSVČ se nevyplácí ošetřovné, ani vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství. 

OSVČ si placením nemocenského pojištění nejen zajistí to, že pokud onemocní, tak od 15. dne nemoci mu bude vyplácena nemocenská, ale také získá nárok na mateřskou (ženy) a otcovskou (muži).

Navíc OSVČ musí splnit určitou lhůtu placení nemocenského pojištění, aby měla nárok na tyto dávky (například placení nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou (PPM)).

Na ošetřovné OSVČ nárok nemají.

OSVČ mají nárok na podporu v nezaměstnanosti za splnění podmínek, aniž by si platily nemocenskou nebo ne.

Pojištění pracovní neschopnosti

Nemocenská se příliš vašim příjmům z podnikání blížit nebude, navíc se vyplácí až po 14 dnech.

Mnohem větší flexibilitu, co se týče placení i dalšího nastavení, naleznete v pojištění pracovní neschopnosti, což je finanční produkt, který poskytují pojišťovny.

Měsíčně budete platit pojistné, a pokud onemocníte, tak můžete za každý den v pracovní neschopnosti dostávat sjednanou částku.

Také si můžete nastavit, od jakého dne se vám bude tato částka vyplácet, jestli od prvního, patnáctého, či devadesátého dne. Při odložení karenční doby (kdy vám bude vyplácena „nemocenská“) se vaše pojistné sníží.

Pojištění s odloženou dobou je dobrá pojistka proti dlouhodobé pracovní neschopnosti. Komerčního pojištění je celá řada a každé má své výhody a nevýhody. Proto doporučujeme oslovit více pojišťoven a ty vám vytvoří nabídku na tělo.

Nicméně i tyto produkty mají řadu nevýhod. Pojišťovny většinou mají určenu maximální výši denní dávky (většinou kolem 3 000 Kč), která movitější klienty může odradit. Pro více lidí bude zajisté nepříjemné, že pokud by denní „nemocenská“ překročila určitou mez (většinou kolem 500 Kč), tak si pojišťovny budou ověřovat váš příjem.

 Ve smlouvě je rovněž stanoven maximální počet dní, za které vám pojišťovna bude hradit pracovní neschopnost. Samozřejmě na výši pojištění má roli váš věk, zdravotní stav, váha a zlozvyky. Navíc se plnění vyplácí většinou až po ukončení pracovní neschopnosti, ale můžete si vyjednat výjimku.

Pracovní neschopnost musíte nahlásit vy sami a to, co nejdříve.

Poslední možností je mít železnou rezervu doma pod polštářem. Navíc mnoho OSVČ pár dní v posteli finančně nezatíží. OSVČ spíše vadí, že musí odložit naplánovanou práci, protože dodržování podmínek a důvěra je u malých podnikatelů velmi důležitá. 

Problém nastává při dlouhodobé pracovní neschopnosti. My bychom doporučili využít kombinaci železné rezervy a pojištění pracovní neschopnosti s karencí 30 a více dnů.

Protože měsíční platba za pojistné s karencí je nižší a je to ta pravá pojistka pro dlouhodobou pracovní neschopnost. Samozřejmě záleží na typu práce a dalších podmínkách, které vám mohou ztížit vyjednávání smlouvy s pojišťovnou.

Vždy tu ovšem bude možnost platit si státní nemocenskou.

Zajímavé:  Stopoření - Vše o zdraví

Nemocenská v roce 2021: Jak se počítá? Mají nárok i OSVČ?

Nemocenská – Ilustrační foto

• 

ZDROJ: profimedia.cz

V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci v pracovní neschopnosti náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem. Nemocenská náleží až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti a vyplácí ji Okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské závisí na dosažené mzdě. Nemocenská obecně náleží za kalendářní dny, tedy včetně víkendů.

Nemocenská a zaměstnanec

Zaměstnanci mají nárok na nemocenskou ze zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Není přitom však nutné splnit minimální dobu pojištění, jako je tomu u mateřské. Výše nemocenské závisí na výši průměrné hrubé mzdy za zpravidla 12 předcházejících kalendářních měsíců.

Kalkulačka: Jak vysoká bude vaše nemocenská? >>>

Nemocenská a OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné mají nárok na nemocenskou pouze v případě, že jsou účastny na dobrovolném nemocenském pojištění. V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti jsou OSVČ bez finančního plnění, nemocenská jim rovněž náleží až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenské u OSVČ závisí právě na výši měsíční platby na dobrovolném nemocenském pojištění.

Tip: Podnikáte? Zajistěte se vhodným pojištěním >>>

Nemocenská po výpovědi

Zaměstnanec má nárok na nemocenskou i ve výpovědní době. Zákonná dvouměsíční výpovědní doba běží při podání výpovědi zaměstnancem nebo zaměstnavatelem a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po jejím doručení. Výpočet nemocenské přitom neovlivňuje, zdali podal výpověď zaměstnanec nebo zaměstnavatel.

Karenční doba -video:

Nemocenská se počítá z denního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno zpravidla průměrná denní mzda za uplynulých 12 měsíců.   

Pro výpočet nemocenské v roce 2021 je tedy klíčový neredukovaný denní vyměřovací základ, který se následně redukuje, v první redukční hranici (do 1 182 korun) se započítává z 90 procent, ve druhé redukční hranici (od 1 182 korun do 1 773 korun) z 60 procent a ve třetí redukční hranici (od 1 773 korun do 3 545 korun) z 30 procent, k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. Denní nemocenská v prvních 16 dnech nároku na nemocenskou činí následně 60 procent z redukovaného denního vyměřovacího základu, v dalších 30 dnech potom 66 procent a v následujících dnech již 72 procent denního vyměřovacího základu.

Pan Luděk má průměrnou měsíční mzdu ve výši 46 600 korun a má nárok na nemocenskou v rozsahu 25 dní.

  • Neredukovaný denní vyměřovací základ pana Luďka je 1 532,05 koruny (12 x 46 600 korun/365 dni).
  • Redukovaný denní vyměřovací základ činí 1 274 korun (1 063,80 koruny + 210,03 koruny). Zápočet z první redukční hranice činí 1 063,80 koruny a z druhé redukční hranice potom 210,03 koruny.
  • Denní nemocenská v prvních 16 dnech je 765 korun (1 274 korun x 60 procent) a denní nemocenská v dalších 9 dnech potom 841 korun (1 274 korun x 66 procent).

Nemocenská pana Luďka za 25 dní je tedy 19 809 korun (765 korun x 16 dní + 841 korun x 9 dní).

Příklad: výpočet nemocenské

V přiložené tabulce máme vypočtenu týdenní nemocenskou, měsíční nemocenskou a dvouměsíční nemocenskou v závislosti na výši hrubé mzdy. Vše až od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti.

Kalkulačka: Jak vysoká bude vaše nemocenská? >>>

Hrubá mzda týdenní nemocenská
(7 dní)
měsíční nemocenská
(30 dní)
dvouměsíční nemocenská
(60 dní)
17 000 korun 2 121 korun 9 510 korun 19 920 korun
25 000 korun 3 108 korun 13 950 korun 29 236 korun
33 000 korun 4 109 korun 18 422 korun 38 598 korun
40 000 korun 4 809 korun 21 576 korun 45 208 korun
50 000 korun 5 635 korun 25 284 korun 52 984 korun
70 000 korun 6 629 korun 29 726 korun 62 286 korun
90 000 korun 7 455 korun 33 448 korun 70 092 korun

Nemocenská a ukončení pracovního poměru na dobu určitou

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí bez ohledu na další okolnosti. Nárok na nemocenskou vzniká i v 7denní ochranné lhůtě po ukončení pracovního poměru.

Ochranná lhůta po ukončení pracovního poměru je přitom stejně dlouhá bez ohledu na skutečnost, zdali byl pracovní poměr ukončen výpovědí, vzájemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem nebo právě uplynutím času u pracovního poměru na dobu určitou.

Nemocenská a invalidní důchod

Zaměstnanci pobírající invalidní důchod prvního stupně a invalidní důchod druhého stupně mají nárok na nemocenskou ve stejném rozsahu jako ostatní zaměstnanci. Zaměstnanci pobírající invalidní důchod třetího stupně však mohou pobírat nemocenskou maximálně 70 kalendářních dní.

Pozor! Nemocenská kontrola

Pokud pobíráte nemocenské dávky, měli byste počítat i s možností kontroly dodržování režimu v pracovní neschopnosti. Pokud nemocný není v hodinách stanovených lékařem doma zastižen, resp. na adrese uvedené v neschopence, může mu být krácena či odebrána nemocenská podpora.

Prvních 14. dní pracovní neschopnosti má právo kontroly zaměstnavatel – z důvodu výplaty náhrady mzdy. Od 15. dne (výplata nemocenské) kontroly provádí pracovníci OSSZ.

Autor: Kamila Ondráčková, Petr Gola

Naše služby

Stav, který pro poruchu zdraví nebo jiné v zákonu uvedené důvody neumožňuje pojištěnci vykonávat dosavadní pojištěnou činnost nebo plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání. Nemocný nenese zodpovědnost za svou nemoc, ale nese plnou zodpovědnost za režim vedoucí k uzdravení.

Pokud vykonáváte několik zaměstnání, posuzuje se dočasná pracovní neschopnost pro každou činnost zvlášť. Může se tedy stát, že budete pro jednu činnost práce neschopní, ale do druhého zaměstnání Vám nebude neschopenka vystavena.

Kdo vystavuje neschopenku

  • lékař, který zjistí nemoc či stav omezující schopnost pracovat, tedy i gynekolog, stomatolog, dermatolog atd.
  • lékař ji vystavuje po předchozím vyšetření a ve své odbornosti
  • praktický lékař tedy nesmí vystavit DPN na chirurgickou, ortopedickou, gynekologickou a jinou odbornou diagnózu
  • neschopenku nevystavuje lékař záchranné služby, lékař služby první pomoci

Kdo vede pacienta v době DPN

  • pokud jste na začátku léčebného procesu a máte naplánované kontroly u specialistů, vede DPN ošetřující lékař dané specializace
  • neschopenku vystavenou během pobytu v nemocnici přebírá daný ambulantní specialista, pokud máte u něj naplánovanou kontrolu (např. po ortopedickém zákroku)
  • praktický lékař je oprávněný převzít DPN pouze v případě, kdy stav nemocného vyžaduje pokračování v DPN a zároveň, kdy nemocný již nemusí docházet na kontroly k ambulantnímu specialistovi
  • tzn. nechodíte současně na kontrolu ke specialistovi a ke svému praktickému lékaři

Začátek

  • DPN lze stanovit 3 dny před návštěvou lékaře, ukončit ji lze nejdříve 3 dny dopředu. Den, kdy DPN začíná, nebo končí, do práce nejdete.
  • Pokud si přejete zahájit DPN zpětně za dobu delší než 3 dny, přineste s sebou vyplněnou žádost o zpětné uznání DPN a zprávu z ošetření v minulosti, odkdy je potřeba zahájit DPN. Posudkový lékař ČSSZ rozhodne, zda je toto možné.

Vycházky

  • neplatí omezení na jakoukoliv diagnózu (neplatí, pokud je Vám nařízená izolace nebo karanténa)
  • již od 1.dne trvání DPN (zvláště pokud žijete sami)
  • vycházky se stanovují na dobu max 6 hodin denně v rozmezí od 7 – 19hod
  • Neomezené vycházky
    1. o neomezené vycházky žádá pacient ČSSZ prostřednictvím praktického lékaře
    2. připadá do úvahy pouze náročný léčebný plán, nepříznivé účinky léčby, nebo celkově závažný zdravotní stav
    3. samostatná onkologická diagnóza není automatickým důvodem k souhlasu s neomezenými vycházkami

Změna pobytu během DPN

  • změnu povoluje praktický lékař a povolení musí být prokazatelně doručené na ČSSZ, proto si jej žadatel odevzdá/zašle sám
  • pobyt v cizině v době pracovní neschopnosti povoluje posudkový lékař

Kontroly

  • zaměstnavatel (prvních 14 dnů neschopnosti může dodržování léčebného režimu kontrolovat zaměstnavatel. Případná změna pobytu během prvních 14 dnů při DPN se tedy musí hlásit i zaměstnavateli
  • ČSSZ kdykoliv
  • povinnosti pacienta je zajistit funkční zvonek, který je správně označen, označenou poštovní schránku a byt
  • pokud bude kontrole znemožněno vás najít na místě, které je uvedeno na DPN, hrozí vám odebrání peněz za nemocenskou, ale také můžete dostat pokutu. Stejně tak, když nebudete doma zastiženi v době mimo dobu vycházek

Finance

  • od 1.dne náhradu ze mzdy platí zaměstnavatel – počítají se pouze pracovní dny
  • od 15. dne pak již ČSSZ vyplácí nemocenskou, která je vyplácena za všechny kalendářní dny

Ukončení DPN

  • ze zdravotních důvodů (došlo ke zlepšení zdravotního stavu)
  • 30.dnem po uplynutí 180 dní trvání DPN, pokud došlo ke stabilizaci stavu. Nemusíte být zcela vyléčeni a je předpoklad, že už nikdy nebudete moci vykonávat dosavadní pracovní činnost
  • pokud se nedostavíte na plánovanou kontrolu, která je vyznačena na rozhodnutí a neprokážete vážné důvody, proč jste se nemohli kontroly zúčastnit. DPN končí právě tím dnem, kdy jste se nedostavili na kontrolu
  • DPN končí 30.dnem po dni následujícím, kdy jste byli uznáni invalidním, nebo invalidním ve vyšším stupni
  • 14.dnem trvání DPN, pokud jste v zaměstnání ve zkušební době
Zajímavé:  Alergie Na Lokální Anestetika?

Potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (lístek na peníze)

  • vystavuje lékař, který pacienta vede v DPN
  • vždy ke 14.dni trvání DPN
  • nejméně jednou měsíčně, obvykle max 3 dny před koncem měsíce
  • na požádání pojištěnce i k jinému datu

Ošetřování člena rodiny (OČR)

  • Začátek a konec je shodný jako u DPN
  • Ošetřovné se poskytuje od 1.dne potřeby ošetřování po dobu 9 kalendářních dnů
  • Samoživitelům, kteří pečují alespoň o jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, je poskytováno ošetřovné po dobu 16 kalendářních dnů
  • Nelze rozhodovat o potřebě ošetřování (OČR) opakovaně ani pomocí změněné diagnózy, ani tím, že se učiní mezi dvěma či více OČR několikadenní přestávka
  • Podpora náleží jen jednomu oprávněnému nebo postupně dvěma oprávněným, pokud se během ošetření max. jednou vystřídají

Dlouhodobé ošetřovné (DO)

  • Rozumí se péče spojená s podáváním jídla a pití, oblékáním, svlékáním, tělesnou hygienou a pomocí při výkonu fyziolog. potřeby během dne a případně i v noci. Musí platit, že dlouhodobá péče by měla trvat nejméně 30 kalendářních dnů

Podmínky nároku

  • akutní hospitalizace trvala nejméně 7 po sobě jdoucích dnů. Důvody hospitalizace nesmí být plánované ani diagnostické
  • o nároku rozhoduje ošetřující lékař během hospitalizace na žádost ošetřované osoby nebo jejího zákonného zástupce příp. opatrovníka v den propuštění z hospitalizace

Podpůrčí doba

  • trvá nejdéle 90 kalendářních dnů. O dlouhodobé ošetřovné lze znovu požádat ze stejných důvodů až za rok

Ošetřující

  • jsou přímí příbuzní, osoby žijící s ošetřovanými ve stejné domácnosti (stejná adresa trvalého bydliště), sourozenci, zeťové/snachy, neteře/synovci, manželé/manželky, druhové/družky, registrovaní partneři/partnerky
  • se mohou opakovaně střídat, ale pouze se souhlasem ošetřující osoby
  • je pouze jeden na jeden kalendářní den
  • podává žádost o dlouhodobé ošetřovné u svého zaměstnavatele

Ošetřovaný

  • musí udělit písemný souhlas ošetřujícímu na předepsaném tiskopise (nevyžaduje se u nezletilých)
  • musí tento souhlas odvolat pouze písemně

Zaměstnavatel

  • není povinen souhlas s ošetřovaným udělit, pokud tomu brání vážné provozní důvody, které zaměstnanci sdělí

Ukončení

  • při zlepšení zdravotního stavu, kdy pominula potřeba poskytování dlouhodobé domácí péče
  • pokud se nedostavíte na kontrolu
  • po uplynutí 90 kalendářních dnů

V souvislosti s invalidním důchodem se posuzuje míra poklesu pracovní schopnosti, která je dána dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem. To je takový základní a rozhodující stav, který dlouhodobě omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti významné pro pracovní schopnost. Tento stav musí trvat déle než 1 rok, nebo je předpoklad, že bude trvat déle než 1 rok.

Invalidita

  • I. stupeň (pokles pracovní schopnosti o 35-49%)
  • II. stupeň (50-69%)
  • III. stupeň (nejméně o 70%)

Žádost o ID

  • se vyplňuje na příslušné pobočce OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště
  • uvádí se údaje o dobách pojištění od ukončené povinné školní docházky do současné doby
  • po předchozím vyšetření vyplní formulář praktický lékař, doloží odborné nálezy a odešle event. sami si odnesete na OSSZ
  • vše nakonec posoudí posudkový lékař

Podmínky

  • věk

Společnou cestou –

PN a výpověď

Dotaz ze dne 10. 8. 2021 17:10

Dobrý den, Prosím o radu,jak postupovat při tomto problemu. Do zaměstnání jsem nastoupila 14. Června, ovšem díky zdravotním komplikacím jsem už 19.cervence …

Dobrý den skoncila mi podpurci doba pri nemocenske.Muzu si pozadat o prodlouzeni ikdyz mi pracovni pomer uz skončil.Děkuji

Dotaz ze dne 28. 6. 2021 15:21

Dobrý den skoncila mi podpurci doba v neschopnosti.Muzu požádat o prodlouzeni ikdyz uz pracovni pomer mi skoncil a zdravotní stav …

Nárok na rodičovský příspěvek

Dotaz ze dne 14. 5. 2021 07:46

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na rodičovský příspěvěk, pokud jsem v době těhotenství neplatila sociální ani …

Duchod

Dotaz ze dne 12. 4. 2021 16:39

Nemohou se najít zápočtové listy od 1975 až 1989.Zaměstnavatel LSD Jednota praha východ Říčany likvidátor ing.Vaclav Posik Již jsem se …

Přechod do starobního důchodu.

Dotaz ze dne 6. 4. 2021 08:57

Dobrý den, skončil mi předčasný starobní důchod.Oficialne už bych měla nárok na klasický starobní důchod.Zajima mě jestli jsem ještě nějak …

Trvání neschopenky po uplynutí podpůrčí doby.

Dotaz ze dne 27. 3. 2021 21:42

Dobrý den, prosím o radu. V zaměstnání jsem dostala výpověď z důvodu zrušení pracovního místa, čili z nadbytečnosti. Ještě před …

Nemocenská v ochraně lhůtě a vrátka daní.

Dotaz ze dne 21. 12. 2020 18:24

Dobrý den, v březnu mi skončila smlouva a nebyla mi prodloužená. Nastoupila jsem na nemocenskou v ochrané lhůtě. Má otázka …

Nemocenska

Dotaz ze dne 17. 12. 2020 00:55

Dobry den od srpna marodim v listopadu mi prisla nemocenska 7.11.2020 v prosinci 8 sem nastopila do prace. Otazka je …

Povinnosti zaměstnavatele platit sociální pojištění při malých úvazcích

Dotaz ze dne 14. 12. 2020 15:41

Před několika roky jsem pracoval v zaměstnaneckém poměru na malý pracovní úvazek /0,1/, a to po dobu několika let. Po …

Neschopenka

Dotaz ze dne 15. 11. 2020 03:55

Marodim už přes dva roky před tím sem nepracoval a teď pracovat nikdy nebudu ohledně mému zdraví užívám prášky které …

Ošetřovné

Dotaz ze dne 21. 10. 2020 19:56

Dobrý den, měla bych dotaz, ohledně ošetřovného na syna které mu je 7 let. Jsem bez práce na úřadě práce. Úřad …

Tehotenstvo,vypoved,narok na nemocenskou.

Dotaz ze dne 7. 10. 2020 13:16

Termín výplaty nemocenské: kdy se vyplácí a jak vám přijde?| Money Blog

Dlouhá nemoc není nic příjemného, obzvlášť když je člověk zaměstnaný a přijde o část svých příjmů. Zaměstnavatel a stát vám však v době nemoci budou vyplácet alespoň náhradu mzdy a nemocenskou. Zjistěte, kdy máte na nemocenskou nárok a v jakém termínu chodí na účet.

Kdy mám na nemocenskou nárok?

Jakmile u doktora nahlásíte nemoc a dostanete potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti (lidově řečeno neschopenku), které doručíte zaměstnavateli, oficiálně nemusíte chodit do práce a máte nárok na náhradu mzdy. V červenci 2019 byla zrušena karenční doba, takže vám zaměstnavatel náhradu mzdy vyplatí také za první tři dny nemoci.

Náhradu mzdy dostáváte za všechny hodiny, které byste jinak strávili v práci, po dobu 14 kalendářních dnů od začátku pracovní neschopnosti. Náhradu mzdy vám zaměstnavatel vyplatí jako součást běžné mzdy a najdete ji jako samostatnou položku na výplatní pásce.

Výše náhrady mzdy je 60 % vašeho průměrného hodinového výdělku za poslední čtvrtletí poté, co projde redukční hranicí. Jak přesně se náhrada mzdy počítá, se dočtete v našem článku.

Od 15. dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel přestane platit náhradu mzdy a stát, konkrétní správa sociální zabezpečení, vám začne platit nemocenskou. Tu vám bude platit maximálně po dobu 380 dní.

Od 1. ledna 2020 by se mělo vyřizování neschopenek zrychlit díky elektronickým eNeschopenkám. Více si o nich přečtěte v našem článku.

Jak a kdy se nemocenská vyplácí?

Stát vám nemocenskou vyplatí na účet, nebo v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky. V druhém případě vám však nemocenskou sníží o náklady za poštovní doručení.

Zákon nestanovuje pro výplatu nemocenské konkrétní den v měsíci. Lhůta pro vyplacení je maximálně 30 dnů od chvíle, kdy zaměstnavatel doručí doklad pro nárok o výplatu dávky na správu sociálního zabezpečení. Vyplácí se tedy zpětně za daný měsíc, podobně jako výplata.

Například v roce 207 vyplatily OSSZ 82 % nemocenských ve lhůtě do 10 dnů. Termín výplaty proto závisí zejména na tom, kdy zaměstnavatel doručí úřadu potřebné doklady.

Nemocenská vám přijde ve výši 60 % vaší průměrné mzdy za poslední rok. Musí však projít ještě redukční hranicí. Jak přesně nemocenskou spočítat si přečtěte v našem dalším článku.

Kdy nemocenská končí?

Nemocenskou vám může ukončit lékař, a to v následujících situacích:

  • váš zdravotní stav se zlepší a lékař zhodnotí, že můžete opět nastoupit do práce,
  • nedostavili jste se bez vážného důvodu na pravidelné lékařské vyšetření.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

Jako pravidelnému čtenáři našeho newsletteru vám doporučujeme nový e-book

Sledujte podobné články na naší

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector