Nemoci zubů – Vše o zdraví

Zuby nám slouží ke kousání jídla na menší, stravitelné kousky. V ústech máme 8 řezáků, 4 špičáky, 8 třenových zubů a 12 stoliček. Každý zub se skládá ze tří částí: kořen, krček a korunka.

V kosti je ukrytý kořen zubu, v případě stoliček jsou dokonce až tři. Pod dásní je krček zubu a nad ním je viditelná a funkční část, korunka. Korunka je zvenku pokryta sklovinou, nejtvrdším materiálem na lidském těle.

Obsahuje minerály a po poškození nemá schopnost se sama opravovat.

Pod sklovinou je zubovina, žluto bílá hmota podobná kosti. Uvnitř zubu je dřeňová dutina se zubní dření. Do zubní dřeně pronikají z kořenů drobné cévy a nervy, které ji vyživují a zároveň způsobují citlivost zubů.

Nemoci zubů - Vše o zdraví Dětské zoubky

Dětem se začnou prořezávat první dolní zoubky kolem šestého měsíce a s tím začne kolotoč starostí. Pak postupně rostou další a další mléčné zoubky a zastaví se při počtu 20 zubů. To je kolem třetího roku života. Mezi pátým a sedmým rokem začnou vypadávat a postupně je nahradí je trvalý chrup.

Co na bolest při prořezávání zubů?

Proces, kdy miminku rostou kořeny mléčných zoubků a korunky se prořezávají skrz dáseň, je noční můrou pro všechny rodiče a trápí se i miminko samotné. Špatně spí, je neklidné, bolí ho oteklé dásně, může mít průjem a dokonce i horečku. Všechny příznaky odezní až ve chvíli, kdy se zoubky prořežou.

Na zmírnění projevů a zklidnění miminka ve vám budou hodit tyto potřeby:

  • sirup na bolest a horečku s účinnou látkou ibuprofen nebo paracetamol (Více se dozvíte v článku „Jak srazit horečku u dětí“)
  • kousátko naplněné speciálním gelem, který lze chladit a navíc skvěle padne do malé dětské ručičky
  • pokud jste nakloněni homeopatické léčbě, poslouží lék Camillia na vícero potíží při růstu dětských zubů
  • gel na dětské dásně s hojivým účinkem, ideálně s masážním aplikátorem

Nemoci zubů - Vše o zdraví Bolavé zuby v dospělosti

Také v dospělosti vás bolest zubů může vyřadit z běžného života. Za bolestí zubů se skrývá hned několik příčin a většina z nich si vyžaduje návštěvu zubaře.

Čím déle návštěvu zubaře odkládáte, tím bolestivější a nákladnější ošetření může být. Někdy ale čekáte dlouhé týdny, než vám zubař dá volný termín.

Během čekání si od trápení ulevíte některým z léků proti bolesti zubů.

Podívejte se s námi na nejčastější příčiny bolestí zubů.

Zubní kaz

Narušení zubní skloviny zubním kazem způsobují bakterie v ústní dutině, které se živí hlavně jednoduchými cukry. Rozkládají je na kyseliny a ty odvápňují zubní sklovinu. Nejdříve se zubní kaz projeví citlivostí zubů, špatným dechem, bolestí zubu na skus a později i silnou bolestí zubu.

Citlivé zuby

Při citlivých zubech vám způsobuje bolest zubů studená voda, teplý čaj, sladké nebo kyselé jídlo. Bolest je dokonce někdy tak intenzivní, že se některým jídlům časem začnete i vyhýbat. Mít citlivé zuby není normální a důvodem je odhalený dentin kvůli ustupujícím dásním nebo opotřebované zubní sklovině.

Růst osmiček

Osmičkám se říká zuby moudrosti, protože rostou kolem 20. roku. V minulosti jsme je potřebovali, dnes jsou nám ale spíše na obtíž.

Kvůli zmenšující se čelisti navíc nemají dostatek prostoru pro růst a některé se ani neprořežou přes dáseň. Aby jste předešli komplikacím a bolesti osmiček, rady zní: osmičky musí ven.

Někdy bolí při růstu a někdy o nich ani nevíte. Zuby vzadu se také špatně čistí a jejich přítomnost vám připomene až bolest osmičky.

Zánět zubu

Neléčený zubní kaz postupem času přeroste až do nesnesitelné bolesti zubu. Bakterie proniknou z povrchu zubu do jeho středu a způsobí zánět zubní dřeně. Pokud bolest pouze tlumíte prášky na bolest zubů, dojde časem k odumření zubu. Mrtvý zub už nebolí, ale bakterie zůstávají v kořenovém systému a způsobují další zánět v okolí kořene zubu, laicky zvaný váček.

Dočasně pomohou protizánětlivé léky na zuby, ale návštěvu zubaře neradno odkládat. Jediným spolehlivým způsobem, jak odstranit váček u zubu, nejsou antibiotika ani léky na bolest. Je to otevření a vyčištění kanálků, v nejhorším případě vytržení zubu. Jinak se potíže mohou opakovat.

Nemoci zubů - Vše o zdraví Jak na bolest zubů

Pokud bolest zubu přijde náhle a k zubři se dostanete až o několik dnů, sáhněte po některém z volně prodejných léků na bolest.

Myslete na to, že léky proti zánětu zubů pouze tlumí bolest a zánět, ale neodstraní příčinu bolesti, tedy zubní kaz a bakterie.

Odborníci se shodují, že to, co je nejlepší na bolest zubu, je návštěva stomatologa. Bohužel, někdy to končí antibiotiky na zuby nebo dokonce vytržením zubu.

Léky proti akutní bolesti zubů obsahují tyto účinné látky:

  • Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Apo-Ibuprofen) – pokud zvolíte lékovou formu “rapid”, tato osvědčená klasika přinese ještě rychlejší úlevu od bolesti oproti klasické potahované tabletě.
  • Dexibuprofen (Ibolex) – nová vylepšená účinná látka proti bolesti.
  • Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax) – vhodná je kombinace s kofeinem v jedné tabletě pro zesílení účinku proti bolesti, co není přímo ideální kombinace na bolest zubů v noci. V kombinaci s látkou guaifenesin působí i na emoční stránku bolesti.
  • Propyfenazon (Valetol, Saridon) – v kombinaci s paracetamolem poskytuje ještě silnější úlevu od bolesti.
  • Diclofenac (Voltaren, Dicuno, Diclofenac AL) – léky na slabé až středně silné bolesti s protizánětlivým účinkem.
  • Dexketoprofen (Dexoket) – lék s rychlým nástupem účinku, dostupný i ve formě prášku.
  • Naproxen (Nalgesin S) – lék proti bolesti působí 8 – 12 hodin, je vhodný při bolesti zubů v noci.

Jak zmírnit bolest zubů za pomoci přírody?

Dáváte-li přednost přírodní cestě, i pro vás máme řešení. Při ústní hygieně použijte přípravky přípravky s obsahem heřmánku, šalvěji a hřebíčku. Žvýkáním hřebíčku si ulevovaly naše babičky, dneska je komfortnější použití hřebíčkové silice.

Při zánětu v okolí zubu, při otoku po vytržení zubu a při bolesti osmiček pomůže také studený obklad. Použijte gelový polštářek, který dáte na chvíli do mrazáku.

Nemoci zubů - Vše o zdraví Bolest zubů v těhotenství

Mezi ženami koluje mýtus, že vyvíjející se miminko odebírá matce vápník ze zubů a kostí. Pravdou je, že těhotné ženy jsou opravdu náchylnější na tvorbu zubního kazu, ale důvody jsou zcela jiné.

V těhotenství žena prochází hormonálními změnami, které provází změna chutí. Těhotenské chutě přináší myšlenky nejvíc na sladké a kyselé jídlo, navíc na zdraví ústní dutiny nepřidává zvracení na začátku těhotenství ani pálení žáhy.

Z důvodu únavy a vyčerpání se někdy také zhorší ústní hygiena. Kvůli těmto faktorům se snižuje pH v ústech a zuby jsou náchylnější na tvorbu zubního kazu.

Proto mají těhotné ženy nárok na bezplatnou zubní prohlídku dvakrát během těhotenství.

I přes všechny snahy mohou zuby začít bolet. Při bolesti v dutině ústní je v těhotenství bezpečný lék s účinnou látkou paracetamol (Panadol, Paralen, Paramax), pomoci může také hřebíček a studený obklad.

Nemoci zubů - Vše o zdraví Prevence bolesti zubů

To nejlepší, co můžete pro své zuby dělat, je čistit a pečovat o ně s kvalitními přípravky pro zubní hygienu. Při pravidelném a poctivém čištění s pomůckami na ústní hygienu dosáhnete zářivého úsměvu, zdravých dásní a čistějších zubů. Které pomůcky jsou nepostradatelné?

Zajímavé:  Neuropatická Bolest A Její Léčba?

Manuální zubní kartáček

Základní pomůckou pro odstranění zubního plaku je kartáček. Kromě správné techniky je důležitá i volba správného kartáčku. Ideální je spíše měkčí až středně tvrdý kartáček, který neporadní dásně a zároveň šetrně odstraní zubní plak s celého povrchu zubu. Zubní kartáček nezapomeňte měnit po 3 měsících používání nebo po každém nachlazení.

Zubní pasta

I když si zubní hygienu bez pasty neumíte představit, je to právně zubní kartáček, který hraje při čištění klíčovou roli. Zubní plak je totiž potřeba manuálně odstranit. K čemu jsou tedy dobré zubní pasty? Díky správně zvolené zubní pastě se zbavíte problému v ústní dutině mnohem dříve:

  • osvěžuje dech
  • fluoriduje zubní sklovinu
  • pomáhá zabraňovat usazování zubního plaku
  • jemně vybělí zašlou barvu zubů
  • pomáhá při přecitlivělosti zubů na teplé a studené podněty
  • řeší problémy s dásněmi

Mezizubní kartáčky a zubní nitě

I ten nejlepší zubní kartáček se stěží dostane do mezizubních prostor a právě tady se mohou skrývat drobné zbytky jídla, bakterie a zubní plak. Velikost mezizubních kartáčků volte podle velikosti mezizubních prostor.

Pokud s používáním mezizubních kartáčků začínáte, svěřte se do rukou dentálního hygienisty nebo zubaře. Změří vám velikost mezizubních prostor a ukáže správnou techniku čištění.

Do těch nejmenších mezer se dostanou mezizubní nitě.

Ústní vody

K perfektnímu pocitu čistých zubů a svěžího dechu používejte ústní vody, roztok či spreje.

Nejen že dokončí celý proces dentální hygieny, ale zároveň působí proti tvorbě zubního plaku, omezuje růst bakterií a pomáhá v boji proti paradentóze nebo při zánětu v dutině ústní.

Některé ústní vody s přírodním složením lze použít i ke kloktání. Záleží už jen na vás, jaké složení ústní vody si vyberete.

Elektrické  a sonické kartáčky, ústní sprchy

V současné době jsou elektrické zubní kartáčky velice oblíbené. Podle pohybu hlavice se dělí na sonické zubní kartáčky s vysokofrekvenčním stíravým pohybem nahoru a dolů (např. Phillips Sonicare) a rotační, jejichž hlavice rotuje střídavě v obou směrech. Elektrický kartáček celou dřinu při čištění zubů odvede za vás.

Navíc si můžete vybírat z funkcí čištění, leštění nebo bělení zubů. Jsou vybavené tlakovým senzorem a některé modely se dají spojit s chytrým telefonem. Ústní sprcha perfektně dočistí mezizubní prostory pomocí milionů mikrobublinek.

Oproti mezizubním kartáčkům a nitím je výsledek preciznější, protože čistí i ty nejskrytější místa v ústní dutině.

Nemoci zubů - Vše o zdraví 5 důvodů, proč chodit na preventivní prohlídky

Najděte si také čas na pravidelnou preventivní prohlídku u zubaře i přesto, že nepociťujete zatím žádné problémy se zuby. Zkontroluje stav zubů a upozorní vás na případné problémy, které by bylo potřeba vyřešit.

Možná právě vy patříte k lidem, kteří mají ze zubařského křesla hrůzu a strach vám nedovolí odhodlat se. Možná za to může negativní zkušenost z minulosti. Strach a odkládání návštěvy ordinace ale váš stav chrupu mohou ještě zhoršit.

Proč chodit na preventivní prohlídky, i když vás nic nebolí:

  1. V zubních ordinacích, které mají smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, máte nárok na preventivní prohlídku zdarma.
  2. V prvních stádiích zubního kazu nebo onemocnění dásní zatím nepociťujete žádné příznaky, ale zubař je umí již v počátku rozpoznat.
  3. Léčba počátečních stádií je méně bolestivá.
  4. Ošetření při pokročilém zánětu nebo zubním kazu je finančně více náročná.
  5. Najít dobrého zubaře, který navíc přijímá pacienty kdykoliv, je v dnešní době velký problém. Čekat na ošetření několik týdnů s bolavým zubem není nic příjemného.

Na preventivní prohlídky k zubaři naučte chodit také své děti. Buďte jim příkladem a ukažte jim, že nemusí mít ze zubaře vůbec strach.

Zubní hygienaBolest zubů

Dentální hygiena: podstatná součást péče o zdraví zubů? :: TOP-DENT Centrum ústní hygieny

Jde o preventivní výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být. Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika infekce, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat. Je ale třeba vědět, že přítomnost bakterií v dutině ústní je zcela přirozená, nejde o sterilní prostředí. Důležité je udržet bakterie v určité míře, aby nedošlo k propuknutí zánětu nebo aby se neobjevil kaz.

Jak často se na dentální hygienu objednávat?

Na prevenci se dochází jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. A to z toho důvodu, že efektivita čištění především u zadních zubů ani s používáním mezizubních kartáčků a nití většinou není tak vysoká.

Pro pacienty totiž není snadné se k zadním zubům dostat, a co člověk nevidí, to ho až tak netíží, navíc zánět dásní či kaz v počátečním stadiu nebolí a nijak se neprojevuje. Zpravidla jednou za půl roku je tedy třeba mezizubní nánosy odstranit.

Pravidelné návštěvy mají i podtext psychologický: ať je pacient sebepečlivější, časem motivace klesá a zájem o zubní hygienu je u něj nižší.

Takže je třeba v něm opakovaně probouzet nadšení pro čištění, celý proces mu znovu vysvětlit a podporovat ho v tom, že to dělá správně, popřípadě nějaký postup upravit, nedělá-li něco zcela dobře. Zubní hygiena je tedy mimo jiné vlastně podpora pacienta ve správné péči o zuby.

Pravidelnost je důležitá. Efekt je pak i v tom, že díky pravidelným návštěvám je čištění u nás rychlejší, pacientovi příjemnější a je více času na instruktáž i podporu. Když k nám lidé chodí pravidelně, nánosů na zubech mají méně.

U pacientů, kteří chodí nepravidelně nebo po delších časových úsecích, většinu času určeného pro zubní hygienu zabere čištění.

Přitom čím déle nános v ústech je, tím odolnější je vůči odstranění; pak to může být citlivé, až bolestivé, méně příjemné a zdlouhavé.

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Primárně se na zubech tvoří plak, což je povlak, jenž vzniká částečně ze slin a částečně ze zbytků jídla. Tento plak mají rády bakterie, které žijí v podstatě z toho, co my sníme, je to pro ně výživa.

Plak se na zubech tvoří pořád a právě to, že někdo vynechává mezizubní hygienu nebo si nedostatečně čistí zuby a povlak kvůli tomu na zubech zůstává, způsobuje vznik zubního kamene, tedy plak dále tvrdne, až se z něj stane zubní kámen.

Jedná se čistě o fyziologický proces – někomu se tvoří zubního kamene míň, někomu víc, někomu se tvoří měkký, tedy relativně snadno odstranitelný a zpravidla ho bývá hodně, jinému se tvoří tvrdý, ale v menším množství. Úplně se tvorbě zubního kamene víceméně zabránit nedá.

V čem zubní kámen škodí a proč je třeba ho odstraňovat?

Kámen v sobě obsahuje bakterie, a protože už se nedá vyčistit kartáčkem a běžnou domácí péčí, v dutině ústní zůstává stále lokální riziko zánětu. To má vliv také na celkové zdraví organismu, zejména u pacientů, kteří mají problémy se srdcem či s plícemi.

Zajímavé:  Zvýšené Jaterní Testy Léčba?

Ale i lokálně představuje zubní kámen problém – dráždí dásně, ty mohou být nateklé, citlivé, červené, může to začít bolet… Pak už jde o větší problém. Zánět může začít postupovat a podél kořene zubu pak začnou vznikat paradontální kapsy.

V takovém případě se na etapy provádí hloubkové čištění v anestezii za pomoci k tomu uzpůsobených speciálních nástrojů, následně je třeba provést ještě antibakteriální proceduru.

Jaká rizika představuje, když se člověk o své zuby nestará?

Nejprve se hromadí plak, pak zubní kámen, který dráždí dásně, vzniká zánět dásní, z toho může být paradontitida. Dojde-li paradontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde.

Důležité je vědět, že paradontitida se dá pouze stabilizovat, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň.

Jakmile už jednou k takovému většímu postižení došlo, je o to více třeba, aby pacient chodil na pravidelné kontroly a na dentální hygienu, a to častěji – jednou za tři čtyři měsíce.

Co všechno se v naší ordinaci v rámci dentální hygieny návštěvníkovi provádí?

Nejprve si je potřeba celou dutinu ústní prohlédnout, zjistit, kde jsou jaké nedostatky, nečistoty… Na základě toho se udělá časový rozvrh a je potřeba připravit pacienta na to, kolik času procedura přibližně zabere. Pak následují čtyři fáze čištění.

Nejdříve za použití ultrazvuku odstraníme největší nánosy nahrubo. Potom pokračujeme v odstraňování ručními nástroji – nečistoty z povrchu zubů se seškrabují pomocí speciálního ručního nástroje, jímž je možné dostat se i do mezizubních prostor.

Následuje leštění přístrojem Airflow, tedy čištění za pomoci směsi prášku a vody – výhodou tzv. pískování je, že jemný prášek se dostane opravdu všude, i do úzkých mezizubních prostor apod. Dokončí se tak veškeré odstranění povlaků.

U dětí se Airflow vynechává, neboť takové čištění u nich není nutné a navíc by to pro ně mohlo být hodně nepříjemné.

Poslední fází je depurace a polishing, což je v podstatě jedna procedura, která má dvojí efekt. Jde o odstraňování povlaku na zubech elektrickým kartáčkem a speciální depurační pastou, která je trochu hrubší než normální zubní pasta.

Polishing je pak finální leštění, kdy se zuby úplně vyhlazují. Protože tzv.

pískování je trochu nepříjemné na měkké tkáně, vynechává se při něm většinou oblast u dásní, která se pak dočišťuje právě v závěrečné fázi leštěním, což je k měkkým tkáním šetrnější.

Je opravdu nutné čistit zuby po každém jídle? Co našim zubům škodí?

Existují potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po požití vína. Kyseliny z vína totiž způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, sklovina je tedy měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustím do čištění zubů, sám sebe poškodím víc, než když jedno čištění vynechám.

Stejný vliv mají na povrch zubů pomeranče, citróny, fresh džusy, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje, zkrátka veškeré kyselé potraviny. Dá se to trochu vylepšit tím, že si člověk vezme žvýkačku, neboť žvýkáním se zvyšuje produkce slin v ústech, která je zásaditá, a tím se zneutralizuje ph v ústech.

Čistit si zuby pak je vhodné nejdříve 30 minut po pozření takových jídel či nápojů.

Objednejte se k nám na zubní hygienu co nejdříve

Ordinace PARO Úlehlová, s.r.o.Havlíčkovo náměstí 94397 01 Písek

(Galerie Florián, 1. patro)

Tel.: 382 219 037

www.paroulehlova.cz

Zkažené zuby mohou způsobit rakovinu i mrtvici. U žen ohrožují těhotenství

Experti i zdravotní pojišťovny pravidelně upozorňují, že Češi navštěvují zubaře méně často, než by měli.

Z aktuálních údajů Eurostatu ale vyplývá, že i když možná chodíme k zubaři málo, drtivá většina jiných národů Evropské unie ještě méně. Podle dat dochází průměrný Čech ke svému zubaři 1,6krát ročně.

Lépe jsou na tom už jenom Nizozemci, kteří svého dentistu navštíví bezmála třikrát za kalendářní rok.

Přečíst článek ›

Na celkové kvalitě zubů má nejvyšší podíl údržba a postoj pacienta k orálnímu zdraví. Mnoho lidí se však péči o svůj chrup vyhýbá. Přestože v posledních letech hojně využíváme služby odborníků na estetické bělení, největším problémem stále zůstává zanedbávání každodenního pečlivého čištění a využívání mezizubních pomůcek.

Zdravý chrup, zdravé tělo

Ústní dutina má stejně jako jiné části těla svůj specifický rezervoár mikroorganismů (druhý největší po střevním mikrobiomu), který zajišťuje bakteriální rovnováhu, a tím i imunitu.

Pokud do úst proniknou cizí bakterie, dojde k zánětu dásní, který může mít za následek úbytek kostí nazývaný parodontitida (hovorově parodontóza).

Zub se může začít viklat, a pokud se parodontitida neléčí, vše končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.

„Onemocnění parodontu, tedy tkáně, která zub obklopuje a fixuje ho v jeho pozici, postihuje podle Světové zdravotnické organizace zhruba 80 procent lidí.

Dentální hygienistka přitom zánět dásní dokáže zastavit a vyléčí i chronický zánět celého parodontu,“ uvádí Hana Kučová, dentální hygienistka z kliniky EUC Premium.

Parodontitida může být také jednou z příčin revmatoidní artritidy způsobující destrukci kloubních chrupavek a přilehlé kosti.

Přečíst článek ›

Škodlivé mikroorganismy z dutiny ústní a jejich toxické produkty mohou způsobit i maligní změny v buňkách trávicího ústrojí. „Četné statistiky a studie udávají zvýšený výskyt rakoviny (zhruba patnáctiprocentní) u pacientů s onemocněním parodontu, a to i přesto, že z nich byli zcela vyloučeni kuřáci.

Jedná se především o častější výskyt rakoviny v dutině ústní (jazyk, jícen) a dále celého trávicího traktu, nejčastěji žaludku, slinivky, střev a konečníku,“ dodává Kučová.

Onemocnění parodontu dále zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice, cukrovky i chronických respiračních onemocnění.

O svůj chrup by se měly řádně starat i nastávající maminky.

Při vážnějším dentálním onemocnění mohou totiž bakterie prostřednictvím krevního oběhu zasáhnout i nenarozené dítě, což může vést k předčasnému porodu nebo nižší porodní hmotnosti.

Hormony, které se uvolňují během těhotenství, navíc mohou způsobovat záněty dásní, takže v průběhu těhotenství jsou pravidelné návštěvy u zubaře a správná výživa zubů o to důležitější.

Zubní kaz nedědíme!

Genetické podmínění kazů je největší mýtus, který byl již dávno vyvrácen. Genetika ovlivňuje velikost, tvar, hloubku rýh, množství a charakter slin nebo tloušťku skloviny. Zubní kaz je infekčním onemocněním, které je způsobeno nedostatečným odstraněním bakteriálního povlaku.

Vznik zubního kazu je závislý jednak na množství bakterií, dále na množství konzumovaného cukru, kterým se „živí“ a přeměňují ho na „toxické produkty“, na čase, jak dlouho bakterie, respektive jejich produkty, působí na povrch zubu, a v neposlední řadě i na kvalitě zubních tkání a slin.

Zajímavé:  Kniha Léčba Výhřezu Meziobratlového Disku Bez Operace?

„Bakterie nezdědíme po babičce, ale získáme je. A je pak na nás, jak se jich zbavujeme a jak kvalitně čistíme zuby.

Zubní kaz dokonce patří mezi nejrozšířenější infekční onemocnění na světě,“ říká Kateřina Vacíková, dentální hygienistka z Prahy 9. Mezi dědičné faktory pro vznik zubního kazu můžeme zařadit hlavně návyky.

Když si zuby čistí špatně rodiče, většinou to „zdědí“ i děti. Mají pak pocit, že se jim více kazí zuby, protože se kazily i rodičům.

Přečíst článek ›

I přes důslednou ústní hygienu se ale často stává, že se nám některé zubní plochy nepodaří dokonale vyčistit. Kazy mohou navíc vznikat mezi zuby, kde nejsou tolik nápadné. Při pravidelných prohlídkách je ale zubař většinou stihne odhalit v počátečním stadiu, než se dostanou hlouběji. Takže ošetření je poměrně rychlé, bezbolestné a zároveň i méně finančně náročné.

„Bohužel z časových důvodů mnoho lidí preventivní prohlídky odkládá, a tím se dostávají kazy do hlubších vrstev zubu pod sklovinu, kde je zubovina a dřeň.

Potom už samozřejmě dochází k citlivosti zubů a je nezbytné postižené tkáně odvrtat a chybějící část zubu nahradit větší výplní.

U pokročilých stadií kazu dochází nezřídka ke komplikacím, jako je zánět dřeně,“ vysvětluje zubařka Petra Gregorová z Kliniky GHC Praha.

Jakého si vybrat pomocníka?

V dutině ústní jsou miliardy bakterií, které však žádným kartáčkem ze sto procent neodstraníme. Nejsme totiž schopni v ní docílit sterilní prostředí. Naším úkolem je tedy mechanicky rozrušit skladbu zubního plaku, který je schopný již během jednoho dne začít vytvářet zubní kaz.

Zubní povlak lze odstranit pouze manuálně, vlákny kartáčku. Na trhu se ale v poslední době objevuje stále více dentálních pomůcek – od klasických kartáčků s nejrůznějšími udělátky přes elektrické nebo bio, které slibují zázraky.

Silikonové a gumové prvky, zkřížená vlákna, ohebná či dokonce podélně dělená hlavice slouží pouze k nabuzení zájmu kupujícího. Žádné zlepšení to ale při čištění nebo „masáži“ dásní nepřináší. Klasický zubní kartáček dokáže zcela zastoupit módní kartáček elektrický.

K důkladnému vyčištění ho stačí jen správně používat.

Přečíst článek ›

Kartáčkem ale z tvrdých tkání odstraníme vždy jen asi 60 procent povlaku, je tedy nutné sáhnout po správně zvolených mezizubních pomůckách, jako jsou zubní nit nebo mezizubní kartáček. Dobrým pomocníkem na dočištění težko dostupných míst je jednosvazkový kartáček.

„Na mezizubní pomůcky se často zapomíná, naše společnost není zvyklá je používat. Většina problémů zubů i okolních tkání však vzniká v této oblasti, protože plak není mechanicky dostatečně odstraněn.

Klasický či elektrický kartáček tuto partii nevyčistí, protože se tam štětinky zkrátka nedostanou,“ upozorňuje zubař Pavel Tlach z Kyjova.

U dětí může být ale takzvaný elektrický (sonický) kartáček vhodnou alternativou. Přesto se rodičům doporučuje jim denně zuby dočistit mechanickým i mezizubním kartáčkem.

Klasický zubní kartáček by měl mít malou hlavičku, abychom se dobře dostali do zadních partií úst a také velké množství hustých a měkkých vláken, aby při pohybu kartáčku docházelo k rovnoměrnému odstranění povlaku z plochy zubů a přechodu zubu a dásně.

„Je to podobné, jako když rozsypeme mouku. Snažíme-li se ji smést hustým smetáčkem, jde to rychle a efektivně, vezmeme-li ale vypelichaný s různě dlouhými vlákny, nedosáhneme stejného efektu za stejný čas.

Při koupi zubního kartáčku proto není potřeba volit určitou značku,“ říká Nikol Otruba Kotasová, dentální hygienistka z Brna.

Velikost hlavice by se měla odvíjet od velikosti zubů. Jednoduše řečeno, volíme kartáček, který má hlavici velkou maximálně na šířku dvou stoliček. Logicky z toho plyne, že u dětí by měla být hlavice menší, velkým kartáčkem se nedostanou za poslední stoličku, dáví se a čištění tak odbývají. To stejné platí u všech, kteří mají problém s dávením při čištění.

Přečíst článek ›

Bambusové kartáčky nejsou pro čištění nejvhodnější pomůckou. „Bambus nedokáže být tak hladký jako plast. Proto může docházet k odírání sliznice, hlavně tváře a koutků.

Dalším problémem je, že většina lidí nechává kartáček v kelímku, na jehož dně se drží voda. Dřevěný kartáček pak vodu nasává a po čase plesniví.

Nelíbí se mi ani hustota vláken, většinou jsou totiž moc řídká, dokonce i tvrdá,“ říká o bio alternativě Vacíková.

Správná technika s vhodným kartáčkem, který se pravidelně vyměňuje, je tedy zlatým standardem. „Vše je opravdu v rukou pacienta. Stačí vhodná efektivní technika čištění a rozhodně pravidelnost. Mechanické odstranění zubního plaku je nejdůležitější,” dodává Ján Semančo, praktický zubní lékař z Brna.

S pastou, nebo bez?

Běžná zubní pasta je jen kosmetickým přípravkem, který usnadňuje čištění zubů a pomáhá odstraňovat zubní povlak, ale zuby lze stejně kvalitně vyčistit i bez pasty.

Navíc existují, obvykle za tučný příplatek, i pasty speciální – např. na citlivé krčky, bělicí pasty nebo „proti“ parodontóze. Nezáleží na značce. Záleží na abrazivitě pasty.

Čím více skřípe mezi zuby, tím je agresivnější a při nevhodném používání může zuby poškodit. Neměla by tedy být abrazivní.

Žádná pasta ani ústní voda však bez správné techniky čištění neodstraní zubní povlak ani parodontózu. Pasty proti pokročilé infekci dásní mají stahující účinek, maskují onemocnění, ale neřeší příčinu. Důležité je také pravidelně a precizně odstraňovat zubní kámen nad i pod dásní u dentální hygienistky.

Bílý úsměv, prosím

Bělení zubů je určeno pro ty, kteří mají vynikající ústní hygienu a zdravé zuby i dásně. Čištěním zubů docílíme zdraví v dutině ústní, ale barvu neovlivníme, ta je totiž geneticky daná.

Může za ni dentin, což je tkáň pod sklovinou. Budeme-li čistit správnou technikou pravidelně dvakrát denně za pomoci vhodného zubního kartáčku a nezapomeneme též pročistit mezizubní prostory, budeme mít v ústech zdravo a čisto.

Bohužel barvu pouhým čištěním neovlivníme.

„Odstín zubu určuje množství pigmentů, které se postupem času do zubu ukládají. Mikromolekuly z potravy, nápojů či kouření se endogenní cestou dostanou do struktury zubu, kde se shlukují ve větší makromolekuly, které tvoří žlutější zabarvení,“ říká Lukáš Kocman, majitel zubní kliniky LK-MEDICAL.

Přečíst článek ›

Bělicí proces nijak nenarušuje strukturu zubu a při zákroku nedochází k úbytku tkáně. Často je to spojováno s projevem citlivosti zubů, která se u bělení může vyskytnout.

Zde se ale jedná o reakci zubu na některou složku bělení a citlivost není trvalá. Bělení funguje jen na naše zuby, nikoli na jejich výplně.

Pokud má tedy pacient tmavou amalgámovou výplň, tak ta zůstane i nadále tmavá, vybělí se jen zub samotný.

„Zákrok je pod vedením odborníka bezpečný. Je však třeba počítat s přechodnou přecitlivělostí, u někoho až s bolestí. Vše se zhruba do 12–24 hodin zklidní. Dále doporučuji dodržení nebarevné diety po dobu minimálně jednoho dne,“ vysvětluje možná úskalí bělení dentální hygienistka Soňa Vodičková.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector