Operace vysokého krevního tlaku – Vše o zdraví

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze se řadí mezi civilizační onemocnění, tedy choroby vznikající z blahobytu a nezdravého životního stylu. Vyskytuje se u více než poloviny populace.

Až polovina osob s vysokým krevním tlakem o svém onemocnění neví. Neléčená hypertenze zvyšuje riziko cévních onemocnění (mj. riziko mozkové mrtvice), může vést k selhání srdce či ledvin.

I proto se o hypertenzi někdy mluví jako o tichém zabijákovi.

Podle statistik celosvětově způsobuje hypertenze až 6 % všech úmrtí.

Hypertenze je nebezpečné onemocnění kardiovaskulárního systému, které dokáže poškodit cévy v těle. V České republice se vysoký krevní tlak objevuje u 40 % pacientů ve věku 25 až 64 let a více než 70 % pacientů je mezi 55 až 64 roky. Podle statistik celosvětově způsobuje hypertenze až 6 % všech úmrtí.

„Můžeme říci, že s přibývajícím věkem roste výskyt vysokého krevního tlaku a s ním související riziko kardiovaskulárních chorob, mezi něž patří například mozková mrtvice nebo infarkt myokardu,“ zdůrazňuje MUDr.

Pavel Poláček, kardiolog z kliniky Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Co je krevní tlak?

Srdce je orgán, který pracuje bez přestávky. Pumpuje krev 24 hodin a zajišťuje tak krevní oběh. Krevní tlak je síla, kterou protékající krev působí na stěnu tepen.

Tato síla je nutná k udržení krevního oběhu, a tím i k zajištění dodávky pro tělo důležitých živin a kyslíku.

Cévy, které jsou dlouhodobě vystaveny nadměrné zátěži, ztrácejí pružnost a stávají se náchylnými k vzniku aterosklerotických změn, které mohou vést až k cévním uzávěrům nebo naopak k prasknutí (ruptuře) tepen. 

Krevní tlak je ovlivňován složitou souhrou činnosti srdce, autonomních nervů, tepen, mozku, ledvin a nadledvin.

Kromě srdce se na krevní tlaku podílejí i tepny a další součásti kardiovaskulárního systému. Foto: Robina Weermeijer, Unsplash

Tlak se měří v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg).  Udáváme dvě hodnoty krevního tlaku. První, vyšší – tzv. systolický krevní tlak, a druhou, nižší – tzv. diastolický krevní tlak. 

Příčiny vysokého krevního tlaku:

  • Špatný životní styl
  • Nedostatek pohybu
  • Obezita
  • Alkohol
  • Konzumace nadměrného množství soli
  • Dědičnost
  • Stres
  • Nedostatek spánku

Jak lze změřit krevní tlak?

Krevní tlak si může každý z nás nechat změřit na pravidelné prohlídce u svého lékaře, ve vybraných lékárnách nebo může u sebe doma použít tlakoměr. Kvalitní tonometr nebo tlakoměr zakoupíte i v e-shopu EUC lékárny.

Co se považuje za vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak diagnostikujeme při alespoň dvakrát naměřené hodnotě ≥ 140/90 mm Hg při minimálně dvou návštěvách lékaře.

Optimální hodnota krevního tlaku v klidovém stavu u zdravého dospělého člověka je do 120/80 mm Hg. Nad 120/80 mm Hg, ale zároveň pod hodnotu 140/90 mmHg, se krevní tlak označuje jako normální, resp. vysoký normální tlak.

První číslo je již zmiňovaný systolický tak neboli tlak, který naměříme při stahu srdce a druhé číslo je tlak diastolický neboli tlak vznikající při uvolnění srdce,“ doplňuje MUDr. Pavel Poláček.

S vyšším věkem se snižuje pružnost cév a postupně se může hodnota krevního tlaku zvyšovat.

Pokud si opakovaně naměříte hodnotu nad 160/100 mm Hg, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. Takto vysoké hodnoty značí vážný stav. Nekontrolovatelný vysoký krevní tlak vede k řadě závažných potíží. Lékař jej řeší farmakologicky, ale také vám často nastaví nový dietní režim, upraví jídelníček a doplní do něj chybějící výživové látky.

Tabulka krevního tlaku

Upozornění: Nezapomínejte, že kolísání tlaku je zcela běžné. Když si jej budete měřit doma, můžete v různou denní dobu získat rozdílné hodnoty. Většinou je tlak nejvyšší ráno a nižší večer.

Operace vysokého krevního tlaku - Vše o zdraví

Pravidelným zapisováním krevního tlaku odhalíte jeho změny či výkyvy. Foto: mohamed Hassan, Pixabay

TIP: Víte, jaké jsou nejlepší hodnoty krevního tlaku? Znáte ty své? Nebo vás naopak trápí kolísání tlaku? Trpí někdo ve vaší rodině kardiovaskulárním onemocněním? S přibývajícím věkem se sami obáváte zvýšeného krevního tlaku? Neváhejte a pořiďte si deníček nebo sešitek, kam si budete průběžně zapisovat tlakoměrem nebo tonometrem naměřené hodnoty. Všechny naměřené hodnoty si pravidelně zaznamenávejte na jedno místo. Pak uvidíte, zda dochází k nějakým razantním změnám a výkyvům. Pokud se vám nebude cokoliv zdát, vyhledejte svého ošetřujícího lékaře. 

Na základě, jakých příznaků lze poznat, že můžete mít problém s vysokým krevním tlakem?

  • bušení srdce
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • únava
  • bolesti na hrudi
  • dušnost

Prevence vysokého krevního tlaku

  • Omezte příjem soli v potravinách.
  • Nekuřte.
  • Alkohol pijte střídmě nebo vůbec.
  • Tělu dodávejte kvalitní a zdravé potraviny, nezapomínejte na ovoce a zeleninu.
  • Dodržujte zdravý životní styl.
  • Nepřejídejte se.
  • Snažte se nestresovat.

Mezi důležité faktory ovlivňující vznik tohoto onemocnění patří i prevence, ať už formou pravidelných návštěv spojených s měřením tlaku u vašeho ošetřujícího lékaře nebo opakovaným domácím měřením.

Pokud se na vysoký krevní tlak přijde včas, je to základ úspěchu jakékoliv následující léčby.

TIP na výlet za zdravím: 17. květen označila Světová liga proti hypertenzi za Světový den hypertenze. Každoročně se v tento den otevírají po celé republice různá specializovaná pracoviště, kde vám zdarma a bez předchozího objednání změří tlak.

Díky tomu zjistíte, jak na tom s krevním tlakem jste, a pokud by zdravotnický personál odhalil jakékoliv nesrovnalosti, rovnou vás objedná na důkladnější vyšetření. Můžete tak předejít vzniku různých onemocnění kardiovaskulárního systému, infarktu, ateroskleróze či selhání ledvin a mnoha dalším komplikacím.

Máte vysoký tlak? Neváhejte se poradit s lékařem:

Praktičtí lékaři EUC

Vysoký krevní tlak nebolí, je to ale nebezpečný zabiják

Hypertenze patří ve vyspělých zemích k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním. O nebezpečí vysokého tlaku se mluví už desetiletí, ale někteří lidé tento zdravotní problém stále podceňují. Mají podobné zkušenosti i lékaři z Nemocnice Agel Třinec-Podlesí, anebo důraz na osvětu zafungoval a lidé už problémy s vysokým tlakem začínají brát vážně?

„Osvěta funguje opravdu už dlouhou dobu, proto také obecné povědomí o hypertenzi a jejím významu postupně pomalu narůstá. Pořád ale platí, že jen 70 procent hypertoniků ví o svém onemocnění. Zkušenosti ze všech kardiologií a ambulancí napříč republikou i civilizovaným světem jsou všude stejné,“ řekl zástupce primáře kardiologického oddělení Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Jan Indrák.

V dospělé populaci České republiky (25 až 64 let) podle něj postihuje hypertenze zhruba 40 procent obyvatelstva. To znamená, že v ČR je asi 3,5 milionů pacientů s hypertenzí.

„S věkem prevalence hypertenze výrazně stoupá.

I když o své nemoci ví zhruba 70 procent pacientů, léky užívá jen 60 procent a asi necelé třetině se daří dosahovat cílových hodnot při měření krevního tlaku, což je pod 140/90mmHg,“ upozornil zástupce primáře.

A kdo je typickým pacientem, který má problémy s vysokým tlakem? Obecná představa, že by to mohl být obézní muž, který se málo hýbe, v práci je vystaven velkému psychickému vypětí, a navíc nedodržuje životosprávu, podle Indráka zhruba odpovídá. „Nebezpečná je i kombinace hypertenze, obezity, zvýšeného krevního cukru nalačno a zvýšených krevních tuků, tzv. metabolický syndrom,“ uvedl specialista.

Neléčený vysoký tlak má podle Jana Indráka obecně velmi závažné zdravotní následky. „Vznikají orgánové komplikace a manifestní, tedy zjevná onemocnění srdce a cév, hrozí poškození mozku i ledvin s vážnými následky,“ dodal zástupce primáře.

Zajímavé:  Geladrink - vše o zdraví

Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí poskytuje vysoce kvalitní specializovanou péči v léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Je součástí sítě komplexních kardiovaskulárních center Ministerstva zdravotnictví a patří mezi špičková centra v České republice.

zavřít galerii

  • Operace vysokého krevního tlaku - Vše o zdravíLidé by si měli hlídat svůj krevní tlak a chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Foto: Agel

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Hypertenze je odborný termín pro vysoký krevní tlak. Pokládá se za častý důvod, proč lidé míří do ordinace praktického lékaře a rovněž za tichou hrozbu. Nebolí, z počátku má bezpříznakový průběh.  Nespočet Čechů mnohdy netuší, že trpí zvýšeným krevním tlakem, čímž narůstá riziko infarktu či mozkové příhody. Později dochází k nevratnému poškození srdce, cév, ledvin a zraku.

Krevní oběh v lidském organismu zajišťuje srdeční činnost. Naměřené údaje krevního tlaku udávají, jakou silou protékající krev působí na cévní řečiště.  Krevní tlak definují dvě čísla, za ideální se pokládají hodnoty kolem 120/80 mmHg a zároveň by měl být nižší než 140/90 mmHg.

Vyšší cifra před lomítkem značí systolický tlak, ten definuje srdeční kontrakci, díky které proudí krev cévami. Nižší číslo zachycuje diastolický tlak, během kterého dochází k cirkulaci okysličené krve do srdce, cévy se stahují. Hypertenzi lékař diagnostikuje tehdy, pokud naměří hodnoty 140/90 mmHg a vyšší.

U pacientů s diabetem se přistupuje k léčbě již od 130/90 mmHg.

Během dne dochází k přirozenému kolísání hladin krevního tlaku. Výsledek dokáže zkreslit únava, nedostatečný pitný režim, stres, nervozita a duševní vyčerpání. Dále také rozmary počasí a syndrom bílého pláště.

Rizikové faktory a klíčové symptomy

S přibývajícími roky se výskyt hypertenze pochopitelně zvyšuje, podle odhadů se s touto diagnózou v Česku potýká přes dva miliony hypertoniků, z nichž podstatnou část postihuje esenciální hypertenze, kde jasnou příčinu neznáme.

Obezita, kouření, nezdravý životní styl, zvýšený příjem soli a alkoholu násobí riziko výskytu. Řešení sekundární hypertenze spočívá v odstranění příčiny vysokého tlaku.

Vesměs se jedná o chronické onemocnění ledvin či endokrinní soustavy (nadledvinky, štítná žláza).

Hypertenze alespoň v počátku probíhá bez zřetelných a jasných příznaků. Postupně může pacient pociťovat častější bolesti hlavy, tlak na hrudi, pískání či hučení v uších. V tomto kontextu se často mluví také o otocích končetin, nechybí poruchy spánky související s únavou a malátností.

Neléčená hypertenze s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací – erektilní dysfunkce, hypertenzní retinopatie, dále srdeční selhání. Vysoké hodnoty krevního tlaku a cholesterolu v krvi zapříčiňují vznik kornatění tepen. Tepny se zanášejí tukem, který na sebe následně váže krevní sraženiny.

Arteroskleróza často vyústí v mozkovou příhodu nebo infarkt myokardu.

Jak vypadá léčba?

Hypertonikům se předepisují tzv. antihypertenziva, tedy látky snižující krevní tlak. Do této skupiny se řadí ACE inhibitory, betablokátory, kalciové betablokátory, sartany, diuretika a další. Dle zdravotního stavu nemocného zvolí lékař vhodné preparáty. K dosažení optimální hodnoty krevního tlaku se často využívají kombinace výše uvedených léčiv.

Nalezení vhodného léku, který vám bude zcela vyhovovat, vyžaduje čas a trpělivost.  Pro domácí účely lze kontrolovat krevní tlak za pomoci digitálního tlakoměru.  Zaznamenávejte si v průběhu dne naměřené hodnoty krevního tlaku. Získané výsledky prozradí úspěšnost léčby.

Tipy pro optimální hladinu krevního tlaku

  • Nadbytečné kilogramy zatěžují srdce a také navyšují hodnoty krevního tlaku. Pravidelná pohybová aktivita přemění tukovou tkáň na svaly.
  • Vzdejte se cigaret. Nikotin spolu s dalšími látkami (kysličník uhelnatý) navyšuje tlak až o 10 mmHg. Kouření dále negativně působí na stav cév, dochází k jejich zužování, snižuje se rovněž schopnost hemoglobinu transportovat kyslík.
  • Omezte konzumaci alkoholu.
  • Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vápník a hořčík, libové maso, polotučné a nízkotučné mléčné výrobky. Ořechy se pokládají za zdravé pouze za předpokladu, že jsou nesolené.
  • Pozor na sodík. Doporučená denní dávka soli odpovídá 5 g. Sůl při vaření a dochucování nahraďte bylinkami a kořením. Při nákupu pečlivě prostudujte složení potravin, odpusťte si polotovary, uzeniny, polévky ze sáčku, slané pochutiny a další. Vyhněte se stravování  ve fast foodech.
  • Kombinace odpočinku s dechovým cvičením optimalizuje míru stresových faktorů.  Zklidnit psychiku dokáže jóga s cílenou meditací.
  • Srdci a cévám napomáhá hloh, česnek, aromatické bylinky (tymián, bazalka), borůvky, banány, mořské ryby či červená řepa.
  • Zvažte dlouhodobé užívání léků tlumících bolest (Brufen, Ibalgin) a hormonální antikoncepce, zvyšují krevní tlak.

Zapomněli jste na preventivní prohlídku? Neváhejte se objednat k vašemu ošetřujícímu lékaři.

Vysoký tlak

Většina pacientů s vysokým tlakem od svých lékařů slýchává, že budou muset lék na vysoký tlak brát doživotně (to nám často říkají naši klienti).  V tomto článku se dozvíte trochu jiné informace. Jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny.

Podle nich se vysokého krevního tlaku můžete zbavit i bez léků. Je však třeba SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY PŘÍČINY vysokého tlaku, a TO SOUČASNĚ.

  A pak nějakou dobu nechat působit nově vytvořené podmínky. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází k celkovému zlepšení zdraví, krevní tlak se normalizuje.

Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE).

Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Naše Centrum řízené regenerace uplatňuje metody lékařů přírodní medicíny v praxi a máme již celou řadů klientů, kteří se vysokého tlaku i léků zbavili.

Zajímavé:  Autismus - vše o zdraví

Role léků při snižování vysokého krevního tlaku by měla být jen přechodná

Snížení tlaku je samozřejmě možné dosáhnout pomocí léků, kterých je řada druhů. Všechny tyto léky byly vyvinuty k tomu, aby byly používány jen po přechodnou dobu.

Dlouhodobé užívání těchto léků určitě není pro organismus nic prospěšného. Nejsou to jen nevinné tabletky, jak se často interpretuje.

  Mají celou řadu vedlejších účinků, se kterými se můžete seznámit v příbalovém letáku. 

Pro snižování tlaku se obecně používají zejména tyto kategorie léků – beta blokátory, ACE inhibitory a blokátory vápníkových kanálků. Nebudu podrobně rozebírat, ale již samy tyto názvy ukazují, že se v organismu něco omezuje nebo blokuje.

Obecně lze říci, že dlouhodobé užívání těchto léků vás jednoho dne může dovést k těmto zdravotním problémům – neuropatie, cukrovka, problémy s ledvinami, slinivkou,  plicní problémy a další. Co je důležité vědět, tyto léky v podstatě neodstraňují příčiny vysokého tlaku (viz dále).

Takže pokud jdete touto cestou, musíte se připravit na to, že léky budete užívat dlouhodobě, i se všemi negativními důsledky. Právě proto byste určitě měli znát lepší řešení.

Hlavní příčiny vysokého krevního tlaku podle lékařů západní přírodní medicíny

Mezi obvyklé příčiny patří: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin), překyselení mezibuněčného prostoru, užívání některých léků, dlouhodobý stres, hormonální nerovnováha, nedostatek spánku, přemíra alkoholu, špatně složená strava, příliš slaná jídla a další. Příčin je více, ale u každého jedince nemusí být přítomné všechny a nebo jsou přítomny v různé míře. Pokud se krevní tlak má snížit, musí se tyto konkrétní příčiny odstranit. 

Role plnohodnotné výživy při normalizaci krevního tlaku

Podle lékařů západní přírodní medicíny je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku nedostatek nebo nerovnováha v příjmu základních minerálů ve stravě. Jmenovitě jde o sodík, draslík, vápník a hořčík.

  Tyto základní minerály ovlivňují stav buněk a elektrochemický potenciál na membránách buněk a tím i řadu jejich funkcí. Tyto minerály  jsou také rozhodující při stahování a uvolňování svalstva cév. Tím se průběžně upravuje  průměr cév.

Čím menší je průměr cév, tím se při stejném výkonu srdce, zvyšuje krevní tlak. Další esenciální minerály a vitaminy mají vliv na enzymy, hormony a neurotransmitery, které se rovněž podílí na stahování cév.

  Proto je při vysokém krevním tlaku vždy třeba řešit dostatečný příjem všech 46 esenciálních (životně nenahraditelných živin) v dostatečném množství.  Více se o důležitosti plnohodnotné výživy dočtete dále v rámečku.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Muze Se Na Koprivovy Caj Leky?

Překyselení mezibuněčného prostoru a jak přispívá k vysokému tlaku

Pojďme se podrobněji podívat na další příčinu, kterou je překyselení mezibuněčného prostoru, tzv. překyselení organismu. Lidé “problému překyselení” zpravidla nerozumí – není to tzv. pálení žáhy, ani stav, kdy se na lakmusovém papírku naše moč jeví jako kyselá. Nic podobného. Překyselení je situace v organismu, kdy mezibuněčný prostor v tkáních je znečištěn, tzv.

překyselen (špatné pH, které vzniká nahromaděním buněčných metabolitů v mezibuněčném prostoru).  Toto nepřátelské prostředí narušuje činnost hormonů a enzymů, které v tomto prostředí nemohou dobře fungovat (enzymy a hormony jsou totiž značně citlivé na pH). Enzymy a hormony mají významnou roli při mnoha pochodech v organismu, včetně  regulace krevního tlaku.

  Překyselení také brání dobrému vedení elektrických, a nervových signálů, které regulují činnost srdce a cév. Překyselení působí v organismu široce (v okolí každé buňky) a je jednou z hlavních příčin vysokého krevního tlaku. Překyselení je řešitelné pomocí správně naplánované a nezakyselující stravy.

Tento dlouhodobý plán výživy učíme naše klienty používat v rámci Regeneračního programu při vysokém tlaku a cholesterolu, který našim klientům poskytujeme. 

Odkyselení organismus se dá urychlit tím, že se na začátku ozdravování provede speciální odkyselovací program. Naše společnost používá pro odkyselení (detoxikaci) dvě metody německých lékařů přírodní medicíny – 14 denní Zásaditý ozdravný program případně 7 denní  Půst pro zdraví.  Již v průběhu těchto detoxikačních programů zaznamenáte první významné snížení tlaku. 

Další příčiny vysokého krevního tlaku a jejich řešení 

Vysoký krevní tlak mívá často i další např. dlouhodobý stres. I s ním přírodní lékaři pracují. V našem programu máme i několik šikovných postupů, jak stresy zvládat. 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny hlavní příčiny, které působí při vysokém krevním tlaku.  Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, že je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při vysokém krevním tlaku a vysokém cholesterolu.

Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.

  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí vysokým tlakem,  i když soubor příčin může být u každého trochu odlišný.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů.

Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.

Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud potřebujete řešit hlavně hlavně vysoký tlak, bude pro vás přímo vhodný náš Regenerační program při vysokém tlaku a vysokém cholesterolu (Budete se řídit pokynů týkajících se vysokého tlaku). Můžete se s ním seznámit po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při vysokém tlaku a cholesterolu (klikněte zde)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2015, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá více než 30 let, posledních 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou zdravotních problémů.

Potvrzeno: očím ubližuje nejen vysoký, ale i nízký krevní tlak

Udržování optimálního krevního tlaku je pro zdraví člověka nezbytné. Vždyť vysoký krevní tlak patří k nejčastějším příčinám infarktu nebo mozkové mrtvice. Špatný krevní tlak však poškozuje i zrak a znamená vyšší riziko rozvoje zeleného zákalu – glaukomu.

Souvislost mezi krevním tlakem a poškozením očí byla prokázána v několika klinických studiích. Zjistilo se, že i když je vysoký krevní tlak obecně považován za nebezpečnější, oči nepříznivě ovlivňují odchylky v krevním tlaku směrem nahoru i dolů.

Vysoký krevní tlak a oči

Vysoký krevní tlak (hypertenze) může ohrozit zdraví očí dvěma způsoby:

  1. zvýšením nitroočního tlaku,
  2. poškozením sítnice.

Zvýšený nitrooční tlak představuje rizikový faktor pro rozvoj zeleného zákalu – glaukomu.

Důvodem zvýšení nitroočního tlaku při hypertenzi je zvýšená produkce nitrooční tekutiny a/nebo současné zadržování odtoku tekutiny z oka.

Ačkoli zvýšený krevní tlak skutečně zvyšuje i tlak nitrooční, samotný účinek není příliš velký. Zvýšení krevního tlaku o 10 mm Hg vede ke zvýšení nitroočního tlaku asi o 0,26 mm Hg. 

S vyšším krevním tlakem jsou spojeny také nepříznivé změny na sítnici a poškození cév sítnice. Projevem jsou zrakové poruchy, například rozmazané vidění.

Nízký krevní tlak a oči 

Nebezpečí vzniku glaukomu se možná překvapivě zvyšuje nejen při vysokém, ale i dlouhodobě nízkém krevním tlaku. 

Nízký krevní tlak poškozuje oči především:

  1. snížením očního prokrvení,
  2. poškozením optického nervu.

Snížení očního prokrvení je samostatným rizikovým faktorem pro vznik glaukomu. Podle dosavadních poznatků přispívá k poškození očního nervu pravidelné kolísání hladiny krevního tlaku směrem dolů, zvláště když k poklesu tlaku dochází v noci. 

Mluvte o svém krevním tlaku s očním lékařem

Na základě zjištěných souvislostí mezi krevním tlakem a očními onemocněními je spolupráce mezi lékaři nevyhnutelná. Oční lékař by měl dostat podrobné informace o hodnotách vašeho krevního tlaku a předepsané léčbě.

Zvláště důležité je to v případě, že trpíte glaukomem a současně si léčíte vysoký krevní tlak beta-blokátory. Je totiž pravděpodobné, že vám oční lékař předepíše na léčbu glaukomu oční kapky také s obsahem beta-blokátorů.

Beta-blokátory ovšem mají řadu vedlejších účinků, včetně snížení srdeční frekvence. Při současném užívání těchto léků celkově i lokálně (v tabletách a ještě v očních kapkách) může nastat situace, že se vedlejší účinky nahromadí a způsobí vážné zdravotní problémy. A právě tomu je nutné předcházet.

(svat)

Zdroj: www.brightfocus.org/glaucoma/article/blood-pressure-and-glaucoma 

Líbí se vám článek? Počet hlasů: 2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector