Nemoci vitalion – Vše o zdraví

Impetigo (chrásty, povrchová pyodermie) má původ v latinském slově impetere (zaútočit). Název nevznikl jen tak sám od sebe. Onemocnění, i když nepatří mezi vyloženě závažné, je vysoce nakažlivé a rychle se šíří.

Jedná se o bakteriální kožní infekci, napadající zejména povrchovou vrstvu kůže, kterou způsobují dva typy bakterií – Staphylococcus aureus (izolovaný v 70 %

Nemoci vitalion - Vše o zdraví

případů) nebo Streptococcus pyogenes (2 % případů). V důsledku infekce vzniká zánět, který se může projevit kdekoliv na kůži. Nejčastěji na obličeji (v oblasti nosu a úst), krku, dále pak na rukou a nohou.

Z počátku se objevuje začervenání, následně mokvání, popř. puchýřky, které snadno praskají. Vytéká tekutina, kterou se infekce šíří.

Z prasklých puchýřků vznikají žlutavé (medové) krusty, které zanechávají červenou skvrnu, ta se už většinou vyhojí bez jizev. Výjimečně dochází k trvalému znehodnocení kůže a změně její pigmentace (zesvětlení, nebo ztmavnutí).

I přes to je vhodné chránit postižená místa proti slunci přípravky s vysokým UV faktorem.

Dle příznaků rozeznáváme impetigo nebulózní a bulózní.

Nebulózní impetigo

Tvoří více než polovinu případů a vyskytuje se především v teplých letních měsících. Nejčastější příčinou je bakterie Staphylococcus aureus. Streptococcus pyogenes se na onemocnění podílí méně, zejména u předškolních dětí.

Kůže je napadena po poštípání, odřeninách a popáleninách – tedy po jejím poškození a narušení. Typické pro nebulózní impetigo jsou ložiska s medově žlutými krustami, které jsou lokalizovány na obličeji.Na začátku onemocnění se objevují malé zarudlé vřídky, které praskají a vznikají žlutohnědé strupy.

Následně odpadávají a vytváří se červené skvrnky, které se hojí bez větších problémů.

Bulózní impetigo

Představuje méně častou formu impetiga. Postiženy jsou zejména velmi malé děti – novorozenci a děti do 2 let věku. Infekce se také objevuje především v letních měsících.

V případě bulózního impetiga se vysévají puchýře (bulou označujeme velký puchýř o rozměru cca 5mm až 2 cm), a tona trupu, rukou a nohou (hojně v tříslech novorozenců, onemocnění se může následně šířit až na břicho). Buly obvykle praskají, v centru vzniká vlhká ranka (eroze), na okraji zůstávají zbytky puchýřů. Poškození kůže není hluboké, proto se hojí bez jizev.

Tyto dvě formy onemocnění jsou většinou nebolestivé, může se ale objevit svědění, zvýšená teplota a někdy také zduření mízních uzlin, a to zejména u malých dětí.

Ecthyma

Nejzávažnější formou infekce je ecthyma, která – postihuje, na rozdíl od ostatních typů impetiga, také hluboké vrstvy kůže. Projevuje se hlubokými krvavými vředy se zánětlivým lemem. Ty se objevují zejména na nohou a chodidlech. Po porušení puchýřů vzniká velmi tuhá krusta, která se často hojí jizvou.

Komplikací impetiga bývá glomerulonefritida (zánětlivé onemocnění ledvin). Ta se objevuje při infekci bakterií Streptococcus pyogenes. Glomerulonefritida se častěji projevuje u dětí mezi 3. – 7. rokem života a rozvíjí se přibližně za 18. – 21 dní od začátku impetiga.

Proto se za několik týdnů po prodělání nemoci provádí vyšetření moči.

Další možnou komplikací je hematogenní rozsev způsobující zánět kostní dřeně (osteomyelitidu), zánětlivou infekci kloubů (septickou artritidu), zápal plic (pneumonii) a další šíření bakteriální infekce krví (septikémii).

Onemocnění může postihnout i vlasové váčky, tedy folikuly. Pak hovoříme o folikulitidě.

Diagnostika impetiga spadá do rukou ošetřujícího lékaře. Určení diagnózy závisí na příznacích, věku, lokalizaci onemocnění a také na ročním období Dle kultivace tekutiny z puchýřů lze léčbu vhodně zacílit výběrem antibiotik pro daný typ bakteriální nákazy.

Jakou roli v onemocnění hraje kožní bariéra?

Nemoci vitalion - Vše o zdravíKožní bariéra tvoří v podstatě bariéru mechanickou. Zdravá kůže je vůči infekci odolná, neboť nežádoucí organismy jsou z ní odstraňovány její neustálou obnovou a odlupováním starých kožních buněk (deskvamací). Je nutno říci, že kůže je zároveň bakteriemi osídlena. Jedná se ale o druhy, které jsou součástí normálního kožního povrchu. Jejich význam spočívá v udržení bakteriální rovnováhy – zamezují napadení kůže těmi druhy baterií, které mají vyšší schopnost vyvolat onemocnění (patogenitu). Ty mohou být i součástí běžné mikroflóry kůže (mikroorganismů osidlujících kůži).

Další roli hraje neporušenost kůže (může být narušena poraněním, pokousáním od zvířete nebo hmyzem, pořezáním, poškrábáním), její slabě kyselé pH, přítomnost mazu, lokalizace místa, kterým infekce vstoupí do organismu, a stav imunitního systému a celkové výživy, neboť oslabený jedinec hůře vzdoruje infekčním vlivům. Pozor by si měly dát osoby s již narušenou kůží, např. s atopickou dermatitidou (ekzémem),v případě nákazy hovoříme o impetiginizaci, nebo poruchami periferního cévního systému. Pokud je kůže narušena, bakterie snadno prostoupí pokožkou a způsobují vznik zánětu.

Jaké jsou možnosti terapie?

  • Úkolem léčby je rychle zastavit šíření infekce.
  • Léčba místní (lokální) se podává u nekomplikovaných případů.
  • Postup při lokálním ošetření kůže:
  1. Odstranění krust – vzniklé krusty se odstraní krátkodobým podáním masti odstraňující zrohovatělou kůži (keratolytická mast), aby antibiotikum mohlo dobře vstoupit do rány (masti s obsahem kyseliny salicylové – Saloxyl®, masti s 5% ureou).

  2. Dezinfekce rány – po aplikaci keratolytických mastí je možno místo opláchnout slabým roztokem manganistanu draselného (hypermanganem), čímž dojde k dezinfekci rány.

  3. Lokální ošetření antibiotickou mastí – k cílené léčbě se použijí antibiotické masti nebo krémy, obsahující např. antibiotika bacitracin, neomycin, mupirocin, kyselinu fusidovou nebo ratapamulin.

    Uvedené antibiotické látky jsou předepisovány v příslušných léčivých přípravcích na lékařský předpis ošetřujícím lékařem.

Pokud je nutno ošetřit velkou plochu kůže, používají se i další antimikrobiální přípravky ve formě past, koupelí nebo obkladů. Z těch volně dostupných lze uvést např. Oilatum plus drm. bal.® (přísada do koupele s antimikrobiální látkou triclosan).

Dále se používají místní přípravky s dezinfekčním účinkem např. s obsahem cloroxinu (masti připravované v lékárnách) nebo kombinace hexamidinu, chlorhexidinu a chlorcresolu, určené k čištění kůže při bakteriálních infekcích (Cyteal drm. sol®)., Uvedené přípravkyjsou vázané na lékařský předpis.

Po ošetření je nejlépe nechat místa dýchat na vzduchu, ovšem je nutno zajistit, aby obnažená část pokožky nepřišla do kontaktu s okolím. Pokud toto zajistit nelze, je dobré ránu překrýt gázou.

  1. Celkové podání antibiotik – léčbu lokální,jsou závažnějšího charakteru nebo u pacientů s poruchou imunity se celkově podávají antibiotika, vybraná podle citlivosti daného patogenu Léčba celkovými antibiotiky spadá vždy do rukou ošetřujícího lékaře.
  2. Doprovodné podání léků od bolesti a proti svědění – pokud se objeví bolestivost a zvýšená teplota, popř. horečka, je možno léčbu doplnit podáním ibuprofenu (Ibalgin®) nebo paracetamolu (Paralen®, Panadol®). V případě svědění pokožky se k celkovému zklidnění a zábraně rozškrábání podávají antihistaminika.

Jaká preventivní opatření je nutno dodržovat?

Onemocnění je vysoce nakažlivé. Šíří se přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo kontaktem s hygienickými pomůckami, které infikovaný používal. Proto je na místě dodržovat přísný hygienický režim, a zamezit tak dalšímu šíření infekce.

Důležité je používat anibakteriálnímýdla (Sanytol, Protex), vlastní ručník, nepůjčovat si mezi sebou oblečení a vhodné je také prádlo žehlit (představuje také určitý stupeň dezinfekce).

Je dobré mít na paměti, že přenos je možný nejen hygienickými potřebami (žiletkami), ale také nádobím, příbory nebo u dětí hračkami.

Děti obecně představují nejrizikovější skupinu. Jejich imunita se teprve vyvíjí a organismus je k infekcím náchylnější.

Navíc dochází ke snazšímu přenosu v dětských kolektivech, jako jsou školy a školky. Proto je nutné, již při prvním podezření na impetigo, dítě udržet mimo kolektiv, nejlépe v domácím léčení.

Návrat mezi děti je možný poté, co jsou vyhojena veškerá místa a dítě se již cítí dobře.

V nebezpečí jsou také osoby se sníženou obranyschopností, které trpí například cukrovkou (diabetes mellitus). Zde hrozí ty nejzávažnější formy impetiga.

Bakterie se snadněji šíří ve vlhkých a teplých podmínkách, proto jsou zejména letní měsíce k šíření infekce nejrizikovější.

V případě, že máme již infikovaného člena domácnosti, platí předešlá doporučení dvojnásobně. Po každé koupeli se doporučuje použití nového, čistého ručníku. Nutné je dbát i na osobní hygienu – při každém kontaktu s ložiskem si dobře umýt ruce. Cílem je zamezit šíření nemoci mezi dalšími členy domácnosti!

Pokud je onemocnění bez komplikací, doba průběhu se vymezuje na 7–10 dní.

Co je možné použít k hojení a regeneraci kůže?

K podpoře hojení je možno použít HemaGel®. Jedná se o gel zajišťující v ráně vhodné pH a vychytávání škodlivých volných kyslíkových radikálů, vznikajících v důsledku zánětu.

Jelikož se jedná o hydrofilní gel, vytváří v ráně vhodnou vlhkost a působí jako bariéra proti další infekci. Zabraňuje také bolestivosti. Mohou ho použít všechny věkové kategorie, dokonce i těhotné a kojící ženy.

Podává se všeobecně na podporu hojení akutních i chronických ran.

Kyselina hyaluronová má význam při hojení jak povrchových, tak hlubokých ran, jako jsou např. oděrky, tržné rány, popáleniny, operační rány, proleženiny a vředy jakéhokoliv původu. Má schopnost obnovovat kůži a tkáně. Představuje strukturální podporu kůže a tkáním zabezpečuje napětí, výživu a pružnost. Z dostupných přípravků je možné použít přípravek Cicatridina mast.

Na špatně se hojící zánětlivé rány je možné použít zábaly a obklady z řepíku lékařského. Používá se lokálně např. při hnisavých vyrážkách, odřeninách, bércových vředech a nehojících se ránách. Jeho použití při impetigu by tudíž mohlo být k užitku. Uplatňují se zejména jeho protizánětlivé, svíravé a antiseptické vlastnosti.

K následné regeneraci kůže je možné použít jak přípravky přírodního původu, tak i dermokosmetické přípravky od renomovaných výrobců:

Mast z měsíčku lékařského působí nejen na suchou a rozpraskanou pokožku, ale používáme ji také k regeneraci pokožky a hojení jizev. Vyznačuje se protizánětlivým účinkem, a proto se používá mimo jiné i na hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím. Navíc omezuje růst bakterií a plísní. Účinné látky podporují znovuobnovení pokožky.

Mast z jitrocele kopinatého používáme k urychlení hojení zanícených a špatně se hojících ran, na bolestivou pokožku v okolí rány a na jizvy.

Konopná kosmetika se těší v dnešní době velké oblibě. Vyrábí se většinou z konopí setého, resp. z konopného oleje lisovaného z konopných semínek, v některých případech jsou použity i další části rostliny. Olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega 3-6, chlorofyl a minerály.

Díky těmto složkám a mnohým dalším se používá v nejrůznějších indikacích. Má také zklidňující vliv na podrážděnou, poškozenou pokožku, která je důsledkem nejrůznějších kožních onemocnění, a také působením znečištěného prostředí a klimatických vlivů. Další možnou indikací je hojení bolestivých svalů a kloubů.

Je vyráběna v nejrůznějších lékových formách – pacient má tedy na výběr z velkého spektra přípravků.

Avene Cicalfate creme je hojivý antimikrobiální krém pro citlivou, podrážděnou a poškozenou pokožku. Urychluje hojení kůže, zabraňuje infekcím a působí protizánětlivě.

Protimikrobní účinek zajišťuje síran, měď a zinek, mikronizovaný sukralfát podporuje tkáňovou regeneraci a posiluje hojení.

Proto je krém možné použít na rány, oděrky, opruzeniny, ale i popáleniny a čerstvé jizvy.

Bioderma Cicabio krém podporuje správnou funkci kožní bariéry. Jednak má texturu umožňující „dýchání“ pokožky, jednak obsahuje antibakteriální látky zabraňující šíření infekce a zabezpečující ochranu rány. K hojení pokožky přispívá kombinace resveratrolu a mědi. Přípravek přispívá k bezproblémovému zahojení a zklidnění rány.

La Roche-Posay Cicaplast je určen k urychlení obnovy pokožky. Urychluje hojení pokožky, která je podrážděná, popraskaná i po kožních zákrocích. Obsahuje také antibakteriální látky pro ochranu pokožky. Působí proti svědění a pnutí. K základnímu složení patří minerální komplex mědi, zinku a manganu.

K ochraně jizev je pak možné speciálně použít Cicaplast balzám B5 SPF50, který pomáhá předcházet vzniku červených a hnědých skvrn po jizvách díky UVA/UVB ochraně, navíc obnovuje a zklidňuje pokožku, působí také proti svědění.

Cicaderma mast® je zástupcem homeopatických rostlinných mastí.

Používá se nejen při poštípání hmyzem, poraněních a při spáleninách od sluníčka, ale také na trhlinky, prasklinky, odřeniny a obecně má hojivé účinky u podrážděné kůže. Patří k alternativním možnostem léčby.

Než je mast použita, je vhodné se poradit s odborníkem zabývajícím se homeopatií, což často bývá i ordinace praktického lékaře nebo lékárna.

Rada na závěr: Proces hojení se značně urychlí včasným zásahem ošetřujícího lékaře a nasazením antibiotik. Zamezí se tak nejen šíření onemocnění z popraskaných puchýřků, ale také jeho dalšímu přenosu jak mezi dětmi ve školách a školkách, tak mezi členy domácnosti.

  1. Použitá literatura:
  2. Nováková Martina, PharmDr.
  3. Lékárna Dornych, Brno
  4. Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  5. Nemoci vitalion - Vše o zdraví

Kawasakiho nemoc

Kawasakiho nemoc je onemocnění dětského věku. Je to akutně vzniklé horečnaté1 onemocnění, které je charakterizováno zánětem malých a středně velkých arterií (tepen).

Výskyt

Onemocnění se vyskytuje častěji u chlapců do 5 let. Asijské děti jsou postiženy 6x více než evropské.

Příčiny

Příčina není přesně objasněna. Zjistila se spojitost s imunitním systémem2, proto se onemocnění řadí mezi imunologicky podmíněné onemocnění cév. Při Kawasakiho nemoci se v těle tvoří protilátky, které napadají vlastní buňky cév.

Klinický obraz

Onemocnění probíhá ve 4 fázích a je charakterizováno 6 hlavními příznaky a vedlejšími příznaky.

Hlavní příznaky

  • horečka 39 – 40 ° C v trvání cca 5 dní, špatná odpověď na léky2,
  • oboustranný zánět spojivek,
  • zvětšení krčních lymfatických uzlin,
  • změny na kůži – výsev vyrážek, mapovité zarudnutí vyskytující se kdekoliv na těle, zejména na trupu,
  • změny na sliznicích v ústní dutině – suché, červené a popraskané rty,
  • změny na končetinách:
    • otok končetin,
    • bolest kloubů,
    • příčně bílé linie na nehtech (Beauovy linie),
    • odlupování kůže na prstech.

Nemoci vitalion - Vše o zdraví

Vedlejší příznaky

Průběh

  1. Akutní fáze (7 – 14 dní) – vysoká horečka, přítomnost hlavních příznaků.
  2. Subakutní fáze (28 dní) – klesá horečka, objevuje se odlupování kůže na prstech.
  3. Fáze rekonvalescence – ústup všech příznaků.
  4. Chronická fáze.

Komplikace

Onemocnění většinou probíhá pod nekomplikovaným obrazem a léčbou se upraví bez trvalých následků.

Vzácnou komplikací je vznik aneurysma. Cévy u Kawasakiho nemoci jsou oslabené kvůli probíhajícímu zánětu. Na oslabeném místě vzniká aneurysma. Aneurysma je vyboulení oslabené stěny cévy.

V aneurysma se začnou vytvářet krevní sraženiny, které se mohou odtrhnout a mohou být zaneseny krevním proudem do jiné cévy a ucpat ji. Tak dojde k nedokrvení a odumření tkáně.

Dalším problémem aneurysma je riziko prasknutí. Pokud aneurysma vzniklé na věnčitých cévách praskne, hrozí riziko náhlé smrti. Věnčité cévy zásobují srdce živinami a kyslíkem.

Diagnostika (určení) onemocnění

  • vyloučit jiné příčiny horečky,
  • přítomnost alespoň 5 ze 6 hlavních příznaků nebo 4 hlavní příznaky a vznik aneurysma na věnčitých cévách,
  • zvýšené zánětlivé parametry v krvi,
  • echo srdce (důkaz aneurysma).

Léčba

  • Imunoglobuliny – jsou to protilátky, které organismus běžně obsahuje, zmírní agresivitu imunitního systému v napadáni cévní stěny, působí preventivně proti vzniku aneurysma.
  • Salicyláty – mají protizánětlivý účinek. U dětí by se přípravky s obsahem salicylátů neměly podávat, ale u Kawasakiho onemocnění byl prokázán prospěšný účinek v léčbě. Dítě je vždy hospitalizováno, aby mohl být sledován jeho zdravotní stav.

Prognóza (vyhlídky)

Při určení prognózy je důležitým znakem rozsah postižení věnčitých cév. V 50% aneurysma spontánně ustoupí a při vhodné léčbě je letalita (úmrtnost na danou chorobu) 0,5%.

Více o Kawasakiho nemoci na modrykonik.cz

  • Diskuze: Kawasakiho nemoc, máte zkušenost?

Použité zdroje

Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited., dostupné na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/…

Prodělali jste někdo boreliózu?

marci1

Příbuzná, které je 19 let má možná boreliózu. Bolela ji hlava, lícní nerv,koleno, cítila se unavená, slabá. zkolabovala a v nemocnici jí řekli, že má zánět kloubů a poslali ji domů.

Dali jí ATB a dnes jí řekl ortoped, že to může být zánět kloubů, ale také borelióza. V úterý má jít na odběr krve. Prosím o vaše zkušenosti. Děkuji, máme trochu o její zdravotní stav obavy.

Je to super holka, pořád se směje. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano prodělal. U každého je to jiné, nelze předem odhadovat. Někdo je fit za pár týdnů, někdo za pár let a někteří mají následky na doživotí.Přitom následky jsou u každého jiné., Tak ať ona je ten případ, kdy je za pár dnů vše v pořádku.

Další odpovědi
da ny

Naštěstí nás to minulo.Kamarádka (zdrav. sestra) se léčila pozděj, než bylo třebai… Je celá rozhašená. Po 2 – 3 operacích kolen,na umělé klouby ji neminou, zatím je na ně příliš mladá (52).Mladý organismus si lépe poradí se vším. Snad to to super děvče zvládne.Borelioza a toxoplasmosa se vyšetřuje často, vždy u nejasného původu obtíží a zánětů.

(po 30 letech mi nikdo záněty sítnice nevysvětlit Bor. a tox. negativní). Možmou příčinu mi vysvětlila před 20 lety jedna dětská lékařka a léčitelka. .Na očním (ve 3 okresech, Praze, ani Plzni) ambulantním ani lůžkovém odd. (vždy celková laboratoř) dodnes neví, netuší…… Praktický líkař také nic.Léčba ATB je alespoň 3 týdenní.

S kontrolou laboratorních výsledků, po ukončení léčby! Přidala bych nárazově, s jistou pravidelností B komplex.

http://nemoci.vitalion.cz/… Na záněty je skvělý bojovník a „policajt“Zn (kvalitní dýňový olej nebo tablety. 2 – x v roce po 2 .3 měsících. Pozor nepodávat současně s Mg, je nutný časový odstup během dne).

Mnoho lidí končí pro zánětlivá onemocnění kloubů (pateře) po lym.. borelioze na revmatologii a v incalidních důchodech…. :(.

.

zjentek

Já to prodělal, ovšem nevím, co bych ti tak poradil. Nedá se vůbec hádat, jak to holce „sedne“, i když, zhruba už asi víte. Ovšem za čas muže mít naprosto odlišné problémy, než s klouby. V prvé řadě bych jí nechal udělat dosti průkazný test na borellia, ovšem poj. jej nehradí.

Ty hradí test, který vykazuje hodnoty protilátek způsobem, na který opravdu ve zlém vzpomínám. Prakticky jsem boreliózu prodělal 2x. Někdo tvrdí, že to není možný, protože po prvním onemocnění si tělo vytvoří protilátky. Nevěř tomu! Anebo nevěř placeným testům! Já bych to tady mohl barvitě rozvést, ale bylo by to na román. Raději ti místo toho poradím.

OKAMŽITĚ nasaďte Citrovital (v každé lékarně), 10 kapek do cca deci vody (dle vlastního komfortu) a KAŽDÝ RÁNO NALAČNO. 25ml vás vyjde asi na 140kč a upozorňuji, že pokud je holka skutečně pozitivní, tak toto je už DOŽIVOTNÍ LÉČBA, forma prevence.Pokud je holka citlivá, jako třeba já, garantuji účinek- nemožnost borelií operovat v jejím těle.

Toto není reklama! Skutečně neznám jiný podobný příklad alternativní léčby, kdy to takto pozitivně FUNGUJE!

2x borellia, 1x malaria a jsem si téměř jistej, že chlamidia je tam někde taky, a ne jedna „čeleď“, takže něco o tom vím 😉 …držím palce, ať „vám“ to nejde do páteře či do mozku.

2Kdo udělil odpovědi palec? marci1, gecco před 1613 dny 0 Nominace Nahlásit

lenkasvob

Já jsem taky prodělala boreliózu. Zašla jsem za praktickou lékařkou. Ta mě poslala na odběry a pak do boreliové poradny, tam mi nasadili antibiotika, dokonce 2x. Už po prvních jsem byla vyléčená. Jestli bych měla něco poradit, tak nečtěte články ani diskuse na borelioza.cz .

To jsou různí hypochondři, kteří na sobě zkoušejí kde co a z toho mají další nemoci. Můžou být v klimakteriu nebo andropauze, různé hysterické problémy. Hysteres je latinsky děloha.Nevěřte tomu, že vám někdo, kdo se dosud nevyléčil, poradí jak se to má léčit.

Když už si nenecháte radit od lékařů odborníků, tak si aspoň nechte poradit od lidí, co se vyléčili.

Na ty problémy, co mají lidi s údajnou boreliozou bych doporučila antiestrogeny. V poslední době je čím dál rozšířenější zvýšení estrogenů u mužů i žen. Přebytek estradiolu oproti testosteronu a progesteronu u žen. Je to i kvůli endokrinním disruptorům.

Někteří ani nevědí, že ED, do sebe cpou sami. Z toho maJÍ RŮZNÉ PROBLÉMY, BOLESTI HLAVY ÚNAVU, NÁVALY, nesoustředěnost. Já vám tady záměrně neřeknu, jak se to léčí.

Běžte za dochrorem, specialistou na andropausu a menopausu, protože lékař, který je proti zásahům do hormonů, by vám spíš přitížil a udělal z vás hypochondra.

1Kdo udělil odpovědi palec? marci1 před 1605 dny 0 Nominace Nahlásit

tobby

Ano, ale příznaky jsem neměl. Praktická lékařka mě poslala na odběr krve po štípnutí hmyzem, které se nehojilo. Dostal jsem antibiotika a v pohodě. Každý to má jinak.

1Kdo udělil odpovědi palec? marci1 před 1604 dny 0 Nominace Nahlásit

Chronický únavový syndrom – diagnóza, která neexistuje

Únavu či vyčerpání známe z vlastní zkušenosti všichni. Obvykle ji pociťujeme po přepracování či přetažení, spánkovém deficitu, fyzické aktivitě, nebo když na nás něco leze. Známe ji všichni, často ji nedobrovolně přemáháme, někdy ji dobrovolně vyhledáváme. Vždy však známe její příčinu a víme, že ji odpočinek zažene.

Lidé trpící chronickým únavovým syndromem její příčinu neznají.

Je to únava, na kterou neplatí ani sebedelší a sebekvalitnější spánek, je to bolest svalů a kloubů i hlavy bez zjevné příčiny a krom toho třeba i poruchy paměti a koncentrace.

To vše několik měsíců v kuse.

Tak se dá ve zkratce definovat chronický únavový syndrom (často označovaný zkratkou CFS – (chronic fatigue syndrome), o jehož existenci se vedou stálé spory mezi odborníky i laickou veřejností.

Příznaky, aneb o čem CFS je

Hlavním příznakem je chronická únava, která přetrvává i po kvalitním a dlouhém spánku, nesouvisí s vynaloženou námahou a značně člověka limituje při každodenních činnostech. Somaticky je tato únava nevysvětlitelná.

Často únavu doprovází migrující svalová bolest, bolest kloubů, bolest hlavy, bolest v krku, malátnost až extrémní vyčerpání, zhoršení paměti a koncentrace. Zajímavým vedlejším příznakem je teplota, která je téměř permanentně zvýšená a k samotnému zvýšení dochází sebemenší fyzickou či psychickou námahou.

Mezi méně obvyklé příznaky patří závratě, poruchy rovnováhy, poruchy spánku, bolest v krku, poruchy vidění, zvětšené a citlivé krční a podpažní lymfatické uzliny, neschopnost prožívat radost, deprese, světloplachost.

Intenzita příznaků se různí. Někteří dokáží fungovat téměř normálně, ač se po každé aktivitě cítí neadekvátně unaveni. Jiní jsou zcela vyřazeni z běžného života, protože se sotva udrží na nohou.

Únava, která po nemoci neodezní

CFS postihuje nejčastěji ženy ve věku 25 – 45 let. Trpět jím však mohou i muži a vzácně i děti. Obecně postihuje všechny věkové, etnické i socioekonomické skupiny.

Často se však jedná o lidi, kteří se dobrovolně i nedobrovolně fyzicky i psychicky přepínají. Pracují více než 5 dnů v týdnu, 10 i více hodin denně. Přetížení organizmu přejde v únikovou nemoc, ze které se může vyvinout právě CFS.

Řada lidí s CFS se shoduje na podobných okolnostech vzniku této nemoci. Začalo to nějakým banálním nachlazením, přechozenou virózou či jiným onemocněním (chřipkou, mononukleózou…).

Někdo se únavy už nezbavil ani po vyléčení ostatní běžných příznaků daného aktuálního onemocnění, u některých se CFS rozvinulo s odstupem týdnů.

Nicméně další skupinu pacientů tvoří ti, u nichž se syndrom rozvinul bez zjevného předchozího akutního onemocnění.

Příčiny stále nejasné

Přesné příčiny zůstávají i nadále nejasné, Lékaři se přiklání k názoru, že k rozvoji CFS přispívá jistá souvislost mezi infekčními, neuroendokrinními, imunologickými a psychogenními faktory.

V roce 2009 publikovala Judy Mikovits svůj objev – asociaci CFS s virem XMRV. Další možnou souvislost můžeme vidět v chronické infekci Chlamydophila pneumoniae. Při jejím léčení se prokázalo zmírnění projevů CFS.

Obecně se dá říci, že příčinu nelze hledat v konkrétním patogenu, ale v reakci organismu určitého jedince na určitý patogen.

U lidí s CFS se často objevují i doprovodné poruchy – endokrinní, neurologické a psychologické.

Nejasná diagnóza

Diagnóza CFS se stanovuje vyloučením. Pro příklad si uvedeme diagnózu podle Holmese.

Diagnóza je pozitivní, jsou-li přítomny oba hlavní příznaky a současně je přítomno buď nejméně šest symptomových a dva fyzikální, nebo nejméně osm symptomových. Teplotní rozsahy jsou závazné intervaly, jejich překročení CFS obvykle vylučuje.

Hlavní příznaky

  1. Nově vzniklá nebo vracející se výrazná únava nebo rychlá unavitelnost dříve se nevyskytující a způsobující více než 50% snížení předešlé aktivity a trvající déle než 6 měsíců.
  2. Jsou vyloučeny jiné patologické stavy, které by se mohly projevovat podobnými potížemi.

Symptomové příznaky

  1. Zvýšená teplota (37.

    3-38 °C)

  2. Bolesti v krku se zarudnutím sliznice
  3. Citlivost až bolestivost lymfatických uzlin kolem krčních kývačů nebo v axilách
  4. Nevysvětlitelná generalizovaná únava svalů
  5. Bolesti kosterního svalstva
  6. Celková únava po námaze trvající více než 24 hodin, která dříve byla tolerována
  7. Celková bolest hlavy jiného typu a rozsahu než míval nemocný dříve
  8. Migrující bolesti kloubů bez zarudnutí, někdy i bez otoků
  9. Neuropsychické poruchy, jeden i více z následujících symptomů: světloplachost, přechodný skotom, předrážděnost, špatné soustředění, snížená schopnost koncentrace, deprese
  10. Poruchy spánku: spavost i nespavost
  11. Rozvoj příznaků během několika hodin až dnů

Fyzikální příznaky

  1. Objektivizovaná teplota 37.3-38.6 °C v ústech nebo 37.8-38.

    8 °C v konečníku

  2. Neexudativní pharyngitis
  3. Drobné, hmatné lymfatické uzliny kolem kývačů hlavy nebo v axile, uzliny větší než 2 cm svědčí pro jiné onemocnění

Existuje řada nemocí, které mohou odpovídat uvedeným příznakům. Tyto nemoci je potřeba nejprve vyloučit, takže zůstane CFS jako poslední možnost. Patří mezi ně:

  • nádorová onemocnění
  • autoimunní onemocnění
  • infekce
  • psychické poruchy
  • vedlejší účinky dlouhodobě podávaných léků
  • závislosti či otravy
  • chronická zánětlivá onemocnění a jiné chronické poruchy (plic, srdce, jater, ledvin, krve…)
  • myasthenia gravis
  • roztroušená skleróza
  • endokrinní poruchy

Vzhledem k tomu, že probíhá nejprve vyloučení všech ostatních možných nemocí, bývají pacienti často označeni za simulanty. Právě pro složité diagnostikování tohoto onemocnění a náhled na lidi s CFS dal vzniknout pojmenování použitému v nadpisu článku. Pro mnoho lékařů i pro značnou část laické veřejnosti je to jednoduše stále diagnóza, která neexistuje.

Jak se jinak chronické únavě říká

CFS má zhruba 30 alternativních názvů, které se vztahují jednak k místu četnějšího výskytu, druhak ke klinickému či laboratornímu nálezu. Jsou to např.:

  • Islandská nemoc
  • syndrom války v Perském zálivu
  • sedmiletá chřipka
  • postviral fatique syndrom (PFS) – povirový únavový syndrom
  • postinfection fatique syndrom (PISF) – postinfekční únavový syndrom
  • fibromyalgie
  • epidemická neuromyastenie
  • myalgická encephalitis
  • myalgická encephalomyelitis

Léčba

Vzhledem k nejasným příčinám, se léčí symptomy. Jejich odbourávání má zejména psychologický efekt – jakákoli léčba je pozitivnější než žádná léčba (alespoň do určité doby). Po zjištění vlivu infekce na CFS se často léčí i ona. Podávaná farmaka (např. antidepresiva, antialergika, antihypotenziva) však mají smíšené výsledky.

Doporučuje se však zvýšení dávek vitamínů a minerálů a dále více pohybu.

Historie

CFS se řadí mezi civilizační choroby. Začala být zkoumána až v 80. letech minulého století, první popsané odpovídající příznaky evidujeme z roku 1700. Je však jisté, že někteří lidé jím trpěli i dříve.

– – –

Vše souvisí se vším. Jak už jsem zde několikrát psala, lidé si vědomě snižují imunitu tím, že chodí ven nabalení bez ohledu na teplotu, důraz kladou na měsíc v kalendáři. Cpou se nekvalitními potravinami a neumí si najít čas na to, aby se v klidu najedli a aby se čas od času zastavili a odpočinuli si.

Lidé zapomínají na to, že mají svůj biorytmus a že i oni, ač žijí mezi paneláky ve smogem zaplavených ulicích, jsou stále součástí přírody, která je určitým způsobem pro život vybavila. Není dobré se dlouhodobě přepínat, přecházet nemoci a myslet si, že nám projde bez následků.

A rovněž není dobré ty, kteří tomu podlehli a skončili s CFS, považovat za simulanty.

Zdroje informací a doporučené články o CFS: wiki, imunologie.cz, xman.idnes.cz, ona.idnes.cz, nemoci.vitalion.cz, zdravi.e15.cz, celostnimedicina.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector