Opalování – Vše o zdraví

Opalování - Vše o zdraví Komerční prezentace 01. 06. 2021   |  12:29

Sluneční paprsky už mezi mraky sem tam vykouknou a my jim rádi nastavíme tvář i celé tělo. Prahneme totiž po krásném opálení, které nám všichni budou závidět. Bohužel si často neuvědomíme, že je třeba dbát určitých pravidel a opalovat se zdravě.

Je opalování zdravé? Na opalování existují dva zcela opačné názory. Jeden říká, že opalování má na naše zdraví i psychiku pozitivní vliv, druhý zase, že stojí za předčasným stárnutím pleti a zvyšuje taky riziko zhoubného melanomu. I v tomto případě je lepší držet se zlaté střední cesty, nic nepřehánět a dodržovat zásady zdravého opalování.

Víte, že slunce je skvělým zdrojem tolik skloňovaného vitamínu D?

Jak urychlit opalování? Chcete se krásně, zdravě a rychle opálit? Držte se následujících rad.

Tip číslo jedna: Kůži na opalování připravte Co podpoří opalování? První krok ke krásnému opálení není vystavit svou pokožku sluníčku.

Ještě před tím ji musíte dobře připravit.

Odstraňte z ní všechny odumřelé buňky pomocí peelingu, aby se opálená pokožka nezačala hned loupat a užívejte beta karoten, který napomůže krásnému zhnědnutí pokožky.

Tip číslo dva: Dobu pobytu na slunci přizpůsobte fototypu své pleti Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření. UVA je zodpovědné za vznik pigmentových skvrn po opalování, fototoxické a fotoalergické reakce, UVB zase za zarudnutí kůže a novotvorbu melaninu. Právě jeho množství, které nám bylo dáno do vínku, ovlivňuje čas, který na sluníčku můžeme strávit.

Rozhodně není třeba ležet na slunci celý den, pokožka stejně dosáhne po určitém čase bodu zlomu, kdy už nemůže vyrábět víc melaninu.

Víte, že lidé s fototypem jedna vydrží na sluníčku s vlastní ochranou pokožky je 5-10 minut, lidé s fototypem čtyři pak 30-45 minut? I když se namažete opalovacími přípravky celková doba pobytu na sluníčku by neměla přesáhnout 4 hodiny denně s tím, že si během slunění budete dělat pauzy.

Tip číslo tři: Používejte vhodné opalovací přípravky Jelikož je sluneční záření poněkud zrádné, neměli bychom na něm trávit delší čas bez použití vhodného přípravku na opalování.

Jeho výběr je důležité přizpůsobit fototypu pleti, který ovlivňuje množství kožního barviva melaninu, které nám bylo geneticky dáno.

  • Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, množstvím pih, modrýma očima a rezavými vlasy. Osoby s fototypem 1 mají citlivou pokožku, která snadno rudne, měli by tak používat opalovací přípravky s SPF 50+.
  • Fototyp 2 charakterizuje světlá pleť, modrozelené oči a blond až hnědé vlasy. Lidé s fototypem 2 se často spálí, ideální pro ně jsou přípravky s faktorem 30-50.
  • Fototyp 3 je v naší populaci nejčastější, vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Lidé s tímto fototypem se snadno opálí, jen výjimečně se spálí. Vhodné pro ně jsou krémy na opalování, spreje a mléka s ochranným faktorem SPF 30.
  • Fototyp 4 je charakterizován tmavou pletí a velmi tmavými vlasy. Stejnou barvu mívají i oči. Z hlediska ochrany před sluníčkem a kvůli snížení rizika rakoviny kůže se i těmto osobám doporučuje používat přípravky na opalování s SPF 30.

Tip číslo čtyři: Po koupání vrstvu opalovacích přípravků obnovte Jako prevence spálení je třeba obnovovat nátěr opalovacího oleje, krému nebo mléka každé 2-3 hodiny a při koupání používat voděodolné přípravky. Když vylezete z vody, aplikaci opalováku zopakujte, i když to bude dříve než za 2 hodiny. Po pobytu ve vodě se jejich účinnost snižuje, navíc je ze sebe setřete osuškou nebo ručníkem.

Náš tip: Znáte prvotřídní sluneční ochranu šitou na míru potřebám vaší pokožky Eucerin SUN?

Tip číslo pět: Myslete na to, že sluníčko opaluje i ve stínu Je to tak. UVA záření pronikne i sklem, sluníčko opaluje i přes mraky. Chraňte svou pokožku i tehdy, kdy nejste přímo na sluníčku.

Náš tip: Toho, že sluníčko opaluje i ve stínu, mohou využít nastávající maminky, kterým se pobyt na přímém sluníčku nedoporučuje. Opalování v těhotenství s sebou totiž přináší rizika, kterým je lepší se vyhnout. Jde třeba o správný vývoj miminka v bříšku.

Tip číslo šest: Pobyt na sluníčku si dávkujte Dělejte si pravidelné přestávky, snížíte tím riziko vzniku spálenin. Maximální délka pobytu na sluníčku bez přestávky by neměla překročit 30 minut až 2 hodiny v závislosti na fototypu vaší pokožky. Vyhněte se také pobytu na sluníčku mezi 11.-15. hodinou.

Tip číslo sedm: Nezapomínejte na krém po opalování Péče o pokožku by měla pokračovat i poté, co opustíte sluníčko. Vždy použijte přípravek po opalování (vyzkoušejte třeba panthenol po opalování), který ji zklidní, regeneruje, dodá potřebnou výživu a prodlouží opálení.

Tip číslo osm: Dodržujte pitný režim Pitný režim je základem zdravého opalování. Během opalování vystavujete svůj organismus vysoké vnější teplotě, pokožka se vysušuje a ztrácí pružnost, navíc se budete potit. Na pitný režim tedy nezapomínejte, dobré je spotřebu tekutin dokonce navýšit.

Tip číslo devět: Co děti a opalování? Přímé sluníčko pro děti není vhodné, mezi 11.-15.hodinou by na sluníčko neměly vycházet vůbec. Co si ale budeme povídat, děti sluníčko milují, proto nezapomínejte na použití opalovacích přípravků vhodných pro děti.

Náš tip: Jaké mléko na opalování pro miminka patří mezi nejoblíbenější? Zkuste Bioderma Photoderm nebo La Roche Posay Anthelios s vysokou ochranou i pro jemnou citlivou pokožku.

Tip číslo deset: Chraňte i oči a hlavu Vaší každodenní výbavou při pobytu na sluníčku by kromě opalovacích přípravků a lahve s vodou měly být také sluneční brýle s ochrannou proti UV záření a klobouk. Ten ochrání pokožku hlavy, krk, noc, čelo i krk svým stínem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Opalování - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Opalování - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Opalování - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Opalování - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Opalování - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Opalování - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Opalování - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Opalování - Vše o zdraví

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

Opalování - Vše o zdraví

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Máta je rostlinka s všestranným využitím. Nejvíce ji ale oceníte v kuchyni a při zdravotních potížích. Můžete si ji snadno vypěstovat…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Houby mnozí na talíři vůbec nesnesou, buď jim nechutnají, nebo k nim nemají důvěru. Jiní je naopak milují a dovedou z nich připravit…

Podobně jako voda, slunce a zmrzlina patří k létu i méně příjemné záležitosti, mezi nimiž je jednou z nejobvyklejších bodnutí hmyzem…

12 nejčastějších chyb při opalování | BENU.cz

Opálená bronzová pokožka se stala symbolem zdraví a mládí a proto po ní každý touží. Pobyt na slunci s sebou nese ale také rizika, jako jsou spálení kůže, fotostárnutí nebo rozvoj melanomu. Svou pokožku ochráníte, pokud se vyhnete nejčastějším chybám při opalování.

Pobyt na sluníčku přináší dobrou náladu a psychickou pohodu, navíc sluneční paprsky naše tělo potřebuje i kvůli tvorbě vitaminu D, nezbytného pro správnou funkci imunitního systému a zdraví kostí.

Nevýhodou jsou ale rizika v podobě sluneční alergie, pigmentových skvrn, urychleného stárnutí kůže či dokonce melanomu a rakoviny kůže. Tyto potíže se nemusí projevit hned, rozvinou se později ve vyšším věku.

V případě, že jste se rozhodli užít si den u vody a chytat bronz, vyvarujte se některým chybám při opalování a zaměřte se na to, jak se správně opalovat.

Opalování - Vše o zdraví Chyby při opalování

Při slunění je důležité chránit pokožku před UV zářením, a to jak před UVA tak i před UVB slunečními paprsky.

Nejpřirozenější ochrana je oblečení, co využívali především naše babičky.

Dnes už máme ochranu ve formě různých přípravků na opalování, stačí si jen vybrat podle svých potřeb: oleje, krémy, spreje, přírodní kosmetika s minerálními filtry nebo veganská kosmetika.

Zdravé opálení ohrožují i další faktory. Co nedělat při opalování?

  1. Nepoužíváte žádný krém na opalování Pokožka má přirozenou ochranu před UV zářením v podobě kožního barviva melanin. Množství barviva pak určuje to, jaký jste fototyp a kolik času můžete strávit na sluníčku bez ochrany.

    Zatímco fototyp 3 a 4 si může užít na přímém slunci až půl hodinku bez následků, fototypu 1 a 2 stačí jen 10 minut a už má červenou kůži. Po této době se přirozená ochrana vyčerpává a pokud nepoužijete krém na opalování, čekají vás následky v podobě spálené pokožky.

  2. Používáte nízký ochranný faktor V obchodech najdete různé ochranné UV faktory, od 5 do 50+. Vybírejte opět podle fototypu pleti a místa, kde se rozhodnete strávit čas na přímém slunci. Obecně platí, že na horách a u moře je intenzita UV záření vyšší. Intenzita se zvyšuje také se zmenšující se vzdálenosti k rovníku.

    Pokud zvolíte vysoký ochranný faktor, opálení bude pomalejší, ale zato zdravější. Navíc vydrží déle, protože se pokožka nespálí a nezačne se rychle loupat.

  3. Aplikujete tenkou vrstvu přípravku na opalování K tomu, aby jste dosáhli požadované UV ochrany, musí být vrstva opalovacího krému dostatečně silná.

    Doporučené množství pro dospělého člověka je jeden panák, tedy půl deci opalovacího krému. Pokud nanesete méně, i ochrana proti UVA a UVB bude slabší.

  4. Opalovací přípravek nanášíte jen jednou denně Voda, pot, písek nebo osuška, to jsou faktory, které vás mohou o ochranné faktory opalovacího přípravku ochudit.

    Ani voděodolný přípravek není nesmývatelný. Chrání při koupání ve vodě, ale při návratu z vody je potřeba se opět pečlivě namazat. Opalovací přípravek prodlužuje dobu, kdy se vaše kůže nespálí, ale i tato doba je omezena na maximálně 2 hodiny.

  5. Zapomínáte chránit některé části těla Zkuste se zamyslet nad tím, které části těla si mažete krémem na opalování? Většinou věnujete pozornost velkým a částem těla, jako jsou ruce, nohy, záda, dekolt a břicho. Věnujte pozornost také částem, jako jsou rty, ušní lalůčky, paty či oblast bikin.

    Oči ochrání kvalitní sluneční brýle a vlasovou pokožku zase klobouk.

  6. Sluníte se nejvíc kolem poledne Sluneční intenzita je nejsilnější kolem oběda, tedy mezi 11-15 hodinou. Pokud se chcete vyhnout nezdravému opalování, v tuto denní dobu zůstaňte raději ve stínu. Kromě UV záření nabírá na intenzitě i další složka světelného spektra.

    Jde o infračervené záření, které ohřívá vzduch a předměty a hrozí vám úpal.. 

  7. Neošetříte pokožku po opalování Pokožka je po opalování suchá a dehydratovaná a potřebuje ošetřit. Po opalování umyjte pokožku od zbytků opalovacích přípravků a dopřejte ji regeneraci kůže po opalování v podobě hydratačního krému po opalování nebo spreje s panthenolem.

    Opálení na hydratované pokožce vydrží mnohem déle a vyhnete se nevzhledné loupání. Pokud se jeden den spálíte do červena, další den raději dopřejte pokožce oddych.

  8. Zapomínáte na ochranu vlasů Zdá se vám, že v létě máte o několik tónů světlejší vlasy? UV záření totiž vlasy dehydratuje, jsou slabší, tenčí a štěpí se.

    Slabší vlasy mohou být důvodem, proč se zdají být světlejší. Nezapomínejte proto chránit i své vlasy pomocí klobouku či stylové kšiltovky. Existují také spreje na opalování, které jsou vhodné i na aplikaci do vlasů.

  9. Používáte stejný opalovací přípravek na tělo i obličej Říkáte si, že jeden přípravek na opalování je až až? Na obličeji je pokožka mnohem citlivější a navíc je neustále vystavená slunci. Proto si zaslouží o něco vyšší ochranu. Navíc, krémy na tělo nemusí vyhovovat potřebám mastné pleti a zanášet póry, nebo podráždit citlivou pleť.

    Speciální krémy na opalování na obličej zabraňují fotostárnutí a vzniku pigmentových skvrn.

  10. Máte stejný opalovací krém už třetí sezónu Opalovací přípravky časem ztrácejí svou účinnost a podléhají zkáze. Jak poznáte zkažený krém? Olejová a vodní fáze se od sebe oddělují a přípravek ztrácí svou příjemnou vůní.

    Místo toho je cítit odér zatuchlého oleje. Takové přípravky nejen že nejsou účinné, ale mohou vyvolat v kombinaci se sluncem alergickou reakci. Proto sledujte na obalu dobu otevření: piktogram otevřené nádobky s číslem, který značí dobu expirace po otevření.

  11. Přípravky na opalování aplikujete až na přímém slunci Opalovací přípravky fungují mnohém lépe, když jim dopřejete čas vstřebat se do pokožky, a to alespoň 15 minut před opalováním.
  12. Opálenou pokožku už nechráníte přípravkem s UV faktorem K nesprávnému opalování patří i to, že nedbáte na ochranu opálené pokožky. I když má více melaninu a tím vyšší přirozenou ochranu, i tak je ohrožena spálením od slunce. Zvolit můžete nižší SPF nebo tenčí vrstvu krému. Opalování - Vše o zdraví

Opalování - Vše o zdraví Jak podpořit opálení

Odborníci na kůži zdůrazňují ochranu před UV zářením. Jak na zdravé opalování? Pamatujte, že všeho moc škodí. Délku pobytu na sluníčku proto přizpůsobte svému fototypu. Někomu může stačit 20 minut, jiný může strávit na slunci i dvě hodiny.

Neméně důležitá je i denní doba a dostatečně hydratovaná pokožka. Hydratujte ji jak zvenku, tak i zevnitř v podobě pitného režimu. Opálení vydrží déle, když si na začátku opalovací sezóny dopřejete důkladný peeling odumřelých buněk.

Hnědý tón pokožky podpoří i opalovací přípravky s obsahem betakarotenu.

Pokud hledáte co podporuje opalování a toužíte získat tmavší odstín pokožky co nejrychleji, začněte s užíváním betakarotenu. Co ale nedokáže ovlivnit, je výsledný odstín opálení. Světlejší fototypy mohou chytit odstín více do oranžova. Po vysazení vitamínů na opalování pokožka opět bledne.

Dermokosmetika na opalováníDoplňky stravy na opalování

  • Spalena zada od slunce

    Dobry den v sobotu sem si hodne spalila zada od slunce uz 2 dny nemuzu spat je to rudy na dotyk silene bolestivy co by mi na to pomohlo dekuji

  • reakce na slunce

    Dobrý den,
    udělala se mi na předloktí pravé i levé ruky vyrážka, párkrát jsem se nenamazal opalovacím krémem a hned se objevila. To samé mám i na jaře při prvním sluníčku. Hledám tedy nějakou mast na zklidnění, popřípadě jestli se to dá řešit i nějakýma práškama na alergii. Jinak nejsem na nic alergický. Děkuji za odpověď.

  • Co na sluneční alergii?

    Dobry den, muze se pouzit na alergii na slunce? Bylo mi to doporuceno v lekarne na koprivku po opalovani. A jestli ano kdy uzivat pred opalovanim nebo pri vzniku vyrazky po slunicku a kolik tabletek denně. Dekuji za odpoved

  • Jak chránit před sluncem pokožku hlavy?

    Dobrý den, je prosím produkt La Roche-Posay Anthelios Ultra SPF30 krém vhodný v létě jako ochrana před sluncem na pokožku holé hlavy? A také aby se pokožka neblýskala a krém nezanechával bílé stopy? Děkuji.
    šipka Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Jak pleť chránit před sluncem v létě?

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda přes léto musím používat vždy denní krém s UV faktorem nebo stačí, když použiji svůj oblíbený krém bez UV ochrany a přes něj nanesu některý z přípravků s UV ochranou, například La Roche-Posay Anthelios Shaka sprej? Předem děkuji.
    šipka Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Ochrana před sluncem a problematická pleť s akné

    Dobrý den, 14letá dcera má problematickou pleť s akné , v současnosti s ložisky suché svědivé kůže, zřejmě způsobené alergií na andulku(na roztoče?). Užívá lék Aerius. Jaký byste jí doporučili opalovací krém na obličej na pobyt u moře. Děkuji za odpověď.
    šipka Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Zdravé opalování – Jak se připravit?

První jarní paprsky už pomalu nabírají na síle a my si je chceme užít naplno. Jak se co nejlépe připravit na letní slunění? Jak se opalovat a nespálit se? To se dozvíte v tomto článku.

Opalování - Vše o zdraví

Co se skrývá ve slunečním svitu?

Slunce je pro nás velmi prospěšné, bez něj by nebyl možný život. Také nám zlepšuje náladu, posiluje imunitní systém a vytváří důležitý vitamín D. Ale všeho moc škodí a i životodárné slunce nám může pořádně ublížit.

Co se zdraví kůže týče, zajímá nás především ultrafialové záření, a to UV-A a UV-B.

UV-A záření je zodpovědné za dlouhodobé poškození kůže, snižuje elasticitu pokožky, zapříčiňuje její rychlejší stárnutí a vysušování.

UV-B může způsobit spáleniny od slunce, úpal, ale i rakovinu kůže či poškození zraku. Ochranu před sluncem bychom tedy neměli podceňovat a na sezónu opalování se pořádně připravit.

Solárium a slunce zásadně nekombinovat

Mnoha lidem sluníčko v zimě chybí, a tak navštěvují solária. Na jaře je ale čas s tím přestat.

Solária pokožce škodí stejně jako přímé sluneční paprsky a kombinace umělého UV záření a slunečních paprsků nedává kůži čas na regeneraci. Hrozí tak riziko spálení a rakoviny kůže.

Pro dosažení bronzové pokožky před příchodem plavkové sezóny je tak lepší využít samoopalovací přípravky.

Některé umožňují vytvářet opálení postupně a na dlouho, jiné vám zajistí bronzovou pokožku okamžitě, avšak jen krátkodobě.

Musíme ale myslet na to, že i pokožku vytrénovanou soláriem i ztmavenou samoopalovacími přípravky musíme před UV paprsky pečlivě chránit přípravky s ochranným faktorem.

Beta karoten – příprava na sluneční lázeň

Pokud chcete hezkému opálení ještě více pomoct, vsaďte na beta karoten. Je to žlutočervené barvivo rostlin ze skupiny karotenoidů, naše tělo jej využívá jako provitamin vitamínu A.

Jako antioxidant hraje důležitou roli při ochraně kůže před poškozením nadměrným slunečním zářením. Napomáhá také snadnějšímu a rovnoměrnějšímu opálení.

Musíme ale myslet na to, že samotný beta karoten nás před spálením pokožky rozhodně neochrání.

Beta karoten běžně konzumujeme ve stravě. Nejvíc je obsažen v mrkvi, dýni, rajčatech, červené řepě, paprikách, broskvích, meruňkách, nektarinkách a jiném ovoci a zelenině. V menší míře se také nachází ve žloutku či lososu.

Beta karoten, především jako přípravu na intenzivní opalování, můžeme také podávat navíc jako doplněk stravy. Denně bychom měli přijmout okolo 6 mg beta karotenu.

Jak dlouho užívat beta karoten?

Jak dlouho užívat beta karoten, abychom při opalování z jeho prospěšnosti vytěžili maximum?Doporučuje se začít měsíc před opalováním, poté brát beta karoten i během opalování a pro zachování hezkého opálení jej užívat ještě měsíc nato. Obvyklé dávkování je jedna kapsle slabšího beta karotenu denně. U silnějších přípravků se může užívat jedna kapsle obden a při intenzivním slunění pak užívání zvýšit na jednu kapsli denně.

Při akutním předávkování beta karotenem nám nehrozí žádné závažné zdravotní komplikace (na rozdíl od předávkování vitamínem A). Dlouhodobé podávání vyšších dávek ale může vést k oranžovému zbarvení dlaní či plosek nohou. Tělo má beta karotenu až moc a ukládá si jej v rohové vrstvě kůže. Pokud se to stane, beta karoten vysadíme, dokud kůže nezíská zpět svou přirozenou barvu.

Kuřáci pozor!

Vysokým dávkám beta karotenu v podobě doplňků stravy by se však rozhodně měli vyhnout těžcí kuřáci.

Studie ukázaly, že u nich dlouhodobé podávání dávky 20-30 mg beta karotenu denně zvyšuje riziko rakoviny plic. Kuřáci si musí tedy vystačit s beta karotenem z potravy, doporučuje se zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny.

Nezbytná ochrana kůže – přípravky na opalování

Neodmyslitelným základem zdravého opalování a ochrany před spálením od sluníčka jsou přípravky s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Těch máme na trhu opravdu obrovský výběr. Ať už chceme krém, mléko, olej či nemastný sprej na opalování, vždy najdeme, co hledáme.

Sluneční paprsky jsou stále agresivnější, proto je potřeba chránit se nejen na dovolené a na výletech, ale i cestou do práce či při pobytu na zahrádce. Nejvíc se musíme chránit samozřejmě v létě, ale i po zbytek roku dokáže sluníčko najít sílu, aby nás spálilo. Pokud tedy vyrážíte na delší dobu ven, chraňte si všechny odhalené části.

Nejnáchylnější ke spálení jsou obličej (hlavně čelo a nos), dekolt a ramena. Neopomeňte také uši a nárty, pokud jsou odhaleny, nebo pěšinku ve vlasech. Opalovací přípravek musíme nanášet aspoň 20 minut před sluněním a musí nás chránit proti oběma typům UV záření (UV-A i UV-B).

Jak vybrat ochranný faktor?

Ochranný faktor vybíráme podle typu kůže a toho, kam jedeme. Při prvním opalování, světlé pleti, či větším počtu mateřských znamének a u moře bychom měli používat faktor 50. „Padesátkou“ chráníme také pigmentové skvrny, jizvy a strie.

Mnoho lidí si myslí, že vysoký ochranný faktor brání kůži, aby se opálila. To není pravda. I ten nejvyšší faktor malinkou část UV paprsků propouští. Především ale brání, aby se pokožka spálila.

Dnes také existuje mnoho ochranných přípravků, které podporují tvorbu melaninu v kůži a tím kýžené zhnědnutí pokožky.

Jaké množství přípravku použít?

Při opalování mlékem na opalování rozhodně nešetřete. Na dostatečnou ochranu před sluncem po celém těle by měl dospělý člověk spotřebovat asi 6 kávových lžiček a namazat se znovu po 2 až 3 hodinách. To znamená, že 200ml balení opalovacího mléka by měl mít jeden dospělý na týden.

Ani plavky nás před sluníčkem nemusí ochránit, umělé vlákno propouští velkou část UV záření. Lidé s kůží citlivou se tedy musí mazat i pod plavkami. Obzvlášť při koupání musíme nanášet voděodolné ochranné přípravky na opalování pečlivě a velkoryse. UV paprsky mají totiž stejnou sílu i v hloubce jednoho metru pod vodní hladinou.

Péče o naše nejmenší

Pečlivě musíme chránit před spálením hlavně děti. Dětská pokožka je tenčí a citlivější než u dospělých a ochranná bariéra kůže není tak rozvinuta.

Vybíráme pro ně proto přípravky speciálně vyvinuté pro děti a s co nejvyšším faktorem. Dobrá je také kombinace chemického a minerálního UV filtru.

Děti by měly mít při pobytu na sluníčku vždy také pokrývku hlavy a kvalitní sluneční brýle.

Děti do jednoho roku radši přímému sluníčku nevystavujeme, jejich pokožka by neměla být zbytečně zatěžována opalovacími krémy.

Ty jim navíc mohou ztěžovat pocení a děti se tak nemohou v létě správně ochladit. Pokud se sluníčku nemůžeme vyhnout, namažeme pouze místa, která nezakrývá oblečení.

Kokosový olej na opalování?

Poslední dobou jste možná někde narazili na informaci, že kokosový olej se dá použít jako ochrana před sluncem. Kokosový olej se však na opalování nehodí, má ochranný faktor 1-8, což je opravdu málo. Lepší je jeho využití v péči o pokožku po opalování, kdy pokožku hezky vyživí.

Péče po opalování

Pro pokožku je intenzivní působení sluníčka docela dřina, a tak ji poté ošetříme zklidňujícím přípravkem po opalování. Na trhu jich najdeme velký výběr, a to jako tělová mléka, gely i spreje.

Mléka po opalování mají na rozdíl od běžných tělových mlék řidší konzistenci, takže se lépe roztírají a vstřebávají.

Většina těchto After Sun přípravků také obsahuje glycerin a panthenol, které pokožce zajišťují hydrataci a zklidnění.

Pokud si nedáme pozor a ochranu před sluncem podceníme, můžeme mít pěkně bolestivé spáleniny od slunce. Ty pak ošetřujeme hlavně panthenolem, nejlépe ve spreji. Můžeme ho také použít ve formě gelů, krémů, mastí a tělových mlék. Spáleniny od slunce musíme pak do dohojení pečlivě chránit před sluncem.

Lepší je ale vždy prevence, protože kůže si pamatuje všechna spálení za celý život a neodpouští.

Pozor si při opalování musíme dát také na látky zvyšující citlivost pokožky na slunce. Jsou to např.

třezalka, některá antibiotika, parfémy (hlavně ty obsahující bergamot), lokální gely proti zánětu a bolesti (Fastum gel, Ketonal, Prontoflex a další), Fenistil gel a další.

Díky nim se nám kůže může snadněji spálit nebo se může objevit vyrážka. Pokud zmíněné látky používáme, je lepší se pak slunci vyhnout nebo místo natřené gelem zakrýt.

Hlavně s rozumem!

Není zdravé se slunci úplně vyhýbat, ale ani se mu vydat na milost. Kůži máme jenom jednu na celý život, a to jak se o ni budeme starat, je pouze na nás. Nedávejme jí tedy zbytečně „na frak“.

  • V příštím článku o opalování se dozvíte, jak poznat nebezpečná znaménka a rakovinu kůže, jak na sluneční alergii a jak zatočit s pigmentovými skvrnami.
  • Přípravky na opalování
  • Autorka článku: Mgr. Martina Tománková
  • Opalování - Vše o zdraví

Jak se zdravě opalovat: Tip, který vám zachrání kůži

Jak se správně a hlavně zdravě opalovat? ✔️ Sepsali jsme pro vás přehled, které vitamíny a minerály rozhodně neopomenout. Ochrana při opalování je základ! Dejte tělu to, co opravdu potřebuje. Ostatně, není to žádná raketová věda.

Jak se zdravě opalovat: Tip, který vám jistě zachrání kůži

Je tu dlouho očekávaný vrchol samotného léta, období letních dovolených a také času stráveného zejména u vody. A co si budeme, také na slunci při opalování. Mimo relaxace a také notné dávky zábavy bychom ovšem neměli v žádném případě zapomínat na naše zdraví, respektive na pravidla spojená se zdravým opalováním.

Jak být do plavkové sezóny v co možná nejlepší kondici, a ještě se přitom uchránit před nepříjemným spálením? Jak si naplno užívat veškerých sportovních aktivit a také pohody u vody a nemyslet přitom na různá zdravotní rizika? Sepsali jsme pro vás pár tipů, které při opalování zkuste aplikovat do života.

Základní tipy, jak se zdravě opalovat

  1. Zjistěte svůj fototyp pokožky
  2. Volte UV faktor krému nad 30
  3. Myslete na pravidelné mazání pokožky (zejména po koupeli)
  4. Sledujte složení produktu (omezte látky nebezpečné pro život ve vodě)
  5. Po každém koupání obnovte namazání opalovacím krémem
  6. Pozor na uši, nos a rty.
  7. Zdravé opalování na přímém slunci trvá maximálně pět minut.

S letním sluníčkem to nepřehánějte

Léto je pro mnoho z nás takzvaným symbolem relaxování u vody, koupání se ve vodě a také opalování. Léto nám totiž evokuje moře a rovněž uvolněnou atmosféru letních dovolených. Ovšem, i tak bychom měli být velmi opatrní při péči o naše zdraví.

Jiní ovšem mají léto spojené zejména s úmorným horkem, které je zapotřebí přetrpět někde ve stínu a také čekáním na déšť či ochlazení.

Se sluneční alergií a také spáleninami se ovšem můžeme setkat naprosto všichni a otázkou pouze zůstává, jak danému problému účinně zabránit a jak se také, co možná nejefektivněji bránit.

Nejčastější ochranou jsou kvalitní přípravky na opalování.

Odborníci rovněž uvádějí, že pro potřebnou dávku vitaminu D, který je spojený s letním sluněním, bychom neměli trávit více než 20 minut přerušovaně na letním slunci. Navíc, vitamín D je zcela nezbytný pro růst našich kostí a také jako prevence vzniku deprese.

Delší doba slunění je spojena se značnými zdravotními riziky a také se škodlivým a nezdravým ultrafialovým zářením. I proto na to myslete při plánování svého pobytu na slunci.

Velký problém, který způsobuje nadměrné slunění je rakovina vaší kůže. Nemusí to být zrovna letní opalování, kdy jsme se spálili, ovšem může se jednat také o víceleté působení slunce, a to v nižší intenzitě. A když jste ve stínu, neznamená to, že na vás UV záření nepůsobí. Na to pozor!

V otázce takzvané škodlivosti opalování se veřejnost rozděluje na dva různé tábory.

Jeden tábor preferuje přirozený pobyt na sluníčku, ovšem stále větší skupina lidí inklinuje především k tomu druhému názoru. Tedy, že bez ochrany se na slunci nevyplatí pobývat.

  • V návaznosti na tuto skutečnost je potřeba si říct, že nás ovlivňují další civilizační vlivy – alergie, nesnášenlivost slunce či také největší strašák celé populace, kterým je nádorové onemocnění kůže.
  • Je tedy zcela přirozené, že stále narůstá také velký zájem o různé kosmetické výrobky, které nám mají pomoci proti škodlivým vlivům slunečních paprsků a maximálně nás ochránit při pobytu na slunci.
  • Nejvhodnější jsou zejména takové produkty, které obsahují skutečně velké množství takzvaných antioxidantů.

Opalování - Vše o zdraví

Vliv antioxidantů na pokožku při opalování

Jedním ze skutečně významných přírodních prostředků, jenž pomáhají k ochraně naší kůže, jsou zejména antioxidanty. Jejich primární funkcí je především ochrana organismu před různými volnými radikály.

Volné radikály totiž oslabují naši imunitu, mají velmi negativní vliv na naší kůži a také na vznik různých nádorových onemocnění. Dle řady lékařských studií pak mimo jiné také poškozují naše klouby. Volné radikály se ovšem v našem těle objevují po celý rok, a to i tehdy, když se člověk vůbec neopaluje.

Vznik volných radikálů také ovlivňuje psychická a také fyzická zátěž, nedostatek spánku a stres. Rovněž je spojen se špatnou životosprávou. Nedostatek antioxidantů poté můžeme pociťovat v průběhu naprosto celého roku, a to nejen v létě.

Proč tedy myslet na antioxidanty? Právě tyto látky volné radikály takzvaně vážou a na základě toho zmírňují negativní dopady na náš organismus. Pokožce poté dodávají potřebné látky, které jí zachovají pružnost a svěžest. Rovněž podporují tvorbu takzvaného melaninu, což má za pozitivní následek vznik krásného a dlouhotrvajícího opálení.

Jak napomáhá beta karoten při ochraně vaší pokožky?

Ptáte se, kde tedy načerpat antioxidanty, které tu zmiňujeme? K významným antioxidantům patří vitamin C, betakaroten, vitamin E, koenzym Q10, selen, lykopen a mnoho dalších.

Jedním z velmi silných antioxidantů je beta karoten, který je účinnější než vitamin A. I proto už naše babičky a maminky doporučovali brát před odjezdem na dovču typicky hnědé pilulky. Prostě, beta karoten má smysl.

Kromě již výše zmíněných účinků daných antioxidantů navíc dopomáhá také docílit o poznání delšímu opálení, a to dokonce i v zimních měsících, kdy je slunce ještě velmi slabé.

Jaká je úloha vitaminu E při ochraně vaší pokožky?

Vitamin E se skládá zejména z látek, které nazýváme tokoferoly. Tato látka, jež je součástí vitamínu E, je významný antioxidant, jelikož buňky dokonale chrání proti vnějším vlivům. A víte, že také předchází poškození samotných enzymů uvnitř vašich buněčných membrán? Proto myslete již v zimě, jak vhodně vitamín E do léta doplnit.

Látky, které jsou pro vaši pokožku prospěšné?

Mezi velmi silné kožní antioxidanty se řadí i již zmíněný vitamin C – kyselina askorbová.

Vitamin C má velmi pozitivní vliv na imunitu celého organismu. Nalézt ho můžeme zejména v ovoci a také v zelenině. Má rovněž velmi podobné účinky, jako vitamin E. Často je pak kombinován, protože společně mají fakt sílu!

Z dalších prvků bychom pak mohli zmínit taktéž selen, který se řadí mezi stopové prvky. Zde o to více dbejte na příjem vitamínu E, jsou totiž se selenem sehraná dvojka. Oba dva totiž chrání náš organismus před předčasnými projevy stárnutí a také kůži před volnými radikály.

Antioxidanty rovněž běžně můžeme nalézt v celé řadě potravin. Řada z nich se mimo jiné vyskytuje přirozeně v ovoci či v zelenině. Obecně jsou nejbohatším zdrojem antioxidantů žlutooranžové potraviny. Třeba mrkev, žlutá paprika, rajčata a další.

Antioxidanty pak taktéž najdeme v oříškách (třeba kešu či vlašák). Ale stejně tak v rostlinných či živočišných tucích. Rovněž je do jídelníčku vhodné zařadit také masné výroky a mléčné produkty, spolu s cereáliemi, které jsou bohaté zejména na zinek a také již zmíněný selen.

A teď honem naplánovat, jak ještě letos stihnout doplnit všechny aktivní látky, které vám dopomohou ke zdravému opálení.

Opalování - Vše o zdraví

Jak se zdravě opalovat nejen v létě

Aktuální článek: Jak se zdravě opalovat: Tip, který vám zachrání kůži

Poradny pro Vaše zdraví

Je nutné chránit před sluncem už i malé děti a to tím, že jim budete nanášet každé 2 hodiny krém s vysokým ochranným faktorem. Dbejte na to, aby měly při pobytu na slunci buď tričko, klobouk nebo sluneční brýle.

Děti do 3 let na slunci neodhalujte. V průběhu léta se mezi 11–15 hodinou vyhněte slunění, UV záření v tuto dobu dosahuje svého maxima. Vyhněte se nadměrnému slunění, a to i v případě, že jste použili ochranný krém.

Krém je třeba nanášet každé 2 hodiny. Nezapomeňte na sluneční brýle, UV záření je sice volným okem nepostřehnutelné, ale může vyvolat pálení očí. Po aplikaci parfému na pokožku se vyhněte přímému kontaktu se sluncem, protože může vyvolat vznik skvrn, alergie nebo pálení pokožky.

Nepropadněte falešnému přesvědčení, že při plavání nebo za větru není potřebné myslet na ochranu před slunečním zářením. Vyhýbejte se slunění bez ochrany a upřednostněte ten druh ochranného krému, u kterého je ochranný faktor vyšší než 20, a který vyhovuje vašemu typu pokožky.

Po koupání se raději do sucha utřete než byste se volně nechali osušit sluncem: kapky vody totiž napomáhají rychlejšímu vstřebávání slunečního záření do pokožky, čímž hrozí riziko úpalu. Nezapomeňte na pitný režim, denně se doporučuje vypít nejméně 2 litry vody. Kůže vystavená slunci je brzy vysušená a ztrácí svou pružnost.

Dříve se na ní projevují první znaky stárnutí – vrásky. I přísunem některých vitamínů můžete ovlivnit opálení. Například vitamíny E a C zmírňuj  škodlivost ultrafialových paprsků. Betakaroten zase pomáhá odstraňovat z kůže volné radikály.

Jaký jste fototyp?

Rozeznáváme 4 základní fototypy určované v souladu s pletí, barvou vlasů, přítomností, a nebo nepřítomností pih, náchylností jedince ke spálení, anebo naopak, se schopností získat opálení.

S fototypem také úzce souvisí použití vhodných opalovacích krémů s ochranným slunečním faktorem. Umožňují prodloužení pobytu na slunci, protože zachycují UV záření.

Krémem se natřete nejlépe půl hodiny předtím, než se půjdete slunit.

Fototyp I má mléčně bílou pleť s pihami, rezavé vlasy a modré nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 50+. Na slunci bez krému vydrží 5–10 minut.

Fototyp II má světlou pleť, blond nebo světlehnědé vlasy a modré nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 30 až SPF 50+. Na slunci bez krému vydrží 10–20 minut.

Fototyp III má olivovou pleť, málo pih, hnědé až tmavé vlasy a hnědé nebo zelené oči. Měl by používat ochranný faktor SPF 30. Na slunci bez krému vydrží 20–30 minut.

Fototyp IV má snědou pleť, tmavé vlasy a hnědé oči. Měl by používat faktor SPF15. Na slunci bez krému vydrží 45 minut. Velmi důležité, avšak často podceňované, jsou také přípravky po opalování. Jsou zaměřené hlavně na regeneraci pokožky, hydrataci, její výživu a pružnost. Nejčastěji tyto přípravky obsahují panthenol a aloe vera, které zklidňují pokožku, a vitamín E.

Na závěr pár mýtů o opalování:

Ve stínu se nespálím. Omyl! I ve stínu se opalujete. Dokonce, i když je zataženo. Mraky propustí až 80 % slunečních paprsků.

Solárium není stejné jako opalování na sluníčku. Omyl! V soláriu na vás působí úplně stejné UV záření jako sluníčku. Je tu ale mnohem vyšší riziko spálení, protože kůže nemusí být na UV paprsky ještě tolik zvyklá.

Spálenou kůži uklidní jogurt nebo tvaroh. Pravda! Bílé jogurty a tvarohy skutečně můžou zchladit a zklidnit pokožku. Stejně jako aloe vera. Doporučujeme ale spíše vhodné přípravky po opalování, které kůži zároveň regenerují.

Teď už víte, jak se zodpovědně opalovat a jak se vyhnout bolestivému a nebezpečnému spálení pokožky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector