Operace – Vše o zdraví

Zhoubné nádory hrtanu

Jaké jsou možnosti léčby?

U některých typů nádorů hrtanu je nejčastěji navrženým postupem léčby operace – totální laryngectomie (larynx – hrtan, ectomia – operační vynětí orgánu). Jde o zákrok, při kterém se odstraní celý hrtan, orgán, pomocí něhož přichází vzduch do plic a v němž dochází k tvorbě hlasu. Obě chybějící funkce po operaci dokážeme nahradit.

Téměř u většiny pacientů po operaci následuje léčba zářením (aktinoterapie, radioterapie/, někdy doplněna o chemoterapii /léčbu cytostatiky infusemi).V některých přísně indikovaných případech se může oblast s nádorem nejprve ozářit a teprve poté následuje operace. Z našich zkušeností ale víme, že hojení operačních ran v předem ozářeném terénu je pak často velmi komplikované a zdlouhavé.

Co mě teď čeká?

Čekají vás předoperační odběry krve včetně krevní skupiny. S výsledky absolvujete interní předoperační vyšetření. Lékař internista posoudí váš celkový zdravotní stav a vyjádří se, zda jste zákroku v celkové anestezii (narkóze) schopen.

Kvůli dobrému hojení operačních ran vám po operaci nejméně po dobu 14 dní zakážeme příjem jídla a tekutin ústy (perorálně), je tedy nutné zajistit přísun stravy jinou cestou. Pacientům se na přechodnou dobu zavádí tzv.PEG (perkutánní endoskopická gastrostomie).

Jedná se o zákrok, který probíhá po premedikaci, přípravě podané do žíly, kdy poté polknete tenkou endoskopickou sondu, pomocí níž se znázorní polykací cesty a ozřejmí se místo v žaludku, kudy se zevně z krátkého nářezu na kůži břicha zavede hadička cca 0,5cm průměru. Je poté vyvedená kůží břicha navenek. Výkon je většinou pacientů dobře snášen a je nebolestivý.

V prvních 48 hodinách můžete cítit mírný tlak v oblasti operační ranky, zvláště při zapojení břišního lisu (kašli, tlaku na stolici, vstávání z lůžka).

Po uplynutí určité doby od operace vás vrátíme na příjem ústy. Hadičku v žaludku v tuto chvíli nerušíme, ponecháváme ji i po následnou léčbu zářením pro možné komplikace související s touto léčbou.

Jak probíhá operace?

Jedná se o operaci v celkové anestezii, narkóze. Pacient po dobu výkonu spí.Pro zajištění přísunu kyslíku do plic provádíme tzv.tracheostomii (trachea – průdušnice, stomie – vyústění), laicky označovanou „slavík“. Na přední straně krku v oblasti jugula (hrdla) vytvoříme v kůži a podkoží otvor, kterým pronikneme až k průdušnici. Do vytvořeného ústí v dýchací trubici zavedeme tzv.tracheostomickou kanylu (viz dále), přes kterou pacient volně dýchá.

Pro přítomnost či podezření na druhotná ložiska v lymfatických uzlinách na jedné či obou stranách krku, zákrok doplňujeme o odstranění těchto uzlin a společně s nimi i kývače a někdy i hrdelní žíly. Řez na krku má tvar velkého písmene U.

Z bočné strany krku je na několik dní vyveden tzv.Redonův drén, tenká hadička opatřená na konci nádobkou, ve které se hromadí odsátý obsah. Její odstranění probíhá bez znecitlivění a je nebolestivé.

Vzhledem k délce operace – cca 4-5 hodin – je třeba pacienta zacévkovat – zavést tenkou gumovou hadičku do oblasti močového měchýře. Provádíme po znecitlivění močové trubice gelem. Odstranění za 1-2 dny je nebolestivé.

  • Pro lepší pooperační monitoring umisťujeme obvykle pacienta na 1-2 dny na ARO (oddělení anesteziologie a resuscitace), poté je pacient přeložen zpět na ORL oddělení.
  • Veškerý materiál odebraný během zákroku odesíláme k histologickému vyšetření a  podle výsledku upřesňujeme po dohodě s onkologem další léčebný postup.
  • Co je to a jak vypadá tracheostomická kanyla?

Tracheostomická kanyla je pomůcka, která se zavádí do okénka vytnutého v průdušnici, zajišťuje přísun kyslíku a pomáhá udržet otvor průchozí.

Vzhledem k tomu, že je zavedena do dýchacích cest, kde dochází k samočištění a tvorbě hlenů, je třeba pečovat o toaletu dýchacích cest. Zpočátku je množství hlenů větší a je několikrát denně přes kanylu odsáváno.

Zabraňujeme tak usazování a zasychání v průsvitu kanyly. Na zředění hlenů používáme lék Mistabron několikrát denně aplikovaný stříkačkou do kanyly.

V časném pooperačním období používáme kanyly z plastového materiálu. Kanyla se v tomto případě skládá z tzv.zavaděče, který usnadňuje zavádění a jež se po zanoření do otvoru odstraní a ze samotné kanyly.

Ta je opatřena balonkem, jež umožňuje fixaci na správném místě, zabraňuje vypadnutí z otvoru a zatékání sekretu do dýchacích cest. Balonek vyfukujeme několik hodin po operaci.

Kanylu zavedenou během operace ponecháváme bez výměny po dobu několika dní, záleží na množství hlenů, které se v oblasti dýchacích cest a v průsvitu kanyly vytvoří.

Později měníme kanylu denně či obden a nahrazujeme ji za kovový materiál. Tato se kromě zavaděče skládá z tzv.vložky, která usnadňuje lépe ji udržovat čistou. U tohoto typu není třeba kanylu odstraňovat celou, stačí denně vyjmout vložku, vyčistit ji pomocí štětečku a zavést zpět. U těchto druhů balonek není.

Postupně vás seznámíme s oběma druhy kanyl, s péčí o toaletu dýchacích cest a naučíte se měnit si kanylu sami. Není třeba se ničeho obávat, zavádění je nebolestivé, stačí jen trocha zručnosti.

Výhledově je možné být i bez zavedené kanyly, kanál je již dostatečně velký, průchodný a vzhledem k vyšití okrajů tracheostomatu ke kůži nehrozí spontánní uzávěr a možnost dušení. Ve zdravotnických potřebách je možné pořídit šátek, kterým se otvor volně zakryje.

Co se bude dít krátce po operaci a jak budu vypadat?

Po přeložení pacienta z ARO zpět na ORL oddělení, zpravidla den po výkonu, rušíme močový katétr a snažíme se o rychlou mobilizaci pacienta.

Zpočátku aplikujeme pod kůži léky zabraňující tvorbě krevních sraženin, nutíme pacienta k pomalé chůzi a cvičení dolních končetin. Podáváme kromě pravidelné medikace i léky na bolest.

Denně či dle potřeby na sále převazujeme operační rány a odstraňujeme Redonův drén (zmíněno výše). Měníme kanylu a odstraňujeme stehy.

Zpočátku může být obličej, zvláště na tvářích, a krk oteklý. Podáváme léky tyto edémy zmírňující. Vše zpravidla do několika dní po operaci postupně odezní.

Bude mě to bolet?

Nebude. Po operaci se podávají pravidelně třikrát denně injekce na bolest. Aplikují se společně i s dalšími léky do flexily, ohebné hadičky zavedené v oblasti předloktí. Postupně dle individuální potřeby pacienta dávky léků na bolest snižujeme.

Jak budu mluvit?

Jak zmíněno výše, tím, že odstraňujeme hrtan, orgán, kde dochází k tvorbě hlasu, musíte se naučit původní hlas nahradit. Zpočátku ani šepot pro dobré hojení operační rány nedoporučujeme.

Od ošetřujícího personálu dostanete psací potřeby, pomocí nichž budete s okolím komunikovat. Po ukončení léčby zářením odesíláme pacienty do foniatrické ambulance k nácviku nového hlasu.

Existuje několik způsobů, jak původní hlas nahradit:

  1. jícnový hlas
  2. tzv. elektrolarynx, aparát přikládající se na boční stranu krku a vydávají zvuky připomínajcí elektronický hlas, nebo se na specializovaném pracovišti zavádí
  3. hlasová protéza (podrobně ve foniatrické ambulanci)

Jak budu jíst a pít?

Během prvních cca 14 dní po operaci, odvíjí se od hojení ran, jen pomocí PEG (viz výše). Pacientovi zakazujeme polykat i sliny. Vše z úst je nutné vyplivovat, musíte pečovat o dutinu ústní, několikrát denně ústa vytírat a vysušovat hydrofilním mulem. Ošetřující lékař vás několikrát denně bude odsávat z úst, nosu a nosohltanu.

Často u pacientů s tracheostomií vysychá sliznice v nose a  dochází k tvorbě krust. Pomocí je volně prodejný Vincentka spray několikrát denně aplikovaný do nosu.Při nekomplikovaném hojení cca 14. den pod dohledem ošetřujícího lékaře poprvé zkusíte polknout tekutinu, v dalších dnech se přes tekutou a kašovitou stravu přechází na stravu tuhou.

Někdy může vzhledem k dvoutýdenní absenci polykání nastat oslabení polykacího reflexu a tím i možnost návratu tekutiny nosem. Vše se zpravidla brzy upraví.

Jak dlouho budu ležet v nemocnici?

Záleží na vašem celkovém zdravotnímu stavu, přidružených chorobách a hojení operačních ran. Zpravidla činí doba hospitalizace 40-50dní. Po celou dobu pobytu v nemocnici jsou možné návštěvy vašich blízkých.

Jaká léčba následuje po operaci?

Zajímavé:  Revmatický Zánět Šlach Léčba?

Záleží na výsledku histologického vyšetření a rozhodnutí onkologa. Zpravidla je třeba oblast operační rány a nejbližší okolí ozářit, aby se zničila eventuální mikroložiska nádoru, která při operaci nelze zrakem rozpoznat. Pacienta odesíláme do Ústavu radiační onkologie k navržení a zajištění následné léčby.

Budu chodit na kontroly?

Do nástupu na další léčbu budete docházet každý týden minimálně jedenkrát na kontrolu do ORL ambulance a po ukončení onkologické léčby vás zařadíme do dispenzární péče, kdy si vás budeme v určitých intervalech zvát na kontroly za přítomnosti ORL lékaře a ústavního onkologa. Při obtížích jsou možné kontroly dle stavu a potřeby.

Jaké mám šance na vyléčení?

Neptejte se nás, abychom vám řekli, kolik času vám zbývá a zdali se vyléčíte úplně, neboť na to neexistují přesné tabulky. Záleží na mnoha faktorech – je třeba vzít v úvahu váš celkový zdravotní stav, přidružená onemocnění, pokročilost, typ a agresivitu nádoru a čas, kdy jste se dostavili do naší ambulance od počátku příznaků.

Nutno též přiznat, že i přes naše maximální úsilí a pomoc ošetřujícího personálu i vašich blízkých a navzdory vaši vůli s onemocněním bojovat, nemusí vždy dojít k úplnému vyléčení.

Časem se mohou buď v místě původního nádoru či kdekoliv v těle objevit druhotná ložiska, tzv. metastázy.

Z tohoto důvodu doporučujeme nejen léčbu chirurgickou, ale i následné ozáření někdy doplněné o chemoterapii (viz výše).

Věřte, že jsme tu společně s vašimi blízkými, abychom vám pomohli bitvu s vaším onemocněním vyhrát a navrátit se tak co nejdříve do původního života.

Můžete se na nás kdykoliv s důvěrou a vašimi dotazy obrátit.

Hospitalizace, infekce či operace pro jiné zdravotní problémy

Člověk s roztroušenou sklerózou by měl vždy upozornit lékaře, který ho ošetřuje kvůli jiné, zvláště akutní chorobě, že má RS nebo že je pro ni léčen. Seznam léků, které užívá, by měl vždy mít u sebe i s příslušným dávkováním. Stejně tak by měl u sebe mít kontakt na svého ošetřujícího lékaře.

K hospitalizaci pro jiné obtíže by měl mít vždy dostatek všech svých léků s sebou, např. chirurgické pracoviště nemusí mít k dispozici všechny léky, které pacient užívá.

Akutní onemocnění

Dojde-li k akutnímu onemocnění, které vyžaduje neodkladnou operaci, je před výkonem nutno podat kortikosteroidy. Pokud je jimi pacient léčen dlouhodobě, měl by v den operace dostat 30 mg prednisonu.

I v pooperačním období by mělo po několik dnů podávání kortikoidů pokračovat, dávkování by mělo o 5 mg denně klesat.

Je tomu tak proto, že i za normálních okolností je u pacientů s roztroušenou sklerózou odpověď nadledvin na stres většinou nedostatečná, proto zřejmě po stresových situacích, jakou je například zátěž operací nebo infekcí, dochází často ke zhoršení RS nebo přímo k vývoji ataky.

Podání kortikoidů v této situaci tuto možnost přinejmenším zmenšuje, přičemž takto malá dávka dávka nepoškodí hojení rány. Vždy by se mělo dbát i na příjem dostatečného množství tekutin a prevenci infekce. Pokud šlo o operaci v infekčním terénu, vždy musí být podána širokospektrální antibiotika v dostatečné dávce ještě před výkonem.

Plánovaný operační zákrok

Plánovaný operační zákrok je nutné provádět vždy v situaci, kdy je nemoc stabilizovaná, v odstupu alespoň několika týdnů od poslední ataky, v době, kdy je pacient na minimální terapii a bez infekce.

Mírné zvýšení kortikoidů (přibližně 1 – 3 dnů před zákrokem a 3 – 5 dnů po zákroku) je i zde nutné, protože pro nadledviny půjde opět o stres.

V případě předpokládaného infekčního terénu (kterým je například vytržení zubu) je třeba podat širokospektrální antibiotika 24 hodin předem.

Zákroky v celkové anestezii

Celková anestezie by měla být co nejkratší a nejšetrnější. Pokud je to možné, dáváme přednost svodné nebo místní anestezii.

Zákroky v místním znecitlivění

Není žádných námitek kromě případné alergie na anestetika.

Infekční onemocnění

Obecně každá infekce pacientům s roztroušenou sklerózou škodí. Pacient by měl dbát o dostatečný přísun vitamínů ve stravě, dobrou fyzickou kondici, přínosné je i otužování. 

Trpí-li pacient častějšími virovými infekcemi v podzimním či zimním období, je vhodné zkusit preventivní podávání amantadinu 100 mg denně. V případě, že imunolog zjistí nižší hodnoty imunoglobulinů třídy IgG3, pomáhá podáváí malé dávky imunoglobulinů.

Každá začínající virová infekce by hned při prvních příznacích měla být léčena nesteroidními antirevmatiky (Paralen, Ibuprofen). Pokud dojde k rozvoji onemocnění, měla by být podávána co nejdříve antibiotika.

Ačkoliv se v obecné péči lékaři snaží omezit nadužívání antibiotik, u pacientů s RS je větším problémem aktivace imunitního systému neléčenou infekcí. Antibiotika působí imunosupresivně, jejich efekt u RS proto není proti účinku základní léčby.

Je-li pacient dlouhodobě na steroidech, měl by si na začátku infektu (v případě bakteriálního až po nasazení antibiotik) zvýšit dávku prednisonu na 15 – 20 mg denně a klesat po zlepšení infektu pomalu na původní dávku.

Je to opět proto, aby se se stresem, který infekce představuje, nadledviny snáze vyrovnaly. Rekonvalescence by měla být dostatečně dlouhá.

Pro hospitalizace kvůli jakémukoliv onemecnění platí pravidla uvedená výše navíc s nutností rehabilitační aktivity, aby nedošlo ke zhoršení hybnosti díky nedostatku fyzické aktivity. Stejně tak duševní aktivita by měla být povzbuzována čtením, sledováním televize, komunikací s návštěvami, luštěním kvízů, v nejlepším případě studiem (například cizího jazyka) .

Při zhoršení stavu základního onemocnění na jiném, než neurologickém oddělení nemocnice, by měl být kontaktován ošetřující lékař pacienta, který vede jeho léčbu RS.

Plastická chirurgie zažívá boom. Upravit lze téměř vše, ceny se ale značně liší

Vypadat lépe, statněji, mlaději, být hubenější, či naopak vnadnější. To je touha mnoha lidí. V dnešní době to není nereálný cíl, a nemusíte se ani úplně nadřít. Pokud vám tedy nevadí, že vás to bude stát desítky tisíc za jeden kousek těla. Kde všude vám mohou plastičtí a estetičtí chirurgové pomoci?

Vlasy (od 30 000 Kč) – Transplantací vlasů se řeší vlasové kouty, kolečko na temeni hlavy, ustupující čelo i celkové řídnutí vlasů. Operaci si lze představit tak, že se vezmou kožní štěpy s kvalitním vlasovým porostem z týlní oblasti a přenesou se do míst, kde vlasy naopak chybí. Pak i tam budou vlasy růst.

Oči (od 7 000 Kč) – Řešení pro ty, co už nechtějí nosit brýle. Hovoří se o takzvané laserové korekci dioptrií, řeší se tak celá řada očních vad. Lékaři vám dokonce mohou dodat „jiskru v očích“.

Oči lze totiž dekorovat zlatým očním flitrem o průměru 1 mm, který se zavádí do očí vždy v párech. To znamená dva flitry do jednoho oka. Flitr je viditelný na 2-3 metry za běžného denního světla.

Za umělého osvětlení je viditelnost ještě lepší.

Přečíst článek ›

  • Čelo (od 30 000 Kč) – Vypnutím kůže se lze zbavit vrásek a omladit tak vzhled.
  • Víčka (od 15 000 Kč) – Odstraňují se například kožní nadbytky, které brání bezchybnému vidění.
  • Nos (od 25 000 Kč ) – Klíčová část obličeje se může zvětšit, zmenšit, pracovat lze i s tvarem nosních dírek či přepážkou.

Uši (od 10 000 Kč) – Upravují se zejména odstávající uši. Pracovat lze ale i s jejich tvarem.

Brada, podbradek, krk (od 30 000 Kč) – Úprava a vypnutí kůže těchto partií obecně přinese mladší vzhled

Prsa (od 70 000 Kč) – Jedna z nejčastějších a nejžádanějších plastických operací. Navíc lze provádět mnoho úkonů a výsledky bývají více než patrné. Jde například o zvětšení ňader pomocí implantátů, využít lze i vlastní tuk.

Mnoho žen chce prsa naopak zmenšit, či jim dát pomocí modelace atraktivnější tvar. Pracovat lze i s velikostí dvorců, či napravit vpáčené bradavky. A pozor, prsa si nenechávají vylepšit pouze ženy.

Kvůli hormonální poruše mají „ženská prsa“ i někteří muži, kteří si je naopak nechávají zmenšit do chlapské podoby. Pomocí plastiky si lze ušetřit i dřinu v posilovně.

Zajímavé:  Priznaky Rymy U Kojencu?

Přečíst článek ›

Břicho (od 40 000 Kč) – Takzvaná abdominoplastika. Spočívá v obnovení plochého a rovného břicha, které je poškozeno těhotenstvím nebo výrazným snížením váhy.

Při zákroku lékař upraví rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a tukové tkáně, případně i staré jizvy. V podbřišku blízko nad ochlupením naopak nová jizva vznikne. Když budete v prádle, nebude ale jizva vidět.

Po zhubnutí tento zákrok často vyhledávají i někdejší tlouštíci – muži.

Liposukce břišních a hýžďových partií (od 50 000 Kč) – Pomocí speciálního přístroje vám odsají přebytečný podkožní tuk. Během jednoho zákroku  klidně i 5 kilogramů.

Věstonická Venušejako symbol krásy

Silně zvýrazněné sexuální znaky (prsa, vulva) se od objevu sošky staly inspirací k mnoha sexuálním interpretacím, byť šlo zřejmě o symboly plodnosti.

Znázornit ideální představu silné a dobře živené ženy, schopné přivádět na svět zdravé děti – budoucí lovce a významnou posilu kmene.

Na druhou stranu však existují i názory, že v pravěku příliš mnoho dětí znamenalo potíže. Jak kvůli obživě, tak kvůli stěhování.

Intimní partie u žen (od 12 000 Kč) – Plastičtí chirurgové o labiloplastice často hovoří jako o jednom z nejvděčnějších zákroků. Abnormální velikost stydkých pysků totiž může působit potíže při hygieně, při sportovní aktivitě, při sexuálním styku.

Labioplastika umožňuje zmenšení malých nebo velkých stydkých pysků, které bývají často zvětšené a asymetrické. Pacientky mluví například také o tom, že někdy je obtížné vtěsnat tento přesah do menších dámských kalhotek či plavek, o kalhotkách typu tanga ani nemluvě.

Velkou pozornost při operaci je třeba věnovat zejména oblasti kolem poštěváčku, aby nebyly nijak narušeny jemné nervy, které dávají této oblasti speciální citlivost.

Intimní partie u mužů (od 80 000 Kč) – V tomto případě se mluví o penoplastice, která spočívá v prodloužení penisu v rozmezí 2 až 5 cm. Zákrok spočívá v tom, že se uvolní vaz, který drží penis u stydké kosti. K další modelaci se pak používá vlastní tuk. Pacienty může vést k tomuto zákroku například potěšení, že se pak mohou ve společných sprchách cítit jistější.

Přečíst článek ›

Stehna a kolena ( od 30 000 Kč) – I tyto partie jde opravit. V tomto případě jde o odstranění přebytečné kůže, tuku a celkové napnutí těchto partií. U kolen se zase odsává tuk, a nohy pak vypadají souměrnější.

Křečové i další nevzhledné žíly (od 3000 Kč) – Nic, čím by se jejich nositelé chtěli chlubit. Odstranit je lze šetrně pomocí laseru.

*Uvedené ceny jsou orientační a odpovídají obvyklým ceníkům sledovaných pracovišť plastické a estetické chirurgie

Z historie plastické chirurgie

První prokazatelný záznam o užití plastické chirurgie je z 8. století před n. l. Tehdy doktoři ve starověké Indii používali kožní transplantace pro  rekonstrukci míst na těle.

Římský lékař Celsus žijící na počátku našeho letopočtu se již zmiňuje nejenom o plastických operacích nosu i uší, ale popisuje i operační řešení vrozeného rozštěpu rtu.

V polovině 15. století použili v Itálii jako první k náhradě nosu lalok z kůže paže.

Přečíst článek ›

Za počátek nové éry v plastické chirurgii lze považovat období první světové války, kdy  došlo k prudkému rozmachu plastické chirurgie v mnoha zemích v důsledku řešení těžkých válečných poranění.

Na přelomu 19. – 20. století  provedl první facelifting německý chirurg Eugen Hollander, první estetická operace horních víček byla uskutečněna v roce  1906 v Chicagu, ve 20. letech minulého století potom  následovalo první odsátí tuku. První zmínky o pokusech o zvětšení prsů pocházejí z roku  1890,  kdy Gersuny použil parafínové injekce.

Z názorů primáře oddělení plastické chirurgie českobudějovické nemocnice Vladimíra Maříka:„Někdy si lidé myslí, že je obtížné zmenšovat opravdu velká prsa nebo velký nos, ale to je paradoxně jednodušší než úprava nosu, který primárně vypadá velmi dobře, ale pacientka chce, aby vypadal perfektně. Tam je totiž prostor pro zlepšení už podstatně menší.

“„Některé operace odmítnu. Buď je to z toho důvodu, že jejich problém nepovažuji za tak velký, nebo jim nastíním, že rizika té operace nepokryjí její profit. Příkladem může být pacientka, která měla pěkná prsa a chtěla je jen trochu zvětšit a trochu zpevnit. Prostor pro zlepšení byl malý a rizika, která chtěla tou operací podstoupit, relativně velká.

Je třeba si uvědomit, že každá operace má rizika.“

„Reklamy, které ukazují snímky před zhubnutím a po zhubnutí, jsou fabulace. Neexistuje nikdo, kdo by zhubl mnoho kilogramů a neměl velikánské kožní nadbytky. Ty je třeba chirurgicky odstranit.“

Vše o narkóze: Je třeba se jí bát? – Proženy

Bojíte se narkózy? Většina špatných zkušeností pochází z doby před pětadvaceti lety, kdy se k uspávání používaly vysoké dávky jednoho či dvou anestetik. „Dnes se užívá kombinace mnoha – i deseti – podstatně modernějších látek, které mají nesrovnatelně menší vedlejší účinky,“ ujišťuje anesteziolog Lubomír Šmuk.

Pacientům se podává koktejl vytvořený přímo na tělo podle věku a diagnózy. Může se stát, že má pacient skrytý problém, který se projeví až na sále – třeba alergii na některé anestetikum.

To pak lékaři zažijí horkou chvilku. Případy poškození zdraví, nebo dokonce úmrtí zaviněné narkózou jsou ale extrémně vzácné. Vše by tedy mělo být bez problémů.

Jaký typ anestezie při jakém zákroku na vás lékaři budou aplikovat?

Tady zaspíte všechno. Je nezbytná u velkých operací srdce, plic, břišní dutiny a podobně. Do stavu bezvědomí vás dostanou léky podané do žíly. U náročnějších zákroků lékaři vyřadí z provozu samovolné dýchání a nahradí je intubací – trubičkou zavedenou do krku a napojenou na dýchací přístroj.

Po operaci: Po probuzení se připravte na sucho v ústech, bolest, nevolnost a škrábání v krku způsobené intubací. Počítejte s minimálně dvoudenním pobytem na jednotce intenzivní péče.

Po celkové anestezii strávíte nějaký čas na jednotce intenzivní péče

Anestetikum se vpichuje do nervů zásobujících oblast, kterou je třeba znecitlivit. Nejznámějším způsobem využití je epidurální anestezie, která se aplikuje do páteřního kanálu – tím se vyřadí z provozu celá dolní polovina těla.

Epidurál se používá nejen u porodů, ale například při operacích kolenních kloubů a vazů. Pacient je vzhůru nebo jen lehce omámený; může mluvit a třeba i sledovat postup operace na monitoru.

Lékaři tento typ anestezie často doporučují místo „velké“ narkózy, protože méně zatěžuje mozek i srdce.

Po operaci: Znecitlivující účinek přetrvává ještě několik hodin po zákroku, takže bolesti jsou menší a odpadá i zvracení. Někdo ale po „napíchnutí“ trpí úpornými bolestmi hlavy.

Uměle navozený lehký spánek nebo polospánek se nejčastěji využívá u náročnějšího stomatologického ošetření, ale také při kolonoskopii, endoskopickém vyšetření žaludku nebo drobných ambulantních chirurgických zákrocích, třeba při operaci šedého zákalu. Účelem je pacienta uklidnit, bezbolestnost zajišťuje lokální znecitlivění injekcí nebo mastí.

Po operaci: Nepředstavujte si, že sednete na tramvaj a pojedete do práce. Budete zmatení jako včelka zjara, dohodněte si proto domluvte doprovod a odvoz domů.

Výhody i rizika různých druhů anestezie by vám měl lékař podrobně popsat

„To je zcela zásadní pravidlo. Při celkové anestezii, kdy má pacient vyřazené obranné reflexy, by hrozilo nebezpečí zvracení a vdechnutí zvratků. Následky by mohly být tragické.

U svodné anestezie je sice riziko výrazně nižší, nikdy ale není jisté, zda z nějakého důvodu nebude třeba pacienta přece jen uspat,“ říká internista a anesteziolog Ferdinand Polák. U některých zákroků si budete moci anestezii vybrat.

Lékař (ne sestra!) je povinen s vámi probrat, jaké jsou možnosti a jaké mají výhody a nevýhody. Své rozhodnutí stvrdíte podepsáním informovaného souhlasu.

Máte bolesti po gynekologické operaci? Tohle cvičení pomůže!

Zajímavé:  Lekar Pro Deti Otahalova?

Co je třeba vědět před nástupem do nemocnice – Nemocnice Na Homolce

Je třeba se vyvarovat užívání látek zvyšujících krvácivost – zejména lékům s kyselinou salicylovou – Acylpyrin, Aspirin. Jejich případné nahrazení jinými léky je třeba domluvit v rámci předoperačního vyšetření s praktickým lékařem.

Prakticky stejné podmínky platí pro Warfarin – tento lék bývá často nahrazován 5 dní před operací injekcemi podle rozpisu praktického lékaře.Připravte si potřebné doklady k hospitalizaci – občanský průkaz, kartičku pojištěnce, lékařské doporučení či dokumentaci od vašeho praktického lékaře.

Je vhodné omezit kouření a konzumaci alkoholických nápojů. Cílem je snížit riziko komplikací během narkózy, zabránit možným problémům spolu s podávanými léky.Je třeba podstoupit celkové interní vyšetření včetně kontroly laboratorních hodnot krve.

 Praktický lékař musí písemnou formou vyjádřit souhlas s celkovou anestezií, eventuálně upozornit na možná rizika.U dětí, osob mladistvých či u osob chystajících se podstoupit zkrácený režim hospitalizace je třeba zajistit odpovídající doprovod – osobu, která by nemocného kontrolovala alespoň po dobu 24 hodin po zákroku.

Zjistěte si důležitá telefonní čísla – na příbuzné, sousedy, pohotovostní službu, TAXI (pokud nemáte vlastní vůz), do zaměstnání.Je vhodné nakoupit si do zásoby potraviny – tak, abyste nemuseli po návratu z nemocnice ihned do obchodu.

Pořiïte si teploměr na měření tělesné teploty – pro případ zjištění horečky, která může být projevem pooperačních komplikací, např. infekce. Také je vhodné mít v domácí lékárničce zásobu Paralenu – k tlumení bolesti i ke snížení teploty.

Den před operací

Dostavíte se na ambulanci, kde Váš ošetřující lékař zkontroluje potřebná vyšetření a ověří Váš aktuální zdravotní stav a způsobilost podstoupit operaci.

Následně dojde k podrobnému vyšetření přijímajícím lékařem, a dále pohovoru s lékařem – anestesiologem, který Vás seznámí  se všemi podrobnostmi o celkové narkóze (pokud bude operace v celkové narkóze prováděna). Tyto procedury velmi pravděpodobně zaberou prakticky celé dopoledne.

Poté, pokud netrpíte nějakou závažnou chorobou, nebo pokud to nevyžaduje příprava k operaci, odcházíte domů a k výkonu přicházíte až v den operace ráno, většinou do 7,00 hodin.

K operaci nelze přijmout pacienty kteří:

Mají známky akutního onemocnění – nachlazení, kašel, opar na rtu, horečku, průjem, zvracení Nemají v pořádku požadované předoperační vyšetření – chybí zpráva praktického lékaře, nejsou provedeny laboratorní testy krve atd. Nemají zajištěné odpovídající sociální zázemí při krátkodobé chirurgii – doprovod, odvoz, telefon … 

Děti či dospívající bez zákonného zástupce

Ke každé operaci je třeba:

  • Anamnéza a fyzikální vyšetření, kompletní laboratorní vyšetření krve – krevní obraz, parametry krevní srážlivosti, hladiny jednotlivých minerálů, cukrů a tuků, jaterní testy a dále chemické vyšetření moči. V odborné terminologii zkratek se jedná o vyšetření KO +diff, FW, CRP, aPTT, Quick, INR, Na, K, Cl, Ca, glykémie, urea, kreatinin, ALT, AST, GMT, HBsAg.
  • U pacientů  nad 30 let je nutné provést elektrokardiografické vyšetření srdce – takzvané EKG.
  • RTG plic u pacientů nad 60let věku, vždy však po prodělaném akutním respiračním infektu, u cizinců ze zemí s endemickým výskytem TBC či u kuřáků nad 40let věku.
  • V závěru je třeba vyjádření Vašeho lékaře, zda můžete podstoupit celkovou anestezii.
  • Týden před operací nesmí pacient užívat žádné léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – např. Acylpyrin, Superpyrin, Anopyrin, Aspirin.
  • Případná infekce musí být doléčena.
  • Též nelze přijmout pacienty s teplotou, vyrážkou nebo například oparem na rtu.
  • V den operace pacient nesmí od půlnoci jíst ani pít – musí zůstat lačný.
  • U žen nesmí probíhat menstruace.
  • Každá operace je do jisté míry pro organismus riziková – možnost alergické reakce na podávané léky, možnost srdeční arytmie či dechové potíže během narkózy, riziko pooperačního krvácení. Uvedená vyšetření tato rizika minimalizují – je ve Vašem zájmu zajistit tato vyšetření kompletní. Bez těchto vyšetření nelze pacienta k operaci přijmout.
  • Podrobný formulář s předepsanými vyšetřeními a informace pro Vašeho lékaře jste obdrželi při objednávání k operačnímu výkonu.
  • Snažíme se pacientům maximálně vyjít vstříc, a to hlavně v tom, aby se doba strávená v nemocnici minimalizovala.
  • Od pacientů to ovšem vyžaduje, aby dodržovali termíny návštěv a čas objednání; při eventuálním problému by měli pacienti vždy termín zrušit (telefonicky) a domluvit si nový. V opačném případě se prodlužují objednací doby pro ostatní pacienty a zvyšují se ekonomické náklady.

Komplikace při operaci: Co se může stát? | Žena.cz

Pokud máte obavy z operativního zákroku, tenhle článek nemá za cíl vás postrašit ještě víc, i když by to tak mohlo na první pohled vypadat. Na každé z uvedených rizik totiž existuje účinný protilék. Ten ale lze úspěšně najít jen v případě, že o všech následujících rizicích předem dobře víme.

Při každé operaci zasahujeme do přirozeného chodu organismu a při tom samozřejmě nějaké riziko hrozí vždy.

Avšak díky pokroku moderní medicíny, novým vědeckým poznatkům, účinným antibiotikům, maximální sterilitě a dodržování hygienických pravidel, díky moderním nástrojům a  výkonné technice, ale především díky zkušeným lékařům a kvalitnímu operačnímu týmu jsou většinou všechna následující rizika jenom nízká. Proto se také pořád vyplácí operace podstupovat místo toho, abychom raději čekali a nedělali nic.

Přehled nejčastějších rizik chirurgických zákroků

Každá operace může mít svoje specifická rizika, ta následující jsou však většině chirurgických zákroků společná.

Komplikace při anestezii – při anestezii a intubaci (zavádění dýchací trubice) hrozí riziko vdechnutí tekutiny nebo části potravy do plic.

Tomuto riziku se u všech plánovaných operací vyhýbáme tím, že po jistou dobu před zákrokem je zakázáno cokoli jíst nebo pít.

Další možná komplikace anestezie, takzvaná maligní hypertermie, je sice životu nebezpečná, ale také extrémně vzácná a náchylnost k ní je vrozená.

Doporučujeme: Jednodenní operace jsou „na pojišťovnu“, říká lékařka

Nadměrné krvácení – krvácení při operaci je samozřejmě normální. Pokud pacient krvácí příliš mnoho, může být nezbytné podat krevní transfuzi nebo operaci předčasně ukončit.     

Tvorba krevních sraženin (hluboká žilní trombóza) – riziko tohoto vážného stavu stoupá mimo jiné i v důsledku chirurgických zákroků (především operací na dolních končetinách). Proto se často v době před operací a po ní podávají léky „na ředění krve“ a také se bandážují dolní končetiny nebo používají kompresní punčochy.

Infekce – chirurgický řez představuje otevřenou bránu, kudy může do těla vstupovat infekce. Proto se během operace používají antibiotika a dodržuje se přísná sterilita všech nástrojů a materiálů, které přichází do styku s ránou.

Obtížné dýchání po operaci – většina pacientů je ihned po skončení operace odpojena od ventilátoru bez jakýchkoli potíží. U  některých z nich, hlavně u lidí s plicními chorobami, těžkých kuřáků nebo chronicky nemocných osob, může být nutné ponechat je na ventilátoru delší dobu.

Dočasné znecitlivění, brnění a bolest operovaného místa – dočasná bolest operovaného místa je běžná a závisí na typu a závažnosti operace. Znecitlivění v místě řezu a jeho okolí většinou po nějaké době vymizí, může se však stát, že malý okrsek kůže už zůstane necitlivý stále. V takovém případě došlo k většímu přerušení nervů, které již nebyly schopné znovu regenerovat.

Náš tip: V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

Otok a modřiny v místě operace – jsou normální součástí hojení po operaci. Pomáhat mohou studené obklady, naopak některé typy léků mohou průběh hojení zpomalit.

Jizvy – hlavně u větších operací jsou někdy jizvy nutným zlem, pokud je však operatér zkušený a zákrok i hojení probíhají bez komplikací, jedná se většinou jen o zanedbatelnou kosmetickou vadu. Tvorbu jizev může do velké míry ovlivnit také samotný pacient tím, jak se v pooperačním období stará o svou ránu a dodržuje pokyny lékaře.

Mohu při operaci zemřít?

Náš seznam by nebyl úplný, kdybychom nezmínili komplikaci nejzávažnější: smrt. U operací, které nejsou naprosto nutné (například operace kloubů, nebo dokonce operace estetické medicíny) musí být riziko smrti naprosto minimální, jinak by se vůbec neprováděly.

Na druhou stranu je mnoho akutních operací, například po vážných úrazech, kde je riziko úmrtí relativně vysoké a volí se jako menší zlo: pacient sice může na následky operace zemřít, ale pokud se zákrok neprovede, docela jistě zemře na následky svého poranění.

MUDr. Helena Janíčková

Odborník uLékaře.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

  • Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí
  • Antikoncepce pro muže: Nechte to na něm!
  • Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Vstoupit do galerie | 10 10 nejnebezpečnějších potravin
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector