Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

 • V poslední době vidíme na každém rohu skvělé „detoxikační“ postupy slibující rychlé uzdravení. 
 • Většina z nich se uchyluje k nějakému speciálnímu produktu a nebo striktní dietě.
 • My vnímáme DETOX jako životní styl.
 • Detoxikace je pro nás základní strategií k přežití a dobrému životu. 
 • Detoxikace totiž ovlivňuje jak naše tělo, tak i naší psychiku a my máme tak možnost žít náš plný potenciál.

a TO si přejeme i pro TEBE.

 1. Kurz DETOX STAR tě už ve 30 dnech provede přeměnou tvého toxického životního prostředí v oázu, ve které se nebudeš muset obávat o své zdraví a dobré prospívání tvých blízkých.
 2. Je to zkratka k životu bez škodlivé chemie.
 3. Je to zkratka k dobrému a vitálnímu životu.
 4. Všichni si přejeme žít v čistém prostředí, které nás podporuje.
 5. Mnozí z vás jste už začali, ale ne všichni došli až na konec
 6. a dotáhli DETOX až k signifikantnímu úspěchu.
 7. Kurz DETOX STAR tě citlivě provede krok za krokem celou džunglí našeho prostředí a předá ti praktické nástroje a potřebnou motivaci až do úspěšného zvládnutí celé očisty.

Detox Star je pro vás jestli:

 • chcete zůstat zdraví a vitální až do vysokého věku
 • chcete svým dětem vytvořit zdravé a netoxické prostředí a postarat se tak o dobrý start do života
 • chcete se vrátit do své síly a opět zářit energií
 • plánujete otěhotnět a mít zdravé miminko
 • chcete se rozloučit s únavou a výmluvami, že je očista příliš složitá a že to stejně jinak nejde
 • cítíte, že vás trápí první náznaky nemoci a nechcete, aby se rozjelo něco velkého
 • máte již velké zdravotní problémy a nevíte kde začít 

Zaváděcí cena platí do 19. srpna 24:00

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Nauč se používat osvědčené očistné strategie

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Navyš svou životní energii srkrze detoxikaci 

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Zvládni už za 30 dní to, co dříve za 6 měsíců

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Odstartuj ještě dnes svou cestu k čistému životu

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Detox v klidu díky jasnému

plánu

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Využij osvědčené vědění a rituály pro zdraví tvé rodiny a tvé vlastní

 • 30 každodenních videoimpulzůTrvalé změny nejdou provést ze dne na den. V Detox Star dostaneš každý den jeden krátký výstižný impulz, který hravě zvládneš uvést do praxe.
 • Vše můžeš během kurzu zapisovat do připravených materiálů, check-listů a udržet si tak přehled o změně.
 • V rámci kurzu jsou pro tebe připraveny 3 provázené meditace, které pomohou tvému podvědomí vyrovnat se změnami a nesabotovat tvé snažení.

Zpátky do formy: Novoroční detox, který vás bude bavit

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Zdroj: Shutterstock

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Přestože vánoční svátky bývají časem klidu a odpočinku, není novinkou, že na těle zanechávají i negativní stopy. Vydatné jídlo, cukroví, nedostatečný spánek a neřesti v podobě kouření a alkoholu organismus značně zatěžují.

Není proto divu, že se řada lidí cítí začátkem ledna unavená, ve špatné náladě, s pocitem plnosti a vyčerpání. S návratem do života plného zdraví a elánu pomůže očistná kúra. Ta přitom nemusí být jen nutným zlem.

Zkuste ji letos s našimi tipy pojmout netradičně tak, aby vás bavila.

V řadě návodů, jak správně detoxikovat tělo po Vánocích a Silvestru, stojí na prvním místě pojídání hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Zdravý jídelníček je sice nezbytný, pokud ale nejste velkými fanoušky chroupání kilogramů zeleniny, jde to i zábavněji.

Vyzkoušejte například smoothie, nápoj, který se v poslední době těší velké oblibě. Receptů existuje nespočet, zapojit však můžete i vlastní fantazii a rozmixovat to, co vám chutná nejvíce. Uvidíte, že netradičním spojením chutí získá zdravá strava zcela novou podobu.

Kromě smoothie podporuje očistu organismu také kajenský pepř nebo kari, kterými si můžete okořenit oblíbené pokrmy.

Tip č. 2: Příjemně se vypotit

Je známo, že pocením se z těla vyplavují nebezpečné toxiny a další škodliviny. Aby pocení bylo zdravé i zábavné současně, zajděte si pravidelně do sauny. Zdejší horké klima dodává pocení intenzitu, teplý vzduch navíc rozšiřuje cévy, čímž zlepšuje krevní oběh a tím i přepravu odpadu do jater, které jej přefiltrují na neškodné látky.

Saunování je navíc příjemná aktivita, kterou lze provozovat společně s přáteli. Vhodná je klasická finská sauna, která poskytuje teplo 95 °C, čímž zvyšuje intenzitu pocení. V infračervené sauně proniká teplo zase 45 mm pod kůži, čímž se proces vylučování toxinů zrychluje.

Pro detox se hodí též caldarium, kde při vysoké vlhkosti vzduchu dochází k přirozené očistě organismu.

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Proč si dát měsíční detox od cukru: Rychle shozená kila, jasnější oči a pleť, říká dietetička

Tip č. 3: Masáže a ezoterika

Krevní oběh a lymfatický systém, které odvádějí škodliviny z těla, jsou stimulovány mimo jiné masážními procedurami.

Ať už si vyberete klasickou masáž, zdravotní lymfodrenáž, nebo třeba exotickou akupunkturu, odborník při nich pracuje s body na těle, kde se toxiny množí a usazují, a za pomoci tlaku dokáže buňky na daném místě stimulovat tak, aby škodlivé látky uvolnily. Očistit tělo od toxinů pomáhá rovněž tradiční ajurvédská medicína, uvolňující meditace nebo kryoterapie.

Při kryoterapii je tělo na maximálně tři minuty vystaveno velmi nízkým teplotám, obvykle až −150 °C. Extrémní mráz v kombinaci s následným prohřátím prokrvuje kůži, svaly a klouby, podporuje látkovou výměnu a detoxikuje tělo od škodlivin.

Tip č. 4: Dynamický pohyb zvesela

Osvědčeným receptem, jak tělo očistit od toxinů, je také aktivní pohyb. Ten podporuje vylučování potu a zároveň posiluje imunitní systém organismu, který následně funguje jako obranný štít proti nebezpečným látkám působícím z vnějšího okolí.

Kdo si nelibuje v posilovně a ani dalším sportovním aktivitám příliš neholduje, může vyzkoušet netradiční pohybové aktivity, jako je tanec, jóga nebo třeba bazén.

Kondiční plavání je vhodné spojit s regeneračními masážemi vodními tryskami, chrliči, bublinkovači, vodní stěnou nebo termální vodou, jež má na organismus blahodárné účinky.

Tip č. 5: Drobnosti všedního dne

Na novoročním detoxu však můžete pracovat i v průběhu dne. Předtím, než ulehnete ke spánku, dopřejte si například detoxikační vanu. Do horké vody zamíchejte sůl z Mrtvého moře, jedlou sodu, čerstvě nastrouhaný zázvor a esenciální olej. K detoxikaci těla je vhodná rovněž kontrastní hydroterapie, kdy ve sprše každých 30 sekund střídáte horkou a chladnou vodu.

Zajímavé:  Geladrink - vše o zdraví

Před koupelí je vhodné tělo od hlavy až k patě vydrhnout nasucho kartáčem, abyste rozproudili krevní oběh. Při čištění zubů nezapomeňte ani na jazyk, na kterém se hromadí bakterie a toxické pozůstatky. Občas se též zhluboka nadechněte.

Díky tomu zbavíte plíce nebezpečných částic, které jste inhalovali v průběhu dne, a navíc zvýšíte tok kyslíku, který pomáhá eliminovat odpad z těla.

NA METODY DETOXU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Odstartujte novoroční detox – vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nejlepší detox pro naše tělo? Jak si nezničit zdraví a metabolismus

Internet nás začátkem jara začne bombardovat příspěvky o jarních detoxech, které tvrdí, jak je důležité se očistit. Tento rok jsou obzvlášť populární ovocné šťávy, celerové šťávy a kokosová voda.

Asi jarní úklid? To je ale hloupost. Na rozdíl od domácnosti má naše tělo tu skvělou schopnost, že nás detoxikuje 365 dní v roce 24 hodin denně.

Nevěříte? Pojďte mrknout, jak to celé je a jaké problémy si takovýmito detoxy můžete způsobit. 

Potřebuje vůbec někdo detox? 

Ano, jsou tu samozřejmě jedinci, kteří detox opravdu potřebují, ale nevěříme, že vy do nich patříte nebo snaž užíváte těžké drogy, velké množství silných léků, jste alkoholici nebo jste opravdu těžký kuřák? Pokud ano, asi tex potřebujete, ale v tomto případě vám nepomůže kokosová voda ani šťáva z celeru. 

Odstartujte novoroční detox – vše o zdravíNAŠE ÚŽASNÉ TĚLO, JAK TO DĚLÁ? Kůže, plíce, játra, trávicí trakt, ledviny a lymfatický systém, to je náš dokonalý detoxikační sytém, který neustále eliminuje toxické látky a zplodiny metabolismu.

 • JAK FUNGUJÍ DETOXY?
 • Debatu o detoxu a dalších čistících dietách nejdete v tomto videu:

Tím, že začnete užívat místo běžné stravy ovocné šťávy a vychytávky, nejspíš snížíte příjem živin a tudíž se dostanete do kalorického deficitu. Také navýšíte příjem vlákniny a samozřejmě zde funguje placebo efekt. Pokud přidáte nějaké „detoxikační“ čaje, ty mají často diuretické, ale i projímavé účinky a začnete se zbavovat vody, poklesnou glykogenové zásoby, vyprázdní se střeva a to má za následek krátkodobýpokles hmotnosti. 

Ale pozor!Rozhodně netvrdíme, že bylinkové čaje jsou špatné. Ba naopak. Opravdu nám mohou pomoci s trávením, nafouklým břichem a podporou trávení. Šálek či dva bylinkové čaje vám neublíží. Podívejte se na krabičku, co doporučuje výrobce některé bylinky by se neměli užívat dlouhodobě.

Odstartujte novoroční detox – vše o zdravíNÁŠ TIP! Czech Virus Greens Pro

V každé dávce je skutečně funkční množství látek (2 gramy Chlorelly, 2 gramy Spiruliny, 0,5 gramů mladý ječmen, 0,5 gramů mladá pšenice). Vysoké množství aktivních látek, ale zároveň super chuť.

Je nám jasné, že je chuť subjektivní, ale taky víme, že většina zelených směsí chutná jako …

! Dost bylo přemáhání a zacpaného nosu při popíjení zeleného elixíru, nyní si můžeš na nápoji pochutnat a zároveň využít schopnosti všech látek, které jsme do směsi nacpali.

A co je na tom tedy špatně? 

Asi si říkáte, co je špatně na výše uvedeném odstavci? Zvýraznila jsem schválně to slovíčko „krátkodobý“. Tři dny pijete šťávy a za pár dní se vrátíte do svého režimu a dál? Jste tam kde jste byli.

Jako by se nic nestalo, jen jste pravděpodobně o pár peněz lehčí a máte lepší pocit. Všechno, co pro sebe děláte, ať už je to celkově zdravý životní styl, správné jídlo, mělo by to být udržitelné z dlouhodobého hlediska.

Řekněte si, jak dlouho dokážete daný režim dodržovat. Den? Dva? Týden? Měsíc? Půl roku? Dva roky? 

Odstartujte novoroční detox – vše o zdravíJaké nesou detoxy zdravotní rizika? 

Může se stát, že z velkého množství přísunu ovocných šťáv si rozhodíte střevní mikrobiom. Ale mohou mít i další negativa.

Přísunem ovocných a zeleninových šťáv vyřadíte z vašeho jídelníčku tuky a bílkoviny, které jsou pro ten náš detoxikační systém nezbytně důležité a hlavně játra bez aminokyselin, nejsou schopny svou práci odvádět pořádně.

V neposlední řadě na ovocno-zeleninových šťávách přijímáte opravdu velké množství cukru. U 5 ovocných freshů to dělá zhruba 200g CUKRU.

Snad Vám tento článek trochu osvětil celé tohle detoxové šílenství. Ano, je opravdu těžké si přiznat, že to je hloupost a nevyzkoušet to, obzvlášť, když to propaguje nějaká vaše oblíbená instagramová celebrita, ale nezapomínejte, že nikdo nevidíte co je „behind scene“. 

Zdroj: 

5 pravidel pro odlehčení aneb novoroční detox pro každého – prodetox.cz

S příchodem nového roku nastává těžké vystřízlivění. Každý z nás ho chce mít lepší než ten předchozí, ale když onen nový rok přijde, cítíme se najednou nějak těžce. Přestože jsme přejedení a přepití, chybí nám energie. Přejídání nikomu nesvědčí.

Chcete-li se cítit lépe, s novým rokem je na řadě odlehčení. Vhod přijde lehká detoxikace, která vrátí zažívání do normálního stavu. Novoroční detox pomůže se zažívacími potížemi. Nastartuje metabolismus. Může také nasměrovat cestu k vysněné postavě.

Jak na to?

Jak si odlehčit a zlepšit zažívání? Máme pro vás 5 pravidel novoroční detoxikace.

 • ÚPLNĚ NEJRYCHLEJŠÍ DETOXIKACI dosáhnete, když koupíte doplněk na detoxikaci určený. 
 • My doporučujeme českou směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS s řadou pozitivních benefitů na celé vaše tělo. 
 • Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů. 

Pravidlo č. 1 – Jezte s rozumem

Ohlédněte se zpět. Vánoční cukroví, tradiční sváteční dobroty, silvestrovské pochutiny. To vše zajisté bylo velmi lákavé, ale jak vám to ve finále prospělo? Samozřejmě je zbytečné si cokoliv vyčítat. Ale dá se poučit z chyb a více přemýšlet o tom, co svému tělu dáváte a co to s ním dělá. Vyplatí se mezi potravinami a pokrmy vybírat. O jídle byste měli přemýšlet.

Zajímavé:  VZP: Riziko kousnutí klíštětem vzrůstá – vše o zdraví

Nepomůžou však zásadní novoroční předsevzetí a sliby, které člověk dává sám sobě. „Zhubnu.“ „Budu jíst zdravě.“ „Přestanu se sladkostmi.“ Dle statistik je naprostá většina takovýchto slibů záhy zapomenuta, aby vyvstaly zase s dalším přelomem roku.

Chce to trpělivost, stanovit si reálné cíle a v postupných krocích se vydat k jejich naplnění. Nemá cenu na sebe klást nadměrné nároky a stresovat se.

Jak říká dietoložka Karolína Hlavatá na serveru Vím, co jím: „Štangli uheráku během týdne bychom sníst neměli, ale proč si čas od času pár koleček nedat“./1/

Pokud jde o detoxikaci organismu, samozřejmě se v ní s uzeninami nepočítá. Na druhé straně novoroční detox lépe zvládnete v případě, že na sebe nebudete zbytečně přísní a občas si nějaký ten prohřešek odpustíte. Lepší je naplnit svůj detoxikační plán alespoň částečně než vůbec. Pokud od něho upustíte při prvním selhání, nemáte šanci na změnu.

Pravidlo č. 2 – Nepřejídejte se a nehladovějte

Nezřídka se jídlo jí ve spěchu a tak je pryč dříve, než si člověk uvědomí, že už nemá hlad. Snažte se jíst v klidu a pomalu. Ve chvíli, kdy se cítíte plni, jídlo odložte. Zbytky si nechte na později nebo je prostě vyhoďte.

Žádný extrém není dobrý. Přejídání ani hladovka.

Lidé jsou s novým rokem zpravidla plni nadšení, a tak v rámci snahy o zlepšení svého životního stylu a stravování často skočí do drastické diety či přímo hladovky. To je jedna z největších chyb. Lidský organismus zpravidla reaguje zpomalením metabolismu a ukládáním energie do zásob, i těch tukových. Pravidelný stravovací režim je základem zdravé životosprávy i detoxikace.

Pravidlo č. 3 – Dejte přednost kvalitě nad kvantitou

Jezte raději méně kvalitnějšího jídla než více toho nekvalitního. Nejde jenom o přejídání se, ale také o obsah živin. Strava by měla být zdrojem makroživin (bílkovin, cukrů a tuků) i mikroživin (vitamínů, minerálů a enzymů) ve vyváženém poměru. Více v článku Základní principy vyváženého jídelníčku.

Zdravá strava je bohatá na antioxidanty a vlákninu. I proto v ní nechybí ovoce a zelenina.

Zdravá strava by měla být čerstvá. Vysoká trvanlivost potravin značí většinou také vysoký obsah konzervantů.

Pokud chcete svému organismu ulehčit a držet se detoxikace, právě konzervanty, chemická aditiva, dochucovadla nebo barviva byste měli omezit. Snažte se vyhnout rafinovaným – průmyslově zpracovávaným potravinám.

Vyhnete se tak i chemickým aditivům, odlehčíte detoxikačním orgánům a podpoříte jejich činnost.

K největším zabijákům detoxikace organismu patří fast food pokrmy, také sladkosti nebo alkohol. Více v článku: 3 největší zabijáci detoxikace.

Pravidlo č. 4 – Hýbejte se

Zažívací trakt se vyznačuje pohybem. Strava se pohybuje z úst přes žaludek do tenkého a tlustého střeva, aby se z ní vstřebaly živiny a odpadní látky byly vyloučeny ven z těla konečníkem.

Aby střeva byla v dobré kondici, potřebují nejenom dostatek vlákniny, která podporuje střevní peristaltiku. Kondice střev souvisí také s psychickou rovnováhou (ne nadarmo se říká, že „štěstí leží v břiše“) a harmonickým životním stylem.

Ke zdraví střev přispívá také pohybová aktivita.

Jakýkoliv pohyb podporuje krevní oběh. Dochází k lepšímu prokrvení a okysličení všech tkání a orgánů, samozřejmě i orgánů zažívacího traktu.

Více kyslíku pro svoji činnost mají díky pohybu i detoxikační orgány jako játra nebo ledviny. Krevní oběh je přitom úzce svázaný s lymfatickým systémem, který se přímo stará o detoxikaci tkání.

Ani ta nejlehčí forma detoxikace organismu by proto neměla opomíjet pohyb. K těm nejúčinnějším detoxikačním pohybovým aktivitám patří hot jóga, jumping nebo lehký běh. Stačí však obyčejná procházka v parku a hned se budete cítit lehčí.

Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

Pravidlo č. 5 – Pijte, pijte a pijte

Součástí zdravé životosprávy je vždy i dostatečný pitný režim. Právě na to mnoho lidí často zapomíná. Ve vodě přitom probíhá naprostá většina biochemických reakcí lidského těla. Bez vody nemůžou probíhat ani metabolické a zažívací procesy, zažívací orgány neplní své úkoly, detoxikační orgány nefungují na plné obrátky. Bez vody prostě není život. To platí i pro lidský organismus.

Více se dozvíte v článku: Voda a detoxikace.

Nejlepším nápojem, který můžete svému tělu dopřát, je čistá voda. Pitný režim však můžete ozvláštnit, třeba ovocnými či zeleninovými šťávami, nebo bylinkovými čaji.

10 NEJČTENĚJŠÍCH ČLÁNKŮ O DETOXIKACI – OČISTĚ ORGANISMU

Detoxikace je stěžejní téma našeho blogu. Poradíme, jak detoxikovat jednotlivé orgány a tak očistit celé tělo, zrychlit metabolismus a nastavit organismus pro úspěšné hubnutí, zlepšení zdravotního stavu a celkové omlazení.

Zdroje:

/1/ http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/vyvazena-strava/Jak-si-po-svatcich-srovnat-zazivani__s638x10140.html

Novoroční DETOX!

Taky se po Vánocích necítíte fyzicky “nic moc”? Dnes mám pro Vás pár super tipů na detox těla! Vyzkoušeno, ověřeno – a funguje!

Jako sice ano, Vánoce mají svoje kouzlo a nezaměnitelnou atmosféru, ale už toho všeho bylo nějak moc. Moc stresů, shánění, uklízení, balení dárků, rozbalování dárků a především, moc bylo JÍDLA!!!! Souhlasíte? Taky máte pocit, že jste přes svátky nedělali nic jiného, než že jste jedli? Bohužel – i o tom jsou Vánoce.

Přes svátky hodí dietu za hlavu i ten největší poctivec a klidně se cpe cukrovím. Proč? NO PROTOŽE JSOU VÁNOCE!!!:))) Taky ten fajn argument používáte? Kdo taky ne…

Po Silvestru to ovšem začne… Už žádné oslavy, ale pěkně návrat do normálního života. Bohužel, v případě mnoha z nás i s nově získanými faldy na břiše a zkaženými žaludky (to byly ty skvělé bramborové saláty, vzpomínáte?:)

 • Nepropadejte ale panice… Není všem dnům konec a stačí si zase nastolit trošku chudší režim – a k tomu přidat nějaké to cvičení. Chápu Vás, mně se do toho taky nechce, ale pokud se jednou přemůžete, pak už to půjde líp:)
 • Každopádně, než se do toho všeho pustíte, mám pro Vás TIP na skvělý NOVOROČNÍ DETOX.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Chcete dát sbohem těm dvěma, třem kilům, které jste během Vánoc nabrali? Nebo máte po vánočních svátcích pocit, že potřebujete zažívacímu ústrojí trošku odlehčit? Ve všech případech může být ideálním startem novoroční detox. Co si pod tímto slovem představit? Především pročištění těla od škodlivých látek, ozdravení organismu a případné nastartování procesu hubnutí.

Novoroční očistu můžeme provést různými způsoby. Základem však vždy bude ozdravení a odlehčení jídelníčku a v ideálním případě také doprovodné wellness a kosmetické procedury. Ty však nejsou podmínkou.

Je pak již jen na nás, jakou formu detoxikace zvolíme.
Ideální je pití ovocných nebo zeleninových šťáv, popřípadě tzv. ovocné a zeleninové dny. Vyzkoušet také můžeme rýžovou či bramborovou dietu.

Mějte na paměti, že ideální očista by měla trvat minimálně dva dny, maximálně však jen týden. Delší období s redukovaným množstvím přijímané potravy by mělo špatný vliv na naše zdraví. Po ukončení kúry bychom měli na množství jídla přidávat jen pozvolna.

Novoroční očista tak může být i ideálním startem pro celkové ozdravení jídelníčku či hubnutí.
Co k jídlu?

Výběru jídla během detoxu věnujte zvýšenou pozornost. Ideální jsou všechny druhy zeleniny; zejména listová zelenina, brokolice, chřest, artyčoky. Jednoznačně omezte výrobky živočišného původu.

Bílkoviny získáte ze sóji a sójových výrobků, vitamin C a sacharidy vám dodají brambory nebo pšeničné klíčky. U ovoce vybírejte méně sladší druhy. Slaďte medem. Skvělé detoxikační účinky mají například brusinky. Myslete na to, že základem očisty je zejména zbavení organismu jedů a toxických látek.

Dbejte proto na dostatečný a pravidelný pitný režim, aby se měly škodlivé látky jak odplavovat.

Skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu jsou pravidelné návštěvy sauny nebo masážního salonu. Vyzkoušet můžete také různé drenážní nebo anticelulidové kúry. Po několika dnech se budete cítit lehčí a jako znovuzrození.

Tak, kdo jde do toho se mnou?!:))))

zdroj očisty: zdravy-zivot.cz

Novoroční detox: jak tělu pomoci po svátcích – Vitalia.cz

Určitě je dobré dát tělu v novém roce odpočinout, ale nějaké drastické detoxikační programy nejsou zrovna nejzdravější a ani příliš efektivní.

Pokud se detoxikace organismu nestane dlouhodobějším cílem, stejně člověk zapadne do starých, zažitých zvyků a po několika týdnech bude zpátky tam, kde začal. (Podobně jako další novoroční cíle, které nejsme schopni splnit, nebo alespoň ne dlouhodobě.

Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?) Lidské tělo má svůj přirozený očistný systém, který neustále funguje a nastartuje se sám i bez toho, aniž by musel být začátek roku.

Pokud je tělo zvyklé na zdravý režim, vyváženou stravu a nějaký ten pohyb, zvládne s přehledem i labužnický maraton, kterým vánoční svátky bývají. Přesto je však dobré mít na paměti pár tipů, jež mohou následky lenošení a přejídání se zmírnit a tělu po prosincových hostinách odlehčit.

Odplavte cukr

Rozmanité domácí cukroví je pro české domácnosti typické a také ti, kteří během roku cukru neholdují, si nenechají ujít desítky druhů sladkých dobrot a tělo během Vánoc jednoduše „přesladí“. Cukr je důležitá část naší stravy, ale pokud je jej hodně, může způsobit narušení přirozené rovnováhy těla, a to především zažívání.

Zkuste místo sladkých kupovaných nápojů domácí šťávu z ovoce a zeleniny a přidejte si do jídelníčku i více čisté vody. Pomůžete tím především ledvinám, které jsou společně s játry důležitým detoxikačním orgánem. Během svátků se tělo totiž rychle dehydruje a s menším množstvím vody se taky snižuje jeho schopnost se přirozeně čistit.

Doplňte výživné látky

Vánoční tabule je sice rozmanitá, ale po výživové stránce nebývá zrovna nejbohatší. Zkuste si začátkem roku obohatit jídelníček o čerstvou zeleninu a ovoce i potravu bohatou především na vitamíny skupiny B, vitamín C a D, železo, draslík, zinek a hořčík.

Konzumací prvních dvou zmíněných navíc do těla dostanete i vlákninu, za kterou vám poděkuje především vaše zažívání. Nezapomeňte také na čisté jogurty, kysané zelí nebo kefír, jež obsahují probiotika.

Ta jsou potřebná nejen pro správné zažívání, ale zároveň udržují ve formě i náš imunitní systém, který bývá v zimním období oslabený.

Uklidněte mysl

Předvánoční shon, nakupování, vaření a různé návštěvy vás mohou také snadno vyčerpat. Během svátků je větší nápor nejen na fyzickou stránku vašeho těla, ale také na tu psychickou.

Kolotoč hostů a konverzací můžete snadno vyvážit tím, že se po svátcích soustředíte na pár aktivit, které vám dělají radost a u nichž si odpočinete.

Vyhraďte si třeba půlhodiny denně na relaxaci, meditaci anebo jinou zklidňující činnost a uvidíte, jak rychle se zotavíte.

Galerie: 7 aktivit, které vás uklidní

Běžte se provětrat

Ani v nepříliš vlídném zimním počasí nezapomínejte na procházky na čerstvém vzduchu. Vánoční hodování, sledování televize a pobyt v často přetopených místnostech fyzické ani duševní kondici zrovna dvakrát neprospívají.

Jděte se proběhnout, zajeďte si do hor anebo si udělejte čas na rychlou procházku.

Čerstvý vzduch působí blahodárně nejen na dýchací, trávící systém a kardiovaskulární systém, ale také podporuje tvorbu serotoninu, jenž pomáhá zlepšit vaši náladu.

Užijte si to

Říká se, že když se chce, všechno jde. A aby se chtělo, nemá cenu se do ničeho se nutit.

Pokud si přejete po Vánocích upravit jídelníček a pomoci tělu s jeho přirozenou očistou, skvěle! Vyberte si způsoby, které jsou vám příjemné a ideálně i udržitelné po zbytek roku, a váš organismus vás za tuto spolupráci odmění větším množstvím energie, fyzické i duševní pohody.

A jestli se vám do toho nechce, tak to jednoduše nehroťte. Univerzální rady neexistují, každé tělo funguje jinak. Pokud jej budete poslouchat a k tomu si udržíte i dobrou náladu, sami nejlépe zjistíte, co vám svědčí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *